NCOMPUTING X550 TERMİNAL SETİ VE. vspace YÖNETİM YAZILIMI KULLANIM KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NCOMPUTING X550 TERMİNAL SETİ VE. vspace YÖNETİM YAZILIMI KULLANIM KLAVUZU"

Transkript

1 NCOMPUTING X550 TERMİNAL SETİ VE vspace YÖNETİM YAZILIMI KULLANIM KLAVUZU

2 Önemli Bilgiler: Ncomputing tarafından belirlenmiş kuralların dışında bu kullanım klavuzunun bir bölümünün veya tamamının yeniden düzenlenmesine izin verilmemektedir. Ncomputing, bu kullanım kılavuzu, ürünler, programlar ve/veya bu kılavuzda belirtilen özelikleri herhangi bir zamanda bilgi vermeden değiştirme ve geliştirme işlemi yapma hakkını saklı tutar. Bu belgede yer alan bilgiler dahili testler ya da üçüncü partilerden elde edilmiş olabilir. Bu materyallerin kullanımı sonucu direkt veya dolaylı olarak oluşabilecek zararlardan Ncomputing sorumlu değildir. Kullanım klavuzunun son versiyonu dojop Teknoloji web sayfasından indirilebilinir: Garanti şartlarına bakarak bölgelere göre uygulanabilir garanti maddelerini görebilirsiniz. Bu şartlar içerisinde kullanıcı sorumlulukları, garanti dışı durumlar ve teknik servis hizmeti gibi maddeler yer alır. Garanti belgesini dojop Teknoloji web sayfasından indirebilirsiniz. Ana bilgisayara vspace yazılımını kurarken End User License Agreement (EULA) ve Terms of Use (TOU) belgelerini inceleyiniz. Bu belgeler içerisindeki bilgiler oldukça önemlidir. EULA ve TOU belgeleri kullanıcı ve Ncomputing arasında bir anlaşma oluşturmaktadır ve bu anlaşmayı Ncomputing yazılımını yükleyip, kullanarak kabu etmiş oluyorsunuz.. Elinizde belge olarak tutmak için, EULA ve TOU belgelerini, kurulum ekranından kopyalayıp kaydetmek kullanıcının sorumluluğundadır. Bu ürün bir bilgisayarın kaynaklarını paylaştırmayı sağlar. Bu ürün tam olarak bir bilgisayar değildir ve tüm yazılım uygulamalarını, özellikle yüksek çözünürlükteki uygulamalar, 3 boyutlu oyunlar gibi tek bir bilgisayar tarafından kullanılacak şekilde dizayn edilmiş uygulamaları desteklemeyebilir. Benzer şekilde, tek bir bilgisayar tarafından kullanılmak üzere dizayn edilmiş olan bazı çevresel birimleri de desteklemeyebilir. Bu ürünleri paylaştırılmış ortamlarda kullanırken, bilgisayarınızın işletim sistemi ve uygulama yazılımları üreticilerinin lisans ı sözleşmelerine inceleyerek çoklu kullanım ortamlarına uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Bu uygulamalar için ek lisans gerekebilir. Bu kullanım kılavuzunda tanımlanmış olan, Ncomputing yazılım ve donanım ürünleri Amerika ve uluslar arası tesciller tarafından korunmaktadır.

3 İçerikler: Güvenlik Bilgileri. 4 Uyumluluk 4 FCC Bilgisi..4 MIC Sertifika Bilgisi.4 Genel Bakış..5 Minimum Sistem Gereksinimleri. 6 Ana Bilgisayar 6 Terminaller.6 Bağlantı Kabloları...6 Donanımın Yüklenmesi 6 X550 PCI Kartın Yüklenmesi...7 Çevresel Birimlerin Bağlanması...7 Ncomputing vspace Yazılımının Yüklenmesi. 10 Ürünlerin Kayıt Ettirilmesi..20 Çevrimiçi Kayıt.24 Çevrimdışı Kayıt.. 27 Yazılımın Kaldırılması ve Tekrar Yüklenmesi.. 35 vspace Yazılımının Güncellenmesi...36 vspace Yazılım Konsolunun Kullanımı Local Settings..43 X550 PCI Kart 44 Information & Settings...52 USB Device Assignment.54 Garanti ve Problem Çözme.58 Sözlük..60

