DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ"

Transkript

1 DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ HAZIRLAYAN KALİTE YÖNETİM BİRİMİ 2012

2 GİRİŞ Hastanemize hoş geldiniz, Develi Hatice Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi olarak tecrübeli ve uzman kadrosundan aldığı güçle modern tıbbın imkanlarını en üst seviyede kullanarak mümkün olan en iyi sağlık hizmetlerini halkımıza sunma ve referans ilçe hastanesi olma gayreti içerisindeyiz. Sağlığımızı korumak, sürdürmek, geliştirmek ya da yeniden kazanmak amacıyla başvurduğunuz hastanemizde 11 branşta 13 uzman hekimiyle yataklı sağlık hizmeti, 23 poliklinikte 18 uzmanlık dalında ayaktan teşhis ve tedavi hizmeti sunarken 24 saat Acil servis ve ambulans hizmeti verilmektedir. Ayrıca kadın doğum ve çocuk servislerimiz ile polikliniklerimiz ilçemizin erciyes girişinde ayrı bir binada, Ağız ve diş sağlığı birimimiz ise Pazar yolu üzerinde ayrı bir poliklinikte hizmet vermektedir. Hastanemizde poliklinik hizmeti verdiğimiz tüm branşlarda yataklı tedavi hizmetleri de doktorumuzun uygun görmesi durumunda verilmektedir. Bu hizmetlerin devamını ve teknik destek sağlamak amacıyla sağlık, teknik ve idari hizmetler sınıflarına mensup 206 personel hizmet vermektedir. Sağlık hakkında etkin ve güvenilir tedavi ve yönlendirme için 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz.

3 YÖNETİM KADROMUZ Hastane Yöneticisi / Başhekim Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Abdulkadir ÇAĞLAYANGİL Dr. BİLAL KILIÇ Müdür İdari ve Mali Hizmetler Müdürü: UĞUR Ö. ALAGÖZ Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü: MERAL ÖZKARA Müdür Yardımcısı YUSUF ULUSAN SÜLEYMAN SIRAKAYA Kalite Yönetim Direktörü İlknur TAŞ Sosyal Çalışmacı Aytaç BALCI

4 KALİTE POLİTİKAMIZ Kuruluş olarak her bireyin doğru, zamanında ve güler yüzlü sağlık bakımı almayı hak ettiğine inanıyoruz. Tıp alanından yenilikleri takip ederek kendini devamlı yenileme gayreti içinde olan çalışanlarımızla modern tıbbi teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulayarak en iyi hizmeti mümkün olan en düşük maliyetle sunmak ve sürekli hale getirerek referans bir ilçe hastanesi olmak hastanemizin temel politikasıdır. Kuruluşumuz bunları gerçekleştirirken yasal şartları ve kurmuş olduğu kalite yönetim sisteminin tüm şartlarını yerine getirecek ve kalite sistemini sürekli iyileştirecektir. TARİHÇE İlçemizin ilk yataklı kuruluşu olan hastanemiz 1975 yılında 95 yatak kapasitesiyle kurulmuştur tarihinde yapılan ek binalar ile 9650 metrekare kapalı alanı, 95 yatak kapasitesiyle hizmet vermeye devam etmektedir. Hasta memnuniyetini temel politika olarak kabul eden, teşhis ve tedavilerin modern cihazlar ve deneyimli personellerle gerçekleştirildiği hastanemizde; ilçemize yakın ilçe, köy ve kasabalara da hizmet veren, örnek uygulamaları ve kaliteli hizmet sunumuyla tam teşekküllü bir ilçe hastanesidir.

5 HASTANE İÇERİSİNDEKİ VE KATLARDAKİ BÖLÜMLER A Blok BODRUM KAT: ÇAMAŞIRHANE MUTFAK YEMEKHANE DİYALİZ TEKNİSYEN ISI KONTROLÜ ZEMİN KAT: NÖROLOJİ POLİKLİNİĞİ PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİ BEYİN CERRAHİ POLİKLİNİĞİ GENEL CERRAHİ POLİKLİNİĞİ KARDİYOLOJİ POLİKLİNİĞİ CİLDİYE POLİKLİNİĞİ GÖĞÜS POLİKLİNİĞİ ÜROLOJİ POLİKLİNİĞİ DAHİLİYE POLİKLİNİĞİ 2 ORTOPEDİ POLİKLİNİĞİ ENFEKSİYON POLİKLİNİĞİ KBB POLİKLİNİĞİ RADYOLOJİ HASTA KABUL VEZNE RAPOR SEKRETERLİĞİ ODYOLOJİ EMZİRME ODASI HASTA HAKLARI RÖNTGEN FATURALANDIRMA LABARATUVAR KAN ALMA FİZİK TEDAVİ POLİKLİNİĞİ

6 DAHİLİYE POLİKLİNİĞİ 1.KAT: YOĞUN BAKIM GENEL CERRAHİ SERVİSİ AMELİYATHANE KALİTE YÖNETİM BİRİMİ DİYETİSYEN HASTA BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜ 2.KAT: FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ DAHİLİYE SERVİSİ B BLOK BODRUM KAT: DEPO ECZANE ARŞİV ANBAR BİLGİ İŞLEM SERVER ODASI ZEMİN KAT: ACİL SERVİS EKG ENJEKSİYON POLİS 1.KAT: BAŞHEKİM BAŞHEKİM YARDIMCILARI HASTANE MÜDÜRÜ MÜDÜR YARDIMCILARI MUTEMETLİK SATIN ALMA

7 YAZI İŞLERİ DİSİPLİN BAŞHEKİM SEKRETERLİĞİ ZEMİN KAT: KADIN DOĞUM VE ÇOCUK KLİNİĞİ EK HİZMET BİNASI İÇERİSİNDEKİ BÖLÜMLER HASTA KABUL İDARİ TOPLANTI ODASI BİNA SORUMLUSU POLİKLİNİKLER NST LABARATUVAR RÖNTGEN EMZİRME ODASI EVDE BAKIM BİRİMİ POLİKLİNİK GÖZLEM ODASI GÖZETMEN HEMŞİRE ŞÖFOR KANTİN ÇAMAŞIRHANE O2 TÜP SANTRALİ 1.KAT: ÇOCUK SERVİSİ DOĞUM SERVİSİ DOĞUM SALONU AMELİYATHANE YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM HASTA ODALARI 2.KAT: YEMEKHANE DEPO

8 ZEMİN KAT: AĞIZ VE DİŞ KLİNİĞİ EK HİZMET BİNASI İÇERİSİNDEKİ BÖLÜMLER HASTA KABUL DİŞ ÜNİTLERİ-5 VEZNE SERVER ODASI BODRUM KAT: DEPO STERİLİZASYON ODASI MESCİD PANORAMİK RÖNTGEN TEKNİK LABORATUVAR

9 POLİKLİNİKLER 14 uzman doktorumuzla verdiğimiz poliklinik hizmetlerimiz devam etmektedir. Hastanemizde hekim seçme hakkı mevcut olup, hastalarımız hekim tercihlerini yaparak muayene olabilmektedirler.

10

11 SERVİSLER 95 yatak kapasiteli hastanemizde fiziki imkanlarımız ölçüsünde 1,2,3, ve 4 kişilik hasta yatağımız mevcuttur. Servis odalarımızın tümünde otomatik hasta yatağı, oksijen sistemi, refakatçiler için açılabilir koltuk, mini buzdolabı, gardırop ve televizyon bulunmaktadır. Servis katı içinde hasta bekleme yerleri bulunmaktadır. Ayrıca merdiven kullanmayacak olan hastaların servislere rahat çıkabilmeleri için asansör mevcut olup, asansör diyaliz ünitesi katından başlayarak dahiliye servisine kadar ulaşımı sağlamaktadır. Hasta güvenliği uygulamaları çerçevesinde her hasta için tanımlayıcı kol bilekliği kullanılmaktadır. Tedavi ve bakım hizmetlerinin daha etkin olabilmesi için hastalarımızın hastanemize kabulünden çıkış anına kadar hastalara ve yakınlarına eğitim komitesi planlaması doğrultusunda eğitim verilmektedir. 11 branşta tedavi ve bakım hizmeti veren hastanemiz, mesleğinde deneyimli ve güler yüzlü personellerimiz tarafından verilen sağlık hizmeti hasta odaklı hizmet anlayışıyla devam etmektedir.

12

13 ACİL Sağlık kadromuzla 24 saat hizmet veren acil servisimiz günlük ortalama olarak 150 hastaya hizmet vermektedir. Acile gelen hastaya ilk müdahale yapılmakta acil hizmetleri prosedürüyle gerekli hallerde konsültan hekimin kararı ile hastanın yatışı yapılmaktadır. Arrest vakası olduğuna karar verilen hastalar için mavi kod sistemi 2222 numaraları ile mavi kod ekibimiz alarma geçmekte ve müdahalede bulunmaktadır. Hastanın durumuna göre Kayseri ye sevkleri ambulanslarımızla yapılmaktadır.

14

15

16 LABORATUVAR Hastanemiz laboratuarında CBC, TİT, Biyokimya, hormon, Eliza, koagulasyon, sedimantasyon, brucella tahlilleri yapılmakta olup aynı zamanda diyabet tanısı ve takibi için önemli olan glikoz yükleme tetkiki ve HbA1c teti çalışılmaktadır. Hastalarımızın tahlil sonuçları aynı gün içinde verilmektedir. Biyokimya, koogulasyon, sedimantasyon tetki da, hormon, Eliza tetki de, CBC, TİT tahlilleri 11.00, ve de çıkmaktadır. HbA1c ve brucelle titre sonuçları ertesi gün çıkmaktadır. Hastanemiz tahlil ve röntgen çekim çalışmalarını en son teknolojiyle 24 saat güvenilir sağlık hizmeti vermektedir. Gelişmiş teknolojiyle testler yapılmakta ve testlerin sonuçlarına göre teşhis edilen hastalığın tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

17

18 AMELİYATHANE Hastanemizin ameliyat bölümünde 1 lokal, 2 genel olmak üzere 3 ameliyat salonumuz bulunmaktadır. Sterilizasyon ünitemiz ameliyat salonu içerisinde bulunup buharlı basınç ve otoklav gibi uygulamalar yapılmaktadır. 2 anestezi doktoru, 6 hemşire ve 11 anestezi teknisyeni çalışmaktadır. Hastalarımızın ameliyatına karar veren cerrah, anestezi doktorundan hastaların muayenesini isteyerek anestezik yönden bir sakıncanın olmadığı tespit edildikten sonra hastalarımızın servislerimize yatışları yapılmaktadır. Hastalarımıza ameliyat günü için randevu verilmekte ve hasta bilgilendirilmektedir. Hastalarımız hazırlandırılarak tecrübeli personellerimiz tarafından ameliyata alınmaktadır. Hastaların yakınları için bekleme yerleri bulunmaktadır.

19 RÖNTGEN Hastanemizde röntgen çekimleri CR-85-x- Agfa tarayıcı ile yapılmaktadır. Çekilen filmler hastaların doktoruna pacs sistemi ile bilgisayar ekranlarına gönderilmekte olup hastaların tedavilerinde hızlı ve etkili hizmet verilmektedir. Çekilen röntgen filmlerinin bir kopyası hastanın kendisine de verilmektedir.

20

21 HEMODİYALİZ Hayırsever merhum Nevzer Ercis tarafından büyük teşvik ve katkılarıyla kurulan diyaliz ünitemiz bugün itibariyle 7 diyaliz cihazı ile 1 doktor, 1 sağlık memuru ve 2 hemşire ile hizmet vermektedir.4 er saatlik 2 seans şeklinde haftanın 6 günü ortalama 300 seans diyaliz hastalarımıza hizmet vermektedir. Diyaliz hastalarımız için özel yemek odaları ve soyunma odaları bulunmaktadır. İlçemize yakın köy ve kasabalarında ikamet eden hastalarımızın ulaşım ihtiyaçları hastanemizin diyaliz taşıma aracı ile karşılanmaktadır.

22

23 FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ Hastanemizin fizik tedavi ünitesi mevcut olup, hastalarımız uzman doktora muayenesinden sonra randevu verilerek fizik tedavi alabilmektedirler. Günlük ortalama 22 hastaya 45 dakikalık soğuk ya da sıcak tedavi uygulanmakta ve egzersizler verilmektedir. Hastalarımıza ultrasound, elektroterapi,hotpack ve infraruj yapılabilmektedir.

24 ECZANE Hastanemizde eczane birimimiz mevcut olup, yatan hastaların ilaç ve sarf malzeme ihtiyaçları karşılanmaktadır. YEMEK-MUTFAK Hastanemizde yemekhane mevcut olup, diyetisyenimiz tarafından hazırlanan haftalık menü ile belirlenen yemek listesi, mutfak bölümünde hijyenik şartlarda hazırlanarak personellerimize ve hastalarımıza sunulmaktadır.

25 HASTA KABUL Hastanemiz hasta odaklı anlayışıyla hizmet vermektedir. Hastanemize gelen özürlü, yaşlı, kimsesiz, okuma-yazma bilmeyen ve hastanemizi tanımayan hastalarımıza karşılama ve yönlendirme personellerimiz yardımcı olmaktadırlar. Hastalarımız hasta kabulden giriş işlemlerini yapmaktadırlar. Hastalarımız 182 mhrs ile randevu alabilmekte sıra beklemeden poliklinik hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Randevu almadan direkt başvuru yapan hastalarımızın muayene olabileceği tahmini zaman aralığı belirlenmekte ve hastalarımıza bilgi verilmektedir. Hastalarımız için bekleme yerleri oluşturulmuş olup, bekleme zamanlarında hastanemizde bulunan büyük lcd ekranlarda eğitim komisyonumuzca hazırlanmış eğitimleri izleyebilmektedirler.

26 HASTA HAKLARI Hasta hakları yönetmeliği doğrultusunda faaliyet gösteren hasta hakları birimi hastalarımızdan gelen şikayet ve önerileri değerlendirmektedir. Hastalarımız hastanemizde bulunan şikayet- öneri kutularına başvuru kağıtlarını yazarak, direkt hasta hakları birimine başvurarak ya da 183 sabim hattını arayarak şikayet ve önerilerini bildirebilmektedirler. Hasta hakları birimi hastalarımızın hasta hakları ve sorumlulukları konusunda halkı bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. KALİTE YÖNETİMİ BİRİMİ-TOPLANTI SALONU Hastanemiz kalite yönetim merkezi; kalibrasyon, dokümantasyon, proses yönetimi ve eğitim bölümlerinden oluşmaktadır. Kalibrasyon sürecinde hastanemizde mevcut cihazların doğrulama işlemi yapılmakta, dokümantasyon süreci ile sistem için gerekli dokümanların yönetimi sağlanmakta, proses yönetim ile hastanemiz süreçleri izlenmekte, eğitim bölümü ile de hastanenin tüm eğitim faaliyetlerini koordine etmektedir. Hastanemizde eğitim ve toplantı faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz 50 kişilik toplantı salonumuz mevcuttur. Kurumumuzda tüm eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi ve uygulanması hizmet içi eğitim hemşiresi ve eğitim komisyonu sorumludur. Hastane sistemi içerisinde yer alan komitelerin raporları doğrultusunda yapılan toplantılarda iyileştirme faaliyetleri planlanarak güncellenen ve gelişen teknolojiyi ve bilgiyi uygulamaktadır. Hastanemiz hasta odaklı çalışmalarını sürdürmekte olup, hasta ve çalışan memnuniyet anketleri yılda iki kez uygulanmakta, anketlerin istatistik sonuç ve değerlendirmelerine göre düzelticiönleyici faaliyetler planlanarak uygulanmaktadır.

27 GÜVENLİK Hastanemizde hasta ve çalışan güvenliği için tedbirler alınmış durumdadır. Hastanemizde güvenlik görevlileri 24 saat hizmet vermektedir ve 32 güvenlik kameramız ile 24 saat aktif olarak hastane içi ve dışı izlenmektedir.

28 KADIN-DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ 2009 yılında hayırsever iş adamı Muammer Kocatürk tarafından 2500 metrekare kapalı alana sahip kadın doğum ve çocuk hastanesi ek binası yaptırılmıştır. Hastanemiz çevre ilçe, köy ve kasabalardan gelen hastalarımıza da kaliteli hizmet sunumu ile güven vermiştir. Hastanemizde 2 kadın doğum ve 1 çocuk hastalıkları olmak üzere 3 poliklinik hizmet vermektedir. Aynı zamanda laboratuar, röntgen ve nst hizmetleri de verilmektedir. Hastanemizde bebek ve annelerin rahatlığı için emzirme odamız mevcut olup, sağlıklı anne ve bebek için çalışmalarımız sürmektedir. Bebek dostu hastane olmayı amaçlayan hastanemiz, emzirme politikamız ile anneler bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeleri ve bebeklerin gelişimlerini sağlıklı olarak izlemeleri için teşvik edilmektedir.

29

30 SERVİSLER Kadın doğum ve çocuk servislerimizde hastalarımızın ve yakınlarının hastanemizde rahat etmeleri için her türlü olanak sağlanmaktadır. Odalarımızda banyo, tuvalet, otomatik hasta yatağı, oksijen sistemi, refakatçiler için açılabilir koltuk, mini buzdolabı, gardırop, telefon ve televizyon bulunmaktadır. Servis katı içinde hasta bekleme yerleri bulunmaktadır.

31

32 YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM Hastanemizde yeni doğan yoğun bakım hizmeti verilmektedir. 1 transporter olmak üzere 4 adet kuvöz bulunmaktadır. 2 fototerapi ve 2 radyan ısıtıcımız mevcut olup hastalarımızın en iyi sağlık hizmeti almaları için tecrübeli personellerimiz 24 saat çalışmaktadırlar.

33

34 AMELİYATHANE Ameliyathanemizde normal ve sezaryen ameliyatları yapılabilmektedir. Hastanemiz 2 anestezi doktoru ve 6 hemşire ile ve ameliyathanemizdeki en son teknoloji ile donanımlı cihazlarımızla hastalarımıza en iyi sağlık hizmet vermeye devam etmektedir.

35

36 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ Hastanemiz ek binasında 2009 dan beri hizmet veren kuruluşumuz halen 5 ünitemiz aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Hastalarımızın en iyi sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için olanaklarımızı genişletmekteyiz. Hastalarımızın muayene koltukları en son teknoloji ve cihazları içermektedir. Hastanemizdeki panaromik röntgen çekimi yapılarak hasta koltuk başındaki PC ekranlarında hasta ve diş hekimlerimiz görebilmektedirler. Tecrübeli diş hekimlerimiz tarafından hastalar bilgilendirilerek tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

37

38 HASTANEMİZE BAŞVURU İŞLEMLERİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SİGORTA, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI VE ÇALIŞAN MEMURLAR) VE YEŞİL KART GÜVENCESİNE SAHİP HASTALAR Tedavi amacıyla hastanemize gelen sosyal güvenlik kurumu mensubu hastalar (Bağkur,SSK,Emekli Sandığı,yeşil kart) hastanemizin hasta kabul birimine T.C. kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanı,sağlık karnesi veya resmi kurumlarca düzenlenmiş bir kimlik belgesi ile hasta kabulleri yapılır. ÜCRETLİ HASTALAR Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı halde hastanemize tedavi amacıyla müracaat eden hastalar muayene ve yapılacak olan diğer tetkiklerin ücretini ödemeleri koşulu ile kabul edilirler. Kayıtları yapılarak barkodları verilerek ilgili birime gönderilir. ADLİ VAKALAR Sağlık bakanlığınca Yataklı Tedavi Kurumlarında ücretsiz tedavisi yapılması istenen Adli vakalar ve tutuklular adli makamlardan veya kolluk kuvvetleri tarafından (Jandarma, Polis) getirilen üst yazıyla girişi yapılır. Adli vakalarda masraflar sağlık bakanlığına fatura edilmektedir. MÜLTECİLER VE SOKAK ÇOCUKLARI Mülteciler ve sokak çocuklarının tedavisi sağlık bakanlığının ilgili genelgesi ( ) gereği ücretsiz olarak yapılarak Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonuna Fatura edilmektedir. HASTA KARŞILAMA VE YÖNLENDİRME HİZMETLERİ Hastanemize başvuran yaşlı, kimsesiz, yardıma muhtaç ve engelli hastaların daha rahat hizmet almasını sağlamak amacıyla 4 personelle hasta karşılama ve yönlendirme hizmeti sunulmaktadır.

39 YATIŞ İŞLEMLERİ Doktor poliklinikte muayene olan hastanın yatışına karar verirse, muayene olduğu poliklinikten yatış işlemleri başlatılır. Hasta barkotu ile yatışı yapılan servise dosyasının çıkması için yönlendirilir. Hastadan gerekli olan bilgiler alınıp dosyaya aktarılır. Eğer hastanın resmi güvencesi yeşil kart ise bir adet yeşil kart ve kimlik fotokopisi çekilerek dosyaya ilave edilir. Hasta kabul defterine göre yatış protokolü dosyaya verilir. KURUMA YENİ KATILAN PERSONELİN KATILIŞ İŞLEMLERİ Sözleşmeli başlayanlar İlk defa atananlar sağlık bakanlığının belirlediği müracaat takvimi içerisinde hastanede kurulmuş olan müracaat kabul komisyonuna müracatını yapar. Müracaat evrakları içerisinde dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi, diploma fotokopisi, sağlık raporu, askerlik belgesi, sabıka kaydı, fotoğraf, mal bildirim beyannamesi ve ösym sonuç belgesi bulunur.bu evraklar ile işe başvurur. Belge kontrolünden sonra ÇKYS den alınan sözleşme imzalatılarak işe başlar.

40 657 olarak başlayanlar Personel şubeye başvurur. ÇKYS den alınan atama karanamesi kendisine tebliğ ettirilerek göreve başlatılır. ÇALIŞMA SAATLERİ Hastane hizmetleri, kesintisiz devam eden sağlık hizmetidir. Mesai saatleri dışında, hizmetin sürekliliği nöbetle sağlanır. Birimlerin özelliklerine göre nöbet saatleri düzenlenir. Nöbetle çalışmayan personel ise normal günlük mesai saatleri içerisinde mesaisini tamamlar. Tüm personelin günlük çalışma saatleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu na göre düzenlenir. NÖBET HİZMETLERİ Hemşirelerin nöbet hizmetleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek 33 ncü madde göre düzenlenir. Hastanede görev yapan hemşireler nöbet hizmetlerine sıra ile girerler. Nöbet çizelgeleri aylık olarak, klinik sorumlu hemşireleri tarafından hazırlanır ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdrüne onaylatılarak hemşirelere tebliğ edilir. Her gün mesai bitiminden yarım saat önce klinik hemşireleri ve klinik sorumlu hemşiresi; nöbetçi hemşireye hasta başında hastanın durumu, takipleri, hemşirelik müdahaleleri hususunda geliştirdikleri hemşire gözlem formuna teslim notu yazarak, hastaları teslim eder. Sabah mesai saati başladığında, aynı şekilde hastaları, nöbetçi hemşireden teslim alır. Nöbetçi hemşire hastalarla ilgili yaptığı uygulamaları ve hemşirelik müdahalelerini kayıt eder.hamile hemşirelerin uzman tabip raporuyla belgelemek koşuluyla hamileliğinin 24 haftalık olduğu tespit edilmesinden itibaren, doğumun gerçekleşmesini müteakip çocuğun bir yaşını doldurmasına kadar geçen süre içersinde nöbete girmemesi sağlanır. İZİN İŞLEMLERİ Yıllık İzin Süreleri; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu nun 102 nci Maddesi gereği, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için otuz gün yıllık izin verilmekle birlikte, yıllık izinlerine ilave olarak gidiş ve dönüş için azami 2 şer gün olmak üzere öngörülen 4 günlük yol izini, izin hakkının az ve iznin geçirilebileceği yerin uzak olması gibi çok zorunlu ve ender durumlarda izin vermeye yetkili amirin gerek ve uygun

41 görmesi halinde kullandırılacak olup, bu iznin verilmesi olağan hale getirilemez.yıllık izinler, bir önceki yılın sonunda planlanan şekilde yürütülmektedir. İzin kağıtları sıralı amirlere onaylatılır. İzin tarihlerinde, izne ayrılacak hemşire için nöbet hizmeti planlanmamış olması gerekmektedir. Hemşireler, acil durumlarda, nöbet değişikliği yaptıktan sonra izne çıkabilir. Askerlik Dönüşü Yıllık İzin; Askerlik hizmetini yapmakta iken 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre izin kullanarak terhis olup görevine dönen memurlar, göreve döndüğü yıla ait yıllık izinlerini kullanabilirler. Şua İzini; Hizmetleri sırasında radyo aktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir. Doğum öncesi / sonrası izni; Doğum yapan memura, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izni verilir. doğum öncesi 8 haftalık analık izni süresine 2 hafta eklenerek 10 haftaya çıkarılabilir. isteği halinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler hemşirenin sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Süt izni; Memura, süt izni olarak, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası 8 aylık analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat süt izni, ikinci 6 ayda da günde 1,5 saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında personelin saat seçim hakkı vardır. Babalık izni ; Eşi doğum yapan memura,10 güne kadar doğum izni ayrıca eşinin devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın, isteği halinde 24 aya kadar aylıksız izin verilir. KILIK-KIYAFET DÜZENİ Kıyafetler 657 sayılı devlet memurları kanunu kılık kıyafet yönetmeliğine göre düzenlenmiştir. HİZMET İÇİ EĞİTİMLER Herhangi bir konuda eğitim alan hemşirenin, kurum/hastane ihtiyaçları göz önüne alınarak mümkün olduğunca eğitim gördüğü alanda görevlendirilmesine özen gösterilir. öncelikle kendi hizmet alanında tam ihtisaslaşması, hasta bakım kalitesinin artırılması, hemşirelerin mesleki bilgi ve becerilerinin güncelleştirilmesiyle iş doyumlarının yükseltilmesi yanında,

