Teras Ev 2 Duvar Resimleri Ünite 6 nın Korunması ( Konservasson) Oda 31a, 31b-c ve 36b Proje Tanımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Teras Ev 2 Duvar Resimleri Ünite 6 nın Korunması ( Konservasson) Oda 31a, 31b-c ve 36b Proje Tanımı"

Transkript

1 Teras Ev 2 Duvar Resimleri Ünite 6 nın Korunması ( Konservasson) Oda 31a, 31b-c ve 36b Proje Tanımı

2 Genel Yamaç Ev 2 Duvar Resimleri Teras Ev 2, Efes antik kentinin merkezinde bulunan, üç yapay teras üzerine kurulmuş yedi lüks daireden (sütunlu evlerden) oluşmaktadır. Toplumun üst sınıfının mensuplarına ait olan bu evler, sakinlerinin yaşam tarzını yansıtacak şekilde oldukça zengin döşenmiştir. Mermer duvar dekorasyonu ve mozaik zeminlerin yanında konut kompleksindeki neredeyse tüm odalar (yaklaşık 75 oda) duvar resimleri ile dekore edilmiştir. Duvar dekorasyonları, resimlerin ıslak kireç sıva üzerine çizildiği, fresk tekniği ile yapılmıştır. Bazı yüzeylerde, birbiri üzerine boyanmış, yediye varan farklı tabakaya rastlanmıştır. MS 1. Yy ile MS 3. Yy arasında yapılmış bu freskler, Roma İmparatorluğu dönemi Efes inin günlük yaşamı hakkında harikulade bilgiler sunmaktadır. Ev sakinlerinin resim zevkleri ve tercihleri, bugün bile bakanlar üzerinde muhteşem bir izlenim bırakmaktadır. Ayrıca bu resimler, Roma İmparatorluğu Anadolu sundaki en geniş duvar resimleri kompleksini oluşturmaktadır yılları arasında Teras Ev 2 de geniş çaplı bir kazı gerçekleştirildi yılından bu yana da yapı, değerli ve eşiz duvar resimleri ile mozaikleri koruyan çatı (yaklaşık 4000m 2 ) ile muhafaza edilmektedir. Bu sayede ziyaretçiler sanat eserlerini bir müzede değil de gerçek yerlerinde görebilmektedir. Günümüzde, yapı ziyarete açıktır. Teras Ev 2 ziyaretleri, antik kentte gerçekleştirilen her gezinin en önemli kısımlarından/parçalarından birini oluşturmaktadır.

3 Küçük Asya da bulunan en büyük Roma İmpartorluğu Duvar Resimleri Kompleksi

4 Koruma neden gereklidir? Antik zamanlarda gerçekleşmiş yangınlar ve depremler ile kazıların sebep olduğu hasarlar, yıllardır uygulanan geçici koruma yöntemleri, geçmiş yıllarda yapılmış hatalı restorasyonlar ve bakım eksiklikleri nedeniyle Teras Ev 2 deki duvar resimleri kısmen kötü durumda, bazı duvar resimleri ise ciddi risk altındadır. Bu resimlerin uzun süreli korunmasını sağlamak adına, doğru koruma ve restorasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslar arası korumacılardan oluşan takımımız tarafından iyileştirilmeyi bekleyen yaklaşık 75 oda bulunmaktadır. Odanın büyüklüğüne, dekorasyonun kalitesine ve zenginliğine bağlı olarak bir oda ortalama 1200 saat çalışmaya ihtiyaç duymaktadır.

5 İş Akışı Restorasyon konsepti, yalnızca yapının sağlamlığı açısından çok gerekli olduğunda, müdahale ve değişikliklerin uygulanması için dizayn edilmiştir. Resimlerin ve alt sıva katmanının sabitlenmesi Yetersiz müdahalelerin ortadan kaldırılması Yüzeylerin toz, çamur ve zararlı maddelerden temizlenmesi Orijinal maddenin ortaya çıkarılması (mümkün olduğu durumlarda) Orijinal yüzeye uygun kireç harcı ile boşlukların doldurulması Rötuş (geri alınabilir müdahale) Bilimsel analiz ve dokümantasyon

6 Koruma Projesi Yerleşim Birimi 6 Yerleşim Birimi 6, Kuzey terasının en alçak kısmında, Teras Ev 2 nin kuzey doğusunda bulunmaktadır. MS 2. yy da, 620 m2 genişliğindeki büyük yerleşim birimi güneye doğru genişletilerek mermer salon (31) ve basilica ya da apsidal salon (8) olarak bilinen salonların yapılmasıyla, 950m2lik cömert ve ihtişamlı bir şehir sarayı ortaya çıkmıştı. Yerleşim Birimi 6 ya, üzerinde sütunlu avluya(31a) çıkan bir merdiven bulunan Curetes Sokağı ndan ulaşılabilirdi. Boyutları (251.5m2), çok katlı olması ve lüks döşemeleriyle oldukça etkileyici bir yapıydı. Teras Ev 2 deki diğer resmi odalar gibi zemin ve avlunun duvarları mermerle kaplanmıştı. Korint stilindeki başlıklarıyla on iki büyük sütun, ahşap sütun baştabanlarını taşımaktaydı. Yerleşim Birimi 6 nın kuzeyinde, giriş kısmının batısında bulunan 25.5 m2lik geniş oda(31b) neredeyse tamamıyla avluya açılıyordu. İçerisinde sütun ve duvar dolapları izleri bulunan küçük bir yapı (aedicula), aile arşivi ve kütüphanenin burada bulunduğunu ve ayrıca aile ritüellerinin de burada yapıldığı izlenimini uyandırıyor. Geniş Avlunun (31a) batı ön kısmı, kısmen ısıtılmış diğer resmi odaların(36c-e) sınırlarını çiziyordu. MS 120 civarında yapılan 2. inşaat aşamasında Oda 42 yeniden dizayn edilmiş; klasik ve yerel halılarla kaplı zeminine rağmen, duvarları batı etkisindeki eşsiz duvar resimleri ile süslenmişti. İnşaat Aşaması 2 sırasında, çok odalı bir banyo kompleksi (M1-3) sütunlu avlunun(31a) eski doğu geçidine eklendi. Giriş batı kısmındaydı ve geniş kemerli cam pencereler ile sütunlu avluya açılıyordu. Yenileme aşamasında, Güney Geçit korkuluklar, çit örgüler ve mermer geçitlerle avludan ayrıldı. İnşaat Aşaması 4 te (MS 230 dan sonra) koridorun batı ucunda, mermerle kaplanmış tuvalet ve yerleşim biriminin üst katına çıkan bir merdiven bulunuyordu.

7 Büyük resmi odalar sütunlu avlunun güney kısmında bulunuyorlardı. Güney yürüyüş yolundan Mermer Salon(31) olarak adlandırılan 178m2 genişliğindeki görkemli odaya ulaşılabiliyordu. Mermer Salon ziyafet ve resepsiyonlar için kullanılıyordu ve 3 kişinin (uzanarak) oturabildiği en az 9 geniş klinai (divan)a yetecek bir alana sahipti. Bu lüks alanda şehrin elitleri muhtemelen sosyal etkinlikler için buluşuyordu. Bu oda çok değerli ve pahalı bir dekorasyona sahipti.( mermer kaplı zemin ve duvarlar, altın kaplama -yaldız- ve oymalı dekorlarla süslenmiş ahşap tavan, çeşmeler) Mermer Salon un batısında bulunan geniş resmi odalar şunlardı; 58m2 genişliğindeki geniş avlu(36): derin kasık tonozla kaplanmış bir impluvium a sahipti ve tavanda bulunan yuvarlak bir açıklık sayesinde aydınlatılıyordu. 80m2 genişliğindeki, apsidal salon(8): güneyde yapıya bitişik olarak bulunuyordu ve Afrodit heykelleriyle çerçevelenmiş bir merdivenle salona giriş sağlanıyordu. Misafirleri ağırlamak ve ziyafetler için kullanılan bu odanın orijinal hali, zengin mermer kaplamalarla ve cam mozaiklerle süslenmişti. Batı duvarındaki kapıdan geçildiğinde, sadece 18m2 kare genişliğinde olan fakat özenle dekore edilmiş küçük bir odaya ulaşılıyordu. Stucco Room (Sıvalı oda) adındaki bu oda (8a) yakın arkadaş davetleri ve kült ritüeller için ayrılmıştı. Bir diğer özenle dekore edilmiş resmi oda (36a) avluya (36) açılıyordu. Tavandaki iki açıklıktan yeterli ışık sağlanıyordu. Odanın kuzey duvarındaki temiz su havzasında, dekoratif ya da yiyecek amaçlı saklanan balıklar bulunuyordu. Avluda (36) bulunan bir merdiven (32a), zengin döşenmiş ek odaların bulunduğu yapının birinci katına çıkıyordu. Yerleşim biriminin birinci katında mutfak ve benzer üretim odaları bulunmamasının ve yalnızca gösteriş (sunuş/sunum) için kullanılmasının yanında, ikinci katta bu tarz odaların bulunduğu görülüyor.

8 İmparatorluk Saray Mimarisinin Bir Örneği Boyutları ve mimari dizaynı göz önünde bulundurulduğunda, Yerleşim Birimi 6 nın kişiye özel bir şehir evi olmaktan çıkıp, imparatorluk saray mimarisini izlediği görülüyor. Özel odaların çeşitleri ve sıklıkları, bu yapının Efes in önde gelenlerinden birine ait olduğunu ve onun sosyal ve politik faaliyetleri için kullanıldığı fikrini uyandırıyor. Arkeologlar yalnızca evin kendisi üzerinde çalışabildikleri için değil, aynı zamanda ev sahibinin aile ağacının izini sürebildikleri için de şanslılar. Bu sayede evin kesin olarak kime ait olduğunu saptayabildiler: Bu yapı, Gaius Flavius Furius Aptus ve ailesinin; müşterilerini karşılamak, ticari ve politik toplantılar düzenlemek ve aynı zamanda misafirlerini konuk etmek için kullandıkları şehir evleri. İmparatorluk saray mimarisinin harikulade ölçüde benimsenmesi ve bunun kişiye özel bir eve uygulanması Yerleşim Birimi 6 üzerinde açıkça örneklendirilebilir. Bu, Apti şehir sarayının sadece mimarisiyle değil aynı zamanda iç dizaynıyla da ilgilidir. Aile, Equestrian ve sonrasında da bir senatör ailesi olarak Roma İtalya sındaki saraylardan haberdardı. Bu nedenle, Efes şehir sarayının Roma daki imparatorluk saraylarıyla ve bunların yanı sıra Hadrian ın Tivoli deki villasıyla da paralellikler taşıması şaşırtıcı değil.

9 Koruma Projesi: Yerleşim Birimi 6 Merdiven (36b) Avlunun(36) güney yürüyüş yolunun batı kısmında bir tuvalet(37l) bulunuyordu. Mermerle kaplı bu tuvalet, aynı anda 5 kişi tarafından kullanılabiliyordu. Daha sonra, tuvaletin girişine üst kata çıkan bir merdiven (36b) eklenmişti. Merdivenin alt basamaklarının tamamen korunmuş olmasına rağmen, üst basamaklarının yalnızca izleri duvar resimlerinin sıvasında fark edilebilir. Merdiven mermer taklidiyle ve üst kısımlardaki mimari resimlerle dekore edilmişti. 3 aediculae ( küçük mihrap), 2 dış aediculayı aydınlatan Candelabras (şamdan tutanlar) ile beraber beyaz arkaplanda görülebilirdi. Yeşil yapraklı çelenkler şamdan tutanlara eklenmiş ve ortada, üst aedicula ya yerleştirilmiş bir kap etrafına sarılmış. Personel Malzeme Seyahat TOPLAM Çalışma saati: Takım: 3 konservator Dönem: Mayıs/Haz. 14 Eylül/Ekim 14

10 Koruma Projesi: Yerleşim Birimi 6 Sütunlu Avlu (31a) Yerleşim Birimi 6 ya, üzerinde 12 sütunun çevrelediği sütunlu avluya(31a) çıkan bir merdiven bulunan Curetes Sokağından ulaşılabilirdi. Boyutları (251.5m2), çok katlılığı ve lüks döşemeleriyle oldukça etkileyici bir yapıydı. Teras Ev 2 deki diğer resmi odalar gibi yerler zemin ve avlunun duvarları mermerle kaplanmıştı. Büyük sütunlar, ahşap sütun baştabanlarını (üst eşik ya da sütun başlıklarına dayanan kirişler) taşıyan Korint tarzı başlıklara sahipti. İnşaat aşaması 4 (yaklaşık MÖ 230) sırasında sütunlu avlunun görünüşü tamamıyla değiştirildi ve üstündeki iki kata da sütunlu salon eklendi. Böylece, MÖ 3. Yy in ikinci çeyreğinde, avlu toplamda üç kata ulaştı. Hem avlu hem de yürüyüş yolları mozaik zeminle dekore edildi. Güneyde bulunan orta yükseklikteki korkulukta, üst çıkıntının ortasında Yunanca bir yazı görülebilir. Bu yazı tanrı Dionysus için yazılmış, evin sahibi Gaius Flavius Furius Aptus tan da bahseden bir duadır. Personel Malzeme Seyahat TOPLAM Çalışma saati: Takım: 4 konservator Dönem: Mayıs/Haz. 14 Eylül/Ekim 14

