SİLİVRİ MERKEZ 1/1000 ÖLÇEKLİ PLAN NOTLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SİLİVRİ MERKEZ 1/1000 ÖLÇEKLİ PLAN NOTLARI"

Transkript

1 SİLİVRİ MERKEZ 1/1000 ÖLÇEKLİ PLAN NOTLARI TANIMLAR VE KOŞULLAR *AZAMİ BİNA SAHASI: PARSEL İÇERİSİNDE PLAN VE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE GÖRE BİNANIN TESVİYE EDİLMİŞ ZEMİNDE İŞGAL EDEBİLECEĞİ EN BÜYÜK SAHADIR. Bodrum, Asmakat, çekmekat dahil, iskanı mümkün olan bütün katların ışıklıklar çıktıktan sonraki sahaları toplamıdır. Kapalı çıkmalar, açık ve kapalı merdivenler ve yapıya mahreç veren zemin kat dışındaki açık koridorlar yapı inşaat alanına dahildir. Açık çıkmalar ve iç yüksekliği 1 M yi geçmeyen ve sadece tesisatın geçirildiği tesisat galerileri ve katları ile müştemilat (yapının ihtiyacını karşılamak üzere yapılacak garajlar, kalorifer dairesi, kapıcı dairesi, sığınak ve benzeri sahaları dahil değildir. İSKANI MÜMKÜN KATLAR Konut,işyeri,eğlence veya dinlenme yerleri gibi ikamete,çalışmaya eğlenmeye tahsis edilmek üzere yapılan katlar kastedilmektedir. *TABAN ALANI KAT SAYISI (TAKS) TAKS=BİNA ALANI (M2) IŞIKLIKLAR HARİÇ İMAR PARSELİ ALANI (m2) AZAMİ BİNA SAHASI İMAR PLANI ÜZERİNDE YAZILI TABAN ALANI KATSAYISI İLE BELİRTİLMİŞ MİKTARDAN BÜYÜK OLAMAZ. KAT ALANI KAT SAYISI (KAKS) : KAKS=YAPI TOPLAM ALANI M2 İMAR PARSELİ ALANI M2 BİNA İNŞAAT ALANI İMAR PLANI ÜZERİNDE YAZILI KAT ALANI KATSAYISI İLE BELİRTİLMİŞ MİKTARDAN FAZLA OLAMAZ. İNŞAAT YAKLAŞMA HUDUDU: İMAR PLANI ÜZERİNDE GÖSTERİLEN İNŞAAT YAKLAŞMA HUDUDU PARSELDEKİ TABAN ALANI VE KAT ALANI KATSAYILARINI SAĞLANMAK KAYDI İLE

2 BİNANIN ZEMİNDE PARSEL HUDUTLARINA EN FAZLA YAKLAŞABİLECEĞİ HATTI GÖSTERİR. BİNA YÜKSEKLİĞİ: İMAR PLANI ÜZERİNDE BELİRTİLMİŞ OLAN KAT ADETLERİNE TATBİKATTA, GENEL OLARAK İLK 3.50 M.YÜKSEKLİK İÇİN 1.KAT, ARTAN HER 3 METRE İÇİN BİRER KAT İTİBAR OLUNUR. BU UYGULAMA METREDEN YUKSEK YAPILAR İÇİNDE GEÇERLİDİR. BU PLAN NOTLARINDA GETİRİLEN KOŞULLAR DIŞINDA AYRICA ÇEKME VE ÇATI KATI YAPILAMAZ. DEPREM YÖNETMELİĞİ KOŞULLARINA UYULACAKTIR. 7 KASIM 1976 DA YÜRÜRLÜLÜĞE GİREN OTOPARK YÖNETMELİĞİNE UYULACAKTIR. KAT DÜZENİNİ KORUMAK AMACI İLE BİNA CEPHESİ BOYUNCA BİNADA KADEMELER YAPMAYA VE HER KADEMENİN BİNA ÖN CEPHE HATTINA İSABET EDEN BÖLÜMÜN ORTASI HİZASINDAN KOT VERMEYE BELEDİYE YETKİLİDİR. YUKARIDAKİ HUSUSLAR KÖŞE BAŞI PARSELLERDE HER İKİ YOL ÜZERİNDE UYGULANABİLİR. PLANDA TİCARET BöLGESİ, KÜÇÜK SANATLAR BÖLGESİ, SANAYİ BÖLGESİ GİBİ İFADELERE İMAR PLANINDA BU MAKSATLARA AYRILDIKLARI AÇIKÇA BELİRTİLMİŞ OLAN BÖLGELER KASTEDİLMEKTEDİR. GÖSTERİLEN BÖLGELER DIŞINDA BU KULLANIŞLARA İZİN VERİLMEZ. YANLIZ KONUT BÖLGELERİNDE BİNANIN ZEMİN KATI SINIRLARI DIŞINA, BAHÇELERE TAŞMAMAK KAYDI İLE O KONUT BÖLGESİNİN HERGÜNKÜ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYACAK İMALATA DÖNÜK OLMAYAN GÜNLÜK KÜÇÜK PERAKENDE TİCARET KULLANIŞLARI (BAKKAL, MANAV, KASAP) YAPILMASINA İZİN VERİLEBİLİR. PLAN ESASLARI AYNI KALMAK ŞARTI İLE KADASTRAL MÜLKİYETE GÖRE DÜZELTME YAPILABİLİR. ÇIKMALAR BİNALARDA AZAMİ BİNA SAHASI DIŞINDA, KENDİ BAHÇE HUDUTLARI DIŞINA TAŞMAMAK VE GENİŞLİĞİ (1.50) METREYİ AŞMAMAK KOŞULU İLE, A)YOL CEPHELERİNDE, KOT ALDIĞI NOKTA HİZASINDAN ÇIKMA ALTINA KADAR OLAN EN YAKIN SAKULİ MESAFE 3M DEN AŞAĞI DÜŞMEMEK ŞARTIYLA AÇIK VE KAPALI ÇIKMA YAPILABİLİR.

3 B)YOLA RASTLAMAYAN YAN CEPHELERDE GENİŞLİĞİ 1 METREYİ AŞMAMAMK VE TABİİ ZEMİNDEN ÇIKMA ALTINA KADAR OLAN EN YAKIN MESAFESİ 2.40 M AZ OLMAMAK ŞARTIYLA SADECE AÇIK ÇIKMA YAPILABİLİR. C) ARKA CEPHELERDE: GENİŞLİĞİ 1.50 M AŞMAMAK VE TABİ ZEMİNDEN ÇIKMA ALTINA KADAR OLAN EN YAKIN MESAFESİ 2.40 M AZ OLMAMAK VE ARKA KOMSU HUDUDUNA KAPALILARDA 3 METREDEN AÇIKLARDA İSE 2 M FAZLA YAKLAŞMAMAK ŞARTIYLA AÇIK VE KAPALI ÇIKMA YAPILABİLİR. ********************************************************************* BİNALARIN BİTİŞİK OLMAYAN CEPHELERİNDE YAPILACAK ÇIKMALAR CEPHE UZUNLUĞUNCA DEVAM EDİLEBİLİR. BİTİŞİK OLAN CEPHELERDE İSE KOMSU HUDUDUNA 2 METREDEN FAZLA YAKLAŞILMAZ. AYRICA KOMŞU PARSELDE İMAR PLANINA GÖRE AYNEN MUHAFAZASI GEREKEN VE ARKA CEPHE HATTI, ÇIKMA YAPILACAK BİNANINKİNDEN İLERİDE OLAN BİR BİNA BULUNMASI HALİNDE, ÇIKMANIN BU HATTI AŞMAMAK ÜZERE KOMŞU HUDUDUNA KADAR DEVAM ETTİRİLMESİ DE MÜMKÜNDÜR M Yİ GEÇMEYEN MOTİFLER İLE BAHÇE İÇERİSİNDE YAPILACAK ÜSTÜ AÇIK TERAS VE ZEMİN KAT GİRİŞ MERDİVENLERİ, BİNA CEPHESİNDEN İTİBAREN GENİŞLİĞİ 1.50 M Yİ GEÇMEMEK, TRETUVAR DIŞINA TAŞMAMAK VE EN ALÇAK NOKTASI TRETUVAR ÜST SEVİYESİNDEN EN AZ 2.20 M. YÜKSEKLİKTE BULUNMAK ŞARTIYLA YOL DURUMUNA VE CİVARININ KARAKTERİNE GÖRE, BELEDİYECE TESPİT EDİLECEK GİRİŞ SAÇAKLARI ÇIKMA ADDEDİLEMEZ. ASANSÖRLER: A) İMAR DURUMU VE BİNA YÜKSEKLİĞİ Yİ GEÇMİYEN YERLERDE (ZEMİN + 3 NORMAL KAT ZEMİN+4 NORMAL KATI GEÇMEYEN )YERLERDE ASANSÖR BOŞLUĞU YERİNİN BIRAKILMAMASINA; B) BİNA YÜKSEKLİĞİ M Yİ ZEMİN+5 KATLI YERLERDE ASANSÖR YERİ VE TESİSİNİN ZORUNLU TUTULMASI.

4 ÇATI VE ÇEKME KATI YAPILABİLİR, ANCAK BUNLAR YAPI İNŞAAT ALANI TOPLAMINA EMSALİ DAHİL EDİLECEKTİR. 12/08/1987 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN VE BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNİ DEĞİŞMEYEN YÖNETMELİKTEKİ ÇATILAR İLE İLGİLİ HÜKÜMLER SİLİVRİ İMAR PLANI NOTLARINDA ÇATIYLA İLGİLİ HÜKÜMLERE AYKIRI OLMAMAK KOŞULUYLA UYGULANABİLİRLER. ANCAK PLAN NOTLARI GEREĞİ BU BAĞIMLI PİYESLER KESİNLİKLE EMSALE DAHİL EDİLECEKTİR. BODRUMLAR: *KÖMÜRLÜK, SIĞINAK VE DEPO GİBİ MÜŞTEMİLATIN ZEMİN SUYUN YUKSEKLİĞİNCE BAĞLI OLARAK BİNA BODRUM KATINDA TESİS EDİLEBİLMESİ HALİNDE BAHÇEYE AYRICA MÜŞTEMİLAT YAPILMAZ. *BÜTÜN YAPILARA 1 KATTAN FAZLA BODRUM YAPILAMAZ. *BİNALARDA BODRUMLAR ÖN, YAN VE ARKA BAHÇELER ALTINA TAŞAMAZ. KAPICI DAİRESİ: 8 DEN FAZLA DAİRESİ BULUNAN APARTMANLARDA İSKANI MUMKUN OLAN KATLARDAN BİRİNDE VE YÖNETMELİĞİN KONUTLARDA ARANAN ŞARTLARINA UYGUN OLMAK ÜZERE W.C. VE YEMEK PİŞİRME YERİ İLE ALANI BİRİ 10 M2 DEN, DİĞERİ 6M2 DEN AZ OLMAYAN VE DOĞRUDAN GÜN IŞIĞI ALAN 2 ODADAN İBARET KAPICI DAİRESİ YAPILMASI ZORUNLUDUR. EN AZ 30 ÜYELİ İLE KONUT YAPI KOOPERATİFLERİNCE TÜMÜ SATIN ALINAN İMAR ADALARINDA YAPILAŞMA KOŞULLARI

5 1- KOOPERATİF İMAR ADASINDA : A) İMAR ADASI İÇERİSİNDEKİ BLOKLARIN OTURDUĞU ALAN DIŞINDA KALAN ALANLAR KAMU ELİNE GEÇMEDEN İNŞAAT UYGULAMASI YAPILAMAZ. B) İMAR ADASINDA BLOKLARIN ZEMİNE OTURMA ALANI DIŞINDA KALAN ALANLAR ORTAK KULLANIŞA AÇIK YEŞİL ALANLAR OLARAK KULLANILACAK, ORTAK KULLANIŞA AÇIK BU YEŞİL ALANLAR AĞAÇLANDIRILACAK BASKET VE VOLEYBOL SAHALARI KONULACAK. 2- KOOPERATİF BİNALARI MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ İLE BİR MERKEZDEN ISITILACAK. 3- BU ALANLARDA KULLANMA EMSALİ İMAR ADASI ORTALAMA KULLANMA EMSALİNİN (K) KAT SAYISI ÇARPIMI İLE ELDE EDİLECEK, K=1,2 DİR. MİKTAR KADAR BİNA YÜKSEKLİKLERİ İSE, O İMAR ADASINDA YAZILAN BİNA YÜKSEKLİĞİ 9.00 M KADAR ARTTIRABİLİR. BU DURUMDA İMAR PLANINDA BELİRLENEN İMAR NİZAMINA BAĞLI OLMAKSIZIN BİRDEN FAZLA YAPI YAPILABİLİR. 4- BU İMAR ALANLARINDA FORMÜL SAĞLASA BİLE EN FAZLA BİNA YÜKSEKLİĞİ METREYİ VE EN FAZLA KAT ALANI KULLANMA KATSAYISI 2.00 M.GEÇEMEZ. TURİSTİK TESİS ALANLARI YAPILANMA KOŞULLARI BU ALANLARDA KİŞİ BAŞINA 7 M 2 YEŞİL ALAN YETERLİ OTOPARK VE ALT YAPI İÇİN GEREKLİ ALANLAR BIRAKILDIKTAN SONRA; OTELLER İÇİN EN ÇOK TAKS: 0.18, KAKS.0.90, H=15.50 KAMPİNGLER İÇİN EN ÇOK TAKS. 0.08, KAKS. 0.16, H:6.5 MOTELLER VE DİĞER KULLANIMLAR İÇİN EN ÇOK TAKS:0.15, KAKS.0.30 H.6.50 TURİZM VE İKİNCİL KONUT YERLEŞME ALANLARINDA YAPILACAK TURİSTİK TESİSLER İÇİN DE YUKARIDAKİ YAPILANMA KOŞULLARI UYGULANACAKTIR.

6 GÜNÜ BİRLİK KULLANIM ALANLARINDA YAPILANMA KOŞULLARI *BU ALANLARDA YALNIZ PLAJ, LOKANTA, GAZİNO, KAFETERYA, ÇAY BAHÇESİ VB. GİBİ TOPLUMUN YARARLANMASINA AYRILAN TESİSLER YAPILABİLİR. BU ALANLARDA EN ÇOK TAKS: 0.15 KAKS: 0.30 OLABİLİR. YÜKSEKLİK H.6.50 M Yİ GEÇEMEZ. KONUT ALANLARINDA YAPILANMA KOŞULLARI *AYRIK NİZAMDA AZAMİ CEPHE BİNASI MAX.24 M.DİR. *BLOK DÜZENDE. BLOK UZUNLUĞU 40 METREDEN, BLOK DERİNLİĞİ İSE 20 M DEN FAZLA OLAMAZ. *ÖLÇÜLÜ BLOK VERİLMEMİŞ YAPI ADALARINDAKİ UYGULAMALARDA ARKA BAHÇE MESAFESİ H/2 FORMULÜNE GÖRE TESPİT EDİLECEKTİR. TİCARET ALANLARINDA YAPILANMA KOŞULLARI TİCARET BÖLGELERİNDE ÖN VE YAN CEPHELERİNDE PLAN ÜZERİNDE GÖSTERİLMİŞ GERİ ÇEKMELER SONUCU, ORTAYA ÇIKACAK ALANLAR İÇERİSİNDE ÇİÇEKLİK, MERDİVEN, HAVUZ, REKLAM LEVHASI, TABELA VE BUNUN GİBİ YAYA GEÇİŞİNİ ZORLAŞTIRACAK HİÇ BİR DEKORATİF VEYA SERVİS ELEMANI KONULMAZ. BU BOŞ ALANLARININ DÖŞEME KAPLAMASININ MÜLK SAHİPLERİ TARAFINDAN ÇEVRESİNE UYUM SAĞLAYACAK ŞEKİLDE BELEDİYENİN UYGUN GÖRDÜĞÜ BİÇİMDE YAPILMASI ZORULUDUR.

7 TİCARET ALANLARINDA ARKA SINIRI ÖLÇÜ VERİLMEYEN YERLERDE YOL GÖSTERİCİDİR. ZEMİN ALTINDAKİ TİCARİ KULLANIŞLAR BİR KATI GEÇEMEZ. PASAJLAR: TİCARET BÖLGELERİNDE YAPILACAK PASAJLAR. A-TABAN DÖŞEMESİ UZERİNDE TAVAN ALTINA KADAR OLAN TEMİZ AÇIKLIĞININ 5.50 M AZ OLMAMASI. KORİDOR GENİŞLİĞİ 30 M KISA PASAJLARDA 3 DAHA UZUNLARINDA 4 METREDEN AZ OLMAMASI B-HER BİRİ 1.30 METREDEN DAR OLMAYAN EN AZ 2 GİRİŞ ÇIKIŞ KAPISI İLE YETERİ KADAR HAVALANDIRMA BACASI VEYA TERTİBATINI HAİZ BULUNMASI. C- BİRDEN FAZLA KATLI OLMALARI HALİNDE, HER BİR KAT ARASINDA EN AZ 1.30 M GENİŞLİĞİNDE MERDİVEN YAPILMASI, D-BİR KISMI VEYA DİĞER KATLARI BAŞKA MAKSATLAR İÇİN KULLANILAN BİNALAR İÇERSİNDE BULUNMALARI HALİNDE, DİĞER ESAS GİRİŞ MERDİVEN, ASANSÖR VE GEÇİT GİBİ TESİSLERLE VE BU TESİSLERE AYRILAN YERLERİNİN PASAJ DIŞINDA VE MÜSTAKİL OLARAK TERTİPLENMESİ GEREKLİDİR.

8 SANAYİ ALANLARI * BU ALANLARDA KURULACAK SANAYİ TESİSLERİ ÇEVRE SORUNU YARATMAYACAK DUMANSIZ, KOKUSUZ, ATIK VE ARTIK BIRAKMAYAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI YÖNÜNDEN TEHLİKE YARATMAYAN İMALATHANELER İLE PATLAYICI PARLAYICI VE YANICI MADDELER İÇERMEYEN DEPOLARIN YAPILABİLECEĞİ ALANLARDIR. BU ALANLARDA MİNUMUM PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ 4000 M2 OLUP, HER PARSELİN KAMUYA AİT BİR YOLA EN AZ 30 M CEPHESİ BULUNACAKTIR SAYILI İMAR KANUNUN 18. MADDESİ UYGULANACAK BU ALANLARDA EMSAL: 0.50 MAX. KAT ADEDİ 2 KAT OLUP JEOLOJİK JEOTEKNİK VE YERLEŞİME UYGUNLUK HARİTALARININ SONUÇ VE ÖNERİLERİNE GÖRE ÖA 1 DE MAX.H:15.50 M, ÖA2 DE MAX H:15.50 M, ÖA3 DE MAX H:9.50 M, ÖA4 DE MAX H:9.50 M DİR. (RAPORDA VERİLEN SONUÇ VE ÖNERİLERİNE UYMAK ŞARTIYLA KAT ÇIKILABİLİR.) TESİSLERİN YÜKSEKLİĞİNİ İŞLETMENİN ÖZELLİĞİNE GÖRE AVAN PROJE İLE BELEDİYESİNCE BELİRLENECEKTİR. AYNI h YÜKSEKLİĞİ İÇİNDE KALMAK KAYDI İLE İDARİ BİNALAR 3 KATI GEÇEMEZ. ASMA KAT GELECEK OLAN AVAN PROJEYLE ÇÖZÜLECEKTİR.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: (2.11.1985/18916 sayılı Mükerrer R.G.) 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ

Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: (2.11.1985/18916 sayılı Mükerrer R.G.) 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: (2.11.1985/18916 sayılı Mükerrer R.G.) 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1-3194 sayılı İmar

Detaylı

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ Bayındırlık ve İskan Bakanlığı: Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 02/11/1985 Yayımlandığı Resmi Gazete No: 18916 (Mükerrer) Yönetmelik

Detaylı

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ R. G. Tarihi: 02.11.1985 R. G. No: 18916 BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1-3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanmış

Detaylı

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ 06.11.2012 I BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM AMAÇ MADDE 1.01 :AMAÇ 2 II. BÖLÜM KAPSAM VE YASAL DAYANAK MADDE 2.01 : KAPSAM.

Detaylı

ÇEKMEKÖY 1/1000 ÖLÇEKLİ REVİZYON İLAVE İMAR PLANI NOTLARI

ÇEKMEKÖY 1/1000 ÖLÇEKLİ REVİZYON İLAVE İMAR PLANI NOTLARI ÇEKMEKÖY 1/1000 ÖLÇEKLİ REVİZYON İLAVE İMAR PLANI NOTLARI I. GENEL HÜKÜMLER 1. Planlama alanında İSKİ İçme Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği esaslarına göre uygulama yapılacaktır. 2. Kamu için ayrılan

Detaylı

Yetki ve Sorumluluklar MADDE l.04 Bu yönetmelikte belediyelere bırakılmış olan takdir yetkileri ve sorumlulukları belediye başkanlığına aittir.

Yetki ve Sorumluluklar MADDE l.04 Bu yönetmelikte belediyelere bırakılmış olan takdir yetkileri ve sorumlulukları belediye başkanlığına aittir. İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ I. BÖLÜM Amaç MADDE l.0l Bu yönetmeliğin amacı,istanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanı,belediye ve Mücavir alan sınırları içerisindeki yerleşme yerleri ile yapılaşmaların,imar

Detaylı

T.C. EDİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI VE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI PLAN HÜKÜMLERİ

T.C. EDİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI VE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI PLAN HÜKÜMLERİ T.C. EDİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI VE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI PLAN HÜKÜMLERİ MADDE 1. KAPSAM: Birinci Bölüm Genel Hükümler 1.1. 3194 sayılı imar kanunu ve ilgili

Detaylı

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYGULAMA İMAR PLAN NOTLARI

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYGULAMA İMAR PLAN NOTLARI KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYGULAMA İMAR PLAN NOTLARI *Bu plan notları Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlarında uygulama imar planı bulunan alanlarda, İmar planında ve açıklama raporunda aksine bir

Detaylı

T.C. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ VE İLGİLİ MEVZUAT

T.C. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ VE İLGİLİ MEVZUAT T.C. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ VE İLGİLİ MEVZUAT Mayıs-2010 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI YAYIN

Detaylı

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ I. Bölüm AMAÇ, KAPSAM VE YASAL DAYANAK Madde 1 : Amaç... 5 Madde 2 : Kapsam... 5 Madde 3 : Yasal Dayanak... 5 Madde 4 : Yetki ve Sorumluluklar... 5 II.

Detaylı

KADIKÖY MERKEZ E-5 (D100) OTOYOLU ARA BÖLGESİ UYGULAMA İMAR PLANI VE PLAN NOTLARI - 11.05.2006

KADIKÖY MERKEZ E-5 (D100) OTOYOLU ARA BÖLGESİ UYGULAMA İMAR PLANI VE PLAN NOTLARI - 11.05.2006 KADIKÖY MERKEZ E-5 (D100) OTOYOLU ARA BÖLGESİ UYGULAMA İMAR PLANI VE PLAN NOTLARI - 11.05.2006 MİKROBÖLGELEME PROJESİNE GÖRE UYGULAMA YAPILACAĞINA DAİR PLAN NOTU TADİLATI - 21.06.2011 GENEL HÜKÜMLER 23

Detaylı

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ Meclis Kararı Tarihi ve Sayısı : 15.06.2007-1512 Yürürlük Tarihi : 23.06.2007 (Değişik: 14.10.2011-2354 sayılı Meclis Kararı ile) (Değişik:

Detaylı

Yönetmelik hükümleri, imar planlarında aksine bir açıklama bulunmadığı takdirde uygulanır.

Yönetmelik hükümleri, imar planlarında aksine bir açıklama bulunmadığı takdirde uygulanır. PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ Bayındırlık ve İskan Bakanlığı: Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 02/11/1985 Yayımlandığı Resmi Gazete No: 18916 (Mükerrer) Yönetmelik hükümleri, imar planlarında aksine

Detaylı

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ I İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM... 1 GENEL HÜKÜMLER... 1 AMAÇ... 1 MADDE 1.01... 1 KAPSAM... 1 MADDE 1.02... 1 YASAL DAYANAK... 1 MADDE 1.03... 1 İMAR PLANLARININ ÖNCELİĞİ... 1 MADDE

Detaylı

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ I İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM... 1 GENEL HÜKÜMLER... 1 AMAÇ... 1 MADDE 1.01... 1 KAPSAM... 1 MADDE 1.02... 1 YASAL DAYANAK... 1 MADDE 1.03... 1 İMAR PLANLARININ ÖNCELİĞİ... 1 MADDE

Detaylı

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1 (Değişik:RG-19/8/2008-26972) 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanmış bulunan bu Yönetmelik,

Detaylı

ANKARA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ĠMAR YÖNETMELĠĞĠ

ANKARA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ĠMAR YÖNETMELĠĞĠ T.C. ANKARA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYE BAġKANLIĞI ĠMAR DAĠRE BAġKANLIĞI Yapı Uygulama ve Denetim ġube Müdürlüğü ANKARA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ĠMAR YÖNETMELĠĞĠ 2003 ANKARA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ĠMAR YÖNETMELĠĞĠ

Detaylı

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA 2008 BİRİNCİ BÖLÜM Genel hükümler Amaç MADDE 1 Bu yönetmeliğin amacı; Konya Büyükşehir Belediyesi, belediye ve mücavir

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu yönetmeliğin amacı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve mücavir alan sınırları içindeki yerleşme alanları ve bu alanlardaki

Detaylı

26.02.2007-08.10.2010 t.t.li E-5 Güneyi Uygulama İmar Plan Notları. PLAN UYGULAMA HÜKÜMLERİ I. GENEL HÜKÜMLER:

26.02.2007-08.10.2010 t.t.li E-5 Güneyi Uygulama İmar Plan Notları. PLAN UYGULAMA HÜKÜMLERİ I. GENEL HÜKÜMLER: 26.02.2007-08.10.2010 t.t.li E-5 Güneyi Uygulama İmar Plan Notları. PLAN UYGULAMA HÜKÜMLERİ I. GENEL HÜKÜMLER: 1-1/1000 ölçekli E-5 Güneyi Uygulama İmar Planı, plan paftaları, plan notları ve plan raporu

Detaylı

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ REVİZYONU

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ REVİZYONU Büyükşehir Belediye Meclisinin 17.06.2011 tarihli oturumunda okunan, Başkanlığın 17.06.2011 tarih ve 01/59 sayılı yazısı ekinde sunulan, Adana Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliğinin Revize edilmesine

Detaylı

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI İMAR YÖNETMELİĞİ KONYA 2008 BİRİNCİ BÖLÜM Genel hükümler Amaç MADDE 1 Bu yönetmeliğin amacı; Konya Büyükşehir Belediyesi, belediye ve mücavir

Detaylı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ MERSIN BUYUKSEHIR BELEDIYESI IMAR YONETMELIGI Haziran 2010 08/07/2010 i MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, YASAL DAYANAK MADDE1.01 MADDE1.02 MADDE1.03 Amaç

Detaylı

YÖNETMELİK PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

YÖNETMELİK PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK 8 Eylül 2013 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 28759 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1-2/11/1985 tarihli ve 18916

Detaylı

T.C. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Planlama Şube Müdürlüğü BAŞKANLIK MAKAMINA

T.C. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Planlama Şube Müdürlüğü BAŞKANLIK MAKAMINA T.C. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Planlama Şube Müdürlüğü Uf EXP02Q16 ANTALYA Sayı : 90852262-301.03-05f9 -ft U & < Konu: Manavgat plan notu değişikliği 1/1000 UİP

Detaylı

İZMİR UYGULAMA İMAR PLANI ÖLÇEK 1/1000 ÖZEL İŞARETLER

İZMİR UYGULAMA İMAR PLANI ÖLÇEK 1/1000 ÖZEL İŞARETLER İZMİR UYGULAMA İMAR PLANI ÖLÇEK 1/1000 ÖZEL İŞARETLER HUDUTLAR: İDARİ HUDUTLAR BELEDİYE HUDUDU(İSKAN HUDUDU) ÖZEL ŞARTLARA TABİ BÖLGELER HUDUDU PROTOKOL ALANI SİT ALANI GECEKONDU ÖNLEME BÖLGESİ GECEKONDU

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. BAŞBAKANLIK 31 Mayıs 2013 69471265-305-5033 CUMHURBAŞKANLIĞI

Detaylı

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Resmi Gazete Tarihi: 02.11.1985 Resmi Gazete Sayısı: 18916 mükerrer PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1 (Değişik:RG-19/8/2008-26972) 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı

Detaylı

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM. Genel Hükümler

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM. Genel Hükümler PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ (1) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1 (Değişik:RG-19/8/2008-26972) 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanmış bulunan bu Yönetmelik,

Detaylı

ŞİŞLİ MERKEZ VE ÇEVRESİ 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI NOTLARI

ŞİŞLİ MERKEZ VE ÇEVRESİ 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI NOTLARI ŞİŞLİ MERKEZ VE ÇEVRESİ 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI NOTLARI GENEL HÜKÜMLER: 1- DONATI ALANLARI KAMUNUN ELİNE GEÇMEDEN UYGULAMA YAPILAMAZ. 2- EĞİTİM, SAĞLIK, KÜLTÜR, DİNİ TESİS, RESMİ TESİS (EMNİYET,

Detaylı