BİNALARA İLİŞKİN GENEL YANGIN GÜVENLİĞİ HÜKÜMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİNALARA İLİŞKİN GENEL YANGIN GÜVENLİĞİ HÜKÜMLERİ"

Transkript

1 BİNALARA İLİŞKİN GENEL YANGIN GÜVENLİĞİ HÜKÜMLERİ

2 BİNANIN İNŞASI BİNADA YANGIN ÇIKMASI HALİNDE BİNANIN YÜK TAŞIMA KAPASİTESİ BELİRLİ BİR SÜRE KORUNACAK YANGIN VE DUMANIN GENİŞLEMESİ VE YAYILMASI SINIRLANDIRILACAK YANGININ CİVAR BİNALARA SIÇRAMASI SINIRLANDIRILACAK KULLANICILARIN BİNAYI TERK ETMESİNE İMKAN VERİLECEK İTFAİYE VE KURTARMA EKİPLERİN EMNİYETİ GÖZ ÖNÜNE ALINACAK

3 BİNALARIN YERLEŞİMİ İMAR PLANI YAPILIRKEN KONUT, TİCARET, SANAYİ GİBİ FONKSİYON BÖLGELERİ ARASINDA, YANGIN HAVUZLARI VE SU İKMAL NOKTALARININ YAPIMINA İMKAN VERECEK ŞEKİLDE YEŞİL KUŞAKLAR AYRILMASI MECBURİDİR. İMAR PLANI TASARIMINDA BİNA SINIFLANDIRILMASINDAKİ YANGIN TEDBİRLERİ GÖZÖNÜNE ALINIR YENİ İMAR ADA UZUNLUĞU 75 M DEN FAZLA OLAMAZ. PLANLAMA ALANI VE NÜFUS DİKKATE ALINARAK, 0.05 M2/KİŞİ ÜZERİNDEN İTFAİYE YERLERİ AYRILIR.

4 Yeşil Kuşak : Şehirlerimizin daha düzenli ve planlı bir şekilde gelişmelerinin sağlanması, çevre ve hava kirliliğinin azaltılması, erozyonla barajların dolmasının önlenmesi, vatandaşların dinlenme yerine olan gereksinmelerinin karşılanması, turizm potansiyelinin artırılması, yeşil alanların çoğaltılması, boş ve verimsiz orman topraklarının üretime sokulması suretiyle insan yaşamı için gerileyen dengenin düzeltilmesi amacı ile büyük yerleşim birimlerinin etrafını orman niteliği ve niceliğinde ağaçlandırma suretiyle oluşturulan zon.

5 YANGIN HAVUZU

6

7 İtfaiye, bin 638 noktadan su ikmali yapabilecek Bursa da olası yangınlara anında müdahale etmek amacıyla kentte kurulan su hidrantlarının kontrollerini yapmaya devam ediyor. Yangın risklerinin en aza indirilmesi için hidrantların sayılarının artmasını çok önemsediklerini de anlatan Doğan, Bu bilinçle 768 olan yangın hidrant sayısı, son 3 yıl içinde bin 638 e ulaştı. Ayrıca Zafer İtfaiye Grubu'nda 500 tonluk yeraltı su deposu da yeni alınan çift pompa ile aktif hale getirilerek hizmete sunuldu. İtfaiye Komuta Merkezi'nden teknolojik olarak da takibi yapılabilen hidrantların yaygın kullanımıyla, olası yangınlarda can ve mal kaybını en aza indirmeyi hedefliyoruz. ifadelerini kullandı.

8 Çevresi yollarla sınırlanmış ve çoğu parsellere bölünmüş arsa ile böyle bir arsayı kaplayan yapılar takımına ada, imar planındaki esaslara göre meydana gelen haline de imar adası denir. İmar adaları içerisindeki kadastro parsellerinin İmar Kanunu, imar planı ve yönetmelik esaslarına göre düzenlenmiş şekline de imar parseli denir. Parsel: İmar yasalarına göre ayrılıp sınırlanmış arazi parçası.

9 BİNAYA ULAŞIM YOLLARI ULAŞIM YOLLARININ TAMAMINDAN İTFAİYE ARAÇLARI ENGELLENMEDEN GEÇMELİDİR TRAFİK KANUNU-BELEDİYE BİRİMLERİ VE EMNİYET TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLU İTFAİYE ARAÇ-BİNA DIŞ CEPHE MESAFESİ EN ÇOK 45 METRE OLMALIDIR. İÇ ULAŞIM YOLU:BİNAYA ANA YOLDAN ERİŞİMİ SAĞLAYAN YOL İÇ ULAŞIM YOL GENİŞLİĞİ EN AZ 4 M. ÇIKMAZ SOKAK BULUNMASI HALİNDE 8 M. DÖNEMEÇTE İÇ YARIÇAP EN AZ 11 M, DIŞ YARIÇAP EN AZ 15 M, EĞİM EN ÇOK %6 İÇ ULAŞIM İÇİN ENGEL VARSA MEVCUTTA BULUNAN DUVAR BÖLÜMÜ EN AZ 8 M UZUNLUĞUNDA YIKILABİLİR ŞEKİLDE İNŞA EDİLMELİDİR.

10 İtfaiye'ye Gecekondu Engeli Şanlıurfa Şıh Maksut Mahallesi nde bir gecekonduda yangın çıktı. Sokakların dar ve engebeli olması nedeniyle itfaiye ekipleri yangına müdahale edebilmek için uzun süre uygun bir yol aramak zorunda kaldı. Saat sıralarında Şeyh Maksut Mahallesi sokakta yangın çıktı. Kısa sürede olay yerine hareket eden ekipler sokağın başına geldiklerinde başka bir sorunla karşılaştı. Sokağın engebeli ve dar olması itfaiye ekiplerini başka yol bulmaya şevketti.

11 İstanbul'da alevli gece Üsküdar Beylerbeyi'nde saat sıralarında 3 katlı ahşap bir bina alev alev yandı. Olaya müdahale etmek için giden itfaiye ekipleri sokakların dar olması ve park eden araçlar yüzünden zor anlar yaşadı.

12 Son 3 yıldaki tarihi yangınlar : Haydarpaşa Garı nın üst katları yandı : 500 yıllık Beyazıt Camisi nin içinde yer alan Hünkâr Kasrı nın 2 nci katında yangın çıktı : Fatih teki Tarihi Kapalıçarşı da Örücüler kapısı yandı : İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü binası, yangında harabeye döndü : Ortaköy de Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu nun bulunduğu 110 yıllık tarihi Naime Sultan Yalısı yandı : Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş kampüsündeki 142 yıllık ahşap binası yandı.

13 TAŞIYICI SİSTEM STABİLİTESİ BİNA TAŞIYICI SİSTEMİNİN YANGIN DİRENCİNDE YÜK TAŞIMA KAPASİTESİ VE YALITIMI DİKKATE ALINIR. YANGIN HALİNDE BİR BİNANIN CAN KAYBINA MARUZ KALINMADAN STABİL KALMASI GEREKİR YAPI ELEMANLARININ YANGIN KARŞISINDAKİ TEPKİLERİ VE DİRENÇLERİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİKLER VE STANDARTLAR DİKKATE ALINIR ÇELİK YAPILAR 540 DERECE DAYANIM İSTENMEKTEDİR. ALANI 5000 M2 DEN AZ OLAN TEK KATLI YAPILAR HARİÇ, YAPI ELEMANLARININ YALITILMASI GEREKMEKTEDİR.

14 Yanan üç katlı bina çöktü Adana'da tekstil deposu olarak kullanılan 3 katlı ahşap binada yangın çıktı. İtfaiyeciler yangına müdahale ederken bina yıkıldı. İtfaiye ekipleri yangına kısa sürede müdahale etti.binanın önce ahşap çatısı çöktü. Tazyikli suyun da etkisiyle ahşap binanın 2 ve 3'üncü katı da yıkıldı.

15 YALITIM PÜSKÜRTME SIVA İLE SIVAMA BOYAMA SARMA KUTUYA ALMA KÜTLESEL YALITIM

16 BETONARME VE ÖNGERMELİ BETON- UYGULUMADA YÖNETMELİK VE STANDARTLARA UYULUR BETONARME ELEMANLARDA PASPAYI KOLONLARDA 4 CM-DÖŞEMELERDE 2,5 CM OLMALIDIR. AHŞAP ELEMANLARDA YANGIN MUKAVEMET HESAPLARI YANMA HIZINA DAYANDIRILIR. 0.6 İLA 0.8 MM/DAK KABUL EDİLİR. EN AZ 19 CM KALINLIĞINDA KARGİR TAŞIYICI DUVAR İLE İNŞA EDİLMELİ.

17 ÇELİK YAPILAR ISININ DAĞILIMIYLA KORUMA KOLONLARIN DIŞARIYA ALINMASIYLA KORUMA TAŞIYICI YAPI ELEMANLARININ BETON, TUĞLA VB. MALZEMELERLE ÇERÇEVELENMESİ VEYA DOLDURULMASI SONUCUNDA KÜTLESEL KORUMA SAĞLANABİLİR LEVHALARLA KORUMA

18

19 GENLEŞEN BOYALARLA KORUMA

20 Püskürtme Sıvalarla Koruma

21 BETONARME YAPILAR PAS PAYININ, DONATILARI KORUYARAK, AKMA VE ÇEKME DAYANIMI KAYIPLARINI AZALTTIĞI, PAS PAYSIZ DONATILARA GÖRE DAYANIMLARIN YÜKSEK OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR. 500 C DEN SONRA PAS PAYI AYNI OLSADA DONATI ÇAPLARINDAKİ FARKLILIKLAR AKMA DAYINIMINDA GÖZLE GÖRÜLÜYOR

22

23 YANGIN KOMPARTIMANLARI BİR BİNA İÇERİSİNDE, TAVAN VE TABAN DÖŞEMESİ DÂHİL OLMAK ÜZERE, HER YANI EN AZ 60 DAKİKA YANGINA KARŞI DAYANIKLI YAPI ELEMANLARI İLE DUMAN VE ISI GEÇİRMEZ ALANLARA AYRILMIŞ BÖLGEYE DENİR. YANGIN KOMPARTIMANLARI, YANGININ YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN UYGULANIR.

24

25 İKİ VEYA DAHA ÇOK BİNA TARAFINDAN ORTAK KULLANILAN DUVARLAR, KAZAN DAİRESİ, OTOPARK, ANA ELEKTRİK DAĞITIM ODALARI, YAPI İÇİNDEKİ TRAFO MERKEZLERİ, ORTA GERİLİM MERKEZLERİ, JENERATÖR GRUBU ODALARI VE BENZERİ YANGIN TEHLİKESİ OLAN KAPALI ALANLARIN DUVARLARI VE DÖŞEMELERİ KOMPARTIMAN DUVARI ÖZELLİĞİNDE OLUR

26 İKİ VEYA DAHA ÇOK BİNAYA AİT MÜŞTEREK DUVARLAR YANGINA DAYANIKLI DUVAR OLARAK İNŞA EDİLİR. İKİZ EVLERİ BİRBİRİNDEN AYIRAN HER DUVAR YANGIN DUVARI OLARAK İNŞA EDİLİR VE EVLER AYRI BİNALAR OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.

27 BİNA YÜKSEKLİĞİ M DEN FAZLA OLAN KONUT HARİCİ BİNALARDA VE BİNA YÜKSEKLİĞİ M DEN FAZLA OLAN KONUT BİNALARINDA ATRİUMLU BÖLÜM HARİÇ OLMAK ÜZERE, METREDEN DAHA YUKARIDA OLAN KATLARINDA EN ÇOK 3 KAT BİR YANGIN KOMPARTIMANINA OLARAK DÜZENLENİR.

28 ATRİUMLU BÖLÜMLERE, SADECE DÜŞÜK VE ORTA TEHLİKE SINIFLARINI İÇEREN KULLANIMLARA SAHİP BİNALARDA MÜSAADE EDİLİR. ATRİUM ALANI, HİÇBİR NOKTADA 90 M2 DEN KÜÇÜK OLMAMASI ESASTIR. ATRİUMLARDA DOĞAL VEYA MEKANİK OLARAK DUMAN KONTROLÜ YAPILIR. (MADDE-24 (5) DEVAMI OKUNSUN)

29

30

31 YANGIN KOMPARTIMANLARININ ETKİLİ OLABİLMESİ İÇİN, KOMPARTIMANI ÇEVRELEYEN ELEMANLARIN YANGINA DAYANIKLILIĞI BİRLEŞME NOKTALARINDA DA SÜREKLİ OLUR VE KOMPARTIMANLAR ARASINDA YANGINA DAYANIKSIZ AÇIKLIKLAR BULUNAMAZ.

32 YANGIN DUVARLARI BİTİŞİK NİZAM YAPILARI BİRBİRİNDEN AYIRAN YANGIN DUVARLARI, YANGINA EN AZ 90 DAKİKA DAYANIKLI OLARAK PROJENDİRİLİR. DELİK VE BOŞLUK BULUNMAZ KAPI VE PENCEREDEN KAÇINILAMIYORSA, BU ELEMANLARIN EN AZ YANGIN DUVARI DİRENCİNİN YARISI KADAR DAYANIMA SAHİP OLMASI GEREKİR. KAPILARIN KENDİLİĞİNDEN KAPANMASI VE DUMAN SIZDIRMAZ ÖZELLİKTE OLMASI BİNADA KULLANILAN TESİSAT ÇEVRESİ YANGIN DUVARI DAYANIMI KADAR BİR SÜRE DAYANABİLECEK ŞEKİLDE İMAL EDİLMESİ GEREKİR YÜKSEK BİNALARDA DÜŞEY ŞAFT VE BACA DUVARLARININ YANGINA EN AZ 120 DAKİKA VE KAPAKLARININ EN AZ 90 DAKİKA DAYANIKLI VE DUMAN SIZDIRMAZ OLMASI GEREKİR.

33

34 DÖŞEMELER BÜTÜN DÖŞEMELERİN YANGIN DUVARI NİTELİĞİNDE OLMASI GEREKİR. DÖŞEME KAPLAMALARI EN AZ NORMAL ALEVLENDİRİCİ, YÜKSEK BİNALARDA İSE EN ZOR ALEVLENİCİ MALZEMEDEN YAPILIR. ISI YALITIMI EN AZ 2 CM KALINLIĞINDA ŞAP TABAKASI İLE ÖRTÜLDÜĞÜ TAKDİRDE İZİN VERİLİR TAVAN VE ASMA TAVAN MALZEMELRİNİN EN ZOR ALEVLENİCİ OLMASI GEREKİR.

35

36

37 CEPHELER YÜKSEK BİNALARDA ZOR YANICI MALZEMEDEN, DİĞER BİNALARDA EN AZ ZOR ALEVLENİCİ MALZEMEDEN OLMASI GEREKİR YANGININ BİR KATTAN DİĞER KATA SIÇRAMASINI ENGELLEMEK İÇİN PENCERE GİBİ BOŞLUKLARIN OLDUĞU YERLERE EN AZ 1 METRE YÜKSEKLİĞİNDE YANGINA DAYANIKLI CEPHE ELEMANI İLE DOLU YÜZEY OLUŞTURULMALI CEPHE KISMINA EN ÇOK 2 M ARALIKLA, CEPHEYE EN FAZLA 1,5 METRE MESAFEDE YAĞMURLAMA BAŞLIKLARI YERLEŞTİRİLİR.

38 ÇATILAR ÇATILARIN İNŞASINDA ÇATININ ÇÖKMESİ YANGININ GİRİŞİ VE KAPLAMA YÜZEYİNİN TUTUŞMASI YANGININ YAYILMASI ÇATI IŞIKLIĞI ÜZERİNDEKİ RÜZGAR ETKİLERİ ÇATI IŞIKLIĞINDAN YANGININ BİNAYA GİRMESİ ALEV DAMLALARI OLUŞMASI KOMŞU ÇATIYA YANGIN GEÇMESİ İHMALLERİ GÖZÖNÜNDE BULUNDURULUR.

39

40

41 KAPLAMA BROOF MALZEMEDEN, ALTINDA YER ALAN YÜZEY VEYA YALITIM EN AZ ZOR ALEVLENİCİ MALZEMEDEN OLASI GEREKİR YÜKSEK BİNALAR VE BİTİŞİK NİZAMLARDA ÇATILARIN OTURDUKLARI DÖŞEMENİN YATAY YANGIN KESİCİ NİTELİĞİNDE ÇATI TAŞIYICI SİSTEMİ VE ÇATI KAPLAMALARININ YANMAZ MALZEMEDEN OLMASI GEREKİR

42 YAPI MALZEMELERİ KOLAY ALEVLENEN YAPI MALZEMELERİNİN İNŞAATTA KULLANILMASINA MÜSAADE EDİLMEZ BU MALZEMELER ANCAK BİR KOMPOZİT İÇİNDE NORMAL ALEVLENEN MALZEMEYE DÖNÜŞTÜRÜLEREK KULLANILABİLİR DUVARLARDA İÇ KAPLAMALAR İLE ISI VE SES YALITIMLARI EN AZ NORMAL ALEVLENİCİ YÜKSEK BİNALARDA VE KAPASİTESİ 100 KİŞİDEN FAZLA OLAN YERLERDE SİNEMA TİYATRO GİBİ EN AZ ZOR ALEVLENİCİ MALZEME

43 DIŞ KAPLAMALAR 2 KATA KADAR OLAN BİNALARDA EN AZ NORMAL ALEVLENİCİ YÜKSEK BİNA SINIFINA GİRMEYEN BİNALARDA ZOR ALEVLENİCİ YÜKSEK BİNALARDA ZOR YANICI MALZEME YÜKSEK BİNALARDA 70 MM DEN DAHA BÜYÜK ÇAPLI TESİSAT BORULARI EN ZOR ALEVLENİCİ MALZEMEDEN

44 XPS KÖPÜK Diğer tüm organik maddeler gibi, XPS yanabilir. Alev geciktirici kullanılırsa tek başına bir ürün olarak test edildiğinde, XPS Avrupa yangın sınıflandırma şemasının E sınıfındadır. XPS ürünler hiçbir zaman yapıda çıplak halde kullanılmadığından üzerindeki kaplama ile birl YANGIN DAYANIMI: Bir malzemenin yangın reaksiyonu, bu malzemenin yanıcı olup olmadığı, alev sürekliliğinin derecesi ve yanan damlalar oluşturup oluşturmadığını gösterir. Yangın direnci, malzemenin yangın karşısında yapısal kararlılığını ne kadar zaman sürdürebildiğidir. Aşağıdaki parametrelerden etkilenir; Yangın geciktirici katkı oranı Şişirme gazı alevlenirliği Test numunesi (Kalınlık) Ürün Yoğunluğu XPS ısı yalıtım levhaları E yangın sınıfına sahiptir. Alev kaynağının sürekli temas etmesi ile yanmaya devam eder. Alev kaynağı uzaklaştırılınca yanma durur.ikte yangına karşı davranışı test edilmelidir.

45 Azami yangın koruması sağlar FR = Fire resistant (yangın korumalı). INOFIN çatı membranı, FR spesifikasyonu ile en yüksek yangın koruması taleplerini yerine getirdiğini ifade etmektedir. EPS malzemeli izolasyonda ayrica bir yangın koruması uygulaması olmadan BROOF (t1) ve mineral yün yalıtımlı uygulamalarda da BROOF (t3) spefikasyonu ile aynı şekilde yerine getirilir.

46

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulunun 27.11.2007 gün ve 2007/12937 sayılı kararı ile resmi gazetenin 19.12.2007 gün ve 26735 sayılı sayısında yayınlanan Binaların yangından

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ I. KISIM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

Tel: +90 (0)216 5982800 Fax: +90 (0)216 5982899 Email: info@adeva.com.tr www.adeva.com.tr

Tel: +90 (0)216 5982800 Fax: +90 (0)216 5982899 Email: info@adeva.com.tr www.adeva.com.tr 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA 9 Eylül 2009 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 Resmî Gazete Sayı : 27344 MADDE 2- (1) Bu Yönetmelik; a) Ülkedeki her türlü yapı, bina, tesis ile açık ve kapalı alan işletmelerinde

Detaylı

a) Ülkedeki her türlü yapı, bina, tesis ile açık ve kapalı alan işletmelerinde alınacak yangın önleme ve söndürme tedbirlerini,

a) Ülkedeki her türlü yapı, bina, tesis ile açık ve kapalı alan işletmelerinde alınacak yangın önleme ve söndürme tedbirlerini, BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı K.H.K

Detaylı

YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAVUNMA SEKRETERLİĞİ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ ANKARA 2008 T.C SAĞLIK BAKANLIĞI Savunma Sekreterliği Sayı :B.10.SAV.0.00.00.3.954.99/ 2652 20.08.2008 Konu: Yangın Önleme

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Resmî Gazete Tarih:19/12/2007 Sayı:26735 Değişiklik 10/08/2009 tarihli ve 2009/15316 sayılı

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK(2007)

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK(2007) BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK(2007) Karar Sayısı : 2007/12937 Ekli "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"inyürürlüğe konulması; Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 1/11/2007

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Resmî Gazete Tarih:19/12/2007 Sayı:26735 Değişiklik 10/08/2009 tarihli ve 2009/15316 sayılı

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 2007/12937 KARAR SAYILI BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK RESMİ GAZETE TARİH : 19 ARALIK 2007 ÇARŞAMBA SAYI : 26735 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı

Detaylı

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları Resmi Gazete 19 Aralık 2007 Çarşamba Sayı : 26735 Resmi Gazete 9 Eylül 2009 Çarşamba Sayı : 27344 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 19/12/2007 No : 26735 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler,

Detaylı

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulunun 27.11.2007 gün ve 2007/12937 sayılı kararı ile resmi gazetenin 19.12.2007 gün ve 26735 sayılı sayısında yayınlanan Binaların yangından

Detaylı

T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE 2013 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Detaylı

YÖNETMELİK. M. BAŞESGİOĞLU B. YILDIRIM N. ÇUBUKÇU N. EKREN Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. Devlet Bakanı Devlet Bakanı V.

YÖNETMELİK. M. BAŞESGİOĞLU B. YILDIRIM N. ÇUBUKÇU N. EKREN Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2007/12937 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 1/11/2007

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç Bakanlar Kurulu Kararı: 27/11/2007-2007/12937 Resmî Gazete : 19.12.2007/26735 05/04/2012-28255 RG Madde 1 Bu Kanunun amacı, kara yollarında, can ve

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı

Detaylı

BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK

BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK 5243 BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126 14/2/1985 No : 3152 13/12/1983 180 sayılı

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNĠVERSĠTESĠ BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE

T.C. FIRAT ÜNĠVERSĠTESĠ BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE T.C. FIRAT ÜNĠVERSĠTESĠ BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE 2011 BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNERGE BĠRĠNCĠ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları BĠRĠNCĠ

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKĐN ÜNĐVERSĐTESĐ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĐ

ÇANKIRI KARATEKĐN ÜNĐVERSĐTESĐ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĐ ÇANKIRI KARATEKĐN ÜNĐVERSĐTESĐ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESĐ BĐRĐNCĐ KISIM Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1)

Detaylı

ÜNİTE İÇİNDEKİLER HEDEFLER. YANMA ve YANGIN. Dr. Fatih ALTAN BİNA MUKAVEMETİ VE YAPI MALZEMELERİ İLE BİNA KAÇIŞ YOLLARINDA YANGIN GÜVENLİĞİ

ÜNİTE İÇİNDEKİLER HEDEFLER. YANMA ve YANGIN. Dr. Fatih ALTAN BİNA MUKAVEMETİ VE YAPI MALZEMELERİ İLE BİNA KAÇIŞ YOLLARINDA YANGIN GÜVENLİĞİ BİNA MUKAVEMETİ VE YAPI MALZEMELERİ İLE BİNA KAÇIŞ YOLLARINDA YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER Bina Mukavemetinde Yangın Güvenliği Yapı Malzemelerinde Yangın Güvenliği Yapı ve Binalarda Yangına Karşı Kaçış

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK TEMMUZ 2002 1 İÇİNDEKİLER BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER, TANIMLAR, BİNALARIN KULLANIM SINIFLARI VE BİNA TEHLİKE SINIFLANDIRMASI SAYFA NO BİRİNCİ BÖLÜM :

Detaylı

YANGIN YÖNETMELİĞİ. Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması

YANGIN YÖNETMELİĞİ. Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması YANGIN YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; kamu ve özel kurum

Detaylı

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları,

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları, 1. Yangın sınıfları, Avrupa Normlarında EN 2 de aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır: Dolayısıyla ; Avrupa birliği standartlarını kabul edip kullanan ülkemizde de Yangın Sınıfları; TS EN 2 ve TS EN 2/A1 Türk

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararı : 12/6/2002-2002/4390 Resmî Gazete : 26.7.2002/24822 DİKKAT (!) : Bu Yönetmelik, 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı B.K.K.

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SİVİL SAVUNMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK A N K A R A Temmuz 2002 Tel: (0312) 426 61 15 Faks : (0312) 427 75 43 428 43 46 İnternet Adresi :

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 1.1 Genel hükümler 1.1.1

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi : 26.07.2002 Resmi Gazete Sayısı : 24827 (asıl) BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ SAĞLIK BAKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç: Madde 1-Bu Yönergenin

Detaylı