IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings. GMO Şubat 2010

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings. GMO Şubat 2010"

Transkript

1 IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings GMO Şubat 2010

2 Gündem 1. Performas Standardı Genel Bakış 2. Neden bir standarta ihtiyaç duyuldu? 3. IMO Regulasyonları Yeni İnşadan en iyisini almak 4. Önemli Noktalar Armatörler Tersaneler International Paint 5. Pratik Uygulamalar Birincil Yüzey Hazırlığı & Shop Priming Sac İşçiliği & Kenar Hazırlığı İkincil Yüzey Hazırlığı & Shop Primer ın kaldırılması Boya Birleştirme 6. Kontrol (İnspekşın) Gereksinimleri

3 1. Performans Standardı Genel Bakış IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

4 1. Performans Standardı Genel Bakış Dökme Yük gemilerinin balast tankları ve çift cidar bölümlerinin boya sistemlerinin 15 yıl hedef dayanım süresini sağlamak için dizayn edilmiş bir standarttır. Balast tanklarında oluşan korozyon sebebiyle batan gemiler sonrası çıkarılmıştır. 500 GT üzeri tüm yeni inşaların balast tankları ve 150m üzerindeki dökme yük gemilerinin çift cidar bölmeleri için geçerlidir. Arttırılmış korozyon koruması : Arttırılmış sac işçiliği,yüzey hazırlığı ve boya öncesi temizlik Boya sistemlerinin arttırılmış uygulama kontrolü Onaylı anti-korozif boya sistemleri kullanımı Bu standart sadece yeni inşalar içindir

5 1. PerformanS Standardı Genel Bakış IMO MSC.215(82) PSPC 8 th Aralık 2006 da adapte edilmiştir. 500 GT üzeri bütün yeni inşalarda ve 150m boy üzerindeki bütün dökme yük gemilerinin Balast Tanları ve Çift cidarları için aşağıdaki tarihlerden sonra yürürlülüğe girecektir: 1 Temmuz 2008 den sonra imzalanan tüm yeni kontratlar Kontrat yok ise 1 Ocak 2009 dan sonra kızağa konulan tüm gemiler 1 Temmuz 2012 den sonra teslim edilecek tüm gemiler. Ancak CSR kurallarına tabii tüm Tanker ve Kuru yük gemilerinde şu an itibariyle yürürlüktedir. Büyük dönüşüm projeleri ve FPSO lar bu standardın dışındadır.

6 1. Performans Standardı Genel Bakış Common Structural Rules IACS,Tankerler ve Dökme yük gemilerinde CSR kurallarının 1 Nisan 2006 dan sonra uygulanmasını kabul etti. CSR,150m üzerindeki tankerler ve 90m üzerindeki Dökme yük gemileri için yeni dizayn ve yapısal bütünlükleri adresler. Balast Tankları boyalarının önemine de dikkat çeker. Not alınması en önemli şey zamanlamadır.csr,imo PSPC yürürlüğe girdikten sonra IMO Tip onaylı boya sistemlerinin kullanılmasını talep eder. 8 Aralık 2006 dan sonra kontratı CSR kurallarına göre yapılan gemiler IMO PSPC kurallarına tabiidir.

7 1. Performans Standardı Genel Bakış Common Structural Rules Source: IACS On 8 December 2006, IMO adopted amendments to SOLAS by resolution MSC. 216(82) which mandate compliance with the new IMO "Performance Standard for Protective Coatings for dedicated seawater ballast tanks in all types of ships and double-side skin spaces of bulk carriers", (IMO PSPC; Resolution MSC. 215(82)). Compliance with the IMO PSPC is required by the IACS Common Structural Rules for Bulk Carriers and for Oil Tankers for ships subject to those Rules which are contracted for construction between ship builder and ship owner on or after 8 December 2006.

8 1. Performans Standardı Genel Bakış Common Structural Rules Source: IACS

9 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? 1990 ların başında kaybedilen dökme yük gemileri Ballast Tankları - Korozyon/Bozulma IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

10 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Dökme Yük Gemileri Kaybı 1990 ların başında dökme yük taşıyan gemilerin sürekli kaybından duyulan endişeler IMO;Maritime Safety Commitee den dökme yük gemilerindeki aşağıda listelenen konuları yeniden incelemesini talep etmiştir: Dizayn Yapı Operasyon Bakım Kontrol 1997 de Solas Konferansında yeni Solas Bölüm XII uyarlandı ve 1 Temmuz 1999 da uygulamaya girdi Bölüm XII kuru yük gemileri için ilave emniyet tedbirlerini içerir.

11 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Dökme Yük Gemileri Kaybı 1997 Solas Konferansı,MSC den Dökme Yük Gemilerinin diğer emniyet unsurlarına bakmalarını istedi..ve bu arada ERIKA nın batmasında korozyon önemli bir rol oynamıştır Kaynak: Lloyds List Ekim 2000 MSC75 Mayıs s 2002 de Geliştirilmi tirilmiş boyalar: Koruyucu boyalar için i in performans standartları ve kontroller,taşı şıyacağı yükle uyumluluğunu unu içeren i diğer tavsiyeler de onaylandı.

