ANNE BABA OKULU KAŞGARLI MAHMUT OKULLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ANNE BABA OKULU KAŞGARLI MAHMUT OKULLARI"

Transkript

1 İSTEK KAŞGARLI MAHMUT OKULLARI İLETİŞİM: Tel: Fax: Adres: Eski Edirne Asfaltı No: Sultangazi-İSTANBUL İSTEK KAŞGARLI MAHMUT OKULLARI Bülteni Hazırlayanlar : Selda MUTLU-PDR Bölüm Başkanı Duygu Deniz KARABAL-Psikolojik Danışman Elmas SOMUNCUOĞLU-Psikolojik Danışman Cem ÖZER-Psikolojik Danışman Hilal YILDIZHAN-Psikolog ANNE BABA OKULU

2 21. YÜZYILDA GENÇLERİMİZ VE DEĞERLERİMİZ PROF.DR.ERDAL ATABEK 2 Nisan :00-11:30 Prof.Dr.Erdal Atabek, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Psikosomatik Hastalıklar ve İç Hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. 1965'te yazarlığa başladı. Aynı yıl Türk Tabipler Birliği (TTB) başkanı seçildi. 1966'da köşe yazıları Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmaya başladı. Halen yazarlık, seminer,konferans ve araştırmalarını sürdürmektedir. Kitaplarından bazıları şunlardır: Alkol ve İnsan, İnsan Sıcağı, Sözüm Sanadır, Kışkırtılmış Erkeklik-Bastırılmış Kadınlık, Kuşatılmış Gençlik, Gençlik Duvarları Yıkıyor, Kırmızı Işıkta Yürümek. Kişilik Değerleri: Dürüstlük: Kendine yalan söylememek. Dürüst insan önce kendini kazanır. Sorumluluk: Çocuklarımız, kendileri, aileleri, ülkeleri ve dünyaya karşı sorumluluklarını üstlenmeli. Birçok insan yaşamın anlamını bilmiyor. Yaşamı anlamsız bulan insan mutsuzdur. Çocuklarımızı yetiştirirken buna dikkat etmeliyiz. Çalışkanlık: Yapıcılık, üreticilik, büyük bir değerdir. Çalışmak bize değer kazandırır. Yararlılık: Çevremize yararlı olmalıyız. Çıkarım ne bundan? Yanlış bir soru. Senin çıkarın başkaları ile birliktedir. Mina Urgan diyor ki, Koyunlar başkalarının bacağından asılır Sen mutsuzsan, ben mutlu olamam. Dayanışma: Dayanışma, paylaşma, günümüzde unutulmuş bir değerlerdir. Bir türlü paylaşamıyoruz. Trafikte yolu, yakıtı Çocuklarımızı bu değerlerle donatarak yetiştirelim.

3 BİLİŞİM ÇAĞINDA ANNE-BABA OLMAK YRD.DOÇ.DR.OĞUZHAN ZAHMACIOĞLU 31 Mart 2011 Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu 1996 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi`ni, 2005 yılında da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi`nde uzmanlığını tamamladı. Halen Yeditepe Üniversitesi`nde Çocuk ve Ergen Psikiyatristi olarak görev yapmaktadır. Son 20 yılda yaşanan iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü gelişim, tüm insanları hazırlıksız yakaladı denebilir. Bu dönemde doğan ve büyüyen çocukların çoğunluğu bilgisayarlı bir evde gözlerini açtılar. Yani bilgisayar adeta onların doğal bir uzvu gibi. Ebeveynlerden bazıları sonradan bilgisayarı öğrendi, kimisi ise bu "davetsiz misafir"e sırt döndü. Değişmeyen şey ise, istesek de istemesek de, içinde yaşadığımız çağın merkezinde bilgisayar bulunmakta. Yemek sipariş ederken, banka işlerimizde, bilgi ararken, hatta müzik dinlerken bile mutlaka bir bilişim aracına (bilgisayar, cep telefonu vs.) başvuruyoruz. Bu geçiş döneminde anne babalar haliyle kaygı duymaktalar. Çünkü çocuklarının her an yanı başında duran, ulaşılması çok kolay bilgisayarlara karşı nasıl bir tutum takınacaklarını bilememekteler. PERFORMANS KAYGISI PSİKOLOG EYLEM CEYHAN 22 Mart 2011 Eylem Ceyhan Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü nde lisans eğitimini 1998 senesinde tamamlayarak psikolog ünvanını, 2002 senesinde ise yüksek lisansını tamamlayarak bilim uzmanlığını almıştır. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Anaokulu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri ve GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri servislerinde psikolog olarak görev yapmış, aynı zamanda akademik çalışmalarda yer almıştır. İmge Danışmanlık bünyesinde çalışmalarını yürütmektedir. Performans kaygısı, sosyal ya da performans sergilenmesi gereken durumlarda (sınav, sahne vb.) başarısız olunacağı, diğer insanlar tarafından olumsuz değerlendirileceği kaygısına verilen addır. Performans kaygısı bilişsel ve duygusal boyutta bireye zarar verir. Performans kaygısının fizyolojik belirtileri arasında en belirgin olanlar kalp çarpıntısı, titreme, sıcak basması, solunumun hızlanması, mide bulantısı, yüzün kızarmasıdır. Duygusal ve bilişsel belirtileri arasında en dikkat çekici olanlar ise huzursuzluk, endişe, konsantrasyon kaybı, unutkanlık, dikkatsizlik, düşüncelerin bloke olmasıdır. Performans kaygısı, günümüzde çocuk ve ergenler arasında en sık rastlanan, akademik ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen problemlerdendir. Araştırmalar performans kaygısının özellikle kendilik saygısı, yüksek standartlar ve mükemmelliyetçilikle, ayrıca ileri yaşlardaki problemlerle (intihar, depresyon, alkol ve madde kullanımı gibi) ilişkili olabileceği göstermektedir. Bu nedenle hem okullar hem aileler tarafından tanınması ve müdahale edilmesi son derece önemlidir.

4 ÖFKE YÖNETİMİ DR.İBRAHİM BİLGEN 23 Mart 2011 Dr.İbrahim Bilgen 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi`'ni bitirdi yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan psikiyatri uzmanı olarak mezun oldu. "Psikodrama ve Grup Terapisi", " Çocuk ve Ergen Odaklı Aile Terapisi" üzerinde etkin olan Gestalt Terapi Eğitimini, Anksiyete Bozuklukları ve Depresyon üzerinde daha etkin olan Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi lerini almıştır. İstanbul ve Adana da eğitim hayatında sorunlar yaşayan öğrencilerde Yaprak Psikiyatri ve Psikolojik Danışmanlık bünyesinde Eğitim Danışmanlığı konusunda çalışmalar yapmaktadır. Sabah Gazetesinde yazıları yayınlanmaktadır. Öfkesiyle baş edemeyen bir çocuğa yardım ederken ilk göreviniz, niye öfkeli olduğunu anlamak ve (bunun farkında değilse) onun da anlamasını sağlamaktır. Bu da dinlemeyi bilmek demektir. Öfkeli çocuklar açık, sakin, anlayışlı ve kendini anlayacak yetişkinlere ihtiyaç duyarlar. Onu öfkelendiği için azarlamanız veya kendinize kızmanız, öfkesini nasıl ifade edeceği ve nasıl sakin olacağı konusunda ona fikir vermez. Çocuğun sakin olduğu bir anda, onu neyin bu kadar öfkelendirdiğini sorarak, iç dünyasında hissettiği bir duygu veya kendisine söylenen bir şey ise (alay edilme gibi) bunu farketmesini sağlayarak öfkesinin kaynağına inebilirsiniz. Bazı çocuklar, özellikle ergenlik öfkeleri hakkında konuşmak istemeyebilirler. Bu durumda ne yapmaya çalıştığınızı açıklamak yerine uzman yardımı isteyiniz OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ DR.SABRİ YURDAKUL 30 Mart 2011 Dr.Sabri Yurdakul 1985 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.1992 yılında Ankara Numune Hastanesinde Psikiyatri uzmanlığı diplomasını aldı. Hacettepe Üniversitesi`nde PDR bölümünde özel öğrenci olarak eğitim aldı. Uzmanlığı sırasında grup psikoterapileri ve kognitif terapiler konusunda eğitim aldı. Alanda yayınlanan 8 kitabı bulunmaktadır. Sabah gazetesi Güney ekinde haftalık olarak yazıları yayınlanmaktadır. Kanal D, Star Tv, Show Max, Tv 8, Ülke Tv, bugün Tv, cine5 te televizyon programlarına çıkmaktadır. Halen Cine5`te her Perşembe 18:00-19:00 saatleri arasında Yaşamdan Bir Yaprak adıyla kendi programını yapmaktadır. Normalde beklediğimiz gençlerimizin çalışması, televizyona, bilgisayara aşırı düşkün olmaması, arkadaşları ile birlikte zaman geçirmesi hatta vakit bulduğunda spor yapmasıdır. Bunu yapmıyor hatta yapamıyor, ders çalışamıyorsa bir problem var demektir. Gençlerin ders çalışamadığı durumlarda aileler onları tembellikle suçlamakta, kendilerinden istediklerinin sadece çalışma olduğunu söyleyerek gençlerin üzerine gitmekte sonuçta aile ile gençlerin ilişkisi bozulmaktadır. Gençler ailelerinin sürekli olarak kendilerine ders çalış dediğinden, aileler ise onların dersin başına oturmadığından şikayet etmektedir.

5 ÖZGÜVEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN CEM ÖZER 29 Mart 2011 Psk. Dnş. Cem Özer 2001 yılında Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü`nden mezun olmuştur. İSTEK Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi`nde psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır. Özgüven, insanın kendisiyle barışık olması, kendini olduğu gibi kabul etmesi; yani olumlu benlik algısıdır. Özgüven bir insanın mutlu ve başarılı bir hayat sürmesi için gereksinim duyduğu bir kişilik öğesidir. Özgüven, kendimiz hakkında ne düşündüğümüz ve ne hissettiğimizdi. Özgüven gelişimi, çocuğun doğduğu andan itibaren başlar. Çocuk büyüdükçe, becerilerine, yeteneklerine ve kendisinin ne kadar değerli olduğuna bakar. Buna ailesi, öğretmenleri ve arkadaşları olmak üzere, diğer başka kaynaklardan gelen bilgileri de ekler ve kendine güvenini yapılandırır. Özgüven eksik olduğunda veya aşırı güven duyulduğunda bazı sorunlar oluşur. Özgüven kişide yetersiz olduğunda, insiyatif kullanma, kendini ifade etme, iradesini kullanma, kapasitesini ortaya koyma, hakkını savunma, sosyal iletişimi sağlama konusunda sorunlar oluşabilir. Özgüven aşırı olduğunda ise yetersizlik ile sonuçlanan anlamsız girişimler, bol hatalı davranışlar, boş verme, problemleri küçümseme, hataları görmezden gelme, sosyal ilişkilerde zorluklar oluşabilir. Sağlıklı bir özgüven gelişimi için aileler çocuklarını yirmili yaşlara kadar desteklemeye devam etmeli, gerektiği zamanlarda uzmanlardan yardım alarak bu süreci iyi yönetmelidirler. DİKKAT EKSİKLİĞİNİN ÖĞRENMEYE ETKİSİ DR.İNCİ VURAL 24 Mart 2011 Dr.İnci Vural Cerrahpaşa Tıp Fakültesi`nden 1999 yılında mezun olmuştur. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Ağrı Devlet Hastanesi`nde görev yapmıştır. Cinsel İşlev Bozukluğu ve Bilişsel Davranışçı Tedaviler üzerine eğitim almıştır. Türkiye Psikiyatri Derneği, Kognitif Davranışçı Terapi Derneği ve Cinsel Eğitim Tedavi Araştırma Derneği`ne üyeliği bulunmaktadır. Apex Tıp Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürütmektedir. Dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun bireyin yaşına göre daha az olması durumudur. Çocuklar bazı konulardan bir süre sonra sıkılıp dikkatlerini toplayamazken, dikkat eksikliği olan çocuklar sürekli olarak dikkatlerini toplayamazlar. Bir işi bitirmeden bir başka işe başlar, hareketlerinin doğuracağı sonuçları önceden düşünemezler. Dikkat eksikliği olan çocukların çoğunda, okula başlamadan önce bu eksikliğin belirtileri genellikle fark edilmez çünkü çocuklardan sınıf ortamında göstermeleri gereken davranışları doğal ortamında göstermeleri aileleri tarafından istenmez. Dikkat eksikliği olan çocuklar öğrenmez olduklarından değil, ancak okul başarısı için gerekli olan organizasyon yeteneğinden yoksun, dikkatini toplayamayan ve dikkati kolayca dağılmaya müsait çocuklar olduklarından okul başarısı için özellikle dikkat edilmesi gereken çocuklardır.

6 ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARININ KAZANIMI PSİKOLOJİK DANIŞMAN DUYGU DENİZ KARABAL PSİKOLOJİK DANIŞMAN ELMAS SOMUNCUOĞLU 26 Mart :00-11:00 Psk.Dnş.Duygu Deniz KARABAL İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü`nden 2003 yılında mezun oldu. İSTEK Kaşgarlı Mahmut İlköğretim Okulu`nda psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır. Psk.Dnş.Elmas SOMUNCUOĞLU Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü`nden 2010 yılında mezun oldu. İSTEK Kaşgarlı Mahmut İlköğretim Okulu`nda psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır. Ders çalışma alışkanlığını çocuklarımıza aşılayabilmemiz için öncelikli olarak çocuğa niçin ders çalışması gerektiğinin ve ödevlerini yapmasının neden önemli olduğunun onun anlayabileceği bir dille açıklanması gerekir. Çünkü çocuklar bunu kavramadıklarında ders yapmamak için kendilerince mantıklı sebepler bulup bu işi öteleyebilir veya hiç yapmayabilirler. Bu konuda ailelere şu önerileri verebiliriz: Çocuğun derslerini çalışabileceği fiziki mekanı hazırlayın. Bu, çocuğa ait bağımsız bir oda olduğu gibi, ders çalışma köşesi de olabilir. Okuldan eve geldiğinde, bir saat kadar dinlenme ve kahvaltıya zaman ayırın. Bunun on dakikasını, birlikte sohbet ederek geçirmeye çalışın. Ev ödevi için her gün düzenli ödev saati oluşturmasını sağlayın. Çocuğun düzenli ödev yapma alışkanlığını geliştirmesine yardımcı olun. Ödev saati sona ererken, çocuğun yapmış olduğu çalışmayı kontrol etmenizde yarar vardır. İLETİŞİM PSİKOLOJİK DANIŞMAN SELDA MUTLU PSİKOLOG HİLAL YILDIZHAN 26 Mart :00-15:00 Psk.Dnş. Selda MUTLU İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü`nden 1998 yılında mezun oldu. İSTEK Kaşgarlı Mahmut Fen Lisesi`nde psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır. Psikolog Hilal YILDIZHAN Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü`nden 2007 yılında mezun oldu. İSTEK Kaşgarlı Mahmut Anaokulu`nda psikolog olarak görev yapmaktadır. İletişim, kişilerin birbirlerine (bilinçli ya da bilinçsiz olarak) duygu ve düşüncelerini aktardıkları süreçtir. Çocuğun davranışlarının kabul edilebilir bir düzeyde olması, yapıcı ve uyumlu bir birey olarak yetişmesi anne, baba ve çocuk iletişimine bağlıdır. Sağlıklı bir iletişim kurulabiliyorsa, sorunların çözümü kolaylaşır; sağlıklı bir iletişim yoksa çocuk duygularını içe bastırır ve sorunlar çözülmez. Aileler, farkında olmadan iletişimi engelleyici bazı yollara başvurabilirler. Anne ve babalar zaman zaman öğüt vermeye, çözüm üretmeye, çocukları kendi düşünceleri ile yönlendirmeye çalışırken çocuklarının iletişim kurmalarını engelleyebilirler. İletişim hatalarının farkına varmak ve yerine doğru iletişim teknikleri koymak ebevynlerin öncelikleri arasında olmalıdır. İletişim tekniklerini çocuğun karakteristik yapısını da göz önünde bulundurarak etkin bir şekilde kullanmayı başarabilirsek daha sağlıklı aileler ve nesiller yetiştirebiliriz.

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI 03 Ocak 2012 OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ BAŞARIZLIK NEDENLERİ Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. Ancak çağdaş anlamda

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı Sayı: 1 Eylül 2014 Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi Hobi Köşesi: Maket Yapımı Hazırlayanlar Uzman Psikolojik Danışman Handan YILMAZ Psikolojik Danışman Sıla GETİR

Detaylı

AR E L KOLEJ İ SAYI: 34

AR E L KOLEJ İ SAYI: 34 AR E L KOLEJ İ SAYI: 34 2013 İÇİNDEKİLER Index HAYDİ ÇOCUKLAR UYKU VAKTİ! UYUMAYAN ÇOCUK 2 KARDEŞ KISKANÇLIĞI 4 ARKADAŞLIK ÖNEMLİDİR 7 EBEVEYN OLMAK 10 DEPRESYON 13 ÇOCUKLAR NE İSTER? 16 ŞİDDET İÇERİKLİ

Detaylı

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 İÇİNDEKİLER Index ÇOCUKLA EBEVEYNİN TEKNOLOJİ SAVAŞI 2 ERGENLİK DÖNEMİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA 4 ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞTİRİLMESİ 7 GELİŞİMSEL OLARAK ARKADAŞLIK

Detaylı

Dikkat nedir? Ne işe yarar? Dikkat niye dağılır? Dikkat Eksikliği Hiperakvitive Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir?

Dikkat nedir? Ne işe yarar? Dikkat niye dağılır? Dikkat Eksikliği Hiperakvitive Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazı İnfo Kids Dergisi, Eylül 2007 sayısında yer almıştır Dikkat nedir? Ne işe yarar? Gereken işe, gerektiği kadar, gerekli süre zarfında odaklanabilmektir dikkat. Herkes için gereklidir; bazen dikkatsizliğimiz

Detaylı

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014 Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır 1 TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK DERNEĞİ OKUL PSİKOLOJİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma Sayı: 2 - Ekim 2014 Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları Televizyon, Bilgisayar Oyunları ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

REHBE İ Z M İ R J İ K O SAYI 1

REHBE İ Z M İ R J İ K O SAYI 1 REHBE ERLiKSERViSi İ Z M İ R K O L E J İ B Ü L T E N i SAYI 1 ÖZEL İZMİ R K OLEJİ İçindekiler PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ 1. DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZ 2 ÇOCUKLARDASALDIRGANLIK 4 ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞTE

Detaylı

Pfizer. Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad. No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61

Pfizer. Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad. No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61 Pfizer Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61 Şizofreni Gönüllüleri ve Dayanışma Derneği Ethemefendi Cad Fırın SkCan Apt No: 5/5 Erenköy/İstanbul Tel/Faks:0

Detaylı

KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi

KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi 2009 İÇİNDEKİLER ÇETİN ŞEN BİLİM VE SANAT MERKEZİ BİR ÖĞRENCİMİN BANA ÖĞRETTİKLERİ RESİMLERİYLE ÇOCUK ERGENLİK ÇOCUK EĞİTİMİNDE ÖVGÜ VE ELEŞTİRİ YÖNTEMLERİ NEDEN

Detaylı

YAŞAM REHBERİM POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ

YAŞAM REHBERİM POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ POLİ S A K A DE Mİ S İ B A ŞK A NLI ĞI R E H B E R Lİ K VE PS İ K OLOJ İ K DA NI Ş M A B ÜR O A M İ R Lİ Ğİ Yıl, 3 - Sayı, 25 ŞUBAT, 2013 Bu sayıda: YANSIMA Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış.

Detaylı

Beslenmenin Önemi. Prof. Dr. Şevket Ruacan / Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

Beslenmenin Önemi. Prof. Dr. Şevket Ruacan / Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan / Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi mezunu olan Prof. Dr. Şevket Ruacan, 1969 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ni bitirdi. ABD de University

Detaylı

YAŞAM REHBERİM POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ. Bu sayıda: Evlilikte Nelere Dikkat. Çocukta İlk 3 Yıla Dikkat

YAŞAM REHBERİM POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ. Bu sayıda: Evlilikte Nelere Dikkat. Çocukta İlk 3 Yıla Dikkat YAŞAM REHBERİM POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ YAŞAM REHBERİM Yıl, 1 - Sayı, 4 MAYIS, 2011 Bu sayıda: Evlilikte Nelere Dikkat Etmeli? 2 Çocukta İlk 3 Yıla Dikkat

Detaylı

Ataşehir Eğitim ve Kültür Dergisi YIL: 2 SAYI: 4 MART / NİSAN 2009. Dikkat Eksikliği

Ataşehir Eğitim ve Kültür Dergisi YIL: 2 SAYI: 4 MART / NİSAN 2009. Dikkat Eksikliği Ataşehir Eğitim ve Kültür Dergisi YIL: 2 SAYI: 4 MART / NİSAN 2009 Dikkat Oyuncak Doğanın Dili Eksikliği Müzesi Matematik İlkbahar Seminerleri SBS ÖNCES SINAV KAYGISI VE ANNE-BABA TUTUMU Uzm. Klinik Psk.

