Konsept ve Ürün Geliştirme. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Konsept ve Ürün Geliştirme. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012"

Transkript

1 Konsept ve Ürün Geliştirme Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012

2 Melis...

3 Ya siz?

4 Süper ürün?

5 Strateji nedir?

6 Bir ulusun ya da topluluğunun, barış ve savaşta benimsenen politikalara en fazla desteği vermek amacıyla politik, ekonomik, psikolojik ve askeri güçleri bir arada kullanma bilim ve sanatı.

7 Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yol.

8 O zaman amaç ne?

9 Amaca giderken... Hedef kitle Pazar Marka /Ürün

10 Pazarı anlamak derken? ÖRNEK: SAÇ BAKIMI PAZARI

11 Pazarı anlamak derken? ÖRNEK: SAÇ BAKIMI PAZARI Önce; SİZCE? Ve gerçekler... Şampuan kullanımı neredeyse doyumda. Bakım ürünlerinde büyüme hızla devam ediyor. Medikal ürünler yeni trend. Erkeğe özel ürünler yeni trend. «Profesyonel» konumlanmış ürünler market rafında.

12 Tüketiciyi anlamak derken? CİĞERİNİ BİLECEKSİN!

13 Tüketiciyi anlamak derken? ÖRNEK: Türk gençleri

14 Tüketiciyi anlamak derken? Saç jölesi markası isen...

15 Tüketiciyi anlamak derken? Araba markası isen...

16 Bu denklemde MARKA ne demek?

17 En süper markalar?

18 «Marka Konumlandırması» 1. Rekabet 5. Değerler & Marka kimliği 2. Hedef Kitle 4. Fayda 8. MARKA ÖZÜ 6. İnanma faktörü 3. İçgörü 7. Fark yaratıcı faktör

19 Marka Özü Konumlandırma Marka Sloganı Performans Nike, dünyadaki tüm atletlere ilham ve yenilik getirir. Just do it.

20 1. Adım: Stratejini belirle. Ürünümün değeri nedir? X Kaç kişi kullanıyor? X Ne kadar kullanıyor? X Pazar büyüyor mu? X Ürün portföyüm?

21 1. Adım: Stratejini belirle. Yeni tüketici edinmek. (Penetrasyon) Kullanımı artırmak. Ürün/marka değerini yükseltmek. Tüketiciyi elinde tutmak (Sadakat) Ürün portföyünde genişleme Marka veya ürün iyileştirme

22 2. Adım: Fikir üret.!!! Aklımın hep ucunda... Tüketici & Pazar & Marka/Ürün 3 lüsü Yeni tüketici edinmek. (Penetrasyon) 1 - Bu ürünü hiç kullanmayan tüketici var mı? - Tüketici rakip ürünleri neden kullanıyor? - Tüketicinin bu ürünü kullanmadaki bariyerleri neler? - Tüketici ihtiyaçları yakın/uzak vadede değişir mi? Trend ne yönde? Markam nasıl algılanıyor? - Ürünüm tüketici ihtiyacını karşılıyor mu? - Ürünüm farklı nasıl tasarlanabilir? - Rakiplerim ne yapıyor? - Pazarda boşluk var mı?

23 Örnek verelim... Yeni tüketici edinmek. (Penetrasyon)

24 Örnek verelim... Yeni tüketici edinmek. (Penetrasyon)

25 2. Adım: Fikir üret.!!! Aklımın hep ucunda... Tüketici & Pazar & Marka/Ürün 3 lüsü Tüketiciyi elinde tutmak (Sadakat) Tüketici ne olursa sadık kalır? Fiyat? Ek fayda? - Tüketici rakip ürünlere hangi durumlarda kayabilir? - Tüketicinin bu ürünü kullanmadaki motivasyonları neler? - Tüketici ihtiyaçları yakın/uzak vadede değişir mi? Trend ne yönde? - Markam nasıl algılanıyor? - Ürünüme ne eklersem kullanım ı destekler? 2 - Rakiplerim ne yapıyor? Caydırıcı aksiyonlar neler? - Dünyadaki benzer ürünler ne yapıyor?