42 bilimsel gelişmeleri takip etmelerini, gelişmelere ve hedeflere sürekli uyumu sağlamak amacıyla hizmet içi eğitim programı belirliperiyodlarla hazırlanır. Hemşirelerin Eğitim Faaliyetleri; a.konferanslar: Başhemşirelik tarafından hemşirelerin ilgi ve gereksinimleri göz önünde tutularak konferans konuları tespit edilir. Gerek kurum içinden, gerekse kurum dışından alanında uzman kişiler tarafından, anlatması talep edilen konuların sunumu yapılmaktadır. b.sürekli Eğitim Programı: İhtiyaçlar ve kurum yapılanmasına göre sürekli eğitimlerin konuları değişiklik gösterebilmektedir Hastane Enfeksiyonları Sürekli Eğitim Programı Bu program Hemşirelik Hizmetleri Eğitim Koordinatörü ve Hastane Enfeksiyonları Komitesinde görev yapan hemşireler tarafından hazırlanmaktır. Her yıl sürekli olarak belirlenen tarihlerde ve planlanan kliniklerdeki, laboratuar, röntgen, acil, tüm sağlık personeline( hemşire, sağlık memuru, teknisyenler vs.) enfeksiyon kontrol hemşiresi tarafından teorik ve uygulamalı olarak, Hastane Enfeksiyonları MRSA Kontrol Programı verilmektedir. Gereksinim hallerinde dersler ilgili kliniklerde planlanmaktadır. c. Hastaneye Yeni Katılan personelin Oryantasyon Programı Personelin en kısa sürede uyumunu sağlamak amacıyla hastane organizasyon yapısını tanıtmak, görev, yetki, sorumluluklarını konusunda bilgilendirmek için bir haftalık bir programı kapsar. d. Klinik İçi Eğitim Programı Kliniklerde çalışan hemşirelere kliniğin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen konularda yapılan eğitimdir. Planlama kliniğin hemşirelerinin istekleri göz önüne alınarak klinik eğitim hemşiresinin hastane eğitim koordinatörü ile birlikte koordine edilerek yapılmaktadır.

43 Haberleşme kanalları:hastane içerisinde personeller arası iletişim telefon, hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS), iç yazışmalar ve web sayfası aracılığıyla yapılır. İLETİŞİM BİLGİLERİ ADRES: Cami cedit mah. Hastane cad. No:14 Develi / KAYSERİ TEL: (ana hizmet binası) (kadın doğum ve çocuk hastalıkları ek binası) (ağız ve diş sağlığı merkezi) FAKS: WEB: www. develidh.gov.tr E MAİL: HASTANEMİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Uyum Eğitimi zorunlu konu başlıkları aşağıdaki gibidir.

Uyum Eğitimi zorunlu konu başlıkları aşağıdaki gibidir. REV. NO 00 REV. TRH. 00 SAYFA NO 1 SAYFA SAYISI 23 AMACIMIZ;Bu rehber, hastanemizde işe yeni başlayan personelimizin, hastanemize ve görevine uyum sürecini kolaylaştırmak, hastanemizin kurum kültürünü,

Detaylı

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ EKİBİMİZE HOŞGELDİNİZ İÇİNDEKİLER 1.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 2.HASTANE TANITIMI 2.1. TARİHÇE 2.2. KAT PLANI 2.3. ÇALIŞMA KOŞULLARI 2.4. KALİTE POLİTİKAMIZ

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYONUMUZ... 4 3. MİSYONUMUZ...

Detaylı

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ADRES ŞANLIURFA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ESENTEPE

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İçindekiler Tablosu 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYON... 4 3. MİSYON... 4 4. KALİTE POLİTİKAMIZ... 4 5. HASTANENİN TARİHÇESİ...

Detaylı

ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ

ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ ODAK NOKTAMIZ SAĞLIKTA KALİTE STANDARTLARI SİZİN SAĞLIĞINIZ İÇİN HEP BİRLİKTE ÇABALIYORUZ Hastanemize Hoş Geldiniz; Özel Ege Umut Hastanesi olarak tecrübeli

Detaylı

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kısaltmalar.3-4 Önsöz... 6 Kırşehir Hastanelerinde Değişimi Yönetiyoruz..6 Birlik Organizasyon Şeması..7 Tıbbi Hizmetler Başkanlığı 8 İdari

Detaylı

SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ. TIBBİ SEKRETER GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ HAZIRLAYAN:

SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ. TIBBİ SEKRETER GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ HAZIRLAYAN: SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TIBBİ SEKRETER GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ HAZIRLAYAN: KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ TIBBİ

Detaylı

HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010. www.anh.gov.tr

HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010. www.anh.gov.tr HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010 www.anh.gov.tr Adres : Ülkü Mahallesi, Talatpaşa Bulvarı, No:5 06100 Altındağ - Ankara Tel : 0 312 508 40 00 Faks : 0 312 311 43 40 e-posta : bilgi@anh.gov.tr web : www.anh.gov.tr

Detaylı

BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00

BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00 BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ ORYANTASYON EL KİTABI Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine hoş geldiniz. Hastanemiz

Detaylı

ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ

ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Sağlık Mutluluktur Sağlığınızın Her Anında 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz Hastanemize Hoş Geldiniz; Özel Körfez Marmara Hastanesi olarak tecrübeli ve

Detaylı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı Hasta Bilgilendirme El Kitabı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ 0 İçindekiler 1. GİRİŞ... 3 2. VİZYON... 3 3. MİSYON... 3 4. KALİTE POLİTİKAMIZ... 3 5. HASTANENİN TARİHÇESİ... 4

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler Tablosu 1. GENEL ORYANTASYON

Detaylı

HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ

HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ 1/42 HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ Birlikte, ekip ruhu ile Ahlaki ve etik kurallara bağlı Mesleğine ve birbirine saygılı Eşit hak ve şartlarda Çalışmak dileğiyle 2/42 1. AMAÇ Kuruma yeni atanan tüm personelin,

Detaylı

İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ. İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ

İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ. İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ İDARİ PERSONEL

Detaylı

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER Doküman Kodu YÖN.RH.02 Yayın Tarihi 02.01.2013 Revizyon Tarihi

Detaylı

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI GENEL UYUM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ TİRE DEVLET HASTANESİ

İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ TİRE DEVLET HASTANESİ İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ H ASTA NE REHBERİ GİRİŞ Bu, rehber ne yapmış olduğunuz ziyaretin daha rahat geçmesi,

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Güney Bölgesi Genel Sekreterliği İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

Detaylı

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU AYDIN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 Tarihçe Oryantasyon amacı Oryantasyon

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ Doküman Kodu YÖN.RH.008 Yayın Tarihi 02/09/2013 Revizyon

Detaylı

ORYANTASYONU REHBERİ

ORYANTASYONU REHBERİ T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ ECZANE PERSONELİ VE ECZANECI ORYANTASYONU Doküman Kodu Yayın Tarihi

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ TIBBİ SEKRETER ORYANTASYONU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLETİ HASTANESİ TIBBİ SEKRETER ORYANTASYON REHBERİ KOD: YÖN.RH. 007 YAYIN TARİHİ:

Detaylı

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ERZURUM İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ PALANDÖKEN DEVLET HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet

Detaylı

Ek-1 GAZİPAŞA DEVLET HASTANESİ

Ek-1 GAZİPAŞA DEVLET HASTANESİ Ek-1 GAZİPAŞA DEVLET HASTANESİ HİZMET SUNMAKLA GÖREVLİ/YETKİLİ KURUMLARIN/BİRİMLERİN ADI KURUM ADI TANIMI DAYANAĞI MEVZUATIN ADI VE MADDE NUMARASI HİZMETTEN YARARLANANLAR MERKEZİ İDARE TAŞRA TEŞKİLATI

Detaylı

GÜNCEL KURUM BİLGİ REHBERİ

GÜNCEL KURUM BİLGİ REHBERİ AMAÇ SAYFA : 1 / 11 Bu El Kitabı, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, polikliniklerine yapmış olduğunuz ziyaretin daha rahat geçmesi, kurumumuzu sizlere tanıtmak ve işleyiş hakkında

Detaylı

Dr. Ahmet DENİŞ Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi

Dr. Ahmet DENİŞ Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi ARİF CERİT BULDAN DEVLET HASTANESİ Dr. Ahmet DENİŞ Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi ÖZET Arif Cerit Buldan Devlet Hastanesi 1990 yılında standart 50 yataklı İlçe Devlet Hastanesi olarak çalışmaya başlamıştır.

Detaylı

Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır.

Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır. T.C SAĞLIK BAKANLIĞI PENDİK DEVLET HASTANESİ İDARİ HİZMETLER BÖLÜM ORYANTASYON REHBERİ Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır. EĞİTİM KOMİTESİ 1 GENEL TANITIM Birim

Detaylı

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 1 İÇİNDEKİLER Tıbbi Hizmetlerin Genel Esasları... 1 Acil Servis Hizmet Sunum Süreci... 1 Poliklinik Hizmetleri Sunum Süreci... 2 Yataklı

Detaylı