Microsoft Excel. Hücreler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Microsoft Excel. Hücreler"

Transkript

1 Microsoft Excel Microsoft Excel programı, tablo işlemci türünde bir programdır. Bu programda genellikle bazı hesaplarınızı tutup bunlara ait grafikler çıkarabilirsiniz. Menü Çubuğu Araç Çubukları Formül Çubuğu Hücreler Hücrelere Değer Girme: Hangi hücre içersine değer girilecekse fare ile o hücre aktif edilir.örneğin şekilde A1 hücresi aktif durumdadır.burada A1 demek A sutunu ile 1 nolu satırın birleştiği hücre demektir. Aktif Hücre Şimdi de A1 hücresinden başlayarak A5 hücresine kadar olan bölüme değerler girelim. Satır veya sutun bloklamak için satır numarasına veya sutun harfinin ezrine fare ile 1 defa tıklamak yeterlidir.

2 Hücrelere Formül Girme: Yukarıda hücreleri arasına direkt olarak veri girildi.şimdi de herhangi bir hesaplama yapılacaksa ve bu işlem içinde farklı hücrelerdeki bir takım veriler kullanılarak sonuca ulaşılacaksa bu işlem için en basit yol formül ile bunu yapmaktır.formül kullanmanın en büyük avantajı formülünüz de kullanmış olduğunuz değerler eğer herhangi bir hücreden alınıyorsa bu hücrelerde yaptığınız değişiklikler otomatik olarak yeniden düzenlenecektir. Sonucu görmek istediğimiz hücre aktif edilir.formül girdiğimizi belirtmek için mutlaka eşittir (=) yazılarak formül girmeye başlanır. Eşittir den sonra A1+B1 ve son olarak enter tuşuna basıldığında formül girilmiş olur.ayrıca girdiğimiz formülü formül çubuğundan da görebiliriz. Bu pencerede A1 hücresine 10 değeri, B1 hücresine de 15 değeri girildiğinde sonuç otomatik olarak C1 hücresinde görüntülenir. A1 ve B1 hücresindeki değerler değişse bile sonuç doğru olarak C1 hücresinde görüntülenir. Bu işlemlerden sonra biraz daha geniş bir örnek üzerinde konuyu pekiştirelim. ÖRNEK: Bir sınıftaki öğrencilere ait 1. Yazılı ve 2. Yazılı notları kullanılarak ortalamayı hesaplatalım.

3 Yukarıda ki formülü incelersek 1. Yazılı ve 2. Yazılı notunun toplamının ikiye bölümünden ortalama bulunmuştur.formül işlemlerini yaparken işlem önceliklerini dikkate alarak matematiksel ifadelerde kullanılabilir.örnekte de görüldüğü gibi parantez işaretinden yaralanılmıştır. Hücreleri Temizleme: Hücre veya hücreleri temizlemek için hücreyi seçerek veya hücreleri bloklayarak klavyeden delete tuşuna basmamız yeterlidir.fakat bu işlem sadece hücrede bulunan değerleri ve formülleri siler.hücrenin biçim özellikleri ve açıklamalar kalır.örneğin bir hücreye yazdığınız değeri kalın ve rengini kırmızı olarak belirlediniz.siz bu değeri yukarıda anlattığımız gibi silseniz bile yeni gireceğiniz değerler kalın ve rengi kırmızı olacaktır. Hücreleri diğer temizleme yöntemi ise düzen menüsünden temizle seçeneğidir. Burada Tümü: Seçilen hücreler içersindeki değer, formül, biçim özelliklerini tamamen siler. Biçimler:Seçilen hücrenin biçim özellikleri silinir.hücre içersindeki değerler ve formüller kalır. İçindekiler:Yukarıda anlatılan delete tuşu ile silme işleminin aynısını yapar.hücrenin içersinde bulunan değerler ve formüller silinir.fakat biçim özellikleri kalır. Açıklamalar:Hücre içersinde açıklama var ise bu açıklamalar silinir. Hücre İçersindeki Değeri Kopyalama Herhangi bir hücre veya hücreleri kopyalamak için önce hücreler bloklanır.bunun 3 yöntemi vardır. 1.DÜZEN Menüsünden Kopyala 2. Araç Çubuğundan simgesini tıklayarak 3. CTRL + C kombinasyonunu kullanarak

4 Bu işlemlerden herhangi birini yaptıktan sonra hücrelerin kopyalamak istediğimiz yeri seçerek düzen menüsünden yapıştır ı seçerek yapabiliriz. Excel de kopyalama işleminin yanı sıra sürükleme yapılarak kopyalama işlemi de yapılabilir. Aktif edilen hücrenin sağ alt köşesinde bir nokta vardır. Bu nokta üzerinde fare ile gelindiği zaman imleç + şeklini alır. Bu durumda iken farenin sol tuşu bu nokta üzerinde tıklanarak sol tuşu bırakmadan fare aşağıya (kopyalamak istenilen yöne) doğru sürüklenir. Daha sonra fare nin tuşu bırakıldığında kopyalama işlemi gerçekleşmiş olur. Şekilde görüldüğü gibi hücre içersinde sabit veri çoklanmış oldu. Eğer bu hücre içersinde sabit veri değil de bir formül bulunsaydı yine aynı şekilde formüller sürüklenen hücrelerde etkin olur. Sonuçta bu hücreler içersinde her öğrenciye ait ortalamanın hesaplandığını görebilirsiniz. İçersinde formül bulunan herhangi bir hücrenin kopyasını aldıktan sonra düzen menüsünden özel yapıştır seçeneğini tıklayalım.

5 Tümü: Normal kopyala yapıştır ile aynı işlemi yapar. Formülleri: Biçim özellikleri kopyalanmaz.sadece formüller kopyalanır. Biçim Özellikleri:Sadece biçim özellikleri kopyalanır. Açıklama:Sadece açıklama bilgisini kopyalar. Doğrulama:İlerdeki konularda göreceğimiz doğrulama işlemi bir hücreye veri girme kısıtlaması getirilmiş ise bu kısıtlama şartları kopyalanır.(örneğin bir hücreye 1 ile 100 arasında sayı girilmesi gibi bir kısıtlama getirilmiş ise, bu hücreye sadece 1 ile 100 arasında sayı girilebilir.) Kenarlıklar Dışında Tümü: Herhangi bir hücredeki kenarlıklar dışında kalan tüm bilgileri kopyalanır. İşlem:Bu bölümde herhangi bir hücreden kopyaladığımız değerle yapıştıracağımız hücredeki değeri topla,çıkar,çarp,böl işlemlerini yapabiliriz. Hücre Silme: Silinecek hücreler seçilir veya bloklanır.daha sonra düzen menüsünden sil seçeneği kullanılarak seçilen hücreler tamamen silinir.daha önce anlattığımız silme işleminden farkı ise; önceden anlattığımız silme işleminde hücrelerin içindeki değerleri silmekteydi.bu yöntemde ise hücreler tamamen silinir. Hücreleri Sola Ötele:Aktif hücre silindikten sonra silinen hücrenin sol tarafında kalan hücreler sol tarafa kaydırılır. Hücreleri Yukarı Ötele:Aktif hücre silindikten sonra silinen hücrenin aşağısında kalan hücreler yukarı doğru kaydırılır. Tüm Satır: Aktif hücrenin bulunduğu satır komple silinir ve aşağıda kalan satırlar yukarıya kaydırılır. Tüm Sütun: Aktif hücrenin bulunduğu sütun komple silinir ve silinen sutünün sağ tarafında kalan hücreler sol tarafa kaydırılır. Çalışma Sayfaları: Excel de işlemler sayfalar üzerinden yapılır.excel çalışma sayfasının altında bulunan sayfa1,sayfa2,sayfa3 yazan bölümden sayfalar arası geçiş yapılabilir veya sayfa eklenip silinebilir. Çalışma sayfasının üzerine tıklanıp imside değiştirilebilir.

6 Çalışma sayfasını kopyalamak için ise düzen menüsünden taşı veya kopyala seçeneğini kullanabiliriz. Doldur: Herhangi bir hücre içersine yazmış olduğunuz veriyi diğer hücrelere de yazdırabiliriz.hücreni çevresinde yazdırmak istediğimiz bölümü bloklayarak düzen menüsünden dolduru seçeriz. Doldur seçeneğinin altında Aşağı:Bloklanan hücreleri aşağıya doğru doldurur. Sağ: Bloklanan hücreleri sağa doğru doldurur. Yukarı: Bloklanan hücreleri yukarı doğru doldurur. Sol: Bloklanan hücreleri aşağıya doğru doldurur. Bulunur. Seriler: Hücreye girdiğimiz herhangi bir değeri veya tarihi doğrusal veya artırarak diğer hücrelere de girmek istenirse seriler kullanılır.bir örnekle açıklamaya çalışırsak 1 değeri girdiğimiz hücreden satırlara yazılmak suretiyle 2 adım değeriyle 20 ye kadar doğrusal yazdırmasını isteyelim.düzen menüsünden doldur seriler seçeneği seçildiğinde şekildeki pencere önümüze gelir. Pencereden gereken değerler girildiğinde hesaplamalar görüntülenecektir.

7 Diğer bir örnekte ise 2 başlangıç değeriyle, 3 adım değeri ve büyüme ile 30 a kadar yazdırılmasını isteyelim. Burada büyüme seçeneğinin özelliği yazdığımız başlangıç değeri ile adım değerinin çarpılıp sistemin böyle devam ettirilmesidir.3 ile 18 in çarpımı 30 dan büyük olacağından 18 de durmuştur. Aynı şekilde tarih değerleride istenildiği şekilde yazdırılabilir. Dikkat edilecek olursa başlangıç tarihi girilmiş, iş günlerinin yazdırılması istenmiş ve tarihinde sonlandırılmıştır.ayrıca sütunlar seçildiği için tarihler alt alta yazdırılmıştır. GÖRÜNÜM MENÜSÜ Görünüm menüsü; Görünüm menüsü birkaç seçeneği hariç hemen hemen word deki görünüm menüsü ile aynıdır. Burada farklı olan seçenekleri inceleyeceğiz. Normal görünüm: Excel sayfasının ilk açıldığı görüntüsüdür. Sayfa sonu önizleme: Excel de çalışmalrımızın çıktısını almak, yazdırmak istiyorsak bu seçeneği kullanabiliriz.word deki baskı önizleme seçeneğine benzer olna bu özellikte Excel deki hücreli yapıyı şekildeki gibi kesikli çizgilerle ayarlanabilir. Özel Görünümler

8 Excel de herhangi bir alana isim verip sakladığınız zaman bu alana verdiğiniz isim ile hızlı bir şekilde ekranınıza o alanı getirebilirisiniz. Öncelikle bir alanı bloklayıp isimlendirelim. Daha sonra bu bilgiler tekrar lazım olduğunda yine görünüm menüsünden özel görünümler seçeneğinden seçerek göster i tıklarsak bilgilerimiz tekrar yükleyebiliriz. Satır Sütun ve Hücre Ekleme Excel de çalışma sayfasına hücre,satır,sütun ekleme işlemi yapabiliriz.ekle menüsünden hücreler, satır, sütun seçeneklerini tıkladığımızda eklem işlemi yapabiliriz. Ekleme yapmak istediğimiz yeri seçerek ekle menüüsnden seçim yaparsak şekildeki gibi ekleme yapabiliriz. Grafik Ekleme Grafiğini çizdirmek istediğimiz bölgeyi bloklayarak ekle menüsünden grafik ekle seçeneğini tıklarız. Çizdirmek istediğimiz grafik tipini bu pencereden seçeriz.

9 Grafiğimizin genel durumu görüntülenen bu pencerede; blokladığımız veri aralığını değiştirebilir ve satırlar sütunlar seçeneğinden de isimlerin yatay veya dikey olarak görünmesini ayarlayabiliriz. Bu pencerede grafiğe, x ekseni ve y eksenine isim verebiliriz. Ve son aşamada ise grafiğimizin ayrı bir çalışma sayfasında veya yoksa aynı sayfada bir resim olarak yer almasını seçebiliriz. ortalama grafiği notlar Güngör Özbay Yaman Kaya Çelik Ahmet Filiz Mustafa Esra Serdar isimler 1. Yazılı 2. Yazılı Grafik üzerinde bazı değişiklikler yapma Bölümlerin rengini değiştirme

10 Oluşturduğumuz grafikte bölümlerin rengini değiştirmek için fareyle çift tıkladığımızda aşağıdaki pencere ekrana gelir. Pencerede sol alt köşede bulunan (örnek) renk şu anki aktif renkdir.bu rengi değiştirmek için renk paletinden bir renk seçebiliriz.eğer alan bölümünden yok seçeneği tıklanırsa gri bir ton da görünür.burada yer alan efekt doldur seçeneği ile düz renkler yerine yeni bir renk biçimi veya desen biçimi seçilebilir.efektleri doldur bölümü seçilirse aşağıdaki pencere ekrana gelir. Burada bizim seçtiğimiz renkler ve bu renklere vereceğimiz desenlere göre bir renk elde edilir. Doku seçeneğinde ise Excel içersinde yer alan bazı renk ve desen karışımları yer alır.istenirse bunlardan biri de seçilebilir. Grafikte yazılar ile ilgili ayarlamaları yazının üstüne çift tıklayarak yapabiliriz.

