ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma"

Transkript

1 bülten ISEKI_Gıda Projeleri Eylül 2013, Sayı 8 IFOOD4 Ortaklarından Haberler Diğer Projelerden Haberler ISEKI-Gıda Derneği Eğitim IFOOD4 ortakları ile ilgili Önümüzdeki Etkinlikler ISEKI_Gıda yı Facebook ve Twitter üzerinden takip edebileceğinizi biliyor muydunuz?!!

2 ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma 3. Uluslararası ISEKI_Gıda Konferansı Sürdürülebilir Biyoekonomi için Gıda Bilimi ve Teknolojisinde Mükemmellik Mayıs 2014 Atina, YUNANİSTAN Erasmus programı kapsamında AB tarafından desteklenen ISEKI Gıda Kuruluşu 4 ve Atina Ulusal Teknik Üniversitesi Mayıs 2014 te Atina da yapılacak olan 3. Uluslararası ISEKI Gıda Konferansını duyurmaktan mutluluk duyar. Bu konferans 2020 Biyoekonomi Gıda Bilimi ve Teknolojisi odaklı olacak. Konferans Konuları: Konferans 3 ana oturumdan oluşmaktadır. 1.OTURUM YENİDEN DÜŞÜNME 2020Biyoekonomisi için Gıda Bilim ve Teknolojisi yetkinliklerini arttırmak. Bu oturum, Gıda Bilim ve Tekonolojisi yüksek öğrenim ve sürekli mesleki gelişim ve özellikle 2020 biyoekonomisi için iş gücü oluşturma yönündeki gereksinimler üzerine yeni strateji ve metodlara yönelik katkılara açıktır. 2.OTURUM BİR BİOEKONOMİ PERSPEKTİFİNE YÖNELİK ARAŞTIRMADA BİLGİ VE İNOVASYON Üretim zincirlerinin sürdürebilirliği, yan ürünlerin kullanımı, yeni ürünlerin tasarımı, enerji ve su kaynaklarının yönetimi, vb. temel konular, en son yenilikler ve acil gereksinimler açısından analiz edilecektir. 3.OTURUM SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA TEMİNİ İÇİN GIDA ENDÜSTRİSİ Bu oturumda, sürdürülebilir biyoekonomi doğrultusunda gıda endüstrisine ihtiyaçları ve son gelişmeler incelenecektir. Teknoloji tansferi açısından en iyi uygulamalar paylaşılacaktır. Konferans Öncesi:

3 Çalıştay (21 Mayıs Sabahı): Gıda Bilimleri ve Teknolojisi alanında Avrupa Araştırması Doktora araştırma faaliyetleri sunumuna ithaf edilmiştir. Çalıştay (21 Mayıs Öğleden sonra): Sektör Akademik çevre ve doktora programlarının ihtiyaçlarını arını karşılar Gıda Bilimi ve Teknolojisi Öğretmenleri Pilot Eğitim Okulunun final değerlendirme oturumu Özet gönderme Açık : Tüm bilgiler Konferans web sitesinde mevcuttur. Konferans ve konferans öncesi atölye çalışmaları için özet teslimi için son tarih 15 Aralık 2013 ISEKI Food Paster Ödülü seçmesi için Poster sunumları bir değerlendirme sürecine tabi olacak. Konferans Sekreterliği ISEKI Gıda Derneği Sekreterliği C/O Gıda Bilimleri ve Teknoloji Bölümü Muthgasse 18, A-1190 Viyana /Avusturya Organize eden kuruluşlar Tüm okuyucuların katılımın ve olay bilgisini meslektaşlarına, arkadaşlarına ve öğrencilere yaymasını bekliyoruz. Hepinizi 2014 Mayıs ayında Atina da görmek için sabırsızlanıyoruz.

4 ISEKI FOOD 4 ISOPOW ÇALIŞTAYI Yeni nesil bilimadamları- Uluslararası disiplinlerarası ve gelecek kariyer planlaması Paola Pittia Bir ISEKI- Food 4 Projesi çalıştayı olan Yeni nesil bilimadamları- Uluslar arası disiplinlerarası ve gelecek kariyer planlaması 22 Ağustos da Uluslararası Su Kongresi Özellikleri Sempozyumu (ısopow 12) Friske backskile (SE) de Isopow örgütlenme ve bilim komitesinin iş birliğinde gerçekleşti. Çalıştay, Gıda Bilimi ve teknoloji alanında doktora yapmış mezunların beceri ve uzmanlıklarını nı geliştirmek ve eğitim ve staj alanında gelecek nesillerin Gıda Teknolojist ve profesyonellerinin mevcut iş gücü piyasasından beklentilerinin nasıl karşılanabileceğini tartışmak için toplanmıştır. ISEKI-FOOD 4 Projesi ve ağından Paola Pittia tarafından kısa bir giriş yapıldıktan sonra Yrjo ROOS, College CORK Üniv. Aşama aşama H-O-H başlıklı ilginç sunumu yapmıştır. Sunum, Yiyeceklerdeki su kavramı evrim sürecini izleme, su aktifleşmesinden- su hareketliliğine ve gıda polimer bilimi yaklaşımının suyun sadece yiyeceklerin güvenlik ve dayanıklılığında değil, fiziksel yapısal özelliklerinde de önemini nasıl kanıtladığını rapor etmiştir. Ardından, ISEKI- Food 4 Projesi kapsamında yürütülen doktora mezunlarının istenen becerileri ile ilgili anket sonuçlarına ilişkin bir sunumdan sonra Prof. Peter Lillford, Birmingham Üniv. (İngiltere), ve Paola Pittia konferans katılımcılarına açık bir tartışmaya başkanlık etti. Sektör temsilcileri, akademisyenler ve doktora öğrencileri, mezunların uygun yumuşak beceriler ve eleştirel düşünme becerileri ile destekleyen doktora programlarının var olması gerektiği konusunda sürece katkıda bulundular. Çalıştay, katılımcılar tarafından takdir gördü. ISEKI- Gıda Projesi ve ağı ISOPOW bilimsel kuruluşuyla İsviçre de başlayan iletişimi sürdürmeyi arzuluyor.

