BESMAK BMT - 100E SERİSİ SERVO ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME - BASMA MALZEME TEST MAKİNASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BESMAK BMT - 100E SERİSİ SERVO ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME - BASMA MALZEME TEST MAKİNASI"

Transkript

1 BESMAK BMT - 100E SERİSİ SERVO ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME - BASMA MALZEME TEST MAKİNASI 2015

2 TEKNİK ÖZELLİKLER Kapasite Cihaz en az 100 kn yük uygulama kapasitesi vardır. Gövde Tipi: Elektronik Ünite: Kontrol: Kontrol Hassasiyeti: Yük Çözünürlüğü : Min. Yük Kontrol Hızı: Hız Ölçüm Hassasiyeti: Deplasman Ölçüm Kararlılığı: Max. Deplasman Kontrol Hızı: Min. Deplasman Kontrol Hızı: Gövde Rijitliği : Dikey Test Mesafesi: Yatay Test Mesafesi: Yaklaşık Boyutlar (en x boy x yükseklik) mm : Yaklaşık Ağırlık: Bilgisayar Yazılımı: Çalışmaya Uygun Ortam Sıcaklığı: Güç: Cihazın gövdesi 2 kolonlu ve yer tipidir. Alman Menşeili DOLI Kontrolör 1) DOLI Kontrolör 2)RMC Uzaktan Kumanda Konsolu 3)Bilgisayar Yazılımı Test&Motion (Yük, Deplasman ve Ekstansometre Kontrollü) 0,0002 mm ya da 0,0001 kn ± adım 0,001 kn/s Cihazın hız ölçüm hassasiyeti en az %±0,1 dir. En az 0.02µm mm/dk 0,0005 mm/dk 275 kn/mm Cihazın dikey test bölgesi en az 1450 mm dir. Cihazın yatay test alanı ( kolonlar arası boşluk) en az 600 mm dir. 955 x1050 x kg Mevcut (Test&Motion) 10 C~30 C, Nem <80% Cihazın elektrik bağlantısı 380 veya 220 V 50/60 Hz dir.

3 GENEL ÖZELLİKLER ve UYGULAMALAR Cihaz elektromekanik motor tahrikli ve bilgisayar aracılığı ile yazılım kontrollüdür, cihaz gövdesi, elektroniğini ve kontrol ünitesini içermektedir. Çapraz kafanın hareket hız aralığı 0,0005 mm/dakika ile mm/dakika aralığını sağlamaktadır. Bu hız değerleri test esnasında ayarlanabilmekte ve kesintisizdir. Elektromekanik Universal Test Cihazı ilgili çene ve aparatlar kullanılarak birçok testi standartlara uygun olarak gerçekleştirebilmektedir. Cihazın yanında standart yük hücresine ek olarak daha düşük kapasiteli (20kN, 30kN, 50kN, 100kN vb.) yük hücreleri de müşteri talebine göre opsiyonel olarak sağlanabilir. Cihazın yük ölçüm hassasiyeti yük hücresi kapasitesinin 1/1 ile 1/1.000 aralığında %±0,5 (Class0,5)dir. Cihaz, çekme, basma yüklemeleri ve kuvvet çevrimi ile uzama çevrimi yapabilmektedir ve zamana bağımlı olarak uzama miktarı ve yük okunabilmektedir. Verilen bütün yük hücreleri çekme ve basma yönünde testlere uygundur. Standartlar; ISO , ASTM E4, DIN 51221, AFNOR A Aparatların tamamı Universal Test Cihazına kolay ve hızlı bir şekilde monte ve demonte edilebilmektedir. Cihazın gövde sağlamlığı ( frame rigity) en az 275kN/mm dir.

4 Örnek Basma Test Plakaları Şekilde üstte görülen basma plakası küresel yataklıdır. Cihaz ile birlikte 1 adet minimum 100kN dayanımı olan, en az 100 mm çapında basma plakaları ve bağlantı aksesuarları verilmektedir.

5 Üç / Dört Nokta Eğilme Deneyi Aparatı Cihaz ile birlikte 1 adet 3 nokta eğme test aksesuarı verilmektedir. Bu test aksesuarının numune ile temas eden üst ucu 10mm ve alt tabla uçları 30mm çapa sahiptir. Ayrıca alt tabla destekler arası mesafesi 10 mm ile 500 mm aralığında ayarlanabilmektedir.

6 Çekme Testi- Numune Boyut ve Şekillerine Göre Üretilebilen Çene Seti Cihaz ile birlikte 100 kn kapasiteli mekanik kamalı tip çekme çenesi verilmektedir. Verilecek olan çene -70 ile +250 C sıcaklık aralığında çalışmaya uygundur. Ayrıca çene ile birlikte 0-20 mm kalınlık aralığındaki yassı numuneler için ve 4-26 mm çap aralığındaki yuvarlak numuneler için çene ağzı (çene yüzeyi) verilmektedir.

7 Veri Toplama ve Kontrol Sistemi Doli Edc 580 Almanya dan ithal edilen EDC Kontrolör, yüksek teknolojiye sahip test makinalarında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle veri toplama ve kapalı çevrim (geri besleme) kontrolü için tasarlanmış güçlü ve etkin bir sistemdir. Tuşları ve ekranı olmayan EDC 580, statik ve dinamik test makineleri için dizayn edilmiştir. Sabit kontrol, yüksek ölçüm hassasiyeti ve yüksek aktarma-toplama hızı (5kHz (5000Hz) gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca cihaz, kendini tanımlama ve kendini kalibre edebilme fonksiyonlarına da sahiptir. Günümüzde, statik ve dinamik test makinalarında yaygın olarak kullanılan en güvenilir cihazdır. EDC 580 Statik ve Dinamik testler için tasarlanmış bir kontrol ünitesidir. 8 adet genel kullanım amaçlı I4 slotları ünite üzerindedir. Genelde yük kontrolü ve gövde üzerinde meydana gelen toplam uzamaya göre yapılan testler, DOLI sayesinde hem yük hem deplasman hem de ekstansometre strain ya da deformasyon (bağlanabilen herhangi bir ölçüm sensörü ile numune üzerinden alınan verilerle kontrollü olarak) kontrolü ile gerçekleştirilebilmektedir. Deformasyon kontrolü sayesinde daha hassas okumalar yapılabilmekte ve kopma yükü, kopma uzaması, maksimum yük, maksimum uzama v.b. gibi veriler gerçek zamanlı olarak saniyede 5 khz ile ölçülebilmektedir. Cihaz kontrol ünitesinin veri toplama hızı en az Hz dir Kontrol ünitesinin bilgisayar bağlantısı USB veya Ethernet ile yapılabilmektedir.

8 Test & Motion Bilgisayar Test Yazılımı DOLI test yazılımı Test&Motion sayesinde testler bilgisayar ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Testlerin anlık verileri, grafikleri, test sonuçları yazılım penceresinde gözlemlenebilmekte; sonuçlar ve grafikler bilgisayar ortamında saklanabilmekte, değerler ofis programlarına aktarılabilmekte ve çıktı alınabilmektedir. Yazılım, raporlama ve istatiksel bilgi verme (maksimum kuvvet, minimum kuvvet, standart sapma, %CV, yieldpoint, modül gibi), re-analiz yapma, kullanıcı isteğine göre kişiselleştirilebilme, istenilen sonuçlar çıktı ekranına yansıtılabilme özelliklerine sahiptir. Cross-head hareketi bilgisayar yazılımı sayesinde tek tuşla rahatça yapılabilmektedir ve crosshead test sonlandığında test ayarlarından belirleyebileceğimiz bir hız ile ilk konumuna dönmektedir. Test ayarları ve cihaz ayarları yazılım sayesinde basit bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca yazılım en az 9 dil desteklemektedir ve uzaktan yardım ile firmamız tarafından 7/24 online destek sağlanmaktadır. Cihaz ile birlikte çekme, basma, eğme, cycle (git-gel) (pozitif bölgede ve tanımlanan 2 nokta arasında en az 900 adet kuvvet,uzama veya yüzde uzama çevrimlerini yapabilen) ve özel kontrol yazılımı ( istenilen farklı yüklere veya farklı deplasman değerlerine göre test içerisinde, testi en az 20 bölüme ayırarak ; bu bölümler içerisinde yükleme, boşaltma ve bekletme gibi farklı basamaklar oluşturulmasına izin verebilen, ayrıca bahsedilen bu en az 20 bölüm içerisinde seçilecek en az 3 veya 3 den fazla bölüm içerisinde ilave olarak döngü (cycle) testlerini yapabilen) verilmektedir. Yazılım raporlama, istatistiksel bilgi verme (maksimum kuvvet, minimum kuvvet, standart sapma vs.), yield point, Enerji ( tokluk ), belli bir uzamadaki yük veya gerilme değeri veya belli bir yükteki uzama veya yüzde uzama değerlerini verebilmektedir. Raporda kabul red aralıkları girilebilmekte, ayrıca yazılım re-analiz (daha önce yapılmış olan test bilgilerinin bilgisayar belleğinden çağırılıp farklı parametrelere göre yeniden değerlendirilmesi) özelliklerine sahip bir yazılım mevcuttur. Yazılım en az Türkçe, İngilizce ve Almanca kullanıma izin vermektedir. Aynı rapor üzerinde aynı teste ait en az 2 adet grafik çizilebilmektedir.( Yük uzama ve Gerilme zaman gibi ) Rapor üzerinde kabul ret alanı girilebilmekte, Rapora fotoğraf veya logo eklenebilmektedir. Yazılım ISO standardına uygun test metoduna sahiptir, cihaz ve yazılım bu standarda uygun test yapmaya elverişlidir. Yazılım ile ayrıca ön yükleme (preload) veya ön çevrim (precycle) yapılabilir özelliktedir. Yazılım test sonuçlarını, grafikleri ve istatistiki değerleri Excel, Word gibi ofis programlarına aktarabilmekte, bu değerleri içeren test raporu.pdf formatında kaydedilebilmektedir.

9 Yazılım Ekran Görüntüleri ve Özellikleri Düz ve nervürlü metal malzemelerin TS EN ISO standardına uygun olarak kopma yükü, kopma uzaması, maksimum yük, maksimum uzama vb. verilerini sunabilecek çekme, akma testleri yapar. Grafik sonuç ekranı ve buna bağlı test sonuçları

10 Aşırı yük koruma parametresine sahiptir. Aşırı yük anında sistemi otomatik durdurur. Aşırı yük koruma paraparametresi

11 Deney başlangıcında otomatik olarak sıfırlama yapabilir. Sensörlerin başlangıç sıfırlama fonksiyonu

12 Otomatik kopma algılama sistemine sahiptir. Kullanıcı tarafından belirlenen yük ve yük kaybı oranında test sonlandırılır.

13 Test sonunda istenildiği takdirde otomatik olarak geri dönme özelliği vardır. Test sonunda otomatik geri dönme özelliği

14 Videoekstensometre ve otomatik ekstensometre bağlanabilme özelliğine sahiptir. Otomatik ekstansometre tanıma ekran görüntüleri.

15 Video ekstensometre tanıma ekran görüntüsü

16 Kontrol elektronikleri, yük hücresi ve ekstensometre gibi algılayıcıları otomatik olarak tanıyabilir ve kalibrasyonlarını sağlayabilme. Yük hücresi ve ekstansometre algılayıcılarını tanıma fonksiyonu Yük ve deplasman kontrollü kalibrasyon fonksiyonu

17 TS EN ISO standardına uygun özellikte gerinme kontrollü deney yapılır. Gerinme hızı standart değerler set edilebilir ve toleransları karşılar. Gerinme hızı kontrol fonksiyonu

18 Yükleme hızları set edilebilir. Cihaz, set edilen yükleme hızını ± %0.1 hata ile gerçekleştirebilir. Yükleme hızı kontrol fonksiyonu Test hızları kullanıcı tanımlı istenildiği gibi ayarlanabilmektedir.

19 Test öncesi, numuneye üzerinde oluşabilecek dolaylı yükleri (çene sisteminden kaynaklanabilecek yükler, mekanik sistemden kaynaklanabilecek yükler vb.) algılayarak, bu yüklerin test sonucunu etkilemesini önleyecek olan doğrudan yük ölçüm sistemine sahiptir(sıfırlama yapmadan). Numune üzerinde oluşabilecek dolaylı yükleri alma ve doğrudan yük ölçümü fonksiyonu

20 Y ekseninde yük veya gerilme, X ekseninde şekil değiştirme veya birim şekil değiştirme değerleri ile numuneye ait grafikler çizebilir.

21 Grafiğin üzerinde herhangi bir nokta seçildiğinde o noktaya ait yük/gerilme, şekil/birim şekil değiştirme değerlerini gösterir. Grafik üzerinde seçilen herhangi bir noktaya ait test bilgileri

22 El Kumandası Temsili ve örnektir. Kablolu yapısı sayesinde geniş bir kullanım alanı sunan DOLI el kumandası sayesinde DOLI kontrolör üzerinden gerçekleştirilebilecek tüm işlemler yapılabilmektedir. DOLI el kumandasının sunduğu en önemli özellik numunenin cihaza yerleştirilmesi sırasında hiçbir zorluk çekmeden cihazın kontrol edilebilmesidir. Mıknatıslı yapısı sayesinde herhangi bir metal kısma tutturulabilmektedir. (Örneğin: Universal Test Cihazı kolonu)

23 Besmak Videoelstensometre Özellikleri Resim 1: Videoekstensometre Temsili ve örnek ölçüm sistemi fotoğrafıdır. Videoekstensometre, malzemelerin gerilim/uzama ölçümlerini bilgisayara bağlı yüksek çözünürlüklü bir kamera ile numunenin test boyunca gerçek zamanlı görüntüsünü gerçek zamanlı uzama sensörü yazılımı yardımı ile kaydederek hassas bir şekilde hesaplayan temassız bir araçtır. Genelde testin uygulandığı numune belli bir ölçüde kesilir ve özel kalemler (beyaz renkli işaretleyiciler) ile işaretlenir. Çekme ya da basma testi sırasında bu işaretleyiciler arasındaki uzaklık videoekstensometre tarafından sürekli izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Uzama ya da kısalma miktarı tam zamanlı bir şekilde gözlemlenebilir ve aynı anda kayıt altına alınarak grafiğe dökümü alınabilir.

24 Kolay kurulumu ve ergonomik tasarımı sayesinde yüksek performanslı okumalar kolaylıkla yapılabilir. Cihaz video ekstensometreye sahiptir ve bu ekstensometre en az 200 mm dikey görüş alanı içinde +/- 1,5 mikronluk hassasiyete sahiptir ve test esnasında fotoğraf ve video çekme özelliğine sahiptir, Cihaz ile verilecek ekstensiyometreler cihaz ile aynı markadır. Temassız videoekstensometrenin sunduğu avantajlardan birkaçı aşağıda yer almaktadır: Test numunesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, Hareketli parçaların eylemsizliğinden kaynaklanan hatalar bulunmamaktadır, Deneyde oluşan ani bir aksaklıktan dolayı kaynaklanacak hasar bulunmamaktadır, Isıtıcı test fırınları ile birlikte kolaylıkla kullanılabilir, Sert ve yumuşak birçok materyal üzerinde uygulanan testlerde kullanılabilir, Her ölçüdeki (büyük, küçük) test araçlarında kullanılabilir, Bütün çekme, akma ve kopma dayanımı hesaplayan makinelerde uyumludur, Bütün görüntü kalitelerinde kolay işlem, Enine ve boyuna eş zamanlı ölçüm, Geniş ölçüm alanı, Hassasiyet Sınıf 1, Kolay öğrenme, kullanıcı dostu ara yüz.

25 Genel uygulama alanları: Kompozit materyallerin çekme/basma testlerindeki uzama, ayrılma miktarlarını kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama Metaller üzerinde uygulanan çekme/basma testlerinde numunelerdeki değişim miktarını kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Kauçuk, plastik ve polimer gibi elastikliği yüksek numunelerin üzerindeki değişim miktarını kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Numuneleri etüv içerisinde, iklimlendirme kabini içerisinde veya radyoaktif alanlarda test ederken numune üzerindeki değişimleri kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Eğilme testlerinde mikronluk değişimleri kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Yüksek hızlı basma testlerinde numune üzerinde oluşan deformasyonu kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Uçakların uçuşu sırasında pervanelerindeki ve kanatlarındaki eğilme miktarını kayıt altına alma ve oluşabilecek hasarı hesaplama, Arabalarda uygulanan çarpma testlerinde oluşan deformasyonu kayıt altına alma, Emniyet kemeri, çelik halatlar, kauçuk halatlar üzerinde uygulanan testlerde malzemelerde oluşan deformasyonu kayıt altına alma, Dinamik yorulma testlerinde numune üzerinde oluşan deformasyonu kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Malzeme özelliğini ortaya koyan parametrelerin; Young Modülü, Poission Oranı, vb. tespiti, Çekme testlerinde deformasyon ve çatlak kontrolü yapma, Çevrimsel Çekme testlerinde deformasyon davranışını inceleme, kayıt altına alma ve gerekli parametreleri hesaplama, Dinamik ve yüksek hızlı testlerde titreşimleri kayıt altına alma, analiz etme ve gerekli parametreleri hesaplama,

26 Yapısal gözlemleme: o İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin (beton, çimento, demir, vb.) dayanımını ölçmek için uygulanan testlerin kayıt altına alınıp hesaplanan uzama miktarlarını daha etkin bir biçimde hesaplama, o İnşaat sektöründe kullanılan demirlerin akma miktarını kayıt altına alma ve hesaplama, o Köprülerde oluşan gerilim miktarlarını kayıt altına alma ve hesaplama, o Demiryolu raylarında oluşan gerilim miktarlarını kayıt altına alma ve hesaplama. Ayrıca, veriler dijital veya analog bir ara yüz ile harici cihaz ve yazılımlara aktarılmaktadır. Gönderilen sinyaller ile harici cihazların uzman kontrollü testleri yapılabilmektedir. RTSS videoekstensometre, üniversal test cihazlarının hepsine uyumludur. (DOLI, vb.) RTSS Kamera: DCS 2.0 MP, 2.0 Megapiksel çözünürlüğünde, 1/1.8 CCD-Sensör. Statik ve dinamik testler için yüksek ölçüm hassasiyeti Boylamsal uzama ölçüm hassasiyeti: % Numune genişliği ölçümü ile enine uzama 70 Hz e kadar ölçüm değeri.

27 Resim 2: Videoekstensometre kullanımı Temsili ve örnek ekran görüntüleridir. Özellikler: Elektronik kontrol ünitesi okuma hızı en az 5 khz dir. Ölçüm oranı 70 Hz (özel kameralarla 4 khz e kadar ölçüm alınabilir.)

28 Ölçüm: 2 den 20 noktaya kadar belirlenen çizgiler arasında, Nokta ve düz çizgi işaretçileri arasındaki mesafe mm olarak, Nokta işaretleyiciler ve numune geometrisine bağlı olarak enine uzaman tayini, Numune genişliğinin mm. olarak ölçümü. Çoklu İşaretleme Fonksiyonu: Belirlenen 20 noktaya kadar aynı anda birbirinden bağımsız bölümler halinde ölçüm yapabilir.20 noktaya kadar yapılan işaretlemeler sonrasında, deney başlangıcından sonuna kadar, her bölge birbirinden bağımsız şekilde taranarak o alanda meydana gelen uzama miktarları ayrı ayrı mm türünden ve % boy değişimi olarak hesaplanır ve kaydedilir. Bu sayede deney sonunda kopma hangi bölgede meydana gelirse o bölgeye ait kopmadaki uzama miktarını hesaplar.

29 Aşağıdaki görüntülerde 8 adet çizgi atanmıştır. Resim 3: Ekran Görüntüsü-A Temsili ve örnek ekran görüntüleridir.

30 Resim 3: Ekran Görüntüsü-B Resim 3: Ekran Görüntüsü-C Temsili ve örnek ekran görüntüleridir.

31 % hassasiyetle veya 0,00015 mm ile uzama ölçümü, Çeşitli görüntü formatları ( TIF, BMP, JPG) ile test boyunca kayıt özelliği. Ayrıca görüntülerin Dijital Görüntü Korelasyonu ile AVI video formatında kayıt edebilme. Modern, geliştirilebilir, kolay kullanımlı arayüz. Çeşitli test parametrelerinin ve uygulamaların geçici ayarlarının saklanabilmesi. Videoekstensometreye ait; yazılım lisansı, kurulum CD si ve kullanım kılavuzu ile teslim edilmektedir. Çoklu dil desteği (İngilizce, Türkçe ve talep edilen diğer diller) Genel Bilgiler Cihazda manuel güvenlik butonları bulunmaktadır. Sistem ile birlikte yüksek performanslı, Windows7 İşletim sistemine sahip bir bilgisayar ve 1 adet laser renkli yazıcı verilmektedir. Cihazlar çalışır halde teslim edildikten sonra cihazın monte edildiği yerde ve cihaz başında kullanım ve bakım olarak en az 2 gün süreli eğitim ücretsiz olarak verilmektedir. Cihazla birlikte kullanım, kurulum ve eğitim kılavuzları verilmektedir. Üniversal Test Cihazını üreten firmamız ISO 9001 Kalite güvence belgesine sahiptir. Üretici olan Firmamız TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahiptir. Üretici olan firmamız satış, servis, eğitim ve satış sonrası servis hizmetlerini vermek için gerekli sertifikaya sahiptir. Üretici olan firmamız aynı marka cihazlardan Türkiye deki mevcut üniversitelere en az 10 adet cihaz kurmuştur. Marka aynı olmak koşulu ile modeller farklı olabilir. Üretici olan firmamız referans listesini ihale komisyonuna sunmaktadır. Üniversal Test Cihazının istenilen teknik özellikler sahip olup olmadığını kontrol etmek için; Teknik şartnameye cevaplar ve cihaza ait orijinal basımlı kataloglar sunulmaktadır. Renkli çıktı olarak sunulacak belgeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

32 Temsili ve örnek sistem fotoğrafıdır.

BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI

BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI BMT-E SERİSİ ELEKTROMEKANİK ÜNİVERSAL ÇEKME-BASMA EĞME CİHAZI A) TEKNİK ÖZELLİKLER Kapasite: Elektronik Ünite: Kontrol: Yük Hassasiyeti: Çapraz Kafa Pozisyon Kontrol Çözünürlüğü: Min Yük Kontrol Hızı:

Detaylı

MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri. Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri

MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri. Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri MTS Criterion Üniversal Test Sistemleri Araştırma, geliştirme ve üretim için yüksek performanslı monotonik test çözümleri MTS CRITERION ÜNIVERSAL TEST SISTEMLERI AILESI YÜKSEK PERFORMANSLI ELEKTROMEKANIK

Detaylı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Üniversitemize ait ihtiyaçlar için aşağıda verilen Mal alım ile ilgili 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddesi ile satın

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU Nisan 2015

ÜRÜN KATALOĞU Nisan 2015 ÜRÜN KATALOĞU Nisan 2015 Bir ülkenin güçlü bir ekonomiye sahip olmasının ve toplumsal refahı yakalamasının yolu, inovasyon, araştırma ve geliştirme yoluyla teknolojik olarak üstün özelliklere sahip, kaliteli,

Detaylı

FIBERMAK Momentum Gen-3

FIBERMAK Momentum Gen-3 Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Lazer Serisi SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. FIBERMAK Momentum Gen-3 Yeni Nesil Fiber Lazer. F YARIM ASRI GERİDE BIRAKAN ERMAKSAN, GELECEĞE EMİN

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. TAHRİBATLI MUAYENELER

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. TAHRİBATLI MUAYENELER ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 AMAÇ Bu faaliyet sonunda gerekli ortam sağlandığında TSE 139 standardına uygun metal parçaların Brinell sertlik deneyini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Emniyetli

Detaylı

www.celiktest.com 0312 394 58 50-4 HAT 1 Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON

www.celiktest.com 0312 394 58 50-4 HAT 1 Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON TĐPĐ: ÇMS30-001 BETON TEST PRESĐ 200 TON( 2000 KN ) TAM OTOMATĐK EN 12390-4 - BS 1881:115 - ASTM C39 a uygun Đsteğe bağlı:100-200-300-500 TON BETON TEST PRESĐ 200 TON ( 2000 KN ) TAM OTOMATĐK TS EN 12390-4

Detaylı

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI KULLANMA KILAVUZU UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI BMS Bulut Makina Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Dolapdere Sanayi Sitesi Ada 4 No :7-9 Başakşehir/ İSTANBUL

Detaylı

FIBERMAK Momentum Gen-2

FIBERMAK Momentum Gen-2 Yenilikçi Teknolojiler. www.ermaksan.com.tr Lazer Serisi SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. FIBERMAK Momentum Gen-2 Yeni Nesil Fiber Lazer. F SAC İŞLEME MAKİNELERİ yenilikçi teknolojiler. www.ermaksan.com.tr

Detaylı

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I ve MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II DENEY KİTABI İÇİNDEKİLER

Detaylı

AYDIN ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNġAAT MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUAR CĠHAZLARI TEKNĠK ġartnamesġ

AYDIN ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNġAAT MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUAR CĠHAZLARI TEKNĠK ġartnamesġ AYDIN ÜNĠVERSĠTESĠ ĠNġAAT MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUAR CĠHAZLARI TEKNĠK ġartnamesġ Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Laboratuarlarında; AASHTO (American Association of State Highways and Transportation Officials),

Detaylı

ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ

ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ 10.000 KÜÇÜK PARÇA 1 ÖLÇÜM ORTAĞI ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ GİRİŞ Hexagon Metrology; manuel küçük el ölçüm aletlerinden, koordinat ölçüm cihazları ve robotlara, gelişmiş metroloji

Detaylı

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Santrifüj soğutmalı ve yer tipi olmalıdır. 2. Cihaz mikroprosesör kontrollü, dijital kontrol panelli ve araştırma laboratuvarlarında

Detaylı

MONORAIL ve AMS. Entegre ölçüm sistemli lineer kılavuzlamalar

MONORAIL ve AMS. Entegre ölçüm sistemli lineer kılavuzlamalar MONORAIL ve AMS Entegre ölçüm sistemli lineer kılavuzlamalar Ürün kataloğu 2015 Kataloğun güncel versiyonu Internet sayfamızın yüklemeler bölümünde her zaman kataloglarımızın güncel versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Detaylı

İ. Ü. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

İ. Ü. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İ. Ü. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 1 LABORATUVARLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR 1. Deneye gelmeden önce yapılacak deneyle ilgili föy

Detaylı

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU T.C. S A Ğ L IK B A K A N L IĞ I T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U İZM İR K U Z E Y KA M U H A S T A N E LER İ B İR L İĞ İ G E N E L S E K R E T E R L İĞ İ Bergama Dr.Faruk İlker Devlet

Detaylı

Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Plazma Serisi. EPL Plazma. Plazma Kesim Makineleri EPL

Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Plazma Serisi. EPL Plazma. Plazma Kesim Makineleri EPL Yenilikçi Teknolojiler www.ermaksan.com.tr Plazma Serisi EPL Plazma Plazma Kesim Makineleri EPL EPL Plazma 3 Eksen Serisi. Gelişmiş hassas kesim kalitesi, üretim hattı ve otomasyona uygunluğu ile tüm ihtiyacınıza

Detaylı

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri İçindekiler Taşınabilir vibrasyon ölçüm cihazları Taşınabilir veri toplayıcılar ve analizörler Arıza

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

Clasimat. Otomatik Dikey (Asansörlü) Depolama Sistemi

Clasimat. Otomatik Dikey (Asansörlü) Depolama Sistemi Clasimat Otomatik Dikey (Asansörlü) Depolama Sistemi Otomatik Dikey (Asansörlü) Depolama Sistemi Clasimat; bir mekik ve ayırıcı / kaldırıcı bir mekanizma sayesinde ürünlerin giriş ve çıkışının otomatik

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Genel Sekreterliği

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Genel Sekreterliği 2015-84 Sayı : B-10-4-ISM-4-35-65-39/Satınalma Tarih: 22.05.2015 Konu : Birim Fiyat Bu mektup

Detaylı

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5 MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1 Makina: Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çeşitli mekanik parçalardan oluşan düzenekler

Detaylı

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek.

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr Yeni BLS-NEO Yüksek üretkenlik Hassas kabiliyet. Kurulduğu 1950 yılından bu yana metal sac işleme makineleri

Detaylı

BİLGİSAYAR KONTROLLÜ X-Y-Z TABLASI TASARIMI VE İMALATI

BİLGİSAYAR KONTROLLÜ X-Y-Z TABLASI TASARIMI VE İMALATI T.C EGE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ (BİTİRME TEZİ) BİLGİSAYAR KONTROLLÜ X-Y-Z TABLASI TASARIMI VE İMALATI Öğrencinin Adı ve Soyadı: Serdal UYANIK Latif AKPINARLI Sercan

Detaylı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ TURNİKE GEÇİŞ VE GÜVENLİK TUR KONTROL SİSTEMİ İHALESİ TEKNİK ŞARTNAME BEÜ - 2015 1 AMAÇ: Bu teknik şartname, Bitlis Eren Üniversitesi kurum binalarında kampüs güvenlik ve kontrollü

Detaylı

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg.

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg. Hizmet yelpazesi Hizmet yelpazesi Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri www.arburg.com Etkili enjeksiyon kalıplama için ARBURG Ürün tasarımı Üretim planlaması

Detaylı

TEİAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TEİAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI TERMAL KAMERA TEKNİK ŞARTNAMESİ MART 2014 / İDB-31 TERMAL KAMERA TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Genel Şartlar 1.3. Standartlar

Detaylı

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ FOTOGRAMETRİK HARİTA ÜRETİMİNDE DİGİTAL HAVA RESİM ÇEKME MAKİNELERİ VE LAZER TARAMA YÖNTEMLERİNİN KULLANIM OLANAKLARI Proje Yüklenicisi: İstanbul İŞİN Teknik ADI Üniversitesi

Detaylı

Flexline. Klima Santrali

Flexline. Klima Santrali Flexline Klima Santrali İçindekiler HAKKIMIZDA... 1. ÜRÜN SERTİFİKALARI... 1.1. CE İşareti... 1.2. EUROVENT Sertifikası... 1.3. GOST Sertifikası... 1.4. TSEK Sertifikası... 1.5. ISO 9001 Sertifikası...

Detaylı

PVC ve Alüminyum Kapı - Pencere Profili İşleme Makinaları

PVC ve Alüminyum Kapı - Pencere Profili İşleme Makinaları PVC ve Alüminyum Kapı - Pencere Profili İşleme Makinaları Kesim Makinaları Profil İşleme Merkezleri İçindekiler İçindekiler Frezeler ve Delme Makinaları Orta Kayıt Alıştırma Makinaları Single Line Hatlar

Detaylı