TOSBİ e-bülten TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ. Ocak-Şubat 2014 sayı:01

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TOSBİ e-bülten TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ. Ocak-Şubat 2014 sayı:01"

Transkript

1 İ Ş A D I TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU Kosat GÜRLER Yönetim Kurulu Başkanı Tayfur ÇİÇEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemal ALTINTAŞ Üye TOSBİ e-bülten Ocak-Şubat 2014 sayı:01 Esra BOYACIOĞLU Üye Savaş BAŞNAK Üye D. Galip KILINÇ Bölge Müdürü DENETİM KURULU Metin AKDAŞ TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Üye Hikmet DEMİRCAN Üye Adres: İbni-Melek OSB Mah. 1 Nolu Yol Sok. No:17 Tire - İzmir: İzmir - Tire karayolu üzeri, Tire'ye 4 km kala Telefon: +90(232) Faks: +90(232)

2 Değerli Sanayici Dostlarım; Başkan ın Mesajı Dünyadaki ekonomik dengelerin sürekli değişmesi, Uluslararası gerginlikler, Avrupa Birliğindeki olumsuz ekonomik gelişmeler diğer yandan ABD Merkez Bankası uygulamaları karşısında dünya gündemini izliyoruz.bu belirsizlik ortamında sanayi üretiminin gelişmesi için ekonomimizin büyümesi için ne katkı koyabiliriz diye tüm hızımızla çalışmaya devam ediyoruz. Değerli Katılımcılarımız ; Kuruluşundan bu yana geçen 20 yıllık süreçte, Tire OSB, büyümeye ve üretkenlik hedeflerine ulaşmak için,bölgesel güçlü ekonomisi ile sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. İstihdam, üretim ve sanayi alanlarındaki çabalarımızın amacı, TOSBİ yi bir adım daha ileriye taşımaktır yılı bizler için hamle yılı olacak yılı, ilk altı aylık programımız içerisinde; gece görüşlü MOBESE kamera sistemini kurmayı hedefliyoruz. Bu sisteme daha sonra devriye ekipleri katılarak, Bölge güvenliğimizin kusursuz ve eksiksiz bir şekilde sağlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.. Bölgemize yatırım yapan siz sanayicilerimizin su ihtiyacını karşılamak için 2 bin tonluk iki adet su deposunun inşaatına nisan ayında başlayacağız yılı için su ücretine zam yapmadık,her zaman amacımız daha bol ve daha ucuz su olacaktır. Ayrıca, bu depoları olası bir yangında ise yangın rezervi olarak değerlendireceğiz. Bölgemizde çıkabilecek her türü yangına hazırlıklı olmak zorundayız. Kendi itfaiye sistemimizi kurumsal bazda oluşturacağız. Yangınlarda, hem kimyasal köpük, hem de su sıkabilecek çok amaçlı bir itfaiye aracı almak için çalışmalara başladık. Acil durumlarda zamana karşı yarıştığımız unutulmamalı. İtfaiye hizmetlerini bilinçli bir şekilde verebilmek amacıyla bünyemizde bir itfaiye kulübü kuracağız. Sanayicimizin en büyük sıkıntılarından biri kalifiye eleman konusunda yaşanıyor. Nitelikli ara eleman konusunda ise önemli bir adım attık. Girişimlerimiz sonuç verdi öğretim yılında bölgemizde açılacak Endüstri Meslek Lisesi hizmet vermeye başlayacak. Sanayici ve işadamlarımızın eli güçlenecek. Öte yandan, TOSBi içinde Demir Yolu Yükleme Alanı olan çok az sayıda organize sanayi bölgesinden birisi konumunda. TCDD tarafından yapımı bitirilen yükleme rampası, gümrükleme sahası ile yakında hizmet vermeye başlayacak. Lojistik maliyetler ise önemli oranlarda azalacak. Daha ucuz, kaliteli, kesintisiz enerji ve su temini, demiryolu taşımacılığına dayalı ekonomik nakliye ve eğitilmiş nitelikli işgücü için hazırladığımız projelerin somut getirilerini siz sanayici dostlarımızla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli Dostlarım; Sizlerle aynı bölge içerisinde üretim yapmanın mutluluğu içerisinde, ortak sorunlarımızı paylaşarak, ortak çözümler üretmek ana hedefimiz olacaktır. Bunun için düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız, yatırım ve uygulama projelerimiz için düşünce üretmeniz ve bunları bizimle paylaşmanız, bölgemizin dinamik itici gücü olacaktır. Baharın getirdiği, yenilenme, coşku ve bereketin her zaman yanınızda olması dileğiyle..

3 2013 SÜT SEMPOZYUMU Etkinlikler

4 Etkinlikler ETİ ÇOCUK TİYATROSU Eti nin katkılarıyla düzenlenlenen Etİ çocuk tiyatrosu her yıl olduğu gibi bu yıl da Tire Organize Sanayi Bölgesindeydi. Kral Çıplak isimli oyunlarını sergileyen tiyatrocularımız seneye de geliceklerinin müjdesini verdi.tüm okulların katılım sergilediği tiyatroyu öğrencilerimiz mutlulukla izledi.

5 Haberler Üretici fiyat endeksi Şubat 2013 Üretici Fiyat Endeksi, Şubat 2014 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi aylık %1,38 arttı. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,38, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 4,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,40 ve on iki aylık ortalamalara göre %6,11 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,29 artış, imalat sanayi sektöründe %1,86 artış, elektrik ve gaz sektöründe %-2,97 düşüş ve su sektöründe %1,66 artış olarak gerçekleşti. En yüksek aylık artış diğer mamul eşyalar sektöründe gerçekleşti Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer mamul eşyalar (%3,72), kok ve rafine petrol ürünleri (% 3,08), motorlu kara taşıtları (% 2,93) alt sektörleridir. Buna karşılık elektrik, gaz üretim ve dağıtımı (%-2,97) ve tütün ürünleri (%- 0,64) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu. Sanayinin üç sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe % 0,66 artış, imalat sanayi sektöründe %0,82 artış, elektrik, gaz ve su sektöründe %1,00 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında en çok artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Şubat ayında en yüksek aylık artış dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (2003=100),

6 Haberler Tüketici fiyat endeksi Şubat 2013 Tüketici Fiyat Endeksi, Şubat 2014 TÜFE de (2003=100) 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,43, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 2,41, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,89 ve on iki aylık ortalamalara göre % 7,60 artış gerçekleşti. Aylık en yüksek artış %2,29 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde % 1,42, ev eşyasında %1,33, çeşitli mal ve hizmetlerde % 1,14, sağlıkta %0,76 artış gerçekleşti. Aylık düşüş gösteren tek grup %5,06 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda %5,06 oranında düşüş gerçekleşti. Yıllık en yüksek artış % 12,68 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti TÜFE de, bir önceki yılın aynı ayına göre lokanta ve oteller (%11,72), gıda ve alkolsüz içecekler (%10,05), eğitim (% 9,87), eğlence ve kültür (% 7,60) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır. Aylık en yüksek artış %1,09 ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) de oldu. İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) Düzey 2 de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %3,75 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %9,81 ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %9,31 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde gerçekleşti. Şubat 2014 te endekste kapsanan 432 maddeden; 43 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 274 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 115 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. Tüketici Fiyat Endeksi (2003=100), Şubat 2014 (Yıllık Değişim Oranı )

7 Ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor... Haberler Hepinizin bildiği gibi ormanlar sağlığımız için son derece önemli olan, oksijeni üretir ve insanlar için yarattığı sayısız faydası bulunan, bakmaya doyamadığımız yemyeşil alanlardır. Bugün dünya üzerinde bir kişi için yaklaşık olarak 7 ağaç kesilir ki bu da 49milyar ağaç demektir. Sadece sigara için yılda 100 milyon ağaç kesiliyor. Bu rakamları hektar olarak ifade edersek, bugün dünya da yılda 16 milyon hektar alan çöl oluyor demektir, bu da saniye de 185,186 hektar alan çöl oluyor demektir, her bir nefes aldığınızda 185hektar orman yok olmuş demektir ki, bu da 1milyon851bin860 metre kare orman demektir. Unutmayın, her nefes aldığınızda, bu kadar orman yok olmuş demektir. Ülkemizde, orman bakanlığı nezdinde, ormanlık alanların korunması ve yeni ormanlık alanlar oluşturulması için ağaç dikim çalışmaları devam etmektedir. Tire Organize Sanayi Bölgesi müdürlüğü olarak her yıl en az 1000 adet ağaç dikme hedefi ile yola çıktık ve bölgemizin tüm yeşil alanlarını ağaçlandırmayı planlamaktayız. Bu yıl Orman ve Su işleri Bakanlığı desteği ile 3500 adet fidan bölgemizin orta bölgesinde yer alan 85000m² yeşil alanda yapılan düzenleme ile dikildi. Bu alan tamamlandığında hem bölgede çalışanların dinlenme vakitlerinde nefes alıp dinlenecekleri bir parka alanı olacak hem de kurulacak güneş enerji santrali sayesinde yenilenebilir enerji kaynağı olarak örnek bir proje olacaktır. Bölgemizde dikilen ağaçların sayısı: ADET FISTIK ÇAMI ADET ZEYTİN 350 ADET CEVİZ 450 ADET ŞEFTALİ 300 ADET BADEM 65 ADET KAYISI 3500 ADET ÇEŞİTLİ CİNSLERDE AĞAÇ (2014 Yılı İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden karşılanmıştır.)

8 Haberler TÜRKİYE DEKİ GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELER ENFLASYON % TÜFE ÜFE Ekim Yıllık 7,80 7,71 2,57 6,77 Yıllık Ort. 9,53 7,32 7,80 3,93 Aylık 1,96 1,80 0,17 0, yılı Ekim ayı enflasyon oranı; yıllık TÜFE de yüzde 7,71, ÜFE de yüzde 6,77 oranında gerçekleşmiştir. Bir önceki aya göre TÜFE de yüzde 1,80 oranında, ÜFE de ise yüzde 0,69 oranında artış yaşanmıştır. Yıllık en yüksek artışı TÜFE de yüzde 14,30 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE de en yüksek artış; gıda ve alkolsüz içecekler (yüzde 11,13), eğitim (yüzde 10,14), lokanta ve oteller (yüzde 9,42) ve giyim ve ayakkabı (yüzde 9,12) gerçekleşmiştir. Aylık en fazla düşüş gösteren sektör yüzde 0,73 ile alkollü içecekler ve tütün grubudur. İstatistiki bölgelere göre yapılan ayrımda, İzmir de TÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,99 oranında artış gerçekleşmiştir. ÜFE alt kalemleri bazında, bir önceki aya göre; sanayinin üç sektöründen madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,15 ve elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 0,24 oranında artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,08 düşüş gerçekleşmiştir. Sanayinin alt sektörleri bazında ÜFE değerlendirildiğinde; en yüksek aylık artış yüzde 4,51 ile ham petrol ve doğalgaz çıkarımında gerçekleşirken, onu yüzde 2,28 ile giyim eşyası imalatı ve yüzde 2,20 ile taşocakçılığı ve diğer madencilik ürünleri izlemiştir. Ekim ayı itibariyle 788 maddeden 368 maddenin ortalama fiyatında artış, 242 maddenin ise ortalama fiyatlarında düşüş gerçekleşirken; 178 maddenin ortalama fiyatında ise değişim gözlenmemiştir. Yıllık Değişim Oranları (%)

9 Haberler SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ EYLÜL 2013 Arındırılmamış Takvim Etkisinden Arındırılmış Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış (2010=100) Endeks Değişim (Yıllık) Endeks Değişim (Yıllık) Endeks Değişim (Aylık) Toplam Sanayi 123,8 6,4 122,6 6,4 120,2 5,8 Madencilik ve Taşocakçılığı 113,1-4,4 112,1-4,3 103,8 4,9 İmalat Sanayi 126,3 7,9 125,0 8,0 122,2 6,6 Elektrik, Gaz, Buhar ve İklim. Ürt. ve Dağıtım 113,3 1,3 112,1 1,3 114,8 1,3 Arındırılmamış Sanayi Üretim Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre Eylül ayında yüzde 6,4, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise, bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında artmıştır. Takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi ni sektörel bazda değerlendirecek olursak; madencilik ve taşocakçılığı sektörü yıllık endeksi yüzde 4,3 oranında azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,0 oranında, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 1,3 oranında artmıştır. İmalat sanayinin alt sektörlerine baktığımızda; 2013 yılı Eylül ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi ne göre bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 33,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşmiştir. Bu artışı, yüzde 17,1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması imalatı, yüzde 16,7 ile mobilya imalatı izlemiştir. En yüksek azalış ise, yüzde 6,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşmiştir.

10 Haberler KAPASİTE KULLANIM ORANI 2013 Ekim ayında Kapasite Kullanım Oranı yüzde 76,4 olarak gerçekleşmiştir. Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı yüzde 87,4, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı yüzde 81,4, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı yüzde 80,8 ve giyim eşyalarının imalatı yüzde 79,9 ile 2013 yılı Ekim ayını en yüksek kapasite ile kapatan sektörlerdir. DIŞ TİCARET Milyon ABD $ İhracat (FOB) İthalat (CIF) Ara (Hammadde) Malları İthalatı Dış Ticaret Dengesi İhracatın İthalatı Aylar Yıl Değer Ocak- Eylül Değişim (%) -0,4 Değer Değişim (%) 6,0 Değer Değişim (%) Değer Değişim (%) Karşılama Oranı (%) ,8 4, ,3 60,0 Eylül , , , , ,6 63, yılı Eylül ayında, 2012 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 1,3 artarak 13,1 milyar dolar, ithalat da yüzde 3,5 oranında artarak 20,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 7,6 oranında artarak, 7,5 milyar dolar seviyesine yükselmiştir yılı Eylül ayında yüzde 39,4 olan Avrupa Birliği nin (AB) ihracattaki payı, 2013 Eylül ayında yüzde 42,8 e yükselmiş; AB ye yapılan 2012 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 10,2 oranında artarak, 5,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

11 Haberler DIŞ TİCARET 2013 yılı Eylül ayında fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları (1 milyar 584 milyon dolar) olurken; bu fasılı kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler ile bunların aksam ve parçaları (1 milyar 129 milyon dolar); elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü-ses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarı (831 milyon dolar) ve örme giyim eşyası ve aksesuarı (818 milyon dolar) izlemiştir. Mineral yakıtlar ve yağlar (4 milyar 897 milyon dolar); kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları (2 milyar 540 milyon dolar); demir-çelik (1 milyar 808 milyon dolar); elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntüses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarı (1 milyar 631 milyon dolar) ve motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları (1 milyar 327 milyon dolar) ise en yüksek ithalat yapılan fasıllar olmuştur yılı Eylül ayında, İzmir in ihracatı 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,3 ve bir önceki aya göre yüzde 13,7 oranında artış göstererek 778 milyon dolar, ithalatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,73 ve bir önceki aya göre yüzde 13,6 oranında artış göstererek 927 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir yılı Eylül ayında, Ege Bölgesi nin ihracatı 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,63 ve bir önceki aya göre yüzde 14,45 oranında artış göstererek milyon dolar, ithalatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,90 ve bir önceki aya göre yüzde 12,7 oranında artış göstererek milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

12 TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER TABLOSU Haberler BÜYÜME /II GSYH (Cari Fiyatlarla) (Milyon $) Büyüme Oranı (Sabit Fiyatlarla) (%) 0,7-4,8 9,2 8,5 2,2 4,4 İmalat Sanayi (Sabit Fiyatlarla) (%) -0,1-7,2 13,6 10 1,9 3,4 İŞGÜCÜ VE İSTİHDAM Ağu.13 İstihdam Edilen Kişi Sayısı (Bin Kişi) İşsiz Sayısı (Bin Kişi) İşsizlik Oranı (%) 11,0 14,0 11,9 9,8 9,2 9,8 Tarım Dışı İşsizlik Oranı (%) 13,6 17,4 14,8 12,4 11,5 12,3 ENFLASYON (%) Eki.13 ÜFE (yıllık) 8,11 5,93 8,87 13,33 6,17 6,77 TÜFE (yıllık) 10,06 6,53 6,40 10,45 8,94 7,71 DIŞ TİCARET (Milyon $) Eyl İhracat İthalat Dış Ticaret Dengesi Cari İşlemler Dengesi DÖVİZ POZİSYON AÇIĞI (Milyar $) /II Reel Kesimin Döviz Pozisyon Açığı -72,1-65,5-93,4-124,8-139,7-164 BORÇLANMA (Milyar $) /II Dış Borç Stoku ,2 291,9 304,2 336,9 367,3 Kamu 92,4 96, ,2 110,8 108,6 Özel 188,7 172,4 190, ,4 SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ (Yıllık Ortalama % Değ.) Eyl.13 Takvim Etkisinden Arındırılmış Toplam Sanayi -1,1-10,4 12,4 9,7 2,5 6,4 İmalat Sanayi -2,2-12, ,1 2,2 8,0 KAPASİTE KULLANIMI (%) Eki.13 Kapasite Kullanım Oranı 64,9 67,7 75,6 75,5 74,2 76,4 GÜVEN ENDEKSLERİ Eki.13 Reel Kesim Güven Endeksi 90,1 87,4 110,4 110,5 106,3 107,5 Tüketici Güven Endeksi** 69,9 78,79 90,99 92,0 75,6 75,5 SANAYİ CİRO ENDEKSİ Eyl.13 Sanayi Ciro Endeksi 158,4 138,2 162,7 208,4 140,1 172,2 MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİ (Milyon TL) Oca.-Eki.13 Bütçe Dengesi PROTESTOLU SENET Oca-Eyl.13 Protesto Edilen Senet Sayısı (Bin Adet) Protesto Edilen Senet Tutarı (Milyon TL) KREDİLER (Milyar $) Ağu.13 Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu 141,3 128,8 119, ,3 145,8 BORSA VE DÖVİZ Eki.13 BIST 100 Endeksi Euro/$ 1,3978 1,4316 1,3377 1,2945 1,2858 1,3632

13 Basından Haberler

14 Basından Haberler

15 İŞ ARAYANLAR Hatice Köksal İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstri sistemleri mühendisliği bölümü Gözde Kırova Sıtkı Koçman Üni. Muğla Meslek Yüksek Okulu Basım ve Yayım Teknoloji Bölümü Tuğçe Altungül Süleyman Demirel Üni. Çevre Mühendisi Belkıs Önder Kocaeli Üniversitesi Bahri Akkor Gıda Teknolojisi (MYO) İlkokul mezunu Omay Olgay Ankara Gazi End. Mes. Lisesi Motor Bölümü

16 İŞ ARAYANLAR Emre Emine Açar Orta öğretim mezunu Neslihan Sezer Celal Bayar Üniversitesi Kırkağaç MYO Mezunu Bilgisayar Programcılığı Bölümü Murat Çulcu Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Begüm Gizem Durna Dumlupınar Üniversitesi Dış Ticaret (MYO) Gürkan Akalın Ege Üniversitesi Ege MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü

17 DUYURULAR Sayın, KATILIMCIMIZ Tarih: Sayı :2014/ tarih ve 2014/01 sayılı Yönetim Kurulu toplantısında, Katılımcılarımıza sağlanan hizmet ücretleri görüşülerek tarihinden itibaren aşağıdaki hizmet bedellerinin uygulanmasına karar verilmiştir. Yönetim aidatları 01 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatını alarak üretime geçen katılımcılarımızdan 0,050 TL/m 2 + KDV olarak, üretime geçmeyen katılımcılarımızdan ise 0,090 TL/m 2 + KDV olarak tahsil edilmesine, Kullanma suyu ücretlerinin geçen seneki birim fiyatları geçerli olacak şekilde TOSBİ su şebekesinden su temin edenler için 1,60-TL./m 3 +KDV, kendi parseli içersindeki TOSBİ kuyularından temin edenler için 1,45-TL./ m 3 +KDV olarak tahsil edilmesine, Atıksu arıtma tesisi birim fiyatları da geçen seneki fiyatlar üzerinden aşağıdaki parametre değerlerine göre hazırlanan tablo ile yapılacaktır. Sabit Giderler 9.429,75 TL.+KDV Laboratuar giderleri KOI AKM Yağ&Gres ph 80,00 TL.+KDV TL/KG 0,54 TL.+KDV TL/KG 0,40 TL.+KDV TL/KG 0,28 TL.+KDV TL/M³ 0,20 TL.+KDV Organize Sanayi Bölgemiz de verilen hizmetlerin 2014 yılı birim fiyatları Kepçe Kiralama Sırt Tırpanı Çapa Makinası Çim Biçme Makinası İşçi Yevmiye Hilti-Kırıcı Tanker Su Traktör Nakliye Bitkisel Toprak(Kamyon) Dolgulu Toprak(Kamyon) Konferans Salonu B. Salon Konferans Salonu B. Salon Saat/88,00 TL.+KDV Saat/30,00 TL.+KDV Saat/30,00 TL.+KDV Saat/30,00 TL.+KDV Saat/15,00 TL.+KDV Saat/25,00 TL.+KDV Sefer/45,00 TL.+KDV Sefer/45,00 TL.+KDV Sefer/55,00 TL.+KDV Sefer/35,00 TL.+KDV Gün/1.000,00 TL.+KDV Saat/200,00 TL.+KDV Alınan karar gereği aylık ödemeleri bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz. Saygılarımızla.

18 DUYURULAR Tarih : Sayı :2014/54 Sayın KATILIMCIMIZ, tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmenliğinin 60. maddesi uyarınca tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde sorumlu elektrik mühendisi bulunması ve ayrıca tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği nin 6. maddesi uyarınca; işletme sorumluluğu üstlenecek mühendislerin EMO tarafından verilen Elektrik YG Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yetki Belgesi belgesine sahip olmaları ve işletmelerde tam gün ve tam yıl esasına göre istihdam edilmesi zorunludur. Ancak işletme kadrosunda tam gün çalışan Elektrik Mühendisi bulunmaması durumunda, YG. Tesisi İşletme Sorumluluğu Hizmeti Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından belgelendirilmiş serbest mühendislik faaliyeti yürüten YG Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Yetki Belgesine sahip mühendisler tarafından EMO onaylı sözleşme ile de üstlenilebilmesi yürürlükteki mevzuatla düzenlenmiş bulunmaktadır. TOSBİ Elektrik Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiliktir. EPDK MEVZUATI: Mevzuatımız; dağıtım şirketleri ile gerçek ve tüzel kişi elektrik aboneleri arasında imzalanan Elektrik Enerjisi Satışına İlişkin Perakende Satış Sözleşmesi'nin 5-i maddesi Müşterinin özel trafolu olması halinde, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 60. maddesi hükmü ve buna ilişkin Şirketçe çıkarılmış uygulama talimatları doğrultusunda sorumlu elektrik mühendisi ile işletme sorumluluğu hizmet sözleşmesi imzalar ve bu sözleşmeyi her yıl yenileyerek Şirkete ibraz eder. Aksi takdirde, müşterinin elektriği kesilir. hükmü yer almaktadır. Bu nedenle işletmenize ait transformatör merkezinin yetki belgesine sahip bir mühendisle imzalanmış YG. Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Sözleşmesi nin mevzuatta tanımlandığı şekli ile düzenlenerek EMO onaylı bir nüshasının Ocak ayı içinde Müdürlüğümüze teslim edilmesi için gereğini bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. D. Galip KILINÇ Bölge Müdürü

AYLIK EKONOMİK BÜLTEN

AYLIK EKONOMİK BÜLTEN AYLIK EKONOMİK BÜLTEN DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ GELİŞMELER FED in para politikasına ilişkin endişeler nedeniyle gelişmekte olan ülke paralarının Haziran dan bugüne devam eden kayıpları, kısmi bir toparlanma

Detaylı

TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11

TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11 TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11 YÖNETİM KURULU Kosat GÜRLER Yönetim Kurulu Başkanı Tayfur ÇİÇEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili İLETİŞİM Cemal ALTINTAŞ Üye Esra BOYACIOĞLU

Detaylı

AYDIN COMMODITY EXCHANGE ARALIK 2013 TÜRKİYE NİN TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELERİ. www.aydinticaretborsasi.org.tr info@aydinticaretborsasi.org.

AYDIN COMMODITY EXCHANGE ARALIK 2013 TÜRKİYE NİN TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELERİ. www.aydinticaretborsasi.org.tr info@aydinticaretborsasi.org. AYDIN T CARET BORSASI AYDIN COMMODITY EXCHANGE ARALIK 2013 TÜRKİYE NİN TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELERİ Ata Mahallesi Denizli Bulv. No:18 09010 AYDIN Tel: +90 256 211 50 00 +90 256 211 61 45 Faks:+90 256 211

Detaylı

AYDIN TİCARET BORSASI

AYDIN TİCARET BORSASI AYDIN TİCARET BORSASI AYDIN COMMODITY EXCHANGE AĞUSTOS 2013 TÜRKİYE NİN TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELERİ Ata Mahallesi Denizli Bulv. No:18 09010 AYDIN Tel: +90 256 211 50 00 +90 256 211 61 45 Faks:+90 256 211

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Haziran 2013

EKONOMİK GELİŞMELER Haziran 2013 EKONOMİK GELİŞMELER Haziran 2013 Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU İÇİNDEKİLER 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH) 2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER. KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2013 İÇİNDEKİLER

EKONOMİK GELİŞMELER. KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2013 İÇİNDEKİLER EKONOMİK GELİŞMELER KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2013 İÇİNDEKİLER I. GSYH, Sanayi Üretimi ve Talep Unsurlarındaki Gelişmeler... 1 II. Ödemeler Dengesi... 6 III.Merkezi Yönetim Bütçesi... 13 IV. Parasal Büyüklükler

Detaylı

KIRIM TATAR GENÇ İŞADAMLARI

KIRIM TATAR GENÇ İŞADAMLARI Kocaeli Ticaret Odası www.koto.org.tr - koto@koto.org.tr SAYI 101 TEMMUZ 2013 Sahibi Kocaeli Ticaret Odası adına Murat ÖZDAĞ Yönetim Kurulu Başkanı KIRIM TATAR GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ KULÜBÜ HEYETİ ODAMIZI

Detaylı

Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler

Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Ekonomik Analiz ve Değerlendirme Dairesi TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME VE MİLLİ GELİR Kişi Başına GSYH, cari fiyatlarla 2010 yılında

Detaylı

Kocaeli Ticaret Odası

Kocaeli Ticaret Odası Kocaeli Ticaret Odası www.koto.org.tr - koto@koto.org.tr MART 2012 Sahibi Kocaeli Ticaret Odası adına H.İbrahim KELEŞ Yönetim Kurulu Başkanı Genel Yayın Yönetmeni Ersan ERTOPTAMIŞ Genel Sekreter Yayın

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER. KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2015. Ekonomik Gelişmeler Nisan 2015 İÇİNDEKİLER

EKONOMİK GELİŞMELER. KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2015. Ekonomik Gelişmeler Nisan 2015 İÇİNDEKİLER EKONOMİK GELİŞMELER KALKINMA BAKANLIĞI Nisan 2015 İÇİNDEKİLER I. GSYH, Sanayi Üretimi ve Talep Unsurlarındaki Gelişmeler... 1 II. Ödemeler Dengesi... 6 III. Merkezi Yönetim Bütçesi... 12 IV. Fiyat Gelişmeleri

Detaylı

KOCAELİ TİCARET ODASI. 2013 İktisadi Rapor Sayfa 1

KOCAELİ TİCARET ODASI. 2013 İktisadi Rapor Sayfa 1 2013 İktisadi Rapor Sayfa 1 İçindekiler 1- KOCAELİ NİN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ... 4 1.1- Kocaeli de Fiyat Hareketleri... 4 GIDA MADDELERİ... 4 TEMİZLİK MADDELERİ FİYATLARI... 4 KIRTASİYE FİYATLARI... 5 ZÜCCACİYE

Detaylı

Kocaeli Ticaret Odası

Kocaeli Ticaret Odası Kocaeli Ticaret Odası www.koto.org.tr - koto@koto.org.tr SAYI 98 NİSAN 2013 Sahibi Kocaeli Ticaret Odası adına H.İbrahim KELEŞ Yönetim Kurulu Başkanı Genel Yayın Yönetmeni Y.Oktay BALTALI Genel Sekreter

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI YILLIK EKONOMİK RAPOR

T.C. MALİYE BAKANLIĞI YILLIK EKONOMİK RAPOR T.C. MALİYE BAKANLIĞI YILLIK EKONOMİK RAPOR 2005 T.C. MALİYE BAKANLIĞI Araştırma Planlama Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. www.maliye.gov.tr/apk Ekim 2005 1500 Adet UYUM AJANS

Detaylı

2014 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRME RAPORU

2014 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRME RAPORU 2014 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRME RAPORU BURDUR VE TÜRKİYE Prof. Dr. Adem KORKMAZ BURDUR BÖLGESİ ODALAR VE BORSALAR AKADEMİK DANIŞMANI OCAK-2015 2014 YILI BURDUR VE BAZI SEÇİLMİŞ İLLERDEKİ İSTİHDAM VERİLERİ

Detaylı

- 3 - TABLO I: 1- Dünya Ekonomisinde Temel Göstergeler

- 3 - TABLO I: 1- Dünya Ekonomisinde Temel Göstergeler - 3 - TABLO I: 1- Dünya Ekonomisinde Temel Göstergeler (Yüzde Değişim) 2012 2013 2014(1) 2014(2) 2014(3) 2015(3) Dünya Hasılası 3,4 3,3 3,6 3,4 3,3 3,8 Gelişmiş Ekonomiler 1,2 1,4 2,2 1,8 1,8 2,3 ABD 2,3

Detaylı

Erdoğan Bayraktar Türkiye nin Yeni Şehirleri Yükselecek. AK Parti Milletvekili ve Eski Milli Futbolcu Hakan Şükür HÜRSİAD ı ziyaret etti

Erdoğan Bayraktar Türkiye nin Yeni Şehirleri Yükselecek. AK Parti Milletvekili ve Eski Milli Futbolcu Hakan Şükür HÜRSİAD ı ziyaret etti Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Türkiye nin Yeni Şehirleri Yükselecek TÜRKİYE Sürpriz Büyümeyle DÜNYA İKİNCİSİ İnşaat Sektörü İstihdam Rekoru Kırdı AK Parti Milletvekili ve Eski Milli Futbolcu

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE HAFTALIK GELİŞMELER

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE HAFTALIK GELİŞMELER T.C. Kalkınma Bakanlığı TÜRKİYE EKONOMİSİNDE HAFTALIK GELİŞMELER Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürlüğü 3 Temmuz 2015 2 İçindekiler 1. GÜNDEMDEKİ SON GELİŞMELER (Slayt 3) 2. ORTA

Detaylı

İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3. 2.1 Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 3. 2.2 Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) 4

İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3. 2.1 Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 3. 2.2 Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) 4 Ücretsizdir Bölgesel Göstergeler Bülteni Nisan / Mayıs / Haziran Yıl : 1 Sayı : 2 Temmuz 212 3 ayda bir yayınlanır. Ücretsizdir İçindekiler 1. GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HÂSILA 2 2. ENFLASYON 3 2.1 Tüketici Fiyatları

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2012

EKONOMİ ALMANAĞI 2012 35 EKONOMİ ALMANAĞI 2012 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz,

Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz, Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız bir tek şeye ihtiyacımız var: Çalışkan olmak!

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Ocak 2013

EKONOMİK GELİŞMELER Ocak 2013 EKONOMİK GELİŞMELER Ocak 2013 Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU İÇİNDEKİLER 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH) 2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK

Detaylı

Türkiye. Mersin Firmaları Tarafından Gerçekleştirilen İhracatın Dağılımı* -%4 %2 %9 %7 -%0,4. Mart 122.240 117.136. Nisan 90.437 92.

Türkiye. Mersin Firmaları Tarafından Gerçekleştirilen İhracatın Dağılımı* -%4 %2 %9 %7 -%0,4. Mart 122.240 117.136. Nisan 90.437 92. MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI YAYIN NO: 212-13 EYLÜL 212 1 İthalat ve ihracat önceki aya göre yükselişe geçse de, geçen yılın altında kaldı 5 Mersin Serbest Bölgesi, ticaret hacmi ile serbest bölgeler

Detaylı

113.883 134.954 %19 Türkiye İthalat (Milyon $) 185.544 240.833 %30. Mersin Hinterlandı 5.911 7.012 %19 Mersin Firmaları 1.181 1.

113.883 134.954 %19 Türkiye İthalat (Milyon $) 185.544 240.833 %30. Mersin Hinterlandı 5.911 7.012 %19 Mersin Firmaları 1.181 1. YAYIN NO. 212-3 ARALIK DIŞ TİCARET yılında Türkiye de gerçekleştirilen ihracat, 21 yılına göre %19 oranında artarak yaklaşık 135 milyar $ a, ithalat ise %3 oranında artarak yaklaşık 241 milyar $ a yükselmiştir.

Detaylı

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2)

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Belge Başlığı GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İçindekiler Tablolar Listesi..3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar

Detaylı

DİNAR SANAYİ GELİŞİM STRATEJİLERİ PLANI PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU

DİNAR SANAYİ GELİŞİM STRATEJİLERİ PLANI PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU DİNAR SANAYİ GELİŞİM STRATEJİLERİ PLANI PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU Afyonkarahisar, 2013 0 Bu çalışma Progem Eğitim Danışmanlık Limited Şirketi nin Araştırma Ekibi tarafından Dinar Ticaret ve Sanayi Odası

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

Tematik Bölüm 100 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT MARATONUNDA İZMİR

Tematik Bölüm 100 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT MARATONUNDA İZMİR Tematik Bölüm 100 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT MARATONUNDA İZMİR TEMATİK BÖLÜM 100 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT MARATONUNDA İZMİR 1. İzmir in Ekonomik Panaroması İzmir, 8.500 yıllık geçmişinde bir çok medeniyetin

Detaylı

Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir

Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir izlediği görülmektedir. İlin KBGSYİH sında kriz dönemlerine

Detaylı

HAFTALIK RAPOR 08 Aralık 2014

HAFTALIK RAPOR 08 Aralık 2014 HAFTALIK RAPOR 8 Aralık 214 Kasım ayında enflasyon aylık bazda %.18 arttı. Kasım ayında enflasyon bir önceki aya göre %.18 oranında arttı ve yıllık bazda %8.96 dan %9.1 e yükseldi. Çekirdek enflasyon yıllık

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38

İÇİNDEKİLER. Sonuç Özet Öneriler... 33 Kaynaklar... 37 Ekler... 38 Türkiye nin Cari Açığı: Makro ve Mikro Açıdan Nedenleri ve Çözüm Önerileri YASED - ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ KASIM 2011 i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ii Şekil Listesi... iii Tablo Listesi... iii

Detaylı