MICROPROCESSORS ESA 86/88-3 KULLANIM KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MICROPROCESSORS ESA 86/88-3 KULLANIM KLAVUZU"

Transkript

1 MICROPROCESSORS ESA 86/88-3 KULLANIM KLAVUZU Microprocessors dersinin deneyleri için kullanılan ESA 86/88-3 board unun resmi yukarıdadır. Board ile iletişime geçebilmek ve assembler ını kullanmak için size verilen klasördeki programlar kurulmalıdır. Öncelikle esa86_88_3 klasörüne giriniz. Bu klasörün içinde board ile iletişime geçmek için kullanılan win863s programı ve xtools klasörünün içinde de assembler ı bulunmaktadır. Daha sonra ana klasördeki USB to RS klasörüne bakınız. Bu klasörde window içindeki setup çalıştırılarak rs232-usb çeviricisinin driver ı kurulacak. Sol altta board a bağlı olan rs232 kablosunun resmi vardır. Bu kablonun diğer ucunda rs232-usb çeviricisi vardır. Çeviricinin ucu bilgisayarın herhangi bir usb portuna takılabilir. Bu sayede usb portu com port olarak çalışabilir. Deney Setinin Fiziksel Olarak Kurulması: Deney setinin adaptörünü fişe takınız. Adaptörü on yaptıktan sonra sağ alttaki LCD de ESA.. ile başlayan yazılar ekrana gelir. Yazı gelmesi ile board un hatasız çalıştığı anlaşılabilir. Board ile bilgisayarımızı haberleştirebilmek için rs232 kablosunu soldaki gibi board a takınız. Daha sonra diğer ucuna rs232-usb çeviricisini kablonun diğer tarafına takınız ve bilgisayarın herhangi bir usb portuna yerleştiriniz.

2 Board un fiziksel olarak kurulumu bu kadardır. Gerekli Programların Kurulumu: Kurulması gereken üç program var. Board ile iletişimde kullanılan WIN 86-3 programı, rs232-usb çeviricinin driver ı ve son olarak board un assemler ının bulunduğu xtools programı. 1. İlk olarak board ile haberleşmek için kullanacağımız win863s programını kuralım. Size verilen klasörü açın ve esa86_88_3\win863s\setup.exe yi çalıştırınız. Aşağıdaki ekran geldiğinde soldaki bilgisayar resmi olan buton a basarak devam ediniz. Yukarıdaki ekran geçtikten sonra aşağıdaki ekran gelir. Bu ekranda programı hangi gruba yükleyeceğini sorar. Burda direk continue diyerek devam ediniz.

3 Yukarıdaki ekranda continue dedikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi mesajlar verebilir. Bunların hepsine Yes buton una basarak devam ediniz.

4 En sonunda basarılı bir şekilde kurulduğu ile ilgili bir mesaj verir ve kurulum biter. Kurulum bittikten sonra masaüstünde WIN 86-3 icon gelir. Eğer yok ise program files içinde WIN 86-3 klasöründen kısayol yaratılabilir. 2. İkinci olarak board un assembler ını kuralım. Size verilen klasörde esa86_88_3\xtools\xtools.exe yi çalıştırın. İlk gelen ekranda enter a basınız. Daha sonra aşağıdaki ekran gelicektir. Bu ekranda serial number ve install key sorulmaktadır. Serial Number: 03497, Install Key: XTJYZ0IGC9 olarak giriniz ve enter a basınız. Gelen ekranda Y tuşuna basınız ve daha sonra enter a basarak kurulumu bitiriniz. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızın C: dizininde XTOOLS adlı bir klasör oluşur. XTOOLS dizinin içinde bütün microprocessor çeşitleri için assembler lar bulunmaktadır. ESA 86/88-3 board uiçin asm86 isimli assembler kullanılır. 3. Son olarak rs232-usb çeviricisinin driver ı kurulmalıdır. Bunun için size verilen klasörde USB to RS \window\setup.exe yi çalıştırınız. Setup ı bitirmek için sürekli ileri tuşuna basınız. Ek olarak herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. En Baştan Sona Kadar Bir Programın Board Üzerinde Çalıştırılması Örnek olarak memory nin 0000:2050 adresindeki verileri AX register ında toplayan uygulamayı yazıp, asm86 assembler ında derledikten sonra board a yükleyip çalıştıralım. ESA 86/88 in assembler ının bazı özellikler standart olan assembler lardan biraz farklıdır. İlk olarak assembler ın özelliklerinden bahsedelim. Uygulamalar genellikle 0000:2000 adresine yüklenir ve bunun için ilk başta ORG $2000 komutu çalıştırılır. Her sayının başına $ işareti koyulur.

5 MOV, ADD, ORG... gibi komutları yazmadan önce bir tab boşluk bırakmak gereklidir yoksa hata verir. Label ve sabitler yani EQU tanımlamaları yazılmadan önce tab koyulmamalıdır, sola bitişik yazılmalıdır. Register lara immediate data atamaları sabitler üzerinden yapılmalıdır. Örneğin MOV AH,$10 yerine 10 değeri yukarıda DATA1 EQU $10 olarak tanımlanmalı ve MOV AH,#DATA1 olarak yazılmalıdır. Komutları yazarken boşluk olması gereken yerde en fazla tek space karakteri, diğer yerlerdede hiç boşlul olmamalıdır. Örneğin MOV AH,#DATA1 komutu MOV AH, #DATA1 olarak yazılırsa yani virgülden sonra boşluk olursa hata verir. Herşey bitişik yazılmalıdır. Interrupt lar çalışmamaktadır. Sağ alttaki LCD ye yazı yazdırmak için belirlenmiş adreslerden call yapılmalıdır. Direk call da yapılamamaktadır bu çünkü call 0FE00:0000 dediğimizde hata vermektedir bunun yerine CALL FAR ın hex komutu yazılmalıdır. Örneğin DB 9AH,00H,00H,00H,0FEH komutu gibi. Geliştirilen örnek aşağıdadır. ORG $2000 ADRESS EQU $2050 RESET EQU $0 MOV AH,#RESET MOV SI,#ADRESS MOV BH,[SI] ADD AH,BH INC SI MOV BH,[SI] ADD AH,BH INC SI MOV BH,[SI] ADD AH,BH INC SI MOV BH,[SI] ADD AH,BH RET ORG $2050 DB $00,$01,$02,$03,$04,$05 DB $06,$07,$08,$09,$10

6 Assembly programlarınızı herhangi bir text editöründe yazabilirsiniz. Programı yazdıktan sonra dosyaları.asm uzantılı olarak kaydediniz. Yukarıda yazılan programı asm86 ile.hex uzantılı dosya oluşturmak için programı asm86.exe sinin bulunduğu yere veya XTOOLS un alt bir klasörüne koyunuz. Ben yapacağım örnekte asm dosyamı Onur\Print\print.asm olarak yerleştirdim. Bu asm programını derlemek için asm86 kullanılacaktır. Bu assembler ı kullanmak için command prompt a girmek gereklidir. İlk olarak Başlat a basınız ve çalıştır ı tıklayınız. Gelen ekranda cmd yazınız.

7 Yukarıdaki ekran geldikten sonra iki defa cd.. diyerek C: dizinine geliniz ve daha sonra cd XTOOLS diyerek xtools klasörüne geliniz. Eğer sizin XTOOLS klasörünüz farklı bir yerde ise siz oraya ulaşınız. Kaydettiğimiz assembly programını derlemek için asm86 Onur/Print/Print.asm -i yazınız ve enter a basınız. Assembler bize hatamız olup olmadığını bildirir. Örneği aşağıdaki resimde bulunmaktadır. Bu komutu çalıştırdıktan sonra asm dosyasının bulunduğu yerde.hex uzantılı bir dosya oluşmuştur. Bu dosya board a yükleyip çalıştıracağımız dosyadır.

8 Board ile bağlantı sağlamak için öncedende bahsettiğimiz gibi rs232-usb çeviricisi bilgisayarımıza bağlı olmalıdır. Önceden kurmuş olduğumuz WIN 86-3 programını çalıştırınız. Program ilk başladığında board ile haberleşeceği com port u açmaya çalışır. Eğer doğru port belirtilmemişse hata verir ve aşağıdaki resimdeki hatayı verir. Bu hata bağlantı kurulmak istenilen port un kullanımda olduğunu belirtir veya olmadığı anlamındadır. Ekranda çıkan mesaja evet diyerek com port ayarlanabilir. Peki, hangi port olacağını nerden bileceğiz diye düşünüyorsanız, bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere tıklayın. Daha sonra aygıt yöneticisine giriniz.

9 Yukarıdaki görüntü hata mesajıdır aşağıdaki ise aygıt yöneticisine girdiğinizdeki görüntüdür.

10 Aygıt yöneticisinde Bağlantı noktaları(com ve LPT) isimli ağaç menude, menu olması gerek. Orda bilgisayara taktığınız rs232-usb çeviricisi hangi com port a yerleşmiş olduğu yazar. Buraya bakım hangi com port olduğunu anlayabilirsiniz. Bazen bu port com1 e yerleşir ve sorun olur. Değiştirmek için Bağlantı noktaları(com ve LPT) nin altındaki yazıya çift tıklayın ve çıkan ekranda Bağlantı noktaları ayarı sekmesine geliniz. Burda Gelişmiş buton una basarak yeni bir ekran gelir ve bu ekranda sol altta com bağlantı noktasını değiştirebilirsiniz. Burda belirlediğiniz com port, board ile haberleşeceğiniz port tur ve Win 86-3 programı başladığında da burda belirttiğiniz port un aynısını vermeniz gereklidir. Com port ayarlarından sonra program sorunsuz bir şekilde açılacaktır. Bazı bilgisayarlarda bağlantı sağlananamıştır. Kimisinde Win 86-3 programı başlatıldığında dosya erişim hatası verdi ve çözüm için bu programın bulunduğu dizine yani program files\win 86-3 dizinine tüm yetkileri atayarak çözülmüştür. Bazı bilgisayarlarda da bir türlü connection kurulamadı. Connection kurulamamasının nedeni ise com port ların başka.exe ler tarafından kullanıyor olması olabilir. Program düzgün bir şekilde başladı ise sol altta Connected yazısı yazar. Board a program yükleyebilmek için sol üstteki ikinci buton olan download buton u kullanılır. Download butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelir. Bu ekranda asm86 ile oluşturulan.hex uzantılı dosya seçilir ve Ok butona basarak program board a yüklenir.

11 Program board a yüklendikten sonra, soldan dördüncü buton olan disassembly butonuna basarak kodlarımızı görebiliriz.

12 Çıkan ekranda Start Address kısmına 0000:2000 yazdıktan sonra Disassemble butonuna barak ve kodumuzun ilk başladığı yeri görebiliriz. Disassemble ekranında adım adım kodumuzu çalıştırabiliriz. Çalıştırmaya başlamadan önce Set PC butonuna basarak program counter ı 0000:2000 adresine gelmesi sağlanır. Daha sonra step over diyerek çalıştırmaya başlarız. Program adım adım çalıştırılırken register ların durumlarını görmek içinde üstteki menudeki soldan üçüncü butona basarak incelebilir.

Deney Kılavuzu. Hazırlayanlar: Doç. Dr. Murat UZAM Arş. Gör. Mutlu AVCI Arş. Gör. M. Kürşat YALÇIN

Deney Kılavuzu. Hazırlayanlar: Doç. Dr. Murat UZAM Arş. Gör. Mutlu AVCI Arş. Gör. M. Kürşat YALÇIN N.Ü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Mikroişlemciler Laboratuvarı Deney Kılavuzu Hazırlayanlar: Doç. Dr. Murat UZAM Arş. Gör. Mutlu AVCI Arş. Gör. M. Kürşat YALÇIN

Detaylı

CEG 100 ETHERNET GATEWAY

CEG 100 ETHERNET GATEWAY CEG 100 ETHERNET GATEWAY GEPA CEG 100 ETHERNET GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL

Detaylı

Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu

Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu Akim 5-1211 Programın Kullanma Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş.. 2 2. Programın ilk defa Çalıştırma.... 3 3. RS232 ve USB ile haberleşme... 5 4. Program Kullanım arayüzü... 6 5. Veri aktarımı.. 11 6. Flash

Detaylı

Turquaz Kurulum Dökümani Linux

Turquaz Kurulum Dökümani Linux Icindekiler Turquaz Kurulum Dökümanı Linux...1 1. Postgresql...2 1.1 Postgresql yüklenmesi...2 1.1.1 İnternetten indirip kurulum...2 1.1.2 Postgresql kurulumu Mandrake 9.0,9.1,9.2...3 1.1.3 Postgresql

Detaylı

KURULUM ve KULANIM KILAVUZU. v1.0

KURULUM ve KULANIM KILAVUZU. v1.0 KURULUM ve KULANIM KILAVUZU v1.0 1 İÇİNDEKİLER Kurulum USB To Serial Sürücü Kurulumu SQL Server Kurulumu M BUS OKUMA ve PAYLAŞIM PROGRAMI Programın Çalıştırılması Abone ve Sayaç Tanımlama Abone Ekleme

Detaylı

SC-9808 ve SC-9404 serileri Kartlar için KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU

SC-9808 ve SC-9404 serileri Kartlar için KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU SC-9808 ve SC-9404 serileri Kartlar için KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU ĐÇĐNDEKĐLER Giriş Pc Konfigürasyonu Sistem Gereksinimleri Donanım Kurulumu Sistem Mimarisi Sürücü ve Yazılım Kurulumu Canlı Đzleme

Detaylı

İnternet Paylaşımı ve Wingate

İnternet Paylaşımı ve Wingate Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz İnternet Paylaşımı ve Wingate Bu yazıda internet paylaşımın ne ve nasıl olduğunu ve bu işi yapmakta kullanılan popüler programlardan

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu PC TABANLI GÖRÜNTÜ KARTI (GÜVENLİK AMAÇLI) Görüntü Kartları Model: VG4C-RT4 VG8C-RT4 VG4C-XP VG8C-EXP VG8C-XP-TV VG4C+ (Plus) VG8C-MPIV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce

Detaylı

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU >> VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU INFOMET Güvenlik Sistemleri Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:12 No:1865 34384 Okmeydanı, İstanbul Tel: 0 (212) 320 08 80 pbx Faks: 0 (212) 320

Detaylı

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI FATİH TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ C# ve ASP.NET DERS NOTLARI DERS ÖĞRETMENLERİ SEMA AYDOĞDU MUSTAFA ALTINOK HAKKI AYDIN (4062339/lnvxdb) KONYA 2010 1 C# İLE ASP.NET ASP.NET NEDİR? Asp.net Microsoft

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

PHP I le Web Sitesi Yapımı

PHP I le Web Sitesi Yapımı 2013 PHP I le Web Sitesi Yapımı Serkan HANCI ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı Giriş PHP, HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. PHP sadece Personel Home Page kelimelerinin kısaltması değil

Detaylı

Bö lü m 6: Kelime İ şlemciler

Bö lü m 6: Kelime İ şlemciler Bö lü m 6: Kelime İ şlemciler Könü 1: Arayü zü Tanıma ve Belge İ şlemleri Hazırlayan: Halil Ersoy Bü könü bittiğinde; Kelime İşlemcilerin özelliklerini bileceksiniz Ms. Wörd prögramı hakkında kısaca bilgi

Detaylı

Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 06.02.2013

Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 06.02.2013 Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 06.02.2013 1 1 - Çalışma Şekli Hakkında Kısa Bilgi AKINSOFT WOLVOX ve OctoPlus programları içerisinde Argox marka etiket yazıcı kullanarak stoklarınız

Detaylı

YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU

YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU 1- Kayan yazı tabelasının enerji kablosuna 220V enerji veriniz. Tabelada daha önce yazılmış bilgiler varsa ekranda akmaya başlayacaklardır. 2- Kayan yazı

Detaylı

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi. P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 0212 444 11 50 P-660HW-T1 Kablosuz 4 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Klavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

www.internetdergisi.com

www.internetdergisi.com www.internetdergisi.com SAYI 2 ARALIK 2004 "YAZILIM > PHP" Php`de Değişkenler ve Veri Türleri Programlama dillerinin vazgeçilmezi ve yapı taşı değişkenler Php programlarını yazarken de oldukça önemlidir.

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Kurulum ve İlk Tanımlar

Kurulum ve İlk Tanımlar MODÜL 2 MUHASEBE PAKET PROGRAMININ BİLGİSAYAR A YÜKLENMESİ VE ÇALIŞTIRILMASI 1. ORKA MUHASEBE PROGRAMI NASIL KURULUR? a. ORKA Program Kurulum Setini sürücüye takın. AĢağıdaki ekran karģınıza gelecektir.

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g

Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi. P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem. ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g 444 11 50 P-660W-T1 Kablosuz 1 Port Modem ADSL 2+ Kablosuz 802.11 b/g Kurulum, Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi TEKNİK SERVİS ADRESİ: ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. Kaptanpaşa Mahallesi Piyalepaşa

Detaylı

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet

İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum... WEB Arayüzü Üzerinden Internet İçindekiler... Kutu İçeriği... Cihaz Üzerindeki Işıkların(LED lerin) Anlamı... Kolay Kurulum Programı ile Kurulum.... WEB Arayüzü Üzerinden Internet Bağlantı Ayarları... IPTV Bağlantı Kontrolü... WEB Arayüzü

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Pikatel Airmax-101 Kullanım Kılavuzu Sayfa: 1

Pikatel Airmax-101 Kullanım Kılavuzu Sayfa: 1 Pikatel Airmax-101 Kullanım Kılavuzu Sayfa: 1 Bu döküman Elkotek Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ. tarafından hazırlanmış olup, tüm hakları saklıdır. Ürünlerin bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Özetçe- I GİRİŞ. Linux un Çıkışı. http://alikoker.name.tr - 1 -

Özetçe- I GİRİŞ. Linux un Çıkışı. http://alikoker.name.tr - 1 - - 1 - Özetçe- Dünyanın çeşitli köşelerinde tekelleşme davaları, tazminat davaları süre dursun,gönüllü ve bilgi paylaşılmalıdır ilkesiyle yola çıkan ve dünyanın dört bir yanından katılan bilgisayar kullanıcılarının

Detaylı