ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ"

Transkript

1 ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ

2 GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Verilecek eğitim, etüt ve bilinçlendirme çalışmaları ile bina sektöründe %30, sanayi sektöründe %20 ve ulaşım sektöründe %15 olmak üzere dört Keban Barajı inşaa edebilecek yaklaşık 7,5 milyar TL değerinde enerji tasarruf potansiyelimiz olduğu tespit edilmiştir.

3 GİRİŞ Isıtma, aydınlatma ve ulaşım ihtiyaçlarımızı karşılarken, elektrikli ev eşyalarımızı kullanırken, kısacası günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızdan kısıtlama yapmadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı sağlamamız mümkündür.

4 GİRİŞ Niçin Enerjiyi Verimli Kullanmalıyız? En önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükeniyor. Enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Kullandığımız enerjinin %70 ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz. Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerindendir.

5 GİRİŞ Enerji faturalarımızı düşürmek ve aile ekonomisi katkıda bulunmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanalım. Binalarımızda alacağımız bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır.

6 ISI YALITIMI BİNALARDA ISI YALITIMI Eğer evinizin ısı yalıtımını yaptırırsanız %50 ye yakın daha az enerji harcarsınız. Yalıtım için harcadığınız parayı birkaç yıl içinde geri kazanabilirsiniz. Bu sayede ülke ve aile ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilirsiniz.

7 ISI YALITIMI TOPLUMUMUZ İÇİN ISI YALITIMI Gelecek nesillere armağan, yaşanabilir bir dünya için ısı yalıtımına önem verelim.

8 ISI YALITIMI TOPLUMUMUZ İÇİN ISI YALITIMI Ülkemizde enerjinin %26 sı ısınma için kullanılmakta, oysa ülkemizdeki tüm binalarda ısı yalıtımı yapılmış olsa ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlanabilir. Daha az yakıt tüketirsek atmosferimize daha az zararlı gaz salınımı gerçekleşir. Böylece gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

9 ISI YALITIMI TASARRUFUNUZ İÇİN ISI YALITIMI Yalıtım yaparken ucuz olanı değil uygun malzemeyi tercih etmek doğru sonuç verir. Yalıtım bantları, fırçalar, ince lastik, plastik veya metal parçalar, contalar ve macunlar gibi yardımcı aparatlarla hava sızıntısı önlenebilir. Isınınca yükselen hava çatıdan sızacak bir çıkış yolu arar. Bunun önüne geçmek için yalıtıma evlerimizin yorganı olan çatılardan başlanmalıdır. Üstelik bu işlem %20 den fazla tasarruf sağlar. Tek camlı pencerelerde ısı kaybı % 20 dir. Çift cam kullanarak bu kayıp yarıya indirilebilir.

10 ISI YALITIMI Isı Yalıtımı için Pratik Çözümler Pencere ve kapıların hava sızdıran yerlerini bulabilmek için küçük bir mum yeterlidir. Mumu pencere kenarlarında dolaştırın. Mum ateşinin dalgalanması durumunda pencerenizde sızıntı var demektir. Çift cam uygulamasında öncelikli ısıtılan odalarda yalıtıma öncelik verin. Pencere ve kapı kenarlarında hava sızıntısını önlemek için pencere bandı ve süngeri kullanabilirsiniz.

11 ISI YALITIMI Isı Yalıtımı için Pratik Çözümler Kış aylarında perdelerinizi kapalı tutarken doğrudan güneş gören pencere perdelerini açık tutabilirsiniz. Perde boylarının radyatörlerin ısı akışına engel olmayacak uzunlukta olmasına dikkat edin. Kapı çerçevesi etrafında yer alan çatlaklar çok fazla ısı kaybına neden olur. Mutlaka tamir edilmesi gerekir.

12 AYDINLATMA Evlerde kompakt floresan lamba kullanıyor olsaydı; %80 daha az enerji harcayabilirdi. Bu sayede hem ev ekonomisinde ciddi kazançlar hem de ülkenin enerji tüketimine ekonomik katkılar sağlayabilirdi. Her evde üç akkor flamanlı lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirilmiş olsa; - Aydınlatma konforu değişmez, 4 ayda kara geçilir, - Altı ağaç dikilmiş gibi olur, - Dışa bağımlılık azaltılmış olur.

13 AYDINLATMA Her evde üç lamba değiştirilmiş olsa iki Keban Barajı büyüklüğünde yeni santral yatırımı ortadan kalkar.

14 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ I. Đmalatçının adı veya ticari markası yazılacaktır. II. Đmalatçının model tanımı belirtilecektir. III. Cihazın enerji verim sınıfı EK- V e uygun olarak belirlenecektir. Uygun harf ilgili ok işareti ile aynı hizaya yazılacaktır. IV. Bir ürüne Avrupa Topluluğu Konseyi nin 880/92/EEC sayılı direktife istinaden Topluluk çevre etiketi ödülü vermesi halinde, çevre ödülü işareti sözkonusu direktifte belirtilen kurallara uymak kaydıyla ürüne iliştirilebilir. V. Enerji Tüketimi, 5 inci maddenin üçüncü fıkrasının (d) bendinde belirtilen standarda uygun olarak ve kwh /yıl cinsinden açıklanabilir. (24 saatteki tüketim x 365 belirtilecektir). VI. Yıldız vererek belirtilmesi gerekmeyen (çalışma sıcaklığı > -6 C olan) tüm gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi toplamı yazılacaktır. VII. Yıldız vererek belirtilmesi gereken (çalışma sıcaklığı > - 6 C olan) tüm dondurulmuş gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi toplamı belirtilecektir. VIII. Belirtilen standartlara göre dondurulmuş gıda saklama bölmesinin yıldız sayısı. Bu bölme için yıldız verilmesi gerekmiyorsa bu satır boş bırakılacaktır. IX. Gürültü seviyesi (desibel cinsinden) yazılacaktır.

15 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Ev aletlerini alırken değil, aldıktan sonraki kazancımızı düşünelim.

16 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Elektrikli ev aletleri alırken A sınıfı enerji etiketli cihazları tercih edilirse; elektrik faturası kabarık olmaz. İnsanlar daha az ödeyerek aldığı düşük enerji sınıflı aletlerin daha çok enerji tükettiğini bilseler, belki de bu hataya düşmezler. Beyaz eşya alırken, gereksiz konforu enerji verimliliğine tercih etme.

17 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Evimizde kullandığımız enerjinin yaklaşık %20 si elektrikli aletler tarafından tüketilmektedir. Elektriğin büyük kısmını ise buzdolabı ve aydınlatma için harcamaktayız. Elektrikli ev aletleri alırken enerji tüketim değerlerini iyi değerlendirip diğer ürünlerle karşılaştırmalar yaparak tercihimizi belirlemeliyiz.

18 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ EV İÇİ ENERJİ TÜKETİM DEĞERLERİ Ev içi elektrik tüketim paylarına bakıldığında, ilk sırayı %30 payla buzdolabı almaktadır. Buzdolabını %28 oranla aydınlatma takip ederken, %10 ile elektrikli fırınlar üçüncü sıraya yerleşiyor. Televizyon, ailenin elektrik tüketiminde %10, çamaşır makinesi %7, bulaşık makinesi %6, ütü %4, elektrikli süpürge %3 ve saç kurutma makinesi %2 paya sahiptir.

19 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ EV İÇİ ENERJİ TÜKETİM DEĞERLERİ Buzdolapları en çok enerji harcayan ev aletlerimiz... Satın alırken fiyatını da enerji tüketim değerini de iyi düşünelim.

20 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Enerji verimliliği A sınıfı olan bir buzdolabı D sınıfı bir buzdolabına göre %45, G sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcar. Sürekli çalışan tek alet olan buzdolaplarının enerji harcama değerleri hesap edildiğinde tasarruflu ürünleri tercih ederek buzdolabı için harcadığımız enerjiyi %60 azaltabiliriz.

21 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Enerji verim sınıfı yüksek yani enerji tüketimi düşük buzdolaplarını tercih edelim. A++ sınıfının en yüksek G sınıfının ise en düşük verimlilikte olduğuna dikkat edelim. - İhtiyacımızdan yüksek kapasitede buzdolabı almayalım. Büyük kapasiteli buzdolapları daha fazla enerji harcamaktadır. - Yeni bir buzdolabının 8-10 yaşındakilerden daha az enerji tükettiğini unutmayalım. - Buzdolabında tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen sıcaklık değerlerine uyalım.

22 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Buzdolaplarımızı; fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm uzak bir yere yerleştirelim, güneş ışınlarından uzak tutalım. - Duvarla arasında 10 cm, yanlardan ise 15 cm mesafe bırakalım, ızgarasını yılda en az bir defa uygun yumuşak bir süpürgeyle temizleyelim. - Buzdolabının içini mümkün olduğunca çok doldurarak yiyeceklerin soğuğu tutma avantajından faydalanalım. Ancak hava akışını engellemeyelim. -Buzdolabı kapısını uzun süre açık tutmaktan kaçınalım. -Yiyecekleri sıcakken buzdolabına koymayalım. Oda sıcaklığına gelinceye kadar bekleyelim.

23 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Gıdaları saran fazla paketleri mümkün olduğunca azaltalım. Fazla ambalaj soğutma için daha çok enerji demektir. - Aşırı buzlanma enerji kaybına yol açar, buzdolaplarını buzlanmaya karşı düzenli olarak temizlemeliyiz. - Düzenli bakımla buzdolabının verimliliğini arttırabilir ve aletin ömrünü uzatabiliriz.

24 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BUZDOLABI) - Kapılardaki manyetik yapışma bantlarını yapışma yüzeyleriyle birlikte ayda bir defa temizleyip kurutarak pudralayalım. - En fazla kullanılan malzemeleri üst raflara yerleştirelim, malzemeleri kolayca ulaşabileceğimiz şekilde düzenleyelim, mümkünse numaralandıralım. - Buzluktaki yiyeceklerin ve diğer donmuş gıdaların buzunu eritmek için su kullanmayalım. Bu tür gıdaların buzlarını buzdolabının alt gözünde bir gece bekleterek çözebiliriz.

25 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ A sınıfı bir tercihle ve dikkatli kullanımla enerji tüketimini %40 oranında azaltabiliriz.

26 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Çamaşır makinelerinin aylık ortalama enerji tüketim değeri dikkatli kullanılmadığında 15 kwsaat iken dikkat edilecek birkaç hususla birlikte tüketim 9 kwsaat'e kadar düşürülebilmektedir. Enerji verimlilik sınıfının önemi kadar uygun kullanım koşullarını sağlamak da bizim elimizdedir.

27 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Enerji verimliliği A sınıfı olan makineleri kullanmalıyız. - Yıkama kapasitesi ailemize uygun olanı tercih etmeliyiz. Küçük aileler için büyük kapasiteli makineler gereksizdir, fazla su ve enerji harcar. - Makineyi yerleştirirken etrafında en az 5 cm boşluk olmasına dikkat etmeliyiz. - Sıkma devrinin yüksek olması önemli değildir ve çamaşırların da zor ütülenmesine yol açar. - Çamaşır makinesini tam kapasiteyle çalıştırmalıyız. Çamaşırları bastırdığımızda tamburla arasında bir karış boşluk kalmalıdır.

28 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Fazla miktarda ve aşırı köpüren deterjanlar yıkamayı güçleştirir ve tekrar durulama gerektirebilir. Deterjan üzerindeki sıcaklık değerlerini de göz ardı etmemeliyiz. - Az kirli çamaşırlarda ekonomik programı uygulamalıyız. - Kurutma makinesi yerine, çamaşırları asarak kurutma yapabiliriz. Üstelik kurutma makinelerinin çamaşırın lif ömrünü kısalttığını da unutmamalıyız.

29 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Kurutma makinesi kullanılıyorsa hava kanallarını temiz tutmalıyız. İçi ipçik ve liflerle dolan hava kanalları daha çok enerji tüketimi demektir. - Kurutmalı çamaşır makinesi alınacak ise bunların çamaşır kuruduğu zaman üniteyi kapatan, nem sensörlü olanlarını tercih etmeliyiz. - Önden yüklemeli makineler üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler.

30 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ BULAŞIK MAKİNESİ A SINIFI BİR BULAŞIK MAKİNESİYLE, DİKKATLİ KULLANDIĞIMIZ TAKTİRDE DİĞERLERİNE ORANLA %35 ENERJİDEN TASARRUF EDEBİLİRİZ.

31 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ BULAŞIK MAKİNESİ Enerji verimi yüksek A sınıfı bulaşık makinesi, D sınıfı bulaşık makinesine göre %32, G sınıfına göre de %48 enerji tasarrufu sağlar.

32 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BULAŞIK MAKİNESİ) -Bulaşık makineleri elde yıkamaya oranla daha az su ve elektrik tüketimi sağlar. - Kısa süreli yıkama ve durulama özellikli makineleri kullanmalıyız. - Bulaşık makinesinin etrafına en az 5 cm boşluk bırakarak yerleştirmeliyiz. Bu sayede ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılmasını sağlayabiliriz. Aksi durumda daha fazla enerji harcanmaktadır. - Bulaşık makinesini tam kapasiteyle çalıştırmalıyız. Dolmayan makineyi çalıştırmamalıyız. Her durumda makinenin aynı su ve enerjiyi harcadığını unutmamalıyız.

33 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (BULAŞIK MAKİNESİ) - Az kirli bulaşıklar için kısa veya ekonomik devirli, düşük sıcaklıklı program kullanmalıyız. - Bulaşıkları makineye koymadan önce durulamak yerine yemek artıklarını sıyırmakla, daha az elektrik, su ve deterjan tüketilmektedir. - Makinenin son durulama yaptıktan sonra kapatılması ve kapağını açıp bulaşıkların bu şekilde kurutulması daha az enerji tüketimi sağlayacaktır. - Bulaşıkların yıkanması için 60 C sıcaklık istenir ancak 50 C de bulaşıkların yıkanması mümkündür. Bu sayede yüzde 10 daha az enerji tüketmiş oluruz.

34 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİ Doğru ürün seçimi ve dikkatli kullanımla elektrik süpürgelerinde %10 a kadar daha az enerji harcayabiliriz.

35 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİ Elektrik süpürgesi seçerken enerji kullanımındaki verimliliğe dikkat edilmelidir. Aynı emiş gücüne sahip az elektrik tüketen markaları tercih edip, enerji tasarrufumuzu arttırabiliriz.

36 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİK SÜPÜRGESİ) - Torbalı süpürgeler yerine su hazneli süpürgeleri tercih etmeliyiz. - Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık boşaltmalı ve dolan torbaları değiştirmeliyiz. Bu şekilde emiş gücünü arttırıp süpürgeyi daha verimli kullanabiliriz. -Fırça ve boruları emiş kaybını önlemek için sürekli temizlemeliyiz, gerekirse değiştirmeliyiz. - Yılda en az bir kez motor bölümünü açıp buradaki toz ve pamukçukları temizlemeliyiz.

37 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ İyi alışkanlıklar masraf gerektirmez, evin enerji giderini % 10 azaltır.

38 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ Bekleme konumundaki cihazlar enerji tüketmeye devam ederler. Kullandığımız elektronik cihazları güç düğmelerinden kapatmaya özen göstermeliyiz.

39 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (TELEVİZYON, VCD/DVD GÖSTERİCİ VE MÜZİK SETİ) - Cihazlar kumandadan kapatılması halinde, Stand-by konumunda enerji tüketmeye devam ederler. Harcanan bu enerji yaklaşık olarak cihazın kendi enerjisinin %5 i kadardır. - Çalışmayan cihazların Stand-by konumunda iken elektromanyetik kirliliğe yol açtığını unutmamalıyız. - Geceleri TV karşısında uyumayı seviyorsak mutlaka otomatik kapama programlarını kullanmalıyız. - Radyo, televizyon ve müzik setlerinin ses düzeyinin düşük tutulması enerji tüketimini azaltır.

40 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÜTÜ Yüksek verimli ütülerle daha kolay ütü yapıp, daha az enerji harcayabiliriz.

41 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÜTÜ Yüksek verimli ütüler; kurulu gücü düşük, buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek, termostat ayarlı, şebeke kullanımına uygun, kireç tabakasını temizleyen, tabanı çizilmeyen ve kumaşta rahat kayan yüzeyli ütülerdir.

42 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ÜTÜ) -Çamaşırları nemli olarak ütüleyelim. Bu durumda buhar ayarını kapatalım. - Ütüleme işini ütüyü yeniden ısıtmayacak şekilde planlamalıyız. - Ütüye başlamadan önce ütülenecek kıyafetleri düzgün bir şekilde askıya asmalıyız. - Termostat ayarını ütü yapılacak kumaşa göre en düşük düzeyde ayarlamalıyız. - Su damlacıklar halinde kumaş yüzeyinde kalıyorsa buhar ayarı kısılmalıdır. - Ütüleme işi bitmeden birkaç dakika önce ütüyü fişinden çekersek son parçayı ütünün kalan ısısıyla ütüleyebiliriz.

43 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Sıcak su ihtiyacımızı düzenleyerek ve su ısıtıcılarımızı kontrol ederek enerji kaybını önleyebiliriz.

44 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Her gün sıcak suya ihtiyaç duyarız. Yıkanırken, temizlik yaparken kullandığımız suyu ısıtmak için ocağı ve su ısıtıcılarını kullanmaktayız. Sıcak su kullanım miktarını düzenleyip ve ısıtıcılarımızda belli hususlara dikkat edip daha az enerji harcayabiliriz.

45 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler -Su ısıtmak için gazlı ocağı kullandığımızda %50 daha az enerji harcarız. - İhtiyacımızdan fazla su ısıtmamaya özen göstermeliyiz. - Isıtma elemanlarının su ile direkt temasını engelleyen ve daha çok enerji tüketimine yol açan tortu ve kireç tabakalarını ısıtıcılarda düzenli olarak temizlemeliyiz. - Su ısıtıcısını buzdolabı ve dondurucu gibi cihazlardan uzak yerlerde kurmalıyız. - Depolardan ve tesisattan ısı kaybını önlemek için mutlaka yalıtım yapmalıyız.

46 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Su ısıtıcılarımızı (şofben, termosifon) kullanım noktalarından en fazla 6 metre uzaklıkta olacak şekilde konumlandırmalıyız. - Su ısıtıcılarının sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vanalar takmalıyız. Böylelikle ısıtıcı içerisindeki sıcak suyun yükselerek ısıtıcıyı terk etmesi veya borulara kaçmasını önlemiş oluruz. - Su depolayan sıcak su üreticileri yerine anlık su ısıtıcılarını tercih etmeliyiz. - Sıcak su tankına dokunulduğunda bir sıcaklık hissediliyorsa tankın yalıtımını yapmalıyız.

47 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Su sızıntılarına dikkat etmeliyiz. Aksi taktirde sıcak su sızıntısıyla yılda tonlarca su ve fazladan enerji tüketmiş oluruz. - Fazla enerji tüketen yalıtımsız eski ısıtıcılarımızı değiştirmeliyiz. - Banyo yapmak yerine duş almak %30 a yakın enerji tasarrufu demektir.

48 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ SU ISITICILARI Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler - Ayarlanabilir debili su başlıklarıyla daha az enerji ve su tüketimi sağlayabiliriz. Bu başlıklar sayesinde dakikada litre su yerine, 9-12 litre su tüketiriz. Böylece 5-6 dakikalık bir banyo esnasında litre sıcak sudan ve o oranda daha az enerjiyi tasarruf etmiş oluruz. - Mutfak işleri için 50 derece banyo için ise 42 derece uygun sıcaklıklardır. -Tatil günleri evden ayrılmadan önce ısıtıcımızı mutlaka kapatmalıyız.

49 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ ISITICILAR Güçlü ve fazla enerji harcayan elektrikli ısıtıcıları mümkün oldukça az kullanarak tasarruf edebiliriz.

50 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ ISITICILAR Kısa süreli ısınma ihtiyacı için pratik ve hızlı ısıtıcılar olan elektrikli ısıtıcılar diğer ısıtıcılara oranla daha fazla elektrik tüketirler. Bu tüketimin farkında olarak daha bilinçli kullanımla aile bütçemize fazladan yük bindirmemeliyiz.

51 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ ISITICILAR) - Mümkün olduğunca elektrikli ısıtıcıları kullanmamalıyız. - Termostatlı cihazlar kullanmalı, istenilen sıcaklığa geldiğinde sönen cihazları tercih etmeliyiz. - Elektrik kesilmesinde gerekli emniyet tertibatı olan ve binanın mevcut elektrik kapasitesine uygun cihazlar kullanmayı tercih etmeliyiz. - Prizin bağlı olduğu sigortanın amperinin cihazın amperinden yüksek olmamasına dikkat etmeliyiz. Bu sayede cihazdaki bir kısa devre durumunda cihazın bağlı olduğu sigorta devreyi açabilecektir.

52 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Emniyet İçin; - Isıtıcıların önüne eşya koymamalıyız. - Devrilme esnasında kendini kapatan cihazları tercih etmeliyiz. - Elektrik kablosu yalıtımlı olan cihazları tercih etmeli ve mutlaka cihazın fişini topraklı prize takmalıyız. - Cihazın yanında kolaylıkla tutuşan yanıcı ve parlayıcı maddeler bulundurmamalıyız.

53 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ KLİMA A sınıfı ve mekana uygun klimalar kullanarak enerji verimliliğini arttırabiliriz.

54 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ KLİMA Günümüz şartlarında klimalar ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak klima tercihlerinde dikkatli olmak gerekmektedir. Satın alırken ısıtılacak/soğutulacak yerlerin kapasitesiyle örtüşen ayrıca iklim şartları ve bina yapısına uygun klimaları tercih etmeliyiz.

55 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Hacim sorunu yaratmayan yerlerde ısı transfer yüzeyi büyük klimaları tercih etmeliyiz. - Klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi yüksek olmalıdır. - Sıcak veya soğuk havayı homojen yayma özellikli klimaları tercih edelim. - Klimalarımız elektronik ısı ayarlı (termostatlı) olmalıdır derecenin altında soğutma yapılmamalıdır. Klimanın kışın ısıtma sıcaklık ayarı çok yüksek, yazın soğutma sıcaklık ayarı çok düşük tutulmamalıdır. - Klimalar çalışırken mekan kapıları kapalı tutulmalıdır. Aksi durumlarda hava perdesi gibi dışardan hava girişini önleyen cihazlar kullanmalıyız.