4 Güvenlik Bilgileri Ürünlerin zarar görmemesini engellemek ve fiziksel yaralanmalardan korunmak için aşağıdaki maddeleri inceleyiniz. Kullanıcılar ürünleri kullanmadan önce bu kullanım klavuzunu dikkatli bir şekilde inceleyip gerekli bilgileri edinmelidirler. Ürünlerin kullanılacağı ortamlar belirli ısı dereceleri arasında olmalıdır. 0 C ile 35 C arasındaki ısı değeri ve %85 altında nem oranı en uygun çalışma değerleridir. Ürünleri sert darbelere karşı koruyunuz. Ürünleri direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaktan ve yüksek sıcaklıktaki makinelerden koruyunuz. Manyetik özelliği yüksek ortamlardan ürünleri uzak tutunuz. Ürünlerin içini açmayın ve tamir etmeye çalışmayınız. Bütün bağlantı kablolarını ve güç kablolarını, kablolara takılıp tehlikeye yol açmayacak şekilde bağlayınız. Kablolara takılmak, elektrik çarmasına, yangınlara, ürünün zarar görmesine, fiziksel yaralanmaya maruz bırakabilir. Ürünü uzun bir süre kullanmayacaksanız cat5e veya cat6 kablolarını üründen çıkartınız. Uyumluluk FCC Bilgisi: Bu ekipmanlar FCC Kurallarının 15. Bölümüne uygun olarak test edilmiş ve Class B Digital Cihazlar kategorisinin limitleri içerisinde yer almaya uygun bulunmuştur. Bu limitler, kapalı mekanlarda yapılan kurulumlarda zarar verici öğelere karşı yeterli korumayı sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu ekipmanlar radyo frekans enerjisi, üretir, kullanır ve yayabilirler. Belirlenmiş kurallara uygun kullanılmadığı takdirde, radyo iletişiminde karışıklık/çakışmalar yaratabilir. Ancak bu çakışmalar kurulumun belli bir bölümünde olacağı kesin değildir. Eğer bu ekipmanlar televizyon ve radyo alıcılarında zararlı çakışmalara neden oluyorlarsa ( cihazı kapatılıp açarak, çakışmanın cihazdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilebilir). Kullanıcılar sorunu gidermek için aşağıdaki önlemleri alabilirler : Alıcı antenleri yeniden yönlendirebilir veya yeri değiştirilebilir. Alıcı antenler ve ekipmanlar arasındaki mesafe arttırılabilir. Alıcı anten elektrik girişi ve ekipmanların elektrik girişlerini ayrı ayrı yerlere takabilirler. Satıcınıza başvurabilir veya bir tv radyo teknisyeninden yardım alabilirsiniz. Güvenlik ve performansı arttırmak için terminaller ve PCI Kart arasında FTP ve STP kablolar kullanmanızı öneriyoruz.

5 Bu ürünler FCC Kurallarının 15. Bölümüne uygundur. Çalışma aşağıdaki iki koşula bağlı kılınmıştır. 1 Bu ürünler zararlı çakışmalara neden olmayabilir. 2 Bu ürünler bazı çakışmaları kabul etmelidir ve bu çakışmalar istenmeyen işlemlere neden olabilir. Genel Bakış: Ncomputing X550 Terminal seti, Ncomputing vspace yönetim yazılımı, bir adet X550 PCI Kart ve beş adet terminal içeren bir lisansa sahiptir. Ncomputing vspace yönetim yazılımı ana bilgisayarınızın kaynaklarını bağımsız sanal çalışma alanlarına bölerek, her kullanıcıya, kendi bilgisayarında çalışıyormuş hissi uyandırır. Her bir terminal, içerisinde X550 PCI kart bulunan ana bilgisayara, CAT 5e UTP ve CAT 6 STP kablolarla bağlanır. ( Cat5e ve Cat6 kabloları ayrıca satılır. ) Her bir terminale kullanıcılara ait klavye, mouse, monitör ve hoparlör bağlanır. Birden fazla kullanıcının, ana bilgisayarın kullanılmayan gücünü paylaşarak kullanabilmesi için bütün bu bileşenler etkin bir şekilde birlikte çalışırlar. Bir x550 kiti, bir bilgisayarı 6 kullanıcının paylaşmasını sağlar.

6 Bir X550 terminal seti bir bilgisayara 5 kullanıcını ekler Bir kullanıcının da ana bilgisayarı kullanması ile, bir bilgisayar 6 kullanıcı arasında paylaştırılmış olur. İkinci bir PCI kart takılarak 11 kullanıcının bir bilgisayarı paylaşması sağlanabilir. Minimum Sistem Gereksinimleri: Ana Bilgisayar: Ana Bilgisayarın işletim sistemi, Windows Xp Pro ( 32 bit ), Windows Server 2003 ( 32 bit ), Windows Server 2003 R2 SP2 (32 bit standart veya Enterprise sürümü ) veya Ubuntu Linux olabilir. Desteklenen işletim sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye adresinden ulaşabilirsiniz. Bir X550 Terminal Set İçin Gereken Ana Bilgisayar Özellikleri: 2.4 Ghz işlemci veya herhangi bir dual core işlemci 1 Gb Bellek Anakart üzerinde boş bir PCI giriş İki Adet X550 Terminal Seti İçin Gereken Ana Bilgisayar Özellikleri: 3.5 Ghz işlemci ya da buna denk gelen dual core işlemci 2 veya 3 GB bellek Anakart üzerinde 2 adet boş PCI Giriş Terminaller: Her bir terminal için gereken aygıtlar: PS/2 Klavye PS/2 mouse Monitör ( 800*600, 1024*768, 1280*1024 veya 1440*900) İsteğe bağlı : Hoparlör ya da kulaklık İsteğe bağlı : Ana bilgisayardan uzatılarak kullanılmak şartı ile USB kablo ve usb cihazlar. Bağlantı Kabloları: Her bir terminal için maximum 5 metre uzunluk için Cat5e UTP kablo veya maximum 10 metre uzunluk için Cat6 STP ya da FTP kablo gereklidir. Kablolar standartlara uygun bir şekilde sonlandırılmalıdır. Kablolar üzerinden transfer edilen sinyaller, Ethernet sinyalleri değildir. Bundan dolayı bu kabloları Ethernet ağına bağlamayınız. Ayrıca cross over kablo kullanmayınız.

7 Donanımın Yüklenmesi: Kuruluma başlamadan önce kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin vspace yazılımı tarafından desteklendiğinden emin olunuz. İşletim sisteminizin düzgün yüklenmiş olduğundan, bütün güncellemelerinin yapılmış olduğundan ve tüm sürücülerin aygıt yöneticisinde görünür ve çalışır durumda olduğundan emin olalım. Ayrıca X550 Terminal setinin, bir x550 pci kart, 5 adet terminal, vspace kurulum cd si ve 10 adet monitör arkası vidalama için vida içerdiği ile eksiksiz olduğundan emin olalım. X550 PCI Kartın kurulumu: 1 Bilgisayardan bütün çevresel birimleri çıkarın ve elektrik bağlantısını kesin. 2 Bilgisayarın kapağını açın. 3 PCI K artı uygun yuvaya yerleştirin.

8 4 X550 PCI Kartı yerleştirdikten sonra kartı sabitleyiniz. (Not: X550 PCI Kart tam boy genişliktedir.) 5 Bilgisayarın kapağını kapatıp çevresel birimleri bağladıktan sonra elektrik bağlantısını tekrar sağlayınız.

9 Çevresel Birimlerin Bağlanması: Bütün terminaller kaliteli CAT5e UTP veya CAT6 STP kablolarla X550 PCI Kart üzerindeki portlara bağlanmalıdır. Cross over kablo kullanılmamalıdır. Ana bilgisayar ile terminaller arasındaki Kablo Uzunlukları: CAT 5e UTP Kablo ile maximum 5 metre CAT 6 STP ya da FTP Kablo ile maximum 10 metre UYARI : X550 pci kart ve terminaller arasında, switch, hub, router gibi Ethernet ağ ekipmanları kullanılmamalıdır. X550 pci kart tan terminallere giden sinyaller Ethernet sinyalleri değildir. İstenilen çevresel birimler X550 terminallere bağlanır. Eğer ki bir USB aygıt kullanılmak istenirse ana bilgisayardan uzatmak şartı ile kullanılabilir. Terminaller ile birlikte gelen iki adet vida ile vesa uyumlu LCD monitörler arkasına terminaller asılabilir.

10 NComputing vspace yazılımını yüklenmesi Bilgisayarımızı açma kapama düğmesine basarak açalım. Windows açıldığında yeni donanım buluduğuna dair pencere gelecektir. Bu ekranı iptal tuşuna basarak geçelim. Arka planda çalışan uygulamalar var ise bunları kapatalım. X550 ürünümüz ile birlikte gelen kurulum cd sini bilgisayarımızın cd dvd okuyucusuna yerleştirelim. Otomatik kurulum ekranının karşımıza gelmesini bekleyelim. Otomatik kurulum ekranı görüntüsü aşağıdaki şekildedir.

11 Eğer yukarıdaki kurulum ekranı, kurulum cd mizi taktıktan sonra otomatik olarak gelmezse, Bilgisayarım simgesine tıklayarak cd sürücümüze ulaşalım. Cd sürücümüze de tıklayarak içerisinde bulunan install.exe uygulamasına çift tıklayalım. Bu şekilde otomatik kurulum ekranı karşımıza gelecektir. Otomatik kurulum ekranında Install vspace for X series butonuna tıklayarak kurulumumuzu başlatalım. Kurulum programı öncelikli olarak internet üzerinden vspace yazılımının yeni versiyonunun olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer yeni versiyon mevcut ise bize yeni versiyonu download ederek yeni versiyonu kurmak isteyip istemediğimizi soracaktır. Not : Kurulum programımız, eğer yeni versiyonu bulursa, yeni versiyonu yüklememizde fayda olacaktır. ( ürün satın alındıktan sonraki ilk 12 ay için versiyon yükseltmeleri ücretsizdir. ) Otomatik kurulum ekranında Install vspace for X series butonuna tıkladığımızda kaşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

12 Next butonuna basarak devam edelim. Sonraki gelecek olan ekran aşağıdadır.

13 Bu ekranda kurulum yaptığımız bilgisayarda Güvenlik duvarı ve Antivirus programlarımızı devre dışı bırakmamız gerektiğini belirtmektedir. ( kurulum bittikten sonra Güvenlik duvarı ve antivirus programımızı yeniden başlatabiliriz. ) Yine next tuşuna basarak devam ediyoruz. Karşımıza Son kullanıcı lisans sözleşmesi çıkacaktır. Lisans sözleşmesini okuduktan sonra I agree kutucuğunu işaretleyip next tuşuna basalım.

14 Karşımıza kullanım koşulları ı sözleşmesi çıkacaktır. Bu bölümü de okuduktan sonra I agree kutucuğunu işaretleyip next tuşuna basalım.

15 Bu ekranda da Ncomputing Vspace yazılımının kurulacağı klasörü belirtmektedir. Mevcut klasörü kabul edebileceğimiz gibi Browse butonu ile farklı bir klasöre de kurulum yapabiliriz. Programın kurulacağı klasörü belirttikten sonra next tuşu ile devam ediyoruz. Ncomputing Vspace yazılımı kurulduktan sonra, programı başlattığımızda bize şifre sormasını istiyorsak, Enter the Administrator Password kısmına kullanmak istediğimiz şifreyi New Password ve Retype New password kısmına yazmamız gerekir. Şifre kullanmak istemiyorsak Disable password protection kutucuğunu işaretlememiz gerekir. Bu ekranı da yine next tuşuna basarak devam ediyoruz. Karşımıza aşağıdaki iki pencereden biri gelecektir. Vspace yazılımını ilk defa kuruyorsak, ilk ekran gelecektir. İlk ekran ile sonraki ekran arasında sadece create sys info file kutucuğunu işaretleyebileceğimiz seçenek farklılık göstermektedir. Create sys info file kutucuğunu da destek personeli özellikle istemediği sürece işaretlememiz önerilir.

16

17 Yukarıdaki ekranı da next tuşuna basarak geçebiliriz. Karşımıza dosyaların kopyalandığını belirten ekran gelecektir. Kurulum ilerleyecek ve aşağıdaki ekran ile bize sisteme yeni kullanıcılar eklemek isteyip istemediğimizi soracaktır.

18 Yeni kullanıcı ekleme işlemini bu ekrandaki yes butonuna tıklayarak kurulum aşamasında yapabiliriz. Yes butonuna tıkladığımızda karşımıza Windows işletim sisteminin yerel kullanıcı ve gruplar uygulamasını açacaktır. Not : Her x550 terminali kullanıcısı için ayrı bir kullanıcı oluşturmanız, kullanıcıların kendi ayarlarını kontrol etmesi açısından son derece faydalıdır.

19 Kullanıcı tanımlamalarını yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki çarpı (x ) işaretine tıklayarak bu ekrandan çıkabiliriz. Karşımıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

20 Bu ekran kurulumun başarılı olduğunu ( Ncomputing vspace successfully installed ) göstermektedir. İstersek Display Readme butonuna tıklayarak okubeni dosyasının içeriğine ulaşabiliriz. vspace yazılımını kullanmaya başlamak için bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekir. Bunun için yukarıdaki ekranda, Yes, I want to restart my computur now seçeneğini işaretliyken Restart butonuna basabiliriz. Ürünü kayıt ettirme : Kurulum bitirdikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda vspace yazımlı kullanıma hazırdır. X550 cihazımız ile gelen pci kart,beraberinde 5 adet x550 terminal cihazının bağlanabildiği donanımsal bir lisans içerir. X550 vspace yazılımını ilk kullanmaya başladığımızda, yazılımın kayıt ettirilmesi gerektiğini belirten aşağıdaki ekran yazılımı kayıt ettirene kadar günde bir defa bütün terminallerde çıkacaktır. 30 günlük zaman dilimi içinde vspace yazılımını kayıt ettirmemiz gerekir. Eğer kayıt ettirmezsek, vspace yazılımı 30 günün sonunda çalışmayacaktır. Yazılımın çalışmaması, 30 günün sonunda ürünü kayıt ettirmemize bir engel oluşturmayacaktır.

21 Başlat > Tüm Programlar > vspace > vspace Registration Programını çalışıtırarak yazılım kayıt işlemini gerçekleştirebiliriz. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra, vspace yazılımı tekrar çalışır konuma gelecektir. Not 1 : Eğer bilgisayarımız da 2 adet x550 pci kart varsa, vspace kayıt programı her iki kart ın kayıt işlemini tek seferde yapacaktır. Not 2 : Yazılımın kayıt işlemini yapmak, size kaydın yapıldığı tarihten itibaren 12 ay süresince vspace yazılımının, yazılım güncelleştirmelerini yapabilmenize ve teknik destek alabilmenize hak kazandıracaktır. Aşağıdaki ekranda Başlat > Tüm Programlar > vspace > vspace Registration tıkladığımızda karşımıza gelen ekran görüntüsü bulunmaktadır.

22 Bu bölümü next tuşuna basarak geçebiliriz. Gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

23 Kayıt işleminde yukarıda görülen tüm alanlar doldurulmalıdır. Not : Kayıt işlemi sırasında herhangi bir aşamada back butonunda tıklayarak bilgilerimizi değiştirebiliriz, cancel butonuna bastığımızda ise kayıt işlemini bitirmeden iptal etmiş oluruz. Yukarıdaki ekranda next button una tıkladığımızda aşağıdaki kayıt işleminin metodunu soran ekran karşımıza gelecektir. Kayıt işlemini internet üzerinden çevrimiçi yapabileceğimiz gibi, e posta aracılığı ile çevrimdışı olarak da yapılabilir.

24 Çevrimiçi kayıt işlemi On Line Register via Internet seçeneği seçili iken next butonuna tıklayarak, çevrimiçi kayıt işlemimizi yapabiliriz. Aşağıdaki ekranda bilgisayarımızda takılı olan x550 pci kartın seri numarası gözükmektedir. Sistemde 2 adet kart olması durumunda iki seri numarası da gözükecektir. Yukarıdaki ekranda not registered bölümü bu seri numarasının kayıt edilmediğini ve seri numarasının yanındaki kutucuk işaretli olduğu için kayıt edileceğini göstermektedir. Eğer x550 pci kartımız kayıt edilmiş ise seri numarasının yanında registered ifadesi gözükecektir. Bu ekrandaki bilgilerimizde doğru ise next butonuna basarak bir sonraki ekrana geçebiliriz.

25 Bu ekranda girmiş olduğumuz bilgilerin bir özeti ve kayıt ettirilecek olan seri numarası gözükmektedir. Bilgilerde eksiklik ve/veya yanlışlık olması durumunda back butonu ile geri gidebilir, bilgilerimizi düzelttikten sonra yine next butonları ile bu ekrana ulaşabiliriz. Bilgilerimizde bir sorun yok ise next butonu ile devam edebiliriz.

26 Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Serial number was registered successfully yazısı bize kayıt işleminin başarılı olduğunu göstermektedir. Finish butonu ile kayıt işlemini bitirebiliriz.

27 Çevrimdışı kayıt Çevrimdışı kayıt yapabilmemiz için pci kart seri numarası ve bizim gireceğimiz kişi ve firma bilgilerini bir dosya olarak oluşturmamız ve bu dosyayı da adresine göndermemiz gerekir. Bu işlem için yine Başlat > Tüm Programlar > vspace > vspace Registration programını çalıştırmamız gerekecek. Gelen ekrana bilgilerimizi giriyoruz. Next tuşu ile devam edebiliriz.

28 Karşımıza çıkan ekrandan Off Line Register via File/ seçeneğinin seçip next butonuna basmamız gerekir.

29 Gelen ekranda not registered bölümü bu seri numarasının kayıt edilmediğini ve seri numarasının yanındaki kutucuk işaretli olduğu için kayıt edileceğini göstermektedir. Eğer x550 pci kartımız kayıt edilmiş ise seri numarasının yanında registered ifadesi gözükecektir. Sistemde 2 adet kartımız olması durumunda yukarıdaki ekran görüntüsünde 2 adet seri numarası gözükecekti. Bu bölümü de next butonunda tıklayarak devam edebiliriz.

30 Karşımıza son bir onay ekranı gelecektir. Eğer bilgilerimiz doğru ise next butonuna tıklayarak ilerleyebiliriz.

31 Gelen ekran, Ncomputing e gönderilecek olan e posta ya ek olarak eklememiz gereken ve bilgilerimizi içeren dosyanın nereye kayıt edileceğini göstermektedir. Dosyayı kaydetmek istediğimiz klasörü belirledikten sonra next butonu ile ilerleyelim.

32 Dosyanın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu belirten ekran gelecektir. İstersek dosyayı bir başka bilgisayara kopyalayabiliriz. Daha sonra bu dosyayı adresine e- posta ile göndermemiz gerekir. E posta yı gönderdikten sonra kısa süre içerisinde göndermiş olunan e postanın Ncomputing e ulaştığına dair bir cevap ulaşacaktır. Ncomputing kayıt sistemi, göndermiş olduğumuz dosya da bir sorun algılamazsa 2 3 dakika içerisinde size, bilgisayarınıza ve o bilgisayarda takılı bulunan pci kart a özel lisans dosya eklentisi ile bir e posta gönderecektir. Bu dosya bize ulaştığında kayıt işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için yine kayıt programını Başlat > Tüm Programlar > vspace > vspace Registration yolunu izleyerek açalım. Program açıldığında Off line Activate a licence file seçeneğini seçmemiz gerekir.

33 Next butonuna bastığımızda aşağıdaki ekran gelecektir.

34 Bu ekrandan lisans dosyasının yerini Select Directory butonuna tıklayarak klasör belirtebilir ve Add File(s) butonuna tıklayarak dosyayı belirtebiliriz. Kayıt programı belirtilmiş olan klasörü bilgisayarımızda takılı bulunan pci kart için araştıracaktır. ( Lisans dosyası usb belleklerin içerisinde de tutulabilir. )

35 Kayıt programı belirtmiş olduğumuz klasörde ilgili lisans dosyasını bulduğunda, 30 günlük zaman kısıtlı kullanım sınırını kaldıracaktır ve ekrana yukarıdaki ekranda gözüktüğü gibi ( Registration was finished successfully! ibaresi ile ) yapmış olduğumuz kayıt işleminin başarılı olduğunu belirten bir pencere çıkacaktır. Finish butonuna tıklayarak kayıt işlemini bitirebiliriz. Vspace yazılımını sistemimizden kaldırma ve yeniden yükleme. Vspace yazılımını bilgisayarımızdan kaldırmak için, Başlat > Tüm Programlar > vspace > Uninstall Vspace seçeneğini seçebiliriz. Ekranda çıkacak olan yönergeleri izleyerek vspace yazılımını bilgisayarımızdan kaldırabiliriz. Yazılımı kaldırma işleminden sonra bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekecektir. Vspace yazılım lisansını, x550 pci kartını taşıdığımız bir başka bilgisayara aktarabiliriz. Bu işlem sınırlı sayıda yapılabilir. vspace yazılımını yüklerken karşımıza gelen Son kullanıcı lisans sözleşmesi nin 3. Bölümünde bu konu ile ilgili detaylı bilgi yer almaktadır.

36 Vspace yazılımının güncellenmesi Kayıt işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra internet üzerinden vspace yazılımını güncelleştirebiliriz. Bu işlem için Başlat > Tüm Programlar > vspace > vspace Update seçeneğini seçebiliriz. (ürünün satın aldıktan sonraki 12 ay boyunca ya da 12 ay sonrasında yapılmış olan hizmet uzatımı ile internet üzerinden güncelleştirme işlemini yapabiliriz. ) vspace update yazılımını çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Kurulumda şifre belirttiyesek, vspace update programı çalıştırdığımızda bizden bu kurulum şifresini isteyebilir. Options butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

37 Güncelleştirmeyi şimdi çalıştırabilir ( Execute Update Program immediately seçeneği), ya da bilgisayarımıza daha sonra çalıştırmak üzere kayıt edebiliriz ( Save Update Program on the disk seçeneği). Güncelleştirme programını bilgisayarımıza kayıt etme seçeneğini seçersek, bu güncelleştirme işlemini daha sonra çalıştırabilme ya da farklı bir bilgisayarda çalıştırabilme olanağına sahip oluruz. Kayıt etmiş olduğumuz programı çalıştırmak için internet bağlantısına ihtiyaç olmayacaktır. Bu şekilde seçeneğimizi seçip ok butonuna tıkladıktan sonra connect butonuna tıklayarak yeni bir yazılımı güncelleştirmesinin olup olmadığının sorgulamasını yapabiliriz.

38 Sorgulama sonucunda güncelleştirme mevcut ise Download butonu aktif hale gelecektir. Download butonuna tıklayarak güncelleştirmeleri internet üzerinden indirme işlemine başlayabiliriz. İndirme işlemi bittiğinde, önceki ekranlarda options butonu ile Save Update Program on the disk seçeneğini seçtiysek, indirilen güncelleştirme belirtmiş olduğumuz klasöre kopyalanacaktır. Önceki ekranlarda option butonu ile Execute Update Program immediately seçeneğini seçtiysek, indirilen dosya kuruluma başlayacaktır.

39 Eğer güncelleştirme programı, bir güncelleştirme bulamazsa Exit butonuna tıklayarak programdan çıkabiliriz. Exit butonuna tıkladığımızda, bize programdan çıkmak isteyip istemediğimizi soran bir ekran getirecektir. Yes butonuna tıklayarak bu ekrandan çıkabiliriz. vspace Konsol unun Kullanımı Başlat > Tüm Programlar > vspace >vspace Console programı aracılığı ile ya da görev çubuğundaki Ncomputing simgesine çift tıklayarak ya da Ncomputing simgesine sağ tuş la tıklayıp vspace Management Console programını çalıştırarak, konsol programına ulaşabiliriz. Yukarıdaki ekranda bulunan diğer seçeneklerin açıklamaları şu şekildedir.

40 Station information Bu ekran bize oturum açılan iş istasyonu hakkında bilgi verir. vspace Send Message Bu ekran bize ayni bilgisayar da bulunan diğer Vspace kullanıcılarına mesaj gönderebilmemizi sağlar.

41 Bu ekran ise bizim ağımızda gözüken diğer vspace kullanıcılarına mesaj gönderebilmemizi sağlar. Yukarıdaki ekrandaki mesaj gönderilecek kullanıcıları gösteren To: bölümünün gözükmesi 20 sn kadar zaman alabilir. Yukarıdaki ekranda da user1 kullanıcısından alınan mesaj gözükmektedir. Disable / Enable vspace Vspace programının görev çubuğundaki bu seçeneği ile vspace programı devre dışı bırakabilir. Bu seçeneği ( disable ) seçtiğimizde bilgisayarı yeniden başlatmak isteyip istemediğini soran bir ekran gelecektir. Bu seçeneği evet olarak yanıtlarsak diğer kullanıcıları uyarmadan bilgisayar yeniden başlayacaktır.

42 Bilgisayar yeniden başladığında vspace programı, vspace in devre dışı durumda olduğunu ve çalışır duruma alınmasının istenip istenmediğini soracaktır. Ayrıca, devre dışı olan vspace i yine görev çubuğundaki simgeden çalışır duruma ( enable seçeneğini seçerek ) alabiliriz.

43 vspace Console Programı Local settings X550 pci kart ın takılı olduğu bilgisayardaki ayarlar Local Settings bölümü altından yapılmaktadır.

44 X550 PCI Kart X550 PCI Kart bölümüne tıkladığımızda vspace oturumları ve durumları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

45 X550 üzerinde sağ tuşa tıkladığımızda Properties menüsünden bu bilgisayar bağlı olan x550 terminallerin ekran çözünürlükleri ayarlanabilir. Bütün terminallerin ekran çözünürlükleri aynı olmak zorundadır. ( terminal e özel ekran çözünürlüğü ayarlanamaz. )

46 X550 pci Card bölümünün altından bulunan Station şeklinde başlayan numaralar, bu kart a bağlı olan istasyonları göstermektedir. Bu istasyonlardan birine sağ tuş ile tıkladığımızda, bu istasyonu kapatabiliriz ya da mesaj gönderebiliriz. X550 İstasyonu kapatmak için Stop Station seçeneğini seçebiliriz.

47 X550 istasyonunu kapatmaya çalıştığımızda bize, bu istasyonu kapatmadan önce, bütün programlardan çıkmamız gerektiği uyarısı yukarıdaki ekranda gözükmektedir. Yes butonuna bastığımızda ilgili x550 istasyonu kapanacaktır. Herhangi bir station a sağ tuşla tıkladığımızda bize Send Message ile mesaj gönderme imkanı da sunacaktır. Buradaki gönderebileceğimiz mesaj sadece bu bilgisayara bağlı olan istasyonlar ile sınırlıdır. Görev çubuğundan mesaj göndermeyi seçersek, ağımızdaki kullanıcılara da mesaj gönderebiliriz. X550 istasyonlardan birinin üzerine tıkladığımızda, karşımıza o istasyon ile ilgili bilgilere ulaşabileceğimiz ekran gelecektir.

48 Bu ekran Application Loaded, Information ve Station Settings olmak üzere üç sekmeden oluşmaktadır. Application Loaded sekmesi : Bu sekmede,tıklanmış olan istasyonda çalışan uygulamaları görebiliriz.

49 Information sekmesi : Bu sekmede tıklanmış olan istasyon ile ilgili bilgilere ulaşabiliriz. Station name : istasyon ismi Sesion id : bu istasyon için vspace oturum numarası Logged in user : oturum açmış olan kullanıcı Default user : oturum için varsayılan kullanıcı adı. Eğer belirtilmemişse, en son oturum açmış olan kullanıcı gözükecektir. Status : Oturumun durumunu göstermektedir. (örneğin çalışıyor=running gibi ) Logon program : Başlangıçta çalıştırılacak olan programı belirtir. ( istasyonda sadece tek bir program çalıştırmak için yapılandırılmış programı gösterir. ) Logon program folder : Logon program ın bulunduğu klasörü gösterir. AutoLaunch enabled : istasyonun, bağlı olduğu bilgisayar açıldığında otomatik açılıp açılmayacağını belirtir. Display id : istasyon un bağlı olduğu pci kart ın, kart bilgisi Hardware id : x550 terminal için sanal donanım ismi

50 Keyboard id : Bağlanmış olan klavyenin kullanmış olduğu arabirim ( herzaman ps/2) Pointer id : Bağlanmış olan fare nin kullanmış olduğu arabirim. ( her zaman ps/2) Station Settings Sekmesi : Bu pencerede ayarlanabilir parametreler şu şekildedir. Station name : İstasyon ismini değiştirebileceğimiz alan. Automatically turn station on when system starts : Ayarlamasını yaptığımız bu x550 istasyonun bağlı olduğu bilgisayarın açıldığı zaman bu istasyonun da otomatik olarak açılmasını istiyorsak, bu seçeneği işaretlememiz gerekir. Eğer bu kutucuk işaretli olmazsa, bu consol dan istasyonu bizim kendimizin başlatması gerekir. Enable shutdown option without Logging on to the station : Bu seçenek işaretlendiği zaman, istasyon kullanıcıları oturum açma ekranında bilgisayarı kapatma seçeneğini görebilir durumda olacaklardır ve isterlerse oturum açmadan bilgisayarı ( kendilerinin bağlanmış oldukları x550 pci

51 kartın takılı olduğu bilgisayarı ) kapatabileceklerdir. Eğer bu seçenek seçili değilse, kullanıcılar oturum açma ekranında Bilgisayarı Kapat seçeneğini göremeyeceklerdir. Monitor off : Tek bir x550 terminali 1 watt dan az bir enerji harcar ancak bağlı olduğu monitor eğer lcd monitor ise watt, crt monitor ise 100 watt civarı enerji harcar. Bundan dolayı,enerji tasarrufu için, her bir x550 terminalinde ayrı bir ayar olarak belli bir süre kullanılmadığı zaman bağlanmış olduğu monitörü uyku moduna alma seçeneği sunulmuştur. Burada seçilmiş olunan süre boyunca eğer klavye ya da Mouse kullanılmazsa, monitör uyku moduna geçecektir. Klavye ya da fare tekrar kullanıldığında monitör uyku modundan çıkacaktır. Bu seçeneklerlerden Never seçilirse ekran uyku moduna hiçbir zaman geçmeyecektir. ( Ekran koruyucu çalışmaya devam edecektir. ) Enable Auto Logon mode : Bu kutucuk işaretlendiği zaman user name ve password alanına girilen bilgiler ile x550 terminalin başladığında otomatik olarak oturum açması sağlanmış olur. Run this program only during logon : ve In folder : x550 terminalimize oturum açıldığında otomatik olarak bir programın çalıştırılması işlemi için bu seçenek kullanılabilir. Bu programın dışında bir başka programın çalışmasına izin verilmez. Bu program kapatıldığında da x550 terminalimizin oturumu kapatılır. Initial Keyboard State : X550 terminalimiz başladığı zaman, klavyedeki Num lock, Caps lock ve Scrolllock ışıklarının yanar durumda olup olmayacağının ayarlanacağı bölümdür. Kutucuklar işaretlendiği zaman bu tuşlarını ışıkları, x550 terminalimiz açıldığı zaman yanar konumda olacaktır. Terminal açıldıktan sonra istersek klavye üzerinden ışıklar, ilgili tuşlara basarak kapatılıp tekrar açılabilir. Konsol programımızın araç çubuğunda Stop butonu bulunmaktadır. Konsol programımızdan bir x550 terminali seçtikten sonra stop butonuna tıklarsak, karşımıza bir onay penceresi çıkacaktır. Onay penceresinde x550 terminalini kapatmak istediğimizden emin olup olmadığımızı sormaktadır. Ayrıca, terminali kapatmadan önce programlardan çıkıp, oturum kapatmamız gerektiğini belirten bir uyarı yazısı da bulunmaktadır.

52 Information & Settings Information & settings bölümü altında bulunan Product Information bölümünde, kurulmuş olan Ncomputing terminal yazılımının, ürün ismi, versiyon bilgisi, üretici ismi gibi değiştirilemeyen sadece bilgi verici amacı olan bölüm bulunmaktadır. Information & Settings bölümü altında olan, User Information bölümü kayıt işlemi sırasında girmiş olduğumuz bilgileri barındırmaktadır. Burada bulunan bilgilerde yine değiştirilemeyen sadece görüntülenen bilgilerdir.

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri www.dojop.com.tr Önemli Notlar Lütfen şunu not ediniz. Bu kullanım klavuzunun bir parçasının ya da tümünün NComputing ten yazılı izin olmadan tekrar hazırlanmasına

Detaylı

WD ShareSpace. Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu

WD ShareSpace. Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu WD ShareSpace Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu Önemli Güvenlik Yönergeleri 1. Ürünün üzerinde işaretli olan tüm uyarı ve yönergeleri uygulayın. 2. Temizlemeden önce bu ürünün fişini çekin. Sıvı veya

Detaylı

KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1)

KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1) KULLANIM KLAVUZU (v. 2.1.1) 1592028000 XWEB300D_500_500D opr GB r2.1.1 2012.11.05.docx XWEB500/300 1 / 108 DİKKAT: YANGIN VE ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMAK İÇİN CİHAZI YAĞMUR VE NEME MARUZ BIRAKMAYIN

Detaylı

My Book World Edition Kullanım Kılavuzu. Tekli ve Çiftli - sürücü Ağ Depolama Sistemleri

My Book World Edition Kullanım Kılavuzu. Tekli ve Çiftli - sürücü Ağ Depolama Sistemleri My Book World Edition Kullanım Kılavuzu Tekli ve Çiftli - sürücü Ağ Depolama Sistemleri Önemli Güvenlik Yönergeleri 1. Ürünün üzerinde işaretli olan tüm uyarı ve yönergeleri uygulayın. 2. Temizlemeden

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ASUS P5B-MX/WiFi AP. Çizgi Söğüt Gölgesi

ASUS P5B-MX/WiFi AP. Çizgi Söğüt Gölgesi 0 E2918 İlk sürüm Aralık 2006 Copyright 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. Her hakkı saklıdır. ASUSTeK COMPUTER INC. ( ASUS ) in yazılı izni olmadan, yardımcı olması amacıyla müşteri tarafından alınmış olan doküman

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar. MS-A923 (V1.X) Sistemi

Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar. MS-A923 (V1.X) Sistemi Wind Top AE1920 Hepsi Bir Arada (AIO) Bilgisayar MS-A923 (V1.X) Sistemi Giriş İÇİNDEKİLER Telif Hakkı Uyarısı...iii Tescilli Markalar...iii A.B.D. Patent Numaraları...iii Revizyon Geçmişi...iii Yükseltme

Detaylı

WD My Cloud EX4. Kişisel Bulut Depolama. Kullanım Kılavuzu

WD My Cloud EX4. Kişisel Bulut Depolama. Kullanım Kılavuzu WD My Cloud EX4 Kişisel Bulut Depolama Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu çözmemiz için bize bir fırsat verin. En çok sorulan teknik

Detaylı

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET2220 Serisi

Türkçe. Kullanıcı Kılavuzu. ET2220 Serisi Kullanıcı Kılavuzu ET2220 Serisi TR7645 Ağustos 2012 Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun hiçbir bölümü, ASUSTeK COMPUTER INC. in ( ASUS ) açık yazılı

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

P5PE VM. Türkçe Kullanma Kılavuzu. csg.cizgi.com.tr P5PE VM 0

P5PE VM. Türkçe Kullanma Kılavuzu. csg.cizgi.com.tr P5PE VM 0 P5PE VM Türkçe Kullanma Kılavuzu csg.cizgi.com.tr P5PE VM 0 E2609 İlk sürüm Haziran 2006 Copyright 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. Her hakkı saklıdır. ASUSTeK COMPUTER INC. ( ASUS ) in yazılı izni olmadan,

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz ASUS UX31A http://tr.yourpdfguides.com/dref/4349729

Kullanım kılavuzunuz ASUS UX31A http://tr.yourpdfguides.com/dref/4349729 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki ASUS UX31A tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını

Detaylı

Televis Sistem. Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı. Kullanıcı Kılavuzu

Televis Sistem. Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı. Kullanıcı Kılavuzu Televis Sistem Tesisin grafik görüntüsüyle alarmların yönetilmesi ve veri kayıt programı Kullanıcı Kılavuzu Televis Sistem TelevisNet TelevisNet Windows platformu için dizayn edilmiş, arayüzü bir çok değişik

Detaylı

Harici Masaüstü. My Book. Elite Kullanım Kılavuzu. My Book Elite Kullanım Kılavuzu

Harici Masaüstü. My Book. Elite Kullanım Kılavuzu. My Book Elite Kullanım Kılavuzu My Book Elite Kullanım Kılavuzu My Book Elite Kullanım Kılavuzu Harici Masaüstü WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu çözmemiz için bize bir fırsat

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Copyright 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved.

Copyright 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. M2NPV-MX E2629 Birinci Baskı V1 Mayıs 2006 Copyright 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. ASUSTeK COMPUTER INC. ( ASUS ) in yazılı izni olmadan, yardımcı olması amacıyla müşteri tarafından alınmış

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Antivirus 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç bir kısmı,

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

Teknotel. NetMASTER. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2

Teknotel. NetMASTER. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2 Teknotel NetMASTER ADSL MODEM ROUTER IP505A V2 KABLOSUZ ADSL MODEM ROUTER IP806GA V2 Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu Dökümantasyon Telif Hakkı Duyurusu Teknotel Enerji Telekomünikasyon İnşaat Sanayi

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

ASUS Masaüstü Bilgisayar M11AD Kullanım Kılavuzu

ASUS Masaüstü Bilgisayar M11AD Kullanım Kılavuzu ASUS Masaüstü Bilgisayar M11AD Kullanım Kılavuzu TR8496 Birinci Sürüm Temmuz 2013 Telif Hakkı 2013 ASUSTeK Computer Inc. Her Hakkı Saklıdır. İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu

Detaylı

My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler

My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Essential ve Essential SE Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız,

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web Imprint Bu kitapta yer alan bilgiler, ön bilgilendirme yapılmaksızın değiştirilebilir. Continental Automotive GmbH şirketinin böyle bir durum karşısında herhangi

Detaylı

BASIC KULLANIM KILAVUZU

BASIC KULLANIM KILAVUZU BASIC KULLANIM KILAVUZU İçindekiler GÜVENLİK UYARILARI... 6 Muhafaza, Taşıma ve Kullanım Koşulları 6 Bakım ve Onarım 7 Radyo Frekans Güvenliği 9 Kullanım 9 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER... 12 İLK ADIMLAR...

Detaylı

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite El Kitabı Hakkında Notlar Bu talimatları her zaman bilgisayarınızın yanında tutunuz. Düzgün kurulum, kullanım ve bakım bilgisayarınızın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bu bilgisayarın mülkiyetini başkasına

Detaylı