M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz"

Transkript

1 M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz Sürüm: 1 / Aralık 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim Tel.: +49/6201/ Fax: +49/6201/ Internet: Hotline: Tel.: +49/6201/ Fax: +49/6201/

2 2 M-QIS Client - Langzeitanalyse

3 Önsöz 3 Önsöz Yazılımı alırken göstermiş olduğunuz güvene teşekkür ederiz. Elinizdeki kullanım kitapçığı yazılımın önemli işlevlerini hızlı bir şekilde tanımanıza yardımcı olur. Diğer açıklamaları Online yardım menüsünde veya Web sayfamızda (http://www.q-das.de) doküman indir kısmında bulabilirsiniz. Q-DAS ürünleri ile çalışmalarınızda başarılar dileriz. Açıklama : Ürünlerimiz için çeşitli eğitimler vermekteyiz. Eğitimlerin içerikleri hakkında detay bilgileri adresinize memnuniyetle gönderebiliriz. Bununla ilgili bilgileri ve aktüel eğitim tarihlerini Web sitemizde bulabilirsiniz. Bundan başka ihtiyacınıza göre hazırlanmış şirketinizde verebileceğimiz eğitim tekliflerimizi içeriği ile birlikte tarafınıza sunabiliriz. Kendi kendinize çalışabilmek için konu ile ilgili istatistik kitaplarımızı sizlere önerebiliriz. Haklar ve Garanti Doküman hakları ve yazılım programı hakları tamamen Q-DAS GmbH & Co. KG şirketine aittir. Bu dokümanda veya program yardımında belirtilen konular her hangi bir özel açıklama ve düzenlemeye gerek kalmadan değiştirilebilir. Q-DAS GmbH & Co. KG şirketi bu dokümanla beraber her hangi bir sorumluluk altına girmez. Yazılım lisanslarının ve kullanım kitapçığının yasal olarak satın alınması programın lisans adedi kadar kullanılması içindir. Programın kopyası sadece veri güvenliği amacı ile yapılabilir (Çalışma CD si). Kim bu programı belirtilen amaç dışında çeşitli veri taşıyıcıları veya başka şekilde çoğaltırsa suç işlemiş olur. Garanti sınırlaması Tüm çabalara rağmen elinizdeki dökümanda da hataları tamamen yok etmek tamamen mümkün olmuyor. Hatalarla ilgili açıklamalarınız ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz (Bilgi: +90 (224)

4 4 M-QIS Client - Langzeitanalyse

5 Đçindekiler 5 Đçindekiler Önsöz... 3 Haklar ve Garanti... 3 Đçindekiler Giriş Q-DAS Ürünlerinin Bir Birine Uyumu Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Sıkıştırılan Verilerin Yüklenmesi Veritabanından Oku Bireysel Sonuçları Doğrudan Almak Raporlar ve Grafikler Grafikler Benchmark Grafik Diğer Görünüm Grafikleri Raporlar Dağılımlar için Benchmark Raporları Seleksiyonlar için Benchmark Raporları Verilerin Sıkıştırılması Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları Đstenilen Dağılım Tanımı Verilerin Ön Filtrelenmesi Veri Sıkıştırma M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting UploadReporting Konfigürasyonu Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir Index... 37

6 6 M-QIS Client - Langzeitanalyse

7 Giriş 7 1 Giriş M-QIS Client ürünü- Uzun Vadeli Analiz, büyük veri miktarlarını yüksek performansta analiz edebilme, proseslerinize bütünsel bir bakış olanağı sunabilmektedir. Değerlendirme sonuçları karakteristik ve / veya parça düzeyinde sıkıştırılabilir ve ilave olarak oluşturulan raporlarla(benchmarking) birlikte kaydedilebilir. Parça ve karakteristik durumlarına hızlı bir genel bakış atmanın yanında, daha önce yapılan değerlendirme ve onun sonuçlarından vazgeçmek zorunda kalmadan, kullanılan üretim veritabanından ham değerleri taşımak mümkündür. 1.1 Q-DAS Ürünlerinin Bir Birine Uyumu Veri depolama ve değerlendirme nedeniyle M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü, M-QIS Server Proses Analizi modülüne, veritabanı seçenekleri bağlamında tamamlayıcı olarak bakılmalıdır. Bu dökümanda M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünün M-QIS Server Proses analizi ve M-QIS Server UploadReporting modülleri ile birlikte verilen QDAS32.mdb kullanılarak bir birine uyum olanakları gösterilecektir.

8 8 M-QIS Client - Langzeitanalyse 2 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 2.1 Sıkıştırılan Verilerin Yüklenmesi Veritabanından Oku M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde menü Dosya / Veritabanı / Oku üzerinden veya Veritabanından Oku butonu üzerinden daha önce sıkıştırılmış verilere ulaşılabilir. Đstenilen veri grubunun seçilmesinden sonra Veritabanından Oku penceresini, seçilen verilerin yüklenmesi için Tamam butonuna basarak terk edebilirsiniz. Açıklama: Eğer Veritabanından Oku penceresinde her hangi bir kayıt bulunamamışsa, bu durumda muhtemel olarak daha önceden veri sıkıştırılması işleminin yapılmamış olduğu anlamı çıkar. Veri sıkıştırma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili açıklamayı bu dokümanda bölüm 3 bulabilirsiniz. Bu aşamada M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü için özel kayıtlar ve fonksiyonlar anlatılmalıdır. Diğer kayıtlar ve fonksiyonlar için daha detaylı açıklamaları Q-DAS Veritabanı dokümanında bulabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar düzgün bir görüntü elde edebilmek için, ekran Konfigürasyon, Parça seçimi, Karakteristik seçimi ve Filtre / Raporlar bölümlerine bölünmüştür.

9 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 9 Konfigürasyon Burada, modüle, seçilen değerlendirme stratejisine ve dağılım kriterlerine göre daha önceden sıkıştırılmış olan verileri daha iyi ayırabilmek için alt gruplar oluşturup seçim görselleştirilir. Parça seçimi içinde bir şeyler görebilmek için, daha önceden bu bölge içinde dağılım kriterleri seçilmelidir. Parça Seçimi Parça seçimi bölümünde, seçilmiş bölüme göre daha önceden veri sıkıştırılması yapılmış tüm parçalar, seçilmek üzere listelenmiştir. Ayrıca mausunuzun sağ tuşuna basarak gösterilen diyalog penceresinden seçilebilir parçalara ulaşmanız mümkündür. M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz içinde gösterilen seçimle, standart olarak diğer değerlendirme modüllerinde gösterilen Parça Sil yerine, Bölüştürmek için sonuçları siliniz kaydı teklif edilir. Bu kayıt üzerinden M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz için ilave olarak kaydedilen bilgileri (Sonuçlar, Raporlar) silebilirsiniz. Kontrol planı ve muhtemelen daha kaydedilmiş olan ham değerler değerlendirme modüllerinde olduğu gibi mevcuttur. Konfigürasyon altındaki bölümde seçilen tüm parçalar silindiğinde, otomatik olarak bununla ilgili liste de bir daha gösterilmeyecektir. Karakteristik Seçimi Karakteristik seçimi bölümünde, Parça seçimi bölümünde etkinleştirilen parça karakteristik yapısı, ilgili bölünme ile birlikte gösterilmektedir.

10 10 M-QIS Client - Langzeitanalyse Filtre / Raporlar Parça ve karakteristik seçimi ekranı içindeki görünümü daha düzgün hale getirebilmek için, özel olarak hazırlanan hızlı filtre ve komplex filtre ile bunları düzenleme olanağınız vardır. Basit Filtre seçeneğinde mevcut filtre kriterleri ile yapılan filtrelemeler, sadece veritabanından okuma sırasında aktif seçenek Ham değerleri yükle ile etkindir ve böylece parça ve karakteristik seçimi görüntüsünü etkilemez. Özel filtre oluşturma ile ilgili daha geniş bilgiyi Q-DAS Veritabanı kitapçığında bulabilirsiniz. Değerler, Karakteristikler ve Parça düzeyi alanlarına ek olarak M- QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde sonuç ve sonuç bölme alanlarına erişmeniz mümkündür. Bura üzerinden karakteristik kapsamını azaltma olanağınız vardır. Sonuç bölme alanları seçeneği üzerinden, filtre kriteri olarak, mevcut dağılım kriterleri seçenek olarak sunulur. Yani seçenek belirli bir dağılıma (örneğin Ay a göre dağılım) sınırlandırılabilir. Sonuç alanları seçeneği ile belirli veri sıkıştırma sonucunu filtreleyebilirsiniz. Sonuç filtresi için örnek: Açıklama: Sadece aktif seçenek Ham değerleri yükle filtresi ile değer alanları kullanılabilir. Eğer veri sıkıştırma sırasında parça ve/veya karakteristik düzeyinde sonuçlara ilave olarak PDF-Raporları da veritabanına kaydedilmek isteniyorsa, bunlar da Rapor sekmesi üzerinden aktüel seçilmiş düzey için (Parça veya Karakteristik) ön izleme olarak görüntülenebilirler.

11 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Bireysel Sonuçları Doğrudan Almak Tekil Benchmark raporlarını, verileri daha önceden yüklemeden direk olarak gösterebilirsiniz. Bunun için aşağıda açıklanan iki yöntemden bir tanesini seçebilirsiniz. Açıklama: Sadece seçilen Benchmark raporları görüntülenebilir. Benchmark raporları ile ilgili açıklamayı bu kitapçıkta bölüm altında bulabilirsiniz. Başka grafiklere de (bakınız bölüm 2.2.1) erişmek için, bölüm de açıklandığı gibi verilerin daha önceden yüklenmesi gerekmektedir. Menü noktası Görünüm / Benchmark / Benchmark toplam üzerinden istenilen bölüm için C- Değerleri Benchmark raporlarına erişebilirsiniz. Eğer veri yüklenmedi ise, bu durumda Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmark toplam Cpk-değerleri seçeneği ile otomatik olarak Bölüm seçme penceresi açılacaktır. Burada sadece istenilen bölümü seçebilirsiniz ve pencereyi Tamam butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz. Şimdi seçilen bölüm için Benchmark raporu görüntülenecektir. Menü Görünüm / Benchmark / Benchmark Seleksiyon üzerinden önceden oluşturulmuş Benchmark raporlarını direk görebilirsiniz. Kayıtlardaki seçeneklerden Benchmark Seleksiyon Cp-değerleri veya Benchmark Seleksiyon Cpkdeğerleri birini seçmekle Seleksiyon seçimi penceresi otomatik olarak açılır. Bu pencerede, mevcut olan tüm bölümler alt seleksiyon grupları ile seçenek olarak görüntülenir. Eğer bölümler için daha seleksiyon oluşturulmadıysa, bu durumda sadece ilgili bölüm gösterilir. Burada şimdi istenen seleksiyonu seçiniz ve pencereyi Tamam butonu ile kapatınız. Benchmark raporu pencereyi kapattığınızda otomatik olarak gösterilecektir.

12 12 M-QIS Client - Langzeitanalyse 2.2 Raporlar ve Grafikler Burada, sadece M-QIS Client uzun vadeli analiz modülünde mevcut olan özel raporlar, fonksiyonlar ve grafikler anlatılacaktır Grafikler Sıkıştırılmış verilerin düzgün şekilde gösterilmesi için, M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde, ilave olarak aşağıda listelenen grafikler kullanımınıza sunulmuştur. Daha önceden veri yüklemeden aşağıdaki grafikler bölüm de açıklandığı gibi görüntülenebilirler. Benchmark toplam Cp-değerleri Benchmark toplam Cpk-değerleri Benchmark Seleksiyon Cp-değerleri Benchmark Seleksiyon Cpk-değerleri Benchmark toplam 1 Benchmark toplam 2 Bölüm de açıklandığı gibi, verileri yükledikten sonra aşağıda listelenen yeni grafikler ayrıca kullanımınıza sunulmuştur. Benchmark yüklenmiş veriler Cp-değerleri Benchmark yüklenmiş veriler Cpk-değerleri Benchmark yüklenmiş veriler Cpi-değerleri Benchmark 1 Benchmark 2 Parça değerlendirme Parça tanım değerleri Parça değerlendirme Görünüm Parça değerlendirme Karakteristik bazlı görünüm

13 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Benchmark Grafik Görünüm / Benchmark menüsü üzerinden yapılan seçime uygun olarak ilgili Benchmark grafiği gösterilir. Aşağıda gösterilen grafik ay ve makine verilerine göre yapılan dağılım ile oluşturulur. Ekranda aylara göre bölünen veriler tek tek sütun grafiği şeklinde gösterilir Diğer Görünüm Grafikleri Parça değerlendirme menüsü üzerinden Değerlendirme Parça tanım değerleri, Değerlendirme Görünüm ve Değerlendirme Karakteristik görünümü grafiklerini gösterebilirsiniz.

14 14 M-QIS Client - Langzeitanalyse Değerlendirme Parça Tanım Değerleri Değerlendirme Parça tanım değerleri grafiği yüklenen parçaların bir listesi ile birlikte değerlendirme stratejisine göre hesaplanan değerlendirme notunu gösterir. Değerlendirme Görünüm Bu görünümde parça yeterlilik sonuçları ile birlikte değerlendirmelerini de görebilirsiniz. Grafik anlamları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir: Sütun grafiği ile yüzdelik gösterme Đyi değerlendirilen parça adedi Şartlı iyi parça adedi Kötü parça adedi Değerlendirilme miş parçalar Parça toplamı Yeterli karakteristik adedi Şartlı yeterli karakteristik adedi Yeterliliği olmayan karakteristik adedi Değerlendirilme miş karakteristikler Karakteristik toplamı Sütun grafiği ile yüzdelik gösterme

15 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 15 Değerlendirme Karakteristik görünümü: Bu grafik karakteristiklerin parçaya göre dağılımını listeler. Satırlar, kullanılan değerlendirme stratejisi içinde bulunan, parça notlandırmasına göre oluşur ( part grade). Her satırda karakteristik toplam adedi (Cs), bu karakteristiklerin yapabilirlik endeksine göre dağılımı (yeterli, şartlı yeterli, yeterli değil veya değerlendirilemedi) gösterilmektedir. Son satır bir sütunun genel toplamını içermektedir Raporlar Dosya / Rapor görünümü menüsü üzerinden M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülü için oluşturulan hazır raporları kullanabilirsiniz. Programla birlikte verilen kullanıma hazır raporlar Benchmark Cp (A4- yatay) ve Benchmark Cpk (A4-yatay) sayesinde, aktüel yüklenen verilerin ilgili raporlarını yazdırabilirsiniz. Formulardesigner modülü ile raporları kendi taleplerinize uygun hale getirebilir veya yeni raporlar oluşturabilirsiniz. Q-DAS Formular ve Maske designer kullanım kılavuzunda belirtilen konfigürasyon olanaklarına ilave olarak, M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde aşağıdaki ilave seçenekleri kullanabilirsiniz. Menü Dosya / Tasarımcı / Formular üzerinden Rapor seçimi ekranına ulaşabilirsiniz.

16 16 M-QIS Client - Langzeitanalyse Burada mevcut raporlardan bir tanesini modifiye etmek için seçme olanağına sahipsiniz. Bundan sonra Tamam butonu üzerinden Formulardesigner ara yüzeyine ulaşıp orada istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve seçilen raporu ihtiyacınıza uyumlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca Yeni butonu üzerinden de Formulardesigner ara yüzüne ulaşabilir ve orada yeni raporlar oluşturabilirsiniz Dağılımlar için Benchmark Raporları Aşağıda belirtilen örnek ile birlikte, belirli bir dağılım için yeni bir rapor şablonu oluşturup, bunun Benchmark raporu için kullanım olanağı gösterilecektir. Açıklama: Hangi verinin yüklendiğinden ve yüklenmesi gerektiğinden bağımsız olarak, bu raporun seçiminde sürekli atanan dağılımın tüm veri ifade veya rapor görünümü için kullanılır.

17 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi 17 Dağılım tabanlı bir rapor şablonuna örnek 1. Menü üzerinden Dosya / Tasarımcı / Formular ve görüntülenen rapor seçimi içinde Yeni butonu ile boş bir Formulardesigner ara yüzünü açınız. 2. Mousunuzun sağ tuşuna basarak ve seçenek üzerinden Yeni eleman seçerek aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz. Buradan qs- STAT Grafik listesinden istenilen Benchmark raporunu seçebilir ve Formulardesigner ekranına devralabilirsiniz.

18 18 M-QIS Client - Langzeitanalyse 3. Đstenilen grafiği, örneğin Benchmark toplam Cp-Değerleri çek ve bırak (Drag&Drop) yöntemi ile Formulardesigner arayüzüne çekildikten sonra, istenilen dağılım otomatik olarak otomatik gösterilen ekran üzerinden Dağılım seçimi sorgulanır. Đstenilen dağılımı işaretleyin ve ekrandan Tamam butonuna basarak ayrılın. 4. Daha sonra raporları tekrar çağırdığınızda, bu raporların bulunabilmesi için rapor verileri ile kesin olarak örtüşmeli, bu nedenle raporlarınızı serbest tanımladığınız isim altında kaydetmelisiniz. Bunun için Çıkış noktası seçimi (Liste) içinde Text-Seçimi / diğer Textler kısmına geçiniz. Text girişi alanında kendinize ait özel açıklamaları girebilirsiniz ve bunu çek ve bırak (Drag&Drop) fonksiyonu ile text girişi alanını Formulardesigner arayüzüne çekebilirsiniz. Özel metinler lisan değiştirildiğinde arayüz de otomatik olarak değişmez. Buna erişmek için Text DB grubu içinde gerekli metinler mevcuttur.

19 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Tamam butonu üzerinden Çıkış noktası seçimi (liste) ekranından çıkabilir ve Formulardesigner arayüzüne geri dönebilirsiniz. 6. Görüntülenen elemanları şimdi konfigüre edebilir ve pozisyonlayabilirsiniz. 7. Görüntülenen Benchmark grafiğine mousunuzun sağ tuşunu tıklayarak Özellikler / Benchmark Ayarları üzerinden aynı adı taşıyan ekrana ulaşabilirsiniz. Burada Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmark toplam Cpk-değerleri seçiniz ve daha sonra ekranı Tamam butonuna basarak terkediniz.

20 20 M-QIS Client - Langzeitanalyse Seleksiyonlar için Benchmark Raporları Aşağıdaki örnekte Benchmark raporlarını ifade etmek üzere, yeni bir rapor şablonu oluşturmak için olası bir yaklaşım ve bunun belirli bir dağılımın seleksiyonu için kullanılması gösterilmektedir. Açıklama: Hangi verinin yüklendiğinden ve yüklenmesi gerektiğinden bağımsız olarak, bu raporun seçiminde sürekli atanan dağılımın seleksiyonları tüm veri ifade veya rapor görünümü için kullanılır. Seleksiyon ve dağılım tabanlı rapor şablonuna örnek 1. Menü Dosya / Tasarım / Formular üzerinden ve görüntülenen rapor seçimi içinde yeni butonu ile boş bir Formulardesigner ara yüzünü çağırın. 2. Mousunuzun sağ tuşuna basarak ve seçenek üzerinden Yeni eleman seçerek aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz. Buradan qs- STAT Grafik listesinden istenilen Benchmark raporunu seçebilir ve Formulardesigner ekranına devralabilirsiniz.

21 Sıkıştırılan Verilerin Görselleştirilmesi Đstenilen grafiği, örneğin Benchmark toplam Cp-Değerleri çek ve bırak (Drag&Drop) yöntemi ile Formulardesigner arayüzüne çekildikten sonra, istenilen dağılım otomatik olarak, otomatik gösterilen ekran üzerinden Dağılım seçimi sorgulanır. Đstenilen dağılımı işaretleyin ve ekrandan Tamam butonuna basarak ayrılın. 4. Daha sonra raporları tekrar çağırdığınızda, bu raporların bulunabilmesi için rapor verileri ile kesin olarak örtüşmeli, bu nedenle raporlarınızı serbest tanımladığınız isim ile kaydetmelisiniz. Bunun için Çıkış noktası seçimi (Liste) içinde Text-Seçimi / diğer Textler kısmına geçiniz. Text girişi alanında kendinize ait özel açıklamaları girebilirsiniz ve bunu çek ve bırak (Drag&Drop) fonksiyonu ile text girişi alanını Formulardesigner arayüzüne çekebilirsiniz. Özel metinler lisan değiştirildiğinde arayüz de otomatik olarak değişmez. Buna erişmek için Text DB grubu içinde gerekli metinler mevcuttur. 5. Tamam butonu üzerinden Çıkış noktası seçimi (liste) ekranından çıkabilir ve Formulardesigner ara yüzüne geri dönebilirsiniz.

22 22 M-QIS Client - Langzeitanalyse 6. Görüntülenen elemanları şimdi konfigüre edebilir ve pozisyonlayabilirsiniz. 7. Görüntülenen Benchmark grafiğine mousunuzun sağ tuşunu tıklayarak Özellikler / Benchmark Ayarları üzerinden aynı adı taşıyan ekrana ulaşabilirsiniz. Burada Benchmark toplam Cpdeğerleri veya Benchmarkt toplam Cpk-değerleri seçiniz ve daha sonra ekranı Tamam butonuna basarak terkediniz.

23 Verilerin Sıkıştırılması 23 3 Verilerin Sıkıştırılması M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz modülünde verilere erişmek için, bu verilerin önceden uygun şekilde değerlendirilmesi ve sonuçların kaydedilmesi gerekmektedir (Veri sıkıştırma). Verilerin değerlendirilmesi taleplere uygun olarak M-QIS Server Proses analizi modülünde yapılmalıdır. Sonuçların kaydedilmesi daha sonra M-QIS Server Upload Reporting ile gerçekleştirilir. Birçok durumda proses verilerinin sıkıştırılması gerektiğinden, aşağıdaki uygulama ile ilgili açıklamalar M-QIS Server Proses analizini ilgilendirmektedir. Açıklama: M-QIS Server Makine Yeterlilik Analizi modülünde aşağıda bahsedilen tüm ayarları yapmak, kısıtlı değerlendirme olanakları nedeniyle mümkün değildir. Yapılan tüm ayarların M-QIS Server Upload Reporting tarafından devralınabilmesi için M-QIS Server Upload Reporting modülüne M-QIS Server Proses Analizi modülüne giriş yaptığınız kullanıcı ismini ve şifresini kullanarak bağlanmalısınız. Standart olarak burada SuperUser kullanıcısı kullanılmaktadır.

24 24 M-QIS Client - Langzeitanalyse 3.1 Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları Đstenilen Dağılım Tanımı Menü Seçenek / Sistem ayarları / Sonuçların kaydedilmesi için dağılım eşlemesi üzerinden aşağıda görüntülenen ekrana ulaşabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan tüm dağılımları tanımlayabilirsiniz. Konfigurasyon ismi altında daha önce kaydedilmiş olan eşlemeleri Pull-Down-Menüsü ile çağırabilirsiniz ve bunları düzenleyebilir veya sil butonu ile silebilirsiniz. Yeni Dağılım eşlemeleri oluşturmak için aşağıda açıklandığı şekilde hareket ediniz: Buton üzerinden Yeni seçiniz Otomatik açılan diyalogdan Yeni konfigürasyon ismi giriniz üzerinden oluşturulacak dağılım eşlemesi için yeni isim giriniz. Açıklama: Daha sonra yapılacak olası seçimlerde oluşturduğunuz bu dağılım eşlemesini tekrar bulabilmeniz için, bu dağılım eşlemesine işaret eden bir isim seçmeye dikkat ediniz.

25 Verilerin Sıkıştırılması 25 Değerlendirme stratejisi altında Pull-Down-Menü üzerinden sonuçların hesaplanması için bu dağılımda kullanılmak üzere yeni bir strateji seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus dağılımın seçilen stratejiye uygun olarak hesaplanacağı ve sadece bu strateji ile hesaplanan sonuçların kaydedileceğidir. Örneğin eğer seçilen değerlendirme stratejisinde hesaplanacak öğeler etkinleştirilmiş ise, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, parça düzeyinde sadece sonuçlar hesaplanır ve kaydedilir. Bu ayarları kontrol edebilmek için menü Konfigürasyon / Değerlendirme ekranından Konfigürasyon Değerlendirme ekranını açabilir ve eğer gerekli ise, Pull-Down-Menü (1) üzerinden istenilen değerlendirme stratejisini seçebilirsiniz. Talep değişken karakteristikler alanı üzerine mousunuzla tıkladığınızda Talepler ekranı açılır. Buradaki mevcut Parça toplam değerlendirme sekmesi üzerinden ilgili ayarları yapabilir ve görebilirsiniz. 1 Daha sonra istenilen Bölme basamağını mevcut ek bilgilerle Pull- Down-Menü üzerinden seçiniz. Veri sıkıştırma sırasında karakteristikler seçilen bölüm basamağına uygun olarak alt karakteristiklere bölünür ve değerlendirilir.

26 26 M-QIS Client - Langzeitanalyse Bundan başka sekmeler Parça tabanlı raporlar ve Karakteristik tabanlı raporlar üzerinden ilgili düzeylerin raporlarını PDF formatında veritabanına kaydetme olanağınız vardır. Açıklama: Raporları seçebilmek için bölüm Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden. içinde açıklanan ayarlara dikkat ediniz! Rapor seçimlerinde, etkin modulde seçilebilecek tüm raporların sürekli seçilebilir olmasına dikkat ediniz. Formulardesigner ile istediğiniz görüntüde hazırlayabileceğiniz özel raporları oluşturma olanağına sahipsiniz. Formulardesigner ile özel rapor oluşturma hakkında detaylı açıklamaları Formular ve Maske designer dokümanında bulabilirsiniz. Eğer sekme kartında Karakteristik tabanlı rapor PDF sadece yetersiz karakteristikler için seçeneğini etkinleştirirseniz, seçilen raporlar sadece alarm oluşan karakteristikler için kaydedilir. Burada seçilen değerlendirme stratejisi içinde O-QIS / Alarmlar altında etkin alarmlar kontrol edilir.

27 Verilerin Sıkıştırılması 27 Đstenilen ayarları yaptıktan sonra, Sonuçların kaydedilmesi için dağılım eşlemesi ekranını Tamam butonuna basarak terkediniz. Bundan sonra gelen ekranda ayarları kaydetmek istiyorsanız, Evet butonuna basarak onaylayınız Bu sorgulamayı Hayır butonuna basarak onaylarsanız yaptığınız aktüel ayarlar etkin olmazlar.

28 28 M-QIS Client - Langzeitanalyse Verilerin Ön Filtrelenmesi Veritabanı içeriğini veri sıkıştırma sırasında istenilen boyutlara sınırlamak için, Veritabanından oku diyalogunda ilgili seleksiyonları oluşturmak gerekmektedir. M-QIS Server Upload Reporting ile daha sonra veri sıkıştırmak istendiğinde oluşturulan seleksiyon ve istenilen dağılım eşlemesi arasında bir ilişik oluşturulup bu ikisi örtüştürülmeli, oluşturulan seleksiyonlar için mümkün olduğu kadar uygun isimler seçilmesine dikkat edilmelidir. Seleksiyon oluşturmak üzerine daha detaylı bilgiyi ve açıklamayı Q-DAS veritabanı kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

29 Verilerin Sıkıştırılması Veri Sıkıştırma Veri sıkıştırma M-QIS Server Upload Reporting ile gerçekleştirilir. Upload reporting içinde daha önceden oluşturulmuş seleksiyonlar ve dağılım eşlemelerini bireysel birleştirme ve bu bileşenleri Upload Reporting için bireysel görevler olarak kaydetme olanağınız vardır. Bu doküman içinde sadece veri sıkıştırmak için gerekli olan ayarlar anlatılacaktır. Daha ayrıntılı fonksiyon açıklamalarını M-QIS Server Upload Reporting dokümanlarında bulabilirsiniz M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting Bu ayarları gerçekleştirmek için ilk once M-QIS Server Upload Reporting programının çalıştırılması gerekmektedir. Bunun için Başlat / Programlar / Q-DAS-TOOLS / Q-DAS ME x / M-QIS-S Upload Reporting üzerinden programı seçiniz. Eğer qs-stat programı açık değilse şimdi M-QIS server programı açılacaktır ve Upload Reporting ara yüzü ekranda görünecektir. Bu zamana kadar oluşturulan kayıtlı Upload Reporting görevleri listesi görünür ve seçilebilir, etkinleştirilir ve başlatılabilir.

30 30 M-QIS Client - Langzeitanalyse Yeni butonu üzerinden yeni görevler tanımlamanız ve oluşturmanız mümkündür UploadReporting Konfigürasyonu Yeni butonu üzerinden seçiminizi yaptıktan sonra, otomatik olarak Reporting Konfigürasyon ekranı açılır. Konfigürasyona başlamadan önce, ekran açıldıktan sonra Pull-Down- Menüsü üzerinden Modul altında istenilen değerlendirme modülünün seçilmesi gerekir. Daha sonra bu Reporting Konfigürasyon ekranından diğer ayarları yapabilirsiniz.

31 Verilerin Sıkıştırılması 31 Reporting Konfigürasyon ekranında veri sıkıştırmak için bir görev oluşturmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen şu ayarların yapılması gerekmektedir: 1. Đsim Burada oluşturmak istediğiniz yeni göreve özel bir isim verebilirsiniz. Burada verdiğiniz ismin görevi mümkün olduğu kadar tanımlamasına dikkat ediniz. 2. Veritabanı Reporting Pull-Down-Menü üzerinden daha önce oluşturulan Veritabanı seleksiyonlarından (bakınız bölüm: Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden.) birini seçebilmek için, şimdi seçenek Veritabanı Reporting etkinleştirilmelidir.

32 32 M-QIS Client - Langzeitanalyse Açıklama: Sadece M-QIS Server Upload Reporting modülüne giriş yapan kullanıcının seçebileceği seleksiyonlar gösterilir. Standart olarak bu SuperUser kullanıcısıdır. Sadece Genel altında seçilen değerlendirme için (Proses analizi / Makine Yetelilik analizi...) seleksiyonlar gösterilir. 3. Olay (Zaman kontrolü) Olay altında, seçilen mevcut görevin bir defalık mı veya aralıklarla çalıştırılması gerektiğini seçiniz. Bunun için aşağıda belirtilen konfigürasyon olanaklarını seçebilirsiniz: Günlük olarak, belirtilen Zaman altında: Haftalık, Haftanın belirli bir gününde, ayarlanan başlangıç saatinde. Aylık belirlenen bir günde, ayarlanan başlangıç saatinde

33 Verilerin Sıkıştırılması 33 Aylık haftanın bir gününde Bir defalık belirlenen bir tarihte belirli bir başlangıç zamanında Her...Dakika döngüsel olarak belirli bir zaman dilimi içinde 4. Sonuçları Kaydetmek için Dağılım Eşleme Pull-Down-Menü üzerinden, seçilen modül için kaydedilen tüm Dağılım eşlemeleri (bakınız bölüm Fehler! Verweisquelle konnte nicht gefunden werden.) seçenek olarak gösterilir.

34 34 M-QIS Client - Langzeitanalyse Gerekli ayarları yaptıktan sonra, bunları ekranı Kaydet butonu üzerinden terkederken devralabilirsiniz. Konfigürasyon ekranı kapanır ve yeni oluşturulan görev M-QIS Server Upload Reporting ara yüzünde seçilmek üzere listelenir.

35 Verilerin Sıkıştırılması Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir M-QIS Server Upload Reporting arayüzeyi içinde istenilen görev veya görevleri listeden seçme ve Etkinleştir butonu üzerinden çalıştırma olanağınız vardır. Etkinleştirilen görevler şimdi liste başında ve sembol sembolü ile ilk sütunda gösterilir. yerine Buton ile tüm etkin görevler başlatılır ve özel kaydedilen konfigürasyon ve ayarlara (Olay / Zaman ayarlı) uygun olarak gerçekleştirilir.

36 36 M-QIS Client - Langzeitanalyse Reporting ara yüzünün alt yarısında M-QIS Server Upload Reporting operasyonları protokol olarak listelenir. Bir kez mevcut görev bittikten sonra, protokol kayıtlarında Olay Bitti mesajı tarih ve bitiş zamanı ile birlikte görüntülenir. Buton edebilirsiniz. üzerinden çalıştırılan görevleri tek tek tekrar iptal Mevcut görevlerden birini düzenlemek istediğinizde, düzenlemek istediğiniz görevi işaretleyip butonuna basıp Reporting Konfigürasyonuna ulaşabilir ve istenilen düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Protokol Konfigurasyon üzerinden seçenek olarak hata mesajları administratöre gönderilebilir veya hata protokolleri standart yazıcı üzerinden yazdırılabilir.

37 Index 37 4 Index B Benchmark Grafik 13 Benchmark Seleksiyon 11 Benchmark toplam 11 Bölüştürmek için sonuçları siliniz 9 D Dağılımlar için Benchmark Raporları 16 Değerlendirme Görünüm 14 Değerlendirme Parça Tanım Değerleri 14 Değerlendirme Karakteristik görünüm 15 Değerlendirme Modülünde Hazırlık Ayarları 24 Değerlendirme stratejisi 25 G Garanti sınırlaması 3 H Ham değerler 10 K Karakteristik Seçimi 9 Konfigurasyon ismi 24 O Olay 32 P Parça Seçimi 9 R Rapor şablonu 17 Raporlar 15 S Seleksiyonlar için Benchmark Raporları 20 Sonuç alanları 10 U UploadReporting Konfigürasyonu 30 V Veri sıkıştırma 23 Veri Sıkıştırmayı Gerçekleştir 35 Verilerin Ön Filtrelenmesi 28 Verilerin Sıkıştırılması 23 Veritabanı Reporting 31 Veritabanından Oku 8 M M-QIS Server Ayarları- Upload Reporting 29

1x1 Q-EMPB. Đlk Numune Program Paketi. Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005. Copyright 2009

1x1 Q-EMPB. Đlk Numune Program Paketi. Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005. Copyright 2009 1x1 Q-EMPB Đlk Numune Program Paketi Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail:

Detaylı

M-QIS-Server Reporting-Sistem

M-QIS-Server Reporting-Sistem M-QIS-Server Reporting-Sistem Sürüm: 1 / Mart 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Detaylı

SAUPORT V3 (2014) Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

SAUPORT V3 (2014) Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi SAUPORT V3 (2014) Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi ne aittir. "Uzaktan

Detaylı

CAEeda TM GENEL TANITIM. EDA Tasarım Analiz Mühendislik

CAEeda TM GENEL TANITIM. EDA Tasarım Analiz Mühendislik CAEeda TM GENEL TANITIM EDA Tasarım Analiz Mühendislik İÇİNDEKİLER 1. FARE TUŞLARININ GÖSTERİMİ...2 2. CAEeda TM YAZILIMININ GÖRSEL ARAYÜZ YAPISI...3 3. CAEeda TM VARSAYILAN İKON PANELİ TANIMLAMALARI...4

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

Usta Aritmetik Bayi Kontrol Programı Kullanım Kılavuzu (V.1.3.0)

Usta Aritmetik Bayi Kontrol Programı Kullanım Kılavuzu (V.1.3.0) Usta Aritmetik Bayi Kontrol Programı Kullanım Kılavuzu (V.1.3.0) A. Öğretmen Girişi a b c d B. Ana Menü a. Kullanıcı bilgisi : Bu alana yazılacak bilgiyi size Usta Aritmetik firması sağlamaktadır. b. Şifre

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU TERME-2015 1. GĠRĠġ MOS modülü 6111 Sayılı Kanun Teşviki kanunu

Detaylı

GoFeed Kullanıcı Arayüzü

GoFeed Kullanıcı Arayüzü GoFeed Kullanıcı Arayüzü GoFeed temel olarak yayıncıların, reklamverenlerin ürün/fırsat bilgilerine ulaşabildiği feed sistemidir. Yayıncılar oluşturdukları feedler ile kullanıcıları ürünlerin/fırsatların

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS)

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) AGENT KULLANIM DOKÜMANI HİZMETE ÖZEL 1/21 Rev. 1 İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER 2 1.1. AYARLAR... 3 1.2. YENİLE... 7 1.3. BİLDİRİM VE GÖREVLER... 9 1.4. ENVİSİON ANA

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

www.elektrikogretmenleri.com

www.elektrikogretmenleri.com FIREWORKS (MENU OLUŞ TURMA) 1 Önce Başlat menüsü Programlar Adobe Web Premium CS3 Adobe Fireworks CS3 kısayol simgesi ile Fireworks programı açılır. 2 Fireworks programı açıldığında Karşımıza gelen Yeni

Detaylı

Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu

Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu - SAMBA Uygulaması - Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu Türkçe İstanbul, 12.10.2010 Doküman Değişim Takibi Tarih Versiyon Değişikliği Yapan Değişiklik Tanımı 12.10.2010 1 Açelya Atilla Belge Yaratıldı

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Fiş listelerinden de hatırlanacağı gibi pull down menüden fiş menü tercihleri veya görsel butonlardan Yeni, Değiştir, İzle, Sil, Kopyala ile kasa tahsilat ödeme ekranı açılır. Kasa tahsilat ve ödeme fişleri

Detaylı

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Versiyon 1 Güncelleme Tarihi 29 Ocak 2013 Güncelleme Nedeni - PC Uygulaması, Windows platformundaki masaüstü PC ler üzerinde çalışır.

Detaylı

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu

Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Elektra Raporlama Sistemi Sunumu Raporlama Araçları Açıklamaları: 1-Seçilen nesneyi raporlar. 2-Yeni boş bir rapor eklemeyi sağlar. 3-Seçilen raporları düzenlemeyi sağlar. 4-Seçilen raporu siler. 5-Seçilen

Detaylı

Hukuk Parter Rapor Modülü (Q-Biz Viewer) Kullanım Klavuzu

Hukuk Parter Rapor Modülü (Q-Biz Viewer) Kullanım Klavuzu Hukuk Parter Rapor Modülü (Q-Biz Viewer) Kullanım Klavuzu Hukuk Partner Rapor Modülü (Q-Biz Viewer) Kullanım Klavuzu İÇİNDEKİLER Hukuk Partner Rapor Modülü... 3 Bir Raporu Çalıştırmak... 4 Rapor Serbest

Detaylı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Bu Eğitim Dokümanı Bilişim Merkezi Modelleme Grubu Öğrencileri Tarafından Hazırlanmıştır. İçindekiler Kurumsal Grup E-Posta Nedir?... 2 Amaçlar... 3 1. Liste Talebinde

Detaylı

Temel Sağlık İstatistikleri Modülü TSİM Hizmet Detay Belgesi HDB Halk Sağlığı Müdürlüğü HSM Toplum Sağlığı Merkezi TSM Aile Sağlığı Merkezi

Temel Sağlık İstatistikleri Modülü TSİM Hizmet Detay Belgesi HDB Halk Sağlığı Müdürlüğü HSM Toplum Sağlığı Merkezi TSM Aile Sağlığı Merkezi ÇORUM, KASIM 2012 2 Kısaltmalar Temel Sağlık İstatistikleri Modülü Hizmet Detay Belgesi Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi Aile Sağlığı Merkezi Halk Sağlığı Laboratuvarı Kanser Erken Teşhis

Detaylı

1x1 solara. Denetim Süreçleri Yapabilirlik Kontrolü Program Paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009

1x1 solara. Denetim Süreçleri Yapabilirlik Kontrolü Program Paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009 1x1 solara Denetim Süreçleri Yapabilirlik Kontrolü Program Paketi Versiyon: 1 / Şubat 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24

Detaylı

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT)

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) ANTALYA BAROSU Meltem Mah. 3822 Sok. Baro Han 2.KAT MERKEZ / ANTALYA Tel : 0 242 238 61 55 Faks : 0 242 237 10 73 İnternet:http://www.antalyabarosu.org.tr CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT)

Detaylı

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

Web tabanlı altyapı sayesinde her cihazdan erişilebilir ve düzenlenebilir dokümanlar oluşturulup anında paylaşılabilir.

Web tabanlı altyapı sayesinde her cihazdan erişilebilir ve düzenlenebilir dokümanlar oluşturulup anında paylaşılabilir. Eğitimde Google Doküman Uygulamaları 1.1 Google Uygulamalarına Giriş Google Doküman uygulamaları, hem öğretmenler, hem öğrenciler, hem de veliler için birçok farklı özellik sağlar. Kelime işleme, elektronik

Detaylı

Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Öğrenci Kullanım Kılavuzu Öğrenci Kullanım Kılavuzu Web tabanlı ALMS adresinizden sisteminize web tarayıcınızla (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Safari vb.) giriş yapınız. Açılan sayfada gerekli alanlara kullanıcı adı

Detaylı

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU Ekim 2015 İçindekiler 1. HAL KAYIT SİSTEMİ NE GİRİŞ... 2 2. HAL HAKEM HEYETİ BAŞVURU OLUŞTURMA SÜRECİ... 2 2.1. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİN

Detaylı

POLİKLİNİK DEFTERİ. Amacı;

POLİKLİNİK DEFTERİ. Amacı; POLİKLİNİK DEFTERİ Amacı; Poliklinik Defteri, Polikliniğe başvuran hastaların poliklinik içerisindeki tedavi işlemlerinin sisteme giriş yapıldığı kısımdır. Ayaktan başvuran hastaların Anamnez, Karar ve

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU 1 GİRİŞ Bu doküman içerisinde, hizmete sunulan Uzaktan Eğitim Sistemi (UZEM) öğrenci ekranlarının kullanımına yönelik yardım içeriği bulunmaktadır.

Detaylı

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU YÖNETİM PANELİ 1-Kategori Tanımlama: Sistemde öncelikle kategori eklemelisiniz. Kategori eklemek için işlemler menüsünden kategoriler sekmesini tıklayınız.

Detaylı

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğretim Elemanı Yeni. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğretim Elemanı Yeni. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi MEBİS Kullanım Kılavuzu Öğretim Elemanı Yeni 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi İçindekiler 1. Uzem 1. Uzem mebis.medipol.edu.tr adresine girdiğinizde sol alt tarafta bulunan seçeneklerden "Muzem

Detaylı

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu EMANUSCRIPT YAZAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU 1. Sisteme Giriş Sisteme Kayıtlı Yazar ise Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu e-mail adresidir) ve şifresini

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2015 Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile ilgili her türlü teknik destek için Bilgi İşlem Daire

Detaylı

MEKAN TAKİP UYGULAMASI

MEKAN TAKİP UYGULAMASI Imona Technologies Ltd. www.imona.com ITU Ayazaga Kampusu, Teknokent ARI-3, No: B204-2, 34469, Maslak, Istanbul, Turkey Tel: +90 212 366 57 46 Fax: +90 212 366 5802 MEKAN TAKİP UYGULAMASI Sosyal Görüntü

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ. BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI. AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ. BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI. AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU 1. GENEL BĠLGĠLER... 1 2. Ana Sayfa... 4 3. MukWeb Sayfaları...

Detaylı

1x1 qs-stat. Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009

1x1 qs-stat. Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009 1x1 qs-stat Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi Versiyon: 1 / Şubat 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0

Detaylı

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT)

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) MERSİN BAROSU ADLİYE SARAYI KAT:2 MERKEZ/MERSİN Telefon : 03242313127 Fax : 03242382959 Internet : www.mersinbarosu.org.tr E-mail : info@mersinbarosu.org.tr CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu

Detaylı

AdverTech Dijital Tabela Yönetim Yazılımı Kullanım Klavuzu

AdverTech Dijital Tabela Yönetim Yazılımı Kullanım Klavuzu AdverTech Dijital Tabela Yönetim Yazılımı Kullanım Klavuzu 1. AdverTechDS Yönetim Paneline Giriş... 2 2. Hiyerarşi Tanımlama... 3 3. Kullanıcı Tanımlama... 4 4. Cihaz Tanımlama... 5 5. Cihaz Kurulumu...

Detaylı

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. Personel Modülü Kullanım Kılavuzu

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. Personel Modülü Kullanım Kılavuzu Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Personel Modülü Kullanım Kılavuzu 1 1. GİRİŞ... 3 2. YÖNETİCİ GİRİŞİ... 4 3. PERSONEL TANIMLARI... 4 3.1 Personel Tanımlarına Erişim... 4 3.2 Personel

Detaylı

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ 1-)Kullanıcı,tarayıcının adres çubuğuna, bağlı bulunduğu ilin sytp linkini yazdığı zaman karşısına ilk olarak sağ taraftaki gibi bir ekran gelir. 2-)Sisteme üye olacak olan eczane kullanıcısı sağ taraftaki

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr KULLANIM KILAVUZU Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr RESERVE ONLİNE REZERVASYON YAZILIMI KULLANIM KİTABI...3 ADMİN PANELİ... 3 Admin Panel Giriş (Login)... 3 Yönetim Paneli... 3 OTEL

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

Conficy 2014. Efficy 2014 Kullanıcı Kılavuzu. Oturum Açma. Ana Ekran. Alan Ekleme. Formlar

Conficy 2014. Efficy 2014 Kullanıcı Kılavuzu. Oturum Açma. Ana Ekran. Alan Ekleme. Formlar Conficy 04 Efficy 04 Kullanıcı Kılavuzu Oturum Açma Ana Ekran Alan Ekleme 4 Formlar Oturum açma İnternet tarayıcınızı açınız ve Conficy e ait web adresini tuşlayınız. Bu adresi bilmiyorsanız, Favoriler

Detaylı

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma 1 / 15 GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma Geçmiş dönemden kalan faturalarınızı efinans Portal e yükleyerek efinans ın arşivleme hizmetinden 10 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. efinans a

Detaylı

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri

Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri Örgün Öğrenci Sistemi Anadolu Üniversitesinde öğretim elemanlarının verdikleri derslerle ilgili yoklama, not girişi yapabildikleri ve öğrencilerin aldıkları derslerle ilgili bilgileri görebildikleri sistemdir.

Detaylı

Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Öğrenci Kullanım Kılavuzu Öğrenci Kullanım Kılavuzu Web tabanlı ALMS adresinizden sisteminize web tarayıcınızla (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Safari vb.) giriş yapınız. Açılan sayfada gerekli alanlara TC kimlik numaranızı

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK YÜKSEK OKULU

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK YÜKSEK OKULU T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK YÜKSEK OKULU SİSTEM ANALİZİ VE TASARIM (POLİÇE TAKİP PROGRAMI) Kadir DİREK 08742057 BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE PROGRAMLAMA P22B İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 2

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Akdeniz Üniversitesi Enstitü Başvuru Programına https://bys.akdeniz.edu.tr/enstitu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) İçindekiler EBA Dosya Nedir?... 1 Kimler kullanabilir?... 2 Uygulama Ne işe Yarar?... 2 Sisteme internet üzerinden giriş nasıl yapılır?... 2 Yeni bir klasör

Detaylı

ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU

ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU AÇILIŞ Programa giriş yaptığınızda karşınıza destek sayfamız gelecektir. Buradan program kullanımı ve olası hatalar hakkında bilgiler alabilir, güncellemeler ve gerekli programların

Detaylı

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa Hugin ALPHA Alpha ER-425TX ER-350N BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 Bilgisayar

Detaylı

HR- Şemalar Modülü. Kullanıcı Kitabı

HR- Şemalar Modülü. Kullanıcı Kitabı HR- Şemalar Modülü Kullanıcı Kitabı 1 İnsan Kaynakları - Şemalar Modülü Genel Bakış Şemalar modülünde organizasyon modülünde tanımlamış olduğunuz birimler arası ilişkilere göre organizasyon şemasını görüntüleyebilirsiniz.

Detaylı

HALK SAĞLIĞI LABORATUARI WEB MODÜLÜ

HALK SAĞLIĞI LABORATUARI WEB MODÜLÜ HALK SAĞLIĞI LABORATUARI WEB MODÜLÜ SIRASIYLA YAPILACAK İŞLEMLER ve SORULMASI MUHTEMEL SORULAR: 1. Web modülüne giriş yapma (Login) --> Kullanıcı Adı ve Şifre nasıl alınır? 2. Hastanın muayene işlemleri

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

VET ON KULLANIM KLAVUZU

VET ON KULLANIM KLAVUZU VET ON KULLANIM KLAVUZU TEMEL KULLANIM BİLGİLERİ Sürüm: Ön İzleme.1 Not: Ön İzleme sürümü için oluşturulmuş dokümandır. Release sürüm notlarını içermez. Zaman içerisinde klavuz içerisinde yer alan bilgiler

Detaylı

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü

Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Ecza Depolarına Ait E-Fatura Aktarım Modülü 1 1. SELÇUK/AS/NEVZAT/DİLEK Ecza Depoları E-Fatura Aktarımı.. 3 2. HEDEF Ecza Deposu E-Fatura Aktarımı..

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali www.neosinerji.com.tr / www.babonline.com.tr TEKNİK DESTEK e-mail: acentedestek@mapfregenelsigorta.com tel: 212 334 90 90 MAPFRE GENEL SİGORTA SİSTEME

Detaylı

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR

Avrasya Üniversitesi. Tuncay AYDEMİR Avrasya Üniversitesi Moodle Sistemi Kullanım Klavuzu Hazırlayan Tuncay AYDEMİR Moodle Nedir? Moodle; Öğrenci eğitimci arasında internet ortamında paylaşımların yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Eğitimci

Detaylı

MATRİKS VERİ TERMİNALİ GELİŞMİŞ ALARM

MATRİKS VERİ TERMİNALİ GELİŞMİŞ ALARM MATRİKS VERİ TERMİNALİ GELİŞMİŞ ALARM Versiyon 7.0.8 1.12.2013 Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. MATRİKS VERİ TERMİNALİ GELİŞMİŞ ALARM İçindekiler 1. İlk Bilgiler... 2 2. Sekmeler (Alarm Tanımlama

Detaylı

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti.

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti. Çağrı Takip Sistemi Bilin Çağrı Takip Sistemi ne, Internet Explorer adres sahasına http://www.bilin.com yazarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Çağrı Sistemine girebilmeniz için gerekli olan Kullanıcı

Detaylı

4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları

4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları 4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları ADIM 1: Ana Sayfadayken sol sekmede bulunan Başvuru sekmesine tıklayınız. Projelerinizi ve Sonuç Bilgilerinizi girmek için karşınıza çıkan

Detaylı

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KISA TANITIM DOKÜMANI PROGRAMDA NELER VAR Bu doküman, Kolay Sipariş Takibi programının temel özelliklerini size kısaca tanıtmak ve programı kısa sürede kavramanızı sağlanmak için

Detaylı

AKINSOFT ProKuaför. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT ProKuaför. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve kurumsallaşmak isteyen tüm kuaförlere hitap eden programı

Detaylı

EBA İŞ SÜREÇLERİ TEDARİKÇİ ÖDEME TALEBİ Ver 1.0

EBA İŞ SÜREÇLERİ TEDARİKÇİ ÖDEME TALEBİ Ver 1.0 EBA İŞ SÜREÇLERİ TEDARİKÇİ ÖDEME TALEBİ Ver 1.0 Yazılıma aşağıdaki internet adresi üzerinden girebilirsiniz. Şirket ağı üzerinden giriş yaptığınızda EBA ya şifre yazmadan giriş yapabilirsiniz. Şirket dışı

Detaylı

TÜRKÇE KULLANIM KILAVUZU

TÜRKÇE KULLANIM KILAVUZU KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI AKADEMİK BİLGİ SİSTEMİ (ABİS) Otomasyon Programı TÜRKÇE KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER ABİS Nedir?... 2 Sistem Gereksinimleri...

Detaylı

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler Vodafone Cep Sağlık Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Sayfa Adı Sayfa Numarası Kullanıcı Girişi 2 Profilim 3 Acil Durum Sağlık Bilgilerim 4 Özlük Bilgilerim 5 Sağlık

Detaylı

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU ŞUBAT - 2014 PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA GELİŞTİRME VE DESTEK ŞUBESİ 1 İçindekiler GİRİŞ......3 1. HARCAMA BİRİMLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER..3 1.1.

Detaylı

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT)

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) ANKARA BAROSU ADLİYE SARAYI KAT:5 SIHHİYE/ANKARA Telefon : 4167200 Fax : 3092237 Internet : www.ankarabarosu.org.tr E-mail : ankarabarosu@ankarabarosu.org.tr CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu

Detaylı

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi: Giriş ekranınd sisteme giriş yapılır. dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılarak Sistem Ekranı: 4 2 1 2 3 Klasörler

Detaylı

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU www.kap.org.tr ye İlişkin Kılavuz Her türlü sorunuz için kapdestek@mkk.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. ANA SAYFADAKİ SORGU ALANLARI 1. Bildirimler https://www.kap.org.tr/tr/

Detaylı

Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Öğretim Elemanı - Sınav Sonuç Giriş İşlemleri

Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Öğretim Elemanı - Sınav Sonuç Giriş İşlemleri Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Öğretim Elemanı - Sınav Sonuç Giriş İşlemleri Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde, Öğretim Elemanı yetkisi kapsamında aşağıdaki ekran (Ekran 1) açılır. Bu belgede genel kullanım

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir.

KULLANIM KILAVUZU. Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir. Programın Ekran görüntüsü şekildeki gibidir: KULLANIM KILAVUZU Programda veri gireceğiniz yerler beyaz renklidir. Sarı renkli alanlar hesaplama veya otomatik olarak gelen bilgilerdir. Banka: Program kurulduğunda

Detaylı

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) ESKİŞEHİR BAROSU

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) ESKİŞEHİR BAROSU ESKİŞEHİR BAROSU Adliye Sarayı Kat:3 No:346 ESKİŞEHİR Telefon : (0222) 240 14 00 Fax : (0222) 240 71 70 Internet : www.eskisehirbarosu.org.tr E-mail : info@eskisehirbarosu.org.tr CMK Asistan Atama Sistemi

Detaylı

İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU İZMİR BUCA 1. ve 2. ETAP KONUT PROJELERİNDEN ARTAN 138 KONUT PROJESİ TERCİH SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU Şekil 1: Online Üye Hizmetleri Ana Sayfa OYAK WEB Sayfası ONLINE ÜYE HİZMETLERİ Bölümünün altında yer

Detaylı

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 İçindekiler Flow nedir? Bir Flow hesabı oluşturmak Oturum açmak Flow Hesabınız Genel Görünüm Flow Hesabınız Kullanım + Add (ekle butonu) Bibliography (Künye/Atıf butonu)

Detaylı

VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR?

VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR? VISION LINK PROGRAMINDA ŞANTİYE SINIRI VE BÖLGE UYARILARI NASIL KURULUR? Vision Link Programında Şantiye Sınırı Uyarısı ve Bölge Uyarısı Oluşturma Adımları Vision Link te makinalarınızın çalıştığı yerde

Detaylı

TSN Portal. Kullanım Kılavuzu

TSN Portal. Kullanım Kılavuzu TSN Portal Kullanım Kılavuzu KAYAPORT 2012 1 İÇİNDEKİLER: A. TSN PORTAL SİSTEMİNE GİRİŞ 1. Başlarken 2. TSN Ekranına Giriş 3. TSN Portal Ara Yüzü 3.1. Menüler 3.1.1. Yeni Servis Kaydı 3.1.2. Servis Listesi

Detaylı

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi MEBİS Kullanım Kılavuzu Öğrenci 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi İçindekiler 1. Uzem 1. Uzem Seçili haftaya öğretim elemanının eklediği bir canlı ders varsa dersin başlığı üzerine tıklayınız açılan

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Akdeniz Üniversitesi Enstitü Başvuru Programına https://bys.akdeniz.edu.tr/enstitu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı

OPERATÖR SERVİSLERİ. Kullanıcı Kılavuzu

OPERATÖR SERVİSLERİ. Kullanıcı Kılavuzu OPERATÖR SERVİSLERİ Kullanıcı Kılavuzu Versiyon Tarih Yazan Tanım 1.0 01-08-2013 Burcu Kayacık Yalman Turkcell Servisleri 2.0 08-10-2014 Burak Şanlı Vodafone Servisleri 2.1 17-10-2014 Gül GÖNLÜBEYAZ Düzenlemeler

Detaylı

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DERS SEÇME BİLGİ DOKÜMANI

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DERS SEÇME BİLGİ DOKÜMANI T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DERS SEÇME BİLGİ DOKÜMANI Ocak 2014-1 - 30.01.2014 İçindekiler 1. Ders Seçme Ekranının Açılması... 3 2. Ders Seçme Ekranındaki Bilgiler... 3 2.1. Öğrenci

Detaylı

FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ.

FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ. FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ. VEBIAN V1.5 TANITIM VE YARDIM DOKÜMANI 08.02.2015 İçindekiler Amaç ve Kapsam... 2 Vebian Studio... 3 Veri Kaynakları... 3 Paneller... 8 Tablolar...

Detaylı

Turgut Özal Üniversitesi WEB Sitesi Kullanım Kılavuzu

Turgut Özal Üniversitesi WEB Sitesi Kullanım Kılavuzu Turgut Özal Üniversitesi WEB Sitesi Kullanım Kılavuzu Temmuz 2012 Turgut Özal Üniversitesi web sitesi yönetim paneline aşağıdaki link yardımıyla ulaşabiliriz. http://www.turgutozal.edu.tr/webmin/ Karşımıza

Detaylı

ANDROID CİHAZLAR İÇİN META TRADER 4 KULLANIM KILAVUZU

ANDROID CİHAZLAR İÇİN META TRADER 4 KULLANIM KILAVUZU ANDROID CİHAZLAR İÇİN META TRADER 4 KULLANIM KILAVUZU Öncelikle android markete (https://play.google.com) gidilerek arama kısmına Meta Trader 4 yazılır. Arama sonuçlarında aşağıdaki gibi programın logosu

Detaylı

MARM ASSISTANCE YOL YARDIM SİSTEMİ

MARM ASSISTANCE YOL YARDIM SİSTEMİ MARM ASSISTANCE YOL YARDIM SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU Nisan 2013 MARM ASSISTANCE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ Yenişehir Mh. Mustafa Akyol Sk. Grup Center İş Mrkz. No:9/158 34912 Kurtköy Pendik/İSTANBUL Tel

Detaylı

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Dilimleme Photoshop ta üzerinde çalışılan resim dosyaları, düzenlenen fotoğraflar veya tasarlanan sayfalar web ortamında kullanılmak üzere hazırlanabilir. Bir web sayfasını

Detaylı

ADVANCITY ALMS KULLANIM KILAVUZU: Uzaktan Eğitim Sistemini kullanabilmek için dl.adanabtu.edu.tr adresine giriş yapılır.

ADVANCITY ALMS KULLANIM KILAVUZU: Uzaktan Eğitim Sistemini kullanabilmek için dl.adanabtu.edu.tr adresine giriş yapılır. ADVANCITY ALMS KULLANIM KILAVUZU: Uzaktan Eğitim Sistemini kullanabilmek için dl.adanabtu.edu.tr adresine giriş yapılır. İlgili alanlara kullanıcı adı ve şifre yazılarak girilir. Kullanıcı adı ve şifre

Detaylı

CAEeda TM NACA0012 OLUŞTURULAN DÖRTGENE ÇÖZÜMAĞI OLUŞTURMA EĞİTİM NOTU. EDA Tasarım Analiz Mühendislik

CAEeda TM NACA0012 OLUŞTURULAN DÖRTGENE ÇÖZÜMAĞI OLUŞTURMA EĞİTİM NOTU. EDA Tasarım Analiz Mühendislik CAEeda TM NACA0012 OLUŞTURULAN DÖRTGENE ÇÖZÜMAĞI OLUŞTURMA EĞİTİM NOTU EDA Tasarım Analiz Mühendislik KAPSAM Naca 0012 profili kullanılarak oluşturulmuş düzlem geometrisinde çözümağı üretme. MODELLEME

Detaylı

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT)

CMK Asistan Atama Sistemi Kullanım Kılavuzu (AVUKAT) MARDİN BAROSU 13 Mart mah. İl müftülüğü arkası 48. Sok. No:8 Yenişehir/MARDİN Telefon : 04822136043 Fax : 04822121876 Internet : www.mardinbarosu.org.tr E-mail : info@mardinbarosu.org.tr CMK Asistan Atama

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

procella Kullanım kılavuzu Sürüm: 1 / Mart 2009 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

procella Kullanım kılavuzu Sürüm: 1 / Mart 2009 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim procella Kullanım kılavuzu Sürüm: 1 / Mart 2009 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx

Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx Zirve e-fatura Portal Paketi V. 1.0.xx Zirve Yazılım paket programlarından, e-fatura gönderim ve alım işlemlerinin yapılabilmesi için iki farklı e-fatura paketi mevcuttur. 1- Zirve e-fatura Entegratör

Detaylı

Mersin Meslek Yüksekokulu(Uzaktan Eğitim) Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi yeni ara yüzü kullanım klavuzu

Mersin Meslek Yüksekokulu(Uzaktan Eğitim) Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi yeni ara yüzü kullanım klavuzu Mersin Meslek Yüksekokulu(Uzaktan Eğitim) Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi yeni ara yüzü kullanım klavuzu Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öncelikle Yüksekokulumuz ana sayfasından(http://uzak4.mersin.edu.tr/)

Detaylı

Sisteme giriş yapıldığında ana sayfa üzerinde işlem menüleri, Hızlı erişim butonları ve mail gönderim istatistikleri yer alır.

Sisteme giriş yapıldığında ana sayfa üzerinde işlem menüleri, Hızlı erişim butonları ve mail gönderim istatistikleri yer alır. Kullanım Kılavuzu 1. Sisteme Giriş... 2 2. JetMail Ana Sayfa... 2 3. Kişi Listesi Ekleme... 3 3.1. Özel Alan Ekleme... 3 3.2. Segment Görüntüleme... 4 3.3. Bounced Kabul Edilen Mailler... 5 4. Kişi Ekleme...

Detaylı

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU 1 Programın Kurulumu 2 Programın Kullanımı 2-1 Kullanıcı Girişi ve Şifre Değitirme 2-2 Yeni Proje Oluşturma 2-3 Varolan Proje Üzerinde Değişiklik Yapma

Detaylı

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma:

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma: EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ 1 Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma 2 Web Sayfasına Yeni Element Ekleme Ve Özelliklerini Belirleme Değişiklik Yapma 3 Web Sayfası Tasarımını

Detaylı

ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVEDRİVE YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVEDRİVE YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ZİRVEDRİVE YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZirveDrive otomatik yedekleme sistemine giriş: Zirve programı içerisinden Yedekle butonu ile ZirveDrive otomatik

Detaylı

PROBEL Radyoloji Bilgi Sistemi

PROBEL Radyoloji Bilgi Sistemi PROBEL Radyoloji Bilgi Sistemi Eğitim Dökümanı Doküman No Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No PRBL-HBYS-30002 12.020.2018 Konu Probel Radyoloji Bilgi Sistemi Eğitim Dökümanı Menüler Uygulamayı Genel

Detaylı