56 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Klimalarımızı mümkün olduğunca kışın ısıtma amaçlı kullanmamalıyız. - Yaz aylarında dış ünitenin güneş ışığıyla direkt maruz kalmamasına dikkat etmeliyiz. Gerekirse gölgeliklerle güneş ışığının klimayla temasını önlemeliyiz. - Yazın klima çalışırken güneş ışınlarının doğrudan içeri girmesini engellemeliyiz. - Hava filtresini belli aralıklarla değiştirmeliyiz. Tıkalı filtreler hava akışını, soğutmayı ve nem gidermeyi engellediğinden daha fazla enerji sarfiyatı ortaya çıkar.

57 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (KLİMA) - Klima programlama özelliğiyle enerji tüketimini düşürebiliriz. Mekanın kullanılmadığı anlarda kapalı tuttuğumuz klimayı kullanım zamanlarında açabiliriz. Evdeki cihazları ılık havalarda kapalı tutup 2-3 günden fazla evden uzak kalınacak sürelerde cihazı kapalı tutmalıyız.

58 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR Dikkatli bir programlamayla ve uygun cihazlarla enerji tasarrufu yapabiliriz.

59 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR Ev hanımlarının en fazla kullandığı ev aletlerinden olan fırın ve ocaklar kayda değer enerji tüketimi gerçekleştirirler. Bu tüketimlerimizi kontrol altına alarak daha az enerji sarf etmek ve faturamızda ciddi tasarruf etmek mümkündür.

60 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Fırın ve ocak satın alırken enerji sınıfı A ve üstü olanları tercih edelim. - Elektrik enerjisi kullanımında verimliliği yüksek ve ısı yalıtımlı ocakları tercih etmeliyiz. - Yemek pişirirken fırının kapağını gerektiğinden fazla açmamalıyız. Kapağı her açışta fırın sıcaklığının derece düştüğünü unutmamalıyız. - Fırında aynı anda birden fazla yemek pişirebiliriz. Bu şekilde erken pişeni önce çıkarıp gereksiz enerji harcamasından da kurtulmuş oluruz. - Gerekli olmayan durumlarda ön ısıtma yapmayalım.

61 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Mikrodalga fırınlarda ısıtma süresi 2-3 pişirme süresi dakikadır yani normal fırına göre çok kısadır. Mikrodalga fırınlar klasik fırınlara göre önemli bir tasarruf sağlamaktadır. - Donmuş yiyeceklerin fırına sürülmeden önce çözülmesini beklemeliyiz. - Elektrikli fırın ve ocakların pişirme süresinden birkaç dakika önce kapatırsak mevcut sıcaklıkta pişmeye devam etmesini sağlayıp bir miktar enerji tasarrufu sağlayabiliriz. - Cam ve seramik kapların ısıyı daha fazla tutması nedeniyle bu kapları fırınlarda kullanıyorsak ısıyı 15 derece daha düşürebiliriz.

62 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) -Ocakta yemek pişirirken mutlaka kapağını kapayarak pişirmeliyiz. Kapağı açık pişen yemekler için 3 kat daha fazla enerji tüketilmektedir. Yemek pişirirken basınçlı tencereler kullanmak bize zamandan ve enerjiden ciddi tasarruf sağlar.

63 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (ELEKTRİKLİ FIRINLAR VE OCAKLAR) - Fırının içerisinde havanın rahatça hareket edebilmesi için fırın ile tepsi arasında en az 5 cm boşluk bırakılmalıdır. Böylece havanın sirkülasyonunu rahatlatıp yemeğin hızlı pişmesini sağlarız. - Ocaklarda tencere, tava, tepsi çaydanlıkların tabanlarının düz olmasına dikkat etmeliyiz. Ocak ateşinin taban yüzeyini aşmamasına özen göstererek enerji israfını önleyebiliriz. - Düşük sıcaklıklarda ısı ayarı yapıp, yemeği yavaş pişirerek enerji israfını önlemiş oluruz.

64 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ SAÇ KURUTMA MAKİNESİ Saç kurutma makineleri ciddi elektrik tüketir. Dikkatli kullanımla %10 enerji tasarrufu yapabiliriz.

65 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ SAÇ KURUTMA MAKİNESİ Saç kurutma makinelerinin 15 dakika çalışması 75 wattlık bir lambanın 3 saat boyunca yanmasına eş değerdir. Saçlarımızı havluyla kurulayarak makinenin çalışma süresini aza indirebilir ve kayda değer bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

66 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ Tasarruflu Tüketim İçin Pratik Çözümler (SAÇ KURUTMA MAKİNESİ) - Saçlarımızı kurutma öncesinde havluyla kurulamalı ve makineyi kullanırken mümkün olduğunca saçlara uzak tutmalıyız. - Düşük sıcaklık seçeneğiyle saçımızı kurutmalıyız.

67 SU TÜKETİMİ SU TÜKETİMİMİZİ KONTROL ALTINA ALALIM, EN DEĞERLİ YAŞAM KAYNAĞIMIZI BOŞA HARCAMAYALIM.

68 SU TÜKETİMİ İklim değişikliklerinin etkisiyle son yıllarda su tüketiminde sorunlar yaşıyoruz. Eğer kendimize düşen görevi yerine getirmezsek önümüzdeki yıllarda da su sıkıntısını ciddi boyutlarıyla yaşayabiliriz. Evimizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su harcadığımızı bilmeliyiz. Bir çok evde su kaçağı olabilir. Bunun tespiti için tüm muslukları iki saat boyunca kapalı tuttuktan sonra su sayacını gözlemlemek yeterli.

69 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Banyo ve tuvalette, tüketilen su miktarı evde tüketilen toplam suyun %70 ini oluşturmaktadır. - Tuvalet rezervuarının su depolama kapasitesini düşürerek ya da düşük kapasiteli rezervuarlar kullanarak su tüketimini %20 ye kadar azaltabiliriz. - Su sızdıran tuvalet rezervuarlarındaki kaçak günde 700 litreye kadar ulaşabilir. Rezervuara birkaç damla boyalı su ilave ederek 5-7 dakika içinde rezervuarımızdan su sızıp sızmadığını anlayabiliriz.

70 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Banyo yerine 5-6 dakikada duş alarak su tüketimini %25 azaltabiliriz. Duş alarak litre su tüketirken banyo yaparak litre su harcarız. - Sıcak suyu tek açma kapama ile kontrol edebiliyorsak duş esnasında vücudumuzu veya saçımızı sabunlarken ya da şampuanlarken suyu açık tutmamalıyız. - Düşük akımlı duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebiliriz. Böylece normal duş başlığına göre %30-40 su tasarrufu sağlayabiliriz.

71 SU TÜKETİMİ Su Tasarrufu İçin Pratik Çözümler BANYO VE TUVALETTE SU TASARRUFU - Duş yerine banyo yapmak istiyorsak küvete koyacağımız su seviyesini 2,5-5 cm azaltarak da banyo yapabiliriz. Musluğu açmadan önce küvet drenini kapamayı unutmamalıyız. - Klasik musluklar yerine kolay açılıp kapanan musluklarla su tüketimini %25 azaltabiliriz. - Dişlerimizi fırçalarken, traş olurken ve yüzümüzü sabunlarken musluğu kapalı tutarak litre suyu ziyan etmemiş oluruz.

72 SU TÜKETİMİ MUTFAKTA SU TASARRUFU - Saniyede bir damla su sızdıran musluğumuzdan yılda litre su boşa akar. - Evde tükettiğimiz toplam suyun % 10 unu mutfakta harcıyoruz. Kirli kaplarımızın kirlerini, elde ya da bulaşık makinesinde yıkamadan önce su dolu leğende gevşetebiliriz. - Kirli kapları akar musluk suyu ile yıkamak yerine leğen içinde su ve deterjan yardımı ile yıkamalıyız. Böylece günde litre su tasarruf etmiş oluruz.

73 SU TÜKETİMİ MUTFAKTA SU TASARRUFU - Durulama yaparken musluğu kısık seviyede kullanmalıyız. Normal musluklarla dakikada 8-27 litre su tüketilirken düşük akımlı musluklarla su tüketimi yarı yarıya düşürülebiliriz. Bu musluklara takılan aparatlar pahalı değildir. - Sebze ve meyveleri akar musluk suyu yerine leğenin yarısına kadar su koyup yıkayabiliriz. - Sebze ve meyveleri suya koyduktan sonra musluğu yavaşça açarak hızlıca yıkama yapmalıyız. - İçme suyu olarak akan musluk suyu yerine sürahi veya buzdolabına konmuş suyu kullanalım.

74 SU TÜKETİMİ GENEL ALANLARDA SU TASARRUFU - Kapı önü, balkon, teras gibi yerleri yıkarken, hortumla su tutmak yerine kova ve süpürge kullanalım. - Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edelim. - Sebze ve meyve yıkadığımız suyla çiçek sulayabilir, temizlik yapabiliriz. - Otomobilimizi, hortumla yıkamak yerine silerek ya da kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz.

75 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Aylık faturalarınızı toplayın. Elektrik ve gaz faturalarını ayırın ve en yüksek gider kısmını belirleyin (ısıtma, aydınlatma vb.). Tasarruf planınızı buna göre ayarlayın. Odadan ayrılırken lambaları kapatın. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır. Bina aydınlatması için sensorlu sistemleri tercih edin. İşiniz bittiğinde televizyonu, video oyununu, bilgisayarı, müzik setini vb. kapatın. Buzdolabının kapağını açık tutarak ne alacağınızı buzdolabının önünde düşünmeyin. Açmadan önce ne alacağınızı düşünün, daha sonra ihtiyacınız olanı alıp kapağını tekrar kapatın.

76 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Kullandığınız sıradan ampulleri, kompakt flauresanlar (tasarruflu ampul) ile değiştirin. Ders çalışırken veya kitap okurken tüm ışıkları açmak yerine küçük bir lamba kullanın. Cihaz alırken enerji verimli ürünler i tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar. Yaz aylarında odanızın perdesini veya güneşliğini kapalı tutun, böylece odanız daha serin kalacaktır.

77 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Kış aylarında perdelerinizi kapalı tutun. Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan perdeleri açık tutun. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın, radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın. Kış aylarında binalarınızın giriş-çıkış kapılarını açık bırakmayın. Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Odaları doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenleyin. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.

78 ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI Küvette uzun süren banyolar yapmak yerine kısa duşlar alın. Kullanılmayan odaları da düşük sıcaklıkta tutun. Soğumuş odaları tekrar ısıtmak, bu odaları sürekli olarak düşük bir sıcaklıkta tutmaktan daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin.

79 BİNALARDA ISI YALITIMI 79

80 YALITIM NEDİR? Yalıtım herhangi bir yalıtım malzemesini kullanarak enerjinin ortamdan dışarı akışının indirgenmesidir. Binalarda, sıcak ve soğuk hatlarda yalıtım enerji tasarrufu sağlayabilen ve sağladığı tasarruflarla kendisini kısa sürelerde geri ödeyebilen önemli bir enerji tasarrufu yöntemidir. 80

81 YALITIMIN ÖNEMİ Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji, yani para harcanmaktadır. Bu noktada yalıtım; enerji tasarrufu, iş güvenliği ve konfor açısından bir ihtiyaç doğurmaktadır. Fabrikalar, evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında: 81

82 YALITIMIN ÖNEMİ Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez. İçeriden ve dışarıdan gelen gürültüyü emdiği için ses yalıtımı da sağlanır. 82

83 YALITIMIN ÖNEMİ Binaların enerji ile ilgili ilk yatırım ve işletme maliyetleri azalır 83

84 YALITIMIN ÖNEMİ Enerji tasarrufu sayesinde zararlı atık gaz salınımı azalmış olur ve küresel ısınma engellenir. 84

85 YALITIMIN ÖNEMİ Ti=20 C Tyi 1 7 C Td=0 C Konfor koşullarının sağlanabilmesi için; iç ortam sıcaklığı ile iç yüzey sıcaklığıarasındaki sıcaklık farkının 2-3 C yi aşmaması gerekir. Homojen sıcaklık dağılımı sağlanır. 85

86 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Isıtma ve soğutma sistemleri Sıcak su kullanımı Isınma ve soğutma ihtiyacı Aydınlatma Elektrikli ev aletlerinin kullanımı Binalarda enerjinin çok büyük bir bölümü ısıtma ve soğutma amaçlı harcanmaktadır. 86

87 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Enerji verimliliğinde amaç konfor şartlarını minimum enerji tüketerek sağlamaktır. Isıtma ve Soğutma Aydınlatma Sıcak Su Kullanımı Elektrikli Ev Aleti Kullanımı 87

88 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Binalarda kaybolan ısının dağılımı 88

89 UYGULAMA ALANLARI Eğimli ve Teras Çatılara, Dışa veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölümlere bakan duvarlara, Toprak veya içerisinde yaşanmayan mahaller daireleri ayıran döşemelere Tesisat boruları ile havalandırma kanallarına yapılır. 89

90 UYGULAMA ALANLARI Pencerelerden olan ısı kayıp ve kazançları, kaplamalı cam ve yalıtımlı doğrama kullanarak azaltılarak enerji tasarrufu sağlanır. 90

91 UYGULAMA ALANLARI Tam anlamıyla ısı yalıtımının faydalarından yararlanmak için evlerin kışın soğuk, yazın sıcak kısımlara bakan; duvarları döşemeleri, çatıları mutlaka yalıtılmalı ve nitelikli pencere kullanılmalıdır. 91

92 ISI YALITIM MALZEMELERİ MALZEME SEÇİM KRİTERLERİ Isıİletkenlik Katsayısı (λ), Su buharı difüzyon direnci (µ), Yangına tepki sınıfı, Su Emme Değeri, Yalıtılacak alanın kullanım amacı, 92

93 ISI YALITIM MALZEMELERİ En yüksek ve en düşük kullanım sıcaklıkları, Ekonomiklik, Korozif madde içeriği, Basma Dayanımı (Yük altındaki uygulamalar için). 93

94 ISI YALITIM MALZEMELERİ ISIL İLETKENLİK KATSAYISI 1 C'lik sıcaklık farkında, birim zamanda, birim yüzeyden geçen ısıl enerji miktarıdır. Isı yalıtım malzemelerini, diğer malzemelerden ayıran en önemli özellik, düşük ısı iletkenlik katsayılarına sahip olmalarıdır. 1m Sıcak Ortam T 1 T 2 λ (m.w/m 2.K) 1m 1m Soğuk Ortam Enerji Geçişi 94

95 ISI YALITIM MALZEMELERİ Isı yalıtım malzemeleri, düşük kalınlıklarda, yüksek ısıl direnç sağlayan hafif malzemelerdir. Boya gibi çok düşük kalınlıklarda uygulanan hiçbir malzeme ısı yalıtımı etkisi oluşturmaz. 30cm Tuğla Duvar λ=0,9 W/mK R=0,3/0,9=0,33 m 2 K/W 4cm Yalıtım λ=0,04 W/mK R=0,04/0,04=1 m 2 K/W 95

96 Yatay Delikli Tuğla Yapı Eleman Grubu U Q Maliyet Maliyet Maliyet Maliyet Değişim 2 cm iç sıva + 13,5cm tuğla + 3 cm dış sıva W/m 2 K 1,944 W/m 2 44,71 TL/h.m 2 0,00474 TL/h 0,4740 TL/gün 11,38 TL/ay 341,30 % 0, cm EPS 1,250 28,75 0, ,3048 7,31 219,42-35, cm EPS 0,921 21,18 0, ,2246 5,39 161,69-52, cm EPS 0,729 16,77 0, ,1778 4,27 128,01-62, cm EPS 0,603 13,88 0, ,1471 3,53 105,94-68, cm EPS 0,515 11,84 0, ,1255 3,01 90,36-73, cm EPS 0,449 10,32 0, ,1094 2,63 78,78-76, cm EPS 0,398 9,15 0, ,0970 2,33 69,83-79, cm EPS 0,357 8,21 0, ,0871 2,09 62,70-81, cm EPS 0,324 7,45 0, ,90 56,89-83, cm EPS 0,297 6,82 0, ,74 52,07-84,74 (Not: Yakıt doğal gaz, alt ısıl değeri: 8250 kcal/m 3, birim fiyatı: 0, TL/m 3, verim %90, dış duvar 100m 2, Tiç=20 C, Tdış=-3 C, 1ay=30 gün=24 x 30 saat olarak hesaplanmıştır.)

97 Gaz Beton Yapı Eleman Grubu U Q Maliyet Maliyet Maliyet Maliyet Değişim W/m 2 K W/m 2 TL/h.m 2 TL/h TL/gün TL/ay % 2 cm iç sıva + 15 cm gaz beton + 3 cm dış sıva 1,116 25,66 0, ,2721 6,53 195,90 0, cm EPS 0,846 19,46 0, ,2063 4,95 148,54-24, cm EPS 0,681 15,67 0, ,1661 3,99 119,62-38, cm EPS 0,570 13,12 0, ,1391 3,34 100,13-48, cm EPS 0,490 11,28 0, ,1196 2,87 86,10-56, cm EPS 0,430 9,89 0, ,1049 2,52 75,52-61, cm EPS 0,383 8,81 0, ,0934 2,24 67,25-65, cm EPS 0,345 7,94 0, ,0842 2,02 60,62-69, cm EPS 0,314 7,23 0, ,84 55,18-71, cm EPS 0,288 6,63 0, ,69 50,63-74, cm EPS 0,266 6,13 0, ,56 46,78-76,12 (Not: Yakıt doğal gaz, alt ısıl değeri: 8250 kcal/m 3, birim fiyatı: 0, TL/m 3, verim %90, dış duvar 100m 2, Tiç=20 C, Tdış=-3 C, 1ay=30 gün=24 x 30 saat olarak hesaplanmıştır.)

98 ISI YALITIM MALZEMELERİ Bir malzemenin ısı iletkenlik katsayısı, maruz kaldığı sıcaklığa göre değişir. Projelendirme aşamasında, seçilen malzemenin maruz kalacağı kullanım sıcaklığı için üretici tarafından beyan edilen ısıl iletkenlik katsayıları kullanılmalıdır. 98

99 ISI YALITIM MALZEMELERİ SU BUHARI DİFÜZYON DİRENCİ Su buharı difüzyon direnç katsayısı; bir malzemenin su buharı difüzyonuna karşı gösterdiği direncin, durgun havanın göstermiş olduğu dirence oranıdır. Su buharı difüzyon direnç katsayısı, malzemenin bir özelliğidir ve 1 ile + arasında değişir. Açık gözenekli yapıya sahip malzemeler düşük, kapalı gözenekli malzemeler ise yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısına sahiptir. 99

100 ISI YALITIM MALZEMELERİ P V = m m A R T Psi Psd Psi>Psd Binalarda su buharı difüzyonu 100

101 ISI YALITIM MALZEMELERİ Özellikle; akışkan sıcaklığının, tesisatın geçtiği ortamda bulunan havanın doyma sıcaklığından daha düşük olduğu soğuk hatların yalıtımında, kullanılan malzemelerin su buharı difüzyon direncinin bilinmesi gereklidir. Soğuk hatlarda ısı yalıtım malzemesinin içerisinde yoğuşma oluşmaması için ya yeterli su buharı difüzyon direncine sahip ürünler kullanılmalı yada µ değeri düşük olan malzemelerin üzeri, su buharı geçişine karşı direnci yüksek olan (alüminyum folyo, sac kaplama gibi) bir ürünle kesintisiz olarak kaplanması gereklidir. 101

102 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yoğuşmanın zararları: Sağlık sorunları, Küflenme, Korozyon/çürüme, Malzemenin yapısını bozan zararlı etkiler C

103 ISI YALITIM MALZEMELERİ Ara kesitte yoğuşma 103

104 ISI YALITIM MALZEMELERİ Isı yalıtımlı perde duvarların içinde yoğuşma oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz. Örneğin inşaat çelikleri paslanmaz. Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz. 104

105 ISI YALITIM MALZEMELERİ YANGINA KARŞI DAVRANIŞ Genel olarak ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarının tasarımında ve kullanılan malzemelerin seçiminde aşağıdaki hususlar göz önüne alınmalıdır. Tesisat sistemleri; yangının çıkmasına neden olmamalı ve kullanılan malzemeler yangına aktif olarak katkıda bulunmamalı, 105

106 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yangının yayılmasının sınırlı olmalı ve duvar, döşeme ve tavan gibi bölgelerdeki boru ve kanal geçişlerinde önlem alınmalı, Yanması durumunda açığa zehirleyici gazlar çıkarmamalı, Bir bölmeden diğerine bir havalandırma sistemi yoluyla yangın ve duman yayılımı, yangına dayanıklı kanal ve yangın damperi kullanarak önlenmelidir. 106

107 ISI YALITIM MALZEMELERİ YANGINA TEPKİ SINIFLARI Halen piyasada tesisat yalıtım malzemelerinin yangına tepki sınıflarında DIN 4102, BS 476 ve EN standartları kullanılmaktadır. 107

108 ISI YALITIM MALZEMELERİ ESKİ METOD Ülkemizde yapı ve yalıtım malzemeleri, DIN 4102 standardına göre test edilerek elde edilen sonuçlara göre sınıflandırılır. DIN 4102 Yanıcılık Sınıfı A1 Yangın Sınıfı Tanımı Yanmaz malzemeler A Sınıfı B Sınıfı A2 B1 Zor yanıcı malzemeler Zor alev alan malzemeler A1 A2 B1 B2 B3 B2 B3 Normal alev alan malzemeler Kolay alev alan malzemeler 108

109 ISI YALITIM MALZEMELERİ A1: Hiçbir şekilde yangına katkıda bulunmayan malzemeler, A2: Yangına aşırı derecede sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, B: Yangına çok sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, C: Yangına sınırlı boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, D: Yangına makul boyutlarda katkıda bulunan malzemeler, E: Yangına karşı tepki performansı kabul edilebilir olan malzemeler, F: Yangına karşı tepki performansı belirlenemeyen malzemeler. 109

110 ISI YALITIM MALZEMELERİ İLAVE SINIFLANDIRMALAR DUMAN GAZI ÜRETİMİ s1: Duman gazı üretimi çok sınırlı, s2: Duman gazı üretimi sınırlı, s3: Duman gazı üretimi s1 ve s2 sınıflarının gerekliliklerini karşılamayan. İLAVE SINIFLANDIRMALAR DAMLACIK TEŞEKKÜLÜ d0: Alev damlacıkları veya parçacıkları meydana gelmeyen, d1: Alev damlacıkları veya parçacıkları çabucak sönen, d2: Alev damlacıkları veya parçacıklarının teşkili d0 110 ve d1 sınıflarının gerekliliklerini karşılamayan.

111 ISI YALITIM MALZEMELERİ KULLANIM SICAKLIĞI Yalıtım malzemelerinin boyutsal kararlılıklarının, standartlarda tanımlanan sınır değerlerde değişime uğradığı sıcaklıkların üst sınırı; maksimum kullanım, alt sınırı ise minimum kullanım sıcaklığı olarak tanımlanır. Kullanım sıcaklığı aralığının dışında kullanılan yalıtım malzemelerinde; kalınlık azalması, şekil bozuklukları ve elyaf yapılarında bozulma veya sinterlenme gibi ısıl direnci azaltıcı değişimler meydana gelir. 111

112 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yalıtım malzemeleri; ortam veya tesisat içerisindeki akışkanın sıcaklığına maruz kalırlar. Isı yalıtım malzemesi seçilirken; maruz kalacağı ortam ve akışkan sıcaklıkları tespit edilmeli ve bu sıcaklıkların, ürünün kullanım sıcaklığı aralığına uygun olmasına dikkat edilmelidir. 112

113 ISI YALITIM MALZEMELERİ KOROZİF MADDE İÇERİĞİ Gerek ısıtma/soğutma sisteminin gerekse de çalışanların emniyeti açısından, tesisatlarda kullanılan yalıtım malzemelerinin nötr olması gereklidir. Malzemelerin, suda çözülebilen klorür, florür, silikat ve sodyum iyonların artıkları ve ph değerlerinin; mevzuatlarda verilen sınır değerlere uygun olduğu, ilgili ürün standartlarına göre üretici tarafından beyan edilmelidir. 113

114 ISI YALITIM MALZEMELERİ DIN 'e göre Limit Değerler: Çelik borularda: Klor içeriği %'i, Bakır borularda: Nitrat ve Amonyak içeriği %0,2'yi geçmemelidir. 114

115 ISI YALITIM MALZEMELERİ CAMYÜNÜ İnorganik bir hammadde olan silis kumunun, yüksek basınç altında C de ergitilerek, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Değişik yoğunluklarda ( kg/m 3 ) farklı kaplama malzemeleri ile şilte, levha veya boru formunda üretilebilir. 115

116 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+250 C aralığındadır, A1 veya A2 sınıfı yanmaz bir malzemedir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=1 dir, Hacimce su emme değeri %3 10 dur, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 116

117 ISI YALITIM MALZEMELERİ 117

118 ISI YALITIM MALZEMELERİ TAŞYÜNÜ İnorganik bir hammadde olan bazalt ve diabez taşlarının C sıcaklıklarda, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Değişik yoğunluklarda ( kg/m 3 ) farklı kaplama malzemeleri ile şilte, levha boru veya dökme formunda üretilebilir. 118

119 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+650 ~ +750 C aralığındadır, A1 veya A2 sınıfı yanmaz bir malzemedir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=1 dir, Hacimce su emme değeri %2,5 10 dur, Basma dayanımı 0,5 ila 500 kpa arasındadır, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 119

120 ISI YALITIM MALZEMELERİ 120

121 ISI YALITIM MALZEMELERİ EKSPANDE POLİSTİREN KÖPÜĞÜ (EPS) Polistiren hammaddesinin su buharı ile teması ile hammaddesinde bulunan pentan gazının genleşmesiyle büyük bloklar halinde şişirilip ve sıcak tel ile kesilerek üretilirler. Levha şeklinde kalıp içerisinde şişirilerek de üretilebilirler. EPS levhaların ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilmesi için yoğunluğunun en az 15 kg/m 3 olması gereklidir. 121

122 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+75 ~ +80 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı D veya E dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,035 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=20 100, Hacimce su emme değeri %1 5 dir, Basma dayanımı 30 ila 500kPa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 122

123 ISI YALITIM MALZEMELERİ 123

124 ISI YALITIM MALZEMELERİ EKSTÜRÜDE POLİSTİREN KÖPÜĞÜ (XPS) Polistiren hammaddesinin ekstrüzyon (haddeleme) ile çekilmesi ile üretilen ortak çeperli kapalı hücre yapısına sahip ısı yalıtım malzemeleridir. Pürüzsüz (ciltli) ve pürüzlü veya pürüzlü ve kanallı yüzey biçimleri bulunmaktadır. Değişik yoğunluklarda ( 25 kg/m 3 ) levha veya boru biçiminde üretilebilir. 124

125 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 50/+75 ~ +80 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı D veya E dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,030 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ= arasındadır, Hacimce su emme değeri %0 0,5 dir, Basma dayanımı 100 ila 1000 kpa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 125

126 ISI YALITIM MALZEMELERİ 126

127 ISI YALITIM MALZEMELERİ RİJİT POLİÜRETAN KÖPÜK (PUR) Poliüretan, iki ayrı kimyasal komponentin bir araya getirilmesi ile üretilir. Bu karışım daha sonra kalıba dökülerek kapatılır. Kimyasal reaksiyon sonucunda, genleşerek kalıbı tamamıyla kaplar ve likit halden katı hale geçer. Farklı yoğunluklarda ( 30 kg/m 3 ) levha, sandviç panel ve püskürtme yöntemiyle kullanılan bir ısı yalıtım malzemesidir. 127

128 ISI YALITIM MALZEMELERİ Kullanım sıcaklığı 200/+110 C aralığındadır, Yangına tepki sınıfı E veya F dir, Isıl iletkenlik hesap değeri 0,025 0,040 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ= arasındadır, Hacimce su emme değeri %3 5 dir, Basma dayanımı 25 ila 800kPa arasında değişir, Güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır. 128

129 ISI YALITIM MALZEMELERİ 129

130 ISI YALITIM MALZEMELERİ AHŞAP YÜNÜ LEVHALAR Ahşap talaşının belirli bir bağlayıcı ile sıkıştırılarak levha halinde değişik yoğunluklarda kg/m 3 üretilen bir yalıtım malzemesidir. Genellikle EPS ve Taşyünü ısı yalıtım levhalarının tek veya iki yüzeyine ahşap yünü levhaların lamine edilmesi ile elde edilen kompozit paneller halinde kullanılırlar. 130

131 ISI YALITIM MALZEMELERİ Yangına tepki sınıfı B s1 d0 dır., Isıl iletkenlik hesap değeri 5 0,090 W/m K dir, Su buharı difüzyon direnç katsayısı µ=2 5, Basma dayanımı 20 ila 1000kPa arasında değişmektedir, Güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. 131

132 ISI YALITIM MALZEMELERİ 132

MUTFAKLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ. İbrahim KOLANCI Enerji Yöneticisi

MUTFAKLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ. İbrahim KOLANCI Enerji Yöneticisi BİNALARDA ELEKTRİK TÜKETİMİ 35 30 25 20 15 10 5 0 YÜZDE % STANDBY KURUTUCULAR ISITICILAR TELEVİZYON AYDINLATMA BULAŞIK MAKİNASI ÇAMAŞIR MAKİNASI KLİMA BUZDOLABI DİĞER Soğutucu ve Dondurucular Bir soğutucu

Detaylı

Kullanım Alanları. Doğrama sistemlerinin camsız bölümleri İzotermal taşıma sistemleri. Depolama Koşulları

Kullanım Alanları. Doğrama sistemlerinin camsız bölümleri İzotermal taşıma sistemleri. Depolama Koşulları Bonus Pan XPS, iç ve dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde ve yüksek basma dayanımı gerektiren alanlarda (uçak hangarları, otoparklar, demiryolları gibi) kullanılan yalıtım malzemesidir. Kullanım Alanları

Detaylı

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan,

Detaylı

Kullanım Alanları. Depolama Koşulları

Kullanım Alanları. Depolama Koşulları Bonus Wooler taş yünü bazalt mineralinin yüksek sıcaklıkta ergitilerek lif haline getirilmesiyle üretilen, %97 oranında doğal elyaf içeren ısı, ses ve yangın yalıtım malzemesidir. Kullanım Alanları Ara

Detaylı

TABLO-4. LİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 )

TABLO-4. LİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 ) 7769 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADANA TÜM İLÇELER Taşra GİH 7 17 4001 7770 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADIYAMAN TÜM İLÇELER Taşra GİH 7 9 4001 7771 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur AFYONKARAHİSAR TÜM İLÇELER

Detaylı

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 )

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 ) 7858 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADANA TÜM İLÇELER Taşra GİH 10 8 ### 7859 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADIYAMAN TÜM İLÇELER Taşra GİH 10 4 ### 7860 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur AFYONKARAHİSAR TÜM İLÇELER

Detaylı

BĠREYLER VE ENERJĠ TÜKETĠMĠ

BĠREYLER VE ENERJĠ TÜKETĠMĠ ESKĠġEHĠR VE ĠSKENDERUN DA TEMĠZ HAVA ĠÇĠN EL ELE BĠREYLER VE ENERJĠ TÜKETĠMĠ Tuncay DÖĞEROĞLU Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ESKĠġEHĠR 3 Temmuz 2009 Enerji kullanımı konusunda bildiklerimiz

Detaylı

OTO KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ - VİDEO

OTO KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ - VİDEO OTO KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ - VİDEO Oto Kalorifer Peteği Temizleme Makinası, Araç Kalorifer Petek Temizliği Cihazı. kalorifer peteği nasıl temizlenir, kalorifer peteği temizleme fiyatları, kalorifer

Detaylı

Fren Test Cihazları Satış Bayiler. Administrator tarafından yazıldı. Perşembe, 05 Mayıs :26 - Son Güncelleme Pazartesi, 30 Kasım :22

Fren Test Cihazları Satış Bayiler. Administrator tarafından yazıldı. Perşembe, 05 Mayıs :26 - Son Güncelleme Pazartesi, 30 Kasım :22 FDR Adana Fren Test Cihazları FDR Adıyaman Fren Test Cihazları FDR AfyonFren Test Cihazları FDR Ağrı Fren Test Cihazları FDR Amasya Fren Test Cihazları FDR Ankara Fren Test Cihazları FDR Antalya Fren Test

Detaylı

TAŞRA TEŞKİLATI MÜNHAL TEKNİKER KADROLARI

TAŞRA TEŞKİLATI MÜNHAL TEKNİKER KADROLARI ADANA MERKEZ 111918 İL MEM İNŞAAT 1 ADANA MERKEZ 111918 İL MEM ELEKTRİK 2 ADIYAMAN MERKEZ 114014 İL MEM İNŞAAT 1 ADIYAMAN MERKEZ 114014 İL MEM ELEKTRİK 1 AFYONKARAHİSARMERKEZ 114972 İL MEM İNŞAAT 1 AFYONKARAHİSARMERKEZ

Detaylı

İÇERİK Uygulama Detayları

İÇERİK Uygulama Detayları İÇERİK 1 Çağdaş yapı konsepti ve Yalıtım 2 Malzeme ve detay seçimi ile ilgili temel bilgiler 3 Isı Yalıtım Malzemeleri 4 Uygulama Detayları 5 Yürürlükteki Mevzuatlar 1 Temel Uygulama Kuralları Isı Köprüsü

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI

ÇATILARDA ISI YALITIMI 1. Geleneksel Teras Çatılarda Isı Yalıtımı Bu detayda su yalıtım katmanı ısı yalıtımının üzerinde yer almaktadır. Çatı sistemi, alttan buhar kesici ile su buharına karşı korunurken, üstte uygulanan su

Detaylı

İL ADI UNVAN KODU UNVAN ADI BRANŞ KODU BRANŞ ADI PLANLANAN SAYI ÖĞRENİM DÜZEYİ

İL ADI UNVAN KODU UNVAN ADI BRANŞ KODU BRANŞ ADI PLANLANAN SAYI ÖĞRENİM DÜZEYİ ADANA 8140 BİYOLOG 0 1 LİSANS ADANA 8315 ÇOCUK GELİŞİMCİSİ 0 1 LİSANS ADANA 8225 DİYETİSYEN 0 1 LİSANS ADANA 8155 PSİKOLOG 0 1 LİSANS ADANA 8410 SAĞLIK MEMURU 6000 ÇEVRE SAĞLIĞI 4 LİSE ADANA 8410 SAĞLIK

Detaylı

3. basamak. Otomobil Kamyonet Motorsiklet

3. basamak. Otomobil Kamyonet Motorsiklet Tablo-1: İndirim veya artırım uygulanmayan iller için azami primler (TL)* İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri Otomobil 018 614 211 807 686 565 444 Kamyonet 638 110 583 055 897 739 580 Motorsiklet 823 658 494

Detaylı

Doğal Gaz Sektör Raporu

Doğal Gaz Sektör Raporu GAZBİR Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği TEMMUZ Doğal Gaz Sektör Raporu İthalat 4.5, 4., Temmuz ayında yılının aynı ayına göre ülke ithalat miktarında 915,37 milyon sm 3, %28,43 lük bir artış meydana

Detaylı

LİSTE - II TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU - TAŞRA

LİSTE - II TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU - TAŞRA YER DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURULARI İÇİN İLAN EDİLEN LİSTESİ 1 ADANA BİYOLOG GENEL BÜTÇE 1 1 ADANA EBE GENEL BÜTÇE 6 1 ADANA HEMŞİRE GENEL BÜTÇE 2 1 ADANA SAĞLIK MEMURU ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ GENEL BÜTÇE 1 1

Detaylı

BAYİLER. Administrator tarafından yazıldı. Çarşamba, 18 Nisan :29 - Son Güncelleme Cuma, 03 Mayıs :39

BAYİLER. Administrator tarafından yazıldı. Çarşamba, 18 Nisan :29 - Son Güncelleme Cuma, 03 Mayıs :39 Federal CNG Dönüşüm Sistemleri olarak, başta Konya olmak üzere Türkiye'nin her bölgesinde ve her ilimizde CNG Dönüşüm Sistemleri konusunda hizmet vermekteyiz. FEDERAL CNG DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ Adana CNG Dönüşüm

Detaylı

Tasarruflu Doğal gaz kullanımı

Tasarruflu Doğal gaz kullanımı Tasarruflu Doğal gaz kullanımı TASARRUFLU DOĞAL GAZ KULLANIMI Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi

Detaylı

Tüvturk Araç Muayene Gezici Mobil İstasyon Programı

Tüvturk Araç Muayene Gezici Mobil İstasyon Programı Tüvturk Araç Muayene Gezici Mobil İstasyon Programı Tüvturk Gezici istasyonlarında ağır vasıtalar (3.5 ton üzeri) hariç tüm motorlu ve motorsuz araçlar için muayene hizmeti verilmektedir. Gezici İstasyon

Detaylı

Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler

Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler Yatırım Teşvik Uygulamalarında Bölgeler 1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla 2. Bölge: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç), Denizli,

Detaylı

LİSTE - II TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU - TAŞRA

LİSTE - II TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU - TAŞRA 1 ADANA EBE 4 1 ADANA SAĞLIK MEMURU RÖNTGEN TEKNİSYENİ 1 1 ADANA SAĞLIK MEMURU TIBBİ SEKRETER 2 2 ADIYAMAN DİYETİSYEN 2 2 ADIYAMAN EBE 2 2 ADIYAMAN HEMŞİRE 1 2 ADIYAMAN SAĞLIK MEMURU TIBBİ SEKRETER 1 2

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 30 *büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı 1.BÖLGE TR10 (İstanbul) 2423

Detaylı

GOOGLEDA ARAÇ KLİMA GAZ DOLUM CİHAZI. klima gaz dolum cihazı klima gazı nasıl doldurulur

GOOGLEDA ARAÇ KLİMA GAZ DOLUM CİHAZI. klima gaz dolum cihazı klima gazı nasıl doldurulur GOOGLEDA ARAÇ KLİMA GAZ DOLUM CİHAZI klima gaz dolum cihazı klima gazı nasıl doldurulur oto klima gazı fiyatları federal klima klima gaz dolum cihazı fiyatları klima gazı oto klima gaz dolum cihazı fiyatları

Detaylı

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI

İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İLLERE GÖRE NÜFUS KÜTÜKLERİNE KAYITLI EN ÇOK KULLANILAN 5 KADIN VE ERKEK ADI İL KADIN ADI ERKEK ADI ADANA ADIYAMAN AFYONKARAHİSAR AKSARAY SULTAN SULTAN İBRAHİM RAMAZAN 1/17 2/17 AMASYA ANKARA ANTALYA ARDAHAN

Detaylı

ARAÇ KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ. Administrator tarafından yazıldı. Salı, 28 Ekim 2014 11:40 - Son Güncelleme Perşembe, 12 Şubat 2015 12:48

ARAÇ KALORİFER PETEK TEMİZLİĞİ. Administrator tarafından yazıldı. Salı, 28 Ekim 2014 11:40 - Son Güncelleme Perşembe, 12 Şubat 2015 12:48 araç kalorifer petek temizliği, araç kalorifer peteği temizleme, araç kalorifer petek temizliği nasıl yapılır, araç kalorifer petek temizliği fiyatları, radyatör petek temizliği, oto radyatör temizliği

Detaylı

LİMANLAR GERİ SAHA KARAYOLU VE DEMİRYOLU BAĞLANTILARI MASTER PLAN ÇALIŞMASI

LİMANLAR GERİ SAHA KARAYOLU VE DEMİRYOLU BAĞLANTILARI MASTER PLAN ÇALIŞMASI T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ALTYAPI YATIRIMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİMANLAR GERİ SAHA KARAYOLU VE DEMİRYOLU BAĞLANTILARI MASTER PLAN ÇALIŞMASI SONUÇ RAPORU-EKLER Mühendislik Anonim

Detaylı

Mayıs 2012 SAGMER İstatistikleri

Mayıs 2012 SAGMER İstatistikleri Mayıs 2012 SAGMER İstatistikleri *Ekli dosyadaki istatistikî veriler, Sigorta Şirketlerinin SBM ye gönderdiği verilerden oluşturulmuştur. Veriler 31 Mayıs 2012 itibariyle alınmıştır. Tablo 1: Ödeme Yöntemine

Detaylı

Kullanım Alanları. Çatı ve teras Temel Bodrum ve perde duvar Otopark Köprü ve viyadükler Bahçe ve yeşil çatı. Raf Ömrü ve Depolama Koşulları

Kullanım Alanları. Çatı ve teras Temel Bodrum ve perde duvar Otopark Köprü ve viyadükler Bahçe ve yeşil çatı. Raf Ömrü ve Depolama Koşulları Bonus Focus membran, polimerlerle (APP veya SBS) takviye edilen bitümün polyester keçe veya cam tülü taşıyıcılar kullanılarak yüksek sıcaklıkta işlem görmesi ile üretilen üstün nitelikli su yalıtım örtüsüdür.

Detaylı

Bonus Manto, yapıyı dış etkenlerden koruyarak yapı ömrünün uzamasını sağlayan dış cephe sıvalı ısı yalıtım sistemidir.

Bonus Manto, yapıyı dış etkenlerden koruyarak yapı ömrünün uzamasını sağlayan dış cephe sıvalı ısı yalıtım sistemidir. Bonus Manto, yapıyı dış etkenlerden koruyarak yapı ömrünün uzamasını sağlayan dış cephe sıvalı ısı yalıtım sistemidir. Kullanım Alanları Dış cephe Raf Ömrü ve Depolama Koşulları Bonus Pan XPS kapalı yerlerde

Detaylı

Ajans Press; Marka Şehir ve Belediyelerin Medya Karnesini açıkladı

Ajans Press; Marka Şehir ve Belediyelerin Medya Karnesini açıkladı Basın Bildirisi Ajans Press; Marka Şehir ve Belediyelerin Medya Karnesini açıkladı 01 Ocak - 31 Aralık 2011 tarihleri arası Ajans Press in takibinde olan yerel, bölgesel ve ulusal 2659 yazılı basın takibinden

Detaylı

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme (Ortaöğretim)

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme (Ortaöğretim) KURUM ADI KADRO ADI 190160001 SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK MEMURU (ADANA TÜM İLÇELER Taşra) 5 0 75,57278 78,51528 190160003 SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK MEMURU (ARTVİN TÜM İLÇELER Taşra) 4 0 75,26887 75,34407 190160005

Detaylı

Atık Getirme Merkezi. REW-Getirme Merkez Tebliğii-Nisan Hülya ÇAKIR Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Atık Getirme Merkezi. REW-Getirme Merkez Tebliğii-Nisan Hülya ÇAKIR Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Getirme Merkezi Hülya ÇAKIR Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sunumun İçeriği Atık Yönetimi Amaç ve Kapsam Sınıflandırma ve Kriterler Döngüsel Ekonomi Sıfır Atık Atık Yönetimi *Evsel,

Detaylı

YEREL SEÇİM ANALİZLERİ. Şubat, 2014

YEREL SEÇİM ANALİZLERİ. Şubat, 2014 YEREL SEÇİM ANALİZLERİ Şubat, 2014 Partilerin Kazanacağı Belediye Sayıları Partilere Göre 81İlin Yerel Seçimlerde Alınması Muhtemel Oy Oranları # % AK Parti 37 45,7 CHP 9 11,1 MHP 5 6,2 BDP/HDP 8 9,9 Rekabet

Detaylı

KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI

KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI MARDİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ (PROJE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ) KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI TS 825 in Bina Yaklaşımı Her hacim ayrı ayrı

Detaylı

Mayıs 2014 SAGMER İstatistikleri

Mayıs 2014 SAGMER İstatistikleri Mayıs 2014 SAGMER İstatistikleri *Ekli dosyadaki istatistikî veriler, Sigorta Şirketlerinin SBM ye gönderdiği verilerden oluşturulmuştur. Veriler 31 Mayıs 2014 itibariyle alınmıştır. Tablo 1: Ödeme Yöntemine

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA

KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA KATI YALITIM MALZEMELERİ EXPANDE POLİSTREN LEVHA Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi EXPANDE POLİSTREN KÖPÜK (EPS)

Detaylı

Ocak SAGMER İstatistikleri

Ocak SAGMER İstatistikleri 2015 SAGMER İstatistikleri Tablo 1: Ödeme Yöntemine Göre Yazılan Poliçe Adedi Dağılımı 2014 2015 ÜRÜN GRUBU ÖDEME TİPİ Ferdi Grup Ferdi Grup BANKAYA ÖDEME 6,7% 8,6% 9,0% 8,3% ÇEK 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% DİĞER

Detaylı

İTİBARİYLA KÖY YOLU ENVANTERİ

İTİBARİYLA KÖY YOLU ENVANTERİ ADIYAMAN 1. DERECE 0 3 756 2.067 0 2.826 ADIYAMAN 2. DERECE 0 0 350 210 0 560 ADIYAMAN KÖY İÇİ YOL 0 0 636 173 22 0 831 ADIYAMAN TOPLAM 0 3 1.742 2.450 22 0 4.217 AFYONKARAHİSAR 1. DERECE 67 115 216 1.868

Detaylı

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun,

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, Madde ve Isı Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, bunları oluşturan tanecikler hareket halindedir.

Detaylı

2015 KOCAELİ NÜFUSUNUN BÖLGESEL ANALİZİ TUİK

2015 KOCAELİ NÜFUSUNUN BÖLGESEL ANALİZİ TUİK 0 NÜFUSUNUN BÖLGESEL ANALİZİ TUİK Verilerine Göre Hazırlanmıştır. İLİNİN NÜFUSU.. NÜFUSUNA KAYITLI OLANLAR NDE YAŞAYIP NÜFUS KAYDI BAŞKA İLLERDE OLANLAR.0 %... %. NÜFUSUNUN BÖLGESEL ANALİZİ 0 TUİK Verilerine

Detaylı

TABLO-1. İLKÖĞRETİM/ORTAOKUL/İLKOKUL MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR (2015 EKPSS/KURA )

TABLO-1. İLKÖĞRETİM/ORTAOKUL/İLKOKUL MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR (2015 EKPSS/KURA ) KURUM KODU DPB NO KURUM ADI / POZİSYON UNVANI İL İLÇE TEŞKİLAT SINIF 490060001 12062 AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI HİZMETLİ IĞDIR TÜM İLÇELER Taşra YH 12 2 999 1000 1001 490060003 12079 AİLE VE

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler EK - 2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 SEKTÖRÜN US 97 KODU Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ (ADNKS) 2015 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 28/01/2016 tarihinde 2015 yılı Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Sonuçları haber bültenini yayımladı. 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle;

Detaylı

TABİP İL BÖLGE SE PDC KAD ORAN GRUP KİLİS 4 63 88 96 109,09% A1 KARAMAN 4 32 127 130 102,36% A2 İZMİR 1 3 1821 1864 102,36% A3 MALATYA 5 42 373 375

TABİP İL BÖLGE SE PDC KAD ORAN GRUP KİLİS 4 63 88 96 109,09% A1 KARAMAN 4 32 127 130 102,36% A2 İZMİR 1 3 1821 1864 102,36% A3 MALATYA 5 42 373 375 TABİP İL BÖLGE SE PDC KAD ORAN GRUP KİLİS 4 63 88 96 109,09% A1 KARAMAN 4 32 127 130 102,36% A2 İZMİR 1 3 1821 1864 102,36% A3 MALATYA 5 42 373 375 100,54% A4 ELAZIĞ 5 39 308 309 100,32% A5 YALOVA 2 13

Detaylı

TABLO-2. ORTAÖĞRETİM MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014)

TABLO-2. ORTAÖĞRETİM MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014) 7942 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hizmetli ADANA TÜM İLÇELER Taşra YH 12 9 2001 7943 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hizmetli ADIYAMAN TÜM İLÇELER Taşra YH 12 5 2001 7944 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hizmetli AFYONKARAHİSAR

Detaylı

İllere ve yıllara göre konut satış sayıları, House sales by provinces and years,

İllere ve yıllara göre konut satış sayıları, House sales by provinces and years, 2013 Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Toplam January February March April May June July August September October November December Total Türkiye 87 444 88 519

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU AYŞEN YAY 2010282041

ENERJİ TASARRUFU AYŞEN YAY 2010282041 ENERJİ TASARRUFU AYŞEN YAY 2010282041 ENERJİ TASARRUFU VE VERİMLİLİĞİ NEDİR? Enerjiyi Neden Verimli Kullanmalıyız? Enerji NERELERDE KULLANILMAKTADIR? EV ARAÇ ve GEREÇLERİNİN KULLANIMINDA ENERJİ TASARRUFU

Detaylı

DUVARLARDA ISI YALITIMI

DUVARLARDA ISI YALITIMI 1. TOPRAK ALTI DIŞ DUVARLARDA ve TEMELLERDE ISI YALITIMI Toprak Temaslı Beton Perde Duvarlar Koruma Duvarlı A- Toprak B- Baskı duvarı C- Su yalıtım malzemesi D- Isı yalıtımı (ekstrüde polistiren köpük)

Detaylı

2016 Ocak İşkolu İstatistiklerinin İllere Göre Dağılımı 1

2016 Ocak İşkolu İstatistiklerinin İllere Göre Dağılımı 1 2016 Ocak İşkolu İstatistiklerinin İllere Göre Dağılımı 1 1 30 Ocak 2016 tarih ve 29609 sayılı Resmi Gazete de Yayınlanan İşkollarındaki Ve Sendikaların Üye na İlişkin 2016 Ocak Ayı İstatistikleri Hakkında

Detaylı

2012-ÖMSS Sınav Sonucu İle Yapılan Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler (Ortaöğretim)

2012-ÖMSS Sınav Sonucu İle Yapılan Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler (Ortaöğretim) 10020121001 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ SANTRAL MEMURU (BOLU / MERKEZ - Merkez) 1 0 90,04922 90,04922 10020121003 AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI HİZMETLİ (ADIYAMAN / MERKEZ - Taşra) 1 0 86,74214

Detaylı

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Kadrolarına Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Lisans)

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Kadrolarına Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Lisans) KURUM ADI ADI 390160001 SAĞLIK BAKANLIĞI PSİKOLOG (AĞRI TÜM İLÇELER Taşra) 1 0 72,44764 72,44764 390160003 SAĞLIK BAKANLIĞI PSİKOLOG (ARDAHAN TÜM İLÇELER Taşra) 1 0 72,11422 72,11422 390160005 SAĞLIK BAKANLIĞI

Detaylı

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir.

SU VE SU TÜKETİMİ. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm. dir. SU VE SU TÜKETİMİ Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Dünyamızın

Detaylı

MARDAV ÖNERİLEN FİYAT LİSTESİ STYROFOAM 2017/2 Şubat 2017

MARDAV ÖNERİLEN FİYAT LİSTESİ STYROFOAM 2017/2 Şubat 2017 MARDAV ÖNERİLEN FİYAT LİSTESİ STYROFOAM 2017/2 Şubat 2017 STYROFOAM MALZEME ADI MALZEME DETAYI AMBALAJ BİLGİLERİ LİSTE FİYATI 1.BÖLGE 2.BÖLGE 3.BÖLGE 4.BÖLGE 5.BÖLGE FLOORMATE TR-X Kenar Detayı Kullanım

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Nefes alan su yalıtım örtüsü 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı arası boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici

Detaylı

TABLO-1. MERKEZİ YERLEŞTİRMEDEKİ EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR ( ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI )

TABLO-1. MERKEZİ YERLEŞTİRMEDEKİ EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR ( ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI ) 1573951 3 0 091.496 092.411 HEMŞİRE (BOLU) ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (Merkez) 1573953 29 0 093.232 096.492 KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ (ANKARA) ADALET BAKANLIĞI (Merkez) 1573955 11 0 092.813 093.230

Detaylı

Ek-2 AYNI BİRİKTİRME EKİPMANI İÇERİSİNDE BİRİKTİRİLEBİLECEK ATIKLAR

Ek-2 AYNI BİRİKTİRME EKİPMANI İÇERİSİNDE BİRİKTİRİLEBİLECEK ATIKLAR 15 01 01 Kağıt ve karton ambalaj 15 01 05 Kompozit ambalaj 20 01 01 Kâğıt ve karton 15 01 02 Plastik ambalaj 20 01 39 Plastikler 02 01 04 Atık Plastikler 16 01 19 Plastikler 15 01 03 Ahşap ambalaj 20 01

Detaylı

Tesisatlarda Enerji Verimliliği & Isı Yalıtımı

Tesisatlarda Enerji Verimliliği & Isı Yalıtımı Türk Sanayisinde Enerji Verimliliği Semineri - 11 Mart 2009 İstanbul Sanayi Odası - Türkiye Tesisatlarda Enerji Verimliliği & Isı Yalıtımı Timur Diz Teknik İşler ve Eğitim Koordinatörü İZODER Isı Su Ses

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ (ADNKS) 2013 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 29/01/2014 tarihinde 2013 yılı Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Sonuçları haber bültenini yayımladı. 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle;

Detaylı

Gayri Safi Katma Değer

Gayri Safi Katma Değer Artıyor Ekonomik birimlerin belli bir dönemde bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri sonucunda ürettikleri mal ve hizmetlerin (çıktı) değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler

Detaylı

TASARRUFLU ENERJİ KULLANIMI

TASARRUFLU ENERJİ KULLANIMI TASARRUFLU ENERJİ KULLANIMI FATİH MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ KASIM 2016 Bunları Biliyor Muydunuz? İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan daha az enerji tüketen lambaların

Detaylı

Yığma Yapıların Deprem Güvenliklerinin Arttırılması

Yığma Yapıların Deprem Güvenliklerinin Arttırılması Yığma Yapıların Deprem Güvenliklerinin Arttırılması TÜRKİYE DE YIĞMA BİNALAR İÇİN DEPREMSEL RİSK HARİTASI ELDE EDİLMESİ Yard. Doç. Dr. Ahmet TÜRER & Abdullah DİLSİZ (M.S.) 17.02.2005 AMAÇ & KAPSAM Bu çalışmada,

Detaylı

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA 1 TEKNİK ÖZELLİKLER Isı İletkenlik Katsayısı (λ λ) (W/mK) Su Buharı Difüzyon Direnç Katsayısı (μ) Yangın Sınıfı TS EN 11 Sıcaklık Dayanımı ( C) (Uzun Süreli) Sıcaklık Dayanımı (

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TEHLİKELİ ATIK İSTATİSTİKLERİ BÜLTENİ(2013)

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TEHLİKELİ ATIK İSTATİSTİKLERİ BÜLTENİ(2013) Sayı: 4 02.07.2015 16:00 Mülga Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yıllık tehlikeli atık beyanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi altında yer alan Atık Yönetim Uygulaması/Tehlikeli

Detaylı

VERGİ BİRİMLERİ. Taşra Teşkilatındaki Birimlerin Yıllar İtibariyle Sayısal Durumu

VERGİ BİRİMLERİ. Taşra Teşkilatındaki Birimlerin Yıllar İtibariyle Sayısal Durumu VERGİ BİRİMLERİ Taşra Teşkilatındaki Birimlerin Yıllar İtibariyle Sayısal Durumu 2. Vergi Birimleri. 2.1. Vergi Birimlerinin Yıllar İtibariyle Sayısal Durumu Birimin Adı 31/12/1996 31/12/1997 31/12/1998

Detaylı

KURUM ADI KADRO ADI KONT.

KURUM ADI KADRO ADI KONT. . KPSS-2014/2 310020001 ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ Memur (ADIYAMAN MERKEZ Merkez) 1 0 86,13395 86,13395 310020003 ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ Memur (ADIYAMAN MERKEZ Merkez) 1 0 87,43649 87,43649 310020005 ADIYAMAN

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU MAYIS 2017 Türkiye İstatistik Kurumu 05/06/2017 tarihinde 2017 yılı Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ

KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ KATI YALITIM MALZEMELERİ TAŞ YÜNÜ Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi TAŞ YÜNÜ Taş yünü, volkanik bir kaya olan bazalt

Detaylı

Talepte Bulunan PersonelinÜnvanlara Göre Dağılımı

Talepte Bulunan PersonelinÜnvanlara Göre Dağılımı 15/06/2011-05/08/2011 Tarihleri Arasında Başkanlığımız İnternet Sitesinde Yayınlanan "Hizmetiçi Eğitim İhtiyacının Belirlenmesi Anketi"ne Katılan 7.191 Personelin 58.878 Tercihin, "Tercih Edilen Eğitim

Detaylı

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Kadrolarına Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Önlisans)

KPSS-2014/3 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Kadrolarına Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Önlisans) KURUM ADI ADI 290160001 SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK TEKNİKERİ (ADANA TÜM İLÇELER Taşra) 1 0 85,13376 85,13376 290160003 SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK TEKNİKERİ (AFYONKARAHİSAR TÜM İLÇELER Taşra) 2 0 81,03624 82,65201

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU EYLÜL 2016 Türkiye İstatistik Kurumu 03/10/2016 tarihinde 2016 yılı Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

MUHARREM AYINDA ORUÇ AÇMA SAATLERİ İSTANBUL

MUHARREM AYINDA ORUÇ AÇMA SAATLERİ İSTANBUL MUHARREM AYINDA ORUÇ AÇMA SAATLERİ İSTANBUL 1 Kasım 2013 17:15 2 Kasım 2013 17:14 3 Kasım 2013 17:13 4 Kasım 2013 17:12 5 Kasım 2013 17:11 6 Kasım 2013 17:10 7 Kasım 2013 17:08 8 Kasım 2013 17:07 9 Kasım

Detaylı

SAHİBİNDEN SATILIK FREN TEST CİHAZI

SAHİBİNDEN SATILIK FREN TEST CİHAZI SAHİBİNDEN SATILIK FREN TEST CİHAZI Sahibinden Fren Test Cihazı Adana, Sahibinden Satılık Fren Test Cihazı Adana, Sahibinden Satılık Ucuz Fren Test Cihazı Adana Sahibinden Fren Test Cihazı Adıyaman, Sahibinden

Detaylı

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE

KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNDE SÖZLEŞMELİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNERGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNERGE MADDE 1-20/11/2012 tarihli ve 116 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Kamu

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU KASIM 2016 Türkiye İstatistik Kurumu 05/12/2016 tarihinde 2016 yılı Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ

ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ Maksimum enerji verimliliği, daha fazla enerji tasarrufu ve ideal yaşam konforu Isı kayıplarını gösteren özel kamera çekimi. Part of the Monier Group Yüksek Performanslı Isı Yalıtım

Detaylı

İleri Teknolojili Tıbbi Görüntüleme Cihazları Yoğunluğu. Prepared by: Siemens Turkey Strategy and Business Development, SBD Istanbul, March 2010

İleri Teknolojili Tıbbi Görüntüleme Cihazları Yoğunluğu. Prepared by: Siemens Turkey Strategy and Business Development, SBD Istanbul, March 2010 İleri Teknolojili Tıbbi Görüntüleme Cihazları Yoğunluğu Prepared by: Siemens Turkey Strategy and Business Development, SBD Istanbul, March 200 Bilgisayarlı Tomografi milyon kişiye düşen cihaz sayısı İlk

Detaylı

TC SAGLlK BAKANLlGI. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TC SAGLlK BAKANLlGI. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü TC SAGLlK BAKANLlGI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü L.C. SAGLIK BAKM'LIGI _ SAGLlKHİZMETLER1 GENEL MüDüRLüGÜ - SAGLIK. B.AK.M'LIGI OROAN,OOKU NAKl1 VE DİYALİZ HİZMEnERİ DAİREBAŞKANLIGI ~ 19. l"ıllliıliilııliiııınıılli

Detaylı

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ - ISIPAN ISIPAN PRM LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ 1 ODE ISIPAN ODE ISIPAN DT/ BD 0,03-0,03 W/mK lik ısı iletkenlik katsayısına, 0-0 kpa basma dayanımına, Bünyesine su almayan yapıda ve optimum

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU NİSAN 2014 Türkiye İstatistik Kurumu 05/05/2014 tarihinde 2014 yılı Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

TAKVİM KARTONLARI 2016 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ

TAKVİM KARTONLARI 2016 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ 2016 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ 2016 YILI MÜBAREK GÜN ve GECELER Yılbaşı 1 Ocak Cuma Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Cumartesi Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs Pazar Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU MAYIS 2016 Türkiye İstatistik Kurumu 03/06/2016 tarihinde 2016 yılı Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU OCAK 2016 Türkiye İstatistik Kurumu 03/02/2016 tarihinde 2016 yılı Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

1. KDV İstisnası. 4. Faiz desteği

1. KDV İstisnası. 4. Faiz desteği YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARAR Karar Tarihi:14.07.2009 Karar Sayısı:2009/15199 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih ve Sayısı:16.07.2009/227290 Yürürlükte olan düzenleme üç farklı kategoride

Detaylı

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) İstatistikler İSTATİSTİKİ BİLGİLER

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) İstatistikler İSTATİSTİKİ BİLGİLER İSTATİSTİKİ BİLGİLER 1 MESLEK MENSUPLARI YILLARA GÖRE SAYILARI GRAFİĞİ 2009 Aralık 2008 Eylül-Aralık 2007-2008 2006-2007 2005-2006 2004-2005 2003-2004 2002-2003 2001-2002 2000-2001 1994-1995 1990-1991

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU TEMMUZ 2017 Türkiye İstatistik Kurumu 03/08/2017 tarihinde 2017 yılı Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi

Detaylı

KPSS - 2004/2 ve Ek Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanlar ( TABLO-1 Ortaöğretim Mezunları III. Grup Yeni Kadrolar )

KPSS - 2004/2 ve Ek Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanlar ( TABLO-1 Ortaöğretim Mezunları III. Grup Yeni Kadrolar ) KPSS - 2004/2 ve Ek Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanlar ( TABLO-1 Ortaöğretim Mezunları III. Grup Yeni Kadrolar ) EN EN BOŞ KÜÇÜK BÜYÜK K.KODU KONTENJAN KONTENJAN PUAN PUAN UNVAN KURUM ADI KURUM

Detaylı

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları Isı Yalıtım Malzemeleri ve Uygulama Detayları 24 Ekim 2014 Dr. Hüseyin ONBAŞIOĞLU Proje Yöneticisi İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İÇERİK 1 Çağdaş yapı konsepti ve Yalıtım 2 Malzeme ve

Detaylı

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT

KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT KATI YALITIM MALZEMELERİ KALSİYUM SİLİKAT Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi KALSİYUM SİLİKAT Yüksek mukavemetli,

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU HAZİRAN 2014 Türkiye İstatistik Kurumu 03/07/2014 tarihinde 2014 yılı Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi

Detaylı

SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN

SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN ARALIK 2016 Bu eserin tüm telif hakları Samsun Ticaret ve Sanayi Odası na aittir. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın ismi kaydedilmek koşulu ile alıntı yapmak

Detaylı

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU Temel Ekonomik Göstergeler: Temmuz ayında; Üretici fiyatları genel indeksinde(üfe), Bir önceki aya göre %1,25 artış Bir önceki yılın Aralık

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU EYLÜL 2015 Türkiye İstatistik Kurumu 05/10/2015 tarihinde 2015 yılı Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle;

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle; Hayatın idamesi tüketime bağlıdır. Beslenme, barınma, korunma, ısınma, aydınlanma, ulaşım ve haberleşme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok madde ve mamül tüketilmektedir. Günümüzde gelişen

Detaylı

Temmuz 2015. SAGMER İstatistikleri

Temmuz 2015. SAGMER İstatistikleri Temmuz 2015 SAGMER İstatistikleri Tablo 1: Ödeme Yöntemine Göre Yazılan Poliçe Adedi Dağılımı 2014 2015 Temmuz Ocak - Temmuz Temmuz Ocak - Temmuz ÜRÜN GRUBU ÖDEME TİPİ Ferdi Grup Ferdi Grup Ferdi Grup

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU OCAK 2015 Türkiye İstatistik Kurumu 03/02/2015 tarihinde 2015 yılı Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU HAZİRAN 2015 Türkiye İstatistik Kurumu 03/07/2015 tarihinde 2015 yılı Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI P T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI Sayı: 2017/60 11 NİSAN 2017 BASIN AÇIKLAMASI Zorunlu trafik sigortası sisteminin sürdürülebilirliği bakımından sigorta primlerinin sigorta şirketleri için sunulan

Detaylı

A- Ahşap parke B- Ahşap kör döşeme C- Ahşap kadronlar arası ısı yalıtımı D- Su yalıtım örtüsü E- Grobeton (mala perdahı) F- Blokaj G- Toprak zemin

A- Ahşap parke B- Ahşap kör döşeme C- Ahşap kadronlar arası ısı yalıtımı D- Su yalıtım örtüsü E- Grobeton (mala perdahı) F- Blokaj G- Toprak zemin TOPRAĞA BASAN DÖŞEME DETAYLARI 1- Döşeme kaplaması 2- Şap 3- Bir kat serbest su yalıtım örtüsü (XPS kullanılırsa ayırıcı keçe tabakası) 4- Isı yalıtımı 5- Su yalıtımı 6- Grobeton 7- Blokaj 8- Toprak zemin

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE) BİLGİ NOTU ARALIK 2015 Türkiye İstatistik Kurumu 04/01/2016 tarihinde 2015 yılı Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haber bültenini yayımladı. Tüketici Fiyat Endeksi

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT

Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT -İllerin Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada niceliksel bir büyüme anlayışından ziyade, niteliksel bir Sosyo-ekonomik gelişme

Detaylı