İNCİR SÜTÜNDEN FARMASÖTİK KREM ELDESİ ZEYNEP AYDIN MEHMET ONUR ARICAN BETÜL EKSİL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNCİR SÜTÜNDEN FARMASÖTİK KREM ELDESİ ZEYNEP AYDIN MEHMET ONUR ARICAN BETÜL EKSİL"
  • Adem Oz
  • 1 yıl önce
  • İzleme sayısı:

Transkript

1 İNCİR SÜTÜNDEN FARMASÖTİK KREM ELDESİ ZEYNEP AYDIN MEHMET ONUR ARICAN BETÜL EKSİL

2 AMACIMIZ; Sitrik asit yönünden zengin incir sütünden farmasötik etkili nasır kremi yapılmak istendi. Yapılan kremde sitrik asidin mekanik aşındırma etkisinden faydalanarak keratin tabakasının inceltilmesiyle iyileştirilmesi amaçlandı.

3 HEDEFİMİZ; İncir sütünün asidik etkisinden faydalanarak nasırların giderilmesi, Nasır tedavisinde bitkisel, güvenilir, alternatif krem elde edilmesi, Ağaçların budama zamanında çıkan öz suyun değerlendirilmesi, Nasır; ilerlediği takdirde kangrene çevirebilen bir rahatsızlıktır. Bu etki göz önünde tutularak nasırın ilerlemesinin durdurulması.

4 İNCİR VE İNCİR SÜTÜ Akdeniz kıyılarının tipik bir meyvesi olan incir (Ficus carica L.) subtropikal iklim kuşağındaki ülkelerde yetişmektedir. Subtropikal iklim kuşağı içinde yer alan Ege Bölgesinin Büyük Menderes ve Küçük Menderes Havzaları, incir yetiştiriciliği açısından en ideal ekolojik koşullara sahip yörelerdir. İşte bu nedenle incir, Ege Bölgesi ve ülkemiz ekonomisi için en önemli tarımsal gelir kaynaklarından biridir (Demir ve diğerleri,1990).

5 Dünya kuru incir ticaretine bakıldığında da en önemli üretici olmanın verdiği avantajla Türkiye, dünya ticaretinde %57,2 lik payla yine birinci sırada yer almaktadır (Anaç, 2003). Ülkemizde incir sezonu temmuz ayının ortalarında başlayıp ekim ayı sonlarına kadar sürer.

6 İNCİRİN FAYDALARI???? Diğer meyvelerle karşılaştırıldığı zaman kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum ve kükürt bakımından birinci; enerji, sitrik asit, pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve pridoksin bakımından ikinci sırayı aldığı görülmektedir. Süte oranla daha çok kalsiyum içermektedir. Pektik maddelerin kaynağı olmasından dolayı, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, Kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi, şeker hastalarında kan şekerinin hızlı yükselmesinin önlenmesi gibi yararlar sağlar. Mineral madde, özellikle demir içeriğinin fazla olması nedeniyle beslenmede önemli bir yere sahip olan incir, özellikle hamileler ve küçük çocuklarda ortaya çıkan mineral madde ve vitamin eksikliğinin neden olduğu hastalıklar ve kansızlığa iyi gelir.

7 Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. İçeriğinde bakır bulunması, demirin vücut tarafından emilimini kolaylaştırmaktadır İncirin anti-kanserojenik etkisi üzerinde de çalışmalar bulunmaktadır. Japonya da yapılan bir araştırmada deri altında tümör geliştirilmiş farelere enjekte edilen incir distilatının, tümörlere 11 günde %39 oranında küçülttüğü tespit edilmiştir (ANONİM 2002).

8 İncirde en çok bulunan asit sitrik asittir. Diğer önemli organik asitler ise, malik asit ve asetik asittir. İncirde asit miktarı meyve gelişiminin başında düşüktür, gelişmenin ortalarına kadar artarak maksimuma ulaşmakta, ancak olgunluğa doğru tekrar düşmektedir (ULRICH, 1970). CONDIT (1947) 1 kg meyvede 3,5 g sitrik asit 0,26 g serbest asetik asit ve çok az miktar malik asit olduğunu bildirmiştir.

9 İNCİR SÜTÜ NEDİR?????? İncir sütü incir ağacının dallarından ve ham meyvenin koparılmasıyla meyve sapından akan beyaz süttür. Halk arasında doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.

10 İNCİR SÜTÜNÜN FAYDALARI??? İncir sütü nasırların üzerine her gün sürülürse nasırlar zamanla kaybolur. Siğilleri de sökmek için aynı şekilde kullanılır. İncir sütü diş eti yaralarında dişlere sürülür. Katarakt başlangıcında incir sütü balla karıştırılır, sürme gibi göze çekilirse kataraktı giderir. Kulağın etrafına sürülürse, kulak içindeki kurdu öldürür. Taze incir, hardal ile lapa haline getirilir kulağa konulursa, kulak uğultusunu giderir. Dahili böbrek taşı kaldırır.

11 Arı sokmalarında oluşan siğilleri ortadan kaldırır. Yılan sokmalarında da etkilidir. Kuduz bir köpek tarafından ısırmalarda veya akrep sokmalarından kaynaklanan yaralarda toksik özellik göstermesi sebebiyle kullanılır. Omurga üzerinde hafif masaj ile uygulanarak sıtmadaki titreme giderilir. Bal ile karıştırıldığında; nezle başlangıcında gözlerde donukluğu kaldırır. Çemen unu ile karıştırıldığında; gut hastalığı (Romatizmal bir hastalıktır). Cüzzam yaraları, kaşıntı ve çiller için lapa şekline getirilerek kullanılır. Ezilmiş acı badem ile karıştırıldığında; bir içecek olarak alındığında müshil etkisi gösterir.

12 NASIR NEDİR?????? Nasır, sürtünme ya da basınç nedeniyle derinin boynuzsu tabakasından oluşan bir katmandır.

13 SÜRTÜNME VE BASKI DERKEN NE KASTEDİLİR???? Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı, Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı, yüksek topuklu ayakkabı, dışarıda yalın ayak yürümek, ayak parmaklarındaki deformasyonlar, ayağın fazla kemikli olması, yanlış basma hareketi, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme bunlara örnektir. Ayrıca kemancılarda sürekli olarak çenelerini kemanın gövdesine dayamaktan ya da yeni ayakkabı alanlarda ayakkabının belirli noktalarda ayağı vurmasından nasır oluşabilir.

14 Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanır, ağrı ve rahatsızlık verir.

15 PEKİ NEDEN NASIR OLUŞUR?? Nasırın oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır. Cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir, yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Vücutta nasır oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir; ancak nasırın en yoğun göründüğü bölge ayaklardır.

16 Nasır, çevresindeki normal deriye göre daha sarımsı renkte, kalın bir deri tabakasıdır. Koni biçiminde olabilir. Ayak parmakları arasındaki nasırlar ise çoğunlukla yumuşaktır. Nasırlar günün sonunda ağrı yapar. Ayrıca basınçla karşılaşınca rahatsızlık verirler. Kronikleştiğinde ya da şiddetli olduğunda, çevresindeki deri kızarır ve nasır, hareketsiz dururken bile çok ağrı yapar.

17 Nasır rahatsızlık verir ve ağrı yapar, ama çoğunlukla tehlikeli değildir. Nasırın tek tehlikesi alınması sırasında kirli aletlerin kullanılmasıyla enfeksiyon kapması ve iltihaplanmasıdır. Bu yüzden en iyisi nasır tabakası aletlerle kazınmasını gerektirecek kadar ciddi bir boyuta gelmeden aşındırıcı kremler kullanarak önlem alınmalıdır.

18 NASIR ÇEŞİTLERİ Callous Helloma molle nemli nasır Helloma durum (nucleus vardır) Helloma mille şeklindeki nasır : yüzeysel geniş nasır : parmak aralarındaki : derin sert nasır : küçük yüzeysel tohum

19 KREM!!!!!! Krem; tene yumuşaklık vermek veya güneş, yağmur vb dış etkilerden korunmak ve tedavi amaçlar için kullanılan koyu kıvamlı karışımdır. Kremler: Cilt bakım ürünlerinin temel amacı, Cildin sağlıklı kalmasını sağlamak, Yağlanma belirtilerini azaltmak, Cilt sorunlarının çözümüne yardımcı olmak, Günümüz koşullarında ise, deri metabolizmasını uyarmak ve UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak da girmektedir. Farmasötik Kremler; ilaç ihtiva eden kremlerdir.

20 DERİNİN ÜST TABAKASINI FİZİKSEL OLARAK SOYAN KREMLER???? Bu ürünler cildin en dışında bulunan ölü hücrelerden oluşan tabakayı aşındırarak uzaklaştırırlar. Kimyasal bir aşındırma yapmadan cildin daha temiz ve parlak görünmesini sağlarlar.

21 KREM ÇEŞİTLERİ????? Su içeren soyucu kremler Su içermeyen soyucu kremler Fiziksel olarak cildi soyan kremler

22 DENEYSEL ÇALIŞMA DENEYSEL ÇALIŞMAMIZDA KULLANDIĞIMIZ MATERYALLER

23 Sitrik asit(c 6 H 8 O 7 ) Sitrik asit; karboksilik asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik bir bileşiktir. Doğal olarak oluşan meyve asididir. Sudaki çözünürlüğü yüksektir. Bilinen en popüler asitlerden olan sitrik asidin ph değeri 3,5 dur.

24 Gliserin (C 3 H 8 O 3 ) Hafif tatlı ve yoğun bir sıvıdır. Gliserin bir şeker alkolüdür ve içerdiği hidrofilik alkolik hidroksil grupları suda kolayca erimesini sağlar. Renksiz ve kokusuzdur. Kaynama noktası yüksektir. Nemlendirme özelliği sayesinde özellikle kişisel bakım ürünlerinde ve aynı zamanda bir çok farklı sektörde kullanımı oldukça yaygındır. Hacminin 4 katı kadar su absorbe edebilir.

25 Diklorometan(CH 2 Cl 2 ) Diklorometan doğada bulunmayan, sentetik bir kimyasal maddedir. Renksiz, yumuşak, tatlımsı bir kokuya sahiptir ve oda sıcaklığında sıvıdır. Çok uçucudur ve suda çözünmez.

26 Sodyum karbonat(na 2 CO 3 ) Sodyum türevlerinden birisidir. Susuz sodyum karbonat bileşiminde en az %98 Na2CO3 içeren, beyaz renkte katı kristal tozdur ve suda çözünür. Sulu çözeltisi berrak ve renksiz olan bir kimyasal maddedir.

27 Karanfil Yağı (Eugenol) Eugenol, karanfil yağının temel bileşenidir. Fenolik ve eter grupları ile doymamış bir yan zinciri bulunan aromatik bir maddedir. Karanfil kokusu ile güçlü ve keskin tada sahip bir tür çeşnidir. Eugenol -9 C de erir ve 255 C de kaynar.

28 Soxhlet Ekstraktörü Önceleri, katı bir deney numunesinden yağ elde etmek için tasarlanmış olmasına rağmen bir bileşiği bir katıdan ekstrakte etmenin zor olduğu her şartta kullanılabilir. Bir ekstraksiyonun sonunda arta kalan çözücü, ekstrakte edilen yağı bırakarak rotary buharlaştırıcısı ile uzaklaştırılabilir.

29 Evaporatör Soğutma sisteminde, soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak maddeden çekildiği bölümdür.

30 DENEYİN YAPILIŞI: 15 g karanfilin tartımı alındı ve havan içinde toz hale gelinceye kadar iyice dövüldü. Soxlet cihazı kullanılarak bir gece boyunca karanfil yağının özütlemesi yapıldı. Çözücü olarak diklorometan kullanıldı. Ertesi sabah soxhletten alınan özüt evaporatörde uçuruldu.

31 Sonrasında 50 ml lik behere; Nemlendirici amaçlı 10 ml gliserin, Ana maddemiz olan 2 ml incir sütü, Kıvam vermek amacıyla 9,3 g margarin, Kıvam arttırıcı ve tampon olarak 3,20 g sodyum karbonat, Asitliği ayarlamak amacıyla 6,18 g sitrik asit konuldu ve bütün bu eklemeler sırasında cam baget yardımıyla devamlı karıştırıldı.

32 SONUÇ Krem hazırlanırken kıvam vermek amacıyla eklenen sodyum karbonat ortamı bazikleştirdi. Bu durumu düzeltmek için sitrik asitle asidik bir ortam oluşturuldu. Karanfil özü eklendiğinde kıvamda cıvıklaşma görüldü. Margarin ve sodyum karbonat yardımıyla kıvam tekrar ayarlandı. Kremin ph ı 4,5-5,0 arasında arasında tespit edildi. Cildin ph ı 5,5-6,0 arasındadır. Kremin;cildin ph ından biraz daha asidik olmasının sebebi ölü deriyi uzaklaştırmaktır.

33 Yapılan krem birkaç kişide bir iki kullanımlık denendi ve nasır tam olarak giderilmese bile yumuşadığı gözlendi. Bu beklenen bir durumdur. Yeterli sürede ve düzenli kullanıldığı takdirde tam sonuç alınacağı öngörülmektedir.

34 DENEY SÜRECİNDEN KARELER

35

36

37

38

39

40

41 KAYNAKLAR : Bazı İncir Çeşit ve Tiplerinin Dörtyol Koşullarındaki Fenolojik, Morfolojik ve Meyve Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi OĞUZ ÇALIŞKAN Control of Microbial and Enzymatic Changes in Intermediate Moisture Sun-Dried Figs by Mild Heating and Hydrogen Peroxide Disinfection BY DİLEK DEMİRBÜKER Kuru İncirlerin Aflatoksin, Patulin, Ergosterol İçeriği ve Farklı Koşullarda Aflatoksinlerin Parçalanma Düzeyleri HAKAN KARACA

42 KATKIDA BULUNANLAR Danışman Hocalarımız: Prof. Dr. Mehmet KANDAZ, Doç. Dr. Mustafa SÖZBİLİR Ayrıca: Doç. Dr. Cahit AKGÜL Emre SEFER Memduh BİLMEZ Neşe DİŞÇİOĞLU Ve tüm proje ekibine çok teşekkür ederiz..

43 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER (GRUP İNCİR SÜTÜ)

PEKMEZ ÖRNEKLERİNDE VİTAMİN VE MİNERAL TAYİNİ

PEKMEZ ÖRNEKLERİNDE VİTAMİN VE MİNERAL TAYİNİ T.C. İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEKMEZ ÖRNEKLERİNDE VİTAMİN VE MİNERAL TAYİNİ YÜKSEK LİSANS TEZİ İDİL KARACA ANALİTİK KİMYA ANABİLİM DALI DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. F. Zehra KÜÇÜKBAY MALATYA

Detaylı

PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ

PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ Nazar kıl çeşm-i ibretle, makâm-ı ilticâdır bu! Erenler dergâhı, bâb-ı füyûzât-ı Hüdâ'dır bu! Ziyâüddîn-i Ahmed, mevlidi anın Gümüşhâne, Şehir-i şark-u garbın, mürşid-i râh-ı

Detaylı

İNCİR TANITIMI. "sen de bu topraklarda ol, bu topraklarda büyük avantajlar vardır" mesajı verilmekte, kuru incirin İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ

İNCİR TANITIMI. sen de bu topraklarda ol, bu topraklarda büyük avantajlar vardır mesajı verilmekte, kuru incirin İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ İNCİR TANITIMI İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ İncirin botanik ismi "Ficus carica" dır. Adını Ege Bölgesindeki antik yerleşim alanı "Caria"dan alan incir Anadolu ve Ege'de binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ GENÇLERDE TEMEL İHTİYAÇLAR 761CBG054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

HASTALIK TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAZI MEYVE VE SEBZELERİN DOKULARINDA ESER ELEMENT VE MİNERAL TAYİNİ

HASTALIK TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAZI MEYVE VE SEBZELERİN DOKULARINDA ESER ELEMENT VE MİNERAL TAYİNİ T.C. İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HASTALIK TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAZI MEYVE VE SEBZELERİN DOKULARINDA ESER ELEMENT VE MİNERAL TAYİNİ YÜKSEK LİSANS TEZİ EMİR TOSUN ANALİTİK KİMYA ANABİLİM

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI EL AYAK BAKIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ARICILIK VE BAL RAPORU. Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI

ARICILIK VE BAL RAPORU. Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI ARICILIK VE BAL RAPORU Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI ÖNSÖZ Geniş ve verimli alanları ile önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye kendi kendisine yetebilen bir ülke olarak tarım politikasını hedef olarak

Detaylı

TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri

TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri Zeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı,

Detaylı

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II)

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) HAZIRLAYANLAR Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Çalışanları Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı

Detaylı

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ VÜCUT BAKIMI KOZMETİKLERİ 815SBG013 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÜZÜMÜN BİLEŞİMİ ve İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Prof. Dr. Turgut CABAROĞLU, Araş. Gör. Murat YILMAZTEKİN Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ülkemizde en çok tüketilen meyve olan üzüm,

Detaylı

Kozmetikde Kullanılan Biyokimyasal İçerikler Kozmetik Kimyası Uygulamalı Yaz Okulu-1

Kozmetikde Kullanılan Biyokimyasal İçerikler Kozmetik Kimyası Uygulamalı Yaz Okulu-1 Kozmetikde Kullanılan Biyokimyasal İçerikler Kozmetik Kimyası Uygulamalı Yaz Okulu-1 Prof. Dr. Şule PEKYARDIMCI Ankara Üniversitesi Fen Fak.Kimya Bölümü Biyokimya ABD Kozmetik amaçlı birçok kimyasal madde

Detaylı

Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır

Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEN TOPLANAN BA- ZI YENİLEBİLİR YABANİ MANTAR TÜRLE- RİNDE ESER ELEMENT TAYİNİ Hilmi BARDAK Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır T.C.

Detaylı

YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM

YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM YAYIN KURULU Hazırlayanlar Tülin ÖZBİLGİÇ, Timuçin SARITAŞ YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM Kurumsal Yayınlar Birimi Dizgi & Grafik Mustafa Burak SANK & Ezgi Güler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Vitaminler. Dr. Mustafa Akgün Nöroşirürji Uzmanı www.drmustafaakgun.com info@drmustafaakgun.com

Vitaminler. Dr. Mustafa Akgün Nöroşirürji Uzmanı www.drmustafaakgun.com info@drmustafaakgun.com Vitaminler Dr. Mustafa Akgün Nöroşirürji Uzmanı www.drmustafaakgun.com info@drmustafaakgun.com Tiyamin = B1 Vitamini Tiyamin, bir diğer ismiyle B 1 vitamini, kimyasal formülü C 12 H 17 ClN 4 OS olan renksiz

Detaylı

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME Ahmet ÇELİK

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME Ahmet ÇELİK 1. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TARİHÇESİ Zeytin ağacı ve onun meyvesi olan zeytinin tarihi günümüzden 8000 yıl öncesine dayanır. Arkeolojik buluntular zeytinin İsa öncesi 6000 yılından beri Akdeniz yöresinde

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller.

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller. Kullanım amacına göre kozmetikler; Kozmetik ürünler; deri, dudak, saç, tırnak, sakal, ağız boşluğu, dış genital organlar ve dişlere sürülmek, fışkırtılmak ve benzeri yöntemleri uygulamak suretiyle temizlemek,

Detaylı

5000 yıllık Çin bilgeliğini modern Batı teknolojileri ile birleştiriyor... TIENS Ürün Kataloğu

5000 yıllık Çin bilgeliğini modern Batı teknolojileri ile birleştiriyor... TIENS Ürün Kataloğu 5000 yıllık Çin bilgeliğini modern Batı teknolojileri ile birleştiriyor... TIENS Ürün Kataloğu TİENS GROUP 1995 yılında sayın Li Jin Yuan tarafından kurulmuştur. TİENS ŞİRKETİ - 19 yıllık gelişim, - Dünya

Detaylı

SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR

SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR SU HERŞEYİN BAŞLANGICIDIR KULLANIM TALİMATLARI ÜRÜN BİLGİLERİ SU BÜTÜN CANLILARIN TEMEL TAŞI! Bitkiler, hayvanlar ve de biz insanlar, milyonlarca yıl önce, sudan doğduk. Bahçe, süs ve yüzme göletleri ile

Detaylı

Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır.

Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır. BESLENME Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır. Besin: İlaç hariç ağızdan aldığımız bitki ve hayvan dokularının yenebilen bölümleri (katı maddeler), sıvı maddeler

Detaylı

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1 EKMEK HAMURU HAZIRLAMA 1. EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER 2. EKMEK ÜRETİMİNDE YARDIMCI BİLEŞENLER 3. EKMEK HAMURU EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER Ekmek hamuru hazırlarken

Detaylı

Bitki Yıl Ekiliş (ha) Üretim (ton) Verim (kg/da) 1999 18.658 7.000 37.5 2000 13.530 6.900 51.0 2001 30.000 11.000 36.7 2002 60.000 50.000 83.

Bitki Yıl Ekiliş (ha) Üretim (ton) Verim (kg/da) 1999 18.658 7.000 37.5 2000 13.530 6.900 51.0 2001 30.000 11.000 36.7 2002 60.000 50.000 83. 1 1.GĐRĐŞ Baharatların tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Yaklaşık 7 bin yıldan beri bilinen baharatlar, diğer ürünlerin hiçbirine benzemeyen, çok uzun, romantik, aynı zamanda savaşlar, fetihler ve

Detaylı

İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ

İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ İLAÇLARIN VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLME SÜREÇLERİ VE DOĞA ÜZERİNE ETKİLERİ Esra KAPUCU, Hasan KAHVECİ, Özlem SUSAM, Yeşim ÇANTA Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Öğretmenliği

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı

Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı BAZI ADAÇAYI VE KEKİK TÜRLERİNİN UÇUCU YAĞLARININ SÜPER ISITILMIŞ SU İLE EKSTRAKSİYONLARI VE GC-MS İLE KARAKTERİZASYONLARI Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim

Detaylı

LOKMAN HEKİM / ŞİFALI BİTKİLER VE MEYVELER

LOKMAN HEKİM / ŞİFALI BİTKİLER VE MEYVELER İÇİNDEKİLER ADAÇAYI (SALVIA OFFICINALIS)... 3 ALTINBAŞAK (SOLIDAGO VIRGA-AUREA)... 5 ANASON( PIMPINELLA ANISUM)... 6 ASLANPENÇESİ (ALCHEMILLA VULGARIS)... 8 ATKUYRUĞU (EGUISETUM ARVENESE)... 10 AYISARMISAĞI

Detaylı

VİTAMİNLER MİNERALLER ve SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER ve SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER ve SAĞLIĞIMIZ HAZIRLAYAN Yrd. Doç. Dr. Gülhan SAMUR Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı : Sinem Matbaacılık Bardacık Sokak No:7/B

Detaylı

Diyabet Enformasyonları

Diyabet Enformasyonları TR Diyabet Enformasyonları 2 İçindekiler Diyabet nedir? Diyabetin çeşitleri Diyabetin nedenleri Tedavi Diyabet inteşhisi İdrar tahlili Kan tahlili Kimler şeker hastası olabilir? Ciltte belirtiler Yan belirtiler

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı