Uluslararası Piyasada Satışa Sunulan Non-thermal Teknolojilerle İşlenmiş Gıdalara Genel Bakış

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uluslararası Piyasada Satışa Sunulan Non-thermal Teknolojilerle İşlenmiş Gıdalara Genel Bakış"

Transkript

1 Uluslararası Piyasada Satışa Sunulan Non-thermal Teknolojilerle İşlenmiş Gıdalara Genel Bakış *N. Büşra Gültekin *Tuğba Demir *Cumhuriyet Üniversitesi Hafik Kamer Örnek M. Y. O.

2 Taslak Yüksek Basınç (YB/HPP) Vurgulu Elektrik Alanı (VEA/PEF) Ultrasound Işınlama Ultraviole Ozon Ticari ürünler, Ulaşılabilirlik, Yasal düzenlemeler, Tüketici beğenisi.

3 Yüksek Basınç Meyve ve Sebze Ürünleri Püre, coulis & soslar Meyve suları & smoothie Tüketime hazır sebze yemekleri

4 Meyve ve Sebze Ürünleri

5 Yüksek Basınç Fonksiyonel & Organik Yiyecek ve İçecekler Isısal olmayan ve ambalajlama sonrası hassas bir ölümcül muamele olarak HPP, daha sağlıklı gıdaların geliştirilmesine olanak tanır: vitamince zengin, antioksidanlar ve ısıya duyarlı antimutajenik bileşenler, yeni ürünlere yüksek seviyelerde fonksiyonellik kazandırır.

6 Yüksek Basınç Et Ürünleri Dilimlenmiş & doğranmış pişmiş ürünler- HPP, ısısal olmayan ambalajlama sonrası pastörizasyon yöntemi olarak Food Safety and Inspection Service (FSIS) tarafından kabul edilmiştir. Tüketime hazır yemekler

7 Yüksek Basınç Marine etler Kurutulmuş kürlenmiş ürünler- Isısal olmayan proses bu tür geleneksel gıdaların orjinal pişim öncesi tat ve renklerini muhafaza eder. Bu durum zorlu ithalat yasalarına sahip ABD ve Japonya gibi ülkelerin piyasalarına girişi kolaylaştırmaktadır.

8 Et Ürünleri

9 Yüksek Basınç Su Ürünleri -Yumuşakçaların kabuklarının açılması ve ayrılması -Kabuklulardan et ekstraksiyonu -Tüketime hazır gıdalar

10 Su Ürünleri

11 Yüksek Basınç Süt Ürünleri Sandviç dolguları, dressing Süt- 500 MPa / 3 dk. 10 gün /10 C (termal pastörizasyon) Peynir- HPP çiğ sütten yapılacak peynirler için avantajlı bir soğuk-pastörizasyon yöntemidir. Yoğurt Fonksiyonel süt ürünleri- HPP, kontaminasyon ve asidifikasyon bakterileri inaktive ederken sadece probiyotik suşlar hayatta kalmaktadır.

12 HPP İçin Yasal Düzenlemeler Yüksek Basınç ile muamele edilmiş ürünler endüstriyel boyutlarda Japonya pazarına 2000 yılında, Avrupa ve ABD pazarına ise 2006 yılında sunulmuştur. HPP ürünleri hakkındaki Avrupa mevzuatı, 15 Mayıs 1997 de yürürlüğe giren EC Regulation 258/97 kanununa dayanır. Amerikadaki düzelemeler ise yeni ürünler in geliştirilmesini daha destekleyicidir. Ürünlerin piyasaya sürülmesinden FDA ve FSIS sorumludur. FDA, ürünlerin pazarlanmasına müsade ederken, sorumluluğu almayarak endüstrinin kendisine yükler. FSIS ise HPP nin Listeria monocitogenes i öldürmede yeterli olup olmadığını sorgular.

13 Vurgulu Elektrik Alanı İlk ticari boyuttaki sürekli PEF sistemi Ohio State Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi, ABD de geliştirilmiştir. Ohio State, PEF uygulama haznesi ve vurgu jeneratör dizaynının patentini elinde bulundurmaktadır. OSU tarafından sağlanan PEF uygulama hazneleriyle büyük bir kuruluş saatte litre ürün işleyecek sistemi geliştirmiştir. ABD de bir meyve suyu firması bu sistemi kullanarak saatte yaklaşık 200 L meyve suyu ve karışımını PEF ile işlemeye başlamıştır.

14 Vurgulu Elektrik Alanı

15 Vurgulu Elektrik Alanı

16 Vurgulu Elektrik Alanı PEF teknolojisi ilk kez tamamen ticari olarak Hindistan da uygulanmıştır. Amaç, çoğunlukla orta sınıf tüketicilerden oluşan ve dünyanın en büyük süt üreticisi olan bunun gibi bir ülkede geri dönüşümlü elektrik & enerji kullanımıyla daha fazla sıvı gıda üretebilmektir. Ancak Listeria monocitogenes hala problem teşkil etmektedir. Tropikal meyve ve sebze ürünlerini işlemek sıradaki hedeftir.

17 Vurgulu Elektrik Alanı AB dahilindeki uygulamalar için PEF uygulaması Novel Food Regulation (NFR)14 dahilindedir. NFR kabul edilebilir eşdeğerlik prensibini göz önünde bulundurmaktadır. Bu, yenilikçi bir proseste katkı maddesi kullanılmamış, işlem görmüş ve görmemiş ürün arasında önemli değişiklikler gözlenmiyorsa, güvenliğin sağlandığı kabul edilmektedir demektir. ABD için, FDA & FSIS.

18 Ultrasound Fiziksel özelliklerin ölçümü Gevrek ve yapışkan gıdaların kesimi Zorlu yüzeylerin temizlenmesi Köpük kırma Ambalaj mühürleme & lehimleme

19 Ultrasound Sıradan bıçaklarla ultrasonik bıçakların tutturulduğu plaka yer değiştirilir. Sıradan kesim işlemlerinde gerekli olan, kesim işleminden önceki ön soğutma ya da ısıtma ve ambalajlama işlemi öncesi kesimden sonra ürünlerin yer değiştirilmeleri gibi gerekli işlemler elimine edilebilir.

20 Ultrasound Lactobacillus, Brettanomyces/ Dekkera hücreleri kavitus metodu ile % 99.9 oranında öldürülmüştür. Bu nedenle bunu uygulayan Avusturalyalı firma defoaming ve temizlik ekipmanlarını da içecek ve şarap endüstrisinin kullanımına sunmuştur. 5 years used oak wine barrels in an Australian wine company Avustralya, İsveç, ABD ve Almanya, ultrasoundu etkin olarak içecek ve şarap endüstrisinde kullanan ülkelerdir.

21 Ultrasound Yasal düzenlemeler; Olası negatif sağlık etkisi bilinmemektedir. Genel AB, FDA, FSIS non-thermal düzenlemeleri geçerlidir. Solo uygulaması bulunmamakta bu nedenle kullanımı etiket üzerinde belirtilmemektedir.

22 Ultrasound İspanya, Almanya, İsveç, İngiltere ve Türkiye nin 2 yıl boyunca ortak yürüttüğü bütçesi 3.5 milyon TL olan AB projesi Ultraveg başarı ile sonuçlanmış ancak henüz endüstriyel sahaya taşınmamıştır. Proje; meyve ve sebzelerin High Powered Ultrasound (HPU) işlemiyle çok kısa sürede, zaman ve enerji tasarrufuyla kurutulmasını amaçlamıştır.

23 Ozonlama Su ürünleri, kanatlı ürünleri, kırmızı et ve içecek üretimlerinde akademik alanda en çok çalışılan proseslerden birisi olan olan ozonlama, aynı şekilde endüstriyel boyutta da en yaygın kullanılanlardandır.

24 Ozonlama Kuru gıda üretimi Kırmızı et ve ürünleri Su ürünleri Kanatlı eti ve ürünleri

25 Ozonlama Meyve/Sebze ve ürünleri Soğuk Hava Depoları Koku giderme Tarım ve Hayvancılık İçme suyu üretimi Atık su arıtma

26 Ozonlama Ozon, Avrupa ülkelerinde gıda proseslerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. ABD ise ilk olarak ozon, ambalajlanmış suların üretiminde kullanılmış ve daha pek çok ürün prosesinde kullanımı için potansiyel oluşturmuştur. İçme suyunun ozonla muamelesi Japonyada da ayrıca oldukça yaygındır. Buna en temel örnek Okinawa da bulunan büyük bir su işleme fabrikasıdır. ABD de kabuklu yumurtaların ozonla muamelesi pratikte sıklıkla yapılan ve pek çok akademik çalışma sonucuna göre tüketici beğenisi de toplayan bir uygulamadır. [Hirotsuji J., R&D Progress Report, Graham 1997]

27 Ozonlama Kanada da gıdalarda ozon kullanımına, onun bir gıda katkı maddesi olarak tanımlandığı günden beri izin verilmektedir. Bu nedenle ozon özellikle sirke ve şarap işleme proseslerinde olgunlaşmanın durdurulması, mineral ve doğal kaynak sularında da mikrobiyal popülasyonun indirgenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizdeki kullanım alanlarından bir diğeri ise, zeytinyağı işleme prosesidir.

28 Ozonlama Yasal düzenlemeler, 1982 yılında ozon, ambalajlanmış sular için GRAS (Generally Recognized As Safe ) ilan edilmiştir den beri FDA ozonun gıdalarda antimikrobiyal ajan olarak kullanılmasını onaylamaktadır. Ozonun gıdalarda kullanımı ABD de EPA (Environmental Protection Agency) denetimindedir. Ozon ayrıca NOP un (National Organic Program) nihai kadieler listesinde yer almaktadır ki bu madde, ozonun organik ya da organik madde içerir gıdalarda kullanımınına izin vermektedir. Ozonla muamele edilmiş gıdalar için özel bir etiketleme kuralı yoktur. [OSU, Extension Fact Sheet]

29 Işınlama ABD de 1958 de Food, Drug and Cosmetic Act tarafından bir gıda katkısı olarak görülmüş ve ilk yasal düzenleme böylelikle gerçekleşmiştir. En çok tartışılan gıda işleme metodlarının başında gelir.

30 Işınlama Uzun yıllar boyunca ABD de sadece kurutulmuş ışınlanmış baharat ve enzimler piyasaya sürülmüştür Ocak ayında ilk kez, ışınlanmış Florida çilekleri Miami de bir süper markette satışa sunulmuştur. Bu tarihten sonra ışınlamış pek çok ürünün marketlerde satılması yaygınlaşmaya başlamıştır yılında kanatlı ürünleri ticari olarak ışınla muamele edilmeye başlanmıştır. Günümüzde gıdaların ışınlanması 40 dan fazla ürünle 37 ülkede kabul görmüştür. Işınlanmış gıdaların en son pazarlayıcıları Belçika, Fransa (her bir ülke yılda yaklaşık ton gıda işlemektedir) ve Hollanda dır (yılda ton gıda işlemektedir). Türkiye de ise baharat ışınlaması ticari olarak yaygın kullanılan bir işleme türüdür.

31 Işınlama Gıda ışınlama yaklaşımlarını düzenleyen federal ajanslar ve alanları: United States Department of Agriculture (USDA): Et ve kanatlı ürünleri, taze meyve ve sebzeler Nuclear Regulatory Commission (NRC): Proses güvenliği koşulları. United States Department of Transportation (DOT): Radyoaktif kaynakların güvenli taşınımları.

32 Işınlama Işınlamanın kabul edildiği ülkeler ve ürünlere ait kısmi liste Arjantin: Patates, çilek, soğan, sarımsak Belçika: Patates, çilek, soğan, sarımsak, arpacık soğan, paprika, biber, 78 tür baharat Bulgaristan: Patates, soğan, sarımsak, tahıl, kurutulmuş gıdalar, taze meyveler Kanada: Patates, soğan, buğday unu, kanatlı ürünleri, morino ve mezgit balığı filetosu, baharat ve bazı kurutulmuş sebzeler France: Patates, soğan, sarımsak, arpacık soğan, baharat, kurutulmuş meyve ve sebzeler Almanya: Hastane yemekleri Hollanda: Kuşkonmaz, kakao çekirdekleri,çilek, mantar, hastane yemekleri, patates, karides, soğan, kanatlı ürünleri, yeşil kaplumbağa çorbası, balık filetoları, donmuş kurbağa bacağı, pirinç ve öğütülmüş pirinç ürünleri, çavdar ekmeği, baharat. Güney Afrika: Pataes, soğan, sarımsak, tavuk, papaya, mango, çilek, kurutulmuş muz, avokado, fasulye. İspanya: Patates, soğan İngiltere: Hastane yemekleri ABD: Buğday ve buğday unu, pataes, baharat, domuz eti, taze meyve ve sebzeler [American Council on Science and Health, 1988]

33 Ultraviyole Yiyecek ve içecek endüstrisinde tipik UV uygulamaları: Şişelenmiş içme suları Meyve, sebze,kırmızı et ve deniz ürünleri için yıkama suları Meyvesuyu & çay konsantreleri Sıvı tatlandırıcılar (mısır şurubu)

34 Ultraviyole Günümüzde yaklaşık 1 milyar insan halen güvenli içme suyuna ulaşamamaktadır (WHO/ WSSCC/UNICEF). Güney Afrika da yenilikçi bir ekipman olan "UV Waterworks" içme suyunun dezenfeksiyonu amacıyla geliştirilmiştir. UV Waterworks laboratuvar teslerinde başarıyla sonuç verdikten sonra yıllarında Hindistan da kullanılmaya başlanmıştır. Bu zamandan beri UV ile muamele edilmiş sular, Venezuela ve İngilterede olduğu gibi kullanılmaya başlanmıştır. İçme suyuna benzer olarak, Hanovia System gibi yeniliçi ekipmanlar ABD de et ve balık ürünleride kullanılacak yıkama sularının UV muamelesi için tasarlanmıştır Şişe su için UV muamele ekipmanı

35 Ultraviyole Kaliforniya Mısır Rafinecileri Birliği, yüksek fruktozlu mısır şuruplarının Ulusal Gıda Güvenlik ve Teknoloji Merkezi tarafından belirlenen düzeyler için UV prosesini kullanmaktadır. ABD, Fransa ve İspanya da meyve suları ve enerji içeceklerinin UV ile muameleleri mikroorganizmaların elimine edilmesi için kullanılmaktadır UV uygulamasının meyve ve sebzelere uygulanmaları ile ilgili pek çok akademik çalışma olmakla beraber hali hazırda UV ile işlenmiş domatesler Hindistan, Çin ve ABD marketlerinde satılmaktadır. [Bule et al., 2010]

36 Ultraviyole Yasal Düzenlemeler USDA Gıda Güvenlik ve Araştırma Servisi (FSIS) ve FDA, UV teknolojisinin gıda sistemlerinde kontrol prosesi olarak kullanımını onaylamışlardır. USDA FSIS tarafından FDA işbirliği ile yürütülen güncel risk değerlendirmesi, kırmızı et ve kanatlı ürünlerinde karsinojen bileşenlerin UV muamelesi karşısında kontrol edilmesi şeklinde atfedilmiştir.

37 Kaynaklar Ohao State University, Ozone Technology: Fact Sheet for Food Processors. Clark P.J, Pulsed Electric Field Processing, 2006, Foodtech, pg Pulsed Electric Field Processing, Fact Sheet for Food Processors, The Ohio State University. Dietrich Knorr and Alexander Mathys, High hydrostatic pressure technology Bringing the deep sea to the table. Department of Food Biotechnology and Food Process Engineering, Berlin University of Technology Kamotani S., Hooker N., Smith S., Lee K., Consumer Acceptance of Ozone-Treated Whole Shell Eggs, Journal of Food Science, Strasser J., Ozone Applications in Apple Processing, Process and Equipment Technology, Hirotsuji J., Kawaai H., Tamura T., Advanced Ozone Water-Treatment Technology, R&D Progress Report, U.S. Food and Drug Administration Web Page, Food and Drug Administration Issues Approval for Pulsed UV Light in the Production, Processing and Handling of Food Ohao State University Web Page, Food Irradiation, Radiation Information Network's Charles M.T., Kalantari S., Corcuff R., Arul J., Postharvest Quality and Sensory Evaluation of UV-Treated Tomato Fruit, International Postharvest Symposium, 2006.

38 TEŞEKKÜRLER & SORU VE YORUMLAR

GIDA SANAYİNİN TEKNOLOJİK ANALİZİ

GIDA SANAYİNİN TEKNOLOJİK ANALİZİ GIDA SANAYİNİN TEKNOLOJİK ANALİZİ Mükerrem KAYA¹ Nevzat ARTIK ² Mustafa KARAKAYA 3 Şeyma ŞİŞİK OĞRA޹ Barış YALINKILIǹ ÖZET Tarımsal ürünleri hammadde olarak kullanan gıda sanayinin sadece ülke düzeyinde

Detaylı

Baharat Mikroflorası Üzerine Işınlamanın Etkisi 1

Baharat Mikroflorası Üzerine Işınlamanın Etkisi 1 Orlab On-Line Mikrobiyoloji Dergisi Yıl: 2003 Cilt: 01 Sayı: 03 Sayfa: 43-65 www.mikrobiyoloji.org/pdf/702030304.pdf Baharat Mikroflorası Üzerine Işınlamanın Etkisi 1 S. M. Nasar Abbas 2, Kadir Halkman

Detaylı

Ülke Masaları II Dairesi

Ülke Masaları II Dairesi GÜNEY KORE GIDA ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI Hazırlayanlar Tülay UYANIK - Uzman Pınar ASLAN - Uzman Ülke Masaları II Dairesi Temmuz 2012 1 İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 3 1. GÜNEY KORE PAZARINA GENEL BAKIŞ...

Detaylı

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Ve Avrupa Birliği Uygulamaları

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Ve Avrupa Birliği Uygulamaları 1 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Ve Avrupa Birliği Uygulamaları Hazırlayan Zeki Bildirici 2501070025 07.02.2008 Bu çalışma tamamen özgür platformda, özgür işletim sistemi Pardus üzerinde özgür

Detaylı

GIDA TEKNOLOJİLERİ BİYOMEDİKAL TEKNOLOJİLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM TEKNOLOJİLERİ

GIDA TEKNOLOJİLERİ BİYOMEDİKAL TEKNOLOJİLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM TEKNOLOJİLERİ İLERİ TEKNOLOJİ PROJELERİ DESTEK PROGRAMI SEKTÖREL İNCELEME ÇALIŞMALARI II GIDA TEKNOLOJİLERİ BİYOMEDİKAL TEKNOLOJİLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM TEKNOLOJİLERİ Haziran 2011 1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 5 1. GIDA

Detaylı

ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI

ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI Hazırlayan Dilek KOÇ Uzman Tarım Dairesi MAYIS 2009 ÖNSÖZ 1. TÜRKİYE DE MEVCUT DURUM 1.1. TÜRKİYE'DE ÜRETİM 1.2. TÜRKİYE'NİN DIŞ TİCARETİ 2. DÜNYA DA MEVCUT

Detaylı

BİNGÖL İLİ GIDA PROFİLİ

BİNGÖL İLİ GIDA PROFİLİ BİNGÖL İLİ GIDA PROFİLİ Bu kitapçık hazırlanırken Ticaret ve Sanayi Odası nın, Fırat Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında hazırladığı Bingöl İli Sanayi Potansiyeli Profilleri Oluşturulması

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ OZON, KLOR VE HİDROJEN PEROKSİT UYGULAMALARININ PAZIDA KLOROFİL MİKTARI ÜZERİNE ETKİLERİ Özlem SEVİLGEN GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ANKARA

Detaylı

Biyoteknolojide Son Nokta; Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Kanatlı Eti Üzerine Işınlamanın Etkileri

Biyoteknolojide Son Nokta; Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Kanatlı Eti Üzerine Işınlamanın Etkileri Biyoteknolojide Son Nokta; Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Kanatlı Eti Üzerine Işınlamanın Etkileri NEWCASTLE HASTALIĞI (ND) Yalancı Tavuk Vebası Avian Paramyxovirus-1 Enfeksiyonu facebook.com/tavder

Detaylı

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi Temel Eğitimi Ünite 1: Gıda Güvenilirliği Çiğ süt üretim merkezleri ve peynir endüstrisinde sürekli gıda güvenilirliği eğitimi Peynirde Gıda Güvenilirliği, Leonardo da Vinci Sürekli Eğitim Programı altında

Detaylı

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr.

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr. Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK Dr. Mustafa Tolay TOLAY Energy Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No: 15/34

Detaylı

Su Ürünleri İşleme Tesislerinde Ozon ve Önemi*

Su Ürünleri İşleme Tesislerinde Ozon ve Önemi* Gıda Teknolojileri Elektronik Dergisi Cilt: 7, No: 3, 2012 (24-31) Electronic Journal of Food Technologies Vol: 7, No: 3, 2012 (24-31) TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR www.teknolojikarastirmalar.com e-issn:1306-7648

Detaylı

BULGARİSTAN TÜRKİYE SINIRÖTESİ BÖLGESİNDE ORGANİK ÜRETİM VE YEŞİL ENERJİ

BULGARİSTAN TÜRKİYE SINIRÖTESİ BÖLGESİNDE ORGANİK ÜRETİM VE YEŞİL ENERJİ Bulgaria-Turkey IPA Cross-Border Programme CCI 2007CB16IPO008 BULGARİSTAN TÜRKİYE SINIRÖTESİ BÖLGESİNDE ORGANİK ÜRETİM VE YEŞİL ENERJİ PROJE 2007CB16IPO008-2011-2-036 EKONOMİK EKO ENERJİ STRATEJİSİ ENERJİ

Detaylı

AYDIN İLİNDE YAŞ SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİNİN İNCELENMESİ

AYDIN İLİNDE YAŞ SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİNİN İNCELENMESİ T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI 2014-YL-046 AYDIN İLİNDE YAŞ SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİNİN İNCELENMESİ Mehmet Hakan COŞKUN Danışman Yrd. Doç.

Detaylı

Vurgulu Elektrik Alan Teknolojisi (PEF): Sistem ve Uygulama Odacıkları

Vurgulu Elektrik Alan Teknolojisi (PEF): Sistem ve Uygulama Odacıkları Akademik Gıda / Academic Food Journal ISSN Print: 1304-7582, Online: 2146-9377 http://www.academicfoodjournal.com Akademik Gıda 12(2) (2014) 69-78 Derleme Makale / Review Paper Vurgulu Elektrik Alan Teknolojisi

Detaylı

Nötral Anojen; %100 doğal olması ve toksik olmaması sayesinde; birçok alanda dezenfeksiyon amacıyla kullanım için onaylanmıştır.

Nötral Anojen; %100 doğal olması ve toksik olmaması sayesinde; birçok alanda dezenfeksiyon amacıyla kullanım için onaylanmıştır. Ekonomik Yüksek Kalitede Dezenfeksiyon Ekolojik Nötral Anojen; %100 doğal olması ve toksik olmaması sayesinde; birçok alanda dezenfeksiyon amacıyla kullanım için onaylanmıştır. ANOJEN VE KATOJEN NEDİR?

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE GIDA SEKTÖRÜNDE UYULMASI GEREKEN YÖNETMELİKLER

AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE GIDA SEKTÖRÜNDE UYULMASI GEREKEN YÖNETMELİKLER AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE GIDA SEKTÖRÜNDE UYULMASI GEREKEN YÖNETMELİKLER ARALIK 2005 NESTEREN KESEN DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ UZMAN YARDIMCISI 1 I. AB Gıda Kanunun Genel Olarak İncelenmesi AB

Detaylı

Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektör Analizi ve Ön Fizibilitesi

Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektör Analizi ve Ön Fizibilitesi Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektör Analizi ve Ön Fizibilitesi 2013 www fka 1 org.tr Dondurulmuş Meyve-Sebze Sektör Analizi ve Ön Fizibilitesi, 2013 HAZIRLAYANLAR Abdulvahap YOĞUNLU, Elazığ Yatırım Destek Ofisi

Detaylı

ÖNSÖZ Ayşe DİNÇER Yıl: 18 Sayı: 2013/05 MAYIS 2013 Çin de süttozu krizi birkaç aydır sürüyor. 2008 yılındaki melamin skandalında 6 çocuğun ölmesi ve 300 binin üzerinde çocuğun da durumdan etkilenmesi nedeniyle

Detaylı

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Biyogüvenlik Yasa Tasarısı www.ekopolitik.org

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Biyogüvenlik Yasa Tasarısı www.ekopolitik.org Hazırlayan: Ali Ünal Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği Büyükdere Cd. Naci Kasım Sk. No:3/1 Mecidiyeköy Şişli İstanbul Tel: (212) 3564185-86 Faks: (212) 3564187 E-posta: info@ekopolitik.org İçindekiler

Detaylı

HACCP UYGULAMALARI SİBEL ASLI ÖZMEN GIDA YÜKSEK MÜHENDİSİ KARTAL İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ-İSTANBUL 23.07.2014

HACCP UYGULAMALARI SİBEL ASLI ÖZMEN GIDA YÜKSEK MÜHENDİSİ KARTAL İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ-İSTANBUL 23.07.2014 HACCP UYGULAMALARI SİBEL ASLI ÖZMEN GIDA YÜKSEK MÜHENDİSİ KARTAL İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ-İSTANBUL 23.07.2014 Eğitimin konusu: HACCP Uygulamaları Eğitimin yeri: Birmingham Üniversitesi

Detaylı

Organik Tarım Kavramı ve Organik Tarımın Dünya ve Türkiye deki Durumu

Organik Tarım Kavramı ve Organik Tarımın Dünya ve Türkiye deki Durumu GOÜ, Ziraat Fakültesi Dergisi, 2011, 28(1), 27-36 Organik Tarım Kavramı ve Organik Tarımın Dünya ve Türkiye deki Durumu Kürşat DEMİRYÜREK Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümü,

Detaylı

Atik Ekonomisi Ve Elektronik Atiklarin Değerlendirilmesinin Önemi

Atik Ekonomisi Ve Elektronik Atiklarin Değerlendirilmesinin Önemi Atik Ekonomisi Ve Elektronik Atiklarin Değerlendirilmesinin Önemi Mehmet Faruk Yaren a, Mehmet Fatih Taşkin a, Özer Uygun a, Ahmet Alp a Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sakarya / Türkiye Özet

Detaylı

KATAR GIDA ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

KATAR GIDA ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI KATAR GIDA ÜRÜNLERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI HAZIRLAYANLAR Ayper EĞDİRİCİ SÖNMEZ Gülsevin ONUR T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...2 1. KATAR IN GENEL EKONOMİK DURUMU...4

Detaylı

Vurgulu Elektrik Alan (PEF) Uygulamaları

Vurgulu Elektrik Alan (PEF) Uygulamaları Vurgulu Elektrik Alan (PEF) Uygulamaları Vurgulu elektrik alan (PEF veya VEA) uygulaması, bir seri elektrot arasına yerleştirilen ürüne 1-100 μs arasında degişen sürelerde elektrik vurguları uygulanması

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU EKİM 2009 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Sektörün Tanımı ve Sınıflandırılması 3 2.2 Türk Kimya Sektörü 6 2.3 Dünya da ve Avrupa

Detaylı

ARJANTİN POTANSİYEL HIZLI TÜKETİM MALLARI YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

ARJANTİN POTANSİYEL HIZLI TÜKETİM MALLARI YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI ARJANTİN POTANSİYEL HIZLI TÜKETİM MALLARI YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI HAZIRLAYANLAR Esin ŞEN İnci Selin BAL T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları I Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER GİRİŞ...

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. GENEL ARAŞTIRMALAR BİTKİSEL SIVI YAĞLAR SEKTÖR ARAŞTIRMASI Mustafa TOSUN GA/03-1-2 ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ Ocak 2003 Ankara İÇİNDEKİLER SAYFA NO GİRİŞ... 1 1. SEKTÖRÜN VE ÜRÜNÜN

Detaylı

Gıdalarda Nitrat ve Nitrit

Gıdalarda Nitrat ve Nitrit Akademik Gıda / Academic Food Journal ISSN Print: 1304-7582 http://www.academicfoodjournal.com Akademik Gıda 8(6) (2010) 35-43 Derleme Makale / Review Paper Gıdalarda Nitrat ve Nitrit Özgül Özdestan, Ali

Detaylı

www.yasamicingida.org www.foodforlife-turkey.org www.ugtp.org Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Vizyon 2023 (2013-2023)

www.yasamicingida.org www.foodforlife-turkey.org www.ugtp.org Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Vizyon 2023 (2013-2023) www.yasamicingida.org www.foodforlife-turkey.org www.ugtp.org Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Vizyon 2023 (2013-2023) Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Vizyon 2023 (2013-2023) Bölüm 1: Ulusal

Detaylı