İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Akademik Yılı. Sayısı. 2 Teorik- Deneysel-Uygulama

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2015-2016 Akademik Yılı. Sayısı. 2 Teorik- Deneysel-Uygulama"

Transkript

1 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Prof. Dr. Sıddık YARMAN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Yüksek Kazançlı, Dairesel Polarizasyonlu Yama Anten Dizisi Tasarımı ve Üretimi Teorik- Deneysel-Uygulama GPS alıcı Ön-uç (front-end) Tasarımı Radyoastronomi uygulamalarında kullanılacak düşük gürültülü yükselteç (LNA) tasarımı Teorik- Deneysel-Uygulama Teorik- Deneysel-Uygulama E Sınıfı Kuvvetlendirici Tasarımı Teorik- Deneysel-Uygulama F Sınıfı Kuvvetlendirici Tasarımı Teorik- Deneysel-Uygulama 6 7 X Bant Yama Anten ve Dağılmış Parametreleri Uyumlaştırma Devresi Tasarımı Ku Bant için Horn Anten Tasarımı ve Optimizasyonu Teorik- Deneysel-Uygulama Teorik- Deneysel-Uygulama 8 Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

2 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Prof. Dr. Ayten KUNTMAN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları. Araçlarda kullanılan hidrojen yakıt hücresi için güvenilirlik analizi ( ). Kirli izolatörlerin oluşturduğu elektrik alanın sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmesi ( ). Islak polimerik yalıtkan yüzeylerdeki sızıntı akımı mekanizmasının dinamik D yöntemiyle Belirlenmesi ( ). VLSI devrelerde cok katlı yapıların yalıtım problemleri ve giderilmesi ( )

3 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Prof. Dr. Mukden UĞUR 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Hareket (PIR) algılayıcısına bağlı aydınlatma elemanlarının optimum çalışma süresinin belirlenmesi Deneysel, uygulama Beyin kaynaklı sinyallerin dış ortama etkilerinin incelenmesi Deneysel, uygulama Geçen yıl yapılan çalışmanın devamı niteliğinde olacaktır. Yüksek gerilim enerji iletim sistemleri ile şebeke entegrasyonu Ultrasonik sinyaller ile organik yapılarda sıvı düzeyinin belirlenmesi Teorik Uygulama Türkiye de kaçak elektrik kullanımı ve engelleyici yöntemler Teori, simülasyon Matlab bilgisi gerektirir. 6 Bulut kümelerinin fractal geometri ile analizi ve sınıflandırılması Teorik, simulasyon 7 Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

4 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Telemetri Sistemi Tasarımı ve Uygulaması Elektrikli araçlarda kullanılan telemetri sistemlerinin tasarımı ve uygulaması Batarya Yönetim Sistemi Tasarımı ve Uygulaması Elektrikli araçlarda kullanılan batarya yönetim sistemlerinin tasarımı ve uygulaması BLDC Motor Tasarımı BLDC (Fırçasız DC) Motor tasarımı BLDC Motor Sürücüsü Tasarımı ve Uygulaması Araç İçi Ölçüm Sistemleri Tasarımı ve Uygulaması BLDC (Fırçasız DC) Motor sürücüsü tasarımı ve uygulaması Elektrikli araçlarda kullanılan ölçüm sistemlerinin tasarımı ve uygulaması 6 İnsansız Hava Aracı Tasarımı ve Uygulaması Gözetleme ve afet yardımı için insansız hava aracı tasarımı ve uygulaması 7 NOT: - Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 ĠKĠNCĠ ÖĞRETĠM Toplamda 6 öğrenci olacak Ģekilde verilecektir. 6 den sonra kalan projeler verilmeyecektir. - Proje görüģmelerinin asistanım Dr. Hasan TİRYAKİ ile yüz yüze yapılması gerekmektedir. - Proje ekibine seçilen öğrenciler, asistanım Dr. Hasan TİRYAKİ ile belirlenecek gün ve saatte haftalık olarak proje ilerleme toplantısı yapmayı peģinen kabul etmiģ sayılır. - Belirlenen projeler için güz döneminde literatür araģtırması ve kullanılacak ekipmanlara karar verme iģlemleri tamamlanır. Bahar döneminde ise belirlenen sistemlerin uygulamasının yapılması zorunludur. BaĢarılı olamayan öğrenciler bir sonraki sene çalıģmalarını devam ettirebilirler

5 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ Doç. Dr. Hakan DOĞAN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Tek Taşıyıcılı Görünür Işık Haberleşme Sistemleri için Sistem Tasarımı Teorik ve Uygulama Çok Taşıyıcılı Görünür Işık Haberleşme Sistemleri için Sistem Tasarımı Teorik ve Uygulama Ses Kaynak Konumlama Sistem Tasarımı Teorik ve Uygulama Yazılım Tabanlı Radyo Sistem Tasarımı Teorik ve Uygulama İnsansız Hava Aracı Tasarımı Uygulama Sanal Gerçeklik Oyun Yazılımı Sanal Gerçeklik Uygulama Geliştirme Sanal Gerçeklik Uygulama Geliştirme Uygulama Uygulama Uygulama Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

6 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Doç.Dr. Niyazi ODABAŞIOĞLU 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Kablosuz Optik Haberleşme Sistem Tasrımı Pratik. Mikroişlemci programlama ve elektronik devre tasarımı yapılacaktır. Görünür Işık Haberleşmesi Sistem Tasarımı Pratik. Mikroişlemci programlama ve elektronik devre tasarımı yapılacaktır. Otomatik Modülasyon Tanıma Teorik. Matlab programlama gereklidir. lerden gelecek özellikle pratik öneriler de değerlendirmeye alınacaktır. Pratik. Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

7 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Erkan Atmaca 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları - Design and implementation of a single-phase AC controller: Frequency control vs voltage control. - Design an implementation of a brusless dc motor: Speed control under load. - Performance evaluation of an electric car: Driving cycles in urban roads, speed and acceleration profiles, linear formulation. - Performance evaluation of an electric car: Driving cycles in interurban roads, speed and acceleration profiles, non- linear formulation. - Traction motors in electric vehicles: Performance, cost analysis, and comparison. 6 - Matlab-Simulink simulation of a brushless dc motor: Design and performance analysis. 7 - Matlab-Simulation of a -phase ac induction machine: Design and performance analysis. 8 - Design of brushless dc motor in Maxwell: Finite element method (FEM). 9 - Design of ac induction machine in Maxwell: Finite element method (FEM). 0 - Induction motor control techniques: Mathematical formulations, performance, cost analysis, and comparison. Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

8 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı 0-06 Öğretim Yılı İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bitirme Ödevi Konuları Öğretim Üyesi : Y.Doç. Dr. Aysel ERSOY YILMAZ Toplam Kontenjan : Konu : Süper iletken kablo modellenmesi(teorik) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel seviyede bilgisayar kullanımı Kontenjan : Konu : Aydınlatma elemanlarının performansının ölçülmesi(deneysel) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel bilgisayar bilgisi, Ödev deneysel olarak yapılacaktır. Ödevi alan öğrencilerin haftada en az kez rapor vermesi gerekmektedir. Kontenjan : Konu : Katodik koruma (Deneysel) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel bilgisayar bilgisi, Ödev deneysel olarak yapılacaktır. Ödevi alan öğrencilerin haftada en az kez rapor vermesi gerekmektedir. Kontenjan : Konu : Katodik koruma (Teorik) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel seviyede bilgisayar kullanımı,ödevin teorik kısmında modelleme yapılacaktır. Kontenjan :

9 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Konu : Enerji Sistemlerinde geçici olayların analizi(teorik) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel bilgisayar bilgisi yeterlidir. Kontenjan : Konu 6: Günlük hayatta maruz kalınan elektrik alanın incelemesi(deneysel) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel seviyede bilgisayar kullanımı Kontenjan : Konu 7: Yakıt pilinin performansına etki eden parametrelerin D model üzerinden incelenmesi(teorik) Alan : Elektrik Tesisleri Gereksinimler : Temel seviyede bilgisayar kullanımı Kontenjan :

10 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Niyazi KILIÇ 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Parkinson hastalığına sebep olan genlerin bilgisayarlı tespiti Danışmansız öğrenme ile veri madenciliği uygulaması R programı ile uygulama Uygulama - boyutlu sınıflandırma Uygulama EEG işaretlerinden duygu-durum kestirimi Uygulama Elektrookulografi tasarımı Uygulama Görgül kip ayrışımı biyolojik işaret işleme Boyut azaltma tekniklerinin karşılaştırılması Bagging YSA ile medikal verilerin sınıflandırılması Teorik + uygulama Uygulama Uygulama Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

11 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. İbrahim GÜNEŞ 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Akıllı Dağıtım Şebekelerinin İncelenmesi MW Hidroelektrik Santral Projesi Hazırlanması Teorik Teorik MW Jeotermal Elektrik Üretim Tesisi Projelendirilmesi 0 MW RES Rüzgar Elektrik Santral Projelendirilmesi MW GES Güneş Enerji Santral Projelendirilmesi 00 MW Nükleer Enerji Santral Projelendirilmesi 0 MW Hidrojen+Rüzgar Hibrit Elektrik Üretim Tesisi Projelendirilmesi 80 MW Doğalgaz Elektrik Santral Projelendirilmesi Teorik Teorik Teorik Teorik Teorik Teorik Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız. Yukarıdaki Projelerden 8 GÜNDÜZ 8 İKİNCİ ÖĞRETİM Toplamda 6 öğrenci olacak şekilde verilecektir. 6 den Sonra kalan projeler verilmeyecektir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

12 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Yasin ÖZÇELEP 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama-Proje İçeriği) Yarıiletken devre elemanlarının özeğrilerini çıkartacak sistem tasarımı Bilgisayar programları ve veri toplama kartları ile yarıiletken devre elemanlarının özeğrileri çıkartılacaktır. Örneğin; bir diyotun üzerine uygulanan gerilim değiştirilirken, üzerinden akan akım da algılanıp diyotun Id-Vd eğrisi çıkartılacaktır. Bu işlem BJT ve MOS tranzistörler için de yapılacaktır. MOSFET li güç kuvvetlendiricileri MOSFET li güç kuvvetlendiricilerin araştırılması, simülasyonunun yapılmasını içerir. Elektronik devre analiz programı(pspice gibi..) bilgisi gerektirir. Switched-capacitor Devre Tasarımı Devrelerde direnç yerine kullanılan switched capacitor tekniğinin araştırılması ve bu teknikle devre tasarımını içerir. Elektronik devre analiz programı(pspice gibi..) bilgisi gerektirir. Elektrosekreter Akıllı telefonlara yazılım yeteneği gerektirir. Günlük planlarınızı size sesle bildirecek ve sizin için planlama yapabilecek bir elektronik sekreter tasarlamanız istenmektedir. Ayrıntıları için lütfen görüşünüz. MOS tranzistörlerin güvenilirliklerinin belirlenmesi için uygun yöntem tespiti Deneysel bir ödevdir. Uzun süreli laboratuvar çalışmasını seven öğrencilere tavsiye edilir. 6 Yüksek verimli SEPIC Converter tasarımı Deneysel bir ödevdir. Ayrıntıları için lütfen görüşünüz. NOT: Ödev alan öğrencilerle aylık periyodik toplantılar yapılacaktır. ler bu toplantılarda ilerleme raporlarını sunacaklardır. Ödev alan öğrenci bu koşulu kabul etmiş sayılır. Ödevlerin yanındaki öğrenci sayısı o ödevi alabilecek maksimum sayıdaki öğrenci sayısıdır. Yani, yanında öğrenci yazan ödevi öğrenci de alabilir. Yukarıdaki Konulara ek olarak öğrencilerin belirlediği konular değerlendirilebilir.

13 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Y.Doç.Dr. Rana ORTAÇ KABAOĞLU Bitirme Ödevi Konuları - Hata Bulma (Fault Recognition) - Hata Tanıma/Sınıflandırma (Fault Identification/Classification ) - Hata Toleranslı Kontrol (Fault Tolerant Control) - Ölü zamanlı sistemler, modellenmesi ve kontrolü - Yüksek mertebeli sistemler, modellenmesi ve kontrolü - Aktif Ses Kontrolü - Diğer (lerin önerdiği konulardan)

14 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Doç. Dr. Fırat KAÇAR 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Aktif elemanların boyutlandırılması için yeni yöntemler Aktif elemanlarda gürültü analizi ve azaltılması için yeni yöntemler Aktif elemanlar ile endüktans benzetimi, filtre ve osilatör tasarlanacaktır. Proje kapsamında LTSPICE ve MATLAB programları koordineli olarak kullanılacaktır. Simulasyon ve Yazılım tabanlıdır. Proje kapsamında mevcut aktif elemanların gürültü model denklemleri çıkarılarak LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. Proje kapsamında belirlenecek aktif elemanlar ile endüktans benzetimi, filtre ve osilatör tasarlacaktır. Tasarlanan yapılar LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. 6 7 Gm-C yapıları ile filtre tasarımı Proje kapsamında Gm-C yapıları ile filtre tasarımları yapılacak, LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. Gm-C yapıları ile osilator tasarımı Proje kapsamında Gm-C yapıları ile osilator tasarımları yapılacak, LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. Memristor tabanlı devre tasarımı Proje kapsamında memristor tabanlı devre tasarımları yapılacak, LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. DTMOS yapıları ve uygulamaları Proje kapsamında DTMOS ile tasarımlar dizayn edilecek olup, LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır Aktif elemanları ile doğrultucu tasarımları lerin önerilecekleri pratik bitirme proje konusu lerin önerilecekleri pratik bitirme proje konusu Proje kapsamında aktif elemanlar ile doğrultucu tasarımları yapılacak, LTSPICE ile simülasyonları yapılacaktır. Not: Bitirme Projeleri İçin öğrenciler ile günde bir toplantı yapılacaktır. Proje içerikleri ile ilgili Bitirme Proje Danışmanınızdan bilgi alınız.

15 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Nevra BAYHAN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Ödevi Konuları (Örgün ve İkinci Öğretim) Açıklama Doğrusal zamanla değişen sistemlerin ortogonal seriler ile durum uzayı çözümü - Kontrol-Matematik-Yazılım Zaman gecikmeli (ölü zamanlı) sistemler ve kararlılık inceleme yöntemleri Kontrol-Matematik-Yazılım Genetik algoritmalar ve uygulamaları Kontrol-Matematik-Yazılım Katsayı diyagram metodu ve uygulamaları Kontrol-Matematik-Yazılım Kesir dereceli sistemler ve kesir dereceli kontolör tasarımı Kontrol-Matematik-Yazılım 6 Bulanık mantık ve uygulamaları Kontrol-Matematik-Yazılım UYARILAR:. Ödev konuları seçilmeden önce mutlaka Y.Doç.Dr. Nevra Bayhan ile görüşülmesi gerekmektedir.. Konular için Gereksinimler: MATLAB veya MATHEMATICA yazılım bilgisi, Matematik konularına yatkınlık ve Kontrol alanındaki kendi derslerimin seçilmiş olması veya alınmış olması, seçilen konularla ilgili uluslararası yayınlanmış bilimsel makaleleri inceleyebilmek.. Alan: Kontrol-Matematik-Yazılım. Yukarıda verilen konular sadece ilgi duyduğum konularda fikir verebilmek içindir. Çalışma yapmak isteyeceğim konular bunlarla sınırlı değildir. Yukarıdaki konulara ek olarak öğrencilerin önereceği konular da tartışılarak ödev olarak verilebilir.

16 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Mahmut YALÇIN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları. Sinyal kesiciler (jammers) arastirma odevi kisi. Sinyal kesiciler (Tasarim pratik odev, kisi). Muhendislik fakultesi ders, sinav programi gibi derslik dagilimlarini optimum yapacak bilgisayar programi (programlama dili kisitlamasi yoktur. kisi). Envai çeşit anten tasarımları, (yüksek kazançlı, genişbandlı, iki bandlı, dairesel polarizasyonlu) (herbiri kisilik). RF alt sistem tasarımı, (Düşük gürültülü yükselteç (LNA), osilatör, Mixer...) (herbiri kisi) 6. Telemetri, gps uygulamaları, METAL DEDEKTÖRÜ tasarimi (herbiri kisi)

17 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Erol ÖNEN 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları BİTİRME ÖDEVİ KONULARI -X ZEKA KÜPÜ ÇÖZEN ROBOT TASARIMI(kiĢi gece, kiģi gündüz) -UZAKTAN ARABA KONTROLÜ(kiĢi gece, kiģi gündüz) (kablosuz olarak bilgisayardan verilen komutları ve rotayı gerçek zamanlı olarak izlemesi beklenmektedir) -TEMEL ZF(ZAMAN-FREKANS) ANALĠZ YÖNTEMLERĠNĠN ARAġTIRILMASI VE MATLAB ĠLE TF-GUI(TIME-FREQUENCY GRAPHIC USER INTERFACE) TASARIMI(kiĢi gece, kiģi gündüz) Yrd. Doç. Dr. EROL ÖNEN akademierol at gmail.com

18 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yard.Doç.Dr. Abdurrahim AKGÜNDOĞDU 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları Açıklama (Teorik- Deneysel-Uygulama- Proje İçeriği) Batarya Yönetim Sistemi (BMS) Tasarımı ve Uygulaması Elektrikli araçlarda kullanılan batarya yönetim sistemlerinin tasarımı ve uygulaması Fırçasız DC Motor ve Motor Sürücüsü Tasarımı BLDC (Fırçasız DC) Motor ve Motor Sürücüsü Tasarımı İnsansız Hava Aracı Tasarımı ve Uygulamaları Gözetleme, afet yardımı, çeşitli organizasyonlarda görüntüleme için insansız hava aracı (Dron vb. ) tasarımı ve uygulaması Yapay Zeka Yöntemleri Kullanılarak Sınıflandırma Çeşitli Yapay Zeka Yöntemleri ( SVM, ANN, GP, CNN vb.) ile mevcut datalar kullanılarak sınıflandırma yapılması Tesla Bobini Tasarımı Tesla bobini tasarlanması NOT: Başka bir konuda çalışmak isteyen öğrenciler kendi konularıyla beraber başvurabilirler.

19 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yard.Doç.Dr. Bahattin KARAKAYA 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları. Su altı akustik haberleģme kanallarının simulasyonu - kiģi - Teorik ve Matlab uygulama. Su altı akustik haberleģme sisteminin simulasyonu - kiģi - Teorik ve Matlab uygulama. Ultraviyole ıģık ile haberleģme sisteminin simulasyonu - kiģi - Teorik ve Matlab uygulama. Yüz tanıma ve yüz bölgelerinin ölçümlendirilmesi - kiģi - Teorik ve Matlab veya farklı bir programlama dilinde uygulama, pratik. Akıllı karakter tanıma ve uygulamaları - kiģi - Teorik ve Matlab veya farklı bir programlama dilinde uygulama, pratik 6. Hassas Tarım Teknolojilerinde akıllı sensör uygulamaları, verilerin toplanması, ve verilerin iģlendiği bilgisayar yazılımı - kiģi - Teorik ve Matlab veya farklı bir programlama dilinde uygulama, pratik 7. Ġnsansız hava araçları (ĠHA) ile algılama ve görüntüleme platformları ve tarım amaçlı kullanımı - kiģi - Teorik ve Matlab veya farklı bir programlama dilinde uygulama, pratik 8. Önerilen bir proje - kiģi - Teorik ve Matlab veya farklı bir programlama dilinde uygulama, pratik Yrd. Doç. Dr. Bahattin Karakaya

20 İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 0-06 Akademik Yılı Yrd. Doç. Dr. Mahmut ÖZTÜRK 0-06 Akademik Yılı Lisans Bitirme Projesi Konuları (ÖÖ ve İÖ) Öğr. No Ad-Soyad Sayısal Ortamlarda Bilgi Gizleme Yöntemleri Sayısal İmgelerde Çözünürlük Yükseltme (Super-Resolution) Üç Boyutlu (D) Görüntü Oluşturulması ve D Görüntüleme Teknolojileri Sıkıştırılmış Algılama (Compressed Sensing) Yüz İfadesinden Duygu Tanıma Dimensionality Reduction Techniques Android ya da IOS Tabanlı Mobil Görüntü İşleme Uygulaması Geliştirme Recent Topics in Computer Networking: Wireless Sensor Networks and Delay Tolerant Networks. Microcontroller Kullanılarak Teleskop Kontrol Uygulaması

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3-5 Haziran 2015 Organizasyon: Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Teknoloji Transfer Ofisi http://eee.ktu..edu.tr http://www.ktu.edu.tr/tto

Detaylı

kirlilik türü üzerine bir arıtım için diyagram oluşturulması 3. İ.P. Elektrokimyasal artıma sistemlerinin incelenmesi Metodlar

kirlilik türü üzerine bir arıtım için diyagram oluşturulması 3. İ.P. Elektrokimyasal artıma sistemlerinin incelenmesi Metodlar YRD. DOÇ. DR. AYŞE ELİF SANLI MÜHENDİSLİK TASARIM-I PROJE KONUSUNA İLİŞKİN DETAYLI BİLGİLER Atık suların arıtımı için elektrokimyasal sistem içeren çevreci bir Proje Başlığı proses geliştirilmesi Sularda

Detaylı

T.C. NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ AVANOS MESLEK YÜKSEKOKULU

T.C. NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ AVANOS MESLEK YÜKSEKOKULU Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 1 GÜZ AİT 101 2 0 2 Zorunlu İÇERİK: Osmanlı Devleti nin gerilemesi ve nedenleri, k Milli Mücadelesi, Mustafa Kemal Paşa nın etkili olduğu kongreler konuları ders içeriğini

Detaylı

2011-2012 Bahar Dönemi Proje II ve Bitirme Çalışması Konuları

2011-2012 Bahar Dönemi Proje II ve Bitirme Çalışması Konuları 2011-2012 Bahar Dönemi Proje II ve Bitirme Çalışması Konuları 1. Prof. Dr. Semra ÖZTÜRK 1. Güç Kalitesi 2. Enerji Planlaması 3. İletim Sistemi Problemleri 4. Güç Kalitesi 5. Şalt Tesisi ve Ekipmaların

Detaylı

LİSANS EĞİTİMİ. Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı;

LİSANS EĞİTİMİ. Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı; LİSANS EĞİTİMİ Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı; yürürlüğe girmesi ile birlikte lisans eğitiminden sorumlu olan Öğretim Başkanlığının adı Dekanlık olarak değiştirilmiştir. Askerliğin gerektirdiği

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı

Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri)

Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri) Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri) Bu dosyadaki proje konuları 2014 2015 Güz ve Bahar dönemlerinde Tasarım ve Proje derslerini alacak olan öğrencilere önerilen konulardır.

Detaylı

SAVUNMA SANAYİİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ

SAVUNMA SANAYİİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ SAVUNMA SANAYİİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ İlan No: TBTK.SAGE.2015-01 (Araştırmacı) 1) İŞİN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ 1.1. Referans Kodu: SAGE.A.ETB01 / AR-GE Personeli Elektronik Tasarım Biriminde

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ LİSANS PROGRAMI TANITIMI

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ LİSANS PROGRAMI TANITIMI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ LİSANS PROGRAMI TANITIMI Mehmet Fevzi Akşahin, Bülent YILMAZ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, Başkent Üniversitesi, ANKARA e-posta: maksahin@baskent.edu.tr,

Detaylı

SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE!..

SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE!.. SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE!.. Mühendislik Araştırmaları ders tercihlerinizi yapmanıza yardımcı olmak amacıyla, Bölüm öğretim üye kadromuzun bu kapsamındaki çalışma alanları ve yaptırmak istedikleri

Detaylı

İNGİLİZCE(HAZIRLIK SINIFI) (0 0 0)

İNGİLİZCE(HAZIRLIK SINIFI) (0 0 0) SAYFA:1/11 EEM000 İNGİLİZCE(HAZIRLIK SINIFI) (0 0 0) AKTS:0 I. YARIYIL DERSLERİ EEM1001 MATEMATİK I (4 2 5) Ön Bilgiler ve Fonksiyonlar, Limit ve Süreklilik, Türev, Türevin Uygulamaları, İntegrasyon, Belirli

Detaylı

A. Sınıf Tipi Uygulamalar... 16 B. Tatbikat ve Laboratuvar Tipi Uygulamalar... 17 C. Proje Tipi Uygulamalar... 18

A. Sınıf Tipi Uygulamalar... 16 B. Tatbikat ve Laboratuvar Tipi Uygulamalar... 17 C. Proje Tipi Uygulamalar... 18 Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı Kataloğu İstanbul 2015 İçindekiler SUNUM... 1 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tanımı... 1 EEM Bölümünün Vizyon

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DERS GÜZ YARIYILI İÇERİKLERİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DERS GÜZ YARIYILI İÇERİKLERİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DERS GÜZ YARIYILI İÇERİKLERİ EE 501 DOĞRUSAL SİSTEMLER-I Doğrusal Uzaylar: Alanlar, doğrusal bağımsızlık, temel, doğrudan toplam dekompozisyonu, ölçülendirilmiş

Detaylı

T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİN İÇERİĞİ 1. DÖNEM DERS LİSTESİ TUR 0101 Türk Dili (T-U) K: (4-0) 4 AKTS:4 Dilin tanımı, sosyal

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İÇİNDEKİLER 5 7 9 10 11 12 13 14 REKTÖR DEN ENSTİTÜ MÜDÜRÜ NDEN GENEL BİLGİLER VE TARİHÇE ÇUKURSARAY GÜNÜMÜZDE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÖNETİM YAPISI FEN

Detaylı

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Kısa Ders İçerikleri 1 İÇİNDEKİLER I. YARIYIL DERSLERİ... 7 MEK1001 Matematik I (4-2-6)... 7 MEK1003 Fizik I (3-1-5)... 7 MEK1005

Detaylı

MEKATRONİK STRATEJİ RAPORU

MEKATRONİK STRATEJİ RAPORU TÜBİTAK MEKATRONİK STRATEJİ RAPORU VİZYON 2023 PROJESİ MEKATRONİK STRATEJİ GRUBU Ağustos 2004 ANKARA Mekatronik Strateji Grubu Üyeleri Koordinatör: Prof.Dr. Aydan Erkmen ODTÜ, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik

Detaylı

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ PROJELER 1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ 2. JAVA İLE İNTERNET TABANLI ALARM SİSTEMİ GELİŞTİRME 3. RADYODİYAGNOSTATİK GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARINDA ELDE EDİLEN 4. GÖRÜNTÜLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ

Detaylı

F BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

F BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ te si ül Fa k ik sl di en üh M BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2 2 İçindekiler 05 Dekanın Mesajı 07 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 19 Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 33 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 41

Detaylı

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM. 17 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN), başlangıçta Havacılık, Elektronik,

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM. 17 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN), başlangıçta Havacılık, Elektronik, LİSANSÜSTÜ EĞİTİM 17 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN), başlangıçta Havacılık, Elektronik, Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dallarında yüksek

Detaylı

ANABĠLĠM DALI ADI: ELEKTRĠK ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ. ANABĠLĠM DALI BAġKANI: PROF. DR. SAADETDĠN HERDEM

ANABĠLĠM DALI ADI: ELEKTRĠK ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ. ANABĠLĠM DALI BAġKANI: PROF. DR. SAADETDĠN HERDEM ANABĠLĠM DALI ADI: ELEKTRĠK ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ ANABĠLĠM DALI BAġKANI: PROF. DR. SAADETDĠN HERDEM ANABĠLĠM DALI HAKKINDA GENEL BĠLGĠLER ( TANIM, TARĠHÇE, HEDEFLER V.S) Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Detaylı

Gömülü Sistemler ve Uygulamaları Sempozyumu

Gömülü Sistemler ve Uygulamaları Sempozyumu GömSis 2008 Gömülü Sistemler ve Uygulamaları Sempozyumu Düzenleme Kurulu Prof. Dr. Emre HARMANCI, İTÜ Bilişim Enstitüsü Doç. Dr. Müştak Erhan YALÇIN, İTÜ Elektrik Elektronik Fak, Elektronik ve Haberleşme

Detaylı

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL DERS İÇERİKLERİ 0102101 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ- I Türk İnkılap

Detaylı

ZKÜ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ ĠKĠNCĠ ÖĞRETĠM PROGRAMI DERS ĠÇERĠKLERĠ I. SINIF DERS ĠÇERĠKLERĠ 1.

ZKÜ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ ĠKĠNCĠ ÖĞRETĠM PROGRAMI DERS ĠÇERĠKLERĠ I. SINIF DERS ĠÇERĠKLERĠ 1. ZKÜ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ ĠKĠNCĠ ÖĞRETĠM PROGRAMI DERS ĠÇERĠKLERĠ I. SINIF DERS ĠÇERĠKLERĠ 1. YARIYIL DERSLERĠ EEM101 Elektrik-Elektronik Mühendisliğine Giriş ( 3 + 0)

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI

PROJE ÖZETLERİ TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006-2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI PROJE ÖZETLERİ 2007 İSTANBUL

Detaylı

1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz.

1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz. Turgut Özal Üniversitesi No Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı Önerisi 1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz. ÖNERİLEN YÜKSEK LİSANS

Detaylı

Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 2007 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu Sürüm No. 1.0

Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 2007 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu Sürüm No. 1.0 Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 2007 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu Sürüm No. 1.0 Tekirdağ, Temmuz 2008 2009-2014 yılları Stratejik Planları,Sürüm No.1 İçindekiler Giriş...5 1. Kapak...Hata!

Detaylı

2015-2018 DÖNEMİNDE AÇILMASI PLANLANAN TÜBİTAK 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE DESTEKLEME PROGRAMI ÇAĞRILARI

2015-2018 DÖNEMİNDE AÇILMASI PLANLANAN TÜBİTAK 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE DESTEKLEME PROGRAMI ÇAĞRILARI 2015-2018 DÖNEMİNDE AÇILMASI PLANLANAN TÜBİTAK 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE DESTEKLEME PROGRAMI İÇİNDEKİLER Kategori 1: Bilgi ve İletişim Teknolojileri...1 Teknoloji Alanı 1: Gömülü Sistemler (M2M dahil)...1

Detaylı

TÜBİTAK ARDEB - 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI 2015-2018 PLANLANAN ÇAĞRILAR KATALOĞU

TÜBİTAK ARDEB - 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI 2015-2018 PLANLANAN ÇAĞRILAR KATALOĞU TÜBİTAK ARDEB - 1003 ÖNCELİKLİ ALANLAR AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI 2015-2018 PLANLANAN ÇAĞRILAR KATALOĞU İÇİNDEKİLER Kategori 1: Bilgi ve İletişim Teknolojileri 13 Teknoloji Alanı 1: Gömülü Sistemler

Detaylı

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİKLERİ

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİKLERİ KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN EĞİTİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLERİN LERİ MAT183 Matematik I (4-0) 4-4 FIZ 183 Genel Fizik I (4-0) 4-4 KIM183 Genel Kimya

Detaylı