Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri"

Transkript

1 KASIM ayı bülteni ile yeniden merhaba! Anasınıfımızdaki yolculuk devam ediyor. Bu ayki temalarımız: Kızılay Haftası 10 Kasım Atatürk ü Anma Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

2 Kasım ayına ailem ve ben teması ile başladık. Bütün öğrenciler evden getirdiği aile resmini arkadaşlarına tanıttı. Daha sonra çocuklarımızın el becerilerini geliştirme, fazla enerjilerini atmalarını sağlama, renkleri tanıyabilme ve ayırt edebilmelerini sağlamak amacıyla parmak boyalarımızı kullanarak el baskısı çalışması yaptık. El baskılarımızı birleştirerek evden getirdiğimiz aile fotoğraflarımızla sınıf kapımızda AİLE SOY AĞACI mızı oluşturduk.

3 Kendini sözel olarak ifade edebilme ve aile kavramını pekiştirmek amacı ile (ailemi seviyorum çünkü.) Siz aile bireylerinden birinin yerine gecseydiniz kimin yerine gecerdiniz? sorusunu sorduk. Scamper çalışmasıyla beyin fırtınası yaptık. Başkalarının duygularını fark edebilme kazanımından yola çıkarak oyun zarımızın iç bölümlerine aile üyelerinin flash kartlarını yerleştirdik (anne, baba, çocuk ), zarı atan öğrencimizin hangi birey gelirse onun taklidini yapmasını istedik. Çocuklarımızın el becerilerini geliştirme, deşarj olmalarını sağlama amacı ile oyun hamurlarımızla aile bireylerimizi oluşturduk, resim kâğıtlarımıza aile üyelerimizin resimlerini çizdik.

4 Sesleri tanımak için evden getirdiğimiz E sesi ile başlayan objelerden E sesi köşesini oluşturduk. E sesi ile başlayan kelime bulma oyunu oynadık. Daha sonra E sesi çalışma kâğıdını istediğimiz gibi süsledik. Bu ayki temamızda mesleklerle ilgili yepyeni bilgiler edindik. Bilmediğimiz meslekler olduğunu öğrendik. Spiker, mimar, halterci, demirci ustası, çiftçi, politikacı vb. Başkalarının duygularını fark edebilme amacı ile, anadili etkinliğimizde Çamaşırlar Kurudu, Doktorda adlı hikaye kitaplarını okuduk

5 El göz koordinasyonunu desteklemek, parmak kaslarını geliştirmek ve işbirliği değerini ortaya koymak amacıyla yapılan etkinliğimizde grup çalışması olarak Meslekler posteri oluşturduk ve öğrendiğimiz meslekleri kolaj tekniği ve kağıt işlerini kullanarak tamamladık. Posterimizi okul panomuzda sergiledik. Toplumsal yaşamın nasıl sürdüğünü kavrayabilme amacı ile sınıfımızda eczane ve hastane köşesi oluşturduk. Meslekler draması yaparak hayatın içine daldık. Çeşitli doktorların rollerine büründük (diş doktoru, kalp doktoru ) Aile üyelerimizin mesleklerini drama yoluyla ifade ederken çok keyif aldık.

6 Okuma yazmaya hazırlık çalışma sayfamızda algıladıklarını hatırlayabilme, varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme amacı ile hangi aletin hangi mesleğe ait bulup eşleştirdik. oluşturduk. Elişi kâğıtlarını şeritler halinde kestik ve dilediğimiz resimleri Anasınıflarında belirli gün ve haftalar etkinliği kapsamında bu hafta (29 Ekim -4 Kasım ) Kızılay Haftası nı kutladık. Toplumsal sorumluluk ve duyarlılık bilincinin yerleşmesini hedef alarak Kızılay Derneği nin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda sınıflarımızda power poınt sunumlar izledik. Daha sonra şehrimizde bulunan Kızılay Kan Merkezi ne ziyarette bulunduk. Kızılay merkezindeki yetkililer bize Kızılay ın görev ve yardımları hakkında bilgi verdi.

7 SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ ATAM!.. Atatürk ile ilgili etkinliklerde aldığı sorumlulukları yerine getirme amacı ile sınıfımızda Atatürk ün hayatı ile ilgili power point sunum izledik. Atatürk yaşasaydı ona ne söylemek isterdiniz? Sorusunu çocuklarımıza yöneltip scamper çalışmasıyla beyin fırtınası yaptık. Okul içinde yapılan Atatürk ü anma töreninde şarkı söyledik. Atatürk ile ilgili etkinliklere ilgi gösterme kazanımından yola çıkarak şehrimizde bulunan Atatürk Evi ne ziyarette bulunduk. Atatürk ün kullandığı eşyaları, o zamana ait kullanılan nesneleri dikkatlice inceledik. Aklımızda kalan bilgileri daha sonra resmettik. Bu ayki ünlü yerimiz olarak Mısır ülkesini ve piramitlerini tanıdık. Evden getirdiğimiz Mısır Piramitleri görsellerini inceledik. Aile bireylerimizden öğrendiğimiz bilgileri sınıfta paylaştık, Mısır Piramitleri ile ilgili belgesel izledik. Mısır Piramitleri nin ve Firavun un sanat çalışmasını kolaj tekniği kullanarak çalıştık. Mısır Piramitleri nin resimlerini inceleyerek her birimiz spiker olduk ve haber oluşturma tekniği ile piramitler hakkında akşam haberlerini sunduk.

8 Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygulayabilme kazanımı ile ilgili okuma yazma hazırlık çalışma kâğıtlarımızda dinleme ve dikkat üzerine çalışmalar yaptık. Bu ayki kavramlarımızdan üçgen ve kareyi tanıdık. Kare için şiir yazdık. İnsanlar kare şeklinde olsaydı ne olurdu? Sorusunu çocuklarımıza yönelterek scamper çalışmasıyla beyin fırtınası yaptık. Cumba nın Evi isimli hikâye kitabımızı okuduk. Hikâyede geçen geometrik şekilleri fon kartonlarından kestik, kestiğimiz geometrik şekillerle gruplama, sayma ve örüntü çalışması yaptık. Daha sonra kestiğimiz geometrik şekiller ile resimler yaptık.

9 Şapka günü ile eğlenceli dakikalar yaşadık. Şapkalarımızla dans edip, oyunlar oynadık. Evden getirdiğimiz mavi eşyalar ile mavi köşemizi oluşturduk ve mavi partisi ile dans edip eğlendik. Sayma zamanı, kitap günü, göster-anlat günü etkinlerimiz tüm heyecanıyla devam etmektedir. ÖNÜMÜZDEKİ AY GÖRÜŞMEK ÜZERE! HOŞÇAKALIN!

10 BİLİME YOLCULUK GRAHAM BELL telefonu bulurken bizim kadar eğlenmiş miydi! Plastik bardak, ataç, rafya kullanarak basit bir telefon yaptık. Sesin titreşim yoluyla yayıldığını gözlemledik. KÖPÜREN CANAVAR Dinazor resmimizi boyadık, kestik ve pet şişelerimize yapıştırdık. İçine; sirke, karbonat, bulaşık detarjanı ve gıda boyası koyarak dinazorumuzu köpürttük ve hayrete düştük.

11 SİHİRLİ KARIŞIM YAPIYORUZ Malzememiz, sadece mısır nişastası ve su. Biraz mısır nişastamızdan alıp suyu ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve elde ettiğimiz karışımın hem katı hem de sıvı özellik göstermesi bizi çok eğlendirdi. KELEBEĞİN YAŞAM DÖNGÜSÜ Kelebeğin oluşumuyla ilgili çizgi film izledik. Tırtılın pupasını inceledik ve ipeğe dokunduk.

12 Kelebek hakkında öğrendiklerimizi, kelebek döngüsünde tekrarlayarak rengarenk boyadık. HAVALI ELLER

13 Plastik eldivenlerimize renk verdik. Beherimizin içine; sirke, biraz da karbonat koyduk ve hemen eldivenimizle beherin ağzını kapattık. Kabarcıkların yavaş yavaş eldiveni şişirdiğini gözlemledik ve çok eğlendik. BEDEN EĞİTİMİ Bu ay beden eğitimi dersinde atlamalar, atmalar, tutmalar konusunu işledik. Çift ayak sıçrama, tek ayak sıçrama, çift ayak ileri geri çalışmaları ve taklidi sıçramalar yaptık. Atmalar konusunda topları ileri ve yukarı atıp tutma, atma ve fırlatma hareketlerini kapsayan oyun ve yarışmalar yaptık.

