ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ"

Transkript

1 ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ

2 GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Verilecek eğitim, etüt ve bilinçlendirme çalışmaları ile bina sektöründe %30, sanayi sektöründe %20 ve ulaşım sektöründe %15 olmak üzere dört Keban Barajı inşaa edebilecek yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyelimiz olduğu tespit edilmiştir.

3 GİRİŞ Isıtma, aydınlatma ve ulaşım ihtiyaçlarımızı karşılarken, elektrikli ev eşyalarımızı kullanırken, kısacası günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızdan kısıtlama yapmadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı sağlamamız mümkündür.

4 GİRİŞ Niçin Enerjiyi Verimli Kullanmalıyız? En önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükeniyor. Enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Kullandığımız enerjinin %70 ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz. Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerindendir.

5 GİRİŞ Enerji faturalarımızı düşürmek ve aile ekonomisi katkıda bulunmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanalım. Binalarımızda alacağımız bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır.

6 ISI YALITIMI BİNALARDA ISI YALITIMI Eğer evinizin ısı yalıtımını yaptırırsanız %50 ye yakın daha az enerji harcarsınız. Yalıtım için harcadığınız parayı birkaç yıl içinde geri kazanabilirsiniz. Bu sayede ülke ve aile ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilirsiniz.

7 ISI YALITIMI TOPLUMUMUZ İÇİN ISI YALITIMI Gelecek nesillere armağan, yaşanabilir bir dünya için ısı yalıtımına önem verelim.

8 ISI YALITIMI TOPLUMUMUZ İÇİN ISI YALITIMI Ülkemizde enerjinin %26 sı ısınma için kullanılmakta, oysa ülkemizdeki tüm binalarda ısı yalıtımı yapılmış olsa ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlanabilir. Daha az yakıt tüketirsek atmosferimize daha az zararlı gaz salınımı gerçekleşir. Böylece gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

9 ISI YALITIMI TASARRUFUNUZ İÇİN ISI YALITIMI Yalıtım yaparken ucuz olanı değil uygun malzemeyi tercih etmek doğru sonuç verir. Yalıtım bantları, fırçalar, ince lastik, plastik veya metal parçalar, contalar ve macunlar gibi yardımcı aparatlarla hava sızıntısı önlenebilir. Isınınca yükselen hava çatıdan sızacak bir çıkış yolu arar. Bunun önüne geçmek için yalıtıma evlerimizin yorganı olan çatılardan başlanmalıdır. Üstelik bu işlem %20 den fazla tasarruf sağlar. Tek camlı pencerelerde ısı kaybı % 20 dir. Çift cam kullanarak bu kayıp yarıya indirilebilir.

10 ISI YALITIMI Isı Yalıtımı için Pratik Çözümler Pencere ve kapıların hava sızdıran yerlerini bulabilmek için küçük bir mum yeterlidir. Mumu pencere kenarlarında dolaştırın. Mum ateşinin dalgalanması durumunda pencerenizde sızıntı var demektir. Çift cam uygulamasında öncelikli ısıtılan odalarda yalıtıma öncelik verin. Pencere ve kapı kenarlarında hava sızıntısını önlemek için pencere bandı ve süngeri kullanabilirsiniz.

11 ISI YALITIMI Isı Yalıtımı için Pratik Çözümler Kış aylarında perdelerinizi kapalı tutarken doğrudan güneş gören pencere perdelerini açık tutabilirsiniz. Perde boylarının radyatörlerin ısı akışına engel olmayacak uzunlukta olmasına dikkat edin. Kapı çerçevesi etrafında yer alan çatlaklar çok fazla ısı kaybına neden olur. Mutlaka tamir edilmesi gerekir.

12 AYDINLATMA Evlerde kompakt floresan lamba kullanıyor olsaydı; %80 daha az enerji harcayabilirdi. Bu sayede hem ev ekonomisinde ciddi kazançlar hem de ülkenin enerji tüketimine ekonomik katkılar sağlayabilirdi. Her evde üç akkor flamanlı lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirilmiş olsa; - Aydınlatma konforu değişmez, 4 ayda kara geçilir, - Altı ağaç dikilmiş gibi olur, - Dışa bağımlılık azaltılmış olur.

13 AYDINLATMA Her evde üç lamba değiştirilmiş olsa iki Keban Barajı büyüklüğünde yeni santral yatırımı ortadan kalkar.

14 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ I. Đmalatçının adı veya ticari markası yazılacaktır. II. Đmalatçının model tanımı belirtilecektir. III. Cihazın enerji verim sınıfı EK- V e uygun olarak belirlenecektir. Uygun harf ilgili ok işareti ile aynı hizaya yazılacaktır. IV. Bir ürüne Avrupa Topluluğu Konseyi nin 880/92/EEC sayılı direktife istinaden Topluluk çevre etiketi ödülü vermesi halinde, çevre ödülü işareti sözkonusu direktifte belirtilen kurallara uymak kaydıyla ürüne iliştirilebilir. V. Enerji Tüketimi, 5 inci maddenin üçüncü fıkrasının (d) bendinde belirtilen standarda uygun olarak ve kwh /yıl cinsinden açıklanabilir. (24 saatteki tüketim x 365 belirtilecektir). VI. Yıldız vererek belirtilmesi gerekmeyen (çalışma sıcaklığı > -6 C olan) tüm gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi toplamı yazılacaktır. VII. Yıldız vererek belirtilmesi gereken (çalışma sıcaklığı > - 6 C olan) tüm dondurulmuş gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi toplamı belirtilecektir. VIII. Belirtilen standartlara göre dondurulmuş gıda saklama bölmesinin yıldız sayısı. Bu bölme için yıldız verilmesi gerekmiyorsa bu satır boş bırakılacaktır. IX. Gürültü seviyesi (desibel cinsinden) yazılacaktır.

15 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Ev aletlerini alırken değil, aldıktan sonraki kazancımızı düşünelim.

16 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Elektrikli ev aletleri alırken A sınıfı enerji etiketli cihazları tercih edilirse; elektrik faturası kabarık olmaz. İnsanlar daha az ödeyerek aldığı düşük enerji sınıflı aletlerin daha çok enerji tükettiğini bilseler, belki de bu hataya düşmezler. Beyaz eşya alırken, gereksiz konforu enerji verimliliğine tercih etme.

17 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Evimizde kullandığımız enerjinin yaklaşık %20 si elektrikli aletler tarafından tüketilmektedir. Elektriğin büyük kısmını ise buzdolabı ve aydınlatma için harcamaktayız. Elektrikli ev aletleri alırken enerji tüketim değerlerini iyi değerlendirip diğer ürünlerle karşılaştırmalar yaparak tercihimizi belirlemeliyiz.

18 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ EV İÇİ ENERJİ TÜKETİM DEĞERLERİ Ev içi elektrik tüketim paylarına bakıldığında, ilk sırayı %30 payla buzdolabı almaktadır. Buzdolabını %28 oranla aydınlatma takip ederken, %10 ile elektrikli fırınlar üçüncü sıraya yerleşiyor. Televizyon, ailenin elektrik tüketiminde %10, çamaşır makinesi %7, bulaşık makinesi %6, ütü %4, elektrikli süpürge %3 ve saç kurutma makinesi %2 paya sahiptir.

19 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ EV İÇİ ENERJİ TÜKETİM DEĞERLERİ Buzdolapları en çok enerji harcayan ev aletlerimiz... Satın alırken fiyatını da enerji tüketim değerini de iyi düşünelim.

20 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Enerji verimliliği A sınıfı olan bir buzdolabı D sınıfı bir buzdolabına göre %45, G sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcar. Sürekli çalışan tek alet olan buzdolaplarının enerji harcama değerleri hesap edildiğinde tasarruflu ürünleri tercih ederek buzdolabı için harcadığımız enerjiyi %60 azaltabiliriz.

21 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Enerji verim sınıfı yüksek yani enerji tüketimi düşük buzdolaplarını tercih edelim. A++ sınıfının en yüksek G sınıfının ise en düşük verimlilikte olduğuna dikkat edelim. - İhtiyacımızdan yüksek kapasitede buzdolabı almayalım. Büyük kapasiteli buzdolapları daha fazla enerji harcamaktadır. - Yeni bir buzdolabının 8-10 yaşındakilerden daha az enerji tükettiğini unutmayalım. - Buzdolabında tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen sıcaklık değerlerine uyalım.

22 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Buzdolaplarımızı; fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm uzak bir yere yerleştirelim, güneş ışınlarından uzak tutalım. - Duvarla arasında 10 cm, yanlardan ise 15 cm mesafe bırakalım, ızgarasını yılda en az bir defa uygun yumuşak bir süpürgeyle temizleyelim. - Buzdolabının içini mümkün olduğunca çok doldurarak yiyeceklerin soğuğu tutma avantajından faydalanalım. Ancak hava akışını engellemeyelim. -Buzdolabı kapısını uzun süre açık tutmaktan kaçınalım. -Yiyecekleri sıcakken buzdolabına koymayalım. Oda sıcaklığına gelinceye kadar bekleyelim.

23 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Gıdaları saran fazla paketleri mümkün olduğunca azaltalım. Fazla ambalaj soğutma için daha çok enerji demektir. - Aşırı buzlanma enerji kaybına yol açar, buzdolaplarını buzlanmaya karşı düzenli olarak temizlemeliyiz. - Düzenli bakımla buzdolabının verimliliğini arttırabilir ve aletin ömrünü uzatabiliriz.

24 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Kapılardaki manyetik yapışma bantlarını yapışma yüzeyleriyle birlikte ayda bir defa temizleyip kurutarak pudralayalım. - En fazla kullanılan malzemeleri üst raflara yerleştirelim, malzemeleri kolayca ulaşabileceğimiz şekilde düzenleyelim, mümkünse numaralandıralım. - Buzluktaki yiyeceklerin ve diğer donmuş gıdaların buzunu eritmek için su kullanmayalım. Bu tür gıdaların buzlarını buzdolabının alt gözünde bir gece bekleterek çözebiliriz.

25 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ A sınıfı bir tercihle ve dikkatli kullanımla enerji tüketimini %40 oranında azaltabiliriz.

26 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Çamaşır makinelerinin aylık ortalama enerji tüketim değeri dikkatli kullanılmadığında 15 kwsaat iken dikkat edilecek birkaç hususla birlikte tüketim 9 kwsaat'e kadar düşürülebilmektedir. Enerji verimlilik sınıfının önemi kadar uygun kullanım koşullarını sağlamak da bizim elimizdedir.

27 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Enerji verimliliği A sınıfı olan makineleri kullanmalıyız. - Yıkama kapasitesi ailemize uygun olanı tercih etmeliyiz. Küçük aileler için büyük kapasiteli makineler gereksizdir, fazla su ve enerji harcar. - Makineyi yerleştirirken etrafında en az 5 cm boşluk olmasına dikkat etmeliyiz. - Sıkma devrinin yüksek olması önemli değildir ve çamaşırların da zor ütülenmesine yol açar. - Çamaşır makinesini tam kapasiteyle çalıştırmalıyız. Çamaşırları bastırdığımızda tamburla arasında bir karış boşluk kalmalıdır.

28 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Fazla miktarda ve aşırı köpüren deterjanlar yıkamayı güçleştirir ve tekrar durulama gerektirebilir. Deterjan üzerindeki sıcaklık değerlerini de göz ardı etmemeliyiz. - Az kirli çamaşırlarda ekonomik programı uygulamalıyız. - Kurutma makinesi yerine, çamaşırları asarak kurutma yapabiliriz. Üstelik kurutma makinelerinin çamaşırın lif ömrünü kısalttığını da unutmamalıyız.

29 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Kurutma makinesi kullanılıyorsa hava kanallarını temiz tutmalıyız. İçi ipçik ve liflerle dolan hava kanalları daha çok enerji tüketimi demektir. - Kurutmalı çamaşır makinesi alınacak ise bunların çamaşır kuruduğu zaman üniteyi kapatan, nem sensörlü olanlarını tercih etmeliyiz. - Önden yüklemeli makineler üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler.

30 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ BULAŞIK MAKİNESİ A SINIFI BİR BULAŞIK MAKİNESİYLE, DİKKATLİ KULLANDIĞIMIZ TAKTİRDE DİĞERLERİNE ORANLA %35 ENERJİDEN TASARRUF EDEBİLİRİZ.

31 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ BULAŞIK MAKİNESİ Enerji verimi yüksek A sınıfı bulaşık makinesi, D sınıfı bulaşık makinesine göre %32, G sınıfına göre de %48 enerji tasarrufu sağlar.

32 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BULAŞIK MAKİNESİ) -Bulaşık makineleri elde yıkamaya oranla daha az su ve elektrik tüketimi sağlar. - Kısa süreli yıkama ve durulama özellikli makineleri kullanmalıyız. - Bulaşık makinesinin etrafına en az 5 cm boşluk bırakarak yerleştirmeliyiz. Bu sayede ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılmasını sağlayabiliriz. Aksi durumda daha fazla enerji harcanmaktadır. - Bulaşık makinesini tam kapasiteyle çalıştırmalıyız. Dolmayan makineyi çalıştırmamalıyız. Her durumda makinenin aynı su ve enerjiyi harcadığını unutmamalıyız.

33 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BULAŞIK MAKİNESİ) - Az kirli bulaşıklar için kısa veya ekonomik devirli, düşük sıcaklıklı program kullanmalıyız. - Bulaşıkları makineye koymadan önce durulamak yerine yemek artıklarını sıyırmakla, daha az elektrik, su ve deterjan tüketilmektedir. - Makinenin son durulama yaptıktan sonra kapatılması ve kapağını açıp bulaşıkların bu şekilde kurutulması daha az enerji tüketimi sağlayacaktır. - Bulaşıkların yıkanması için 60 C sıcaklık istenir ancak 50 C de bulaşıkların yıkanması mümkündür. Bu sayede yüzde 10 daha az enerji tüketmiş oluruz.

34 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİ Doğru ürün seçimi ve dikkatli kullanımla elektrik süpürgelerinde %10 a kadar daha az enerji harcayabiliriz.

35 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİ Elektrik süpürgesi seçerken enerji kullanımındaki verimliliğe dikkat edilmelidir. Aynı emiş gücüne sahip az elektrik tüketen markaları tercih edip, enerji tasarrufumuzu arttırabiliriz.

36 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİK SÜPÜRGESİ) - Torbalı süpürgeler yerine su hazneli süpürgeleri tercih etmeliyiz. - Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık boşaltmalı ve dolan torbaları değiştirmeliyiz. Bu şekilde emiş gücünü arttırıp süpürgeyi daha verimli kullanabiliriz. -Fırça ve boruları emiş kaybını önlemek için sürekli temizlemeliyiz, gerekirse değiştirmeliyiz. - Yılda en az bir kez motor bölümünü açıp buradaki toz ve pamukçukları temizlemeliyiz.

37 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ İyi alışkanlıklar masraf gerektirmez, evin enerji giderini % 10 azaltır.

38 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ Bekleme konumundaki cihazlar enerji tüketmeye devam ederler. Kullandığımız elektronik cihazları güç düğmelerinden kapatmaya özen göstermeliyiz.

39 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ) - Cihazlar kumandadan kapatılması halinde, Stand-by konumunda enerji tüketmeye devam ederler. Harcanan bu enerji yaklaşık olarak cihazın kendi enerjisinin %5 i kadardır. - Çalışmayan cihazların Stand-by konumunda iken elektromanyetik kirliliğe yol açtığını unutmamalıyız. - Geceleri TV karşısında uyumayı seviyorsak mutlaka otomatik kapama programlarını kullanmalıyız. - Radyo, televizyon ve müzik setlerinin ses düzeyinin düşük tutulması enerji tüketimini azaltır.

40 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÜTÜ Yüksek verimli ütülerle daha kolay ütü yapıp, daha az enerji harcayabiliriz.

41 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÜTÜ Yüksek verimli ütüler; kurulu gücü düşük, buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek, termostat ayarlı, şebeke kullanımına uygun, kireç tabakasını temizleyen, tabanı çizilmeyen ve kumaşta rahat kayan yüzeyli ütülerdir.

42 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ÜTÜ) -Çamaşırları nemli olarak ütüleyelim. Bu durumda buhar ayarını kapatalım. - Ütüleme işini ütüyü yeniden ısıtmayacak şekilde planlamalıyız. - Ütüye başlamadan önce ütülenecek kıyafetleri düzgün bir şekilde askıya asmalıyız. - Termostat ayarını ütü yapılacak kumaşa göre en düşük düzeyde ayarlamalıyız. - Su damlacıklar halinde kumaş yüzeyinde kalıyorsa buhar ayarı kısılmalıdır. - Ütüleme işi bitmeden birkaç dakika önce ütüyü fişinden çekersek son parçayı ütünün kalan ısısıyla ütüleyebiliriz.

43 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Sıcak su ihtiyacımızı düzenleyerek ve su ısıtıcılarımızı kontrol ederek enerji kaybını önleyebiliriz.

44 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Her gün sıcak suya ihtiyaç duyarız. Yıkanırken, temizlik yaparken kullandığımız suyu ısıtmak için ocağı ve su ısıtıcılarını kullanmaktayız. Sıcak su kullanım miktarını düzenleyip ve ısıtıcılarımızda belli hususlara dikkat edip daha az enerji harcayabiliriz.

45 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler -Su ısıtmak için gazlı ocağı kullandığımızda %50 daha az enerji harcarız. - İhtiyacımızdan fazla su ısıtmamaya özen göstermeliyiz. - Isıtma elemanlarının su ile direkt temasını engelleyen ve daha çok enerji tüketimine yol açan tortu ve kireç tabakalarını ısıtıcılarda düzenli olarak temizlemeliyiz. - Su ısıtıcısını buzdolabı ve dondurucu gibi cihazlardan uzak yerlerde kurmalıyız. - Depolardan ve tesisattan ısı kaybını önlemek için mutlaka yalıtım yapmalıyız.

46 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Su ısıtıcılarımızı (şofben, termosifon) kullanım noktalarından en fazla 6 metre uzaklıkta olacak şekilde konumlandırmalıyız. - Su ısıtıcılarının sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vanalar takmalıyız. Böylelikle ısıtıcı içerisindeki sıcak suyun yükselerek ısıtıcıyı terk etmesi veya borulara kaçmasını önlemiş oluruz. - Su depolayan sıcak su üreticileri yerine anlık su ısıtıcılarını tercih etmeliyiz. - Sıcak su tankına dokunulduğunda bir sıcaklık hissediliyorsa tankın yalıtımını yapmalıyız.

47 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Su sızıntılarına dikkat etmeliyiz. Aksi taktirde sıcak su sızıntısıyla yılda tonlarca su ve fazladan enerji tüketmiş oluruz. - Fazla enerji tüketen yalıtımsız eski ısıtıcılarımızı değiştirmeliyiz. - Banyo yapmak yerine duş almak %30 a yakın enerji tasarrufu demektir.

48 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Ayarlanabilir debili su başlıklarıyla daha az enerji ve su tüketimi sağlayabiliriz. Bu başlıklar sayesinde dakikada litre su yerine, 9-12 litre su tüketiriz. Böylece 5-6 dakikalık bir banyo esnasında litre sıcak sudan ve o oranda daha az enerjiyi tasarruf etmiş oluruz. - Mutfak işleri için 50 derece banyo için ise 42 derece uygun sıcaklıklardır. -Tatil günleri evden ayrılmadan önce ısıtıcımızı mutlaka kapatmalıyız.

49 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ ISITICILAR Güçlü ve fazla enerji harcayan elektrikli ısıtıcıları mümkün oldukça az kullanarak tasarruf edebiliriz.

50 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ ISITICILAR Kısa süreli ısınma ihtiyacı için pratik ve hızlı ısıtıcılar olan elektrikli ısıtıcılar diğer ısıtıcılara oranla daha fazla elektrik tüketirler. Bu tüketimin farkında olarak daha bilinçli kullanımla aile bütçemize fazladan yük bindirmemeliyiz.

51 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ ISITICILAR) - Mümkün olduğunca elektrikli ısıtıcıları kullanmamalıyız. - Termostatlı cihazlar kullanmalı, istenilen sıcaklığa geldiğinde sönen cihazları tercih etmeliyiz. - Elektrik kesilmesinde gerekli emniyet tertibatı olan ve binanın mevcut elektrik kapasitesine uygun cihazlar kullanmayı tercih etmeliyiz. - Prizin bağlı olduğu sigortanın amperinin cihazın amperinden yüksek olmamasına dikkat etmeliyiz. Bu sayede cihazdaki bir kısa devre durumunda cihazın bağlı olduğu sigorta devreyi açabilecektir.

52 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Emniyet İçin; - Isıtıcıların önüne eşya koymamalıyız. - Devrilme esnasında kendini kapatan cihazları tercih etmeliyiz. - Elektrik kablosu yalıtımlı olan cihazları tercih etmeli ve mutlaka cihazın fişini topraklı prize takmalıyız. - Cihazın yanında kolaylıkla tutuşan yanıcı ve parlayıcı maddeler bulundurmamalıyız.

53 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ KLİMA A sınıfı ve mekana uygun klimalar kullanarak enerji verimliliğini arttırabiliriz.

54 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ KLİMA Günümüz şartlarında klimalar ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak klima tercihlerinde dikkatli olmak gerekmektedir. Satın alırken ısıtılacak/soğutulacak yerlerin kapasitesiyle örtüşen ayrıca iklim şartları ve bina yapısına uygun klimaları tercih etmeliyiz.

55 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Hacim sorunu yaratmayan yerlerde ısı transfer yüzeyi büyük klimaları tercih etmeliyiz. - Klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi yüksek olmalıdır. - Sıcak veya soğuk havayı homojen yayma özellikli klimaları tercih edelim. - Klimalarımız elektronik ısı ayarlı (termostatlı) olmalıdır derecenin altında soğutma yapılmamalıdır. Klimanın kışın ısıtma sıcaklık ayarı çok yüksek, yazın soğutma sıcaklık ayarı çok düşük tutulmamalıdır. - Klimalar çalışırken mekan kapıları kapalı tutulmalıdır. Aksi durumlarda hava perdesi gibi dışardan hava girişini önleyen cihazlar kullanmalıyız.

56 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Klimalarımızı mümkün olduğunca kışın ısıtma amaçlı kullanmamalıyız. - Yaz aylarında dış ünitenin güneş ışığıyla direkt maruz kalmamasına dikkat etmeliyiz. Gerekirse gölgeliklerle güneş ışığının klimayla temasını önlemeliyiz. - Yazın klima çalışırken güneş ışınlarının doğrudan içeri girmesini engellemeliyiz. - Hava filtresini belli aralıklarla değiştirmeliyiz. Tıkalı filtreler hava akışını, soğutmayı ve nem gidermeyi engellediğinden daha fazla enerji sarfiyatı ortaya çıkar.

57 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Klima programlama özelliğiyle enerji tüketimini düşürebiliriz. Mekanın kullanılmadığı anlarda kapalı tuttuğumuz klimayı kullanım zamanlarında açabiliriz. Evdeki cihazları ılık havalarda kapalı tutup 2-3 günden fazla evden uzak kalınacak sürelerde cihazı kapalı tutmalıyız.

58 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR Dikkatli bir programlamayla ve uygun cihazlarla enerji tasarrufu yapabiliriz.

59 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR Ev hanımlarının en fazla kullandığı ev aletlerinden olan fırın ve ocaklar kayda değer enerji tüketimi gerçekleştirirler. Bu tüketimlerimizi kontrol altına alarak daha az enerji sarf etmek ve faturamızda ciddi tasarruf etmek mümkündür.

60 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Fırın ve ocak satın alırken enerji sınıfı A ve üstü olanları tercih edelim. - Elektrik enerjisi kullanımında verimliliği yüksek ve ısı yalıtımlı ocakları tercih etmeliyiz. - Yemek pişirirken fırının kapağını gerektiğinden fazla açmamalıyız. Kapağı her açışta fırın sıcaklığının derece düştüğünü unutmamalıyız. - Fırında aynı anda birden fazla yemek pişirebiliriz. Bu şekilde erken pişeni önce çıkarıp gereksiz enerji harcamasından da kurtulmuş oluruz. - Gerekli olmayan durumlarda ön ısıtma yapmayalım.

61 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Mikrodalga fırınlarda ısıtma süresi 2-3 pişirme süresi dakikadır yani normal fırına göre çok kısadır. Mikrodalga fırınlar klasik fırınlara göre önemli bir tasarruf sağlamaktadır. - Donmuş yiyeceklerin fırına sürülmeden önce çözülmesini beklemeliyiz. - Elektrikli fırın ve ocakların pişirme süresinden birkaç dakika önce kapatırsak mevcut sıcaklıkta pişmeye devam etmesini sağlayıp bir miktar enerji tasarrufu sağlayabiliriz. - Cam ve seramik kapların ısıyı daha fazla tutması nedeniyle bu kapları fırınlarda kullanıyorsak ısıyı 15 derece daha düşürebiliriz.

62 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) -Ocakta yemek pişirirken mutlaka kapağını kapayarak pişirmeliyiz. Kapağı açık pişen yemekler için 3 kat daha fazla enerji tüketilmektedir. Yemek pişirirken basınçlı tencereler kullanmak bize zamandan ve enerjiden ciddi tasarruf sağlar.

63 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Fırının içerisinde havanın rahatça hareket edebilmesi için fırın ile tepsi arasında en az 5 cm boşluk bırakılmalıdır. Böylece havanın sirkülasyonunu rahatlatıp yemeğin hızlı pişmesini sağlarız. - Ocaklarda tencere, tava, tepsi çaydanlıkların tabanlarının düz olmasına dikkat etmeliyiz. Ocak ateşinin taban yüzeyini aşmamasına özen göstererek enerji israfını önleyebiliriz. - Düşük sıcaklıklarda ısı ayarı yapıp, yemeği yavaş pişirerek enerji israfını önlemiş oluruz.

64 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ SAÇ KURUTMA MAKİNESİ Saç kurutma makineleri ciddi elektrik tüketir. Dikkatli kullanımla %10 enerji tasarrufu yapabiliriz.

65 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ SAÇ KURUTMA MAKİNESİ Saç kurutma makinelerinin 15 dakika çalışması 75 wattlık bir lambanın 3 saat boyunca yanmasına eş değerdir. Saçlarımızı havluyla kurulayarak makinenin çalışma süresini aza indirebilir ve kayda değer bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

66 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (SAÇ KURUTMA MAKİNESİ) - Saçlarımızı kurutma öncesinde havluyla kurulamalı ve makineyi kullanırken mümkün olduğunca saçlara uzak tutmalıyız. - Düşük sıcaklık seçeneğiyle saçımızı kurutmalıyız.

67 SU TÜKETİMİ SU TÜKETİMİMİZİ KONTROL ALTINA ALALIM, EN DEĞERLİ YAŞAM KAYNAĞIMIZI BOŞA HARCAMAYALIM.

68 SU TÜKETİMİ İklim değişikliklerinin etkisiyle son yıllarda su tüketiminde sorunlar yaşıyoruz. Eğer kendimize düşen görevi yerine getirmezsek önümüzdeki yıllarda da su sıkıntısını ciddi boyutlarıyla yaşayabiliriz. Evimizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su harcadığımızı bilmeliyiz. Bir çok evde su kaçağı olabilir. Bunun tespiti için tüm muslukları iki saat boyunca kapalı tuttuktan sonra su sayacını gözlemlemek yeterli.

