Ulusal Kredi. Ders Kodu Teorik Uygulama Lab Akademik ve Sosyal Oryantasyon AKTS

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ulusal Kredi. Ders Kodu Teorik Uygulama Lab Akademik ve Sosyal Oryantasyon AKTS"

Transkript

1 Akademik ve Sosyal Oryantasyon Beykent Üniversitesinin Tarihçesi, Beykent Üniversitesi Yönetim Şeması, Akademik Birimler, Akademik Takvim, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ( Yapısı, Görevleri), Kütüphane Daire Başkanlığı (Yapısı, Görevleri), Kütüphanenin Sunduğu Hizmetler, Kütüphane Araştırma ve Bilgi Kaynakları, Web aracılığıyla kütüphane kataloğu tarama, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Öğrenci Kulüpleri, (Yapısı, Görevleri), Beykent Üniversitesi Eğitim-Öğretim Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği, Yükseköğretim Kanunu Yönetmeliği, Erasmus Ofisi, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü (Yapısı ve Görevleri), Beykent Üniversitesi Mezunlar Derneği. lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması. müfredat içindeki önemi ve diğer dersler ile etkileşiminin vurgulanması Beykent Üniversitesinin Tanıtımı 1.1. Beykent Üniversitesinin Tarihçesi Beykent Üniversitesinin Yönetim Şeması. 2. Üniversitenin Akademik Yapısı Üniversitenin Akademik Birimlerinin Tanıtılması Akademik Takvim.. İdari Birimlerin Tanıtımı- Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı.1. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Yapısı..2. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Görevleri... Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Tarafından Yürütülen Hizmetlerle İlgili Evraklar...1. Çift Anadal/Yan Dal Başvuru Formu...2. Kurum İçi Yatay Geçiş Başvuru Formu.... Öğrenci Belgesi Başvuru Formu.... Kimlik Kartı Başvuru Formu.. Beykent Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığı.1. Beykent Üniversitesi Kütüphanesinin Tanıtılması..2. Kütüphanenin Sunduğu Hizmetler... Kütüphane katalog tarama... Kütüphane Veritabanları...1. Abone Veritabanları...2. TÜBA Açık Ders Malzemesi.... ULAKBİM Veritabanları. 5. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 5.1. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlının Tanıtımı ve Görevleri Öğrenci Kulüpleri Öğrenci Kulüplerinin Tanıtımı Öğrenci Kulüplerinin Faaliyetleri Öğrenci Kulüplerinin Üyelik Şartları Yükseköğretim Kanunu Beykent Üniversitesi Eğitim-Öğretim Yönetmeliği. 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz) Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği. 9. Erasmus Ofisi Erasmus Ofisinin Tanıtımı ve Görevleri Beykent Üniversitesinin Anlaşmalı Olduğu Avrupa Üniversiteleri.

2 10. Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Tanıtımı ve Görevleri Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Yürüttüğü Hizmetler Beykent Üniversitesi kültür, sanat ve bilim etkinlikleri Beykent Üniversitesi Tarafından Desteklenen Sosyal Yardım Projeleri Hakkında Bilgi Beykent Üniversitesi Mezunlar Derneği Tanıtımı. Görsel Algı Sanat ve tasarımda görsel algı, görsel düşünme ve dışavurum. lık 1 Görsel algıda dinamik ögeler. 2 İnsan gözü ve alıcı aygıt (kamera) algısı. Görsel düşünmeye giriş. Görsel denge ve espas ilişkileri. 5 Görsel denge ve boyutlu mekan ilişkileri. 6 Perspektif algı yanılmasının temel ögeleri. 7 Görsel anlatımda ifade. 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz). 9 Şekil, biçim, düzlem ve derinlik. 10 Gestalt kuramı. 11 Gestalt kuramı ve sanat. 12 Renk algısı. 1 Sanat yapıtında dinamik ilişkiler. 1 Eser üzerine görsel algı çözümlemeleri. Matematik I Bu ders, Reel Sayılar, Değişkenler ve Fonksiyonlar, Diziler ve Limitler, Fonksiyonun Limit ve Sürekliliği, Türev ve Diferansiyel, Belirsiz ve Belirli integraller ve hesaplama teknikleri gibi konuları içermektedir. lık 1.Sayılar, Değişkenler ve Fonksiyonlar 1.1. Reel sayılar, Temel kavramlar, Reel sayıların sayı ekseninin noktaları olarak gösterilmesi Değişkenler ve sabitler. 1.. Fonksiyonun ifade edilmesi yolları. 1.. Elemanter fonksiyonlar. 2. Limit ve Fonksiyonun Sürekliliği 2.1. Değişkenin limiti. Sonsuz büyük değişkenler Fonksiyonların limiti. 2.. Belirsizlikler ve onların bazı özellikleri. 2.. Limitler hakkında temel teoremler Bazı ünlü limitler Fonksiyonların sürekliliği.

3 2.7. Sürekli fonksiyonların bazı özellikleri Belirsizliklerin çözümlenmesi.. Türev ve Diferansiyel.1. Hareket hızı..2. Türevin tanımı... Türevin geometrik anlamı... Fonksiyonun diferansiyeli ve geometrik anlamı..5. Elemanter fonksiyonların türevleri Sabitin, toplamın, çarpımın ve kesrin türevleri..7. Bileşke fonksiyonların türevleri Kapalı fonksiyonların diferansiyellemesi..9. Ters fonksiyonlar ve türevleri. Ters trigonometrik fonksiyonlar ve türevleri Diferansiyel ve yüksek mertebeden diferansiyeller. 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz)..11. Taylor formülü ve Taylor serisi Türevin uygulamaları.. Belirsiz İntegraller Belirsiz integralin tanımı..2. Elemanter fonksiyonların integrallenmesi... Rasyonel ve irrasyonel fonksiyonların integrallenmesi Trigonometrik fonksiyonların integrallenmesi. 5. Belirli İntegraller Belirli integralin tanımı Belirli integralin özellikleri ve hesaplanması Özel İntegraller ve uygulamaları. 5.. Parametreye bağlı integraller. 6. Sonsuz seriler Temel kavramlar. D Alembert ve Cauchy testleri ve Leibniz teoremi. 6.2 Fonksiyonel ve kuvvet serileri. Yakınsaklık aralığı. Binom serisi. Grafik İletişim I Teknik çizimler ve maket için gerekli malzeme, araç-gereç ve tekniklerin tanıtılması, yazı teknikleri, T-cetveli, cetvel, gönye kullanımı, temel geometrik formların çizilmesi, kalem kalınlıkları, ölçek kavramı, üç boyutlu temel geometrik biçimlerin ve karma cisimlerin ortografik izdüşümleri: plan, kesit ve görünüşler, aksonometrik çizimler lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması müfredat içindeki önemi ve diğer dersler ile etkileşiminin vurgulanması 1 Temel mimari kavramları, çizim araç ve gereçlerini tanımlar 2 Temel sunum teknikleri kullanarak çizgi uygulamaları Temel sunum teknikleri kullanarak teknik yazı uygulaması Temel geometrik formların iki boyutlu çizimi 5 Temel geometrik formların üç boyutlu modellenmesi 6 Eğrisel ve açılı düzlemlerden oluşan formların iki boyutlu çizimi

4 7 Ölçek uygulamaları 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz). 9 Temel geometrik formların ölçekli kesitlerinin çizimi 10 Eğrisel yüzeyli formların ölçekli kesitlerinin çizimi 11 Aksonometrik perspektif uygulamaları 12 İzometrik perspektif uygulamaları 1 Epür düzlemde çizim ve perspektif uygulamalarının tekrarlanması 1 Portfolyo hazırlanması Mesleki Oryantasyon ve Mimarlığa Giriş Mekanın Temel Elemanları, Beden-Mekan-Kent kavramları, Evrensel ve Yerel Tasarım Stratejileri, Sistemler ve Parametreler, Estetik Temel Kavramları, Meslek Etiği, lık tanıtımı, ödevler ve değerlendirme sisteminin açıklanması; 1 Mimarlığın bilimsel ve sanatsal yönlerinin ve işbirliği yaptığı mesleklerin tanıtılması 1. Mekanın Temel Elemanları Yatay ve Düşey Düzlemlerin açıklanması Noktasal Düşey Elemanların ve Çerçeve Sistemlerin açıklanması. 1.. Domino Maketi Üzerinden Özgür Plan Kavramının Açıklanması 1.. Skin Kavramının Açıklanması ve Geleneksel Cephe Düşüncesi ile Karşılaştırılması Yığma, Ahşap ve Çelik Teknolojilerde Üst Örtü Elemanlarının Açıklanması ve Üst ve Alt Yapı Geçiş Elemanlarının Tanıtımı 2. Endüstri döneminde teknolojik gelişmelerin bina üretim sürecine etkileri 2.1. Endüstri Döneminde Mimarlık Mesleğinin Değişiminin Açıklanması Mimarlıkta Geleneksel Yapım Sistemleri ile Endüstriyel Yapım Sistemleri 5 Arasındaki Farkların Açıklanması 2.. Modüler Kavramının ve Modül Beden İlişkisinin Açıklanması 2.. Mimarlıkta Standardizasyon Kavramının Açıklanması Standart Ölçü Birimlerinin Beden, Mekan ve Eşya Ölçülerini Nasıl Belirlediğinin Açıklanması. Mimarlık, çevre, kent ilişkisinin temel ilkelerine giriş İklimin ve topoğrafyanın bina üzerindeki etkisinin açıklanması..2.bina, çevre, kent diyaloğunun ve kavramlarının açıklanması. 8 Ara Sınav.. Site, yer ve kamusal bellek kavramlarının açıklanması. 9.. Doğa ve bölgesel değerler üzerine geliştirilen mimarlık teorilerini sıralanması..5. Yeşil Bina kavramının açıklanması Batı ve Doğu mimarlığında estetik kriterlere giriş.1. Mimarlıkta kullanılan geometrik sistemlerin temel ilkelerinin belirlenmesi; Grid, fraktal geometrik sistemler ve topolojinin kullanımını örnekler ile açıklanması... Klaşik ve modern estetiğin geometrik ilkelerini belirlenmesi; Altın oran ve modern estetik arasındaki ilişkinin açıklanması... Endüstri malzemelerinin, özellikle camın estetik değerinin sıralanması ve geçirgenlik kavramının açıklanması.

5 Algı, eylem ve mekan ilişkisini estetik değer açısından açıklanması. 5. Mimarlık mesleğinin etik değerlerine giriş 5.1. Mimarlık parametrelerinin açıklanması Mimarlığın doğaya karşı sorumluluklarının açıklanması. 5.. Mimarlığın topluma karşı sorumluluklarının açıklanması. 5.. Enerji kaynaklarının tüketiminde mimarlığın rolünün farkındalığının oluşturulması Mesleki etik kavramının ilkelerinin sıralanması. Genel İletişim Iletisim kavrami, iletisim süreci, sözel iletisim, sözsüz iletisim, bireylerarasi iletisim, grup iletisimi, örgüt içi iletisim, kitle iletisimi, çevrimiçi iletisim, kültürlerarasi iletisim lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması. müfredat içindeki önemi ve diğer dersler ile etkileşiminin vurgulanması İletişimin önemi 1.1. İletişim kavramı İletişimin amaçları. 2. İletişim süreci 2.1. İletişimin öğeleri İletişimin ilkeleri. 2.. İletişimin bağlamı Sözel iletişim.1. Konuşmanın tanımı..2. Konuşmanın önemi... Konuşmamın doğuşu... Konuşma ve kültür ve de toplum arasındaki bağlantı.. Sözel iletişim.5. İyi bir konuşmacının sahip olması gereken özellikler..6. Toplum önünde konuşma..7. Toplum önünde etkili konuşma.. Sözsüz iletişim.1. Sözsüz iletişim kodlarının ortak özellikleri..2. Vücut dili ve duruşu... Jestler... Ses kodları. 5. Bireylerarası iletişim 5.1. Bireylerarası iletişimin tanımı Bireylerarası iletişimin unsurları. 5.. Bireylerarası iletişim modelleri. 5.. Bireylerarası iletişimde dinlemenin önemi Bireylerarası iletişimde çatışma. 6. Grup iletişimi 6.1. Grup kavramı Grup türleri. 6.. Grup iletişimi. 6.. Grup iletişimi modelleri.

6 8 Ara Sınav (Lütfen sınav tarihinizi kontrol ediniz.) 7. Örgüt içi iletişim Örgüt içi iletişim kavramı Örgüt içi iletişim biçimleri. 8. Kitle iletişimi 8.1. Kitle kavramı Kitle toplumu. 8.. Kitle iletişimi. 8. Kitle iletişimi 8.. Kitle iletişim araçları Kitle iletişim araçlarının özellikleri Kitle iletişim araçlarının işlevleri. 9. Çevrimiçi iletişim Çevrimiçi iletişimin tanımı Çevrimiçi iletişimin türleri. 9. Çevrimiçi iletişim 9.. Çevrimiçi iletişimin birey üzerine etkileri Çevrimiçi iletişimin toplum üzerine etkileri Kültürlerarası iletişim Kültürlerarası iletişimin tanımı Kültürlerarası iletişimin yararları. İngilizcede Eleştirel Okuma ve Yazma Derse giriş ve milletler, Soru yapıları, Bir dil okuluna kayıt, İnsanlar hakkında soru sorma, Meslekler, Geniş Zaman, Sıklık bildiren zaman zarfları, Randevu alma, Eşdizimlilik, Geçmiş zaman cümleleri, Bağlaçlar, Bilgiyi yanıtlama, Geçmiş zaman; soru ve kısa cevaplar, Amaç mastarları, Haberlere tepki vermek, İstasyonda, Şimdiki ve Geniş zaman, Takside, Yardım istemek ve teklif etmek, Yön tarifleri ve yerler, Trafik işaretleri, Sürekli geçmiş zaman, Zaman bağlaçları, Komut verme, Hız Limitleri, Dünya; Asya, Atlantik, Everest Dağı vb. Coğrafi isimlerle kullanılan artikeller, Gelecek zaman: Cümleler, sorular ve kısa cevaplar, Şüphe belirtme. lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması. müfredat içindeki önemi ve öğrencilerin eğitim - öğretim hayatlarına yapacağı katkının vurgulanması. 1. Tanışma / Ülkeler ve Milliyetler 2. Soru Tipleri. Bir dil okuluna kayıt olabilme.1. Doğum tarihini söyleyebilme..2. Mail adresini söyleyebilme.. Başkaları hakkında sorular sorabilme 5. Meslekler 6. Geniş zaman (Present Simple Tense) 7. Sıklık zarfları 8. Randevu alabilme: tarihler ve saatler 8.1. Zaman edatları.

7 9. Eşdizimler İfadelerde vurgu. 10. Geçmiş Zaman (Past Simple Tense): to be-was, were fiili kullanımı 11. Kısa hikaye yazabilme Çünkü ve O yüzden gibi bağlaçları kullanabilme. 12. Herhangi bir bilgiye karşılık verebilme 1. Yaşama dair önemli olaylar: büyümek, aşık olmak, evlenmek vb Yıllar Üniversiteye Gitmek. 1. Geçmiş Zaman (Past Simple Tense); sorular ve kısa cevaplar 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz). 15. Oku ve Konuş: Biyografi Amaç bildiren mastar ekleri Herhangi bir habere karşılık verebilme Tonlama. 17. İstasyon da: Kelime vurgusu Şimdiki Zaman (Present Continuous Tense) ve Geniş Zaman (Present Simple Tense) Karşılaştırması 19. Taksi de Ulaşım levhaları : Hikaye: Kameralı Kadın (A woman with a camera) Yardım sunma ve yardım isteme. 21. Yönler ve Yerleşim birimleri Sürekli geçmiş zaman (Past Continuos Tense) 2. Oku ve yaz: Sıra dışı bir olay 2.1. Sürekli Geçmiş Zaman (Past Continuos Tense) ve Geçmiş Zaman (Past Simple 1 Tense) Karşılaştırması: when ve while kullanımı. 2. Yol tarifi 2.1. Hız limitleri. 25. Dünya; Asya, Atlantik, Everest dağı vb Coğrafik isimlerin önüne gelen belirteçler be going to gelecek zaman kullanımı: olumlu/olumsuz cümleler, soru cümleleri, kısa cevaplar 28. Şüpheleri ifade edebilme Matematik II Bu ders, çok değişkenli fonksiyonların temel kavramları ve grafikleri, kısmi türev ve diferansiyel, çok değişkenli fonksiyonların maksimum ve minimumları, Taylor serisi, iki ve üç kat integraller, birinci ve ikinci tür eğrisel integraller, yüzeysel integraller ve vektör alan formülleri, Stokers ve Green formülleri gibi konuları içermektedir. lık 1. Çok Değişkenli Fonksiyonlar. Kısmi Türev ve Diferansiyel 1.1. Çok değişkenli Fonksiyonlar, Temel Kavramlar, İki Değişkenli Fonksiyonun Grafikleri. Seviye Eğrileri ve Seviye Yüzeyleri Limit ve Süreklilik. 1.. Kısmi Türevler. Birinci ve İkinci Basamaktan Kısmi Türevler. 1.. Çok değişkenli Fonksiyonların Diferansiyeli. Shwartz Teoremi Zincir Kuralı ve Tam Diferansiyeller. Kapalı Fonksiyonların Türevleri Yüksek Mertebeden Türevler. Herhangi Bir Yön Üzere Türevler. Gradiyant.

8 2. Çok değişkenli Fonksiyonların Ekstremumları 2.1. Çok değişkenli Fonksiyonların Maksimum ve Minimum Değerleri. Gerekli Koşul Lagrange Çarpını.. Taylor serisi ve çok değişkenli fonksiyonların değerlerinin hesaplanması 5.1. İki Değişkenli Fonksiyonlar İçin Taylor Serisi ve Uygulamaları.. İki Kat İntegrali ve uygulanması 6.1. İki Kat İntegralin Tanımı ve Özellikleri..2. Birinci ve İkinci, Fubini Teoremi... Alan, Momentler, Hacım ve Ağırlık Merkezlerinin Bulunması. 7.. İvme ve Statik Momentler. 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz). 5. Üç Kat İntegral Tanımı ve Özellikleri 5.1. Üç kat İntegrallerin Hesaplama Teknikleri Üç kat İntegrallerde Sferik ve Silindirik Koordinat Sistemlerinin Uygulanması. 5.. Üç Boyutlu Uzayda Kitle, Momentler ve Hacimlerin Bulunması. 6. Vektörler Alanında İntegralleme İşlemleri Birinci ve İkinci Tür Eğrisel İntegraller Vektör Alanında İş, Akış ve Sirkülasyon. 7. İntegralin Yoldan Bağımsızlığı, Potansiyel Fonksiyonlar Konservatif Alanlar Düzlemde Green Formülü. 8. Yüzeysel İntegraller Yüzeyler ve Onların Alanlarının Bulunması Vektorel ve Tanjansiyel Alanlar. 8.. Stokers Teoremi ve Uygulanması Divergans Teoremi Birinci ve İkinci Green Formülleri Çözümlü Örnekler. Modern Dünyanın Oluşumu Bu derste; kültür, kimlik ve çevreyi temel alan tarihsel yaklaşımlara ilişkin aşağıdaki konular ele alınacaktır. Aydınlanma Dönemi, demokrasinin doğuşu, sanayileşme, emperyalizm ve siyasi ve kültürel alanındaki devrimler ise dersin ana odak noktalarını oluşturmaktadır. lık Tanıtımı Aydınlanma, Devrim ve Modernite 1.1. Aydınlanma Çağı Aydınlanma Çağının geride bıraktığı miras. 18. yüzyılda toplum ve önemli fikirler. İlk Bilgi Toplumları: Haberler ve Medya. 18. yüzyıldaki Akılcı (Rasyonalist) Devrimler Fransız Devrimi ve Atlantik Devrimleri Çağı Fransız Devrimi Süreci ve Terör. Erkeklerin ve Vatandaşların Haklarının İlanı. Kölelerin ve Kadınların Hakları. Fransız Devrimi ve Atlantik te Büyük Değişim ve Dönüşüm Dönemi.

9 2 5 Amerika Devriminin İdeolojik Nedenleri. 1.. Aydınlanma ve Modernite Çağı Fransız Devriminin Küresel Sonuçları: Siyasi, Kültürel ve Toplumsal Açıdan. 2. Ulusların Zenginlik ve Yoksulluk Düzeyleri 2.1. Sanayi Devriminin Nedenleri Küresel, Ekonomik ve Sosyal bir Perspektiften Sanayi Devriminin İncelenmesi. İmalatçıların Çağı. Endüstriyel Organizasyon ve Yapı. Tüketici Devrimi Sanayi Devriminin Sonuçları Sanayi Devrimi Sırasında ve Sonrasında Yaşam Standardı. Lüks ve Zevkler. 18. ve 19. yüzyıllar arasında Küresel Ticaret & İmparatorluk ve Ekonomik Kalkınma. Modern Dünya Ekonomisi Oluşturulması. 2.. Endüstrisi Gelişmemiş Ülkelerde Kıtlık ve Yoksulluk Kıtlık ve Üçüncü Dünya Ülkesi kavramının ortaya çıkışı. Kıtlık, Hastalıklar, Toplum ve Hükümet Politikaları. Tarımla Geçinen Toplumlarda Kıtlık, Bilinç Düzeyi ve Eyleme Geçme. 2.. Az Gelişmiş Ülkelerde Yoksulluk Az Gelişmiş Ülkelerin Kalkınması. Kalkınma Teorileri: Kapitalizm, Sömürgecilik ve Bağımlılık. Az Gelişmişlik Teorileri. Zengin ya da Yoksul Ülkelerin Kuruluşu ve Yıkılışı. Kültür ve Dünyanın Kalkınması. Küresel Kapitalist Ekonominin Yayılması ve Üçüncü Dünya Ülkelerinin Yoksullaşması. Sömürgeci Dünya Modeli. Dünyadaki Açlık Probleminin Esas Sebepleri. Kuraklık ve En Yoksul Bölgeler Endüstri Çağında Doğanın Romansı Romantik Ekoloji: Wordsworth ve Çevreci Gelenek. Romantizm. Doğa ve Doğal Sebepler. Doğanın Sorunları: Çevre, Kültür ve Avrupa nın Gelişmesi. Doğa Ekonomisi. Erkek ve Doğal Dünya. Felsefi Doğacılar. Ekolojik Düşüncenin Doğuşu. Siyasi Durum: Geçmiş, Bugün ve Gelecek. Taşra ve Şehir. Sözde (Pseudo) Din Olarak Ekoloji. Ekofeminizm: Kadın, Ekoloji ve Bilimsel Devrim. Modern Dünyada Evrimsel Biyoloji Modern Çevreci Hareketler Çevreciliğin Kökenleri ve Kapitalizmi Doğa ve Sosyalizme İlişkin Siyasi Teoriler. Çevresel Tarihte Karşılaşılan Önemli Problemler. Dünyanın Yeşil Tarihi.. İdeolojiler ve Devletler.1. Modern Dünyada Milliyetçilik ve Liberalizmin Evrimi Milletler ve Milliyetçilik. Hayali Cemaatler: Milliyetçiliğin Kökenleri ve Yayılması. Milliyetçi Düşünce ve Sömürgeci Dünya. Siyasi Fikirler Tarihinde Bir Problem Olarak Milliyetçilik. Milliyetçilik Çağına Geçiş. Milli Bilincin Kökenleri. 19. yüzyılda Milliyetçilik ve Toplumsal Cinsiyet. Liberalizm.

10 6 Liberalizm ve İmparatorluk. Batı Liberalizmi ve Şehir. Liberalizm ve Hoşnutsuzlukları. Modern Liberalizmin Doğuşu. Sosyal Sorumluluk ve Liberal Devlet. Toplum, Liberalizm, Milliyetçilik ve Devlet. Totaliter Demokrasinin Kökenleri. Rousseau ve Totalitarizm..2. Marx tan başlayarak Lenin ve Stalin e kadar sosyalist düşüncenin karşılaştığı zorlukları ve Avrupa Dışı Dünya görüşü Sovyet Sistemi: Leninizm ve Stalinizm. Troçkizm. Komünizmin Tarihi: Leninizm ya da Marksizm. Karl Marx ve Dünya Literatürü: Komünist Manifesto. Marksizm ve Emperyalizm. Rus İşçi, Köylü ve Asker Konseyleri. Solun Tarihi: Burjuvalar ve Proleterler. Sömürgecilik, Anarşizm ve Sömürgecilik Karşıtı Tahayyül. Üçüncü Dünya Ülkeleri nde Devrim. Çin Devrimi. Demokrasi ve Devrim: Latin Amerika ve Sosyalizm. Küba. Meksika da Yeniden Şekillenen Devrim. Sosyal Demokrasi. Evrimsel Sosyalizm. Kadın ve Sosyalizm. Ford ve Hitler Döneminde Fransız İşçi Hareketi. İşçi Sınıfı ve İtalyan Komünist Partisi. Mavi Yakalı İşçi Sınıfında Rahipler. Detroit de Şehircilik Devrimi. İtalya da Ayaklanma Kültürü. Parlamenter Sosyalizmin Çöküşü... Milliyetçilik & Topyekün Savaş ve Modern Propaganda Arasında Kalmış Faşizm Faşizm: Doktrin ve Kurumlar. Stalinizm ve Nazizim. Nazizm ve Sosyal Devrim. Sosyalizm ve Modernleşme. Fransız Faşizmi ve Modernleşme. İtalya ve Modernleşme. Film ve Sosyalizm. Film Propagandası: Sovyet Rusyası ve Nazi Almanyası. Nazi Almanyası Sineması ve Hollywood Sineması Etkisi Altındaki Alman Sineması. Faşist İtalya da Popüler Film Kültürü... Daha Geniş Bir Dünyada Emperyalizm ve Küreselleşme Marksist Emperyalizm Teorileri. Teknoloji ve Avrupa Emperyalizmi. Kültürel Emperyalizm ve Protestan Misyonerlik Hareketi. Sömürgecilik ve İnsan Hakları. Dekolonizasyon (sömürgeciliğe son verilmesi) ve Toplum. Oryantalizm. Modern Dünyada Metalaştırma, Tüketim ve Arınma. İmparatorluk.. Savaş, Şiddet & Modernite.1. Modernleşme Savaşı Aydınlanmadan Soğuk Savaş Dönemine Kadar Askeri Düşünce Tarihi. Modern Dünyada Savaş..2. Modern Savaşın Topluma Maliyeti ve Toplumda Açtığı Yaralar

11 7 8 Savaş Ekonomileri ve Toplum. Bir Savaş Tarihçesi. Savaşın Yaraları: Savaşta Sivil Halk. Savaş, Barış ve Toplumsal Değişimler. Savaş Zamanı Emperyalizm Kültürü. Topyekün Savaş ve Sosyal Değişim. I. Dünya Savaşı nda Muharebe ve Kimlik. Ateş Altında Yapılan Seçimler: II. Dünya Savaşı nın Ahlaki Boyutu. Haklı ve Haksız Savaşlar. Savaş Kanunları. Toplumsal Cinsiyet ve Savaş. İkinci Dünya Savaşı nın Çocuk Tanıkları. Machiavelli den Nükleer Çağa Kadar Olan Dönemde Modern Strateji Belirleyicileri. Modern Çağda Katliamların Rasyonelleştirilmesi. Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Siyasi Hafıza... Terörizm ve Devrimci & Sivil Şiddet Devrimler Sırasında Şiddet ve Terör. Şiddet, Özgürlüğüne Kavuşma ve Demokrasi. Avrupa Perspektifinden Kolektif Şiddet. Ceza Ritüelleri: İdam Cezası. Darağacı: İdam ve İngiliz Halkı. Yahudi Halkının Katledilmesi. Sovyet Toplama Kamplarının Tarihçesi. Kapitalist Devletlerin İşlediği Suçlar yüzyılda Terör, Soykırım ve Toplu Katliamlar Tarihteki Toplu Katliamlar. Tarihte Yahudi Soykırımı. Avrupa daki Irkçılığın Tarihçesi. Nazi Geçmişiyle Yüzleşme ve Modern Almanya Tarihine İlişkin Tartışmalar. Kızılderili Soykırımı, Tarihsel Bağlamı ve İzleri. Yahudi Komplosu Efsanesi. Nazi Terörü: Gestapo, Yahudiler ve Sıradan Almanlar. Amerika ve Soykırım Çağı. Demokrasinin Karanlık Yüzü: Etnik Temizliği Açıklamak. Terörizm Çağı. Terörizm Kültürü. Halkçı ve Sosyalist Hareketlerin Tarihçesi. Terörizm siyaseti: Bir Devlet ve Devrim Stratejisi Olarak Terör. Rusya da Devrimci Terörizm. Terörizm ve Liberal Devlet. Güç ve Terör. Büyük Terör Savaşı. Terör ve Küresel Düzenin Geleceği. 5. İnanç ve Modernite 5.1. Freud, Nietzsche & Pozitivizm Faşizm, Psikanaliz ve Köktenciliğin Yükselişi. Medeniyet ve Hoşnutsuzlukları. Sanat ve Edebiyat: Jensen in Gradiva adlı romanı, Leonardo da Vinci nin eserleri ve diğer eserler. Histeri üzerine çalışmalar. Ahlaki Değerlerin Soyağacı. Dönüştürülmüş Sanatlar. Aşırılıklar Çağı. Batı Avrupa Kültürü. Kültürel Yeis Siyaseti. Avrupa da Toplumsal Düşüncenin Şekillenişi. Politik Bir Düşünür Olarak Nietzsche ye Giriş.

12 9 Almanya da Nietzsche Mirası. Heidegger ve Nazizm. Batının Çöküşü. Freud: Kişiliği, Dünyası, Etkisi. Otoriter Kişilik. Peri Masallarının Anlamı ve Önemi. Genç Adam Luther. Şikayet Kültürü. Nazi Doktorları: Tıbbi Cinayet ve Soykırım Psikolojisi. Faşizmin Kitle Psikolojisi. Freud ve Psikotarihin Başarısızlığı Üzerine. Dora Vakası: Freud, Histeri, Feminizm Modernizm Modernizmin Adı ve Doğası. Modernizm: Kaynak ve Belge Antolojisi. Modernliğin Beş Yüzü: Modernizm, Avangart, Çöküşü, Kitsch, Postmodernizm. Entelektüeller ve Kitleler. Modernliğin Cinsiyeti. Masum Bakış: Modern Edebiyat ve Sanat Üzerine. Şehir ve Modernist Deneyim. Modernite Deneyimi: Modernizmden Postmodernizme. Modernizm Coğrafyaları. Politika ve Kültür. Modern Zaman, Modern Uzam, Modern Sanat. Zaman ve Uzam Kültürü. I. Dünya Savaşı ve Modernizm. Avangart Sanat ve I. Dünya Savaşı. I. Dünya Savaşı ve Modern Çağın Doğuşu. Paris Avangart Sanatı ve I. Dünya Savaşı. Makine Çağı ve Modernist Kültür. Trenler, Otomobiller ve Uçaklar Tepkisel Modernizm: Üçüncü Reich ve Weimar da Teknoloji, Kültür ve Siyaset Sanat ve Mimarlık. Ortak Kültürde Modern Sanat. Görsel Sanatlarda Modernizm ve Kitle Kültürü. Modern Sanat ve Modernizm: Eleştirel Antoloji. Sanat ve Değişim Yüzyılı. Modern Devinim Tarihi: Sanat, Mimarlık ve Tasarım. Siyaset, Psikoloji ve Stil. Modern Sanatta Popüler Kültür: Picasso, Duchamp ve Avangardizm. Kadın Olarak Kitle Kültürü: Modernizmin Ötekisi. En Uzun Devrim: Feminizm Yazıları, Edebiyat ve Psikanaliz. Kadınsılık, Anlatı ve Psikanaliz. Roman: Kadınlar ve Çocuklar. Tarihin Görgü Tanıkları: Görsel Materyallerin Tarihi Kanıt Olarak Kullanılması. Görsel Kültüre Giriş. 5.. Modern Dünyanın Sekülerleşmesi Din ve Modernleşme: Sosyolog ve Tarihçilerin Sekülerleşme Tezi Üzerine Tartışmaları. 19. Yüzyılda Avrupalı Aklın Sekülerleşmesi. Din, Ayaklanma ve Sekülerleşme. Bilim ve Din Uzlaşısı. Genel Sekülerleşme Teorisi. Özgür Düşünce, Sekülerizm ve Agnostisizm. Yeni Bir Hayat: Sosyalizmin Dini. Hristiyan Britanya nın Yok Oluşu: Laikleşmeyi anlamak. Din, İlahiyat ve Beşeri Bilimler. Darwin in Katedrali: Evrim, Din ve Toplumun Doğası.

13 10 Batı Avrupa nın Sekülerleşmesi, Dini ve Halkı. 5.. Moderniteye Dini Tepkiler Popüler Din. Kültür Savaşları: 19. Yüzyıl Avrupa sında Laik-Katolik Çatışmaları. Avrupa Toplumunda Tutucu Ortodokslar ve Popüler İnanç. Seküler Çağda Beden ve Ruh. İnanç İlkeleri. Fransız Katolikliğinin Sosyal Tarihçesi. 19. yüzyılda İrlanda da Din ve Toplum. Umut vizyonu: Latin Amerika daki kiliseler ve yaşanan değişimler. Solcu Katoliklik. Batı Avrupa Özgürlük Teolojisi. Solculuk Nedir: Liberal Amerikan Katolikleri Vatikan Kurulu. Vatikan Konseyi II: Konsey ile ve sonrasıyla ilgili dokümanlar. Vatikan II: Değerlendirme ve Perspektif: 25 yıl sonra. Kırılan İnanç: Papa, İnsanlar ve Katolikliğin Geleceği. İnanç Denizinde Yüzmek: Amerikan Halkının Hıristiyanlaştırılması. Amerikalı Hıristiyanların Demokratikleştirilmesi. Amerika nın Tanrıları: Jonathan Edwards tan Abraham Lincoln a Kadar. Kurtuluş Teolojisi: Latin Amerika ve Ötesindeki Devrimci Harekete İlişkin Önemli Gerçekler. Peygamberler ve Halkçılar: Kurtuluş Teolojisi. Latin Amerika da Marksizm ve Hristiyanlık. Katolik Devrimi. Postmodernizm, İslam ve Us. Köktencilik. Köktencilik: Anlam Arayışı. İslam. İslamiyet ve Sekülerizm. İslami Köktencilik ve Modernite. Orta Doğu da İslamiyet ve Modernite Arasındaki Çatışma. İslamcılığın Yükselişi ve Gerilemesi. Kutsal Olmayan Savaş: İslamcı Terör. İslam ın Krizi: Kutsal Savaş ve Kutsal Olmayan Terör. Protestanlık. Din, Modernleşme ve Ayaklanma. Yahudi Köktenciliği. Orta Doğu da Dini Radikalizm ve Siyaset. Din ve Mimari. Coventry Katedrali: Savaş Sonrası Dönemde Sanat ve Mimari. Bir Katedral İnşası: Coventry Katedrali. 20. yüzyıl Mimarisi ve Tarihçesi. Kilise ve Sanat. Modern Kilise Mimarisi. 6. Kimlikler 6.1. Sınıflar Britanya daki Sınıflar. İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu. Kadın, Irk ve Sınıf. Sınıf ve Etnik Köken: İngiltere deki İrlandalı Katolikler. Beyaz, Erkek ve Orta Sınıf. Siyahi Kadınlar ve Feminizm. İşçi Sınıfının Şeytanlaşması. Radikal Askerin Masalı. Sınıf Deneyimi: Avrupalı İşçi Sınıfının Oluşumu. Tartışmaya Neden Olacak Sözcükler:19. yüzyılın başlarında İşçi Sınıfının Oluşumu, Kolektif Eylem ve Söylem.

14 Demokratik. Pratikte: Popüler Siyasette Dil ve Kültür Çalışmaları. Öznellikler: Öz-temsil Tarihi. Proleterlerin Gecesi: İşçi Rüyası Arşivleri. Avrupa da İşçi Sınıfı Kimliği. İşçi Tarihi ve Sosyal Tarih: Deneyim, Kültür ve Gündelik Yaşam Siyaseti. İşçi Sınıfı Oluşumu: Batı Avrupa ve Amerika da 19. Yüzyıl Örüntüleri. İngiliz İşçi Sınıfının Yeniden Oluşumu. İşçi Tarihinin Yeniden Gözden Geçirilmesi: Sınıf Analizleri Üzerine Yazılar ve Söylemler. Beyazların Aldığı Ücretler: Irkçılık ve Amerika da İşçi Sınıfının Oluşması Toplumsal Cinsiyet Cinsiyet ve İşçi Sınıfı Tarihinin Yeniden Yapılandırılması. Toplumsal Cinsiyet ve İşçi Sınıfı Tarihi: 19. Yüzyıl Mirası. Cinsiyet Karşıtlığı ve Sınıf Çatışması. Feminist Tarih Yazımında Sınıf ve Cinsiyet. Cinsiyet ve Siyaset Tarihi. Cinsiyet ve İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu. Kadın, Sınıf ve Cinsel Farklılıklar. Sınırlı Geçim Kaynakları: 19. yüzyılda Britanya da Cinsiyet ve Sınıf. Modern İngiliz İşçi Tarihinde Sınıf ve Cinsiyet. Cinsiyet ve Sınıf Oluşturma Siyaseti: Alman İşçi Tarihinin Yeniden Gözden Geçirilmesi. İşte Cinsiyet ve Kültür. Fransa da Kadın ve İşçi Hareketi. Toplumsal Cinsiyet ve Tarihçesi: Cinsiyetçi İş Bölümü: Marksizm Üzerine İdeolojik Söylemler. Beyaz ve Erkek İşçiler Olmasaydı Ne Olurdu? İşçi Sınıfı Tarihinin Merkezini Yeniden Belirlemek. Uluslararası İşçi ve İşçi Sınıfı Tarihi. 6.. Irk Bilimde Irkçı Düşünce. 18. Yüzyılın Düşünce Sisteminde Irksal Sınıflandırmaların Kökeni. Irkın Anlamı: Batı Toplumunda Irk, Tarih ve Kültür. Son Çözüme Doğru: Avrupa Irkçılık Tarihi. Karışık Kategoriler: Cinsiyet, Sınıf, Irk ve Etnik Köken. Sınıf ve Etnik Köken: İngiltere de İrlandalı Katolikler. Milliyetçilik, İşçi ve Etnik Köken. Siyahi Yerine Beyaz. Irk Tekebbürü. Siyah Atlantik: Modernite ve Çifte Bilinç. Irkların ve Ulusların Kültür Siyaseti. Özgürlük Sorunu: Jamaika ve Britanya da Irk, İşçi ve Siyaset. İngiliz Milliyetçiliğinin Yükselişi. Vatanseverlik: İngiliz Kimlik Oluşturulması ve Bozulması. Vatanseverler: Britanya da Kimlik. 18. yüzyılda Irk Fikri ve Estetik. Modern Güney Afrika da Bilimsel Irkçılık. Irk, Bilim ve Tıp, Irk, Yazı ve Farklılıklar. İnsan Çeşitliliği: Fransız Düşünce Sisteminde Milliyetçilik, Irkçılık ve Yabancılık. Muhafazakarlar ve Irk. 6.. Modern Vatandaş Üretimi: Milliyetçilik ve Çin de Kimlik Çin de Ortaya Çıkışı: Kadın, Kültür ve Devlet. Çin Aydınlanmasında Kadınlar, Modern Çin de Irk Söylemi. Çin de Cinsiyet, Kültür ve Modernite: Cumhuriyet Döneminde Tıp Bilimi ve Cinsel Kimliklerin Oluşması. Çin in Yeni Kültür Hareketinde Milliyetçilik, Aile Reformu ve Erkek Kimliği. Çin de Kadınlık ve Erkeklik.

15 11 12 Çin de Kent ve Kasaba: Kimlik ve Algı. Çin Aydınlanması: Entellektüeller ve 1919 daki Mayıs Hareketinin Bıraktığı Miras. 7. Soğuk Savaş ve Küreselleşme & ABD Hegemonyasının Yükselişi Amerika Birleşik Devletleri & Sovyet Rusya nın Dış Politikaları ve Soğuk Savaş ı İnşa Eden Nedenler. Artık Biliyoruz: Soğuk Savaş Tarihinin Tekrar Gözden Geçirilmesi. Soğuk Savaş. İmparatorluğun Kederi: Militarizm, Gizlilik ve Cumhuriyetin Sonu. Retorik Olarak Soğuk Savaş: Başlangıç Yılları Bilim, Siyaset ve Soğuk Savaş. Baskı Dinamikleri: Amerikan Dış Politikası ve Askeri Gücün Sınırları. Dünyada Amerika nın Yeri: 191 den bu yana Amerikan Dış İlişkileri Tarihinin Yazımı. Tekrar Gözden Geçirilen Amerikan Dış İlişkileri. Poliarşinin Teşvik Edilmesi: Küreselleşme, ABD Müdahaleciliği ve Hegemonyası. Soğuk Savaşı İnşa Eden Nedenler: ABD Emperyalizminin Siyasi Kültürü. İdeoloji ve ABD Dış Politikası. Atom Bombasının İlk Işıklarına Kadar: Atom Çağının Şafağında Amerikan Düşüncesi ve Kültürü. Gizli Devlet: İngiliz Hükümeti ve Soğuk Savaş. Sovyet Rusya nın Dış Politikası: Rusya ve Dünya. Rusya ve Sovyet Birliği nde Bilim: Kısa Tarihçesi. Soğuk Savaş ve Sovyet Güvensizliği: Stalin Yılları. Uluslararası Siyasetin Sosyal Yapısı: Kimlikler ve Dış Politikalar, Moskova. Atom Bombası. Hiroşima. Stalin ve Atom Bombası: Sovyet Birliği ve Nükleer Enerji. Sivil Savunma Evde Başlar: Militarizasyon 50 lerde Günlük Hayatla Buluşuyor. Bulutların Altında Yaşam: Amerika nın Atom Bombası Gerginliği Amerika nın Birleşmesi Sorumluluğu Olmayan Güç: Britanya da Basın ve Yayın. Britanya da Medya: Güncel Tartışmalar ve Gelişmeler. ABD Film Endüstrisi. Soğuk Savaş Fantezileri: Film, Kurgu ve Dış Politika. Filmlerle Yaratılan Amerika: Amerikan Kültürü ve Toplumu. Kitle Kültürü ve Egemenlik: Amerikan Sinemasının Avrupa Sinemasına Meydan Okuması Hollywood. Ünlü Siyaseti. Amerika da Reklamcılığın Kültürel Tarihi. Emperyalizm ve Gelişen Dünya. Emperyalizm ve Popüler Kültür. Hindistan Film Endüstrisi: Güney Hindistan da Sinema ve Kentsel Yoksulluk. Sinema ve Devlet: Film Endüstrisi ve Hükümet. Tarih ve Film. Televizyon. Televizyon, Uluslararası Tarihçesi: Geçmişi Filtrelemek. Avrupa daki Amerika Fotoğrafları. 7.. Küreselleşmenin Resmi & Resmi Olmayan Tarihçesi Küreselleşmenin Yükselişi: 198 den bu yana Amerikan ın Uyguladığı Dış Politika. Tanrı, Ülkem ve Coca-Cola İçin: Dünyanın En Popüler Alkolsüz İçeceği ve Onu Üreten Şirketin Resmi Olmayan Tarihi. Kültürel Soğuk Savaş. Soğuk Savaş Kültürü. Ruslar Geliyor! Ruslar Geliyor! Soğuk Savaş Amerikası nda Tören ve Vatanseverlik. Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Kültürel Soğuk Savaş. Görmek İnanmaktır: Hollywood Endişe Etmeyi Bırakmayı ve 50 leri Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti?

16 1 1 İstihbarat Boyutu. Gizli El: Britanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Soğuk Savaş ta Gizli İstihbarat. MI6: Elli Yıl Boyunca Gizli Operasyonlar. Gizli Servis: İngiliz İstihbarat Teşkilatının Kurulması. Amerikan Gizli İstihbaratının Tarihçesi. İstihbarat Teşkilatı: Merkezi İstihbarat Teşkilatının Yükseliş ve Düşüş Dönemi. İngiliz Hükümeti, Washington ve İstihbarat Servisleri. İstihbarat, Casusluk ve Soğuk Savaşın Nedenleri ve Diplomasi Tarihi. İstihbarat, Savunma ve Diplomasi: Savaş Sonrası Dönemde İngiliz Politikaları. 7.. Modernizm, Kitle Kültürü, Kültür Seviyesi Orta Düzey Olan. Kültürel Devrim. Kitle Kültürü (Masscult) ve Orta Düzey Kültür Seviyesi (Midcult) I ve II. Kitle İletişim ve Modern Dünya. Kitle Filmleri: 1920 lerde Popüler Sinema ve Sovyet Toplumu. 8. Postmodernizm ve Sonrası lar ve Karşıt Kültür Cennetin Kapıları: 60 lardaki Amerikan Kültürü. Sol. Yeni Solda Toplum ve Örgütlenme: Havada Devrim Kokusu: Lenin, Mao ve Che den İlham Alan 60 lardaki Radikaller. Troçkizm ve Maoizm: Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ndeki Teori ve Uygulamalar. Hollywood ve Moskova Arasında: İtalyan Komünistler ve Kitle Kültürüne Meydan Okunması. Elimde Bir Çekicim Olsaydı: Eski Solun Sonu ve Yeni Solun Doğuşu. Parlamenter Sosyalizm: İşçi Siyaseti Üzerine Bir Çalışma. Sosyal Demokrasi Adına: Büyük Dönüşüm 195 ten Günümüze. Parlamenter Sosyalizmin Sonu: Yeni Soldan Yeni İşçi Partisi Dönemine Geçiş. Öğrenciler. Ayaklanan Öğrenciler: Fransa da Öğrenci Hareketi Kasım 1967-Haziran Ütopyanın Sonu: Avrupa daki Öğrenci Hareketlerinin Yayılması ve İvme Kaybetmesi. İşçiler. Diktatörlük, İşçiler ve Şehir: 199 dan İtibaren Katalonya Bölgesindeki İş Gücü den Sonra Batı Avrupa da Sınıf Çatışmasının Yeniden Baş Göstermesi. Popüler Güç Oluşturma: Portekiz Devriminde İşçi Hareketleri ve Komşu Ülkelerdeki Hareketler. Detroit Kimin? Modern Bir Amerikan Şehrinde Siyaset, İş Gücü ve Irk. Lucas Planı: Yeni Bir Sendikacılık mı Oluşuyor? 8.2. Kültürel & Siyasi Ayaklanmalar Devrimci Tiyatro. Jazz, Rock ve Protest Müzik: Bölünmüş Almanya da Soğuk Savaş Siyaseti ve Amerikan Kültürü. Yaşayan Tiyatro: Sanat, Sürgün ve Zorbalık. Beat Kuşağının Doğuşu: Hayalperestler, Baş Kaldıranlar ve Hippiler larda Müzik Yapmak. Folk Müziğin Dirilişi. Politik Pop Müziğin Hikayesi. Siyahi Güç, Siyaset ve Zevk. Popüler Müzik ve Toplumsal Protesto. Protest Rock Müziği: Popüler Müzik Siyaseti. Ritim ve Blues, Siyah Bilinç Hareketi ve Irk İlişkileri. 8.. Postmodernizm ve Postmodernite Postmodernitenin kökeni ve geleceği. Modernizm / Postmodernizm. Postmodernitenin Durumu. Postmodernizm ya da Geç Kapitalizmin Kültürel Mantığı. Tüketici Kültürü ve Postmodernizm.

17 Postmodernizm Karşıtlığı: Makrsist Eleştiri. 8.. Sömürgecilik Sonrası Dönem & Avrupa nın Taşralaştırılması Sömürgecilik Sonrası Araştırmalar. Yeryüzünün Lanetlileri. Siyah Deri, Beyaz Maskeler. Sömürgecilik Sonrası Teori: Eleştirel Bir Giriş. Sömürgecilik Sonrası Teori: bağlamlar, uygulamalar, siyaset. Sömürge Psikolojisi: Britanya Hindistanı nda Cinsiyet, Yaş ve İdeoloji. Oryantalizm: Postmodernizm ve Küreselleşme. Dünya Çapında Ağ. Elektronik Arşiv. İnternet Tuzağına Düşmek. Bilgisayar Ekranındaki Hayat: İnternet Çağında Kimlik. Medya, Teknoloji ve Toplum: Telgraftan İnternete Kadarki Tarihsel Süreç. Siber Kültürler. Genel Tekrar & Değerlendirme. Sınav Öncesi Genel Tekrar. Grafik İletişim II Beden referanslı geometrik sistemi organize etmek. Öklidyen mekanı kartezyen referanslarla oluşturmak. Öklidyen olmayan mekanı fraktal referanslarla oluşturmak. Beden-hareket-eylem-algı kavramlarıyla tasarlamak. Tasarımın 2 ve boyutlu çizimi ve sunumunu yapmak. lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması müfredat içindeki önemi ve diğer dersler ile etkileşiminin vurgulanması Geometri 1 Kartezyen geometri Topolojik geometri Fraktal geometri Karmaşık geometrik yapıların çizimi, boyutlu modellenmesi, maket yapımı 2 Geometri- örüntü kurgulama Kartezyen geometri Topolojik geometri Fraktal geometri Karmaşık geometrik yapıların çizimi, boyutlu modellenmesi, maket yapımı Geometri-örüntü kurgulama Kartezyen geometri Topolojik geometri Fraktal geometri Karmaşık geometrik yapıların çizimi, boyutlu modellenmesi, maket yapımı 1/50 plan çizimi İçinde durağan bedeni barındıran kartezyen bir sistem kurgulama-çizgilerin keşfi ve çizilmesi (Ö:1/50) Birbirini üreten (genera) Üst üste bindirme Döndürme Kaydırma

18 Birbirine geçirme Katlama-açma 1/50 plan çizimi İçinde durağan bedeni barındıran kartezyen bir sistem kurgulama-yüzeylerin oluşumu ve çizilmesi (Ö:1/50) Birbirini üreten (genera) Üst üste bindirme Döndürme Kaydırma Birbirine geçirme Katlama-açma 1/50 ölçekli görünüş çizimleri İçinde durağan bedeni barındıran kartezyen bir sistem kurgulama-mekanın oluşumu ve çizilmesi (Ö:1/50) Kendi kendini üretme (genera) Üst üste bindirme Döndürme Kaydırma Birbirine geçirme 1/50 ölçekli görünüş çizimleri İçinde bedenin hareket ettiği kartezyen olmayan bir sistem kurgulama- Noktaların keşfi Çok katmanlılık Üst üste bindirme Kendi kendini üretme (genera) Döndürme Alt-üst etme Kaydırma Birbirine dolanma Birbirine geçirme Katlama-açma 1/50 ölçekli kesit çizimi 8 Ara Sınav (Sınav Gününüzü Kontrol Ediniz). İçinde bedenin hareket ettiği kartezyen olmayan bir sistem kurgulama- Çizgilerin keşfi Çok katmanlılık Üst üste bindirme Kendi kendini üretme (genera) Döndürme 9 Alt-üst etme Kaydırma Birbirine dolanma Birbirine geçirme Katlama-açma 1/50 ölçekli kesit çizimi İçinde bedenin hareket ettiği kartezyen olmayan bir sistem kurgulama- Yüzeylerin ve mekanın keşfi ve çizilmesi (Ö:1/50) Çok katmanlılık Üst üste bindirme 10 Kendi kendini üretme (genera) Döndürme Alt-üst etme Kaydırma Birbirine dolanma

19 Birbirine geçirme Katlama-açma İstanbul da bir kıyı şeridinde bir gezi yolunun tasarımı Tasarım parametrelerinin keşfi; hareket, olay, eylem, algı Parametrelere göre diyagramların çizimi İstanbul da bir kıyı şeridinde bir gezi yolunun tasarımı Tasarım parametrelerinin keşfi; hareket, olay, eylem, algı Parametrelere göre diyagramların çizimi Tasarımın çizimi, sketch up, Dmax, autocad, photoshop Vaziyet planı (1/200) Plan (1/50) Kesitler (1/50) Model yapımı (kısmi veya mimari yapının tümü) Portfolyo tasarımının izlenmesi Çift kaçışlı perspektif (sokak ve yapı) Tasarım Prensipleri Biçim İşlevi İzler, Ockham ın Usturası, 80/20 Kuralı, Esneklik-Kullanışlılık Dengesi, Sinyal-Parazit Oranı; Gelişim Döngüsü, Çöp İçeri Çöp Dışarı, Yineleme, Yaşam Döngüsü, Prototipleme; Estetik-Kullanışlılık Etkisi, Çekiciliğe Dair Önyargı, Bebek Yüzlülüğe Dair Önyargı, İmgenin Üstünlük Etkisi, Açık Alan Tercihi, Fibonacci Dizisi, Altın Oran; Şekil-Zemin İlişkisi, Yönelim Hassasiyeti, Üç-boyutlu Projeksiyon, Yukarıdan Aşağı Işıklandırma Önyargısı, Görünürlük, Yönbulma; Devamlılık, Kapanma, Değişmezlik, Pragnanz Yasası, Hizalama, Yakınlık, Benzerlik, Renk; Vurgulama, İkonik Görselleştirme, Yakınsama, Normal Dağılım, Üçte Bir Kuralı, Simetri; İhtiyaçlar Hiyerarşisi, Von Restorff Etkisi, Çerçeveleme, Operant Şartlanma, Tehdit Algısı; Teşvik Faktörü, Beklenti Etkisi, Eşleştirme, Zihinsel Şema, Taklit; Performans Yükü, Performans vs. Tercih, Aşamalı İfşa, Okunabilirlik, Seri Pozisyon Etkisi; Yığma, Beş Raf Sistemi, Gutenberg Diyagramı, Hiyerarşi, Katmanlama, Okunaklılık; Teyit, Kısıt, Kontrol, Geribildirim Döngüsü, Fitts Yasası, Hick Yasası. lık Ders tanıtım ve uygulama, değerlendirme bilgilerinin öğrenciye açıklanması. müfredat içindeki önemi ve diğer dersler ile etkileşiminin vurgulanması. 1. Az Olan, Çoktur 1.1. Biçim İşlevi İzler Ockham ın Usturası /20 Kuralı. 1.. Esneklik-Kullanışlılık Dengesi Sinyal-Parazit Oranı. 2. Tasarım Süreci 2.1. Gelişim Döngüsü Çöp İçeri Çöp Dışarı. 2.. Yineleme. 2.. Yaşam Döngüsü Prototipleme.. Estetik Önyargı.1. Estetik-Kullanışlılık Etkisi.

20 .2. Çekiciliğe Dair Önyargı... Bebek Yüzlülüğe Dair Önyargı... İmgenin Üstünlük Etkisi..5. Açık Alan Tercihi Fibonacci Dizisi..7. Altın Oran.. Boyutsal Algı Öncelikleri.1. Şekil-Zemin İlişkisi..2. Yönelim Hassasiyeti. 6.. Üç-boyutlu Projeksiyon... Yukarıdan Aşağı Işıklandırma Önyargısı..5. Görünürlük..6. Yönbulma. 5. Estetik Araçlar Devamlılık Kapanma. 5.. Değişmezlik Pragnanz Yasası Hizalama Yakınlık Benzerlik Renk. 8 Ara Sinav (Sinav Gününüzü Kontrol Ediniz) 6. Estetik Araçlar Vurgulama İkonik Görselleştirme Yakınsama. 6.. Normal Dağılım Üçte Bir Kuralı Simetri. 7. Psikoloji ve Estetik 7.1. İhtiyaçlar Hiyerarşisi Von Restorff Etkisi Çerçeveleme. 7.. Operant Şartlanma Tehdit Algısı. 8. İnsan Faktörü Teşvik Faktörü Beklenti Etkisi Eşleştirme. 8.. Zihinsel Şema Taklit. 9. İnsan Faktörü Performans Yükü Performans vs. Tercih Aşamalı İfşa. 9.. Okunabilirlik Seri Pozisyon Etkisi. 10. Bilgi Mimarisi Yığma Beş Raf Sistemi Gutenberg Diyagramı Hiyerarşi Katmanlama Okunaklılık.

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : GK. SEÇ. I: BİLGİ TOPLUMU VE TÜRKİYE Ders No : 0310250040 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

Ulusal Kredi. Ders Kodu Teorik Uygulama Lab Akademik ve Sosyal Oryantasyon AKTS

Ulusal Kredi. Ders Kodu Teorik Uygulama Lab Akademik ve Sosyal Oryantasyon AKTS Akademik ve Sosyal Oryantasyon Dersin 4000000000 0 0 0 Beykent Üniversitesinin Tarihçesi, Beykent Üniversitesi Yönetim Şeması, Akademik Birimler, Akademik Takvim, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ( Yapısı,

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : A.SEÇ.ATATÜRK İLK.VE İNK.TAR.SEMİNERİ Ders No : 0310400249 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ I Ders No : 0020040023 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

2014 / 2015 YGSH HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ (YGSH) DAF NO DERS 2

2014 / 2015 YGSH HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ (YGSH) DAF NO DERS 2 EKİM 2014 TÜRKÇE 425 60 MATEMATİK GEOMETRİ FİZİK KİMYA BİYOLOJİ 80 50 45 30 50 ARİFE 1 Çarşamba 2 Perşembe 3 Cuma TATİL COĞRAFYA TARİH FELSEFE 45 45 20 KURBAN BAYR. 4 Cumartesi TATİL 1.GÜN KURBAN BAYR.

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Ders No : 0020020021 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

11. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

11. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM * Metinlerin Sınıflandırılması Anlatım Türleri Mektup Anı (Hatıra) Biyografi (Hayat Hikayesi) Otobiyografi Gezi Yazısı Ses Bilgisi Zarf (Belirteç) Anlatım Bozuklukları

Detaylı

Murat Kaya / Rehber Öğretmen www.psikorehberim.com 1

Murat Kaya / Rehber Öğretmen www.psikorehberim.com 1 MATEMATİK Sayılar 9 6 7 6 9 8 9 7 8 6 8 9 6 4 5 Üslü-Köklü İfadeler 4 5 4 2 2 1 1 3 2 4 2 4 2 4 2 Oran ve Orantı 1-3 1 1 1 2-1 2 1 1-1 1 Çarpanlara Ayırma 3 3 2 3 1 3-3 1 1 4 4 4 4 1 Denklemler-Problem

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : EĞİTİM SOSYOLOJİSİ * Ders No : 0310340040 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 4 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili

Detaylı

11. SINIF DENEME KİTAPÇIĞI

11. SINIF DENEME KİTAPÇIĞI 11. SINIF DENEME SINAVI FORMATI 11. SINIF DENEME KİTAPÇIĞI Soru dağılımı 1.test Dil ve Anlatım 40 Dil ve Anlatım 40 MF Dil ve Anlatım, Matematik, Fen Bilimleri 2.test Sosyal Bilimler 40 Tarih 18 Cografya

Detaylı

Ürün Detayları 2015-2016 EGO0-11.06DS 11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var

Ürün Detayları 2015-2016 EGO0-11.06DS 11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var . 99 // 11. Sınıf Programı - Dil ve Anlatım // 01 Metinlerin Sınıflandırılması 02 Anlatım Türleri 03 Öğretici Metinler (Mektup) 04 Öğretici Metinler (Günlük) DİL ve ANLATIM DİL ve ANLATIM 05 Ses Bilgisi

Detaylı

2014 / 2015 LYS HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ (TM) DAF NO DERS 2

2014 / 2015 LYS HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ (TM) DAF NO DERS 2 TÜRKÇE EDEBİYAT MATEMATİK 1 MATEMATİK 2 GEOMETRİ COĞRAFYA EKİM 2014 540 68 55 75 100 90 92 1 Çarşamba ARİFE 2 Perşembe TARİH FELSEFE 3 Cuma TATİL 45 15 KURBAN BAYR. 4 Cumartesi TATİL 1.GÜN KURBAN BAYR.

Detaylı

12. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

12. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM Sanat Metinlerinin Ayırıcı Özellikleri Fabl Masal Hikaye Roman Tiyatro Şiir Konferans Açık Oturum Sempozyum Forum Münazara Bilimsel Yazılar Sanat Metinleri Sözlü Anlatım

Detaylı

2014 / 2015 LYS HAFTA SONU KURS TAKVİMİ (TM)

2014 / 2015 LYS HAFTA SONU KURS TAKVİMİ (TM) TÜRKÇE EDEBİYAT MATEMATİK 1 MATEMATİK 2 GEOMETRİ COĞRAFYA TARİH 540 68 55 75 100 90 92 45 FELSEFE 15 1 Cuma Ağustos 2014 2 Cumartesi 3 Pazar 4 Pazartesi SINAVLAR DERSLER DAĞILIMLARI 5 Salı 1. Hafta 2.

Detaylı

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim

Tuba ÖZDİNÇ. Örgün Eğitim ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ-I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-I Dersin Kodu 630909 Dersin Türü Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi Haftalık Ders Saati Zorunlu Önlisans 2 AKTS 2 (Kuramsal)

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS rders BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 AIIT101 1 2+0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu

Detaylı

SINIF. Yayın Planı

SINIF. Yayın Planı 010-011 11. SINIF Yayın Planı 010-011 İÇİNDEKİLER 11. SINIF 1- Yaprak ler - Kitaplar Ödev Kitapları Soru Bankaları Anlatımlı Kitaplar 3- Sınavlar Düzey Belirleme Sınavları (DBS) Düzey Kontrol Sınavları

Detaylı

YGSH. Bireysel Gelişim Sistemi. Yayın Planı

YGSH. Bireysel Gelişim Sistemi. Yayın Planı 2014-2015 YGSH Bireysel Gelişim Sistemi Yayın Planı 2014-2015 İÇİNDEKİLER YGSH 1- Bireysel Gelişim Sistemi Çalışma Föyleri 2- Gelişim Serisi Soru Bankaları 3- Sınavlar Düzey Belirleme Sınavları (DBS) Düzey

Detaylı

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM DİL VE ANLATIM 01 Metinlerin Sınıflandırılması 02 Anlatım Türleri Adı 03 Öğretici Metinler / Mektup 04 Öğretici Metinler / Günlük - Anı 05 Ses Bilgisi 06 Anlatım Bozuklukları 07 Zarf (Belirteç) 08 Öğretici

Detaylı

Ürün Detayları EHO DES 11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var

Ürün Detayları EHO DES 11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var . 77 // 11. Sınıf Programı - Dil ve Anlatım // Deneme Sınavı 01 Metinlerin Sınıflandırılması 02 Anlatım Türleri 03 Öğretici Metinler (Mektup) 04 Öğretici Metinler (Günlük) DİL VE ANLATIM DİL ve ANLATIM

Detaylı

İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1

İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1 İÇİNDEKİLER İLKSÖZ... 1 BÖLÜM 1: SEÇİLMİŞ KAVRAMLAR BÖLÜM 2: BÜYÜK DÖNÜŞÜM VE OSMANLILAR BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜN İZLERİ...11 DEVRİMLER ÇAĞI VE OSMANLILAR...14 a) Sanayi Devrimi... 14 b) Fransız Devrimi... 17 c)

Detaylı

2018 YGS Konuları. Türkçe Konuları

2018 YGS Konuları. Türkçe Konuları 2018 YGS Konuları Türkçe Konuları 1. Sözcük Anlamı 2. Söz Yorumu 3. Deyim ve Atasözü 4. Cümle Anlamı 5. Cümle Yorumu 6. Paragrafta Anlatım Teknikleri 7. Paragrafta Konu-Ana Düşünce 8. Paragrafta Yapı 9.

Detaylı

2: MALZEME ÖZELLİKLERİ

2: MALZEME ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER Önsöz III Bölüm 1: TEMEL KAVRAMLAR 11 1.1.Mekanik, Tanımlar 12 1.1.1.Madde ve Özellikleri 12 1.2.Sayılar, Çevirmeler 13 1.2.1.Üslü Sayılarla İşlemler 13 1.2.2.Köklü Sayılarla İşlemler 16 1.2.3.İkinci

Detaylı

BÖLÜM 1: Matematiğe Genel Bakış 1. BÖLÜM:2 Fizik ve Ölçme 13. BÖLÜM 3: Bir Boyutta Hareket 20. BÖLÜM 4: Düzlemde Hareket 35

BÖLÜM 1: Matematiğe Genel Bakış 1. BÖLÜM:2 Fizik ve Ölçme 13. BÖLÜM 3: Bir Boyutta Hareket 20. BÖLÜM 4: Düzlemde Hareket 35 BÖLÜM 1: Matematiğe Genel Bakış 1 1.1. Semboller, Bilimsel Gösterimler ve Anlamlı Rakamlar 1.2. Cebir 1.3. Geometri ve Trigometri 1.4. Vektörler 1.5. Seriler ve Yaklaşıklıklar 1.6. Matematik BÖLÜM:2 Fizik

Detaylı

BUCA ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ YGS - LYS YAZ TATİLİ ÇALIŞMA PROGRAMI

BUCA ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ YGS - LYS YAZ TATİLİ ÇALIŞMA PROGRAMI SABAH BUCA ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ YGS - LYS YAZ TATİLİ ÇALIŞMA PROGRAMI ÖĞLE AKŞAM TARİH KONULAR SINIF SINIF KONULAR SINIF 05.06.2016 KUVVET VE HAREKET 11 Mantık 11 Modüler Aritmetik 11 06.06.2016

Detaylı

SINIF DERS KONU SORU SAYISI

SINIF DERS KONU SORU SAYISI TÜRKÇE 9. SINIF TEMEL MATEMATİK TOPLAM 0 Tarih Bilimine Giriş 6 İlkçağ Uygarlıkları 8 İslamiyet Öncesi Türk Tarihi 9 Doğa ve İnsan 1 Harita Bilgisi 2 Yerkürenin Şekli ve Hareketleri 3 İklim Bilgisi 3 Yerin

Detaylı

9. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

9. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SINAVLARI LİSTESİ / TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI Türk Dili ve Edebiyatına Giriş İletişim Ses Bilgisi Yazım Kuralları Paragraf Bilgisi Bir Tür Olarak Hikâye Şekil Bilgisi ktalama Kuralları Bir Tür Olarak Şiir

Detaylı

Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat

Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ II AİT114 2 2 + 0 2 2 Ön Koşul Dersleri - Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Zorunlu Dersi Veren

Detaylı

9. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

9. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM İletişim Dil - Kültür İlişkisi İnsan, İletişim ve Dil Dillerin Sınıflandırılması Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Türkiye Türkçesi Türkçenin Ses Özellikleri Telaffuz (Söyleyiş)

Detaylı

2010 / 2011 YGS BAŞARI İZLEME SINAVI FORMATI

2010 / 2011 YGS BAŞARI İZLEME SINAVI FORMATI YGS BAŞARI İZLEME SINAVI FORMATI TÜRKÇE (BİS) (YGS) Soru dağılımı Türkçe 30 Türkçe 30 Tek kitapçık olarak hazırlanır. 30 Sorudan oluşur. Sınav uygulama süresi 30 dakikadır. Cevap anahtarı dershanelere

Detaylı

9. SINIF. NET ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ 10.12.2009 TARİHLİ GENEL DEĞERLENDİRME SINAVI - 03 (GDS - 03) KONU DAĞILIMLARI

9. SINIF. NET ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ 10.12.2009 TARİHLİ GENEL DEĞERLENDİRME SINAVI - 03 (GDS - 03) KONU DAĞILIMLARI Paragraf 4 Sözcükte Anlam 3 Edebi Türler 1 Noktalama 2 Dillerin Sınıflandırılması 1 Şiir Bilgisi 9 İletişim 1 Dilin İşlevleri 2 Ses Olayları 1 Dil Dışı Göstergeler 1 TÜRKÇE Yazım Kuralları 2 Dil ve Kültür

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I Ders No : 069030020 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü

Detaylı

I FİZİĞE ÖN HAZIRLIKLAR

I FİZİĞE ÖN HAZIRLIKLAR İÇİNDEKİLER Önsöz. III Bölüm I FİZİĞE ÖN HAZIRLIKLAR 1 1 Ölçme ve Birim Sistemleri 1 2 Uzunluk, Kütle ve Zaman Büyüklükleri (Standartları) 1 3 Boyut Analizi 1 4 Birim Çevirme ve Dönüşüm Çarpanları 1 5

Detaylı

İÇİNDEKİLER xiii İÇİNDEKİLER LİSTESİ BÖLÜM 1 ÖLÇME VE BİRİM SİSTEMLERİ

İÇİNDEKİLER xiii İÇİNDEKİLER LİSTESİ BÖLÜM 1 ÖLÇME VE BİRİM SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER xiii İÇİNDEKİLER LİSTESİ BÖLÜM 1 ÖLÇME VE BİRİM SİSTEMLERİ 1.1. FİZİKTE ÖLÇME VE BİRİMLERİN ÖNEMİ... 2 1.2. BİRİMLER VE BİRİM SİSTEMLERİ... 2 1.3. TEMEL BİRİMLERİN TANIMLARI... 3 1.3.1. Uzunluğun

Detaylı

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER. Modern Siyaset Teorisi

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER. Modern Siyaset Teorisi SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER Modern Siyaset Teorisi Dersin Kodu SBU 601 Siyaset, iktidar, otorite, meşruiyet, siyaset sosyolojisi, modernizm,

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 BÖLÜM 2 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 ÖNSÖZ DİL NEDİR? / İsmet EMRE 1.Dil Nedir?... 1 2.Dilin Özellikleri.... 4 3.Günlük Dil ile Edebî Dil Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar... 5 3.1. Benzerlikler... 5 3.2. Farklılıklar...

Detaylı

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM DİL VE ANLATIM 01 Metinlerin Sınıflandırılması 02 Anlatım Türleri Adı 03 Öğretici Metinler / Mektup 04 Öğretici Metinler / Günlük - Anı 05 Ses Bilgisi 06 Anlatım Bozuklukları 07 Zarf (Belirteç) 08 Öğretici

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ I AI0 2 + 0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Yüz Yüze /

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I. Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Teori (saat/hafta) AKTS. 1.YIL/ 1.yarıyıl Güz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Dersin Adı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İKTİSDİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİŞLER BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İKTİSDİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİŞLER BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İKTİSDİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİŞLER BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI I. ULUSLARARASI İLİŞKİLER I (3.0.3) Uluslar arası sistem/ Temel Kavramlar/ Devlet/ Sivil Toplum Örgütleri/

Detaylı

9. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

9. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI Adı 01 Türk Dili ve Edebiyatına Giriş - I 02 Türk Dili ve Edebiyatına Giriş - II 03 Türk Dili ve Edebiyatına Giriş - III 04 Türk Dili ve Edebiyatına Giriş - IV 05 İletişim 06 Ses

Detaylı

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ Felsefe Bölümü DERS İÇERİKLERİ

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ Felsefe Bölümü DERS İÇERİKLERİ GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ Felsefe Bölümü DERS İÇERİKLERİ I.SINIF I.YARIYIL FL 101 FELSEFEYE GİRİŞ I Etik, varlık, insan, sanat, bilgi ve değer gibi felsefenin başlıca alanlarının incelenmesi

Detaylı

İÇİNDEKİLER SÖZEL BÖLÜM... 1

İÇİNDEKİLER SÖZEL BÖLÜM... 1 İÇİNDEKİLER SÖZEL BÖLÜM... 1 TÜRKÇE Test 1 Sözcükte Anlam... 3 Test 2 Sözcükler Arası Anlam İlişkileri ve Mecaza Dayalı Söz Sanatları... 6 Test 3 Deyimler Atasözleri İkilemeler... 9 Test 4 Söz ve Sözcük

Detaylı

9. SINIF. NET ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ TARİHLİ GENEL DEĞERLENDİRME SINAVI - 03 (GDS - 06) KONU DAĞILIMLARI

9. SINIF. NET ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ TARİHLİ GENEL DEĞERLENDİRME SINAVI - 03 (GDS - 06) KONU DAĞILIMLARI 14.04.2009 TARİHLİ GENEL DEĞERLENDİRME SINAVI - 03 (GDS - 06) Cümle Öğesi 2 Cümle Yapısı 2 İsim Tamlaması 1 Sözcükte Anlam 4 Sözcükte Yapı 2 Ses Bilgisi 1 Yazım Kuralları 1 Noktalama 1 Cümlede Anlam 5

Detaylı

Kısa İçindekiler. Fizik: İlkeler ve Pratik Cilt 1: 1-21 Bölümleri, Cilt 2: Bölümleri kapsar

Kısa İçindekiler. Fizik: İlkeler ve Pratik Cilt 1: 1-21 Bölümleri, Cilt 2: Bölümleri kapsar Kısa İçindekiler Fizik: İlkeler ve Pratik Cilt 1: 1-21 Bölümleri, Cilt 2: 22-34 Bölümleri kapsar Bölüm 1 Temeller 1 Bölüm 2 Bir Boyutta Hareket 28 Bölüm 3 İvme 53 Bölüm 4 Momentum 75 Bölüm 5 Enerji 101

Detaylı

Teori (saat/hafta) Atatürk ün prensiplerini ve Türk İnkılâbının gerekçelerinin ana temasını vermek

Teori (saat/hafta) Atatürk ün prensiplerini ve Türk İnkılâbının gerekçelerinin ana temasını vermek Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Dersin Adı Kodu Yarıyıl Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı

Detaylı

SAINT BENOIT FRANSIZ LİSESİ

SAINT BENOIT FRANSIZ LİSESİ COĞRAFYA NIVEAU / SEVIYE L-1 1-Coğrafya nedir coğrafyanın bölümleri. 2-Dünyanın şekli ve sonuçları. 3-Dünyanın hareketleri. 4-Harita bilgisi. 5-Atmosfer ve özellikleri. 6-İklim elemanları 7-Sıcaklık 8-Basınç

Detaylı

2018 TYT TÜRKÇE KONU LİSTESİ - KAYNAK BİTİRME PLANI BİTİRİLEN KAYNAKLAR

2018 TYT TÜRKÇE KONU LİSTESİ - KAYNAK BİTİRME PLANI BİTİRİLEN KAYNAKLAR 2018 TYT TÜRKÇE KONU LİSTESİ - KAYNAK BİTİRME PLANI 1. Sözcük Anlamı 2. Söz Yorumu 3. Deyim ve Atasözü 4. Cümle Anlamı 5. Cümle Yorumu 6. Paragrafta Anlatım Teknikleri 7. Paragrafta Konu - Ana Düşünce

Detaylı

11. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

11. SINIF ÜNİTE DEĞERLENDİRME SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM SINAVLARI LİSTESİ / DİL VE ANLATIM * Metinlerin Sınıflandırılması Anlatım Türleri Mektup Anı (Hatıra) Biyografi (Hayat Hikayesi) Otobiyografi Gezi Yazısı Ses Bilgisi Zarf (Belirteç) Anlatım Bozuklukları

Detaylı

BEDEN EĞİTİMİ I: Haftalık ders 1 saattir (T-0 ) (U-l) (K-0).

BEDEN EĞİTİMİ I: Haftalık ders 1 saattir (T-0 ) (U-l) (K-0). I.SINIF-1.YARIYIL TÜRK DİLİ I : Haftalık ders 2 saattir (T-2 ) (U-0) (K-2). Ders İçeriği; % 10 Dil, Diller ve Türk Dili, % 15 Dil Bilgisi, Sözcük ve Cümle % 25 Kelime Türleri % 25 Anlatım Öğeleri ve Anlatım

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : ANALİZ I Ders No : 0310250035 : 4 Pratik : 2 Kredi : 5 ECTS : 8 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi Zorunlu

Detaylı

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM 11. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM Metinlerin Sınıflandırılması - I Metinlerin Sınıflandırılması - II Metinlerin Sınıflandırılması (Etkinlik) Öğretici Metinler-1 (Mektup) Öğretici

Detaylı

2 MALZEME ÖZELLİKLERİ

2 MALZEME ÖZELLİKLERİ ÖNSÖZ İÇİNDEKİLER III Bölüm 1 TEMEL KAVRAMLAR 11 1.1. Fizik 12 1.2. Fiziksel Büyüklükler 12 1.3. Ölçme ve Birim Sistemleri 13 1.4. Çevirmeler 15 1.5. Üstel İfadeler ve İşlemler 18 1.6. Boyut Denklemleri

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11 SINIF FİZİK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11 SINIF FİZİK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ KASIM EKİM 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11 SINIF FİZİK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ Ay Hafta Ders Saati Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı 1 4 Vektörler 11.1.1.1. Vektörlerin

Detaylı

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ DERSİ I.DÖNEM MÜFREDAT PROGRAMI

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ DERSİ I.DÖNEM MÜFREDAT PROGRAMI HAFTALAR KONULAR 1. Hafta TÜRK DEVRİMİNE KAVRAMSAL YAKLAŞIM A-) Devlet (Toprak, İnsan Egemenlik) B-) Monarşi C-) Oligarşi D-) Cumhuriyet E-) Demokrasi F-) İhtilal G-) Devrim H-) Islahat 2. Hafta DEĞİŞEN

Detaylı

12. SINIF / ÜNİVERSİTE HAZIRLIK YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ

12. SINIF / ÜNİVERSİTE HAZIRLIK YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ 01 Sözcükte ve Söz Öbeklerinde Anlam 02 Cümlede Anlam İlişkileri / Kavramlar 03 Cümle Yorumu 04 Anlatım ve Özellikleri 05 Anlatım Türleri 06 Sözlü Anlatım 07

Detaylı

2010 / 2011 YGS HAFTA SONU KURS TAKVİMİ REHBERLİK

2010 / 2011 YGS HAFTA SONU KURS TAKVİMİ REHBERLİK TÜRKÇE MATEMATİK GEOMETRİ FİZİK KİMYA BİYOLOJİ TARİH COĞRAFYA FELSEFE REHBERLİK 45 65 45 45 45 45 35 45 20 6 Ağustos 2010 1 Pazar 2 Pazartesi 3 Salı 4 Çarşamba 5 Perşembe 6 Cuma 7 Cumartesi 8 Pazar 9 Pazartesi

Detaylı

İ Ç İ N D E K İ L E R

İ Ç İ N D E K İ L E R İ Ç İ N D E K İ L E R ÖN SÖZ.V İÇİNDEKİLER....IX I. YURTTAŞLIK A. YURTTAŞLIĞI YENİDEN GÜNDEME GETİREN GELİŞMELER 3 B. ANTİK YUNAN-KENT DEVLETİ YURTTAŞLIK İDEALİ..12 C. MODERN YURTTAŞLIK İDEALİ..15 1. Yurttaşlık

Detaylı

YGS. Yayın Planı

YGS. Yayın Planı 00-0 Yayın Planı 00-0 İÇİNDEKİLER - Yaprak Testler - Kitaplar Ödev Kitapları Soru Bankaları Konu Anlatımlı Kitaplar 3- Sınavlar Düzey Belirleme Sınavları (DBS) Düzey Kontrol Sınavları (DKS) Başarı İzleme

Detaylı

2010 / SINIF DENEME SINAVI FORMATI

2010 / SINIF DENEME SINAVI FORMATI 9. SINIF DENEME SINAVI FORMATI Soru dağılımı 1.test Dil ve Anlatım 27 Dil ve Anlatım 15 Kitapcık Sayısı: 2 (A ve B kitapcığı ) Edebiyat 12 Cevap Anahtarı: 2 adet A ve B internetten yayınlanır 2.test Sosyal

Detaylı

Editörler Prof.Dr. Mimar Türkkahraman & Yrd.Doç.Dr.Esra Köten SİYASET SOSYOLOJİSİ

Editörler Prof.Dr. Mimar Türkkahraman & Yrd.Doç.Dr.Esra Köten SİYASET SOSYOLOJİSİ Editörler Prof.Dr. Mimar Türkkahraman & Yrd.Doç.Dr.Esra Köten SİYASET SOSYOLOJİSİ Yazarlar Prof.Dr.Önder Kutlu Doç.Dr. Betül Karagöz Doç.Dr. Fazıl Yozgat Doç.Dr. Mustafa Talas Yrd.Doç.Dr. Bülent Kara Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

Kamu Yönetimi Bölümü Ders Tanımları

Kamu Yönetimi Bölümü Ders Tanımları Kamu Yönetimi Bölümü Ders Tanımları PA 101 Kamu Yönetimine Giriş (3,0,0,3,5) Kamu yönetimine ilişkin kavramsal altyapı, yönetim alanında geliştirilmiş teori ve uygulamaların analiz edilmesi, yönetim biliminin

Detaylı

2010 / 2011 YGS HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ REHBERLİK FELSEFE

2010 / 2011 YGS HAFTA İÇİ KURS TAKVİMİ REHBERLİK FELSEFE 200 / 20 TÜRKÇE MATEMATİK GEOMETRİ FİZİK KİMYA BİYOLOJİ TARİH COĞRAFYA FELSEFE REHBERLİK 45 65 45 45 45 45 35 45 20 6 EKİM 200 Cuma 2 Cumartesi 3 Pazar 4 Pazartesi.Hafta 5 Salı YGS 2 HAFTALIK DERS PROGRAMI

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ Bölüm 1 SAYILAR 11 Bölüm 2 KÜMELER 31 Bölüm 3 FONKSİYONLAR

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ Bölüm 1 SAYILAR 11 Bölüm 2 KÜMELER 31 Bölüm 3 FONKSİYONLAR İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ III Bölüm 1 SAYILAR 11 1.1. Sayı Kümeleri 12 1.1.1.Doğal Sayılar Kümesi 12 1.1.2.Tam Sayılar Kümesi 13 1.1.3.Rasyonel Sayılar Kümesi 14 1.1.4. İrrasyonel Sayılar Kümesi 16 1.1.5. Gerçel

Detaylı

10. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM

10. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM 10. SINIF KONU TARAMA TESTLERİ LİSTESİ / DİL VE ANLATIM Sunum - Tartışma - Panel Sunum - Tartışma - Panel (Etkinlik) Anlatıma Hazırlık 04 Anlatımda Konu ve Tema - I 05 Anlatımda Konu ve Tema - II 06 Anlatıma

Detaylı

NİSAN -10 NİSAN 10 NİSAN -17 NİSAN 17 NİSAN-24 NİSAN 24 NİSAN -1MAYIS MATEMATİK: Sayılar (80 soru) BİYOLOJİ: biyoloji bilimi (konu çalış)

NİSAN -10 NİSAN 10 NİSAN -17 NİSAN 17 NİSAN-24 NİSAN 24 NİSAN -1MAYIS MATEMATİK: Sayılar (80 soru) BİYOLOJİ: biyoloji bilimi (konu çalış) ÖNEMLİ Plan MF_3 puan türü baz alınarak 11 lere yöneliktir.tm öğrencileri dağılımda Matematik ve Türkçe soru sayılarını arttırarak fen bilimleri yerine sosyale ağırlık vermelidirler. Yaz dönemi sosyal

Detaylı

ÖDÜLLÜ & ÜCRETSİZ 3-4 - 5 OCAK 2014. Yazım Kuralları, Noktalama Işaretleri, Deyim, Atasözü, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam,

ÖDÜLLÜ & ÜCRETSİZ 3-4 - 5 OCAK 2014. Yazım Kuralları, Noktalama Işaretleri, Deyim, Atasözü, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, STS ye k m 5. - 6. - 7 n tü ıt la a Hediye! 5. Toplam 60 soru / 75 dakika Yazım Kuralları, Noktalama Işaretleri, Deyim, Atasözü, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Doğal Sayılar, Örüntüler, Doğal Sayılarda

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi

DERS BİLGİ FORMU. Okul Eğitimi Süresi SÜRE VE ÖĞRENME ÇIKTILARI VE MATEMATİK 1 (0860120170-0860170080) lık Okul Eğitimi (Proje, Ödev, Araştırma, İş Yeri Eğitimi) Bu derste; Mesleğinde Matematik İle İlgili bilgi ve becerilerinin kazandırılması

Detaylı

Mimari Anlatım Teknikleri II (MMR 104) Ders Detayları

Mimari Anlatım Teknikleri II (MMR 104) Ders Detayları Mimari Anlatım Teknikleri II (MMR 104) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Mimari Anlatım Teknikleri II MMR 104 Bahar 2 2 0 3 6 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ Bölüm 1 DAİRESEL HAREKET Bölüm 2 İŞ, GÜÇ, ENERJİ ve MOMENTUM

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ Bölüm 1 DAİRESEL HAREKET Bölüm 2 İŞ, GÜÇ, ENERJİ ve MOMENTUM ÖNSÖZ İÇİNDEKİLER III Bölüm 1 DAİRESEL HAREKET 11 1.1. Dairesel Hareket 12 1.2. Açısal Yol 12 1.3. Açısal Hız 14 1.4. Açısal Hız ile Çizgisel Hız Arasındaki Bağıntı 15 1.5. Açısal İvme 16 1.6. Düzgün Dairesel

Detaylı

KE DS 9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DA ILIMLARI

KE DS 9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DA ILIMLARI Ürün Detaylar 0-0 Ürün Detaylar 0-0 // 9. S n f Program - Dil Ve Anlat m // 0 0 0 0 0 DİL ve ANLATIM 0 0 0 0 0 0 İletişim, Dil ve Kültür Dillerin Sınıflandırılması ve Türk Dilinin Tarihi Gelişimi Ses Bilgisi

Detaylı

Ders Adı Konu Adı TÜRKÇE

Ders Adı Konu Adı TÜRKÇE Ders Adı TÜRKÇE Konu Adı SÖZCÜKTE ANLAM SÖZCÜK TÜRLERİ SÖZCÜKTE YAPI YAZIM YANLIŞI İKİLEME - DEYİM SÖZCÜKLERİN ANLAM ÖZELLİKLERİ TERİM ANLAM TEMEL ANLAM MECAZ ANLAM İLETİŞİM VE DİL YAN ANLAM SÖZCÜK GRUPLARINDA

Detaylı

Haftalık ders sayısı 2, yıllık toplam 74 ders saati Kategoriler Alt kategoriler Ders içerikleri Kazanımlar Dersler arası ilişki IV.

Haftalık ders sayısı 2, yıllık toplam 74 ders saati Kategoriler Alt kategoriler Ders içerikleri Kazanımlar Dersler arası ilişki IV. 339 GENEL LİSE Haftalık ders sayısı 2, yıllık toplam 74 ders saati Kategoriler Alt kategoriler Ders içerikleri Kazanımlar Dersler arası ilişki IV. Yeniçağ 3. Yeniçağda Avrupa 6. Eğitim, kültür, bilim ve

Detaylı

TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DOKTORA PROGRAMI DERSLER VE KUR TANIMLARI

TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DOKTORA PROGRAMI DERSLER VE KUR TANIMLARI TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DOKTORA PROGRAMI DERSLER VE KUR TANIMLARI GÜZ DÖNEMİ DERSLERİ Kodu Dersin Adı Statüsü T P K AKTS TAE 700 Özel Konular Z 5 0 0 30 TAE 701 Kültür Kuramları ve Türkiyat Araştırmaları

Detaylı

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ... iii GİRİŞ... 1 BİRİNCİ BÖLÜM SOSYOLOJİYE GİRİŞ

İÇİNDEKİLER. ÖNSÖZ... iii GİRİŞ... 1 BİRİNCİ BÖLÜM SOSYOLOJİYE GİRİŞ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... iii GİRİŞ... 1 BİRİNCİ BÖLÜM SOSYOLOJİYE GİRİŞ 1. Sosyoloji Nedir... 3 2. Sosyolojinin Tanımı ve Konusu... 6 3. Sosyolojinin Temel Kavramları... 9 4. Sosyolojinin Alt Dalları... 14

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (HIST 101) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I HIST 101 Güz 2 0 0 2

Detaylı

Ürün Detayları EHO DES 9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var

Ürün Detayları EHO DES 9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI. Eğitim doğamızda var . 115 // 9. Sınıf Programı - Türk Dili Ve Edebiyatı // 01 Türk Dili ve Edebiyatına Giriş 02 İletişim 03 Ses Bilgisi 04 Yazım Kuralları TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 05 Pragraf Bilgisi 06

Detaylı

9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM

9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM 9. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM 01 İletişim 6 3 2 1 02 İnsan, İletişim ve Dil 3 1 03 Dil-Kültür İlişkisi 3 1 1 1 04 Dillerin Sınıflandırılması 6 3 1 1 1 05 Türk Dilinin Tarihî

Detaylı

KE YT 10. SINIF MÜFREDATI, YAPRAK TEST ve BDS L STELER

KE YT 10. SINIF MÜFREDATI, YAPRAK TEST ve BDS L STELER Ürün Detaylar 0-0 KE00-0.YT 0. SINIF YAPRAK TEST ve Bu müfredatlar Yaprak Test ve lerin yan s ra anlat m kitaplar n ve soru kitaplar n da kapsar. Ürün Detaylar 0-0 // 0. S n f Program - Dil Ve Anlat m

Detaylı

ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AY EKİM KASIM HAFTA DERS SAATİ 06-07 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI 8. SINIF T.C. İNKILAP TARİHİ KONU ADI KAZANIMLAR TEST NO TEST ADI Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış İşgaline Milli Uyanış

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ - MİMARLIK BÖLÜMÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMI

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ - MİMARLIK BÖLÜMÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ - MİMARLIK BÖLÜMÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMI 1.YARIYIL GÜZ DÖNEMİ MİM 1501 TEMEL TASARIM (*)(+) 4 4 6 10 MİM 1601 YAPIM BİLGİSİNE GİRİŞ I (+) 2 2 3 5 MİM 1503

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Dersin Adı Dersin Kodu 1200.9202 Dersin Türü Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 2 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar Saati

Detaylı

İ çindekiler. xvii GİRİŞ 1 TEMEL AKIŞKANLAR DİNAMİĞİ BERNOULLİ DENKLEMİ 68 AKIŞKANLAR STATİĞİ 32. xvii

İ çindekiler. xvii GİRİŞ 1 TEMEL AKIŞKANLAR DİNAMİĞİ BERNOULLİ DENKLEMİ 68 AKIŞKANLAR STATİĞİ 32. xvii Last A Head xvii İ çindekiler 1 GİRİŞ 1 1.1 Akışkanların Bazı Karakteristikleri 3 1.2 Boyutlar, Boyutsal Homojenlik ve Birimler 3 1.2.1 Birim Sistemleri 6 1.3 Akışkan Davranışı Analizi 9 1.4 Akışkan Kütle

Detaylı

11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM

11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM 11. SINIF DENEME SINAVLARI SORU DAĞILIMLARI / DİL VE ANLATIM 01 Metinlerin Sınıflandırılması 6 2 1 1 02 Anlatım Türleri 6 1 03 Öğretici Metinler (Mektup) 3 1 1 04 Öğretici Metinler (Günlük) 2 1 1 05 Ses

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ KASIM EKİM 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 11. SINIF T.C. İNKILAPTARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU KAZANIMLARI VE TESTLERİ Ay Hafta Ders Saati Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sorular... 9 Ödev... 10

İÇİNDEKİLER. Sorular... 9 Ödev... 10 İÇİNDEKİLER ÜNİTE 1 DİL, DİLLER VE TÜRKÇE... 1 1. Giriş... 2 2. Dilin Özellikleri... 2 3. Yeryüzündeki Diller... 2 4. Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri... 4 5. Türk Yazı Dilinin Gelişmesi Eski Türkçe...

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TARİH ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DERS KATALOĞU

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TARİH ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS DERS KATALOĞU TARİH ANABİLİM DALI 9103500 Yüksek Lisans Uzmanlık Alanı Zorunlu 6 0 0 6 9103300 Yüksek Lisans Uzmanlık Alanı Zorunlu 6 0 0 6 9103129 Tarih Araştırmalarında Yöntem ve Teknikler Zorunlu 9103500 Yüksek Lisans

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Türk Dili II Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans (x ) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim ( X) Uzaktan Öğretim( )

Detaylı

DENEME SINAVLARI KONU DAĞILIMI MATEMATİK. TURAN GÜNEŞ BUL. NO: 23 ÇANKAYA - ANKARA

DENEME SINAVLARI KONU DAĞILIMI MATEMATİK. TURAN GÜNEŞ BUL. NO: 23 ÇANKAYA - ANKARA MATEMATİK DERSİN ADI : MATEMATİK--9.SINIF 1 Mantık 12 1 2 Kümelerde Temel Kavramlar 10 2 2 3 Kümelerde İşlemler 6 1 1 1 4 Kartezyen Çarpım 4 2 1 1 5 Bağıntı 3 1 6 Fonksiyonlar 6 2 1 1 7 İşlem 3 1 1 1 8

Detaylı

EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ. 1.Eğitim Bilimi Nedir? 21

EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ. 1.Eğitim Bilimi Nedir? 21 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: EĞİTİM BİLİMİ-ALAN ÇALIŞMASI İÇİN BİR GİRİŞ 1.Eğitim Bilimi Nedir? 21 BİRSEL AYBEK Yeni "Eğitim Bilimi" 22 Eğitim Biliminin Doğası 23 Geleneksel Disiplinler ve Eğitim Bilimi 25 Dört

Detaylı

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ. Akışkanlar Mekaniği MK-312 3/Güz (3+1+0) 3.5 7

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ. Akışkanlar Mekaniği MK-312 3/Güz (3+1+0) 3.5 7 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI DERS TANITIM BİLGİLERİ Dersin Adı Kodu Sınıf / Y.Y. Ders Saati (T+U+L) Kredi AKTS Akışkanlar Mekaniği MK-312 3/Güz (3+1+0) 3.5 7 Dersin Dili : İngilizce Dersin Seviyesi

Detaylı

Şafak EVRAN TOPUZKANAMIŞ. Türk Hukukunda Anayasal Gelişmeler Işığında Vatandaşlık

Şafak EVRAN TOPUZKANAMIŞ. Türk Hukukunda Anayasal Gelişmeler Işığında Vatandaşlık Şafak EVRAN TOPUZKANAMIŞ Türk Hukukunda Anayasal Gelişmeler Işığında Vatandaşlık İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... IX İÇİNDEKİLER...XV KISALTMALAR...XXIII TABLOLAR LİSTESİ... XXV GİRİŞ...1 Birinci Bölüm Vatandaşlığın

Detaylı

KE YT 9. SINIF MÜFREDATI, YAPRAK TEST ve B LG DE ERLEND RME SINAVLARI L STELER

KE YT 9. SINIF MÜFREDATI, YAPRAK TEST ve B LG DE ERLEND RME SINAVLARI L STELER Ürün Detaylar 0 - KE00-.0YT YAPRAK TEST ve B LG DE ERLEND RME SINAVLARI Bu müfredatlar Yaprak Test ve lerin yan s ra anlat m kitaplar n ve soru kitaplar n da kapsar. 5 Ürün Detaylar 0- // 9. S n f Program

Detaylı

Kalkülüs II (MATH 152) Ders Detayları

Kalkülüs II (MATH 152) Ders Detayları Kalkülüs II (MATH 152) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Kalkülüs II MATH 152 Güz 4 2 0 5 7.5 Ön Koşul Ders(ler)i Math 151 Kalkülüs I Dersin

Detaylı

8. SINIF TÜRKÇE PROGRAMI. Keşfetme Alanı (Föy No) Ünite Değerlendirme Fiilimsi Türleri Fiilimsi Türleri - 1 2

8. SINIF TÜRKÇE PROGRAMI. Keşfetme Alanı (Föy No) Ünite Değerlendirme Fiilimsi Türleri Fiilimsi Türleri - 1 2 Kelime ve Kelime Guruplarında Anlam 2 Fiilimsiler Cümle Bilgisi Cümlede Anlam Metin Yorumu Fiil Çatısı Cümle Çeşitleri 8 Cümlede Anlam 9 Metinde Yorum 0 Yazım Kuralları 2 ktalama İşaretleri Anlatım Bozuklukları

Detaylı

Mekanik. Mühendislik Matematik

Mekanik. Mühendislik Matematik Mekanik Kuvvetlerin etkisi altında cisimlerin denge ve hareket şartlarını anlatan ve inceleyen bir bilim dalıdır. Amacı fiziksel olayları açıklamak, önceden tahmin etmek ve böylece mühendislik uygulamalarına

Detaylı

2010 / SINIF DENEME SINAVLARI FORMATI

2010 / SINIF DENEME SINAVLARI FORMATI 10. SINIF DENEME SINAVLARI FORMATI 10. SINIF DENEME KİTAPÇIĞI 1.test Dil ve Anlatım 36 Dil ve Anlatım 21 MF Edebiyat 15 Dil ve Anlatım, Matematik, Fen Bilimleri 2.test Matematik 36 Matematik 24 TM Geometri

Detaylı

Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II Ders No : Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2. Ders Bilgileri

Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II Ders No : Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2. Ders Bilgileri Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II Ders No : 0690220054 : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim

Detaylı

12. SINIF / ÜNİVERSİTE HAZIRLIK YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ

12. SINIF / ÜNİVERSİTE HAZIRLIK YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ YGS DENEME SINAVLARI DAĞILIMI / TÜRKÇE TESTİ 01 Sözcükte ve Söz Öbeklerinde Anlam 02 Cümlede Anlam İlişkileri / Kavramlar 03 Cümle Yorumu 04 Anlatım ve Özellikleri 05 Anlatım Türleri 06 Sözlü Anlatım 07

Detaylı

9. SINIF EV ÇALIŞMALARI AYRINTILARI / DİL VE ANLATIM

9. SINIF EV ÇALIŞMALARI AYRINTILARI / DİL VE ANLATIM / DİL VE ANLATIM 01 İletişim 02 İnsan, İletişim ve Dil - Dilin İşlevleri 03 Dil - Kültür İlişkisi 04 Dillerin Sınıflandırılması 05 Türk Dilinin Tarihi Gelişimi 06 Türkçenin Ses Özellikleri - I 07 Türkçenin

Detaylı