11 Koruma Projesi: Yerleşim Birimi 6 Tapınak Odası (31b-c) Yapının kuzeyinde, giriş alanıyla alanın batı kısmında birleşen ve neredeyse tamamıyla avluya açılan 25.5 m2 genişliğinde büyük bir oda (31b-c) bulunuyordu. Oda, duvar resimleri ve zemin mozaikleri ile dekore edilmişti: kuzey duvarının merkezine yerleştirilen küçük aedicula(mihrap), sütun ve gömme ayaklarla taşınıyordu. Sağda ve solda kalan tüm duvar, parşömenleri saklamak amacıyla ahşap dolap ile kaplanmıştı ve odanın batı kısmında oturmak için uzun bir sıra bulunuyordu. Eşiğe avluya açılan geniş çok aynalı/tablalı bir kapı yerleştirilmişti. Aile arşivini de içermesi muhtemel bitişikteki kütüphane ile birlikte bu oda büyük ihtimalle kült ritüeller için kullanılıyordu. Personel Malzeme Seyahat TOPLAM Çalışma saati: Takım: 3 konservator Dönem: Mayıs/Haz. 14 Eylül/Ekim 14

12 Genel Bakış: Ünite 6 Sponsor Olunabilecek Odalar 2014 Merdiven (36 b) Sütunlu Avlu (31a) Tapınak Odası ( 31 b-c)

13 SPONSORLARIN SUNUMU Teras Ev 2 nin İçindeki Sponsor Tabelaları Sponsor, ilgiliyi odaya doğrudan konumlandırılmış kendi sponsor tabelasını alır. Yapının korunması ve zarar görmemesi amacıyla ziyaretçiler özel olarak ayrılmış bir yol üzerinde yürüyerek alanı dolaşırlar ve odalara girmelerine izin verilmez. Sponsor tabelalarını yerleştirirken, yazıları okuyan ziyaretçilerin ilgili odayla görsel temas sağlayabilmelerine özellikle dikkat ediyoruz. Her yıl ziyaretçi tur süresince sponsor tabelalarına bakıyor.

14 SPONSORLARIN SUNUMU Teras Ev 2 nin İçindeki Sponsor Tabelaları Sponsor tabelasında, sponsor logosunun yanı sıra şirketin adını da belirten üç dilde (Almanca, İngilizce, Türkçe) yazılmış kısa bir metin bulunur. Boyutlar : 50 x 70 cm

15 SPONSORLARIN SUNUMU Teras Ev 2 nin Girişindeki Sponsor Panoları Sponsorların logoları Teras Ev 2 nin önündeki sponsor panolarında yer almaktadır 3mm akrilik cam 3mm akrilik cam

16 SPONSORLARIN SUNUMU Ana Girişlerdeki Sponsor Panoları Sponsorların logoları ayrıca Efes Antik Kenti nin arkeolojik alanının ana girişindeki sponsor panolarında yer almaktadır. 3mm akrilik cam

17 İletişim Bilgileri: Efes Vakfı Gülsevim Avcı Tolunay Te l: E-posta : Web : facebook.com/ephesus Foundation

restorasy n 99 İhsan Eriş, Uğur Yüzereroğlu, Nüket Demir

restorasy n 99 İhsan Eriş, Uğur Yüzereroğlu, Nüket Demir İhsan Eriş, Uğur Yüzereroğlu, Nüket Demir İhsan Eriş Y.Mimar, Vakıflar İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü Uğur Yüzereroğlu Yüksek Mimar Nüket Demir Restoratör, Konservatör. restorasy n 99 Vakıf Restorasyon Yıllığı

Detaylı

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL

III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL III. BÖLÜM UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE DAHİL EDİLMEK İSTENEN KENT MERKEZİ SINIRLARI VE BU SINIR İÇERİSİNDEKİ TARİHİ-KÜLTÜREL POTANSİYEL İzmir in tarihi kent merkezi olarak düşünülen alan, Kuzeydoğusunda

Detaylı

Yüzey araştırma Vezirköprü ve Havza ilçesinde, Ekim 2013. Doç. Dr. Tönnes Bekker-Nielsen Doç. Dr. Kristina Winther-Jacobsen RAPOR

Yüzey araştırma Vezirköprü ve Havza ilçesinde, Ekim 2013. Doç. Dr. Tönnes Bekker-Nielsen Doç. Dr. Kristina Winther-Jacobsen RAPOR Yüzey araştırma Vezirköprü ve Havza ilçesinde, Ekim 2013 Doç. Dr. Tönnes Bekker-Nielsen Doç. Dr. Kristina Winther-Jacobsen RAPOR 1. Giriş 09 Eylül 2013 tarihli ve 94949537-161.02-174996 sayılı yazı ile

Detaylı

İzmir'deki antik yerleşimler

İzmir'deki antik yerleşimler On5yirmi5.com İzmir'deki antik yerleşimler İzmir ve çevresine ait Agora,saat kulesi, Smyrna(Tepekule), Etnografya müzesi ve Örenyerlerinin,antik kentlerin incelenmesi ve sunumu... Yayın Tarihi : 30 Ekim

Detaylı

Roma Mimarlığı: Ders 22 Transkript 16 Nisan, 2009 << geri

Roma Mimarlığı: Ders 22 Transkript 16 Nisan, 2009 << geri Roma Mimarlığı: Ders 22 Transkript 16 Nisan, 2009

Detaylı

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri

İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri İzmir Merkez Müze ve Ören Yerleri Hazırlayan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü www.izmirkulturturizm.gov.tr Fotoğraflar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi Baskı & Cilt Lamineks Matbaacılık Dijital Baskı

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: FURKAN KANAT ÖĞRENCİ NO:120158104016

Detaylı

EMİNÖNÜ HANLARININ YENİDEN İŞLEVLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ: IV.VAKIFHAN

EMİNÖNÜ HANLARININ YENİDEN İŞLEVLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ: IV.VAKIFHAN BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ DERGİSİ Sayı 7(2) 2014, 101 129 EMİNÖNÜ HANLARININ YENİDEN İŞLEVLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ: IV.VAKIFHAN Bengü HAKYEMEZ (benguhakyemez@yahoo.com.tr)

Detaylı

KERKENES PROJESİ 2010 SEZONU ÖN RAPORU. Şekil 1. Kapadokya Kapısı nın taş kaplı şevi restorasyon aşamasında. (10dpcg0425)

KERKENES PROJESİ 2010 SEZONU ÖN RAPORU. Şekil 1. Kapadokya Kapısı nın taş kaplı şevi restorasyon aşamasında. (10dpcg0425) KERKENES PROJESİ 2010 SEZONU ÖN RAPORU Şekil 1. Kapadokya Kapısı nın taş kaplı şevi restorasyon aşamasında. (10dpcg0425) Geoffrey Summers Françoise Summers Scott Branting Nilüfer Yöney Çeviri: Sema Bağcı,

Detaylı

ESKİ TÜRK EVİ NİN BUTİK OTELE DÖNÜŞÜMÜNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER (SAFRANBOLU EVLERİ VE SOĞUKÇEŞME SOKAĞI KARŞILAŞTIRMALAR DAHİLİNDE)

ESKİ TÜRK EVİ NİN BUTİK OTELE DÖNÜŞÜMÜNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER (SAFRANBOLU EVLERİ VE SOĞUKÇEŞME SOKAĞI KARŞILAŞTIRMALAR DAHİLİNDE) ESKİ TÜRK EVİ NİN BUTİK OTELE DÖNÜŞÜMÜNDE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER (SAFRANBOLU EVLERİ VE SOĞUKÇEŞME SOKAĞI KARŞILAŞTIRMALAR DAHİLİNDE) SANATTA YETERLİK TEZİ Y. Mimar İlknur YÜKSEL Anabilim Dalı: İç Mimarlık

Detaylı

KUZEY STOA (BAZİLİKA)

KUZEY STOA (BAZİLİKA) AGORA Agora, toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazaryeri gibi anlamlara gelmektedir. Antik Çağ da agoraların ticari, siyasi ve dini işlevlerinin yanı sıra, sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayın

Detaylı

31. KAZI SONUÇLARI TOPLANTISI 4. CİLT

31. KAZI SONUÇLARI TOPLANTISI 4. CİLT T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 31. KAZI SONUÇLARI TOPLANTISI 4. CİLT 25-29 MAYIS 2009 DENİZLİ T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın No:3249-4 Kültür Varlıkları

Detaylı

ARİF PAŞA KONAĞI (FATİH İLÇESİ, 237 ADA, 6 PARSEL) RÖLÖVE, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJESİ

ARİF PAŞA KONAĞI (FATİH İLÇESİ, 237 ADA, 6 PARSEL) RÖLÖVE, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJESİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETÜD VE PROJELER DAİRE BAŞKANLIĞI TARİHİ ÇEVRE KORUMA MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERİ ARİF PAŞA KONAĞI (FATİH İLÇESİ, 237 ADA, 6 PARSEL) RÖLÖVE, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJESİ Dr.

Detaylı

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI 1 MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI Ben askeri deha filan bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu

Detaylı

ALABANDA ANTİK KENTİ 2013 YILI KAZISI

ALABANDA ANTİK KENTİ 2013 YILI KAZISI T. C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANLIĞI ALABANDA ANTİK KENTİ 2013 YILI KAZISI Aydın İli, Çine İlçesi, Doğanyurt Köyü, Araphisar Mahallesi, Alabanda Antik

Detaylı

İZMİR, SEFERİHİSAR İLÇESİ, 3021 ADA, 4 PARSELDEKİ SONDAJ KAZISI ÇALIŞMALARI

İZMİR, SEFERİHİSAR İLÇESİ, 3021 ADA, 4 PARSELDEKİ SONDAJ KAZISI ÇALIŞMALARI İZMİR, SEFERİHİSAR İLÇESİ, 3021 ADA, 4 PARSELDEKİ SONDAJ KAZISI ÇALIŞMALARI Nuray ÇIRAK* Selma KAYA Kazı alanı, 12 İon kentinden biri olan Teos antik kentine 1 km. mesafede, İzmir in güneyinde Seferihisar

Detaylı

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Ankara 2013 ANKARA KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜ İmtiyaz Sahibi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Editör Doğan ACAR Fotoğraflar Kültür ve Turizm

Detaylı

VEZİRKÖPRÜ DE (SAMSUN) TARİHSEL KORUMA VE HALKIN KORUMA ÇALIŞMALARINA YAKLAŞIMI

VEZİRKÖPRÜ DE (SAMSUN) TARİHSEL KORUMA VE HALKIN KORUMA ÇALIŞMALARINA YAKLAŞIMI Cilt:5 Sayı:8 Şubat 2015 Issn: 2147-5210 www.thestudiesofottomandomain.com VEZİRKÖPRÜ DE (SAMSUN) TARİHSEL KORUMA VE HALKIN KORUMA ÇALIŞMALARINA YAKLAŞIMI HISTORICAL CONSERVATION IN VEZİRKOPRU (SAMSUN)

Detaylı

AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI (KİLİSESİ) KAZISI

AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI (KİLİSESİ) KAZISI AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI (KİLİSESİ) KAZISI AYASULUK (SELÇUK) KALESİ Ayasuluk Tepesi nin en yüksek yerine inşa edilmiş olan iç kale Selçuk İlçesi nin başına konulmuş bir taç gibidir. Görülen kale

Detaylı

.EÎHÎSAEmEİ TOEK DEVEÎ YAPEAEI' Yrd. Doç. Dr. Ali BAŞ

.EÎHÎSAEmEİ TOEK DEVEÎ YAPEAEI' Yrd. Doç. Dr. Ali BAŞ .EÎHÎSAEmEİ TOEK DEVEÎ YAPEAEI' Yrd. Doç. Dr. Ali BAŞ j^lîmk ugla ili Yatağan ilçesine bağlı olan ve Yatagan-Milas karayolunun yedinci ki- ^SIL lometresinde bulunan Eskihisar Köyü'nde -antik Stratonikeia

Detaylı

ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ

ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ Hazırlayan: TÜRSAB Ar-Ge Departmanı / Mayıs 2006 Turizmin en önemli niş pazarlarından birisi olan kabul edilen inanç turizminde büyük bir potansiyeli olan Türkiye, küresel merak

Detaylı

Ankara da Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi nden Bir Örnek: Erzurum Oteli

Ankara da Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi nden Bir Örnek: Erzurum Oteli Ankara Araştırmaları Dergisi n Journal of Ankara Studies Ankara da Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi nden Bir Örnek: Erzurum Oteli A Model from the First National Architecture Period in Ankara: Hotel Erzurum

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

Güzel sanatlar şu bölümlere ayrılır: Görsel ve biçimsel (plastik) sanatlar, sessel (fonetik) sanatlar, ritmik ve karma sanatlar. Görsel ve Biçimsel

Güzel sanatlar şu bölümlere ayrılır: Görsel ve biçimsel (plastik) sanatlar, sessel (fonetik) sanatlar, ritmik ve karma sanatlar. Görsel ve Biçimsel Sanat türleri. Sanatın Pek çok türleri vardır. Bunların açıklanıp ani atılabilmesi, eğitim sürecinde değerlendirilebilmesi ve sanattan gerektiğince yararlanılabilmesi için; sanatı belli bir sınıflandırma

Detaylı

MUHAMMET TOKAT BELEDİYE BAŞKANI

MUHAMMET TOKAT BELEDİYE BAŞKANI b MUHAMMET TOKAT BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT BELEDİYE BAŞKANI 2 İÇİNDEKİLER.BAŞKANIN SUNUŞU : 5 2. GİRİŞ : 6 3.STRATEJİK PLANLAMA TEMEL KAVRAMI : 8 4. STRATEJİK PLANLAMAYA İLİŞKİN HUKUKİ DAYANAK :

Detaylı

İÇİNDEKİLER TARİHÇE 3 COĞRAFİ KONUM 7 NÜFUS, İKLİM, BİTKİ ÖRTÜSÜ 9 MALATYA KAYISISI 12 KÜLTÜR VARLIKLARI 15 TABİAT VARLIKLARI 67

İÇİNDEKİLER TARİHÇE 3 COĞRAFİ KONUM 7 NÜFUS, İKLİM, BİTKİ ÖRTÜSÜ 9 MALATYA KAYISISI 12 KÜLTÜR VARLIKLARI 15 TABİAT VARLIKLARI 67 Genel Koordinatör Dr. Abdullah Abid ÖZTOPRAK Malatya Vali Yardımcısı Proje Koordinatörü Levent İSKENDEROĞLU Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı (Malatya Valiliği KUDEB Başkanı) Editör Faik SAĞLAM

Detaylı

Zeugma Arkeoloji Projesi. 2013 Yılı Zeugma Arkeoloji Çalışmaları

Zeugma Arkeoloji Projesi. 2013 Yılı Zeugma Arkeoloji Çalışmaları Zeugma Arkeoloji Projesi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı, 06100 Sıhhiye-Ankara +90-312-310-3280 (#1672) 2013 Yılı Zeugma Arkeoloji Çalışmaları Prof.

Detaylı

HASEKİ HÜRREM SULTAN KÜLLİYESİ 2010-2012 YILLARI RESTORASYONU

HASEKİ HÜRREM SULTAN KÜLLİYESİ 2010-2012 YILLARI RESTORASYONU HASEKİ HÜRREM SULTAN KÜLLİYESİ 2010-2012 YILLARI RESTORASYONU Haseki Hürrem Sultan Group of Buldings Restoration of the Yaers Prof. Dr. E. Füsun Alioğlu Kadir Has Üniversitesi Dr. Olcay Aydemir Y. Mimar,

Detaylı

Levha-767: Süheyla Açıkalın Evi nin (Katalog 43) cephesindeki madalyon. Levha-768: Toru Mehmet Güncan Evi nin (Katalog 5) cephesindeki madalyon.

Levha-767: Süheyla Açıkalın Evi nin (Katalog 43) cephesindeki madalyon. Levha-768: Toru Mehmet Güncan Evi nin (Katalog 5) cephesindeki madalyon. Dr. Doğan DEMİRCİ kısmında fazladan küresel bir başlık daha bulunmaktadır. Toru Mehmet Güncan Evi nin (Katalog 5) cephesindeki madalyon diğerlerine göre daha itinayla yapılmış olup, daha süslü görünmektedir

Detaylı

Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği

Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği Restore Edilen Binalarda Çatı Tasarımı, İstanbul da Çelik Taşıyıcı Sistemli Bir Çatı Örneği Fatih Yazıcıoğlu 1 Konu Başlık No: 8 Tarihi Yapılarda Çatı ve Cepheler ÖZET İstanbul daki yeni konut ihtiyacının

Detaylı