JAPON İŞ KÜLTÜRÜNÜN PÜF NOKTALARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "JAPON İŞ KÜLTÜRÜNÜN PÜF NOKTALARI"

Transkript

1 JAPON İŞ KÜLTÜRÜNÜN PÜF NOKTALARI İŞ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLARKEN : Japonlarla görüşmeler kart değişimi ile başlamaktadır. Japonlarla görüşmelere gidilirken yeterli sayıda Japonca kartvizit ile gidilmesi yerinde olacaktır. Birden fazla şirketin sahibi olunsa veya bazı yarı-resmi dernek veya kuruluşlarda da görev alınıyor olunsa dahi sadece tek bir ünvan içeren kartvizit verilmeli, bu kartvizit o toplantıya hangi sıfat ile katılınıyorsa onu içermelidir. Japon muhatapla el sıkışırken göz göze gelmekten kaçınılmalıdır. Eğilme hareketi saygı işareti olup, yabancılar sadece çok az eğilmeli, fazla abartmamalıdır. Eğilerek selam verirken eller yan tarafta tutulmalıdır. Kendinizi tanıtırken adınızı, firmanızdaki görevinizi ve ortak tanıdığınız varsa o Japon işadamının adını söylemek gerekmektedir. Japon muhatabınıza kesinlikle ilk adı ile hitap edilmemelidir. Japon muhatabı dinlerken ara ünlemler (hi, so des gibi) kullanılmalı ve söylenilenin anlaşıldığı belirtilmelidir. Japonlarla yapılacak iş görüşmeleri ve toplantılar öncesi özet not gönderilmesi faydalıdır. Böylece, ilgili tüm birimlerin haberdar edilmesi ve konu hakkında hazırlık yapmaları sağlanabilecektir. Randevulara kesinlikle sadık kalınmalıdır. Japonlarda genel olumlu karar için tüm uzmanların olumlu fikri gerekmektedir. Japonlar kararları izekaya (Japon meyhanesi) sohbeti esnasında muhataplarını tam anlamıyla tanıdıktan sonra almayı tercih etmektedir. GENEL TİCARİ TEAMÜLLER :

2 2 Japonlar yazılı anlaşmalardan çok söze ve karşılıklı güvene önem vermektedir. Japonlar evet (hay) kelimesini kabul ettim manasında değil, anladım manasında kullanmaktadır. Japonya da ticari fuarlar, ticari trendleri ve yeni ürünleri tespit etme yeridir. sipariş verilmesi istisnadır. Ticari fuarlarda tüm müşterilere eşit ölçüde ilgi gösterilmelidir. bazen alt düzey gözüken kişi patronun onayı ile önemli kararlar alabilmektedir. Japonlar pek çok ürünü hediye olarak aldıklarından paketleme stili, ambalaj kağıdı, üzerindeki işaret ve etiketler zarif olmak zorundadır. Erkekler giyimde çok canlı renkleri tercih etmemelidir. kadınlar fazla mücevherat, ağır makyaj, kısa ve mini kıyafetleri tercih etmemelidir. Japonya da iş yemekleri yaygın olmakla birlikte, kahvaltılı toplantılar yaygın değildir. Yemek siparişini ev sahibinin vermesi tercih edilmelidir. Yemek hamleleri arasında çubuklar özel yerine konulmalıdır. Karaoke bar daveti geri çevrilmemelidir. Kişilerin sesinin kötü olması önemli değildir. TOPLANTI DÜZENİ : Toplantı öncesi gündem belirlenmeli, Japon tarafının teyidi alınmalı, gündem maddeleri atlanmadan izlenmelidir. Müzakereye gönderilecek temsilciler; dinlemeyi bilen, esnek, karşısındakinin ilgisini çekebilen, şirket merkez yönetimi ile ilişkisi iyi olan bir kişi olmalıdır. Temsilciler, aşırı iddialı, sabırsız, hızlı sonuç almayı seven, Asyalıları sevmeyen bir kişi olmamalıdır. Japon katılımcı listesine göre müzakere ekibi oluşturulmalıdır. Japonlarla müzakerelere en az 2-3 kişi ile gidilmelidir. Toplantıya Japon bir yardımcı (sekreter, danışman veya tercüman) ile gitmek avantaj yaratacaktır. Karşı taraftan tepkileri ölçen ilave bir kişi olacaktır. Alt düzey gayri-resmi temasları yürütülebilecek, protokolde yardımcı olup, özet rapor hazırlayabilecektir. Takdim esnasında size ilk tanıtılan kişi en üst düzey kişidir. Tüm konuşmalar o kişiye yönelik yapılmalıdır. Müzakere öncesi tanışma konuşmaları olumlu geçmediği takdirde iş ile ilgili müzakerelere geçilmemesi riski vardır.

3 3 Japonlar yaşa ve ağırmış saçlara (tecrübeye) prim verdiğinden müzakere yapacak heyetlerde mutlaka kıdemli firma temsilcileri yer almalıdır. Japon firmalarında üst düzey yetkililer sadece temel kararlar ve nihai imza aşamasında, orta düzey yöneticiler ise her türlü detay ve ara karar aşamasında temas kurulması gereken kişilerdir. TOPLANTI ESNASINDA : Konuşmanın giriş kısmında geliş sebebi, kimlerle görüşüldüğü ve daha önceki Japonya ziyaretleri kısaca belirtilmelidir. Muhatabınızın eğitimi ailesi ve hobileri önceden öğrenilmeli ve kendinizle ilgili benzer bilgiler de verilmelidir.(who s who isimli kitaptan yararlanılabilir) Japonlar için ne söylenildiği kadar hatta ondan daha çok nasıl söylenildiği önemlidir. Japon orta ve üst düzey muhatap müzakere esnasında gözünü kaparsa uyumamakta, daha dikkatli dinlemektedir. Bu durum, görüşmenin olumlu seyrettiğini göstermektedir. Konuşma esnasında sessizlik olursa Japon muhatap düşünmektedir. Boşluk muhabbetle doldurulmaya çalışılmamalıdır. Üst düzey Japonlar ilk aşamada ülkemize gelmek yerine ülkemiz firmalarının üst düzey yetkililerini ağırlamayı tercih edeceğinden asgari yılda 4 defa aynı kişilerden oluşan bir heyetle ziyaret planlanmalıdır. Japon tarafı işle ilgili konuyu açmadan genel konuşmalardan iş konusuna geçilmemelidir. Toplantı esnasında dik ve düzgün oturulmalıdır. Sürekli göz teması kabalık olarak görülmektedir. Kesinlikle bacak bacak üstüne atılarak konuşulmamalıdır. Ev sahibi teklif etmeden çay içilmemeli ve ziyaret süresi aşılmamalıdır. Kadeh kaldırma ve konuşmalar bitmeden içki içmeye başlanmamalıdır.

4 4 Tercüman çeviri yaparken Japon muhataba bakılmalı, tepkisi ölçülmelidir. Tercüman kullanırken kısa, öz ve net konuşulmalıdır. Konuşma öncesi metin dağıtılmalıdır. Yanlış tercüme ve yanlış anlama böylece engellenmiş olacaktır. TOPLANTILARDA SONUCA ULAŞMA : Şirketinizin durumu, ihtiyaç ve tercihleri açıklanmalıdır. Olumlu ve pozitif vaatlerde bulunulmalıdır. Tehdit eder nitelikteki ifadelerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Verdikleri cevaplar tatmin edici bulunmadığı takdirde, suskunluk tercih edilmelidir. Japon işadamının elini başının arkasına götürmesi veya derin nefes alması olumsuzluk ve sıkıntı işaretidir. Yapılan teklifler akabinde kendi aralarında görüşüp, konsensüse ulaşmaları için zaman tanınmalıdır. Merkeze danışma gereği önemli kararlar öncesi zaman kazanma veya reddetme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca, yüz eskimesi de olmayacaktır. Japon muhatapların aynı konuda benzer soruları sıkça ve tekrar tekrar sormalarına hazırlıklı olunmalıdır. (En çok tekrarlanan soru onlar için en önemli konuya işaret etmektedir.) Taviz verilecekse, toplantı sonunda ve grup içi görüşme sonucunda verilmelidir. Japon tarafı da aynını yapacağından taviz almak için aceleci davranılmamalı ve toplantının sonu beklenmelidir. Japonlar için yazışmalar müzakere akabinde takip için faydalıdır. Japonlarda telefon ve faks genelde hayır demek için kullanılmaktadır. Müzakereler esnasında anlaşmazlık olursa arabulucudan destek alınmalıdır. Japonlara göre anlaşmalar günün ticari koşullarına göre değişebilir niteliktedir. Anlaşmalar değişmez tabu değildir. Her iki tarafın da çıkarı ve yararı gözetilerek değişen şartlara göre gözden geçirilip, değiştirilebilir.müzakere sonrası anlaşma imzası mutlaka seromonili olmalıdır. Müzakerelere katılan kilit isimler anlaşmadan sonraki dönemde değiştirilmemelidir.

5 UİHRACAT AŞAMASINDA U: Sabırlı olmak en temel koşuldur. Teslimat UmutlakaU zamanında yapılmalıdır. Japon işadamı hızlı cevap verilmesini beklemektedir. İhraç edilecek mala ilişkin genel değil, spesifik bilgi verilmelidir. İhraç malının üstünde UsadeceU uluslararası ibareler olmalıdır. Hangi pazar kesitine ulaşılmak istendiği önceden ithalatçıya bildirilmelidir. Çok sayıda ürünle değil, sınırlı sayıda ürünle başvurulmalıdır. İhracat ve pazarlama yetkilisi üretim sürecini de detaylı bir şekilde bilmelidir. Japon firmaları ile yazışırken firma adı, bölümü ve ilgili kişi mutlaka yer almalıdır. Japonya pazarı Asya pazarından farklı özellikler içermektedir. Japonların dolaylı cevaplarına ve tepkilerine hazırlıklı olunmalıdır Japonlar uzun sürede karar alır, ancak karar sonrasında çok hızlı hareket eder. Japonca öğrenilmeli veya en azından Japonca bilen personel istihdam edilmelidir. Japonya da günlük tercüman ücretleri dolar arasındadır. Japon firmaları ile olan anlaşmazlıklar müzakere yolu ile çözülmelidir. mahkeme yolu hem çok uzun sürmekte, hem de pahalıya malolmaktadır. Japonlarla eşit hiyerarşi kuralı çerçevesinde muhatap olunmalıdır. UHiyerarşide daha yüksek düzeyde olan kişilerle muhatap olmaya çalışılmamalıdır. Japon firması içindeki farklı birimleri karşı karşıya getirebilecek öneriler reddedilmeye mahkumdur.

6 2 UTİCARİ HAYATIN SOSYAL BOYUTU : Japonlar sosyal faaliyetlerle ilgili davetlerine katılmayan kişilerle iş ilişkisine girmek istememektedir. Japonya, ilişkiler ağının geçerli olduğu bir ülkedir. U(Referans noktası olacak bir Japon dost pek çok kapıyı açacaktıru.) İlk ziyarette hediye verilmelidir. Hediye toplantı sonunda verilmelidir. Grup liderine genel hediye, her bireye ise ayrı ayrı hediye, alt düzey kişilere daha küçük hediye verilmelidir. Mutlaka fazla hediye ile gidilmelidir. Yüksek kaliteli, küçük hacimli, department store dan alınmış ve profesyonelce ambalajlanmış hediye tercih edilmelidir. Hediye türleri; şarap, konyak, kaset, cd, kitap, golf aksesuarları, büro malzemesi, kendi ülkenize özgü ürün ve sanatsal eserler olabilmektedir. Ambalaj pastel renkli olmalı, kesinlikle siyah olmamalıdır. Hediyeler çift elle alınıp, verilmelidir. Hediye diğer kişilerin önünde UistisnaenU açılmalıdır.

7 TİCARİ PARTNER SEÇİMİ : Herşeyi yaparız diyen ticari partner yerine herşeyi yapacak kişileri biliyor ve tanıyoruz diyen ticari partner tercih edilmelidir. Japon partnerinizin çok yoğun olmayan, sizin işinizi ikinci plana itmeyen ve diyaloğa açık olmasına dikkat edilmelidir. Firmanızla aynı ölçekte (kişi sayısı, sermaye gücü ve makina parkı) ve aynı konuda ihtisas sahibi bir partnerle işbirliği ve ticaret yapılmalıdır. Partneriniz; satış grafiği ile değil, diyaloğu sürdürmesi ve beklentilerinizi karşılaması ile değerlendirilmelidir. Partnerinizden malınızı değil şirket felsefenizle beraber malınızı satması istenmelidir. Muhatap Japon firmasında size fikir verebilecek, sorunlara çözüm getirebilecek ve diyaloğunuzun kuvvetli olduğu bir orta düzey muhatap bulmak şarttır. Firmanızda sadece Japonya pazarı ile ilgilenen ve başka görevi olmayan bir elemanı sürekli bulundurmak çok yararlı olacaktır. Satış sonrası hizmetteki başarısızlık firma imajını zedelemekle kalmamakta, yok etmektedir. Japonlarda indirim yapmayan markalı ürünün çok yüksek kalitede olduğu yönünde bir imaj oluşmaktadır. (Burberrys) Japonya da malın satışını belirleyen esas unsur reklam değil, kadın tüketicinin güven duyduğu yerel satıcıların tavsiyeleridir. JAPONYA DAKİ BAŞLICA HEDEF TÜKETİCİ KİTLELERİ : Orta fiyat grubu mallar için : yaş grubu tüketiciler (8 milyon kişi) Lüks ve markalı ürün grubu mallar için : yaş grubu tüketiciler (28 milyon kişi) Çok üst fiyat grubu mallar için : yaş grubu tüketiciler (17 milyon kişi) JAPONYA DAKİ GENEL FİYATLANDIRMA STRATEJİSİ :

8 2 Genel mağazalar için : (Tüketici fiyatı ) : 4 = (FOB) Ffiyat Dağıtım ağı: İhracatçı - ithalatçı - toptancı - perakendeci-tüketici Süpermarket ve department store için : (Tüketici fiyatı ): 2,5 = (FOB) Fiyat Dağıtım ağı : İhracatçı - ithalatçı - perakendeci - tüketici Mail order firmaları için : (Tüketici fiyatı ): 2 = (FOB) Fiyat Dağıtım ağı : İhracatçı - ithalatçı - tüketici SON SÖZ Japonlar ile iş yapmanın temeli, Japon gibi düşünmeyi ve davranmayı öğrenmekten geçmektedir.

HEDEF PAZAR : JAPONYA

HEDEF PAZAR : JAPONYA HEDEF PAZAR : JAPONYA Konuşmacı : Yüksel Akkuzugil Dış Ticaret Uzmanı Tokyo Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı (1997-2000) HEDEF PAZAR : JAPONYA İÇİNDEKİLER : JAPON EKONOMİSİ VE DIŞ TİCARETİ JAPON

Detaylı

JAPONYA NIN TEKSTİL VE KONFEKSİYON PİYASASININ TEMEL DİNAMİKLERİ VE PAZARA GİRİŞ STRATEJİLERİ

JAPONYA NIN TEKSTİL VE KONFEKSİYON PİYASASININ TEMEL DİNAMİKLERİ VE PAZARA GİRİŞ STRATEJİLERİ JAPONYA NIN TEKSTİL VE KONFEKSİYON PİYASASININ TEMEL DİNAMİKLERİ VE PAZARA GİRİŞ STRATEJİLERİ İÇİNDEKİLER JAPONYA PERAKENDECİLİK SEKTÖRÜ JAPONYA NIN İTHALAT SİSTEMİ GENELLEŞTİRİLMİŞ PREFERANSLAR SİSTEMİ

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

FARKLI KÜLTÜRLERDE HEDİYE VERME. Uluslararası iş İlişkilerinde Hediye Verme Kuralları

FARKLI KÜLTÜRLERDE HEDİYE VERME. Uluslararası iş İlişkilerinde Hediye Verme Kuralları FARKLI KÜLTÜRLERDE HEDİYE VERME Uluslararası iş İlişkilerinde Hediye Verme Kuralları Hediye verme sosyal bir davranış biçimi olup, bazı ülkelerde çok fazla önem verilirken, bazı ülkelerde ise yanlış anlaşılmalara

Detaylı

DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı

DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı 2012 GİRİŞ BÖLÜM I : İhracat firma için önemli, stratejik

Detaylı

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002-38 ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM REHBERİ MÜŞTAK ÇAĞLAR MERT ÖZCÖMERT İSTANBUL- 2002 Bu eserin tüm haklan İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nm ve yazarının

Detaylı

JAPONYA NIN KONFEKSİYON VE EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİ PİYASASI

JAPONYA NIN KONFEKSİYON VE EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİ PİYASASI JAPONYA NIN KONFEKSİYON VE EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİ PİYASASI İÇİNDEKİLER : KONFEKSİYON SEKTÖRÜ: TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN GENEL DURUMU TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNDEKİ GÜNCEL GELİŞMELER HAZIR GİYİM

Detaylı

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber İş Yönetim Sistemine Giriş Rekabetçi İşletmeler için Rehber Hazırlayan Ebru GÜLSOY 2008 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi GİRİŞ İş Yönetim Sistemine Giriş: Rekabetçi

Detaylı

POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI POLONYA HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI Hazırlayanlar Nejla TUĞRUL Zeynep TAŞTEPE BİLGİ Aralık 2013 T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları I Dairesi Ülke Masaları II

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

JAPONYA ÜLKE NOTU GİRİŞ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER DIŞ TICARET. Japonya Temel Ekonomik Göstergeler

JAPONYA ÜLKE NOTU GİRİŞ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER DIŞ TICARET. Japonya Temel Ekonomik Göstergeler JAPONYA ÜLKE NOTU GİRİŞ Asya nın doğusunda, Pasifik 0kyanusunda, bir adalar kümesi olan Japonya, yaklaşık 378 bin km2 lik yüz ölçümü,127 milyonluk nüfusu ve 4,6 trilyon dolarlık GSYH sı ile dünyanın en

Detaylı

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR PAZARLAMAYA GİRİŞ Pazarlama faaliyetleri pazar adı verilen ve çeşitli öğelerden oluşan bir pazarlama sistemi içinde gerçekleşir. Bu sistemin işleyişinde en genel halde üç grup aktör rol oynamaktadır. Bunlar

Detaylı

Modülün içeriğine giriş

Modülün içeriğine giriş Modülün içeriğine giriş İşbu modül, Almanya, Avusturya ve Türkiye de sigortacılık eğitimine dair Almanca ve Türkçe lisanlarında verilecek temel eğitim planının bir parçasıdır. Hedef gruplar, sigorta kuruluşlarında

Detaylı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Değerli Okuyucular, Amerikan Ticaret Odası TradeRoots Programı adına, Türkiye den ABD

Detaylı

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ HAKLAR, SORUMLULUKLAR VE İŞ BARIŞI TEMELİNDE İLETİŞİM VE İYİ YÖNETİM UYGULAMALARI EL KİTABI HAZIRLAYAN: Özlem Yurdanur ÖZGENÇ Copyright Uluslararası Çalışma Örgütü, 2012 Birinci

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA YÖNETİMİ 840UH0035

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA YÖNETİMİ 840UH0035 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA YÖNETİMİ 840UH0035 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Dış Ticarette. Müzakere Teknikleri. enterprise europe

Dış Ticarette. Müzakere Teknikleri. enterprise europe Dış Ticarette Müzakere Teknikleri enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü. Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06-3896 2 NİSAN 2007

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü. Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06-3896 2 NİSAN 2007 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06-3896 2 NİSAN 2007 Konu : Düzenleyici Etki Analizi Çalışmaları. GENELGE 2007/6 Avrupa Birliği Lizbon Stratejisi

Detaylı

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi DAVRANIŞ KURALLARI Değerlerimizi Yaşamak Önem Vermek Global EKİP Çalışması SÜREKLİ GELİŞTİRME En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi Başkanımız ve İcra Kurulu Başkanımızdan BİR Mesaj C Colgate-Palmolive

Detaylı

TEMEL KONKUR İLKELERİ

TEMEL KONKUR İLKELERİ SUNUŞ Yaratıcılık, reklam ajanslarının var oluş nedenidir. Ajanslar, yaratıcılığa sürekli yatırım yaparak ve gelişim sağlayarak mevcut müşterilerini koruyabilir ve yeni müşteriler kazanabilirler. Markalar/reklamverenlere

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI Merkezi Hatay da bulunan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan

Detaylı

GİRİŞ ROTA STARTER KIT

GİRİŞ ROTA STARTER KIT 1 GİRİŞ Rota şirketine hoş geldiniz. Eğer bu kitapçığı okuyorsanız, siz de Rota Business bağımsız temsilcisi olarak ilk adımlarınızı atıyorsunuz demektir. Rota nın iş adamları ve iş kadınları bu başlangıç

Detaylı

Distribütör El Kitabı

Distribütör El Kitabı + Distribütör El Kitabı + 1 Doğrudan Satış Felsefemiz + 2 Natures la Kazanmak + 3 Başlamak + 4 Natures Kazanç Planı Satış üzerinden kazanç: Satın alabildiğiniz ürünleri satmak da kolay. Müşteri Komisyonu

Detaylı

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ SATIN ALMA TEKNİKLERİ 840UH0036 Ankara, 2012 I Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Standards of Global Business Practices

Standards of Global Business Practices Standards of Global Business Practices STANDARTLAR I UYGULAMAK Standartlar çerçevesinde sorumluluklarınızı bilerek ve yardıma ihtiyacınız olduğunda bize bildirerek şirkete yardımcı olacağınıza inanıyoruz.

Detaylı

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER

TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2010 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

İşletmelerin İç ve Dış Pazarda Rekabet Gücünü Etkileyen Faktörler ve Bir Uygulama

İşletmelerin İç ve Dış Pazarda Rekabet Gücünü Etkileyen Faktörler ve Bir Uygulama Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 5, Sayı:2, 2003 İşletmelerin İç ve Dış Pazarda Rekabet Gücünü Etkileyen Faktörler ve Bir Uygulama Yrd. Doç. Dr. Özlem İpekgil DOĞAN D.E.Ü.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ YURT İÇİ FUAR UYGULAMALARI ANKARA 2008 i Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı