Moda Tasarımı Lisans Programı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Moda Tasarımı Lisans Programı"

Transkript

1 Moda Tasarımı Lisans Programı

2

3 Moda Tasarımı Lisans Programı

4 İçindekiler Neden İstanbul Bilgi Üniversitesi? 1 Program Hakkında 3 Programın Süresi 4 Programın Esasları Program Taslağı 2 5

5 11 İletişim Tasarım Konteksti 6 7 Moda Konteksti 8 Kaynaklar ve Donanım 10 Seçim Kriterleri ve Başvurular Kariyer ve Mezuniyet Sonrası Olasılıklar 9

6 1 Neden İstanbul Bilgi Üniversitesi? Türkiye de üniversite yaşamına yeni bir anlayış getirmek amacıyla yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 16. kuruluş yılında den fazla mezunuyla Türkiye deki eğitim dünyasının en geniş ailelerinden biridir. BİLGİ; 6 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 2 enstitü ve toplamda 100 den fazla programı, 800 e yakın akademik personeli ile i aşkın öğrencisine İngilizce öğretim sağlamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2006 yılında, eğitim ve araştırma kalitesini uluslararası rekabete taşımak ve öğrencilerine uluslararası gelişim olanakları sağlamak üzere, 28 farklı ülkeden 55 ten fazla seçkin üniversitenin üye olduğu Laureate International Universities ağına dahil olmuştur i aşkın öğrenciyi kapsayan dünyanın en geniş üniversiteler ağı Laureate International Universities in Türkiye deki tek üyesi olarak BİLGİ, dünyanın dört bir tarafından üniversiteler ile akademik işbirliğine girerek öğrencilerine sunduğu uluslararası seçenekleri artırmıştır. BİLGİ de öğrenciler, bölüm dersleri kapsamında projeler üreterek özgür düşünen, sorgulayan, sorumluluk alan, yoğun çalışan ve bunu keyif alarak yapan bireyler olmanın mutluluğunu yaşarlar. Ne istediğini bilen ve daha okurken mesleki beceriler edinmiş olarak iş dünyasının aranan profesyonelleri haline gelen BİLGİ öğrencileri, öğrenimleri boyunca sosyal ve kültürel açıdan son derece renkli, farklı olanak ve etkinliklerle dolu bir üniversite yaşamına sahip olmaktadır. Ulusal ve uluslararası platformda festival, konser, gösteri ve konferans gibi birçok organizasyon düzenleyen ve her yıl 400 den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi nin Santral, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere şehir merkezinde üç kampüsü bulunmaktadır.

7 BİLGİ Moda Tasarımı Lisans Programı BİLGİ Moda Tasarımı lisans programı, Türkiye de moda ve tekstil sektörünün gidişatı hakkında algı ve söylemlerin değişmeye başladığı bir ortamda, artan yaratıcı tasarımcı ihtiyacını karşılamak amacıyla öğretime başlamıştır. Dünyanın en ekonomik üretim pazarı olarak ortaya çıkışı, moda ve tekstil endüstrisinde Çin e büyük avantajlar sağlamaktadır. Böyle bir piyasada kalite, markalaşma ve tasarım Türk üreticisinin ve modacılarının sektördeki yerlerini sağlamlaştırabilmek için ihtiyaç duydukları niteliklerdir. BİLGİ Moda Tasarımı lisans programı da bu nitelikleri uygulamaya geçirebilecek yaratıcı, yenilikçi ve özgün moda tasarımcıları yetiştirir. Bu anlamda, öğrencilerine mezuniyetleri sonrasında ihtiyaç duyacakları gerekli altyapıyı ve donanımı kazandırır. Moda endüstrisi hakkında kapsamlı bir eğitim sunan BİLGİ Moda Tasarımı, Türk kültürel mirası ile yaratıcılığı bütünleştiren, küresel pazarda ulusal kimlikleriyle ayırt edilebilen tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

8

9 2 Program Hakkında Türk modasının, homojenleşmiş küresel moda ekolojisi içerisinde ayırt edilebilir bir kimlik haline gelmesi mümkündür. Moda Tasarımı lisans programı, bu hedef doğrultusunda mevcut küresel ekonomi ortamında endüstriye katkıda bulunmak gayretindedir. Program gençlerin sahip olduğu heyecanı, dinamizmi, farklı ve yenilikçi bakış açısını Türk kimliğiyle harmanlayarak öğrencilerine bahsedilen vizyona yönelik bir formasyon kazandırmayı amaçlar. Moda Tasarımı lisans programının hedefleri arasında, Programa uygun yeni öğrenme yöntemlerini uygulamak, Araştırmaya dayalı, ilerici bir eğitim sunmak, Ulusal ve uluslararası düzeyde moda kimliğini yeniden tanımlamak, Üretime ve markalaşmaya dayalı tasarımlar yapabilmek, Sektöre daha iyi hizmet verebilecek bilinçli genç tasarımcılar kazandırmak, Yaratıcı beyinlerin ortaya koyacağı çalışmalarla moda endüstrisini canlandırmak yer almaktadır. Moda Tasarımı lisans programı, bu amaçlar doğrultusunda tasarımın, moda endüstrisinin ve ulusal ekonominin gelişimine odaklanarak, öğrencilerin hem akademik hem uygulamaya yönelik ihtiyaçlarını eşit düzeyde karşılamaktadır. Öğrencilerinin modaya katkıda bulunmalarına fırsat tanıyan program, seminerler, öğrencilerle birebir görüşmeler, sunumlar, atölye çalışmaları, yurt içi ve yurt dışı ziyaretler ve stajlarla desteklenmektedir. Öğrencilerin iletişim kurabileceği akademik ve teknik kadroya ek olarak, program, moda alanında güncel ve nitelikli kaynakları içeren geniş bir kütüphaneye, online veritabanlarına, çizim stüdyosuna ve son model dikiş makineleri ile donatılmış bir uygulama atölyesine de sahiptir.