14 YOGA Kasım ayında anasınıfı öğrencilerimizle yoga saatlerinde oldukça güzel kazanımlar elde ettik. Yoga sayesinde; derslere katılımı, ilgiyi ve dikkatleri daha da arttırdık. Artık hareketlerimizi daha doğru ve daha düzgün yapmaya başladık. Yogayı sevdik. Yoga nın sadece elleri açık aum sesi çıkararak yapılan bir şey olmadığını, bedenlerinin, zihinlerinin geliştiğini ve konsantrasyonlarının arttığını gördük.

15 MÜZİK Bu ay müzik dersinde, müzik eşliğinde eğlenceli oyunlar oynadık.10 Kasım Atatürk Marşı ve 24 Kasım Öğretmen Marşı nı öğrendik. Öğrendiğimiz marşları sınıfta tek tek söyledik.10 Kasım da Atatürk Marşı nı seslendirdik.24 Kasım Öğretmenler Günü nde Öğretmen Marşı nı dans eşliğinde seslendirdik.

16 SATRANÇ Bu ay 6 yaş sınıfı ile taşlar ve piyonların hareketlerini inceledik. Satranç odasından hiç çıkmadık. Albüm: Satranç Karikatürleri

17 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Kasım ayı içerisinde Bilişim Teknolojileri dersimizde çocuklarımızla birlikte klavye ve fare kullanımı çalışmalarımıza devam ettik. Boyama, bulmaca ve eğitsel oyunlarla sürükleme bırakma çalışmaları yaptık. GÖRSEL SANATLAR Bu ayki görsel sanatlar dersimizde mevsimleri konu alan özellikle sonbaharın son ayını yaşadığımız kasım ayında öğrencilerimizle çevremizi gözlemleyerek biraz da sohbet ederek sonbahar hakkındaki gözlemlerimizi resim kâğıtlarımızda yansıttık. Diğer bir dersimizde ATATÜRK Ü andık. 10 Kasım da öğrencilerimiz duygu ve düşüncelerini kâğıtlara resmettiler. Son olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle canım öğretmenim konulu resimleri öğretmenlerimize sergiledik. Oldukça heyecanlı ve etkin bir çalışmaydı. Birbirinden güzel resimleri hem sitemizde hem de okulumuzda düzenlediğimiz sergiyle sizlerin ve öğretmenlerimizin beğenisine sunduk. Ayrıca yine Öğretmenler Günü nedeniyle onlara hediye etmek ve biraz da el becerilerimizi geliştirmek adına birbirinden güzel üç boyutlu karanfiller yaptık.

18 YOGA Kasım ayında anasınıfı öğrencilerimizle yoga saatlerinde oldukça güzel kazanımlar elde ettik. Yoga sayesinde; derslere katılımı, ilgiyi ve dikkatleri daha da arttırdık. Artık hareketlerimizi daha doğru ve daha düzgün yapmaya başladık. Yogayı sevdik. Yoga nın sadece elleri açık aum sesi çıkararak yapılan bir şey olmadığını, bedenlerinin, zihinlerinin geliştiğini ve konsantrasyonlarının arttığını gördük.

19 REHBERLİKLE ELELE ANNE BABA OLMAK Sevgili velilerimiz; bu ay sizinle Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul un Sevgi Menüsü adlı kitabından etkin anne baba olmakla ilgili ipuçlarının bulunduğu yazısını paylaşmak istedik. Yararlanabilmeniz dileğiyle. Tüm anne ve babalar çocuklarına başarılı ebeveynler olmak için bilinçli ya da bilinçsiz çabalar içindedirler. Hepsinin ortak hedefi de çocuklarının mutluluğunu sağlayabilmektir. Başarılı, etkin anne baba olabilmenin ilk koşulu, birey olarak kendi varoluşumuzun değerini bilmektir. Ancak, kendine güvenen, değerleri ve yaşama ait amaçları olan, uyumlu ve mutlu bireyler, etkin bireyler yetiştirmede yeterli olabilirler. Ebeveynlik günlük bir iş değildir. Anne ve babalığın sonuçlarını almak zaman ister. Anne babalık uzun vadeli yatırımlardır. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişimini, günlük işlerimizden arta kalan zamanlara sıkıştırarak gerçekleştiremeyiz. Yaşamın bazı kritik dönemleri bunlardan biri de okulöncesi yıllardır- çocukların gereksinimlerinin karşılanması açısından en fazla ebeveyn desteğine gereksinim duyulan yıllardır. Zaman hızla geçer. Çocuklarınızın çocukluğunu kaçırmayın, anne baba olmak anlamlıdır ancak anne babalığınızı ertelerseniz anne babalık yapacağınız çocuklarınızın sizden uzaklaşmasına engel olamazsınız. Çocukların özgüvenini geliştirmek anne babaların sorumluluğundadır. Çocuklar özgüvenleriyle doğmazlar. Çevreleriyle etkileşimleri sonucunda özgüvenlerini geliştirirler ya da geliştiremezler. Sosyalleşme sürecindeki çocuk çok sayıda kişiyle iletişim içine girer. Ancak bu süreçte sürekliliği olan ilişkileri anne baba ve kardeşleriyle olan ilişkileridir. Bu nedenle aile üyelerinin çocuğun gelişimi ve eğitimi üzerindeki doğal etkisi çok fazladır. Çocuk sahibi olmak tüm yetişkinler için gurur vericidir. Ancak bir o kadar da kaygı vericidir. Çünkü anne babalar çocukları için her zaman en iyisini vermeye çabalarlar. Bunun için doğallıktan uzaklaşmamak, mükemmel olmaya çalışmamak anne ve babalığın tadına varmak gerekir. Mükemmel olmaya çalışmak önemli bir iletişim engelidir. Unutmamalıdır ki herkes gibi biz de hata yaparız. Hatamızı kabul etmemiz çocuğumuza dürüstlüğü öğretir.

20 Bazı ailelerde ebeveynler çocuklarının küçük yaşlarında anne babalık yapmaları gerektiğine inanmazlar. Anne babalıklarını daha ileri yaşlara ertelerler. Çocuğun küçük olması nedeniyle, öğrenme yaşantılarının sınırlı olacağı yanılgısı içindedirler. Çocuklarıyla ilişkilerini geliştirmek, ve paylaşılacaklar için onların büyümeleri gerektiğini düşünürler. Oğlum bir büyüse de onunla maça gitsem, kızım bir büyüse de onu koluma takıp dolaşsam vb geleceğe atılan planlar çocukları ebeveynlerinden uzaklaştırır. Anne babaların unutmaması gereken şey, her yaşta çocuklarımızla farklı ama anlamlı birçok şeyi paylaşabileceğimizdir. Çocukların hayatlarını anne babalarıyla aktif olarak yaşamaya ve birbirlerini tanımaya gereksinimleri vardır. Bu, bütün zamanların çocuklarla geçirilmesi anlamına gelmemelidir. Çocukların nitelikli birlikteliklere ihtiyacı vardır. Birlikte olunan zamanlarda paylaşılan duygular, düşünceler yok ise bu bir beraberlik anlamı taşımaz. Aynı yemek masasında yemek yiyor olabilirsiniz, eğer televizyon açık ise ve siz sürekli televizyon kanallarında geziyorsanız, çocuğunuzla değil televizyonla iletişim içindesiniz demektir. Yemek sırasında telefon görüşmesi yapıyorsanız, gazete okuyorsanız ya da gün içinde yerine getirilmeyen kuralların hesabını soruyorsanız, sadece eşinizle ve kendinizle ilgili konuşuyorsanız, beraber yemek masasına oturmanın çocuk açısından nitelikli bir ilişki ifadesi olduğundan bahsetmek söz konusu değildir. Tam tersine böyle bir ortamda çocuk sen yoksun mesajı alarak kendini değersiz hissederek bu birliktelikten olumsuz etkilenmiş olacaktır. Çocukların kendileriyle gurur duymalarını sağlamak gerekir. Oysaki birçok yetişkin kendilerinin çocuklarıyla gurur duymasını daha fazla önemser bu da çocuğa dıştan denetimli güç geliştirmeye yöneltir. Tabi ki ebeveynlerin çocuklarıyla gurur duyması önemlidir. Ancak, çocuğun kendisiyle gurur duyması, olumlu benlik, özsaygı ve özgüven geliştirmesinde önemli rol oynar. Çocuğun kendi problemlerini çözme yetisinde olması kendisiyle gurur duyması için iyi bir nedendir. Çocuğun kendini beğenmesi kendinden memnun olması önemlidir. Bununla birlikte çocuk, başkaları tarafından onaylanmak, övülmek, bir guruba ait olduğunu hissetmek de ister. Etiketlenen, başkalarıyla karşılaştırılan, çok suçlanan az övülen çocuklar kendilerine saygı duymayı öğrenemezler. Kendilerine güvenleri gelişmez, kendilerini değersiz hissederler. Bu da onların yaşam başarısızlıklarını pekiştirir. Kaynak: Sevgi Menüsü, Belma Tuğrul