11 Desenler: Metnin bulunduğu alanın rengini değiştirebiliriz. Ölçek:Yazının bulunduğu alanı ölçeklendirebiliriz. Yazı tipi: Yazı tipini değiştirebiliriz. Sayı: Yazıya tarih,kesir ve para birimi gibi değerler tanımlayabiliriz. Hizalama: Yazıyı eğik dik yazma gibi hizalama işlemleri yapabiliriz. Grafik türünü değiştirmek için ise grafiğin üzerine sağ tıklayıp grafik türü seçeneğine tıkladığımızda gelen pencereden yeni grafik türünü seçebiliriz. 1. Yazılı Ahmet Güngör Filiz Özbay Mustafa Yaman Esra Kaya Serdar Çelik Pasta türüne çevirdiğimiz grafiğimizin dilimlerinin üzerine sağ tıklayıp veri serisini biçimlendir seçeneği tıklanır.bu pencerede veri etiketleri sekmesi tıklanarak burada yer alan seçeneklerden pasta dilimlerinin kime ait olduklarını yüzdelik değerlerini ve gerçek değerlerini grafik üzerinde görebiliriz. Excel de Fonksiyonlar Bu bölümde Excel in bazı işlemleri kendiliğinden yapan fonksiyonlarını inceleyeceğiz.. Ekle menüsünden İşlev seçeneği veya araç çubuklarından simgesinin yanında bulunan oka tıklandığında çıkan fonksiyonları tek tek inceleyelim. 1. Topla: birden Fazla değerin toplanmasını sağlar.daha önceden anlattığımız Excel de toplama yapma işleminin farklı bir yöntemidir.şekilde ki Ahmet isimleri öğrencinin yazılı puanlarını toplayalım.öncelikle yine sonucu yazdıracağım hücreyi seçmem gerekiyor.şekilde sonucu E2 hücresine yazdıralım.

12 Ekle menüsünden işlev seçeneğini tıkladığımızda Pencereden fonksiyon türünü ve yapmak istediğimiz fonksiyonu seçeriz.topla fonksiyonu nu seçtikten sonra Pencereden sayı bir yazan bölümde görülen C2:D2 yazan yeri silelim.bu Excel tarafından otomatik olarak yazılmıştır.sayı1 toplamak istediğimiz 1. yazılı değerinin bulunduğu hücreyi Sayı2 ye 2. Yazılı değerinin bulunduğu hücreyi girelim. Tamam butonunu tıkladığımızda fonksiyon işlemi yapılmış olur.

13 Yukarıda pencerede görüldüğü gibi C2 ve D2 hücrelerinin içerdiği değerlerin toplamı yazılmış durumda E2 hücresinde yer alan değeri elde eden formül ise formül çubuğunda görüntülemektedir. Dikkat edilecek olursa yapılan işlemlerde TOPLA fonksiyonu kullanılmış oldu.burada yapılan işlemleri TOPLA fonksiyonunu kullanarak daha kısa yoldan yapabiliriz.örneğin E2 hücresi aktif edildikten sonra =TOPLA(C2;D2) ifadesini direkt olarak klavyeden yazarak sonucu hesaplatabiliriz. Şekildeki Sayı1 yazan bölgeye ifadelerin arasına (:) işareti konursa iki hücre arasındaki kalan hücrelerin tamamının toplamını alır. 2. Çarpım: Bir veya birden fazla değeri çarpar.burada topla fonksiyonunda olduğu gibi sayı1 alanına çarpmak istediğimiz rakamların hücre isimlerini yazdırabileceğimiz gibi Sayı2, Sayı3 diye devam eden alanlara tek tek yazabiliriz. Burada Eğer birden fazla sayı olsaydı aralarında (:) işareti olan hücreler arasındaki sayıları çarpacaktı. 3. Ortalama Birden fazla sayının aritmetik ortalamasını bulmak için kullanılır.

14 Şekilde görülen listedeki öğrencilerin yazılı ortalamalarını hesaplatacak olursak; sonucu yazdırmak istediğim hücreyi seçerek ekleden işlev i seçtiğimde aşağıdaki pencere ekrana gelir. Şekilden de görüleceği gibi B2 ve B7 hücreleri arasındaki sayıların aritmetik ortalamasını hesaplatacağız. Formül çubuğunda hesaplatılan formül sonucu B8 hücresinde görülmektedir. 4. Eğer Mantıksal işlemlerde kullanılan bir fonksiyondur.bu konuyu bir örnekte inceleyecek olursak; daha önceden ortalamasını hesapladığımız öğrencilerin geçip kalma durumlarını EĞER fonksiyonuyla yazdıralım. Şekilde görüldüğü gibi E2 hücresindeki değer 59 dan büyükse geçti değilse kaldı yazmasını istiyoruz.

15 5. EĞER SAY Belirli bir alan içersinde istenen şarta uyan kaç tane verinin bulunduğunu hesaplayan fonksiyondur.örneğin önceki pencerede görülen öğrencilerden kaç tanesinin geçtigini Eğer Say fonksiyonuyla bulalım; F2 ile F6 hücreleri arasındaki hücreleri tara GEÇTİ yazanların sayısını ver. Aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi 3 adet GEÇTİ ibaresi yer almaktadır. 6. Mak ve Min Herhangi bir hücre aralığında bulunan maksimum veya minimum değerleri bulabiliriz.bir önceki örnekte en yüksek ve en düşük notu bulduralım

16 Şekildeki pencelerde görüldüğü gibi mak ve min değerler buldurulup Mak değeri E7 ye Min değeri E8 e yazdırılmıştır. Açıklama ekleme Herhangi bir hücreye açıklama eklemek için açıklama eklenmek istenen hücre seçilip ekleden açıklama seçeneğine tıklanarak açıklam eklenebilir. Resim ekleme Word programında gördüğümüz resim ekleme ile aynıdır. Hücreleri Biçimlendirme: Excel de hücrelere değerler girmeyi öğrenmiştik şimdi de hücrelere girdiğimiz değerlerin özelliklerini değiştirebilmeyi öğreneceğiz. Biçim menüsünden hücre seçeneği ile özellikleri değiştirebiliyoruz

17 Hücre biçimlendirmeyi 6 kategoride inceleyelim. Sayı: Excel de hücrelere sayısal bir değer girildiğin de bunu normal düz bir sayı gibi algılar.eğer bizim girdiğimiz değer düz bir sayı değilde para,tarih,saat gibi değerlerse bu pencereden hücreyi biçimlendirirsek girdiğimiz değerler otomatik olarak düzenlenecektir.örneğin para birimini tanımladığımızda otomatik olarak para birimi yazılacaktır.veya virgüllü bir sayı değerinin virgülden sonra kaç basamak görüntülenmesi isteniyorsa buradan tanımlanabilir. Hizalama: Hücrelere yazılan değerlerin hücrenin neresinde ne şekilde görüntülenmesi gerektiğini ayarlayabiliriz.

18 Yazı tipi: Hücrelere girilecek bilginin yazı stili, biçimi,boyutu ve rengi buradan ayarlanabilir. Kenarlık: Excel de hücreler her ne kadar kenarlı gözükse de kağıda çıktı aldığınız da bu kenarlıklar görünmeyecektir.görünmesini istiyorsak bu pencereden çerçeve ekleyebiliriz. Desenler: Bu seçenekte istenirse zemin deseni ve rengi seçilebilir. Koruma : İstenirse bu seçenek yardımıyla hücrelerimiz silmeye karşı korumaya alınabilir. Satır ile ilgili biçim ayarları: Bu bölümde işaretlenen satırların yüksekliklerini klavyeden değer vererek değiştirebiliriz. Yüksekliğini ayarlamak istediğimiz satır veya satırları seçerek biçim menüsünden satır yükseklik seçeneğini seçersek şekilde pencere açılır.normal satır yüksekliği 12,75 dir bunu istediğimiz yüksekliğe getirebilriz.

19 Diğer seçenekleri açıklayacak olursak En uygun yükseklik: satırda bulunan hücrelerin içersinde bulunan bilgilere göre en uygun yüksekliği otomatik olarak ayarlar. Gizle: istediğimiz satırları gizlemeye yarar. Göster: gizlediğimiz satırları tekrar görüntülemek için kullanılır. Sütunlar ile ilgili ayarlamalar: Seçilen sütun ile ilgili ayarlamalar biçim menüsünden sütun seçeneğinden yapılabilir.satılar için yaptığımız yükseklik(genişlik), standart yükseklik (genişlik), gizleme seçenekleri burada da uygulanabilir. Sayfalar ile ilgili ayarlamalar: Sayfayı Yeniden Adlandırma: Biçim menüsünden sayfa, yeniden adlandır seçeneğinsen seçilen sayfa yeniden adlandırılabilir. Sayfayı gizleme: Biçim menüsünden Sayfa gizle seçeneği tıklanarak sayfa gizlenebilir. Sayfa Göster: Gizlenen sayfalar biçimden sayfa göster seçeneğiyle tekrar görüntülenir. Önümüze gelen pencerede gizlenmiş sayfalar görüntülenir gizlenmiş sayfa listesinden görüntülemek istediğimiz sayfayı seçerek tamam ı tıklarız.

20 Sayfalara arkalan Ekleme: Excelde İstenirse sayfalara arkalan Eklenebilir.Biçim menüsünden sayfa arkalan seçeneği tıklanırsa pencerden istenen resim seçilir ve tamam a tıklanırsa arkalan resmi olarak ayarlanır. Biçim Uygulama: Excel de hazırladığınız tabloyu hazır tablo biçimlerini kullanarak biçimlendirebilirsiniz.örneğin şekildeki tabloyu biçimlendirelim.tablo seçildikten sonra biçim menüsünden otomatik biçimlendir seçeneği tıklanırsa şekildeki pencere ekrana gelir. İstenen tablo biçimi seçilir.tamam a tıklanır.

21 Tablomuz yeni şeklini alır. Koşullu biçimlendirme: Aynı örnekle konuyu açıklamaya çalışırsak öğrencilerin sonuç kısmında geçti ifadesini italik(eğik) olarak koşullu biçimlendirmeyle ayarlayalım. Pencereden eşit geçti şekilde ayarlayarak biçime tıklarsak, Yazı tipini italik olarak seçelim.

22 Tamam a tıkladığımızda pencerede görüldüğü gibi GEÇTİ ifadesi italik şekilde yazdırılmıştır. Şimdi de geçti ifadesi italik yazdırılmışken kaldı ifadesinin arkalan rengini kırmızı olarak ayarlayalım.şekilde görüldüğü gibi iki koşulda pencerede belirtilmektedir.kaldı ifadesinin arkalan rengini kırmızı olarak ayarlayalım. Desenler seçeneğinden arkalan rengini kırmızı olarak ayarlayıp tamam a tıkladığımızda GEÇTİ ifadesi italik KALDI ifadesi arkalan rengi kırmız olarak görüntülenecektir.

23 Biçim Özelliklerini Değiştirme: Excel i ilk açtığımızda kendine has özelliklerle açılır.(yazı tipi Arial, Yazı boyutu 10 gibi) kendimize has özellikler tanımlamak için biçim menüsünden stil seçeneğini tıklarsak açılan pencerede daha önceden öğrendiğimiz ayarlamaları toplu bir şekilde yapabilriz. Yaptığımız ayarlamaları ekle ye tıklayarak kaydedebilir ve daha sonra tekrar aynı biçim özellikleri ile çalışmak için birleştir seçeneğinden geri çağırabiliriz. Hedef ara Bir işlem formül içeren hücrenin sonuç değerinin istenilen bir değere gelmesi için hangi hücrenin hangi değeri alması gerektiğini hesaplayan bir işlemdir.öreneği inceleyecek olursak 3. satırdaki Filiz isimli öğrencinin geçmesini istediğimizi düşünelim.acaba bu öğrencinin geçer not olan 60 ı alıp geçmesi için 2. yazlı notunun ne olması gerekir.bu işlemi araçlar menüsünden hedef ara seçeneğinden yapacak olursak Pencerede görüldüğü gibi öğrencinin geçmesi için ayarlamamız gereken hücre E3 geçmesi için gereken not 60 ve değişecek hücreyi de D3 olarak ayarlıyoruz.aşağıdaki pencereyide onaylayınca istediğimiz işlem gerçekleşmiş olur.

24 Çalışma Tablosundaki verileri sıralama Excel de hazırlamış olduğumuz çalışma tablosundaki verileri artan veya azalan bir şekilde sıralayabiliriz.bu işlem için öncelikle sıralama yapacağımız bloklayarak daha sonra veri menüsü içersindeki sırala seçeneğini tıklamamız gerekir. Açılan pencerede görüleceği üzere tablomuzun ilk başında adı sütunu bulunduğu için sıralama ölçütünün de başında yer almıştır.istersek bunu değiştirebiliriz veya sıralama ölçütleri de ekleyebiliriz.bu haliyle tamam a tıklarsak tablomuzda yer alan isimleri a dan z ye sıralayacaktır.

25 Filtre uygulama İşlemi Excel de tablolar üzerinde çalışırken birçok veri içersinde aradığımız veriyi bulmakta kolaylık sağlayan işleme filtre uygulama denilmektedir.filtre uygulamak istediğimiz tablo veya sütunu seçerek veri menüsünden filtre uygula otomatik filtre uygula seçeneğini tıklarsak Şekilde görülen oklar sütunların başında görünür. Bu oklar yardımıyla filtre uygulamak istediğimiz ktiteri seçeriz. Filtreden filiz ismini seçtiğimizde şekilde görüldüğü gibi sadecefiliz adlı öğrenci görünür. Ok a tekrar tıklayıp tümünü seçersek tüm tablo tekrar görünür. Şimdi de dersten geçen öğrencilere filtre edelim. Filtre işlemini sonlandırmak için yine veri menüsünden otomatik filtre uygula seçeneğini tıklarsak filtre uygulama işlemi sona erer.

Microsoft Excel Ders Notları

Microsoft Excel Ders Notları Microsoft Excel Ders Notları Excel programı çalışma alanına girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, verileri tabloya dönüştürebilme tablolar içindeki verileri grafiklerle destekleyebilme, verileri karşılaştırıp

Detaylı

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ MICROSOFT EXCEL GIRIŞ Microsoft Excel programı, Windows altında çalışan bir tablo işlemcisidir. Bu tablo üzerinde yazmış olduğunuz rakamlar, kelimeler ve tarih gibi bir takım veriler üzerinde, işinize

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL 2010 Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA GENEL BAKIŞ... 4 Excel

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

MS-OFFICE EXCEL 2003

MS-OFFICE EXCEL 2003 MS-OFFICE EXCEL 2003 İnternetten indirilmiş ders notları düzenlenmiştir. Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır. Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır. Microsoft

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI ÇALIŞMA ALANI: 1 Bir elektronik tablolama yazılımını açtığınızda göreceğiniz şey, kutularla dolu bir pencere olacaktır. Satırlar ve sütunların kesişmesiyle oluşan bu kutulara hücre adı verilir.hücreleri

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MİCROSOFT EXCEL E GİRİŞ

MİCROSOFT EXCEL E GİRİŞ MICROSOFT EXCEL XP MİCROSOFT EXCEL E GİRİŞ - Excel XP ile tablolar hazırlayabilir, hazır formülleri kullanarak hesaplar yapabilir, tablo içerisinde bulunan verileri grafiklere dönüştürebilirsiniz. - Excel

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 8. HAFTA EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu MICROSOFT EXCEL A - MİCROSOFT OFFİCE EXCEL 2010

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici)

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici) TEMEL BİLGİSAYAR Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bileşenden oluşur. Donanım gözle görülen tüm fiziki parçaları kapsar. Yazılım ise programlardır. Bilgisayarda olmazsa olmaz yazılım işletim

Detaylı

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Esra Öztürk Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir. Firmadan

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre

Şekil 1. Formül Çubuğu. Aktif Hücre MİCROSOFT EXCEL 2003 DERS NOTLARI Excel programı çalışma alanına girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, verileri tabloya dönüştürebilme tablolar içindeki verileri grafiklerle destekleyebilme, verileri

Detaylı

MİCROSOFT EXCEL 2007

MİCROSOFT EXCEL 2007 MİCROSOFT EXCEL 2007 Excel Nedir? Excel, Microsoft Office paketinde yer alan ve iş hayatında en sık kullanılan programlardandır. Bilgisayara Office 2007 paketi yüklendiği zaman Excel de bilgisayara yüklenmiş

Detaylı

Excel Dosyasını Kaydetme;

Excel Dosyasını Kaydetme; MICROSOFT EXCEL 2007 Microsoft Excel bir hesap tablosu programıdır. Bu program ile kolayca tablo oluşturulabilir ve tablo üzerinde hesaplama işlemleri yapabilirsiniz. Bu hesaplamalar basit işlemler olabileceği

Detaylı

Excel i çalıştırmak için Başlat/Programlar/Microsoft Office/ Microsoft Excel komutları sırasıyla seçilir (Şekil 1). Şekil 1. Excel i çalıştırma

Excel i çalıştırmak için Başlat/Programlar/Microsoft Office/ Microsoft Excel komutları sırasıyla seçilir (Şekil 1). Şekil 1. Excel i çalıştırma 1. EXCEL E GİRİŞ Excel programı; kullanımı oldukça kolay olan güçlü bir tablo ve grafik programıdır. Matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için en ideal programlardan biridir. Satır ve sütunlardan

Detaylı

EXCEL YAZILIM PROGRAMI

EXCEL YAZILIM PROGRAMI EXCEL YAZILIM PROGRAMI Elektronik tablolama ve hesaplama programlarının hemen hemen en popüler olanı Excel programıdır. Bu programın çalışma alanı satır ve sütunların kesişmesinden meydana gelen hücrelerden

Detaylı

Resimden de görüldüğü gibi Microsoft Excel ara yüzü, kullanıcı dostu olup tüm bileşenlerini panele koymuş, hızlı bir erişim sağlamaktadır.

Resimden de görüldüğü gibi Microsoft Excel ara yüzü, kullanıcı dostu olup tüm bileşenlerini panele koymuş, hızlı bir erişim sağlamaktadır. 1. MİCROSOFT EXCEL Microsoft excel, çok fonksiyonlu gelişmiş bir hesap programıdır. Bu programda hızlı ve kolayca tablolar hazırlayabilir, basit ve karmaşık hesaplar yapabilirsiniz. Bu hesaplamalar muhasebe

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Excel Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Kasım-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-EXCEL i BAŞLATMA... 2 B.

Detaylı

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ;

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ; MICROSOFT EXCEL 2007 Excel, Microsoft Office paketinde yer alan elektronik tablolama programıdır. Office in eski sürümlerinden farklı olarak Office 2007 de menü ve araç çubukları yerine şerit bulunmaktadır.

Detaylı

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri Excel 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Ribbon Menüler Ribbon Menüler Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak

Detaylı

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 İLERİ MODÜL 4 ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 Bölüm Amaçları Elektronik tablolama veya hesap tablosu olarak adlandırılan programlar rakam, sözcük ve tarih gibi verilerle, amaca uygun olarak

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

BÖLÜM 4 MICROSOFT EXCEL XP

BÖLÜM 4 MICROSOFT EXCEL XP Bilgisayara Giriş Dersi Ders Notları BÖLÜM 4 MICROSOFT EXCEL XP Hazırlayan ve Sunan Öğr. Gör. Dr. Mehmet ERLER Arş. Gör. Özgür AKSU Sivil Havacılık Yüksekokulu Aralık 2003 http://havacilik.erciyes.edu.tr

Detaylı

3. Microsoft EXCEL Tablo Programı

3. Microsoft EXCEL Tablo Programı 3. Microsoft EXCEL Tablo Programı 3.1. Giriş Microsoft Excel bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu

Detaylı

BİLTEK AKADEMİ EXCELL DERS NOTLARI MĠCROSOFT EXCEL

BİLTEK AKADEMİ EXCELL DERS NOTLARI MĠCROSOFT EXCEL MİCROSOFT EXCEL 1 MĠCROSOFT EXCEL Excel, Microsoft firması tarafından yazılmıģ bir uygulama programıdır. Excel elektronik Hesaplama, Tablolama, ve grafik programıdır. Excel de çalıģılan dosyalara Kitap

Detaylı

Office Excel Programı Anlatımı

Office Excel Programı Anlatımı Office Excel Programı Anlatımı Excel genelde hesap işleri, grafikler ve tablolar oluşturabilmek için Microsoft un Office paket programları içerisinde bulunan bir programdır. Office 2007 paket programları

Detaylı