Bölüm 14: Yazı. Yazı oluşturma. Yazı ve yazı katmanları hakkında. Ayrıca bkz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölüm 14: Yazı. Yazı oluşturma. Yazı ve yazı katmanları hakkında. Ayrıca bkz."

Transkript

1 425 Bölüm 14: Adobe Photoshop CS4 uygulamasında, vektör tabanlı yazı anahatlarından, yani bir yazı tipindeki harfleri, sayıları ve sembolleri tanımlayan matematiksel şekillerden oluşur. Birçok yazı tipi birden çok formattadır; en sık kullanılan formatlar Type 1 (PostScript fontları da denir), TrueType, OpenType, New CID ve korumasız CID (sadece Japonca) formatlarıdır. Photoshop uygulaması, vektör tabanlı yazı anahatlarını korur ve yazıyı ölçeklendirdiğinizde ve yeniden boyutlandırdığınızda, PDF veya EPS dosyası kaydettiğinizde veya görüntüyü PostScript yazıcıda yazdırdığınızda bunları kullanır. Dolayısıyla, yazıdaki hatların kenarları düzgün ve çözünürlükten bağımsız olur. oluşturma ve yazı katmanları hakkında oluşturduğunuzda, Katmanlar paneline yeni bir yazı katmanı eklenir. Önemli: Çok Kanal, Bitmap veya Dizinlenmiş Renk modundaki görüntüler için yazı katmanları oluşturulmaz, çünkü bu modlarda katman desteği yoktur. Bu modlarda yazı, rasterleştirilmiş metin olarak arka planda görüntülenir. katmanı oluşturduktan sonra, yazıyı düzenleyip katman komutları ekleyebilirsiniz. Ancak, rasterleştirme gerektiren bir yazı katmanı üzerinde değişiklik yaptığınızda, Photoshop uygulaması vektör tabanlı yazı anahatlarını piksellere dönüştürür. Rasterleştirilen yazı vektör anahatlarını kaybeder ve yazı olarak düzenlenemez hale gelir. Bkz. katmanlarını rasterleştirme sayfa 432. katmanında şu değişiklikleri yaptığınızda yazının düzenlenebilme özelliği kaybolmaz: nın yönlendirmesini değiştirdiğinizde. Kenar yumuşatma uyguladığınızda. Nokta yazısıyla paragraf yazısı arasında dönüştürme yaptığınızda. dan iş yolu oluşturduğunuzda. Perspektif ve Deforme Et dışında Düzen menüsündeki dönüştürme komutlarını uyguladığınızda. Not: katmanının bir bölümünü dönüştürmek için önce yazı katmanını rasterleştirmeniz gerekir. Katman stillerini kullandığınızda. Doldurma kısayollarını kullanın. Çeşitli şekillere uyması için yazıyı çarpıttığınızda. Yolda yazı oluşturma ve düzenleme sayfa 450 Asya dillerinde yazı seçeneklerini görüntüleme ve ayarlama sayfa 456 Metni düzenle sayfa 428

2 426 girme m oluşturmanın üç yolu vardır: noktada, paragrafta ve yolda. Nokta yazısı, görüntüde tıklattığınız yerden başlayan yatay veya dikey bir metin satırıdır. Bir noktadan başlayarak metin girmek, görüntünüze birkaç sözcük eklemek için yararlı bir yoldur. Paragraf yazısı, yatay veya dikey olarak karakterlerin akışını denetlemek için sınırlar kullanır. Bu şekilde metin girmek, sözgelimi broşürlerde, bir veya birden çok paragraf oluşturmak istediğinizde yararlıdır. Nokta yazısı olarak (üstte) ve sınırlama kutusu içinde (altta) girilmiş yazı Yolda yazı açık veya kapalı bir yolun kenarı boyunca akar. Metni yatay olarak girdiğinizde karakterler, satır taban çizgisine dikey olan yol üzerinde görüntülenir. Metni dikey olarak girdiğinizde karakterler, satır taban çizgisine paralel olan yol üzerinde görüntülenir. Her iki durumda da metin, noktaların yola eklendiği yönde akar. Paragraf sınırlarına veya yolun uzunluğuna sığabilecekten fazla metin girerseniz, sınırlayıcı kutunun köşesindeki tutamacın veya yolun sonundaki bağlantı noktasının yerine, artı sembolü (+) içeren küçük bir kutu veya daire belirir. Görüntü bir yazı aracıyla tıklatıldığında, yazı aracı düzenleme moduna girer. Araç düzenleme modunda olduğunda, karakterler girebilir ve düzenleyebilir, ayrıca çeşitli menülerdeki başka bazı komutları da uygulayabilirsiniz; ancak, bazı işlemler, önce yazı katmanındaki değişiklikleri kesinleştirmenizi gerektirir. Bir yazı aracının düzenleme modunda olup olmadığını saptamak için, seçenekler çubuğuna bakın: Kesinleştir düğmesini ve İptal düğmesini görüyorsanız, yazı aracı düzenleme modundadır. Araçlar hakkında sayfa 18 Yolda yazı oluşturma ve düzenleme sayfa 450 Nokta yazısı girme Nokta yazısı girdiğinizde, her yazı satırı birbirinden bağımsızdır; siz düzenledikçe satır genişler ve daralır, ama sonraki satıra atlamaz. Girdiğiniz yazı, yeni yazı katmanında görüntülenir. 1 Yatay aracını veya Dikey aracını seçin. 2 için ekleme noktası oluşturmak üzere görüntüyü tıklatın. I şeklindeki işaretçinin üzerindeki küçük çizgi, yazının satır taban çizgisini (yazının üzerine oturduğu hayali çizgiyi) gösterir. Dikey yazıda, satır taban çizgisi, karakterlerin merkez eksenini gösterir. 3 Seçenekler çubuğunda, Karakter panelinde veya Paragraf panelinde ek yazı seçeneklerini belirleyin. 4 Karakterleri girin. Yeni satır başlatmak için, Enter tuşuna (Windows) veya Return tuşuna (Mac OS) basın.

3 427 Not: Nokta yazıyı düzenleme modundayken de dönüştürebilirsiniz. Ctrl (Windows) veya Command (Mac OS) tuşunu basılı tutun. nın çevresinde bir sınırlama kutusu belirir. Bir tutamağından tutarak yazıyı ölçekleyebilir veya eğriltebilirsiniz. Ayrıca, sınırlama kutusunu döndürebilirsiniz. 5 yı girmeniz veya düzenlemeniz bittiğinde, aşağıdakilerden birini yapın: Seçenekler çubuğundaki Kesinleştir düğmesini tıklatın. Sayısal tuş takımındaki Enter tuşuna basın. Ctrl+Enter (Windows) veya Command+Return (Mac OS) tuşlarına basın. Araç kutusundan herhangi bir araç seçin; Katmanlar, Kanallar, Yollar, Eylemler, Geçmiş veya Stiller panelini tıklatın; veya kullanılabilir herhangi bir menü komutunu seçin. Paragraf yazısı girme Paragraf yazısı girdiğinizde, yazının satırları, sınırlama kutusunun boyutlarına sığacak şekilde alt satıra sarılır. Birden çok paragraf girebilir ve bir paragraf bloklama seçeneği belirleyebilirsiniz. Sınırlama kutusunu yeniden boyutlandırarak, yazının ayarlanan dikdörtgen içinde yeniden akıtılmasını sağlayabilirsiniz. Sınırlama kutusunu yazıyı girdiğiniz sırada da yazı katmanını oluşturduktan sonra da ayarlayabilirsiniz. Sınırlama kutusunu ayrıca, yazıyı döndürmek, ölçeklendirmek ve eğriltmek için de kullanabilirsiniz. 1 Yatay aracını veya Dikey aracını seçin. 2 Aşağıdakilerden birini yapın: için sınırlama kutusu tanımlamak üzere çapraz olarak sürükleyin. Paragraf Metin Boyutu iletişim kutusunu görüntülemek için, tıklatırken veya sürüklerken Alt (Windows) veya Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun. Genişlik ve Yükseklik değerlerini girip Tamam'ı tıklatın. 3 Seçenekler çubuğunda, Karakter panelinde, Paragraf panelinde veya Katman > alt menüsünde ek yazı seçeneklerini belirleyin. 4 Karakterleri girin. Yeni paragraf başlatmak için, Enter tuşuna (Windows) veya Return tuşuna (Mac OS) basın. Sınırlama kutusuna sağabilecekten fazla metin girerseniz, sınırlama kutusunda taşma simgesi belirir. 5 İstiyorsanız, sınırlama kutusunu yeniden boyutlandırın, döndürün veya eğriltin. 6 Aşağıdakilerden birini yaparak yazı katmanını kesinleştirin: Seçenekler çubuğundaki Kesinleştir düğmesini tıklatın. Sayısal tuş takımındaki Enter tuşuna basın. Ctrl+Enter (Windows) veya Command+Return (Mac OS) tuşlarına basın. Araç kutusundan herhangi bir araç seçin; Katmanlar, Kanallar, Yollar, Eylemler, Geçmiş veya Stiller panelini tıklatın; veya kullanılabilir herhangi bir menü komutunu seçin. Girdiğiniz yazı, yeni yazı katmanında görüntülenir. sınırlama kutusunu yeniden boyutlandırma veya dönüştürme Paragraf yazısının sınırlama kutusu tutamaçlarını görüntüleyin. aracı etkinken, Katmanlar panelinde yazı katmanını seçin ve görüntüdeki yazı akışını tıklatın.

4 428 Not: Nokta yazıyı düzenleme modundayken dönüştürebilirsiniz. Ctrl (Windows) veya Command (Mac OS) tuşunu basılı tutun; yazının çevresinde bir sınırlama kutusu belirir. Sınırlama kutusunu yeniden boyutlandırmak için, işaretçiyi bir tutamaç üzerine getirin; işaretçi çift başlı ok haline geldiğinde sürükleyin. Sınırlama kutusunun oranlarını korumak için, sürüklerken Shift tuşunu basılı tutun. Sınırlama kutusunu döndürmek için, işaretçiyi sınırlama kenarlığının dışına getirin; işaretçi çift başlı eğri ok haline geldiğinde sürükleyin. Sürüklerken Shift tuşunu basılı tutarsanız, döndürme işlemi 15 artış aralıklarıyla gerçekleştirilir. Dönüş merkezini değiştirmek için, merkez noktayı Ctrl (Windows) veya Command (Mac OS) tuşunu basılı tutarak yeni bir konuma sürükleyin. Merkez nokta, sınırlama kutusunun dışında olabilir. Sınırlama kutusunu eğriltmek için, orta tutamaçlardan birini Ctrl (Windows) veya Command (Mac OS) tuşunu basılı tutarak sürükleyin. İşaretçi ok başı haline gelir. Sınırlama kutusunu kullanarak yazıyı eğriltme Sınırlama kutusunu yeniden boyutlandırırken yazıyı ölçeklendirmek için, köşe tutamaçlarından birini Ctrl (Windows) veya Command (Mac OS) tuşunu basılı tutarak sürükleyin. Sınırlama kutusunu merkez noktadan başlayarak yeniden boyutlandırmak için, köşe tutamaçlarından birini Alt (Windows) veya Option (Mac OS) tuşunu basılı tutarak sürükleyin. Nokta yazısıyla paragraf yazısı arasında dönüştürme yapma Karakterlerin sınırlama kutusu içindeki akışını ayarlamak için nokta yazısını paragraf yazısına dönüştürebilirsiniz. Ya da metnin her satırını bağımsız olarak akıtmak için paragraf yazısını nokta yazısına dönüştürebilirsiniz. Paragraf yazısından nokta yazısına dönüştürme yaparken, yazının (son satır dışında) her satırının sonuna birer satırbaşı karakteri eklenir. 1 Katmanlar panelinde bulunan yazı katmanını seçin. 2 Katman > > Nokta Metnine Dönüştür'ü veya Katman > > Paragraf Metnine Dönüştür'ü seçin. Not: Paragraf yazısını nokta yazısına dönüştürdüğünüzde, sınırlama kutusunun dışına taşan tüm karakterler silinir. Metnin bazı kısımlarını kaybetmemek için, dönüştürmeden önce, sınırlama kutusunu metnin tamamı sığacak şekilde ayarlayın. Metin düzenleme Metni düzenle 1 Yatay aracını veya Dikey aracını seçin. 2 Katmanlar panelinde yazı katmanını seçin veya bir yazı katmanını otomatik olarak seçmek için metin akışını tıklatın.

5 429 3 Ekleme noktasını metnin içine yerleştirip aşağıdakilerden birini yapın: Ekleme noktası eklemek için tıklatın. Düzenlemek istediğiniz bir veya birden çok karakter seçin. 4 İstediğiniz metni girin. 5 Aşağıdakilerden birini yapın: katmanındaki değişiklikleri kesinleştirin. katmanında yaptığınız değişiklikleri İptal'i tıklatarak veya ESC tuşuna basarak iptal edin. Karakterleri formatlama sayfa 433 Paragrafları formatlama sayfa 445 Satır ve karakter aralığı sayfa 441 yı ölçeklendirme ve döndürme sayfa 444 Fontlar sayfa 437 Kıvrık veya düz tırnak işaretleri belirleme Çoğunlukla kıvrık tırnak işaretleri veya matbaacı tırnak işaretleri adı verilen Akıllı tırnaklar, fontun eğrileriyle bütünleşir. Akıllı tırnaklar genelde alıntı yapmakta veya apostrof olarak kullanılır. Düz tırnak işaretleri genelde fit ve inç kısaltması olarak kullanılır. 1 Düzen > Tercihler > (Windows) veya Photoshop > Tercihler > 'yı (Mac OS) seçin. 2 Seçenekleri altında, Akıllı Tırnaklar Kullan'ı işaretleyin veya işareti kaldırın. katmanında kenar yumuşatma uygulama Kenar yumuşatma, kenar piksellerini kısmen doldurarak yumuşak kenarlı yazı oluşturur. Dolayısıyla, yazının kenarları arka planla bütünleşir. Kenar yumuşatma ayarı Yok (solda) ve Kuvvetli (sağda)

6 430 Web'de yayınlanmak üzere yazı hazırlarken, kenar yumuşatma özelliğinin orijinal resimdeki renk sayısını büyük ölçüde artırdığını unutmayın. Bu durum, görüntüdeki renk sayısını azaltma olanağınızı sınırlar ve dolayısıyla görüntü dosyasının boyutunu küçültmenizi zorlaştırır. Kenar yumuşatma aynı zamanda, yazının kenarları boyunca başıboş renkler oluşmasına neden olur. Dosya boyutunu azaltmanın ve renk sayısını sınırlamanın en önemli ölçüt olduğu durumlarda, pürüzlü kenarlara rağmen kenar yumuşatma kullanılmaması daha iyi olabilir. Ayrıca, baskı için kullanacağınızdan daha büyük yazı kullanmayı da düşünün. Daha büyük yazıların Web'de görünmesi daha kolaydır ve size kenar yumuşatma kullanıp kullanmayacağınıza karar verme özgürlüğü sağlar. Not: Kenar yumuşatma kullandığınızda, küçük boyutlarda ve (Web grafiklerinde kullanılan çözünürlükler gibi) düşük çözünürlüklerde yazı tutarsız bir şekilde oluşturulabilir. Tutarsızlığı azaltmak için, Karakter paneli menüsünde Kesirli Genişlik seçeneğindeki seçimi kaldırın. 1 Katmanlar panelinde bulunan yazı katmanını seçin. 2 Seçenekler çubuğunda veya Karakter panelinde kenar yumuşatma menüsünden bir seçenek belirleyin. Veya Katman > 'yı seçip alt menüden bir seçenek belirleyin. Yok Kenar yumuşatma uygulanmaz Keskin en keskin şekliyle görüntülenir Düzgün biraz keskin görüntülenir Kuvvetli daha kalın görüntülenir Düzgünleştir daha yumuşak görüntülenir mı denetleme ve düzeltme Bir belgede yazım denetimi yaptığınızda Photoshop, kendi sözlüğünde bulunmayan sözcükleri sorgular. Şüpheli sözcüğün yazımı doğruysa, sözcüğü kişisel sözlüğünüze ekleyerek yazım şeklini onaylayabilirsiniz. Şüpheli sözcüğün yazımı yanlışsa, düzeltebilirsiniz. 1 Gerekirse Karakter panelinde, panelin alt tarafındaki açılır menüden dil seçin. Bu, Photoshop uygulamasının yazım denetiminde kullandığı sözlüktür. 2 (İsteğe bağlı) katmanlarını gösterin veya kilidini açın. mı Denetle komutu gizli veya kilitli katmanlarda yazım denetimi yapmaz. 3 Aşağıdakilerden birini yapın: Bir yazı katmanı seçin. Belirli bir metnin yazımın denetlemek için, o metni seçin. Bir sözcüğün yazımını denetlemek için, ekleme noktasını sözcüğe yerleştirin. 4 Düzen > mı Denetle'yi seçin. 5 Sadece seçtiğiniz yazı katmanında yazım denetimi yapmak istiyorsanız, Tüm Katmanları Denetle'deki işareti kaldırın. 6 Photoshop tanıdık olmayan sözcükleri ve diğer olası hataları buldukça aşağıdakilerden birini tıklatın: Yoksay Metni değiştirmeden yazım denetimine devam eder. Tümünü Yoksay Şüpheli sözcüğü, yazım denetiminin geri kalanı boyunca yoksayar. Değiştir Hatalı yazımı düzeltir. Yerine Konacak Olan metin kutusunda yazan sözcüğün yazımının doğru olduğundan emin olun ve Değiştir'i tıklatın. Önerilen sözcük istediğiniz sözcük değilse, Öneriler metin kutusundan başka bir sözcük seçin veya doğru sözcüğü Yerine Konacak Olan metin kutusuna kendiniz girin.

7 431 Tümünü Değiştir Hatalı yazımın belgedeki tüm örneklerini düzeltir. Yerine Konacak Olan metin kutusunda yazan sözcüğün yazımının doğru olduğundan emin olun. Ekle Tanınmayan sözcüğü sözlüğe kaydederek, sonraki örneklerin hatalı yazım olarak işaretlenmemesini sağlar. Metin bulma ve değiştirme 1 Aşağıdakilerden birini yapın: Bulup değiştirmek istediğiniz metni içeren katmanı seçin. Ekleme noktasını, arama yapmak istediğiniz metnin başına yerleştirin. Birden çok metin katmanınız varsa ve belgedeki bütün katmanlarda arama yapmak istiyorsanız, yazı olmayan bir katmanı seçin. Not: Katmanlar panelinde, arama yapmak istediğiniz metin katmanlarının görünür ve kilidi açık olduğundan emin olun. Metni Bul Ve Değiştir komutu gizli veya kilitli katmanlarda arama ve değiştirme yapmaz. 2 Düzen > Metni Bul Ve Değiştir'i seçin. 3 Bulunacak Olan kutusuna bulmak istediğiniz metni yazın veya yapıştırın. Metni değiştirmek için, Yerine Konacak Olan metin kutusuna yeni metni yazın. 4 Aramanızı daraltmak için, bir veya birden çok seçenek belirleyin. Tüm Katmanları Ara Aramayı belgedeki tüm katmanlarda yapar. Bu seçenek, Katmanlar panelinde yazı olmayan bir katman seçiliyse kullanılabilir. İleri Aramayı, metindeki ekleme noktasından ileriye doğru yapar. Ekleme noktası nerede olursa olsun katmandaki tüm metinde arama yapmak için bu seçenekteki işareti kaldırın. Büyük/Küçük Harfe Duyarlı Bulunacak Olan metin kutusundaki büyük/küçük harfli yazıma tam olarak uyan sözcük veya sözcükleri arar. Örneğin, Büyük/Küçük Harfe Duyarlı seçeneği işaretli iken "PostScript" arandığında "Postscript" veya "POSTSCRIPT" bulunmaz. Sadece Tam Kelime Daha uzun bir kelimenin parçası olduğunda arama metnini gözardı eder. Örneğin, tam kelime olarak "hangi" aradığınızda "herhangi" gözardı edilir. 5 Aramayı başlatmak için Sonrakini Bul'u tıklatın. 6 Aşağıdaki düğmelerden birini tıklatın. Değiştir Bulunan metni, düzeltme metniyle değiştirir. Aramayı tekrarlamak için, Sonrakini Bul'u seçin. Tümünü Değiştir Aranan metnin bütün örneklerini bulup değiştirir. Değiştir/Bul Bulunan metni düzeltme metniyle değiştirir ve sonraki örneğini arar. Metne dil atama Photoshop, tirelemeyi denetlemek için dil sözlükleri kullanır. Dil sözlükleri, yazım denetiminde de kullanılır. Her sözlük, standart hece ayırmaları gösteren yüz binlerce sözcük içerir. Belgenin tamamına bir dil atayabilir veya seçili metne bir dil uygulayabilirsiniz.

8 432 A B C Association of Cactophiles Association of Cactophiles Association des Cactophiles Farklı diller için tireleme örnekleri A. ABD İngilizcesinde "Cactophiles" B. İngiliz İngilizcesinde "Cactophiles" C. Fransızcada "Cactophiles" 1 Aşağıdakilerden birini yapın: Belirli bir dil sözlüğünü kullanarak metin girmek için, Karakter panelinin sol alt köşesindeki açılır menüden sözlüğü seçin. Sonra metni girin. Varolan metnin sözlüğünü değiştirmek için, metni seçin ve Karakter panelinin sol alt köşesindeki açılır menüden sözlüğü seçin. 2 Karakter panelinde, panelin sol alt köşesindeki açılır menüden uygun sözlüğü seçin. Not: Birden çok dilde olan bir metni seçerseniz veya yazı katmanında birden çok dil varsa, Karakter panelindeki açılır menü soluk görünecektir ve "birden çok" ifadesi görüntülenecektir. katmanının yönlendirmesini değiştirme Bir yazı katmanının yönlendirmesi, yazı satırlarının belge penceresine göre (nokta yazısında) veya sınırlama kutusuna göre (paragraf yazısında) yönünü belirler. katmanı dikeyse yazı yukarıya ve aşağıya doğru akar; yazı katmanı yataysa yazı soldan sağa doğru akar. katmanının yönlendirmesini, yazı satırındaki karakterlerin yönüyle karıştırmayın. 1 Katmanlar panelinde bulunan yazı katmanını seçin. 2 Aşağıdakilerden birini yapın: Bir yazı aracı seçin ve seçenekler çubuğundaki Metin Yönlendirmesi düğmesini tıklatın. Katman > > Yatay veya Katman > > Dikey'i seçin. Karakter paneli menüsünde Metin Yönlendirmesini Değiştir'i seçin. katmanlarını rasterleştirme Bazı komutlar ve araçlar (sözgelimi filtre efektleri ve boyama araçları) yazı katmanlarında kullanılamaz. Böyle bir komutu uygulamadan veya aracı kullanmadan önce yazıyı rasterleştirmeniz gerekir. Rasterleştirme, yazı katmanını normal bir katmana dönüştürür ve içeriğini metin olarak düzenlenemez hale getirir. Rasterleştirilmiş katman gerektiren bir komut veya araç seçerseniz bir uyarı mesajı çıkar. Bazı uyarı mesajları, katmanı rasterleştirmek için tıklatabileceğiniz bir Tamam düğmesi içerir. katmanını seçin ve Katman > Rasterleştir > 'yı seçin.

9 433 Karakterleri formatlama Karakter formatlama hakkında Karakterleri girmeden önce yazı niteliklerini ayarlayabilir veya yazı katmanındaki seçili karakterlerin görünümünü değiştirmek için nitelikleri sıfırlayabilirsiniz. Tek tek karakterleri formatlamadan önce karakterleri seçmeniz gerekir. Tek karakteri, belirli bir aralıkta yer alan karakterleri veya yazı katmanındaki tüm karakterleri seçebilirsiniz. Satır ve karakter aralığı sayfa 441 Paragrafları formatlama sayfa 445 Karakterleri seçme 1 Yatay aracını veya Dikey aracını seçin. 2 Katmanlar panelinde yazı katmanını seçin veya bir yazı katmanını otomatik olarak seçmek için metni tıklatın. 3 Ekleme noktasını metnin içine yerleştirip aşağıdakilerden birini yapın: Bir veya birden çok karakter seçmek için sürükleyin. Belirli bir aralıktaki karakterleri seçmek için metni tıklatın ve Shift tuşunu basılı tutarak sürükleyin. Katmandaki bütün karakterleri seçmek için Seç > Tümü'nü seçin. Sözcük seçmek için o sözcüğü çift tıklatın. Satır seçmek için o satırı üç kez tıklatın. Paragraf seçmek için o paragrafı dört kez tıklatın. Bir sınırlama kutusundaki tüm karakterleri seçmek için metin akışı içinde herhangi bir yeri beş kez tıklatın. Ok tuşlarını kullanarak karakterler seçmek için, metni tıklatın, sonra Shift tuşunu basılı tutarak Sağa Ok veya Sola Ok tuşuna basın. Tuşları kullanarak sözcükler seçmek için, Shift+Ctrl (Windows) veya Shift+Command (Mac OS) tuşlarını basılı tutun ve Sağa Ok veya Sola Ok tuşuna basın. 4 Ekleme noktasını metin akışına yerleştirmeden bir katmandaki bütün karakterleri seçmek için, Katmanlar panelinde yazı katmanını seçin ve katmanın yazı simgesini çift tıklatın. Önemli: katmanında karakterler seçilip formatlandığında, aracı düzenleme moduna geçer. Karakter paneline genel bakış Karakter paneli, karakterlerin formatlanması için seçenekler sunar. Bazı formatlama seçeneklerine, seçenekler çubuğundan da ulaşabilirsiniz. Aşağıdakilerden birini yaparak Karakter panelini görüntüleyebilirsiniz: Karakter paneli görünür değilse ancak etkin durumdaysa Pencere > Karakter'i seçin veya Karakter panelini tıklatın. Bir yazı aracı seçiliyken, seçenekler çubuğundaki Panel düğmesini tıklatın. Karakter panelindeki bir seçeneği ayarlamak için, o seçeneğin sağ tarafındaki açılır menüden bir değer seçin. Sayısal değerlere sahip seçeneklerde, değeri ayarlamak için yukarı ve aşağı oku da kullanabilir veya değeri doğrudan metin kutusuna girebilirsiniz. Bir değeri doğrudan girdiğinizde, değeri uygulamak için Enter veya Return tuşuna basın; değeri uygulayıp sonra o değeri vurgulamak için Shift tuşunu basılı tutup Enter veya Return tuşuna basın; ya da değeri uygulayıp panelde sonraki metin kutusuna atlamak için Sekme tuşuna basın.

10 434 A B C D E H I J K F G Karakter paneli A. Font Ailesi B. Font Boyutu C. Dikey Ölçek D. Tsume Ayarla seçeneği E. İzleme F. Satır Taban Çizgisi Kayması G. Dil H. Font Stili I. Satır Aralığı J. Yatay ölçek K. Karakter Aralığı Not: Tsume Ayarla seçeneğinin Karakter panelinde belirmesi için, tercihlerinde Asya Dilleri Metin Seçeneklerini Göster'i seçmeniz gerekir. Katmanlar paneli menüsündeki ek komut ve seçeneklere erişebilirsiniz. Bu menüyü kullanmak için, panelin sağ üst köşesindeki üçgeni tıklatın. Paneller ve menüler sayfa 14 Dinamik Kısayollar hakkında Dinamik Kısayollar sadece nokta veya paragraf yazısı girerken, yazı seçili olduğunda veya I şeklindeki işaretçi metin içindeyken erişilebilen klavye kısayollarıdır. Erişilebilir durumda olduklarında Dinamik Kısayollar'ı Karakter panelinde görüntüleyebilirsiniz. Sahte Kalın, Sahte İtalik, Tümü Büyük Harf, Küçük Büyük Harfler, Üst Simge, Alt Simge, Altı Çizili ve Üstü Çizili gibi yazı seçenekleri için Dinamik Kısayollar kullanılabilir. Karakter paneli menüsünde Dinamik Kısayollar yalnızca nokta veya paragraf yazısı girerken, yazı seçili olduğunda veya I şeklindeki işaretçi metnin içindeyken görüntülenir. boyutunu belirleme m boyutu, yazının görüntüde ne büyüklükte görüntüleneceğini belirler. larda varsayılan ölçü birimi puntodur. Bir PostScript punto, 72 ppi (punto/inç) bir görüntüde bir inçin 1/72'sine eşittir; ancak, punto boyutunun PostScript ve geleneksel tanımları arasında geçiş yapabilirsiniz. larda kullanılacak varsayılan ölçü birimini Tercihler iletişim kutusunun Birimler Ve Cetveller alanında değiştirebilirsiniz.

11 435 boyutu seçme Karakter panelinde veya seçenekler çubuğunda, Boyut için yeni değer girin veya seçin. Alternatif bir ölçü birimi kullanmak için, Font Boyutu metin kutusundaki değerin arkasına ölçüm birimini girin (in, cm, mm, pt, px veya pika). nın ölçü birimini değiştirmek için, Düzen > Tercihler > Birimler Ve Cetveller (Windows) veya Photoshop > Tercihler > Birimler Ve Cetveller'i (Mac OS) seçin ve menüsünde bir ölçü birimi seçin. Punto boyutu birimini tanımlama 1 Düzen > Tercihler > Birimler Ve Cetveller'i (Windows) veya Photoshop > Tercihler > Birimler Ve Cetveller'i (Mac OS) seçin. 2 Punto/Pika Boyutu için aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin: PostScript (72 punto/inç) PostScript aygıtlara yazdırmak için uyumlu bir birim boyutu belirler. Geleneksel punto/inç) (Geleneksel olarak yazdırmada kullanılan 72,27 punto/inç değerini kullanır. 3 Tamam'ı tıklatın. rengini değiştirme Girdiğiniz yazının görüntüsü, seçili ön plan renginde oluşturulur; ancak, yazıyı girmeden önce veya girdikten sonra rengini değiştirebilirsiniz. Varolan yazı katmanlarını düzenlerken, tek tek karakterlerin, seçili karakterlerin veya katmandaki bütün karakterlerin rengini değiştirebilirsiniz. Aşağıdakilerden birini yapın: Seçenekler çubuğunda veya Karakter panelinde Renk seçim kutusunu tıklatın ve Adobe Renk Seçici'yi kullanarak bir renk seçin. Doldurma kısayollarını kullanın. Ön plan rengiyle doldurmak için, Alt+Geri (Windows) veya Option+Delete (Mac OS) tuşlarına basın; arka plan rengiyle doldurmak için, Ctrl+Geri (Windows) veya Command+Delete (Mac OS) tuşlarına basın. Varolan bir rengin üzerine bir renk, degrade veya desen uygulamak için, yazı katmanına kaplama katman stili uygulayın. Kaplama katman stilini kısmi olarak uygulayamazsınız, yazı katmanındaki tüm karakterleri etkiler. Araç çubuğundaki ön plan rengi seçim kutusunu tıklatın ve Adobe Renk Seçici'yi kullanarak bir renk seçin. Ya da Renk panelinde veya Renk Örneği panelinde bir rengi tıklatın. Varolan bir yazı katmanının rengini değiştirmek için bu yöntemi kullanırsanız, önce o katmandaki karakterleri seçmeniz gerekir. Katman efektleri ve stiller hakkında sayfa 314 Tek tek harflerin rengini değiştirme 1 Yatay m aracını seçin. 2 Katmanlar panelinde yazıyı içeren katmanı seçin. 3 Belge penceresinde, değiştirmek istediğiniz karakterleri seçin. 4 Çalışma alanının üst kısmındaki seçenekler çubuğunda renk örneğini tıklatın.

12 436 5 Adobe Renk Seçici'de renk tayfı çubuğundaki üçgen kaydırıcıları kullanarak istediğiniz renk aralığını bulun ve ardından renk alanında istediğiniz rengi tıklatın. Seçtiğiniz renk, Adobe Renk Seçici'deki renk örneğinin üst yarısında görüntülenir. Orijinal renk alt yarıda görüntülenmeye devam eder. 6 Tamam'ı tıklatın. Yeni renk, seçenekler çubuğundaki ve seçilen karakterlerdeki orijinal rengin yerini alır. Not: Karakterlerin seçimini kaldırana veya başka bir şey seçene kadar, yeni rengi karakterler üzerinde göremezsiniz. girme sayfa 426 Karakter formatlama hakkında sayfa 433 Metnin altını veya üstünü çizme Yatay yazının altına ya da dikey yazının soluna veya sağına bir çizgi çekebilirsiniz. Yatay veya dikey yazının içine boylu boyunca bir çizgi de çekebilirsiniz. Çizgi her zaman yazıyla aynı renktedir. Altını veya üstünü çizmek istediğiniz yazıyı seçin. Yatay yazının altını çizmek için, Karakter panelindeki Altını Çiz düğmesini tıklatın. Dikey yazının soluna veya sağına çizgi koymak için, Karakter paneli menüsünden Soldan Altını Çiz veya Sağdan Altını Çiz'i seçin. Çizgiyi sola veya sağa koyabilirsiniz, ama iki tarafa birden koyamazsınız. Onay işareti, bir seçeneğin belirlendiğini gösterir. Not: Soldan Altını Çiz ve Sağdan Altını Çiz seçenekleri Karakter paneli menüsünde ancak dikey yazı içeren bir yazı katmanı seçiliyse görüntülenir. Asya dillerinde dikey yazıyla çalışırken, alt çizgiyi yazı çizgisinin herhangi bir tarafına ekleyebilirsiniz. Yatay yazının içine yatay bir çizgi veya dikey yazının içine dikey bir çizgi koymak için, Karakter panelindeki Üstünü Çiz düğmesini tıklatın. Karakter paneli menüsünden Üstü Çizili'yi de seçebilirsiniz. Tümü büyük harf veya küçük büyük harfler uygulama yı, tümü büyük harf veya küçük büyük harfler olarak, büyük harf karakterleriyle girebilir veya formatlayabilirsiniz. Metni küçük büyük harfler olarak formatladığınızda Photoshop, varsa fontun içerdiği küçük büyük harf karakterlerini kullanır. Fontta küçük büyük harfler yoksa, Photoshop sahte küçük büyük harfler üretir. Normal büyük harfler (üstte) ve küçük büyük harfler (altta) 1 Değiştirmek istediğiniz yazıyı seçin. 2 Aşağıdakilerden birini yapın: Karakter panelinde Tümü Büyük Harf düğmesini veya Küçük Büyük Harfler düğmesini tıklatın. Karakter paneli menüsünde Tümü Büyük Harf'i veya Küçük Büyük Harfler'i seçin. Onay işareti, seçeneğin belirlendiğini gösterir.

13 437 Üst simge veya alt simge karakterleri belirleme Üst simge ve alt simge (üst ve ast da denir) metin, fontun satır taban çizgisine göre yüksek veya düşük olarak yerleştirilen, küçük boyutlu metindir. Font üst simge veya alt simge karakterlerini içermiyorsa Photoshop, sahte üst simge veya alt simge karakterleri oluşturur. 1 Değiştirmek istediğiniz yazıyı seçin. 2 Aşağıdakilerden birini yapın: Karakter panelinde Üst Simge düğmesini veya Alt Simge düğmesini tıklatın. Karakter paneli menüsünde Üst Simge veya Alt Simge'yi seçin. Onay işareti, seçeneğin belirlendiğini gösterir. Fontlar Fontlar hakkında Font, ortak bir kalınlığa, genişliğe ve stile sahip, komple bir karakter kümesidir (harfler, rakamlar ve semboller); sözgelimi 10 pt Adobe Garamond Kalın. Tipleri (çoğunlukla yazı aileleri veya font aileleri de denir) ortak bir genel görünüme sahip font koleksiyonlarıdır ve birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır; sözgelimi Adobe Garamond. stili, bir font ailesindeki tek bir fontun çeşitlemesidir. Genellikle bir font ailesinin Latince veya Düz (pratikte adı aileden aileye değişir) üyesi temel fonttur; normal, kalın, yarım kalın, italik ve kalın italik gibi yazı stilleri içerebilir. Bir font, istediğiniz stili içermiyorsa, sahte stiller, yani kalın, italik, üst simge, alt simge, tümü büyük harf ve küçük büyük harf stillerinin benzetimini uygulayabilirsiniz. tipleri, klavyenizde gördüğünüz karakterlere ek olarak birçok karakter içerir. Fonta bağlı olarak bu karakterler bitişik harfler, kesirler, süslemeler, yazılı sıra sayıları, başlık ve stil alternatifleri, üst simge ve alt simge karakterleri, eski tarz şekiller ve çizim şekilleri içerebilir. Glif, bir karakterin belirli bir formudur. Örneğin, bazı fontlarda büyük harf A, birkaç formda yer alır; sözgelimi süslü bir A ve küçük büyük harf A. Sisteminizde yüklü olan fontlara ek olarak, şu klasörlerde yüklü fontları da kullanabilirsiniz: Windows Program Files/Common Files/Adobe/Fonts Mac OS Library/Application Support/Adobe/Fonts Yerel Fonts klasörüne bir Type 1, TrueType, OpenType veya CID fontu yüklerseniz, bu font sadece Adobe uygulamalarında görünür. OpenType fontlar sayfa 439 Eksik fontlar ve glif koruması hakkında sayfa 439 Fontlarda önizleme Font ailesindeki bir fontun örneklerini ve font stili menülerini Karakter panelinde ve uygulamada font seçebileceğiniz diğer alanlarda görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki simgeler, farklı türden fontları belirtmekte kullanılır: OpenType Type 1

14 438 TrueType Multiple Master tercihlerinde önizleme özelliğini kapatabilir veya font adlarının punto boyutunu değiştirebilirsiniz. Font ailesi ve stili seçme 1 Karakter panelindeki veya seçenekler çubuğundaki Font Ailesi menüsünden bir font ailesi seçin. Bilgisayarınızda fontun birden fazla kopyası yüklüyse font adının sonuna bir kısaltma eklenir: Type 1 fontlar için (T1), TrueType fontlar için (TT) veya OpenType fontlar için (OT). Hem Karakter panelindeki hem de seçenekler çubuğundaki Font Ailesi menüsünde, varolan fontların önizlemesi gösterilir. Font ailesini ve stilini, adını metin kutusuna yazarak seçebilirsiniz. Siz yazarken, o harfle başlayan ilk fontun veya stilin adı belirir. Doğru font veya stil adı çıkana kadar yazmaya devam edin. 2 Font stili seçmek için, aşağıdakilerden birini yapın: Karakter panelindeki veya seçenekler çubuğundaki Font Stili menüsünden bir font stili seçin. Seçtiğiniz font ailesi kalın veya italik stil içermiyorsa, stilin benzetimini uygulamak için Karakter panelindeki Sahte Kalın düğmesini veya Sahte İtalik düğmesini tıklatın. Ya da Karakter paneli menüsünden Sahte Kalın veya Sahte İtalik'i seçin. Dinamik kısayol kullanın. Dinamik kısayollar, Sahte Kalın, Sahte İtalik, Tümü Büyük Harf, Küçük Büyük Harfler, Üst Simge, Alt Simge, Altı Çizili ve Üstü Çizili için (sadece düzenleme modunda) kullanılabilen klavye kısayollarıdır. Not: Çarpıtılmış yazıya Sahte Kalın formatlama uygulayamazsınız. Birden çok katmanda fontu değiştirme 1 Katmanlar panelinde, değiştirmek istediğiniz metin katmanlarını seçin. 2 Karakter panelinde, açılır menülerden yazı özelliklerini seçin.

15 439 Eksik fontlar ve glif koruması hakkında Belgede sisteminizde yüklü olmayan fontlar kullanılıyorsa, açtığınızda bir uyarı mesajı görürsünüz. Photoshop, hangi fontların eksik olduğunu gösterir ve eksik fontların yerine, eldeki eşleşen fontları koyar. Bu durumda, metni seçebilir ve varolan başka bir fontu uygulayabilirsiniz. Glif koruması, Latince bir font seçtikten sonra Latince olmayan metin (sözgelimi Japonca veya Kiril) girdiğinizde ortaya çıkan hatalı, okunmayan karakterlere karşı koruma sağlar. Varsayılan değer olarak, Photoshop uygun bir fontu otomatik olarak seçerek glif koruması sağlar. Glif korumasını devre dışı bırakmak için, tercihlerinde Eksik Glif Korumasını Etkinleştir seçeneğindeki işareti kaldırın. OpenType fontlar OpenType fontlar hem Windows hem de Macintosh bilgisayarları için tek bir font dosyası kullanır, böylece metnin yeniden akıtılmasına neden olabilecek font değiştirme ve diğer sorunlar hakkında endişelenmeden bir platformdan diğerine dosya taşıyabilirsiniz. Bunlar mevcut PostScript ve TrueType fontlarda bulunmayan süsler ve isteğe bağlı bitişik harfler gibi bir dizi özelliği içerebilir. OpenType fontlar simgesini görüntüler. Bir OpenType fontla çalışırken bitişik harfler, küçük baş harfler, kesirler ve eski stil oranlı şekiller gibi alternatif glifleri metninizde otomatik olarak değiştirebilirsiniz. A B C Normal (sol) ve OpenType (sağ) fontlar A. Sıra Sayıları B. İsteğe bağlı bitişik harfler C. Süsler OpenType fontlar daha zengin dil desteği ve gelişmiş tipografik kontrol sağlamak için genişletilmiş bir karakter kümesi ve mizanpaj özellikleri içerebilir. Adobe'un Orta Avrupa (CE) dilleri için destek içeren OpenType fontları uygulama font menülerinde font adının bir parçası olarak Pro sözcüğünü içerir. Orta Avrupa dil desteği içermeyen OpenType fontlar Standard olarak etiketlidir ve Std sonekini içerir. Tüm OpenType fontlar PostScript Type 1 ve TrueType fontlarla birlikte yüklenebilir ve kullanılabilir. OpenType fontlar hakkında daha fazla bilgi için bkz. OpenType özelliklerini uygulama 1 aracını kullanırken bir OpenType fontunun seçili olduğundan emin olun. Herhangi bir metin seçmezseniz ayar, oluşturduğunuz yeni metne uygulanır. 2 Karakter paneli menüsündeki OpenType alt menüsünde aşağıdakilerden birini seçin: Standart Bitişik Harfler Bazı karakter çiftlerinin (örneğin fi, fl, ff, ffi ve ffl) yerine kullanılan tipografik karakterlerdir.

16 440 Standart Bitişik Harfler'le ve İsteğe Bağlı Bitişik Harfler seçenekleri seçilmiş ve seçilmemiş olarak yazma Bağlamsal Alternatifler Bazı elyazısı yazı tiplerinde daha iyi birleşme davranışı sağlamak için eklenen alternatif karakterler. Örneğin, bağlamsal alternatifler seçeneği etkinken Caflisch Script Pro kullanıldığında, "tablo" sözcüğündeki "bl", elyazısına daha çok benzeyecek şekilde birleştirilir. İsteğe Bağlı Bitişik Harfler Ct, st ve ft harf çiftlerinin yerine kullanılan tipografik karakterlerdir. Not: Bitişik harflerdeki karakterler birbirine yapışık gibi görünse de içerdikleri harfler ayrı ayrı düzenlenebilir niteliktedir ve yazım denetiminde sözcüklerin yanlışlıkla hatalı kabul edilmesine neden olmaz. Süs Paraf benzeri, süslü çizgilerle şekillendirilmiş stilize harfler olan süs gliflerinin yerini alır. Eski Tarz Normal rakamlardan daha kısa rakamlardır; bazı eski tarz rakamlar yazının satır taban çizgisinin altına iner. Stil Alternatifleri Estetik bir etki oluşturan stilize karakterler şekillendirir. Başlık Oluşturma Alternatifleri Başlıklar gibi büyük boyutlu ayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış (çoğunlukla tümü büyük harf) karakterler şekillendirir. Süsler ailesine kişisel imza ekleyen ve başlık sayfasının süslenmesinde, paragraf sonu süsü olarak, metin blokları arasında ayırıcı olarak veya tekrarlanan bantlar ve kenarlıklar olarak kullanılabilen araçlardır. Sıra Sayıları İngilizce sıra sayılarını (sözgelimi 1 st ve 2 nd ) otomatik olarak üst simge olarak formatlar. İspanyolcadaki segunda ve segundo (2 a ve 2 o ) sözcükleri de düzgün şekilde formatlanır. Kesirler Kesirleri otomatik olarak formatlar; bölme işaretiyle ayrılan sayılar (sözgelimi 1/2) kesir karakterine dönüştürülür (sözgelimi ). Photoshop uygulamasında, bağlamsal alternatifler, bitişik harfler ve glif gibi OpenType özelliklerinin önizlemesini, bu özellikleri uygulamadan önce yapamazsınız. Ancak, Adobe Illustrator Glifler panelini kullanarak OpenType özelliklerinin önizlemesini yapıp bu özellikleri uygulayabilirsiniz. OpenType özelliklerinin önizlemesini yapıp ardından bu özellikleri uygulamak için, metninizi kopyalayıp Adobe Illustrator uygulamasına yapıştırın ve Glifler panelini kullanın. Sonra metni tekrar Photoshop uygulamasına yapıştırabilirsiniz. Adobe Illustrator'da glif görüntüleme hakkında eğitim için bkz. Asya dillerinde OpenType font nitelikleri sayfa 458

17 441 Satır ve karakter aralığı Satır aralığını ayarlama satırları arasındaki dikey aralıklara satır aralığı (satır boşluğu da denir). Latince yazıda satır aralığı, bir metin satırının satır taban çizgisinden, üstündeki satırın satır taban çizgisine kadar ölçülür. Satır taban çizgisi, çoğu harfin üzerine oturduğu hayali çizgidir. Aynı paragraf içinde birden çok satır boşluğu uygulayabilirsiniz; ancak, yazının bir satırındaki en büyük satır boşluğu değeri, o satırın satır boşluğu değerini belirler. Not: Asya dillerinde yatay yazıyla çalışırken, satır boşluğunun taban çizgisinden taban çizgisine mi yoksa bir satırın tepesinden bir sonraki satırın tepesine mi ölçüleceğini belirleyebilirsiniz. 5 puntoluk yazıda 6 punto satır aralığı (solda) ve 12 punto satır aralığı (sağda) Asya dillerinde yazı hakkında sayfa 455 Satır aralığı belirleme 1 Değiştirmek istediğiniz karakterleri seçin. Herhangi bir metin seçmezseniz satır boşluğu, oluşturduğunuz yeni metne uygulanır. 2 Karakter panelinde Satır Aralığı değerini belirleyin. Varsayılan otomatik satır aralığı yüzdesini değiştirme 1 Paragraf paneli menüsünden Yaslama'yı seçin. 2 Otomatik Satır Aralığı için varsayılan yeni yüzdeyi girin. Karakter aralığı ve izleme Karakter Aralığı, belirli karakter çiftleri arasındaki boşluğa ekleme veya çıkartma yapılması işlemidir. İzleme, seçilen metindeki veya tüm metin bloğundaki karakter arasındaki boşluğu gevşetme veya sıkılaştırma işlemidir. daki karakter aralığını, metrik karakter aralığı veya görsel karakter aralığı kullanarak otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Metrik karakter aralığında (Otomatik karakter aralığı da denir) çoğu fontun içerdiği aralık çiftleri kullanılır. Aralık çiftleri, belirli harf çiftlerinin aralığı hakkında bilgi içerir. Bunlardan bazıları: LA, P., To, Tr, Ta, Tu, Te, Ty, Wa, WA, We, Wo, Ya ve Yo. İçe metin aktardığınızda veya metin yazdığınızda belirli çiftlere otomatik karakter aralığı uygulanması için, varsayılan değer olarak metrik karakter aralığı kullanılır.

18 442 Bazı fontlar sabit karakter aralığı çifti spesifikasyonları içerir. Ancak, bir font minimum yerleşik karakter aralığı bilgisi içeriyor veya hiç içermiyorsa ya da bir satırdaki bir veya birden çok sözcükte farklı iki yazı tipi veya boyutu kullanırsanız, görsel karakter aralığı seçeneğini kullanmak isteyebilirsiniz. Görsel karakter aralığı, birbirini izleyen karakterler arasındaki boşluğu, karakterlerin şekillerine göre ayarlar. A B C D E Karakter aralığı ve izleme seçenekleri A. Orijinal metin B. Görsel karakter aralığı C. W ile a arasında elle karakter aralığı D. İzlemeli metin E. Kümülatif karakter aralığı ve izleme İki harf arasındaki boşluğu ayarlamakta ideal olan elle karakter aralığı özelliğini de kullanabilirsiniz. İzleme ve elle karakter aralığı kümülatiftir; dolayısıyla önce tek tek harf çiftlerini ayarlayabilir, sonra da harf çiftlerinin göreli karakter aralığını bozmaksızın bir metin bloğunu sıkıştırabilir veya gevşetebilirsiniz. Ekleme noktasını iki harf arasına koymak için tıklattığınızda, Karakter panelinde karakter aralığı değerleri görüntülenir. Aynı şekilde, bir sözcüğü veya metnin belirli bir bölümünü seçerseniz, Karakter panelinde izleme değeri görüntülenir. İzleme de karakter aralığı da mevcut yazı boyutuna göreli olan bir ölçü birimi olan 1/1000 em cinsinden ölçülür. 6 puntoluk bir fontta 1 em, 6 puntodur; 10 puntoluk fontta 1 em, 10 puntodur. Karakter aralığı ve izleme, mevcut yazı boyutuyla tam olarak orantılıdır. Not: Karakter aralığı ve izleme değerleri Japonca metni etkiler ama normalde bu seçenekler Latince karakterler arasındaki "aki"yi ayarlamakta kullanılır. Karakter aralığını ayarlama Aşağıdakilerden birini yapın: Seçili karakterler için fontun yerleşik karakter aralığı bilgilerini kullanmak için, Karakter panelinde Karakter Aralığı seçeneğinde Metrik'i seçin. Seçili karakterler arasındaki boşluğun karakterlerin şekline göre otomatik olarak ayarlanması için, Karakter panelinde Karakter Aralığı seçeneğinde Görsel'i seçin. Karakter aralığını elle ayarlamak için, ekleme noktasını iki karakter arasına yerleştirin ve Karakter panelinde Karakter Aralığı değerinde istediğiniz değeri girin. (Metnin bir bölümü seçilmişse, metne elle karakter aralığı uygulayamazsınız. Onun yerine izlemeyi kullanın.) İki karakter arasındaki karakter aralığını azaltmak veya artırmak için, Alt+Sola/Sağa Ok (Windows) veya Option+Sola/Sağa Ok (Mac OS) tuşlarına basın. Seçili karakterlerin karakter aralığını iptal etmek için, Karakter panelinde Karakter Aralığı seçeneğini 0 (sıfır) yapın.

19 443 İzlemeyi ayarlama 1 Ayarlamak istediğiniz karakter dizisini veya yazı nesnesini seçin. 2 Karakter panelinde İzleme seçeneğini ayarlayın. Satır taban çizgisini kaydırma Seçili karakterleri, çevresindeki metnin satır taban çizgisine göre yukarı ya da aşağı taşımak için Satır Taban Çizgisi Kayması'nı kullanın. Satır taban çizgisini kaydırmak özellikle kesirleri elle ayarlarken ya da resim fontunun konumunu ayarlarken kullanışlıdır. 1 Değiştirmek istediğiniz karakterleri ya da yazı nesnelerini seçin. Herhangi bir metin seçmezseniz kayma, oluşturduğunuz yeni metne uygulanır. 2 Karakter panelinde Satır Taban Çizgisi Kayması seçeneğini ayarlayın. Pozitif değerler karakterin satır taban çizgisini satırın geri kalan bölümünün satır taban çizgisinin yukarısına, eksi değerler aşağısına taşır Farklı Satır Taban Çizgisi Kayması değerlerine sahip yazı Kesir karakteri genişliklerini kapatma ya da açma Varsayılan olarak yazılım karakterler arasında kesir karakteri genişlikleri kullanır. Diğer bir deyişle karakterler arasındaki boşluklar farklılık gösterir ve bazen tam piksellerin yalnızca bir kısmını kullanır. Çoğu durumda kesir karakteri genişlikleri yazının görünümü ve okunabilirliği açısından en iyi aralıkları sağlar. Ancak çevrimiçi görüntülenen küçük boyutlu yazılar için (20 puntodan küçük) kesir karakteri genişlikleri yazının birbirine girmesine ya da çok fazla boşluk içermesine neden olarak okunmasını zorlaştırabilir. aralığını tam piksellik artışlarla sabitlemek ve küçük yazıların birbirine girmesini önlemek istediğinizde kesir genişliklerini kapatın. Kesir karakteri genişlik ayarı yazı katmanındaki tüm karakterlere uygulanır, seçili karakterler için bu seçeneği ayarlayamazsınız. Aşağıdakilerden birini yapın: aralığını tüm belgede tam piksellik artışlara ayarlamak için Karakter paneli menüsünden Sistem Mizanpajı'nı seçin. Kesir karakteri genişliklerini yeniden etkinleştirmek için Karakter paneli menüsünden Kesir Genişlikleri'ni seçin.

20 444 yı ölçeklendirme ve döndürme nın ölçeğini ayarlama mın yüksekliği ve genişliği arasındaki oranı, karakterlerin orijinal genişlik ve yüksekliklerine göre belirleyebilirsiniz. Ölçeklenmemiş karakterler %100 değerine sahiptir. Bazı yazım aileleri, düz yazım stilinden daha geniş bir yatay yayılmayla tasarlanan gerçek genişletilmiş font içerir. Ölçekleme yazının biçimini bozar, bu nedenle varsa sıkıştırılmış ya da genişletilmiş bir font kullanmak genellikle tercih edilir. 1 Değiştirmek istediğiniz karakterleri ya da yazı nesnelerini seçin. Herhangi bir metin seçmezseniz ölçek, oluşturduğunuz yeni metne uygulanır. 2 Karakter panelinde Dikey Ölçekleme seçeneğini ya da Yatay Ölçekleme seçeneğini ayarlayın. yı döndürme Aşağıdakileri yapın: yı döndürmek için, yazı katmanını seçin ve herhangi bir döndürme komutunu veya Serbest Döndürme komutunu kullanın. Paragraf yazısında, sınırlama kutusunu seçip tutamaklardan birini kullanarak yazıyı elle de döndürebilirsiniz. Asya dillerindeki dikey metinde birden çok karakteri döndürmek için, tate-chu-yoko kullanın. Tate-chu-yoko kullanma sayfa 456 Dönüşüm uygulama sayfa 227 Dikey yazı karakterlerini döndürme Dikey yazıyla çalışırken, karakterlerin yönünü 90 döndürebilirsiniz. Döndürülen karakterler dik durur, döndürülmeyen karakterlerse yanlamasına (yazı satırına dik açıyla) durur. Orijinal yazı (solda) ve dikey döndürmesiz yazı (sağda) 1 Döndürmek veya döndürmesini geri almak istediğiniz yazıyı seçin. 2 Karakter paneli menüsünde Standart Dikey Latince Hizalama'yı seçin. Onay işareti, seçeneğin belirlendiğini gösterir. Not: Çift baytlık karakterleri döndüremezsiniz (tam genişlikte karakterler sadece Çince, Japonca ve Korece fontlarda kullanılabilir). Seçilen aralıktaki çift baytlık karakterler döndürülmeyecektir.

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Bitmap Düzenleme... 5 Bölüm 3 Vektörel Araçlar... 25 Bölüm 4 Katmanlar ve Sayfalarla Çalışmak... 35 Bölüm 5 Metin

Detaylı

Bölüm 9: Seçme ve maskeleme

Bölüm 9: Seçme ve maskeleme 261 Bölüm 9: Görüntünün bazı parçalarına değişiklik uygulamak istiyorsanız önce o parçaları oluşturan pikselleri seçmeniz gerekir. Adobe Photoshop CS4'te pikselleri, Seçim araçlarını kullanarak veya maske

Detaylı

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında 496 Bölüm 16: görüntünüzü çıktı aygıtına gönderme işlemidir. Kağıda veya filme (pozitif veya negatif), baskı plakasına veya doğrudan dijital yazdırma baskısına yazdırabilirsiniz. dan önce, Yazdır iletişim

Detaylı

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma ADOBE MUSE İlk web sitenizi oluşturma İçindekiler Bölüm 1 Yazılımı yükleme ve örnek projeyi hazırlama Site haritası oluşturma A-Kalıp sayfasını düzenleme Renk örnekleri panelinde renk paletini ayarlama

Detaylı

Bölüm 7: Renk ve ton ayarlamaları

Bölüm 7: Renk ve ton ayarlamaları 158 Bölüm 7: Photoshop CS4, renk ve ton düzeltmeleri ile ayarlamalarını gerçekleştirmek için çok çeşitli araçlar sağlar. Histogramları ve piksel değerlerini görüntüleme Histogramlar hakkında Histogram

Detaylı

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma ADOBE FIREWORKS CS5 Uygulamasını Kullanma Yasal uyarılar Yasal uyarılar Yasal uyarılar için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler..............................................................................................................

Detaylı

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu...

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... 14 Not ve ilgili görevler... 15 Çizim... 15 Masaüstünde çizim... 16 Şekil araçlarıyla

Detaylı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Çalışma Alanı... 5 Bölüm 2 PDF Oluşturmak... 34 Bölüm 3 PDF İçeriğini Birleştirmek... 43 Bölüm 4 PDF'leri Dışa Aktarmak... 55 Bölüm 5 İnceleme ve

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa ii

İÇİNDEKİLER. Sayfa ii İÇİNDEKİLER A MICROSOFT OFFICE POWERPOİNT 2007 PROGRAMI GENEL...1 Microsoft Office Powerpoint 2007 Programına Giriş...1 Powerpoint 2007 Ekranı...1 Powerpoint 2007 Ekranını Nasıl Kullanabilirim?...1 B DOSYA

Detaylı

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..::

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: 1 İçindekiler Bölüm 1 Flash a Genel Bakış... 5 Bölüm 2 Grafikler ile Çalışmak... 19 Bölüm3 Sembol Oluşturmak ve Düzenlemek...

Detaylı

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0 Mehmet Emin Vural Sürüm 1.0 EKİM 2008 AÇIKLAMA Bu e-kitap Microsoft Office Yardım dosyalarının düzenlenmesi ile oluģturulmuģtur. İÇİNDEKİLER 1 WORD U TANIYALIM... 1 1.1 Word Nedir?... 1 1.2 Word ü Başlatma...

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

CKEditor Kullanım Kılavuzu

CKEditor Kullanım Kılavuzu CKEditor Kullanım Kılavuzu İçerik Kullanım Kılavuzuna Giriş CK Editor 3X Kullanım Kılavuzu na Giriş Kullanım Kılavuzu, CK Editor un nihai kullanıcıya yönelik bilgileri içerir. Kılavuz, uygulamadaki özellik

Detaylı

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ İncelenecek Konular: 1.1. Giriş 1.2. Word Ortamında Çalışmak 1.3. Belge Açmak ve Kapatmak, Belgede Gezinmek 1.4. Belgenin Farklı Görünümlerini Görüntülemek 1.5.

Detaylı

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K M I C R O S O F T W O R D K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? Kelime işlemci, bilgisayarda belge oluşturmak amacıyla kullanılan programlara verilen genel bir addır Bu programlar kağıda dökmek istediğimiz

Detaylı

Draw Kullanım Kılavuzu

Draw Kullanım Kılavuzu Draw Kullanım Kılavuzu Yazan : Şenol ALDIBAŞ 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Draw...8 LibreOffice Draw Ekranını Tanıyalım...9 Menü Çubuğu...10 Cetvel...11 Sayfa Penceresi...13

Detaylı

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Microsoft Office temel Pencereleri görüntüleme ve kullanma Bir sonraki pencereye geçiş yapar. alt + SEKME Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Etkin pencereyi kapatır. Bunu en üst düzeye

Detaylı

Bölüm 13: Filtreler. Temel filtre bilgileri. Filtrelerin kullanımı

Bölüm 13: Filtreler. Temel filtre bilgileri. Filtrelerin kullanımı 404 Bölüm 13: Görüntülere özel efektler eklemek için veya fotoğrafları keskinleştirmek gibi sık kullanılan görüntü düzenleme görevlerini gerçekleştirmek için filtreler kullanabilirsiniz. Bu bölümde Adobe

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANİMASYON TEMELLERİ 482BK0138 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ;

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ; MICROSOFT EXCEL 2007 Excel, Microsoft Office paketinde yer alan elektronik tablolama programıdır. Office in eski sürümlerinden farklı olarak Office 2007 de menü ve araç çubukları yerine şerit bulunmaktadır.

Detaylı

ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma

ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma Telif Hakkı 2008 Adobe Systems Incorporated. Tüm hakları saklıdır. Windows ve Mac OS için Adobe Flash CS4 Professional'ı kullanma Bu kılavuz son kullanıcı

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ MICROSOFT EXCEL GIRIŞ Microsoft Excel programı, Windows altında çalışan bir tablo işlemcisidir. Bu tablo üzerinde yazmış olduğunuz rakamlar, kelimeler ve tarih gibi bir takım veriler üzerinde, işinize

Detaylı

Bölüm 4 Writer ile Başlamak

Bölüm 4 Writer ile Başlamak Başlangıç Kılavuzu Bölüm 4 Writer ile Başlamak LibreOffice ile Kelime İşlem Çevirmen: Ayhan YALÇINSOY Web:http://ayalcinsoy.wordpress.com E-posta: ayhanyalcinsoy@gmail.com Telif Hakkı Bu belgenin telif

Detaylı