21 ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK SINIFLARI KASIM AYI İNGİLİZCE DERSİ ETKİNLİKLERİ Sayın velimiz, Kasım ayında My Family and Home teması tamamlanmıştır. Bu tema boyunca öğrencilerimiz evimizin bölümlerini ve aile bireylerinin isimlerini öğrenmişler ve İngilizce dersinin rutinine alışmışlardır. OYUN (GAMES DAY) GÜNÜNDE NELER YAPTIK? * Pazartesi günleri games day (oyun günü) olarak dil öğretimi yapılmaktadır. Her haftanın ilk gününde öğretilecek kelimeler çeşitli oyunlarla verilmekte ve pekiştirilmektedir. Öğrencilerimiz eğlenerek ve yaparak öğrenmektedirler. * Tossing the Dice oyunu ile zar atmışlar, zarın içindeki flashcardların (kelime kartları) isimlerini söyleyerek temanın yeni kelimelerini öğrenmişler ve oldukça eğlenmişlerdir.

22 BEDROOM TRIANGLE HAPPY SAD * Bean Bag Throw oyunu ile attıkları fasulye torbası hangi kelimenin resminin üzerine geldiyse onu söylemeye çalışmışlardır..

23 * What is missing oyunu ile öğrencilerimiz kayıp olan nesneyi bulmaya çalışmışlardır. Chinese whisper oyunu ile öğrendikleri kelimeleri kulaktan kulağa söyleyerek rooms of a house ve family members kavramlarını pratik etmişlerdir. * İHİKAYE (STORY DAY) GÜNÜNDE NELER YAPTIK? k *Her Salı günü hikaye günümüzdür. Öğrencilerimiz bu tema içerisinde iki tane hikaye i dinlemişler ve ona bağlı olarak bir çok etkinlik yapmışlardır. Bu hikayelerden ilki olan Jack n at Home hikayesi okulumuz öğretmenleri tarafından oluşturulmuş bir hikayedir. c Öğrencilerimiz bilgisayar sunumu ile dinleyip, görselleri takip ettikten sonra; amaç i kelimeleri ve yapıları çeşitli etkinliklerle tekrar etmişlerdir. h *Öğrencilerimiz five in the bed şarkısını söylemişler, her biri aile bireylerini i canlandırmıştır. k a y e m i z i s Y Y * Yine okulumuz öğretmenleri tarafından uyarlanan Goldilocks and the Three Bears dir. Bu hikayemiz de bahsedilen yöntemlerle işlenmiş ve amaç kelimeler detayla işlenerek, pekiştirilmiştir.

24 DRAMA (DRAMA DAY) GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Her Çarşamba drama günümüzdür. Bu günlerde öğrencilerimizle çeşitli drama çalışmaları yapılmaktadır. Öğrencilerimiz dinledikleri hikayeler ile ilgili sunumlar yapmış; karakterleri canlandırmışlardır. Böylelikle kelime ve yapıları bol bol tekrar etme şansını bulmaktadırlar.

25 TEKNOLOJİ (DIGITAL DAY) GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Her Perşembe günü digital günümüzdür. Öğrenilen tüm kelimeler bilgisayar oyunları, şarkılar veya powerpoint sunumlar ile pekiştirilmektedir. Bu temamızda öğrencilerimiz Finger Family song, ve Bear Family Song şarkılarını öğrenmişlerdir. EL İŞİ (ART AND CRAFTS DAY) VE PORTFOLYO (PORTFOLIO DAY) GÜNÜNDE NELER YAPTIK? *Her Cuma günü art and crafts ve portfolio günümüzdür. Bu derslerde ise öğrencilerimiz o temada öğrendikleri tüm kelimeleri çalışma kağıtlarındaki boyama, eşleştirme, çizme, kesme ve yapıştırma gibi etkinliklerle pekiştirmektedirler.

26 AYRICA; 1. sınıf abi ve ablalarımız öğrendikleri Shapes (şekiller) konusunu bizimle paylaştılar. *Kasım ayı boyunca çok eğlendik, çok çalıştık ve çok şey öğrendik. Gelecek ay görüşmek üzere.

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI

MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI MART ayı bülteni ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, BİTKİLER TOHUM HAVA NEDİR? HAVANIN VARLIĞINI NASIL HİSSEDERİZ? HAVA DENEYLERİ HAVA OLAYLARI Bu ayki temalarımızdan ilki olan BİTKİLER ünitesiyle

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, TOHUM Tohum çeşitleri BİTKİLER Nasıl oluşur? o Bölümleri o Nerelerde yetişir? o Büyümek için nelere ihtiyacı vardır? Bu ayki temamızda

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bu ayki temalarımız: - Benzerliklerim- Farklılıklarım. - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hazırlık sınıfları, Ekim ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Sınıfım - Fiziksel Özelliklerim - Benzerliklerim- Farklılıklarım - 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 17 EKİM 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Bahçede oynamanın keyifini çıkaran öğrencilerimizin, yağışlı havalarda da motivasyonlarının

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU 1 SINIF İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK DUYGULARIMIZI TANIYALIM ÜNİTESİ Disiplinlerarası Tema: Biz Kimiz Anafikir: Öğrenciler

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2014 Sayı: 2 Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni Kasım 2014 Sayı: 2 1 Değerli Velimiz, Anasınıfı öğrencilerimizin okul içinde yaptıkları ders, kulüp ve diğer etkinliklerinden seçmeler yaptığımız elektronik dergimizin

Detaylı

İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ

İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ İLKOKUL BÜLTENİ TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:4 Hafta:14 Sayı:13 13 ARALIK 2013 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Soğuk hava şartlarının ve kar yağışının da etkisi ile ulaşım açısından zorlu bir hafta geçirdik. Tabii bu herkes

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 DOĞAMIZ Bitkiler temamızda; Bitkilerin üç grupta incelendiklerini ve bunların neler olduğunu, bitkilerin yapılarını, bakımlarını, büyüme aşamalarını, bitkilerinde

Detaylı

Türkiye nin Eğitim Fatihi Düzce de

Türkiye nin Eğitim Fatihi Düzce de Fatih Kolejinde Aktif İngilizce Öğrenimi Erken yaşta yabancı dil öğretimini çocukta düşünmeye yönelik kıvraklık ve esnekliği, dinleme yetisini ve hassasiyetini geliştirir. Aynı zamanda anadilinde anlama

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEV Liselerinde Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyetimizin 90.yıldönümünde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün açtığı aydınlık

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir.

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir. 71 Sevgili öğrencimiz ve sayın velimiz; Öğrencilerimizin her kademe için ulaşması hedeflenen akademik becerilerin yanı sıra, çok yönlü ve topluma uyumlu bireyler olmalarını önemsiyoruz. Okulumuz birçok

Detaylı

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER ARALIK 2014 Sevgili Veliler; Bizler Aralık ayını da dolu dolu yaşadık. Önemli gün ve haftaları büyük bir coşku, sevinçle yaşadık. Sınıf içi etkinliklerimize tüm çocuklarımız keyifle katıldılar. Etkinliklerimizle

Detaylı