RO1-LEO LLP-LdV/TOI/2013/RO/007. Gıda Güvenliği

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2013-1-RO1-LEO05-28756. LLP-LdV/TOI/2013/RO/007. Gıda Güvenliği"

Transkript

1 RO1-LEO LLP-LdV/TOI/2013/RO/007 Gıda Güvenliği

2 Kitap seviye 1 - Gıda endüstrisinde, mutfaklar ve lokantalarlardaki öğrenciler ve işçiler için gıda güvenliği temel bilgi s. 3 GİRİŞ 1996 yılından beri Otelcilik ve Turizm Liseleri organizasyon yetkilileri ile Otelcilik ve Ağırlama endüstrisinin sosyal ortakları arasında bir anlaşma vardır yılında tüm taraflarca yeni bir anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmanın amacı; gençleri, konukseverlik alanında Otelcilik ve Turizm Liseleri ile Otelcilik ve Ağırlama Endüstrisinin birlikte geleceklerindeki uzmanlaşmaya daha iyi hazırlayabilmesidir. Bu bağlamda, diğerleri ile birlikte öğretmen eğitimi Konuk Severlik Formasyonu adı altında Flanders (Horeca Vorming Vlaanderen) ın işbirliği ile organize edilir. Gıda güvenliği üzerine bu çalışma kitabının geliştirilmesi yeni anlaşma bağlamında kurulan diğer faaliyetlerden biridir. Birinci sınıflar için gıda güvenliği çalışma kitabı, üç çalışma kitabından oluşan setin birinci kısmını oluşturur eğitim-öğretim yılı boyunca, ikinci sınıflar için çalışma kitabı hazırlanacak ve eğitim ve öğretim yılında üçüncü sınıflar için gıda güvenliği çalışma kitabının hazırlanması beklenmektedir. Bu çalışma kitabı hazırlanırken; çalışma grupları içinde öğretmenler, gıda endüstrisi ve besin zincirindeki gıda güvenliği için çalışan Flaman Federal Ajansı arasındaki disiplinler arası danışmayı kuvvetlendirmek için yoğun biçimde çalışıldı. Bunların hepsi misafirperverlik ve turizm için öğrenme merkezi olan Guidea nın koordinasyonu altında meydana geldi. İşbirliğinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etmek isterim ve bu çalışma kitabının gıda güvenliği derslerindeki disiplinler arası sunumlarda siz öğretmenler için bir ilham kaynağı olmasını umut ederim. Monique Van der Straeten Komisyon eş başkanı Eğitim-Misafirperverlik anlaşması

3 s. 4 Bu çalışma kitabının genel kullanım kılavuzu Genel amaç : Birinci sınıfın sonunda, idare tarafında belirlenmiş yazılı kuralları hedef davranışlar olarak öğrenciler gösterir. İdarenin bu kuralları; HACCP talimatları ile öngörülen hijyen, güvenlik ve çevre bakımını amaç edinir. Göstergeler : 1. Öğretmenler öğrencileri için faydalı olacağını düşündükleri öğeleri kullanmakta serbesttirler. 2. Bu çalışma kitabındaki alıştırmaların amacı öğretmenlere ilham vermektir. Alıştırmalar bu dersi öğreten öğretmenlere veya genç öğretmenlere bir katkıdır. Öğretmenlerin hiç bir suretle tüm konuları tamamlamak veya tüm alıştırmaları yapmak zorunda olmaları gibi bir amaç yoktur. 3. Bu çalışma kitabında belirtilen genel öğretimin ipuçları disiplinler arasıdır ve dil politikasına ve diğer disiplinlerle olan ilgisine dikkat edilir. Hem bireysel hem de sınıfa yönelik hesaba katılan farklılaşma ilkeleri de ayrıca dikkate alınabilir. Bu yüzden gruplara uygulanan öğretici ipuçlarını seçmekte öğretmenlerin çaba göstermesi önemlidir. 4. Öğretmenler için çalışma kitabı aşağıdaki gibi organize edilir : Her ders bölümü için : 1. Öncelikle, öğrenme hedefleri verilir. 2. Ayrıca, bazı öğrenme ipuçları ve metodolojik işaretler önerilir. 3. Daha sonra, öğretmenlerin her bölüm için kullanabilecekleri ek öğretim bilgileri verilir. Öğretmen için olan çalışma kitabı, her konudan sonraki tartışmaların ipuçlarını ve öğrenci çalışma kitabının tam doldurulmuş halini de kapsar. 5. Her alt başlığın başlangıcında belirtilen öğrenme hedeflerinin değerlendirilmesi her dersten sonra verilir. Değerlendirme ise öğrencinin davranışını sözlü ya da yazılı sınavlarla gözlemleyerek yapılır.

4 s. 5 Içerik tablosu Hijyen Bölüm 1: Kişisel Hijyen Bölüm 2: Giyim Bölüm 3: Malzemelerin Bakımı Bölüm 4: Bulaşma Riskleri Bölüm 5: Gıda Uygulaması GÜVENLİK Bölüm 1: Malzeme Güvenliği Bölüm 2: Personel Güvenliği Bölüm 3: İlk Yardım Bölüm 4: Simge Okuma ÇEVRE Bölüm 1: Enerjinin akılcı kullanımı Bölüm 2: Atık ve işleme Bibliografya Fotoğraflı Malzeme Kitaplar Yansıma Grubu

5 s. 10 Bölüm 1: Kişisel Hijyen Içerik Tablosu 1. Saç Hijyeni 2. Ağız Hijyeni 3. El Hijyeni 4. Kağıt Mendil Kullanımı

6 s Saç Hijyeni 1.1 Karikatür Tamamlayın : Saçım temiz ve toplu

7 s Çalışma Hedefi Saç Hijyeni konulu dersten sonra : - Öğrenciler, kendi kelimeleri ile saç hijyeninin ne olduğu açıklayabilmeliler. - Öğrenciler, kendi üzerlerinde doğru saç hijyenini uygulayabilmeliler. - Öğrenciler, doğru saç hijyeninin nasıl sağlanacağını anlatabilmeliler. 1.3 Saç Hijyeni ile ilgili öğretici ipuçları: - Hangi öğrencilerin tamam olduğunu kontrol et. Hangi öğrenci daha iyisini yapabilir? Çalışma Puanı - Görev : Bir saç teli al ve mikroskopla bak - Görev : öğrencilere saç bakımının nasıl olması gerektiğini açıklayacak, farklı saç şampuanlarını ve benzerlerini onlara anlatacak bir kuaförü davet et. Bu, okulun içindeki veya dışındaki kuaförlük bölümleri gibi diğer bölümlerle işbirliği içinde de düzenlenebilir.

8 s Dersin Konusu: Pul diğer bir ifade ile Kepek konusu ile ilgili bir ders aracılığı ile disiplinler arası etkinliği hazırlayabilirsiniz. Dersin Içeriği : Hemen hemen gençlerin yüzde ellisinde oluşan kepek oldukça yaygındır. Her üç günde bir başınızda yeni deri hücreleri oluşur. Ölü deri hücreleri pullanır ve bu ayrıca pul oluşumunun sebebidir. Her gün vücudumuz on milyar pul oluşturur. Oluşan pullar havaya uçar, diğer insanların üzerine, kendi üzerimize ve yere düşer. Hayatınız boyunca sadece bu pullardan oluşacak onar kiloluk iki çantayı doldurabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca hayvanların kılları, tüyleri ya da derilerinin de pulları vardır. Gerçekten bunu yaparlar! Hayvanlar için deri pulları bizim içinse kepek diye adlandırılırlar. Gençler tam hızla yağ hücreleri üretirler. Bu sebeple sizler yani gençler on iki yaşından başlayarak kepekten ve aknelerden sıkıntı çekersiniz. Pullarla dolu olsalar bile saç fırçaları ve taraklar kepeğe neden olmazlar. Bazen insanlar sahte kepekleri gördüklerinde çoktan panik olmaya başlamışlardır bile. Örneğin saçlarınızdaki şampuanı iyi durulamadığınızda bu durum ortaya çıkabilir. Bu şampuanınız koyulaştığında ya da çözülmeye başladığında ortaya çıkar. Bu kepekle aynı şey değildir. Bu yüzden sadece saçınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Şimdi bu kepekten nasıl kurtulabilirsiniz?! Şimdi kepeğin ne olduğunu biliyorsunuz: bunlar kepeğe karşı neler yapacağınızdır. o Haftada birkaç kez saçlarınızı yıkayın; mümkünse her gün, o Saçlarınızdaki şampuanı iyice duruladığınızdan emin olun, o Eğer normal şampuan yardımcı olmuyorsa, kepeğe karşı etkili özel bir şampuan deneyin.

9 s Çalışma Bilgileri-Hijyen 1. Saç hijyeni nedir? Doldurun. - saçınızı haftada bir kez ya da her gün yıkayın - saçınızı günlük olarak tarayın veya fırçalayın - uzun saç toplanmalıdır. 2. Neden saç hijyeni? - yiyeceklerin içine saçın düşmesinin engellenmesi için 3. Doğru saç hijyeni nasıl sağlanır? - Yağlı saçtan kaçının - Görünen kepekten kaçının - Bitlerden kaçının : saçını düzenli olarak kontrol ettiğinden emin ol ( örneğin her ay) - Saçınızı toplayınız. - Saç jölesi kullanımını sınırlandırın (okulda izin verilse bile ) - Gıda ile çalıştığınız zamanlarda: saça bone takmak zorunludur. (bakınız Hijyen Bölüm 3 : Giyim)

10 s Alıştırmalar ve çözümler a) Sıradaki doğru resmi daire içerisine al Doğrula: 1, 2 ve 3

11 b) Hangi saç yapımı hijyenik hangisi değil? Açıklayınız. Resim 1: bu saç yapımı hijyenik: saç toplanmış Resim 2: bu saç yapımı hijyenik: saç kısa ve temiz Resim 3: bu saç yapımı hijyenik: uzun saç toplanmış Resim 4: bu saç yapımı hijyenik değil: uzun saç ne bağlanmış ne de kapatılmış. Eğer saç filesi takarsanız saçınız sadece gevşekçe toplanmış olur.

12 s. 16 c) Doğru saç hijyeni ile ilgili mutfakla alakalı dergi ya da gazeteden beş adet resim kesip çıkartınız.

13 s Ağız Hijyeni 2.1 Karikatür: Tamamlayınız : Dişimi fırçalarım.

14 s Çalışma hedefi Saç hijyeni ile ilgili dersten sonra: - Öğrenciler dişlerinin iyi fırçalanması ile kötü ağız temizliği arasındaki farkı bilmelidirler. - Öğrenciler kötü ağız hijyeni ile ilgili iki örnek verebilmeliler. 2.3 Öğretici ipuçları - Ağız hijyeni - Bazı yiyeceklerden sonra ağızda kötü bir koku oluşabilir. Sarımsağı ve soğanı düşünün. Ayrıca kahve ve sigara dişlerin fırçalanmaması ya da kötü fırçalanması yiyecek kalıntıları oluşmasına, bunlarda çürümeye yol açar. Bir parça soğan ya da sarımsağı yiyerek bunu sınıfta test edebilirsiniz. - Öğretmen çürümüş yiyeceği gösterir ve eğer en az günde bir kez dişlerinizi fırçalamazsanız, dişleriniz içinde bu çürümüş gıdalar oluşabilir; şeklinde öğrencilerin dikkatlerini çeker.

15 s Dersin Konusu: Diş Plağı: Dişlerinizi nasıl iyi fırçalarsınız? Dersin içeriği: Ağzınız büyük bir yerdir. Sıcak ve nemli olmakla birlikte düzenli bir şekilde içine yiyecek koyarsınız. Bu da ağzınızı her mililitre tükürükte yüz milyondan fazla mikrop için subtropik bir yüzme cenneti haline getirir. Ağzınız mikroptan azade değildir. Vücudunuz en hijyenik olmayan kısımlarından birisidir. Bir kez dişlerinizi fırçalamayı unutursanız mikroskobik arkadaşlarınızı düşünün. Eğer bunu bir kaç gün daha yapmamaya devam ederseniz, beyaz dişlerinizi üzerine pis, yapışkan bir tabaka ile ödüllendirirsiniz. Dişlerinizin üzerindeki bu ince tabakaya diş plağı ya da basitçe plak denir. Plak; yiyecek kalıntılarının peltesi, yıpranmış ağız hücrelerinde ve çok sayıda bakteriden oluşur. Bu kalıntıdan nasıl kurtulabilirsiniz? Dişlerinizi iyice fırçalayarak diş plağını giderebilirsiniz. Çok sayıdaki sert diş plağına ise tartar denir. Diş hekiminiz tartarı kretuar adı verilen kazıyıcı bir makina ile temizler.

16 s Plak testi: o Neye ihtiyacın var? Bir diş fırçası, bir tüp diş macunu, diş plakaları için tartar belirleyici dedektörler ve tabletler ( diş hekiminizden ya da eczanenizden bulabilirsiniz) ayrıca su (alternatif : arayüz fırçası ve diş ipi) o Nasıl uygularsınız? Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Tartar belirleyen dedektörlerden ağzına yerleştirin, bir yudum su için ve ağzınızın içinde çalkalayın, maddenin ağız içinde her yere dağılmasını sağlayın, aynaya bakın ve gülümseyin. Eyvah! dişlerime ne oldu? Tabletler diş plaklarını boyayan bir madde içerir. Dişlerinizin neresini iyi fırçalayamadığınızı gösterirler. Dişlerinizi yeniden fırçalayın. Bu yöntemle daha önce gördüğünüz diş plağını ve diş lekelerini yok edebilirsiniz. Ayrıca diş ipi de kullanabilirsiniz. Diş ipi ile diş aralarındaki kalıntıları çabucak temizleyebilirsiniz, hatta az önce dişlerinizi fırçalamış olsanız bile. - Dişlerinizdeki oyuklar iki şekilde oluşur: yemek artıkları ve bakteriler. Bakteriler dişlerinizin arasındaki yiyecek artıklarından beslenirler. (özellikle şekere bayılırlar) Şekeri aside çevirirler (asit dişlere zarar veren bir maddedir). Bu asitler dişlerinizdeki oyuklara sebep olurlar. Dişlerinizi düzenli fırçalayarak ve düzenli diş ipi kullanarak, yiyecek artıklarına ve bakterilere bu şansı tanımamış olursunuz.

17 s Test : o Neye ihtiyacınız var? Kola, kapaklı bir reçel kavanozu,eski bebek dişlerinizden biri ya da bir parça yumurta kabuğu ve bir takvim. o Nasıl uygularsınız? Kavanoza bir miktar kola dökün. Dişi içine koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve güvenli bir yere koyun. Tarihini takvimden işaretleyin. Her hafta dişi gözlemleyin. Bu işlemi birkaç hafta daha tekrarlayın. Ne görüyorsunuz? Haftalık tabloya bunu yazın.(örneğe bakın) Daha sonra öğrencilerle gözlemlediklerinizi sınıfta tartışın. Öğrencilerinizi sınıfta gruplara ayırın. Her gruba tablodaki farklı haftalarla ilgili edindikleri tecrübeleri yazmalarına izin verin.(daha sonraki sayfalara bakınız) daha sonra tecrübelerinizi sınıfta tartışınız. Neden kola kullanılır? Koladaki asit ağzınızdaki bakterilerin ürettiği asitle aynı işi yapar. Diş minesini etkiler ve dişinizi çürütür. Içtiğiniz zaman kola ağzınızdan çabucak geçer ve kavanozdaki gibi dişlerinizi direkt etkileyemeyebilir.kolanın dişlerinize zarar verebilmesinin tek yolu onu ağzınızda birkaç haftalığına tutmanızdır. Bu da gerçekten önerilmez. Eğer kola içindeki dişinizde (ya da yumurta kabuğunda) bir değişiklik görmezseniz deneye birkaç hafta daha devam edebilirsiniz.

18 s. 24 Haftalık tablo örneği : Hafta sayısı Öğrenci grubu sonuçlar 1. Hafta 2. Hafta 3. Hafta 4. Hafta 5. Hafta 6. Hafta 2.4 Çalışma bilgisi-ağız hijyeni A. Dişleri fırçalama 1. Dişlerinin iyi fırçalanması için neye ihtiyacın vardır? diş fırçası + diş macunu 2. Dişlerinizi niçin fırçalamak zorundasınız? o Günlük beden hijyeninin bir parçasıdır. o Diş oyuklarını engellemek için dişlerinize özen gösterin. o Fırçalanmış diş= Temiz ve güzel görünüm o Unutma : dişlerinizi fırçalamanın yanında, ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası da kullanın. 3. Dişlerinizi iyi fırçalamadığınızda ya da az fırçaladığınızda ne olur? Diğer bir ifade ile kötü ağız hijyeninin sonuçları nelerdir? Fırçalanması ihmal edilmiş dişler: kötü dişler, iltihaplı dişeti ve kötü bir nefes

19 fırçalanması ihmal edilmiş dişler neye sebep olur: Takma dişlere Eğer sakız çiğnerseniz, bu meydana gelir: böylece nasıl sonuçlandırırsınız? dişlerimi her gün fırçalarım! Biliyor musunuz? Ağzınızda yeryüzündeki insanlardan daha fazla bakteri vardır. Gerçekten çok fazla!

20

21 s El hijyeni 3.1 Karikatür Tamamlayınız : Ben ellerimi yıkarım.

22 Çalışma hedefi : El hijyeni hakkındaki dersten sonra : - Öğrenciler ellerinin doğru bir şekilde yıkarlar. - Öğrenciler ellerini yıkamanın zorunlu olduğu zaman bilir ve kendiliğinden ellerini yıkarlar. - Yemek hazırlarken öğrenciler temizce kesilmiş tırnaklara sahiptirler. Öğrencilerin, ojeli ya da jel tırnakları olmamakla birlikte, uygulama sırasında herhangi bir takı da takmamaktadırlar. 3.3 Öğretici ipuçları -el hijyeni : - Uygulamalı ders öğrencilere her zamanki gibi ellerini yıkamaya izin vermekle başlar. - Öğretmen, öğrencileri ellerini şu anda nasıl yıkarlar konusunda gruplar halinde bir film yapmaya izin verir. - El hijyeni hakkındaki dersten sonra, aynı görevi verir ama onların eylem planı uygulamalarını sağlar. (bakınız s. 29 ve s. 30). - Farklılıklar sınıfta tartışılır. - Tırnak fırçası kullanımını ve dezenfekte göstermek için. Tırnak fırçası dezenfekte ise sadece bu durumda yararlı olabilir. Aksi takdirde, bu fırça da bakteriler için bir üreme yeridir. - Film "Ratatouille" den bir alıntıyı göster: El hijyeni - Öğrencilerin adım eylem planı adımı gerçekleştirmesini sağlayarak, uygulamalı ders eylem planı öğretin.

23 s El hijyeni Bilgilerini çalışma. 1. El hijyeni nedir? Tamamlayın. Ellerinizin her zaman temiz ve düzgün olduğundan emin olun. Tırnaklarınız kısa kesilmelidir ve tırnakların etrafını çevreleyen ölü deride hiç kir bulunmamalıdır. 2. El hijyeni neden bu kadar önemlidir : Hatta bunun farkında olmadan, İnsanlar bir çok bakteriye maruz kalmaktadır. Örneğin: Öksürdüğnüzde veya hapşırdığınızda. Elinizi sık sık ağzınızın önüne tutarsınız. Bu arada, eliniz sayısız bir miktarda bakteri içerir. Eğer daha sonrasında ellerinizi yıkamaz ve gıda ile çalışmaya devam ederseniz, bir sürü insanı da enfekte edebilirsiniz. 3. El hijyeni ile nasıl başa çıkılır? Ellerinizi ve bileklerinizi sık sık yıkamayı bir gelenek haline getirin ve bu durumda onları mikroplardan temizleyin (dezenfekte edin).hatta bunu düşünmeden yapacağınızı, bir süre sonra fark edeceksiniz. Bu yol ile, size ya da diğer insanlara bulaşması engellenmiş olacaktır..

24 s El hijyeni aynı zamanda ; Oje kullanmamaktır.

25 s. 33 Hiçbir jel ve akrilik tırnaklar olmamasıdır.

26 s. 34 Ellerinize kına ya da hiçbir boya olmamasıdır.

27 s Takı ya da delmenin (piercings) durumu nedir? - Takı : yasak - Saat : yasak - Delme (Piercings) : yasak, görünmeyenler hariç.(örneğin göbek delmesi (piercing)) 6. Neden takı ve delmeler (piercings) yasaklanmıştır? - Saatler, yüzük ve kolye gibi takılar, bakteri, mantar ya da virüsler gibi hastalığa neden olan şeyleri (patojenleri) içerebilir. - Kolyenin taşlar gibi küçük parçaları, halka veya son kısımları çıkıp ya da kırılıp çorbanın içine düşebilirler. - Yüzük ya da küpe gibi tüm mücevherleriniz de gıda içine düşebilirler. Çorbanın içinden kolyenizi alsanız bile, hastalığa neden olan bir sürü şeyler (patojenler) hâlâ çorbanın içinde vardır. - Yüzükler örneğin makinenin içine takılıp kalmalarını ve parmak uçları sökülmelerini engellemek için yasaklanmışlardır. - Aynı zamanda yüzük altında gizlenmiş bakterilerin de olmasından dolayı.

28 s El hijyenin en üst seviyede olduğundan nasıl emin olunur? 6 adımda eylem planını kullanarak ellerinizi temizleyin: Adım 1: Ellerinizi musluk altında ıslatınız. Adım 2: İyice sabunlayın.

29 s. 37 Adım 3: En az 20 saniye boyunca ovalayın : üst tarafı, aşağı tarafı ve parmaklarınızı, başparmak ve bileğinizi de unutmayın. Adım 4: Temiz bir tırnak fırçası ile tırnak altını da fırçalayın.

30 s. 38 Adım 5: Ellerinizi sıcak su ile derinlemesine durulayın. Adım 6: Ellerinizi temiz bir havlu ile ya da kağıt bez ile kurulayın.

31 s. 39 Bu resimde, ellerinizle yıkanması unutulmuş eller üzerindeki bölgeleri görmektesiniz (kırmızı ve mor ile renklendirilmiş.) Böylece: En yüksek derecede el hijyeni için eylem planını takip edin! 8. Ellerinizi yıkadığınızdan emin olun : - Her uygulamalı ders başlagıcında. - Her lavabo ziyaretinden sonra. - Derse verilen her arada. - Hapşırma, burun temizlendikten ya da kafa kaşınmasından sonra. - Çöp tenekesine dokunduktan sonra. - Telefon, bilgisayar ve bu gibilere dokunduktan sonra. - Çiğ et, balık ve kümes hayvanları ile çalıştıktan sonra.

32 s Alıştırmalar ve çözümler - el hijyeni a) Ellerinizi yıkamak zorunda olduğunuzdan ne zaman emin olursunuz? Beş durumu özetleyiniz. - Her uygulamalı ders başlagıcında. - Her lavabo ziyaretinden sonra. - Derse verilen her arada. - Hapşırma, burun temizlendikten ya da kafa kaşınmasından sonra. - Çöp tenekesine dokunduktan sonra. - Telefon, bilgisayar ve bu gibilere dokunduktan sonra. - Çiğ et, balık ve kümes hayvanları ile çalıştıktan sonra. b) Görünen takılar yasaktır. Aşağıdakilerden hangileri takılmasına izin verilen takılardır? - Saat - Yüzük - Firkete - Küpe - Bileklik - Kolye - Burun delmesi (piercing) - Göbek delmesi (piercing)

33 Bölüm 2: Giyim (Elbise) İçerik tablosu 1. Temiz ve düzenli iş (çalışma) giysileri

34 1. Temiz İş (çalışma) Giysileri 1.1. Karikatür Tamamlayın: Doğru ve temiz çalışma giysileri giyerim.

35

36 1.2. Öğrenme Hedefleri İş giysileri hakkındaki dersten sonra: - Öğrenciler; doğru, düzgün ve temiz iş giysilerinin ne olduğunu söyleyebilmeli, - Öğrenciler; doğru, düzgün ve temiz iş giysileri giyebilmeli Öğretici ipuçları Öğrencilere bir aşçının veya bir garsonun nasıl görünmesi gerektiğini sorabilirsiniz. Veya öğrencilere futuristik bir mutfak yada üniforma tasarlamasını isteyebilirsiniz.! Üniformanın kurallara uygun olmasını unutmayın.

37 Çalışma Bilgisi Biraz Tarih İş giysilerinin kökeni bizi 7.yüzyıl Yunanistan ına kadar götürür. Şefler okuyabildikleri için entelektüel olarak Kabul edilmişlerdir. Filozoflar ve sanatçılar ile birlikte zulüm görmüşlerdir. Rum-Ortodoks manastırlarından kaçmalarının nedeni de budur.

38 56 Gözden kaçmamalıdır ki; Şeflerde rahipler gibi aynı giysileri ve şapkaları giyerler. Bu giysiler beyazdır. Bu yolla; Tanrı ya hakaret etmezler. Çağdaş mutfak giysilerinin kökeni 19. yüzyıla kadar dayanır ve önceliklede beyazdır. Beyaz renk, görünüm olarak bakımlı ve düzgün bir imaj çizer Mutfak Giysileri Klasik Mutfak Giysileri: 1. Aşçı Şapkası (Kepi) Ne? Aşçı kepi mutfak için özel bir şapkadır. Niçin? Saç kıllarının ve kepeklerinin gıdalara düşmesini önlemek için (herkes günde adet saç telini kaybeder). Saçları dumana ve ise karşı korumak için.

39 Türleri? - Klasik Tip: Erken dönemlerde; daha yüksek baş, daha yüksek rütbe şeklinde bir kural vardı. Aşçı kepi, pamuk veya kağıt (tek kullanımlık) gibi malzemelerden yapılır. - Saç Bonesi. Saçı tamamen kapatır ve elastiktir. Sentetik kumaşlardan yapılır. (dokuma değildir)

40 58 Nedir? 2. Mutfak yeleği / Aşçı Yeleği (Önlüğü) İki sıra düğmesi olan bir yelektir. Genellikle beyazdır ama diğer renkleri de mevcuttur (resme bakınız). İki sıra düğmesinin olması kullanışlıdır, kirlendiğinde terside giyilebilir. Uzun kollu mutfak önlükleri daha kullanışlıdır. Bu yolla; koldaki tüyler (kıllar) gıdalara düşmez ve yanmalara karşı daha iyi korur.

41 59 Niçin? Aşçı önlüğü (yeleği) hijyenik ve 50% si den fazlası pamuk olmalıdır. Pamuk, aşağıdaki özelliklere sahiptir: - Giyeni daha az terletir. - Giyen kişi kolay haraket edebilir. - Klasik renk olan beyaz da ısıyı dışarı verir. Türleri? Güvenlik düğmeleri olan önlükler: Işıklı düğmeler ve basmalı düğmeler tavsiye edilir çünkü bu şekilde; örneğin yangın durumunda yelek tek hareket ile çıkartılabilir. Düğmeli önlükler: Daha az tavsiye edilir çünkü düğmelerin hepsi iliklenmelidir (ve bu hem zaman kaybıdır hem de daha az güvenlidir).

42 60 Nedir? 3. Önlük Önlük(beyaz); giyen kişinin üst bacağının en az 1/3 nü korur.

43 61 Niçin? Önlük; aşçının pantolonunu kirlenmeye karşı korur. Türleri? Pamuk: Bu önlüklerin en az 50% si pamuktan oluşur ve en klasik olanlarıdır. PVC: Genellikle kasap ve balık dükkânlarında kullanılır çünkü su geçirmezler. Dokuma olmayan kumaş: Tek kullanımlık önlüklerdir. Su geçirmez değillerdir. Nedir? 4. Mutfak Pantolonları Sadece mavi-beyaz tasarımlı klasik hijyenik pantolonlar giyilir. Ayrıca diğer tasarımlar da mevcuttur.

44 62 Niçin? Sadece mutfakta giyilen pantolonlar daha hijyeniktir. Türleri? Bay- bayan pantolonlarının üst bacak genişliği ve yüksekliüği farklıdır. Nedir? 5. Güvenli Ayakkabılar Çelik uçlu ve kaymaz tabanlı ayakkabılardır.

45 63 Niçin? Mutfak ayakkabıları beyaz renklidir ve bu renk kiri daha kolay gösterir. Ayakkabıların çelik uçları; ayakkabıyı giyenlerin ayaklarını her türlü engellere karşı korur. Ayrıca; bıçak, tencere gibi mutfak gereçlerinin düşmesi durumunda ayakları korur.

46 Oda Giysileri Nedir? Oda giysileri okulun kendisi tarafından belirlenir. Bunu bir tür üniforma olarak düşünebiliriz. Üniforma, her zaman düzgün ve temiz olmalıdır. Düğmeleri eksik olmamalı, fermuarın iyi çalışması ve üniformanın üstünde herhangi bir kir ve leke bulunmaması gerekir. Üniformalar (oda giysileri) çoğunlukla şunlardan oluşur: - Kızlar için: Pantolon ya da etek ile bluz ve bunlara uygun kravat yâda eşarp. Çoğunlukla kısa topuklu siyah ayakkabılar. Kısa topuklu siyah ayakkabılar; düz ayakkabılara göre kıyafeti daha kadınsı gösterir. - Erkekler için: Bir kravat ya da gömlek ile eşleşen pantolon ve gömlek. Siyah, klasik ayakkabılar - Spor ayakkabıları kabul edilemez! Ayrıca gıda sektöründe kullanılan üniformalara otel, kafe ve restoran yöneticileri tarafından karar verilir. Bazı örnekler için, aşağıdaki resimlere bakın.

47 65

48 66

49

50 67 Niçin? Misafirler ile çalışanları kolayca ayırt edebilirsiniz. Ayrıca okul, otel, restoran ve kafenin imajı hakkında fikir verir. Okulların açık olduğu günlerde; veliler ve gelecek öğrenciler için kimin öğrenci olduğu hemen anlaşılır. Otel, restoran ve kafenin konukları anında kimin çalıştığını ve kime soru sorabileceklerini anlarlar.

51 68 / Alıştırmalar ve Çözümleri Aşağıdaki resimlerde kimin doğru iş elbisesi giydiğine bakın.

52

53 Cevap: ilk iki resim doğru, son iki resim yanlış.

54 71 Bölüm 3: Malzemelerin Bakımı İçerik Tablosu 1. Temizlik 2. Dezenfeksiyon 3. Havluların Kullanımı

55 P73 1. Temizlik 1.1. Karikatür Tamamlayın: Temizler ve dezenfekte ederim. Yani temiz ve derli topluyum.

56 Öğrenme Hedefleri Temizlik, dezenfeksiyon ve havluların kullanımı hakkındaki dersten sonra: - Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler. - Öğrenciler; malzemeleri kendi yerlerine geri yerleştirirler. - Öğrenciler; doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar. - Öğrenciler; malzemeleri dezenfekte ederken talimatları takip ederler. - Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar. - Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

57 Öğretici İpuçları. Flaman video klibine referans olarak başvuruldu.. Temizlik ve bakım malzemelerini okula getiren tedarikçi firmalarından ürünlerin nasıl kullanılacağına dair uygulama eğitimi isteyebilirsiniz Öğrenme Bilgisi Temizlik Temizlik nedir? Temizlik = kiri yok etme = temizlik yapma Temizlik kirin yok edilip, temizliğin yapılmasıdır. Kir nedir? Kir; bir yerde bulunması istenmeyen (beklenmeyen) her şeydir. Kir örnekleri: toz, kum, çakıl, alçı, hav, kıl, tekstil lifi, yiyecek kalıntıları, gıda atıkları, yağ,

58 76 Kirli, pis mutfaklara örnekler; Resimler.

59

60 77 Temizlik nedir? Eğer mutfak temiz ise; bu aslında görülebilir kirin, örneğin dökülen sos gibi, olmadığı anlamına gelir. Temiz bir mutfağa örnek.

61 78

62 79 Niçin temizlik yapmak zorundayız? Temizliğe başlamadan önce, kaba pisliği kaldırın. Sebebi:. Orada pislik varsa, bir yeri temizlemek daha zor olur.. Temizlik için kullanılan su çok hızlı şekilde kirlenir.. Temizlik ürünleri sadece kısa bir süre için etkili olur.. Temizlik ürünleri yüzeye zarar vermemelidir.....

63 80 Bazen bir kimyasal ürün kullanmadan temizleyebilirsiniz: vakumlama, süpürme,...

64 81 Ancak mutfakta; sadece (kuru) süpürmeye izin verilmez. Niçin?. Süpürerek; toz tanecikleri temizlenmez, bir şekilde etrafa karışır.

65

66 82 Temizlik yaptıktan sonra su ile temizlemek niçin iyidir?. Temizlikten sonra, bekletilen (ıslatılan) kir temizlenmelidir.. Yüzeye yapışan temizlik ürünü yıkanmalıdır. Niçin sıcak su ile temizleriz ve havlu kullanmak yerine eşyaların kurumasını bekleriz?. Eğer havlu ile kurularsanız, elinizle eşyalara dokunursunuz. Kurulanan bir tencereyi düşünün. Ancak ellerimiz her zaman temiz değildir. Bu şekilde, onu fark etmeden, kir ve bakteriler yüzeye yayılmış olacaktır. Aynısı havlu ile de olur. Bu yüzden: Eğer havlu kullanırsanız; tercihen bir kez kullanın ve havlu temiz (daha iyisi: kâğıt havlu) olmalıdır. Güzel, evet, mutfakta çalışırken, mutfağı iyice temizlemenize gerek yoktur. Eğer çalıştığınız yer kirli ise, elbette bunu temizleyin. Çünkü kirli bir yüzeyde çalışılmaz. Düzenli olarak çalıştığınız yeri (masa, kesme tahtası, mutfak eşyaları ) temizleyin veya bir başka temiz olanını (bıçak, kesme tahtası, çatal, ) alın.

67 83 Nasıl temizlersiniz? Temizlik aşağıdaki gibi yapılır: 1. İri, büyük kir ve atıkları temizleyin.

68 84 2. Soğuk su ile temizlik. 3. Doğru ürünü doğru miktarda kullanın ve doğru sürede etki etmesini sağlayın.

69 86 4. Kalan kirleri kontrol edin ve gerekirse ürünü kullanıp, fırçalayın.

70 87 5. Soğuk su ile temizlik.

71 88 (Tercihen) ılık su ile tekrar temizlemek veya (tek kullanımlık) havlu ile kurulamak kesinlikle daha hijyeniktir. Resim Temizlik sırasında 4 şey önemli rol oynar:. Deterjanın türü,. Yapılan temizliğin sıcaklığı,. Deterjanın etki süresi,. Temizlik sırasında fırçalama veya mekanik işlem.

72 89 Ödev Aşağıdaki testleri yapınız: 1. Uygulama dersinden sonra mutfağın bir bölümünü üç farklı deterjan ile temizleyin. Sonuçları yazın. 2. Her bir testte temizliğin yapıldığı sıcaklığı ölçün. 3. Deterjanın ne kadar sürede etki ettiğini saatiniz ile kontrol edin. 4. Temizlik ile ne kadar süre meşgulsünüz?

73 90 Test sonuçlarını yazmak için kontrol listesi. Test. Miktar. Sıcaklık. İş zamanı. Temizlik zamanı Deterjan 1 Deterjan 2... Deterjan 6

74 91 İyi bir temizlik için hangi ürünü seçersiniz? Kirin farklı türleri vardır. Ve her bir tür için özel deterjanlar kullanılır. Tüm kiri ortadan tamamen yok etmek için iyice temizlemek önemlidir. Su, gerçek bir deterjan değildir. Ancak, bazı durumlarda su bazı kirleri temizler. Yere düşmüş patatesleri veya dökülmüş çorbayı düşünün. Hemen çorba ve patatesleri temizleyin, aksi takdirde sonradan fırçalamak zorunda kalırsınız. Niçin biliyor musunuz? Çünkü çorbanın kurumasına izin vermeyin veya birinin patateslere basmasını önleyin (ayrıca güvenliği de düşünün). Ve üstelik kiri temizlemek için daha az deterjan kullanarak çevreyi korumuş olursunuz.

75 92 Anneniz evi temizlerken, genel deterjan veya temizlik ürünü kullanır. Yoğun, ağır ve yanmış bir kir için, (güçlü) yağ çözücü ve profesyonel deterjan (restoran ve otel işi için) gerekebilir.! Profesyonel temizlik ürünleri bazen cildinize ve hatta temizlediğiniz yüzeye de zarar verebilir. Ayrıca kireci yok etmek için kullanılan ürünler de cilde zarar verir: Aslında bu ürünler asit içerir.! Doğru miktarda deterjan kullanmak ise son derece önemlidir. Neden biliyor musun? Temizlik ürününü yeterli miktarda kullanmazsanız, doğru şekilde temizleyemezsiniz. Ve fazlası ise israftır. Yani: Talimatları dikkatli okuyun!

76 93! Ve unutmayın: Düzenli olarak su kovasını yenileyin. Ve iyice fırçalayın! Bu yolla çık sayıda bakteriden kurtulursunuz.

77 95 Dezenfeksiyon

78 Öğrenme Amaçları Temizlik, dezenfeksiyon ve havlu kullanımı ile ilgili dersten sonra:. Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler.. Öğrenciler; kullandıkları malzemeleri geri doğru yerlerine koyarlar.. Temizlik sırasında öğrenciler doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar.. Öğrenciler; kullanılan dezenfeksiyon malzemelerinin talimatlarını dikkatlice takip ederler.. Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar.. Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

79 Öğrenme Bilgisi Dezenfeksiyon Dezenfeksiyon nedir? Az önce iyice temizlik yaptınız. Ne zorluklarla fırçaladınız ve çok sayıda bakteriyi yok ettiniz, bu ise yeterli olmayabilir. Aslında gözle göremediğimiz bazı bakteri ve mantar türleri hala kalmıştır. Ve bu sebepten temizlikten sonra dezenfekte ederiz. Niçin dezenfekte ederiz? Çünkü deterjan bakterileri öldürmez. Temizledikten sonra özel bir ürün kullanarak dezenfeksiyon yapmanız yararlı olur.! Çünkü gıdalarla çalışılan yerlerde her dezenfektanın kullanılmasına izin verilmez, mutfakta kullanılmasına izin verilmeyen çok sayıda ürün vardır.

80 98 Bir kişi nasıl dezenfeksiyon yapar? Dezenfeksiyon aşağıdaki gibi yapılır: 1. Önce dikkatlice temizleyin.

81 99 2. Doğru zamanda doğru miktarda doğru ürünü kullanalım.

82 Soğuk su ile temizlik.

83

84 Sıcak su ile tekrar temizleyin ya da (tek kullanımlık) temiz bir havlu ile kurulayın.

85 Havluların Kullanılması 3.1. Karikatür Tamamlayın: Doğru iş için (tek kullanımlık) doğru havluyu kullanırım.

86 Öğrenme Amaçları Temizlik, dezenfeksiyon ve havlu kullanımı ile ilgili dersten sonra:. Öğrenciler; mutfağı temizleyebilirler.. Öğrenciler; kullandıkları malzemeleri geri doğru yerlerine koyarlar.. Temizlik sırasında öğrenciler doğru temizlik ürünlerini ve doğru temizlik yöntemlerini kullanırlar.. Öğrenciler; kullanılan dezenfeksiyon malzemelerinin talimatlarını dikkatlice takip ederler.. Öğrenciler; daima temiz havlu kullanırlar.. Öğrenciler; tabakları veya çalışma alanlarını temizlemek için asla kirli havlu kullanmazlar.

ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008

ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008 ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008 ADIM ADIM TEMİZLİK EL YIKAMA AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ VÜCUT TEMİZLİĞİ EL YIKAMA ELLERİMİZİ NİÇİN YIKARIZ? Ellerimizdeki mikropları uzaklaştırmak

Detaylı

bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama ünitesi

bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama ünitesi MUTFAK HİJYENİ VE KİŞİSEL HİJYEN ENFEKSİYON KONTROL KURULU MUTFAK HİJYENİ Mutfakta fiziki iki alanlar; l Yemek pişirilme ünitesi Hazırlanan yemeklerin bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama

Detaylı

1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması

1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması ON DOĞRU MUTFAK UYGULAMASI 1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması 2. Donmuş Etlerin Çözündürülmesi 7. Mutfak Bez ve Süngerlerinin Temizliği 3. Etlerin Pişirilmesi 8. Kesme Tahtasının Temizliği 4.

Detaylı

T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü GIDA GÜVENLİĞİ Gıdalarda oluşabilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü zararın ortadan kaldırılması için alınan tedbirlerin

Detaylı

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ Sağlıklı bir yaşam için vücudun deri, saç, el ayak, ağız ve diş gibi kısımlarının bakımı ve temizliğine önem verilmesi gerekir. Derinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve vücuda

Detaylı

Öğrenme Verileri. Bl 1: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 2i, 2j, 2k, 2l Bl 2: 2g, 5f. Unit 6 Micro-organisms. 50 dakika

Öğrenme Verileri. Bl 1: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 2i, 2j, 2k, 2l Bl 2: 2g, 5f. Unit 6 Micro-organisms. 50 dakika Ana Aşama 2 Bl 1: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 2i, 2j, 2k, 2l Bl 2: 2g, 5f Çalışma Ünitesi Unit 6 Micro-organisms Tahmini Eğitim Süresi 50 dakika Enfeksiyonların Yayılması Bolümü kötü El Hijyeninin,

Detaylı

Tırnak Mantarının Özellikleri

Tırnak Mantarının Özellikleri Mantar çoğunlukla ayak tırnaklarınızda olur ancak el tırnaklarınızda da çıkabilir. Tedavi edilmesi, göze hoş görünmemesinin yanısıra, sağlık açısından da önemlidir. Sarımsı, yeşil veya kahverengi tırnaklarınız

Detaylı

TEMİZLEME TALİMATI NO: 01

TEMİZLEME TALİMATI NO: 01 NO: 01 Kutu Açıcı 1. Donmuş kaba yağları akıtmak için önce sıcak suyun altına tutun ve fırçalayın. 2. Evyeyi ılık su ve önerilen miktarda ki MSS- Kreon Blitz ile doldurun. 3. Islanması için birkaç dakika

Detaylı

GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI

GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI HĠJYEN NEDĠR? Bir sağlık bilimi olup,temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidi r. KĠġĠSEL HĠJYEN Kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri öz

Detaylı

BEP Plan Hazırla T.C Menemen Kaymakamlığı Cumhuriyet ilkokulu Müdürlüğü Toplumsal Yaşam Becerileri Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı

BEP Plan Hazırla T.C Menemen Kaymakamlığı Cumhuriyet ilkokulu Müdürlüğü Toplumsal Yaşam Becerileri Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı BEP Plan Hazırla T.C Menemen Kaymakamlığı Cumhuriyet ilkokulu Müdürlüğü Toplumsal Yaşam Becerileri Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Öğrenci : Medine SARIKAYA Eğitsel Performans Elini yıkar. Elini

Detaylı

SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bu sunu Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Projesi kapsamında düzenlenen Eğitim Toplantıları için hazırlanmıştır.

Detaylı

ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE

ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE ARAY DIŞ TİC VE PAZ AŞ Bakım ve Kullanım Rehberi ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE Basınçlı yıkayıcı kullanımı, sadece 1500 psi (inçkare başına düşen pound) altında basınç ve döşemenin 12 inç yukarısında olmak kaydıyla

Detaylı

VESTEL. V-BRUNCH SERiSi 3000 INOX KAHVE MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU GARANTİ 2 YIL

VESTEL. V-BRUNCH SERiSi 3000 INOX KAHVE MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU GARANTİ 2 YIL VESTEL V-BRUNCH SERiSi 3000 INOX KAHVE MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU GARANTİ 2 YIL 1. Hazne kapağı 2. Hazne 3. Üst kapak 4. Filtre 5. Cam sürahi Bu kahve makinesini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR)

MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR) MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR) A.DEPOLAMA ALANLARI TARİH: I.SOĞUK DEPOLAMA EVET HAYIR 1- Soğuk depo ve / veya buzdolabı var.

Detaylı

ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM. Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM

ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM. Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM SAĞLIK VE HİJYEN NEDİR? Sağlık; kişinin doğuştan getirdiği kalıtsal özellikleri ile fiziksel, biyolojik ve sosyal

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 14.08.2014 Madde 5.1.3 teki Personel Kılık ve Kıyafet Prosedürü ne 01 yapılan atıf kaldırılarak, mutfak/kafeterya personelinin sakal ve bıyıklı olmaması

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

yayıldıklarını, geniş boyuttaki bir deneyle

yayıldıklarını, geniş boyuttaki bir deneyle Ana Aşama 2 Ana Bl 1: Aşama 1a, 1b, 22a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, Bl 1: 1a, 2g, 1b, 2h, 2a, 2i, 2b, 2j, 2k, 2c, 2l 2d, 2e, 2f, Bl 2: 2g, 5f 2h, 2i, 2j, 2k, 2l Bl 2: 2g, 5f Çalışma Ünitesi Çalışma Unite 6 Ünitesi

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜNDE YENİ NESİL HİJYEN UYGULAMALARI VE ÇÖZÜMLERİ MAKALE HAZIRLAYAN. Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci)

TURİZM SEKTÖRÜNDE YENİ NESİL HİJYEN UYGULAMALARI VE ÇÖZÜMLERİ MAKALE HAZIRLAYAN. Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) TURİZM SEKTÖRÜNDE YENİ NESİL HİJYEN UYGULAMALARI VE ÇÖZÜMLERİ MAKALE HAZIRLAYAN Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) OTEL MOTEL TATİL KÖYLERİ Tesisleriniz yeterince

Detaylı

DENEY-12 : Polimerlerin tanınması

DENEY-12 : Polimerlerin tanınması 1 Konu : Polimerler Süre : 45 dakika Açıklama : Öğrenciler polimerleri tanımak için yoğunluğu bilinen çözeltilerin içine plastik örnekler koyarlar. Araç ve gereçler (bir grup için) Tüplük Baget 7 farklı

Detaylı

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI SANİTER 2010 GİRİŞ Yaşamımızı sürdürebilmek, büyümek, gelişmek ve birer sağlıklı yetişkin olabilmek için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. İçinde

Detaylı

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir.

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. BEYAZ KAN HÜCRELERİ Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. 1 Görevleri nelerdir? Bu hücreler vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı korur.

Detaylı

Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için,

Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için, Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için, . Temizlik; gıdanın ve gıda ile temas eden yüzeylerdeki görünür kirlerin ortamdan uzaklaştırılmasıdır

Detaylı

ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM TEMİZLİK PLANI

ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM TEMİZLİK PLANI ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM PLANI DAVLUMBAZ VE FİLTRESİ SUMA SÜPERFOAM 1. Davlumbaz filtrelerini yerlerinden dikkatlice sökünüz. 2. Sökülen filitreler kazan kaynatmada kaynatılır15 dk-30 dk 3. Son olarak su

Detaylı

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler BEP Plan Hazırla T.C Pursaklar Kaymakamlığı ŞEHİT ALİ İHSAN LEZGİ ORTAOKULU Müdürlüğü Toplumsal Yaşam Becerileri Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Öğrenci : YUSUF KAYA Eğitsel Performans Elini yıkar.

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ BAĞIRSAK PARAZİTLERİ VE KORUNMA YOLLARI BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ?

Detaylı

www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74

www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74 www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74 DİKKAT Meyve ve sebzelerinizi tüketmeden önce dezenfekte edeceğinizi biliyor musunuz? Sadece YIKAMAK zararlı bakterileri

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

OTEL, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, HASTANE, TEMİZLİK İŞLETMELERİ, OKUL VE OFİSLER, SOSYAL İŞLETMELERİN TEMİZLİK, KOKU VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARINDA

OTEL, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, HASTANE, TEMİZLİK İŞLETMELERİ, OKUL VE OFİSLER, SOSYAL İŞLETMELERİN TEMİZLİK, KOKU VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARINDA OTEL, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, HASTANE, TEMİZLİK İŞLETMELERİ, OKUL VE OFİSLER, SOSYAL İŞLETMELERİN TEMİZLİK, KOKU VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARINDA EM ETKİN MİKROORGANİZMA KULLANIMI 1 ***KOKU GİDERİMİ Kötü kokular

Detaylı

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI BULAŞIK DALI

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI BULAŞIK DALI YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI BULAŞIK DALI Modülün Adı Modülün Amacı Modülün Süresi : A1- Kişisel Bakım Yapma : Kişisel bakımını tekniğine uygun olarak yapabilme. : Hedef kitleye göre ortalama öğrenme

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

: Kişisel hazırlık yapmaya uygun koşullar sağlanmalı, öğrenci araştırmaya ve gözlem yapmaya yönlendirilmelidir.

: Kişisel hazırlık yapmaya uygun koşullar sağlanmalı, öğrenci araştırmaya ve gözlem yapmaya yönlendirilmelidir. KİŞİSEL BAKIM MODÜL BİLGİ SAYFASI MODÜL BİLGİ SAYFASI ALAN : AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ MODÜL : KİŞİSEL BAKIM KODU : 815SBG001 SÜRE : 40/8 ÖN KOŞUL : AÇIKLAMA ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ GENEL AMAÇ :

Detaylı

Temizlik ve Bakým Cozumleri

Temizlik ve Bakým Cozumleri Temizlik ve Bakým Cozumleri KÜF TEMÝZLEYÝCÝ HÝJYENÝK EV KULLANIMI anýnda etki beyazlatýr aktif klor etkisi KÜF TEMÝZLEYÝCÝ Güçlü ve kalýcý bir þekilde her çeþit küfün giderilmesinde kullanýlýr. Kalýcý

Detaylı

Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ. Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPMAYINIZ. Health Protection Service Telefon 02 6205 1700 (İngilizce)

Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ. Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPMAYINIZ. Health Protection Service Telefon 02 6205 1700 (İngilizce) Güvenli gıda işleme Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ eğer gıdayı kirletmiş olduğunuzu biliyorsanız ya da bu konuda şüpheniz varsa, gıda işletmesine/ şefinize haber veriniz hazır gıda maddesine gereksiz

Detaylı

Besin güvenliği Bilgi ve öneriler

Besin güvenliği Bilgi ve öneriler Besin güvenliği Bilgi ve öneriler Besin güvenliği Bilgi ve öneriler Besin enfeksiyonlarını önlemek için hastanemizde, besinlerin hazırlanma, sunulma ve saklama konusunda sıkı kurallar vardır. Ayrıca ziyaretçiler

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 İş Kıyafetini Giyme 2 Üniforma, aynı işi yapan çalışanların iş esnasında giydikleri elbisedir. Turizm sektöründe çalışan her personel, bir iş kıyafeti giymek zorundadır. Gelişen dünyada olduğu gibi ülkemizde

Detaylı

Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri

Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri Temmuz 2013 İşbu belge ServSafe Gıda Güvenliği Online Kursu nun bölümlerinden organize edilmiştir. Kurs içeriği ve Türkiye deki gıda güvenliği gereklilikleri arasındaki

Detaylı

Cihazın fişini prize takın. Suyu kaynatmak için AÇMA/KAPAMA düğmesine basın. Düğme AÇMA konumundayken pilot ışığı yanacaktır.

Cihazın fişini prize takın. Suyu kaynatmak için AÇMA/KAPAMA düğmesine basın. Düğme AÇMA konumundayken pilot ışığı yanacaktır. Önemli Cihazınızı ilk kez kullanmadan önce bu talimatları dikkatlice okuyun. Su ısıtıcısını elektriğe bağlamadan önce tanıtım levhasında belirtilen voltajın, elektrik şebekenizin voltajıyla uyduğundan

Detaylı

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Ruhen, bedenen ve sosyal bakımdan tam bir iyilik halidir. Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar

Detaylı

HİJYEN. Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.

HİJYEN. Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır. HİJYEN HİJYEN Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır. Aynı zamanda birey ve toplum olarak insan sağlığının korunması ve geliştirilmesini hedefler. Yaşamın verimli, sağlıklı düzeyde uzun süre

Detaylı

KONVEYORLU BULAŞIK MAKİNELERİ TEMİZLİK TALİMATLARI HAZIRLAYAN : BLEDA AYGEN

KONVEYORLU BULAŞIK MAKİNELERİ TEMİZLİK TALİMATLARI HAZIRLAYAN : BLEDA AYGEN KONVEYORLU BULAŞIK MAKİNELERİ TEMİZLİK TALİMATLARI HAZIRLAYAN : BLEDA AYGEN Otellerimizdeki bulaşıkların yıkama yükünü üstlenen konveyorlu ve flight-type bulaşık makineleri işletmeler için hayati önem

Detaylı

1. Saç bakımı için kullanılan araç gereçleri tanır. 2. Saç bakımı işleminin basamaklarını ifade eder.

1. Saç bakımı için kullanılan araç gereçleri tanır. 2. Saç bakımı işleminin basamaklarını ifade eder. İŞİN / MODÜLÜN ADI: A1) Kişisel Bakım Yapma A101)Saç bakımını yapar. ORTAM (Araç gereç, donanım ve koşullar) Şampuan, saç bakım kremi, havlu, tarak, kurutma makinesi Saç bakımını hijyen kurallarına uygun

Detaylı

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI MUTFAK DALI

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI MUTFAK DALI YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI MUTFAK DALI Modülün Adı Modülün Amacı Modülün Süresi : A1- Kişisel Bakım Yapma : Kişisel bakımını tekniğine uygun olarak yapabilme. : Hedef kitleye göre ortalama öğrenme

Detaylı

Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.

Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Arkadaşlarımızla yorulmadan oynayabilmek, güçlü kas ve kemiklere sahip olmak için dengeli beslenmenin yanında

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

Evde kendi kendinizce uygulanabilen subkütan immunglobülin tedavisine ilişkin

Evde kendi kendinizce uygulanabilen subkütan immunglobülin tedavisine ilişkin Evde kendi kendinizce uygulanabilen subkütan immunglobülin tedavisine ilişkin Plazmadan yenilikler Bağışıklık eksikliğinde uzman kuruluş SADECE DOKTOR TALİMATINA GÖRE VE DOKTOR VEYA BAŞKA UZMANCA UYGULAMA

Detaylı

Bu yüzden kendinizi ve de özellikle çocuğunuzu suçlamak için en ufak bir nedeniniz yoktur!

Bu yüzden kendinizi ve de özellikle çocuğunuzu suçlamak için en ufak bir nedeniniz yoktur! Bit? Sirke? Panik? NYDA ile kolaylıkla gider. Sevgili Anne ve Babalar, eğer doktor çocuğunuzda baş biti tespit ettiyse, bitler ve bitin büyüme evreleriyle etkin bir şekilde mücadele edilmesi en önemli

Detaylı

Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü

Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü derisinden, saçtan, temizlenen alanlardan(gider ve lavabolarda)

Detaylı

Uyarı Su ısıtıcısını sadece su ısıtmak için kullanın.

Uyarı Su ısıtıcısını sadece su ısıtmak için kullanın. GARANTİ 2 YIL Önemli Cihazınızı ilk kez kullanmadan önce bu talimatları dikkatlice okuyun. Su ısıtıcısını elektriğe bağlamadan önce tanıtım levhasında belirtilen voltajın, elektrik şebekenizin voltajıyla

Detaylı

MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ. Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail:

MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ. Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail: MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail: cengiz@ct.tc PERSONEL HİJYEN Gıda kaynaklı hastalıkların minimuma indirilmesi

Detaylı

Waffle pişirme kalıpları

Waffle pişirme kalıpları Ürün bilgisi ve tarif Waffle pişirme kalıpları Değerli Müşterimiz! Artık Waffle makinası olmadan da Waffle pişirebilirsiniz! Waffle pişirme kalıpları, silikon malzemeden oldukları için çok esnek ve yapışmaz

Detaylı

Güvenlik Bilgileri. Uyarılar. Kullanmadan Önce

Güvenlik Bilgileri. Uyarılar. Kullanmadan Önce Bu cihaz, ev tipi kullanım içindir, ticari kullanım için uygun değildir. Kullanma kılavuzunu itinalı bir şekilde okuyunuz ve ileride lazım olma ihtimaline karşı saklayınız! Güvenlik Bilgileri Uyarılar

Detaylı

Başarıyı Temsil Eden Üniforma

Başarıyı Temsil Eden Üniforma Başarıyı Temsil Eden Üniforma 1 Dünyanın en büyük perakende döviz sağlayıcısı olarak, markamızı temsil eden çalışanlarımıza sadece şirketin gelecekteki gelişimi ve başarısı açısından değil, aynı zamanda

Detaylı

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce

TEST. 7. Dişer ne zaman fırçalanmalıdır? A. Yemeklerden sonra B. Okuldan gelince C. Evden çıkmadan önce ÖDEV- 3 ADI SOYADI:.. HAYAT BİLGİSİ Tırnaklar, el ve ayak parmaklarının ucunda bulunur. Tırnaklar sürekli uzar. Uzayan tırnakların arasına kir ve mikroplar girer. Bu yüzden belli aralıklarla tırnaklar

Detaylı

MUTFAKLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ. İbrahim KOLANCI Enerji Yöneticisi

MUTFAKLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ. İbrahim KOLANCI Enerji Yöneticisi BİNALARDA ELEKTRİK TÜKETİMİ 35 30 25 20 15 10 5 0 YÜZDE % STANDBY KURUTUCULAR ISITICILAR TELEVİZYON AYDINLATMA BULAŞIK MAKİNASI ÇAMAŞIR MAKİNASI KLİMA BUZDOLABI DİĞER Soğutucu ve Dondurucular Bir soğutucu

Detaylı

Tavsiye Edilen Ürün Listesi

Tavsiye Edilen Ürün Listesi Domuz Gribi Bilmeniz Gerekenler Domuz gribi ile ilgili insan vakaları medyanın geniş ilgisini çekmiştir. Dünya sağlık örgütü, uluslararası endişeye yol açan acil durum ilan etti ve CDC (Amerika Hastalık

Detaylı

Basiskele. Basiskele

Basiskele. Basiskele STOP DO NOT ENTER RESERVED PARKING Akılcı ilaç kullanımı; kişilerin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda, uygun doz aralıklarında en düşük maliyetle

Detaylı

YEMEKHANE TALİMATI. 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak,

YEMEKHANE TALİMATI. 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak, 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak, 2.KAPSAM Yemekhane ve bulaşıkhane personelini. 3.SORUMLULAR Yönetim Hizmetleri

Detaylı

Revizyonun Açıklaması - Yeni yayınlandı. -

Revizyonun Açıklaması - Yeni yayınlandı. - Yürürlük i: YEMEKHANE HİZMETLERİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Revizyon i: Sayfa: 1/5 Revizyonun Açıklaması Madde No - Yeni yayınlandı. - KAPSAM: Yemekhane Hazırlayanlar Gülşen ÇELİKTÜRK Gıda Mühendisi Gülay YABA

Detaylı

sökülmesi ve Roomba nasıl temizlenir 560

sökülmesi ve Roomba nasıl temizlenir 560 sökülmesi ve Roomba nasıl temizlenir 560 (Vb çamur, sos,) onaylı olmayan maddeler üzerinde çalıştıktan sonra Roomba 560 tam temizlik Yazan: HoyeBoye GİRİŞ Bu kılavuz Roomba toz-bin, fırça meclisleri ve

Detaylı

KİRLENMEK GÜZELDİR EKOLOJİK DETERJAN İLE

KİRLENMEK GÜZELDİR EKOLOJİK DETERJAN İLE KİRLENMEK GÜZELDİR EKOLOJİK DETERJAN İLE Hazırlayan Öğrenciler Arzum KARAHAN (6B) İpek AKYOL (6B) Danışman Öğretmen Pınar ÇALIK ÖZBAY İZMİR, 2014 İÇİNDEKİLER 1. Proje özeti...2 2. Projenin amacı...2 3.

Detaylı

TEMİZİK. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

TEMİZİK. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 TEMİZİK Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Neslihan Yukarıkır ve Arş. Gör. Dr. Pınar Güner tarafından Prof.

Detaylı

ÖNEMLİ TALİMATLAR CİHAZI KULLANIRKEN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ TALİMATLARA UYUNUZ

ÖNEMLİ TALİMATLAR CİHAZI KULLANIRKEN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ TALİMATLARA UYUNUZ ÖNEMLİ TALİMATLAR CİHAZI KULLANIRKEN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ TALİMATLARA UYUNUZ 1. BÜTÜN NOTLARI DİKKATLE OKUYUN. 2. SICAK METAL YÜZEYE DOKUNMAYIN. SAPINDAN TUTMALISINIZ. 3. ELEKTRİK ÇARPMASINI ÖNLEMEK İÇİN,

Detaylı

PASTANE MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI

PASTANE MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI PASTANE BÖLÜM PLANI TEMİZLENECEK ALAN// DAVLUMBAZ VE FİLTRESİ SUMA SÜPERFOAM 1. Davlumbaz filtrelerini yerlerinden dikkatlice sökünüz. 2. Sökülen filitreler kazan kaynatmada kaynatılır15 dk-30 dk 3. Son

Detaylı

Gıda zehirlenmeleri neden önemlidir?

Gıda zehirlenmeleri neden önemlidir? GIDA KAYNAKLI İNTOKSİKASYON VE ENFEKSİYONLAR Gıda zehirlenmesi nedir? 1 2 İNTOKSİKASYON TİPİ GIDA ZEHİRLENMESİ Bazı bakteriler gıda üzerinde gelişerek toksin üretirler ve toksin içeren gıdanın tüketilmesi

Detaylı

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Değerli Müşterimiz, Hedefimiz, modern tesislerimizde, dikkatli bir şekilde üretilen, özel olarak test edilen, beklentilerinizin de ötesinde kaliteli ürünler üretmektir. Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

HİJYEN VE SANİTASYON

HİJYEN VE SANİTASYON HİJYEN VE SANİTASYON TEMİZLİK+ HİJYEN= SANİTASYON Bulunduğumuz ortamda hastalık yapan mikroorganizmaların hastalık yapamayacak seviyede bulunma durumuna hijyen denir. Sağlıklı (temiz ve hijyenik) bir ortamın

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrrd. Doç. Dr. Kaya Süer Adem Aköl Sinan Özyavaş Dilek Baytaş Kalite Konseyi Başkanı Kalite Koordinatörü 1/6 1. AMAÇ

Detaylı

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy YENİ BİR YIL YENİ BİR SİZ Kendimizde dahil, birçok kişi, yeni bir yıla birçok yeni kararla başlar.

Detaylı

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ELEKTRİKLİ ÇİT BUDAMA MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER -RTM925- VOLTAJ 230V~50HZ GİRİŞ GÜCÜ 710W BIÇAK UZUNLUĞU 530MM DEVİR HIZI 1600 R/MİN DİŞ ARALIĞI 20MM MAX KESİLECEK ÇALI

Detaylı

Gıda Zehirlenmesi ve Önlenmesi

Gıda Zehirlenmesi ve Önlenmesi (16.12.2001) İçindekiler... 1 Gıda Zehirlenmesi Nasıl Oluşur?... 1 Gıdalara Nasıl Bulaşma Olur?... 2 Gıda Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?... 3 Bazı Yaygın Gıda Zehirleyen Bakteriler... 3 Salmonella... 3 Bacillus...

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. SİSTEM İnverter Klimalar

KULLANIM KILAVUZU. SİSTEM İnverter Klimalar KULLANIM KILAVUZU SİSTEM İnverter Klimalar MODELLER Tavana monteli kaset tipi Köşe modeli FXK25LVE FXKQ25MVE FXKQ25MAVE FXK32LVE FXKQ32MVE FXKQ32MAVE FXK40LVE FXKQ40MVE FXKQ40MAVE FXK63LVE FXKQ63MVE FXKQ63MAVE

Detaylı

Burada kısa sürede ve fazla masrafa girmeden uygulayabileceğiniz birkaç Vücut bakım önerisi bulacaksınız.

Burada kısa sürede ve fazla masrafa girmeden uygulayabileceğiniz birkaç Vücut bakım önerisi bulacaksınız. Tepeden Tırnağa Vücut bakımı Burada kısa sürede ve fazla masrafa girmeden uygulayabileceğiniz birkaç Vücut bakım önerisi bulacaksınız. Bakım için Duş Yapılan araştırmalarda en çok tercih edilen yıkanma

Detaylı

Çevremizdeki Kimyasal Maddeler

Çevremizdeki Kimyasal Maddeler Çevremizdeki Kimyasal Maddeler Ana Tema Önerilen Süre Kazanımlar Öğrenciye Kazandırılacak Beceriler Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Kimyasal maddeler, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Detaylı

Kişiye Özel SDM Protokolü Tarifler

Kişiye Özel SDM Protokolü Tarifler Kişiye Özel SDM Protokolü Tarifler 1. OMLET MÜCVER (1 SDM Porsiyonu yerine ) Malzemeler & Tarif: 1 paket SDM omlet 2 dilim SDM kızarmış ekmek un haline getirilmiş 100 ml su Dereotu 1/2 kabak rendesi(suyu

Detaylı

LBX-0612 EV&ARABA İÇİN BİBERON ISITICISI. www.loobex.com

LBX-0612 EV&ARABA İÇİN BİBERON ISITICISI. www.loobex.com LBX-0612 EV&ARABA İÇİN BİBERON ISITICISI Lütfen biberon ve mama ısıtıcısını kullanmadan önce bu kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun. www.loobex.com Bu ısıtıcı ile her çeşit bebek maması ve içeceğini

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS ET13051 http://tr.yourpdfguides.com/dref/3564122

Kullanım kılavuzunuz SIEMENS ET13051 http://tr.yourpdfguides.com/dref/3564122 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

UÜ-SK MAMA ve GAVAJ HAZIRLAMA, DAĞITIM ve HİJYEN TALİMATI

UÜ-SK MAMA ve GAVAJ HAZIRLAMA, DAĞITIM ve HİJYEN TALİMATI 1 / 5 1. Amaç: Bu talimatın amacı; UÜ-SK bebek beslenme ünitesi ve gavaj mutfaklarında yatarak tanı ve/veya tedavi hizmeti alan hastaların (bebek, çocuk ve erişkin) beslenme ve beslenme tedavileri için

Detaylı

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 ÖNEMLİ! Gıdaları insanların sağlıklarını çok ciddi şekilde etkiler. Bu nedenle, gıda üreten kişilerin temizlik kurallarına uyması çok önemlidir.

Detaylı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIMIZ ELİMİZDE

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIMIZ ELİMİZDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIMIZ ELİMİZDE Ağız ve diş sağlığı anne karnında başlar Doğum öncesi yeterli beslenen ve sağlam doğan bebeklerin 6 aylıktan itibaren ilk SÜT DİŞLERİ çıkar 2,5 3 yaşın sonuna kadar çocuğun

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 1 PVC CILASI 10 2 NEMLI MOP CM 3 BUYUK BOY MAVI COP TORBASI 700 4 BUYUK BOY ENFEKTE ATIK COP TORBASI(1 MIKRON) 180000 5 ORTA BOY KIRMIZI COP TORBASI 10000 6 TOZ BEZI 4000 METRE 7 EV TIPI OTOMATIK CAMASIR

Detaylı

Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir.

Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir. 40 Dakika Örnek olay, soru cevap, yaparak yaşayarak öğrenme Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir. Öğrencilere sınıfta uyulması gereken kurallar ve onlardan beklenilen davranışların neler olabileceği

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI A N A KU O LU ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI ÖZ BA BEC KIM ERİS İ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ - KASIM 2016 ÖZ BAKIM BECERİSİ KAZANMA SÜRECİ Çocukların temel ihtiyaçları, onlar dünyaya geldikleri

Detaylı

SOĞUK MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI

SOĞUK MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI DAVLUMBAZ VE FİLTRESİ SOĞUK BÖLÜM PLANI SUMA SÜPERFOAM 1. Davlumbaz filtrelerini yerlerinden dikkatlice sökünüz. 2. Sökülen filitreler kazan kaynatmada kaynatılır15 dk-30 dk 3. Son olarak su ile durulayıp,

Detaylı

2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI. Hazırlayan Engin GÜNEY İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni

2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI. Hazırlayan Engin GÜNEY İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni 2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI Hazırlayan İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni 1 Saçları hangisi tarar? o A) Bıçak o B) Tarak o C) Eldiven o D) Makas 2 Hangisi okul eşyası değil?

Detaylı

ÖZEL YALOVA HASTANESİ HASTA BAKIMINDA TEMEL HİJYEN TALİMATI

ÖZEL YALOVA HASTANESİ HASTA BAKIMINDA TEMEL HİJYEN TALİMATI 1.AMAÇ: Hastaların hijyenik bakımını eksiksiz ve hastayı rahatlatacak şekilde yapmak üzere yöntemleri belirlemektir. 2.KAPSAM:Tüm Klinikler,Yoğun Bakımları kapsar. 3.KISALTMALAR: - 4.TANIMLAR: Dekibüt:Bası

Detaylı

Bu yüzden kendinizi ve de özellikle çocuğunuzu suçlamak için en ufak bir nedeniniz yoktur!

Bu yüzden kendinizi ve de özellikle çocuğunuzu suçlamak için en ufak bir nedeniniz yoktur! Bit? Sirke? Panik? NYDA ile kolaylıkla gider. Sevgili Anne ve Babalar, eğer doktor çocuğunuzda baş biti tespit ettiyse, bitler ve bitin büyüme evreleriyle etkin bir şekilde mücadele edilmesi en önemli

Detaylı

1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir.

1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir. 1- GENEL BİLGİLER 1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir. 1.2- KAPSAM Bu plan Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı

Detaylı

MAXISEAL ACIDPROOF VH85 DOĞAŞ TAŞLAR İÇİN ASİDE DAYANIKLI KAPLAMA

MAXISEAL ACIDPROOF VH85 DOĞAŞ TAŞLAR İÇİN ASİDE DAYANIKLI KAPLAMA MAXISEAL ACIDPROOF VH85 DOĞAŞ TAŞLAR İÇİN ASİDE DAYANIKLI KAPLAMA PROBLEM Otel, restoran, rezidans, ticari ve kamu projelerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri doğal taş tezgah, zemin ve yüzeylerin

Detaylı

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu .. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Kaba Değerlendirme Formu Öğrenci Adı-Soyadı: Değerlendirme Tarihi: Sınıfı: Değerlendiren: AMAÇLAR +/- AÇIKLAMA 1. Ellerini yıkar. 2. Ellerini kurular. 3. Yüzünü yıkar. 4.

Detaylı

ACİL DURUM LAMBASI / LED-151

ACİL DURUM LAMBASI / LED-151 Özellikler 400 mah kapasiteli, bakım gerektirmeyen ve uzun ömürlü batarya 500 Şarj batarya ömrü Yüksek ışık veren, enerji tasarrufu sağlayan, uzun ömürlü 15+1 LED 15 LED ve 1 LED aydınlatma şeklinde 2

Detaylı

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir.

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız ve Diş Sağlığı Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız sağlığı: Dişler ve onları

Detaylı

I GİRİŞ. Dört seansın her birinde konuların biri işlenecektir. Konuları tam olarak anlayabilmek için bazı basit gerçeklere bakmamız gerekmektedir.

I GİRİŞ. Dört seansın her birinde konuların biri işlenecektir. Konuları tam olarak anlayabilmek için bazı basit gerçeklere bakmamız gerekmektedir. I GİRİŞ Bu el kitapçığının amacı pişirme; soğutma; çapraz bulaştırma ve temizleme yi içeren dört konudaki bilgileri arttırmaktır. Bu restoranlarınızda ve dışarıya paket servisi yapan mekanlarınızdaki kalite

Detaylı

ÜNİTE 3 YAŞAM KAYNAĞI TOPRAK

ÜNİTE 3 YAŞAM KAYNAĞI TOPRAK ÜNİTE 3 YAŞAM KAYNAĞI TOPRAK ÜNİTENİN KONULARI Toprak Nedir? Toprağın Tanımı Toprağın İçindeki Maddeler Toprağın Canlılığı Toprak Neden Önemlidir? Toprağın İnsanlar İçin Önemi Toprağın Hayvanlar İçin Önemi

Detaylı

MUTFAK KONTROL TARİHİ: KONTROL NOKTALARI. Başarı Kat Sayısı. Risk Puanı. Alınan Puan

MUTFAK KONTROL TARİHİ: KONTROL NOKTALARI. Başarı Kat Sayısı. Risk Puanı. Alınan Puan KONTROL TARİHİ: 13.07.2016 KONTROL NOKTALARI Risk Puanı Başarı Kat Sayısı Alınan Puan DENETİM BULGULARI ÇÖZÜM ÖNERİSİ DEPO 1 Ürünlere tesise girişi tarih etiketi basılmış mı? 2 Depolarda iade alanı mevcut

Detaylı

ANA PERSONEL GİRİŞİ 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 PROSES ALANI 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 6,5 DOLUM ALANI 0,5 0,5

ANA PERSONEL GİRİŞİ 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 PROSES ALANI 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 6,5 DOLUM ALANI 0,5 0,5 ANA PERSONEL GİRİŞİ 1 Hijyen bariyerinde bone var mı? 2 Hijyen bariyerinde önlük var mı? 3 Hijyen bariyerinde maske var mı? 4 Hijyen bariyerinde galoş var mı? 5 Hijyen bariyerinde lavabodaki sıcak su akıyor

Detaylı

Ġ.Ü. MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ÇEVRE MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ MĠKROORGANĠZMALARIN ASEPTĠK TRANSFERĠ VE ÇĠZGĠ EKĠM

Ġ.Ü. MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ÇEVRE MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ MĠKROORGANĠZMALARIN ASEPTĠK TRANSFERĠ VE ÇĠZGĠ EKĠM Ġ.Ü. MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ ÇEVRE MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ Çevre Mikrobiyolojisi Dersi Laboratuvar Uygulama 4 MĠKROORGANĠZMALARIN ASEPTĠK TRANSFERĠ VE ÇĠZGĠ EKĠM 1. ASEPTĠK TEKNĠKLER Mikroorganizmalar, teneffüs

Detaylı

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi Sayfa No Sayfa 1/6 1.AMAÇ Hastalarla ve hastane ortamındaki yüzeylerle el teması sonrasında ortaya çıkan enfeksiyon bulaş riskini önlemeye yönelik el hijyeni ve eldiven kullanım kurallarını ve uygulamalarını

Detaylı