RO1-LEO LLP-LdV/TOI/2013/RO/007. Gıda Güvenliği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2013-1-RO1-LEO05-28756. LLP-LdV/TOI/2013/RO/007. Gıda Güvenliği"

Transkript

1 RO1-LEO LLP-LdV/TOI/2013/RO/007 Gıda Güvenliği

2 Kitap seviye 1 - Gıda endüstrisinde, mutfaklar ve lokantalarlardaki öğrenciler ve işçiler için gıda güvenliği temel bilgi s. 3 GİRİŞ 1996 yılından beri Otelcilik ve Turizm Liseleri organizasyon yetkilileri ile Otelcilik ve Ağırlama endüstrisinin sosyal ortakları arasında bir anlaşma vardır yılında tüm taraflarca yeni bir anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmanın amacı; gençleri, konukseverlik alanında Otelcilik ve Turizm Liseleri ile Otelcilik ve Ağırlama Endüstrisinin birlikte geleceklerindeki uzmanlaşmaya daha iyi hazırlayabilmesidir. Bu bağlamda, diğerleri ile birlikte öğretmen eğitimi Konuk Severlik Formasyonu adı altında Flanders (Horeca Vorming Vlaanderen) ın işbirliği ile organize edilir. Gıda güvenliği üzerine bu çalışma kitabının geliştirilmesi yeni anlaşma bağlamında kurulan diğer faaliyetlerden biridir. Birinci sınıflar için gıda güvenliği çalışma kitabı, üç çalışma kitabından oluşan setin birinci kısmını oluşturur eğitim-öğretim yılı boyunca, ikinci sınıflar için çalışma kitabı hazırlanacak ve eğitim ve öğretim yılında üçüncü sınıflar için gıda güvenliği çalışma kitabının hazırlanması beklenmektedir. Bu çalışma kitabı hazırlanırken; çalışma grupları içinde öğretmenler, gıda endüstrisi ve besin zincirindeki gıda güvenliği için çalışan Flaman Federal Ajansı arasındaki disiplinler arası danışmayı kuvvetlendirmek için yoğun biçimde çalışıldı. Bunların hepsi misafirperverlik ve turizm için öğrenme merkezi olan Guidea nın koordinasyonu altında meydana geldi. İşbirliğinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etmek isterim ve bu çalışma kitabının gıda güvenliği derslerindeki disiplinler arası sunumlarda siz öğretmenler için bir ilham kaynağı olmasını umut ederim. Monique Van der Straeten Komisyon eş başkanı Eğitim-Misafirperverlik anlaşması

3 s. 4 Bu çalışma kitabının genel kullanım kılavuzu Genel amaç : Birinci sınıfın sonunda, idare tarafında belirlenmiş yazılı kuralları hedef davranışlar olarak öğrenciler gösterir. İdarenin bu kuralları; HACCP talimatları ile öngörülen hijyen, güvenlik ve çevre bakımını amaç edinir. Göstergeler : 1. Öğretmenler öğrencileri için faydalı olacağını düşündükleri öğeleri kullanmakta serbesttirler. 2. Bu çalışma kitabındaki alıştırmaların amacı öğretmenlere ilham vermektir. Alıştırmalar bu dersi öğreten öğretmenlere veya genç öğretmenlere bir katkıdır. Öğretmenlerin hiç bir suretle tüm konuları tamamlamak veya tüm alıştırmaları yapmak zorunda olmaları gibi bir amaç yoktur. 3. Bu çalışma kitabında belirtilen genel öğretimin ipuçları disiplinler arasıdır ve dil politikasına ve diğer disiplinlerle olan ilgisine dikkat edilir. Hem bireysel hem de sınıfa yönelik hesaba katılan farklılaşma ilkeleri de ayrıca dikkate alınabilir. Bu yüzden gruplara uygulanan öğretici ipuçlarını seçmekte öğretmenlerin çaba göstermesi önemlidir. 4. Öğretmenler için çalışma kitabı aşağıdaki gibi organize edilir : Her ders bölümü için : 1. Öncelikle, öğrenme hedefleri verilir. 2. Ayrıca, bazı öğrenme ipuçları ve metodolojik işaretler önerilir. 3. Daha sonra, öğretmenlerin her bölüm için kullanabilecekleri ek öğretim bilgileri verilir. Öğretmen için olan çalışma kitabı, her konudan sonraki tartışmaların ipuçlarını ve öğrenci çalışma kitabının tam doldurulmuş halini de kapsar. 5. Her alt başlığın başlangıcında belirtilen öğrenme hedeflerinin değerlendirilmesi her dersten sonra verilir. Değerlendirme ise öğrencinin davranışını sözlü ya da yazılı sınavlarla gözlemleyerek yapılır.

4 s. 5 Içerik tablosu Hijyen Bölüm 1: Kişisel Hijyen Bölüm 2: Giyim Bölüm 3: Malzemelerin Bakımı Bölüm 4: Bulaşma Riskleri Bölüm 5: Gıda Uygulaması GÜVENLİK Bölüm 1: Malzeme Güvenliği Bölüm 2: Personel Güvenliği Bölüm 3: İlk Yardım Bölüm 4: Simge Okuma ÇEVRE Bölüm 1: Enerjinin akılcı kullanımı Bölüm 2: Atık ve işleme Bibliografya Fotoğraflı Malzeme Kitaplar Yansıma Grubu

5 s. 10 Bölüm 1: Kişisel Hijyen Içerik Tablosu 1. Saç Hijyeni 2. Ağız Hijyeni 3. El Hijyeni 4. Kağıt Mendil Kullanımı

6 s Saç Hijyeni 1.1 Karikatür Tamamlayın : Saçım temiz ve toplu

7 s Çalışma Hedefi Saç Hijyeni konulu dersten sonra : - Öğrenciler, kendi kelimeleri ile saç hijyeninin ne olduğu açıklayabilmeliler. - Öğrenciler, kendi üzerlerinde doğru saç hijyenini uygulayabilmeliler. - Öğrenciler, doğru saç hijyeninin nasıl sağlanacağını anlatabilmeliler. 1.3 Saç Hijyeni ile ilgili öğretici ipuçları: - Hangi öğrencilerin tamam olduğunu kontrol et. Hangi öğrenci daha iyisini yapabilir? Çalışma Puanı - Görev : Bir saç teli al ve mikroskopla bak - Görev : öğrencilere saç bakımının nasıl olması gerektiğini açıklayacak, farklı saç şampuanlarını ve benzerlerini onlara anlatacak bir kuaförü davet et. Bu, okulun içindeki veya dışındaki kuaförlük bölümleri gibi diğer bölümlerle işbirliği içinde de düzenlenebilir.

8 s Dersin Konusu: Pul diğer bir ifade ile Kepek konusu ile ilgili bir ders aracılığı ile disiplinler arası etkinliği hazırlayabilirsiniz. Dersin Içeriği : Hemen hemen gençlerin yüzde ellisinde oluşan kepek oldukça yaygındır. Her üç günde bir başınızda yeni deri hücreleri oluşur. Ölü deri hücreleri pullanır ve bu ayrıca pul oluşumunun sebebidir. Her gün vücudumuz on milyar pul oluşturur. Oluşan pullar havaya uçar, diğer insanların üzerine, kendi üzerimize ve yere düşer. Hayatınız boyunca sadece bu pullardan oluşacak onar kiloluk iki çantayı doldurabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca hayvanların kılları, tüyleri ya da derilerinin de pulları vardır. Gerçekten bunu yaparlar! Hayvanlar için deri pulları bizim içinse kepek diye adlandırılırlar. Gençler tam hızla yağ hücreleri üretirler. Bu sebeple sizler yani gençler on iki yaşından başlayarak kepekten ve aknelerden sıkıntı çekersiniz. Pullarla dolu olsalar bile saç fırçaları ve taraklar kepeğe neden olmazlar. Bazen insanlar sahte kepekleri gördüklerinde çoktan panik olmaya başlamışlardır bile. Örneğin saçlarınızdaki şampuanı iyi durulamadığınızda bu durum ortaya çıkabilir. Bu şampuanınız koyulaştığında ya da çözülmeye başladığında ortaya çıkar. Bu kepekle aynı şey değildir. Bu yüzden sadece saçınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Şimdi bu kepekten nasıl kurtulabilirsiniz?! Şimdi kepeğin ne olduğunu biliyorsunuz: bunlar kepeğe karşı neler yapacağınızdır. o Haftada birkaç kez saçlarınızı yıkayın; mümkünse her gün, o Saçlarınızdaki şampuanı iyice duruladığınızdan emin olun, o Eğer normal şampuan yardımcı olmuyorsa, kepeğe karşı etkili özel bir şampuan deneyin.

9 s Çalışma Bilgileri-Hijyen 1. Saç hijyeni nedir? Doldurun. - saçınızı haftada bir kez ya da her gün yıkayın - saçınızı günlük olarak tarayın veya fırçalayın - uzun saç toplanmalıdır. 2. Neden saç hijyeni? - yiyeceklerin içine saçın düşmesinin engellenmesi için 3. Doğru saç hijyeni nasıl sağlanır? - Yağlı saçtan kaçının - Görünen kepekten kaçının - Bitlerden kaçının : saçını düzenli olarak kontrol ettiğinden emin ol ( örneğin her ay) - Saçınızı toplayınız. - Saç jölesi kullanımını sınırlandırın (okulda izin verilse bile ) - Gıda ile çalıştığınız zamanlarda: saça bone takmak zorunludur. (bakınız Hijyen Bölüm 3 : Giyim)

10 s Alıştırmalar ve çözümler a) Sıradaki doğru resmi daire içerisine al Doğrula: 1, 2 ve 3

11 b) Hangi saç yapımı hijyenik hangisi değil? Açıklayınız. Resim 1: bu saç yapımı hijyenik: saç toplanmış Resim 2: bu saç yapımı hijyenik: saç kısa ve temiz Resim 3: bu saç yapımı hijyenik: uzun saç toplanmış Resim 4: bu saç yapımı hijyenik değil: uzun saç ne bağlanmış ne de kapatılmış. Eğer saç filesi takarsanız saçınız sadece gevşekçe toplanmış olur.

12 s. 16 c) Doğru saç hijyeni ile ilgili mutfakla alakalı dergi ya da gazeteden beş adet resim kesip çıkartınız.

13 s Ağız Hijyeni 2.1 Karikatür: Tamamlayınız : Dişimi fırçalarım.

14 s Çalışma hedefi Saç hijyeni ile ilgili dersten sonra: - Öğrenciler dişlerinin iyi fırçalanması ile kötü ağız temizliği arasındaki farkı bilmelidirler. - Öğrenciler kötü ağız hijyeni ile ilgili iki örnek verebilmeliler. 2.3 Öğretici ipuçları - Ağız hijyeni - Bazı yiyeceklerden sonra ağızda kötü bir koku oluşabilir. Sarımsağı ve soğanı düşünün. Ayrıca kahve ve sigara dişlerin fırçalanmaması ya da kötü fırçalanması yiyecek kalıntıları oluşmasına, bunlarda çürümeye yol açar. Bir parça soğan ya da sarımsağı yiyerek bunu sınıfta test edebilirsiniz. - Öğretmen çürümüş yiyeceği gösterir ve eğer en az günde bir kez dişlerinizi fırçalamazsanız, dişleriniz içinde bu çürümüş gıdalar oluşabilir; şeklinde öğrencilerin dikkatlerini çeker.

15 s Dersin Konusu: Diş Plağı: Dişlerinizi nasıl iyi fırçalarsınız? Dersin içeriği: Ağzınız büyük bir yerdir. Sıcak ve nemli olmakla birlikte düzenli bir şekilde içine yiyecek koyarsınız. Bu da ağzınızı her mililitre tükürükte yüz milyondan fazla mikrop için subtropik bir yüzme cenneti haline getirir. Ağzınız mikroptan azade değildir. Vücudunuz en hijyenik olmayan kısımlarından birisidir. Bir kez dişlerinizi fırçalamayı unutursanız mikroskobik arkadaşlarınızı düşünün. Eğer bunu bir kaç gün daha yapmamaya devam ederseniz, beyaz dişlerinizi üzerine pis, yapışkan bir tabaka ile ödüllendirirsiniz. Dişlerinizin üzerindeki bu ince tabakaya diş plağı ya da basitçe plak denir. Plak; yiyecek kalıntılarının peltesi, yıpranmış ağız hücrelerinde ve çok sayıda bakteriden oluşur. Bu kalıntıdan nasıl kurtulabilirsiniz? Dişlerinizi iyice fırçalayarak diş plağını giderebilirsiniz. Çok sayıdaki sert diş plağına ise tartar denir. Diş hekiminiz tartarı kretuar adı verilen kazıyıcı bir makina ile temizler.

16 s Plak testi: o Neye ihtiyacın var? Bir diş fırçası, bir tüp diş macunu, diş plakaları için tartar belirleyici dedektörler ve tabletler ( diş hekiminizden ya da eczanenizden bulabilirsiniz) ayrıca su (alternatif : arayüz fırçası ve diş ipi) o Nasıl uygularsınız? Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Tartar belirleyen dedektörlerden ağzına yerleştirin, bir yudum su için ve ağzınızın içinde çalkalayın, maddenin ağız içinde her yere dağılmasını sağlayın, aynaya bakın ve gülümseyin. Eyvah! dişlerime ne oldu? Tabletler diş plaklarını boyayan bir madde içerir. Dişlerinizin neresini iyi fırçalayamadığınızı gösterirler. Dişlerinizi yeniden fırçalayın. Bu yöntemle daha önce gördüğünüz diş plağını ve diş lekelerini yok edebilirsiniz. Ayrıca diş ipi de kullanabilirsiniz. Diş ipi ile diş aralarındaki kalıntıları çabucak temizleyebilirsiniz, hatta az önce dişlerinizi fırçalamış olsanız bile. - Dişlerinizdeki oyuklar iki şekilde oluşur: yemek artıkları ve bakteriler. Bakteriler dişlerinizin arasındaki yiyecek artıklarından beslenirler. (özellikle şekere bayılırlar) Şekeri aside çevirirler (asit dişlere zarar veren bir maddedir). Bu asitler dişlerinizdeki oyuklara sebep olurlar. Dişlerinizi düzenli fırçalayarak ve düzenli diş ipi kullanarak, yiyecek artıklarına ve bakterilere bu şansı tanımamış olursunuz.

17 s Test : o Neye ihtiyacınız var? Kola, kapaklı bir reçel kavanozu,eski bebek dişlerinizden biri ya da bir parça yumurta kabuğu ve bir takvim. o Nasıl uygularsınız? Kavanoza bir miktar kola dökün. Dişi içine koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve güvenli bir yere koyun. Tarihini takvimden işaretleyin. Her hafta dişi gözlemleyin. Bu işlemi birkaç hafta daha tekrarlayın. Ne görüyorsunuz? Haftalık tabloya bunu yazın.(örneğe bakın) Daha sonra öğrencilerle gözlemlediklerinizi sınıfta tartışın. Öğrencilerinizi sınıfta gruplara ayırın. Her gruba tablodaki farklı haftalarla ilgili edindikleri tecrübeleri yazmalarına izin verin.(daha sonraki sayfalara bakınız) daha sonra tecrübelerinizi sınıfta tartışınız. Neden kola kullanılır? Koladaki asit ağzınızdaki bakterilerin ürettiği asitle aynı işi yapar. Diş minesini etkiler ve dişinizi çürütür. Içtiğiniz zaman kola ağzınızdan çabucak geçer ve kavanozdaki gibi dişlerinizi direkt etkileyemeyebilir.kolanın dişlerinize zarar verebilmesinin tek yolu onu ağzınızda birkaç haftalığına tutmanızdır. Bu da gerçekten önerilmez. Eğer kola içindeki dişinizde (ya da yumurta kabuğunda) bir değişiklik görmezseniz deneye birkaç hafta daha devam edebilirsiniz.

18 s. 24 Haftalık tablo örneği : Hafta sayısı Öğrenci grubu sonuçlar 1. Hafta 2. Hafta 3. Hafta 4. Hafta 5. Hafta 6. Hafta 2.4 Çalışma bilgisi-ağız hijyeni A. Dişleri fırçalama 1. Dişlerinin iyi fırçalanması için neye ihtiyacın vardır? diş fırçası + diş macunu 2. Dişlerinizi niçin fırçalamak zorundasınız? o Günlük beden hijyeninin bir parçasıdır. o Diş oyuklarını engellemek için dişlerinize özen gösterin. o Fırçalanmış diş= Temiz ve güzel görünüm o Unutma : dişlerinizi fırçalamanın yanında, ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası da kullanın. 3. Dişlerinizi iyi fırçalamadığınızda ya da az fırçaladığınızda ne olur? Diğer bir ifade ile kötü ağız hijyeninin sonuçları nelerdir? Fırçalanması ihmal edilmiş dişler: kötü dişler, iltihaplı dişeti ve kötü bir nefes

19 fırçalanması ihmal edilmiş dişler neye sebep olur: Takma dişlere Eğer sakız çiğnerseniz, bu meydana gelir: böylece nasıl sonuçlandırırsınız? dişlerimi her gün fırçalarım! Biliyor musunuz? Ağzınızda yeryüzündeki insanlardan daha fazla bakteri vardır. Gerçekten çok fazla!

20

21 s El hijyeni 3.1 Karikatür Tamamlayınız : Ben ellerimi yıkarım.

22 Çalışma hedefi : El hijyeni hakkındaki dersten sonra : - Öğrenciler ellerinin doğru bir şekilde yıkarlar. - Öğrenciler ellerini yıkamanın zorunlu olduğu zaman bilir ve kendiliğinden ellerini yıkarlar. - Yemek hazırlarken öğrenciler temizce kesilmiş tırnaklara sahiptirler. Öğrencilerin, ojeli ya da jel tırnakları olmamakla birlikte, uygulama sırasında herhangi bir takı da takmamaktadırlar. 3.3 Öğretici ipuçları -el hijyeni : - Uygulamalı ders öğrencilere her zamanki gibi ellerini yıkamaya izin vermekle başlar. - Öğretmen, öğrencileri ellerini şu anda nasıl yıkarlar konusunda gruplar halinde bir film yapmaya izin verir. - El hijyeni hakkındaki dersten sonra, aynı görevi verir ama onların eylem planı uygulamalarını sağlar. (bakınız s. 29 ve s. 30). - Farklılıklar sınıfta tartışılır. - Tırnak fırçası kullanımını ve dezenfekte göstermek için. Tırnak fırçası dezenfekte ise sadece bu durumda yararlı olabilir. Aksi takdirde, bu fırça da bakteriler için bir üreme yeridir. - Film "Ratatouille" den bir alıntıyı göster: El hijyeni - Öğrencilerin adım eylem planı adımı gerçekleştirmesini sağlayarak, uygulamalı ders eylem planı öğretin.

23 s El hijyeni Bilgilerini çalışma. 1. El hijyeni nedir? Tamamlayın. Ellerinizin her zaman temiz ve düzgün olduğundan emin olun. Tırnaklarınız kısa kesilmelidir ve tırnakların etrafını çevreleyen ölü deride hiç kir bulunmamalıdır. 2. El hijyeni neden bu kadar önemlidir : Hatta bunun farkında olmadan, İnsanlar bir çok bakteriye maruz kalmaktadır. Örneğin: Öksürdüğnüzde veya hapşırdığınızda. Elinizi sık sık ağzınızın önüne tutarsınız. Bu arada, eliniz sayısız bir miktarda bakteri içerir. Eğer daha sonrasında ellerinizi yıkamaz ve gıda ile çalışmaya devam ederseniz, bir sürü insanı da enfekte edebilirsiniz. 3. El hijyeni ile nasıl başa çıkılır? Ellerinizi ve bileklerinizi sık sık yıkamayı bir gelenek haline getirin ve bu durumda onları mikroplardan temizleyin (dezenfekte edin).hatta bunu düşünmeden yapacağınızı, bir süre sonra fark edeceksiniz. Bu yol ile, size ya da diğer insanlara bulaşması engellenmiş olacaktır..

24 s El hijyeni aynı zamanda ; Oje kullanmamaktır.

25 s. 33 Hiçbir jel ve akrilik tırnaklar olmamasıdır.

26 s. 34 Ellerinize kına ya da hiçbir boya olmamasıdır.

27 s Takı ya da delmenin (piercings) durumu nedir? - Takı : yasak - Saat : yasak - Delme (Piercings) : yasak, görünmeyenler hariç.(örneğin göbek delmesi (piercing)) 6. Neden takı ve delmeler (piercings) yasaklanmıştır? - Saatler, yüzük ve kolye gibi takılar, bakteri, mantar ya da virüsler gibi hastalığa neden olan şeyleri (patojenleri) içerebilir. - Kolyenin taşlar gibi küçük parçaları, halka veya son kısımları çıkıp ya da kırılıp çorbanın içine düşebilirler. - Yüzük ya da küpe gibi tüm mücevherleriniz de gıda içine düşebilirler. Çorbanın içinden kolyenizi alsanız bile, hastalığa neden olan bir sürü şeyler (patojenler) hâlâ çorbanın içinde vardır. - Yüzükler örneğin makinenin içine takılıp kalmalarını ve parmak uçları sökülmelerini engellemek için yasaklanmışlardır. - Aynı zamanda yüzük altında gizlenmiş bakterilerin de olmasından dolayı.

28 s El hijyenin en üst seviyede olduğundan nasıl emin olunur? 6 adımda eylem planını kullanarak ellerinizi temizleyin: Adım 1: Ellerinizi musluk altında ıslatınız. Adım 2: İyice sabunlayın.

29 s. 37 Adım 3: En az 20 saniye boyunca ovalayın : üst tarafı, aşağı tarafı ve parmaklarınızı, başparmak ve bileğinizi de unutmayın. Adım 4: Temiz bir tırnak fırçası ile tırnak altını da fırçalayın.

30 s. 38 Adım 5: Ellerinizi sıcak su ile derinlemesine durulayın. Adım 6: Ellerinizi temiz bir havlu ile ya da kağıt bez ile kurulayın.

31 s. 39 Bu resimde, ellerinizle yıkanması unutulmuş eller üzerindeki bölgeleri görmektesiniz (kırmızı ve mor ile renklendirilmiş.) Böylece: En yüksek derecede el hijyeni için eylem planını takip edin! 8. Ellerinizi yıkadığınızdan emin olun : - Her uygulamalı ders başlagıcında. - Her lavabo ziyaretinden sonra. - Derse verilen her arada. - Hapşırma, burun temizlendikten ya da kafa kaşınmasından sonra. - Çöp tenekesine dokunduktan sonra. - Telefon, bilgisayar ve bu gibilere dokunduktan sonra. - Çiğ et, balık ve kümes hayvanları ile çalıştıktan sonra.

32 s Alıştırmalar ve çözümler - el hijyeni a) Ellerinizi yıkamak zorunda olduğunuzdan ne zaman emin olursunuz? Beş durumu özetleyiniz. - Her uygulamalı ders başlagıcında. - Her lavabo ziyaretinden sonra. - Derse verilen her arada. - Hapşırma, burun temizlendikten ya da kafa kaşınmasından sonra. - Çöp tenekesine dokunduktan sonra. - Telefon, bilgisayar ve bu gibilere dokunduktan sonra. - Çiğ et, balık ve kümes hayvanları ile çalıştıktan sonra. b) Görünen takılar yasaktır. Aşağıdakilerden hangileri takılmasına izin verilen takılardır? - Saat - Yüzük - Firkete - Küpe - Bileklik - Kolye - Burun delmesi (piercing) - Göbek delmesi (piercing)

33 Bölüm 2: Giyim (Elbise) İçerik tablosu 1. Temiz ve düzenli iş (çalışma) giysileri

34 1. Temiz İş (çalışma) Giysileri 1.1. Karikatür Tamamlayın: Doğru ve temiz çalışma giysileri giyerim.

35

36 1.2. Öğrenme Hedefleri İş giysileri hakkındaki dersten sonra: - Öğrenciler; doğru, düzgün ve temiz iş giysilerinin ne olduğunu söyleyebilmeli, - Öğrenciler; doğru, düzgün ve temiz iş giysileri giyebilmeli Öğretici ipuçları Öğrencilere bir aşçının veya bir garsonun nasıl görünmesi gerektiğini sorabilirsiniz. Veya öğrencilere futuristik bir mutfak yada üniforma tasarlamasını isteyebilirsiniz.! Üniformanın kurallara uygun olmasını unutmayın.

37 Çalışma Bilgisi Biraz Tarih İş giysilerinin kökeni bizi 7.yüzyıl Yunanistan ına kadar götürür. Şefler okuyabildikleri için entelektüel olarak Kabul edilmişlerdir. Filozoflar ve sanatçılar ile birlikte zulüm görmüşlerdir. Rum-Ortodoks manastırlarından kaçmalarının nedeni de budur.

38 56 Gözden kaçmamalıdır ki; Şeflerde rahipler gibi aynı giysileri ve şapkaları giyerler. Bu giysiler beyazdır. Bu yolla; Tanrı ya hakaret etmezler. Çağdaş mutfak giysilerinin kökeni 19. yüzyıla kadar dayanır ve önceliklede beyazdır. Beyaz renk, görünüm olarak bakımlı ve düzgün bir imaj çizer Mutfak Giysileri Klasik Mutfak Giysileri: 1. Aşçı Şapkası (Kepi) Ne? Aşçı kepi mutfak için özel bir şapkadır. Niçin? Saç kıllarının ve kepeklerinin gıdalara düşmesini önlemek için (herkes günde adet saç telini kaybeder). Saçları dumana ve ise karşı korumak için.

39 Türleri? - Klasik Tip: Erken dönemlerde; daha yüksek baş, daha yüksek rütbe şeklinde bir kural vardı. Aşçı kepi, pamuk veya kağıt (tek kullanımlık) gibi malzemelerden yapılır. - Saç Bonesi. Saçı tamamen kapatır ve elastiktir. Sentetik kumaşlardan yapılır. (dokuma değildir)

40 58 Nedir? 2. Mutfak yeleği / Aşçı Yeleği (Önlüğü) İki sıra düğmesi olan bir yelektir. Genellikle beyazdır ama diğer renkleri de mevcuttur (resme bakınız). İki sıra düğmesinin olması kullanışlıdır, kirlendiğinde terside giyilebilir. Uzun kollu mutfak önlükleri daha kullanışlıdır. Bu yolla; koldaki tüyler (kıllar) gıdalara düşmez ve yanmalara karşı daha iyi korur.

41 59 Niçin? Aşçı önlüğü (yeleği) hijyenik ve 50% si den fazlası pamuk olmalıdır. Pamuk, aşağıdaki özelliklere sahiptir: - Giyeni daha az terletir. - Giyen kişi kolay haraket edebilir. - Klasik renk olan beyaz da ısıyı dışarı verir. Türleri? Güvenlik düğmeleri olan önlükler: Işıklı düğmeler ve basmalı düğmeler tavsiye edilir çünkü bu şekilde; örneğin yangın durumunda yelek tek hareket ile çıkartılabilir. Düğmeli önlükler: Daha az tavsiye edilir çünkü düğmelerin hepsi iliklenmelidir (ve bu hem zaman kaybıdır hem de daha az güvenlidir).

42 60 Nedir? 3. Önlük Önlük(beyaz); giyen kişinin üst bacağının en az 1/3 nü korur.

43 61 Niçin? Önlük; aşçının pantolonunu kirlenmeye karşı korur. Türleri? Pamuk: Bu önlüklerin en az 50% si pamuktan oluşur ve en klasik olanlarıdır. PVC: Genellikle kasap ve balık dükkânlarında kullanılır çünkü su geçirmezler. Dokuma olmayan kumaş: Tek kullanımlık önlüklerdir. Su geçirmez değillerdir. Nedir? 4. Mutfak Pantolonları Sadece mavi-beyaz tasarımlı klasik hijyenik pantolonlar giyilir. Ayrıca diğer tasarımlar da mevcuttur.

44 62 Niçin? Sadece mutfakta giyilen pantolonlar daha hijyeniktir. Türleri? Bay- bayan pantolonlarının üst bacak genişliği ve yüksekliüği farklıdır. Nedir? 5. Güvenli Ayakkabılar Çelik uçlu ve kaymaz tabanlı ayakkabılardır.

45 63 Niçin? Mutfak ayakkabıları beyaz renklidir ve bu renk kiri daha kolay gösterir. Ayakkabıların çelik uçları; ayakkabıyı giyenlerin ayaklarını her türlü engellere karşı korur. Ayrıca; bıçak, tencere gibi mutfak gereçlerinin düşmesi durumunda ayakları korur.

46 Oda Giysileri Nedir? Oda giysileri okulun kendisi tarafından belirlenir. Bunu bir tür üniforma olarak düşünebiliriz. Üniforma, her zaman düzgün ve temiz olmalıdır. Düğmeleri eksik olmamalı, fermuarın iyi çalışması ve üniformanın üstünde herhangi bir kir ve leke bulunmaması gerekir. Üniformalar (oda giysileri) çoğunlukla şunlardan oluşur: - Kızlar için: Pantolon ya da etek ile bluz ve bunlara uygun kravat yâda eşarp. Çoğunlukla kısa topuklu siyah ayakkabılar. Kısa topuklu siyah ayakkabılar; düz ayakkabılara göre kıyafeti daha kadınsı gösterir. - Erkekler için: Bir kravat ya da gömlek ile eşleşen pantolon ve gömlek. Siyah, klasik ayakkabılar - Spor ayakkabıları kabul edilemez! Ayrıca gıda sektöründe kullanılan üniformalara otel, kafe ve restoran yöneticileri tarafından karar verilir. Bazı örnekler için, aşağıdaki resimlere bakın.

47 65

48 66

49

50 67 Niçin? Misafirler ile çalışanları kolayca ayırt edebilirsiniz. Ayrıca okul, otel, restoran ve kafenin imajı hakkında fikir verir. Okulların açık olduğu günlerde; veliler ve gelecek öğrenciler için kimin öğrenci olduğu hemen anlaşılır. Otel, restoran ve kafenin konukları anında kimin çalıştığını ve kime soru sorabileceklerini anlarlar.

51 68 / Alıştırmalar ve Çözümleri Aşağıdaki resimlerde kimin doğru iş elbisesi giydiğine bakın.

52

53 Cevap: ilk iki resim doğru, son iki resim yanlış.

54 71 Bölüm 3: Malzemelerin Bakımı İçerik Tablosu 1. Temizlik 2. Dezenfeksiyon 3. Havluların Kullanımı

55 P73 1. Temizlik 1.1. Karikatür Tamamlayın: Temizler ve dezenfekte ederim. Yani temiz ve derli topluyum.

56 Öğrenme Hedefleri Temizlik, dezenfeksiyon ve havluların kullanımı hakkındaki dersten sonra: - Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler. - Öğrenciler; malzemeleri kendi yerlerine geri yerleştirirler. - Öğrenciler; doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar. - Öğrenciler; malzemeleri dezenfekte ederken talimatları takip ederler. - Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar. - Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

57 Öğretici İpuçları. Flaman video klibine referans olarak başvuruldu.. Temizlik ve bakım malzemelerini okula getiren tedarikçi firmalarından ürünlerin nasıl kullanılacağına dair uygulama eğitimi isteyebilirsiniz Öğrenme Bilgisi Temizlik Temizlik nedir? Temizlik = kiri yok etme = temizlik yapma Temizlik kirin yok edilip, temizliğin yapılmasıdır. Kir nedir? Kir; bir yerde bulunması istenmeyen (beklenmeyen) her şeydir. Kir örnekleri: toz, kum, çakıl, alçı, hav, kıl, tekstil lifi, yiyecek kalıntıları, gıda atıkları, yağ,

58 76 Kirli, pis mutfaklara örnekler; Resimler.

59

60 77 Temizlik nedir? Eğer mutfak temiz ise; bu aslında görülebilir kirin, örneğin dökülen sos gibi, olmadığı anlamına gelir. Temiz bir mutfağa örnek.

61 78

62 79 Niçin temizlik yapmak zorundayız? Temizliğe başlamadan önce, kaba pisliği kaldırın. Sebebi:. Orada pislik varsa, bir yeri temizlemek daha zor olur.. Temizlik için kullanılan su çok hızlı şekilde kirlenir.. Temizlik ürünleri sadece kısa bir süre için etkili olur.. Temizlik ürünleri yüzeye zarar vermemelidir.....

63 80 Bazen bir kimyasal ürün kullanmadan temizleyebilirsiniz: vakumlama, süpürme,...

64 81 Ancak mutfakta; sadece (kuru) süpürmeye izin verilmez. Niçin?. Süpürerek; toz tanecikleri temizlenmez, bir şekilde etrafa karışır.

65

66 82 Temizlik yaptıktan sonra su ile temizlemek niçin iyidir?. Temizlikten sonra, bekletilen (ıslatılan) kir temizlenmelidir.. Yüzeye yapışan temizlik ürünü yıkanmalıdır. Niçin sıcak su ile temizleriz ve havlu kullanmak yerine eşyaların kurumasını bekleriz?. Eğer havlu ile kurularsanız, elinizle eşyalara dokunursunuz. Kurulanan bir tencereyi düşünün. Ancak ellerimiz her zaman temiz değildir. Bu şekilde, onu fark etmeden, kir ve bakteriler yüzeye yayılmış olacaktır. Aynısı havlu ile de olur. Bu yüzden: Eğer havlu kullanırsanız; tercihen bir kez kullanın ve havlu temiz (daha iyisi: kâğıt havlu) olmalıdır. Güzel, evet, mutfakta çalışırken, mutfağı iyice temizlemenize gerek yoktur. Eğer çalıştığınız yer kirli ise, elbette bunu temizleyin. Çünkü kirli bir yüzeyde çalışılmaz. Düzenli olarak çalıştığınız yeri (masa, kesme tahtası, mutfak eşyaları ) temizleyin veya bir başka temiz olanını (bıçak, kesme tahtası, çatal, ) alın.

67 83 Nasıl temizlersiniz? Temizlik aşağıdaki gibi yapılır: 1. İri, büyük kir ve atıkları temizleyin.

68 84 2. Soğuk su ile temizlik. 3. Doğru ürünü doğru miktarda kullanın ve doğru sürede etki etmesini sağlayın.

69 86 4. Kalan kirleri kontrol edin ve gerekirse ürünü kullanıp, fırçalayın.

70 87 5. Soğuk su ile temizlik.

71 88 (Tercihen) ılık su ile tekrar temizlemek veya (tek kullanımlık) havlu ile kurulamak kesinlikle daha hijyeniktir. Resim Temizlik sırasında 4 şey önemli rol oynar:. Deterjanın türü,. Yapılan temizliğin sıcaklığı,. Deterjanın etki süresi,. Temizlik sırasında fırçalama veya mekanik işlem.

72 89 Ödev Aşağıdaki testleri yapınız: 1. Uygulama dersinden sonra mutfağın bir bölümünü üç farklı deterjan ile temizleyin. Sonuçları yazın. 2. Her bir testte temizliğin yapıldığı sıcaklığı ölçün. 3. Deterjanın ne kadar sürede etki ettiğini saatiniz ile kontrol edin. 4. Temizlik ile ne kadar süre meşgulsünüz?

73 90 Test sonuçlarını yazmak için kontrol listesi. Test. Miktar. Sıcaklık. İş zamanı. Temizlik zamanı Deterjan 1 Deterjan 2... Deterjan 6

74 91 İyi bir temizlik için hangi ürünü seçersiniz? Kirin farklı türleri vardır. Ve her bir tür için özel deterjanlar kullanılır. Tüm kiri ortadan tamamen yok etmek için iyice temizlemek önemlidir. Su, gerçek bir deterjan değildir. Ancak, bazı durumlarda su bazı kirleri temizler. Yere düşmüş patatesleri veya dökülmüş çorbayı düşünün. Hemen çorba ve patatesleri temizleyin, aksi takdirde sonradan fırçalamak zorunda kalırsınız. Niçin biliyor musunuz? Çünkü çorbanın kurumasına izin vermeyin veya birinin patateslere basmasını önleyin (ayrıca güvenliği de düşünün). Ve üstelik kiri temizlemek için daha az deterjan kullanarak çevreyi korumuş olursunuz.

75 92 Anneniz evi temizlerken, genel deterjan veya temizlik ürünü kullanır. Yoğun, ağır ve yanmış bir kir için, (güçlü) yağ çözücü ve profesyonel deterjan (restoran ve otel işi için) gerekebilir.! Profesyonel temizlik ürünleri bazen cildinize ve hatta temizlediğiniz yüzeye de zarar verebilir. Ayrıca kireci yok etmek için kullanılan ürünler de cilde zarar verir: Aslında bu ürünler asit içerir.! Doğru miktarda deterjan kullanmak ise son derece önemlidir. Neden biliyor musun? Temizlik ürününü yeterli miktarda kullanmazsanız, doğru şekilde temizleyemezsiniz. Ve fazlası ise israftır. Yani: Talimatları dikkatli okuyun!

76 93! Ve unutmayın: Düzenli olarak su kovasını yenileyin. Ve iyice fırçalayın! Bu yolla çık sayıda bakteriden kurtulursunuz.

77 95 Dezenfeksiyon

78 Öğrenme Amaçları Temizlik, dezenfeksiyon ve havlu kullanımı ile ilgili dersten sonra:. Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler.. Öğrenciler; kullandıkları malzemeleri geri doğru yerlerine koyarlar.. Temizlik sırasında öğrenciler doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar.. Öğrenciler; kullanılan dezenfeksiyon malzemelerinin talimatlarını dikkatlice takip ederler.. Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar.. Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

79 Öğrenme Bilgisi Dezenfeksiyon Dezenfeksiyon nedir? Az önce iyice temizlik yaptınız. Ne zorluklarla fırçaladınız ve çok sayıda bakteriyi yok ettiniz, bu ise yeterli olmayabilir. Aslında gözle göremediğimiz bazı bakteri ve mantar türleri hala kalmıştır. Ve bu sebepten temizlikten sonra dezenfekte ederiz. Niçin dezenfekte ederiz? Çünkü deterjan bakterileri öldürmez. Temizledikten sonra özel bir ürün kullanarak dezenfeksiyon yapmanız yararlı olur.! Çünkü gıdalarla çalışılan yerlerde her dezenfektanın kullanılmasına izin verilmez, mutfakta kullanılmasına izin verilmeyen çok sayıda ürün vardır.

80 98 Bir kişi nasıl dezenfeksiyon yapar? Dezenfeksiyon aşağıdaki gibi yapılır: 1. Önce dikkatlice temizleyin.

81 99 2. Doğru zamanda doğru miktarda doğru ürünü kullanalım.

82 Soğuk su ile temizlik.

83

84 Sıcak su ile tekrar temizleyin ya da (tek kullanımlık) temiz bir havlu ile kurulayın.

85 Havluların Kullanılması 3.1. Karikatür Tamamlayın: Doğru iş için (tek kullanımlık) doğru havluyu kullanırım.

86 Öğrenme Amaçları Temizlik, dezenfeksiyon ve havlu kullanımı ile ilgili dersten sonra:. Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler.. Öğrenciler; kullandıkları malzemeleri geri doğru yerlerine koyarlar.. Temizlik sırasında öğrenciler doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar.. Öğrenciler; kullanılan dezenfeksiyon malzemelerinin talimatlarını dikkatlice takip ederler.. Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar.. Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM 815SBG001 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK ANKARA 2008 ÇİNDEKİL Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ KİŞİSEL BAKIM ANKARA, 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ GENÇLERDE TEMEL İHTİYAÇLAR 761CBG054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ 1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan önlemlerin tümü temizlik olarak tanımlanır. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk

Detaylı

2013, Hayat Yayıncılık, İletişim, Yapım, Eğitim Hizmetleri ve Tic. Ltd. Şti. Tüm yayın hakları anlaşmalı olarak Hayat Yayınları na aittir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir; izinsiz çoğaltılamaz,

Detaylı

Ana Aşama 2 / Fen 5 & 6 Yaş

Ana Aşama 2 / Fen 5 & 6 Yaş Ana Aşama 2 / Fen 5 & 6 Yaş e-bug Paketinin İçindekiler FEN KSSE 1. Mikroplara Giriş 1.1 Giriş Ulusal Müfredat Linki Ana Aşama 2 Sc1: 2a, 2b, 2f, 2h Sc2: 5a, 5f Ulusal Müfredat Linki Ana Aşama 2 KSSE:

Detaylı

Güvenliği Sizin İşinizdir

Güvenliği Sizin İşinizdir Yiyecek Turkish Güvenliği Sizin İşinizdir YİYECEK İŞLETMELERİ İÇİN KILAVUZ Food Safety is Your Business A GUIDE FOR FOOD BUSINESSES Sağlık Koruma Servisi Sağlık Müdürlüğü ACT Hükümeti Turkish İÇİNDEKİLER

Detaylı

328 Sağlıklı Bir Ev kapalı ortam hava kirliliği,

328 Sağlıklı Bir Ev kapalı ortam hava kirliliği, Sağlıklı Bir Ev Bu bölümde: Sayfa Evdeki sağlık sorunları... 329 Kapalı ortam hava kirliliği... 331 Hikaye: Havalandırmanın ıslahı bir çok sorunu çözüyor... 332 Karbon monoksit zehirlenmesi... 333 Sigara

Detaylı

PESTİSİDLER ZEHİRLİDİR

PESTİSİDLER ZEHİRLİDİR Pestisidler Zehirlidir Bu bölümde: Sayfa Pestisidler birçok sağlık sorununa yol açabilir... 231 Çocuklar ve pestisid zehirlenmesi... 232 Çocukları pestisidlerden korumak... 233 Hikaye: Bir köy pestisid

Detaylı

Revelation II Alkali Su İyonizeri USF-T9

Revelation II Alkali Su İyonizeri USF-T9 Revelation II USF-T9 Kullanım Kılavuzu Yeni Revelation Su İyonizerinizi kullanmadan önce bu kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olunuz. Bu ürün yalnızca evde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Detaylı

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN

SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM SAĞLIKLI GÜVENLİ YAŞAM 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN tmmob makina mühendisleri odası istanbul şubesi 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 6-12 YAŞ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN SAĞLIKLI SAĞLIKLI ve ve GÜVENLİ YAŞAM GÜVENLİ YAŞAM tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi

Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi Bakım Hizmeti Uygulama Rehberi Yaşama katılın, mutluluğa katılın 2013, Ankara Resimleyen : Nuran VAROL BARAN Baskı - Tasarım Pulat Basımevi www.pulatbasimevi.com info@pulatbasimevi.com SUNUŞ Günlük hayatta,

Detaylı

TOPLUMUN BESLENMEDE BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAHA PERSONELİ İÇİN TOPLUM BESLENMESİ PROGRAMI EĞİTİM MATERYALİ

TOPLUMUN BESLENMEDE BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAHA PERSONELİ İÇİN TOPLUM BESLENMESİ PROGRAMI EĞİTİM MATERYALİ TOPLUMUN BESLENMEDE BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAHA PERSONELİ İÇİN TOPLUM BESLENMESİ PROGRAMI EĞİTİM MATERYALİ Ankara, 1997 Birinci Basım : Kasım 1997, 5000 adet İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ BÖLÜM 1. Genel Beslenme Bilgisi...1

Detaylı

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU 2009 Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU Abalı,Sezer, Mertsoylu, Köse BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİİÇ HASTALIKLARI TIBBİ ONKOLOJİ BD 01.07.2009 Hazırlayanlar Prof. Dr. Hüseyin Abalı Uzm.

Detaylı

398 Tıbbi Atıklar aşılama programları (kesici-batıcılar) dezenfekte

398 Tıbbi Atıklar aşılama programları (kesici-batıcılar) dezenfekte Tıbbi Atıklar Bu bölümde: Sayfa Tıbbi atıklara bağlı sağlık sorunları... 399 Sangu nun hikayesi... 400 Atıkların yakılması sorunu... 402 Tıbbi atıklara bağlı zararların önlenmesi... 403 Atık miktarını

Detaylı

YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ

YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ 1 of 208 Uygulanabilirlik ve Amaçlar Bu eğitim programı, gemideki Mutfak Personeli eğitimi ve sürekliliği için oluşturulmuştur. Yiyecek elleçlemeden ve yiyecek malzemelerinin

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR

HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR HASTALIKLARI VE KAZALARI ÖNLEME YASAL SORUMLULUK VE GÖREVDİR Tarlada çalışanlar tedbirler alınmazsa sık hastalanır. Tarlada hastalıkları ve kazaları önlemek için birçok yol vardır. Bu nedenle yasalar çıkarılmıştır

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu BK 7101 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523996/ 25-04-14.(10:48) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

DİZİN Sayı 18 - KASIM/ARALIK 2013 bu sayımızdaki bazı başlıklar konaklama sektöründe bulaşıkhane departmanı 10 TÜYİB DER İKTİSADİ İŞLETMESİ Tüm Yiyecek İçecek Bölümleri Temizlik ve Malzeme Teminatçıları

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 8101 E D4 8101 ES

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 8101 E D4 8101 ES Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 8101 E D4 8101 ES Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701 2820522102/110711.1111 1 Önemli güvenlik talimatları Bu bölümde, yaralanma ya da maddi hasar tehlikelerini önlemeye yardımcı olacak güvenlik talimatları yer almaktadır.

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 701 S. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15)

Çamaşır Makinesi ALM 701 S. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15) ALM 701 S Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15) 1 Önemli güvenlik ve çevre talimatları Bu bölümde, yaralanma ya da maddi hasar tehlikelerini önlemeye yardımcı

Detaylı