69 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Banyo ve tuvalette, tüketilen su miktarı evde tüketilen toplam suyun %70 ini oluşturmaktadır. - Tuvalet rezervuarının su depolama kapasitesini düşürerek ya da düşük kapasiteli rezervuarlar kullanarak su tüketimini %20 ye kadar azaltabiliriz. - Su sızdıran tuvalet rezervuarlarındaki kaçak günde 700 litreye kadar ulaşabilir. Rezervuara birkaç damla boyalı su ilave ederek 5-7 dakika içinde rezervuarımızdan su sızıp sızmadığını anlayabiliriz.

70 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Banyo yerine 5-6 dakikada duş alarak su tüketimini %25 azaltabiliriz. Duş alarak litre su tüketirken banyo yaparak litre su harcarız. - Sıcak suyu tek açma kapama ile kontrol edebiliyorsak duş esnasında vücudumuzu veya saçımızı sabunlarken ya da şampuanlarken suyu açık tutmamalıyız. - Düşük akımlı duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebiliriz. Böylece normal duş başlığına göre %30-40 su tasarrufu sağlayabiliriz.

71 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Duş yerine banyo yapmak istiyorsak küvete koyacağımız su seviyesini 2,5-5 cm azaltarak da banyo yapabiliriz. Musluğu açmadan önce küvet drenini kapamayı unutmamalıyız. - Klasik musluklar yerine kolay açılıp kapanan musluklarla su tüketimini %25 azaltabiliriz. - Dişlerimizi fırçalarken, traş olurken ve yüzümüzü sabunlarken musluğu kapalı tutarak litre suyu ziyan etmemiş oluruz.

72 SU TÜKETİMİ MUTFAKTA SU TASARRUFU - Saniyede bir damla su sızdıran musluğumuzdan yılda litre su boşa akar. - Evde tükettiğimiz toplam suyun % 10 unu mutfakta harcıyoruz. Kirli kaplarımızın kirlerini, elde ya da bulaşık makinesinde yıkamadan önce su dolu leğende gevşetebiliriz. - Kirli kapları akar musluk suyu ile yıkamak yerine leğen içinde su ve deterjan yardımı ile yıkamalıyız. Böylece günde litre su tasarruf etmiş oluruz.

73 SU TÜKETİMİ MUTFAKTA SU TASARRUFU - Durulama yaparken musluğu kısık seviyede kullanmalıyız. Normal musluklarla dakikada 8-27 litre su tüketilirken düşük akımlı musluklarla su tüketimi yarı yarıya düşürülebiliriz. Bu musluklara takılan aparatlar pahalı değildir. - Sebze ve meyveleri akar musluk suyu yerine leğenin yarısına kadar su koyup yıkayabiliriz. - Sebze ve meyveleri suya koyduktan sonra musluğu yavaşça açarak hızlıca yıkama yapmalıyız. - İçme suyu olarak akan musluk suyu yerine sürahi veya buzdolabına konmuş suyu kullanalım.

74 SU TÜKETİMİ GENEL ALANLARDA SU TASARRUFU - Kapı önü, balkon, teras gibi yerleri yıkarken, hortumla su tutmak yerine kova ve süpürge kullanalım. - Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edelim. - Sebze ve meyve yıkadığımız suyla çiçek sulayabilir, temizlik yapabiliriz. - Otomobilimizi, hortumla yıkamak yerine silerek ya da kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz.

75 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Aylık faturalarınızı toplayın. Elektrik ve gaz faturalarını ayırın ve en yüksek gider kısmını belirleyin (ısıtma, aydınlatma vb.). Tasarruf planınızı buna göre ayarlayın. Odadan ayrılırken lambaları kapatın. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır. Bina aydınlatması için sensorlu sistemleri tercih edin. İşiniz bittiğinde televizyonu, video oyununu, bilgisayarı, müzik setini vb. kapatın. Buzdolabının kapağını açık tutarak ne alacağınızı buzdolabının önünde düşünmeyin. Açmadan önce ne alacağınızı düşünün, daha sonra ihtiyacınız olanı alıp kapağını tekrar kapatın.

76 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Kullandığınız sıradan ampulleri, kompakt flauresanlar (tasarruflu ampul) ile değiştirin. Ders çalışırken veya kitap okurken tüm ışıkları açmak yerine küçük bir lamba kullanın. Cihaz alırken enerji verimli ürünler i tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar. Yaz aylarında odanızın perdesini veya güneşliğini kapalı tutun, böylece odanız daha serin kalacaktır.

77 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Kış aylarında perdelerinizi kapalı tutun. Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan perdeleri açık tutun. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın, radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın. Kış aylarında binalarınızın giriş-çıkış kapılarını açık bırakmayın. Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Odaları doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenleyin. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.

78 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Küvette uzun süren banyolar yapmak yerine kısa duşlar alın. Kullanılmayan odaları da düşük sıcaklıkta tutun. Soğumuş odaları tekrar ısıtmak, bu odaları sürekli olarak düşük bir sıcaklıkta tutmaktan daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin.

79 BİNALARDA ISI YALITIMI 79

80 YALITIM NEDİR? Yalıtım herhangi bir yalıtım malzemesini kullanarak enerjinin ortamdan dışarı akışının indirgenmesidir. Binalarda, sıcak ve soğuk hatlarda yalıtım enerji tasarrufu sağlayabilen ve sağladığı tasarruflarla kendisini kısa sürelerde geri ödeyebilen önemli bir enerji tasarrufu yöntemidir. 80

81 YALITIMIN ÖNEMİ Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji, yani para harcanmaktadır. Bu noktada yalıtım; enerji tasarrufu, iş güvenliği ve konfor açısından bir ihtiyaç doğurmaktadır. Fabrikalar, evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında: 81

82 YALITIMIN ÖNEMİ Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez. İçeriden ve dışarıdan gelen gürültüyü emdiği için ses yalıtımı da sağlanır. 82

83 YALITIMIN ÖNEMİ Binaların enerji ile ilgili ilk yatırım ve işletme maliyetleri azalır 83

84 YALITIMIN ÖNEMİ Enerji tasarrufu sayesinde zararlı atık gaz salınımı azalmış olur ve küresel ısınma engellenir. 84

85 YALITIMIN ÖNEMİ Ti=20 C Tyi 1 7 C Td=0 C Konfor koşullarının sağlanabilmesi için; iç ortam sıcaklığı ile iç yüzey sıcaklığıarasındaki sıcaklık farkının 2-3 C yi aşmaması gerekir. Homojen sıcaklık dağılımı sağlanır. 85

86 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Isıtma ve soğutma sistemleri Sıcak su kullanımı Isınma ve soğutma ihtiyacı Aydınlatma Elektrikli ev aletlerinin kullanımı Binalarda enerjinin çok büyük bir bölümü ısıtma ve soğutma amaçlı harcanmaktadır. 86

87 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Enerji verimliliğinde amaç konfor şartlarını minimum enerji tüketerek sağlamaktır. Isıtma ve Soğutma Aydınlatma Sıcak Su Kullanımı Elektrikli Ev Aleti Kullanımı 87

88 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Binalarda kaybolan ısının dağılımı 88

89 UYGULAMA ALANLARI Eğimli ve Teras Çatılara, Dışa veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölümlere bakan duvarlara, Toprak veya içerisinde yaşanmayan mahaller daireleri ayıran döşemelere Tesisat boruları ile havalandırma kanallarına yapılır. 89

90 UYGULAMA ALANLARI Pencerelerden olan ısı kayıp ve kazançları, kaplamalı cam ve yalıtımlı doğrama kullanarak azaltılarak enerji tasarrufu sağlanır. 90

91 UYGULAMA ALANLARI Tam anlamıyla ısı yalıtımının faydalarından yararlanmak için evlerin kışın soğuk, yazın sıcak kısımlara bakan; duvarları döşemeleri, çatıları mutlaka yalıtılmalı ve nitelikli pencere kullanılmalıdır. 91

92 ISI YALITIM MALZEMELERİ MALZEME SEÇİM KRİTERLERİ Isıİletkenlik Katsayısı (λ), Su buharı difüzyon direnci (µ), Yangına tepki sınıfı, Su Emme Değeri, Yalıtılacak alanın kullanım amacı, 92

93 ISI YALITIM MALZEMELERİ En yüksek ve en düşük kullanım sıcaklıkları, Ekonomiklik, Korozif madde içeriği, Basma Dayanımı (Yük altındaki uygulamalar için). 93

94 ISI YALITIM MALZEMELERİ ISIL İLETKENLİK KATSAYISI 1 C'lik sıcaklık farkında, birim zamanda, birim yüzeyden geçen ısıl enerji miktarıdır. Isı yalıtım malzemelerini, diğer malzemelerden ayıran en önemli özellik, düşük ısı iletkenlik katsayılarına sahip olmalarıdır. 1m Sıcak Ortam T 1 T 2 λ (m.w/m 2.K) 1m 1m Soğuk Ortam Enerji Geçişi 94

95 ISI YALITIM MALZEMELERİ Isı yalıtım malzemeleri, düşük kalınlıklarda, yüksek ısıl direnç sağlayan hafif malzemelerdir. Boya gibi çok düşük kalınlıklarda uygulanan hiçbir malzeme ısı yalıtımı etkisi oluşturmaz. 30cm Tuğla Duvar λ=0,9 W/mK R=0,3/0,9=0,33 m 2 K/W 4cm Yalıtım λ=0,04 W/mK R=0,04/0,04=1 m 2 K/W 95

96 Yatay Delikli Tuğla Yapı Eleman Grubu U Q Maliyet Maliyet Maliyet Maliyet Değişim 2 cm iç sıva + 13,5cm tuğla + 3 cm dış sıva W/m 2 K 1,944 W/m 2 44,71 TL/h.m 2 0,00474 TL/h 0,4740 TL/gün 11,38 TL/ay 341,30 % 0, cm EPS 1,250 28,75 0, ,3048 7,31 219,42-35, cm EPS 0,921 21,18 0, ,2246 5,39 161,69-52, cm EPS 0,729 16,77 0, ,1778 4,27 128,01-62, cm EPS 0,603 13,88 0, ,1471 3,53 105,94-68, cm EPS 0,515 11,84 0, ,1255 3,01 90,36-73, cm EPS 0,449 10,32 0, ,1094 2,63 78,78-76, cm EPS 0,398 9,15 0, ,0970 2,33 69,83-79, cm EPS 0,357 8,21 0, ,0871 2,09 62,70-81, cm EPS 0,324 7,45 0, ,90 56,89-83, cm EPS 0,297 6,82 0, ,74 52,07-84,74 (Not: Yakıt doğal gaz, alt ısıl değeri: 8250 kcal/m 3, birim fiyatı: 0, TL/m 3, verim %90, dış duvar 100m 2, Tiç=20 C, Tdış=-3 C, 1ay=30 gün=24 x 30 saat olarak hesaplanmıştır.)

97 Gaz Beton Yapı Eleman Grubu U Q Maliyet Maliyet Maliyet Maliyet Değişim W/m 2 K W/m 2 TL/h.m 2 TL/h TL/gün TL/ay % 2 cm iç sıva + 15 cm gaz beton + 3 cm dış sıva 1,116 25,66 0, ,2721 6,53 195,90 0, cm EPS 0,846 19,46 0, ,2063 4,95 148,54-24, cm EPS 0,681 15,67 0, ,1661 3,99 119,62-38, cm EPS 0,570 13,12 0, ,1391 3,34 100,13-48, cm EPS 0,490 11,28 0, ,1196 2,87 86,10-56, cm EPS 0,430 9,89 0, ,1049 2,52 75,52-61, cm EPS 0,383 8,81 0, ,0934 2,24 67,25-65, cm EPS 0,345 7,94 0, ,0842 2,02 60,62-69, cm EPS 0,314 7,23 0, ,84 55,18-71, cm EPS 0,288 6,63 0, ,69 50,63-74, cm EPS 0,266 6,13 0, ,56 46,78-76,12 (Not: Yakıt doğal gaz, alt ısıl değeri: 8250 kcal/m 3, birim fiyatı: 0, TL/m 3, verim %90, dış duvar 100m 2, Tiç=20 C, Tdış=-3 C, 1ay=30 gün=24 x 30 saat olarak hesaplanmıştır.)

98 ISI YALITIM MALZEMELERİ Bir malzemenin ısı iletkenlik katsayısı, maruz kaldığı sıcaklığa göre değişir. Projelendirme aşamasında, seçilen malzemenin maruz kalacağı kullanım sıcaklığı için üretici tarafından beyan edilen ısıl iletkenlik katsayıları kullanılmalıdır. 98

99 ISI YALITIM MALZEMELERİ SU BUHARI DİFÜZYON DİRENCİ Su buharı difüzyon direnç katsayısı; bir malzemenin su buharı difüzyonuna karşı gösterdiği direncin, durgun havanın göstermiş olduğu dirence oranıdır. Su buharı difüzyon direnç katsayısı, malzemenin bir özelliğidir ve 1 ile + arasında değişir. Açık gözenekli yapıya sahip malzemeler düşük, kapalı gözenekli malzemeler ise yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısına sahiptir. 99

100 ISI YALITIM MALZEMELERİ P V = m m A R T Psi Psd Psi>Psd Binalarda su buharı difüzyonu 100

101 ISI YALITIM MALZEMELERİ Özellikle; akışkan sıcaklığının, tesisatın geçtiği ortamda bulunan havanın doyma sıcaklığından daha düşük olduğu soğuk hatların yalıtımında, kullanılan malzemelerin su buharı difüzyon direncinin bilinmesi gereklidir. Soğuk hatlarda ısı yalıtım malzemesinin içerisinde yoğuşma oluşmaması için ya yeterli su buharı difüzyon direncine sahip ürünler kullanılmalı yada µ değeri düşük olan malzemelerin üzeri, su buharı geçişine karşı direnci yüksek olan (alüminyum folyo, sac kaplama gibi) bir ürünle kesintisiz olarak kaplanması gereklidir. 101

102 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yoğuşmanın zararları: Sağlık sorunları, Küflenme, Korozyon/çürüme, Malzemenin yapısını bozan zararlı etkiler C

103 ISI YALITIM MALZEMELERİ Ara kesitte yoğuşma 103

104 ISI YALITIM MALZEMELERİ Isı yalıtımlı perde duvarların içinde yoğuşma oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz. Örneğin inşaat çelikleri paslanmaz. Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz. 104

105 ISI YALITIM MALZEMELERİ YANGINA KARŞI DAVRANIŞ Genel olarak ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarının tasarımında ve kullanılan malzemelerin seçiminde aşağıdaki hususlar göz önüne alınmalıdır. Tesisat sistemleri; yangının çıkmasına neden olmamalı ve kullanılan malzemeler yangına aktif olarak katkıda bulunmamalı, 105

106 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yangının yayılmasının sınırlı olmalı ve duvar, döşeme ve tavan gibi bölgelerdeki boru ve kanal geçişlerinde önlem alınmalı, Yanması durumunda açığa zehirleyici gazlar çıkarmamalı, Bir bölmeden diğerine bir havalandırma sistemi yoluyla yangın ve duman yayılımı, yangına dayanıklı kanal ve yangın damperi kullanarak önlenmelidir. 106

107 ISI YALITIM MALZEMELERİ YANGINA TEPKİ SINIFLARI Halen piyasada tesisat yalıtım malzemelerinin yangına tepki sınıflarında DIN 4102, BS 476 ve EN standartları kullanılmaktadır. 107

108 ISI YALITIM MALZEMELERİ ESKİ METOD Ülkemizde yapı ve yalıtım malzemeleri, DIN 4102 standardına göre test edilerek elde edilen sonuçlara göre sınıflandırılır. DIN 4102 Yanıcılık Sınıfı A1 Yangın Sınıfı Tanımı Yanmaz malzemeler A Sınıfı B Sınıfı A2 B1 Zor yanıcı malzemeler Zor alev alan malzemeler A1 A2 B1 B2 B3 B2 B3 Normal alev alan malzemeler Kolay alev alan malzemeler 108

109 ISI YALITIM MALZEMELERİ A1: Hiçbir şekilde yangına katkıda bulunmayan malzemeler, A2: Yangına aşırı derecede sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, B: Yangına çok sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, C: Yangına sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, D: Yangına makul boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, E: Yangına karşı tepki performansı kabul edilebilir olan malzemeler, F: Yangına karşı tepki performansı belirlenemeyen malzemeler. 109

110 ISI YALITIM MALZEMELERİ İLAVE SINIFLANDIRMALAR DUMAN GAZI ÜRETİMİ s1: Duman gazı üretimi çok sınırlı, s2: Duman gazı üretimi sınırlı, s3: Duman gazı üretimi s1 ve s2 sınıflarının gerekliliklerini karşılamayan. İLAVE SINIFLANDIRMALAR DAMLACIK TEŞEKKÜLÜ d0: Alev damlacıkları veya parçacıkları meydana gelmeyen, d1: Alev damlacıkları veya parçacıkları çabucak sönen, d2: Alev damlacıkları veya parçacıklarının teşkili d0 110 ve d1 sınıflarının gerekliliklerini karşılamayan.

111 ISI YALITIM MALZEMELERİ KULLANIM SICAKLIĞI Yalıtım malzemelerinin boyutsal kararlılıklarının, standartlarda tanımlanan sınır değerlerde değişime uğradığı sıcaklıkların üst sınırı; maksimum kullanım, alt sınırı ise minimum kullanım sıcaklığı olarak tanımlanır. Kullanım sıcaklığı aralığının dışında kullanılan yalıtım malzemelerinde; kalınlık azalması, şekil bozuklukları ve elyaf yapılarında bozulma veya sinterlenme gibi ısıl direnci azaltıcı değişimler meydana gelir. 111

112 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yalıtım malzemeleri; ortam veya tesisat içerisindeki akışkanın sıcaklığına maruz kalırlar. Isı yalıtım malzemesi seçilirken; maruz kalacağı ortam ve akışkan sıcaklıkları tespit edilmeli ve bu sıcaklıkların, ürünün kullanım sıcaklığı aralığına uygun olmasına dikkat edilmelidir. 112

113 ISI YALITIM MALZEMELERİ KOROZİF MADDE İÇERİĞİ Gerek ısıtma/soğutma sisteminin gerekse de çalışanların emniyeti açısından, tesisatlarda kullanılan yalıtım malzemelerinin nötr olması gereklidir. Malzemelerin, suda çözülebilen klorür, florür, silikat ve sodyum iyonların artıkları ve ph değerlerinin; mevzuatlarda verilen sınır değerlere uygun olduğu, ilgili ürün standartlarına göre üretici tarafından beyan edilmelidir. 113

114 ISI YALITIM MALZEMELERİ DIN 'e göre Limit Değerler: Çelik borularda: Klor içeriği %'i, Bakır borularda: Nitrat ve Amonyak içeriği %0,2'yi geçmemelidir. 114

115 ISI YALITIM MALZEMELERİ CAMYÜNÜ İnorganik bir hammadde olan silis kumunun, yüksek basınç altında C de ergitilerek, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Değişik yoğunluklarda ( kg/m 3 ) farklı kaplama malzemeleri ile şilte, levha veya boru formunda üretilebilir. 115

116 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+250 C aralığındadır, A1 veya A2 sınıfı yanmaz bir malzemedir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=1 dir, Hacimce su emme değeri %3 10 dur, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 116

117 ISI YALITIM MALZEMELERİ 117

118 ISI YALITIM MALZEMELERİ TAŞYÜNÜ İnorganik bir hammadde olan bazalt ve diabez taşlarının C sıcaklıklarda, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Değişik yoğunluklarda ( kg/m 3 ) farklı kaplama malzemeleri ile şilte, levha boru veya dökme formunda üretilebilir. 118

119 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+650 ~ +750 C aralığındadır, A1 veya A2 sınıfı yanmaz bir malzemedir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=1 dir, Hacimce su emme değeri %2,5 10 dur, Basma dayanımı 0,5 ila 500 kpa arasındadır, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 119

120 ISI YALITIM MALZEMELERİ 120

121 ISI YALITIM MALZEMELERİ EKSPANDE POLİSTİREN KÖPÜĞÜ (EPS) Polistiren hammaddesinin su buharı ile teması ile hammaddesinde bulunan pentan gazının genleşmesiyle büyük bloklar halinde şişirilip ve sıcak tel ile kesilerek üretilirler. Levha şeklinde kalıp içerisinde şişirilerek de üretilebilirler. EPS levhaların ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilmesi için yoğunluğunun en az 15 kg/m 3 olması gereklidir. 121

122 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+75 ~ +80 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı D veya E dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=20 100, Hacimce su emme değeri %1 5 dir, Basma dayanımı 30 ila 500kPa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 122

123 ISI YALITIM MALZEMELERİ 123

124 ISI YALITIM MALZEMELERİ EKSTÜRÜDE POLİSTİREN KÖPÜĞÜ (XPS) Polistiren hammaddesinin ekstrüzyon (haddeleme) ile çekilmesi ile üretilen ortak çeperli kapalı hücre yapısına sahip ısı yalıtım malzemeleridir. Pürüzsüz (ciltli) ve pürüzlü veya pürüzlü ve kanallı yüzey biçimleri bulunmaktadır. Değişik yoğunluklarda ( 25 kg/m 3 ) levha veya boru biçiminde üretilebilir. 124

125 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+75 ~ +80 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı D veya E dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,030 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ= arasındadır, Hacimce su emme değeri %0 0,5 dir, Basma dayanımı 100 ila 1000 kpa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 125

126 ISI YALITIM MALZEMELERİ 126

127 ISI YALITIM MALZEMELERİ RİJİT POLİÜRETAN KÖPÜK (PUR) Poliüretan, iki ayrı kimyasal komponentin bir araya getirilmesi ile üretilir. Bu karışım daha sonra kalıba dökülerek kapatılır. Kimyasal reaksiyon sonucunda, genleşerek kalıbı tamamıyla kaplar ve likit halden katı hale geçer. Farklı yoğunluklarda ( 30 kg/m 3 ) levha, sandviç panel ve püskürtme yöntemiyle kullanılan bir ısı yalıtım malzemesidir. 127

128 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 200/+110 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı E veya F dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,025 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ= arasındadır, Hacimce su emme değeri %3 5 dir, Basma dayanımı 25 ila 800kPa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 128

129 ISI YALITIM MALZEMELERİ 129

130 ISI YALITIM MALZEMELERİ AHŞAP YÜNÜ LEVHALAR Ahşap talaşının belirli bir bağlayıcı ile sıkıştırılarak levha halinde değişik yoğunluklarda kg/m 3 üretilen bir yalıtım malzemesidir. Genellikle EPS ve Taşyünü ısı yalıtım levhalarının tek veya iki yüzeyine ahşap yünü levhaların lamine edilmesi ile elde edilen kompozit paneller halinde kullanılırlar. 130

131 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yangına tepki sınıfı B s1 d0 dır., Isıl iletkenlik hesap değeri 5 0,090 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=2 5, Basma dayanımı 20 ila 1000kPa arasında değişmektedir, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 131

132 ISI YALITIM MALZEMELERİ 132

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan,

Detaylı

GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU

GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU Prof. Dr. Hüsamettin BULUT Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı Osmanbey Kampüsü,

Detaylı

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle;

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle; Hayatın idamesi tüketime bağlıdır. Beslenme, barınma, korunma, ısınma, aydınlanma, ulaşım ve haberleşme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok madde ve mamül tüketilmektedir. Günümüzde gelişen

Detaylı

Bu kitapta yer alan önerileri uygulayarak gelecek nesillere enerjisi tükenmemiş pırıl pırıl bir dünya armağan edebilirsiniz.

Bu kitapta yer alan önerileri uygulayarak gelecek nesillere enerjisi tükenmemiş pırıl pırıl bir dünya armağan edebilirsiniz. Her geçen gün hayatımızdaki önemi daha da artan elektrikli ev aletleri, zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlarken diğer yandan geleceğimiz açısından da bizlere bazı sorumluluklar yüklüyor. Aslında biliyoruz

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER Yaşamımız çevremizde yer alan su, toprak, hava, enerji, para, zaman vb. çeşitli kaynaklara sıkı sıkıya bağlıdır. Her insan çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak yaşamını

Detaylı

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK Enerji Tasarrufu Zeynep ŞARLAK Zeynep Şarlak Enerji Tasarrufu Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme ve Değerlendirme Grubu Fatma Özdoğan,

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ 6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ Isı, bir enerjidir ve farklı sıcaklıklara sahip mekânlarda; sıcaklığın yüksek olduğu taraftan düşük olduğu tarafa doğru geçme eğilimi gösterir. Isı,

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER

İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU EKO OKUL PROJESİ ENERJİ TASARRUFU KONUSU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME ÇALIġMASI EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER Sahip olduğumuz para, zaman, enerji v.b. kaynaklarımızı; Mümkün olduğunca

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME HAVA KANALI YALITIMI ANKARA 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul / kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion.

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion. Projeyi yürüten: Türkisch-Deutsche Gesundheitsstiftung e.v. Gießen (Türk Alman Sağlık Vakfı) Herr Dr. Yasar Bilgin Frau Cigdem Bilgin Frau Sabine Gerbich Frau Dr. Clarissa Eck Herr Ömer Aydın Friedrichsstrasse

Detaylı

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir.

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir. SU VE SU TÜKETİMİ Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Dünyamızın

Detaylı

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Eğitici Eğitimi Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Dünya'da ve Türkiye'de Enerji Kaynakları Enerji bir cisim ya da sistemin iş yapabilme kapasitesidir ve ısı, ışık vb. anlamda ortaya çıkan güç

Detaylı

Evlerde Daha Az Enerji ve Su Tüketmek İçin Yararlı Bilgiler

Evlerde Daha Az Enerji ve Su Tüketmek İçin Yararlı Bilgiler Evlerde Daha Az Enerji ve Su Tüketmek İçin Yararlı Bilgiler Evlerde Daha Az Enerji ve Su Tüketmek İçin Yararlı Bilgiler Evlerimizde elektrik ve suyu verimli olarak kullanmamız mümkündür. Elektrik ve sularımızı

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iģ gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı iģi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 D1 Deprem Sigortası dır: % 70 hafiftir. D2 Karlı dır: % 60-80 e kadar ısı izolasyonu sağlar ve küresel ısınmayı azaltır. D3 Akustik

Detaylı

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ Eylül 2011 Ankara Bilinçli Tüketici - Tüketici Bilinci www. tuketici.gov.tr

Detaylı

YAKIT DEPOSU, BACA VE BRÜLÖRLER

YAKIT DEPOSU, BACA VE BRÜLÖRLER BÖLÜM YAKIT DEPOSU, BACA VE BRÜLÖRLER AMAÇ Yakıt deposu, baca ve brülör hesaplarını yapabilme. 9. YILLIK YAKIT MİKTARI VE YAKIT DEPOSUNUN HESAPLANMASI Isıtma sistemlerinde yıllık yakıt miktarın hesaplanmalı

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı