M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz"

Transkript

1 M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz Sürüm: 1 / Aralık 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim Tel.: +49/6201/ Fax: +49/6201/ Internet: Hotline: Tel.: +49/6201/ Fax: +49/6201/

2 2 M-QIS Client - Langzeitanalyse

3 Önsöz 3 Önsöz Yazılımı alırken göstermiş olduğunuz güvene teşekkür ederiz. Elinizdeki kullanım kitapçığı yazılımın önemli işlevlerini hızlı bir şekilde tanımanıza yardımcı olur. Diğer açıklamaları Online yardım menüsünde veya Web sayfamızda (http://www.q-das.de) doküman indir kısmında bulabilirsiniz. Q-DAS ürünleri ile çalışmalarınızda başarılar dileriz. Açıklama : Ürünlerimiz için çeşitli eğitimler vermekteyiz. Eğitimlerin içerikleri hakkında detay bilgileri adresinize memnuniyetle gönderebiliriz. Bununla ilgili bilgileri ve aktüel eğitim tarihlerini Web sitemizde bulabilirsiniz. Bundan başka ihtiyacınıza göre hazırlanmış şirketinizde verebileceğimiz eğitim tekliflerimizi içeriği ile birlikte tarafınıza sunabiliriz. Kendi kendinize çalışabilmek için konu ile ilgili istatistik kitaplarımızı sizlere önerebiliriz. Haklar ve Garanti Doküman hakları ve yazılım programı hakları tamamen Q-DAS GmbH & Co. KG şirketine aittir. Bu dokümanda veya program yardımında belirtilen konular her hangi bir özel açıklama ve düzenlemeye gerek kalmadan değiştirilebilir. Q-DAS GmbH & Co. KG şirketi bu dokümanla beraber her hangi bir sorumluluk altına girmez. Yazılım lisanslarının ve kullanım kitapçığının yasal olarak satın alınması programın lisans adedi kadar kullanılması içindir. Programın kopyası sadece veri güvenliği amacı ile yapılabilir (Çalışma CD si). Kim bu programı belirtilen amaç dışında çeşitli veri taşıyıcıları veya başka şekilde çoğaltırsa suç işlemiş olur. Garanti sınırlaması Tüm çabalara rağmen elinizdeki dökümanda da hataları tamamen yok etmek tamamen mümkün olmuyor. Hatalarla ilgili açıklamalarınız ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz (Bilgi: +90 (224)

4 4 M-QIS Client - Langzeitanalyse

5 Đçindekiler 5 Đçindekiler Önsöz... 3 Haklar ve Garanti... 3 Đçindekiler Giriş Q-DAS Ürünlerinin Bir Birine Uyumu Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Sıkıştırılan Verilerin Yüklenmesi Veritabanından Oku Bireysel Sonuçları Doğrudan Almak Raporlar ve Grafikler Grafikler Benchmark Grafik Diğer Görünüm Grafikleri Raporlar Dağılımlar için Benchmark Raporları Seleksiyonlar için Benchmark Raporları Verilerin Sıkıştırılması Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları Đstenilen Dağılım Tanımı Verilerin Ön Filtrelenmesi Veri Sıkıştırma M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting UploadReporting Konfigürasyonu Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir Index... 37

6 6 M-QIS Client - Langzeitanalyse

7 Giriş 7 1 Giriş M-QIS Client ürünü- Uzun Vadeli Analiz, büyük veri miktarlarını yüksek performansta analiz edebilme, proseslerinize bütünsel bir bakış olanağı sunabilmektedir. Değerlendirme sonuçları karakteristik ve / veya parça düzeyinde sıkıştırılabilir ve ilave olarak oluşturulan raporlarla(benchmarking) birlikte kaydedilebilir. Parça ve karakteristik durumlarına hızlı bir genel bakış atmanın yanında, daha önce yapılan değerlendirme ve onun sonuçlarından vazgeçmek zorunda kalmadan, kullanılan üretim veritabanından ham değerleri taşımak mümkündür. 1.1 Q-DAS Ürünlerinin Bir Birine Uyumu Veri depolama ve değerlendirme nedeniyle M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü, M-QIS Server Proses Analizi modülüne, veritabanı seçenekleri bağlamında tamamlayıcı olarak bakılmalıdır. Bu dökümanda M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünün M-QIS Server Proses analizi ve M-QIS Server UploadReporting modülleri ile birlikte verilen QDAS32.mdb kullanılarak bir birine uyum olanakları gösterilecektir.

8 8 M-QIS Client - Langzeitanalyse 2 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 2.1 Sıkıştırılan Verilerin Yüklenmesi Veritabanından Oku M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde menü Dosya / Veritabanı / Oku üzerinden veya Veritabanından Oku butonu üzerinden daha önce sıkıştırılmış verilere ulaşılabilir. Đstenilen veri grubunun seçilmesinden sonra Veritabanından Oku penceresini, seçilen verilerin yüklenmesi için Tamam butonuna basarak terk edebilirsiniz. Açıklama: Eğer Veritabanından Oku penceresinde her hangi bir kayıt bulunamamışsa, bu durumda muhtemel olarak daha önceden veri sıkıştırılması işleminin yapılmamış olduğu anlamı çıkar. Veri sıkıştırma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili açıklamayı bu dokümanda bölüm 3 bulabilirsiniz. Bu aşamada M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü için özel kayıtlar ve fonksiyonlar anlatılmalıdır. Diğer kayıtlar ve fonksiyonlar için daha detaylı açıklamaları Q-DAS Veritabanı dokümanında bulabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar düzgün bir görüntü elde edebilmek için, ekran Konfigürasyon, Parça seçimi, Karakteristik seçimi ve Filtre / Raporlar bölümlerine bölünmüştür.

9 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 9 Konfigürasyon Burada, modüle, seçilen değerlendirme stratejisine ve dağılım kriterlerine göre daha önceden sıkıştırılmış olan verileri daha iyi ayırabilmek için alt gruplar oluşturup seçim görselleştirilir. Parça seçimi içinde bir şeyler görebilmek için, daha önceden bu bölge içinde dağılım kriterleri seçilmelidir. Parça Seçimi Parça seçimi bölümünde, seçilmiş bölüme göre daha önceden veri sıkıştırılması yapılmış tüm parçalar, seçilmek üzere listelenmiştir. Ayrıca mausunuzun sağ tuşuna basarak gösterilen diyalog penceresinden seçilebilir parçalara ulaşmanız mümkündür. M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz içinde gösterilen seçimle, standart olarak diğer değerlendirme modüllerinde gösterilen Parça Sil yerine, Bölüştürmek için sonuçları siliniz kaydı teklif edilir. Bu kayıt üzerinden M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz için ilave olarak kaydedilen bilgileri (Sonuçlar, Raporlar) silebilirsiniz. Kontrol planı ve muhtemelen daha kaydedilmiş olan ham değerler değerlendirme modüllerinde olduğu gibi mevcuttur. Konfigürasyon altındaki bölümde seçilen tüm parçalar silindiğinde, otomatik olarak bununla ilgili liste de bir daha gösterilmeyecektir. Karakteristik Seçimi Karakteristik seçimi bölümünde, Parça seçimi bölümünde etkinleştirilen parça karakteristik yapısı, ilgili bölünme ile birlikte gösterilmektedir.

10 10 M-QIS Client - Langzeitanalyse Filtre / Raporlar Parça ve karakteristik seçimi ekranı içindeki görünümü daha düzgün hale getirebilmek için, özel olarak hazırlanan hızlı filtre ve komplex filtre ile bunları düzenleme olanağınız vardır. Basit Filtre seçeneğinde mevcut filtre kriterleri ile yapılan filtrelemeler, sadece veritabanından okuma sırasında aktif seçenek Ham değerleri yükle ile etkindir ve böylece parça ve karakteristik seçimi görüntüsünü etkilemez. Özel filtre oluşturma ile ilgili daha geniş bilgiyi Q-DAS Veritabanı kitapçığında bulabilirsiniz. Değerler, Karakteristikler ve Parça düzeyi alanlarına ek olarak M- QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde sonuç ve sonuç bölme alanlarına erişmeniz mümkündür. Bura üzerinden karakteristik kapsamını azaltma olanağınız vardır. Sonuç bölme alanları seçeneği üzerinden, filtre kriteri olarak, mevcut dağılım kriterleri seçenek olarak sunulur. Yani seçenek belirli bir dağılıma (örneğin Ay a göre dağılım) sınırlandırılabilir. Sonuç alanları seçeneği ile belirli veri sıkıştırma sonucunu filtreleyebilirsiniz. Sonuç filtresi için örnek: Açıklama: Sadece aktif seçenek Ham değerleri yükle filtresi ile değer alanları kullanılabilir. Eğer veri sıkıştırma sırasında parça ve/veya karakteristik düzeyinde sonuçlara ilave olarak PDF-Raporları da veritabanına kaydedilmek isteniyorsa, bunlar da Rapor sekmesi üzerinden aktüel seçilmiş düzey için (Parça veya Karakteristik) ön izleme olarak görüntülenebilirler.

11 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Bireysel Sonuçları Doğrudan Almak Tekil Benchmark raporlarını, verileri daha önceden yüklemeden direk olarak gösterebilirsiniz. Bunun için aşağıda açıklanan iki yöntemden bir tanesini seçebilirsiniz. Açıklama: Sadece seçilen Benchmark raporları görüntülenebilir. Benchmark raporları ile ilgili açıklamayı bu kitapçıkta bölüm altında bulabilirsiniz. Başka grafiklere de (bakınız bölüm 2.2.1) erişmek için, bölüm de açıklandığı gibi verilerin daha önceden yüklenmesi gerekmektedir. Menü noktası Görünüm / Benchmark / Benchmark toplam üzerinden istenilen bölüm için C- Değerleri Benchmark raporlarına erişebilirsiniz. Eğer veri yüklenmedi ise, bu durumda Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmark toplam Cpk-değerleri seçeneği ile otomatik olarak Bölüm seçme penceresi açılacaktır. Burada sadece istenilen bölümü seçebilirsiniz ve pencereyi Tamam butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz. Şimdi seçilen bölüm için Benchmark raporu görüntülenecektir. Menü Görünüm / Benchmark / Benchmark Seleksiyon üzerinden önceden oluşturulmuş Benchmark raporlarını direk görebilirsiniz. Kayıtlardaki seçeneklerden Benchmark Seleksiyon Cp-değerleri veya Benchmark Seleksiyon Cpkdeğerleri birini seçmekle Seleksiyon seçimi penceresi otomatik olarak açılır. Bu pencerede, mevcut olan tüm bölümler alt seleksiyon grupları ile seçenek olarak görüntülenir. Eğer bölümler için daha seleksiyon oluşturulmadıysa, bu durumda sadece ilgili bölüm gösterilir. Burada şimdi istenen seleksiyonu seçiniz ve pencereyi Tamam butonu ile kapatınız. Benchmark raporu pencereyi kapattığınızda otomatik olarak gösterilecektir.

12 12 M-QIS Client - Langzeitanalyse 2.2 Raporlar ve Grafikler Burada, sadece M-QIS Client uzun vadeli analiz modülünde mevcut olan özel raporlar, fonksiyonlar ve grafikler anlatılacaktır Grafikler Sıkıştırılmış verilerin düzgün şekilde gösterilmesi için, M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde, ilave olarak aşağıda listelenen grafikler kullanımınıza sunulmuştur. Daha önceden veri yüklemeden aşağıdaki grafikler bölüm de açıklandığı gibi görüntülenebilirler. Benchmark toplam Cp-değerleri Benchmark toplam Cpk-değerleri Benchmark Seleksiyon Cp-değerleri Benchmark Seleksiyon Cpk-değerleri Benchmark toplam 1 Benchmark toplam 2 Bölüm de açıklandığı gibi, verileri yükledikten sonra aşağıda listelenen yeni grafikler ayrıca kullanımınıza sunulmuştur. Benchmark yüklenmiş veriler Cp-değerleri Benchmark yüklenmiş veriler Cpk-değerleri Benchmark yüklenmiş veriler Cpi-değerleri Benchmark 1 Benchmark 2 Parça değerlendirme Parça tanım değerleri Parça değerlendirme Görünüm Parça değerlendirme Karakteristik bazlı görünüm

13 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Benchmark Grafik Görünüm / Benchmark menüsü üzerinden yapılan seçime uygun olarak ilgili Benchmark grafiği gösterilir. Aşağıda gösterilen grafik ay ve makine verilerine göre yapılan dağılım ile oluşturulur. Ekranda aylara göre bölünen veriler tek tek sütun grafiği şeklinde gösterilir Diğer Görünüm Grafikleri Parça değerlendirme menüsü üzerinden Değerlendirme Parça tanım değerleri, Değerlendirme Görünüm ve Değerlendirme Karakteristik görünümü grafiklerini gösterebilirsiniz.

14 14 M-QIS Client - Langzeitanalyse Değerlendirme Parça Tanım Değerleri Değerlendirme Parça tanım değerleri grafiği yüklenen parçaların bir listesi ile birlikte değerlendirme stratejisine göre hesaplanan değerlendirme notunu gösterir. Değerlendirme Görünüm Bu görünümde parça yeterlilik sonuçları ile birlikte değerlendirmelerini de görebilirsiniz. Grafik anlamları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir: Sütun grafiği ile yüzdelik gösterme Đyi değerlendirilen parça adedi Şartlı iyi parça adedi Kötü parça adedi Değerlendirilme miş parçalar Parça toplamı Yeterli karakteristik adedi Şartlı yeterli karakteristik adedi Yeterliliği olmayan karakteristik adedi Değerlendirilme miş karakteristikler Karakteristik toplamı Sütun grafiği ile yüzdelik gösterme

15 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 15 Değerlendirme Karakteristik görünümü: Bu grafik karakteristiklerin parçaya göre dağılımını listeler. Satırlar, kullanılan değerlendirme stratejisi içinde bulunan, parça notlandırmasına göre oluşur ( part grade). Her satırda karakteristik toplam adedi (Cs), bu karakteristiklerin yapabilirlik endeksine göre dağılımı (yeterli, şartlı yeterli, yeterli değil veya değerlendirilemedi) gösterilmektedir. Son satır bir sütunun genel toplamını içermektedir Raporlar Dosya / Rapor görünümü menüsü üzerinden M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü için oluşturulan hazır raporları kullanabilirsiniz. Programla birlikte verilen kullanıma hazır raporlar Benchmark Cp (A4- yatay) ve Benchmark Cpk (A4-yatay) sayesinde, aktüel yüklenen verilerin ilgili raporlarını yazdırabilirsiniz. Formulardesigner modülü ile raporları kendi taleplerinize uygun hale getirebilir veya yeni raporlar oluşturabilirsiniz. Q-DAS Formular ve Maske designer kullanım kılavuzunda belirtilen konfigürasyon olanaklarına ilave olarak, M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde aşağıdaki ilave seçenekleri kullanabilirsiniz. Menü Dosya / Tasarımcı / Formular üzerinden Rapor seçimi ekranına ulaşabilirsiniz.

16 16 M-QIS Client - Langzeitanalyse Burada mevcut raporlardan bir tanesini modifiye etmek için seçme olanağına sahipsiniz. Bundan sonra Tamam butonu üzerinden Formulardesigner ara yüzeyine ulaşıp orada istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve seçilen raporu ihtiyacınıza uyumlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca Yeni butonu üzerinden de Formulardesigner ara yüzüne ulaşabilir ve orada yeni raporlar oluşturabilirsiniz Dağılımlar için Benchmark Raporları Aşağıda belirtilen örnek ile birlikte, belirli bir dağılım için yeni bir rapor şablonu oluşturup, bunun Benchmark raporu için kullanım olanağı gösterilecektir. Açıklama: Hangi verinin yüklendiğinden ve yüklenmesi gerektiğinden bağımsız olarak, bu raporun seçiminde sürekli atanan dağılımın tüm veri ifade veya rapor görünümü için kullanılır.

17 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 17 Dağılım tabanlı bir rapor şablonuna örnek 1. Menü üzerinden Dosya / Tasarımcı / Formular ve görüntülenen rapor seçimi içinde Yeni butonu ile boş bir Formulardesigner ara yüzünü açınız. 2. Mousunuzun sağ tuşuna basarak ve seçenek üzerinden Yeni eleman seçerek aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz. Buradan qs- STAT Grafik listesinden istenilen Benchmark raporunu seçebilir ve Formulardesigner ekranına devralabilirsiniz.

18 18 M-QIS Client - Langzeitanalyse 3. Đstenilen grafiği, örneğin Benchmark toplam Cp-Değerleri çek ve bırak (Drag&Drop) yöntemi ile Formulardesigner arayüzüne çekildikten sonra, istenilen dağılım otomatik olarak otomatik gösterilen ekran üzerinden Dağılım seçimi sorgulanır. Đstenilen dağılımı işaretleyin ve ekrandan Tamam butonuna basarak ayrılın. 4. Daha sonra raporları tekrar çağırdığınızda, bu raporların bulunabilmesi için rapor verileri ile kesin olarak örtüşmeli, bu nedenle raporlarınızı serbest tanımladığınız isim altında kaydetmelisiniz. Bunun için Çıkış noktası seçimi (Liste) içinde Text-Seçimi / diğer Textler kısmına geçiniz. Text girişi alanında kendinize ait özel açıklamaları girebilirsiniz ve bunu çek ve bırak (Drag&Drop) fonksiyonu ile text girişi alanını Formulardesigner arayüzüne çekebilirsiniz. Özel metinler lisan değiştirildiğinde arayüz de otomatik olarak değişmez. Buna erişmek için Text DB grubu içinde gerekli metinler mevcuttur.

19 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Tamam butonu üzerinden Çıkış noktası seçimi (liste) ekranından çıkabilir ve Formulardesigner arayüzüne geri dönebilirsiniz. 6. Görüntülenen elemanları şimdi konfigüre edebilir ve pozisyonlayabilirsiniz. 7. Görüntülenen Benchmark grafiğine mousunuzun sağ tuşunu tıklayarak Özellikler / Benchmark Ayarları üzerinden aynı adı taşıyan ekrana ulaşabilirsiniz. Burada Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmark toplam Cpk-değerleri seçiniz ve daha sonra ekranı Tamam butonuna basarak terkediniz.

20 20 M-QIS Client - Langzeitanalyse Seleksiyonlar için Benchmark Raporları Aşağıdaki örnekte Benchmark raporlarını ifade etmek üzere, yeni bir rapor şablonu oluşturmak için olası bir yaklaşım ve bunun belirli bir dağılımın seleksiyonu için kullanılması gösterilmektedir. Açıklama: Hangi verinin yüklendiğinden ve yüklenmesi gerektiğinden bağımsız olarak, bu raporun seçiminde sürekli atanan dağılımın seleksiyonları tüm veri ifade veya rapor görünümü için kullanılır. Seleksiyon ve dağılım tabanlı rapor şablonuna örnek 1. Menü Dosya / Tasarım / Formular üzerinden ve görüntülenen rapor seçimi içinde yeni butonu ile boş bir Formulardesigner ara yüzünü çağırın. 2. Mousunuzun sağ tuşuna basarak ve seçenek üzerinden Yeni eleman seçerek aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz. Buradan qs- STAT Grafik listesinden istenilen Benchmark raporunu seçebilir ve Formulardesigner ekranına devralabilirsiniz.

21 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Đstenilen grafiği, örneğin Benchmark toplam Cp-Değerleri çek ve bırak (Drag&Drop) yöntemi ile Formulardesigner arayüzüne çekildikten sonra, istenilen dağılım otomatik olarak, otomatik gösterilen ekran üzerinden Dağılım seçimi sorgulanır. Đstenilen dağılımı işaretleyin ve ekrandan Tamam butonuna basarak ayrılın. 4. Daha sonra raporları tekrar çağırdığınızda, bu raporların bulunabilmesi için rapor verileri ile kesin olarak örtüşmeli, bu nedenle raporlarınızı serbest tanımladığınız isim ile kaydetmelisiniz. Bunun için Çıkış noktası seçimi (Liste) içinde Text-Seçimi / diğer Textler kısmına geçiniz. Text girişi alanında kendinize ait özel açıklamaları girebilirsiniz ve bunu çek ve bırak (Drag&Drop) fonksiyonu ile text girişi alanını Formulardesigner arayüzüne çekebilirsiniz. Özel metinler lisan değiştirildiğinde arayüz de otomatik olarak değişmez. Buna erişmek için Text DB grubu içinde gerekli metinler mevcuttur. 5. Tamam butonu üzerinden Çıkış noktası seçimi (liste) ekranından çıkabilir ve Formulardesigner ara yüzüne geri dönebilirsiniz.

22 22 M-QIS Client - Langzeitanalyse 6. Görüntülenen elemanları şimdi konfigüre edebilir ve pozisyonlayabilirsiniz. 7. Görüntülenen Benchmark grafiğine mousunuzun sağ tuşunu tıklayarak Özellikler / Benchmark Ayarları üzerinden aynı adı taşıyan ekrana ulaşabilirsiniz. Burada Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmarkt toplam Cpk-değerleri seçiniz ve daha sonra ekranı Tamam butonuna basarak terkediniz.

23 Verilerin Sıkıştırılması 23 3 Verilerin Sıkıştırılması M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde verilere erişmek için, bu verilerin önceden uygun şekilde değerlendirilmesi ve sonuçların kaydedilmesi gerekmektedir (Veri sıkıştırma). Verilerin değerlendirilmesi taleplere uygun olarak M-QIS Server Proses analizi modülünde yapılmalıdır. Sonuçların kaydedilmesi daha sonra M-QIS Server Upload Reporting ile gerçekleştirilir. Birçok durumda proses verilerinin sıkıştırılması gerektiğinden, aşağıdaki uygulama ile ilgili açıklamalar M-QIS Server Proses analizini ilgilendirmektedir. Açıklama: M-QIS Server Makine Yeterlilik Analizi modülünde aşağıda bahsedilen tüm ayarları yapmak, kısıtlı değerlendirme olanakları nedeniyle mümkün değildir. Yapılan tüm ayarların M-QIS Server Upload Reporting tarafından devralınabilmesi için M-QIS Server Upload Reporting modülüne M-QIS Server Proses Analizi modülüne giriş yaptığınız kullanıcı ismini ve şifresini kullanarak bağlanmalısınız. Standart olarak burada SuperUser kullanıcısı kullanılmaktadır.

24 24 M-QIS Client - Langzeitanalyse 3.1 Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları Đstenilen Dağılım Tanımı Menü Seçenek / Sistem ayarları / Sonuçların kaydedilmesi için dağılım eşlemesi üzerinden aşağıda görüntülenen ekrana ulaşabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan tüm dağılımları tanımlayabilirsiniz. Konfigurasyon ismi altında daha önce kaydedilmiş olan eşlemeleri Pull-Down-Menüsü ile çağırabilirsiniz ve bunları düzenleyebilir veya sil butonu ile silebilirsiniz. Yeni Dağılım eşlemeleri oluşturmak için aşağıda açıklandığı şekilde hareket ediniz: Buton üzerinden Yeni seçiniz Otomatik açılan diyalogdan Yeni konfigürasyon ismi giriniz üzerinden oluşturulacak dağılım eşlemesi için yeni isim giriniz. Açıklama: Daha sonra yapılacak olası seçimlerde oluşturduğunuz bu dağılım eşlemesini tekrar bulabilmeniz için, bu dağılım eşlemesine işaret eden bir isim seçmeye dikkat ediniz.

25 Verilerin Sıkıştırılması 25 Değerlendirme stratejisi altında Pull-Down-Menü üzerinden sonuçların hesaplanması için bu dağılımda kullanılmak üzere yeni bir strateji seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus dağılımın seçilen stratejiye uygun olarak hesaplanacağı ve sadece bu strateji ile hesaplanan sonuçların kaydedileceğidir. Örneğin eğer seçilen değerlendirme stratejisinde hesaplanacak öğeler etkinleştirilmiş ise, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, parça düzeyinde sadece sonuçlar hesaplanır ve kaydedilir. Bu ayarları kontrol edebilmek için menü Konfigürasyon / Değerlendirme ekranından Konfigürasyon Değerlendirme ekranını açabilir ve eğer gerekli ise, Pull-Down-Menü (1) üzerinden istenilen değerlendirme stratejisini seçebilirsiniz. Talep değişken karakteristikler alanı üzerine mousunuzla tıkladığınızda Talepler ekranı açılır. Buradaki mevcut Parça toplam değerlendirme sekmesi üzerinden ilgili ayarları yapabilir ve görebilirsiniz. 1 Daha sonra istenilen Bölme basamağını mevcut ek bilgilerle Pull- Down-Menü üzerinden seçiniz. Veri sıkıştırma sırasında karakteristikler seçilen bölüm basamağına uygun olarak alt karakteristiklere bölünür ve değerlendirilir.

26 26 M-QIS Client - Langzeitanalyse Bundan başka sekmeler Parça tabanlı raporlar ve Karakteristik tabanlı raporlar üzerinden ilgili düzeylerin raporlarını PDF formatında veritabanına kaydetme olanağınız vardır. Açıklama: Raporları seçebilmek için bölüm Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden. içinde açıklanan ayarlara dikkat ediniz! Rapor seçimlerinde, etkin modulde seçilebilecek tüm raporların sürekli seçilebilir olmasına dikkat ediniz. Formulardesigner ile istediğiniz görüntüde hazırlayabileceğiniz özel raporları oluşturma olanağına sahipsiniz. Formulardesigner ile özel rapor oluşturma hakkında detaylı açıklamaları Formular ve Maske designer dokümanında bulabilirsiniz. Eğer sekme kartında Karakteristik tabanlı rapor PDF sadece yetersiz karakteristikler için seçeneğini etkinleştirirseniz, seçilen raporlar sadece alarm oluşan karakteristikler için kaydedilir. Burada seçilen değerlendirme stratejisi içinde O-QIS / Alarmlar altında etkin alarmlar kontrol edilir.

27 Verilerin Sıkıştırılması 27 Đstenilen ayarları yaptıktan sonra, Sonuçların kaydedilmesi için dağılım eşlemesi ekranını Tamam butonuna basarak terkediniz. Bundan sonra gelen ekranda ayarları kaydetmek istiyorsanız, Evet butonuna basarak onaylayınız Bu sorgulamayı Hayır butonuna basarak onaylarsanız yaptığınız aktüel ayarlar etkin olmazlar.

28 28 M-QIS Client - Langzeitanalyse Verilerin Ön Filtrelenmesi Veritabanı içeriğini veri sıkıştırma sırasında istenilen boyutlara sınırlamak için, Veritabanından oku diyalogunda ilgili seleksiyonları oluşturmak gerekmektedir. M-QIS Server Upload Reporting ile daha sonra veri sıkıştırmak istendiğinde oluşturulan seleksiyon ve istenilen dağılım eşlemesi arasında bir ilişik oluşturulup bu ikisi örtüştürülmeli, oluşturulan seleksiyonlar için mümkün olduğu kadar uygun isimler seçilmesine dikkat edilmelidir. Seleksiyon oluşturmak üzerine daha detaylı bilgiyi ve açıklamayı Q-DAS veritabanı kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

29 Verilerin Sıkıştırılması Veri Sıkıştırma Veri sıkıştırma M-QIS Server Upload Reporting ile gerçekleştirilir. Upload reporting içinde daha önceden oluşturulmuş seleksiyonlar ve dağılım eşlemelerini bireysel birleştirme ve bu bileşenleri Upload Reporting için bireysel görevler olarak kaydetme olanağınız vardır. Bu doküman içinde sadece veri sıkıştırmak için gerekli olan ayarlar anlatılacaktır. Daha ayrıntılı fonksiyon açıklamalarını M-QIS Server Upload Reporting dokümanlarında bulabilirsiniz M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting Bu ayarları gerçekleştirmek için ilk once M-QIS Server Upload Reporting programının çalıştırılması gerekmektedir. Bunun için Başlat / Programlar / Q-DAS-TOOLS / Q-DAS ME x / M-QIS-S Upload Reporting üzerinden programı seçiniz. Eğer qs-stat programı açık değilse şimdi M-QIS server programı açılacaktır ve Upload Reporting ara yüzü ekranda görünecektir. Bu zamana kadar oluşturulan kayıtlı Upload Reporting görevleri listesi görünür ve seçilebilir, etkinleştirilir ve başlatılabilir.

30 30 M-QIS Client - Langzeitanalyse Yeni butonu üzerinden yeni görevler tanımlamanız ve oluşturmanız mümkündür UploadReporting Konfigürasyonu Yeni butonu üzerinden seçiminizi yaptıktan sonra, otomatik olarak Reporting Konfigürasyon ekranı açılır. Konfigürasyona başlamadan önce, ekran açıldıktan sonra Pull-Down- Menüsü üzerinden Modul altında istenilen değerlendirme modülünün seçilmesi gerekir. Daha sonra bu Reporting Konfigürasyon ekranından diğer ayarları yapabilirsiniz.

31 Verilerin Sıkıştırılması 31 Reporting Konfigürasyon ekranında veri sıkıştırmak için bir görev oluşturmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen şu ayarların yapılması gerekmektedir: 1. Đsim Burada oluşturmak istediğiniz yeni göreve özel bir isim verebilirsiniz. Burada verdiğiniz ismin görevi mümkün olduğu kadar tanımlamasına dikkat ediniz. 2. Veritabanı Reporting Pull-Down-Menü üzerinden daha önce oluşturulan Veritabanı seleksiyonlarından (bakınız bölüm: Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden.) birini seçebilmek için, şimdi seçenek Veritabanı Reporting etkinleştirilmelidir.

32 32 M-QIS Client - Langzeitanalyse Açıklama: Sadece M-QIS Server Upload Reporting modülüne giriş yapan kullanıcının seçebileceği seleksiyonlar gösterilir. Standart olarak bu SuperUser kullanıcısıdır. Sadece Genel altında seçilen değerlendirme için (Proses analizi / Makine Yetelilik analizi...) seleksiyonlar gösterilir. 3. Olay (Zaman kontrolü) Olay altında, seçilen mevcut görevin bir defalık mı veya aralıklarla çalıştırılması gerektiğini seçiniz. Bunun için aşağıda belirtilen konfigürasyon olanaklarını seçebilirsiniz: Günlük olarak, belirtilen Zaman altında: Haftalık, Haftanın belirli bir gününde, ayarlanan başlangıç saatinde. Aylık belirlenen bir günde, ayarlanan başlangıç saatinde

33 Verilerin Sıkıştırılması 33 Aylık haftanın bir gününde Bir defalık belirlenen bir tarihte belirli bir başlangıç zamanında Her...Dakika döngüsel olarak belirli bir zaman dilimi içinde 4. Sonuçları Kaydetmek için Dağılım Eşleme Pull-Down-Menü üzerinden, seçilen modül için kaydedilen tüm Dağılım eşlemeleri (bakınız bölüm Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden.) seçenek olarak gösterilir.

34 34 M-QIS Client - Langzeitanalyse Gerekli ayarları yaptıktan sonra, bunları ekranı Kaydet butonu üzerinden terkederken devralabilirsiniz. Konfigürasyon ekranı kapanır ve yeni oluşturulan görev M-QIS Server Upload Reporting ara yüzünde seçilmek üzere listelenir.

35 Verilerin Sıkıştırılması Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir M-QIS Server Upload Reporting arayüzeyi içinde istenilen görev veya görevleri listeden seçme ve Etkinleştir butonu üzerinden çalıştırma olanağınız vardır. Etkinleştirilen görevler şimdi liste başında ve sembol sembolü ile ilk sütunda gösterilir. yerine Buton ile tüm etkin görevler başlatılır ve özel kaydedilen konfigürasyon ve ayarlara (Olay / Zaman ayarlı) uygun olarak gerçekleştirilir.

36 36 M-QIS Client - Langzeitanalyse Reporting ara yüzünün alt yarısında M-QIS Server Upload Reporting operasyonları protokol olarak listelenir. Bir kez mevcut görev bittikten sonra, protokol kayıtlarında Olay Bitti mesajı tarih ve bitiş zamanı ile birlikte görüntülenir. Buton edebilirsiniz. üzerinden çalıştırılan görevleri tek tek tekrar iptal Mevcut görevlerden birini düzenlemek istediğinizde, düzenlemek istediğiniz görevi işaretleyip butonuna basıp Reporting Konfigürasyonuna ulaşabilir ve istenilen düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Protokol Konfigurasyon üzerinden seçenek olarak hata mesajları administratöre gönderilebilir veya hata protokolleri standart yazıcı üzerinden yazdırılabilir.

37 Index 37 4 Index B Benchmark Grafik 13 Benchmark Seleksiyon 11 Benchmark toplam 11 Bölüştürmek için sonuçları siliniz 9 D Dağılımlar için Benchmark Raporları 16 Değerlendirme Görünüm 14 Değerlendirme Parça Tanım Değerleri 14 Değerlendirme Karakteristik görünüm 15 Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları 24 Değerlendirme stratejisi 25 G Garanti sınırlaması 3 H Ham değerler 10 K Karakteristik Seçimi 9 Konfigurasyon ismi 24 O Olay 32 P Parça Seçimi 9 R Rapor şablonu 17 Raporlar 15 S Seleksiyonlar için Benchmark Raporları 20 Sonuç alanları 10 U UploadReporting Konfigürasyonu 30 V Veri sıkıştırma 23 Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir 35 Verilerin Ön Filtrelenmesi 28 Verilerin Sıkıştırılması 23 Veritabanı Reporting 31 Veritabanından Oku 8 M M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting 29

O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System

O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System O-QIS MCA/CMM-Reporting Operator Information System Versiyon: 1/ Mayıs 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de

Detaylı

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DBM DB-Upload Versiyon: 1 / Ocak 2010 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DAS ME 8 Yükleme Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet:

Detaylı

1 Başlamadan Önce 3. 2 DentalExplorer ın Kullanım Konsepti 11. 3 DentalExplorer ın Seçenekler Menüsü 14

1 Başlamadan Önce 3. 2 DentalExplorer ın Kullanım Konsepti 11. 3 DentalExplorer ın Seçenekler Menüsü 14 1 Başlamadan Önce 3 1.1 DentalExplorer ın Konfigurasyonu 3 1.1.1 Destek 3 1.1.2 Genel 4 1.1.3 Dil 4 1.1.4 E-Mail 5 1.1.5 Printdesigner 5 1.1.6 Dışarıdan Bilgi Alımı 7 1.2 Kullanım Hakkında Genel Bilgiler

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Program menülerine üst taraftaki ( 1 ) menülerden ve programın sol tarafındaki ( 2 ) menülerden ulaşabiliriz. Şu an okumakta olduğunuz yardım kitapçığında

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web Imprint Bu kitapta yer alan bilgiler, ön bilgilendirme yapılmaksızın değiştirilebilir. Continental Automotive GmbH şirketinin böyle bir durum karşısında herhangi

Detaylı

Nubuto Kullanım Kılavuzu Proje yöneticisi

Nubuto Kullanım Kılavuzu Proje yöneticisi XTM International Ltd. tarafından yayımlanmış, İstanbul Arel Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri tarafından çevrilmiş, Dragoman Ltd. tarafından gözden geçirilmiştir. XTM International

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

Bosch Recording Station. Kurulum el kitabı

Bosch Recording Station. Kurulum el kitabı Bosch Recording Station tr Kurulum el kitabı Bosch Recording Station İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Güvenlik bilgileri 6 1.1 Kullanılan güvenlik sembolleri 6 1.2 Kurulum/konfigürasyon 6 1.3 İmha Etme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR STEEL ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR B Ö L Ü M 1 İ Ç İ N D E K İ L E R BÖLÜM 1. İÇİNDEKİLER BÖLÜM 2. GİRİŞ Bölüm 2-1 SİSTEM VE YAZILIM GEREKSİNİMLERİ 2 KURULUM 2 PROGRAMIN YAPISI 3 ÇALIŞMA ORTAMI İLE İLK TEMAS

Detaylı

Bosch Recording Station Appliance. Yazılım Kurulumu El Kitabı

Bosch Recording Station Appliance. Yazılım Kurulumu El Kitabı Bosch Recording Station Appliance tr Yazılım Kurulumu El Kitabı Bosch Recording Station Appliance İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Güvenlik bilgileri 6 1.1 Kullanılan güvenlik sembolleri 6 1.2 Kurulum/konfigürasyon

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr İçindekiler Yükleme ve Kurulum... 2 Teşekkür... 3 Başlarken... 4 Kullanıcı Arayüzü... 4 İlk Adımlar... 6 Proje Parametreleri... 7 Pafta Çerçevesi Seçimi... 9 Kat Bilgilerinin Girilmesi... 9 Yeni Kat Ekleme...

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı

Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı Kullanım kılavuzu LogControl DL yazılımı Versiyon 2.0.4.45 İçindekiler 1. Giriş 3 2. Programın yapısı 3 2.1 Ana menü.........................................................................................3

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

S a y f a i. Saygılarımızla

S a y f a i. Saygılarımızla S a y f a i SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü. Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri

Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü. Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri Ü c r e t l e n d i r m e M o d ü l ü Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 ABAKUS 360 NEDİR?... 3 PROGRAMA GİRİŞ... 3 GÖRÜŞME RAPORLARI... 4 BİRİM RAPORLARI... 5 Kontrol Panel... 5 Raporun Bölümünün

Detaylı

Giriş. Genel. Orion Bina Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu Giriş 1

Giriş. Genel. Orion Bina Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu Giriş 1 Giriş Genel Orion Bina Tasarım Sistemi, bina sistemlerinin 3-boyutlu analizi, kolon, perde, kiriş ve döşeme gibi yapı elemanlarının dizaynı ve donatı hesapları ile temel hesaplarının hazırlanması amacıyla

Detaylı