26 Örnek verelim... Tüketiciyi elinde tutmak (Sadakat)

27 2. Adım: Fikir üret... Devam.!!! Aklımın hep ucunda... Tüketici & Pazar & Marka/Ürün 3 lüsü Ürün portföyünde genişleme Tüketici rakip ürünlere ne gibi durumlarda kayıyor? - Tüketicinin bu ürünü kullanmadaki motivasyonları/bariyerleri neler? - Tüketici ihtiyaçları yakın/uzak vadede değişir mi? Trend ne yönde? - Tüketicinin karşılanmayan bir ihtiyacı var mı? 2 - Markam nasıl algılanıyor? - Ürünüm tüketici ihtiyacını karşılıyor mu? - Ürünümde ne değişirse daha çok tercih edilirim? - Rakiplerim ne yapıyor? - Pazarda rakiplerin olduğu ama benim olmadığım bir alan var mı?

28 Örnek verelim... Ürün portföyünde genişleme

29 Örnek verelim... Ürün portföyünde genişleme

30 Örnek verelim... Ürün portföyünde genişleme

31 2. Adım: Fikir üret... Devam.!!! Aklımın hep ucunda... Tüketici & Pazar & Marka/Ürün 3 lüsü Marka veya ürün iyileştirme Tüketici neden benim ürünümde neleri eksik buluyor? - Tüketici rakip ürünlerde neleri benimkinden daha çok tercih ediyor? - Tüketicinin bu ürünü kullanmadaki motivasyonları/bariyerleri neler? - Tüketici trendleri ne yönde? - Rakiplerim ne yapıyor? - Pazarda daha iyi 2 - Markam nasıl algılanıyor? - Ürünüm tüketici ihtiyacını karşılıyor mu? - Ürünümde ne değişirse daha çok tercih edilirim? olabileceğim bir alan var mı? - Dünya pazarlarında trend ne yönde?

32 Örnek verelim... Marka veya ürün iyileştirme

33 Örnek verelim... Marka veya ürün iyileştirme

34 Örnek verelim... Marka veya ürün iyileştirme

35 3. Adım: Konsept Büyük düşün Ele Konsepte in

36 3. Adım: Konsept nedir ki?

37 En güzelinden ürün konsepti... Hedef kitlenin dilinden anlar, ona uygundur. Philips SensoTouch 3D tıraş makinası Gyroflex 3D sistemi ile yüzün tüm kıvrımlarına uyum sağlama UltraTrack tıraş başlıkları ile daha az bıçak darbesi SkinGlide teknolojisi ile ciltte az tahriş

38 En güzelinden ürün konsepti... Hedef kitlenin dilinden anlar, ona uygundur.

39 En güzelinden ürün konsepti... Farklı/eşsiz bir fayda sunar. Nesi farklı? Eşsiz bakım formülü içeriğindeki sıvılaştırılmış ipek ve ışıltı veren bileşenleri ile saçınıza ipeksi bir yumuşaklık ve nefes kesici ışıltı verir. Cansız ve mat saçlar için bakım serisi XXXX, saç yapısındaki ile özdeş, ipek ve ışıltı veren bileşenler içerir. Daha yoğun parlak ve esnek saçlar sağlar. İpeksi saçlar için..

40 En güzelinden ürün konsepti... Farklı/eşsiz bir fayda sunar.

41 En güzelinden ürün konsepti... Nettir.

42 En güzelinden ürün konsepti... Nettir.

43 En güzelinden ürün konsepti... İnandırıcıdır. (RTB)

44 En güzelinden ürün konsepti... İnandırıcıdır. (RTB)

45 En güzelinden ürün konsepti... Marka ile uyumludur. Marka özü Ana ürün faydası Vileda yüzey temizleyici detarjan? Cappy meyveli şekerler? Tatlıses Kebap tan tavuk&pilav?

46 En güzelinden ürün konsepti... Hedef kitlenin dilinden anlar, ona uygundur. Farklı/eşsiz bir fayda sunar. Nettir. İnandırıcıdır. Marka ile uyumludur. Yüksek beğeni Satın alma motivasyonu

47 O zaman kağıt, kalem...

48 Konsepti nasıl yazmak lazım? 1. Tüketici içgörüsü 2. Çözüm önerisi olan ürün faydası 3. Buna neden inanayım? (RTB) Gerçek mi? Önemli mi? İçgörü ile bağlantılı mı? Abartısız, olduğu gibi mi? ANA faydaya odaklı mı? Faydanın temeli mi? «Nasıl» sorusunu yanıtlıyor mu? Fazla mı teknik?

49 Mesela... Markamız

50 1. Tüketici içgörüsü 2. Çözüm önerisi olan ürün faydası 3. Buna neden inanayım? (RTB) Sağlıklı ve doğal beslenmek önemlidir. Ancak en doğal zannedilen ürünler bile hangi ortamlarda yetiştiriliyor, üretim sırasında hayvanlara nasıl davranılıyor, soru işaretidir. Green Ranch yumurtaları, doğal ortamlarında yetişen ve katkısız yemle beslenen tavuklardan elde edilen doğal ve organik yumurtalardır. Green Ranch yumurtaları, Avrupa Birliği standartlarına uygun CAGE FREE denilen, kafessiz kümeslerde yetişen ve yapay renk maddesi katılmayan yemle yetiştirilen tavuklardan elde edilir.

51 4. Adım: İş Potansiyeli Analizi 6P, tamamlayalım... Product (Ürün) Pack (Ambalaj) Price (Fiyat) People (Tüketici) Place (Dağıtım) Promotion (Promosyon/tanıtım)

52 4. Adım: İş Potansiyeli Analizi 6P, tamamlayalım... Product (Ürün) Pack (Ambalaj) Price (Fiyat) People (Tüketici) Place (Dağıtım) Promotion (Promosyon/tanıtım)

53 4. Adım: İş Potansiyeli Analizi 6P, tamamlayalım... Product (Ürün) Pack (Ambalaj) Price (Fiyat) People (Tüketici) Place (Dağıtım) Promotion (Promosyon/tanıtım)

54 4. Adım: İş Potansiyeli Analizi 6P, tamamlayalım... Product (Ürün) Pack (Ambalaj) Price (Fiyat) People (Tüketici) Place (Dağıtım) Promotion (Promosyon/tanıtım)

55 4. Adım: İş Potansiyeli Analizi Fizibilite... Ne kadar yatırım gerektiriyor? Üretim maliyeti Dağıtım maliyeti İletişim ihtiyacı var mı? Satış tahmini? Satış hacmi Pazar büyüme tahmini Rakip aksiyonlarının yansıması Cebime ne kalır? Toplam ciro tahmini Ürün karlılığı Dip kar

56 5. Adım: Ürünü oluştur. Doğru tüketici ihtiyacını karşılayan Doğru fiyatta Doğru ambalaj Aferin bize! Peki...

57 5. Adım: Ürün Marka ile uyumlu mu?

58 5. Adım: Ürün Marka ile uyumlu mu?

59 5. Adım: Ürün Ambalaj «Ürünün ruhunu» yansıtıyor mu?

60 Albenisi var mı? 5. Adım: Ürün

61 5. Adım: Ürün Rafta diğer ürünlerin yanında durduğunda ne görüyorsun?

62 6. Adım: Test Araştırma teknikleri Piyasaya sunmadan önce tüketiciye soralım... Az miktarda rafa koy (Pilot çalışma) Hizmet sektöründe küçükten başla...

63 7. Adım: Lansman Konsept Çiğnedikçe incelmeyen ve ağızda erimeyen sakız. Yaratıcı Fikir «Kaybolmayan sakız yap» Reklam & İletişim Kampanyası an-sakiz-remix

64 7. Adım: Lansman Konsept Kadın ve erkeğe özel tasarlanmış kredi kartları. Yaratıcı Fikir «Ayrı dünyalara, ayrı avantajlar» Reklam & İletişim Kampanyası

65 360 İletişim?

66 En doğru Saç saç paraları... Saç saç saç... MI? Markaya ve ürüne uygun mecra seçimi Hedef kitleye uygun planlama Az yap, akıllıca yap. Özgün olsun. Yeni mecra trendlerini takip et. Gündemde kalacak malzeme yarat.

67 Yeni trendler... Dijital / Mobil Pazarlama Deneyim Yaşatma (Experience Marketing) Viral Pazarlama m/watch?v=m- CIzuKEpwg 4C69AZc om/watch?v=xk4t4c69 AZc

68 Bugünden hiçbir şey kalmasa Tüketici her şey. Onu anlamayın, onu yaşayın. 2. Konseptiniz tam ihtiyacı karşılasın ve kafaları karıştırmasın, netleştirsin. 3. Fizibilitenizi iyi yapın. 4. Markanıza değer verin, yaptığınız her şey ona değer katsın. 5. Ürününüze aşık olmayın. Dünya değişir, o değişir Gözünüz dünyada olsun... Yeniyi görün.

69 Özetlersek Strateji belirleme 2. Fikir Üretme 3. Konsept 4. İş Potansiyeli Analizi 5. Ürün 6. Test 7. Lanman

70 Workshop Görevimiz; Yeni bir sinema salonu konsepti yaratmak. Hedef Kitle; Sinemaya gitmeyi «gereksiz» bulan ve evde film izlemeyi tercih edenler Amaç; Yeni Müşteri Kazanımı Strateji; Siz seçebilirsiniz En iyisine beraber karar vereceğiz...

71 Workshop 3 gruba ayrılıyoruz. Sonraaa... İstediğiniz tüm yöntemler mübahtır Bir araya gelip içgörüleri gruplayacağız ve eleyeceğiz. 3 e indiriyoruz. Konseptleri yazalım o zaman 3 grup sunsun, en iyisini oylayalım.

72 Teşekkürler!

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Bütünleşik Pazarlama İletişimi Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Melis... Ya siz? Eğer... Tüketici bizi aynen anlasaydı, Dünyada bir tek biz olsaydık, Sonsuz para olsaydı... Ama Tüketicinin anladığı

Detaylı

Konsept ve Ürün Geliştirme. Cem Ağaoğlu

Konsept ve Ürün Geliştirme. Cem Ağaoğlu Konsept ve Ürün Geliştirme Cem Ağaoğlu Tanışma zamanı... MACERA Özgürlük İlham Savaşçı ruh Tabu olanı deneme Sorgulama HEYECAN Değişim Bireysellik Yeniliklere açıklık Yaratıcılık Eğlenceli ÖZERKLİK Girişken

Detaylı

KÜRŞAT TUNCEL GAYRİMENKULDE PAZARLAMA SÜRECİ

KÜRŞAT TUNCEL GAYRİMENKULDE PAZARLAMA SÜRECİ KÜRŞAT TUNCEL GAYRİMENKULDE PAZARLAMA SÜRECİ Pazarlama sürecine klasik bir başlangıç Pazarlama 7P den oluşur; Product, Place, Price, Promotion, Personnel, Phsical Facilities ve Process Management. A. ÜRÜN

Detaylı

Ajanslar ve Brief Süreci. Melis Çetinkaya Keşan

Ajanslar ve Brief Süreci. Melis Çetinkaya Keşan Ajanslar ve Brief Süreci Melis Çetinkaya Keşan Ajans nedir? İletişim partneri Sağ kol Takım arkadaşı İşinin uzmanı... HEPSİ? Ajans tipleri Kreatif Ajanslar Ajans tipleri Medya Ajansları Ajans tipleri Etkinlik

Detaylı

GAYRİMENKULDE PAZARLAMA SÜRECİ

GAYRİMENKULDE PAZARLAMA SÜRECİ Gayrimenkul pazarlama sürecinde konum ve ürün nasıl seçilmelidir? Müşterilerimize konut mu satıyoruz yoksa tüm hayatlarını etkileyen bir hizmet mi sunuyoruz? Sadece fiyat, talebin tek belirleyicisi olabilir

Detaylı

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık,

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, profesyonel bakış acısı ve bünyesindeki tüm diğer markaları

Detaylı

Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak

Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak FOTOĞRAF: ÖZGÜR GÜVENÇ STRATEJİ KÜÇÜK OLMAK MODA OLACAK Optimist Kitap tan çıkan Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak kitabının yazarı Cenk Emre yle Türkiyeli girişimcilerin küresel rekabetle başa

Detaylı

Referans Araştırma & Danışmanlık

Referans Araştırma & Danışmanlık Referans Araştırma & Danışmanlık Referans Araştırma; 2008 yılında araştırma, tanıtım ve dağıtım alanlarında hizmet vermek amacıyla Bursa da kurulmuş bir firmadır. Ocak 2014 MİSYONUMUZ Gücünü profesyonel

Detaylı

MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI

MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3027 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1979 MARKA İLETİŞİM KAMPANYALARI Yazarlar Doç.Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ (Ünite 1, 5) Prof.Dr. Müge ELDEN (Ünite 2) Doç.Dr. Rasime Ayhan

Detaylı

Stratejik Pazarlama Planlaması SPP. Gürcan Banger 21 Mayıs - 17 Haziran 2012

Stratejik Pazarlama Planlaması SPP. Gürcan Banger 21 Mayıs - 17 Haziran 2012 Stratejik Pazarlama Planlaması SPP Gürcan Banger 21 Mayıs - 17 Haziran 2012 İşletme ve değişen pazar fırsatları arasında stratejik uyum nasıl geliştirilir ve korunur? İşletmenin sürdürülebilir büyümesi

Detaylı

MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012

MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012 MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012 MEDYA 2 Mart 2012 MediaCat Özel Eki İÇİNDEKİLER SELİN BABACAN selinbabacan@kapital.com.tr ARAŞTIRMAYLA TASARLANAN GELECEK MediaCat ve araştırma sektöründe

Detaylı

Dijital Pazarlama Planı

Dijital Pazarlama Planı 2015 için güncellendi 2015 Dijital Pazarlama Planı Değişen pazarlama kurallarını yakından takip eden markalar, internet pazarlama çabalarını kalıcı kılmak ve elde ettikleri sonuçları takip etmek için uğraşmaktadır.

Detaylı

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI Merkezi Hatay da bulunan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

EĞİTİM KATALOĞU. A. Satış ve Kişisel Yetkinlik Eğitimleri

EĞİTİM KATALOĞU. A. Satış ve Kişisel Yetkinlik Eğitimleri EĞİTİM KATALOĞU A. Satış ve Kişisel Yetkinlik Eğitimleri 1. Etkili İletişim Becerileri 2. Bilinçaltı Pazarlama Stratejileri 3. Gerilla Pazarlama Stratejileri 4. Satış Ekibi Yönetimi 5. Satış ın ABC si

Detaylı

HOŞGELDİNİZ PAZARLAMA VE MARKA YÖNETİMİ. Çağla KARABACAKOĞLU. Verimlilik Uzmanı. 25 Mayıs 2010

HOŞGELDİNİZ PAZARLAMA VE MARKA YÖNETİMİ. Çağla KARABACAKOĞLU. Verimlilik Uzmanı. 25 Mayıs 2010 HOŞGELDİNİZ Ş PAZARLAMA VE MARKA YÖNETİMİ Çağla KARABACAKOĞLU Verimlilik Uzmanı 25 Mayıs 2010 Eğitim Programı Sabah Pazarlama Yönetimi Test: Pazarlamada ne kadar etkilisiniz? Stratejik Pazarlama Uygulama:

Detaylı

Güven Borça. Yazı Dizisi 9 Mart - 20 Nisan 2003 tarihleri arasında Para Dergisi nde yayınlanmıştır

Güven Borça. Yazı Dizisi 9 Mart - 20 Nisan 2003 tarihleri arasında Para Dergisi nde yayınlanmıştır Arçelik Sana Söylüyorum Güven Borça Yazı Dizisi 9 Mart - 20 Nisan 2003 tarihleri arasında Para Dergisi nde yayınlanmıştır 1 İçindekiler Bölüm 1... Başlarken Arçelik önemli Arçelik başarırsa memleket başarır

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

FARK ÖDEME TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI 300 LİRA ÖDE. Türk tiyatrosunun yükselen yıldızı: Nurten İnan

FARK ÖDEME TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI 300 LİRA ÖDE. Türk tiyatrosunun yükselen yıldızı: Nurten İnan ARALIK 2014 SAYI: 44 TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI 300 LİRA ÖDE FARK ÖDEME Musa Ülken: Ucuz olacak diye itibarımızı zedeleyecek ürün çıkarmayız Türk tiyatrosunun yükselen yıldızı: Nurten İnan FORTUNE DERGİSİYLE

Detaylı

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 2 3 4 İÇİNDEKİLER Sunuş...7 Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11 Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 Kemal Kaptaner, Yeni Dönemde Pazarlama İletişimi...13 Pelin Özkan, Yeni Marka Değeri:

Detaylı

REKLAMIN İYİSİ. Mehmet Alikişioğlu

REKLAMIN İYİSİ. Mehmet Alikişioğlu REKLAMIN İYİSİ Mehmet Alikişioğlu ISBN 978-605-4538-40-9 Optimist Yayın ve Dağıtım, 2012 Optimist Yay nlar Telefon : 0216 481 29 17-18 Faks : 0216 521 10 64 e-posta: optimist@optimistkitap.com www.optimistkitap.com

Detaylı

ÜRÜN İLE İLGİLİ KAVRAMLAR

ÜRÜN İLE İLGİLİ KAVRAMLAR ÜRÜN İLE İLGİLİ KAVRAMLAR ÜRÜN:MAL VE HİZMET DİĞER ÜRÜN KAVRAMLARI ÜRÜN TÜRLERİ ÜRÜN ÇEŞİTLERİ GENİŞLETİLMİŞ ÜRÜN VE ÜTÖ ÜRÜN VE İLETİŞİM SOMUT YÖNLER Büyüklük Özellikler Renk Dayanıklılık Ambalaj Diğerleri

Detaylı

MediaCat in ücretsiz ekidir Mart 2013

MediaCat in ücretsiz ekidir Mart 2013 MediaCat in ücretsiz ekidir Mart 2013 İÇİNDEKİLER NE DEDİLER? sf.2 Markalar büyümek için araştırmalardan nasıl yararlanabilir? Bu konuda son zamanlarda ne gibi yenilikler yapıldı? Araştırmanın pazarlama

Detaylı

PAZARLAMA YÖNETİMİ PAZARLAMANIN DOĞUŞU PAZARLAMANIN KONUSU PAZARLAMA VE PAZARLAMA ANLAYIŞI

PAZARLAMA YÖNETİMİ PAZARLAMANIN DOĞUŞU PAZARLAMANIN KONUSU PAZARLAMA VE PAZARLAMA ANLAYIŞI PAZARLAMA YÖNETİMİ PAZARLAMANIN DOĞUŞU Birinci ve İkinci Dünya savaşları, silahlı Pazar savaşlarının nelere mal olduğunu gösterdi. Savaş sonunda, iş gücü tedarikinde önemli sorunlarla karşılaşıldı.; tükenen

Detaylı

HEDEFLERE GÖRE YÖNETİM SÜRECİNDE STRATEJİK SATIŞ ve PAZARLAMA 01.06.2013

HEDEFLERE GÖRE YÖNETİM SÜRECİNDE STRATEJİK SATIŞ ve PAZARLAMA 01.06.2013 HEDEFLERE GÖRE YÖNETİM SÜRECİNDE STRATEJİK SATIŞ ve PAZARLAMA 01.06.2013 SATIŞTA GELİŞTİRİLMESİ GEREKEN TEMEL YETKİNLİKLER Etkili Satış Sunumları Yapabilme İkna Edebilme, İknanın Psikolojisi Problem Çözme

Detaylı

Değişime ayak uydurmanın yolu hızdan geçiyor

Değişime ayak uydurmanın yolu hızdan geçiyor MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2011 ALİ LEVENT ORHUN Türkiye Araştırmacılar Derneği Başkanı Değerli meslektaşlarım, 2010 yılında krizin etkilerinin azaldığını gördük. 2011 de de büyümenin devam

Detaylı

9. Bölüm FİYATLANDIRMA

9. Bölüm FİYATLANDIRMA 9. Bölüm FİYATLANDIRMA Fiyat nedir? Fiyat nedir? Dar anlamda, mal ya da servis için ödenen para miktarı. Fiyat nedir? Geniş anlamda, tüketicilerin mal ya da hizmeti kullanmak ya da sahip olmak için takas

Detaylı

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi)

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1 CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1) CRM Nedir? 2) CRM Niçin Gerekli? 3) CRM in Yararları 4) CRM in Maliyetleri 5) CRM in Etkinlikleri & Bileşenleri 6) CRM & Pazarlama 7) Müşteri İlişkileri Yönetimi

Detaylı

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr Pazarlama Yönetimi Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. MOBİL PAZARLAMA Mobil Pazarlama Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA nın (Mobile Marketing Association) yapmıs olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara

Detaylı

Değerli Dostlarım, perder başkandan

Değerli Dostlarım, perder başkandan başkandan Değerli Dostlarım, Mustafa Altunbilek TPF Başkanı Federasyon olarak yoğun ve hareketli günler bizi bekliyor. Özellikle de çıkması beklenen perakende yasası ile ilgili çalışmalarımız ve ziyaretlerimiz

Detaylı