CyberKnife Radyocerrahi Cihazı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CyberKnife Radyocerrahi Cihazı"

Transkript

1 CyberKnife Radyocerrahi Cihazı Aydın ÇAKIR, Ph.D. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü

2 ..dünümüz, bugünümüz

3 Cyberknife Genel Özellikleri

4 CyberKnife Robotic Radyocerrahi Sistemi <1 mm. altında doğrulukla Radiocerrahi Imaj guide radyoterapi: Tumor ve hasta hareketinin otomatik izleme ve düzeltme Uygulamalar: Intracranial frameless Spinal sınırsız erişim Tüm vücut akciğer, pancreas, karaciğer, prostate, vb.

5 Intracranial & Extracranial Tedaviler

6 CyberKnife Robotic Radyocerrahi Sistemi Bu sistemde robotik kola monte edilmiş kompakt bir 6-MV X band lineer hızlandırıcı, Altı hareket serbestliği olan robotik kol, lineer hızlandırıcıya hasta etrafında konum değiştirme olanağı sağlar. Görüntüleme sistemi için, iki tane kilovoltaj X-ışını tüpü, Altı hareket serbestliği olan tedavi masası, Synchrony ile solunum izleme.

7 CyberKnife Robotic Radyocerrahi Sistemi Vücut üzerinde, insan anatomisine uygun şekilde 200 adet nokta hayali bir küre üzerinde belirlenmiştir. Her noktaya 6 farklı açıdan (x,y,z,-x,-y,-z) ışınlama olanağı vardır.

8 CyberKnife Robotic Radyocerrahi Sistemi Hedef radyolojik görüntüleme sistemi yardımıyla anlık olarak izlenir. Hedefte herhangi bir konum değişikliği varsa, Linak bu konum değişikliklerini kompanse edecek şekilde robot sayesinde konumlandırılır.

9 CyberKnife Robotic Radyocerrahi Sistemi Hassas doz algoritmaları Targetin doğru görüntülenmesi Fraksiyonlararası hareketin tespiti/ düzeltilmesi

10 Kolimatörler 12 fixed kolimator 5 mm to 60 mm çapında. Iris variable collimator tungsten 5 mm to 60 mm çapında.

11 Cyberknife izleme algoritmaları 6D SKULL SYNCHRONY (Respiratory Motion Tracking) X SIGHT SPINE X SIGHT LUNG FIDUCIAL

12 6D Skull Tracking System

13 6D Skull İzleme Algoritması Kafatası kemik yapısı kullanılır. Invaziv bir uygulama yoktur. Termoplatik maske kullanımı Intrakranyum olguları + C2-C3 seviyesi

14 Planlama-DRR referans görüntüsü-alignment Center Tedavide-Anlık X-ışını görüntüleri - Imaging Center Anlık alınan iki radyolojik görüntüyle DRR görüntülerini karşılaş. (33 çift 2B DRR ile ) Hassas şekilde set up 3 doğrusal (x,y,z) 3 Açısal (pitch, yaw, roll)

15 Xsight Spine Tracking System

16 Xsight Spine Tracking Algoritması

17 Xsight Spine Tracking Algoritması DRR (from CT) Live kv image Image A Image B

18 Xsight Spine Tracking Algoritması 81 doğrulama noktası Point of Interest Corresponding Point DRR Image Live Image

19 Fiducial Tracking System

20 Fiducial Tracking Algoritması Prostat, pankreas, karaciğer gibi yumuşak doku hedeflerde ve gerektiğinde tüm akciğer lezyonlarında uygulanır.

21 Fiducial Tracking Algoritması Nereye Kaç Tane İşaretleyici? Kemik yapı olmadığı yerlerdeki «tracking» için Çap 0,7-1,2 mm; Uzunluk 3 6 mm En az 3 fiducial rotasyon Toplam hata kullanılan fiducial sayısına bağlı Tavsiye edilen: 4-6 fiducial CT çekimi en az 1 hafta sonra mean targeting error number of fiducials

22 Fiducial Tracking Algoritması

23 Xsight Lung Tracking System

24 Xsight Lung Tracking Algoritması Fiducel işaretçiler olmaksızın akciğer içindeki lokal tümörleri izlemek için kullanılır. Tümör ile akciğer arasındaki kontrast farkından yararlanılarak tümör takibi yapılır. Xsight Lung izleme yöntemi sadece düzlemsel yer değiştirmeleri hesaplayabilmektedir.

25 Xsight Lung Tracking Algoritması Tümörün izlenebilmesi için; Tümör mediasten, omurga gibi yapıların arkasında ise kontrast farkı ayırt edilemez. Tümörün boyutu tüm yönlerde en az 15 mm çapa sahip olmalıdır.

26 Synchrony Respiratory Tracking System

27 Synchrony Respiratory Tracking Algoritması Tümörün solunuma bağlı hareketi ciddi hedefleme sorunu yaratır Konvansiyonel solunum kompansasyon teknikleri planlama marjları gerektirir. Respiratory Gating Breath Holding

28 Synchrony Respiratory Tracking System CyberKnife Sistemi Solunum siklusu süresinde target hareketlerini dinamik olarak izler Hastanın serbest solunumu esnasında tedavi devam eder Hedefleme doğruluğu: 0.75 mm GTV ye küçük marj Çevre dokuların maksimum korunması sağlanır

29 Synchrony Respiratory Tracking System Hareketli hedeflerin tedavisi için ; Özellikle AC ve Karaciğer, Böbrek, Pankreas ve diğer batın tedavileri Senkroni Yeleği ve 3 LED 3 adet LED ve Kamera ile solunum modelleme Solunum döngüsü boyunca tümör lokasyonu bilgisi Robot solunuma dayalı ve/veya hasta hareketinden kaynaklı hedef sapmalarını düzeltir. Kullanıldığı İzleme Algoritmaları; Fiducial, X-Sight Lung, LOT 1 view

30 Synchrony Respiratory Tracking System Çalışma Prensibi: İç (Internal) Hareket Fiducial Direk Tümör (XLT, LOT-1 view) Dış (External) Hareket LEDler Korelasyon Modeli İç ve Dış hareketler arasındaki ilişki Dış harekete bağlı olarak iç hareketi belirler.

31 Synchrony Respiratory Tracking System

32 Cyberknife Robotik Radyocerrahi Sisteminde Kalite Kontrol

33 Alan küçük, problem BÜYÜK!!!! Stereotaktik radyocerrahide, 3D konformal RT den farklı olarak küçük alanlar kullanılmaktadır. Radyasyon dozimetrisinde küçük alan tanımlaması hala subjektiftir. 3x3 cm 2 den küçük alan boyutlarında yapılan doz ölçümleri ve hesaplamaları özel dikkat gerektirmektedir.

34 QA Kaynakları

35 Doz verimi ölçümü Doz verimi ölçümü 60 mm çapındaki sabit kolimatörle yapılır. Kolimatör takıldıktan sonra CyberKnife cihazı için tasarlanmış olan kafes (birdcage) yerleştirilir. Doz verimi ölçümü, IAEA TRS 398 protokolüne göre yapılır.

36 AQA Testi CyberKnife cihazının hedefleme doğruluğunu ölçen bir testtir. Radyoopak metal bir küre içeren AQA fantomuna yatay ve dikey olarak iki adet film yerleştirilir. Bir AP ve bir lateral ışın içeren QA planı yapılır. Fantom bu plan doğrultusunda ışınlanır. Filmler özel bir yazılım programıyla değerlendirilir. Günlük olarak yapılır.

37 AQA Testi Otomatik kalite kontrol Robotun pozisyonlama hatasını ölçmeye yarar Merkez kayması<1mm olmalıdır.

38 AQA Testi

39 AQA Testi Bulguları MERKEZDEN SAPMA DEĞERLERİ X yönünde; 0,10±0.18 mm Y yönünde; -0,31±0,21 mm Z yönünde; 0,33±0,16 mm olarak bulunmuştur.

40

41 E2E (End to End) testi Tedavinin verilişindeki toplam hatayı verir. Tüm izleme yöntemleri için yapılır. E2E testi sonucu sapma <0.95mm hareket takip sistemi için <1,5mm den az olmalıdır.

42 E2E (End to End) testi

43 Senkroni nin test edilmesi

44 Xsight Lung testi

45 DQA (Hasta planlarının kalite kontrolü) Gafchromic EBT2/EBT3 Film ile 2D Doz Ölçümleri

46 Gama Analiz yöntemi Gamma index metodu; ölçülen dozu referans olarak kullanıp doz farkı (dose difference) ve doz mesafe uyumuna (DTA, distance-to-agreement) dayanarak hesaplama yapan bir değerlendirme yöntemidir. Doz farkı, hesaplanan ve ölçülen dağılımların karşılaştırılmasında aynı noktada farklı doz okunan bölgeleri gösterir. DTA, herhangi bir noktada ölçülen doz ile hesaplanan dağılımda bu doz değeriyle aynı değere sahip olan doz noktası arasındaki mesafedir.

47 Gama Analiz yöntemi

48 Gama Analiz yöntemi %50 lik hattın aşağısı baskılanacak!!! DTA 2mm %2; %90 pass- DTA 3mm %3 ; %90 pass-(synchrony)

49 Görüntüleme Sistemleri Parametre Metod Tolerans Sıklık kvp doğruluğu kvp meter +/- (%5) Yıllık ma doğruluğu Diagnostik i.odası +/- (%20) Yıllık Exposure tekrar. Diagnostik i.odası Var.<0.10 Yıllık (AAPM - TG74 Imager pos. tekrar. Isopost +/- 2 pixel 3 aylık Bozuk pixel ist. Accuray

50 Günlük Kalite Kontrol Programı Parametre Tolerans Güvenlik interlok.(oda,konsol EMO), anahtar Fonksiyonel Audio monitor, CCTV Warm up 6000 MU açık iyon chamber, 3000 MU kapalı iyon chamber Cihaz out-put Laserler AQA test Fonksiyonel <%2, şayet >%2 ise kalibrasyon gerekir <1 mm. <1 mm.

51 Aylık Kalite Kontrol Programı Parametre Tolerans Güvenlik interlok. Fonksiyonel Enerji stabilitesi %2 Beam simetri >%3 Cihaz out-put <%2 Imager alignment 1 mm. veya merkezi pixel ±2 pixel Kontrast, uzaysal doğruluk,kötü pixel analizi CT QA (uzaysal doğruluk,elektron yoğun.) Beam lazer doğruluğu (CAX) Intracranial ve extracranial E2E (her izleme yöntemi için) Nonisocentric patient DQA Task Group 66 0,5 mm. <0,95 mm. <1,5 mm. Motion track. DTA 2mm/%2; DTA 3mm/%3 Senkroni

52 Parametre EPO/EMO(Emergency Power/Motion Off) buton TG51 veya IAEA TRS-398 Beam data kont. (TPR,OCR,out-put faktör) Dose out-put linearity, düşük MU/beam Imager kvp doğruluğu TG53 parametreleri Yıllık Kalite Kontrol Programı Tolerans CT QA TG 66 Data güvenliği verikasyonu Path kalibrasyonu Aylık QA Günlük QA Fonksiyonel >1% kalibrasyon gerek. >1% kalibrasyon TG53 referansları Her nod <0,5mm

53 Ugrade sonrası Kontrol Programı Durum İşlem Tolerans Software güncellenmesi Hasta exclusion zone Fonk. Beam data güvenliği Fonks. Imager değişimi Imager doğruluğu, kötü pixel, uzaysal doğruluk,kontrast, E2E test

54 Stereotaktik radyocerrahide, 6 cm den küçük tümörler, çok küçük marjlar (<2mm) ile tek veya az sayıda fraksiyonda çok yüksek radyasyon dozları ile ışınlanmaktadır. Çok küçük marjlar ile tedavinin verilmesi, tedavide kesin doğruluğu gerektirir. Buradaki doğruluk, hedefe istenen dozu planlandığı şekilde vermektir ve bu, izleme yöntemi ile yakından ilişkilidir.

55

56 SABRINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

BAŞ-BOYUN TÜMÖRLERİNDE CYBERKNIFE UYGULAMALARI. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ ANABİLİM DALI Kemal ERDOĞAN Radyoterapi Teknikeri

BAŞ-BOYUN TÜMÖRLERİNDE CYBERKNIFE UYGULAMALARI. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ ANABİLİM DALI Kemal ERDOĞAN Radyoterapi Teknikeri BAŞ-BOYUN TÜMÖRLERİNDE CYBERKNIFE UYGULAMALARI HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ ANABİLİM DALI Kemal ERDOĞAN Radyoterapi Teknikeri CYBERKNIFE Robotik radyocerrahi sistem Cerrahiye alternatif

Detaylı

Görüntü Kılavuzluğunda RT(IGRT) Tekniklerindeki Gelişmeler

Görüntü Kılavuzluğunda RT(IGRT) Tekniklerindeki Gelişmeler Görüntü Kılavuzluğunda RT(IGRT) Tekniklerindeki Gelişmeler Yrd. Doç.Dr. Songül Çavdar Karaçam İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi AbD. Google Scholar- IGRT ile İlgili Yayın Sayısı IGRT nedir?

Detaylı

Gamma Knife QA. Radyofizik Uzm. Dr. Öznur Şenkesen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi

Gamma Knife QA. Radyofizik Uzm. Dr. Öznur Şenkesen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Gamma Knife QA Radyofizik Uzm. Dr. Öznur Şenkesen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Stereotaktik Radyocerrahi ve Radyobiyoloji Kursu, İstanbul, 20 Haziran 2014 Leksell Gamma Knife Modelleri Manuel, Gamma Plan,

Detaylı

1.Radyoterapi Teknikerleri Derneği Kongresi Bilimsel Programı

1.Radyoterapi Teknikerleri Derneği Kongresi Bilimsel Programı 1.Radyoterapi Teknikerleri Derneği Kongresi Bilimsel Programı Kongreye katkısı olan dernek ve firmalara Radyoterapi Teknikerleri Derneği yönetim kurulu adına TEŞEKKÜR EDERİM. Gökhan ÖZUYNUK Radyoterapi

Detaylı

Dr.Nural ÖZTÜRK T.Rad.Fiz.Uz. TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ Radyofizik Kursu 11-12 Haziran 2010

Dr.Nural ÖZTÜRK T.Rad.Fiz.Uz. TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ Radyofizik Kursu 11-12 Haziran 2010 RADYOTERAPİ CİHAZLARI Dr.Nural ÖZTÜRK T.Rad.Fiz.Uz. TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ Radyofizik Kursu 11-12 Haziran 2010 Radyoterapi Üç Kategoriye Ayrılır External Radyoterapi (Uzaktan Yapılan Tedavi)

Detaylı

IMRT (YOĞUNLUK AYARLI RADYOTERAPİ)

IMRT (YOĞUNLUK AYARLI RADYOTERAPİ) IMRT (YOĞUNLUK AYARLI RADYOTERAPİ) Dr. Kadir Yaray Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi KAYSERİ CT Simülasyon 3D Tedavi Planlama Konformal Radyoterapi Uygulamaları CT nin keşfi; 1993

Detaylı

Akciğer SBRT Planlamalarında Hareket Takibi

Akciğer SBRT Planlamalarında Hareket Takibi Akciğer SBRT Planlamalarında Hareket Takibi Cemile Ceylan Anadolu Sağlık Merkezi Stereotaktik Radyo Cerrahi ve Radyobiyoloji Kursu 20 Haziran 2014 Klinik Gereklilik Hareketin Belirlenmesi Solunum Takipli

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNĠVERSĠTESĠ FEN BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ BAġ BOYUN RADYOTERAPĠSĠNDE, LĠNEER HIZLANDIRICIDA KRĠTĠK ORGAN DOZLARININ TEDAVĠ PLANLAMA SĠSTEMĠYLE KARġILAġTIRILMASI Merve ERGÜN YÜKSEK LĠSANS TEZĠ Nükleer

Detaylı

TEDAVİPLANLAMA SİSTEMLERİNDE KALİTE KONTROL

TEDAVİPLANLAMA SİSTEMLERİNDE KALİTE KONTROL TEDAVİPLANLAMA SİSTEMLERİNDE KALİTE KONTROL Fadime Alkaya Tıbbi Radyofizik Uzmanı Özel Medicana International İstanbul Hastanesi 15.Ulusal Medikal Fizik Kongresi 16-19 Mayıs 2015, Trabzon Giriş Kanser

Detaylı

Yukarıdaki sonucu onaylarım. Prof. Dr. Ülkü MEHMETOĞLU Enstitü Müdürü

Yukarıdaki sonucu onaylarım. Prof. Dr. Ülkü MEHMETOĞLU Enstitü Müdürü ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ STEROTAKTİK RADYOCERRAHİ İÇİN KÜÇÜK ALANLARDA 6 MV FOTON DOZİMETRİSİ Hande BAŞ FİZİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ANKARA 2005 Her hakkı saklıdır

Detaylı

Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) ve Doz Volüm Histogramları

Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) ve Doz Volüm Histogramları Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) ve Doz Volüm Histogramları Prof. Dr. Gökhan Özyiğit Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Radyoterapide Gelişmeler 1990 1994 1997

Detaylı

Önsöz. Prof.Dr.Tezer Kutluk Hastaneler Genel Direktörü

Önsöz. Prof.Dr.Tezer Kutluk Hastaneler Genel Direktörü Önsöz Her zaman ileriye en iyiye ulaşmayı hedefleyerek bilgi ve teknolojiyi bir araya getiren Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinin misyonu Toplumun sağlığının korunması, bireye en üst düzeyde uzmanlaşmış

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI ONKOLOJİK VAKALARDA 2D VE 3D MODUNDA YAPILAN PET/BT GÖRÜNTÜLEMEDE SUV DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI UZMANLIK TEZİ Dr. Beyza KOCABAŞ ANKARA

Detaylı

1. GİRİŞ 1895 yılında Wilhelm Conrad Röntgen tarafından keşfedilen x-ışınları günlük hayatta, özellikle de tıpta teşhis ve tedavi aracı olarak büyük öneme sahiptir. Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PROSTAT KANSERİ İÇİN ÜÇ BOYUTLU KONFORMAL RADYOTERAPİ İLE YOĞUNLUK AYARLI RADYOTERAPİNİNKARŞILAŞTIRILMASI MERVE KÜÇÜKULU YÜKSEK LİSANS Fizik Anabilim Dalını

Detaylı

a- Sistem duran dalga teknolojisine sahip olmalıdır. b- RF sistemi ve Elektron Gun belirtilmelidir.

a- Sistem duran dalga teknolojisine sahip olmalıdır. b- RF sistemi ve Elektron Gun belirtilmelidir. IMRT ÖZELLĐKLĐ LĐNEER AKSELERATÖR SĐSTEMĐ VE AKSESUARLARI TEKNĐK ÖZELLĐKLERĐ 1- Lineer Hızlandırıcı Sistemi: Konformal Radyoterapi, Intensity Modulated Radyoterapi gibi ileri radyoterapi tekniklerinin

Detaylı

Prof. Dr. Mustafa Cengiz Hacettepe Üniversitesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı

Prof. Dr. Mustafa Cengiz Hacettepe Üniversitesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Mustafa Cengiz Hacettepe Üniversitesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Çıkar çatışmam yok Kongre desteğini saymazsanız mcengiz@hacettepe.edu.tr TLF: 312.305 2900 Sunum Planı Giriş YAR (IMRT)

Detaylı

TRİFAZİK BATIN BT DE İKİ FARKLI KONTRAST ENJEKSİYON YÖNTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI: OTOMATİK BOLUS İZLEME VE SABİT GECİKME (8 SANİYE) İNTERVALLERİ

TRİFAZİK BATIN BT DE İKİ FARKLI KONTRAST ENJEKSİYON YÖNTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI: OTOMATİK BOLUS İZLEME VE SABİT GECİKME (8 SANİYE) İNTERVALLERİ TC SAĞLIK BAKANLIĞI ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ RADYOLOJİ KLİNİĞİ Klinik Şefi Doç. Dr. Muzaffer BAŞAK TRİFAZİK BATIN BT DE İKİ FARKLI KONTRAST ENJEKSİYON YÖNTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI: OTOMATİK

Detaylı

İşveren olarak Hacettepe Üniversitesi hastaneleri, TAEK in düzenlemeleri doğrultusunda kurum içi radyasyon güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

İşveren olarak Hacettepe Üniversitesi hastaneleri, TAEK in düzenlemeleri doğrultusunda kurum içi radyasyon güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. İÇİNDEKİLER Amaç 3 Görev ve Sorumluluklar 3 Radyasyonla Çalışan Birimler 9 Radyasyon 42 Radyasyon Alanları 58 Radyasyon Etkilenimi Sınırları ve Azaltılması 58 Ölçüm, İşaretleme ve Cihazlar 62 Cihazlar

Detaylı

Açı metrolojisi, katma değeri yüksek endüstriyel

Açı metrolojisi, katma değeri yüksek endüstriyel MAKALE AÇI METROLOJİSİ: BİLİMSEL VE ENDÜSTRİYEL ALANLARDAKİ UYGULAMALARI, ÜST DÜZEY YENİ TALEPLER VE PROJELER* Doç. Dr., TÜBİTAK UME, Gebze, Kocaeli tanfer.yandayan@tubitak.gov.tr ÖZET Açı metrolojisi,

Detaylı

Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği

Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği Tıpta Tedavi Amacıyla Kullanılan İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynaklarını İçeren Tesislere Lisans Verme Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM - Amaç, Kapsam, Dayanak,Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; iyonlaştırıcı

Detaylı

IGRT TEKNİĞİNİN HAKLILIĞI HER HASTAYA IGRT YAPILMALI MI? KİME IGRT KİME DEĞİL????

IGRT TEKNİĞİNİN HAKLILIĞI HER HASTAYA IGRT YAPILMALI MI? KİME IGRT KİME DEĞİL???? IGRT TEKNİĞİNİN HAKLILIĞI HER HASTAYA IGRT YAPILMALI MI? KİME IGRT KİME DEĞİL???? VİLDAN ALPAN AMERİKAN HASTANESİ MD ANDERSON KANSER MERKEZI RADYOTERAPİ DÜNDEN BUGÜNE 1895 100-400 kev Işını Rotasyon Tedavi

Detaylı

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ

TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ TC GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTA ÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALİ TIPTA KULLANILAN GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ HAZIRLAYAN DUYGU ÜNAL 050557038 TEZ

Detaylı

İnterstisyel LDR brakiterapide farklı kaynak geometrileri için doz dağılımlarının Monte Carlo yöntemiyle doğrulanması

İnterstisyel LDR brakiterapide farklı kaynak geometrileri için doz dağılımlarının Monte Carlo yöntemiyle doğrulanması Türk Onkoloji Dergisi 2012;27(4):181-188 doi: 10.5505/tjoncol.2012.857 KLİNİK ÇALIŞMA ORIGINAL ARTICLE İnterstisyel LDR brakiterapide farklı kaynak geometrileri için doz dağılımlarının Monte Carlo yöntemiyle

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ IAEA NIN TRS 277 VE TRS 398 PROTOKOLLERİNE GÖRE FARKLI ENERJİLER İÇİN SOĞRULAN DOZ DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hale AKKOR YÜKSEK LİSANS TEZİ Fizik Anabilim

Detaylı

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİDE İMAJ OLUŞUMU / GÖSTERİMİ, ÜÇ BOYUTLU (3D) İMAJ İŞLEME VE GÖSTERİM TEKNİKLERİ : MULTISLICE BT DE SANAL LARİNGOSKOPİK

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİDE İMAJ OLUŞUMU / GÖSTERİMİ, ÜÇ BOYUTLU (3D) İMAJ İŞLEME VE GÖSTERİM TEKNİKLERİ : MULTISLICE BT DE SANAL LARİNGOSKOPİK T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TAKSİM EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ RADYODİAGNOSTİK KLİNİĞİ ŞEF: Rad.Dr.Bülent ÖNER BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİDE İMAJ OLUŞUMU / GÖSTERİMİ, ÜÇ BOYUTLU (3D) İMAJ İŞLEME VE GÖSTERİM TEKNİKLERİ

Detaylı

ÇOCUKLARDA BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ VE RADYASYON GÜVENLİĞİ RADYOLOG BİLGİLENDİRME PLATFORMU

ÇOCUKLARDA BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ VE RADYASYON GÜVENLİĞİ RADYOLOG BİLGİLENDİRME PLATFORMU ÇOCUKLARDA BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ VE RADYASYON GÜVENLİĞİ RADYOLOG BİLGİLENDİRME PLATFORMU Bilgisayarlı Tomografi (BT), çocuklar için önemli bir görüntüleme yöntemidir ve son yıllarda BT teknolojisindeki

Detaylı

GAMMA KNİFE RADYOCERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA HEMŞİRENİN ROLÜ

GAMMA KNİFE RADYOCERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA HEMŞİRENİN ROLÜ GAMMA KNİFE RADYOCERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA HEMŞİRENİN ROLÜ Selçuk Tekin, Kıymet Yılmaz, İlknur İnanır, Selçuk Peker 14-18 Mayıs 2010 tarihleri arasında Antalya da düzenlenen 6.Nöroşirurji Hemşireliği

Detaylı

Neolife VMAT Deneyimi

Neolife VMAT Deneyimi Neolife VMAT Deneyimi Basri Günhan (Ph.D.) Medikal Fizik Uzmanı Neolife Tıp Merkezi 1.Levent Beşiktaş İstanbul XIV. Medikal Fizik Kongresi Lara Antalya Giriş Baş veya boyun bölgesinde oluşan kanserleri

Detaylı

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011 Fırat Üniversitesi-Elazığ LAZER MESAFE SENSÖRÜ İLE YÜZEY TARAMA SİSTEMİ Ali Kemal ŞEKER 1, Mehmet Fatih ÇAĞLAR 1, Fatih Ahmet ŞENEL 2, Volkan Emre UZ 3 1 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Süleyman

Detaylı