5 2. ISEKI- Food 4 komitesi Caimbra Politeknik Enstitüsünde (IPC) Portekiz (5-6 Eylül) toplandı. Toplantıya, 18 iş paketi koordinatörleri/ esas üyeleri, ISEKI- Food 4 Sekreteryası ve EACEA (Eğitim, Görsel- İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansından (Brüksel) Erasmus Projesi Müdürü Katia de Sousa katıldı. Toplantı, Prof. Paulo Sanches (Başkan yardımcısı, IPC) tarafından açıldı. Kurumun tarihçesi, lisans ve lisansüstü eğitim faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verildi. Proje koordinatörü Paola Pittia, proje özetini ve bazı güncel proje faaliyetlerinin sonuçlarını sundu. Kalite ekibinden (WP1) bir güncelleme ve Katia de Sousa başkanlığında bir tartışma ile devam etti. Öğleden sonra, paket çalışma sunumları yapıldı. Projenin son bir yılı üzerinden geçilerek ISEKI- Gıda Derneği yönetim kurulu toplantısı düzenlendi. 2. GÜN: İş paketi özet sunumları, yaygınlaştırma faaliyeti ve IFA Linkedln grubunun lansmanı konusunu da kapsayarak devam etti. (bknz: Daha fazla bilgi için ilgili makaleyi inceleyiniz.) Kahve arası sonrası (ve mükemmel Portekiz turtası) SPI den Rachel Newton INPROFOOD Projesi ile ilgili sunum yaptı. (www.inprofood.eu) Ve ISEKI Food 2014 Konferansı örgütsel tartışmalar ve son toplantı tı sonuçları ile devam etti. Her zaman olduğu gibi sıkı bir çalışma ve ilerleme sağlandı. IPC ve Rui Costa ya çok teşekkürler. Bir sonraki proje toplantısı gelecek yıl Şubat ayında Barselona da düzenlenecek. Gecikmeyin! Bugün yeni ISEKI- Gıda Derneği Linkedln Grubuna katılın! -Lynn Mclntyre Dünyanın en gelişmiş profesyonel ağı olan Linkedln da, sosyal medya aracımız olan ISEKI Gıda Grubu nun da yer alığını belirtiriz. Facebook ve Twitter dan sonra buradan da takip edebilirsiniz. Profesyonel ağlarınızı genişletmek için Linkedln kullanıyorsanız, grup sayfamızı ziyaret edin ve katılmak için istek gönderin! Linkedln de yeniyseniz bu özet video size yardımcı olacaktır. (http://help.linkedin.com/app/answers/detail/a_id/45) 1. Profesyonel profil olusturmak, isminiz için en iyi arama sonuçlarından birini kontrol etmek. 2. Güvendiğiniz geniş bir profesyonel ağ kurup sürdürmek. 3. İŞ arkadaşları ve sınıf arkadaşlarını bulup iletişim kurmak. 4. Diğer şirketler hakkında bilgi almak.

6 5. İhtiyacınız olan insanlara ulaşmak için güçlü bir araç. 6. Ağınızın bilgilerinden yararlanın. 7. Yeni fırsatlar keşfedin. Sizinle daha fazla Linkedln olmayı bekliyoruz! BÜLTEN ISEKI_Gıda Projeleri GIDA ALANINDA BİLGİ VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ- ÇALIŞTAY Cristina Silva 16 Mayıs 2013 te Litvanya Kaunas Teknoloji Üniversitesi, yarım günlük Gıda Alanında Bilgi ve Teknoloji Transferi Çalıştayı düzenledi. 14ü konsorsiyum dışından 115 katılımcı etkinlikte yer aldı. Program ve sunumlar sitede mevcuttur. Gıda Alanında Bilgi ve Teknoloji transferinin itici güçleri ve Gıda Bilim ve Teknolojisi profesyonellerinin eğitim ihtiyaçları yuvarlak masa etrafında tartışıldı. Çalıştay, sanayi ve yükseköğretim paydaşları için açık bir diyalog ve tartışma ortamı sağladı. Ulaşılan ürün ve sonuçlara dayanılarak stratejik bir belge hazırlanma aşamasında ve yakında tüm katılımcı kuruluşlara sunulacaktır.

7 DOKTORA ÇALIŞMALARININ LARININ ULUSLARARASILAŞMASI KONUSU Chelo Gonzalez Uluslararası doktora derecesinin önemi algısı, Kaunas (Litvanya, Mayıs 2013) ta düzenlenen ISEKI- Gıda 4. Projesinin 2. genel toplantısında dağıtılan kısa bir ankette değerlendirilmiştir. Ayrıca, katılımcılara bu aşamaya ulaşırken karşılaştıkları başlıca engeller sorulmuştur. 55 yanıtın toplamı, 23 ülkeden farklı yükseköğretim kurumlarına ait farklı ortaklardan toplanmıştır. Sonuçlar, hemen hemen (%91) bütün katılımcıların kendi kurumlarında doktora düzeyinde böyle bir uluslar arası lisans/ işbirliği kurulmasının önemini kabul etti. Uluslar arası doktora programını uygulamada karşılaşılan ana engeller katılımcılar tarafından verilen metni kullanarak hazırlanan kelime- bulutu grafiği olan şekil-1 incelenebilir. Görüldüğü gibi mali kaynak eksikliği, en sınırlayıcı faktör olarak bulundu. Ancak bürokrasi kısıtlamaları (kurumun sertliği, ulusal mevzuat, üniversite kuralları ), zaman yetersizliği yabancı dil zayıflığı da dikkat çekti. Daha fazla bilgi, Gıda Bilim ve Teknolojisi 2. Doktorasında mevcut olacak. Sanal Doktora Platformu mevcut bülteni: ISEKI Gıda Derneği web sayfası üzerinde. https://www.iseki-food.net/ Şekil 1. Kelime bulutu, Uluslararası Doktora derecesini uygulamada karşılaşılan başlıca engeller sorulduğunda elde edilen cevaplarla oluşturulmuştur. IFOOD- 4 ORTAKLARIMIZDAN HABERLER: Cardiff Metropolitan Üniversitesi (İngiltere) Gıda Bilimi Konferansı, en iyi uygulamayı paylaşıyor. Vitti Allender Cardiff Metropolitan Üniversitesinin Zero2Five Gıda Sanayi merkezinin son gıda güvenliği konferansından Galce gıda profesyoneleri için yapılmış benzersiz forumun misafirleri arasında özel sektörden delegeler, gıda politikası kolluk görevlileri, akademisyenler ve öğrenciler bulunuyordu. Konferans, Galler doğal kaynaklar ve gıda bakanı, Alun Davies tarafından açıldı ve bir dizi gıda bilimine dayalı konuyu içeriyordu. Gıda Standartları Kurumu

8 Galler müdür vekili, Geoff Ogle misafir sunucular arasındaydı. Bunlardan bazıları, kriz esnasında medya yönetimini tartışan, profesyonel Alaistair Milburn ; 60ların başta gelen hastalığı Listerioz la mücadele etmiş ve bu mücadelede temel araçlar geliştirmiş Listeria uzmanı Ellen Evans; ve gıdaların yasal olarak etiketlenmesinde önümüzdeki değişiklikleri barındıran konuların üzerinden geçen Dr. Vitti Allender dır. Etkinlikte konuşan bakan, Gallerde varolan mükemmellikten faydalanmak ve bağlantı kurmak için tedarik zincirinin farklı bölümlerini teşvik etmede istekli olduğunu söyledi. Ben doğrudan, gıda endüstrisine pek çok temsilci tedarik etmek için kendimi ayrıcaklı hissediyorum. Sürdürülebilir ve karlı bir geleceğe yönelik endüstrinin coşkusuna hayran kaldım. İyi uygulamaları paylaşmanın mükemmelliğe ulaşmada bir araç olduğuna, bu gibi konferansların Galler- tabanlı yiyecek şirketlerin yönetsel ve bilimsel gelişmelerden haberdar olmasını sağlamada önemli olduğunu düşünüyorum. Gıda Endüstri merkezi Direktörü, David Lloyd: Bu konferans, yiyecek uzmanlarına Büyümenin önündeki engelleri anlamada ve endüstriyi etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir fırsat olmuştur. EFFOST 2013 Konferansı yaklaşıyor ve konferans başkanı olarak bütün bilim adamlarını, özellikle Gıda Bilimi ve teknolojisi ve Gıda mühendisliği Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin Kasımda Bologna ya bize katılmaları için bekliyoruz. Yan etkinlik olarak, Tarım ve Gıda bilimleri bölümünde, geleceği bilim insanlarına hitaben düzenlenen, yerel doktora öğrencilerince hazırlanan ve bölümün kendisinin sponsor olduğu bir çalıştayla karşınızda olacağim. Sizi Bologna ya bekliyoruz. Marco Dalla ROSA Konferans Müdürü ERASMUS- YENİ NESİL GIDA FORMÜLASYONU Yiyecek ve Beslenme Bilimleri Okulu College Cork Üniversitesi, İrlanda Dave Waldron BÜLTEN UCC Gıda Bilimi alanındaki lisansüstü öğrencileri için Nisan, 2013 tarihinden itibaren bir iki haftalık Erasmus Yoğun Program ( IP ) ev sahipliği yaptı. Bu uluslararası arası programın 3. Yılıydı.

9 Yoğun program, Ismarlama gıdalar için fonksiyonel malzemeler süreç bileşenli etkileşimlere odaklanarak gıda formülasyonu ve yeniliği için (bitkisel ve hayvansal kaynaklardan) maddeler kullanmak konusuyla ilgiliydi. 2 haftadan fazla süren dersler ve uygulama sonrası öğrenciler madde seçimi ve klinik öncei değerlendirmeyi içeren bilim ve teknoloji bilgisi ve anlayışı kazandı. Onlar, yiyecek formülasyonu geliştirme, süreç kontrolü, kararlılık ve sağlık iddialarının klinlik k ispatını öğrendi. Sekiz Avrupa üniversitesinden kırk doktora adayı bu multidisipliner eğitimde yer aldı. Üniversiteler Galaia (Romanya), Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Polonya), ONIRIS ve AgrocampusOuest (Fransa), Uni Santiago de Compostela (İspanya), Ghent (Belçika) ve Doğu Finlandiya University, aynı zamanda UCC. Tarım- Gıda ve Deniz- Gıda Lisans Kalkınma Programı yoluyla finanse edilen İrlandalı öğrenciler ( Tarım, Denizcilik ve Gıda bakanı, Simon Coveney TD tarafından Temmuz 2012 de başlatılan) de katıldı. Erasmus IP Programı onları çok uluslu ortamda yeni bir perspektif kazanmalarına izin verirken, geniş bir öğrenci grubuna uzman konuları kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olur. Personel ve University College Cork, İrlanda'da 2013 Programı'na katılan öğrenciler ile Simon Coveney TD, Tarım, Denizcilik ve Gıda Bakanı. Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi nden Yeni Yayınlar, College Cork Üniversitesi, İrlanda Gıda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Prof. Bhesh Bhandari & Prof. Yrjö Roos Tarım ve Gıda Bilimleri Bölümü, Queensland Üniversitesi Gıda Teknolojisi Profesörü, UCC Gıda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Gıda malzemeleri, bunların özellikleri ve karakterizasyon teknikleri ile ilgili birçok kapsamlı konuyu barındırır; gıda üretimi ve kalite kontrol anlayışına yeni bir yaklaşım kazandırır. Yayıncı: Wiley-Blackwell. ISBN-13: İleri Süt Kimyası Prof Paul McSweeney & Prof Patrick F. Fox +++ Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi Profesörü, UCC, ++ Emeritus Gıda Kimyası Profesörü, UCC Profesör Fox un çok ciltli Gelişmiş Süt kimyası seti ilk olarak 80lerin başında süt proteinleri, lipidler ve laktoz adına derinlemesine kapsamlı 4 cilt halinde yayımlandı. Bu son yayın 4. Baskı ve Cilt 1A- Proteinler: Temel Özellikleri Cilt 1B- Uygulamalı yönleri şeklinde bölünmüş ve ayrı ayrı basılmıştır. Yayıncı: Springer ISBN-13:

10 Yiyecek ve İçecek Endüstrisi için Hububat Bakliyat Prof Elke Arendt & Dr Emanuele Zannini Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi Profesörü, UCC, Kıdemli Araştırma Görevlisi, UCC Bu tahıl taneleri ve ürünleri alanında ilgili akademik araştırmacılar için önemli bir referans. Ayrıca yiyecek ve içecek endüstrisinde tahıl ürünleri ile çalışanlar için, örneğin; malzeme üreticileri, gıda teknolojisi uzmanları, beslenme uzmanları, şirket yöneticileri/ hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanları paha biçilmez bir referanstır. Yayıncı: Woodhead Yayıncılık ISBN-13: Jan-Willem van der Kamp tarafından Büyük Uluslararası Beslenme Kongresi ICN2013 e 'den fazla delege katıldı, Healthgrain Forum sempozyumu Tahıllı gıdalar ve sağlık - yeni sonuçlar ve bilime dayalı beslenme önemli unsurlardan kabul edilmiştir. Dr Paola Vitaglione (Naples Üniversitesi) bu ferülik asidin arabinoksilan diyet lifine bağlandığında, buğday ve çavdardaki olduğu gibi ( tahıl-dışı ürünlerde değil), kolonda bir anti-oksidan, anti-enflamatuar etki oluşturabileceğini belirtti. HELGA ve EPIC Kohort çalışmalarının analizi Dr Anja Olsen (Danimarka Kanser Derneği Araştırma Merkezi) tarafından sunuldu. Özellikle holegrain buğday ürünlerinden lif alımının düşük kolorektal kanser insidansı ile ilişkili bulunduğunu belirtti. Bu bulgular, yeni diyet önerileri doğrultusunda iyi olan, Profesör Chris Seal (Newcastle Üniversitesi) tarafından sunulan, diyet lifi yüksek tam tahıllı ürünlerin tüketimini vurguladı. Yukarıda bahsedilen yazarların ve Profesör Gabriele Riccardi (Federico 2 Üniversite Napoli) ve Profesör Penny Kris-Etherton (Penn State Üniversitesi) ın sunumları dan görülebilir. ICN2013, Tahıl ve sağlıkla ilgili diğer bilgiler önümüzdeki ay bu sitede ilan edilecektir. DİĞER PROJELERDEN HABERLER BÜLTEN UK FSA projesi: Nitel Risk Değerlendirmesi Christian James tarafından UK FSA PROJESİ: Kısmen içi boşaltılmış (effile) kümes hayvanı kararını desteklemede nitel risk değerlendirmesi.

11 ISEKI Ortakları, Lincoln Üniversitesinde Gıda İmalatı Ulusal Merkezi (NCFM) ve Grimsby Enstitüsünde Gıda Soğutma ve İşleme Mühendisliği kısmen içi boşaltılmış kümes hayvanı üretimi ile ilişkili halk sağlığı risklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için İngiltere Gıda Standartları Ajansı için bir araştırma projesi ( FS ) başlatmış olduklarını duyurmaktan mutluluk duyuyorlar. Kısmen içi boşaltılmış hayvanda (effilé); kalp, karaciğer, akciğerler, böbrekler, kursak (boğaz yakınında bir kas kese ), proventrikülüs (sindirim sisteminin parçası) ve taşlık vücut boşluğunun içine bırakılmıştır. Yönetmelik (EC) 853/2004 effilé kümes hayvanları üretimi, bu yetkili makam tarafından yetkilendirilmesi şartıyla izin verir. Denemeler birkaç İngiliz bitkide yer almış olmasına rağmen, İngiltere bu süreçte az deneyime sahiptir Ancak Bu tarz işlem, Fransada gelenekselleşmiştir. elleşmiştir. Biz, İngiltere Gıda Standartları Ajansı adına bu sürecin nitel risk değerlendirmesini yapıyoruz. İmalatçıların neye sahip olmaları gerektiği ve muayenenin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili. İlgi ve görüşleriniz için, özellikle Fransadaki ISEKI ortaklarını bekliyoruz. Fransa da bu şekilde bi üretim olduğunu bilmek buradaki ortakların da ilgisini çekecektir. Projeye katkıda bulunmak isterseniz Christian James ile irtibata geçebilirsiniz. D vitamini - Gıda ve Beslenme Bilimi okulunda ihtiyaç duyulan, College Cork Universitesi, İrlanda Dave Waldron Gıda ve Beslenme Bilimleri Yüksekokulu gıda-temelli stratejiler kullanarak her yaştan Avrupa topluluklarında D vitamini eksikliği halk sağlığı sorunu gidermek için bir Avrupa çapında bir proje yol açacaktır. Prof Kevin Cashman ve Dr Mairead Kiely, (Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü,( UCC) D vitamini Araştırma Grubu) AB D Vitamini Projesini (ODIN) -" Optimal D vitamini Beslenmesi için Gıda Tabanlı Çözümler ve ömür boyu sağlık", koordine edeceklerdir. 31 ortaktan oluşan bu proje, her yaştan Avrupa insanında var olan, bir halk sorunu haline gelen D vitamini eksikliğini yeni ve stratejiler kullanarak kanıta dayalı, geleneksel olmayan gıdalar yoluyla D vitamini ihtiyacımız üzerine ve iskelet-dışı hastalıklar üzerine yeni bilgiler sağlayarak yeme anlayışımızda D vitaminini arttırarak azaltılabileceğine dikkat çekiyor. D vitamini güneş ışınlarına maruz kalan deride sentezlenebilir. Bununla birlikte, D vitamini sentezleme yeteneği, mevsim, enlem, deri pigmentasyonu ve giyim gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

12 İrlanda gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde, güneşin sınırlı gücü nedeniyle kış aylarında deride yeterli D vitamini üretimi olmaz ve dolayısıyla diyet arzı üzerinde yüksek bir bağımlılık vardır. Hatta yazın, giyim ve güneş koruyucu losyonlar ile cilde ulaşan ışınlar engellenir. D vitamini diyet kalsiyum emilimini ve metabolizmasını artırarak kalsiyum düzeyleri düzenlenmesinde birincil rol oynar ve bu sayede kemik sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda, hücre farklılaşması, glikoz metabolizması ve bağışıklık tepkisinde rol oynar ve D vitamini eksikliği birçok çeşitli iskelet-dışı hastalıklarla da ilintilidir. IFA ( ISEKI- GIDA BİRLİĞİ) NDEN HABERLER Yeni Onursal Üyeler Emeklilikleri ve IFA ya katkıları nedeniyle Elisabeth Dumoulin, Andrej Lenart Paul Singh ve Dominique Colin e onursal üyelik verildi. Yönetim kurulu, dernek adına değerli katkıları ve harcadıkları zamandan ötürü onlara teşekkür eder. ISEKI e- dergisi nin yeni sayısı yayımlandı. Daha fazla bilgi için: DEFRUS PROJESİ DEĞERLENDİRMESİ DEFRUS Projesi, (Rusya Gıda Bilimi Araştırmaları Yeterlilik Çerçevesi Geliştirilmesi, Ref. No Tempus-2011_PL-SMHES, Warzaw Üniversitesi Yaşam Bilimleri tarafından koordine edilmiştir. 10/ /201410/2014 tarihlerinde çalışan IFA nın da ortak olduğu bu proje Haziran 2013 te olumlu değerlendirilmiştir. 200ün üzerinde etkileyici bir sayıyla hareketlilik gerçekleşmiştir. IFA WEB SEMİNERLERİ (https://www.iseki-food.net/webinars) IFA seminerleri daha cazip hale gelmektedir. Çoğu ücretsiz olduğu için, biz, aktivitemizi desteklemek için sponsorlar arıyoruz çünkü organizasyonun arkasında gereken birçok çalışma mevcut. IFA aşağıdaki ağıdaki gibi sponsorluk seçenekleri sunabilir: Sponsorlar yeni ürün geliştirmede bir webinar verebilir, vb 500 IFA ilgili bir konu üzerinde personel için (web üzerinden ve / veya yerinde) eğitim düzenleyebilir: webtraining Sponsorlar sponsor olarak, başına kendi logolarını koyabilirler, seminer başı : Sonraki seminerlerden biri 04 Kasım 2013 tarihinde 15:00 UTC da Prof. Brian McKenna tarafından sunulacak. Konu: Avrupa Teknoloji Platformu Yaşam için Gıda : Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Avrupa gıda endüstrisi, rekabet gücünü korumak mevcut Pazar payı düşüşünü durdurmak gibi birçok zorlu sorunlarla karşı karşıyadır.

13 Bunu yapmak için onun rekabet gücünü artıracak ve parçalanmış sanayi içinde büyük yeniliklere yol açacak e yakın çoğu küçük ve orta ölçekli işletmenin ve bazı önemli araştırma sorularını ele almalıdır. Şüphesiz, toplum için sağlıklı, güvenli, sürdürülebilir üretilen; kullanışlı, belki bireysel, sağlıklı yaşlanma sağlayan ve doğal olarak algılanan gıdalar üretmek karmaşık bir dizi yeni teknolji gerektirir. Bilim adamları Avrupa rekabet gücünün arttırılması açısından başarı kazanmak istiyorlarsa, Avrupa için ihtiyaca özel /kişiye özel hazırlanmış besin öğelerine ihtiyaç olacaktır. Bu da sürdürülebilirliğe uyan, işlevsel olarak gelişmiş, atıkları, su kullanımını ve paketemeyi azaltan, büyük olasılıkla etten bitki bazlı protein kaynaklarına bir kayma göstermektedir. Daha fazlası: https://www.iseki-food.net/webinar/4074 NANOTEKNOLOJİ 4. OKULU: Gıda zincirindeki uygulamalar için IFA, Bu ve 4-5 Eylül de Combria/Portekiz de gıdada nanoteknoloji kullanımını araştırmak için yarım günlük bir çalıştay düzenledi. Bu okul alanındaki en güncel araştırmayı anlatan konferanslar şeklinde örgütlendi. Yarım günlük çalışmada, katılımcılar gelişime ve gıda sınıfı nanomateryal karakterizasyona uygulanan bazı teknikler öğrendiler. Programı görmek için: https://www.iseki-food.net/nanoworkshop_coimbra. IFA üyeleri sunumlara da erişebilirler. GIDA BİLİMCİSİ MEDYA EĞİTİMİ Proje MAITRE Ekim 2013 BOKU de BOKU-Üniversitesi ve İFA ile birlikte ücretsiz Medya eğitim semineri düzenledi. Bu ihtiyaca göre yapılan medya eğitim semineri, araştırmadaki iletişimi kolaylaştırmak için araştırmacıların medyayla iletişim kurmada dikkatli olması gereken noktaların üzerinde durmuştur. Profesyonel gazetecilik içeriği tarafından desteklenen çalıştay, ağırlıklı olarak katılımcılar için uygulamalı şekilde karakterize edilmiştir. Proje hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin:

14 EĞİTİM Uluslararası Dondurma Bilim ve Teknoloji Dersi Gıda Sanayi Eğitim Birimi, University College Cork, İrlanda kadar ( Şubat ) Bu yoğun üç günlük kurs, üretim, bilim, teknoloji ve dondurulmuş tatlılar, dondurma benzeri ürünlerin kalite özellikleri hakkında katılımcılara bilgi sağlayacaktır. Kursta, hazır ürünlerin kalitesine vurgu yaparak dondurma ve dondurulmuş tatlı üretiminin teknik yönlerini inceleyecektir. Konu yelpazesi geniştir. Anlatım gösteriler ile zenginleştirilecek ve eğitmen ve endüstri meslektaşları ile kişisel iletişim için bol bol fırsat sağlayacaktır. Kurs, Profesör Douglas Goff (Guelph, Kanada Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü) tarafından götürülecektir. Prof Goff dondurma uzmanlığı ile uluslararası bilinir. O, dondurma yapısı, malzemeler, üretim ve kalite üzerinde dünya çapında yayımlanan ve sunulan kapsamlı bir araştırma yapmış. O, Professor Robert Marshall ve Richard Hartel la Dondurma isimli kitabın, 6. Basımında ortak yazardırlar. Ayrıca çok sayıda kitap bölümleri ve 150nin üzerinde bilimsel ve teknik belgeleri, özellikle dondurma konusunda, yazmıştır. KİMLER KATILMALI? Dondurma ve ilgili dondurulmuş tatlı üreticileri Kalite güvence personeli Araştırma ve geliştirme personeli Gıda perakendecileri Dondurma ve dondurulmuş tatlı sektörü Tedarikçileri Girişimciler Daha fazla bilgi ve kayıt için, Kurs Sekreterliği ile irtibata geçiniz: Ms Mary McCarthy-Buckley Gıda Sanayi Eğitim Birimi Fen, Mühendislik ve Gıda Bilimleri Fakültesi University College Cork, İrlanda Telefon: E-posta:

15 AGREENIUM 1. YAZ OKULU AgroSup Dijon, Tarım ve Gıda Bilimlerinde uzmanlaşmış Fransa'nın Yükseköğretim Kurumlarının üçü olan Paris'in merkezinde AgroParisTech te ve Brittany de AgroCampus Ouest Burgundy (FR) da AgroSup Dijon, Haziran 30 dan 11 Temmuz 2014 te sunulacak olan, Agreenium ait 1 Yaz Okulu duyurmaktan mutluluk duyar. Agreenium, "Tarım, Gıda, Hayvan sağlığı ı ve Çevre Araştırma ve Yükseköğretim Fransız konsorsiyumu" ve AgroSup Dijon kurucu üyelerinden biridir. Bu 2014 Yaz Okulu teması "Gıda- Fransız dokunuşu"dur ve tamamen İngilizce olarak verilecektir için yerler 20 katılımcı ile sınırlıdır: Mezun olacaklar, mezunlar ve uzmanlar. Aralık 2013 sonuna kadar Kayıt açık ve program mevcut olacak. Herhangi bir sorunuz varsa, Yaz Okulu ekibine ulaşmak için çekinmeyin: Online ne Doktora programs.net, Doktora çalışmaları için ABD de sanal bir platformu örneği Bir yükseköğretim sitesi olan bu site, online doktora programlarıyla ilgilenen bireyler için kaynak sağlamak için hazırlanmıştır. OnlinePhDPrograms.net Kullanıcıların farklı kaynaklar sunar ve en önemli özelliklerinden biri kendi online doktora programları için arama yapmalarını sağlar. Aynı zamanda önemli doktora veren kurumların özelliklerini barındırmasının yanında, spesifik doktora programları hakkında da bilgi verir. Sitenin tüm açılardan online doktora programı kaynaklarını kapsayan bir eğitim kılavuzu sağlar. Bu site, diploma arayan, üniversite araştıran ve online doktora ile ilgili derin özellikteki makaleler arayanlara yardımcı olur. Doktora programları için güvenilir bir kaynaktır ve okuyuculara yeni bir bakış açısı kazandırır. ISEKI_GIDA 4 ORTAKLARI HAKKINDA Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü Jessy VanWyk tarafından Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü, Cape Town dan yaklaşık 30 km uzaklıkta Bellville de bulunmaktadır ve Table Dağlarıyla bezeli güzel bir manzarası vardır. Bizim 20 personelimiz (12 akademisyen) var. Öğrenci sayısı Yüksek Lisans düzeyinde yaklaşık 420 dir.

16 Tarım-Gıda Teknolojisi İstasyonu (ATS) ile birlikte 2010 yılında tamamlanan güzel bir yeni binadayız. Gıda Bilimi ve Teknolojisi çalışması çok yönlüdür ve bu nedenle, karmaşık bir alan olarak bilinir. Her alanda uzman, çok yönlü, vasıflı, gerekli bilimsek bilgi ve teknik becerilere sahip gıda teknoloğu yetiştirmek zordur. Iyi, vasıflı uygulayıcıları yetiştirmek için, bizim pilot ölçekli gıda işleme eğitim tesisi (1700m 2 ) hijyenik tasarım ve inşaat dahil olmak üzere akredite bir gıda işleme tesisinin tüm özelliklere sahiptir ve uluslararası diğer tür akademik tesislerden daha olumlu karşılanır. Tesis ekipman bazlıdır ve analitik ve gelişimsel çalışmalar için uygun laboratuarlara sahiptir. Modüler ekipman, yöneltmeli akım ile yaklaşık 100 ürün çalıştırmak için kullanılacak. Biz niteliklerimizin yeniden yapılanması için çalışıyoruz ve eğitimin pratik yönlerini desteklemek için proje çalışmalarını da dahil ediyoruz. Bölümümüz için diğer önemli kazanç Tarım-Gıda Teknolojisi Station (ATS) ıdır. Bu hükümetçe finanse edilen İstasyonun yarı ticari faaliyetleri, öğrencilerden maksimum etkiyi elde etmek için dinamik bir çevre oluşturmaya işin gerçek dünyası nın simulasyonuna ve entegrasyonuna ortam sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bölümün dört aktif araştırma odak alanı vardır ( şekil 1). Tüm personel İş- Entegre Öğrenme gözlemine katılmıştır. Sanayi ile temasın artması onlarla ilişkimizin karmaşık dokusunu güçlendirir. Yeni Microbrewery konusunda çok heyecanlıyız ayrıca eğitim ve sanayiye hizmet sunumunun bir parçası olarak Chocolate and Confectionery nery Centre of Excellence (CCCE)için R5m bağışı bekliyoruz. Daha fazla bilgi için, web sitelerimiz ve iletişim bilgileri şunlardır: Gıda Teknolojisi: Anabilim Dalı Başkanı: Prof Jessy van Wyk ATS: Müdürü: Bay Larry Dolley Ljubljana Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencisiyle büyük bir üniversitedir. 3 Güzel sanatlar akademisi ve 23 fakültede yaklaşık 4000 yüksek eğitim elemanı çalışmaktadır. Üniversite 1919 yılında kurulmuştur ve Slovenyanın başkenti Ljubljana da bulunmaktadır. Üniversitenin merkez ofisi ve okulların çoğu Ljubljana nın merkezinde bulunmaktadı, bazı binalar da şehir dışında konumlanmıştır. 2007/2008 öğretim yılından itibaren eğitim programlarının tümü Bologna Deklarasyonu çerçevesinde sunulmaktadır. Ljubljana Üniversitesi ARWU Shanghai, Times THES-QS ve Webometrics göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında sıralanır. Biyoteknik Fakültesi, üniversite düzeyinde, gelişmiş profesyonel ve lisansüstü eğitim sağlar. Bu fakülte biyoloji, mikrobiyoloji, ormancılık, hayvancılık, tarım, ahşap teknolojileri, gıda teknolojileri ve biyoteknoloji alanında bilimsel araştırma ve teknik danışmanlık çalışmaları yürütmektedir. Çeşitli eğitsel ve araştırma programlarıyla Biyoteknik Fakültesi araştırma da olduğu gibi eğitimde de

17 disiplinlerarası ve çok disiplinli işbirliğini teşvik eder. Çalışmalarına 3000 den fazla öğrenci katılmıştır. Gıda bilimi ve Beslenme programı gıda bilimi, üretim, işletim, kalite, gıda pazarlama ve beslenme ile ilgili bilgiye vurgu yapar. BSc programı tam zamanlıdır ve 3 yıl sürer. Tüm çalışma şartlarının tamamlanmasından sonra mezunlara istihdam sağlayabilir ya da ikinci aşama master programlarında ve daha sonra biyolojik bilimler alanında doktora eğitim programına öğrenimlerine devam edebilirler. Merkezi Endüstriyel Tarım-Gıda Araştırması için Araştırma ve Yenilik Departmanları Liliana Dipinto Bu bölüm, Cesena Gıda Bilimi Kampüsünde konumlanmıştır ve Avrupa nın en eski üniversitelerinden olan Bologna Üniversitesi - Alma Mater Studiorum tarafından kurulan Multi-kampüs projesinin bir parçası olarak kurulmuştur Proje, Cesena, Forlì, Ravenna ve Rimini şehirlerinde fakilteler kurarak seçkin yüksek eğitim imkanları sağlamayı ve Romagna bölgesinde devam eden araştırma faaliyetlerini etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Bologna Üniversitesinin bir etkinliği olan Agri-food Ciri nin sanayi ile ilişkileri güçlendirme, araştırma faaliyetlerini geliştirme, üretken sektörün ihtiyaçlarını karşılama amaçlı teknolojik transferi teşvik etmeyi yürütme ve koordine etme amacı vardır. The Interdepartmental Center yenilik ve araştırma için altyapı ağı oluşturma amaçlı ve endüstriyel araştırma ve teknoloji transferi odaklı Tecnopoli projesi temellidir. Proje Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından desteklenen Emilia Romagna bölgesinin Bölgesel Operasyon Planının bir parçasıdır. Agri-Food CIRI nin özelliği ve yenilikçiliği yiyeceği bir dizi güvenliği, besinin değerini ve raf ömrünü planlayabilen ve tahmin edebilen prosedürün ürünü olarak gören entegre bakış açısında yatmaktadır. Bu amaçla, Agrı-Food CIRI nin teknolojik, mikrobiyolojik, analitik ve besinsel yeterlilikleri sanayiye sadece servisle değil ayrıca da tüm üretim ve yenilik aşamalarını endüstrinin ihtiyaçlarına dayalı entegre yaklaşımın uygulamaları boyunca desteklemeye entegre edilmiştir. Araştırma merkezi iki araştırma alanına odaklanmıştır: Gıda işleme, tüketim, sağlık ve bioanalitik, bioaktivite, mikrobiyoloji ve endüstriyel amaçlar için mikroorganizmalardan yararlanma.

BÜLTEN. ISEKI_Gıda Projeleri. Üniversite Öğretim Elemanı Nitelikleri Anna McElhatton, Richard Marshall, Alena Ilavska, Jesus Frias

BÜLTEN. ISEKI_Gıda Projeleri. Üniversite Öğretim Elemanı Nitelikleri Anna McElhatton, Richard Marshall, Alena Ilavska, Jesus Frias Aralık 2012, Sayı 5 newsletter ISEKI_Gıda Projeleri IFOOD4 Ortaklarından Haberler ISEKI_Gıda Derneği nden Haberler Eğitim Diğer Projelerden Haberler Önümüzdeki Etkinlikler prof. Maffioli hatırasına ISEKI_Gıda

Detaylı

İkinci Duyuru Mart 2008

İkinci Duyuru Mart 2008 16-22 MART 2009 İkinci Duyuru Mart 2008 İkinci duyuru Katılım çağrısı İçindekiler 5. Dünya Su Forumu na Davet 1 İklim Değişikliğine Uyum 2 Değişen Dünyada Suyun Yeri Neresidir? 3 Katılın, Sesinizi Duyurun

Detaylı

Yazarlar: Katkıda Bulunanlar: EURACT Çalışma Grubu Üyeleri: Dr. Egle Price EURACT Eski Başkanı EURACT Yönetim Kurulu Üyesi İngiltere

Yazarlar: Katkıda Bulunanlar: EURACT Çalışma Grubu Üyeleri: Dr. Egle Price EURACT Eski Başkanı EURACT Yönetim Kurulu Üyesi İngiltere 1 Yazarlar: Prof. Dr. Justin Allen EURACT Eski Başkanı Müfredat Geliştirme Grubu Genel Pratisyenlik Kraliyet Koleji İngiltere Prof. Dr. Igor Švab Aile Hekimliği Bölüm Başkanı Tıp Fakültesi, Ljubljana Üniversitesi

Detaylı

HandBooK. entrepreneurial guidance For an aware and informed choice. WIth the support of the LIfELong LEarnIng programme of the EuropEan union

HandBooK. entrepreneurial guidance For an aware and informed choice. WIth the support of the LIfELong LEarnIng programme of the EuropEan union WIth the support of the LIfELong LEarnIng programme of the EuropEan union entrepreneurial guidance For an aware and informed choice HandBooK Build Personal labour acting in net - leonardo da Vinci llp

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

Yenilikçi Bir Gelecek İçin Bilgi Ortaklıkları

Yenilikçi Bir Gelecek İçin Bilgi Ortaklıkları Yenilikçi Bir Gelecek İçin Bilgi Ortaklıkları www.britishcouncil.org.tr A INNOVATION IS British Council 2014 Yenilikçi Bir Gelecek İçin Bilgi Ortaklıkları By nurturing ideas, Britain has developed the

Detaylı

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü cover Doksanların ortasından beri, Comenius programı Avrupa ișbirliğine kapılarını açmaları için okullara yardım etmektedir. Çeșitli așamalarında yüz binlerce öğrenciye, eğitim görevlisine ve diğer okul

Detaylı

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3.

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3. 1 2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 5 2-DURUM ANALİZİ... 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 7 2.2. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 8 2.3.KURULUŞUN

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

ERASMUS+ (2014-2020) 2015

ERASMUS+ (2014-2020) 2015 ERASMUS+ (2014-2020) 2015 Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Türkiye Ulusal Ajansı (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı); AB nin eğitim, gençlik ve spor alanlarında yürüttüğü Erasmus+

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Kısa Dönemli Uzman, Ümit Evren ve Funda Karabak

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR?

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR? 1 AR-GE NEDİR? TÜRKİYE DE AR-GE Son üç yüz yıldır hüküm süren endüstri uygarlığı nın, yerini bilgi uygarlığı na bıraktığı günümüzde, şirketler ve ülkeler için Ar-Ge faaliyetleri daha da önem kazanmıştır.

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 TURKCELL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 RAPOR HAKKINDA Turkcell 2011 Sürdürülebilirlik Raporu yayınladığımız ikinci rapordur. 2009-2011 yıllarında etki alanımız içinde yer

Detaylı

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI EYLÜL-2012 Bu Stratejik Plan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu nun 17-Ekim-2012 Tarihinde Yapılan Ortak

Detaylı

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

-ÖNSÖZ... 1 - EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 2 - EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 4 - EGE ÜNİVERSİTESİ ÖRGÜTLENME YAPISI...

-ÖNSÖZ... 1 - EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 2 - EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 4 - EGE ÜNİVERSİTESİ ÖRGÜTLENME YAPISI... İÇİNDEKİLER -ÖNSÖZ... 1 - EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 2 - EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 4 - EGE ÜNİVERSİTESİ ÖRGÜTLENME YAPISI... 6 - EGE ÜNİVERSİTESİ DURUM ANALİZİ... 7 - YAPILAN

Detaylı

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Sayı: 115 Temmuz 2015 Kadın dostu kentler bir araya geldi Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Yeni kalkınma hedeflerinde gönüllülerin

Detaylı

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ 2013 TA N I T I M KİTAPÇIĞI Ü. Zİ E. TF AA AK TESİ ÜL R iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ Ziraat Fakültesi Millî Ekonominin Temeli Ziraattır. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Ege Üniversitesi Sevgili Öğrencilerimiz;

Detaylı

Geleceğin Dersliğini. Tasarlamak: itec projesi bulguları. Designing the future classroom. Future Classroom Lab. by European Schoolnet

Geleceğin Dersliğini. Tasarlamak: itec projesi bulguları. Designing the future classroom. Future Classroom Lab. by European Schoolnet Geleceğin Dersliğini Tasarlamak: itec projesi bulguları Designing the future Future Classroom Lab by European Schoolnet Geleceğin Dersliğini Tasarlamak: itec projesi bulguları Geleceğin Dersliğini Tasarlamak:

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2015 Yılı Performans Programı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2015 Yılı Performans Programı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2015 Yılı Performans Programı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Üst Yönetici Sunuşu Kırıkkale Üniversitesi, Ankara nın hemen yanı başındaki merkezi konumu ile gerek öğrencilerin

Detaylı

Türkiye deki Dinamik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesine ve Finansmanına Yönelik Çerçeve

Türkiye deki Dinamik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesine ve Finansmanına Yönelik Çerçeve Türkiye deki Dinamik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesine ve Finansmanına Yönelik Çerçeve ÖZEL SEKTÖRÜ GELİŞTİRME MERKEZİ İSTANBUL İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI Originally published

Detaylı

EŞBAŞKANLARIN MESAJI

EŞBAŞKANLARIN MESAJI EŞBAŞKANLARIN MESAJI Değerli Üyelerimiz, Sayın Okuyucularımız, İnovasyon kelimesi ve bu kelimenin barındırdığı içerik özellikle 2005 yılından bu yana daha da yoğun bir biçimde tartışılır hale geldi. Biz

Detaylı

Erasmus+ Program Rehberi. 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle geçerlidir. Herhangi bir ihtilaf halinde İngilizce orijinal metin geçerlidir.

Erasmus+ Program Rehberi. 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle geçerlidir. Herhangi bir ihtilaf halinde İngilizce orijinal metin geçerlidir. Erasmus+ Program Rehberi 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle geçerlidir. Herhangi bir ihtilaf halinde İngilizce orijinal metin geçerlidir. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından tercüme ettirilmiştir. İÇİNDEKİLER

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Detaylı

-Bülten. İstanbul Güven Veriyor! İstanbul, en düşük suç oranına sahip şehir. İstanbul da Kendimi Evimde Hissediyorum

-Bülten. İstanbul Güven Veriyor! İstanbul, en düşük suç oranına sahip şehir. İstanbul da Kendimi Evimde Hissediyorum -Bülten İstanbul ve Uluslararası Kent Gündemi Bülteni Mart 2010 Sayı. 05 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Karbon Salınımının Azaltılmasında Kardeş Şehrimiz Rotterdam İle İşbirliği

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı