ğa s BUZ ÇÖZ İLET LETİŞİM: TEL: (0312) (0538 ) Fevzi çakmak 1 sok.no:8/47 KIZILAY/ANKARA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ğa s BUZ ÇÖZ İLET LETİŞİM: TEL: (0312) 230 23 50 50--(0538 )571 46 44 Fevzi çakmak 1 sok.no:8/47 KIZILAY/ANKARA"

Transkript

1 ğa Do tu s Do ICEICE-TEK BUZ ÇÖZ ÇÖZÜCÜ SOLÜ SOLÜSYON İLET LETİŞİM: LET M: TEL: (0312) (0538 ) Fevzi çakmak 1 sok.no:8/47 KIZILAY/ANKARA

2 Geleneksel yöntemlerde karla mücadelede Klasik yöntemler, De active proseslerdir. Yol üzerinde oluşan buzu ortadan kaldırarak, yoldaki sürtünmeyi arttırmak ve güvenliği sağlamak prensibi ile çalışır. Bu tip mücadelede kaya tuzu ve abrasive (aşındırıcı) maddeler kullanılır. Avantajları Sanaldüşük kimyasal madde maliyeti Dezavantajları Yüksek korozif etkisinden dolayıaltyapıve çevreye ciddi zararlar vermesi. Kısıtlısıcaklıklarda çalışması. De active olduğu için, ancak yolda kar yağışından ve buz oluşumundan sonra müdahale edilebilmesi. Yüksek işçilik maliyetleri. Uygulamada yetersizlik, fazla zaman harcanması. Tuz ve kum yolda donmaya karşıhazırlanırken (kırma karıştırma yapılırken), taşınırken, bu karışım yola uygulanırken ve uygulandıktan sonra, atık malzemeyi yoldan kaldırırken çok fazla işgücü, zaman ve para harcanmaktadır.

3 Karayollarında Kar -Buz Çözme Mücadelesi Bugün ülkemizde karayollarında buzlanmayıengellemek amacıyla kullanılan tuz, görünüşte düşük maliyetli bir çözüm olarak yollara uygulanmaktadır. Hava derecesinin ve yol sıcaklığının çok düşük olmadığıdurumlarda tuz, buzu eritebilir. Dünyada 1930 lu yılların başlarında kullanılmaya başlanan fakat, kötüetkileri hemen belli olmayan tuzun zararları1950 lere doğru ancak anlaşılabilmiştir. Tuzun sebebiyet verdiği zarar ve korozyon nedeniyle, özellikle beton ve metal aksamda meydana getirdiği olumsuz etkiler ve yol kenarlarındaki bitkilere zarar vermesi, toprağın yapısınıbozması, yer altısu kaynaklarına zarar vermesi, tuz kullanımının sınırlandırılmasıgerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu sorunların ortaya çıkmasına müteakip, tuz a kum katılmak suretiyle kumun sürtünmeyi artırıcıetkisinden faydalanılarak, tuz kullanımının azaltılmasıamaçlanmıştır. Tuz un kum katılarak kullanılması, kumun aşındırıcıolmasısebebiyle asfalta zarar vermişve yol kenarlarındaki direnajların tıkanmasına neden olmuştur. Yolda oluşturduğu tahribata bağlı olarak yol bakım maliyetleri yükselmiştir. Bu istenmeyen durumlar günümüzde kullanılan uygulamaların yerine, karayollarında buzla mücadelede farklıkimyasalların kullanılmasıile ilgili çalışmaların başlamasına sebep olmuştur.

4 İlk olarak sıvıkimyasal kullanımları, eriyik (tuzun eritilmesi esası) uygulamasıile başlanmıştır. Fakat tuzun sınırlıetkisi ve aşırıkorozyon oluşturmasısebebiyle, kullanılan yerlerde ciddi sorunlar ortaya çıkarmıştır. Islatılan tuzun, yola uygulandıktan sonra seyreltilmişolması, tuzun buz çözme performansınıdüşürmüş, bu nedenle de alternatif çözüm arayışlarıbaşlamıştır. Son olarak 1990 lıyılların başında karla mücadelede, sıvıkimyasal kullanımıve Anti-ice uygulamalarıiçin deneme çalışmalarıbaşlatılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde şu anda dünyada bir çok ülkede yaygın olarak Anti-ice teknolojisi uygulanmakta ve karla mücadele de özel yapım sıvıkimyasallar kullanılmaktadır. Ülkemizde ise ilk olarak kış sezonunda Tem Otoyolu, Molla Gorani Viyadüğü ve Boğaz Köprülerinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulama neticesinde çok etkili sonuçlar alınmıştır. Daha sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ana arterleri ve tramvay rayları üzerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte şehir içi ana arter ve yollarda, Bolu Tünellerinde ve ülke genelinde pek çok ilde denenmeye ve uygulanmaya başlanmıştır.

5 Geleneksel Tuzlama sistemleri

6 NaCl'nin(tuz) ve Diğer Buz ÇözücüKimyasalların Olumsuz Etkileri; a. Yüzey ve yeraltısularına etkisi b. Bitkilere etkisi : c. Toprağa etkisi : d. Araçlar ve yapısal korozyon üzerindeki etkisi e. Asfalt, beton ve kaldırımlar üzerindeki etkisi a.yüzey ve yeraltısularına etkisi : NaCl (Tuz) : Yollarda oluşan buz tabakasınıçözmede yeterli performansıelde edebilmek için, tuzun fazla oranlarda kullanılmasıgerekmektedir. Fazla oranlarda kullanılan tuz, yağmur ve kar sularıile yer altısu kaynaklarına, özellikle ilkbaharda akan su ile birlikte denizlere ulaşmaktadır. Denizlere ulaşan tuz, denizdeki iyon değişimini artırarak, balıkların gelişimini olumsuz etkilemekte, doğaya zarar vermektedir. Üre : Su kaynaklarıiçin en tehlikeli ve en zararlıkarla mücadele kimyasalıdır. İçeriğindeki amonyum ve fosfat bileşenleri su kaynaklarında Otrofikasyon (besin zenginleşmesine,) a sebep olur. Ürenin içerisindeki BOI (Biyolojik oksijen ihtiyacı) değerinin yüksek oluşu nedeniyle, yüzeysel sularda oksijen azalmasına ve canlıtürlerinin bu durumdan etkilenmesine, bazen toplu canlıölümlerine dahi sebep olur. Üre ayrıca yer altısu kaynaklarında Alg büyümesine sebep olur ve çevre kirlenmesine yol açar.

7 b. Bitkilere etkisi : Fazla oranlarda kullanılan tuz, yola yakın yerlerdeki çiçek, ağaçve canlıların gelişimini olumsuz etkiler. Toprağa ulaşan tuz, topraktaki tuz oranınıartırarak bitki köklerinin kurumasına ve ölmesine neden olur. Bu sebeple tuzlamanın yapıldığı yol kenarlarında bitki ekilmesine rağmen, bitkilerin gelişiminde başarı elde edilemez. Tuzun Bitkiler Üzerindeki Etkileri

8 c. Toprağa etkisi : NaCl (Tuz) : Yollara uygulanan tuz, toprağa ulaşmasıile toprağın kurumasına, toprağın geçirgenliğinin azalmasına (su geçirme özelliğinin azalması) ve toprağın Ph değerinin yükselmesine neden olur. Bu durum toprağın verimliliğini düşürür. Toprağın yapısınıve stabilizesini bozar. Ph değerini negatif yönde değiştirerek, bitkilerin büyümesini olumsuz etkiler. Toprağın permabilitesini (geçirgenlik) düşürür. Erozyon potansiyelini yükseltir. İz elementlerinin yer altısuyuna geçişhızınıartırır. Topraktaki gerekli bakterilerin popülasyonunu olumsuz etkiler. Özellikle Sodyum(Na) iyonu, toprağın elektron yapısınıdirekt bozar. CaCl2 (Kalsiyum Klorür) : İz miktarı, toprak için gereklidir. Yüksek aşındırıcıetkisinden dolayıdikkatle uygulanmalıdır. Buz çözücüolarak kullanımında etkinlik sağlayabilmesi için fazla kullanılmasıgerekmektedir. Fazla kullanımıise kanserojen etki yaratır. Üre : Toprak üzerindeki en tehlikeli etkisi, yer altısularına karışmasıyla ortaya çıkar. Yer altısularında bakteri üremesine ve ciddi çevre kirliliğine neden olur. Yol üzerinde buz çözücüolarak kullanılan üre, hava sıcaklığının 2 0C nin üzerine çıkmasıyla tehlikeli miktarda bakteri oluşumuna neden olur.

9

10 Buz çözücülerin toprak üzerindeki etkileri d. Araçlar ve yapısal korozyon üzerindeki etkisi: Yollara uygulanan tuz, yolda seyir halinde olan araçların, köprü ve viyadüklerin demir, alüminyum aksamlarında aşınmaya ve korozyona neden olur. Tuzun araçlar üzerindeki korozyon etkileri

11 e. Asfalt, beton ve kaldırımlar üzerindeki etkisi; NaCl : Kışmücadelesinde kullanılan tuzun donma derecesi -7 ºC dir. Bu dereceden sonra tuz etkinliğini yitirir. Kışın yağan kar ile beraber atılan tuzun erittiği kar suları, asfaltta bulunan mikro çatlaklara sızar. Bu mikro çatlaklara sızan su, hava sıcaklığıdüşünce buza dönüşür. Dünyada bulunan tüm sıvıların aksine su, donunca genleşir. Dolayısıyla bu çatlaklarda donan suyun genleşmesi asfaltıçatlatır. Tuz beton alanları, kaldırımları, parke taşlarını, bitümü, regrasyon alanlarınıaşındırır ve korozif etki gösterir. Asfalt üzerinde ciddi bir kimyasal etkisi olmamakla birlikte, beton malzemelerin elastikiyet modülünde kayba, permabilitesi nin artmasına ve bozulmasına sebep olur. Asfalt üzerindeki donma-çözülme kaynaklıproblemleri önleyemez. Ayrıca kritik konsantrasyonu da bu durumu hızlandırır. CaCl2 : Beton ve taşmalzeme üzerinde ciddi aşınmaya sebep olur. Yüksek korozif etkisinden dolayı dikkatli kullanılmalıdır. Asfaltta etkisi fiziksel kaynaklıdır. Donma-çözülme kaynaklı bozulmayıönleyemez. Kalsiyum klorürün buz çözme gücü, normal tuzun buz çözme gücünden bile düşüktür. Normal tuzun buz çözme gücüne erişebilmesi için, 1.5 katıkalsiyum klorürün kullanılmasıgerekir. Kalsiyum klorürün buz çözme gücü, magnezyumun buz çözme gücünden 5 kat daha düşüktür. Magnezyum klorürün buz çözme gücüne erişebilmesi için magnezyum klorürün 5 katıkalsiyum klorür kullanılmasıgerekir. Bunu solüsyon olarak düşünürsek, kalsiyum klorür solüsyonu kullanılırsa normalden en az 5 kat fazla solüsyon sarfiyatıgerekmekte olup, bu durum da maliyetlerin artmasına ve fazla kimyasalın kullanılmasına sebep olur.

12 Çözeltinin 1 gramının çözdüğü buzun gram olarak miktarı MgCl2 CaCl2 NaCl2 % 15lik çözelti 34 gr % 32 lik çözelti 14.6 gr % 26.3 lik çözelti 15 gr MgCl2 : Muadilleri arasında en az zararlıkimyasaldır. Yinede tek başına kritik konsantrasyonda donma -çözünme kaynaklıbozulmaya engel olamaz. Üre : Son çalışmalara kadar, ürenin beton malzeme üzerindeki etkisi bilinmiyordu. Son çalışmalarda özellikle kritik konsantrasyonda beton, asfalt malzeme üzerinde donma - çözünme kaynaklıbozulmaya sebep olduğu, mukavemet ve yoğunluk kaybıgibi durumlara sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Ürenin çevre üzerindeki olumsuz etkileri bilinmekle beraber, asfalt ve beton malzeme üzerindeki etkileri hakkında yapılan çalışmalar oldukça sınırlıidi. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ürenin, özellikle diğer buz çözücülerle kıyaslandığında kaplama malzemesinin permabilitesini artırıp, elastikiyet modülünde ve yüzey geriliminde düşmelere, diğer standart buz çözücülülerden daha fazla sebep olduğu görülmüştür. (Bu yüzden dünyada sınırlandırılıyor. En son 2003 de Kanada da hava alanlarında kullanımısınırlandırıldı.) (Journal of Transport Engineering)

13 Solüsyon Aracı 1. grafikte bir tuzlama aracıile 80 km lik yolun buzla mücadelesini göstermektedir. Toplam yaptığı yol 1280 km dir. 2. grafikte ise yine 80 km lik yolun buzla mücadelesinde solüsyon aracının sadece 80 km yol yaptığı gösterilmektedir. Tuzlama aracıile yapılan yol = 1280 km Solüsyon aracı= 80 km

14 Tuzun Asfalt Üzerindeki Etkileri Tuzun Yol Üzerindeki Etkileri

15 Anti-ice nedir? ANTİ-İCE kar yağışından önce, yola sıvıkimyasal ürün uygulanmasısonucu, karın yola yapışmasının engellenmesi ve yolda buz oluşumunun önlenmesini amaçlayan, donmayı engelleme esasına dayalıkar ve buzla mücadele yöntemidir. Kar yağışından önce, yola uygulanan sıvı kimyasal sonucu, karın yola yapışması engellenmekte, böylece kimyasal sıvıkullanılan alanlarda, buzlanma oluşmamakta yol kolayca kar buzdan temizlenmektedir. Bu yöntem ile yol bakım düzeyi daha ekonomik olarak yükseltilmekte ve bu sayede yolda oluşan buzlanma ile daha kolay mücadele edilmektedir. Anti-freeze gibi çalışan bu sistem suyun donma sıcaklığınıdüşürerek buz oluşumunu engeller. Buz oluşumunu engellediği gibi yüzeyde oluşan buz tabakasınıda eritebilir (Die-Ice). Klasik yöntemlerde uygulanan tuzun yerine kullanılan sıvıkimyasal buz çözücüler sayesinde, daha az ürün, daha az işçilik ve daha az bakım maliyetleri ile sonuca ulaşılır. Yolda uygulanan sıvıkimyasallar ile taşıt kazalarıönemli oranda azalır. Dünyada kışşartlarıile mücadelede çeşitli sıvıkimyasallar, kar -buz mücadelesinde kullanılmakta ve bu tip kimyasalların seçiminde üçana unsur yer almaktadır.

16 Buz çözme kapasitesi. Sıvıbuz çözücüler için zaman ve sıcaklığın bir fonksiyonu olarak buz çözme kapasitesi belirlenmektedir. Çözme kapasitesindeki sonuçlar ürünün buz çözmedeki etkinliğini ortaya koyar. Ayrıca sıcaklıkla uygulama miktarlarındaki değişimin belirlenmesini ve doğru uygulama miktarının tespitini sağlar. Tek başına yeterli olmamakla birlikte yağıştipi, seyrelme kapasitesi, trafik ve yağışsüresi gibi unsurlarıda göz önüne alarak etkili mücadelenin sırlarınıverir. Bu konudaki testler 7 ºC ile 18 ºC arasında yapılır. Bunlar buz çözücüler için standartta belirlenen deney sıcaklığıaralığıdır. Sıcaklık düştükçe aynıseyrelme oranında donma daha çabuk gerçekleşir. Bu sebeple buz çözücüler, düşük sıcaklıklarda daha az etki gösterirler. Bu değer düşük sıcaklık etkinliğini belirlemek içinde kullanılan oldukça önemli bir parametredir. ml buz / ml buz çözücü. saat olarak formulize edilebilir. Buz delme kapasitesi. Sıvıbuz çözücülerin zaman ve sıcaklık değişkenlerine bağlıolarak çeşitli sıcaklıklarda, birim zamanda buzu dikey olarak delme kapasitesini belirler. Bu veri sıvıkimyasallar için oldukça önemli bir performans kriteridir. Buzun içine dik olarak işleyen buz çözücü, buzun kırılmasınıve çatlamasınısağlar. Böylece trafik gibi mekanik müdahalelerle yolda sürtünme kaybıolmadan, buzun yoldan parçalanarak uzaklaşmasına neden olur. Bu yolla trafik güvenliği sağlanmışolur. Bu değer buzlanma sonrasıuygulamada (Die-ice), uygulamanın şeklinin ve miktarının belirlenmesinde yol, yağışve sıcaklık parametreleri ile birlikte kullanılır. mm kırılma/ml buzçözücü.saat olarak formulize edilebilir.

17 Buzu yerden kaldırma kapasitesi. Yol yüzeyine yapışmışolan buzun, sıvıbuz çözücütarafından yoldan koparılabilme kapasitesini belirlemektedir. Sıvıbuz çözücü, buzu yolun yüzeyinden koparabilme özelliği sayesinde, buzun altına sızarak, buzu asfalttan söker (ayırır). Oluşturduğu film tabakası ile buzun yere tekrar yapışmasını engeller. Yer yüzeyinde oluşmuşolan çok miktardaki buzun, trafik gibi mekanik etkilerle yoldan parçalanarak atılır. Böylece yolda kayganlık oluşmaz. Bu test sonuçlarından elde edilen sıvıbuz çözücünün; ne kadar bir birimi ile yerdeki ne kadar hacimdeki buzu kaldırmasındaki büyüklük, buz çözücünün etkinliğin belirlemede önemlidir. En az birim miktardaki buz çözücüile, yerdeki buz tabakasını en fazla miktarda kaldıran sıvı buz çözücü, en yüksek performansı elde etmiş sayılır. Ayrıca test sonuçlarının uygulama süre ve sıklıklarının belirlenmesinde de kullanılabilir. mm buz kaldırma/ml buz çözücüsaat olarak formulize edilir. Sıvıbuz çözücüler bu formülasyona göre deneye tabi tutulmakta ve elde edilen deney sonuçlarıdiğer buz çözücülerle kıyaslanmaktadır.

18 ICE-TEK ın Özellikleri En önemli özelliklerinden biri Pro active olmasıdır. Ice-tek; kar yağışından önce, kar yağışın ilk anlarında ya da kar yağışından sonra yola sıvı halde uygulanır. Bu sayede yolda buz oluşmaz. (Oysa klasik mücadelede yolda oluşan buzu çözmeye yönelik çalışma yağıştan sonra yapılmaktadır.) Ice-tek donma-çözülme kaynaklıbozulmaya sebep olmaz, asfalta zarar vermez. Dünyada bulunan tüm sıvıların aksine su donunca genleşir. Dolayısıyla donan suyun genleşmesi asfaltı çatlatır. Oysa Ice-tek ın donma sıcaklığı-70 ºC dır. Ice-tek ın yoğunluğu sudan daha ağır olduğu için, asfalttaki mikro çatlaklara sızar ve o bölgeye yerleşir. İçerisindeki katkı maddelerinden dolayıyere yapışma özelliği ile beraber sudan daha ağır olması, seyrelme olasılığınıda zorlaştırır. Bu bölgede bulunan Ice-tek donmadığıiçin, asfalt donmaz, genleşmez ve böylece zarar görmez. Oluşturduğu sıvıfilm tabakasısayesinde yağan karın yola yapışmasınıengeller. Sıvıolarak uygulandığında trafikle taşınmaz. Su buharlaşsa bile hidrofilik (nem tutucu) olduğundan yoldan taşınmaz. ( -) 70 ºC Dereceye kadar etkilidir. Die-ice (Buz çözücü) özelliği sayesinde oluşmuşbir tabakayıkolayca eritebilir.

19 Yolda sürtünme kaybıoluşmasınıengeller, sıcaklığa bağlıdeğişen bu değerler muadillerine karşıbüyük avantaj sağlar. Sürtünme katsayısı ıslak yola göre daha yüksektir. Hava şartları, yol durumu, yağışşekli v.b. sebepler göz önünde bulundurulduğunda, yol yüzeyinde minimum 72 saat kalır. Korozif etkisi diğer kimyasallara göre yok denecek kadar azdır. Korozif Etkisi Saf Suya Eşittir. Asfalta, beton zemine, mermer yüzeyine, granit yüzeyine, parke taşlara, doğal ve andazit taşlara, araçmetallerine, demire, çeliğe ve alüminyum v.b malzemeye zarar vermez, korozif ve aşındırıcı bir etkisi yoktur. Çevreye zararlıkimyasal madde kullanımınıortadan kaldırır. Kabartma tozu ve aspirinden daha az toksittir. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere ve diğer canlılara zarar vermez. Parlayıcıve yanıcıözelliğe sahip değildir. Yangın söndürme özelliğine sahiptir. Sıvıbir uygulama olmasısebebiyle, kar -buzla mücadelede işçilik ve zamandan büyük tasarruf sağlar. ICE-TEK: Geliştirilen formülü sayesinde, toprağın yapısının korunmasına yardımcı olur. Toprağın yapısınıve stabilizesini bozmaz. Toprağın Ph dengesini düzenler. Toprağın permabilitesini (geçirgenlik) düşürmez. Bitkiler için faydalıvitamin ve mineral bileşenlerini bünyesinde taşır. Uygulama alanına çok kolay ve hızlıuygulanır. Hazırlanan çözelti rahatlıkla tanklarda stok olarak saklanabilir. Çevre dostudur.

20 Karla Mücadelede Kimyasal Kullanımının Sürtünme Üzerindeki Etkileri Yol yüzeyinde sürtünme katsayısı, karla mücadelede önemli bir etkendir. Yol yüzeyinin sürtünme katsayısının düşmesi ile yol güvenliği azalır, yol kayganlaşır ve bu durum trafik kazalarına sebep olur. Yolun ıslanmasına ve neme bağlıolarak yol yüzeyindeki sürtünme katsayısı, kuru yola göre daha düşüktür. ICE-TEK dan kaynaklanan sürtünme kaybı, sıcaklığa bağlıolarak sudan kaynaklanan sürtünme kaybına eşittir. +10 oc nin üstünde bu oran, biraz daha yükselebilir. Ama sıcaklıktaki azalma ile birlikte ICE-TEK kaynaklısürtünme kaybıazalır, hatta -2 oc den sonra yolda sürtünmeyi pozitif yönde etkileyerek, yol tutuşunu arttırır. Karla mücadele kimyasallarının sürtünme kaybı, büyük ölçüde sıcaklık ve neme bağlıdır. Bu tip kimyasalların bir çoğu hidrofilik (nem tutucu) özellik gösterdiklerinden, nem sürtünme kayıplarında önemli bir parametredir.

21 Neden Sürtünme Kaybı; Sıvıkimyasal maddelerin, yol üzerinde neden sürtünme kaybına sebep olduklarıtam olarak bilinmemektedir. Bir teoriye göre bu tip kimyasalların kullanımısırasında, yüzey üzerinde mikro boyutta geçici bileşikler oluşturduklarıve bu bileşiklerin mermer gibi davranarak kayganlığıartırdığıvarsayılmaktadır. Yapılan çalışmalarda sürtünme kaybının, maksimum düzeyde faz değişimi sırasında meydana geldiği gözlemlenmiştir. (Sıvı-Katı; Katı-Sıvı) ICE-TEK, sıvı olduğu için, faz değişimi sırasında meydana gelen sürtünme kayıpları minimum düzeydedir. Yine bu çalışma kapsamında, performansı geliştirilmiş ürünlerin ürün yapısına bağlı olarak sebep olduğu sürtünme kaybının diğer ürünlerden daha az olduğu belirlenmiştir. ICE-TEK MgCl2 kökenli bir ürün olmasına rağmen, sebep olduğu sürtünme kaybı, saf suyun sürtünme kaybına eşittir. Sıcaklıktaki artışın, sürtünme kaybınıartırdığıve nemliliğin sürtünme kaybında önemli bir rol oynadığıyine bu çalışma kapsamında belirlenmiştir.

22 Bu buluşun konusu olan kompozisyonun korozyon etkisi, biyolojik çözünme ve farklıhava sıcaklık derecelerinde etkisini değerlendirmek amacıyla ek testler yapılmıştır. Test sonuçları aşağıda gösterilmiştir. KOROZYON TESTLERİ Farklıkonsantrasyonlardaki ıslatma suyuna yumuşak çelikten üretilmişvida daldırılmıştır. Islatma suyunun içinde 4 ay boyunca kalan vidalarda fiiliyatta herhangi bir paslanma veya oksitlenme belirtileri tespit edilmemiştir. Laboratuar ortamında yapılan korozyon testlerinde yıllık korozyon etkisinin 13,4 mkm olduğu sonucuna varılmıştır. Buzlanmaya karşıkullanılan diğer ürünlerin korozyon etkisine göre bu oran son derece düşüktür ve temiz sudaki korozyonun küçük bir kısmınıteşkil etmektedir. Yumuşak çelikten üretilmişvidalar düzenli bir şekilde farklıkonsantrasyonlardaki ıslatma suyu ile püskürtülmüştür. Püskürtme işlemi 4 ay boyunca düzenli bir şekilde tekrarlandıktan sonra vidalarda fiiliyatta herhangi bir paslanma veya oksitlenmebelirtileri tespit edilmemiştir. Korozyon yerine vidaların üzeri kurumuş ıslatma suyu ile izole edildiği anlaşılmıştır, bu neden ile vidalarıkaplayan tabaka zarar verici olmak yerine koruyucu rol oynamıştır. Yumuşak çelikten üretilmişvidaların kıyaslanmasıiçin yukarıda anlatılan benzer testlere tabi tutulmuşlardır, fakat %5 klorlu tuz konsantrasyon oranında su solüsyonu kullanılmıştır. Bu testlerde ciddi bir korozyon gözlemlenmişve metalin bozulduğu tespit edilmiştir.

23

24 Ekipmanlar

25 Kaldırımlarda solisyon uygulaması

26

27 Depolama Şekli Sıvı olan ürün suyun saklanabildiği her yerde kolayca saklanabilir. Özel bir depolama gerektirmez

28 Magnezyum Klorür(MgCl2): Nem % 30-50, sıcaklıkta 2-10 ºC arasında değişmiştir. Başlangıçsıcaklığı2 ºC ve % 30 nem varken, sürtünme katsayısı0,347, sıcaklık 10 ºC olduğunda sürtünme katsayısının 0,320 ye düştüğütespit edilmiştir. Bu testler 15 dakika devam etmiştir. Sıcaklık 15 ºC olduğunda ise bu değer; 0,278 e kadar düşmüştür yılında yapılan bir çalışmada, Magnezyum Klorür sıvıolarak karla mücadelede kullanımının da, yoldaki sürtünmeyi azaltmak yerine, sürtünme katsayısınıartırdığıtespit edilmiştir. Uygulama miktarı100lt / km olarak uygulanmıştır. Kalsiyum Klorür (CaCl2): Bu kimyasal madde ile ilgili yapılan deneylerde; belirli bir nemin altındaki değerlerde kalsiyum klorürür nemini kaybettiği ve çökeldiği anda sürtünme katsayısının a kadar düştüğütespit edilmiştir. Ayrıca kritik çalışma aralığının, neme bağlıolduğu açıkça tespit edilmiştir. Başlangıçta olan katsayı, nem kaybıyla birlikte, yüzey üzerindeki sürtünme kaybıyükselmiştir.

29 Sonuç ICE-TEK Kullanımı ile ; Kazalarıönlenmesinde, Yolların daha hızlıve kolay temizlenmesinde, İşçilik maliyetlerinin ve geleneksel kimyasalların kullanımının düşürülmesinde, Korozyonun önlenmesinde, Yollarda yüksek bakım şartlarıoluşmasında, Yalnızca otoyol veya karayollarıiçin değil havaalanları, yürüyüşyolları, kaldırımlar, parklar, otoparklar, alışverişmerkezleri, hastaneler, fabrika alanları, benzin istasyonları, siteler, stadyumlar ve bahçelerde uygulanmasında Çok etkili sonuçlar alınmıştır.

30 1. Uygulanabilirlik açısından klasik kar ve buzla mücadele yöntemlerine göre üstünlüğü nedir? Cevap:Uygulama yöntemi açısından klasik yöntemlere göre daha kolaydır. Uygulama amacıyla hazırlanmıştankerlerden yola püskürtme ile kolaylıkla uygulanabilir. Bu nedenle işçilik maliyetleri ve yolun her noktasına homojen uygulanabilirlik açısından daha avantajlıdır. 2. Düşük sıcaklıklarda etkisi nasıl ve ne kadar süre olmaktadır? Cevap: Kar-buz çözücü solüsyon -45 derece gibi düşük sıcaklıklarda yolun fiziki şartlarına bağlı olarak 1,5-2 gün etki gösterebilmektedir. 3. Etkin sonuç almak için uygulama nasıl ve ne zaman olmalıdır? Cevap:Solüsyon temel olarak kar-buz oluşumunu önleyerek etki göstermektedir. Bu nedenle buzlanma öncesi uygulama ile buz oluşmadan önlem alınmaktadır. Oluşan buzun üzerine uygulama ile hemen etki göstermeye başladığıgözlenecektir. Buzun kalınlığına bağlı olarak birkaç dakikada etki göstermektedir. 4. Uygulanan yüzeye zararları var mı? Cevap: Tuz uygulanmasıyla yol zemininde, köprü ve viyadük çelik aksamlarında büyük hasarlar oluşmaktadır. Solüsyonun inhibe edilmiş korozif özelliğinden dolayı yol, köprü, viyadük gibi uygulama noktalarına her hangi bir zararı yoktur. 5. Çevre açısından toksik mi? Cevap:Solüsyonun içerisinde kesinlikle ağır metal bulunmamaktadır. Bitkiler için klorofil oluşumunu destekleyen mineral içerdiğinden bitki ve çevre sağlığıbakımından pozitif etkiye sahiptir. Solüsyonla ilgili alınan raporların gösterdiği gibi solüsyonun içerik açısından çevreye her hangi toksik bir etkisi yoktur. Hayvan sağlığıaçısından da gıda tarım ve hayvancılık bakanlığıdenekler üzerinde yapılan tetkiklerde toksidasyon bulgularına rastlanmamıştır. 6. Satış fiyatı gerçekten yüksek midir? SIK SORULAN SORULAR Cevap:Tuz uygulanmasıesnasında kamyonlardan yola en az iki işçi ile sürekli tuz serpilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla her 2-3 km lik mesafede sürekli kamyona tuz yüklenmesi gerekir. Ancak solüsyonun uygulanmasında böyle bir durum söz konusu değildir. Yaklaşık 30 tonluk bir tankere tek bir sefer yükleme ile işçiye gerek olmaksızın km lik bir mesafede uygulama yapılabilmektedir. Ayrıca kış sonrasıyol bakım ve onarım maliyetleri ve yakıt tüketimi de göz önüne alındığında solüsyonun tuza göre çok daha ekonomik bir ürün olduğu görülür.

Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler

Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler Kar ve Buz ile Mücadele Etmek Amacıyla Geliştirilen Daha Etkili ve Ekonomik Yeni Yöntemler Perviz Ahmedzade, Mesude Yılmaz, Mehmet Yılmaz Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği

Detaylı

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi

Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi Penetron İntegral Kapiler Su Yalıtım Sisteminin Avantajları ve Penetron Admix Kristalize Beton Katkı Malzemesinin Detaylı İncelemesi İçindekiler 1. Giriş...4 2. Betona su yalıtımı uygulanmasında karşılaşılan

Detaylı

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı 1 5. BETON Giriş bölümünde betonun, taze betonun, sertleşmiş betonun tanımı yapılmış, betonun önemi vurgulanmış ve her betondan beklenen temel özellikler (mekanik dayanım, işlenebilme ve dış çevre şartlarına

Detaylı

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ 1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ Yeraltı suları, akarsu, göl ve denizlerde oluşan çevre kirliliğinin en önemli kaynağı atık sulardır. Atık sular, su kaynaklarını kirletmesinin yanı sıra, besin zincirine

Detaylı

BETON YOLLAR : AKILLI VE

BETON YOLLAR : AKILLI VE AVRUPA BETON KAPLAMA B RL Ğ BETON YOLLAR : AKILLI VE 1 CONCRETE ROADS : A SMART AND SUSTAINABLE CHOICE İÇİNDEKİLER Giriş 3 Beton Yolların Çevresel Yönleri 4 Karbon ayakizi ve yaşam dönemi değerlendirilmesi

Detaylı

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya,

Detaylı

TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür

TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür TS EN 206 YA GÖRE ÇEVRESEL ETKİ SINIFLARI İÇİN BETON TASARIMI uzun ömür İnş. Müh. İrfan KADİROĞLU BATIBETON İşletme Müdürü 30 EKİM 2014 - İZMİR DURABİLİTE (DAYANIKLILIK) Yapı malzemesi, yapı elemanı ya

Detaylı

Sıcak Daldırma Galvanize Kaplamalar

Sıcak Daldırma Galvanize Kaplamalar Sıcak Daldırma Galvanize Kaplamalar SICAK DALDIRMA GALVANİZLEME, erimiş çinko banyosuna daldırılan demir ve çelik malzemelerin yüzeyine çinko ve çinko bileşikleri içeren koruyucu bir kaplama yapma işlemidir.

Detaylı

(İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI)

(İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI) KLORLAMA REHBERİ (İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI) Uzm. Dr. Recai OĞUR Doç. Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ Prof. Dr. Metin HASDE Gülhane Askeri Tıp Akademisi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Ankara 2004 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ UŞAK BELEDİYESİ KATI ATIK YÖNETİMİ FİZİBİLİTE RAPORUNA ESAS SONDAJLI ATIK SAHASI KARAKTERİZASYONU BELİRLENMESİ VE GAZ VARLIĞININ ARAŞTIRILMASINA YÖNELİK AR-GE PROJESİ Nisan, 2010 İZMİR T.C. DOKUZ EYLÜL

Detaylı

SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR

SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR KULLANIM TALİMATLARI ÜRÜN BİLGİLERİ SU BÜTÜN CANLILARIN TEMEL TAŞI! Bitkiler, hayvanlar ve de biz insanlar, milyonlarca yıl önce, sudan doğduk. Bahçe, süs ve yüzme göletleri ile

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ARITMA ÇAMURLARI 850CK0101 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER

ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER ORMAN YANGINLARINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELER Mertol ERTUĞRUL ZKÜ Bartın Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü ÖZET Orman yangınları ile mücadelede geleneksel olarak su kullanılmaktadır. Su, kolay

Detaylı

Şekil 1.1 : Soğutma Çevrimi

Şekil 1.1 : Soğutma Çevrimi GİRİŞ Bu çalışma kapsamında, ülkemizde de yoğun kullanım alanına sahip klima sistemleri çeşitli özellikleri bakımından incelenmiştir. Klima sistemleri ülkemizde endüstriyel uygulamalarda ve konfor amaçlı

Detaylı

SULAMA SUYUNDA ARANAN ÖZELLİKLER

SULAMA SUYUNDA ARANAN ÖZELLİKLER SULAMA SUYUNDA ARANAN ÖZELLİKLER Sulamada kullanılan sular, gerek yüzey suları gerekse yer altı suları olsun saf değildir. Yer altı suları biriktikleri yere ulaşıncaya kadar geçen safhada veya biriktikleri

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri Yapı Ürünleri Beton ve Harç Katkıları Seramik Yapıştırıcılar ve Derz Dolguları Mantolama, Boya ve Yüzey Koruyucular Tamir, Grout, Ankraj ve Güçlendirme Su Yalıtımı Derz Dolgu Mastikleri Zemin Kaplama www.ab-schomburg.com.tr

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Çalıştığınız sektörün neden olduğu çevre kirliliğini önleyecek tedbirleri alabileceksiniz. ARAŞTIRMA Sektörünüzün yol açtığı çevre sorunlarını ve alınabilecek

Detaylı

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1 EKMEK HAMURU HAZIRLAMA 1. EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER 2. EKMEK ÜRETİMİNDE YARDIMCI BİLEŞENLER 3. EKMEK HAMURU EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER Ekmek hamuru hazırlarken

Detaylı

Toprak nefes alır. İçinde barındırdığı organizmaların çoğu, tıpkı insanlar gibi oksijen soluyup, karbondioksit verirler; yani nefes alırlar.

Toprak nefes alır. İçinde barındırdığı organizmaların çoğu, tıpkı insanlar gibi oksijen soluyup, karbondioksit verirler; yani nefes alırlar. Toprak Nedir ve Neden Önemlidir? Toprak, yerkabuğunu oluşturan kayaların, uzun yıllar boyunca parçalanıp ayrışması ile oluşan gevşek yeryüzü örtüsüne verilen genel bir isimdir. Fakat toprağın, önemine

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DİZEL MOTOR İLE ÇALIŞAN BELEDİYE OTOBÜSLERİNİN İNCELENMESİ VE EMİSYON ENVANTERLENMESİ BİTİRME TEZİ DANIŞMAN Doç. Dr. Şeref SOYLU

Detaylı

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK KÜLTÜREL BAKIM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

T.C. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ÇEV 346. Yakıt Pilleri. Ders Notları. Prof. Dr.

T.C. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ÇEV 346. Yakıt Pilleri. Ders Notları. Prof. Dr. T.C. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ÇEV 346 Yakıt Pilleri Ders Notları Prof. Dr. Yılmaz YILDIRIM 011 1. Giriş Kömür ve petrol gibi fosil yakıtlar sanayi

Detaylı

GENEL SULAMA. Zir.Yük.Müh. Alper BAYDAR. Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Toprak ve Su Kaynakları Kampüsü Su Yönetimi Bölümü

GENEL SULAMA. Zir.Yük.Müh. Alper BAYDAR. Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Toprak ve Su Kaynakları Kampüsü Su Yönetimi Bölümü GENEL SULAMA Zir.Yük.Müh. Alper BAYDAR Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Toprak ve Su Kaynakları Kampüsü Su Yönetimi Bölümü Tarsus-MERSİN Erdemli-2013 1 Sulama Nedir? Bitki gelişimi için gerekli

Detaylı

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com. Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.tr Sizlere;Firmamız, DOĞU-SA GRUP YALITIM İNŞAAT GAYRİMENKUL İTHALAT&İHRACAT

Detaylı

Sayfa 1 25.09.2007 BUHAR ÜRETMEK İÇİN KULLANILAN HAMMADDE, SU SU NEDEN EŞİ BULUNMAZ BİR KAYNAKTIR?

Sayfa 1 25.09.2007 BUHAR ÜRETMEK İÇİN KULLANILAN HAMMADDE, SU SU NEDEN EŞİ BULUNMAZ BİR KAYNAKTIR? Sayfa 1 25.09.2007 BUHAR ÜRETMEK İÇİN KULLANILAN HAMMADDE, SU SU NEDEN EŞİ BULUNMAZ BİR KAYNAKTIR? Su normal sıcaklıkta maddenin üç halinde (katı, sıvı ve gaz) bulunabilen tek maddedir. Aynı derecede ısıyı

Detaylı

TERMOSET TOZ BOYALARIN AVANTAJLARI ŞUNLARDIR:

TERMOSET TOZ BOYALARIN AVANTAJLARI ŞUNLARDIR: ELEKTROSTATİK BOYA OLARAK TOZ NEDİR? Yüzeylerin, eridiğinde sürekli ve düzgün bir film oluşturan tozlarla boyanması fikri 1950 lerde ilk ortaya çıkışından beri düzenli olarak gelişmiştir. Önceleri termoplastik

Detaylı

BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ

BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ BÖLÜM VI YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ BÖLÜM VI. YUKARIDA VERİLEN BAŞLIKLARA GÖRE TEMİN EDİLEN BİLGİLERİN TEKNİK OLMAYAN BİR ÖZETİ VI.1 Giriş Kentlerin

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ I... 13 ŞEKİL LİSTESİ II... 15 TABLO LİSTESİ III... 16 1. HAZIR BETON SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 18

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ I... 13 ŞEKİL LİSTESİ II... 15 TABLO LİSTESİ III... 16 1. HAZIR BETON SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 18 TEŞEKKÜR Bu çalışmanın hazırlanmasında, bana her konuda destek olan danışmanım sayın Prof. Dr. Abdurrahman GÜNER e ve yardımlarından dolayı sayın Prof. Dr. Hulusi ÖZKUL a saygılarımı sunarak teşekkür ederim.

Detaylı

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER SU NEDİR? Dünyamızda yaşamın temel taşlarından biridir su. Su aynı zamanda maddenin 3 halinde bulunabilen tek maddedir.tüm değerlendirmeler su üzerinden yapılmaktadır. Gerek insan yaşamı için olsun, gerekse

Detaylı

6.1 Fertigasyon sistemi için en uygun gübreler;

6.1 Fertigasyon sistemi için en uygun gübreler; FERTİGASYON YÖNTEMİ, FERTİGASYONDA KULLANILAN GÜBRELER ve YAŞANAN SORUNLAR -2* Çalışmanın ilk bölümü Fertigasyon1a dosya adıyla web sayfamızda yayınlanmıştır. 6. Fertigasyonda Kullanılan Gübreler Toprağa

Detaylı