10 3 Programın Süresi Moda Tasarımı lisans programı, dört yılı kapsamaktadır. Her akademik yıl Eylül ayında başlar ve bir sonraki yılın Haziran ayında sona erer. Moda Tasarımı lisans programının öğretim dili İngilizcedir. Dolayısıyla öğrencilerden belirli bir dil seviyesine sahip olmaları beklenmektedir. Programın gerektirdiği İngilizce düzeyine sahip olmayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Programı nda bir yıl boyunca İngilizce eğitimi alırlar.

11

12 4 Programın Esasları BİLGİ Moda Tasarımı, uygulama ağırlıklı bir öğretim vermektedir. Burada amaçlanan, öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında ihtiyaç duyacakları bilgi ve tecrübeyi onlara öğrenimleri sürecinde aktarmaktır. BİLGİ Moda Tasarımı öğrencileri uygulamalı atölye çalışmalarına katılır, bu çalışmalar esnasında edindikleri bilgileri, ödevler ve projeler yardımıyla daha etkin bir şekilde kullanma imkanı bulurlar. Ayrıca öğrenciler öğrenimlerinin son senesinde staj yaparak profesyonel çalışma hayatını birebir tecrübe ederler.

13

14 Yaratıcı Atölye Uygulamaları, Ödevler ve Projeler Teorik çalışmanın yanı sıra program, öğrencilerin bağımsız çalışma konusundaki güven duygularını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle atölye uygulamaları, yetenek geliştirmede temel öğretim yöntemi olarak görülmektedir. Atölye çalışmalarının dışında, bireysel ödev ve projeler, öğrencilerin araştırma yapmalarını, bilgiye ulaşma ve belgeleme metodu geliştirmelerini, bilgi kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin yaptıkları araştırmalar sürekli olarak değerlendirilir, sunumlar esnasında tartışılır ve birebir diyalog yoluyla bu çalışmaların daha iyiye taşınması için gayret edilir. Atölyeler Atölye çalışmaları, öğrencilerin donanımlarını etkin bir şekilde kullanabilmelerini, bağımsız çalışabilme kabiliyetlerini geliştirmelerini ve teoride edindikleri bilgileri uygulamaya dökmelerini sağlamaktadır. Ödevler Moda Tasarımı lisans programında öğrencilerden yazılı ödevler istenmektedir. Öğrenciler bu sayede tasarılarını ve düşüncelerini yazılı olarak ifade edebilme kabiliyetlerini artırabilmektedir. Yazılı ödevlerini hazırlama sürecinde kullandıkları malzeme ve yöntemleri görsel olarak da sunulabilmektedirler. Ödevleri zamanında tamamlayıp sunarak kazandıkları deneyim, öğrencilere gelecekte moda endüstrisinden gelen uzmanlara yönelik sunum yapacak özgüven ve tecrübeyi sağlamaktadır.

15 Projeler Projeler öğrencilerin yaratıcılığını teşvik etme ve uygulamaya dökme amacını taşır. Öğrenimleri sırasında yürüttükleri projeler sayesinde öğrenciler, proje hazırlama sürecini öğrenir ve profesyonel yaşama hazırlanırlar. Kaynak kullanmak, yöntem geliştirmek, belirli sürede projeyi tamamlamak ve sonrasında ortaya çıkan projeyi iyi aktarabilmek, gerekli sunum araçlarını etkin bir şekilde kullanabilmek, sözlü ve görsel hitap yeteneğini geliştirmek, neden-sonuç ilişkisi içerisinde projeyi tartışmaya açabilmek öğrencilerin kazandıkları yetkinlikler arasındadır. Ödevler gibi, projelerin pek çoğu da üniversite dışında ve bağımsız olarak çalışmayı gerektirmektedir. Bu da öğrencilerin öğretim ortamı dışında da temaslarda bulunarak görsellik ve gözlem gerektiren tasarımcı kimliğini oluşturabilmelerine yardımcı olmaktadır. Bitirme Projesi Bitirme projesi, öğrencilerin öğretim elemanlarının da desteğiyle kendilerine ait bir fikirden yola çıkarak, sonuca varıncaya kadar geçen tüm süreci yönetmeleri ve bu sayede profesyonel anlamda ilk tecrübelerini yaşamaları esasına dayanır. Bu bitirme projesi, öğrencilere proje tasarlama, yönetme, projeyi istenilen zamanda sonuçlandırma tecrübesi kazandıracağı gibi onları heyecanlandırmayı, motive etmeyi ve sonucunda ortaya çıkan özgün tasarımlarının keyfini deneyimleyebilmelerini de sağlar. Böylelikle BİLGİ Moda Tasarımı öğrencileri mezuniyetleri sonrasında profesyonel hayata iyi bir motivasyon ve tamamladıkları bir projenin referansı ile adım atarlar.

16 5 Program Taslağı Moda Tasarımı lisans programı, tasarımın, moda endüstrisinin ve ulusal ekonominin gelişimine odaklanarak öğrencilerin hem akademik hem de uygulamaya yönelik ihtiyaçlarına cevap verir. Bu doğrultuda, programın ilk yılı, öğrencilere moda tasarımının kavramsal ve uygulamalı esaslarını tanıtmak ve öğrencilerin aktif olarak katılımını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Programın ilk senesinde öğrenciler, çizim, sanat tarihi, kostüm tarihi, tasarım esasları, drapaj ve temel konfeksiyon prosesleri üzerine teorik ve uygulamalı bir öğretim görürler. İkinci yılda ise programın kapsamı biraz daha genişletilerek, öğrencilerin tasarım konseptine hakim olmaları, uygulamaya yönelik esasları daha iyi kavrayabilmeleri amaçlanır. Bu sene içerisinde öğrencilere tasarılarını uygulamaya dökebilmek için gerekli olan donanım kazandırılması, profesyonel hayatta kullanılan, bilgisayarlarla ve elektronik ekipmanla desteklenen uygulama çalışmalarının gerçekleştirilmesi amaçlanır. Modanın farklı kollarında da fikir sahibi olabilmeleri ve vizyonlarını geniş tutabilmeleri için öğrencilere ayrıca moda fotoğrafçılığı, takı tasarımı gibi konularda da dersler sunulmaktadır. Modanın değişimini ve gelişimini anlayabilmek amacıyla modanın psikolojik ve sosyolojik etkileri üzerine de kapsamlı bir formasyon sağlanmaktadır.

17 Öğretimin üçüncü yılı, öğrencilerin moda endüstrisi ve iş yapısı hakkında bilgi edinmelerine katkıda bulunur. Öğrencilerin yaratıcı kimliklerini destekleyen derslerin yanı sıra moda sektöründe perakende ve pazarlamaya yönelik içeriklere de ağırlık verilir. Üçüncü senede öğretim moda dünyasında çalışan profesyonellerin katılacağı seminerler ile desteklenir bu sayede öğrencilerin sektör çalışanları ile birebir temas kurarak moda endüstrisi ve iş dünyası hakkında gözlem ve değerlendirme yapmalarına fırsat verilir. Ayrıca moda dünyasının iç içe olduğu medya ve iletişim sektörü hakkında da kapsamlı bir bilgilendirme sunulur. Moda Tasarımı lisans programının son yılı, öğrencilerin profesyonel hayata ilk adımlarını atmaya yönelik uygulamalı çalışmaları içermektedir. Öğrencilere moda sektörünün ilgi duydukları alanında staj yapmalarına imkân tanınır. Stajlar, çalışma hayatına adaptasyonun kolaylaşması ve edinilen teorik bilginin uygulamaya dökülebilmesi anlamında büyük önem taşımaktadır. Öğrencilikten profesyonel yaşama geçiş sağlayan stajlar, öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında kariyerlerine yön vermeleri için önemli bir basamaktır. Onlardan ayrıca son sene içerisinde düzenlenen defile organizasyonunda hazırlamış oldukları koleksiyonları sergilemeleri istenir. Öğrenciler, koleksiyon hazırlama sürecini başından sonuna kadar yürütme ve uygulama tecrübesi kazanarak profesyonel hayata daha donanımlı olarak adım atarlar. Düzenlenen defilede, hazırlamış oldukları koleksiyonu moda ve tekstil dünyasından pek çok isme sunarak profesyonel bağlantılar yakalama imkânı da elde ederler.

18 6 Tasarım Konteksti Moda, sosyokültürel değişimlere verilen somut ya da soyut, ani ya da tepkisel insani bir yanıt olarak düşünülebilir. Başlangıçta, bireyler ya da grupların ortaya attığı kavramsal bir ideoloji olarak ortaya çıkar, sonradan akımları ve belirli bir üslubu oluşturur. Bu anlamda moda, hızı ve yayılmacı yönü ile oldukça etkili bir güçtür. Değişimin temsilcisi olarak moda, yeni olandan eskiye doğru bir yaşam döngüsüdür: Hayatlarımızın çok yönlülüğüne paralel olarak geçmişteki bazı fikirler tekrar ortaya çıkabilir ya da yenilik olarak gösterilebilir. Moda eğitimi, sosyokültürel ve ekonomik değişimi hemen analiz ederek bu değişimin etkisini hesaplayacak, kısa ya da uzun vadede anlaşılabilen tepkileri formüle edecek entelektüel kapasite gerektirir. Bir ürün olarak moda, sınırda durmalı ve değişimi temsil ederken öngörülü olmalıdır. Moda öğrencisinin çalışmalarının uyumlu ve birbiriyle ilişkili olması beklenmektedir. Öğrencilerin, öğrenimleri süresince edindikleri tasarım metotlarını, teorik bilgileri ve uygulama tecrübelerini tasarımlarına yansıtmaları programın hedefleri arasındadır. Öğrenme sürecinin bir kazanımı olarak karmaşık problemleri tanımlama ve çözme yeteneği, öğrencilerimizi özel sektör ve kamusal işlerde yöneticilik dahil her düzeyde sorumluluk almaya teşvik edecek entelektüel ve pratik beceri ile donatmaktadır.

19

20 7 Moda Konteksti Değişimi temsil eden yeni anlayışlara ve bakış açılarına verilen insani bir tepki olarak moda, felsefe ya da politika kadar önemli bir çalışma alanıdır. Moda eğitimi, moda endüstrisinde moda tasarımcısı, gazete ya da dergilerde moda editörlüğü, ulusal veya uluslararası moda reklamcılığı gibi mesleki branşlarda yer edinebilmek için gereklidir. Eğitime dayalı yaratıcı uygulamalar profesyonel yaşama yönelik etkin bir hazırlıktır ve bu sayede öğrenciler, tek başına bakıldığında giysi tasarımı olarak ifade edilen modanın, bu sınırların ötesine uzanan etkilerini keşfetme fırsatı bulurlar. Modanın değişime karşı verilen küresel insani bir tepki olması, ulusal ya da uluslararası bağlantılar kurmayı veya çeşitli kaynaklara ulaşmayı gerektirir. Öğrencilerin bu kaynaklara erişimi, öncelikle eğitimcilerin kendi iletişim ağı yoluyla olur. Eğitimcilerin bağlantılarının çeşitliliği de öğrencilerin kariyerleri ve uzmanlaşmak istediği konular hakkında önem taşır. BİLGİ Moda Tasarımı, eğitimcilerinin profesyonel bağlantıları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi nin kurumsal kimliğinden aldığı destekle moda sektörünün farklı kollarında çalışan profesyonellerin gerçekleştirilen seminer, proje ve derslere katılımı sayesinde öğrencilere, mezuniyetleri sonrasında da katkıda bulunur.

