Software Konfigürasyon ve Kullanıcı yönetimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Software Konfigürasyon ve Kullanıcı yönetimi"

Transkript

1 Software Konfigürasyon ve Kullanıcı yönetimi Versiyon: 1 / Nisan 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & CO KG Eisleber Str. 2 D Weinheim Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/ Internet: Hotline: Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/

2 2 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Önsöz Yazılımı alırken göstermiş olduğunuz güvene teşekkür ederiz. Elinizdeki kullanım kitapçığı yazılımın önemli işlevlerini hızlı bir şekilde tanımanıza yardımcı olur. Diğer açıklamaları Online yardım menüsünde veya Web sayfamızda (http://www.q-das.de) doküman indir kısmında bulabilirsiniz. Q-DAS ürünleri ile çalışmalarınızda başarılar dileriz. Açıklama : Ürünlerimiz için çeşitli eğitimler vermekteyiz. Eğitimlerin içerikleri hakkında detay bilgileri adresinize memnuniyetle gönderebiliriz. Bununla ilgili bilgileri ve aktüel eğitim tarihlerini Web sitemizde bulabilirsiniz. Bundan başka ihtiyacınıza göre hazırlanmış şirketinizde verebileceğimiz eğitim tekliflerimizi içeriği ile birlikte tarafınıza sunabiliriz. Kendi kendinize çalışabilmek için konu ile ilgili istatistik kitaplarımızı sizlere önerebiliriz. Haklar ve Garanti Doküman hakları ve yazılım programı hakları tamamen Q-DAS GmbH & Co. KG şirketine aittir. Bu dokümanda veya program yardımında belirtilen konular her hangi bir özel açıklama ve düzenlemeye gerek kalmadan değiştirilebilir. Q-DAS GmbH & Co. KG şirketi bu dokümanla beraber her hangi bir sorumluluk altına girmez. Yazılım lisanslarının ve kullanım kitapçığının yasal olarak satın alınması programın lisans adedi kadar kullanılması içindir. Programın kopyası sadece veri güvenliği amacı ile yapılabilir (Çalışma CD si). Kim bu programı belirtilen amaç dışında çeşitli veri taşıyıcıları veya başka şekilde çoğaltırsa suç işlemiş olur. Garanti sınırlaması Tüm çabalara rağmen elinizdeki dökümanda da hataları tamamen yok etmek tamamen mümkün olmuyor. Hatalarla ilgili açıklamalarınız ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz (Bilgi: +90 (224)

3 Đçindekiler 3 Đçindekiler Önsöz... 2 Haklar ve Garanti... 2 Đçindekiler Software Konfigürasyon Kullanıcı oluşturma ve yönetme Kullanıcı grupları yetkileri Yeni bir kullanıcı grubu ekle Kullanıcı grubuna kullanıcı ekle Mevcut kullanıcı verilerini değiştir Kullanıcı veya grupları siliniz Mevcut kullanıcıları kaydır Özel giriş ayarları Program başlat ayarları Genel geçerli ayarlar Yazıcı seçimi PDF oluşturma Veri tabanı Q-DAS veritabanı Merkezi veritabanı Monitoring veritabanı Veritabanı sıkıştırma Veritabanı seçenekleri Çıkış formatlama Arşiv sistemi Veritabanı senkronizasyonu Dahili sistem konfigürasyonu konfigürasyon Firma logosu seçimi Diğer ayarlar Ekran görünümü ayarları Genel ayarlar Modül bağımlı ayarlar Menü çubuğu Standart dizinler Kullanılan değerlendirme stratejisi seçimi... 54

4 4 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Hedef giriş alanları Ölçüm noktası tanımı Kataloglar Kaydetme seçenekleri Harici dosyalar Grafik ayarları Đlave konfigürasyon olanakları Ayarların Import / Export yapılması Konfigürasyon ayarlarını export yapmak Konfigürasyon ayarlarını import yapmak Katalog transfer Q-DAS Direk Kullanıcı ve Gruplar için ayarlar Genel Đstisnalar Kullanıcı- / Grup ayarlarını iptal et Kullanıcı ayarlarını iptal et Kullanıcı grubu ayarlarını iptal et Konfigürasyonun Konfigürasyonu Index... 67

5 Software Konfigürasyon 5 1 Software Konfigürasyon Software kurulumunu başarılı şekilde tamamladıktan sonra, firmanıza özel bazı ayarları yapabilirsiniz. Bu ayarlar Genel geçerli ayarlar, Modül tabanlı ayarlar, Kullanıcılar /- gruplar tabanlı ayarlar ve Çalışma masası / Verigrubu tabanlı ayarlar olarak sınıflandırılabilir. Açıklama: Gerekli tüm kullanıcı yetkilerinin ve menü kayıtlarının mevcut olup olmadığından emin olmak için programa Konfigurasyon- User olarak giriş yapmanız gerekmektedir. 1.1 Kullanıcı oluşturma ve yönetme Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Kullanıcı yönetimi üzerinden Kullanıcı ekranına erişebilirsiniz. Ekranın sol tarafında mevcut kullanıcılar ve kullanıcı grupları hakkında genel bir görünüm sunulmuştur.

6 6 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Kullanıcı grupları yetkileri Bir kullanıcı grubu içinde bulunan kullanıcının yetkilerini görmek ve eğer gerekli ise, değiştirmek için, ilgili kullanıcı grubunun seçili olması gerekmektedir. Bu durumda ekranın sağ tarafında bu seçenekler bir liste halinde gösterilir. Bu seçeneklerin etkinleştirilmesi ile bu gruba ait tüm kullanıcılar aynı yetkilerle donatılmış olurlar. Aşağıda listelenen seçenekler seçilebilir: Ölçüm değerlerini gir Kullanıcı grubunun yeni ölçüm değerleri toplama yetkisi vardır. Ölçüm değerlerini değiştir Kullanıcı grubu daha önceden toplanmış ölçüm değerlerini değiştirebilir ve silebilir. Kontrol planı oluştur Kullanıcı grubunun yeni kontrol planı oluşturma yetkisi vardır. Kontrol planını değiştir Kullanıcı grubu daha önceden oluşturulmuş kontrol planını değiştirebilir. Kullanıcı grupları için DB-Seleksiyon Bu grubun kullanıcıları veritabanı-seleksiyonu gerçekleştirebilirler ve bunu diğer kullanıcı gruplarına atayabilirler. Katalogları düzenle Kullanıcı grubu katalog kayıtlarını düzenleyebilir, yani mevcut kayıtları değiştirebilir, yeni eklemeler yapabilir veya alt kataloglar düzenleyebilir ve oluşturabilirler. Veritabanına kaydet Grubun tüm kullanıcılarının veritabanına veri girişi yapma yetkisi vardır. Veritabanından parça sil Kullanıcılar veritabanından parça silebilirler. Değerlendirme stratejisini değiştir Kullanıcılar değerlendirme stratejisini düzenleyebilirler. Sistem konfigürasyon Kullanıcılar sistemi yapılandırabilirler. Strateji seçimi Bu grubun kullanıcılarının başka bir değerlendirme stratejisi seçme yetkileri vardır.

7 Software Konfigürasyon 7 Grafik seleksiyonu Kullanıcıların seleksiyon başlatma yetkisi vardır. Kaçakları sil Bu grubun kullanıcılarının kaçaklar olarak nitelenen değerleri değerlendirme harici tutma yetkisi vardır. Dağılımı değiştir Bu kullanıcı grubunun değerlendirme stratejisi ile belirlenen dağılımı değiştirme yetkisi vardır. KKK analizini değiştir Bu kullanıcı grubunun değerlendirme stratejisi ile hesaplanan KKK analizini başka parametrelerle yeniden hesaplama yetkisi vardır. SPC KKK değiştir Bu kullanıcı grubunun değerlendirme stratejisi ile hesaplanan SPC KKK nı başka parametrelerle yeniden hesaplama yetkisi vardır. Çıkış noktasını değiştir Bu kullanıcı grubunun varsayılan çıkış noktalarını (örneğin Form yaprağı 3) değiştirme yetkisi vardır. Veritabanı-Administrasyonu Veritabanı için yapılandırma gerçekleştirilebilir. Onayı göster Bu kullanıcı grubu mevcut onayları (imzalar) görüntülemek üzere açabilirler. Onay oluştur Kullanıcılar yeni onaylar oluşturabilirler. Veri toplamada operatör girişine müsade et Eğer bu seçenek etkin ise, bu grup kullanıcılarının kullandığı giriş ismi, operatör ismi olarak kabul edilir. Bunun için bölüm da açıklanan katalog ayarlarına dikkat ediniz. Kullanıcı yönetimi Bu grup kullanıcılarının Kullanıcı diyalogunu açma ve oradaki ayarları değiştirme yetkisi vardır.

8 8 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Yeni bir kullanıcı grubu ekle Kullanıcı kaydı üzerinde mousunuzun sağ tuşuna basarak, aşağıda gösterilen seçeneklere ulaşabilirsiniz. Seçenek Yeni Grup seçmekle yeni bir kullanıcı grubu oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz bu grup için bir isim belirlemeniz otomatik olarak istenecektir ve burada grup yetkilerini hemen belirleme olanağınız mevcuttur (bkz. Bölüm 1.2). Eğer Windows girişini Q-DAS programına giriş için de kullanmak istiyorsanız, Windows Giriş grubu oluştur kaydı üzerinden kullanıcı grubu Windows girişi oluşturulmalı ve grup yetkileri olması gerektiği şekilde ayarlanmalıdır. Seçenekler Bütün kullanıcı ayarlarını eski haline getir ve Tüm grup ayarlarını eski haline getir bu kitapçıkta Bölüm 3 altında daha detaylı olarak açıklanacaktır. Tüm kullanıcıları sistemden çıkart seçeneğinin seçilmesi ile birlikte, Bölüm 1.2 de açıklanan Kullanıcı girişlerini protokolle seçeneği nedeniyle giriş yapmış olarak işaretlenen tüm kullanıcıları, sistemden çıkartma olanağı vardır. Giriş yapmış kullanıcılar kullanıcı listesinde yeşil chek ile işaretlidir. Bu kullanıcıların sistemden çıkartılması ile birlikte program yeniden başlatılırken bu kişiler kullanıcı seçim listesinde tekrar seçilebilmek için gösterilirler Kullanıcı grubuna kullanıcı ekle Đlgili kullanıcı grupları üzerine mousunuzun sağ tuşu ile tıklarsanız aşağıdaki seçenek resmine ulaşırsınız ve burada örneğin seçenek Yeni kullanıcı kaydı üzerinden yeni bir kullanıcı ilave edip kaydedebilirsiniz. Burada otomatik olarak aşağıda resimde gösterildiği gibi kullanıcı verileri sorgulama sayfası açılmaktadır.

9 Software Konfigürasyon 9 Buraya kullanıcı ismini giriniz. Bu isim kullanıcı girişi sırasında gösterilir. Bundan sonra birde şifre girişi yapmalısınız. Buraya personel ile ilgili kayıtları giriniz. Bu kayıtlar raporlarda gösterilecektir. Eğer bu kişi standart-user olacaksa işaretleyin. Eğer kullanıcı sorgulaması yapılmayacaksa, bu kullanıcı program açılırken otomatik olarak seçilecektir. Gösterilen alanların ilgili bilgilerle doldurulması tavsiye edilir. Bölüm, Departman, Atölye ve Masrafyeri kayıtlarını ilgili Pull-Down-Menü üzerinden seçebilirsiniz. Bu seçenek menüsü kayıtlarını butonu üzerinden düzenleyebilir ve genişletebilirsiniz. Açıklama: Giriş yapılan kullanıcı bilgileri raporların rapor başlıklarında gösterilebilir ve böylece ilgili değerlendirmelerin kimler tarafından yapıldığı tam olarak belirlenmiş olur. Gruptaki bütün kullanıcı ayarlarını eski haline getir ve Grup ayarlarını eski haline getir seçenekleri bu kitapçığın Bölüm 3 altında daha geniş açıklanacaktır. Kullanıcı gruplarını siliniz kaydının seçilmesi ile seçili olan kullanıcı grubu silinebilir. Bu seçenek, eğer mevcut kullanıcı grubuna başka kullanıcı atanmamış ise ancak seçilebilir.

10 10 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Mevcut kullanıcı verilerini değiştir Kullanıcı listesinde ilgili kullanıcıyı seçerek kullanıcı verilerini ileriki bir zamanda yeniden düzenleyebilir veya tamamlayabilirsiniz Kullanıcı veya grupları siliniz Silmek istediğiniz kullanıcı veya kullanıcı grubu üzerinde mousunuzun sağ tuşuna basarak açılan ekrandan Kullanıcı siliniz veya Kullanıcı grubunu siliniz seçeneğini seçebilirsiniz. Kullanıcı grubunu siliniz seçeneği, eğer bu grup altında başka kayıtlı kullanıcı kalmamış ise ancak seçilebilir Mevcut kullanıcıları kaydır Çek&bırak (Drag&Drop) fonksiyonu ile mevcut kullanıcılar başka bir kullanıcı grubu altına kaydırılabilir. Kullanıcı grubu Windows-Girişi altındaki her kullanıcıyı genişletilmiş kullanıcı yetkileri olan, kullanıcı grubuna kaydırmak için, özellikle Windows girişi kullanılıyorsa bu hareket tarzı tercih edilebilir Özel giriş ayarları Eğer kullanıcı olarak sistem administrator grubundan giriş yapmış iseniz ve Bölüm 1.2 altında açıklanan seçenek Kullanıcı girişlerini protokolle etkinleştirilmiş ise, bu durumda butonu üzerinden Özel ayarlar ekranından aşağıda belirtilen ilave giriş ayarlarını yapabilirsiniz. Şifre için min. uzunluk Şifre için varsayılan minimum karakter adedi Şifre için gün olarak max. geçerlilik süresi Burada şifre için gün olarak maximum geçerlilik süresini girebilirsiniz. Eğer girilen gün sayısı aşılırsa, kullanıcı sisteme girişinde şifresini değiştirmek için uyarılır. Şifre içinde kullanılacak min. özel karakter adedi Şifrenizi daha emniyetli oluşturmak için burada şifre oluşturulurken kullanılacak özel karakter adedini belirleyebilirsiniz. (Özel karakter olarak a-z, A-Z ve 0-9 haricindeki tüm karakterler kastedilir)

11 Software Konfigürasyon 11 Şifre içindeki sayısal karekterlerin min. adedi Burada bir şifrenin min. ne kadar sayısal karakter (0 9) içermesi gerektiğini belirleyebilirsiniz. Şifrenin min. tekrarlanabilme adedi Burada eski bir şifrenin kaç döngüden sonra tekrar kullanılabileceğini gösterir Örnek: Verilen: Tekrarlama sayısı olarak 1 ayarlanmıştır. Aktüel şifre olarak şu anda Ocak kullanılmaktadır. Geçerlilik süresi sonunda yeni bir şifre girişi yapılması gerekmektedir. Ayarlanan tekrarlama sayısı nedeniyle girilen şifre Ocak kabul edilmez. Bunun yerine başka bir şifrenin (örneğin Şubat) girilmesi gerekmektedir. Geçerlilik süresi tekrar aşıldıktan sonra bu defa tekrarlama sayısı nedeniyle Şubat yeni şifre olarak kabul edilmez. Buna karşın Ocak yeni şifre olarak girilir ve kabul edilir. Kullanıcıyı... gün kadar giriş yapmazsa engelle Eğer kullanıcının en son giriş yaptığı tarihten bu yana bu sınır aşılmışsa, bu durumda kullanıcı programı başlatamaz. Kullanıcı bu durumda yeterli yetkisi olan başka kullanıcı tarafından tekrar sisteme bildirilmelidir. Kullanıcı yetkilerindeki değişikliği protokolle Bu seçenek kullanıcı yetkilerindeki değişikliği protokolle seçeneğini etkinleştirir. Oluşturulan protokol Yetkileri değiştir sekmesi altında kaydedilir. Başka bir gruba kullanıcı kaydırmalarını protokolle Bu seçenek başka bir gruba kullanıcı kaydırmalarını protokolle seçeneğini etkinleştirir. Oluşturulan protokol Kullanıcı kaydır sekmesi altında kaydedilir. Şifreyi ilk girişte değiştir Eğer bu seçenek etkinleştirilmiş ise her yeni kullanıcı programa ilk giriş yaparken şifresini değiştirmek zorundadır. Diğer sekmeler Şifre geçmişi, Kullanıcı kaydır ve yetkileri değiştir için ilgili seçeneğin protokol listesine bakılabilir, eğer ilgili seçenek Ayarlar ait olduğu sekme üzerinde etkinleştirilmiş ise.

12 12 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung 1.2 Program başlat ayarları Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Kullanıcı yönetimi üzerinden, programı başlatma ayarlarını yapma olanağınız vardır. Bunun için ekranın alt çeyreğinde, aşağıda gösterilen kısımdaki Kullanıcı seçeneklerini seçebilirsiniz. 1. Program açılırken sürekli göster Eğer bu seçenek işaretli ise, program açılırken açılan Pull-Down- Menü ekranından ilgili kullanıcının mutlaka seçilmesi gerekmektedir. 2. Şifre ile Eğer bu seçenek 1 numaralı seçeneğe ilave olarak işaretli ise, program açılırken kullanıcı yanında ilgili şifre de sorgulanacaktır. Dosya Kullanıcı değiştir veya Güvenli çıkış üzerinden kullanıcı değiştirilmesi durumunda şifre bu seçenekten bağımsız olarak mutlaka sorgulanır. 3. Kullanıcı listesiz giriş Eğer bu seçenek 1 numaralı seçeneğe ilave olarak etkin ise, bu durumda mevcut kullanıcılar Pull-Down-Menü üzerinden seçenek olarak sunulmaz. Bu durumda istenilen kullanıcı ismi klavye üzerinden giriş yapılmalıdır. 4. Harici giriş için şifre Bu seçeneğin etkisi: Eğer Q-DAS programına harici bir erişim yapılmak istenirse (örneğin COM- Client üzerinden yabancı bir yazılım), bu durumda ilgili kullanıcının şifresi bağlantı oluşturulurken sorgulanır.

13 Software Konfigürasyon Aktif kullanıcı üzerinden girişe müsade et Programa giriş yapabilme yetkisi olan mevcut bir kullanıcının ayarlarıyla yabancı bir sistemin giriş yapabilmesini önlemek için seçeneğin pasif konumda olması gerekmektedir. Böylece aktüel dosyaların ve ayarların muhtemel bir silinme riski engellenmiş olur. 6. Giriş sırasında modül seçimi Eğer bu seçenek 1 numaralı seçenekle birlikte işaretli ise, giriş diyalogu ekranından kullanılan modüller seçilmek üzere işaretlenebilir. 7. Kullanıcı kendi verilerini değiştirebilir Eğer bu seçenek etkin ise, her kullanıcı kendi kullanıcı bilgilerini (Đsim, Şifre, vs.) değiştirebilir. 8. Kullanıcı girişini protokolle Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile bir kullanıcının değişik istasyonlardan aynı anda giriş yapması engellenmiş olur. Bunun anlamı kullanıcı giriş yaptıktan sonra kullanıcı ismi başka girişler için kullanılamaz. Ayarların yanlışlıkla silinmesini veya değiştirilmesini önlemek için bu seçeneğin etkin olması gerekmektedir. 9. Windows-Girişini kullan Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ilk önce kullanıcı grubu Windows- Girişi ilave edildikten sonra gerçekleşir. Seçenek etkinleştirilmişse Windows-Girişi Q-DAS yazılımına giriş olarak kullanılır. Sisteme ilk defa giriş yapan kullanıcılar otomatik olarak kullanıcı grubu Windows-Girişi grubuna ilave edilirler. 10. Yanlış şifre girişinden sonra iptal et Bu alanın etkinleştirilmesinden sonra, otomatik olarak sol tarafta görünen konfigürasyon ekranı açılır. Müsadeli giriş hataları sayısı altında max. müsadeli giriş hataları adedini (örneğin şifre girişin de) ayarlayabilirsiniz. Max. giriş adedine ulaşıldığında kullanıcı konfigürasyon

14 14 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung veritabanında engellenir. Konfigürasyon-User yetkileriyle engellenen kullanıcılar tekrar serbest bırakılır (bkz. Açıklama). Eğer Giriş hatalarını E- Mail ile gönder seçeneğini etkinleştirmiş iseniz, bu durumda E- Mail giriş hatası alıcısı kısmında bir alıcı adresi girmek durumundasınız ve ilgili Mail in ne zaman gönderileceğini seçmek zorundasınız. Bundan başka aynı adlı ekranda Konfigürasyonu butonu üzerinden gönderilecek Mail lerin hangi mailserver ve hangi kullanıcı tarafından gönderileceği belirlenmelidir. Açıklama: Örnek olarak bir kullanıcı çalışırken programın kontrolsüz kapanmasında veya program düşmesinde kullanıcı sistemde çalışıyor durumunda protokollenmişse, bu durumda kullanıcı Konfigürasyon- User yetkisi ile ve kullanıcı seçimi ekranından Đşaretli kullanıcıyı sistemden çıkart seçeneği ile kullanıcı tekrar serbest bırakılabilir. Seçenek 11 üzerinden kullanıcıyı otomatik olarak sistemden çıkartma olanağı mevcuttur. 11. Kullanıcıyı otomatik olarak sistemden çıkart Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile birlikte yeni girişlerde hangi kullanıcının belirlenen zamandan daha fazla aynı bilgisayarda çalışma yaptığı kontrol edilebilir. Gerektiğinde bu kullanıcı otomatik olarak sistemden çıkartılabilir. Seçenek etkinleştirildiğinde otomatik olarak zaman aralığı sorulmaktadır. Açıklama: Bu seçenek özel giriş ayarları nedeniyle, örneğin yanlış şifre girişi gibi (Bölüm bakınız) engellenmiş kullanıcılar üzerinde etkin değildir.

15 Software Konfigürasyon Genel geçerli ayarlar Yazıcı seçimi Yazılım standart olarak Windows standart yazıcısını kullanmaktadır. Menü Dosya / Yazıcıyı düzenle üzerinden Windows standart yazıcısından farklı bir yazıcı seçilebilir. Seçilen yazıcıdan bağımsız olarak menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Yazıcı üzerinden çıktı için standart ayarları belirleyebilirsiniz.

16 16 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Seçenek Renk üzerinden renkli yazıcılardaki tüm renkleri seçme olanağı vardır. Laser yazıcılardan çıktı alınmak istendiğinde gri tonların renk bilgilerinden ayarlanabilmesi için çıktı seçeneğinin siyah beyaz olarak seçilmesi gerekir. Đlave seçenek olan Çıktı için beyaz arka plan (renkli yazıcılarda) seçildiğinde tüm grafikler arka plan olmaksızın gösterilir. Eski bazı yazıcılarda, özellikle, eğer bu yazıcıların yeterli tampon hafızaları yoksa tüm yazdırılması gereken bilgiler yazdırılamayabilir. Bu durumda ara format seçenekleri ( Ara format Bitmap veya Ara format Metafile ) seçilerek, bilgisayarın ara tamponlama hafızası aktif konuma getirilir PDF oluşturma Menü Dosya / Yazdır / Rapor üzerinden kullanımınıza sunulan raporları seçebilirsiniz. Đstenilen raporun seçilmesinden sonra, farklı kaydet diyaloğuna ulaşırsınız. Bu diyalogdan kaydetme dosyası olarak PDF çıktısı için (bölüm bakınız) varsayılan standart yol ve dosya ismi olarak yukarıdaki konfigürasyonda adı geçen verigrubu bilgisinden oluşturulan dosya ismi teklif edilir. Farklı kaydet diyaloğundaki Kaydet butonu üzerinden PDF dosyası yapılan ayarlara uygun olarak oluşturulur. Eğer Postscript uyumlu yazıcı sürücüsü seçilmemiş ise, yazılım PDF oluşturmak için dahili sürücüyü kullanır.

17 Software Konfigürasyon Veri tabanı Bu bölümde anlatılan konfigürasyon ve seçme olanaklarını sadece, eğer ilgili seçenekleri ve / veya modülleri satın almışsanız, kullanabilirsiniz. Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Veritabanı üzerinden veritabanı ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Veritabanı" ekranında aşağıdaki seçenekleri gerçekleştirme olanağınız vardır: Q-DAS Veritabanı Merkezi veritabanı ayarları Veritabanı sıkıştırma Monitoring-DB Konfigürasyonlar Eğer bu diyalog üzerinde yeni bir seçim yapmazsanız, yazılım otomatik olarak programla birlikte ücretsiz olarak verilen örnek veritabanına (MS Access) bağlanır. Eğer Q-DAS Veritabanına bağlanma seçeneği üzerinden yazılımla birlikte verilen MS Access veritabanına bir bağlantı yapılmışsa veya standart veritabanı bağlantısı ile çalışılıyor ise, bu durumda Veritabanı sıkıştırma butonu sadece seçenek olarak sunulur Q-DAS veritabanı Buton Bağlantı seç üzerinden standart veritabanından farklı bir veritabanına bağlanma olanağınız mevcuttur, ancak bu veritabanının da Q-DAS veritabanı yapısına uygun olması gerekmektedir. Bağlantı seç butonu üzerine tıklamakla Veri Bağlantısı dosyası seç ekranını açarsınız. Eğer bu ekranda henüz kısayollar dosyası oluşturulmamış ise, bu durumda Dosya ismi altına, istediğiniz isimde bir dosya oluşturmak için giriş yapınız ve daha sonra Aç butonuna basarak yeni bir *.udl dosyası oluşturunuz.

18 18 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Açıklama: Bu adımda hiç bir zaman gerçek Veritabanı QDAS32.mdb) seçilmemelidir. (Örneğin Bu sırada sadece Veri Bağlantısı özellikleri ekranda görünür ve Provider sekmesi açılır. Bir Access veritabanına bağlanma Bölüm açıklandığı şekilde, daha sonra veritabanına özel ayarların yapılabilmesi için, Veri Bağlantısı özellikleri ekranı açılır. Access Veritabanına bağlanmak için bu ekranda provider Microsoft Jet 4.0 OLE DB Provider seçili olmalıdır. Buton Đleri üzerine tıklayarak Bağlantı sekmesine ulaşırsınız. Buton üzerinde mousunuzun sağ tuşuna tıklarsanız Access-Veritabanını seçiniz ekranı açılır. Buradan

19 Software Konfigürasyon 19 mevcut Access veritabanlarından bir tanesini seçebilirsiniz ve ekranı Aç tuşuna basarak terkedebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra tekrar Veri Bağlantısı özellikleri ekranına geri dönersiniz ve Bağlantıyı sına butonu üzerinden seçilen veritabanı ile bağlantı kurulup kurulamadığını kontrol edebilirsiniz. Bağlantı sınama işleminin başarılı olmasından sonra Veri Bağlantısı özellikleri ve Veritabanı ekranını Tamam butonu üzerinden terkedebilirsiniz.

20 20 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Bir Oracle veritabanına bağlanma Bölüm açıklandığı şekilde, daha sonra veritabanına özel ayarların yapılabilmesi için, Veri Bağlantısı özellikleri ekranı açılır. Bir Oracle-DB bağlanmanın ön koşulu Veritabanı serverine uygun yapılandırılmış lokal Net Service Name (Oracle 8.xx ve 9.xx) veya Database Alias (Oracle 7.xx) Oracle-Client yüklenmesi ve kurulmasıdır. Oracle 8.xx/9.xx: Oracle 7.xx: Net Configuration Assistant - lokalem Net Service Name yapılandırılması için SQL Net Easy Configuration - bir Database Alias yapılandırması için Oracle veritabanına bağlanmak için bu adımda Microsoft OLE DB Provider for Oracle provider seçilmelidir. Muhtemelen burada mevcut olan Oracle / Provider for OLEDB kesinlikle kullanılmamalıdır. Buton Đleri üzerinden Bağlantı sekmesine ulaşılır.

21 Software Konfigürasyon 21 Server ismi olarak Oracle-Client in lokale Net Service Name veya Database Alias girilmelidir. Kullanıcı ismi ve Şifre altına Veritabanı- User ismi ve şifresi girilmelidir. Buna ilave olarak seçenek Şifreyi kaydet etkin olmalıdır. Bağlantıyı sına butonu üzerinden seçilen veritabanı ile bağlantı kurulup kurulamadığını kontrol edebilirsiniz.. Bağlantı sınama işleminin başarılı olmasından sonra Veritabanı kısa yollar özellikleri ve Veritabanı ekranını Tamam butonu üzerinden terkedebilirsiniz.

22 22 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Bir MS-SQL-Veritabanına bağlanma Bölüm açıklandığı şekilde, daha sonra veritabanına özel ayarların yapılabilmesi için, Veri Bağlantısı Özellikleri ekranı açılır. MS-SQL veritabanına bağlanmak için bu adımda Microsoft OLE DB Provider for SQL Server provider seçilmelidir. Buton Đleri üzerinden Bağlantı sekmesine ulaşılır.

23 Software Konfigürasyon 23 DB-Server ismi Burada her iki ayar da mümkündür! Bir DB-Users ismi ve şifresi Şifre kaydına izin ver Q-DAS-DB seçiniz Bağlantıyı sına butonu üzerinden seçilen veritabanı ile bağlantı kurulup kurulamadığını kontrol edebilirsiniz. Bağlantı sınama işleminin başarılı olmasından sonra Veri Bağlantısı Özellikleri ve Veritabanı ekranını Tamam butonu üzerinden terkedebilirsiniz Merkezi veritabanı Merkezi veritabanı ile bağlantı gerçekleştirmek için bölüm de açıklandığı gibi hareket ediniz. Merkezi veritabanına bağlanmak sadece, örneğin lokal Q-DAS veritabanı (örneğin MS Access) ile çalışıyorsanız ve bu veritabanı döngüsel olarak ikinci bir merkezi veritabanı ile eşitlenmek (senkronize) durumunda ise, gerekebilir. Bundan başka bu veritabanı bağlantısı veritabanı Upload poragramı ve Reporting sistem tarafından kullanılır.

24 24 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Monitoring veritabanı Eğer Q-DAS Monitoring yazılımını proses görselleştirmede kullanıyorsanız, bölüm altında yapılan açıklamalara uygun olarak başka bir veritabanına yönlendirme olanağınız vardır. Bu ayarlar sadece Q-DAS Monitoring yazılımı için geçerlidir. Bununla ilgili ilave bilgilere Q-DAS Monitoring kitapçığından ulaşabilirsiniz Veritabanı sıkıştırma Eğer Q-DAS Veritabanı olarak bir Access veritabanı bağlantısı yapılmış ise, bu durumda Veritabanı sıkıştırma seçenek butonu gösterilir. Burada mevcut veritabanını sıkıştırma olanağınız vardır. Bu fonksiyonla ve bu buton üzerinden veritabanını tamir etmek mümkün değildir Veritabanı seçenekleri Seçenekler butonu üzerinden aynı adı taşıyan Seçenekler ekranına ulaşabilirsiniz. Burada hem kullanıcı hem de veritabanı ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Bu kitapçıkta veritabanı administrasyonu ile ilgili ayar olanakları gösterilecektir. Kullanıcı ile ilgili ayarlar Q-DAS Veritabanı kitapçığında açıklanmıştır. Ayrıca Veritabanından oku ekranında kullanıcı ile ilgili ayarlar gösterilir ve yeterli kullanıcı yetkisi ile birlikte bu ayarlar değiştirilebilir.

25 Software Konfigürasyon 25 Veritabanı alanlarını sınırla Veritabanı performansını yükseltmek adına, veritabanınızın parça ve karakteristik tablosunu ihtiyaç duyduğunuz boyuta sınırlama olanağınız vardır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, iptal edilmiş olan alanlara veri kaydı yapamayacak olmanızdır. Eğer bir verigrubu bu alanlar için veri içeriyorsa, verilerin kaydedilmesi sırasında ilgili hata mesajı verilir. Karakteristik tablosu içindeki muhtemel alanlar adedinin aşılmasından dolayı, ilave alanlar için ikinci bir tablonun eklenmesi gerekmektedir. Eğer eklenen tablonun alanları Merkmal_zus da kullanılmak durumunda ise, bu durumda seçenek Ek karakteristik tablosu kullan etkinleştirilmelidir.

26 26 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Ek bilgiler Ek bilgi alanları Text ve Proses parametre standart olarak veritabanında etkin değildir. Bu alanların bilgilerini veritabanına kaydedebilmek için, ilgili alan etkinleştirilmeli ve ihtiyaç duyulan alan boyu veya adedi belirlenmelidir. GUID Kullan GUID Kullan seçeneğinin etkinleştirilmesi ile parça, karakteristik ve ölçüm değerleri için (hem veritabanı hem de dosya düzeyinde) kesin tanımlama için benzersiz bir sayı ilave olarak kaydedilir. Eğer birçok lokal veritabanı merkezi bir veritabanı ile senkronize edilecek ise, bu seçeneğin tüm veritabanında etkin konuma getirilmesi gerekir. Açıklama: GUID bir sefer oluşturulduktan sonra bu seçenek bir daha iptal edilemez.

27 Software Konfigürasyon 27 WERTEVAR olaylarını kullan Eğer çok fazla sonuçlar yazılacak ise, performans nedeniyle bu seçeneğin kullanılması tavsiye edilir. Bundan başka bu seçenek lokal veritabanı ile merkezi veritabanının veri eşitlemesinde her iki veritabanında da işaretli olmalıdır. Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, eğer sonuçlar ölçüm değerleri ile birlikte veritabanına kaydedilmiş ise, Olayları senkronize et seçeneği otomatik olarak etkinleşecektir. Bu durumda bu zamana kadarki olay yönlendirmelerini WERTEVAR tablosuna devralmak için, senkronizasyon bir seferlik gerçekleştirilmelidir. TRANSMIT_WERTEVAR daki değişiklik tarihlerini protokolle Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile birlikte ölçüm değeri değişikliklerini değişiklik tarihi ile birlikte protokolleme olanağınız mevcuttur. Bu bilgi ölçüm değeri geçmişi üzerinden değer maskesinde içersinde görülebilir. TRANSMIT_WERTEVAR deki kullanıcı değişikliklerini protokolle Eğer bu seçenek etkinleştirilirse değişikliği gerçekleştiren kullanıcı da beraber protokollenir. Bu bilgi de ölçüm değeri geçmişi üzerinden değer maskesi altında görülebilir. Endeksler Sık kullanılan seleksiyon kriterlerinin ilgili parça görüntülerini ekranda hızlı bir şekilde göstermek için, sol sütunda bu alanlar için gerekli endeks leri aktif konuma getirebilirsiniz.

28 28 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Sık kullanılan bu seleksiyon alanlarının okunma sürecini hızlandırmak için de, ilave olarak ilgili alanları sağ taraftaki sütunda aktif konuma getirebilirsiniz. Sol taraftaki alan seçiminde sadece bir endeks bir sütun için oluşturulur. Buna karşın sağ tarafta gösterilen seçimde bir endeks parça, karakteristik ve alan için oluşturulur. Açıklama: Çok fazla Endeks Endeks lerin yavaşlamasına neden olurlar. Eğer veritabanı olarak bir Oracle-Veritabanı bağlanmış ise, bu durumda seçenek Tablespace seçilmek üzere teklif edilir. Burada Endeks lerin hangi tabloya kaydedilmesi gerektiğini seçme olanağınız vardır. Bakım Buton Parça ve karakteristik yapısına göre bilgi oluştur üzerinden parça adedi, parça başına karakteristik adedi ve parça başına ölçüm değeri adedi üzerine bilgileri bir text dosyasına kaydetme olanağınız vardır. Kullanılmayan parça ve karakteristikleri sil butonu üzerinden ölçüm değeri olmayan tüm parçaların bir listesi oluşturulur. Oluşturulan bu liste içinde, bir daha ihtiyaç duyulmayan parçalar seçilir ve silinebilirler.

29 Software Konfigürasyon 29 SQL-Komutları için zaman aşımı ayarı üzerinden, hangi zaman aralığında veritabanı geri bildiriminin yapılması gerektiğini tanımlayabilirsiniz. Gerekirse karmaşık seleksiyonlarla çalışılırken veya çok fazla karakteristiği ve / veya ölçüm değeri olan parçaların silinebilmesi için bu zaman (özellikle MS-SQL veritabanı için) yükseltilmelidir. Veritabanı-Bilgileri oluştur butonu ve Tablo istatistiklerini iyileştir (ANALIZ TABLO...) sadece, eğer bir Oracle-Veritabanına bağlanılıyorsa, gösterilir. Veritabanı-Bilgileri oluştur butonu üzerinden veritabanı bilgilerini bir dosyaya kaydedebilirsiniz, ancak bunun veritabanı administratoru tarafından otomatik olarak yapılması gerekmektedir. Tablo istatistiklerini iyileştir (ANALIZ TABLO...) butonu üzerinden ANALIZ TABLO komutu uygulanır. Açıklama: SQL-Komutu Veritabanının büyüklüğüne bağlı olarak bu işlem biraz zaman alabilir. Burada, veritabanı bağlantısı oluşturulduktan sonra istenildiği kadar SQL komutu belirleyip çalıştırma olanağınız vardır. Her bir komut bir birinden noktalı virgül ile ayrılıp öyle kaydedilmelidir.

30 30 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Veritabanı-Tipi Veritabanını kontrol planı serveri olarak kullan seçeneğini sadece merkezi veritabanı için etkinleştirmek gerekir. Veri değişiklik durumu seçeneğinin etkinleştirilmesi ile verigrubu ile birlikte kaydedilen tüm değişiklikler, protokollenir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi aynı zamanda Ek bilgiler altında GUID kullan seçeneğinin de etkinleştirilmesini sağlar. Parça ve karakteristik anahtarı altında seçilen alanlar veritabanı senkronizasyonu sırasında parça ve karakteristiklerin tam olarak tanınmasında kullanılır. Yani bu alanlar için, hangi alanın mevcut karakteristikleri ile birlikte, parçayı tam olarak tanımladığı ile ilgili bir seçim yapılmalıdır.

31 Software Konfigürasyon 31 Saklı Prosedür MS-SQL veya Oracle veritabanına bağlanma sırasında bu diyalog üzerinden mevcut prosedürler gösterilir ve burada seçilen prosedürü uygulama olanağınız mevcuttur. Metin + Konfigürasyon-VT kaydet Eğer veri tabanı olarak bir MS-SQL veya Oracle veritabanına bağlanmış iseniz, Konfigürasyon ve Text veritabanını aynı şekilde devralma olanağınız vardır. Text veritabanını devralma işlemi, yüksek performans kaybından dolayı, sadece kaçınılması mümkün olmayan istisnai durumlarda

32 32 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung gerçekleştirilmelidir. Eğer buna rağmen bu işlemi yapmak durumunda kalırsanız, aşağıda yapılan açıklamaya uygun olarak Konfigürasyon veritabanını devralma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Konfigürasyon veritabanının başka bir veritabanına (örneğin Oracle) devralınması için, Konfigürasyon için hedef veritabanı seçeneği UDL butonu üzerinden, Oracle veritabanını gösteren, *.udl dosyasını seçiniz ve daha sonra hem Veritabanı oluştur butonu üzerinden hedef veritabanı yapısını oluştur hem de mevcut veri tabanında kayıtlı bilgilerin transfer işlemini başlat. Açıklama: Çıkış noktaları Oluşabilecek problemleri önlemek için konu ile ilgili Q-DAS GmbH & Co KG şirketi ile önceden konuşmanızı tavsiye ederiz. Burada Çıkış Seçim butonu üzerinden Uzun vadeli analiz modülü için başka çıkış noktaları ekleme olanağınız vardır. Standart seçenek içerisinde kullanılmakta olan tüm çıkış noktaları zaten mevcuttur ve bu listenin genişletilmesi ancak istisnai durumlarda gerekli olabilir. Zaman aralığı karşılaştırmayı olanaklı

33 Software Konfigürasyon 33 kıl Seçeneğinin etkinleştirilmesi ile ilgili olanak veritabanından okumak için hizmete sunulur. Veritabanı karşılaştırma Veritabanı Upload ı için burada kaynak veritabanını (Bu aktüel olarak kullanılan Q-DAS veritabanı ile aynıdır) ve bir hedef veritabanı (Bu yeni kullanılan veritabanıdır) seçtikten sonra Karşılaştır butonu üzerinden iki veritabanı arasındaki farkların listesini oluşturma olanağı vardır. Daha sonra Update-Script oluştur butonu üzerinden kaynak veritabanının Update i için bir scripti hedef veritabanı yapısı üzerinde oluşturulabilir ve kaydedebilirsiniz. Şablon Kopyalama diyaloğunda kontrol planı alanları düzenlenebilir seçeneğinin etkinleştirilmesi ile mevcut kontrol planlarının kopyalanması sırasında gösterilen alanların düzenlenmesi yapılabilir. Eğer bu seçenek etkin değil ise bu durumda mümkünse otomatik olarak, parçaları Veritabanından oku diyalogu içinde birbirinden ayırabilmek için bir değişiklik durumu oluşturulmalıdır. Değişiklik durumunu otom. yukarı say seçeneğinin etkinleştirilmesi ile bir kontrol planının kopyalanması sırasında sonradan düzenlenebilir kayıt, otomatik olarak parçanın değişiklik durumu alanına (K1004) maximum 20 karakter boyunda kaydedilebilir.

34 34 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Zaman dilimleri arşivleme Zaman dilimleri arşivleme altında bu zamana kadar oluşturulan arşivler bir liste halinde gösterilir. Bundan başka aşağıda belirtilen açıklamalara uygun olarak başka arşivler oluşturma olanağınız vardır. 1. Arşivleme zaman aralığı sütununda boş bir alana tıklayaraklayınız 2. Butonu üzerinden, istenilen arşivleme ayarlarını yapabilmek için Veritabanı-Arşiv oluştur ekranına ulaşabilirsiniz. Burada yapılan seçime bağlı olarak en az bir karakteristik ölçüm değeri belirtilen zaman aralığı dahilinde kaydedilmiş olan tüm parçalar, arşivleme için hazır tutulurlar. Ayrıca arşivleme için hazır tutulan parçaları Dosyaya arşivleme ile her birini ayrı ayrı dosyalarda veya Veritabanına arşivleme seçeneğini seçerek bir veritabanında arşivleme olanağınız mevcuttur.

35 Software Konfigürasyon 35 Açıklama: Eğer burada Veritabanında arşivleme seçeneğini seçerseniz, aşağıdaki 3 ve 4 numaralı noktaları atlayabilirsiniz. 3. Eğer Dosyalarda arşivleme seçeneğini seçmiş iseniz, aşağıdaki 5 numaralı pozisyondan sonraki açıklamaları uygulamanız gerekmez. Şimdi bu durumda Arşivleme butonu üzerinden (Ham değerler daha sonra hem üretim veritabanında hem de dosyalarda mevcuttur) veya Depolama (ham değerler üretim veritabanından silinir ve daha sonra sadece dosyalara kaydedilirler) butonu üzerinden direk arşivleme işlemini başlatabilirsiniz. Açıklama: Dosyalara arşivleme durumunda sadece dosya seviyesinde mevcut olan alanlara kayıt yapılabilir. 4. Arşivlemenin başlatılmasından sonra Parçaları dosyaya kaydet ekranında arşivlenmesi gereken parçaların bir listesi gösterilir. Bu ekran içersinde şu halde hedef dizini belirleme olanağınız vardır ve eğer istenirse belirli parçaları (Satır başındaki işaretlemeyi kaldırarak) daha sonra arşivlemeden

36 36 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung soyutlayabilirsiniz. Böylece Kaydet butonu üzerinden dosya üzerinde veri arşivleme gerçekleştirilmiş olur. 5. Veritabanına arşivleme seçeneği seçildiğinde MDB butonu üzerinden şimdi oluşturulacak Access arşiv veritabanı için yeni bir isim belirlenebilir. Eğer Q-DAS Veritabanı olarak SQL veya Oracle veritabanı ile çalışıyorsanız, ilave olarak *.udl dosyası üzerinden seçebileceğiniz, UDL butonu da etkindir. Seçilen UDL dosyası arşivlenmek istenen veritabanına yönlendirilmiş olmalıdır ve ürün veritabanı ile aynı olmamalıdır. 6. Veritabanı seçimi gerçekleştirildikten sonra Veritabanı oluştur butonu üzerinden ihtiyaç duyulan veritabanı yapısı oluşturulur. 7. Veritabanı oluşturulduktan sonra, şimdi Arşivleme butonu üzerinden ilgili veriler arşiv veritabanına kopyalanabilir veya Depolama butonu üzerinden ürün veritabanından arşiv veritabanına kaydırılabilir. Önceden arşivlemesi yapılmış veriler arşiv listesinde seçilerek ve daha sonra aktif geri getir butonu üzerinden tekrar arşivden alınarak ürün veritabanına geri transfer edilebilir Çıkış formatlama Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Çıkış formatlama üzerinden aynı adı taşıyan, aşağıda açıklamaları yapılan konfigürasyon olanaklarını yapabileceğiniz ekrana ulaşırsınız. Genel formatlama

37 Software Konfigürasyon 37 Önemli pozisyon adedi altında seçilen pozisyon adedi, virgül sonrası hane sayısı belirleme için hesaplanan değerlerde, başka hesaplama sonuçlarını baz almada (örneğin Ortalama değerlerin ortalaması) kullanılır. Ortalama değer formatlama Ortalama değerlerin sonuç çıktılarının alınmasında, karakteristik maskesinde seçilen virgül sonrası hane adedi, burada belirtilen virgül sonrası ek hane oranında ilave yapılıp yükseltilir. Quantil sınırı formatlama Quantil sonuç çıktılarının alınmasında, karakteristik maskesinde seçilen virgül sonrası hane adedi, burada belirtilen virgül sonrası ek hane oranında ilave yapılıp yükseltilir. Payları formatlama Burada % ve ppm sonuçları çıktısı için istenilen virgül sonrası hane adedini giriniz Arşiv sistemi

38 38 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Arşiv Sistemine ulaşım üzerinden signatur oluşturulurken çağrılmak üzere, yabancı uygulamaları seçme olanağı vardır. Seçenek ID- Paramatre olarak kullan aktüel signatur ID sinin parametre olarak kullanımını sağlar. Eğer seçilen yabancı sistem mütaakip signaturda (örneğin onay gibi) da çağrılmak durumundaysa, bu durumda Arşiv sistemini mütaakip signatur da da çağır seçeneğinin seçili olması gerekir. Bu durumda ilave olarak ek parametre oluşturma olanağınız vardır. Eğer onaylanmış veriler DFQ formatı yerine QML formatında kaydedilmek isteniyorsa, bu durumda seçenek Onaylanmış verileri QML formatında kaydedin seçeneğini işaretleyiniz. Bundan başka seçenek Onaylama raporunu yazdırın seçeneğini etkinleştirmekle otomatik olarak bir rapor çıktısı oluşturabilirsiniz Veritabanı senkronizasyonu Verilerinizi saklamak için kullandığınız Q-DAS veritabanını eğer merkezi bir veritabanı ile senkronize etmek istiyorsanız, menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Konfigürasyon veritabanı senkronizasyonu üzerinden senkronizasyon ekranını yapılandırma olanağınız vardır.

39 Software Konfigürasyon 39 Açıklama: Çok farklı yükleme ve yapılandırma olanakları nedeniyle konunun bir Workshop çerçevesinde görüşülüp veri akışının tam olarak belirlenmesi gerekebilir. Başlat ve bitir zamanları üzerinden senkronizasyonun hangi zaman aralığında çalıştırılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Intervall ve tekrarlama zamanı için mevcut seçeneklerden Asla, Dakika, Saat ve Gün seçenekleri, Intervall altında yeni bir senkronizasyonun na zaman gerçekleştirileceği belirlenebilir. Tekrarlama zamanı için yapılan ayar sadece, eğer seçenek Sorgusuz başlat seçeneği aktif değil ise uygundur. Bu durumda belirtilen zamanda, iptal edilmiş olan bir senkronizasyon tekrar gerçekleştirilir. Eğer Q-DAS veritabanı olarak bir Access veritabanını kullanıyorsanız, bunu otomatik olarak (Saat ve Gün seçimi) sıkıştırabilirsiniz. Veritabanındaki max. değer adedi altında senkronizasyondan sonra geri takip amaçlı lokal veritabanında kaç adet ölçüm değerinin kalması gerektiğini belirleyebilirsiniz. KB olarak max. Log dosyası boyutu üzerinden yükleme dizini TEMP alt klasöründe ayarlanabilen protokol dosyası max. boyutunu sınırlayabilirsiniz. Eğer seçenek Sorgusuz başlat etkinleştirilmiş ise, veritabanı senkronizasyonu senkronizasyon başlatma zamanı geldiğinde sorgusuz olarak başlatılır.

40 40 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Lütfen ilave olarak Bölüm Veritabanı-Tipi altında açıklanan konfigürasyona dikkat ediniz Dahili sistem konfigürasyonu Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Dahili sistem konfigürasyonu üzerinden, aşağıda resimde gösterilen ayarlama olanaklarını sunan Sistem konfigürasyonu ekranına ulaşabilirsiniz. Kaydetme konfigürasyonu Burada standart olarak mevcut olan ayar olanakları kesinlikle değiştirilmemelidir. Yapılması istenen yeni uyarlamalar ilk önce Q-DAS GmbH & CO KG şirketi ile konuşulup kararlaştırılmalıdır. Dosya Giriş-/Çıkış

41 Software Konfigürasyon 41 Bu diyalogun yapılandırma şekli de ayarların değiştirilmesinden önce Q- DAS GmbH & CO KG şirketi ile konuşulup mutabakat sağlamayı gerektirir. Sistem bilgileri Bu noktada mevcut sistem bilgileri görüntülenir. Bu ekranda her hangi bir ayar yapılamaz.

42 42 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Program Birden fazla başlata müsade et / müsade etme üzerinden programın bu çalışma masasında birden fazla paralel olarak çalıştırılıp çalıştırılmayacağı tanımlanır. Eğer program zaten başlatılmışsa ve tekrar başlatılacaksa, etkin Đkaz mesajlarını göster seçeneği üzerinden ilgili mesaj gösterilir. Etkin seçenek Çalışan programa geçiniz işaretli ise birden fazla program başlatılamaz. Bu durumda tekrar çağırmada açık olan mevcut program sürümüne geçilir. Uygulama minimalize edilemez seçeneği kullanıcının program ekranını minimalize edemeyeceği etkisini yapar. Eğer Ugulama sonlandırılamaz seçeneği etkin ise program sonlandırılıp kapatılamaz. Bundan başka Sistem menüsü gösterilemez seçeneğinin etkinleştirilmesi ile birlikte tipik Windows-Iconları küçültme, büyültme ve kapatma Acil durum planı ekran fonksiyonları pasif konuma gelir. Eğer ağ üzerinde olan merkezi bir veritabanı ile çalışıyorsanız, bu durumda Kurtarma dizini altında, ağ kopması sırasında yüklenmekte

43 Software Konfigürasyon 43 olan verilerin dosya olarak kaydedileceği, lokal bir dizin seçebilme olanağınız mevcuttur. Buna ilave olarak Acil durumda gönder seçeneğinin etkinleştirilmesi ile ve ilgili Mail adresinin girilmesi ile, böyle durumlarda ilgili mesaj oluşturulabilir ve mümkünse o kişilere gönderilebilir. Eğer yapılandırması daha gerçekleştirilmemiş ise, bu durumda konfigürasyon butonu kullanılabilir. Çağrı parametre Bu ayar olanağı, çağrı parametreleri UX için özel bir ayarlama olup, yabancı sistem tarafından kullanılmak üzere, Q-DAS ASCII Transfer formatı için belirli koşullar altında dosyaların hazır bulundurulması gerekir. Yapılması gereken yapılandırmalar hakkında daha geniş bilgi için direk olarak Q-DAS firması ile iletişime geçebilirsiniz.

44 44 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung konfigürasyon Programdan mail gönderebilmek için, ilgili sistem bilgilerinin ayarlanmış olması gerekir. Lütfen administratörünü ihtiyaç duyulan bilgileri almak için arayınız. parametreleri Konfigürasyon-> Sistem ayarları -> E- mail Konfigürasyon altında ayarlanabilir. Host= IP-Adresi veya serverinizin bilgisayar ismi. Port= Port, Serverin göndermek için kullanmış olduğu kanal (normal olarak 25). User ID= Geçerli bir account un servere giriş yaptığı kullanıcı ismi. Bu kullanıcı ismi gönderici olarak kullanılır. Gönderen= Yukarıda belirtilen kullanıcı hesabının adresi. Bu adresi göndermek için kullanılır Firma logosu seçimi Menü Konfigürasyonlar / Sistem ayarları / Yollar üzerinden Dizin ekranına ulaşabilirsiniz. Raporlar bölümünde tüm raporlar için geçerli olabilecek bir Logo seçme olanağınız vardır Diğer ayarlar Menü Konfigürasyonlar / Sistem ayarların / Genel üzerinden Ayarlar ekranına ulaşabilirsiniz. Burada Üst görünüm ve Genel ayarlar sekmeleri üzerinden aşağıda belirtilen yapılandırmaları gerçekleştirebilirsiniz.

45 Software Konfigürasyon Ekran görünümü ayarları Bu pencere üzerinden aşağıdaki program ekran görüntüsünü ilgilendiren ayarları yapabilirsiniz. Otomatik kaydetme konfigürasyonu Seçenek etkinleştirilirse, her bir konfigürasyon ekranında yapılmış olan ayarlar, direk standart ayarlar olarak kabul edilir. Eğer bu seçenek seçili değil ise, yapılan yeni konfigürasyon ayarları Tamam butonu üzerinden standart olarak kabul görmez ve program yeniden başlatıldıktan sonra yapılan ayarlar tekrar eski haline gelir. Görülebilir Icon çubuğu Bu seçenek etkinleştirilirse iconlar program ekranı üst kısmında gösterilir. Bu durumda buton üzerinden, kayıt arkasına istediğiniz icon için özel tanımlama yapmanız mümkündür. Açıklama: Buradaki ayar modüle özel ayarlar olup öyle kaydedilir.

46 46 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Konum satırı Bu seçeneğin iptal edilmesi ile birlikte standart olarak program ekranının alt parçasında görülen statü bandı kapatılır. Eğer seçenek etkinleştirilirse buton üzerinden gösterilen ekranda, statü bandında hangi bilgilerin gösterilmesi gerektiğini tanımlaya bilirsiniz. Açıklama: Buradaki ayar modüle özel ayarlar olup öyle kaydedilir. Programı sorgulamasız sonlandır Bu seçenek etkin ise programı sonlandırırken verilerin kaydedilip edilmeyeceği ile ilgili güvenlik sorgulaması yapılmaz. Veri kaybını önlemek için bu seçeneğin etkin (işaretli) olmaması gerekir. Ana çerçeve rengi Burada program arayüz görüntüsünün ekranda renkli bir arka plan ile gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Buton üzerinden istediğiniz arka plan rengini seçebilirsiniz. Ekran grafikleri için beyaz arkaplan Bu seçenek etkin ise tüm grafik ekranları program arayüzünde beyaz bir arka plan ile gösterilir. Yazıcı çıktısı için beyaz arkaplan (renkli çıktılarda) Yüksek değerde çıktıların ekran görüntüleri için etkinleştirilmiş arka plan renkerini gri tonda alabilmek için, bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile birlikte arka planı beyaz olan bir grafik çıktısı alınabilir.

47 Software Konfigürasyon 47 Raporlar için beyaz arkaplan (Ekran) Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile raporlar daha rapor ön izleme konumunda beyaz arka planda gösterilir. Değer tabanlı rapor alanları için tüm ölçüm değerlerini dağıtın Eğer bu seçenek etkin ise, değer alanları (ölçüm değerleri ve ek bilgiler) içeren rapor bölgelerinde, her ölçüm değeri işin ayrı bir rapor sayfası oluşturur. Bu seçeneğin standart olarak etkin olması tavsiye edilmez, çünkü bu ayar tüm raporları etkiler. Formular ve karakteristik designer kitapçığında da anlatıldığı üzere, bu ayardan bağımsız olarak böyle bir rapor çıktısı her zaman oluşturulabilir. Dosya geçmişi kayıt adedi Burada ne kadar veri grubunun yüklenen dosyalara göre Horstorie içinde gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Grafik içindeki açıklamaları göster Buton üzerinden yanda gösterilen pencerede açıklamaların hangi şekilde gösterileceğini ve ne zaman gösterilmesi ve tekrar kapatılması gerektiğini tanımlayabilirsiniz. Listeler Listeyi ok yönüne aykırı takip et ve Listeyi ok yönü istikametinde takip et seçeneği ile butonların fonksiyonunu, örneğin liste içinde karakteristik tanım değerlerinin gösterimini, tersine çevirebilirsiniz.

48 48 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Genel ayarlar Bu sekme üzerinden aşağıdaki program ekranını ilgilendiren ayarları yapabilirsiniz. Parça tipi bazlı Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, sadece aktüel parçanın genel grafikleri için geçerlidir. Seçenek iptal edilirse bu durumda görüntü tüm yüklenen parçaların aktif karakteristiklerinin genel grafikleri için geçerli olur. Grafikler için zum fonksiyonunu dikkate almayın Bu seçenek etkinleştirildiğinde karakteristik değiştirmelerde grafikler (örneğin Değer akışı) ayarlanan zom (büyültme) faktöründe kalır. Bu seçenek etkin değil ise ayarlanan zom faktörü yapılan karakteristik değişimlerinde iptal olur ve yüklenen tüm karakteristikler tekrar grafik olarak gösterilir.

49 Software Konfigürasyon 49 Karakteristik listesini sürekli göster Yeni kontrol planı yüklerken parça ve karakteristik listesini (Yüklenen kontrol planı parça ve karakteristik genel görünümü) göstermek için, bu seçeneği işaretleyiniz. Değerlendirmeleri hemen işaretle Bu seçenek ile değerlendirme işlemini sırasında grafik görüntüsünü etkileye bilirsiniz. Bu seçenek etkin ise aktüel gösterilen karakteristikte hemen uygulanır. Karakteristik değişimini hemen işaretle Bu seçenek, gösterilen grafiğin şu anda değerlendirilen karakteristik için tasarlanan grafik olduğunu gösterir. Eğer bu seçenek etkin ise bir veri grubu açıldıktan sonra veya bir değerlendirme yapıldıktan sonra devamlı en son değerlendirilen karakteristik gösterilir, değerlendirme işlemi sırasında devamlı aktüel değerlendirilen karakteristiğin grafiği gösterilir. Ölçüm değeri bulundurmayan karakteristikleri iptal et Eğer bu seçenek etkin ise ölçüm değeri olmayan karakteristikler değerlendirmeden önce iptal edilir ve böylece program ekranında gösterilmezler. Yeni kontrol planını otomatik engelle Bu seçenek üzerinden kontrol planları oluşturma süresi boyunca engelli olarak işaretlenirler. Eğer bir kontrol planı engellenmiş ise, bu kontrol planı için ölçüm değeri girilemez. Kontrol planı oluşturan kişi kontrol planını oluşturduktan sonra bunu parça maskesinde mousun sağ tuşuna basarak veya Veritabanından oku diyaloğundan ve istenilen parça üzerine mousun sağ tuşuna basıp Kontrol planını serbest bırak seçeneğini seçerek manuel olarak kontrol planını veri girişi yapmak üzere serbest bırakabilirsiniz. Kontrol planı parça maskesi üzerinden serbest bırakıldıktan sonra işlemi bitirmek için kaydedilmelidir. Yükleme sırasında ek bilgileri birlikte protokolle (genel görünüm amaçlı)

50 50 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Eğer bu seçenek etkin ise veri okunması sırasında, veri grubunda kayıtlı, farklı, ek bilgiler içeren bir liste oluşturulur. Bu liste çıkış noktaları üzerinden DB- Đnfo-Alanları / Global veritabanı bilgileri ( ) altında 92xx alanının seçilmesi ile her bir ek bilgi alanları için ve örneğin bir rapor içinde gösterilebilir. Maximum kayıt adedi Burada, oluşturulan listede, ek bilgi alanı başına, kaç adet farklı kayıtların olması gerektiğinin tanımı yapılır. Eğer veri grubunda burada belirtilenden daha fazla farklı ek bilgi alanları olması gerekiyorsa, bu durumda liste maximuma kadar doldurulur ve daha sonraki diğer kayıtlar listeye kabul edilmezler. Karakteristik sınıfı için ek metinler Buton üzerinden her karakteristik sınıfı için standart metinler ekleyebilirsiniz. Bu ek metinler K2902 alanında her karakteristik için kaydedilir ve gerekirse örneğin raporlarda gösterilebilir. Pozisyon toleransları gruplaması V3.xx uyumlu Pozisyon toleranslarını eski 16-Bit sürümünün yapısı ile düzenleyebilmek için, bu seçeneğin seçili olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken, 32 Bit versiyonunun pozisyon toleransları için tüm yeni fonksiyonlar dikkate alınamazlar. Grup karakteristiği devralma Bir grup karakteristiği (örneğin X-Pozisyon) ek bilgilerini otomatik olarak, hesaplanmış olan üst düzey karakteristiğe (örneğin Pozisyon) devralmak için, seçeneği etkinleştirmekle istenilen karakteristiği seçebilirsiniz. Ek bilgiler (örneğin Operatör, Makine veya Kafa numarası) de hesaplanan karakteristik için devralınır ve bununla birlikte kaydedilir. Program başlata göre diyalog Birçok durumda, program başlat sırasında genellikle aynı işlemlerin yapılanmasından dolayı, bu durumda diyalogda gösterilen, mevcut

51 Software Konfigürasyon 51 işlemlerden bir tanesini seçerek program açılırken bunun otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz. Modül değiştirme için diyalog göster Eğer ilave olarak bu seçeneği de etkinleştirirseniz, seçilen bu işlem modül değiştirmede de etkin olarak uygulanır. 1.4 Modül bağımlı ayarlar Menü çubuğu Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Menü çubuğu üzerinden talep edilen menü kapsamını, farklı kullanıcı grupları ve modüller için uyarlama olanağınız vardır. Konfigürasyon Menü çubuğu diyalog penceresinde aşağıda gösterilen konfigürasyon olanaklarınız mevcuttur: Konfigürasyon Menü çubuğu penceresinde tüm aktüel modüller için mevcut olan menüler ve menü noktaları gösterilir. Burada işaretlenmiş

52 52 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung olan kayıtlar daha sonra program ekranında gösterilirler. Tüm işaretlenmemiş kayıtlar program ekranında gösterilemezler. Buton Hepsi açık veya Hepsi kapalı üzerinden tüm kayıtları etkinleştirebilir veya iptal edebilirsiniz. Mousunuzun sağ tuşu ile etkinleştirmek istediğiniz kayıt üzerine gidip bunları aktif konuma (işaretlenmiş veya işaretlenmemiş) getirebilirsiniz. Aktüel Menüyü yükle butonu üzerinden menü göstergesini Konfigürasyon Menü çubuğu ekranında daha sonraki gösterimler için program ekranından değiştirebilirsiniz. Daha sonra Varsayılan menüyü yükle butonu üzerinden tekrar daha önceki konfigürasyon moduna dönebilirsiniz. Đlgili menü konfigürsayonunu oluşturduktan sonra, yaptığınız bu ayarları Kaydet butonu üzerinden seçilen kullanıcı grubu için modüle göre kaydedebilirsiniz Standart dizinler Modüle göre dizin konfigürasyonuna ulaşmak için menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Yol üzerinden aşağıda resmi gösterilen Klasörler ekranına ulaşabilirsiniz. Standart dosyaları seçebilmek için kayıtların arkasında bulunan ilgili butonu tıklamanız gerekir.

53 Software Konfigürasyon 53 Standart dizinlerlere varsayılan ayarlarını yapmak için, ekranın sol tarafındaki ilgili dizinleri seçin ve bunu çek, bırak ile ekranın sağ tarafındaki istediğiniz alana çekiniz. Bu diyalog üzerinden aşağıda belirtilen seçme olanaklarınız vardır: Veri oku / yazdır Burada, ilgili qs-stat modunda, standart olarak dosyalardan okuma veya kaydetme için kullanılan, dizin yolunu belirleme olanağınız vardır. Raporlar Raporlar satırında, seçilebilecek standart raporların hangi dizinde kaydedildiğini belirleyebilirsiniz. Eğer Standart altında bir rapor seçmiş iseniz, bu rapor Icon üzerinden veya procella My. SPC modülünde Ölçümü yazdırınız butonu üzerinden başka rapor sorgulaması olmaksızın yazdırılır. Başlık sayfası altında imzalama ve onay amaçlı bir başlık sayfası belirleyebilirsiniz. Raporları PDF-Formatında yazdırabilmek için PDF-Çıktısı üzerinden verileri atabilmek için standart olarak kullanabileceğiniz bir hedef dizin belirleyiniz. Aktüel ekranı yazdır Burada, parçalar ve karakteristik grafikleri için yer tutucu içeren rapor dosyalarını seçebilirsiniz. Bunlar daha sonra ekran grafiklerini direk yazdırmak için Icon üzerinden kullanılır. Resimler Resimler altında, Q-DAS yazılımı tarafından kullanılacak olan, grafiklerin atılacağı, dizin yollarını belirleyebilirsiniz. Logo altında seçilen grafik mevcut standart raporlara Firma logosu olarak eklenir. Q-DAS Monitoring Grafik dosyası Burada, Q-DAS Monitoring programı tasarımı/vizualizasyonu için konfigürasyon dosyasının (GraphicObj.xml) hangi dizin altında kaydedileceğini seçebilirsiniz. Buton çubuğu Burada oluşturduğunuz Buton çubuğu (Hızlı seçme butonu) için yol ile birlikte dosya ismini giriniz. Eğer herhangi bir buton çubuğu kullanılmayacaksa, bu alanın boş kalması gerekmektedir.

54 54 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Giriş maskesi Burada, ilgili modul için dosya ismi Yol ile birlikte giriş maskesi (Parça, karakteristik ve değer maskesi oluşturma tanım dosyası) oluşturulmuştur. SAP Burada SAP Export dizini için yol oluşturabilirsiniz Q-DAS Scripte Yazılım içinde Script ler ile çalışabilmek için, burada scriptlerin kaydedilmiş olduğu dizin seçilebilir Kullanılan değerlendirme stratejisi seçimi Menü Konfigürasyon / Değerlendirme üzerinden aynı ismi taşıyan ekrana ulaşabilirsiniz. Buton Değiştir üzerinden ve yeterli kullanıcı yetkisi (örneğin Konfigüratıons-User) olan bir kullanıcı seçimi ile gösterim ekranından değiştirme ekranına geçebilirsiniz ve burada yeni değerlendirme stratejisi oluşturma veya mevcut stratejilerden bir tanesini standart strateji olarak belirleme olanağınız vardır. Bunun için istenilen stratejiyi Pull-Down-Menü üzerinden seçiniz, daha sonra Standart (Sağ allta) seçeneğini etkinleştiriniz ve bu uygulamanızı Kaydet butonu üzerinden onaylayınız. Eğer ekranı şu halde Tamam butonu üzerinden kapatırsanız, bundan sonra bu modülde yapılan tüm veri değerlendirmeleri, yeni oluşturulan (veya seçilen) değerlendirme stratejisine göre yapılacaktır Hedef giriş alanları Parça ve karakteristik maskesi giriş alanlarını özel olarak tek tek ön plana çıkartmak için ve böylece bu alanlara giriş gereksinimine işaret etmek için, menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Konfigürasyon gerekli giriş alanları üzerinden parça ve karakteristik düzeyi için ilgili alanları seçme olanağınız vardır. Đlgili buton üzerinden ilgili düzeyin alanlarını listeye ekleme olanağınız vardır ve buton üzerinden seçilen alanları listeden çıkartma olanağınız vardır. Girişlerin eksiksiz olduğunu aşağıda gösterilen seçenekler üzerinden kontrol edebilirsiniz. Arka plan rengi ve Yazı alanlarını yapılandırmak için bir giriş maskesi açınız (örneğin Parça girişi maskesi). Aktif maskede buton Özel / Maske görüntüsü ( ve ) üzerinden

55 Software Konfigürasyon 55 gösterilen ekrana ulaşabilirsiniz. Burada Hedef giriş alanları altında istenilen ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Açıklama: Eğer uyarlanmış bir renk görünümü ile çalışılacak ise, ilgili alanlar için seçenek Standart uygula iptal edilmelidir Ölçüm noktası tanımı Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Kullanılan ölçüm noktası tanımı üzerinden hangi ölçüm noktalarının ve hangi sırayla ( örneğin alfabe sırasına göre) karakteristik maskesi içersinde, ölçüm noktası seçme alanında gösterilmesi gerektiği belirlenebilir. Ekranın sol bölümünde Kullanılan ölçüm noktaları tanımı aktüel geçerli ölçüm noktası seçimi gösterilir. Ekranın sağ yarısında ilave olarak mevcut ölçüm noktaları listesi gösterilir. Eğer burada başka ölçüm noktaları listelenmiyorsa, bu durumda mevcut tüm ölçüm noktaları aktüel seçim listesine alınabilirler. Buton ve üzerinden tüm veya kayıtlardan bir tanesini listeler arasında değiştirme olanağınız mevcuttur. Ekran için her bir ölçüm noktasını ok tuşlarını seçerek yukarıya veya aşağıya kaydırabilirsiniz. Bundan başka buton Sınıflandırma Açık/Kapalı üzerinden seçilen kayıtları alfabetik sıraya göre listeleme olanağınız vardır. Açıklama: Seçilme durumu olmayan ama ölçüm noktaları içeren dosyalar, karakteristik maskesinde ölçme noktası alanında aktüel listede değil kaydını içerirler Kataloglar

56 56 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Katalog üzerinden aşağıda gösterilen Konfigürasyon Kataloglar ekranına ulaşırsınız. Kataloglarınızı bir dosya olarak yönetebilirsiniz veya bir veritabanına atabilirsiniz. Eğer opsiyonel olarak veritabanı satın almışsanız, bu durumda seçenek Veritabanından katalog bilgileri seçeneğini seçilebilirsiniz. Katalog içeriklerini şirketinize göre özelleştirebilir ve tamamlayabilirsiniz. Dosyadan katalog bilgileri Eğer katalog verilerini bir dosya üzerinden çalıştırmak istiyorsanız, aynı adı taşıyan seçeneği etkinleştirin ve daha sonra Dosya seçiniz butonu üzerinden ilgili *.DFD dosyası bağlantılarını seçiniz. Eğer birden fazla bilgisayardan aynı katalog dosyasına erişilecekse, bu durumda toplu erişimi mümkün kılmak için, ilgili DEF Dosyası merkezi bir dizine yerleştirilmelidir. Düzenle butonu üzerinden Katalog düzenle ekranına ulaşabilirsiniz. Burada istenilen kataloğu Pull-down-Menü üzerinden seçebilirsiniz. Eğer giriş yapılmışsa mevcut katalog kayıtlarını buradan görebilirsiniz. Burada yeni uyarlama veya diğer yeni kayıtları ekleme yapabilirsiniz. Ekranı Tamam butonu üzerinden terkederken yapılan değişiklikler kaydedilmiş olur. Veritabanından katalog bilgileri

57 Software Konfigürasyon 57 Veritabanından katalog bilgileri ile çalışabilmek için, Veritabanından katalog bilgileri seçeneğini etkinleştirin. Seçeneği etkinleştirdikten sonra daha önce Dosyadan katalog bilgileri altında anlatıldığı gibi katalog içeriğini yenileyebilir veya değiştirebilirsiniz. Verigrubundan katalog bilgileri Eğer bu seçeneği etkinleştirirseniz, bu durumda ki katalog bilgileri aktüel yüklenen verigrubuna kaydedilir, yüklenen verigrubuna kayıtlı katalog bilgileri kullanılır. Eğer verigrubuna her hangi bir katalog bilgileri yüklenmemişse, bu durumda katalog kaydı gösterilemez. Operatör- ve Çalışanlar kataloğunu kullanıcı listesi ile değiştir Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ile birlikte kullanıcı listesindeki mevcut kullanıcılar yerine operatör ve çalışanlar kataloğuna kayıtlı kullanıcılar (User) seçilmek üzere teklif edilir Kaydetme seçenekleri Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Kaydetme seçenekleri üzerinden aşağıda belirtilen yapılandırma olanaklarını sunan Kaydetme seçenekleri ekranına ulaşırsınız. Hesaplanan dağılımı sürekli verigrubuna kaydet Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, aktüel olarak belirlenmiş dağılım modeli verigrubu ile birlikte kaydedilir etkisini yapar. Sınıflandırmayı sürekli verigrubuna kaydet Bunun etkinleştirilmesi ile sınıflandırma sürekli verigrubu ile birlikte kaydedilebilir. Hesaplanan SPC-KKK sürekli verigrubuna kaydet Bu seçenek ile SPC-KKK aktüel bilgileri verigrubuna kaydedilebilir. Katalog verilerini sürekli verigrubuna kaydet Eğer bu seçenek etkinleştirilmiş ise, katalog bilgisi kaydedilmemiş dosyalara, aktüel olarak seçilmiş kataloğun tüm bilgileri kaydedilir. Eğer bu seçeneği seçerseniz, dosya hacmi aniden büyüyebilir. Bundan başka dosyaya kaydedilen katalog bilgilerini program ekranından silme olanağınız yoktur.

58 58 Softwarekonfiguration und Benutzerverwaltung Trend kompenzasyonunu dosyaya kaydet Eğer bir trend kompenzasyonu uygulanmış ise, bunun bu seçenek etkinleştirilerek verigurubu ile birlikte kaydedilmesi sağlanır. Gösterilmeyen değerlerin kaydı Burada hangi attribut değeri ile örneğin hangi kaçak testi nedeniyle veya tekil değerlerin değer akışı içinde manuel gerçekleştirilen seleksiyonlar iptal edilip işaretlenmesi gerektiği tanımları yapılır. Seçim için yanda bulunan seçeneklerden birini seçebilirsiniz Harici dosyalar Menü Konfigürasyon / Sistem ayarları / Harici Dosyalar üzerinden seçenek Kapatırken dosyayı çağırın üzerinden yazılımın sonlandırılmasından sonra seçilen dosyayı veya otomatik olarak bir scripti çalıştırma olanağınız vardır. procella My.SPC modülünde ilave olarak bir dosya veya scripti istek üzerine çalıştırma olanağınız vardır. Aşağıdaki seçenek ile procella My.SPC (Dosya ismi veya Metin Script çalıştır ) de buton yazı karakterini belirleyebilirsiniz. Eğer örneğin bir BATCH dosyasında aktüel yüklenen dosyanın ismini düzenlemek istiyorsanız, yüklenen *.DFQ veya *.DFD dosyası dosya isimlerini Aktüel yüklenen dosyayı scripte devret seçeneğini etkinleştirerek devralabilirsiniz. Bundan başka parça seviyesinde bir K-Alanının alan içeriğini ilgili seçenek ile devretme olanağınız vardır. 1.5 Grafik ayarları

59 Software Konfigürasyon 59 Grafik görüntülerini özel yapılandırma olanağınız vardır. Bu kitapçığın Bölüm 3 kısmında açıklanan ayarların kaydedilmesi olanaklarının yanında, tekil grafikler genel görünüm grafiklerıne de eklenebilir ve oradaki görünümler özelleştirilip uyarlanabilirler. Genel görünüm grafikleri altında örneğin Form yaprakları, karakteristik tanım değerleri grafikleri veya parça protokolleri yanında procella My-SPC modülünün Görünüm / Giriş ekranını anlamak gerekir. Örnek olarak Tanım değeri karakteristik 3 ekran görüntüsünde gösterilen değer akışı görüntüsünü, Tekil değerler değer akışı standart görüntüsünü etkilemeden, aynı ekranda özelleştirip değiştirebilirsiniz. Bunun için Tanım değerleri karakteristik 3 grafiğini açınız ve değer akışı sütunu üzerinde mousunuzun sağ tuşuna tıklayarak Grafik ayarları kaydını seçiniz ve böylece istenilen değişikliği veya uyarlamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu örnekte arkaplan rengi beyaz olarak değiştirilmiştir ve Eksen skala karşılaştırma (birçok resim) altında Değer numaraları seçeneği Gösterge sınırlama için etkinleştirilmiştir.

O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System

O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System Versiyon: 1/ Mayıs 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de

Detaylı

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DBM DB-Upload Versiyon: 1 / Ocak 2010 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DAS ME 8 Yükleme Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet:

Detaylı

Bosch Recording Station Appliance. Yazılım Kurulumu El Kitabı

Bosch Recording Station Appliance. Yazılım Kurulumu El Kitabı Bosch Recording Station Appliance tr Yazılım Kurulumu El Kitabı Bosch Recording Station Appliance İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Güvenlik bilgileri 6 1.1 Kullanılan güvenlik sembolleri 6 1.2 Kurulum/konfigürasyon

Detaylı

Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı

Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı Versiyon 2.0.4.45 İçindekiler 1. Giriş 3 2. Programın yapısı 3 2.1 Ana menü.........................................................................................3

Detaylı

Bosch Recording Station. Kurulum el kitabı

Bosch Recording Station. Kurulum el kitabı Bosch Recording Station tr Kurulum el kitabı Bosch Recording Station İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Güvenlik bilgileri 6 1.1 Kullanılan güvenlik sembolleri 6 1.2 Kurulum/konfigürasyon 6 1.3 İmha Etme

Detaylı

Televis Sistem. Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı. Kullanıcı Kılavuzu

Televis Sistem. Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı. Kullanıcı Kılavuzu Televis Sistem Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı Kullanıcı Kılavuzu Televis Sistem TelevisNet TelevisNet Windows platformu için dizayn edilmiş, arayüzü bir çok değişik

Detaylı

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web Imprint Bu kitapta yer alan bilgiler, ön bilgilendirme yapılmaksızın değiştirilebilir. Continental Automotive GmbH şirketinin böyle bir durum karşısında herhangi

Detaylı

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com

V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com V R X SES KAYIT YAZILIMI Kullanım Klavuzu (Version: 1.4 r1) www.teknikom.com VRX SES KAYIT YAZILIMI HAKKINDA...1 NELER YAPILABİLİR...2 ÖNEMLİ UYARILAR...3 YASAL UYARI...3 GÜVENLİK UYARISI...3 GEREKLİ BİLGİSAYAR

Detaylı

KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ

KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ars-efor KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ KULLANIM KILAVUZU StressWin PRO V3.0 T e k n o l o j i Ü r e t i r Merkez: Prof. Osman Turan Sok.

Detaylı

1 Başlamadan Önce 3. 2 DentalExplorer ın Kullanım Konsepti 11. 3 DentalExplorer ın Seçenekler Menüsü 14

1 Başlamadan Önce 3. 2 DentalExplorer ın Kullanım Konsepti 11. 3 DentalExplorer ın Seçenekler Menüsü 14 1 Başlamadan Önce 3 1.1 DentalExplorer ın Konfigurasyonu 3 1.1.1 Destek 3 1.1.2 Genel 4 1.1.3 Dil 4 1.1.4 E-Mail 5 1.1.5 Printdesigner 5 1.1.6 Dışarıdan Bilgi Alımı 7 1.2 Kullanım Hakkında Genel Bilgiler

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02

e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02 e-baski.com Yönetim Arayüzü V 1.02 İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 E-BASKİ.COM NEDİR?... 3 E-BASKİ.COM YÖNETİM ARAYÜZÜ... 3 FİRMALAR E-BASKİ.COM SİSTEMİNİ NASIL KULLANABİLİRLER?...3 FİRMA AYARLARI...5 Değiştirilebilen

Detaylı

İş Akış Yönetimi LOGO Ocak 2011

İş Akış Yönetimi LOGO Ocak 2011 İş Akış Yönetimi LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İş Akış Yönetimi... 4 İş Akış Rol Tanımları... 5 Rol Tanım Bilgileri... 6 İş Akış Kartları... 7 İş Akış Bilgileri... 8 İş Akışı Genel Bilgileri...

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR STEEL ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR B Ö L Ü M 1 İ Ç İ N D E K İ L E R BÖLÜM 1. İÇİNDEKİLER BÖLÜM 2. GİRİŞ Bölüm 2-1 SİSTEM VE YAZILIM GEREKSİNİMLERİ 2 KURULUM 2 PROGRAMIN YAPISI 3 ÇALIŞMA ORTAMI İLE İLK TEMAS

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

AVG Email Server Edition 2012

AVG Email Server Edition 2012 AVG Email Server Edition 2012 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2012.06 (2/28/2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu İçindekiler Lisans Sözleşmesi 3 Programa giriş 00-00 İlk işlemler PLC Ayarları 00-01 Program Özellikleri 7 Malzeme

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com my LOG Özel Asistanınız Kullanım Kılavuzu Sürüm: 1.1 www.teknikom.com MYLOG KİŞİSEL SES KAYIT CİHAZI HAKKINDA...1 ÖNEMLİ UYARILAR...1 YASAL SORUMLULUK... 1 GÜVENLİK UYARISI... 1 SAYISAL TELEFONLARIN KAYDEDİLMESİ...

Detaylı

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3.

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. PROGRAMIN KULLANIMI... 10 3.1 KULLANICI GİRİŞİ... 10 3.2 PROGRAMIN

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı