Kimseyle aktivizim anlaşması yapmadık

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kimseyle aktivizim anlaşması yapmadık"

Transkript

1 On5yirmi5.com Kimseyle aktivizim anlaşması yapmadık Genç Siviller Hareketi Sözcüsü Turgay Oğur ile hem Genç Siviller i hem de Türkiye deki gençliğe nasıl baktıklarını konuştuk. Yayın Tarihi : 26 Şubat 2013 Salı (oluşturma : 9/20/2015) Abdullah Güner in röportajı Türkiye nin demokratikleşme sürecinde son 10 yıldır adını sürekli duyduğumuz Genç Siviller ODTÜ lü bir grup öğrenci tarafından kurulur. Kaynaşlı Depremi sonrasında yardım için bir araya gelen bir grup gencin birlikteliği zamanla bir mail grubuna dönüşür. Daha sonra Gaziantep, Mardin ve Van da Buluşmalar gerçekleştirilir. Bu Buluşmalar daha sonra birçok ilde de yapılır yılında Ankara da TBMM salonunda gerçekleşen Buluşma larında 19 Mayıs Törenlerini Stadyumlardan Kurtaralım başlıklı bildirilerini Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik te dinleyince bu çağrıya medyanın ilgisi de artar. Burada Genç Siviller i Genç Siviller olmaya taşıyacak olan ise Mustafa Balbay ın Cumhuriyet in manşetine taşıdığı Genç Subaylar Tedirgin/Rahatsız haberidir. İşte Genç Siviller adına ve spor ayakkabası sembolüne giden yol Balbay ın bu haberine bir cevap niteliği taşıyan Genç siviller de sizden rahatsız diyebilme hakkı Genç Siviller in bugünkü adının tam karşılığı olur. Genç Siviller Hareketi Sözcüsü Turgay Oğur ile hem Genç Siviller i hem de Türkiye deki gençliğe nasıl baktıklarını konuştuk. GENÇ SİVİLLER "GENÇ SİVİLLER ADINA VE SPOR AYAKKABISI SENBOLÜNE GİDEN YOL MUSTAFA BALBAY IN HABERİYLE BAŞLADI"

2 Öncelikle bize Genç Siviller i anlatır mısınız? Hangi amaçla, ne zaman kuruldunuz? Kimsiniz, neler yapıyorsunuz? Genç sivillerin içinde olan her bir ferdin kendi hikayesini Genç Siviller in hikayesinin başlangıcı olarak alabiliriz aslında. Herşey ODTÜ lü bir grup öğrencinin Kaynaşlı Deprem bölgesine yardıma gitmesi, burada herkes gibi devlet baba ikonunun enkaz altında kaldığını görmesi, sivil inisiyatiflerin ve amatör radyoların ne kadar çok işe yaradığını anlamasıyla başladı. Bu birliktelik bir mail grubuna dönüştü. Mail grubuna başka üniversitelerden de öğrenciler katılmaya başladı. O yıllarda (1999) sanal ortamda biraraya gelmek, fikir tartışması yapmak henüz çok yeni bir şeydi. Sanal ortamda biraraya gelen insanlar en az yılda bir defa fiziksel olarak da bir araya gelmeye karar verdi. İlk olarak DSP li Kültür Bakanı Ahmet Tan ın desteğiyle Ankara dan bir tren dolusu üniversite öğrencisiyle Gaziantep, Mardin e gittik. Daha sonra 19 Mayıs Gençlik Bayramı'nı vesile ederek 'buluşma' etkinliklerine başladık. İlk buluşma 2000 yılında henüz Olağanüstü Hal Bölgesi olan Van da gerçekleşti. Dönemin ANAP lı Kültür Bakanı Erkan Mumcu ve DYP Van Milletvekili Hüseyin Çelik in desteğini aldık. Bugün televizyoların en aranan yüzleri ile Van a büyük bir çıkarma yaptık yılı için radikal denilebilecek konular konuşuldu. Bu etkinlikten iki ay sonra Van da Olağanüstü Hal uygulaması sona erdi. Buluşmalar, İstanbul, Rize, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa gibi şehirlerde yapılmaya devam etti yılında Ankara da TBMM salonlarında gerçekleşen Buluşma da 19 Mayıs Törenlerini

3 Stadyumlardan Kurtaralım başlıklı bir bildiri okundu. Henüz Genç Siviller adını almadan ilk şöhret gelmişti. Ertesi gün bütün gazetelerde manşetteydik. Bu ilgi sadece bizim bildiriden dolayı değildi, DYP den Ak Partiye geçmiş ve Milli Eğitim Bakanı olmuş Hüseyin Çelik in de toplantının yapıldığı salona uğraması ve bu çağrımıza katıldığını söylemesi medyanın ilgisini daha da arttırdı. Ertesi gün çıkan gazetelerden bizim bu çağrımızı olumlayan Radikal de vardı, konuya nötr kalan Milliyet de, Hazmedemediler diye linç eden Cumhuriyet de. Bizi buradan Genç Siviller olmaya taşıyacak olan ise Mustafa Balbay ın Cumhuriyet in manşetinden görülen Genç Subaylar Tedirgin/Rahatsız haberi oldu. Türkiye siyasi geleneğinde darbenin ayak sesleri vardır. Bu sesler genel olarak gazetlerin attıkları Asker rahatsız, Genelkurmayın ışıkları sabaha kadar açık kaldı, Hişt hişt gibi manşetleri aracılığıyla duyurulur. Ordu, klasik yönteme başvurmuş, AKP iktidarına ilk uyarısını yapmak için Balbay a haber yaptırmış, bu iş için bizim çağrımızı da kullanmıştı. Tıpkı 27 Nisan e-muhtırasındaki Kur'an okuma yarışması gibi bizim 19 Mayıs tartışmamız askerlerin hoşuna gitmemişti. İşte Genç Siviller adına ve spor ayakkabası sembolüne giden yol Balbay ın bu haberiyle başladı. Genç siviller de sizden rahatsız diyebilme hakkı elimize geçmişti artık. Bu hakkımızı 2006 yılında "Kürt Sorunu" ile ilgili bir bildiride kullandık. Bu dünyada Türklerle Kürtler de bir arada yaşayamayacaksa BATSIN BU DÜNYA diye biten bildirimiz çok ses getirdi. Çünkü ilk defa çok ciddi bir konu Orhan Gencebay ın, Sezen Aksu nun, MFÖ nün şarkı sözleriyle anlatılmıştı. O gün bu gündür adımız Genç Siviller Rahatsız a çıktı. Postalı en çok andıran spor ayakkabısı da logomuz oldu. "POPÜLER DİL VE MİZAH BİZİM EN BÜYÜK FAKLILIĞIMIZ"

4 Genç Siviller i diğer gençlik STK larından ya da yapılanmalarından ayıran özellikler nelerdir? Bizim sırtımızda yumurta küfesi yok. Yaptığımız işlerin birilerini rahatsız veya memnun etmesini çok dert etmiyoruz. Vicdani siyaset yapıyoruz, interneti etkin kullanıyoruz ve hızlı hareket ediyoruz. Siyasetin çatık kaşlı yüzünü ve ciddi dilini değiştirmeye çalışıyoruz. Popüler dili ve mizahı kullanıyoruz. Bu, Türkiye de siyaset yapanların çok alışık olmadığı bir durum. Sanırım en büyük farklılığımız da bu. Açıkcası yaptığımız işler bizi eğlendiriyor ve amacına ulaşıyor. Sırf bir şey söylemiş olmak için konuşmuyoruz. Sonuç almayı, etki etmeyi, kendimizde söz ettirmeyi önemsiyoruz. Türkiye de genelde eylem yönü olan örgütler eteklerindeki taşı dökerler, adeta laflarını ortaya koyarlar. Beğenen alır gider beğenmeyen bırakır kaçar. Biz bu tavrı şımarıkça buluyoruz. Tek dikkat edilmesi gereken şey söylediğin sözün doğru olması değil, ne zaman, nerede ve hangi cümlelerle söylediğin de çok önemli. Bizden hiçbir zaman şu şikayeti duyamazsınız. Biz şu kadar faaliyet yaptık, basın bizi görmedi, basın bize bakmıyorsa biz basının baktığı tarafta dururuz. 1 Mayıs 2008 de The Marmara Oteli'nden sarkıttığımız 1 Mayıs 1977 de buradan ateş edenler bulunsun pankartı eylemi tam olarak ne demek istediğimi çok iyi anlatıyor. Bütün televizyon kameraları Taksim Meydanı'na bakarken mesajı baktıkları tarafa asmak.

5 "KİMSEYLE 10 YILLIK AKTİVİZİM ANLAŞMASI YAPMADIK!" Genç Siviller kurulduğu günden bugüne yaptığı faaliyetlerle adını çokça duyurdu. Son dönemde ise sessizliğe büründüğüyle ilgili eleştiriler duyuyoruz. Bunu da iktidarla temasınız olmasına bağlıyorlar. İçinizden biri mecliste olduğu için sesiniz çıkmadığı söyleniyor. Bu eleştirilere cevabınız ne olur? Elelştirileri umursamıyoruz. Kimse ile 10 yıllık aktivizim anlaşması yapmadık. Devletten maaş almıyoruz. Kamu görevlisi değiliz. Keyfimiz nasıl isterse öyle yaparız. Esas önemli konu şu: Genç Siviller in sesinin çıkmadığını duyabiliyorsanız ortam çok sessiz olmalı. Demekki kimseden bir ses çıkmıyor. Doğrusu biz bu kadar büyük bir alanı kapladığımızı düşünmüyorduk. CHP ile ilgili bir kaç eylemi hariç tutarsak; Genç Siviller parlamentoya yönelik değil Türkiye nin rejimine yönelik eylemler yaptı. Türkiye de siyasete vurmayan STK ya kız vermiyorlar neredeyse. Bir de bizim bakanların milletvekillerinin peşinden koşmamıza gerek yok. Kurumlar özel koşullarda doğuyor. Özel şahıslarla yükseliyor. Sonra o koşullar biraz değiştiğinde ya da lokomotif insanlar çaptan düştüğünde kurumlar da yıkılmaya mahkum kalıyor. Biz Genç siviller in iyi bir deneyim olduğunu, elindeki know how ın örgütlenme, ilginç fikir bulma ve iş yapma tarzının yeni nesil aktivizmine çok uygun olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kendimizi tekrar ederek yavaş yavaş ölmek yerine yeni alanlar açarak kurumsallaşmayı tercih ettik. Genç Sivillerin kuruluşu üzerine hiç kafa yormamıştık. Herşey kendiliğinden olmuştu. Şimdiye kadar tepe tepe kullndığımız bu araç için ilk defa oturup düşünüyoruz. Bakıma sokuyoruz. Yeni modüller ekliyoruz. "CHP'DEN OLMAK HALA MAKBUL, DİĞERLERİNDEN OLMAK KİRLENMİŞLİK" Genç Siviller in içinden arkadaşınız Bilal Macit'in Türkiye'nin en genç milletvekili olarak şu an mecliste olmasını nasıl buluyorsunuz? Bunun size olumlu-olumsuz etkileri ne yönde oluyor? Emine Ülker Tarhan CHP den vekil seçildi. Emine hanım hala halkın gözünde bir hukukçu. Osman Can Ak Parti MKYK üyesi oldu. Ancak kamuoyu bunu Osman Can AKP li oldu diye okudu. Maalesef CHP li olmak hala çok makbul, diğerlerinde olmak kirlenmişlik. Önce bu algı ile savaşmalıyız. Bilal Macit in Türkiye nin en genç vekili olması bizim için iftihar vesilesi. Bir yıl içinde 30 yakın üniversitede konferans verdi. Malezya dan Londra ya kadar çok sayıda önemli toplantıda Türkiye yi temsil etti. Meclis kürsüsünde ezber bozan konuşmalar yaptı. Seçim sürecinde medyanın en çok ilgi gösterdiği adayların ilk 10 unda yer aldı. Meclis Divan üyesi seçildi. Parlamentoyu çok iyi öğreniyor.

6 Önü çok açık. "TÜRKİYE'DE İNSANLAR YAŞLANDIKÇA ESNEKLEŞİYORLAR" Genç Siviller "gençlik" kavramını nasıl tarif ediyor? Ayrıca gençlerle ilgili çalışmalarınızdan, birlikte neler yaptığınızdan kısaca bahseder misiniz? Gençlik fikirlerin kemikleşmediği, etkiye açık olduğumuz biyolojik bir evredir. Henüz mal mülk edinme hırsları, aile geçindirme dertleri kapıya dayanmamıştır. Yapılabilecekler listesi tazedir. Hayat ajandasında plan yapacak çok fazla boş alan vardır. Ancak bizde ana okulundan başlayan eğitim o kadar tek tipçi o kadar doktiriner ki bu tedrisattan geçmiş bir gencin zihini kaskatı olabiliyor. Hatta Türkiye de insanlar yaşlandıkça esnekleşiyorlar. Genç Siviller demokrasiyi savunuyor. Bunun herkese faydası var. Herkese faydası olanın gençlere de faydası var tabii.

7 "GENÇLERİ BÜYÜK SİYASETTEN AYRI BİR YERE KOYMUYORUZ" İnsan gençken daha savruk, daha gözü kara, daha hesapsız oluyor Bu anlamda gençlerin doğru yönlendirilmesi zorunlu oluyor. Gençlere kılavuzluk yaparken, örnek olurken hareket ettiğiniz temel dinamikleriniz (değerleriniz) nelerdir? Aslında gençlere yönelik pek bir faaliyetimiz yok. Adımızdaki 'Genç' ifadesi bizim genç olmamızla ilgili değil. Başta bahsettiğim Genç Subaylar Rahatsız manşetinden geliyor. Yani biz Genç Tüsiad, Genç Müsiad gibi yetişkin bir grubun gençlik kolu değiliz. Türkiye de yıllarca gençliğin önüne birtakım idealler servis edildiğini ama yapılanların genellikle bunların anlatılmasından ibaret kaldığını görüyoruz. Bu anlamda geleceğin inşası için gençlere ne yapmak gerekiyor? Gençlik, genel kabul gördüğü kadar özel bir grup değil. Örneğin; Aleviler, Kadınlar, Trabzon Sporlular, Rumlar kendi içlerinde ortak sorunları olan toplumsal gruplardır. Gençlik ise tüm bu tür grupları keser. Çünkü herkesin bir gençlik dönemi var. Bu yüzden gençleri büyük siyasetten ayrı bir yere koymuyoruz. Gençlerle ilgili çalışmalarınızı yürütürken hangi gelenekten besleniyor musunuz? Demokrasi geleneğinden... "BİZİM ÜLKEMİZDE %65 DEVLETİN ÇIKARLARI ÖNCE GELİR" Türkiye de yakın zamana kadar özgürlüklerle ilgili ciddi sorunlar yaşanıyordu. Bu sorunların birçoğunun bugün çözülmüş durumda olduğunu görüyoruz. Türkiye de özgürlüklerle ilgili neler düşünüyorsunuz? Özgürlük mücadelesi hep tetikte olmayı gerektirir. Hiç bir zaman ideale kavuşmaz. Özgürlük ve güvenlik çelişkisi hep var olacak. Özgürlükler için adeletin tesis edilmesi gerekir. Bizim ülkemizde hukuk eğitiminden çıkanlar, adalet mi devletin çıkarlarımı sorusuna %65 devletin çıkarları önce gelir cevabını vermiş. Bundan ötesi yok. Mücadele bitmeyecek. "YURTDIŞINDA HAYATIN 'CENNET' OLDUĞU BİR EZBER" Yapılan araştırmalara göre Türkiye deki gençlerin büyük bir çoğunluğu imkanı olsa yurt dışına

8 gidebileceğini ve orada yaşayabileceğini söylüyor. Sizce gençler Türkiye den neden gitmek istiyorlar? Gençler, Türkiye de gerçekten neyden memnun değil? Bir kere yurtdışında hayatın 'cennet' olduğu bir ezber. Hiç bir yer 'cennet' değil. Türkiye de fırsatlar ülkesi. Ancak herkes keşke bir süre yürtdışında yaşayabilse. Bu beyin göçü değildir. Yurtdışından da birileri buraya gelir. Beyin ithalatı da olmuş olur. Ancak yine de 'vatan' diye bir şey var. İnsanın kendini oralı hissettiği yer. Kendini güvende hissettiği yer. Biber dolması kokusu. Bugünkü gençlerin hepsi televizyonla büyüdü. Şimdi buna bir de sanal dünya eklendi. Gençlerin algılamaları, hayal dünyaları, zihinlerinin çalışması, bakışları, görüşleri, kodlamaları, hepsi görsel ya da sanal dünyanın kurallarına göre şekilleniyor. Bu dünyanın nimetleri ya da kötülükleri gençleri nasıl etkiliyor? Gençlere ne yapmalarını tavsiye edersiniz? Bıçak, ateş, otomobil neyse internet ve televizyon da o. Dünyada herşeyin nimet tarafı da kötü tarafı da var. Ben bu nimetleri çok seviyorum. "SOSYAL MEDYA DA OKUL BAHÇESİ, OTURMA ODASI GİBİ BİR ORTAM"

9 Sanal dünyanın nimetlerinden biri de gençlerin sosyal medyada kendilerini ifade etmelerinde aracı olması. Hatta son dönemde Arap Baharı yla sosyal medya üzerinden gerçekleşen ayaklanmaların, devrimlerin olduğu söyleniyor. Sosyal medyayla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sosyal Medya da okul bahçesi, sokak, oturma odası gibi bir ortam. Diğerlerine göre de çok daha fazla insanın çok daha hızlı biraraya gelip dağılabildiği bir ortam. Kimlikler de kolay kolay saklanamıyor. Sokakta takınabildiğimiz maskeler bazen sosyal medyadan daha fazla olabiliyor. Yeni kuşak gençlik Y kuşağı gençlik olarak da adlandırılıyor. Bu kavram genellikle 90 sonrası doğumlular için kullanılan bir ifade. Y kuşağı gençler; iyi seviyede teknoloji algısı, bilgisi, kullanımı olan gençler olarak ifade ediliyor Sizce teknoloji gençleri nereye götürüyor? Ya da gençler bu teknolojiyle nereye gidiyor? Dünya on bin yıldır biryere gidiyor. Teknolojinin de bu yolculuğun küçük bir parçası olduğunu düşünüyorum. "ZAMANIMIZI SANATLA, SİYASETLE, SPORLA İLGİLENEREK GEÇİREBİLECEĞİMİZ BİR DÜNYA HAYAL EDİYORUM" Türkiye yi gençler üzerinden düşündüğünüzde nasıl bir gelecek tasarlıyorsunuz? Nasıl bir Türkiye de yaşamak istiyorsunuz? Gelecek hayalinizi kısaca anlatır mısınız?

10 Teknoloji sayesinde emek yoğun üretimin azaldığı, mesai saatelerinin yarı yarıya düştüğü, Çarşamba günlerinin de tatil olduğu, zamanımızı güzel sanatlarla, siyasetle, sporla ilgilenerek geçireceğimiz bir dünyayı hayal ediyorum. Ayrıntılı Bilgi İçin: https://twitter.com/gencsiviller On5yirmi5.com Bu dökümanı orjinal adreste göster Kimseyle aktivizim anlaşması yapmadık

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Kadın Gazetecilerin Konumu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Kadın Gazetecilerin Konumu Küresel İletişim Dergisi, sayı 1, Bahar 2006 1 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Kadın Gazetecilerin Konumu Yonca Aybay 1 Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Özet Bu çalışma, Kuzey Kıbrıs Türk

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı Cumhuriyet Halk Partisi bu dünyada ilk kez bir modernleşme projesini, değişim projesini, yenilenme projesini orta çağın kültüründen, orta çağın değerler sisteminden, orta çağın hukukundan, orta çağın ekonomisinden,

Detaylı

W W W. G A G İ A D. O R G. T R

W W W. G A G İ A D. O R G. T R Sahibi GAGİAD Adına Yön. Kur. Bşk. Taner Özdurak Yazı İşleri Müdürü Durdane Bilge Türkkan Sayı:35 Basın Yayın Çalışma Grubu Bora Tezel Buket Mutafoğlu Ayça Güdemez Dilek Kaleoğlu İrem Baharoğlu Seçil Kömürcü

Detaylı

CNN TÜRK ( 08.08.2006 )

CNN TÜRK ( 08.08.2006 ) CNN TÜRK ( 08.08.2006 ) DİDEM TÜMER : Ankara dan merhaba. Bugün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ndeyiz. Konuğumuz önemli bir isim, Merkez Bankası nın eski Başkanı,

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR

İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR İçindekiler Merhaba 3 100. Yılda Örgütlü Kadın, Güçlü Sendika 4 KISA... KISA... Uçan Süpürge nin Bu Yılki Teması:

Detaylı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak İstiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak İstiyoruz T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. AYIN TARİHİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak

Detaylı

KONDA GEZİ RAPORU. Toplumun Gezi Parkı Olayları algısı Gezi Parkındakiler kimlerdi?

KONDA GEZİ RAPORU. Toplumun Gezi Parkı Olayları algısı Gezi Parkındakiler kimlerdi? KONDA GEZİ RAPORU Toplumun Gezi Parkı Olayları algısı Gezi Parkındakiler kimlerdi? Haziran 2014 İÇİNDEKİLER 1. SUNUŞ... 2. GEZİ PARKINDAKİLER... 4 2.1. Araştırma Nasıl Yapıldı?... 4 2.2. Gezi Parkındakilerin

Detaylı

T.C. İSTANBUL 13.AĞIR CEZA MAHKEMESİ ( CMK 250 MADDESİ İLE YETKİLİ ) DURUŞMA TUTANAĞI

T.C. İSTANBUL 13.AĞIR CEZA MAHKEMESİ ( CMK 250 MADDESİ İLE YETKİLİ ) DURUŞMA TUTANAĞI T.C. İSTANBUL 13.AĞIR CEZA MAHKEMESİ ( CMK 250 MADDESİ İLE YETKİLİ ) DURUŞMA TUTANAĞI ESAS NO :2009/191 CELSE NO :16 CELSE TARİHİ :17.11.2009 BAŞKAN :KÖKSAL ŞENGÜN 20909 ÜYE :HASAN HÜSEYİN ÖZESE 28298

Detaylı

19. İLETİŞİM FAKÜLTELERİ DEKANLARI TOPLANTISI KONUŞMALAR

19. İLETİŞİM FAKÜLTELERİ DEKANLARI TOPLANTISI KONUŞMALAR 19. İLETİŞİM FAKÜLTELERİ DEKANLARI TOPLANTISI KONUŞMALAR Hazırlayan: Prof. Dr. Asaf Varol Fırat Üniversitesi 2011 i İletişim Fakülteleri Dekanları Plaketleriyle Dekanlar Toplantısı Açılış Öncesi ii Sunucu

Detaylı

GÜÇLÜ / FATİH / / / 2012 / 4. (ICILS) / 6. / MEB / SENNET / FATİH

GÜÇLÜ / FATİH / / / 2012 / 4. (ICILS) / 6. / MEB / SENNET / FATİH T E T ayı ı ı Sayı: 10 Eylül - Ekim 2012 Medya ve Eğitim Prof. Dr. Mehmet Metin HÜLAGÜ Türk Tarih Kurumu Başkanı / Prof. Dr. Zakir Avşar - Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı / Prof. Dr. Ayşe ÇAKIR

Detaylı

T B M M Tutanak Hizmetleri Başkanlığı

T B M M Tutanak Hizmetleri Başkanlığı Komisyon : Darbe(28 Şubat) Giriş :18.30 Tarih : 12/10/2012 Grup : Gökçen Sayfa : 1 ÜÇÜNCÜ OTURUM Açılma Saati:14:19 BAŞKAN: Nimet BAŞ (İstanbul) Başkan Vekili: Mehmet Naci BOSTANCI (Amasya) Sözcü: İdris

Detaylı

Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar

Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar Kadın Örgütlenmeleri: Sorunlar, İhtiyaçlar, Olanaklar ISBN: 978-605-61015-1-9 SOGEP Sosyal Kalkınma

Detaylı

Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun selamı...

Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun selamı... Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun selamı... Selam olsun, selam olsun. Selam olsun insana, zaman ve mekana... Öncelikle insana, eşref-i mahlukat olarak yaratılan insana selam olsun... Alemlere

Detaylı

Basın Toplantıları ve Konferanslar...

Basın Toplantıları ve Konferanslar... ISBN:978-975-8805-59-4 B a s ı n T o p l a n t ı l a r ı v e K o n f e r a n s l a r... C e m i l Ç İ Ç E K Basın Toplantıları ve Konferanslar... Cemil ÇİÇEK TBMM Basımevi - 2015 E G E M E N L İ K K AY

Detaylı

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi HKMO TARİHİNE IŞIK TUTANLAR SÖYLEŞİ DİZİSİ - I

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi HKMO TARİHİNE IŞIK TUTANLAR SÖYLEŞİ DİZİSİ - I TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi HKMO TARİHİNE IŞIK TUTANLAR SÖYLEŞİ DİZİSİ - I TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi HKMO TARİHİNE IŞIK TUTANLAR SÖYLEŞİ

Detaylı

AYIN TARİHİ. Cenevre den Tarihi Anlaşma Çıktı. Müzakerelerde 22 nci Fasıl Açıldı

AYIN TARİHİ. Cenevre den Tarihi Anlaşma Çıktı. Müzakerelerde 22 nci Fasıl Açıldı AYIN TARİHİ Kasım 2013 T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. Cenevre den Tarihi Anlaşma Çıktı İran ile

Detaylı

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)... İÇERİK Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11 Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...12-19 Engellilere Hizmet, Kadınlara ve Gençlere İstihdam Toplumsal Konuları

Detaylı

AB Sürecinde Aile. Ravza Kavakçı

AB Sürecinde Aile. Ravza Kavakçı AB Sürecinde Aile Ravza Kavakçı 3 AB Sürecinde Aile Ravza Kavakçı Kıymetli misafirler, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün Avrupa Birliği Sürecinde Aile konusuyla alakalı sohbet edeceğiz. Elimden geldiği

Detaylı

Her tanımlama çabası, sahih bir tanımadan yola çıkmıyorsa eğer, aynı zamanda bir sınırlama ve belirleme tehdidi taşıyor olabilir.

Her tanımlama çabası, sahih bir tanımadan yola çıkmıyorsa eğer, aynı zamanda bir sınırlama ve belirleme tehdidi taşıyor olabilir. Dindar Kadınlar ve Feminizm Her tanımlama çabası, sahih bir tanımadan yola çıkmıyorsa eğer, aynı zamanda bir sınırlama ve belirleme tehdidi taşıyor olabilir. Cihan Aktaş Feyza: Sizlerle İslami Feminizm

Detaylı

12 YIL. Millete hizmete adanmış 12 yılı EDİTÖRDEN MİLLETİN DESTEĞİYLE

12 YIL. Millete hizmete adanmış 12 yılı EDİTÖRDEN MİLLETİN DESTEĞİYLE EDİTÖRDEN 1 MİLLETİN DESTEĞİYLE 12 YIL Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili GENEL SEÇİMLER 03 Kasım 2002 AK PARTi % 34.4 22 Temmuz 2007 AK PARTi % 46.9

Detaylı

Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli

Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli Centrum vzdel-vania manauerov İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu Türkiye de Kadın Girişimcilik Paneli İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu 1 TRANSFER Slovensko spol. s.r.o. 2 Pendik Belediyesi, Pendik Kadın

Detaylı

Toplu igne e. Bu gazete dokuz eylül üniversitesi yayın organıdır. gazetesi MARK TWAIN

Toplu igne e. Bu gazete dokuz eylül üniversitesi yayın organıdır. gazetesi MARK TWAIN ruhunu besle! özgürlük iki pedalda! ahmet akyol un yazısı sayfa 7 deu Toplu igne e ocak 2010 Bu gazete dokuz eylül üniversitesi yayın organıdır. gazetesi MARK TWAIN ruh nevin ilgin in yazısı sayfa 8 BASIN

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI KURUMSALLAŞMA VE KRİZ YÖNETİMİ SEMİNERİ

İSTANBUL TİCARET ODASI KURUMSALLAŞMA VE KRİZ YÖNETİMİ SEMİNERİ İSTANBUL TİCARET ODASI KURUMSALLAŞMA VE KRİZ YÖNETİMİ SEMİNERİ YAYIN NO: 2010-28 İstanbul, 2010 Copyright ÎTO Tüm haklar sakhdır. Bu yayının hiç bir bölümü, yazarın ve İTO'nun önceden yazılı izni olmaksızın

Detaylı

TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL

TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL SAĞLIK SEN (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL 11 Ekim 2008 Ankara Tabip ve Toplum Gözüyle Tam Gün e Bakış/Panel PROGRAM Saygı Duruşu ve İstiklal

Detaylı

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri Hüseyin Irmak Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 9, 2009 Kaset Çözümü ve Redaksiyon Dilek Hepgüler 11 Hüseyin Irmak:

Detaylı

Kadının İnsan Hakları

Kadının İnsan Hakları Kadının İnsan Hakları ÇALIŞTAYI 0312 472 37 73 0312 472 37 73 06.03.2014 Kadının İnsan Hakları ÇALI TAYI ANKARA, 06.03.2014 Türkiye İnsan Hakları Kurumu 0312 472 37 73 Kadının İnsan Hakları ÇALIŞTAYI

Detaylı

Bergama Köylülerinin Mücadelesi Av. Noyan Özkan. Türkiye de Kadın Hareketi Zelal Ayman

Bergama Köylülerinin Mücadelesi Av. Noyan Özkan. Türkiye de Kadın Hareketi Zelal Ayman Bergama Köylülerinin Mücadelesi Av. Noyan Özkan ve Türkiye de Kadın Hareketi Zelal Ayman Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 1, 2004 Yayına Hazırlayanlar: Nilay Kaçar, Pınar Aşan,

Detaylı