GSR Enerji GSR Enerji, Güne Enerji Santralleri GSR Enerji, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeli GSR Enerji, ebeke elektri inin olmadı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GSR Enerji GSR Enerji, Güne Enerji Santralleri GSR Enerji, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeli GSR Enerji, ebeke elektri inin olmadı"

Transkript

1 güneşten ve rüzgardan gelen temiz enerji

2 SUNUM PLANI GSR ENERJİ TANITIM GÜNEŞ ENERJİ YATIRIMLARI NELERDİR? GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALİ (GES) NEDİR? DÜNYADA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN GES YATIRIMI YAPMALI VE TÜRKİYE NİN GÜNEŞ ENERJİ POTANSİYELİ GES VE GELİŞTİRME PROJESİ GSR TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER LÜY KAPSAMINDA SUNULAN HİZMETLER LİSANSLI GES KAPSAMINDA SUNULAN HİZMETLER

3 GSR ENERJİ Firmamız GSR Enerji, 2010 yılında, enerji sektöründe yerli üretim yapmak amacıyla bir AR-GE ve teknoloji şirketi olarak yüzde yüz yerli sermaye ile kuruldu. Patentini aldığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen kendi AR-GE ürünü olan dikey eksenli rüzgar türbininin AR-GE çalışmalarını tamamlayarak ve saha testlerine başlamıştır. Saha testlerini müteakip seri üretime geçilecektir. GSR Enerji, Güneş Enerji Santralleri için danışmanlık hizmeti, ölçüm istasyonu kurulumu, ölçümlerin yapılması, fizibilite raporunun hazırlanması, lisans başvurusunun yapılması, proje hazırlanması, ekipman tedariki ve santral kurulum hizmetlerini vermektedir. GSR Enerji, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında, sistem projesinin hazırlanması, bağlantı başvurusunun yapılması, onay alınması, sistemin kurulması, kabulünün yaptırılması ve işletmeye alınması hizmetleri vermektedir. GSR Enerji, Şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde of-grid sistemler, ve solar sulama sistemleri kurmaktadır. GSR Enerji, elektronik laboratuvarında ürün geliştirmektedir, led projektör üretmektedir. GSR Enerji, 2 Makine Mühendisi, 1 Elektrik- Elektronik Mühendisi, 1 Fizik Mühendisi olmak üzere toplam 27 uzman personel ile m² kapalı alana sahip fabrikamızda faaliyet göstermektedir.

4 GSR ENERJİ PROJELER FETHİ ÜNAL ÇİFTLİĞİ (ESKİŞEHİR) 1440 Wp Of-Grid Bu sistem, şebeke elektriğinin olmadığı çiftliğin tarihinden beri 24 saat elektrik ihtiyacınıı karşılamaktadır.

5 GSR ENERJİ PROJELER ODTÜ nün, kırsal alanda yıllık 3 ürün alınmak üzere pilot uygulamasını yaptığı Güneşköy Sera Projesinin enerji çözüm ortağı olarak GSR Enerji tarafından kurulan bu sistem seranın elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. ODTÜ Güneşköy Wp Of-Grid)

6 GSR ENERJİ PROJELER Bu sistem, şebeke elektriğinin olmadığı Kır Evinin kesintisiz elektrik ihtiyacınıı karşılamaktadır. ( Kaman Wp Of-Grid )

7 GSR ENERJİ PROJELER Tarımda, güneşten üretilen elektrik ile su çıkartılarak tarımsa sulamada enerji maliyetini ortadan kaldırmak için örnek uygulama olarak geliştirilen bu projede 15 m. derinliğindeki kuyudan günlük 140 ton su çıkartılmaktadır. (TAGİ TARIM SOLAR SULAMA SİSTEMİ 1200 Wp)

8 GSR ENERJİ PROJELER Şebeke elektriği olan OFİMİş ve Finans Merkezinde, güneş panellerinden üretilen elektrik şebeke ile senkronize olarak kullanılmaktadır yılında GSR Enerji tarafından kurulan bu sistem Türkiye deki ilk ongrid (şebeke bağlantılı) sistemdir. OFİM - (OSTİM Finans Ve İş Merkezi Wp On-Grid)

9 GSR ENERJİ PROJELER Denizli Hükümet Konağı 75 KWp Güneş Enerji Sistemi

10 GSR ENERJİ PROJELER 75 kwp Kurulu Gücündeki Denizli Hükümet Konağı Güneş Enerji Santrali Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Kapsamında Türkiye de kurulan İlk ve En Büyük Güneş Elektrik Santralidir.

11 GSR ENERJİ PROJELER 396 Adet 190 Wp Gücünde Güneş Paneli Kullanılan Deniz Hükümet Konağı Güneş Elektrik Santralinde 6 Adet 12,5 KW Gücündeki İnverterİle Üretilen Elektrik Şebekeye Verilecektir.

12 DENİZLİ HÜKÜMET KONAĞI Sabit sistemi: eğim = 0, oryantasyon = 0 Ay E d E m H d H m Ara Şubat Mar Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Yıllık ortalama Yıl için toplam E d : Elde edilen ortalama günlük elektrik üretimi (kwh) E m Elde edilen ortalama aylık elektrik üretimi (kwh) H d : Modülleri tarafından alınan metrekare başına küresel radyasyon ortalama günlük toplamı (kwh / m 2 ) H m : Modülleri tarafından alınan metrekare başına küresel ışınlama ortalama toplamı (kwh / m 2 ) Denizli Hükümet Konağı Güneş Elektrik Santrali Yıllık kwh Elektrik Üretecektir.

13 GSR ENERJİ PROJELER Sincan OSB İdare Binası Çatısında 3 kwp Kurulu Gücü ile Şebeke Bağlantılı Bir Sistemdir.

14 GSR ENERJİ PROJELER İNHİSAR BELEDİYESİ 100 kwp 400 Adet 250 Wp Isofoton Marka Güneş Panelinden Oluşan Santral Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Kapsamında Kurulmuştur

15 RÜZGAR TÜRBİNLERİMİZ GSR Enerji Arge Ürünü Olan Dikey Eksenli Rüzgar Türbininin Saha Testleri Devam Etmektedir.

16 LED PROJEKTÖRLER Üretimimiz Olan Led Projektörlerimiz ve Led Sokak Lambalarımız İle Dış Alan Aydınlatmalarında % 80 Elektrik Tasarrufu Sağlanmaktadır.

17 GÜNEŞ PANELLERİMİZ İspanyol Isofoton Firmasının Türkiye Distribütörü ve Alman LCS Firmasının Yetkili Satıcılığını Yapıyoruz.

18 GÜNEŞ PANELLERİMİZ LİNEER GÜÇ GARANTİSİ 25 Yıllık Lineer Güç Garantisine Sahiptir. 1. yılın sonunda modül gücünün % 97 sini garanti eder, 25 yıla kadar, sonraki her yıl azami % 0,7 oranında modül gücü azalır. 25. yıl sonunda % 80 gücü garanti eder.

19 GÜNEŞ ENERJİ YATIRIMLARI 1. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Kapsamında Kurulabilecek Güneş Enerji Santralleri (500 kwp a Kadar) 2. Lisanslı Olarak Kurulabilecek Güneş Enerji Santralleri (Her Lisans 50 MWp a Kadar Toplam 600 MWp)

20 GÜNEŞ SANTRALİ NEDİR? Güneş elektrik santrali (GES), çok sayıdaki güneş panelinin birleşmesiyle oluşturulan fotovoltaik (güneş pili) elektrik santralidir. Ürettiği güç bakımından yerleşim birimlerinin elektrik enerjisini sağlamak veşehirşebekesine güç aktarmak için kurulurlar.

21 DÜNYADA GÜNEŞ SANTRALLERİ

22 DÜNYADA GÜNEŞ SANTRALLERİ

23 DÜNYADA GÜNEŞ SANTRALLERİ Sarnia - KANADA 97 MW 2010 Lazio -İtalya 84,2 MW Ribaforada - NAVARRA 1,20 MWP 2010 Almanya 80,2 MW 2011 Almanya 70,8 MW

24 NEDEN GES YATIRIMI YAPMALI? Hidroelektrik santrallerinde kuramsal kapasite sınırına yaklaşıldı. Nükleer enerji santrallerinin güvenli olmadığı tüm dünyada genel bir kabul gördü ve nükleer enerjiden vazgeçilmeye başlandı. RES açısından çok zengin bir rüzgar kaynağına sahip değiliz. Güneş sonsuz bir enerji kaynağıdır ve ülkemiz güneş bakımından çok zengindir. Ülkemiz büyüyen ekonomisi ve nüfusuyla yıllık ortalama % 6,5 enerji talep artışına sahiptir, 2017 den itibaren elektrik yetersiz gelmeye başlayabilir. Güneş panelleri fiyatları, GES yatırımı için optimum fiyatlara düştü, GES karlılığı gittikçe artmaktadır. Bu dönemde yapılan güneş enerji santralleri yakın gelecekteki daha karlı santraller için veri olacaktır.

25 NEDEN GES YATIRIMI? Türkiye de Üretilen Elektriğin Kaynaklarına Göre Dağılımı Yılları Türkiye de Puant Güç ve Elektrik Talebi Yıllık Ortalama Artış Oranı% 5,14

26 NEDEN GES YATIRIMI? İşletmede, İnşa Halindeki Kamu ve Lisans Almış Öngörülen Tarihlerde Devreye Girmesi Beklenen İnşa Halindeki Özel Sektör Santralleri (MW)

27 NEDEN GES YATIRIMI? 2020 Yılında Elektrik Üretim Açığımız Oluşmaya Başlayacaktır.

28 TÜRKİYE NİN GÜNEŞ POTANSİYELİ

29 TÜRKİYE NİN GÜNEŞ POTANSİYELİ

30 1. LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK ( ) Gerçek ve tüzel kişiler yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak, üretim tesisi kurabilir. Üretim tesisi tüketimi karşılamak amacıyla kurulabilir, abonelik koşulu var. Lisans alma ve şirket kurulma zorunluluğu yoktur. Her gerçek veya tüzel kişi için kurulacak üretim tesis veya tesislerinin toplam gücü en fazla 500 KW olabilir. Kurulan üretim tesisinde tüketilemeyen elektrik dağıtım şirketi tarafından satın alınır. Dağıtım sistemine YG den bağlanan üreticilere, emisyon ticareti yapabilmeleri için, ürettikleri miktarı gösteren Üretim Kaynak Belgesi verilir.

31 1. LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK ( )

32 500 kwp GES

33 SİSTEM NASIL ÇALIŞIR

34 500 kwp GES ELEKTRİK ÜRETİMİ ANTALYA

35 500 kwp GES YATIRIM VE FİNANSMAN

36 Teşekkür Ederiz.

37 2. TÜRKİYE DE LİSANSLI GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ MEVZUATI Enerji Bakanlığı tarafından; 1) 8 OCAK 2011 tarihinde yayınlanan YEK nın Elektrik Üretiminde Kullanımına İlişkin Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2013 yılı sonuna kadar 600 MW GES kurulması hükme bağlandı. 2) 11 AĞUSTOS 2011 tarihinde, güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin tarihine kadar bağlanabileceği trafo merkezleri ve bağlantı kapasiteleri Resmi Gazetede yayınlanan ilanla duyuruldu. Bu 21 Trafo Merkezi, 27 bölgeye ayrılmış 37 ilde bulunmaktadır. Toplam Güneş Enerjisi bağlantı kapasitesi ise 600 MW dır.

38 TÜRKİYE DE LİSANSLI GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ MEVZUATI Enerji Bakanlığından: 1) 8 Ocak 2011 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren 6094 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun un 4 üncü Maddesi gereği, 31/12/2013 tarihine kadar güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve bağlantı kapasiteleri ek tedir. 2) Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak için yapılacak lisans başvuruları kapsamında belirlenecek olan santral sahası alanı, aşağıda verilmiş olan ve siyah renk koduyla gösterilen alan içerisinde kalacaktır.

39 TÜRKİYE DE LİSANSLI GES

40 GES GELİŞTİRME PROJESİ

41 GSR DANIŞMANLIK HİZMETİ 1) GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURMAK İÇİN UYGUN SAHANIN BELİRLENMESİ 2) SAHANIN GÜNEŞ ENERJİ POTANSİYELİ VE ELEKTRİK ÜRETİM POTANSİYELİ RAPORU

42 GÜNEŞ KAYNAK ANALİZİ

43 GÜNEŞ KAYNAK ANALİZİNİN ÖNEMİ

44 GÜNEŞ KAYNAK ANALİZİNİN ÖNEMİ ggyıllık Güneş Enerjisinin Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti Üzerine Olan Etkisi Güneş Radyasyonu ; Saha Seçimi Santral Dizaynı Santral Ekonomisi Üzerinde kritik bir öneme sahiptir.

45 GÜNEŞ KAYNAK ANALİZİ VE BANKABİLİTE Kalite Kontrolü Yapılmış Yer Ölçümleri Yüksek Doğrulukta Data Uydulardan Elde Edilmiş Güneş Radyasyonu Verileri Mekansal Dağılım Uzun Süreli Zaman Serisi İçin Yer Ölçümleri İle Uydu Verilerinin Karşılaştırılması ve Ölçüm İle Veri Doğruluklarının Sağlaması Sonuç; Doğru Saatlik Zaman Serileri, Güneş Radyasyonu Haritaları ve Uzun Dönemli Yıllık Ortalama BANKALAR TARAFINDAN KABUL EDİLEN RAPOR

46 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER 1. Yatırımcıya GES Kurulacak Sahanın Bulunması Saha Özellikleri İlgili mevzuat açısından GES yatırımına engeli bulunmayan nitelikte olacaktır. Sahanın 11 yıllık ortalama global güneş potansiyeli değeri sabit ve yatay konumdaki bir yüzey için en az (BİNALTIYÜZELLİ) kwh/m 2 -Yıl olacaktır. Ortalama arazi eğimi 5 dereceden büyük olmayacaktır. Opsiyonel olarak, yatırımcının uygun görmesi durumunda SAHA güneye en fazla 15 derece bakı eğimi olabilecek, SAHA yüzeyi ise en fazla 5 derece ortalama eğimli (saha yüzeyinin düzlüğü) olacaktır. Mutlak tarım, özel ürün arazisi, dikili tarım arazisi veya sulu tarım arazisi olmayacaktır. Hayvan otlatılan verimli mera arazisi olmayacaktır. Bozuk baltalık nitelikte veya sıfır/bir kapalılıkta orman alanlar hariç, orman arazisi olmayacaktır. Askeri alan veya askeri koruma bölgesi olmayacaktır. Göl veya benzeri nitelikte, tesisin kurulumu mümkün olmayacak bir su alanı olmayacaktır. Yerleşim alanı (imarlı saha) olmayacaktır. T.C. ilgili kanunlarınca koruma altına alınmış bir alan olmayacaktır (Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı veya Milli Park gibi)

47 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER Yatırımcıya GES Kurulacak Sahanın Bulunması Saha Özellikleri Havalimanı veya deniz limanı arazisi olmayacaktır Üzerinden 1., 2. veya 3. Derecede ana fay hatları geçmeyecektir. Saha, lisans başvurularının yapılacağı tarih itibarıyla GES lisansı için başvurulabilir olacaktır. Gerçek veya tüzel şahıs mülkiyetinde bir arazi olmayacaktır. Saha sınırları, 1 Kasım 2007 tarihinde veya daha öncesinde Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) lisans başvurularında yer alan RES saha sınırları ile çakışmayacaktır.

48 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER 2. Saha Güneş Enerjisi Potansiyeli ve Elektrik Üretim Potansiyeli Raporunun Hazırlanması RAPOR, belirlenen ve YATIRIMCI tarafından uygun bulunan sahada, 1) Güneş enerjisi potansiyelinin analizini içerecektir. 2) Farklı teknolojilere göre üretilebilecek elektrik enerjisi değerlerinin analizini içerecektir. Sahaya en yakın Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ) güneş radyasyonu ölçüm istasyonlarının 11 yıllık güneş radyasyonu ölçüm verilerinden üretilen model katsayıları ile ESRI Solar Analyst yazılımını ve diğer gerekli hesaplama algoritmaları kullanacaktır. Model katsayılarının üretiminde kullanılan DMİ güneş enerjisi ölçüm verileri sistematik hatalardan arındırılmış olacaktır. Saha nın 100 metre x 100 metre grid hassasiyetinde, sabit yatay yüzeye gelen güneş radyasyonu değerleri üretilmektedir. Hesaplamalarda sahayı çevreleyen doğal yükseltilerin oluşturabileceği tüm gölgeleme etkilerinin dikkate alınabilmesi için sahayı çevreleyen tüm yükseltileri kapsayan büyüklükte arazinin yükseklik modeli (DEM) kullanılacaktır.

49 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER 2.Saha Güneş Enerjisi Potansiyeli ve Elektrik Üretim Potansiyeli Raporunun Hazırlanması 11 yıllık bir periyotta, tüm günışığı saatlerinde direkt, difüz (saçılan), global (direkt+saçılan) güneş radyasyonu değerleri, güneşlenme süresi, farklı GES teknolojilerine göre değerlendirme yapılabilmesi amacıyla, 1) sabit yatay yüzey için, 2) optimal açıda yükseltilmiş sabit yüzey için, 3)optimal yükseklik açısından sabitlenmiş ve 1 eksende güneş izleyen yüzey için, 4) 1 eksende güneş izleyen yüzey için, 5) iki eksende güneş izleyen yüzey için, 6) güneşi belli açılar arasında tek eksende izleyen yüzey için ( dereceler gibi) hesaplanacaktır. Bu değerlerin hesaplanabilmesi için her bir yüzey orientasyonuna göre sahaya yerleştirilecek optimum dizi / kolektör adetleri danışman tarafından kullanılan optimizasyon yazılımı ile belirlenecektir. Üretilecek değerlerin geçerliliğini desteklemek amacıyla, Avrupa uydulardan ilgili sahayı kapsayan uydu görüntülerinden üretilmiş son 5 yıla ait aylık direkt ve difüz güneş enerjisi değerlerinin karşılaştırılması Rapor da sunulacaktır.

50 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER Rapor da Yer Alacak Diğer Bilgiler Şunlardır. Güneş radyasyonu potansiyeli hesaplamalarında izlenilen yöntemlerin kısaca tanıtımı, SAHA nın Harita Genel Komutanlığı pafta indisine göre koordinatlarını gösterir tematik harita görüntüsü. Mülkiyet durumu, Kuşbakışı yüzölçümü, Ortalama arazi eğimi, Rakımı, En az 2 noktadan görüş açıklığı (viewshed) SAHA nın yükseklik kesitleri (en az 2 kesit) (güneydoğu kuzeybatı kesiti gibi). Referans koordinatlarını gösterir tematik harita görüntüsü En yakın DMİ ölçüm istasyonlarına kuşbakışı uzaklığı En yakınilçe ve köy yerleşim alanı sınırlarına, akarsu ve akarsu ile beslenen göle, karayoluna, demir yoluna, havalimanına, trafo merkezine (10 MW altındaki kurulu güç için dağıtım hattına), iletim hattına, ana fay hatlarına, hibrid üretim olanaklarının değerlendirilebilmesi amacıyla en yakın ana doğalgaz iletim hattına kuşbakışı uzaklığı (km olarak) SAHA nın 100 metre x 100 metre grid hassasiyetinde, sabit yatay yüzeye gelen güneş radyasyonu potansiyeli tematik haritası (11 yıllık kwh/m 2 -Yıl ortalaması)

51 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER Rapor da Yer Alacak Diğer Bilgiler Şunlardır. SAHA nın 3 boyutlu topolojik görüntüsü (yaklaşık 1/ yükseklik modeli görüntüsü). SAHA da : Günlük ve aylık güneşlenme süreleri Sabit yatay yüzey e gelen direkt, difüz ve global güneş radyasyonu değerleri, Optimum güneş yükseklik açısına göre sabitlenmiş bir yüzeye gelen direkt, difüz ve global güneş radyasyonu değerleri Optimum güneş yükseklik açısı sabitlenmiş ve doğu batı ekseninde güneş izleme sistemine sahip bir yüzeye gelen direkt, difüz ve global güneş radyasyonu değerleri, Yatay olarak sabit olup tek eksende (Doğuş batış yönünde) güneş izleme sistemine sahip bir yüzeye gelen direkt, difüz ve global güneş radyasyonu değerleri, İki eksende (Doğuş batış yönünde eksen ve mevsimlere göre güneş yükseklik açısını izleyen eksen) güneş izleme sistemine sahip bir yüzeye gelen direkt, difüz ve global güneş radyasyonu değerleri,

52 GSR TARAFINDAN VERİLEN HİZMETLER Rapor da Yer Alacak Diğer Bilgiler Şunlardır. Parabolik oluklu güneş termik elektrik üretim tesisi (parabolictrough) enerji hesapları için, SAHA da sadece 20 derece ile 160 derece arasında (veya Yatırımcı tarafından belirtilecek hareket açı limitleri arasında) dönebilen parabolik kollektörlerin yüzeyine gelen direkt güneş radyasyonu değerleri, Yukarıda belirtilen değerlerin yıllık olarak ve 11 yıllık ortalamalar itibarıyla çeşitli grafik, yığım, tablo formatında görüntü ve değerleri. Saha nın uydu görüntülerinden üretilmiş güneş radyasyonu değerlerinin raporda sunulan değerlerle karşılaştırılması. Sahanın 11 yıllık meteorolojik verileri (NASA web sitesinden alınmaktadır). Günlük ortalama atmosferik basınç ortalamaları, yeryüzü sıcaklığı, yerden 10 metre yükseklikteki nisbi nem ve nem oranı, çiy/don noktası, Günlük ortalama, en yüksek ve en düşük : yerden 10 m. yükseklikteki hava sıcaklığı, Aylık ortalama, en düşük ve en yüksek : yerden 10 metre yükseklikteki rüzgar hızı, yağış.

53 Teşekkür Ederiz.

TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ

TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ İÇİNDEKİLER cümle Bu rapor Ekonomik araştırmalar ve Planlama Birimi ve Uzman Ceren Aksu koordinasyonunda Enerji Sektörü Çalışma Grubu (Taner Akgün, Abdülkerim Benli, Mustafa İlhan, Mehmet Yasin Kartal,

Detaylı

KONYA DA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI MALZEME ÜRETİLEBİLİRLİK ARAŞTIRMASI

KONYA DA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI MALZEME ÜRETİLEBİLİRLİK ARAŞTIRMASI KONYA DA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI MALZEME ÜRETİLEBİLİRLİK ARAŞTIRMASI 2. GÜNEŞ ENERJİSİ Bu fizibilite çalışması, KSO/MEVKA/DFD2011/Hizmet 1 projesi çerçevesinde Yeryüzü Enerji Sistemleri Ltd. Şti.

Detaylı

RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARINDA TAKİP EDİLECEK YOL VE AÇIKLAMALAR; (1) RES BİLGİLENDİRME

RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARINDA TAKİP EDİLECEK YOL VE AÇIKLAMALAR; (1) RES BİLGİLENDİRME RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARINDA TAKİP EDİLECEK YOL VE AÇIKLAMALAR; (1) RES BİLGİLENDİRME RÜZGAR ENERJİSİ ve YATIRIMLARI HAKKINDA ÖN BİLGİ. Ekonomik fizibilite analizi (seçilecek sistem veya sistemler için).

Detaylı

ENERJİ SEKTÖRÜ RAPORU

ENERJİ SEKTÖRÜ RAPORU ENERJİ SEKTÖRÜ RAPORU EYLÜL 2012 0 S a y f a İÇİNDEKİLER TABLO LİSTESİ...3 ŞEKİL LİSTESİ...5 GİRİŞ...7 1. DÜNYA DA ENERJİ...8 1.1 YAKIT TÜRLERİNE GÖRE DÜNYADA ENERJİ... 10 2. TÜRKİYE DE ENERJİ... 12 2.1

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) YATIRIM SÜRECİ ve MEVZUAT

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) YATIRIM SÜRECİ ve MEVZUAT GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) YATIRIM SÜRECİ ve MEVZUAT Hakan ERKAN GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ARIEN Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdür Türkiye de Güneş Enerjisi Pazarı Konut lisanssız Lisanssız

Detaylı

Güneş Elektrik Santral Projesi Geliştirme. Dr. Yüksel MALKOÇ

Güneş Elektrik Santral Projesi Geliştirme. Dr. Yüksel MALKOÇ Güneş Elektrik Santral Projesi Geliştirme Dr. Yüksel MALKOÇ Güneş Enerjisinin Tarihi Gelişimi ve Geleceği Proje Geliştirme Aşamaları Fizibilite Tespit Geliştirme Aşama 1 Potansiyel Saha Tespitleri Güneş

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI Afyonkarahisar daki İşletmeler Gücünü Güneş Enerjisinden Alıyor Projesi 100 kwp, 50 kwp, 25 kwp, Güçlerde Güneş Enerjisinden

Detaylı

İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU

İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU İçindekiler GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE RAPORU Kayserinin Coğrafi Konum ve GES Uygulanabilirlik Açıdan Değerlendirilmesi. 2 Kayseri Bölgesi Güneş Haritası... 2 Kayseri de Güneş Enerji Santral Uygulamaları...

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği

Detaylı

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU HİDROLİK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU RAPORU Aralık 2007 Ankara RÜZGAR ENERJİSİ ALT ÇALIŞMA GRUBU Başkan Üye Üye Üye : Hatice Erdi : Nagehan Abacılar : Bilal

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni benimsenmiş bir modeldir. Kalkınma Ajansları; bölgesel düzeyde kamu kesimi, özel kesim ve

Detaylı

YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI

YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI SEKTÖR RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI SEKTÖR RAPORU HAZIRLAYAN Muhammed Alperen YEŞİL Uzman /

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ÜLKEMİZDE VE AB ÜLKELERİNDE VERİLEN TEŞVİKLER Engin ÖZDEMİR 1, H. Emre BAĞIRAN 2 1 Kocaeli Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü,

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FİZİBİLİTE İ GÜNEŞENERJİSANTRALİFİZİBİLİTE CoğrafiAçıdanDeğerlendirilmesi BölgesiGüneşHaritası Kayseri degüneşuygulamaları BölgesiKabulüYapılanLisanssızGüneş GüneşİçinSeçimi GüneşİçinSüreçler GüneşAşamaları GüneşYapım

Detaylı

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 GÜNEŞ ENERJİSİNDEN LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİ MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 FOTOVOLTAİK ENERJİ SANTRALİ KURULUMU PROJESİ Avrupa nın Güneş Enerjisi Potansiyeli Avrupa Kurulu Gücü: 50.300 MW

Detaylı

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi

Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Akhisar Belediyesi Hizmet Binasında Rü zga r-gü neş Enerjisi Küllanımı ve Enerji Verimlilig i Fizibilitesi Nisan 2014 BU ÇALIŞMA, ZAFER KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN 2013 YILI DOĞRUDAN FAALIYET

Detaylı

PROJE SAHİBİNİN ADI MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. TELEFON VE FAKS NUMARALARI 0312 284 43 30

PROJE SAHİBİNİN ADI MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. TELEFON VE FAKS NUMARALARI 0312 284 43 30 MURAT KAAN ELEKTRİK ÜRETİM A. Ş. KUZKAYA REGÜLATÖRÜ, HİDROELEKTRİK SANTRALİ VE MALZEME OCAĞI PROJESİ (KUZKAYA-1 REGÜLATÖRÜ VE 3,59 MW (3,700 MWm / 3,590 MWe) LIK HES İLE KUZKAYA-2 REGÜLATÖRÜ VE 2,928 MW

Detaylı

* Kaynak: Elektrik Enerji Piyasası ve Arz Güvenliği Stratejisi Belgesi T.C. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı

* Kaynak: Elektrik Enerji Piyasası ve Arz Güvenliği Stratejisi Belgesi T.C. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı Ülkemizin enerji alanındaki 2023 yılı stratejik hedeflerinden biri olan 20.000 MW rüzgar enerjisi santrali kurulu gücüne* ulaşılması için son derece kritik bir döneme girilmiştir. 20.000 MW / 2023 hedefine

Detaylı

ŞIRNAK-SİLOPİ TERMİK SANTRALI, SANTRALA YAKIT SAĞLAYAN ASFALTİT SAHASI VE KİREÇTAŞI SAHALARI KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED RAPORU

ŞIRNAK-SİLOPİ TERMİK SANTRALI, SANTRALA YAKIT SAĞLAYAN ASFALTİT SAHASI VE KİREÇTAŞI SAHALARI KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED RAPORU CİNER GRUBU SİLOPİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ŞIRNAK-SİLOPİ TERMİK SANTRALI, SANTRALA YAKIT SAĞLAYAN ASFALTİT SAHASI VE KİREÇTAŞI SAHALARI KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED RAPORU ŞIRNAK İLİ, SİLOPİ İLÇESİ GÖRÜMLÜ-ÇALIŞKAN

Detaylı

Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi

Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Lisanssız Elektrik Üretim Sürecinin Hukuksal Açıdan Değerlendirilmesi Dr. Özlem Döğerlioğlu IŞIKSUNGUR Yönetici Ortak ozlem@dogerlihukuk.com T: +90 232

Detaylı

Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı

Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı i İçindekiler İçindekiler...ii Tablo Listesi... iii Şekil Listesi... iii 1 Giriş... 1 1.1 Çalışmanın Amacı... 2 1.2 Çalışmanın Metodolojisi... 3 2 Seferihisar İlçesi Sosyo

Detaylı

ELEKTRİK PİYASASINDA ÖNLİSANS VE ÜRETİM LİSANSINA İLİŞKİN LİSANSLAMA SÜRECİ

ELEKTRİK PİYASASINDA ÖNLİSANS VE ÜRETİM LİSANSINA İLİŞKİN LİSANSLAMA SÜRECİ ELEKTRİK PİYASASINDA ÖNLİSANS VE ÜRETİM LİSANSINA İLİŞKİN LİSANSLAMA SÜRECİ Elektrik piyasasında üretim faaliyetinde bulunabilmek için önce önlisans, daha sonra önlisans süresinde yükümlülüklerin tamamlanması

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix Bu fizibilite çalışması, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde Karar Destek Eğitim hizmetleri Danışmanlık Mühendislik Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. i İÇİNDEKİLER

Detaylı

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Mevzuat, Proje Hazırlanması ve Kabul İşlemleri Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi 19 Kasım 2014 - İzmir Bilal Şimşek Elektrik Y. Mühendisi TEDAŞ Genel

Detaylı

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Kasım 2014 0 Tepebaşı Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, bölgemizde CO2 salımlarını

Detaylı

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi NİĞDE YATIRIM REHBERİ NİĞDE YATIRIM REHBERİ Önsöz G ünümüzde, geri kalmış bölgelerimizin yerel kaynak ve potansiyellerinin harekete geçirilerek istihdam düzeylerinin arttırılması, işsizliğin azaltılması

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI Yenilenebilir enerji, doğal çevreden sürekli veya tekrarlamalı olarak ulaşılan kaynaklardan elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerji; doğal kaynaklardan elde edilen ve

Detaylı

MERSİN DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI PROJESİ (1148,4 MWe-1160 MWm-1916,5 MWt)

MERSİN DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI PROJESİ (1148,4 MWe-1160 MWm-1916,5 MWt) Koza Sokak No: 22 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA Tel : (312) 408 1000 Faks : (312) 441 6814 MERSİN DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI PROJESİ (1148,4 MWe1160 MWm1916,5 MWt) NİHAİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ

Detaylı

SAMSUN DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI PROJESİ

SAMSUN DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI PROJESİ BORASCO ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Süleyman Seba Cad. No. 17 34357 Beşiktaş - İSTANBUL / TÜRKİYE Tel: +90 (212) 261 48 00 (pbx) Faks: +90 (212) 261 48 50 SAMSUN İLİ, TERME İLÇESİ SAMSUN DOĞAL

Detaylı