GOSS SORU BANKASI ÖNERİ HAVUZU OLUŞTURMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GOSS SORU BANKASI ÖNERİ HAVUZU OLUŞTURMA KILAVUZU"

Transkript

1 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:1 T. C. BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GOSS SORU BANKASI ÖNERİ HAVUZU OLUŞTURMA KILAVUZU Sürüm: V-2011/1 Şubat 2011 İSTANBUL SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş.

2 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:2 SUNUŞ Sınavların, öğrenme sürecinin önemli bir parçası ve etkin bir geri bildirim sistemi olduğu açıktır. Bu nedenle sınav sistemlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesinin yanısıra, soru bankalarının da eğitim sürecinin gerektirdiği bir biçimde güncellenerek esnek, dinamik bir tasarım ve yapıyla desteklenmesi ve sürdürülmesi gerekmektedir. T.C. Denizcilik Müsteşarlığı Gemiadamları Sınavları Merkezi (GASM) bünyesindeki GOSS Gemiadamları Çevrim-içi (On-line) Sınav Sistemi'nin muhtelif illerdeki sınav merkezlerinde yapılacak şekilde genişletilmesi ile soru bankası mödülünün iyileştirme ve geliştirme çalışmaları da önem kazanmıştır. Söz konusu 'soru bankası' olunca, internet ortamında bilginin işlenmesi, erişimi ve paylaşımında güvenlik önlemleri de birincil ve çok önemli bir konu olmaktadır. Bu nedenle Spark Bilgi İşlem Sistemleri A. Ş. ve ARDIC AR-GE Bilgi ve Teknoloji Çözümleri A.Ş. işbirliği ile bu yönde geliştirilen SatiN-GOSS USB çözüm paketi, sınav sisteminin ve soru bankası mödülünün önemli bir aracı olarak tasarlanmış ve hizmete sunulmuştur. GOSS Gemiadamları Çevrim-içi (On-line)Sınav Sistemi'nin Soru Bankası-Öneri Havuzu'na soru önereceklerin kullanımına sunulan SatiN-GOSS USB çözümünü bilgisayarlarına yükleyen kullanıcılar, oluşturulan bu sanal makine aracılığı ile, hazırlamış oldukları sorularını güvenli bir şekilde söz konusu soru bankasının öneri havuzuna aktarabileceklerdir. GOSS Gemiadamları Çevrim-içi (On-line) Sınav Sistemi'nin önemli bir modülü olan soru bankasının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında sunulan bu hizmet paketinde, soru bankası-öneri havuzu oluşturma ile ilgili bilgiler, yapılacak işlemler, iş akışı ve gerekli açıklamalar aşağıda yer almaktadır. Bu kullanım kılavuzu ilgili kullanıcılara işlemlerimde yardım amacı ile başvuru kaynağı olarak hazırlanmıştır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Spark Bilgi İşlem Sistemleri A. Ş.

3 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:3 1- Programa Erişim ve Giriş İşlemi: Bilgisayarınız kendi normal işletim sisemi ile açıldıktan sonra, edinmiş olduğunuz SatiN-GOSS USB'nizi USB portuna takarak bilgisayarınızda Satin-GOSS sanal makine programının kurulumunu gerçekleştirdiğiniz zaman, programın kısa yol ikonu 'Satin Virtual' olarak masaüstü ekranında yer alacaktır. Buradan başlatacağınız işlemlerle 'GOSS-Gemiadamları Online Sınav Sistemi' programına erişmiş olacaksınız. Açılış ekranında yer alan 'Kullanıcı Adı' ve 'Şifre'nizi tanıtarak programa giriş yapabilirsiniz. Size verilecek Kullanıcı Adı ve Şifre ile, hazırladığınız sınav sorularını ders(ler)e, konulara göre giriş yapabileceğiniz yalnız sizinle ilgili kısım açılacaktır. 2- Soru Bankası =>Soru Önerisi İşlemleri: Ana menüde 'Soru Bankası' modülü ve 'Soru Önerilerim' alt sekmesini seçerek Soru Önerileri ekranına giriniz. Ekranda Listeleme Kriterleri alanı ve 'Yeni Soru Önerisi' butonu yer almaktadır ; bu butonu tıklayarak açılacak yeni ekranda soru önerilerinizin girişlerini yapabilirsiniz. Listeleme kriterlerinden ise, girmiş olduğunuz soruları beliriyeceğiniz kriterlere göre tekrar listeleme ve inceleme imkanı bulunmaktadır.

4 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:4 Soru önerilerinizin girişleri için, 'Yeni Soru Önerisi' ekranında yer alan 'Ders' ve 'Konu' seçimlerini yapınız. Ekranda görüleceği gibi, soru metin giriş alanı iki kısımdan oluşmaktadır; kelime işlem araçları alanı ve altında soru metnini yazabileceğiniz boş dikdörtgen alan; soru metnini buradaki kelime işlem araçlarını kullanarak bu dikdörtgen metin giriş alanına, yazım ve imla kurallarına uygun olarak yazınız. Sorunuzun zorluk düzeyini belirlemek için, 'Düzey' alanına sorunun zorluk düzeyine göre 1'den 5'e kadar bir rakam giriniz. (Örnek'te 'Zorluk Düzeyi'nin '2' olarak girildiği görülmektedir.) Soru metnini yazdıktan sonra aşağıdaki 'Soruyu Ekle' butonona bastığınızda dikdörtgen alana yazdığınız soru metni pencerenin alt kısmında kaydedilmiş olarak görünecektir. Giriş yaptığınız sorulara tekrar ulaşma, düzeltme veya iptal işlemleri için, Soru Önerileri ekranında yer alan Listeleme Kriterleri alanlarına gerekli bilgileri girerek/işaretleyerek 'Listele' butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Aşağıya gelen listeden ilgili soruyu seçerek açılan penceredeki araç ve butonlarla gerekli düzeltme veye iptal işlemlerini yapabilirsiniz. Aynı şekilde sorunun cevap seçeneklerini (başına a)- gibi şık ibarelerini koymadan) tek tek metin giriş alanına yazarak girişlerini yapınız. Her seçeneği yazdıktan sonra 'Seçeneği Ekle' butonuna bastığınızda seçenek metni başında şık ibaresi otomatik olarak yer alacak şekilde pencerenin alt kısmında kaydedilmiş olarak görünecektir. Ancak seçeneklerden doğru olanı belirtmeniz için seçeneği eklemeden önce 'Doğru' kutucuğu alanını tıklamanız gerekmektedir. Cevap seçeneklerinde 'Hepsi' veya 'Hiçbiri' gibi seçenekler yer alacaksa mantık olarak bu seçeneğin en altta yer alması gerekir; bunun için mutlaka 'Pozisyon' kutucuğunda ok işaretini kullanarak 'Sonda' belirlemesini seçmeniz gerekir. Eğer seçeneklerin sırasının sabit kalmasını istiyorsanız 'Seçenek pozisyonları sabit mi? kutucuğunu tıklamanız gerekmektedir. Cevap seçenekleri mutlaka 5 adete tamamlanmalıdır. Cevap seçeneklerinizde, düzeltme veya silme işlemi yapacaksanız, pencerenin alt kısmında yer alan cevap şıklarının başındaki 'Seç' imlecini tıklayarak ilgili seçenekte gerekli düzenlemenizi yapabilirsiniz. Soru ve cevap seçeneklerinizin girişinizi tamamladığınızda 'Yeni Soru' butonuna basarak tekrar yeni soru girmeye devam edebilirsiniz.

5 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:5 Soru giriş işlemlerinde klavyede bulunmayan karekterler ve semboller için, kelime işlem araçlarının yer aldığı simgeler tablosunda orta sıranın en sonunda bulunan 'tuş'-(insert special character) simgesini seçtiğinizde 'Select special character' penceresi açılacaktır; buradan istediğiniz karekter veya sembolu seçebilirsiniz.

6 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:6 Soru veya seçenek metniniz eğer şema veya grafik vb. semboller de içeriyorsa, bunun için, sanal makinayı çalıştırmadan önce sözkonusu sembollerinizi bilgisayarınızdan SatiN-GOSS USB'deki 'belgelerim' kılasörüne kopyalamanız gerekmektedir. Burada daha sonra sıkıntı yaşamamak için dosya isimlerinin ilgili ders/konu veya sembol ile ilintili olmasına dikkat etmek faydalı olacaktır. Bu sembollerinizi soru metninize veya seçeneklerinize yerleştirmek için, yine kelime işlem araçlarının yer aldığı simgeler tablosunda orta sıranın en sonundan üçüncüsü olan 'sarı kare içinde dağ olan'-(insert/edit Image) simgesini seçiniz; 'Image Properties' penceresi açılacaktır; buradaki 'Image Info' bölümündeki 'Browse Server' butonunu tıkladıktan sonra açılan pencerede, sunucuda derslere ve konulara göre düzenlenmiş kılasör ve dosyaların bir listesini göreceksiniz. İlgili ders/konu kılasörüne girdikten sonra aşağıda bulunan upload alanından 'Browse'(Gözat) ile açılan pencerede, eklemek istediğniz dosyaları seçtikten sonra (usb0/belgelerim) 'Upload' butonuna tıklayarak sunucuya gönderiniz. Yukarıdaki listeye gelen dosyayı tıklayarak, metin düzenleyiciye aktarım işlemini tamamlayınız.

7 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:7 Bu şekilde ilgili ders/konulara göre sunucuya gönderdiğiniz şema, grafik vb. sembolleri yine 'image prorerties' penceresinde 'Browse server' butonu ile belirleyerek ve 'OK' tuşuna basarak soru/seçenek metninize ekleyebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz sembolu eklemekten vazgeçmek isterseniz 'Close Window' butonu ile çıkmanız gerekir. 'Soruyu ekle' butonuna bastığınızda soru metniniz, belirlediğiniz şema, grafik vb. sembol ile ilintilenmiş olarak kaydedilerek pencerenin alt kısmında yer alacaktır.

8 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:8

9 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:9 Bir de soru metinlerinize harita veya cetvel eklemek gerekebilir. Yine sanal makinayı çalıştırmadan önce sözkonusu harita ve cetvel dosyalarını bilgisayarınızdan SatiN-GOSS USB'deki 'belgelerim' kılasörüne kopyalamanız gerekmektedir. Bu haritalarınızı soru metni ile ilintilemeniz için, ilintilenecek kelime veya kelime grubunu (Ek: Harita-1 veya Cetvel-1 gibi) tanımlayıp, fare imlecinin yardımı ile seçtikten sonra, yine kelime işlem araçlarının yer aldığı simgeler tablosunda orta sıranın en sonundan altıncısı olan 'mavi kare içinde zincir ve daire olan'-'insert/edit Link' simgesini seçiniz; 'Link' penceresi açılacaktır; buradaki 'Link Info' bölümündeki 'Browse Server' butonunu tıkladıktan sonra açılan pencerede, sunucuda ders ve konulara göre düzenlenmiş kılasör ve dosyaların bir listesini göreceksiniz. İlgili ders/konu kılasörüne girdikten sonra aşağıda bulunan upload alanından 'Browse'(Gözat) ile açılan pencerede, eklemek istediğniz dosyaları seçtikten sonra (usb0/belgelerim) 'Upload' butonuna tıklayarak sunucuya gönderiniz. Yukarıdaki listeye gelen dosyayı tıklayarak, URL adresi bölümüne ilgili adresin gelmesini sağlayınız. Daha sonra 'Target' bölümünden 'New Window(_blank)' seçeneğini seçtikten sonra 'OK' butonuna tıklayarak ilintinizi soru metninize ekleyiniz. Eğer seçtiğiniz harita/cetvel'i eklemekten vazgeçmek isterseniz 'Close Window' butonu ile çıkmanız gerekir. 'Soruyu ekle' butonuna bastığınızda soru metniniz, belirlediğiniz harita veya cetvel ile ilintilenmiş olarak kaydedilerek pencerenin alt kısmında yer alacaktır.

10 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:10

11 SPARK Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş. Tarih: Sayfa:11 3- Sorularınız ve Önerileriniz İçin İletişim: Gerek SatiN-GOSS USB'nin çalıştırılmasında, gerekse hazırladığınız soruların sorubankası-öneri havuzu'na girilmesi sırasında karşılaşılacak problemler veya önerileriniz ile ilgili olarak; Spark Bilgi İşlem Sistemleri A. Ş.'nin +(90) (Pbx)No'lu telefonu veya www. spark.com.tr adresindeki iletişim kanalları ile temasa geçebilirsiniz.

GOSS GEMİADAMLARI ÇEVRİMİÇİ (ON-LINE) SINAV SİSTEMİ KULLANICI EL KİTABI. Sürüm : V 20010-1. Ocak 2010 İSTANBUL

GOSS GEMİADAMLARI ÇEVRİMİÇİ (ON-LINE) SINAV SİSTEMİ KULLANICI EL KİTABI. Sürüm : V 20010-1. Ocak 2010 İSTANBUL GOSS GEMİADAMLARI ÇEVRİMİÇİ (ON-LINE) SINAV SİSTEMİ KULLANICI EL KİTABI Sürüm : V 20010-1 Ocak 2010 İSTANBUL İÇİNDEKİLER GİRİŞ BÖLÜM - 1 SINAV PROGRAMINA ERİŞİM ve ŞİFRE DEĞİŞTİRME...1 1.1 GOSS YAZILIMINA

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız. BÖLÜM I PROGRAM KURULUMU Cihazınızla birlikte verilen CD de bulunan EceGöz_SenOku.msi ve Setup.exe dosyalarından herhangi birine çift tıklayarak EceGöz SenOku program kurulumunu başlatınız. Karşınıza aşağıdaki

Detaylı

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu İçindekiler: İnternet Sitesine Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş sayfa 3 YereldeAB İnternet Sitesi Haberler Sayfası sayfa

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜ İLE VERİ TABANI İŞLEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ TABANI HAZIRLAMA 481BB0123 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler...

Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler... Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler... 4 Hızlı Arama... 5 Filtreleme... 5 Tarihçe... 5 Yazdır... 6

Detaylı

EBYS Kullanım Kılavuzu

EBYS Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu Kullanıcı 4 Kurulumu 6 Oturum Ekranı (Giriş) 6 Oturum Aç 10 20 20 32 34 36 38 38 42 Klasörler Genel Yeni Taslak Dosyadan Taslak Ekleme Arama Arşiv Gelen / Giden Belge Gelen Belge Kayıt

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 7 ÖĞRENME FAALİYETİ 7 7. GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER

ÖĞRENME FAALİYETİ 7 ÖĞRENME FAALİYETİ 7 7. GELİŞMİŞ ÖZELLİKLER ÖĞRENME FAALİYETİ 7 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 7 Bu faaliyette verilen bilgiler ile hazırlamış olduğunuz belgeye uygun başvuruları (İçindekiler Tablosu, Dipnot/sonnot, şekil tablosu, resim yazısı vb.) hatasız

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIM EDİTÖRÜNDE İLERİ UYGULAMALAR 482BK0174 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK SUNU HAZIRLAMA Ankara 2005 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR...ii GİRİŞ...1 ÖĞRENME

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar.

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar. Harita Araçlar tablosu Komutlar Raporlar Güzergâh Araç programlama Nokta / bölge programlama Adres arama araç takip sistemi İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi 1 www.solit.com.tr

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2 Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenim Yönetim Sistemi Kılavuzu (Eğitmenler) 2.2 2014 1. UZAKTAN EĞİTİM ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın.

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın. KURULUM YÜKLEME VE SİSTEM GİRİŞ TradeAll ile Forex, Futures, CFD, Hisse Senedi ve EFT gibi tüm yatırım işlemlerinizi tek bir platform üzerinden hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek mümkün!

Detaylı

MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları

MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları MODÜ L 2: Başkent Ü niversitesi ne O zel Bilişim Konuları Hazırlayan: H.Hakan Çetinkaya Bu konu bittiğinde; Başkent Üniversitesi web sayfası hakkında bilgi edinebilecek, Başkent Üniversitesi E-posta Servisi

Detaylı

T.C. MALĠYE BAKANLIĞI

T.C. MALĠYE BAKANLIĞI T.C. MALĠYE BAKANLIĞI ELEKTRONĠK BELGE YÖNETĠM SĠSTEMĠ KULLANICI KILAVUZU 2014 1 Ġçindekiler EVRAK ANA SAYFA... 4 1.1. Birim Yetkileri... 4 1.2. Görevler... 5 1.3. Bildirimler... 5 1.4. Uyarılar... 5 GİDEN

Detaylı

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 2 / 34 İNDEKS 1. EBROKER Nedir 2. E-Broker a Giriş 3) ebroker Modülü Temel Bilgiler 3.1 Hızlı Erişim Penceresi

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı