ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma"

Transkript

1 bülten ISEKI_Gıda Projeleri Eylül 2013, Sayı 8 IFOOD4 Ortaklarından Haberler Diğer Projelerden Haberler ISEKI-Gıda Derneği Eğitim IFOOD4 ortakları ile ilgili Önümüzdeki Etkinlikler ISEKI_Gıda yı Facebook ve Twitter üzerinden takip edebileceğinizi biliyor muydunuz?!!

2 ISEKI_Gıda 2014 Endüstri ve Daha Geniş Toplum için Eğitim ve Araştırma arasında Köprü Kurma 3. Uluslararası ISEKI_Gıda Konferansı Sürdürülebilir Biyoekonomi için Gıda Bilimi ve Teknolojisinde Mükemmellik Mayıs 2014 Atina, YUNANİSTAN Erasmus programı kapsamında AB tarafından desteklenen ISEKI Gıda Kuruluşu 4 ve Atina Ulusal Teknik Üniversitesi Mayıs 2014 te Atina da yapılacak olan 3. Uluslararası ISEKI Gıda Konferansını duyurmaktan mutluluk duyar. Bu konferans 2020 Biyoekonomi Gıda Bilimi ve Teknolojisi odaklı olacak. Konferans Konuları: Konferans 3 ana oturumdan oluşmaktadır. 1.OTURUM YENİDEN DÜŞÜNME 2020Biyoekonomisi için Gıda Bilim ve Teknolojisi yetkinliklerini arttırmak. Bu oturum, Gıda Bilim ve Tekonolojisi yüksek öğrenim ve sürekli mesleki gelişim ve özellikle 2020 biyoekonomisi için iş gücü oluşturma yönündeki gereksinimler üzerine yeni strateji ve metodlara yönelik katkılara açıktır. 2.OTURUM BİR BİOEKONOMİ PERSPEKTİFİNE YÖNELİK ARAŞTIRMADA BİLGİ VE İNOVASYON Üretim zincirlerinin sürdürebilirliği, yan ürünlerin kullanımı, yeni ürünlerin tasarımı, enerji ve su kaynaklarının yönetimi, vb. temel konular, en son yenilikler ve acil gereksinimler açısından analiz edilecektir. 3.OTURUM SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA TEMİNİ İÇİN GIDA ENDÜSTRİSİ Bu oturumda, sürdürülebilir biyoekonomi doğrultusunda gıda endüstrisine ihtiyaçları ve son gelişmeler incelenecektir. Teknoloji tansferi açısından en iyi uygulamalar paylaşılacaktır. Konferans Öncesi:

3 Çalıştay (21 Mayıs Sabahı): Gıda Bilimleri ve Teknolojisi alanında Avrupa Araştırması Doktora araştırma faaliyetleri sunumuna ithaf edilmiştir. Çalıştay (21 Mayıs Öğleden sonra): Sektör Akademik çevre ve doktora programlarının ihtiyaçlarını arını karşılar Gıda Bilimi ve Teknolojisi Öğretmenleri Pilot Eğitim Okulunun final değerlendirme oturumu Özet gönderme Açık : Tüm bilgiler Konferans web sitesinde mevcuttur. Konferans ve konferans öncesi atölye çalışmaları için özet teslimi için son tarih 15 Aralık 2013 ISEKI Food Paster Ödülü seçmesi için Poster sunumları bir değerlendirme sürecine tabi olacak. Konferans Sekreterliği ISEKI Gıda Derneği Sekreterliği C/O Gıda Bilimleri ve Teknoloji Bölümü Muthgasse 18, A-1190 Viyana /Avusturya Organize eden kuruluşlar Tüm okuyucuların katılımın ve olay bilgisini meslektaşlarına, arkadaşlarına ve öğrencilere yaymasını bekliyoruz. Hepinizi 2014 Mayıs ayında Atina da görmek için sabırsızlanıyoruz.

4 ISEKI FOOD 4 ISOPOW ÇALIŞTAYI Yeni nesil bilimadamları- Uluslararası disiplinlerarası ve gelecek kariyer planlaması Paola Pittia Bir ISEKI- Food 4 Projesi çalıştayı olan Yeni nesil bilimadamları- Uluslar arası disiplinlerarası ve gelecek kariyer planlaması 22 Ağustos da Uluslararası Su Kongresi Özellikleri Sempozyumu (ısopow 12) Friske backskile (SE) de Isopow örgütlenme ve bilim komitesinin iş birliğinde gerçekleşti. Çalıştay, Gıda Bilimi ve teknoloji alanında doktora yapmış mezunların beceri ve uzmanlıklarını nı geliştirmek ve eğitim ve staj alanında gelecek nesillerin Gıda Teknolojist ve profesyonellerinin mevcut iş gücü piyasasından beklentilerinin nasıl karşılanabileceğini tartışmak için toplanmıştır. ISEKI-FOOD 4 Projesi ve ağından Paola Pittia tarafından kısa bir giriş yapıldıktan sonra Yrjo ROOS, College CORK Üniv. Aşama aşama H-O-H başlıklı ilginç sunumu yapmıştır. Sunum, Yiyeceklerdeki su kavramı evrim sürecini izleme, su aktifleşmesinden- su hareketliliğine ve gıda polimer bilimi yaklaşımının suyun sadece yiyeceklerin güvenlik ve dayanıklılığında değil, fiziksel yapısal özelliklerinde de önemini nasıl kanıtladığını rapor etmiştir. Ardından, ISEKI- Food 4 Projesi kapsamında yürütülen doktora mezunlarının istenen becerileri ile ilgili anket sonuçlarına ilişkin bir sunumdan sonra Prof. Peter Lillford, Birmingham Üniv. (İngiltere), ve Paola Pittia konferans katılımcılarına açık bir tartışmaya başkanlık etti. Sektör temsilcileri, akademisyenler ve doktora öğrencileri, mezunların uygun yumuşak beceriler ve eleştirel düşünme becerileri ile destekleyen doktora programlarının var olması gerektiği konusunda sürece katkıda bulundular. Çalıştay, katılımcılar tarafından takdir gördü. ISEKI- Gıda Projesi ve ağı ISOPOW bilimsel kuruluşuyla İsviçre de başlayan iletişimi sürdürmeyi arzuluyor.

5 2. ISEKI- Food 4 komitesi Caimbra Politeknik Enstitüsünde (IPC) Portekiz (5-6 Eylül) toplandı. Toplantıya, 18 iş paketi koordinatörleri/ esas üyeleri, ISEKI- Food 4 Sekreteryası ve EACEA (Eğitim, Görsel- İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansından (Brüksel) Erasmus Projesi Müdürü Katia de Sousa katıldı. Toplantı, Prof. Paulo Sanches (Başkan yardımcısı, IPC) tarafından açıldı. Kurumun tarihçesi, lisans ve lisansüstü eğitim faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verildi. Proje koordinatörü Paola Pittia, proje özetini ve bazı güncel proje faaliyetlerinin sonuçlarını sundu. Kalite ekibinden (WP1) bir güncelleme ve Katia de Sousa başkanlığında bir tartışma ile devam etti. Öğleden sonra, paket çalışma sunumları yapıldı. Projenin son bir yılı üzerinden geçilerek ISEKI- Gıda Derneği yönetim kurulu toplantısı düzenlendi. 2. GÜN: İş paketi özet sunumları, yaygınlaştırma faaliyeti ve IFA Linkedln grubunun lansmanı konusunu da kapsayarak devam etti. (bknz: Daha fazla bilgi için ilgili makaleyi inceleyiniz.) Kahve arası sonrası (ve mükemmel Portekiz turtası) SPI den Rachel Newton INPROFOOD Projesi ile ilgili sunum yaptı. (www.inprofood.eu) Ve ISEKI Food 2014 Konferansı örgütsel tartışmalar ve son toplantı tı sonuçları ile devam etti. Her zaman olduğu gibi sıkı bir çalışma ve ilerleme sağlandı. IPC ve Rui Costa ya çok teşekkürler. Bir sonraki proje toplantısı gelecek yıl Şubat ayında Barselona da düzenlenecek. Gecikmeyin! Bugün yeni ISEKI- Gıda Derneği Linkedln Grubuna katılın! -Lynn Mclntyre Dünyanın en gelişmiş profesyonel ağı olan Linkedln da, sosyal medya aracımız olan ISEKI Gıda Grubu nun da yer alığını belirtiriz. Facebook ve Twitter dan sonra buradan da takip edebilirsiniz. Profesyonel ağlarınızı genişletmek için Linkedln kullanıyorsanız, grup sayfamızı ziyaret edin ve katılmak için istek gönderin! Linkedln de yeniyseniz bu özet video size yardımcı olacaktır. (http://help.linkedin.com/app/answers/detail/a_id/45) 1. Profesyonel profil olusturmak, isminiz için en iyi arama sonuçlarından birini kontrol etmek. 2. Güvendiğiniz geniş bir profesyonel ağ kurup sürdürmek. 3. İŞ arkadaşları ve sınıf arkadaşlarını bulup iletişim kurmak. 4. Diğer şirketler hakkında bilgi almak.

6 5. İhtiyacınız olan insanlara ulaşmak için güçlü bir araç. 6. Ağınızın bilgilerinden yararlanın. 7. Yeni fırsatlar keşfedin. Sizinle daha fazla Linkedln olmayı bekliyoruz! BÜLTEN ISEKI_Gıda Projeleri GIDA ALANINDA BİLGİ VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ- ÇALIŞTAY Cristina Silva 16 Mayıs 2013 te Litvanya Kaunas Teknoloji Üniversitesi, yarım günlük Gıda Alanında Bilgi ve Teknoloji Transferi Çalıştayı düzenledi. 14ü konsorsiyum dışından 115 katılımcı etkinlikte yer aldı. Program ve sunumlar sitede mevcuttur. Gıda Alanında Bilgi ve Teknoloji transferinin itici güçleri ve Gıda Bilim ve Teknolojisi profesyonellerinin eğitim ihtiyaçları yuvarlak masa etrafında tartışıldı. Çalıştay, sanayi ve yükseköğretim paydaşları için açık bir diyalog ve tartışma ortamı sağladı. Ulaşılan ürün ve sonuçlara dayanılarak stratejik bir belge hazırlanma aşamasında ve yakında tüm katılımcı kuruluşlara sunulacaktır.

7 DOKTORA ÇALIŞMALARININ LARININ ULUSLARARASILAŞMASI KONUSU Chelo Gonzalez Uluslararası doktora derecesinin önemi algısı, Kaunas (Litvanya, Mayıs 2013) ta düzenlenen ISEKI- Gıda 4. Projesinin 2. genel toplantısında dağıtılan kısa bir ankette değerlendirilmiştir. Ayrıca, katılımcılara bu aşamaya ulaşırken karşılaştıkları başlıca engeller sorulmuştur. 55 yanıtın toplamı, 23 ülkeden farklı yükseköğretim kurumlarına ait farklı ortaklardan toplanmıştır. Sonuçlar, hemen hemen (%91) bütün katılımcıların kendi kurumlarında doktora düzeyinde böyle bir uluslar arası lisans/ işbirliği kurulmasının önemini kabul etti. Uluslar arası doktora programını uygulamada karşılaşılan ana engeller katılımcılar tarafından verilen metni kullanarak hazırlanan kelime- bulutu grafiği olan şekil-1 incelenebilir. Görüldüğü gibi mali kaynak eksikliği, en sınırlayıcı faktör olarak bulundu. Ancak bürokrasi kısıtlamaları (kurumun sertliği, ulusal mevzuat, üniversite kuralları ), zaman yetersizliği yabancı dil zayıflığı da dikkat çekti. Daha fazla bilgi, Gıda Bilim ve Teknolojisi 2. Doktorasında mevcut olacak. Sanal Doktora Platformu mevcut bülteni: ISEKI Gıda Derneği web sayfası üzerinde. https://www.iseki-food.net/ Şekil 1. Kelime bulutu, Uluslararası Doktora derecesini uygulamada karşılaşılan başlıca engeller sorulduğunda elde edilen cevaplarla oluşturulmuştur. IFOOD- 4 ORTAKLARIMIZDAN HABERLER: Cardiff Metropolitan Üniversitesi (İngiltere) Gıda Bilimi Konferansı, en iyi uygulamayı paylaşıyor. Vitti Allender Cardiff Metropolitan Üniversitesinin Zero2Five Gıda Sanayi merkezinin son gıda güvenliği konferansından Galce gıda profesyoneleri için yapılmış benzersiz forumun misafirleri arasında özel sektörden delegeler, gıda politikası kolluk görevlileri, akademisyenler ve öğrenciler bulunuyordu. Konferans, Galler doğal kaynaklar ve gıda bakanı, Alun Davies tarafından açıldı ve bir dizi gıda bilimine dayalı konuyu içeriyordu. Gıda Standartları Kurumu

8 Galler müdür vekili, Geoff Ogle misafir sunucular arasındaydı. Bunlardan bazıları, kriz esnasında medya yönetimini tartışan, profesyonel Alaistair Milburn ; 60ların başta gelen hastalığı Listerioz la mücadele etmiş ve bu mücadelede temel araçlar geliştirmiş Listeria uzmanı Ellen Evans; ve gıdaların yasal olarak etiketlenmesinde önümüzdeki değişiklikleri barındıran konuların üzerinden geçen Dr. Vitti Allender dır. Etkinlikte konuşan bakan, Gallerde varolan mükemmellikten faydalanmak ve bağlantı kurmak için tedarik zincirinin farklı bölümlerini teşvik etmede istekli olduğunu söyledi. Ben doğrudan, gıda endüstrisine pek çok temsilci tedarik etmek için kendimi ayrıcaklı hissediyorum. Sürdürülebilir ve karlı bir geleceğe yönelik endüstrinin coşkusuna hayran kaldım. İyi uygulamaları paylaşmanın mükemmelliğe ulaşmada bir araç olduğuna, bu gibi konferansların Galler- tabanlı yiyecek şirketlerin yönetsel ve bilimsel gelişmelerden haberdar olmasını sağlamada önemli olduğunu düşünüyorum. Gıda Endüstri merkezi Direktörü, David Lloyd: Bu konferans, yiyecek uzmanlarına Büyümenin önündeki engelleri anlamada ve endüstriyi etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir fırsat olmuştur. EFFOST 2013 Konferansı yaklaşıyor ve konferans başkanı olarak bütün bilim adamlarını, özellikle Gıda Bilimi ve teknolojisi ve Gıda mühendisliği Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin Kasımda Bologna ya bize katılmaları için bekliyoruz. Yan etkinlik olarak, Tarım ve Gıda bilimleri bölümünde, geleceği bilim insanlarına hitaben düzenlenen, yerel doktora öğrencilerince hazırlanan ve bölümün kendisinin sponsor olduğu bir çalıştayla karşınızda olacağim. Sizi Bologna ya bekliyoruz. Marco Dalla ROSA Konferans Müdürü ERASMUS- YENİ NESİL GIDA FORMÜLASYONU Yiyecek ve Beslenme Bilimleri Okulu College Cork Üniversitesi, İrlanda Dave Waldron BÜLTEN UCC Gıda Bilimi alanındaki lisansüstü öğrencileri için Nisan, 2013 tarihinden itibaren bir iki haftalık Erasmus Yoğun Program ( IP ) ev sahipliği yaptı. Bu uluslararası arası programın 3. Yılıydı.

9 Yoğun program, Ismarlama gıdalar için fonksiyonel malzemeler süreç bileşenli etkileşimlere odaklanarak gıda formülasyonu ve yeniliği için (bitkisel ve hayvansal kaynaklardan) maddeler kullanmak konusuyla ilgiliydi. 2 haftadan fazla süren dersler ve uygulama sonrası öğrenciler madde seçimi ve klinik öncei değerlendirmeyi içeren bilim ve teknoloji bilgisi ve anlayışı kazandı. Onlar, yiyecek formülasyonu geliştirme, süreç kontrolü, kararlılık ve sağlık iddialarının klinlik k ispatını öğrendi. Sekiz Avrupa üniversitesinden kırk doktora adayı bu multidisipliner eğitimde yer aldı. Üniversiteler Galaia (Romanya), Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Polonya), ONIRIS ve AgrocampusOuest (Fransa), Uni Santiago de Compostela (İspanya), Ghent (Belçika) ve Doğu Finlandiya University, aynı zamanda UCC. Tarım- Gıda ve Deniz- Gıda Lisans Kalkınma Programı yoluyla finanse edilen İrlandalı öğrenciler ( Tarım, Denizcilik ve Gıda bakanı, Simon Coveney TD tarafından Temmuz 2012 de başlatılan) de katıldı. Erasmus IP Programı onları çok uluslu ortamda yeni bir perspektif kazanmalarına izin verirken, geniş bir öğrenci grubuna uzman konuları kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olur. Personel ve University College Cork, İrlanda'da 2013 Programı'na katılan öğrenciler ile Simon Coveney TD, Tarım, Denizcilik ve Gıda Bakanı. Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi nden Yeni Yayınlar, College Cork Üniversitesi, İrlanda Gıda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Prof. Bhesh Bhandari & Prof. Yrjö Roos Tarım ve Gıda Bilimleri Bölümü, Queensland Üniversitesi Gıda Teknolojisi Profesörü, UCC Gıda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Gıda malzemeleri, bunların özellikleri ve karakterizasyon teknikleri ile ilgili birçok kapsamlı konuyu barındırır; gıda üretimi ve kalite kontrol anlayışına yeni bir yaklaşım kazandırır. Yayıncı: Wiley-Blackwell. ISBN-13: İleri Süt Kimyası Prof Paul McSweeney & Prof Patrick F. Fox +++ Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi Profesörü, UCC, ++ Emeritus Gıda Kimyası Profesörü, UCC Profesör Fox un çok ciltli Gelişmiş Süt kimyası seti ilk olarak 80lerin başında süt proteinleri, lipidler ve laktoz adına derinlemesine kapsamlı 4 cilt halinde yayımlandı. Bu son yayın 4. Baskı ve Cilt 1A- Proteinler: Temel Özellikleri Cilt 1B- Uygulamalı yönleri şeklinde bölünmüş ve ayrı ayrı basılmıştır. Yayıncı: Springer ISBN-13:

10 Yiyecek ve İçecek Endüstrisi için Hububat Bakliyat Prof Elke Arendt & Dr Emanuele Zannini Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi Profesörü, UCC, Kıdemli Araştırma Görevlisi, UCC Bu tahıl taneleri ve ürünleri alanında ilgili akademik araştırmacılar için önemli bir referans. Ayrıca yiyecek ve içecek endüstrisinde tahıl ürünleri ile çalışanlar için, örneğin; malzeme üreticileri, gıda teknolojisi uzmanları, beslenme uzmanları, şirket yöneticileri/ hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanları paha biçilmez bir referanstır. Yayıncı: Woodhead Yayıncılık ISBN-13: Jan-Willem van der Kamp tarafından Büyük Uluslararası Beslenme Kongresi ICN2013 e 'den fazla delege katıldı, Healthgrain Forum sempozyumu Tahıllı gıdalar ve sağlık - yeni sonuçlar ve bilime dayalı beslenme önemli unsurlardan kabul edilmiştir. Dr Paola Vitaglione (Naples Üniversitesi) bu ferülik asidin arabinoksilan diyet lifine bağlandığında, buğday ve çavdardaki olduğu gibi ( tahıl-dışı ürünlerde değil), kolonda bir anti-oksidan, anti-enflamatuar etki oluşturabileceğini belirtti. HELGA ve EPIC Kohort çalışmalarının analizi Dr Anja Olsen (Danimarka Kanser Derneği Araştırma Merkezi) tarafından sunuldu. Özellikle holegrain buğday ürünlerinden lif alımının düşük kolorektal kanser insidansı ile ilişkili bulunduğunu belirtti. Bu bulgular, yeni diyet önerileri doğrultusunda iyi olan, Profesör Chris Seal (Newcastle Üniversitesi) tarafından sunulan, diyet lifi yüksek tam tahıllı ürünlerin tüketimini vurguladı. Yukarıda bahsedilen yazarların ve Profesör Gabriele Riccardi (Federico 2 Üniversite Napoli) ve Profesör Penny Kris-Etherton (Penn State Üniversitesi) ın sunumları dan görülebilir. ICN2013, Tahıl ve sağlıkla ilgili diğer bilgiler önümüzdeki ay bu sitede ilan edilecektir. DİĞER PROJELERDEN HABERLER BÜLTEN UK FSA projesi: Nitel Risk Değerlendirmesi Christian James tarafından UK FSA PROJESİ: Kısmen içi boşaltılmış (effile) kümes hayvanı kararını desteklemede nitel risk değerlendirmesi.

11 ISEKI Ortakları, Lincoln Üniversitesinde Gıda İmalatı Ulusal Merkezi (NCFM) ve Grimsby Enstitüsünde Gıda Soğutma ve İşleme Mühendisliği kısmen içi boşaltılmış kümes hayvanı üretimi ile ilişkili halk sağlığı risklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için İngiltere Gıda Standartları Ajansı için bir araştırma projesi ( FS ) başlatmış olduklarını duyurmaktan mutluluk duyuyorlar. Kısmen içi boşaltılmış hayvanda (effilé); kalp, karaciğer, akciğerler, böbrekler, kursak (boğaz yakınında bir kas kese ), proventrikülüs (sindirim sisteminin parçası) ve taşlık vücut boşluğunun içine bırakılmıştır. Yönetmelik (EC) 853/2004 effilé kümes hayvanları üretimi, bu yetkili makam tarafından yetkilendirilmesi şartıyla izin verir. Denemeler birkaç İngiliz bitkide yer almış olmasına rağmen, İngiltere bu süreçte az deneyime sahiptir Ancak Bu tarz işlem, Fransada gelenekselleşmiştir. elleşmiştir. Biz, İngiltere Gıda Standartları Ajansı adına bu sürecin nitel risk değerlendirmesini yapıyoruz. İmalatçıların neye sahip olmaları gerektiği ve muayenenin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili. İlgi ve görüşleriniz için, özellikle Fransadaki ISEKI ortaklarını bekliyoruz. Fransa da bu şekilde bi üretim olduğunu bilmek buradaki ortakların da ilgisini çekecektir. Projeye katkıda bulunmak isterseniz Christian James ile irtibata geçebilirsiniz. D vitamini - Gıda ve Beslenme Bilimi okulunda ihtiyaç duyulan, College Cork Universitesi, İrlanda Dave Waldron Gıda ve Beslenme Bilimleri Yüksekokulu gıda-temelli stratejiler kullanarak her yaştan Avrupa topluluklarında D vitamini eksikliği halk sağlığı sorunu gidermek için bir Avrupa çapında bir proje yol açacaktır. Prof Kevin Cashman ve Dr Mairead Kiely, (Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü,( UCC) D vitamini Araştırma Grubu) AB D Vitamini Projesini (ODIN) -" Optimal D vitamini Beslenmesi için Gıda Tabanlı Çözümler ve ömür boyu sağlık", koordine edeceklerdir. 31 ortaktan oluşan bu proje, her yaştan Avrupa insanında var olan, bir halk sorunu haline gelen D vitamini eksikliğini yeni ve stratejiler kullanarak kanıta dayalı, geleneksel olmayan gıdalar yoluyla D vitamini ihtiyacımız üzerine ve iskelet-dışı hastalıklar üzerine yeni bilgiler sağlayarak yeme anlayışımızda D vitaminini arttırarak azaltılabileceğine dikkat çekiyor. D vitamini güneş ışınlarına maruz kalan deride sentezlenebilir. Bununla birlikte, D vitamini sentezleme yeteneği, mevsim, enlem, deri pigmentasyonu ve giyim gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

12 İrlanda gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde, güneşin sınırlı gücü nedeniyle kış aylarında deride yeterli D vitamini üretimi olmaz ve dolayısıyla diyet arzı üzerinde yüksek bir bağımlılık vardır. Hatta yazın, giyim ve güneş koruyucu losyonlar ile cilde ulaşan ışınlar engellenir. D vitamini diyet kalsiyum emilimini ve metabolizmasını artırarak kalsiyum düzeyleri düzenlenmesinde birincil rol oynar ve bu sayede kemik sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda, hücre farklılaşması, glikoz metabolizması ve bağışıklık tepkisinde rol oynar ve D vitamini eksikliği birçok çeşitli iskelet-dışı hastalıklarla da ilintilidir. IFA ( ISEKI- GIDA BİRLİĞİ) NDEN HABERLER Yeni Onursal Üyeler Emeklilikleri ve IFA ya katkıları nedeniyle Elisabeth Dumoulin, Andrej Lenart Paul Singh ve Dominique Colin e onursal üyelik verildi. Yönetim kurulu, dernek adına değerli katkıları ve harcadıkları zamandan ötürü onlara teşekkür eder. ISEKI e- dergisi nin yeni sayısı yayımlandı. Daha fazla bilgi için: DEFRUS PROJESİ DEĞERLENDİRMESİ DEFRUS Projesi, (Rusya Gıda Bilimi Araştırmaları Yeterlilik Çerçevesi Geliştirilmesi, Ref. No Tempus-2011_PL-SMHES, Warzaw Üniversitesi Yaşam Bilimleri tarafından koordine edilmiştir. 10/ /201410/2014 tarihlerinde çalışan IFA nın da ortak olduğu bu proje Haziran 2013 te olumlu değerlendirilmiştir. 200ün üzerinde etkileyici bir sayıyla hareketlilik gerçekleşmiştir. IFA WEB SEMİNERLERİ (https://www.iseki-food.net/webinars) IFA seminerleri daha cazip hale gelmektedir. Çoğu ücretsiz olduğu için, biz, aktivitemizi desteklemek için sponsorlar arıyoruz çünkü organizasyonun arkasında gereken birçok çalışma mevcut. IFA aşağıdaki ağıdaki gibi sponsorluk seçenekleri sunabilir: Sponsorlar yeni ürün geliştirmede bir webinar verebilir, vb 500 IFA ilgili bir konu üzerinde personel için (web üzerinden ve / veya yerinde) eğitim düzenleyebilir: webtraining Sponsorlar sponsor olarak, başına kendi logolarını koyabilirler, seminer başı : Sonraki seminerlerden biri 04 Kasım 2013 tarihinde 15:00 UTC da Prof. Brian McKenna tarafından sunulacak. Konu: Avrupa Teknoloji Platformu Yaşam için Gıda : Stratejik Araştırma ve Yenilik Gündemi Avrupa gıda endüstrisi, rekabet gücünü korumak mevcut Pazar payı düşüşünü durdurmak gibi birçok zorlu sorunlarla karşı karşıyadır.

13 Bunu yapmak için onun rekabet gücünü artıracak ve parçalanmış sanayi içinde büyük yeniliklere yol açacak e yakın çoğu küçük ve orta ölçekli işletmenin ve bazı önemli araştırma sorularını ele almalıdır. Şüphesiz, toplum için sağlıklı, güvenli, sürdürülebilir üretilen; kullanışlı, belki bireysel, sağlıklı yaşlanma sağlayan ve doğal olarak algılanan gıdalar üretmek karmaşık bir dizi yeni teknolji gerektirir. Bilim adamları Avrupa rekabet gücünün arttırılması açısından başarı kazanmak istiyorlarsa, Avrupa için ihtiyaca özel /kişiye özel hazırlanmış besin öğelerine ihtiyaç olacaktır. Bu da sürdürülebilirliğe uyan, işlevsel olarak gelişmiş, atıkları, su kullanımını ve paketemeyi azaltan, büyük olasılıkla etten bitki bazlı protein kaynaklarına bir kayma göstermektedir. Daha fazlası: https://www.iseki-food.net/webinar/4074 NANOTEKNOLOJİ 4. OKULU: Gıda zincirindeki uygulamalar için IFA, Bu ve 4-5 Eylül de Combria/Portekiz de gıdada nanoteknoloji kullanımını araştırmak için yarım günlük bir çalıştay düzenledi. Bu okul alanındaki en güncel araştırmayı anlatan konferanslar şeklinde örgütlendi. Yarım günlük çalışmada, katılımcılar gelişime ve gıda sınıfı nanomateryal karakterizasyona uygulanan bazı teknikler öğrendiler. Programı görmek için: https://www.iseki-food.net/nanoworkshop_coimbra. IFA üyeleri sunumlara da erişebilirler. GIDA BİLİMCİSİ MEDYA EĞİTİMİ Proje MAITRE Ekim 2013 BOKU de BOKU-Üniversitesi ve İFA ile birlikte ücretsiz Medya eğitim semineri düzenledi. Bu ihtiyaca göre yapılan medya eğitim semineri, araştırmadaki iletişimi kolaylaştırmak için araştırmacıların medyayla iletişim kurmada dikkatli olması gereken noktaların üzerinde durmuştur. Profesyonel gazetecilik içeriği tarafından desteklenen çalıştay, ağırlıklı olarak katılımcılar için uygulamalı şekilde karakterize edilmiştir. Proje hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin:

14 EĞİTİM Uluslararası Dondurma Bilim ve Teknoloji Dersi Gıda Sanayi Eğitim Birimi, University College Cork, İrlanda kadar ( Şubat ) Bu yoğun üç günlük kurs, üretim, bilim, teknoloji ve dondurulmuş tatlılar, dondurma benzeri ürünlerin kalite özellikleri hakkında katılımcılara bilgi sağlayacaktır. Kursta, hazır ürünlerin kalitesine vurgu yaparak dondurma ve dondurulmuş tatlı üretiminin teknik yönlerini inceleyecektir. Konu yelpazesi geniştir. Anlatım gösteriler ile zenginleştirilecek ve eğitmen ve endüstri meslektaşları ile kişisel iletişim için bol bol fırsat sağlayacaktır. Kurs, Profesör Douglas Goff (Guelph, Kanada Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü) tarafından götürülecektir. Prof Goff dondurma uzmanlığı ile uluslararası bilinir. O, dondurma yapısı, malzemeler, üretim ve kalite üzerinde dünya çapında yayımlanan ve sunulan kapsamlı bir araştırma yapmış. O, Professor Robert Marshall ve Richard Hartel la Dondurma isimli kitabın, 6. Basımında ortak yazardırlar. Ayrıca çok sayıda kitap bölümleri ve 150nin üzerinde bilimsel ve teknik belgeleri, özellikle dondurma konusunda, yazmıştır. KİMLER KATILMALI? Dondurma ve ilgili dondurulmuş tatlı üreticileri Kalite güvence personeli Araştırma ve geliştirme personeli Gıda perakendecileri Dondurma ve dondurulmuş tatlı sektörü Tedarikçileri Girişimciler Daha fazla bilgi ve kayıt için, Kurs Sekreterliği ile irtibata geçiniz: Ms Mary McCarthy-Buckley Gıda Sanayi Eğitim Birimi Fen, Mühendislik ve Gıda Bilimleri Fakültesi University College Cork, İrlanda Telefon: E-posta:

15 AGREENIUM 1. YAZ OKULU AgroSup Dijon, Tarım ve Gıda Bilimlerinde uzmanlaşmış Fransa'nın Yükseköğretim Kurumlarının üçü olan Paris'in merkezinde AgroParisTech te ve Brittany de AgroCampus Ouest Burgundy (FR) da AgroSup Dijon, Haziran 30 dan 11 Temmuz 2014 te sunulacak olan, Agreenium ait 1 Yaz Okulu duyurmaktan mutluluk duyar. Agreenium, "Tarım, Gıda, Hayvan sağlığı ı ve Çevre Araştırma ve Yükseköğretim Fransız konsorsiyumu" ve AgroSup Dijon kurucu üyelerinden biridir. Bu 2014 Yaz Okulu teması "Gıda- Fransız dokunuşu"dur ve tamamen İngilizce olarak verilecektir için yerler 20 katılımcı ile sınırlıdır: Mezun olacaklar, mezunlar ve uzmanlar. Aralık 2013 sonuna kadar Kayıt açık ve program mevcut olacak. Herhangi bir sorunuz varsa, Yaz Okulu ekibine ulaşmak için çekinmeyin: Online ne Doktora programs.net, Doktora çalışmaları için ABD de sanal bir platformu örneği Bir yükseköğretim sitesi olan bu site, online doktora programlarıyla ilgilenen bireyler için kaynak sağlamak için hazırlanmıştır. OnlinePhDPrograms.net Kullanıcıların farklı kaynaklar sunar ve en önemli özelliklerinden biri kendi online doktora programları için arama yapmalarını sağlar. Aynı zamanda önemli doktora veren kurumların özelliklerini barındırmasının yanında, spesifik doktora programları hakkında da bilgi verir. Sitenin tüm açılardan online doktora programı kaynaklarını kapsayan bir eğitim kılavuzu sağlar. Bu site, diploma arayan, üniversite araştıran ve online doktora ile ilgili derin özellikteki makaleler arayanlara yardımcı olur. Doktora programları için güvenilir bir kaynaktır ve okuyuculara yeni bir bakış açısı kazandırır. ISEKI_GIDA 4 ORTAKLARI HAKKINDA Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü Jessy VanWyk tarafından Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü, Cape Town dan yaklaşık 30 km uzaklıkta Bellville de bulunmaktadır ve Table Dağlarıyla bezeli güzel bir manzarası vardır. Bizim 20 personelimiz (12 akademisyen) var. Öğrenci sayısı Yüksek Lisans düzeyinde yaklaşık 420 dir.

16 Tarım-Gıda Teknolojisi İstasyonu (ATS) ile birlikte 2010 yılında tamamlanan güzel bir yeni binadayız. Gıda Bilimi ve Teknolojisi çalışması çok yönlüdür ve bu nedenle, karmaşık bir alan olarak bilinir. Her alanda uzman, çok yönlü, vasıflı, gerekli bilimsek bilgi ve teknik becerilere sahip gıda teknoloğu yetiştirmek zordur. Iyi, vasıflı uygulayıcıları yetiştirmek için, bizim pilot ölçekli gıda işleme eğitim tesisi (1700m 2 ) hijyenik tasarım ve inşaat dahil olmak üzere akredite bir gıda işleme tesisinin tüm özelliklere sahiptir ve uluslararası diğer tür akademik tesislerden daha olumlu karşılanır. Tesis ekipman bazlıdır ve analitik ve gelişimsel çalışmalar için uygun laboratuarlara sahiptir. Modüler ekipman, yöneltmeli akım ile yaklaşık 100 ürün çalıştırmak için kullanılacak. Biz niteliklerimizin yeniden yapılanması için çalışıyoruz ve eğitimin pratik yönlerini desteklemek için proje çalışmalarını da dahil ediyoruz. Bölümümüz için diğer önemli kazanç Tarım-Gıda Teknolojisi Station (ATS) ıdır. Bu hükümetçe finanse edilen İstasyonun yarı ticari faaliyetleri, öğrencilerden maksimum etkiyi elde etmek için dinamik bir çevre oluşturmaya işin gerçek dünyası nın simulasyonuna ve entegrasyonuna ortam sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bölümün dört aktif araştırma odak alanı vardır ( şekil 1). Tüm personel İş- Entegre Öğrenme gözlemine katılmıştır. Sanayi ile temasın artması onlarla ilişkimizin karmaşık dokusunu güçlendirir. Yeni Microbrewery konusunda çok heyecanlıyız ayrıca eğitim ve sanayiye hizmet sunumunun bir parçası olarak Chocolate and Confectionery nery Centre of Excellence (CCCE)için R5m bağışı bekliyoruz. Daha fazla bilgi için, web sitelerimiz ve iletişim bilgileri şunlardır: Gıda Teknolojisi: Anabilim Dalı Başkanı: Prof Jessy van Wyk ATS: Müdürü: Bay Larry Dolley Ljubljana Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencisiyle büyük bir üniversitedir. 3 Güzel sanatlar akademisi ve 23 fakültede yaklaşık 4000 yüksek eğitim elemanı çalışmaktadır. Üniversite 1919 yılında kurulmuştur ve Slovenyanın başkenti Ljubljana da bulunmaktadır. Üniversitenin merkez ofisi ve okulların çoğu Ljubljana nın merkezinde bulunmaktadı, bazı binalar da şehir dışında konumlanmıştır. 2007/2008 öğretim yılından itibaren eğitim programlarının tümü Bologna Deklarasyonu çerçevesinde sunulmaktadır. Ljubljana Üniversitesi ARWU Shanghai, Times THES-QS ve Webometrics göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında sıralanır. Biyoteknik Fakültesi, üniversite düzeyinde, gelişmiş profesyonel ve lisansüstü eğitim sağlar. Bu fakülte biyoloji, mikrobiyoloji, ormancılık, hayvancılık, tarım, ahşap teknolojileri, gıda teknolojileri ve biyoteknoloji alanında bilimsel araştırma ve teknik danışmanlık çalışmaları yürütmektedir. Çeşitli eğitsel ve araştırma programlarıyla Biyoteknik Fakültesi araştırma da olduğu gibi eğitimde de

17 disiplinlerarası ve çok disiplinli işbirliğini teşvik eder. Çalışmalarına 3000 den fazla öğrenci katılmıştır. Gıda bilimi ve Beslenme programı gıda bilimi, üretim, işletim, kalite, gıda pazarlama ve beslenme ile ilgili bilgiye vurgu yapar. BSc programı tam zamanlıdır ve 3 yıl sürer. Tüm çalışma şartlarının tamamlanmasından sonra mezunlara istihdam sağlayabilir ya da ikinci aşama master programlarında ve daha sonra biyolojik bilimler alanında doktora eğitim programına öğrenimlerine devam edebilirler. Merkezi Endüstriyel Tarım-Gıda Araştırması için Araştırma ve Yenilik Departmanları Liliana Dipinto Bu bölüm, Cesena Gıda Bilimi Kampüsünde konumlanmıştır ve Avrupa nın en eski üniversitelerinden olan Bologna Üniversitesi - Alma Mater Studiorum tarafından kurulan Multi-kampüs projesinin bir parçası olarak kurulmuştur Proje, Cesena, Forlì, Ravenna ve Rimini şehirlerinde fakilteler kurarak seçkin yüksek eğitim imkanları sağlamayı ve Romagna bölgesinde devam eden araştırma faaliyetlerini etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Bologna Üniversitesinin bir etkinliği olan Agri-food Ciri nin sanayi ile ilişkileri güçlendirme, araştırma faaliyetlerini geliştirme, üretken sektörün ihtiyaçlarını karşılama amaçlı teknolojik transferi teşvik etmeyi yürütme ve koordine etme amacı vardır. The Interdepartmental Center yenilik ve araştırma için altyapı ağı oluşturma amaçlı ve endüstriyel araştırma ve teknoloji transferi odaklı Tecnopoli projesi temellidir. Proje Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından desteklenen Emilia Romagna bölgesinin Bölgesel Operasyon Planının bir parçasıdır. Agri-Food CIRI nin özelliği ve yenilikçiliği yiyeceği bir dizi güvenliği, besinin değerini ve raf ömrünü planlayabilen ve tahmin edebilen prosedürün ürünü olarak gören entegre bakış açısında yatmaktadır. Bu amaçla, Agrı-Food CIRI nin teknolojik, mikrobiyolojik, analitik ve besinsel yeterlilikleri sanayiye sadece servisle değil ayrıca da tüm üretim ve yenilik aşamalarını endüstrinin ihtiyaçlarına dayalı entegre yaklaşımın uygulamaları boyunca desteklemeye entegre edilmiştir. Araştırma merkezi iki araştırma alanına odaklanmıştır: Gıda işleme, tüketim, sağlık ve bioanalitik, bioaktivite, mikrobiyoloji ve endüstriyel amaçlar için mikroorganizmalardan yararlanma.

18 Ünite 1 Gıda işleme, tüketim ve sağlık şunları içerir: bitkisel ve hayvansal kökenli gıda raf ömrünü uzatma, gıda işlemini en iyi hale getirme amaçlı teknoloji çalışmaları, yeni işlevsel ve hastalıkları önleyici özelliği olan ürünlerin formülasyonu, gıda kalitesi ve izlenebilirliğini kontrol etme teknikleri çalışmaları. Gıda paketleme ile ilgili olarak, yeni yöntemler ve yeni malzemeler geliştirilmiştir. Unite 2 Bioanalitik, Bioaktivite, mikrobiyoloji ve endüstriyel amaçlar için mikroorganizmalardan yararlanma gıda bileşimleri, bioaktif bileşikler, fonksiyonel gıdalar, fermentasyon işleminin en iyi hale getirilmesi ve mikroorganizmaların organizmaların endüstriyel amaçlarla kullanımı için hammaddeden nihai ürün elde etme, kimyasal-fiziksel, duyusal ve biyolojik analizler yürütür. Aktivite üretken, analitik ve gıda kalitesi ve özgünlük için yenilikçi sistemler yoluyla yönetim protokollerinin n kurulumu üzerine odaklanmıştır. Agri-Food CIRI aktif bir şekilde fırıncılık ürünleri, fermante et, içecek, donmuş yiyecek, meyve sebzeyi de içeren farklı girişimcilik ve organizasyonlarla iş birliği yapar.

19 ISEKI-Food Association c/o Department of Food Science and Technology Muthgasse 18, A-1190 Vienna, Austria Tel: , Fax: , https://www.iseki-food.net/ registered under Austrian law ZVR: Editorial board Mona Popa Helmut Glattes Cristina Silva Paola Pittia Gerhard Schleining Lynn McIntyre Paulo Sobral Designer Popa Vlad Ioan These projects have been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. Please join us in making a difference

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

Proje Başvuru Kılavuzu

Proje Başvuru Kılavuzu Proje Başvuru Kılavuzu Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Nedir? Ege İhracatçı Birlikleri organizatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenlenen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği; potansiyel Ar-Ge işbirlikleri yaratılması

Detaylı

ERASMUS+ 2015 YILINA AİT TEKLİF ÇAĞRILARI

ERASMUS+ 2015 YILINA AİT TEKLİF ÇAĞRILARI ERASMUS+ 2015 YILINA AİT TEKLİF ÇAĞRILARI HASAN ORTAÇ İL AB PROJE KOORDİNATÖRÜ UŞAK VALİLİĞİ AB KOORDİNASYON MERKEZİ ERASMUS+ ÖZEL EYLEMLER (Grundtvig, Erasmus, Comenius, Leonardo) (Bireylerin Öğrenme

Detaylı

EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ 2017 2022 STRATEJİK PLANI Amaç 1. Çağdaş Eğitim Öğretim Faaliyetlerinin Sürekli İyileştirilmesi Hedef 1.1. Küresel Sanat, Bilim ve Dünyasında Yeni Yüzyılın Gereksinmelerini Karşılamaya

Detaylı

Gazete No. 4, Yayın Tarihi 22 Eylül 2014

Gazete No. 4, Yayın Tarihi 22 Eylül 2014 Bu sayıda: Görsel Mağazacılık projesindeki tüm güncel faaliyetler. Bu e-postayı tarayıcınızda görüntüleyin Gazete No. 4, Yayın Tarihi 22 Eylül 2014 Litvanya da Yayılım Toplantısı VM Textransf projesinin

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 02 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

Mesleki yetkinliği arttırmak için sonuç odaklı eğitim Türkiye deki organik sektör için yeni bir konsept

Mesleki yetkinliği arttırmak için sonuç odaklı eğitim Türkiye deki organik sektör için yeni bir konsept Alman-Türk İşbirliği Organik Tarım Çift taraflı işbirliği projesi (proje numarası TUR 11-01) Inter-Cluster Organics Closing Conference Mesleki yetkinliği arttırmak için sonuç odaklı eğitim Türkiye deki

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı 19 Mart 2013 İçişleri

Detaylı

Avrupa'da Okullarda Sanat. ve Kültür Eğitimi

Avrupa'da Okullarda Sanat. ve Kültür Eğitimi Avrupa'da Okullarda Sanat ve Kültür Eğitimi Bu çalışma Eurydice ağı tarafından hazırlanılmış ve 30 Avrupa ülkesinde uygulanan sanat eğitimi politikaları ve çalışmaları hakkında güncel, detaylı ve karşılaştırmalı

Detaylı

Optik ve Optometri ve Diğer İlgili Alanların Eğitiminde AEUSCO nun Rolü. Hilmar Bussacker Eski Başkan Yardımcısı İstanbul Haziran 2006

Optik ve Optometri ve Diğer İlgili Alanların Eğitiminde AEUSCO nun Rolü. Hilmar Bussacker Eski Başkan Yardımcısı İstanbul Haziran 2006 Optik ve Optometri ve Diğer İlgili Alanların Eğitiminde AEUSCO nun Rolü Hilmar Bussacker Eski Başkan Yardımcısı İstanbul Haziran 2006 Optik ve Optometri Eğitiminin Geleceği Konusunda AEUSCO nun Görüşü

Detaylı

Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN

Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN Avrupa Yeşil Çevre Eğitimi Ağı: GREEEN İklim değişikliği eğitimi, öğrencilerin küresel ısınmanın günümüzdeki etkileri üzerine düşünmelerine yardımcı olur ve gelecekte daha sürdürülebilir bir dünyaya sahip

Detaylı

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ MESLEKİ ve TEKNİK EĞİTİMDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ve İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SEMİNERİ 19 /04/ 2010 Azize Gökmen Genç Nüfus Yapısına Sahip Türkiye Bugün; GENÇ İŞSİZLER Sorununu Tartışmaktadır.

Detaylı

Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve ilgili mekanizmaların vizyonu, Bölgesel, ulusal ve

Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve ilgili mekanizmaların vizyonu, Bölgesel, ulusal ve Düzce Üniversitesi 2015-2019 stratejik planında Düzce Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) doğrudan yer almakta olup, bu plan kapsamında ortaya konulan hedeflere ulaşılmasında önemli bir işleve sahiptir. Bu

Detaylı

Makine Mühendisliği Bölümü

Makine Mühendisliği Bölümü Makine Mühendisliği Bölümü Neden Makine Mühendisliği Teknolojiyi kullanan, teknoloji üreten ve teknolojiye yön veren, toplum yararına bilimsel bilgi sağlayan günümüz ve yarınların problemlerine çözüm arayan

Detaylı

İç Denetimi Öğrencilere Tanıtmaya Yönelik Fikirler

İç Denetimi Öğrencilere Tanıtmaya Yönelik Fikirler Akademik İlişkiler İç Denetimi Öğrencilere Tanıtmaya Yönelik Fikirler Aşağıdaki listede önerilen projeler, öğrenciler arasında iç denetim konusunda farkındalık yaratmaya katkı sağlamak üzere enstitünüzün

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015 ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 13 MART 2015 2014-2015 ÖĞRETİM YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KILAVUZU SON BAŞVURU TARİHİ 30 MART 2015 1 Erasmus Stajı Nedir? Staj, bir yararlanıcının programa katılan

Detaylı

KALİTE YOLCULUĞU. Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü. www.sakarya.edu.tr. EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul

KALİTE YOLCULUĞU. Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü. www.sakarya.edu.tr. EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul KALİTE YOLCULUĞU Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul 1970 : Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu 1971 : Sakarya Devlet

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kariyer Merkezinin amaçlarına,

Detaylı

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( )

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( ) KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN (2014 2016) MİSYON Kayseri nin geçmişini doğru anlayarak, bugünü verimli/iyi değerlendirerek ve geleceğini akıllı planlayarak, Kayseri nin

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama

Detaylı

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ Sevgili Öğrenciler, GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Gümüşhane Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2008 yılında kurulmuş ve 2009

Detaylı

KARİYER SENİN, KARAR SENİN

KARİYER SENİN, KARAR SENİN KARİYER SENİN, KARAR SENİN Değerli Gençler, Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü sizleri bekliyor; Türkiye nin ihracat ve istihdam açısından önde gelen sektörlerinden

Detaylı

ERASMUS+ ( ) 2016

ERASMUS+ ( ) 2016 ERASMUS+ (2014-2020) 2016 Yürütme Ajansı na Sunulan Merkezi Projeler Merkezi Projeler MERKEZİ PROJELER NİÇİN ÖNEMLİDİR? Sektörlere yön veren kurum ve kuruluşlarla ortaklık kurmayı sağlar, Proje sonuçlarının

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları. Bilgilendirme Toplantıları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Bilgilendirme Toplantıları Ulusal Ajans olarak da bilinen AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Eğitim

Detaylı

YÖNETMELİK BARTIN ÜNİVERSİTESİ ORMAN ÜRÜNLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK BARTIN ÜNİVERSİTESİ ORMAN ÜRÜNLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ 6 Haziran 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28669 Bartın Üniversitesinden: YÖNETMELİK BARTIN ÜNİVERSİTESİ ORMAN ÜRÜNLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

2011-2012 ÖĞRETİM YILI ERASMUS ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ 3. EK HİBE DUYURUSU İLAN TARİHİ: 11 MAYIS 2012 SON BAŞVURU TARİHİ: 17 MAYIS 2012

2011-2012 ÖĞRETİM YILI ERASMUS ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ 3. EK HİBE DUYURUSU İLAN TARİHİ: 11 MAYIS 2012 SON BAŞVURU TARİHİ: 17 MAYIS 2012 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ERASMUS ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ 3. EK HİBE DUYURUSU İLAN TARİHİ: 11 MAYIS 2012 SON BAŞVURU TARİHİ: 17 MAYIS 2012 Üniversitemizin 2011-2012 öğretim yılında Erasmus Hareketlilik

Detaylı

UI Camp 17 Summer Nedir?

UI Camp 17 Summer Nedir? UI Camp 17 Summer Nedir? UI Camp 17 Summer, kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi pratiklerinin ekran tasarımlarına aktarıldığı bir çalışma etkinliğidir. Cihazlar ve insanlar arasındaki etkileşim grafiksel,

Detaylı

1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ

1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ 20. yıl 1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ Ekin Kimya olarak Türkiye ve yakın çevresindeki ülkelere yüksek kalitede kimyasal ürünler tedarik eden öncü bir şirketiz. Dünyanın önde gelen kimyasal üreticileri

Detaylı

HENGE PROJESİ ONAYLANDI

HENGE PROJESİ ONAYLANDI HENGE PROJESİ ONAYLANDI Mart 2012 Ispanya Ululsal Ajansı tarafından Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında onaylanan Yeşil Girişimcilik için Kültürel Miras ve Doğal kaynaklar (HENGE) projesi Lawton Okulu

Detaylı

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere GIDA MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS DERECESİ verilecektir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere GIDA MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS DERECESİ verilecektir. Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Genel Bilgi Ömer Halisdemir Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü 2013-2014 eğitim-öğretim yılında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi alarak eğitim-öğretime

Detaylı

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU Erasmus+ Programı dâhilinde, Ankara Ticaret Odası Koordinatörlüğünde 12 Üniversitenin katılımıyla oluşan Yeni İş Tecrübeleri için Ankara Konsorsiyumu (YİTAK) Projesi,

Detaylı

ETG Danışmanlık. Şirkete Genel Bakış. Technology Evaluation Centers

ETG Danışmanlık. Şirkete Genel Bakış. Technology Evaluation Centers WWW.TECHNOLOGYEVALUATION.COM Şirkete Genel Bakış ETG kendini, danışmanlık hizmetleri, en iyi endüstri uygulamaları, endüstri şablonları ve yazılım dahil olmak üzere endüstriye özgü çözümlerle müşterilerinin

Detaylı

Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ Biz kimiz Neden platform? Üniversitelerde; İSG farkındalığını nasıl arttırabiliriz? İSG kültürünü nasıl geliştirebiliriz?

Detaylı

İŞLETME FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ

İŞLETME FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ İŞLETME FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ İşletme Fakültesi; 1992 yılında, Ege ve çevre bölgelerin alanında uluslararası tanınırlığa sahip, İngilizce eğitim veren yüksek öğretim kurumu ihtiyacını karşılamak amacıyla

Detaylı

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU 1 ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU ÜSİMP ÜSİMP (Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu), üniversitelerde üretilen yeni teknolojilerin topluma aktarılmasını teşvik etmek ve sanayi

Detaylı

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut durum 2009 2010 2011 2012 2013 Faaliyet

Detaylı

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 İÇERİK Amaç, Vizyon Hazırlık Süreci İnovasyona Dayalı Mevcut Durum Stratejiler Kümelenme ile ilgili faaliyetler Sorular (Varsa) İNOVASYON & KÜMELENME

Detaylı

LEGIS. Selahattin Kuru Bahçeşehir Üniversitesi. Erasmus IP Tanıtımı, Ankara 1

LEGIS. Selahattin Kuru Bahçeşehir Üniversitesi. Erasmus IP Tanıtımı, Ankara 1 LEGIS Selahattin Kuru Bahçeşehir Üniversitesi Erasmus IP Tanıtımı, Ankara 1 proje kimliği LEGIS Erasmus LLP (Lifelong Learning Programme) kapsamında yapılan IP (Intensive Programme) türü bir projedir.

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 2 Kullanıcıların site içeriğini belirlemede rol oynadığı, Dinamik, Teknik bilgi gerektirmeyen, Çok yönlü etkileşim sağlayan,

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Mezun Görüşleri Anketi

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Mezun Görüşleri Anketi ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Mezun Görüşleri Anketi Değerli Hekim Arkadaşımız, Bu anket ülkemizdeki farklı eğitim kurumlarınca uygulanan örnekler temel alınarak UÜTF Tıp

Detaylı

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Daha kapsayıcı bir toplum için sözlerini eyleme dökerek çalışan iş dünyası ve hükümetler AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Avrupa da önümüzdeki

Detaylı

Neden TSEV eğitimlerini tercih etmeliyim?

Neden TSEV eğitimlerini tercih etmeliyim? 1. Neden TSEV eğitimlerini tercih etmeliyim? 2. TSEV eğitimleri ücretli midir? 3. Eğitim programlarınız ne kadar sürüyor? 4. Eğitim programlarınızın zaman planı nasıl? 5. TSEV, kuruma özel eğitimler düzenliyor

Detaylı

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG)

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG) TANIM Canlı hücre içindeki malzemeleri (DNA, Protein, Enzim vb.), hücre yapısının işlevini ve hücreler arasındaki etkileşimi laboratuvar ortamında inceleyerek ortaya çıkaran kişidir. A- GÖREVLER - Canlıları

Detaylı

TİRE II. SÜT SEMPOZYUMU 5 Aralık 2013, Tire MESLEKİ EĞİTİMDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

TİRE II. SÜT SEMPOZYUMU 5 Aralık 2013, Tire MESLEKİ EĞİTİMDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ TİRE II. SÜT SEMPOZYUMU 5 Aralık 2013, Tire MESLEKİ EĞİTİMDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ Prof.Dr.İbrahim AK Uludağ Üniversitesi Karacabey MYO Müdürü SÜTAŞ Eğitim Koordinatörü TÜRKİYE DE SÜTÇÜLÜK EĞİTİMİ

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKÖĞRETİM ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Bülent Ecevit Üniversitesi

Detaylı

2012/1. ISEKI_Food Association. IFA proje katkısı Diğer AB Projeleri OMAN da konferans Kiev de Ulusal IFA toplantısı

2012/1. ISEKI_Food Association. IFA proje katkısı Diğer AB Projeleri OMAN da konferans Kiev de Ulusal IFA toplantısı bülten 2012/1 ISEKI_Food Projeleri Yeni ISEKI_Food 4 Önceki Projeler ISEKI_Food 3 ISEKI_Mundus 2 ISEKI_Food Association IFA proje katkısı Diğer AB Projeleri OMAN da konferans Kiev de Ulusal IFA toplantısı

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER

AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER AVRUPA BİRLİĞİ HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN KİLİT YETKİNLİKLER Özgül ÜNLÜ HBÖ- HAREKETE GEÇME ZAMANI BU KONU NİÇİN ÇOK ACİLDİR? Bilgi tabanlı toplumlar ve ekonomiler bireylerin hızla yeni beceriler edinmelerini

Detaylı

MERSİN TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUM VE İŞLETİCİ TİC. A.Ş.

MERSİN TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUM VE İŞLETİCİ TİC. A.Ş. MERSİN TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUM VE İŞLETİCİ TİC. A.Ş. PROJE ADI: PROJE KODU: AVRUPA DA İŞ BAŞINDA EĞİTİM MODELLERİ VE EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ PROJESİ 2014-1-TR01-KA200-013401 KOORDİNATÖR KURUM:

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ REHBERLİK VE KARİYER MERKEZİ (ÖRKAM) YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ REHBERLİK VE KARİYER MERKEZİ (ÖRKAM) YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ REHBERLİK VE KARİYER MERKEZİ (ÖRKAM) YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu yönergenin amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sağlık, Kültür

Detaylı

www.novusens.com 2012, Novusens

www.novusens.com 2012, Novusens www.novusens.com İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK ENSTİTÜSÜ Vizyon... Ulusal ve uluslararası paydaşları ile sürdürülebilir büyüme ve rekabeti amaçlayan, ekonomiye ve toplumsal kalkınmaya katma değer yaratacak

Detaylı

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü. 30. yıl

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü. 30. yıl İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 30. yıl Peyzaj Mimarlığı Bölümü Kuruluş 30. yıl Peyzaj Mimarlığı Bölümü 1985 te İ.Ü. Orman Fakültesinin 3. bölümü olarak açılmıştır. Fakültemiz,

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ. EĞİTİM VE GENEL AMAÇLI KURUL VE KOMİSYONLARIN KURULUŞ VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNERGESİ Amaç

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ. EĞİTİM VE GENEL AMAÇLI KURUL VE KOMİSYONLARIN KURULUŞ VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNERGESİ Amaç ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM VE GENEL AMAÇLI KURUL VE KOMİSYONLARIN KURULUŞ VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNERGESİ Amaç Madde 1- Bu yönerge, Tıp Fakültesi ndeki eğitim ve genel amaçlı kurul ve komisyonların

Detaylı

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer

TürkiyeEnerjiForumu. Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! ANTALYA. 15-19 Nisan 2014. Club Med Palmiye, Kemer Uluslararası 06 TürkiyeEnerjiForumu 12. Yıl Club Med Palmiye, Kemer 2014 ANTALYA 15-19 Nisan 2014 Enerji profesyonellerinin vazgeçilmez doruğu 12.yaşında! Antalya da unutulmuz tarihi zirve için geriye

Detaylı

Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye yer verilmiştir.

Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye yer verilmiştir. Kadın Girişimcilerin Yeterliliklerinin Artırılması ve İş Dünyasına Entegrasyonu AB Projesi (W2LAB) 2013-1-TR1-LEO05-47596 İhtiyaç Analizi Anketi Raporu Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Koordinatörlüğümüzün Amacı, Üniversite birimleri ile özel sektör, sanayi ve sivil toplum kuruluşları arasında; İşbirliği stratejileri ve politikaları belirlemek, belirlenen ihtiyaçlara

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ NİN SÜREKLİ İYİLEŞME YOLCULUĞU (2005 - )

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ NİN SÜREKLİ İYİLEŞME YOLCULUĞU (2005 - ) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ NİN SÜREKLİ İYİLEŞME YOLCULUĞU (2005 - ) Prof.Dr. Tuncay DÖĞEROĞLU Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 26 Şubat 2015 Fakültemizin Kurumsal Geçmişi (47.Yıl) FAKÜLTEMİZ HAKKINDA

Detaylı

HENGE KURSUNUN İÇERİĞİ HAZIR

HENGE KURSUNUN İÇERİĞİ HAZIR LEONARDO DA VINCI, YENİLİK TRANSFERİ PROJESİ PROJE Nº: 2011 1 ES1 LE005 35905 Aralık 2012 HENGE KURSUNUN İÇERİĞİ HAZIR Yeşil bir kırsal işletme kurma ile ilgili kursun içeriği artık hazır. HENGE projesinin

Detaylı

Tedarik Zinciri Yönetimi (LOJ 215) Ders Detayları

Tedarik Zinciri Yönetimi (LOJ 215) Ders Detayları Tedarik Zinciri Yönetimi (LOJ 215) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Tedarik Zinciri Yönetimi LOJ 215 Güz 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin

Detaylı

EHPPA GÜNLERİ 2017, «Avrupa da Sağlık Hizmetlerinde İnovatif Satın Alma» forumu 28 ve 29 Eylül tarihlerinde Paris te gerçekleşecek

EHPPA GÜNLERİ 2017, «Avrupa da Sağlık Hizmetlerinde İnovatif Satın Alma» forumu 28 ve 29 Eylül tarihlerinde Paris te gerçekleşecek EHPPA GÜNLERİ 2017, «Avrupa da Sağlık Hizmetlerinde İnovatif Satın Alma» forumu 28 ve 29 Eylül tarihlerinde Paris te gerçekleşecek EHPPA (9 Avrupa ülkesinin Avrupa Sağlık Hizmetleri Kamu Alımları Birliği:

Detaylı

Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları

Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları Endüstriyel Ekonomi (IE 415) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Endüstriyel Ekonomi IE 415 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili

Detaylı

T.C. Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Amaç ve Hedefleri

T.C. Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Amaç ve Hedefleri T.C. Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü Amaç ve Hedefleri Amaç 1 - Eğitim - öğretim kalite ve kapasitesinin artırılması Hedef 1.1: Akreditasyon ve kalite güvence çalışmalarının

Detaylı

12-15 Kasım 2013 Kuşadası Sponsorluk Dosyası

12-15 Kasım 2013 Kuşadası Sponsorluk Dosyası BEC2013 BIOMED2013 12-15 Kasım 2013 Kuşadası Sponsorluk Dosyası Ege Üniversitesi, 2000-2001 yılında, devlet üniversiteleri mühendislik fakülteleri içinde Türkiye de ilk kez Biyomühendislik Lisans Programı

Detaylı

12. MĐSYON 13. VĐZYON

12. MĐSYON 13. VĐZYON 12. MĐSYON Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi nin misyonu, evrensel ölçütleri kendisine temel alan, beraberinde ulusal değerlere sahip çıkan, çağdaş tıp bilgi birikimine sahip, koruyucu hekimlik ilkelerini

Detaylı

TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris)

TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris) TEST REHBER İLKELERİ PROGRAMI ULUSAL KOORDİNATÖRLER ÇALIŞMA GRUBU 26. TOPLANTISI (8-11 Nisan 2014, Paris) Dr. A. Alev BURÇAK Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Sunu Planı OECD Hakkında

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim & Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı. Erasmus +

Avrupa Birliği Eğitim & Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı. Erasmus + Avrupa Birliği Eğitim & Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus + İzmir 2013 PROJE NEDİR? Proje, önceden belirlenmiş bir süre ve bütçe içerisinde değişim yaratmayı hedefleyen, birbiriyle ilişkili

Detaylı

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS BİLGİ PAKETİ Dersin Kodu / Adı İŞL 104/ YÖNETİM VE ORGANİZASYON 1. Sınıf Bahar Dönemi

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS BİLGİ PAKETİ Dersin Kodu / Adı İŞL 104/ YÖNETİM VE ORGANİZASYON 1. Sınıf Bahar Dönemi Sınıfı / Dönemi Dili Düzeyi Türü Kategorisi Kredisi Eğitim Şekli Ön Koşul Dersler Öğretim Üyesi Diğer Öğr. Üyeleri Yardımcılar Ders Saatleri Değerlendirme Ölçütleri Türkçe Lisans Zorunlu İKTİSADİ VE İDARİ

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (PZL208U)

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (PZL208U) DİKKATİNİZE: BURADA SADECE ÖZETİN İLK ÜNİTESİ SİZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. ÖZETİN TAMAMININ KAÇ SAYFA OLDUĞUNU ÜNİTELERİ İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNDEN GÖREBİLİRSİNİZ. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (PZL208U)

Detaylı

Güssün Güneş & İlkay Holt 9-11 Şubat 2006 Pamukkale Denizli

Güssün Güneş & İlkay Holt 9-11 Şubat 2006 Pamukkale Denizli Üniversitelerde Enformasyon Okuryazarlığı Becerilerinin Kazandırılmasında Kütüphane ve Bilgi Merkezlerinin Rolü: Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Enformasyon Okuryazarlığı Programları Güssün Güneş

Detaylı

BEC2015. 19-21 Kasım 2015 İzmir. Sponsorluk Dosyası

BEC2015. 19-21 Kasım 2015 İzmir. Sponsorluk Dosyası BEC2015 19-21 Kasım 2015 İzmir Sponsorluk Dosyası BÖLÜMÜMÜZ HAKKINDA Ege Üniversitesi, 2000-2001 yılında, devlet üniversiteleri mühendislik fakülteleri içinde Türkiye de ilk kez Biyomühendislik Lisans

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ KURULMASI VE KALİTE KOMİSYONU ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ KURULMASI VE KALİTE KOMİSYONU ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ KURULMASI VE KALİTE KOMİSYONU ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin

Detaylı

YÖNETMELİK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖZÜRLÜLER DANIŞMA VE KOORDİNASYON YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

YÖNETMELİK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖZÜRLÜLER DANIŞMA VE KOORDİNASYON YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK 14 Şubat 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28913 Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından: YÖNETMELİK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖZÜRLÜLER DANIŞMA VE KOORDİNASYON YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Detaylı

PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ HİZMET TEKLİFİ İzmir, 2016 Bu teklif, kurumların talep ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. AVRUPA BİRLİĞİ ARAŞTIRMA ve UYGULAMA MERKEZİ Yaşar Üniversitesi AB Merkezi, üniversitemizin

Detaylı

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ FOTONİK TEKNOLOJİLER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ FOTONİK TEKNOLOJİLER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ FOTONİK TEKNOLOJİLER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Dumlupınar Üniversitesi Fotonik

Detaylı

CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik

CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik ABD NİN TAM MERKEZİNDE EĞİTİM ALIN ABD nin merkezinde, Wisconsin in ilk üniversitesinde global eğitim alın. 1846 dan beri, Carroll

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ARICILIK GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ARICILIK GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 20 Şubat 2017 Resmi Gazete Sayısı: 29985 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ARICILIK GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ MADDE

Detaylı

Endüstri Mühendisliği Tasarımı I (IE 401) Ders Detayları

Endüstri Mühendisliği Tasarımı I (IE 401) Ders Detayları Endüstri Mühendisliği Tasarımı I (IE 401) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Kodu Saati Saati Saati Endüstri Mühendisliği Tasarımı I IE 401 Güz 2 2 0 3 11 Ön Koşul

Detaylı

KTTO PROJE, EĞİTİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

KTTO PROJE, EĞİTİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KTTO PROJE, EĞİTİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Kurumsal Yönetim Eğitimi 22 Şubat 2014 Eğitmen:Dr. Güler Manisalı Darman Eğitimin Amacı Bütün dünyada, şirketlerin temeline bakıldığı

Detaylı

İSEK İSTANBUL SAĞLIK ENDÜSTRİSİ KÜMELENMESİ TIPTEKNO 14. Bölgesel Sağlık Kümelenmeleri Paneli 26 Eylül Sevim Tekeli BÜ TTO & İnovita & İSEK

İSEK İSTANBUL SAĞLIK ENDÜSTRİSİ KÜMELENMESİ TIPTEKNO 14. Bölgesel Sağlık Kümelenmeleri Paneli 26 Eylül Sevim Tekeli BÜ TTO & İnovita & İSEK İSEK İSTANBUL SAĞLIK ENDÜSTRİSİ KÜMELENMESİ TIPTEKNO 14 Bölgesel Sağlık Kümelenmeleri Paneli 26 Eylül 2014 Sevim Tekeli BÜ TTO & İnovita & İSEK Kümelenme Gelişimi: İşbirliği platformları SANAYİ - Boğaziçi

Detaylı

Endüstri Mühendisliği Tasarımı II (IE 402) Ders Detayları

Endüstri Mühendisliği Tasarımı II (IE 402) Ders Detayları Endüstri Mühendisliği Tasarımı II (IE 402) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Kodu Saati Saati Saati Endüstri Mühendisliği Tasarımı II IE 402 Güz 1 4 0 3 14 Ön Koşul

Detaylı

Dr. Vesife HATISARU Uzman, Okul Eğitimi Koordinatörlüğü 19 Şubat 2014

Dr. Vesife HATISARU Uzman, Okul Eğitimi Koordinatörlüğü 19 Şubat 2014 ERASMUS+ OKUL EĞİTİMİ DESTEKLERİ Dr. Vesife HATISARU Uzman, Okul Eğitimi Koordinatörlüğü 19 Şubat 2014 Okul Eğitimi Personeline Yönelik Öğrenme Hareketliliği Projeleri Hareketlilik projesi: Okulun ihtiyaçlarına

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM VE TRAFIK EĞİTİMİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM VE TRAFIK EĞİTİMİ Süre (3 gün) 1.gün Workshop 2.gün Teknik Gezi 3.gün Sürdürülebilir şehir Viyana tanıtımı Konaklama ve Eğitimler 4 veya 5 yıldızlı Viyana daki otellerde yapılacaktır UZMANLAR 1. Prof. Dr. Hermann KNOFLACHER

Detaylı

Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD.

Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD. Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu TAYLAN SAMANCI BALDER TEKNİK DANIŞMANI PROJE KOORDİNATÖR YRD. ZİRAAT MÜHENDİSİ Derneğimiz... Bal Paketleyicileri, Sanayicileri ve İhracatçılarını

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Stratejik Plan ile Uyumlu Anahtar Performans Göstergeleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Stratejik Plan ile Uyumlu Anahtar Performans Göstergeleri Akredite Merkezi Laboratuvar sayısı (İlave edilmesi hedeflenen) Laboratuvar Sayısı Akreditasyon Çalışması Yapılan Laboratuvar Adı Akreditasyon Çalışması Yapılan Yetkili Kurum ve Belge Adı Akreditasyon

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM DEĞERLENDİRME ANKETİ

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM DEĞERLENDİRME ANKETİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM DEĞERLENDİRME ANKETİ Bu anket, bölümümüzdeki öğrencilerin 2015-2016 öğretim bahar yarıyılına ait öğretim sonuçlarının değerlendirilmesi ve sürecin

Detaylı

YÖNETMELİK. a) Merkez (ODÜZEM): Ordu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezini,

YÖNETMELİK. a) Merkez (ODÜZEM): Ordu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezini, 4 Haziran 2014 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29020 Ordu Üniversitesinden: YÖNETMELİK ORDU ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI Bölgesel Yenilik Stratejisi Çalışmaları; Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi İstanbul Bölgesel Yenilik Stratejisi Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi Önemli Not: Bu anketten elde

Detaylı

T.C. TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ YÖNERGESİ

T.C. TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ YÖNERGESİ T.C. TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam MADDE 1- (1) Bu Yönerge nin amacı ve kapsamı, Rektörlüğe bağlı olarak görev yapan Tunceli Üniversitesi Uluslararası

Detaylı

FİNLANDİYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU

FİNLANDİYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU FİNLANDİYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU 15-22 EKİM 2012 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA ZİYARETİ KAPSAMI... 1 2. GENÇ İŞGÜCÜNÜN SORUNLARI PROJESİ... 1 2.1. Proje Amaçları ve Özeti... 1 2.2. Proje Kapsamında Planlanan

Detaylı

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! Erasmus+ Okul Okul Eğitimi Programı AMAÇLARI Eğitimde kaliteyi artırmak, Program ülkeleri okullar ve eğitim personeli arasında işbirliğini güçlendirmek Erasmus+ Okul Hedef

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı, Rektörlüğe bağlı olarak görev yapan ve Rektör Yardımcısı

Detaylı

İLAN TARİHİ 3 Mart 2014. SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Mart 2014

İLAN TARİHİ 3 Mart 2014. SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Mart 2014 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ERASMUS ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU DUYURUSU İLAN TARİHİ 3 Mart 2014 SON BAŞVURU TARİHİ: 25 Mart 2014 Erasmus Stajı Nedir? Staj (yerleştirme), bir yararlanıcının programa

Detaylı

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım..

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Sizlerle tekrar bir arada olmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade ederek, hoş geldiniz diyor; şahsım ve

Detaylı

ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ULUSAL HAREKETLİLİK KONSORİSYUMU 2014/2015 FAALİYET RAPORU

ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ULUSAL HAREKETLİLİK KONSORİSYUMU 2014/2015 FAALİYET RAPORU ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ ULUSAL HAREKETLİLİK KONSORİSYUMU 2014/2015 FAALİYET RAPORU Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Ulusal Konsorsiyum Projesi Kapsamında Berlin Wildau Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Ziyaret

Detaylı

AR-GE POLİTİKALARI VE ARAŞTIRMA ALTYAPI DESTEKLERİ. Özgür Kadir ÖZER

AR-GE POLİTİKALARI VE ARAŞTIRMA ALTYAPI DESTEKLERİ. Özgür Kadir ÖZER AR-GE POLİTİKALARI VE ARAŞTIRMA ALTYAPI DESTEKLERİ Özgür Kadir ÖZER 11 Onuncu Kalkınma Planında bilim, teknoloji ve yenilik Araştırma altyapı yatırımları 6550 sayılı Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine

Detaylı

lp 2017 SPONSORLUK DOSYASI VII.Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı Ekim 2017 İş Birliğiyle

lp 2017 SPONSORLUK DOSYASI VII.Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı Ekim 2017 İş Birliğiyle lp 2017 VII.Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı Başarı Öyküleri : Laboratuvardan Pazara 12-13 Ekim 2017 SPONSORLUK DOSYASI İş Birliğiyle www.ipconference.boun.edu.tr

Detaylı

BÜLTEN. ISEKI_Gıda Projeleri. Üniversite Öğretim Elemanı Nitelikleri Anna McElhatton, Richard Marshall, Alena Ilavska, Jesus Frias

BÜLTEN. ISEKI_Gıda Projeleri. Üniversite Öğretim Elemanı Nitelikleri Anna McElhatton, Richard Marshall, Alena Ilavska, Jesus Frias Aralık 2012, Sayı 5 newsletter ISEKI_Gıda Projeleri IFOOD4 Ortaklarından Haberler ISEKI_Gıda Derneği nden Haberler Eğitim Diğer Projelerden Haberler Önümüzdeki Etkinlikler prof. Maffioli hatırasına ISEKI_Gıda

Detaylı

Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi

Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi TTO BİLGİLENDİRME SUNUMU ANKARA, 2017 Giriş Teknoloji transferi, fikir ve tekniklerin bir yerde geliştirilip, geliştirildiği yerde veya başka bir yerde uygulamaya

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLAN 2009 2013 Sürüm 1.4 Amaçlar Hedefler Faaliyetler 03 Mayıs 2010 1 VİZYON, MİSYON VE TEMEL DEĞERLER Vizyon Yaşamboyu öğrenme odaklı bir dünya üniversitesi olmak. Misyon

Detaylı