1. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ"

Transkript

1 1. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ İTÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) stratejik plan çalışması, dönemlerine ait projeksiyonların yapılabilmesi için 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu nun 9. Maddesinde belirtilen; Kamu İdareleri; kalkınma planları, programlar, ilgili mevzuat ve benimsedikleri temel ilkeler çerçevesinde geleceğe ilişkin misyon ve vizyonlarını oluşturmak, stratejik amaçlar ve ölçülebilir hedefler saptamak, performanslarını önceden belirlenmiş göstergeler doğrultusunda ölçmek ve bu sürecin izleme ve değerlendirmesini yapmak amacıyla katılımcı yöntemlerle stratejik plan hazırlarlar. hükmü çerçevesinde, Kamu Kuruluşları İçin Stratejik Planlama Kılavuzu ile belirlenmiş olan şablona göre hazırlanmıştır. Stratejik Plan çalışmaları tarihli Rektör onayı ile başlatılmıştır. İlk olarak Mayıs 13te İTÜ- KKTC nin Lefkoşa daki Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Binası nda İTÜ Rektörü, İTÜ Genel Sekreteri, İTÜ- KKTC Rektörü, İTÜ-KKTC Rektör Danışmanları ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı ile KKTC deki Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya; KKTC Mimarlar Odası Başkanı, KKTC Turizm Planlama Dairesi Müdürü, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Derneği Genel Başkanı, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı, Kıbrıs Türk Hava Trafik Kontrolleri Derneği Temsilcisi, KKTC Meteoroloji Derneği Başkanı, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı, Kıbrıs Türk Bilim ve Teknoloji Derneği (BİLTED) Başkanı ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği KKTC Temsilcisi katılım sağlamıştır. 4 Diğer taraftan, fiziki planlama için bir müşavir firma İTÜ-KKTC Rektörlüğü tarafından görevlendirilmiştir. KKTC de kurulacak olan Yeni Erenköy Kampüsü ile renove edilecek Gazimağusa Kampüsü ile ilgili master planlar hazırlanmış, bu süreçte İTÜ ve İTÜ-KKTC Rektörü ile toplantılar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti ile toplantılar yapılarak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Stratejik Planlama Ekibi, Haziran 13 döneminden itibaren çalışmalara başlamış, milletvekilliği seçimlerinin ardından 5-6 Eylül 2013 tarihlerinde KKTC de paydaş kurumlar ile birebir görüşmeler yapmıştır. Kamu ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde, İTÜ-KKTC den beklentiler, eğitim, araştırma ve sosyal olanaklar ile ilgili ihtiyaçlar, KKTC deki mevcut durum analizi ve İTÜ-KKTC ye yönelik algılar üzerine bilgi edinilmiştir.

2 Stratejik plan hazırlama sürecinin tamamında objektif veriler ve başarılı uygulamalar referans alınarak hareket edilmiştir. KKTC gibi ada ülkesi konumundaki ülkelerin yanı sıra Avrupa ve Amerika daki başarılı üniversitelerin vizyon, misyon, eğitim programları ve stratejik planları incelenmiştir. Ülke Malta Malezya Singapur Yeni Zelenda Filipinler İngiltere İsviçre Amerika İncelenen Kaynaklar University of Malta-2020 Vision or Optical Illusion? University of Malta-Student Statistics and Annual Reports Malta-Further and Higher Education Strategy 2020-NCHE Malta College of Arts, Science and Technology (MCAST) University of Malaysia Strategic Plan National Higher Education Strategic Plan-Malaysia National University of Singapore Singapore Management University The University of Auckland Strategic Plan Massey University, The Road to 2020 The Silliman Strategic Plan University of Southeastern Philippines Strategic Plan University of Oxford Strategic Plan The University of Nottingham Strategic Plan (UK, China, Malaysia) ETH Zurich Strategic Orientation Penn State Strategic Plan Penn State Sustainability Strategic Plan Transforming UCLA for the 21 st Century Yale Sustainability Strategic Plan Yale Design Requirements Cornell University at its Sesquicentennial, A Strategic Plan Carnegie Mellon 2008 Strategic Plan Creating a Brilliant Future for the University of Illinois, Strategic Plan Framework 2006 Boston University Strategic Plan Planın kritik aşamalarından biri beş yıllık periyotta açılması planlanan bölümlere yönelik projeksiyon çalışması olmuştur. Bunun için öncelikle, birincil ve ikincil verilere dayanan objektif bir yöntem geliştirilmiştir. Sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek amacıyla aşağıdaki adımlar takip edilmiştir: Birincil Verilerin Analizi: ÖSYM yerleştirme sonuçları incelenerek KKTC ve Türkiye deki kontenjan doluluk oranları analiz edilmiş, son yıllarda en çok talep gören bölümler belirlenmiştir. Ayrıca kontenjanların belirlenmesi için de ilgili bölümlerin KKTC ve ardından Türkiye deki üniversitelerdeki yerleştirme rakamları baz alınmıştır. 1 1 Hâlihazırda KKTC üniversitelerinde bulunmayan bölümler için Türkiye verileri kullanılmıştır.

3 İkincil Verilerin Analizi: İTÜ-KKTC nin global üniversite olma ve KKTC ye üçüncü ülkelerden öğrenci kazandırma hedefi doğrultusunda Asya, Afrika, Orta Doğu, Asya-Pasifik ve Avrupa bölgelerinde gelişen trendleri ve işgücü ihtiyacını anlamaya yönelik raporlar incelenmiştir. İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Avrupa Mesleki Eğitim Geliştirme Merkezi (CEDEFOP), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Bankası, Asya Gelişim Bankası ve Afrika Ekonomik Görünümü (African Economic Outlook) gibi kurumların bölgeler ve ülkeler bazında hazırladığı raporlardan aşağıdaki verilere ulaşılmıştır: o ülke ve bölgelerdeki mevcut ekonomik durum o sektörlerin ekonomi ve istihdamdaki payları o gelişmesi beklenen ve hükümetlerin öncelikli yatırım hedefinde yer alan sektörler o nitelikli işgücü eksikliğinin yaşandığı iş alanları Yurtdışı Tanıtım Çalışmalarına İlişkin Veriler: İTÜ-KKTC akademisyenlerinin katıldığı yurtdışı eğitim fuarları ve fuarlarda eğitim temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantılardan edinilen görüş ve değerlendirmeler; potansiyeli yüksek ülkeleri ve bu bölgelerde ihtiyaç duyulan eğitim alanlarını belirlemek için analize dâhil edilmiştir. 2 İTÜ Markası: Projeksiyon çalışmasının son bileşeni olarak İTÜ markasının ulusal ve uluslararası etkisi dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. 6 Tüm bu veriler konsolide edilerek gelecekte ihtiyaç duyulacak bölümlere ait bir matris oluşturulmuştur. 3 Son olarak gelir-gider projeksiyonları yapılarak KKTC deki paydaşlarla yapılan görüşmelerden edinilen bilgiler ile beraber stratejik plan hazır hale getirilmiştir. 2 Fuar katılımları ve temsilciler ile çalışmaları içeren detaylı bilgiler, Faaliyet Alanları ile Ürün ve Hizmetlerin Belirlenmesi Kısmında Eğitim-Lisans başlığı altında yer almaktadır. 3 Faaliyet Alanları ile Ürün ve Hizmetlerin Belirlenmesi Kısmında Eğitim-Lisans başlığı altında ilgili verilere yer verilmiştir.

4 STRATEJİK PLANLAMA EKİBİ İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Başkanı İTÜ Rektör Danışmanı - İTÜ Kariyer Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuat Erdal Doç. Dr. Salim Atay STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİNDE GÖRÜŞ ALINAN AKADEMİSYENLER İTÜ Rektörü İTÜ-KKTC Rektörü İTÜ-KKTC Rektör Danışmanı İTÜ-KKTC Rektör Danışmanı İTÜ-KKTC Rektör Danışmanı İTÜ-KKTC Rektör Danışmanı İTÜ-KKTC Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karaca Prof. Dr. Ercan Kahya Doç. Dr. Murat Budakoğlu Doç. Dr. Serdar Kum Doç. Dr. Burçkin Dal Doç. Dr. Gözde Çolakoğlu Sarı Yrd. Doç. Dr. Göksenin İnalhan 7

5 2. DURUM ANALİZİ 2.1 Tarihçe İTÜ-KKTC, 19 Ocak 2008 de imzalanan İstanbul Teknik Üniversitesi nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) kurmasına ilişkin Çerçeve Protokolü ile kurulmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolü nün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair 5756 sayılı Kanun, 17 Nisan 2008 de TBMM de kabul edilmiştir. KKTC Cumhuriyet Meclisi nin 16 Mart 2009 tarihli 44. birleşiminde kabul edilen 38/2009 sayılı İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) Yasası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete de yayımlanmak suretiyle ilan olunmuştur. Son olarak 5 Ocak 2010 da, 19 Ocak 2008 tarihinde imzalanan ve tarih ve 5756 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ekli İstanbul Teknik Üniversitesi nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolü nün onaylanması, T.C. Dışişleri Bakanlığı nın tarih ve HUMŞ/1574 sayılı yazısı üzerine tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3. maddesine göre, T.C. Bakanlar Kurulu nca tarihinde kararlaştırılmış ve karar Resmi Gazete de yayımlanmıştır eğitim-öğretim yılında Yabancı Diller Hazırlık Okulu faaliyete girmiş ve 2012 yılında Temel Bilimler ve Mühendislik eğitimi lisans programlarına ilişkin altyapı çalışmaları başlatılmıştır öğretim yılı itibari ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümlerinde eğitim verilmeye devam edilmektedir. Gelenekten geleceğe ilkesi ve İTÜ nün 240 yıllık köklü geçmişinden referans alınarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nin stratejileri ve İTÜ-KKTC nin global bir üniversite olma hedefi ile uyumlu yeni programlar geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

6 2.2 Örgütlenme İTÜ-KKTC organları, KKTC Cumhuriyet Meclisi nin 16 Mart 2009 tarihli 44. birleşiminde kabul edilen 38/2009 sayılı İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri (Kuruluş, Görev, Çalışma ve Denetleme) Yasası ile belirlenmiştir. Yönetim Kurulu İTÜ-KKTC yönetim kurulunun oluşumu ilgili kanunun 7. Maddesine göre şu şekilde tanımlanmıştır: 1. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu, İTÜ-KKTC ve üniversitenin en yüksek karar organıdır; bir Başkan (Rektör) ve altı üyeden oluşur. 2. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi nin öğretim üyeleri arasından atanacak olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdinde yetki ve sorumluluk açısından Rektör sıfat ve statüsünü haiz İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkanı ile İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü tarafından atanacak olan dört üye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Eğitim İşleriyle Görevli Bakanlığın eğitim ile ilgili kişiler arasından atayacağı iki üyeden oluşur. 3. Rektör, İTÜ-KKTC ve üniversite tüzel kişiliğinin temsilcisi ve en yüksek ita amiridir. 4. Rektör ve üyelerin görev süreleri üç yıldır. Süreleri biten üyelerin yerine aynı usullerle üç yıl için yeniden atama yapılır. Eski Rektör ve üyeler yeniden atanabilirler İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin üyeliğinin herhangi bir şekilde boşalması halinde, en geç bir ay içinde aynı usul ile yenileri atanabilir. Atanan üye, yerine atandığı üyenin süresini tamamlar. 6. Rektör Yardımcıları da oy hakları olmaksızın Yönetim Kurulu toplantılarına katılabilirler. İTÜ-KKTC yönetim kurulunun görev ve yetkileri aynı kanunun 9. Maddesi ne göre şunları içermektedir: 1. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu, aşağıdaki konular da dahil olmak üzere, Protokolde belirtildiği şekilde ve İstanbul Teknik Üniversitesi yetkili kurulları tarafından onaylanan yönetmeliklerle kendisine devredilen yetki çerçevesinde doğrudan veya İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu, İstanbul Teknik Üniversitesi Yönetim Kurulu veya İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü nün onayı ile karar alır. 2. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu nun görev ve yetkileri şunlardır: a. İTÜ-KKTC Fonunun amaçlarına uygun olarak kurulması ve yönetilmesinin sağlanması b. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkanı (Rektör) tarafından hazırlanan yıllık faaliyet programı ve yıllık bütçenin kabul edilmesi, bütçe yılı içinde fasıllar arasında aktarma yapılması ve yıl sonunda kesin hesapların kabul edilmesi

7 İstanbul Teknik Üniversitesi Yönetim Kurulu nun onayı ile kesinleşecek bütçe dışında harcama yapılamaz ve taahhüde girilemez. c. İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkanı nca hazırlanan yıllık faaliyet raporlarının müzakere edilmesi ve yılsonu kesin hesaplarının kabul edilmesi d. Öğrenim ücretlerinin belirlenmesi amacıyla İTÜ Yönetim Kurulu na öneride bulunulması e. İTÜ Senatosu nun onayı ile akademik program veya birim açma, kapatma veya birleştirme kararlarının alınması f. Akademik ve yönetsel kadro tahsislerinin yapılması g. Rektör ün üniversite içinden veya dışından önereceği adaylar arasından fakülte, enstitü, yüksek okul ve diğer birimlerin dekan ve müdürlerinin atanması için İTÜ Yönetim Kuruluna öneride bulunulması h. İTÜ-KKTC de görev alacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı uyruklu akademik ve idari personelin sözleşme esas ve usulleri ile ücret sistemlerinin belirlenmesi i. Rektör ün önerisi ile İTÜ-KKTC akademik personelinin atama ve terfileri için İTÜ Yönetim Kuruluna önerilerde bulunulması j. İTÜ-KKTC ve Üniversiteye yurt içinden ve dışından yapılacak her türlü taşınır ve taşınmaz hibe ve yardımların kabul edilmesi ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunulması k. İTÜ-KKTC ile diğer kurumlar arasında işbirliği anlaşma ve Protokollerin yapılması l. Bu yasa ve protokol çerçevesinde belirlenen amaçları gerçekleştirebilmek için vakıf, şirket, kooperatif, dernek, birlik, döner sermaye işletmeleri ve/veya başka tüzel kişilikler kurulmasına karar verilmesi m. Bu yasa ve protokolde belirtilen ve İTÜ-KKTC yönetim, eğitim-öğretim, araştırma ve diğer faaliyetlerini düzenleyecek yönetmeliklerin hazırlanması ve n. Bu yasada ve protokolde belirlenen diğer görevlerin yerine getirilmesi 10 Rektör Aynı kanunun 14. Maddesi gereği Rektörün başlıca görev ve yetkileri aşağıdaki gibidir: 1. Üniversite nin, İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu nun kararları uyarınca bir bütün olarak kuruluş ve çalışma amaçlarını gerçekleştirmek için yönetme yetkisini kullanmak; Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu, İstanbul Teknik Üniversitesi Yönetim Kurulu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü ile konuları ile ilgili doğrudan istişarelerde bulunmak; İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu, Yönetim Kurulu ve Üniversite Senatosu nun öngördüğü plan, program, rapor ve karar suretlerini uygulatmak

8 2. Üniversite öğretim üyeleri ile diğer personeli denetlemek 3. Üniversitenin kurum ve birimlerinin çalışma koşullarını, verimliliklerini, standartlarını, akademik ve yönetsel personelinin etkinliğini izlemek, denetlemek, özlük dosyalarını tutturmak, iş tanımlarına göre iş değerlendirmelerinin yapılmasını sağlamak 4. İTÜ-KKTC Yönetim Kuruluna, Akademik Konseye ve gerektiğinde diğer Üniversite kurullarına başkanlık etmek; Üniversite kurullarının önerilerini inceleyerek karara bağlamak; Üniversiteye bağlı kuruluşlar arasında düzenli çalışmayı sağlamak 5. Her eğitim-öğretim yılı sonunda ve gerektiğinde Üniversitenin eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım, toplumsal hizmetler ve diğer faaliyetleri hakkında İTÜ-KKTC Yönetim Kuruluna bilgi vermek 6. Üniversitenin yatırım programlarını, bütçesini ve kadro ihtiyaçlarını hazırlayıp yetkili kurulların onayına sunmak 7. Gerekli gördüğü hallerde İTÜ-KKTC yi oluşturan kuruluş ve birimlerde görevli akademik, yönetsel ve diğer personelin görev yerlerini değiştirmek veya bunlara yeni görevler vermek ve 8. Bu yasa ve protokol ile kendisine verilen diğer görevleri yapmak. 11 Rektör Yardımcıları Kanunun 13. Maddesi 3. Fıkrasına göre Rektör, İTÜ-KKTC de görevli öğretim üyeleri arasından kendine en çok üç yardımcı seçer. Rektör yardımcıları, rektörün göstereceği biçimde ona yardım ederler. Rektörün yokluğunda rektör tarafından görevlendirilecek bir rektör yardımcısı, rektöre vekalet eder. Rektör yardımcıları, rektör tarafından görev süreleri dolmadan da görevden alınabilirler. Rektör Danışmanları Mevcut organizasyon yapısı içerisinde İstanbul da iki ve KKTC de üç rektör danışmanı görev almaktadır. Akademik Konsey Akademik konseyin oluşumu ve toplanma şekilleri ilgili kanunun 15. maddesince düzenlenmiştir: 1. Akademik Konsey, Rektör ün başkanlığında, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Rektörlüğe bağlı Enstitü ve Yüksekokul Müdür lerinden; profesörler, doçent ve yardımcı doçentlerin de kendi aralarından seçecekleri birer temsilciden oluşur. 2. Akademik Konsey, her eğitim-öğretim yarıyılı başında ve sonunda olmak üzere ve Rektör ün gerekli gördüğü hallerde toplanır.

9 Akademik Konsey in Görevleri 1. Üniversite bünyesindeki akademik programlar ve akademik birimlerin açılması, kapatılması, değiştirilmesi, birleştirilmesi hakkındaki önerileri değerlendirmek ve Rektöre görüş bildirmek 2. Üniversitenin, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım faaliyetlerinin esaslarına ilişkin konularda program ve birimler arasında eşgüdüm sağlamak amacıyla Rektör e öneriler sunmak 3. Üniversitenin yıllık eğitim-öğretim programı ve takvimi hakkında Rektör e önerilerde bulunmak 4. Rektörlükçe veya Akademik Konseyce oluşturulan çalışma grupları tarafından hazırlanan akademik plan-program, rapor ve diğer benzeri karar önerilerini görüşmek, karar oluşturmak ve bu kararları Rektör eliyle İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu nun onayına sunmak ve 5. Bu Yasa ve Rektörlükçe kendisine verilen diğer görevleri yapmak şeklinde tanımlanmıştır. Fakülte Kurulu Akademik bir organ olup görev ve yetkileri kanunun 19. Maddesinde belirlenmiştir: 1. Fakültenin, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım faaliyetlerinin planlanmasının, programa bağlanmasının ve uygulanmasının sağlanmasında Dekana görüş bildirmek, sunulan önerilere ilişkin karar oluşturmak 2. Öğrencilerin kabulü ve okuldan çıkarılmaları ile eğitim- öğretim ve sınavlara ilişkin işlemler hakkında karar vermek 3. Dekanın fakülte yönetimi ile ilgili getireceği konularda görüş bildirmek ve 4. Bu Yasa ile Dekan tarafından kendisine verilen diğer görevleri yapmak 12

10 İTÜ-KKTC ÖNERİLEN ORGANİZASYON ŞEMASI REKTÖR Kalite Koordinatörlüğü Rektör Danışmanları (İstanbul) Hukuk Müşavirliği Rektör Yardımcısı Rektör Yardımcısı Genel Sekreter Rektör Danışmanı Rektör Danışmanı Rektör Danışmanı Mühendislik Programları Araştırma ve Geliştirme Merkezleri İnsan Kaynakları Md. Kariyer Merkezi Öğrenci İşleri Md. Kurumsal İletişim Md. Denizcilik Programları BAP Ofisi İdari ve Mali İşler Md. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi Kütüphane Dokümantasyon Md. Sosyal ve Kültürel İşler Md. 13 Sosyal Bilimler Programları Sürekli Eğitim Merkezi Bilişim Teknolojileri Md. Sağlık ve Spor Md. Öğrenci Merkezi Konservatuar Yapı ve Teknik İşler Md. Yurtlar Mezunlar Derneği Hazırlık ve Yabancı Diller Yazı İşleri Ofisi Kongre ve Kültür Merkezleri Enstitüler Güvenlik Ofisi Fen Bilimleri Enstitüsü Sosyal Bilimler Enstitüsü

11 2.3 Fiziki Durum İTÜ-KKTC; Gazimağusa, Yeni Erenköy ve Lefkoşa olmak üzere üç farklı lokasyonda hizmet verecektir. Gelecek üç yıl boyunca sürecek inşaat ve yenileme çalışmaları sonunda halihazırda eğitimin devam ettiği Gazimağusa kampüsü toplam m 2 kullanım alanına kavuşurken; KKTC nin deniz kıyısında yer alan ilk kampüsü olacak Yeni Erenköy de, m 2 büyüklüğünde bir yaşam alanı yaratılacaktır. GAZİMAĞUSA KAMPÜSÜ BİRİM ALAN (m 2 ) Planlanan Tarih Konservatuar (Derslikler ve Akademik Birimler) Kongre ve Kültür Merkezi Kütüphane Sürekli Eğitim Merkezi Yemekhane (ilave) Kapalı Spor Salonu Misafirhane Öğrenci Misafirhanesi İbadethane KULLANIM ALANLARI TOPLAMI m 2 YENİ ERENKÖY KAMPÜSÜ BİRİM ALAN (m 2 ) Planlanan Tarih Eğitim Birimleri I.Etap II. ve III.Etap Mühendislik Fakültesi Deniz Bilimleri Fakültesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yabancı Diller ve Hazırlık Okulu İdari Birimler Rektörlük - İdari İşler Öğrenci İşleri - Bilgi İşlem Merkezi Kongre Merkezi Kongre Merkezi Oditoryum - Merkez Derslik Kütüphane Müze Yemekhane Sağlık Merkezi Çarşı Öğrenci Merkezi Kapalı Spor Salonu Lojman Yurtlar Misafirhane İbadethane KULLANIM ALANLARI TOPLAMI m 2 14

12 Öğrencilerimizin zamanının önemli bir kısmını geçireceği kampüslerimiz, üniversitemizin eğitim ve yaşam algısını yansıtacak nitelikte, değerli yapılardır. Bu nedenle üniversitemiz kampüslerinin doğal güzellikleri korunarak, İTÜ-KKTC kimliğini yansıtan çağdaş yaşam alanları olarak kurgulanması, yönetim prensiplerimiz arasında önemli bir yere sahiptir. Gelişen bir üniversite olmamız nedeniyle, kampüslerimizin başlangıçtan itibaren fonksiyonel biçimde planlanması, gelecek yıllarda sağlıklı büyüyen bir kampüs olabilmenin de ön koşuludur. Söz konusu hedeflerle uyumlu bir kampüs algısının oluşturulabilmesi için, yerleşke planlamada multidisipliner bir yaklaşım benimsenerek kampüslerin fiziksel özelliklerinin yanı sıra bireyler üzerinde bırakacağı etkilerin bütünü dikkate alınmıştır. Mimarlık ve mühendislik alanındaki uzmanların yaptığı kampüs planlama çalışmaları, örgütsel davranış ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin ve İTÜ-KKTC yönetiminin katıldığı toplantılarla geniş bir perspektifte değerlendirilmiştir. Bu süreçte stratejik planlama ekibi dünyaca ünlü üniversitelerin kampüs planları ve stratejileri ile ilgili verileri mimari ekip ve yönetim ile paylaşmıştır. 4 Kampüslerimizin planlanması ve yerleşiminde, dünyaca başarılı tüm üniversitelerde olduğu gibi, İTÜ- KKTC ilkeleriyle uyumlu temel dayanaklar oluşturulması kararlaştırılmıştır. Ele alınan başarılı modeller ve örnekler; üniversitemizin değerleri, içinde bulunduğu coğrafya ile fiziksel ve sosyo-kültürel altyapı ile sentezlenerek İTÜ-KKTC kampüsleri için baz alınacak prensipler şu şekilde tanımlanmıştır: Enerjik Kampüs Kampüs İçindeki Etkileşim Açık Alanlara Öncelik Verilmesi Doğa ile Uyumlu Kampüs Karakteristiği Ulaşımda Çoklu Modelleme Toplumla Entegrasyon Sürdürülebilirlik 15 Elbette başarılı bir kampüs planlamada, bu maddelerin birbiri ile ilişkisi ve dengesi önemli olacaktır. 4 Cornell Physical Structure, Cornell Landscape Design Guidelines, Penn State Guiding Princiles for Campus Plans, Yale Campus Planning Framework, UCLA Recreational Space Needs, Harvard Institutional Master Plan, Carnegie Mellon Instutitonal Master Plan

13 Enerjik Kampüs İTÜ-KKTC nin enerjik kampüs algısı; öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz, idari personelimiz, KKTC halkı ve üniversitemize gelen ziyaretçiler için 24 saat yaşanılabilir bir kampüs oluşturulmasını amaçlamaktadır. Kampüs planlarının enerjik bir yaşam alanı yaratacak şekilde oluşturulması: Yaşam alanlarının kampüsün merkezinde ve tüm eğitim birimleri ile yurtlardan kolay erişilebilir şekilde konumlandırılmasını içermektedir. Yaşam alanları şu birimlerden oluşmaktadır: o Rekreasyon alanları: Spor, sosyo-kültürel aktiviteler, hobi faaliyetleri gibi çalışmalara ayrılan alanlar o o o o Yemek Alanları: Yemekhane, kafe, restoran vb. Kütüphane Öğrenci kulüpleri Yurtlar ve lojmanlar Tasarla Gerçekleştir Yaşat 16 -Yerleşim planlarının enerjik kampüs algısına uygun şekilde yapılması - Öngörülen birimlerin fiziki olarak inşaa edilmesi - Gerekli fiziksel ve teknik altyapı sağlanarak yaşam alanlarının faaliyete geçirilmesi - Yaşam alanlarının kampüsün tamamı ile bağlantısının kurulması - Kampüs içinde etkileşimi teşvik eden ve düzenleyen yaşam alanlarında kaliteli hizmet verilmesi için gerekli bakımların düzenli olarak yapılması - Yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve artırılması Gazimağusa ve Yeni Erenköy kampüslerinin yerleşim planlarında söz konusu birimler, hedeflere uygun biçimde konumlandırılmıştır. Kampüs İçindeki Etkileşim Üniversitemizin yaşayan kampüs algısının dayandığı değerlerden birisi, kampüs içinde etkileşimin ön planda olması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır. Bunun için eğitim birimleri, yaşam alanları ve idari birimlerin yerleşimine ve birbirleri ile bağlantılarının kurulmasına özen gösterilecektir. Birimler arasındaki ulaşımın olabildiğince yaya ve bisiklet yolları ile sağlanmasına dikkat edilecektir.

14 Açık Alanlara Öncelik Verilmesi İTÜ-KKTC kampüslerini ön plana çıkaran bir diğer özellik açık alanlara öncelik verilmesidir. Zamanla gelişmesi ve artması planlanan açık alanlar; o o o o o bahçe avlu spor sahaları botanik bahçeleri hobi bahçeleri gibi farklı kurgulara sahip olabilecektir. İlk kampüs planından itibaren açık alanlara öncelik verilmesi, kampüs içindeki popülasyonun artışına bağlı olarak bu alanların genişletilmesi esasını da beraberinde getirmektedir. Ayrıca açık alanlar arasındaki geçişlerin kesintiye uğramaması ve binaların bu geçişlere engel olmaması da tüm stratejik planlarda temel alınacak kriterlerden biri olacaktır. Böylece kampüslerimiz, herkesin rahat nefes aldığı açık alanları ile ön planda olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Doğa ile Uyumlu Kampüs Karakteristiği Kampüslerimizin yerleşim planları oluşturulurken, sahip olduğumuz alanların doğal yapıları ile birebir uyum sağlanması hedeflenmektedir. Bu bağlamda dikkat edilecek kriterler şöyle özetlenebilir: 17 o o o o o Arazinin doğal yapısı ile uyumlu yerleşim planları Gün ışığından mümkün olan en üst düzeyde faydalanılması Kampüsün oturduğu alandaki doğal manzaranın korunması, farklı panoramik manzaraların ortaya çıkarılması Arazi üzerindeki doğal bitki örtüsünün ve ekolojik dengenin korunması Arazi içerisinde tarihi bina, ağaç vb. yapıların korunması ve yaşatılması Bu çerçeveden yola çıkılarak; üç farklı koya sahip kıyı şeridinde yer alan Yeni Erenköy kampüsünün yerleşiminde, sahilin ve arazi yapısının sunduğu eşsiz manzaradan en üst düzeyde faydalanılması esas alınmıştır. Doğal manzara ve panoramaların ön planda olduğu, deniz ve gün ışığı güzelliklerinin en uygun şekilde hayata geçirildiği bir proje geliştirilmiştir. Diğer taraftan, Gazimağusa kampüsünde yer alan tarihi hastane binası orijinaline sadık kalınarak korunacak ve kültürel etkinlikler için kullanılacaktır. Böylece başta öğrencilerimiz olmak üzere kampüsümüzde zaman geçiren herkesin; Kuzey Kıbrıs ı doğal güzellikleri ve tarihinin taşıdığı değerler ile birlikte yaşaması sonucu, üniversitemiz ve Kuzey Kıbrıs ile arasındaki sosyo-kültürel bağların ve aidiyet duygularının güçlenmesine katkıda bulunulacaktır.

15 İTÜ-KKTC kampüs karakteristiğinin bütünlük sağlaması ve standartların korunması için master plana uygun şekilde inşa edilecek binaların tasarımı için proje yarışmaları düzenlenecektir. Mayıs 13te başlatılan fiziksel planlama çalışmaları sonucunda Eylül 13te Gazimağusa Kampüsü Mimari Proje yarışmasına çıkılmış olup Yeni Erenköy Kampüsü için de aynı süreç izlenecek ve bu aşamanın ardından yapım işleri başlatılacaktır. Ulaşımda Çoklu Modelleme İTÜ-KKTC kampüsleri Kuzey Kıbrıs ın farklı şehirlerinde konumlanmış durumdadır. Ana ve bölgesel arterlerden ulaşımın mümkün olduğu kampüslerimizde yoğun araç, yaya ve bisiklet trafiği olması beklenen bir durumdur. Özellikle Kuzey Kıbrıs halkının araç kullanım alışkanlığı dikkate alındığında, kampüs içindeki ulaşımın doğru planlanması ve yönetilmesi daha önemli hale gelmektedir. Üniversitemiz kampüs içi ulaşımda çoklu modellemeyi tercih ederek araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları için en iyi çözümleri üretmeyi hedeflemiştir. Bunun için kampüs genelinde yayaların ve araçların güvenli ve efektif şekilde hareket etmesini sağlayacak bir plan üzerinde çalışılmıştır. Kampüs içinde her yere kolay ulaşım ilkesinin benimsendiği bu süreçte, yaya ve çevre dostu bir ulaşım ağı oluşturulmasına özen gösterilmiştir. Bahsedilen kriterler doğrultusunda kampüs planlamada ulaşım ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde tanımlanmıştır: 18 Yaya odaklı bir kampüs algısı ile kampüs içerisindeki araç, yaya, bisiklet kullanımı ile ilgili düzenlemelerin yapılması Kampüs ve şehirlerarası ulaşım için ring servisler gibi alternatifler üretilmesi ve böylece kampüs sakinlerinin değişen taleplerinin ekstra yatırıma gerek kalmadan karşılanabilmesi Can güvenliğini artırmak amacıyla yaya ve araç trafiğinin olabildiğince ayrıştırılması Kampüs içindeki geçişlerin (özellikle merkez alana) yürüyerek ya da bisiklet gibi alternatif araçlar ile sağlanması Yaya ve bisiklet yolu ağının tüm kampüse yayılması Kampüs içinde bisiklet kiralama sistemlerinin kurulması ve kampüs sakinlerinin bu araçları kullanmaya teşvik edilmesi Araç trafiği akışının kampüsün çeperlerinden sağlanması; böylece kampüs içi araç trafiğinin minimize edilmesi Yaşam alanlarının bulunduğu merkezi bölgeye araç girişinin önlenmesi Park alanlarının olabildiğince kampüsün çeperlerine doğru konumlandırılması ve buralardan kampüs merkezine yürüyerek ya da bisiklet vb. alternatiflerle bağlantıların sağlanması

16 Araç trafiğinden kaynaklı yakıt tüketimi ve gaz emisyonu gibi çevresel zararların minimum düzeyde tutulması Ambulans, itfaiye gibi acil durum araçları için uygun geçiş yollarının oluşturulması Kampüs içi yönlendirme ve işaret tabelalarının etkin kullanımı Toplumla Entegrasyon Yüzyıllardır süregelen İTÜ geleneği ve sosyal rolümüzün bilincinde olarak, üniversitemizin toplumla entegrasyonunu önemsiyoruz. Sahip olduğumuz bu misyonla üniversite içinde öğrenci, akademisyen ve idari personel etkileşiminin artırılması ile beraber; bölge halkı ile etkileşimi regüle edecek ve sağlamlaştıracak çalışmalar planlıyoruz. Bu bağlamda öne çıkan bazı prensipler şöyle özetlenebilir: Üniversitenin ve kampüslerin birer toplumsal kaynak olduğu algısının yerleştirilmesi Kampüslerimiz içerisinde halkın faydalanabileceği eğitim birimleri, sosyal alanlar ve ihtiyaca uygun ticari yapılar oluşturulması Kampüslerimizin bulunduğu bölgenin sosyo-kültürel merkezi haline getirilmesi Üniversitenin gelişim planlarının; yerel ve bölgesel büyüme, toplumsal öncelikler ve beklentiler ekseninde şekillendirilmesi Sürdürülebilirlik 19 İTÜ-KKTC fiziksel planlama sürecinde temel çabamız, toplum ve çevre ile uyumlu kampüslerimizin gelecek nesillere aktarılması yönündedir. Kampüslerimizin çağın gereklerine göre adapte edilerek ve kaynak tüketimi optimum düzeyde tutularak; on yıllar ve hatta yüz yıllar boyu yaşatılabilmesi için sürdürülebilirlik ilkelerinin tanımlanması şarttır. Bu konsept gereği temel ilkelerimiz şu başlıklara dayanmaktadır. Enerji Tasarrufu o Planlama, tasarım, yapım ve yenileme çalışmalarının tamamında enerji tasarrufunun desteklenmesi o Alternatif enerji kullanımının yaygınlaştırılması Kaynak Kullanımı o Kampüs planlama ve yerleşim aşamalarında doğanın herhangi bir erozyona uğramamasına dikkat edilmesi o Kaynakların (su, enerji, malzeme vb.) etkin şekilde kullanılması ve bunun teşvik edilmesi o Geri dönüşüm çalışmalarının artırılması

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I- GENEL BİLGİLER A-Yetki, Görev ve Sorumluluklar. 3 B-Teşkilat Yapısı...

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI ADIYAMAN 2015 www.adiyaman.edu.tr 1 SUNUŞ Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), araştıran, bilgiye ulaşan, ulaştığı bilgiyi kullanan ve paylaşan, uluslararası düzeyde

Detaylı

T.C. NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İDARE FAALİYET RAPORU 2012 T.C. NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İDARE FAALİYET RAPORU NİSAN - 2013 T.C. NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2012 İDARE FAALİYET RAPORU NİSAN - 2013 Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır. SUNUŞ Nevşehir Üniversitesi

Detaylı

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir. Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I GENEL BİLGİLER A Misyon ve

Detaylı

İÇİNDEKİLER III.A- FAALİYETLERDEN SORUMLU HARCAMA BİRİMLERİ... 122

İÇİNDEKİLER III.A- FAALİYETLERDEN SORUMLU HARCAMA BİRİMLERİ... 122 İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER... 1 I-A YETKİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 1 I.B. TEŞKİLAT YAPISI... 3 I.C. FİZİKSEL YAPI... 9 I.C.1 Yerleşkeler... 9 I.C.2.Yazılımlar... 21 I.C.3 Diğer Bilgi ve Teknolojik Kaynaklar...

Detaylı

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; Çalışkan olmak!

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; Çalışkan olmak! Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; Çalışkan olmak! YALOVA ÜNİVERSİTESİ Sunuş Yalova Üniversitesi, sorgulayıcı, katılımcı, araştırmacı, çözümleyici, yapıcı ve yenilikçi düşünce

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ. Gazi Gelecektir

GAZİ ÜNİVERSİTESİ. Gazi Gelecektir GAZİ ÜNİVERSİTESİ E Jİ 2014 2018 Gazi Gelecektir Eğitimdir ki, bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder. SUNUŞ Gazi Üniversitesinin

Detaylı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Performans Programı 2015 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 3 ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 1. GENEL BİLGİLER...

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Performans Programı 2015 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 3 ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 1. GENEL BİLGİLER... İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 3 ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 5 1.2. İDAREYE İLİŞKİN BİLGİLER... 6 1.3. AKADEMİK HİZMETLER...

Detaylı

T.C. Batman Üniversitesi

T.C. Batman Üniversitesi T.C. Batman Üniversitesi 2012-2016 STRATEJİK PLANI Batman Üniversitesi Rektörlüğü Aralık 2011 Batman / Türkiye 1 Bir millet, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU. STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Nisan 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU. STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Nisan 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU 2013 STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Nisan 2014 FAALİYET RAPORU 2013 STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Nisan 2014 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU...

Detaylı

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. 2 SUNUŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu idarelerine çok yıllı bütçeleme,

Detaylı

KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI. www.kilis.edu.tr

KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI. www.kilis.edu.tr KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Cumhuriyetimize vereceğimiz en büyük armağan, gençlerimizin

Detaylı

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI NİHAİ PERFORMANS PROGRAMI

T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI NİHAİ PERFORMANS PROGRAMI T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI NİHAİ PERFORMANS PROGRAMI Mart 2015 MERSİN ÜNİVERSİTESİ Bilimin ve Çağdaşlığın Işığında Bir Dünya Üniversitesi 2015 YILI NİHAİ PERFORMANS PROGRAMI Mart 2015 İÇİNDEKİLER

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Hazırlayanlar Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Şelale KARAŞAH Banu ZİLELİ Emrah Şükrü YANARDAĞ Elektronik Doküman: www.stg.yildiz.edu.tr BASKI:

Detaylı

I-GENEL BİLGİLER... 1 I-A YETKİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 1 I.B. TEŞKİLAT YAPISI... 3

I-GENEL BİLGİLER... 1 I-A YETKİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 1 I.B. TEŞKİLAT YAPISI... 3 İÇİNDEKİLER I-GENEL BİLGİLER... 1 I-A YETKİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 1 I.B. TEŞKİLAT YAPISI... 3 I.C. FİZİKSEL YAPI... 9 I.C.1 Yerleşkeler... 9 I.C.2 Yazılımlar... 22 I.C.3 Diğer Bilgi ve Teknolojik Kaynaklar...

Detaylı

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. 1 Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. 2 SUNUŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu idarelerine çok yıllı bütçeleme,

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2017 İÇİNDEKİLER Üst Yönetici Sunuşu.. 2 GİRİŞ. 3 1. GENEL BİLGİLER...... 4 Tarihçe.. 5 Organizasyon 6 2. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 8

Detaylı

ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI ERZURUM 2014 Erzurum Teknik Üniversitesi; bölgenin problemlerine bilimsel çözümler üretecek sosyal ve ekonomik çalışmalar yapmayı, bölgesinde

Detaylı

GALATASARAY ÜNĠVERSĠTESĠ

GALATASARAY ÜNĠVERSĠTESĠ GALATASARAY ÜNĠVERSĠTESĠ 2013-2017 Stratejik Planı 1 ĠÇĠNDEKĠLER I. HAZIRLIK ÇALIġMALARI ----------------------------------------------------------------------- 8 1. İzlenen Yöntem ve Planlama Süreci ----------------------------------------------------------

Detaylı

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI FAALİYET RAPORU

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI FAALİYET RAPORU KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2012 KIRKLARELİ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı K I R K L A R E L İ Ü N İ V E R S İ T E S İ İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I- GENEL BİLGİLER

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Detaylı

Baskı: Anadolu Üniversitesi Basımevi Tesisleri 2 A N A D O L U Ü N İ V E R S İ T E S İ

Baskı: Anadolu Üniversitesi Basımevi Tesisleri 2 A N A D O L U Ü N İ V E R S İ T E S İ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 1 2 A N A D O L U Ü N İ V E R S İ T E S İ Baskı: Anadolu Üniversitesi Basımevi Tesisleri İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU...11 I - GENEL BİLGİLER... 13 A - VİZYON, MİSYON

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ. 2012 YILI idare FAALİYET RAPORU

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ. 2012 YILI idare FAALİYET RAPORU YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI idare FAALİYET RAPORU ELEKTRONİK DOKÜMAN: www.stg.yildiz.edu.tr BASKI: YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BASIM YAYIN MERKEZİ 2013, İSTANBUL ii Millete gideceği yolu gösterirken

Detaylı

% İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

% İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ^tkno^ T C /MX % İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı IYTE «1W2-2012 Sayı : 14966742 n0 Konu : ÎYTE 2014-2018 Stratejik Planı 02/99/2013 KALKINMA BAKANLIĞINA

Detaylı

Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar.

Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar. İÇİNDEKİLER SUNUŞ V I.HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 1 1.İzlenen Yöntem ve Planlama Süreci 2 II. DURUM ANALİZİ 9 1. Tarihi Gelişim 10 2. Yasal Yükümlülükler

Detaylı

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK B U R S A T E K N İ K Ü N İ V E R S İ T E S İ BİR BAKIŞTA

Detaylı

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI www.beu.edu.tr 2013 Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir SUNUŞ 21. yüzyılın çağdaş üniversitesini oluşturmak gayreti içerisindeki üniversitemiz, bir yandan çağdaş değerleri

Detaylı

NEVŞEHİR NEVŞEHİR İDARE FAALİYET İDARE FAALİYET RAPORU

NEVŞEHİR NEVŞEHİR İDARE FAALİYET İDARE FAALİYET RAPORU İDARE FAALİYET RAPORU T.C. T.C. NEVŞEHİR HACI NEVŞEHİR BEKTAŞ VELİ HACI BEKTAŞ ÜNİVERSİTESİ VELİ ÜNİVERSİTESİ İDARE FAALİYET RAPORU NİSAN - T.C. NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ İDARE FAALİYET RAPORU

Detaylı