21 BİLGİ Moda Tasarımı, en doğru uygulamaları seçmek amacıyla moda öğretimine yönelik pek çok ulusal ve uluslararası programı değerlendirerek onların başarılı ve başarısız uygulamalarından yararlanmıştır. BİLGİ Moda Tasarımı, dünyanın değişen ekonomik dengeleri dolayısıyla ortaya çıkan farklı moda anlayışını ve onun gereklerini karşılamaya yöneliktir. Moda tasarım kontekstinde Türk kimliği programa belirgin olarak yansıtılarak, bu durumun mezunların ve sektörün lehine kullanılması hedeflenmektedir. BİLGİ Moda Tasarımı programının mezunları, endüstrinin yakın gelecekte çok ihtiyaç duyacağı aldıkları yüksek düzeyde eğitim, sahip oldukları uluslararası bakış açısı ve uzmanlık sayesinde Türk moda kimliğinin öncüleri olacaklardır.

22 8 Kaynaklar ve Donanım BİLGİ Moda Tasarımı, öğrencilerin teorik ve uygulamalı derslerine etkin bir şekilde katılım göstermeleri için atölye imkânları sağlamaktadır. Programa ait olan çizim stüdyosu, öğrencilere çizim yapabilmeleri için gerekli olan çizim masası, ışık, platform, tors, büst, projeksiyon gibi donanımları sunmaktadır. Çizim stüdyosu, canlı manken ile çalışma, kıyafet çizimi gibi farklı uygulamalara olanak tanır. Moda Tasarımı programı, dikiş uygulamalarına yönelik son model makinalarla donatılmış bir dikiş atölyesine sahiptir. Böylelikle öğrenciler çizimlerini ve tasarımlarını üç boyutlu hale getirme, uygulama kabiliyetlerini geliştirme ve meydana getirdikleri ürün ile motivasyonlarını artırma imkânı bulurlar. Uygulama atölyesi, drapaj uygulamalarının temel gereksinimi olan mankenlerle donatılmıştır. Her öğrencinin yeterli sayıda mankene sahip olması eğitimin etkin olarak gerçekleştirilebilmesi açısından önemlidir. BİLGİ Moda Tasarımı, öğrencilerine bu konuda gerekli imkânları sağlar.

23 İstanbul Bilgi Üniversitesi, kapsamlı bir kütüphaneye ve sanal kütüphaneye sahiptir. Moda Tasarımı öğrencileri bu kapsamlı kütüphanelerden yararlanabilecekleri gibi Moda Tasarımı programının kendisine ait kütüphaneden de yararlanabilirler. Moda sektörünün farklı kolları hakkında zengin kaynaklar içeren bu kütüphaneden kayıt yaptırarak faydalanabilirler Öğrencilerden gelen kaynak talepleri değerlendirilerek, ihtiyaç olduğuna karar verilmesi halinde bu kaynaklar da temin edilebilmektedir. BİLGİ Moda Tasarımı, öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak seminer, atölye, sergi ve müze ziyaretleri, yarışmalar gibi çeşitli aktiviteleri destekler. Bu anlamda da imkânlar ölçüsünde bu aktiviteleri destekler ve öğrencilerin katılımını teşvik eder. Bu anlamda, gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra öğrencilere gerekli olan desteğin verilmesine gayret eder. İstanbul Bilgi Ünivesitesi nin toplantı salonları, konferans ve seminer odaları, görsel etkinliklerin düzenlenmesine olanak sağlamaktadır.

24 9 Kariyer ve Mezuniyet Sonrası Olasılıklar Kariyer Potansiyeli Program, öğrencilerin özellikle son yılda gerçekleştirdikleri stajlar ve büyük projeler ile farklı kariyer olasılıkları sunmaktadır. Bu olasılıklar, moda tasarımcılığından moda haberciliğine, moda fotoğrafçılığından stilistliğe, satın almadan merchandising gibi farklı pozisyonlara kadar moda alanındaki belli başlı meslekleri içermektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laurate International Universities ağı üyesi olarak, mezunlarının pek çok uluslararası merkezde yer edinmelerine yardımcı olmaktadır. BİLGİ Moda Tasarımı, İtalya nın en iyi tasarım okullarından biri olan Nuova Accademia di Belle Arti Milano (NABA) ile öğrenci değişimi gerçekleştirmek - ve değişim öğrencilerin kredi transferi yapabilmelerine olanak vermek üzere çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca, BİLGİ ve NABA arasında, her iki kurumdan da mezun olan öğrencilere çift diploma verilmesine yönelik protokol çalışmaları sürdürülmektedir. Potansiyel moda kariyeri hakkında daha geniş bilgi için Carol Brown ın Fashion&Textiles: The Essential Careers Guide a* (Moda ve Tekstil: Başlıca Kariyer Olanakları Rehberi) ve Sue Jenkyn Jones un Fashion Design (Moda Tasarımı) isimli kitabına göz atılabilir. *Carol Brown ın kitabı, 2010 yılında Laurence King Publishing tarafından yayımlanmıştır. *Sue Jenkyn Jones un kitabı, 2005 yılında Laurence King Publishing tarafından yayımlanmıştır.

25

26 10 Seçim Kriterleri ve Başvurular Moda Tasarımı programına başvuracak öğrencilerin modayı sevmeleri, moda sektöründe kariyer yapmayı hedeflemeleri esastır. Bu doğrultuda, öğrencilerin modaya yatkınlıkları ve geçmiş çalışmaları sözlü ve yazılı olarak değerlendirilir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı nda (YGS) herhangi bir puan türünden 140 puan barajını geçen öğrencilerin yetenek sınavına başvuruları kabul edilir. Yetenek Sınavı için ön başvurusu kabul edilen öğrenciler, bölüm tarafından belirlenecek olan tarihlerde yetenek sınavına davet edilirler. Yetenek sınavında öğrencilerin daha önceki çalışmaları, portfolyoları, çizim kabiliyetleri ve bölüme ilgileri değerlendirilir.

27

28

29 11 İletişim Programa başvuru yapmayı düşünen, program hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler, aşağıdaki irtibat adreslerinden faydalanabilirler. Moda Tasarımı Bölümü: Telefon: E-Posta: Yrd. Doç. Dr. İsmail Orakçıoğlu Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdürü E-Posta:

30

31 Fashion Design Undergraduate Program

32

33 Fashion Design Undergraduate Program

34 Table of Contents Why İstanbul Bilgi University? 1 About the Program 2 3 Duration of the Program 4 The Core Principles of the Program Program Curriculum 5

35 11 Context of Design 6 7 Context of Fashion 8 Resources and Equipment 10 Contact Us Career and Post- Graduation Opportunities 9 Admission Criteria and Applications

36 1 Why İstanbul Bilgi University? Founded in 1997, with more than 16,000 alumni, İstanbul Bilgi University, set out to bring a new perspective into university life and is today one of the foremost education institutions in Turkey. With its 6 faculties, 2 schools, 2 vocational schools, 2 institutes, more than 100 programs, and nearly 800 faculty members, BİLGİ offers higher education in English for its more than 12,000 students. In order to excel in the international arena of education and research as a competitive institution, and to provide its students with development opportunities beyond the borders of Turkey, in 2006 İstanbul Bilgi University joined the Laureate International Universities, the world s largest university network comprising more than 60 renowned universities and 675,000 students in 29 different countries across the globe. As the only member of the Laureate International Universities in Turkey, BİLGİ provides its students with significant international opportunities through its academic collaboration with other institutions from all around the world. While taking the courses in their major curricula, students at BİLGİ enjoy being individuals who not only think freely, work independently, assume responsibility and study hard, but also take pleasure in doing so. Knowing what they want and acquiring professional skills even as they continue their studies, BİLGİ students become the sought-after professionals of the business world. Moreover, BİLGİ students experience a vibrant university life full of diverse social and cultural activities and events throughout their studies. İstanbul Bilgi University, which annually hosts more than 400 events including national and international festivals, concerts, exhibitions and conferences, spans over three campuses in the city center -Santral, Dolapdere and Kuştepe.

37 BİLGİ Fashion Design Undergraduate Program At a time when perceptions and opinions of the Turkish fashion and textile industries are constantly evolving, the BİLGİ Fashion Design undergraduate program was founded with the objective of meeting the increasing demand for creative designers. The BİLGİ Fashion Design undergraduate program was designed to train creative, innovative and original fashion designers who can achieve a global vision in competitive marketplaces. In this regard, the program provides its students with the crucial insights into innovation, technical and business skills they will need after graduation. By creating a synthesis of creativity and the Turkish cultural legacy, the BİLGİ Fashion Design undergraduate program also offers a comprehensive education on the fashion industry, training the next generation of designers who will rise above the rest of the global market with a unique national identity.

38

39 2 About the Program Turkish fashion is well placed to acquire an identity that can be discerned from an increasingly homogenized global fashion world. With this objective in mind, BİLGİ Fashion Design undergraduate program aims to contribute to the national industry s vision to become a significant player in the global economy. By combining the youth s excitement, dynamism, unique and innovative point of view with the Turkish identity, the program focuses its efforts on giving its students those qualifications that will be instrumental in achieving this vision. The following are some of the objectives of the BİLGİ Fashion Design undergraduate program: Using innovative teaching methods that fit well with the curriculum. Providing a research-oriented and progressive education. Redefining the identity of fashion on a national and international scale. Producing designs which are oriented towards manufacturing and creation of brand recognition. Enhancing the personal development of conscientious young designers who will provide higher-quality service to the industry. Revitalizing the fashion industry with projects and ideas of creative minds. In order to achieve these objectives, the Fashion Design undergraduate program strikes a perfect balance in meeting the academic and professional needs of its students by closely following the developments in the fashion industry and national economy. The program, which provides students with a great opportunity to contribute to the contemporary fashion business, is also supplemented with seminars, personal tutorials with students, presentations, workshops, national and international travel programs and internships. In addition to having a group of accessible and approachable academic and technical staff, the program also has a vast library offering up-to-date and high-quality resources on fashion, online data-bases, a drawing studio, and an applied workshop equipped with the state-of-the-art sewing machines.

40 3 Duration of the Program The Fashion Design undergraduate program consists of four years of full-time education. Each academic year starts in September and ends in June of the following year. The language of instruction in the Fashion Design undergraduate program is English. As a consequence, the students are expected to have a certain level of competence in English. Those who do not meet the expected level of competence are enrolled in the English Preparation Program for a year before they start their studies in Fashion Design.

41

42 4 The Core Principles of the Program BİLGİ Fashion Design program offers an application-oriented education. The objective of this approach is to equip the students with the information, skills and experience they will need after their graduation. The students of BİLGİ Fashion Design not only participate regularly in applied workshop activities, but also enjoy the opportunity to apply the information they acquire during these activities in homework assignments and other projects. Moreover, internships during their senior year of the program enable students to get first hand experience of the professional life in their field.

43

44 Creative Workshop Activities, Homework Assignments and Projects In addition to theoretical studies, the program also aims to strengthen students confidence in their ability to work independently. To achieve this goal, improving skills by workshop activities is utilized as the principal method of education. In addition to the workshop activities, students are encouraged to conduct independent research, develop efficient methods for accessing and sourcing information, and use references effectively in individual homework assignments and projects. The research conducted by the students is closely followed by the faculty, who discuss it with the students during presentations and individual conversations, providing constructive feedback to help them improve their skills further. Workshops Workshop activities are designed to help students learn how to use the equipment effectively, to develop their ability to work independently, and to translate the theoretical information they acquired into practical skills. Homework Assignments In the Fashion Design undergraduate program, students are required to complete written homework assignments. By doing this, students develop their ability to describe the concepts behind their designs and express their ideas in writing. The materials and methods students use when preparing the assignments can also contribute to the visual presentation of their designs. The experience students acquire through completing and presenting these assignments in a timely manner builds the confidence and abilities needed after graduation for presenting designs to experts in the fashion industry.

45 Projects Projects aim to develop students creative abilities and translate these abilities into practice. Through the projects students learn how to use resources, how to develop new methods, how to complete a task within a reasonable time-frame, how to present a complete project by utilizing presentation resources effectively, developing oral and visual communication abilities, and being able to discuss the project with their peers by clearly articulating the causal thought process behind it. In common with the homework assignments, a number of projects require students to work independently and outside the campus setting. This helps students to find their designer identity by encouraging them to broaden their field of vision and experience. Senior Project The principal idea behind the senior project is to give students an opportunity to have their first real professional experience by encouraging them to start with an original idea they had and with the help of the faculty pursue that idea to its fruition by being fully in charge of every step of the design process. Senior projects not only help students acquire experience in project design, management and completion in a reasonable time-frame, but also aim at exciting and motivating the students, giving them the satisfaction of creating a unique design. In this regard, BİLGİ Fashion Design students start their professional lives with the strong reference and motivation of having freshly completed a unique personal project.

46 5 Program Curriculum The Fashion Design undergraduate program meets the academic and practical expectations of its students by focusing on developments in design, fashion industry and national economy. In this regard, the first year of the program is designed to introduce students to the conceptual and practical tenets of fashion design, and to encourage their active participation. During this first year, students take theoretical and applied courses on drawing, art history, history of costumes, design fundamentals, drapery and elementary manufacturing processes. During the second year, the scope of the curriculum broadens to ensure that students acquire mastery of the concept of design and the principles of application. During this year, the primary objectives are to equip the students with the required skills for translating their designs into actual fashion objects, and to familiarize them with the applied processes, including computer-assisted and electronic instruments, used in the industry. To help them acquire a broad vision of fashion, students are also offered courses on subjects such as fashion photography and accessory design. Students are introduced to the psychology of fashion to help them understand the minds of the consumers and creators of fashions and the individual and societal processes at work.

TÜRK HAVA YOLLARI NIN HAVACILIK EĞİTİMİNDE ÖNCÜ ROLÜ

TÜRK HAVA YOLLARI NIN HAVACILIK EĞİTİMİNDE ÖNCÜ ROLÜ WIDEN YOUR WORLD WIDEN YOUR WORLD Üç aylık dergi / Quarterly magazine Aralık 2013 / December 2013 Sayı / Issue 09 TÜRK HAVA YOLLARI NIN HAVACILIK EĞİTİMİNDE ÖNCÜ ROLÜ THE PIONEERING ROLE OF TURKISH AIRLINES

Detaylı

AFYON KOCATEPE UNIVERSITY AFYON KOCATEPE ÜNIVERSITESI

AFYON KOCATEPE UNIVERSITY AFYON KOCATEPE ÜNIVERSITESI AFYON KOCATEPE ÜNIVERSITESI AFYON KOCATEPE UNIVERSITY Bu katalog, Afyon Kocatepe Üniversitesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü,

Detaylı

UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011

UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011 UNDERGRADUATE COURSE CATALOG 2010-2011 1 LEGEND OF TERMINOLOGY USED Prerequisite: A student can register for the course if he/she has received a passing grade for the prerequisite(s) listed. Special Condition:

Detaylı

için- İÇİNDEKİLER CON- TENTS CONTENTS

için- İÇİNDEKİLER CON- TENTS CONTENTS CON- CONTENTS TENTS 1. Who We Are... 03 2. What SeltAcademy Offers... 03 2.1 Educational Consultancy Services... 03 2.2 Professional Development Services... 04 2.3 Training Domains... 04 2.4 Professional

Detaylı

Eğitim ile aydınlanmıș huzur, mutluluk ve refah dolu yarınlar dileklerimle

Eğitim ile aydınlanmıș huzur, mutluluk ve refah dolu yarınlar dileklerimle Tarih ve tabiat harikası bu müstesna șehrin yașam standartlarını yükseltebilmek, İstanbulluların huzur dolu bir ortamda geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamak için canla bașla çalıșıyoruz. Bu șehirde

Detaylı

Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI Rektör / The Rector

Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI Rektör / The Rector Bilginin en önemli güç haline geldiği bugünün dünyasında, ilerlemenin tek yolu bilginin üretilmesinden geçmektedir. İşte üniversiteler de bilimsel bilginin üretildiği ve öğrencilere aktarıldığı kurumlardır.

Detaylı

EXPANDED ART SCHOOL (LEARNING TOGETHER)

EXPANDED ART SCHOOL (LEARNING TOGETHER) EXPANDED ART SCHOOL (LEARNING TOGETHER) Berlin-Istanbul 2012 EDITORS YAYINA HAZIRLAYANLAR: Aslı Çetinkaya, Marina Sorbello GENİŞLETİLMİŞ SANAT OKULU (BİRLİKTE ÖĞRENMEK) INDEX OF CONTENTS İÇİNDEKİLER Aslı

Detaylı

ICAO TRAINAIR PLUS a tam üyelik Full membership to ICAO TRAINAIR PLUS

ICAO TRAINAIR PLUS a tam üyelik Full membership to ICAO TRAINAIR PLUS Üç aylık dergi / Quarterly magazine Haziran 2013 / June 2013 Sayı / Issue 07 ICAO TRAINAIR PLUS a tam üyelik Full membership to ICAO TRAINAIR PLUS BU SAYIDA / THIS ISSUE ICAO Sempozyumu, Akademi nin ev

Detaylı

Eğitimlerimizde yetki, onay ve ortaklıklar

Eğitimlerimizde yetki, onay ve ortaklıklar Üç Aylık Dergi / Quarterly Magazine Mart / March 2013 Sayı / Issue 6 Eğitimlerimizde yetki, onay ve ortaklıklar Authorizations, accreditations and partnerships in our trainings 2012 yılının CFO su Coşkun

Detaylı

Fly with us and discover the colors of Istanbul in Ramadan. We are Turkish Airlines, we are globally yours. turkishairlines.com +90 212 444 0 849

Fly with us and discover the colors of Istanbul in Ramadan. We are Turkish Airlines, we are globally yours. turkishairlines.com +90 212 444 0 849 Fly with us and discover the colors of Istanbul in Ramadan. We are Turkish Airlines, we are globally yours. turkishairlines.com +90 212 444 0 849 Uluslararası dev buluşma A great international meeting

Detaylı

Havacılık eğitiminde 30 yıldır hep daha yukarı. In aviation trainings always higher for 30 years. Akademimiz 30 yaşında The Academy is 30 years old

Havacılık eğitiminde 30 yıldır hep daha yukarı. In aviation trainings always higher for 30 years. Akademimiz 30 yaşında The Academy is 30 years old Üç Aylık Dergi / Quarterly Magazine Eylül / September 2012 Sayı / Issue 4 Havacılık eğitiminde 30 yıldır hep daha yukarı In aviation trainings always higher for 30 years Akademimiz 30 yaşında The Academy

Detaylı

AREL KOLEJİ 25.YILINDA

AREL KOLEJİ 25.YILINDA SAYI 32 NEWS BULLETIN OF AREL COLLEGE ŞUBAT / FEBRUARY AREL KOLEJİ 25.YILINDA THE 25th YEAR OF AREL COLLEGE AREL ÖĞRENCİLERİ YÜZMEDETÜRKİYE ŞAMPİYONU AREL STUDENTS ARE CHAMPION SWIMMERS IN TURKEY AZMİ

Detaylı

BİLGİ GENÇ SOSYAL GİRİŞİMCİ ÖDÜLLERİ BILGI YOUNG SOCIAL ENTREPRENEUR AWARDS

BİLGİ GENÇ SOSYAL GİRİŞİMCİ ÖDÜLLERİ BILGI YOUNG SOCIAL ENTREPRENEUR AWARDS BİLGİ GENÇ SOSYAL GİRİŞİMCİ ÖDÜLLERİ BILGI YOUNG SOCIAL ENTREPRENEUR AWARDS 2013 İÇİNDEKİLER / CONTENTS 2 4 14 22 24 BİLGİ GENÇ SOSYAL GİRİŞİMCİ ÖDÜLLERİ HAKKINDA ABOUT BİLGİ YOUNG SOCIAL ENTREPRENEUR

Detaylı

ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI

ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI EĞİTİM, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Yaygın Eğitim İlköğretim Dördüncü Sınıfa Yönelik ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI Priştine, nisan 2007 1 Redaktör: Ramush Lekaj Nazan Safçı Lektör: Nazan Safçı 2 UNMIK INSTITUCIONET

Detaylı

RTB, ilköğretimdeki tüm kademelere, orta öğretime, eğitim kurumlarının kolaylıkla kullanabilecekleri teknolojik hizmetler sunmaktadır.

RTB, ilköğretimdeki tüm kademelere, orta öğretime, eğitim kurumlarının kolaylıkla kullanabilecekleri teknolojik hizmetler sunmaktadır. X rtb Hakkımızda 2000 yılından bu yana eğitim ve teknoloji alanında hizmet veren RTB, 2008 yılından itibaren danışmanlık hizmetleri de vererek faaliyetlerini bu üç alanda sürdürmektedir. Bir şubesi ODTÜ

Detaylı

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ve YÖNETİMİ Profesyonellere Yönelik Yüksek Lisans Programı

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ve YÖNETİMİ Profesyonellere Yönelik Yüksek Lisans Programı Sabancı Üniversitesi nde ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ve YÖNETİMİ Profesyonellere Yönelik Yüksek Lisans Programı Sabancı University ENERGY TECHNOLOGIES and MANAGEMENT Master Program for Professionals Enerji Teknolojileri

Detaylı

DEĞİŞEN HAYATLAR GELİŞEN TÜRKİYE CHANGING LIVES DEVELOPING TURKEY

DEĞİŞEN HAYATLAR GELİŞEN TÜRKİYE CHANGING LIVES DEVELOPING TURKEY T.C. ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI MINISTRY of LABOUR and SOCIAL SECURITY AVRUPA BİRLİĞİ KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI EUROPEAN UNION COORDINATION DEPARTMENT İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ

Detaylı

ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI

ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI EĞİTİM, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI İlköğretim Dördüncü Sınıf ÖĞRETİM PLAN VE PROGRAMI Priştine, ocak 2006 1 Redaktör: Ramush Lekaj Nazan Safçi Lektör: Nazan Safçı İsa Sülçevsi 2 UNMIK INSTITUCIONET E

Detaylı

Havacılık eğitiminde uluslararası atılım International breakthrough in aviation training

Havacılık eğitiminde uluslararası atılım International breakthrough in aviation training TAA dan / From TAA Havacılık eğitiminde uluslararası atılım International breakthrough in aviation training Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi küresel bir marka olma yolundaki atılımlarını IATA işbirliği

Detaylı

Belli Oldu PACKAGING WORLD. Ambalaj sektörü. ASD Genel Kurulu İftarda Buluştu STAND NO: 715B. www.ambalaj.org.tr FİYATI: 25TL

Belli Oldu PACKAGING WORLD. Ambalaj sektörü. ASD Genel Kurulu İftarda Buluştu STAND NO: 715B. www.ambalaj.org.tr FİYATI: 25TL ASD Genel Kurulu Gerçekleştirildi Ambalaj Sektörü İftarda Buluştu Ambalaj sektörü CARİ AÇIĞA İLAÇ OLDU www.ambalaj.org.tr YIL:28 SAYI:156 TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 2014 Year:28 Issue:156 FİYATI: 25TL Ambalajın

Detaylı

INTERPACK 2014 AMBALAJ TEKNOLOJİLERİ FUARINA DAMGASI

INTERPACK 2014 AMBALAJ TEKNOLOJİLERİ FUARINA DAMGASI AMBALAJIN OSCARLARI SAHPLERN BULDU TÜRK ÖĞRENCLERN BAŞARISI DEVAM EDYOR DEPOZTOLU OLMAK YA DA OLMAMAK www.ambalaj.org.tr YIL:28 SAYI:155 NSAN-MAYIS-HAZRAN 2014 Year:28 Issue:155 FİYATI: 25TL INTERPACK

Detaylı

Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi. The Voice of Experience in Project Management. www.siemens.com/answers

Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi. The Voice of Experience in Project Management. www.siemens.com/answers Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi The Voice of Experience in Project Management www.siemens.com/answers Proje Yönetiminde Deneyimin Sesi The Voice of Experience in Project Management 1 KÜNYE Yayına Hazırlayanlar

Detaylı

vizyonumuz misyonumuz

vizyonumuz misyonumuz Misyonumuz / Vizyonumuz - Our Mission / Our Vision misyonumuz T ürk halkının yaşam kalitesini yükseltmek ve eğitimin gelişmesine katkıda bulunmak üzere; eğitim sistemimizin her kademesinde öğrenim gören

Detaylı

Toplumsal yatırımlarımız. ınvestments. Türkİye nin Tasarruf. Turuncu Damla Programı The Orange Drops Program Küçüklere Büyük Destek

Toplumsal yatırımlarımız. ınvestments. Türkİye nin Tasarruf. Turuncu Damla Programı The Orange Drops Program Küçüklere Büyük Destek Toplumsal yatırımlarımız Our Social ınvestments Türkİye nin Tasarruf Eğİlİmlerİ ARaştırmaSı The Survey of Saving Tendencies in Turkey Turuncu Damla Programı The Orange Drops Program Küçüklere Büyük Destek

Detaylı

Yerel ortakların tanıtımı (Polonya) Yerel ortakların tanıtımı (Türkiye) Senaryolar Çalıştay Raporları Proje Toplantıları

Yerel ortakların tanıtımı (Polonya) Yerel ortakların tanıtımı (Türkiye) Senaryolar Çalıştay Raporları Proje Toplantıları Önsöz - Vali Vahdettin Özcan... 3 Takdim..... 5 Yaşar Petek in Önsözü....... 6 Krzysztof Kazana nın Önsözü..... 7 Janusz Sobiech ve Katarzyna Koslacz ın Önsözü...... 8 Yerel ortakların tanıtımı (Polonya)

Detaylı

Web Tabanlı E-Öğrenme Sisteminin (MOODLE) Tasarlanması, Uygulanması ve Değerlendirilmesi

Web Tabanlı E-Öğrenme Sisteminin (MOODLE) Tasarlanması, Uygulanması ve Değerlendirilmesi 3 TÜRK FEN EĞİTİMİ DERGİSİ Yıl 11, Sayı 1, Mart 2014 Journal of TURKISH SCIENCE EDUCATION Volume 11, Issue 1, March 2014 http://www.tused.org Web Tabanlı E-Öğrenme Sisteminin (MOODLE) Tasarlanması, Uygulanması

Detaylı

Reading Culture and Enriched Library Workshop 18-21 February / Afyonkarahisar - Turkey

Reading Culture and Enriched Library Workshop 18-21 February / Afyonkarahisar - Turkey Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü General Directorate of Support Services Eğitim Araçları ve Yayımlar Daire Başkanlığı Educational Materials and Publications Department OKUMA KÜLTÜRÜ VE Z-KÜTÜPHANE ÇALIŞTAYI

Detaylı

BÖTE BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PROJE TABANLI TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI DERSİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ

BÖTE BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PROJE TABANLI TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI DERSİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ Eylül 2014 Cilt:22 No:3 Kastamonu Eğitim Dergisi 961-980 BÖTE BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PROJE TABANLI TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI DERSİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ Nilgün TOSUN Trakya Üniversitesi,

Detaylı

EXTRACURRICULAR ACTIVITIES HANDBOOK

EXTRACURRICULAR ACTIVITIES HANDBOOK ÖZEL İZMİR AMERİKAN KOLEJİ SOSYAL ETKİNLİKLER TANITIM 2003-2004 KİTABI EXTRACURRICULAR ACTIVITIES HANDBOOK 2014-2015 GÖZTEPE İZMİR Tel : 232 355 05 55 e-mail:iderebasi@aci.k12.tr Dear Students, One of

Detaylı

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ İZMİR UNIVERSITY OF ECONOMICS FACULTY OF FINE ARTS AND DESIGN 2008

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ İZMİR UNIVERSITY OF ECONOMICS FACULTY OF FINE ARTS AND DESIGN 2008 İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ İZMİR UNIVERSITY OF ECONOMICS FACULTY OF FINE ARTS AND DESIGN 008 Bu çalışmalarımızın ortaya çıkmasına katkıda bulunan, bizleri her zaman

Detaylı