12 2.Neden bir standarda ihtiyaç duyldu? - Ballast Tankları Korozyon önleme sistemlerindeki erken bozulmalar çoğunlukla servisteki gemilerde görülmektedir. Yetersiz yüzey hazırlığı Kötü uygulama Yetersiz boya sistemi seçimi Yetersiz kontrol Yetersiz bakım ve tamir

13 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Ballast Tankları Balast Tankları,mevcut mikro klimatik şartlar ve geminin doğasına özgü çalışma şartları yüzünden korozyona karşı özellikle korumasızdır.

14 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Ballast Tankları Sıcaklık değişimleri Isıtmalı Yakıt TankI

15 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Ballast Tankları Tutyaların elektro-kimyasal etkileri (katodik koruma)

16 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Ballast Tankları Deniz gibi agresif bir ortamda korozyon koruma sisteminin bozulması zayıf korunan çeliğin çok hızlı bir şekilde paslanmasına sebebiyet verir.

17 2. Neden bir standarda ihtiyaç duyuldu? - Ballast Tankları Ballast tanklarının koruyucu sistemini tamir etmek çok zor ve çok maliyetlidir.tankın kondüsyonunu yeni inşaa dönemindeki haline geri getirmek neredeyse imkansızdır. Örnek Örnek tamir tamir maliyeti: Sac Sac işçiliği işçiliği ve ve uygulama maliyeti: $35 $35 to to $45/m $45/m 2 2 Basınçlı tatlı tatlısuyla yıkama yıkama ve ve yağdan yağdan arındırma İskele İskele Grit GritRaspa RaspaSa2 veya veyasa2½ 1 kestirme + 2 ful fulkat Boya Boya --seçilen seçilen sisteme bağlı bağlı ULCC, ULCC, VLCC VLCC yaklaşık 250,000m 2 2 Tüm Tümtanklar için için toplam toplam maliyet maliyet $9 $9 to to $11m $11m + boya boya Günlük Günlük1500m 2 2 raspa raspa bu bu yaklaşık 150gün+ demek demek (Bu (Bu tarz tarz büyük büyük çaplı çaplıişlerde sıkça sıkça mürettebat kullanılarak geminin servis servis dışı dışıkalma zamanı zamanıazaltılmaya çalışılır)

18 3. IMO Kuralları Yeni inşadan doğrusunu almak PSPC nin gelişimi IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

19 3. IMO Kuralları Yeni İnşaadan doğrusunu almak MSC 2002 yılında yeni inşa aşamasında iyi hazırlanmış sac işçiliğini müteakip koruyucu boya uygulamalarının ne kadar hayati olduğunu görmüştür. Yeni inşaların Balast Tanklarında kullanılacak iyi boya sistemlerinin düzenlenecek zorunlu bir performans standardıyla yakalanabileceğini ve bunun hedeflenen servis ömrüne sahip olacağını düşünmüşlerdir. Boya üreticileri bunu her zaman desteklemiş ve bunun yeni inşa aşamasında yakalanması için tersane ve armatörleri cesaretlendirmiştir.

20 3. IMO Kuralları PSPC Gelişimi SOLAS kuralları II-1/3-2 gereğince Yağ tankerleri ve dökme yük gemilerinin ballast tanlarının boyanması hükmünü getirmiştir.it was noted that SOLAS regulation II-1/3-2 made the coating of dedicated seawater ballast tanks mandatory for oil tankers and bulk carriers. MSC 76 (Aralık 2002) bu aşamada önerilen standardın balast tanklarını ve çift cidar arasında kalan boş alanları da kapsamasını kabul etmiştir. MSC sonuç olarak,alt kuruluşu olan Gemi Dizayn ve Ekipmanı komitesinden uluslararası bir boya standardı oluşturmasını istemiştir.

21 3. IMO Kuralları PSPC Gelişimi Boyanın ilk uygulandığı tarihten itibaren 15 yıl boyunca hedeflenen İYİ kondisyonda kalmasını amaçlamıştır.gerçekte hedeflenen bu süre serviste karşılaşılan bir çok değişkenle de alakalıdır. Bütün gemi tiplerinin balast tankları,150m boy üzeri dökme yük gemilerinin çift cidar bölümleri en azından bu koruyucu boya uygulamalarına tabii olacaktır.

22 3. IMO Kuralları ISO standartları IMO PSPC, ISO standartları dipnotları referans alınarak oluşturulmuştur.bu önemli bir noktadır çünkü dip notlar zorunlu değildir.ilerideki yıllarda çok muhtemeldir ki bu kurallara getirilecek yenilikler için bu ISO dip notlarının kullanımı zorunlu kılınacaktır. IMO PSPC de bahsedilen ISO standartları International Organisation of Standardisation kurumundan satın alınabilinir. Note:ISO ya da başka standart kullanımı IMO politikası değildir.ancak,csr kurallarında ISO zorunludur.

23 4. Önemli Noktalar Armatörler Tersaneler International Boya Yürürlüğe giriş IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

24 4. Önemli Noktalar Gemi Sahipleri Gemi sahipleri balast tanklarında daha iyi korozyon koruma sistemlerine sahip olacaklar Daha iyi sac işçiliği standardı Daha iyi yüzey hazırlığı Daha iyi uygulama Tip Onaylı boyalar Yeni inşada doküman edilmiş boya prosesi(coating Technical File) Toplamında,Gemi sahibi 15 yıl ömürlü hedeflenmiş balast tank boya sistemine sahip olacaktır

25 4. Önemli Noktalar Gemi Sahipleri Daha uzun inşa süresi Gemi maliyeti artımı Gemi sahibi enspektörleri sertfikasyonu Yeni inşada Balast tanklarında DFT pazarlığına yer kalmayacaktır

26 4. Önemli Noktalar Gemi Sahipleri Uygulanacak tüm balast tank boyaları DNV tip onay testinden geçmiş olacaktır ya da 5 yıl serviste İYİ performans göstermiş boyalardan olacaktır. Kısa vadeden orta vadeye boyalar değişmeyecektir. İleride onaylanacak boyalar daha zor testlere tabii tutulacaktır, ancak şimdilik onaylı laboratuarlarda test edilebilirler. Yeni inşalarda DFT değişimi söz konusu olmayacaktır.

27 4. Önemli Noktalar Gemi Sahipleri

28 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Enspektör eğitimi gerektirmektedir IACS onaylı üniteler Coating Technical File ( tersane tarafından yeni inşa aşamasında oluşturulması ) Tersaneler doğruluğu kanıtlanmış Teknik Ürün Bilgi Föyü ve uygulama prosedürleri hazırlayacaktır. Kullanılacak shop - primer onaylı olmalıdır aksi takdirde 70% si SA2 raspa uygulanarak kaldırılacaktır.

29 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Coating Technical File (CTF) Kaynak: Det Norsk Veritas

30 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Coating Technical File (CTF) Kaynak: Det Norsk Veritas

31 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Coating Technical File (CTF) Kaynak: Det Norsk Veritas

32 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Coating Technical File (CTF) Kaynak: Det Norsk Veritas

33 4. Önemli Noktalar - Tersaneler Shop Primer Onayları Sistem Interplate 997 Intershield 300 IP IMO PSPC Competitor SP Competitor AC Interplate 997 Intershield 300 X Competitor SP Competitor AC X 6aylık test süresi

34 4. Önemli Noktalar Balast tanklarında kullanılacak tüm boyalar tip onaylı olacaktır. Shop primer ile uyumlu olacaktır Boya fabrikaları Klas kuruluşunca kalite denetiminden geçecektir Ürün bilgi föyleri gerekli tüm IMO PSPC bilgilerine haiz olacaktır. Tüm boya ürünleri tip onaylı olacaktır. International Boya IACS üyeleriyle yakından çalışarak tip onay sertifikalarının tüm Klas kuruluşlarınca tanınmasını sağlayacaktır. International Boya,büyük bir test programı başlatarak kendi shop primer ürünleri ve rakip shop primer ürünleriyle çapraz uygunluk testlerini yürütmektedir.

35 4. Önemli Noktalar - International Paint Tip Onay Sertifikaları Örnekleri (TAC s) Kaynak: Lloyd s Register Kaynak: Det Norsk Veritas

36 5. Pratik Uygulama -Birincil Yüzey Hazırlığı & Shop Primer Uygulaması -Sac işçiliği -İkincil Yüzey Hazırlığı & Shop Primer Kaldırılması -Boya -Birleşim IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

37 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması

38 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Sa2½ raspa standardı

39 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Testex tape metodu ile yüzey profili ölçümü ya Profilometre

40 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Yağ kirlilği

41 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Toz seviyesi ölçümü-tape test metodu ile

42 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Çözülebilir tuz seviyesi testi Brestle patch ve iletkenlik ölçer ile

43 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Onaylı shop primer boyaları izleri örneği

44 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Tamamlanmamış shop primer örneği

45 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Shop primer bozulması (100% raspa gerektirir)

46 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Tavsiyeler: Aşındırıcı - 3:1 oranında Çelik bilye/grit kullanılmalıdır - Küçük ebatta ( büyük ebat büyük profil verecektir) - İletkenlik için güvenilir tedarikçiyle çalışılmalıdır μm profil için hat testi yapılmalıdır. Raspa öncesi yağ kirliliği yüzeyden alınmalıdır (iki taraf için ) - Alevli Isıtıcı - Kimyasal temizlik Sabit hava üfleyici konulması boya öncesi yüzeyden tozun kaldırılması için tavsiye edilir

47 5. Pratik Uygulama PSP & Shop Primer Uygulaması Tavsiyeler: Çözülebilir tuz seviyesinin 50mg/m 2 olduğundan emin ol - Sac levhaların atmosfere açık tutulma süresini kısalt - Aşındırıcı grit iletkenlik değerini düzenli olarak kontrol et Shop primer Tip Onayı - Boya tedarikçisinin tesisi IACS Z17 kalite denetiminden geçmiş olmalıdır - Ürün Marintek B1 ya da muadili testi geçmiş olmalıdır - Ana boya sisteminin uygunluğu boya üreticisi tarafından teyid edilmiş olmalıdır - Uyumlu olmayan shop primer 70% oranında raspa ile yüzeyden alınmalıdır. Uygun boya filmi değerleri almak için Shop primer tesisinin ayarları iyi yapılmalıdır.(bant hızı, spray şekli, meme çapı) Kalite kontrol dökümanları İngilizce tutulmalıdır.

48 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı

49 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı Kaynak hataları

50 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı Boya sonrası kaynak hataları

51 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı İyi hazırlanmış kenar örneği

52 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı Kötü hazırlanmış kenar örneği

53 5. Pratik Uygulama Sac Hazırlığı & Kenar Hazırlığı Raspa sonrası Kabul edilebilir Kabul edilemez

54 5. Pratik Uygulama Sac hazırlığı & Kenar Hazırlığı Yuvarlanan kenarlar daha fazla işleme gerek duyulmayaca k şekilde uygundur

55 5. Pratik Uygulama Sac hazırlığı & Kenar Hazırlığı Cugul dizaynı örneği İyi dizayn (kolay SSP) Kötü dizayn (zor SSP)

56 5. Pratik Uygulama Sac hazırlığı & Kenar hazırlığı Tavsiyeler: Tüm kaynak hatalarının doğru olarak tamir edildiğinden emin ol 3 pas ya da 2mm çap değerinin kenar hazırlığında minimum olarak kabul edileceğini dikkate al - Cugul lar,açıklıklar ve serbest kenarlara dikkat et Cugul dizayn ve kesiminin yüzey hazırlığı için kolay geçiş sağlamasına dikkat et

57 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması

58 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Profil standardı ölçümü için referans sac örneği

59 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması >70% shop primer kaldırılması örneği

60 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması 70% shop primer kaldırılması örneği( PSPC de onaylı shop primer sistemleri kabul edilecektir)

61 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması * Boya imalatçıları PSPC limitleri haricinde bir spesifikasyon ya da tavsiyede bulunamaz

62 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Aşındırıcı boyutu profili belirler

63 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Yüzey Temizliliği Toz ebatı sınıfı 3, 4 veya 5 için Toz miktarı değeri 1. Daha düşük Toz ebatı sınıfları ortamda görünürse büyültece ihtiyac duyulmadan boyanacak ortamdan kaldırılmalıdır.

64 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Kabul edilebilir toz seviyesi örneği

65 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Kabul edilemez toz seviyesi örneği

66 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Toplam çözülebilir tuzlar Raspa ve taşlama sonrası çözülebilir tuz NaCl eşdeğeri olarak 50mg/m 2 ( 5µg/cm 2 )

67 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Yağ kirliliği örneği raspa öncesi ortamdan kaldırılmalıdır

68 5. Pratik Uygulama SSP & Shop Primer Kaldırılması Tavsiyeler: Yüzey profili 30~75μm olmalıdır - Çelik grit ve bilye (shot) oranı 3:1 olmalıdır - Küçük ebatlı olmalıdır ( büyük ebatlı büyük profil verir) - Düşük iletkenlik için güvenilir bir üreticiyle çalışılmalıdır - İyi bir ayar için deneme yapılmalıdır Raspalanmış bloklar çevredeki olası toz ve tuz kirliliğine karşı korunmalıdır Yıkama gerekli ise kullanılacak tatlı suyun güvenilir olmasına dikkat edilmelidir Raspa öncesi yağ kirliliği giderilmelidir. - Deterjan yıkaması

69 5. Pratik Uygulama Boya

70 5. Pratik Uygulama Boya Cugul içi role ile yapılan kestirme uygulaması örneği Kontrol aynası

71 5. Pratik Uygulama Boya Kaynaklarda Fırça ile yapılan kestirme uygulaması örneği

72 5. Pratik Uygulama Boya Cugul deliklerinde ve kaynak dikişlerinin tamamen boyanması hususu dikkatle ele alınmalıdır

73 5. Pratik Uygulama Boya Kestirme katları için doğru karışım oranı uygulanmalı dır

74 5. Pratik Uygulama Boya Aşırı tinerleme ince boya film kalınlığına sebebiyet verir

75 5. Pratik Uygulama Boya Tavsiyeler: 2 kestirme katı role ya da fırça ile yapılmalıdır Cugul deliklerinde sadece role kullanılmalıdır Cugul deliklerinin tamamen boyandığına emin olunmalıdır - Kontrol aynası kullanılmalıdır - Kestirme uygulamacıları eğitilmelidir Kestirme kat malzemesi - Doğru karışım oranı kullanılmalıdır - Tiner tipi ve miktarının imalatçı tarafından tavsiyesine uyulmalıdır - Karışım ömrü süresi geçirilmemelidir

76 5. Practical Implementation Coating * * Ancak 2x160μm dan daha az olamaz

77 5. Pratik Uygulama Boya Düşük boya kalınlığı

78 5. Pratik Uygulama Boya Grit muhteviyatı örneği

79 5. Pratik Uygulama Boya Tavsiyeler 320 μm DFT nin 90/10 kuralıyla IMO PSPC ye uygun olarak uygulandığından emin olunmalıdır Düşük DFT alanlarına dikkat edilmelidir. - Maximum 10% ölçüm <320 μm olmalıdır. - Hiçbir ölçüm <288 μm dan az olmamalıdır Yüksek DFT alanlarına dikkat edilmelidir - Boya üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda Tavsiye edilen tip ve miktarda tiner kullanılmalıdır Tüm boya işleri öncesi,iskelelerden grit in uzaklaştırılmış olmasından emin olunmalıdır

80 5. Pratik Uygulama Birleşim

81 5. Pratik Uygulama Birleşim Birleşimden sonra hasarlara etki eden ana etkenler: 1. Birleşim dikişleri 2. Yanık hasarları 3. Donatım& Yapısal tamir 4. İskele 5. Mekanik hasarlar 6. Blok hizalama

82 5. Pratik Uygulama Birleşim (Kaynaklar) 300mm 100mm Rezerv kaynağı 200mm Birleşim dikişi

83 5. Pratik Uygulama Birleşim (Dikişler) Hasarlı alana dahil edilir Birleşim ek bölgesi

84 5. Pratik Uygulama Birleşim (Dikişler) 100mm 300mm 100mm 200mm

85 5. Pratik Uygulama Birleşim (Dikişler) Birleşim bölgesi Hasarlı alana dahil edilir

86 4. Pratik Uygulama Birleşim (Dikişler) 40mm

87 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yanık Hasarları) Hasarlı alana katılır Hasarlı alana katılır

88 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yanık Hasarları)

89 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yanık Hasarları)

90 5. Pratik Uygulama Birleşim (Donatım)

91 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yapısal Tamir)

92 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yapısal tamir)

93 5. Pratik Uygulama Birleşim (İskele)

94 5. Pratik Uygulama Birleşim (İskele) Birleşim sonrası

95 5. Pratik Uygulama Birleşim (İskele) Asma veya yüzen iskele örnekleri Bu tip iskeleler temas noktalarını azaltır.

96 5. Pratik Uygulama Birleşim (İskele) İskeleyi yerinde tutmak için paslanmaz braketler kaynaklanır,braketl er ve iskele ikincil yüzey hazırlığından önce sabitlenir

97 5. Pratik Uygulama Birleşim (Mekanik Hasarlar)

98 5. Pratik Uygulama Birleşim (Mekanik Hasarlar)

99 5. Pratik Uygulama Birleşim (Blok hizalama)

100 5. Pratik Uygulama Birleşim (Alan Hesabı) Sürekli Hasarlar Birbirlerine yakın ancak temas halinde olmayan hasarlar <100mm den küçük ayrık hasarlar bir bütün alan olarak hesaplanır.a >25m 2 veya >2% den büyük tank alanları raspa gerektirir.

101 5. Pratik Uygulama Birleşim (Alan Hesabı) Toplam tank alanının <2% sinden küçük alanlardaki hasarlar: St3 (veya Sa2½) Sürekli hasarlar >25m 2 veya >2% toplam tank alanı: Sa2½

102 5. Pratik Uygulama Birleşim (Yüzey hazırlığı) Mekanik Hazırlık(aletli) St3 standardında minimum yüzey profili gereksinimi tanımlanmamıştır Ancak Mekanik yüzey hazırlığının yapıldığı yerlerde,antikorozif astarın yüzeye iyi tutunabilmesi için kaynaklar ve çevresindeki bölgeler parlatılmaktan kaçınılmalıdır. Mekanik yüzey hazırlığıyla elde edilen yüzey

103 5. Pratik Uygulamalar Birleşim Tavsiyeler: Tekrar oluşabilecek işçilikleri azaltmak için blok düzenlemeleri doğru ve kesin olarak yapılmalıdır Ana raspa öncesi mümkün olduğunca çok donatım işi tamamlanmalıdır. Mekanik hasarların azaltılması için mıntıka temizliğinin iyi yapılması gerekmektedir İskele - Temas noktasının minimize edilmesi - Montaj ve söküm esnasında hasar oluşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır Ana raspa öncesi tüm tavlama(düzeltme) işlemleri yapılmalıdır Tank bitimi sonrası toplam hasarlı alanların değerlendirilmesi yapılmalıdır. - Eğer >2% den büyük ise IMO PSPC yi sağlamak için hasarlı alanlara raspa yapılmalıdır

104 5. Pratik Uygulama Muhtelif

105 6. Kontrol Gereksinimleri IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

106 6. Kontrol Gereksinimleri Kontrol neticeleri enspektörce kayıt altına alınarak CTF a konulmalıdır.

107 6. Kontrol Gereksinimleri Günlük tutulan raporlara ait örnekler ve uygunsuzluk raporları PSPC EK2 deki gibidir( diğer formattaki raporlarda kabul edilir)

108 6. Kontrol Gereksinimleri Eşdeğer kurs gereksinimleri IACS Prosedürleri Gereksinimleri PR34 dökümanındaki gibidir.

109 6. Kontrol Gereksinimleri BOYA KONTROL GEREKSİNİMLERİ

110 6. Kontrol Gereksinimleri BOYA KONTROL GEREKSİNİMLERİ

111 6. Kontrol Gereksinimleri DFT ölçümleri sayı ve yerine ait bilgilendirmeler PSPC EK3 deki gibidir.

112 6. Kontrol Gereksinimleri BOYA KONTROL GEREKSİNİMLERİ

113 6. KONTROL GEREKSİNİMLERİ Boya enspektörü seçimi kontrol anlaşmasının parçası olmalıdır. Kontrol anlaşmasında hak sahibi olan taraflar uygun görmedikleri ya da tatminkar bulmadıkları enspektör ü değiştirmeyi isteme hakkına sahiptirler. Anlaşmada hak sahibi olan tarafların bu talebi doğrulanırsa,enspektör mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Boya enspektörü diğer kişilerden bazı kontrollerin kendi denetimi altında yapılmasını isteyerek yardım ihtiyacı talebinde bulunması durumunda, seçilecek kişilerin boya enspektör ünü tatmin edebilecek kişilerden yapılacak olması esas alınacaktır. Eğer boya enspektörü bu bölümde ihtiyaç duyulacak gereksinimlerin üzerinde ilave test talebinde bulunursa bu konuda açık neden belirterek ilave test ve ölçüm isteme hakkına sahiptir.

114 6. Kontrol Gereksinimleri Gözle görünür toz ortamdan alınmalıdır Yüzey hazırlığı ve temizliğinden sonra,çelik yüzeyde görsel toz kontrolü yapılmalıdır. Eğer bir anlaşmazlık yoksa ve taraflar toz olmadığı konusunda hemfikir ise toz testi yapılmayabilinir. Eğer bir anlaşma yoksa her bir blok için ISO e göre bir toz ölçüm değeri toz miktarını saptamak için alınmalıdır.

115 6. Kontrol Gereksinimleri 1 toz değerinin üzerindeki değerler için boya enspektörünü tatmin edecek düzeltici tedbirler alınmalıdır. Her bir tank ya da tanktan küçük üniteler için ölçülen DFT değerlerinin PSPC gereksinimlerini sağladığı teyid edilmelidir.en azından aşağıdaki maddeler kayıt altına alınmalıdır: (1) Boya enspektörünün Tarih ve İmzası. (2) Tank adı ( bölüm adı / bölüm alanı;küçük ünite ise bütün tank ) (3) Boya spesifikasyonu (NDFT,max.and min kalınlık etc) (4) Ölçüm sayısı,min,max ve ortalama DFT değerleri).

116 6. Kontrol Gereksinimleri Blok birleşim bölgelerinde boya öncesi uygun şartların teyidi, enspektörün görsel kontrolüne ve sağduyusuna bağlı olabilmektedir. Tank sınırları,sınır sacının köşe kaynaklarıdır, DFT ölçümleri kaynakların yakınlarından ancak kaynaklara 15mm den yakın olmamalıdır. Çift cidar yapıların, boyuna kiriş ve enine elemanları düz bir yüzey olarak düşünülüp DFT ölçümü ona göre yapılacaktır.her 5 m 2 için bir ölçüm ve her boyuna ve enine eleman için de en az bir ölçüm alınacaktır. Açıklıklar 400mm ya da üzerindeki çaplar demektir.

117 6. Kontrol Gereksinimleri COATING TECHNICAL FILE ANA ELEMANLARI Boyanın tip onay sertifikası uygunluk Teknik ürün bilgi föyleri. Tersane çalışma kayıtları,yer,zaman,yüzey hazırlığı,ortam şartları. Boya enspektörünce hazırlanan boya kayıt defteri. Kontrol prosedürleri ve tersane kontrol raporları. Servis bakım tavsiyeleri.

118 6. Kontrol Gereksinimleri COATING TECHNICAL DOSYASI İÇERİĞİ Boya spesifikasyonu ve kontrol prosedürü hakkında gemi sahibi,tersane ve boya firması arasında yapılan anlaşma. Düzeltme kaydı üzerinde anlaşılmış boya spesifikasyonu ve uygulama detayları Yeni inşaa ve serviste uygulanacak tamir prosedürleri Tersane çalışma prosedürleri Kontrol prosedürü Boya çalışma onay sertifikası Boyanacak tanktaki inşaa ve boya listesi Ürün onay sertifikaları. Ürün teknik bilgi föyü(shop primer ve boyalar) Ürün Teknik emniyet bilgi föyü Boya performans kayıtları dökümanları Blok bazında kontrol raporları Her tank için sapma(değişim) listesi Düzeltme kayıtları Serviste bakım onarım tavsiyeleri prosedürleri

119 TEŞEKÜRLER IMO MSC.215(82) Performance Standard for Protective Coatings

TÜRK LOYDU TEKNE YAPIM KURALLARI 2014 (Kısıtlı Sürüm)

TÜRK LOYDU TEKNE YAPIM KURALLARI 2014 (Kısıtlı Sürüm) TÜRK LOYDU TEKNE YAPIM KURALLARI 014 (Kısıtlı Sürüm) Contents Tekne Page Bölüm 1 Genel, Tanımlar A. Geçerlilik, Eşdeğerlilik... 1-1 B. Sınırlandırılmış Sefer Bölgeleri... 1- C. Özel Yük Taşıyan Gemiler...

Detaylı

Klaslama ve Sörveyler 2015

Klaslama ve Sörveyler 2015 Klaslama ve Sörveyler 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın tarihinden

Detaylı

Kısım 2 Malzeme Kuralları 2015

Kısım 2 Malzeme Kuralları 2015 Kısım 2 Malzeme Kuralları 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın

Detaylı

ASKERi GEMi KURALLARI TEKNE YAPISI VE DONANIMI. Cilt E. Kısım 102 Tekne Yapısı ve Donanımı Kuralları

ASKERi GEMi KURALLARI TEKNE YAPISI VE DONANIMI. Cilt E. Kısım 102 Tekne Yapısı ve Donanımı Kuralları ASKERi GEMi KURALLARI TEKNE YAPISI VE DONANIMI Cilt E Kısım 10 Tekne Yapısı ve Donanımı Kuralları 015 Bu son sürüm tüm kural değişikliklerini içerir. Revize edilmiş yerler, yanında düşey çizgi ile gösterilir;

Detaylı

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI

RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN DURUM İZLEME SİSTEMLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI Cilt F Kısım 202 Rüzgar Türbinlerinin Durum İzleme Sistemlerini Sertifikalandırma Esasları 2010 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane

Detaylı

Kısım 5 Elektrik Kuralları

Kısım 5 Elektrik Kuralları Kısım 5 Elektrik Kuralları 2014 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın

Detaylı

Kısım 5 Elektrik Kuralları

Kısım 5 Elektrik Kuralları Kısım 5 Elektrik Kuralları 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın

Detaylı

YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR

YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR Cilt D Kısım 55 Yük Konteynerlerinin Yapımı, Onarımı ve Testlerine Ait Esaslar 2005 Yük Konteynerlerinin Yapımı, Onarımı ve Testlerine Ait

Detaylı

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE TSE Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğü TANKLAR, MOBİL PATLAYICI ÜRETİM BİRİMİ (MPÜB), ÇOK ELEMANLI GAZ KONTEYNERLERİ (ÇEGK) VE VAKUMLA ÇALIŞAN ATIK TANKLARININ TASARIM ONAY, İLK MUAYENE VE

Detaylı

AGDAŞ ENDÜSTRİYEL TESİSLER DOĞALGAZ TEKNİK ESASLARI ŞARTNAMESİ

AGDAŞ ENDÜSTRİYEL TESİSLER DOĞALGAZ TEKNİK ESASLARI ŞARTNAMESİ AGDAŞ ENDÜSTRİYEL TESİSLER DOĞALGAZ TEKNİK ESASLARI ŞARTNAMESİ İTS002 YAYIN TARİHİ: 16/04/2012 /REV:0 / REV TAR.- SAYFA NO: 1/92 İÇİNDEKİLER : 1. AMAÇ 4 2. KAPSAM 4 3. TANIMLAR 4 4. ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE

Detaylı

Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar

Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3. 1.1 İşin Kapsamı... 3. 1.2 Şantiye Tesisleri... 3. 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3. 1.1 İşin Kapsamı... 3. 1.2 Şantiye Tesisleri... 3. 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 3 1.1 İşin Kapsamı... 3 1.2 Şantiye Tesisleri... 3 1.3 Uygulanacak Standartlar... 3 1.4 Markalama ve İsim Plakaları... 4 1.5 Projelendirme... 4 1.6 Malzemeler, İşçilik

Detaylı

IMO KURALLARINDAKİ DEĞİŞİMLER YENİLİKLER

IMO KURALLARINDAKİ DEĞİŞİMLER YENİLİKLER IMO KURALLARINDAKİ DEĞİŞİMLER VE YENİLİKLER Kısım 1 - Yük Gemileri Ekim 2005 2 TÜRK LOYDU 01.01.2000 03.02.2000 03.02.2000 1997 MARPOL EK VI Protokolü ( resmi yürürlüğe giriş 19.05.2005 ) 1988 Protokolü

Detaylı

HONG KONG SÖZLEŞMESİ VE GEMİ SANAYİSİNE GETİRECEKLERİ

HONG KONG SÖZLEŞMESİ VE GEMİ SANAYİSİNE GETİRECEKLERİ T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI HONG KONG SÖZLEŞMESİ VE GEMİ SANAYİSİNE GETİRECEKLERİ DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ İlhan KÖSE, Denizcilik Uzman Yardımcısı Çanakkale Liman Başkanlığı Danışman

Detaylı

Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar

Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar Kısım 9 Yatların Yapımı ve Klaslanmasına İlişkin Kurallar 2014 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZ ARAÇLARI YAPIMI TANK İMALATI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZ ARAÇLARI YAPIMI TANK İMALATI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZ ARAÇLARI YAPIMI TANK İMALATI ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 İlgili Dökümanlar... 1. 1.3 Şantiye Tesisleri... 1

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 İlgili Dökümanlar... 1. 1.3 Şantiye Tesisleri... 1 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1 1.1 İşin Kapsamı... 1 1.2 İlgili Dökümanlar... 1 1.3 Şantiye Tesisleri... 1 1.4 Uygulanacak Standartlar... 1 1.5 Markalama ve İsim Plakaları... 2 1.6 Projelendirme...

Detaylı

GENEL TEKNİK KOŞULLAR...

GENEL TEKNİK KOŞULLAR... İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 1-1 1.1 İşin Kapsamı... 1-1 1.2 Genel Servis Şartları... 1-1 1.2.1 Sismik Koşullar... 1-1 1.2.2 Kontrol Güç Kaynağı... 1-1 1.2.3 İç İhtiyaç Güç kaynağı... 1-1 1.2.4

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 4. 1.1 İşin Kapsamı... 4. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 4. 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 4

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 4. 1.1 İşin Kapsamı... 4. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 4. 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 4 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 4 1.1 İşin Kapsamı... 4 1.2 Tasarım ve İşçilik... 4 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 4 1.4 Ölçü Birimleri... 5 1.5 Toleranslar... 5 1.6 Gerilmeler ve Emniyet Faktörü...

Detaylı

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler Giriş Bu çalışmanın amacı yapınızı korozyona karşı korumada en uygun Hempel

Detaylı

HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU

HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU Buradaki bilgiler iyi niyet çerçevesinde doğruluğuna inanılarak verilmiştir.ürünlerimizin kullanım koşulları ve uygulama yöntemleri kontrolümüz dışında olduğundan,

Detaylı

ASKERİ GEMİLERE AİT KURALLAR

ASKERİ GEMİLERE AİT KURALLAR ASKERİ GEMİLERE AİT KURALLAR Cilt E Kısım 103 Malzeme Kuralları 2006 İçindekiler III-1 Kısım 103 Malzeme Kuralları Bölüm 1 - Genel Sayfa A. Kapsam... 1-1 B. Kısaltmalar... 1-1 C. Prensipler ve Test Yöntemleri...

Detaylı

KİMYASAL MADDE TOPLAMA GEMİLERİ

KİMYASAL MADDE TOPLAMA GEMİLERİ KİMYASAL MADDE TOPLAMA GEMİLERİ Cilt C Kısım 24 Kimyasal Madde Toplama Gemileri 2009 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane Mah. Tersaneler Cad. No:26 Tuzla 34944 İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : (90-216) 581 37 00 (6

Detaylı

ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞALGAZA DÖNÜŞÜM TEKNİK ŞARTNAMESİ. Revizyon: 00

ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞALGAZA DÖNÜŞÜM TEKNİK ŞARTNAMESİ. Revizyon: 00 Endüstriyel ve Büyük Tüketimli Tesislerde Doğal Gaza Dönüşüm Teknik Şartnamesi Revizyon: 00. -2005-1 İÇİNDEKİLER 1. AMAÇ 3 2. KAPSAM 3 3.1 TANIMLAR 3 3.2 TARiFLER 4 4.ENDÜSTRiYEL TESiSLERDE DOĞALGAZ TESiSATI

Detaylı

AÇIK DENİZ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI

AÇIK DENİZ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI AÇIK DENİZ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SERTİFİKALANDIRMA ESASLARI Cilt F Kısım 201 Açık Deniz Rüzgar Türbinlerini Sertifikalandırma Esasları 2011 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane Mah. Tersaneler Cad. No:26 Tuzla

Detaylı

Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015

Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015 Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın

Detaylı

AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI

AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI AKMERCAN GEPA DOĞAL GAZ DAĞITIM SAN. VE TİC. A.Ş. ÖNSÖZ Doğalgaz piyasa gereksinimlerinin karşılanması amacıyla

Detaylı

Gemi Adı : Gemi Tipi : IMO No : Kayıt Limanı : Çağırma İşareti : Tam Boy : Gross Tonaj : İnşaa Yeri : İnşaa Yılı : Yolcu Adedi :

Gemi Adı : Gemi Tipi : IMO No : Kayıt Limanı : Çağırma İşareti : Tam Boy : Gross Tonaj : İnşaa Yeri : İnşaa Yılı : Yolcu Adedi : Gemi Adı : Gemi Tipi : IMO No : Kayıt Limanı : Çağırma İşareti : Tam Boy : Gross Tonaj : İnşaa Yeri : İnşaa Yılı : Yolcu Adedi : Gemi Sahibi / İşletmecisi : I SUNUŞ Değerli Denizcilerimiz, Uluslararası

Detaylı

----- ----- YASA EĞİTİM DEN

----- ----- YASA EĞİTİM DEN EKİM 2008 Denizcilik Dergisi Kasım-Aralık Sayı 29 Sayfa 18 Yüksek Mühendis Sena Nomak Proje Yöneticisi İstanbul Tersanesi Tankerlerde Kullanılan Basınç / Vakum (P/V) Valflerinin Teknik Tanıtımı ve Testleri

Detaylı

ISPS Code. Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu. ve SOLAS Değişiklikleri. (12 Aralık 2002 tarihinde kabul edilmiştir)

ISPS Code. Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu. ve SOLAS Değişiklikleri. (12 Aralık 2002 tarihinde kabul edilmiştir) ISPS Code Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu ve SOLAS Değişiklikleri (12 Aralık 2002 tarihinde kabul edilmiştir) ULUSLARARASI DENİZCİLİK ÖRGÜTÜ IMO Önsöz Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi

Detaylı