Detaylı

KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI

KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI Tanım: Kendine zarar verme davranışı, yaşamını sonlandırma amacı olmaksızın kişinin bilinçli bir şekilde kendi beden dokularına zarar vermesi olarak tanımlanmıştır. Kendine

Detaylı

Çok Heyecanlıyız! Öğrencilerimizle birlikte yeni bir döneme daha başladık.

Çok Heyecanlıyız! Öğrencilerimizle birlikte yeni bir döneme daha başladık. Okulunuza Hoş geldiniz! Çok Heyecanlıyız! Öğrencilerimizle birlikte yeni bir döneme daha başladık. Öğrencimizin eğitim ve öğretim hayatına iyi bir başlangıç yapabilmesi için Okul Yönetimi, Öğretmenlerimiz

Detaylı

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!!

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! KASTAMONU REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2013 MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!!! Başlarken İÇİNDEKİLER Gençlik ve Bağımlılık 2 Uyuşturucu Madde Bağımlılığı 2 Madde Bağımlılığı 2 Madde Kullanımında Risk Oluşturan

Detaylı

Çocuk Ruh Sağlığı Ders Notları

Çocuk Ruh Sağlığı Ders Notları Çocuk Ruh Sağlığı Ders Notları V Yrd. Doç. Dr. Müge YURTSEVER KILIÇGÜN Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı 2014-2015 Bahar Yarıyılı Çocuklarda Uyum ve Davranış

Detaylı

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ)

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ) İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DURUMLUK- SÜREKLİ KAYGI DÜZEYLERİ VE KAYGI NEDENLERİ (SAMSUN ÖRNEĞİ) Doç.Dr. Mevlüt KAYA* Kübra VAROL** ÖZET Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 4 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013

MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 4 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013 XXXXXXXXX? XXXXXXXXX? Eşlerin birbirlerinin ai Eşlerin birbirlerinin ai MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 4 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013 2 3 4 XXXXXXXXX? Eşlerin birbirlerinin ai * Proje kitapçığında yer alan görüş

Detaylı

T.C. AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü

T.C. AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü T.C. AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ADAY ÖĞRETMENLER İÇİN HİZMETİÇİ EĞİTİM PROGRAMI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ ARALIK 2012-1 - ÖNSÖZ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK

Detaylı

ERGENLİKTE ÖFKE VE ÖFKENİN YÖNETİMİNDE OKUL HEMŞİRESİNİN ROLÜ. Filiz ADANA, Hülya ARSLANTAŞ

ERGENLİKTE ÖFKE VE ÖFKENİN YÖNETİMİNDE OKUL HEMŞİRESİNİN ROLÜ. Filiz ADANA, Hülya ARSLANTAŞ ADÜ Tıp Fakültesi Dergisi 20; 12(1) : 57-62 Derleme ERGENLİKTE ÖFKE VE ÖFKENİN YÖNETİMİNDE OKUL HEMŞİRESİNİN ROLÜ 1 2 Filiz ADANA, Hülya ARSLANTAŞ ÖZET Yaşamın büyük değişimler içeren en zorlu dönemi olan

Detaylı

"Gençlik ve Cinsellik"

Gençlik ve Cinsellik Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Bilgilendirme Dosyası - 7 "Gençlik ve Cinsellik" CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla

Detaylı

Ergen Psikolojisi. Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk

Ergen Psikolojisi. Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Ergen Psikolojisi Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Ergen Psikolojisi Mücahit Öztürk 3 Ergen Psikolojisi Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Bugün, yaklaşık bir saatlik süre içinde, ergenlik dönemi, ergenlerin

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI İlkokul ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI DERS ÇALIŞMA ve ÖDEV YAPMA PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ - ARALIK 2012 Ders Çalışma ve Ödev Yapma Ev ödevleri birçok aile için benzer sıkıntılar anlamına

Detaylı

HAZIRLAYANLAR: Doç.Dr.Pınar Öner Prof.Dr.Ayla Soykan Aysev Uzm.Pskl. İlkiz Altınoğlu Dikmeer

HAZIRLAYANLAR: Doç.Dr.Pınar Öner Prof.Dr.Ayla Soykan Aysev Uzm.Pskl. İlkiz Altınoğlu Dikmeer DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU ve ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ HAZIRLAYANLAR: Doç.Dr.Pınar Öner Prof.Dr.Ayla Soykan Aysev Uzm.Pskl. İlkiz Altınoğlu Dikmeer 1 DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Detaylı