Filyos Vadisinden Yemek Hikayeleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Filyos Vadisinden Yemek Hikayeleri"

Transkript

1

2 Filyos Vadisidir buranın adı, bizim vadimizdir burası Bizim vadinin bir ucu; Yedigöller den başlar, Devrek ten geçer gelir, diğer ucu Köroğlu dağlarından, Safranbolu dan, Yenice ye iner gelir İki uç Gökçebey de birleşir Çaycuma üzerinden Filyos a, Karadeniz e uzanır. Vadimizin dört bir yanına bin bir çeşit ağaçları ile ormanlar, tabanına salkım saçak dereleri ile Filyos Irmağı yerleşmiştir. Filyos Irmağı Köroğlu dağlarının, Kartalkaya nın karlarını, Yedigöller in sularını Karadeniz e taşır durur. Zaman zaman düşünceli durgun durgun taşır, zaman zaman coşup taşarak taşır Ama, galiba dünya kurulalı beri taşır da taşır Filyos un suları boşuna akmaz Akarken; vadi boyunca ormanları, toprakları, hayvanları, bostanları, besler, büyütür. Etler, sütler, meyveler, sebzeler üretir ve bunlardan kendi dilinde yemek hikayeleri yazar. Bu yemek hikayelerini, pişirenler tabaklara tercüme eder, tercüme edilenleri misafir damak lar okur. Biz de; bu Doğal Mutfak ta siz okuyasınız diye tabaklara bizim vadiden yemek hikayeleri yazdık. Aslında bu yemek hikayelerini Filyos Irmağı yazmış, bizim Türkmen atalar tabaklara tercüme etmiş, biz aracı olduk sadece. Bizim atalar eskiden, evlerinin altında damları, damlarında hayvanları, damlarının arkasında bostanları, bostanlarında patakaları ( yani patatesleri), mancarları (yani kara lahanaları), soğanları ve domatesleri ile iç içe yaşarlarmış. Ve derlermiş ki; Arkam bostan, altım dam Bana ne gam Gerçekten atalarımız; bu vadinin ve ırmağın kendilerine sunduğu doğal yiyeceklerle ve evlerindeki doğal mutfakları ile gamsız, hastalıksız, sapasağlam yaşamış bir zamanlar Biz de, bu zamanlarda o zamanlara öykünerek size, damağımızda yazılı o Doğal Mutfağı sunmak istedik. Bakalım becerebilecek miyiz! Buyurun, lezzetli okumalar...

3 ÇORBA HİKAYELERİ Filyos Vadisinden Devreklinin Tahna Çorbası Devrek li tarhanaya Tahna der. Tahna hamuru; domates, biber ve tarhun otu ile hazırlanır, çekilir, öğütülür. Dana kıyması ile pişirilir. Tereyağı ve sarmısak ile kavrulan ekmek parçacıkları ile servis edilir. Kıvırcığın Göce Çorbası Zonguldak ın yerlisine Kıvırcık, kırılmış mısıra Göce denir buralarda. Kıvırcığın Göce Çorbası, Göce nin bal ve krema ile pişirilmesi ile üretilir. Tereyağı ve sarmısak ile kavrulan ekmek parçacıkları ile servis edilir. Gökçebey in Sebze Çorbası Filyos Irmağının iki kolunun birleştiği yerdedir Gökçebey. Bizim deyişimizle İkisuçatı ndadır. Tam bir sebze cennetidir. Bu doğal sebzelerden her şey yapılır ama ille de çorba yapılır. Siz kroton diyorsunuz galiba, biz tereyağı ve sarmısakla kavrulmuş ekmek parçacığı diyoruz. İşte onunla bu sebze çorbası çok iyi gider Tovuk Çorbası Herkes lehçesini sever kuşkusuz. Dili öyle döner, dudağı öyle kıvrılır çünkü Bizim kıvırcıklar da Tavuk demezler Tovuk derler tavuğa. a, o olur, dil şad olur. Biz de, lehçemize saygıdan bu çorbaya Tovuk Çorbası dedik. Bakalım bu lezzete siz ne diyeceksiniz? Bizim Konsome Bizim buralarda, et kemiği ile tencerede kaynar, pişer Suyu ile kaşık kaşık yenilir ve içilir. Yani; sizin bildiğiniz konsome bize ata yadigarıdır. Bizim vazgeçilmezimizdir, bizimdir. Bu yüzden konsomenin başına bizim ekledik. Çünkü, tencerede pişen kemikli et ve onun suyu gerçekten bizimdir.

4 SALATA HİKAYELERİ Bostan Salatası Yenice de, Devrek te, Gökçebey de, Beycuma da, Çaycuma da kısaca vadininn her yerinde her evin bir bostanı vardır Ve her bostan da her mevsim yeşil bir şeyler vardır. Bu taze ve doğal yeşillerle hazırlanır Bostan Salatası Nane sosu ile tatlandırılır. Üzerine bizim buraların kuru peyniri keş ve ceviz rendelenir. Damakburan Salatası Bizim eskilerimiz, roka bilmezlerdi. Damakburan derlerdi ona... Damakburanlar elde kırpılır maydonaz ve diğer yeşillikler ile karıştırılır, çeşit çeşit soslanır, bazen de yoğurtlanır öyle yenilirdi, buyurun Damakburana... Mısırlı Çükündür Salatası İşte size bir yerel isim daha Buralarda pancarın adı Çükündür dür. Zeytinyağı, sirke ve sarmıska ile marine edilen bizim çükündür ile mısır marul yaprakları üzerinde servis edilir.

5 Kıvırcık Salatası Yörenin yerlisine Kıvırcık denildiğini daha önce söylemiştik. Bizim kıvırcıklar, marulun kıvırcıklarını bıçak değdirmeden elde kırarak salatayı hazırlarlar. Üzerine dilim dilim haşlanmış yumurta ve siyah zeytin koyarlar. Zeytinyağı ve üzüm sirkesi ile soslarlar. Türkmenlerin Salatası Bizim Vadi yi Fatih Sultan Mehmet Osmanlı toprağı yapmış ve arkasında getirdiği Türkmenleri iskan etmiş buralara. Bu yüzden buraların köylüleri eski ataları Türkmenler gibi hayvanları severler ve hayvansız duramazlar. Onları gözlerinden ırak etmezler, başlarından ayrılmazlar. Bizim Türkmenler sürülerini gözlerken; domatesi, salatalığı, biberi, soğanı ve her türlü yeşilliği birlikte doğrayarak salata yaparlar. Üzerine ürettikleri taze beyaz peyniri bolca eklerlerdi. Biz de size atalarımız Türkmenlerin; taze peynir kokulu salatasını sunmadan edemedik.

6 TENCERE HİKAYELERİ Mancar Daha önce söylemiştik biz kara lahanaya Mancar deriz ve mancar yemeyi çok severiz. Bu yüzden buralarda her evin bostanının yarısında mancar ekilidir ve her ocakta mancar tenceresi kaynar. Mancar doğranır, acısı gidinceye kadar birkaç kez haşlanır, ocağın kenarında asılı don yağı mancar tenceresine daldırılıp çıkarılarak yağ ilave edilir, söğüş, domates ve soğan eşliğinde yenilir. Mancar Dolması Bizim Mancar Dolması da çokça görülür sofralarda... Dolma için de; pirinç ya da bulgurun yanında kıyma da eksik olmaz. Sıcak servis edilir Mancar ın Dolması... Etli Yaprak Dolması Buralarda derler ki; koyunun etinden sütünden, asmanın yaprağından üzümünden, güzelin özünden sözünden yararlanmayıp israf edenlerden olmayın. Bu yüzden üzümlerden önce asmanın yaprağı girer mutfaklara. Taze asma yapraklarına dolmalık kıyma ile hazırlanmış içler sarılır, pişirilir. Üzerine sarımsak ve domates sosu eklenerek servis edilir.

7 Dirgine Mantarı Sotesi Filyos Vadisinin ormanları birer mantar cennetidir. Yedigöllerin eteğindeki Dirgin e ormanlarının mantarı pek ünlüdür. İşte bu mantarlar sotelenerek, dağ kekiği ve kremalı beyaz şarap sosu ile servis edilmektedir. Zılbıt Kavurma Bahara doğru bizim vadinin orman içlerinde pek çok kök bitkisi yapraklanır. Bunların en ünlüsü her derde deva olduğu bilinen ve yılda yalnız bir ay ortada görünen Zılbıt tır. Biz buralarda ona, Galdurayuk diyoruz, neden böyle adlandırdığımızı da bilmiyoruz. Doğadan toplanan zılbıtlar yapraklarından ayrılır, temizlenip yıkanır, haşlanır, pek çok şeyle mesela yumurta ile, mesela kavurma ile, mesela pastırma ile kavrulur ve sıcak sıcak servis edilir. Beycuma Böreği Bir çok küçük derecik Beycuma da buluşur, birleşir Filyos nehrine akar. Bu küçük dereciklerin etrafında ısırganlar, darı mancarları ve zılbıtlar gibi pek çok şifalı otlar yetişir. Beycuma lılar bu şifalı otlardan börekler yaparlar, fırınlarda pişirerek misafirlerine ikram ederler. Bizim Tencerenin Gediklileri Bizim tencereler, Kuru, Nohut ve Pilav pişirmezlerse tencere olmazlar. Bunlar pişiren tencereler rütbe alır buralarda... Çünkü onlar bizim tencerelerin gedikleridir, hem de başgediklileridir. Buralarda derler ki; Kar düşünce tepeye, kuruyla nohut koşar tencereye. Yani, manilere geçecek kadar önemlidir bu gedikliler...

8 ANA YEMEK HİKAYELERİ Gökçebeyin Dana Bonfilesi Yukarıda bahsettiğimiz gibi Gökçebey in orman köylerinde doğada beslenen danalardan elde edilen madalyonları sizin için pişiriyor ve kırmızı şarabı biber sosu ile servis ediyoruz. Doğal Tavuk Rulosu Kafeste beslenen yapay tavukları düşünerek bizim vadide hala bulunabilen doğal ortamında kendi kendini besleyen tavuklara Doğal Tavuk diyoruz biz. Mutfağımızda da bu doğal tavukları kullanıyoruz, mantarla doldurulmuş Doğal Tavuk Rulosu nu kremalı ısırgan otu eşliğinde size ikram ediyoruz. Orman Kebabı Gökçebey in yukarısındaki orman içlerinde Bodaç ve diğer köylerde doğada beslenen süt danaları bulunur. Bu danalardan elde edilen süt bonfile yaprakları ile kızarmış kibrit patatesleri, sarımsaklı yoğurt ve domates sosu ile Orman Kebabı adı

9 Amasra dan Takozlar, Filetolar Amasralı balıkçılarımızın tuttuğu palamutların takozlarını, levreklerin filetolarını kağıtta pişiriyoruz. Takoza ya da filetoya kapari çiçeği, sarmısaklı tereyağı, domates ve soğan eşlik ediyor kağıdın içinde... Perşembenin Bıldırcın Dolması Çok eskiden Filyos Irmağından Karadeniz e yüzünüzü döndüğünüzde ırmağın sağ tarafındaki kıyıya Perşembe, sol tarafındaki kıyıya Çarşamba denilirmiş. Bu gün Çaycuma nın sağ tarafında Perşembe adında şirin bir beldemiz var. Perşembe nin Bıldırcın ı bol ve meşhurdur. Oralarda doğal kuzu kestanesi ile hazırlanan, iç pilav ile doldurulmuş Bıldırcın Dolması yapılır. Bıldırcın Dolması böğürtlenli sos eşliğinde servis edilir.

10 HAMURDAN HİKAYELER Filyos un Ekmekleri Hamurdan hikayeler ekmeklerle başlar kuşkusuz. Bizim buralarda buğday unundan ya da mısır unundan yapılmış ekmekler; fırınlarda, küllerde, taştan yapılmış Sac larda, tepsilerde kısaca ateş olan her yerde pişerler. Serme, Cizleme, Malay, Kömeç gibi adlarla anılırlar. Bizim Doğal Mutfak da bu en eski yemek hikayemizi yeniden yorumlayıp size sunmaya çalışacak. Ispanaklı Erişte Makarnanın adı Erişte dir buralarda. Herkes kendi keyfine göre hamurunu karar, ince ince keser, eriştesini yapar. Domates sosu ile lezzetlendirilerek servis edilir. Cevizli Keşli Erişte Bizim buralarda yağsız süt ya da yoğurda tuz katılarak keş yapılır. Keşin yol arkadaşı cevizdir. Bu iki arkadaş en çok erişte üzerinde görülürler. Bu yüzden erişte deyince en çok üzerinde ceviz ve keş rendelenerek hazırlanan erişte akla gelmektedir.

11 KÖZDE PİŞEN HİKAYELER Derler ki buralarda en büyük iki aşçı ateş ve onun arkadaşı közdür. Buraların meşe odununun ateşi tencerelerde, közü kuyularda ve ızgaralarda müthiş lezzetler üretirler. Tencere hikayelerini daha önce anlatmıştık ama bu bölgede Közde Pişen Hikayeler i anlatmadan yemek hikayeleri eksik kalır. Filyos Vadisinden Piyren Bizim ataların dilleri Farsça ya yada Arapça ya direnmiş ve püryanı yada büryanı piyren e döndürmüş galiba. Buralarda kuyunun dibindeki közde pişen ete, yani kuyu kebabına Piyren denir. Toprakta açılmış bir buçuk iki metrelik kuyular taşla örülür, dibinde meşe odunu yakılır, odunlar köze dönüşünce kesilmiş temizlenmiş karkas halindeki koyun, keçi yada danalar kuyuya sarkıtılır, kuyunun üstü bir kapakla kapanır, etrafı çamur sıvanır, beş altı saat sonra resimde gördüğünüz gibi, nar gibi kızarmış etler çıkarılır. Bizim Doğal Mutfak da özel günlerde yada toplu talep halinde piyreni misafirlerine sunmaktadır.

12 Izgaralar İskoçlar meşenin aromasını, meşe fıçıları ile Whisky lerine geçirirler. Bizim Türkmen atalar meşeyi kor haline getirip kokusunu ete geçirmişler yıllarca. Günlük balık ve et ızgara çeşitlerimiz denizin dalgasına, kasabın keyfine bağlı olarak tedarik edebiliyoruz ve meşe közünde pişirip meşe aromalı olarak size sunuyoruz. Lütfen meşe közü ızgaralarını garsonunuza sorunuz. Bu gün ne varsa kısmetinize!

13 TATLI HİKAYELER Bizim Hoşaflar Buralarda tatlı deyince akla ilk olarak hoşaf gelir. Çünkü, bizim vadi tümüyle bir meyve bahçesidir.bu bahçenin elmaları, ayvaları, erikleri, kirazları, vişneleri, çilekleri ve diğer meyveleri yazın taze taze, kışın yazdan güneşte kurutulmuş ve adına Tavşut denen halleriyle önce pişer pişer, sonra soğur soğur, daha sonra karlanır buzlanır, hoşaf olur. Fırında Bal Kabağı Tatlısı Filyos Vadisinde çok lezzetli kocaman bal kabakları yetişir. Fırında pişirilen bal kabakları tahin sosu, ceviz ve kaymak ile servis edilir. Kaymaklı Ayva Tatlısı Doğada yetişen ekmek ayvaları insan boğazına dizilmeden yenilir buralarda. Biz ayvayı pişirir tatlı yaparız, yanına kaymak ve dut pekmezi katarız. Çikolatalı Profiterol Zonguldak maden havzası onlarca yerden göç almış bir sosyolojk podporidir. Her gelen kendi yöresinden lezzetler getirmiştir Zonguldak a Çamlıhemşin li pastacılarda profiterolü bizimle tanıştırdılar. Zonguldak lı çok sevdi profiterolü. Evde yapmadı ama pastanelerde yedi. Bizde burada size bizim eve misafir gelmiş bu tatlıyı doğal kaymak ile doldurulmuş profiterolü çikolatalı sos eşliğinde sunuyoruz.

14 Sütlü İrmik Tatlısı Filyos vadisinde her evin altında süt, üstünde sert buğday ve irmik bulunur. Bu yüzden; evin altında olanla üstünde olan sık sık karıştırılır buralarda.bakalım nasıl bulacaksınız bizim sütlü irmik tatlısını Kuzu Kestaneli Browni Çikolatalı keke bizim yörenin kuzu kestanesini ilave ediyoruz enfes bir tatlı elde ediyoruz. Filyos un Vişne Pastası Filyos Vadisinin dört bir yanı, Beycuma dan Perşembe ye, Dirgine den Çaycuma ya kadar kiraz ve vişne cennetidir. Size vadimizin meşhur vişneleri ile hazırlanmış pastamızı takdim ediyoruz. Cici Anne Güllacı Cici anne bizim vadinin huyu tatlı, dili tatlı, eli tatlı annelerinden birisi. Pişirdikleri ve yedirdikleri ile dertlileri güldürebiliyor, hastaları iyileştirebiliyor cici anne... Onun güzel mutfağında hiç olmazsa bir tadı ramazan da dağıttığı Güllacı buraya almadan duramadık. Cici anne güllacı, gülsuyu şerbeti ve cevizle yapardı. Bu gün Doğal Mutfak ta varsa bir deneyin bakalım.

15 YEMEK HİKAYELERİ FİYAT LİSTESİ ÇORBA HİKAYELERİ DEVREKLİ NİN TAHNA ÇORBASI...8,00 KIVIRCIĞIN GÖCE ÇORBASI...8,00 GÖKÇEBEY İN SEBZE ÇORBASI...8,00 TOVUK ÇORBASI... 10,00 BİZİM KONSOME... 12,00 SALATA HİKAYELERİ BOSTAN SALATASI... 10,00 DAMAKBURAN SALATASI... 10,00 MISIRLI ÇÜKÜNDÜR SALATASI... 10,00 KIVIRCIK SALATASI... 10,00 TÜRKMENLERİN SALATASI... 10,00 TENCERE HİKAYELERİ MANCAR... 15,00 MANCAR DOLMASI... 15,00 ETLİ YAPRAK DOLMASI... 15,00 DİRGİNE MANTARI SOTESİ... 15,00 ZILBIT KAVURMA... 15,00 BEYCUMA BÖREĞİ... 15,00 KURU FASULYE... 15,00 NOHUT... 15,00 PİLAV... 15,00 ANA YEMEK HİKAYELERİ GÖKÇEBEYİN DANA BONFİLESİ... 45,00 DOĞAL TAVUK RULOSU... 35,00 ORMAN KEBABI... 35,00 AMASRANIN KAĞITTA LEVREK FİLETOSU... 45,00 PERŞEMBENİN BILDIRCIN DOLMASI... 28,00 HAMURDAN HİKAYELER ISPANAKLI ERİŞTE... 15,00 CEVİZLİ KEŞLİ ERİŞTE... 15,00 KÖZDE PİŞEN HİKAYELER PİYREN... 45,00 IZGARALAR... 30,00 TATLI HİKAYELER FIRINDA BAL KABAĞI TATLISI... 12,00 KAYMAKLI AYVA TATLISI... 12,00 ÇİKOLATALI PROFİTEROL... 12,00 KUZU KESTANELİ BROWNİ... 12,00 FİLYOS UN VİŞNE DİLİMLERİ... 12,00 SÜTLÜ İRMİK TATLISI... 12,00 CİCİ ANNE GÜLLACI... 12,00 BİZİM HOŞAFLAR... 12,00 Doğa tadında...

16

Lezzet Vad s Çoruh tan. Uzundere Sofrası. www.datur.com www.coruhvadisi.com

Lezzet Vad s Çoruh tan. Uzundere Sofrası. www.datur.com www.coruhvadisi.com Lezzet Vad s Çoruh tan Uzundere Sofrası www.datur.com www.coruhvadisi.com Lezzet Vad s Çoruh tan Uzundere Sofrası Lezzet Vadisi Çoruh tan Uzundere Sofrası Bu kitap, Çoruh Vadisi nin en önemli yerleşim

Detaylı

ADANA MUTFAK KÜLTÜRÜ VE ADANA YEMEKLERİNDEN ÖRNEKLER

ADANA MUTFAK KÜLTÜRÜ VE ADANA YEMEKLERİNDEN ÖRNEKLER ADANA MUTFAK KÜLTÜRÜ VE ADANA YEMEKLERİNDEN ÖRNEKLER İnsanoğlu, ilkçağdan beri yaşamak ve çevresindekileri yaşatmak için sürekli besin kaynağı aramak zorunda kalmıştır (GÜvenç,1979:204). İnsan ilk dönemlerinde

Detaylı

1500 e kadar kullanılan mutfak gereçleri ve ürünleri

1500 e kadar kullanılan mutfak gereçleri ve ürünleri Bu proje AB komisyonu tarafından desteklenmektedir. İçeriği yazarlarının ve komisyonun izni olmadan hiç bir şekilde kullanılamaz. 1500 e kadar kullanılan mutfak gereçleri ve ürünleri KOLD COLLEGE 1500

Detaylı

YÖRESEL YEMEKLER: Konya'nın diğer şehirlere göre özellik gösteren yemekleri vardır. Bu yemekleri gruplar halinde şöyle sıralayabiliriz.

YÖRESEL YEMEKLER: Konya'nın diğer şehirlere göre özellik gösteren yemekleri vardır. Bu yemekleri gruplar halinde şöyle sıralayabiliriz. KONYA YEMEK ÖĞÜNLERİ 1. Kuşluk Yemeği: Eskiden Konya'da iki öğün yemek yenirdi. Kuşluk ve akşam yemekleri. Kuşlum yemeği öğle yemeğinden iki saat önce yenirdi. 2. Öğlen Yemeği: Hafif yiyecekler yenen öğün.

Detaylı

BURDUR MUTFAK KÜLTÜRÜNDE MAHALLÎ YEMEKLERİN ÖNEMİ, DEĞİŞMELER, DEĞERLENDİRMELER VE BU YEMEKLERE AD VERME ANLAMLANDIRMA

BURDUR MUTFAK KÜLTÜRÜNDE MAHALLÎ YEMEKLERİN ÖNEMİ, DEĞİŞMELER, DEĞERLENDİRMELER VE BU YEMEKLERE AD VERME ANLAMLANDIRMA I.BURDUR SEMPOZYUMU 147 BURDUR MUTFAK KÜLTÜRÜNDE MAHALLÎ YEMEKLERİN ÖNEMİ, DEĞİŞMELER, DEĞERLENDİRMELER VE BU YEMEKLERE AD VERME ANLAMLANDIRMA Şevkiye KAZAN * Bir şehrin kültür dokusunu anlayabilmek için

Detaylı

MALATYA MUTFAK KÜLTÜRÜ

MALATYA MUTFAK KÜLTÜRÜ MALATYA MUTFAK KÜLTÜRÜ BUGÜN UNUTULMUŞ OLAN VE AZ YAPILAN YEMEKLER İLEŞEMEN Su kuşganada kaynar, biraz düğürcek bulgur atılır. Üzerine elenmiş un katılır. Ayrı bir kapta doğranan soğan, yağda kavrulur.

Detaylı

Ramazan Lezzetleri M. ÖMÜR AKKOR. Evvel zaman içinde... Hilal görünmeden, ramazan başlamazdı.

Ramazan Lezzetleri M. ÖMÜR AKKOR. Evvel zaman içinde... Hilal görünmeden, ramazan başlamazdı. Ramazan Lezzetleri M. ÖMÜR AKKOR Evvel zaman içinde... Hilal görünmeden, ramazan başlamazdı. Ramazan Lezzetleri Yazan M. Ömür Akkor Metin Redaksiyon SPU Reklam Ajansı Fotoğraflar Semih Ural Tasarım Haluk

Detaylı

İçindekiler. Rakı ve Mezeleri

İçindekiler. Rakı ve Mezeleri Rakı ve Mezeleri İçindekiler 1. Rakı... 7 2. Rakı Çeşitlerimiz... 10 3. Rakınamae... 11 4. Rakı Kimlerle İçilir... 12 5. Rakı Nasıl İçilir... 13 6. Rakı Ne Zaman İçilir... 14 7. Rakı Nerede İçilir... 15

Detaylı

Rakı ve Mezeleri A YORUM

Rakı ve Mezeleri A YORUM İçindekiler 1. Rakı...Error! Bookmark not defined. 2. Rakı Çeşitlerimiz... 11 3. Rakınamae... 13 4. Rakı Kimlerle İçilir... 14 5. Rakı Nasıl İçilir... 15 6. Rakı Ne Zaman İçilir... 16 7. Rakı Nerede İçilir...

Detaylı

Isparta Mutfağı. Isparta Mutfağı Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler. Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler

Isparta Mutfağı. Isparta Mutfağı Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler. Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler T.C. ISPARTA VALİLİĞİ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Isparta Mutfağı Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler Isparta Mutfağı Geleneksel Tatlarımızdan Seçmeler ISBN: 978-605-149-515-6 T.C. ISPARTA VALİLİĞİ İL

Detaylı

BULDAN YEMEK KÜLTÜRÜ

BULDAN YEMEK KÜLTÜRÜ BULDAN YEMEK KÜLTÜRÜ Yard. Doç. Dr. Ramazan GÖKÇE Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü rgokce@pau.edu.tr 1. GİRİŞ 20. yüzyılın en önemli Türk kültürü araştırmacılarından

Detaylı

Yemek.Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ MART 2009 KREMA

Yemek.Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ MART 2009 KREMA Yemek. Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ MART 2009 KREMA 2 İÇİNDEKİLER EDİTÖRDEN 4 YENİ BİR ŞEYLER 6 Krema 8 Kremalı Mantar Çorbası 10 Kremalı Ekmek 14 20.SAYI Kremalı Yumurta 17 Kremalı Börek 18 Kremalı

Detaylı

DELiMANO LU TARiFLER. Muhtesem yemeklerin baslangıç noktası! SINIRLI SAYIDA. www.delimano.com.tr

DELiMANO LU TARiFLER. Muhtesem yemeklerin baslangıç noktası! SINIRLI SAYIDA. www.delimano.com.tr DELiMANO LU TARiFLER www.delimano.com.tr Muhtesem yemeklerin baslangıç noktası! SINIRLI SAYIDA içindekiler Giriş... 2 Başlangıçlar...3-27 Blini... 3 Ördek Püre... 5 Jambonlu Ve Sebzeli Menemen... 7 Köz

Detaylı

Çok fonksiyonlu pişirici RMC 250E. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI

Çok fonksiyonlu pişirici RMC 250E. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI Çok fonksiyonlu pişirici RMC 250E yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI 35 C den 170 C (5 C aralıkla ayarlama) REDMOND RMC-250E Multicooker şık tasarımı ve pratik arayüzü ile yenilikçi bir cihazdır.

Detaylı

paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2011/3

paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2011/3 paylasım KARTONSAN YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ 2011/3 Anıtın Altında Ya da Kışlanın Önünde Buluşalım, Anılardan Konuşalım Sebebimiz, Çaremiz, En Güzel İçeceğimiz Su... Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın Türk Sinemasının

Detaylı

Etkili buharlama. Etkili buharlama. Keyifli yemek pişirme tarifleri J23003929-R01

Etkili buharlama. Etkili buharlama. Keyifli yemek pişirme tarifleri J23003929-R01 J23003929-R01 Etkili buharlama V-ZUG Ltd Industriestrasse 66, CH-6301 Zug info@vzug.com, www.vzug.com V-ZUG Ltd, CH-6301 Zug, 2015 Keyifli yemek pişirme tarifleri Etkili buharlama İçindekiler Zorluk derecesi:

Detaylı

EN GÜZEL YEMEKLERİNİZ İÇİN EN İYİ YARDIMCINIZ! Yemek Tarifi MUTFAKTA HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK 40 TAN FAZLA PÜF NOKTASI

EN GÜZEL YEMEKLERİNİZ İÇİN EN İYİ YARDIMCINIZ! Yemek Tarifi MUTFAKTA HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK 40 TAN FAZLA PÜF NOKTASI EN GÜZEL YEMEKLERİNİZ İÇİN EN İYİ YARDIMCINIZ! 30 Yemek Tarifi MUTFAKTA HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK 40 TAN FAZLA PÜF NOKTASI İçindekiler 3.... dan Hoş Geldiniz Mesajı 4.... Ürünleri 8.... DELIMANO DAN PÜF

Detaylı

SIMENSPOTS. Copyright: 2005 Simtronic BV. Eserin her hakkı anlaşmalı olarak Simtronic BV e aittir. İzinsiz yayınlanamaz ve alıntı yapılamaz.

SIMENSPOTS. Copyright: 2005 Simtronic BV. Eserin her hakkı anlaşmalı olarak Simtronic BV e aittir. İzinsiz yayınlanamaz ve alıntı yapılamaz. SIMENSPOTS Copyright: 2005 Simtronic BV Eserin her hakkı anlaşmalı olarak Simtronic BV e aittir. İzinsiz yayınlanamaz ve alıntı yapılamaz. Grafik / Tasarım & Baskı: Bülent Yiğittop (EstheticA) Genel Merkez

Detaylı

Çok fonksiyonlu pişirici RMC-M4510TR. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI

Çok fonksiyonlu pişirici RMC-M4510TR. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI Çok fonksiyonlu pişirici RMC-M4510TR 10 0 yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI 13 OTOMATIK PROGRAM from 35 C to 170 C (5 C intervals) REDMOND RMC-M4510TR Çok fonksiyonlu pişirici - geleceğin yenilikçi

Detaylı

Çok fonksiyonlu pişirici- Düdüklü tencere RMC-PM4506. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI

Çok fonksiyonlu pişirici- Düdüklü tencere RMC-PM4506. yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI Çok fonksiyonlu pişirici- Düdüklü tencere RMC-PM4506 0 0 yemek tarifi MUTFAĞINIZDAKİ YEMEK USTASI 6 OTOMATIK ÇALIŞMA MODU REDMOND RMC-PM4506 çok fonksiyonlu pişirici/düdüklü tencere, yemekleri basınç altında

Detaylı

Yemek.Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ ŞUBAT 2009 YOĞURT

Yemek.Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ ŞUBAT 2009 YOĞURT Yemek. Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ ŞUBAT 2009 YOĞURT 2 İÇİNDEKİLER EDİTÖRDEN 4 YENİ BİR ŞEYLER 6 Yoğurt 8 Yoğurt Mayalamak 10 Çengelköy Ayranı 13 19.SAYI Yoğurtlu Buğday Salatası 14 Arpa Şehriyeli

Detaylı

otlar~n rüzgarl~ öyküsü Yemek % (l 2013

otlar~n rüzgarl~ öyküsü Yemek % (l 2013 ot sü rüzgarl~ öyk n ~ ü r la Yemek % (l 2013 ALAÇATI NIN YARIŞAN YEMEKLERİ 2013 Alaçatı Belediyesi Kültür Yayınları Yemek Tarifleri Alaçatı Ot Festivali nin 2013 yılı katılımcılarından derlenmiştir. Tarifleri

Detaylı

SU-SAIL PRATİK GEZİ YEMEKLERİ KİTAPÇIĞI

SU-SAIL PRATİK GEZİ YEMEKLERİ KİTAPÇIĞI SU-SAIL PRATİK GEZİ YEMEKLERİ KİTAPÇIĞI Sevgili Yelkenciler; İyi hazırlanmış bir kahvaltı enerjik bir günün habercisi, seyirde sallantının arasında hazırlanan öğle yemeği gün boyu zinde olmanın garantisi,

Detaylı

İçindekiler. Ankara Palas 2014

İçindekiler. Ankara Palas 2014 İçindekiler Teşekkür 3 Önsöz 4 Menü 1 5 Karidesli Enginar Tava 6 Puf Böreği 7 Tavuklu İslim Kebabı 8 Limonlu Parfe 9 Menü 2 10 Aysberg ile Zeytinyağlı Taze Fasulye 11 Ispanaklı Kol Böreği 12 Ova Kebabı

Detaylı

AHISKA YEMEK KÜLTÜRÜNÜN EDEBİYATIMIZA YANSIMALARI

AHISKA YEMEK KÜLTÜRÜNÜN EDEBİYATIMIZA YANSIMALARI AHISKA YEMEK KÜLTÜRÜNÜN EDEBİYATIMIZA YANSIMALARI Bizim AHISKA A. Ahıska yemek kültürü Her ülkenin bir yemek kültürü olduğu gibi her bölgenin hatta her hanenin farklı bir yemek kültürü, faklı bir damak

Detaylı

YİYECEK ÜRETİM TEMELLERİ

YİYECEK ÜRETİM TEMELLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2601 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1569 YİYECEK ÜRETİM TEMELLERİ Yazarlar Öğr.Gör.Dr. Hüseyin ÖNEY (Ünite 1, 8) Öğr.Gör. Mutlu DOĞAN DÖNMEZ (Ünite 2, 6, 7) Öğr.Gör.

Detaylı

Türk sinemasının sultanı. Sevgililer Günü nde çikolatalı tatlılar. Hislerin tercümanı Anadolu başlıkları. Fıstığımız bol olsun

Türk sinemasının sultanı. Sevgililer Günü nde çikolatalı tatlılar. Hislerin tercümanı Anadolu başlıkları. Fıstığımız bol olsun Sayı 09 Aralık-Ocak-Şubat 2011 Türk sinemasının sultanı Sevgililer Günü nde çikolatalı tatlılar Hislerin tercümanı Anadolu başlıkları Fıstığımız bol olsun İçindekiler 02 Gelenek Anadolu başlıkları 04 Sohbet

Detaylı

Yemek. Nâme AYVA YI YEMEK

Yemek. Nâme AYVA YI YEMEK Yemek. Nâme AYLIK YEMEK KÜLTÜRÜ DERGİSİ OCAK 2009 AYVA YI YEMEK 2 İÇİNDEKİLER EDİTÖRDEN 4 YENİ BİR ŞEYLER 6 Ayva yı Yemek 8 Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz 11 Ayva Marmeladı 13 18.SAYI Pekmezli Ayva Reçeli

Detaylı

Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri

Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri www.tarim.gov.tr www.tmo.gov.tr www.ekmekisrafetme.com İÇİNDEKİLER Önsöz...7 Ekmeğin Besin Değeri ve Önemi...8 Dünyada Beslenme Problemi ve İsraf...9

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ELAZIĞ İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ ELAZIĞ YEREL ÜRÜNLERİ

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ELAZIĞ İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ ELAZIĞ YEREL ÜRÜNLERİ TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ELAZIĞ İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ ELAZIĞ YEREL ÜRÜNLERİ Hazırlayan: Ahmet Umar AYRAN ÇORBASI Ayran çorbası endüstriyel anlamda üretimi olmayan evlerde ilimize özgün

Detaylı