Zemin Stabilizasyonu Dizayn ve Uygulama Rehberi. G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/ Yıldız/Çankaya/ANKARA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Zemin Stabilizasyonu Dizayn ve Uygulama Rehberi. G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/6 06550 Yıldız/Çankaya/ANKARA"

Transkript

1 Zemin Stabilizasyonu Dizayn ve Uygulama Rehberi G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/ Yıldız/Çankaya/ANKARA 1 S a y f a G - T R E NTel: D (312) L T D Fax: (312)

2 Zemin Stabilizasyonu Dizayn Rehberi 3 EnviroGrid Çözümü 4 EnviroGrid ile Dizayn Çalışması 5 Uygulama 8 2 S a y f a G - T R E N D L T D.

3 Zemin Stabilizasyonu Dizayn Rehberi Yol tabanına trafik yükü uygulandığında zeminin kesme dayanımı uygulanan bu yükleri aşarsa zemin deforme olmayacak veya tekerlek izi oluşturmayacaktır. Zemin mukavemeti; iç sürtünme açısı, kohezyonu ve sıkışma derecesi (kompaksiyonu) gibi özelliklerin bir fonksiyonudur. Çoğu yol ve park sistemi yol alt temeline yerleştirilmiş ve sıkıştırılmış bir veya birden fazla kaliteli dolgu tabakasından oluşmaktadır. Dolgu malzemeleri, zeminin tek başına direnç gösteremeyeceği trafik yüklerini sistemin kaldırmasına olanak sağlar. Temel malzemesi tabakasının/tabakalarının fonksiyonu uygulanan yükleri geniş bir alan üzerine dağıtmak ve dolayısıyla yol tabanına aktarılan basıncı (birim alan başına düşen yükü) azaltmaktır. Temel malzemesi münferit agrega parçalarını birbirine yapıştırdığından dolayı yükleri dağıtabilir. Uygulanan yükler hem dikey hem de yatay kuvvetler olarak temel malzemesi yoluyla aktarılır. Yatay (yanal) kuvvetler temel malzemesini kenarlara ittiğinde tekerlek izi oluşur ve bu durum ise üstte ince bir tabakanın kalmasına ve çökmeye yol açan ilave yük uygulamalarına direnç sağlama kabiliyetini azaltır. İç mukavemeti ve münferit parçacıkların yapışma durumu iyi olan bir temel malzemesi bile yatay olarak hareket etmeye zorlanabilir. Temel malzemesine temas eden kalitesiz alt zemin ise hareketi kısıtlamak için arayüzde gerekli sürtünmeyi temin edemez. 3 S a y f a G - T R E N D L T D.

4 EnviroGrid Çözümü Altta veya temel katmanı içinde oluşabilecek yanal hareketi önlemek için uzun yıllar yüksek katsayılı (düşük uzamalı) jeotekstil veya jeogrid kullanılmıştır. Mukavemeti, uzama direnci ve yapısı nedeniyle kumaş ve ızgaralar temas ettikleri temel malzemesinin yanal hareketini kısıtlama hususunda daha kabiliyetlidir. Birçok stabilizasyon uygulamasında oldukça yararlı olmalarına rağmen, kumaş ve ızgaralar yalnızca temel malzemesi/toprağına temas ettiği noktadaki sınırda etkili olabilir. Temel malzemelerinin bu sınır üstündeki ve altındaki yanal hareketini önlemek yine de temel malzemesinin tamamen kendi kalitesine bağlıdır. EnviroGrid iki boyuttan (uzunluk ve genişlik) oluşan bir örtü konseptini benimsemekte olup, bunu üçüncü boyuta (derinlik) genişletir. Temel katmanının tüm derinliği boyunca oluşan bu dikey ve yatay örtü, stabilizasyon teknolojisinde önemli bir atılım olarak değerlendirilir ve maliyet etkinliği ile projenin uzun dönemli performansı üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Hücre duvarları yanal harekete direnç gösterdiğinden dolayı daha düşük kalitede, düşük maliyetli bir temel malzemesi kullanılabilir. Buna ek olarak, temel malzemesi drenaj sistemini kayda değer ölçüde geliştirecek ve böylelikle karayolu/park alanının daha uzun ömürlü olmasına neden olacak şekilde açık gradasyonlu olabilir. Bir park alanı asfaltlı değilse, yağmur suları yol alt zeminine sızabilir ve EnviroGrid drenaj ihtiyacını ortadan kaldırır. EnviroGrid uygulanmış stabilizasyon zeminlerinin bir diğer önemli faydası ise, geocell in büyük bir alan üzerine uygulanan yükleri dağıtma etkinliğidir. Bir kesit içinde her hücre bitişikteki hücrelere bağlı olduğundan, EnviroGrid in her kesiti büyük bir örtü veya yastık işlevi görür. EnviroGrid kendi üst yüzeyine uygulanan yükün yol alt zeminine yaptığı baskıyı önemli oranda azaltır. Bunun faydası, EnviroGrid ile bağlantılı olarak kullanılan temel malzemesinin minimum miktarda kullanılarak stabilizasyonun sağlanmasıdır. 4 S a y f a G - T R E N D L T D.

5 EnviroGrid ile Dizayn Çalışması Temel malzemesiyle doldurulan EnviroGrid çok katmanlı bir yol sisteminde bir tabaka olarak işlev görür. AASHTO (Amerikan Devlet Karayolları ve Ulaştırma Görevlileri Birliği) tarafından geliştirilen iki aşamalı prosedür, çok katmanlı yol sistemlerini analiz ve dizayn etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisidir. İLK AŞAMA Gerekli Yapısal Numara (SN) olarak adlandırılan yol sisteminin gerekli genel mukavemetini mühendis belirler. SN aşağıda sıralanan üç (3) faktörün bir fonksiyonudur: 1. Zemin Destek Değeri (SSV) Yol alt zemin malzemesi mukavemeti çok çeşitli standart yöntemlerden birisiyle saptanır. Eşdeğerlik tablolarına bakarak uygun Zemin Destek Değerini seçmek için alt zemin mukavemeti kullanılır. 2. Eşdeğer Dingil Yükü (EAL) Sistemin kullanım süresi boyunca tahmini trafik yükleri çizelgede gösterilmiştir. H2 yükleme (belirtilen tekerlek yapısına sahip 20 ton kapasiteli kamyonlar), kamyonetler, otomobiller, vb. bu yükler arasındadır. AASHTO tarafından oluşturulan bir tabloyu kullanarak her yükleme şekli, söz konusu yüklemenin yol sistemine uygulaması beklenen etkiye dayanarak genel ve tek bir ölçüye dönüştürülür. Genel ölçü tek bir 18,000 librelik dingil yüküdür ve buna Eşdeğer Dingil Yükü adı verilir. 3. Bölgesel Faktör (RF) Bu faktör, inşaat sahasındaki alt zemin malzemesinin rutubet ve sıcaklık koşullarına duyarlılığını ifade eder. Birbirine komşu 48 eyalette tipik olarak arasında değişen Bölgesel Faktör bu amaçla hazırlanan bir haritadan seçilebilir. 5 S a y f a G - T R E N D L T D.

6 Mühendis bu üç faktörü, AASHTO nun geliştirdiği ve gerekli SN değerini belirleyen bir monografa işler. İKİNCİ AŞAMA Temel malzemesini ve bu malzemelerin, birleştiğinde gerekli SN değerine eşit veya ondan daha büyük bir SN değeri teşkil edecek tabaka kalınlığını seçin. Her temel malzemesine, malzemenin uygulanan yükleri yayma kabiliyetiyle ilgili bir Yapısal Katsayı (SC) verilir. Kumlu toprak gibi granüllü bir malzeme ile doldurulmuş EnviroGrid e ait yapısal katsayının ihtiyatlı bir tahminle 0.35 olduğu tespit edilmiştir. Daha iyi yük taşıma kapasitesine sahip bir dolgu malzemesi EnviroGrid yapısal katsayısını artıracaktır. Aşağıdaki tabloda, çeşitli dolgu malzemelerine ve kumlu toprakla doldurulmuş EnviroGrid e ait yapısal katsayılar ile sonuç olarak ortaya çıkan eşdeğer tabaka kalınlığı gösterilmektedir: EŞDEĞER TABAKA KALINLIĞI * 4 EnviroGrid (SC = 0.35) 6 EnviroGrid (SC = 0.35) 8 EnviroGrid (SC = 0.35) ASFALT BETONU KIRMATAŞ / MICIR KUMLU ÇAKIL KİREÇLE STABİLİZE EDİLMİŞ TOPRAK KUMLU TOPRAK 3.4 inç 10 inç 12.7 inç 17.5 inç 20 inç 5.1 inç 15 inç 19.1 inç 26.3 inç 30 inç 6.8 inç 20 inç 25.5 inç 35 inç 40 inç * Kumlu Toprak dolgulu Belirli bir malzemenin yapısal katsayı değerini bu malzeme tabakasının inç cinsinden kalınlığı ile çarpmak suretiyle bu tabakanın gerekli SN değerine katkısı bulunur. Örneğin; gerekli SN değeri 2.90 ise ve mühendis yol sisteminin üst tabakasının 2 asfalt betonu olmasını isterse, temelin geri kalan kısmı için aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini tercih edebilir: kırmataş/mıcır (15 x.14) + (2 x.41) = Kumlu topraklı 6 EnviroGrid (6 x.35) + (2 x.41) = S a y f a G - T R E N D L T D.

7 Alternatif olarak, eğer mühendis belirli bir dizaynda normalde ne kadar temel malzemesi kullanılacağını biliyorsa, yapısal katsayıları ile ilişkili olarak bu malzeme yerine EnviroGrid kullanabilir. Örneğin; kumlu toprakla doldurulmuş EnviroGrid, EnviroGrid içermeyen kumlu toprağın destek değerinden beş kat dayanıklıdır (.35/.07=5) (Profesör Robert Koerner Designing with Geosynthetics isimli kitabının Dördüncü Baskısında, 8 EnviroGrid kullanımının kumlu toprağın taşıma kapasitesini 13 kat artırdığını gösteren bir örnek vermiştir). Dolayısıyla, kumlu toprakla doldurulmuş 4 EnviroGrid, EnviroGrid içermeyen 20 kumlu toprakla aynı yük taşıma mukavemetine sahiptir. Sonuç olarak, bir yol dizaynı için 18 kumlu toprak dolgusu gerekliyse, mühendis bu miktarı aynı tipte dolgu ile 4 EnviroGrid e düşürebilir ve daha güçlü bir temel oluşturmuş olur. Tasarımcı, EnviroGrid kullanarak gerçekleşen tasarrufları hesaplamak için uygun AASHTO yapısal katsayıları ile birlikte yukarıdaki tabloya yerel dolgu malzemelerini ekleyebilir. Yerel olarak kullanılabilecek olan bu tür malzemelere örnek olarak kıyı bölgelerindeki kırık deniz kabukları, dağlık alanlardaki nehir çakılları ve diğer bölgelerdeki kaliteli kireçtaşları sayılabilir. AASHTO dizayn prosedürünün ve ayrıca dizaynda kullanılacak geliştirmesi ve komple yazılımının bütün açıklamalarını AASHTO nun (202) no.lu telefonundan veya internet sitesinden temin edebilirsiniz. 7 S a y f a G - T R E N D L T D.

8 Uygulama Özel donanımı olmayan yarı kalifiye 2-4 kişilik bir ekip EnviroGrid kurulumunu çabucak ve kolayca yapabilir. Kesitler daraltılmış/çökeltilmiş olarak, 12 x 5 hücre yüksekliği boyutunda olacak şekilde çalışma alanına nakledilir. 1. Alt zemin toprağını gerekirse teknik çizimlerde gösterilen kotlara, meyillere ve boyutlara kadar kazın ve şekillendirin. 2. Dolgu malzemesi alt temel malzemesinden farklıysa separatör olarak jeotekstil kullanılmalıdır. Mukavemet veya geçirgenlikten hangisinin önemli olduğuna bağlı olarak dokuma veya dokuma olmayan bir kumaş seçilir. Bitişik panelleri 18 (minimum) üst üste bindirerek jeotekstil malzemeyi önceden hazırlanmış olan alt zemin üzerine doğrudan serin. 3. EnviroGrid ürününün birinci kesitinin nereye yerleştirileceğini belirleyin ve dört köşeye kazık çakın. 4. İstenilen uzunluktan fazla bir kesit gerdirin ve bekletin. Kesiti gömülü olan kazıkların üzerine yerleştirin. Her panelin tam olarak genleşebilmesi için çevre uzunluğu boyunca ilave kazıklar gerekebilir. Kazık kullanmanın pratik olmadığı durumlarda (kayalık toprak, jeomembran, vb.) bir uygulama iskeleti kullanılabilir. Bitişik kesitler benzer şekilde kurulur ve sürekli bir örtü oluşturacak şekilde uç uca birleştirilir veya telle tutturulur. 5. İlk hücre sırasını önden yükleyici veya damperli kamyon ile doldurun ve dolguyu kepçe veya buldozer küreği kullanarak hücrelerin içine doğru bastırın. EnviroGrid in hemen bitişiğindeki dolgu malzemesi rampası muhtemelen iş makinesinin EnviroGrid üzerine tırmanması için gerekli olacaktır. Tüm hücreler doldurulana kadar bu şekilde devam edin. Herhangi bir iş makinesinin dolgu yapılmamış hücreler üzerine çıkmasına asla izin vermeyin. Oturması için hücreyi mutlaka kabarma paylı doldurun. 6. Bu işlemlerin ardından sıra EnviroGrid sisteminin sıkıştırılmasına gelir. Sıkıştırmanın en yaygın yöntemi, boşlukları doldurmak için kullanılan paletli iş makinesinin birçok defa hücrelerin üzerinden geçmesidir. Belirli bir sıkıştırma seviyesine ulaşmak için bir vibrasyonlu silindir ve/veya su kullanılabilir. 7. Hücreler doldurulduktan ve sistem sıkıştırıldıktan sonra EnviroGrid temel ağır trafik yüküne dayanmaya hazırdır. Geo Products, LLC ve G-TREND LTD. bu bilgileri müşterilerine yalnızca kolaylık amaçlı olarak vermektedir. Her kurulumun kendisine özgü gereklilikleri olduğundan ve bunlar genelleştirilmiş olan bu dokümanda göz önünde bulundurulmamış olabileceğinden dolayı, uygulama prosedürünün uygun olup olmadığına ilişkin herhangi bir garanti veya sair beyanda bulunulmamaktadır. Geo Products, LLC EnviroGrid ürününün özel kullanımlar veya uygulamalara uygunluğu hakkında hiçbir garanti vermez veya bu yönde bir beyanda bulunmaz. Sorumluluğumuz, normal kullanım veya hizmet koşullarında kusurlu olduğu kanıtlanan EnviroGrid ürününün bedelsiz olarak değiştirilmesi ile sınırlıdır. 8 S a y f a G - T R E N D L T D.

Erozyon Kontrolü Dizayn ve Uygulama Rehberi. G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/6 06550 Yıldız/Çankaya/ANKARA

Erozyon Kontrolü Dizayn ve Uygulama Rehberi. G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/6 06550 Yıldız/Çankaya/ANKARA Erozyon Kontrolü Dizayn ve Uygulama Rehberi G-TREND MÜH.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Konrad Adenauer Caddesi No:75/6 06550 Yıldız/Çankaya/ANKARA 1 S a y f a G - T R E N D Tel: L(312) T D. 490 05 06 2011 Geo

Detaylı

AKBOR BORU MONTAJ EL KİTABI

AKBOR BORU MONTAJ EL KİTABI AKBOR BORU MONTAJ EL KİTABI Önsöz Bu el kitabı, AKBOR borusunun en iyi şekilde taşınması ve gömülerek döşenmesi için gerekli prosedürlerin uygulayıcı tarafından anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

Detaylı

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ. YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK

PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ. YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK PAMUKKALE ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAZALT ELYAFLARIN BETON YOLLARDA KULLANILABĠLĠRLĠĞĠ YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nagihan ÇEVĠK Anabilim Dalı: ĠnĢaat Mühendisliği Programı: UlaĢtırma Tez DanıĢmanı:

Detaylı

DİZİN İÇİNDEKİLER. XF Serisi Damla Sulama Borusu Tasarım, Montaj ve Bakım Kılavuzu. www.rainbird.eu

DİZİN İÇİNDEKİLER. XF Serisi Damla Sulama Borusu Tasarım, Montaj ve Bakım Kılavuzu. www.rainbird.eu DİZİN İÇİNDEKİLER Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Bölüm 4 Bölüm 5 Bölüm 6 Bölüm 7 Bölüm 8 Giriş.... 3 Rain Bird Hakkında / Suyun Akıllı Kullanımı.................... 4 Damla Sulamanın Faydaları.... 5 Tasarım Hazırlığı....

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı

HESCO Concertainer Units Teknik Bilgiler Ocak 2006

HESCO Concertainer Units Teknik Bilgiler Ocak 2006 HESCO Concertainer Units Teknik Bilgiler Ocak 2006 İçindekiler HESCO Concertainer Units Technical Information Giriş....................................... 1 Hayat Koruyan Blast Azaltma......................

Detaylı

BÖLÜM 2. DEPO, FABRĐKA VE ÖZEL ZEMĐN BETONLARI

BÖLÜM 2. DEPO, FABRĐKA VE ÖZEL ZEMĐN BETONLARI BÖLÜM 2. DEPO, FABRĐKA VE ÖZEL ZEMĐN BETONLARI 2.1 DEPOLARDAKĐ ZEMĐN BETONLARI Depolar çeşitli malzemelerin stoklandığı endüstriyel bir yapıdır. Geçmiş yıllarda, depo eşyaların insanlar tarafından dizildiği

Detaylı

HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU

HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU HAVA ŞARTLARINA KARŞI YAPI YALITIM KILAVUZU Buradaki bilgiler iyi niyet çerçevesinde doğruluğuna inanılarak verilmiştir.ürünlerimizin kullanım koşulları ve uygulama yöntemleri kontrolümüz dışında olduğundan,

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI. PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI. PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DEMİRYOLLAR, LİMANLAR, HAVAMEYDANLARI İNŞAATI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAMEYDANLARI PLANLAMA ve TASARIM TEKNİK ESASLARI ANKARA, 2007 2 İÇİNDEKİLER Tanımlar... 13 1.Havaalanı Planlaması...

Detaylı

DAR KESİTLİ KAZILARDA (TRENCHING) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ. Nurullah TAŞ a ; Dr. Fatma IŞIK COŞKUNSES b. İş sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü

DAR KESİTLİ KAZILARDA (TRENCHING) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ. Nurullah TAŞ a ; Dr. Fatma IŞIK COŞKUNSES b. İş sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü DAR KESİTLİ KAZILARDA (TRENCHING) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Nurullah TAŞ a ; Dr. Fatma IŞIK COŞKUNSES b a : İSG Uzm. Yrd.-İnşaat Müh. ; b : İSG Uzm.-Kimya Müh. İş sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü

Detaylı

5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ

5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ 5. MEVCUT BİNALARIN DEPREM ETKİSİ ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ 5.1. GİRİŞ 5.2. BİNALARDAN BİLGİ TOPLANMASI 5.2.1. Bina Geometrisi 5.2.2. Eleman Donatı Detayları 5.2.3. Malzeme Özellikleri

Detaylı

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI KISIM 201 201. AĞAÇ KESME, KÖK SÖKME VE TEMİZLEME İŞLERİ 201.01 Tanım Bu kısım; plan ve projelerde tanımlanan, yol yapım sınırları dahilinde yer alan her türlü ağaç, dal, çalı,

Detaylı

BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR)

BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR) BETON BARİYERLER (OTOKORKULUKLAR) Beton Bariyerler 1 Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Hazırlayanlar: Prof. Asım Yeğinobalı, TÇMB Prof.Dr. Ali Osman Atahan,

Detaylı

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Her bir uygulamada doğru çözüm Dünya çapındaki en büyük rulman üreticilerinden biri olarak Schaeffler, madencilik sektöründe yer alan ve dünyada

Detaylı

Tesisatlarda Sismik Koruma

Tesisatlarda Sismik Koruma Tesisatlarda Sismik Koruma Eren KALAFAT, Makine Mühendisi, MBA 1. Deprem Nedir? Depremin sözlük anlamı Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesi

Detaylı

DOLGU BARAJLAR TASARIM REHBERİ

DOLGU BARAJLAR TASARIM REHBERİ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOLGU BARAJLAR TASARIM REHBERİ REHBER NO: 003 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası olan Anadolu'da yaklaşık 4000

Detaylı

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI

YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI YAPI TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Arş. Gör. Zeynep ALGIN Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2010 İçindekiler 1. Yapının Tanımı ve Sınıflandırılması 2. Yapıya Hazırlık 3. Zemin Çalışmaları 4. Tahkimat

Detaylı

ENERJISA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ALPASLAN II BARAJI ve HES PROJESİ Sayfa 1 / 43

ENERJISA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ALPASLAN II BARAJI ve HES PROJESİ Sayfa 1 / 43 ENERJISA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. Sayfa 1/43 ENERJISA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. İÇİNDEKİLER 1. PROJENİN TARİFİ... 3 1.1 Alpaslan II Barajı ve HES Projesi Ana Hatları... 6 1.2 Proje Bileşenleri ve İnşaat İşlerinin Tanımı...

Detaylı

ORMANCILIKTA TRANSPORT

ORMANCILIKTA TRANSPORT K.T.Ü. ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ORMANCILIKTA TRANSPORT DERS NOTLARI Prof. Dr. H. Hulusi ACAR Trabzon 2004 ÖNSÖZ Ormancılıkta transport işleri bölmeden çıkarma ve uzak nakliyat aşamalarının

Detaylı

C. Denetimler: Süreksiz denetim kabul edilir veya UBC Kesimi 1701 başı özel denetim giriniz.

C. Denetimler: Süreksiz denetim kabul edilir veya UBC Kesimi 1701 başı özel denetim giriniz. Bölüm 04220 BETON BİRİM KAGİR Bölüm 1- GENEL 1.01 Genel A. Bölüm 1 koşullar, çizimler, genel koşullar, ek genel koşullar ve özel koşullar bu bölüme uygulanır. B. Mimar ve/veya mühendisin yazılı izni olmaksızın

Detaylı

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU 1 Amaç Elektronik Haberleşme Altyapısına İlişkin Yer Altı Tesisleri Referans Dokümanı, 27/12/2012 tarihli

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı

SUNUŞ. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasõ İstanbul Şubesi Başkanõ. iii

SUNUŞ. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasõ İstanbul Şubesi Başkanõ. iii SUNUŞ İnşaat mühendisliğinin ana işlevlerinden en başta geleni, üretilen yapõlarõn güvenli olmalarõyla birlikte dayanõklõ olmalarõnõn da sağlanmasõdõr. Bu ana işlevin yaratõlabilmesi için de yapõ üretim

Detaylı

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega A BETON TERİMLERİ Abrams Kuralı Aynı beton bileşenleri ve test koşullarında karışımdaki çimento miktarı ve su/çimento oranının beton karışımının işlenebilir olması koşuluyla beton dayanımını belirlediğini

Detaylı

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi İçindekiler 1. Giriş...4 2. Betona su yalıtımı uygulanmasında karşılaşılan

Detaylı

KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü

KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü KARAYOLLARINDA HIZ Karayolları Genel Müdürlüğü KARAYOLLARINDA HIZ Tanımlar Hız Etütleri Hız ve Trafik Güvenliği Hız Sınırları İstatistikler KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ İŞ MAKİNELERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1

RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1 RAUGEO SİSTEM TEKNİĞİ YER ISISI İLE YENİLİKÇİ ISITMA, SOĞUTMA VE TASARRUF TEKNİK KATALOG 827600/1 Mayıs 2011 itibariyle geçerlidir. 827600/1 - Teknik değişiklik yapma hakkı saklıdır. www.rehau.com.tr Yapı

Detaylı

İÇİNDEKİLER STAJ DEFTERİ HATIRASI. Sunuş... 3. Yol Stajı... 5. Hes Stajı... 13. Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü...

İÇİNDEKİLER STAJ DEFTERİ HATIRASI. Sunuş... 3. Yol Stajı... 5. Hes Stajı... 13. Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü... STAJ HATIRA DEFTERİ İÇİNDEKİLER Sunuş... 3 Yol Stajı... 5 Hes Stajı... 13 Bakü Bilge Amburan Karayolu Drenaj ve Menhol Kontrolü... 20 Keson Kuyularının Kontrolü... 21 Köprüler Hakkında Bilgi Edinilmesi...

Detaylı

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ KESİN RAPOR Proje Yürütücüsü : Prof. Dr. Metin ARSLAN Proje kodu : 07/2004 32 Proje Başlama tarihi : 07/2004 Proje Adı :Beton Yol Kaplamalarında Alternatif

Detaylı