10 Kasım - 14 Kasım 2014

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "10 Kasım - 14 Kasım 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... ABD tarafından açıklanan haftanın ilk önemli verisi beklentilerin üzerinde gelen ekim ayına ait ISM İmalat Endeksiydi. Ticaret Dengesi ve Fabrika Siparişleri verileri ise beklenti altında kaldı. Haftanın önemlilik düzeyi yüksek verilerinden ekim ayına ait ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği beklentilerin üzerinde gelirken, Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden iyi Tarım Dışı Üretkenlik verisi ise beklentilerin altında kaldı. Haftanın son günü ise ayın en önemli verilerinden ekim ayına ait ABD Tarım Dışı İstihdam verisi takip edildi. Veri beklenti altında açıklanmasına rağmen üzerinde kalarak olumlu görünümü sürdürdü. Ayrıca İşsizlik Oranında da 2008 krizinden bu yana en düşük seviye kaydedildi. Avrupa tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk önemli verileri beklenti altında kalan İmalat PMI verileri oldu. Avrupa Bölgesi genelinde açıklanan Hizmet PMI verilerinde de beklenti altında kalındı. Ayrıca Euro Bölgesi nden açıklanan Perakende Satış verisi beklentileri karşılayamadı. Avrupa da geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi ise faizlerin değişmediği Avrupa Birliği Merkez Bankası ECB nin Faiz Kararı Toplantısının ardından açıklamalarını takip ettiğimiz Başkan Draghi nin konuşması oldu. Avrupa nın diğer bir önemli ekonomisi olan İngiltere den gelen verilere baktığımızda, İmalat PMI verisinin beklentilerin üzerinde, Yapı PMI ve Hizmet PMI verilerinin ise beklenti altında kaldığını gördük. Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda Avustralya dan gelen Perakende Satışlar verisinin beklentinin oldukça üzerinde, Ticaret Dengesinin beklentiden kötü, İşsizlik Oranının ise beklentide geldiğini gördük. Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken en önemli gelişme olarak nitelendirebileceğimiz veri ise BOJ Başkanı Kuroda nın konuşması oldu. Yeni Zelanda tarafına baktığımızda ise çok önemli bir veri olmadığını ve açıklanan verilerinde genel olarak beklentileri karşıladığını gördük. Dünyanın en büyük ekonomilerinde olan Çin den gelen verilere baktığımızda ise HSBC İmalat PMI verisinin beklentiye paralel, HSBC Hizmet PMI verisinin önceki dönemin altında, Ticaret Dengesinin ise beklenti üzerinde geldiğini gördük. Türkiye kanadına bakıldığında ekonomik veri trafiğinden çok, bu hafta ülke ekonomisi adına yapılan açıklamalar haftanın gündemini oluşturdu. Enflasyon verileri, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moddy s raporu, Yapısal Dönüşün Programı ve açıklanan OECD raporundaki Türkiye büyüme beklentisi gündem konularını oluşturdu.

2 ABD ABD tarafından açıklanan haftanın ilk önemli verisi beklentilerin üzerinde gelen ekim ayına ait ISM İmalat Endeksi ydi. İmalat sektöründe satın alma yöneticilerinin aktivite seviyesini belirleyen Endeks 59.0 seviyesinde gerçekleşti. Rakamın 56.2 düzeyinde gelmesi bekleniyordu. Eylül ayında ise Endeks 56.6 seviyesinde açıklanmıştı. Ticaret Dengesi ve Fabrika Siparişleri verileri ise beklenti altında kaldı. ABD Ticaret açığı beklenti olan 40 Milyar Dolar seviyesinin üzerinde gelerek 43 Milyar Dolara çıkarken, Fabrika Siparişlerinde ise %0.4 lük daralma beklentisi aşıldı ve %0.6 daralma olduğu ortaya kondu. Haftanın önemlilik düzeyi yüksek verilerinden ekim ayına ait ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği de beklentilerin üzerinde geldi. Özel sektördeki istihdamı gösteren ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği kişi gerçekleşti. Beklentiler bir önceki aya göre azalarak S&P %0, ,92 DOW %1, ,93 NASDAQ %0, ,53 kişi açıklanması yönündeydi. Eylül ayında ise kişilik artış yaşanmıştı. ABD ISM İmalat Dışı Endeksi ise beklentilerin hafif altında kaldı. 50 nin üzerinde genişleme gösterimi ile hizmet sektöründe satın alma yöneticilerinin aktivite seviyesini gösteren Endeks 57.1 düzeyinde gerçekleşti. Veri bir önceki ay 58.6 seviyesinde açıklanmıştı. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden iyi açıklanırken Tarım Dışı Üretkenlik verisi ise üretkenliğin azaldığını gösterdi. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında gerçekleşme kişi olurken, Tarım Dışı Üretkenlik %2.0 düzeyinde geldi. Beklentiler ise Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında kişi, Tarım Dışı Üretkenlikte %1.5 seviyesindeydi. Haftanın son günü ise ayın en önemli verilerinden ekim ayına ait ABD Tarım Dışı İstihdam verisi takip edildi. Tarım endüstrisi haricinde geçtiğimiz ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişimi ölçen veri beklentilerin altında kişi gerçekleşti. Beklentiler kişi açıklanması yönündeydi. Bir önceki veri ise beklentilerin üzerinde kişi gelmişti. Aynı anda takip ettiğimiz diğer bir önemli veri olan İşsizlik Oranı ise beklentilerin altında olumlu geldi. Geçtiğimiz çeyreklik dönem içindeki işsiz olan ve aktif olarak iş arayan kişilerin toplam çalışan kişiler içindeki yüzdesini belirleyen oran %5.8 düzeyinde gerçekleşti. Beklentiler bir önceki ay açıklandı gibi %5.9 düzeyinde gelmesi yönündeydi.

3 ABD Hafta boyunca FED yetkililerinin açıklamalarına baktığımızda, FED Başkanı Yellen yatığı konuşmada Merkez Bankalarının ekonomiyi desteklemek için her türlü adımı atması gerektiğini, para politikasındaki normalleşmenin oynaklığı artıracağını ve bu normalleşmenin ekonomideki toparlanmanın sonucu olduğunu söyledi. FED Üyesi Master ise İstihdam verisinin genel olarak güçlü olduğunu, faiz oranının 2015 yılında artacağını tahmin ettiğini söyledi. Diğer bir FED Üyesi Evans da istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini, faiz oranlarının hızlı artırılmasının ciddi riskleri olduğunu ifade etti. Amerika Kıtasının diğer önemli ekonomilerinden Kanada dan açıklanan verilere baktığımızda Ticaret Dengesi fazla vererek 710 milyon Kanada Doları gerçekleşti. Beklentiler 700milyon Kanada Doları açık gelmesi yönündeydi. Kanada ekim ayına ait PMI ise 51.2 seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin altında kaldı. Verinin 57.0 açıklanması bekleniyordu. Kanada İşsizlik oranı ise sürpriz yaparak %6.8 düzeyinde olan beklentilerden oldukça iyi %6.5 düzeyinde geldi.

4 AVRUPA Avrupa tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk önemli verileri beklenti altında kalan İmalat PMI verileri oldu. Euro Bölgesi nin lokomotif ekonomisi olan Almanya dan açıklanan PMI 51.8 lik beklentinin altında kalarak 51.4 düzeyinde açıklandı. Euro Bölgesi PMI da da beklenti 50.7 açıklanacağı yönündeyken gerçekleşme beklentinin hemen altında 50.6 düzeyinde oldu. Avrupa Bölgesi genelinde açıklanan Hizmet PMI verilerinde de beklenti altında kalındı. Euro Bölgesi Hizmet PMI beklentinin çok az altında 52.3 düzeyinde açıklandı. Veride beklenti 52.4 düzeyinde açıklanacağı yönündeydi. Almanya PMI verisinde ise beklenti 54.8 düzeyindeyken açıklanan beklentinin altında 54.4 oldu. Ayrıca Euro Bölgesi nden açıklanan Perakende Satış verisi beklentileri karşılayamadı. Beklenti %0.8 azalış yönündeyken DAX %0, ,83 FTSE %0, ,24 CAC40 %1, ,89 gerçekleşme %1.3 daralma olduğunu gösterdi. Almanya dan aylık bazda açıklanan Fabrika Siparişleri verisinde beklenti %2 düzeyindeydi. Açıklanan beklentinin altında %1.4 oldu. Almanya Ticaret Dengesinin ise beklentiye paralel 18 milyar 500 milyon Euro olduğu görüldü. Avrupa da geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi ise faizlerin değişmediği Avrupa Birliği Merkez Bankası ECB nin Faiz Kararı Toplantısının ardından açıklamalarını takip ettiğimiz Başkan Draghi nin konuşması oldu. Avrupa Merkez Bankası nın faiz oranını değiştirmeme kararı sonrası konuşma yapan Draghi, gelecek ayki toplantıda merkez bankası yetkililerin büyüme tahminlerini düşürebileceklerini işaret etmesinin ardından ihtiyaç duyulması durumunda ek teşvikler yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Draghi, "Yönetim Konseyi, görevi dâhilinde, ilave olağandışı tedbirleri kullanmaya yönelik taahhüdünde görüş birliğine sahip" şeklinde açıklamada bulundu. Draghi, "Bu yıl hâlihazırda ilan edilmiş ve uzun dönemli kredi inisiyatifi ve teminatlı tahvil alımlarını içeren bu programın, 2012 yılının başındaki tutarlara doğru yükselmesi beklenen bilançomuz üzerinde kayda değer bir etkisi olacak" dedi.

5 AVRUPA Avrupa nın diğer bir önemli ekonomisi olan İngiltere den gelen verilere baktığımızda, İmalat PMI verisinin beklentilerin üzerinde, Yapı PMI ve Hizmet PMI verilerinin ise beklenti altında kaldığını gördük. Beklentinin 51.2 düzeyinde olduğu İmalat PMI bu rakamın üzerinde 53.2 olarak açıklanırken, Hizmet PMI ise beklenti olan 58.5 düzeyinin altında 56.2 düzeyinde, Yapı PMI ise beklentinin altında 61.4 düzeyinde açıklandı. Sanayi ve İmalat Üretim verilerinde ise beklenti üzerinde kalındığını gördük. Sanayi Üretim verisinde beklenti %0,4 geleceği yönündeyken gerçekleşmenin %0.6 düzeyinde, İmalat Üretim verisinde ise beklenti %0.3 açıklanması yönündeyken gerçekleşmenin beklentinin hemen üzerinde %0.4 düzeyinde olduğu görüldü. Ayıca İngiltere Merkez Bankası (BOE) Mart 2009 dan bu yana değiştirmediği faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizi %0.50 oranında sabit tuttu. Haftanın son işlem günü açıklanan Ticaret Dengesi verisinde ise beklenti 9 milyar 400 milyon Sterlin açık olacağı yönündeyken, gerçekleşmenin beklentinin üzerinde gelerek 9 milyar 820 milyon Sterlin olduğunu gördük.

6 ASYA Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda Avustralya dan gelen Perakende Satışlar verisinin beklentinin oldukça üzerinde, Ticaret Dengesinin beklentiden kötü, İşsizlik Oranının ise beklentide geldiğini gördük. Perakende Satışlar verisi %0.4 lük beklentiye karşılık %1.2 düzeyinde gelerek ülke ekonomisi hakkında umut veren bir gelişme olarak kaydedildi. Ayrıca ülke para biriminde de pozitif etki yaratmış oldu. Uzun zamandır değişikliğe gidilmeyen Faiz Oranında ise değişikliğe gidilmeyerek yine %2.5 düzeyinde sabit bırakıldığını gördük. İşsizlik Oranı ise %6.2 lik beklentiye paralel gelerek geçen dönem açıklanan oranla aynı açıklanmış oldu. Avustralya ihracat ve ithalat rakamları arasındaki farkı gösteren Ticaret Dengesi verisinde ise 1 Milyar 950 Milyon Avustralya Doları açık beklentisinin üzerinde2 Milyar 260 Milyon Avustralya Doları açık olduğunu gördük. Genel olarak ülke ekonomisi için umut vadeden oranlar açıklanmış olsa da ülkenin karışık bir ekonomik veri akışına sahip olduğunu izlemiş olduk. Nikkei %2, Hang Seng %1, Shangai %0, ,17 Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken en önemli gelişme olarak nitelendirebileceğimiz veri ise BOJ Başkanı Kuroda nın konuşması oldu. Kuroda enflasyonun 2% olan fiyat istikrarı hedefine 2015 mali yılı içinde ulaşmasını beklediğini ve geçen hafta açıkladığı parasal genişleme artırımının buna yardım edeceğini belirtti. Kuroda, Japon ekonomisini deflasyondan çıkarmak için elinden gelen her şeyi yapacağını da tekrarladı. Ülke para birimi Yen e baktığımızda BOJ un teşviki artırması ve Fed in faiz oranlarını yükseltmeye yaklaşması ile ABD Doları karşısında yedi yıldan bu yana ilk kez 115 değerinin üzerine çıktı. Yeni Zelanda tarafına baktığımızda ise çok önemli bir veri olmadığını ve açıklanan verilerin de genel olarak beklentileri karşıladığını gördük. Haftanın en önemli verisi ise %0.6 lık beklentiye karşılık %0.8 olarak açıklanan 3.Çeyrek İstihdam Değişimi oldu. Bir önceki dönem beklenti altında kalan verideki bu gelişme ülke ekonomisi açısından iyi gelişmeler olduğuna işaret etmiş oldu. Diğer önemli veri ise beklentiye paralel gelen İşsizlik Oranı verisi oldu. Beklentinin %5.4 olduğu verinin beklentiyi karşılayarak %5.4 düzeyinde açıklandığını gördük.

7 ASYA Dünyanın en büyük ekonomilerinde olan Çin den gelen verilere baktığımızda ise HSBC İmalat PMI verisinin beklentiye paralel, HSBC Hizmet PMI verisinin önceki dönemin altında, Ticaret Dengesinin ise beklenti üzerinde geldiğini gördük. Çin HSBC İmalat PMI Endeksinin beklentiyle paralel olarak 50.4 düzeyinde geldiğini gördük. Ayrıca verinin kendi özelliğine baktığımızda değerlendirme açısından 50.0 puanın baz alındığını biliyoruz ve bu puanın altında kalması halinde imalat ekonomisinin daraldığını, üzerinde olması durumunda ise genişleme olduğuna dair işaret ettiğini anlıyoruz. Hizmet PMI tarafında ise Çin HSBC Hizmet PMI ının 52.9 olarak açıklanarak 53.9 luk beklenti altında kaldığını görüyoruz. Diğer verilere baktığımızda ise birbiriyle bağlantılı olan İhracat, İthalat ve Ticaret Dengesi verileri vardı. İhracata baktığımızda 10.6% lık beklentiye karşılık 11.6% olarak açıklanarak artış yaşandığını fakat 4.6% olarak açıklanan İthalatın 5.5% olan beklenti altında kalmış olduğunu gördük. Bu iki birim arasındaki farkı ifade eden Ticaret Dengesinin ise 42 Milyar Dolar olan beklentinin üzerinde 45.4 Milyar olarak açıklandığını izledik.

8 TÜRKİYE Türkiye kanadına bakıldığında ekonomik veri trafiğinden çok, bu hafta ülke ekonomisi adına yapılan açıklamalar haftanın gündemini oluşturdu. Enflasyon verileri, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moddy s raporu, Yapısal Dönüşün Programı ve OECD nin Türkiye büyüme beklentisi tahminleri gündem konularını oluşturdu. Türk Lirası 3 haftalık değer kazancı sonrası bu hafta değer kaybetti. USDTRY kuru hafta içerisinde seviyesine kadar ulaşsa da, haftayı seviyesinden, EURTRY de haftayı değer kazancıyla seviyesinden kapattı. Pazartesi enflasyon rakamları takip edildi. Tüketici Fiyat Endeksi beklentilerden olumsuz gelerek aylık bazda %1.90 oranında yükseldi. TÜFE, geçtiğimiz ay ise %0.14 oranında artmıştı. Aylık bazda yükselen fiyatların etkisiyle yıllık bazlı enflasyon da %8.96 seviyesine yükseldi. İkinci enflasyon kalemi olan Üretici Fiyat Endeksinde (ÜFE) ise aylık bazda %0.92 oranında artış görülürken, yıllık bazda ise %10.10 artış görüldü. Enflasyon raporun bakıldığında, bu ay ki artışta enerji fiyatlarının etkisinin gözle görülür olduğu vurgulanırken, gıda enflasyonunda kısmi düşüş gözlendi. Çarşamba günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Döviz rezervlerinin, gelişmekte olan diğer ülkelere oranla zayıf olduğu vurgulanırken, dış borçlanmada da artışın devam edebileceğini ve bunun kısa vadeli risk yarattığını söyledi. FED in politikaları karşısında Türkiye nin hassas bir ekonomiye sahip olduğunu ve ekonomik politikadaki belirsizliğin büyümeyi yavaşlatacağını belirtti. Kamu borçlanmasının az olmasının ise ekonominin iyi tarafı olduğuna işaret etti. Perşembe günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, Onuncu Kalkınma Planı kapsamında üretim teknolojisine öncülük verilmesi gerektiğine dikkat çekti ve AR-GE ve inovasyonun önemini belirtti. Reel sektörün, finans sektöründen kopuk olamayacağını ve bu ikisinin entegre olması gerektiğini söyledi. Ülke ekonomisinin, küresel ekonomiyle entegrasyonu anlamında ilerleyen dönemde kararlı bir politika izleminin gerekli olduğunu dile getirdi. Davutoğlu hedeflerinin 2018'in sonuna kadar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'yı (GSYH) 1 trilyon 300 milyar Dolara çıkarmak, cari açığı %5.2'ye çekmek, işsizlik oranını da %7 seviyesine indirmek olduğunu söyledi. İthalata olan bağımlılığın mümkün olduğunca azalması gerektiği, devlet desteği ile teknoloji gelişimi ve yerli üretime teşvik, yerli kaynaklar ile enerji üretimi, programda dikkat çeken satır başları oldu. Perşembe günü OECD nin G-20 ülkeleri için hazırladığı rapor da yayınlandı. Raporda Türkiye ile ilgili olarak 2015 yılında %3.2, 2016 yılında ise %4 oranında büyüme öngörüldüğü açıklandı.

9 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi gününe 02:30 da Avustralya dan gelecek Hane Halkı Kredileri verisi ile merhaba diyeceğiz. 03:30 da açıklanacak Çin enflasyon verileri ardından ise Asya dan gelecek önemli bir veri bulunmamakta. Yurtiçinden 10:00 da gelecek Eylül ayı Sanayi Üretim verileri ise yakından izlenebilir. 15:15 de Kanada dan açıklanacak Konut Başlangıçları verisinin ise günün son önemli verisi olması bekleniyor. Salı gününe 01:50 de Japonya dan gelecek Cari Denge ile başlayacağız. 02:30 da ise Avustralya dan açıklanacak NAB İş Dünyası Güven Endeksi ve Konut Fiyatları Endeksi takip edilebilir. ABD ve Kanada nın tatil nedeniyle kapalı olacağı günün devamında 22:00 de Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanının konuşmaları takip edilebilir. Çarşamba günü 01:30 da Avustralya dan gelecek Westpac Tüketici Güven Endeksi ve 02:30 da açıklanacak Maaş Endeksi verileri izlenebilir. 09:00 daki Almanya Toptancı Fiyat Endeksini takiben 10:00 da FOMC üyesi Plosser ın konuşması ve 11:30 da İngiltere Ortalama Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri takip edilebilir. 12:00 deki Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisinin ardından ise 12:30 daki İngiltere Enflasyon Raporu ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney nin konuşması izlenebilir. 17:00 de açıklanacak ABD Toptan Mamul Stokları verisini takiben 19:00 da FOMC üyesi Kocherlakota nın konuşması takip edilebilir. Perşembe günü 01:50 de Japonya dan açıklanacak Çekirdek Makine Siparişleri verisinin ardından 07:30 da Çin den gelecek Sanayi Üretim ve Sabit Sermaye Yatırımları verileri izlenebilir. 09:00 daki Almanya TÜFE verisinin ardından 10:00 da Türkiye den Cari Denge verisini takip edeceğiz. 15:30 da ise ABD den Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Kanada dan Yeni Konut Fiyatları verileri izlenebilir. Cuma günü Asya tarafından açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmadığı için günün ilk önemli ekonomik verisi 09:00 da Almanya dan gelecek üçüncü çeyrek büyüme verisi olacak. 12:00 de ise Euro Bölgesi TÜFE verisini 15:30 da Kanada İmalat Satışları verisini izleyeceğiz. Ayrıca 15:30 da ABD den Perakende Satışlar verisi ve 16:55 de Michigan Tüketici Güven Endeksi takip edilecek.

10 EURUSD Geçen haftaki verilere bakarsak hiç kuşkusuz ABD Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, paritenin yönü bakımından önemliydi. Tarım Dışı İstihdam beklenti altında 214 bin seviyesinde gelmesine karşın algı adına önemli rakam olan 200 bin rakamının üzerinde kaldı, bunun yanında ABD İşsizlik Oranı bir önceki aya göre iyileşmesini sürdürerek %5.8 düzeyinde geldi. Avrupa'da perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin varlık alımlarının gerektiğinde daha da arttırabileceği yönünde açıklamaları EURO üzerinde değer kayıplarına yol açarak pariteyi haftalık anlamda aşağıya çekti. Gelecek haftaya bakarsak; Cumu günü açıklanacak Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi EUR, ABD'de ise Perakende Satışlar ve Michigan Hassasiyet Endeksi USD kanadını etkileyerek paritede hareketliliğe sebep olabilir. Pariteye teknik açıdan bakarsak; Hafta içerisinde direncini test eden EURUSD paritesi, bu seviyeyi kıramayarak geri çekildi seviyesi üzerinden destek bularak haftayı seviyesinden kapattı. Yukarı yönlü hareketlilikte ve tekrardan seviyeleri izlenebilecek ilk dirençler. Alıcılı seyrin devamlılığı adına seviyesi üzerinde kalıcılığın önemli olduğunu hatırlatalım. Paritede seviyesi altında Dolar lehine işlemlerin oluşması halinde ise ve destekleri takip edilebilir.

11 GBPUSD ABD tarafındaki Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verilerinin yanında, İngiltere tarafında yoğun veri trafiği olan bir haftaydı. Açıklanan önemli verilere baktığımızda başta PMI verilerini görmekteyiz. İmalat PMI verisinin beklenti üzerinde geldiğini gördük. Fakat Hizmetler ve Yapı PMI verilerine baktığımızda ise beklenti altında kaldıklarını gözlemledik. Haftanın bir diğer önemli verisi ise beklenti üzerinde gelen İmalat Üretimi oldu. Haftanın son önemli verisine batığımızda ise sabit bırakılan Faiz Oranı Beyanatı nı izledik. Faiz oranı ile birlikte aşağı yönlü hareketlerin devam ettiğini gözlemlediğimiz parite de doların gücünü korumasından dolayı zayıflık gözlendi. Pariteye teknik açıdan bakarsak; seviyesinin hemen altında haftalık kapanışını yapan GBPUSD paritesinde bu seviye altı hareketliliğin devam etmesi halinde destekler ve 1.55 seviyelerinde bulunuyor. İşlemlerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda ise ve seviyeleri direnç olarak takip edilebilir ilk önemli direnç seviyemiz. Bu seviye üzeri kalıcılık sağlanabilmesi durumunda ve diğer izleyeceğimiz dirençler bir sonraki önemli direnç seviyesi konumunda.

12 USDJPY USDJPY paritesi bir önceki hafta Cuma günü yedi yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. Japonya Merkez Bankası nın sürpriz bir karar ile daha fazla parasal genişleme uygulayacağını belirtmesiyle Yen baskı altına girdi. FED Başkanı Janet Yellen aynı hafta yaptığı 3. parasal genişlemeyi durdurdukları açıklamasıyla global çapta Amerikan Doları nın değerlenmesi, geçtiğimiz hafta USDJPY paritesine bir önceki haftaya oranla pozitif yansıdı. Cuma günü beklenenin altında açıklanan Tarım dışı İstihdam verisinin ardından Amerikan Doları ndaki değer kayıpları USDJPY paritesinde geri çekilmelere neden oldu. Teknik açıdan bakacak olursak; USDJPY paritesinde desteğinin üzerinde hareketlilikler gözlendi. Geri çekilmelerin devamı halinde seviyesinin altındaki kalıcılıkta ve destek seviyelerini takip edeceğiz ise önemli destek konumunda. Yukarı yönlü hareketliliğin oluşması durumunda ise ilk dirençler ve seviyelerinde bulunmakta. Yukarı hareketliliğin devamı adına seviyesi üzeri kalıcılık gerektiğini belirtelim. Bu durumda izlenebilecek diğer dirençler ve seviyelerinde bulunmakta.

13 S&P500 FUTURES Bir önceki haftayı pozitif hareketlilik ile 2011 seviyesinin hemen altında kapatan SP500 Aralık vadeli kontratında, geçtiğimiz hafta da yukarı yönlü işlemler devam etti. Haftayı 2025 seviyesinden kapatan kontratta, 2022 desteği üzerinde işlemlerin devam etmesi halinde 2034 ve 2044 dirençleri izlenebilir. Kontratta 2044 direncinin kritik seviye olduğunu ve yukarı hareketin devamı adına bu seviye üzeri kalıcılık gerektiğini belirtelim seviyesi altından negatif yönlü işlemlerin oluşması halinde ise ve kritik 1980 destekleri takip edilebilir. İşlemlerin 1980 desteği üzerinde devam etmesi halinde de alım seyrinin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Gelecek hafta ABD borsalarını ve kontratı etkileyebilecek ABD tarafındaki önemli veriler olarak, haftanın son günü Perakende Satış ve Michigan Hassasiyet Endeksi ön plana çıkmaktadır.

14 ALTIN Negatif hareketliliklerle 1130 desteğine doğru gerileyen ALTIN, ABD İstihdam verileri ve Yellen in açıklamaları sonrası toparlandı ve kritik 1174 desteğinin üzerinde haftayı kapattı. Yukarı hareketin devamı adına 1174 üzeri kalıcılık aradığımızı hatırlatalım. Bu durumda ve 1244 dirençleri izlenebilir ise kritik direnç seviyemiz seviyesi altı kalıcılıklar halinde satış baskısının görülebileceğini hatırlatalım ve 1088 destekleri takip edilebilir.

15 BRENT Hafta boyu satıcılı seyrin devam ettiğini gördüğümüz BRENT te desteğinin çalışmasıyla direncine doğru yükselişler görüldü. Haftalık kapanış ise civarından gerçekleşti. İlk önemli direnç seviyesinde bulunmakta. Bu seviye üzeri fiyatlamalar halinde ilk olarak ve dirençlerini izliyor olacağız ise bir sonraski ve asıl kritik seviyemiz. Toparlanmanın devamı adına bu seviye üzeri kalıcılık gerekmekte. Aksi halde geri çekilmeler tekrar görülebilir seviyesi altı fiyatlamaların devamında ve aşağı yönlü hareketliliklerde ise ilk ve desteklerini takip ediyor olacağız.

16 USDTRY Yurt içi piyasalarda haftanın ilk işlem gününde beklentilerin üzerinde artan enflasyon rakamları kur üzerinde etkili oldu. Tük Lirası nda değer kayıpları yaşanırken FED in 3. Parasal genişlemeyi durdurmasının etkileri Amerikan Doları na pozitif yönde etkisini devam ettirdi. Önümüzdeki hafta yurt içinde açıklanacak verilere baktığımızda haftanın ilk işlem gününde Sanayi Üretimi ve çarşamba günü Eylül ayı Cari Denge rakamı takip edilecek. ABD tarafında ise haftanın son günü Perakende Satış ve Michigan Hassasiyet Endeksi ön plana çıkmaktadır. USDTRY paritesine teknik açıdan bakacak olursak; Cuma günü beklenenin altında açıklanan Tarımdışı İstihdam verisi sonrası direncinin geçilememesi ile geri çekilmeler görüyoruz. Aşağı yönlü hareketliliğin devamı halinde ilk olarak kritik desteğini izleyeceğiz. Bu seviye altı hareketlilik durumunda geri çekilmenin devam edebileceğini belirtelim. Bu durumda izleyeceğimiz diğer destekler ve / bandında bulunmakta nin ise diğer önemli destek seviyesi olduğunu belirtelim üzeri hareketliliğin devamı halinde ise ve direnç seviyelerini takip edeceğiz.

17 EURTRY Geçen hafta Euro adına gelen verilerin ilki beklentiyi karşılayamayan Alman İmalat PMI verisi oldu ve verinin önemli bir etkisi olmadığını da izledik. Sonrasında ise Euro Bölgesinden gelen Faiz Oranı Bildirisi ni takip ettik ve faizde bir değişikliğe gidilmedi. Buna bağlı olarak euroda zayıflamalar görüldü. Önümüzdeki günlerde Avrupa Merkez Bankası nın Euro Bölgesi nin geleceği adına uygulayacağı politikaların ve bu yöndeki açıklamaların EURO üzerinde etkili olacak en önemli unsurlar olacağını düşünmekteyiz. Kura teknik açıdan bakarsak; Haftalık kapanışını 2.81 önemli direncinin altından gerçekleştiren kurda bu seviye altı hareketlilik devam ettiği sürece negatif algının gücünü korumasını beklemekteyiz. Bu durumda izleyeceğimiz ilk destekler ve seviyelerinde bulunmakta üzeri kalıcılık sağlanabilmesi halinde yaşanacak yukarı hareketlilikte ilk dirençler ve 2.83 seviyelerinde diğer önemli direncimiz. Bu seviye üzerinde diğer dirençler ise ve seviyelerinde kritik direnç seviyesi konumunda.

18 VIOP 30 Hafta ortasında direnci denemesi sonrası gelen satışlarla Cuma günü seviyesine kadar gerilediği gözlenen VİOP 30 Aralık Vadeli Kontratı nda haftalık kapanış seviyesinden gerçekleşti ün önemli destek konumunda olduğunu, bu seviye altı kalıcılık halinde geri çekilmenin hızlanabileceğini belirtelim. Bu durumda diğer destekler ve seviyelerinde bulunmakta ise diğer önemli destek seviyesi konumunda. Yukarı hareketlilik durumunda ise ilk izleyeceğimiz dirençler ve seviyelerinde bulunmakta ise kritik direnç konumunda.

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor

Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor 26-30 Haziran 2017 Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor Hafta genelinde FOMC üyelerinden gelen açıklamaları takip ettik. Üyelerin geneli ABD piyasalarında dair güven arttırıcı nitelikte konuşma

Detaylı

Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı

Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı 22 Haziran 2017 22 Haziran 2017 Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı Dün ABD de Mevcut Ev Satışları verisinin beklentilerin üzerinde artış gösterdiğini gördük. Gün içerisinde Dolar da yükseliş isteği artsa

Detaylı

Piyasalar için Kritik Gün. 08 Haziran 2017

Piyasalar için Kritik Gün. 08 Haziran 2017 08 Haziran 2017 08 Haziran 2017 Piyasalar için Kritik Gün Dün Dolar varlıklarında meydana gelen değer kazanımı piyasalarda sert fiyatlamalara neden oldu. EURUSD paritesi 1,1200 seviyesine dek geri çekilse

Detaylı

Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir

Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Ağustos ayı toplantısı sonrasında faiz

Detaylı

13 Mart Haftalık Ekonomik Takvim. Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir

13 Mart Haftalık Ekonomik Takvim. Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir 13-17 Mart 2017 Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde; ABD de ADP verisi Şubat ayında beklentinin üzerinde

Detaylı

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Tarım Dışı İstihdam ve PMI verileri takip edildi. Tarım Dışı İstihdam da beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan

Detaylı

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. 01 Haziran 2017

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. 01 Haziran 2017 01 Haziran 2017 01 Haziran 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Perakende satışlar verisi Nisan

Detaylı

16 Mart Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor

16 Mart Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor 16 Mart 2017 16 Mart 2017 25 Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor Dün Fed, piyasaların beklentisine paralel 25 baz puan faiz artırım kararına gitti. Ayrıca 2017

Detaylı

01 Aralık - 05 Aralık 2014

01 Aralık - 05 Aralık 2014 İSVİÇRE ALTIN'A ''HAYIR'' DEDİ!!! Geçtiğimiz hafta yaşanan ekonomik olayları değerlendirmeden önce İsviçre'de bugün yapılan Altın referandurmuna değinmek isterim. İsviçre'deki Altın Referandumunda sandıklar

Detaylı

Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor

Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor 03 Mart 2017 Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor Dün diğer günlere oranla nispeten sakin bir veri akışını takip ettik. Trump sonrası güçlenen Dolar ABD

Detaylı

Merkez Bankaları Başkanlarının Açıklamaları Sonrasında Volatilitenin Arttığı Bir Haftayı Geride Bıraktık

Merkez Bankaları Başkanlarının Açıklamaları Sonrasında Volatilitenin Arttığı Bir Haftayı Geride Bıraktık 03-07 Temmuz 2017 Merkez Bankaları Başkanlarının Açıklamaları Sonrasında Volatilitenin Arttığı Bir Haftayı Geride Bıraktık Hafta içerisinde, Merkez Bankaları açıklamaları sonrasında Sterlin ve Euro da

Detaylı

Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak

Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak 19 Mayıs 2017 19 Mayıs 2017 Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Nisan ayı Perakende Satışlar beklentinin üzerinde

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim. Tarih TSİ Veri/Gelişme Dönem Beklenti Önceki Değişim Önem. 11:30 İngiltere Sanayi Üretimi Mart -0,2% -0,7% Aylık **

Haftalık Ekonomik Takvim. Tarih TSİ Veri/Gelişme Dönem Beklenti Önceki Değişim Önem. 11:30 İngiltere Sanayi Üretimi Mart -0,2% -0,7% Aylık ** 08-12 Mayıs 2017 Yoğun Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi ve bazı üye ülkelerden açıklanan İmalat PMI rakamı beklentileri karşılarken Euro da sınırlı değer

Detaylı

ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR

ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR 06-10 Şubat 2017 ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, BOJ, FED ve BoE nin yılın ilk toplantıları yakından takip edildi. Ülke Merkez

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

ABD de Açıklanacak Olan Veriler Dolar Fiyatlamalarında Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir

ABD de Açıklanacak Olan Veriler Dolar Fiyatlamalarında Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir ABD de Açıklanacak Olan Veriler Dolar Fiyatlamalarında Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir Cuma günü, Jackson Hole Sempozyumunda Fed Başkanı Janet Yellen ın yaptığı açıklamalar sonrasında dolar ve dolar

Detaylı

06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK.

06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK. 06 Mart 2017 06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Cuma günü Japonya'da açıklanan makro veriler karışık bir tablo çizerken Yen kanadında

Detaylı

05 Haziran Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

05 Haziran Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 05-09 Haziran 2017 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, hafta içerisinde, Euro Bölgesi ve üye ülkelerden açıklanan verilerin birçoğu beklentileri

Detaylı

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Yeni haftaya Çin Halk Cumhuriyeti nin parasal gevşemeye yönelik attığı adımlar ile başlıyoruz. Daha önceki bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi, Çin den negatif

Detaylı

ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK 27-03 Mart 2017 ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi ve üye ülkelerden açıklanan PMI rakamları beklentileri

Detaylı

10 Temmuz Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

10 Temmuz Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 10-14 Temmuz 2017 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Hafta içerisinde, FED ve ECB para politikası toplantı tutanakları yakından takip edildi.

Detaylı

29 Mayıs Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor

29 Mayıs Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor 29 Mayıs 2017 29 Mayıs 2017 Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD ilk çeyrek büyüme verisi ile beraber değer kazanan Dolar endeksi bugün ABD piyasalarının

Detaylı

11 Mayıs Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor. 11 Mayıs 2017

11 Mayıs Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor. 11 Mayıs 2017 11 Mayıs 2017 11 Mayıs 2017 Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor Yurtdışı piyasalara baktığımızda dün ilk olarak ECB Başkanı Draghi nin açıklamaları takip edildi. Aşağı yönlü risklerin azaldığına değinen

Detaylı

12 Haziran Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim

12 Haziran Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim 12-16 Haziran 2017 Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık Geride bıraktığımız bu hafta İngiltere seçimleri başta olmak üzere, Avrupa Merkez Bankası Toplantısı ve ABD de eski FBI Direktörü Comey in senato daki

Detaylı

Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor

Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor 31 Ekim 4 Kasım2016 Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor Hem İngiltere den hem de ABD den gelen büyüme rakamları ekonomilere yönelik endişeleri azaltmış vaziyette.

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen haftanın en önemli olayı FOMC kararlarıydı. FED beklendiği gibi Varlık alımlarında 10 milyar USD daha azaltım yaparak, 55 milyar dolara

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

03 Kasım - 07 Kasım 2014

03 Kasım - 07 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global bazda geçtiğimiz haftaki veri trafiği arasında yön belirleyici etkisi yüksek olan ekonomik olaylara baktığımızda Merkez Bankalarının

Detaylı

13 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR. Haftalık Ekonomik Takvim

13 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR. Haftalık Ekonomik Takvim 13-17 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nin en büyük ekonomisi olan Almanya da açıklanan fabrika siparişleri verisi beklentileri

Detaylı

02 Mart Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi. 02 Mart 2017

02 Mart Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi. 02 Mart 2017 02 Mart 2017 02 Mart 2017 Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi Dün ABD Başkanı Donald Trump ın kongrede yaptığı açıklamalar sonrası Dolar endeksi kazançlarını genişletti.

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 20-24 Şubat 2017 Haftaya dikkatler FOMC Toplantı Tutanaklarında olacak Hafta genelinde ABD de tarafında Yellen ve Fischer tarafından yapılan açıklamaları takip ettik. Yellen 2017 yılında faiz artırım miktarının

Detaylı

6 Mart Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim

6 Mart Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim 06-10 Mart 2017 Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu ABD Başkanı Trump ın ilk kongrede gerçekleştirdiği açıklamalar vergi reformları ve alt yapı harcamalarının destekleneceği yönünde

Detaylı

Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı

Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı 07 Haziran 2017 07 Haziran 2017 Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı Dün sakin veri akışı olması nedeniyle sınırlı fiyat hareketliliği içerisinde olan piyasalarda Dolar ın günü sınırlı da olsa

Detaylı

FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor

FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor 14 Haziran 2017 14 Haziran 2017 FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor Dün piyasalara baktığımızda öncelikli olarak İngiltere enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini gördük.

Detaylı

Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek

Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek 05 Mayıs 2017 Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nde beklentilerin üzerinde açıklanan

Detaylı

24 Temmuz Haftaya Piyasalar Merkez Bankaları Toplantılarına Odaklanacak. Haftalık Ekonomik Takvim

24 Temmuz Haftaya Piyasalar Merkez Bankaları Toplantılarına Odaklanacak. Haftalık Ekonomik Takvim 24-28 Temmuz 2017 Haftaya Piyasalar Merkez Bankaları Toplantılarına Odaklanacak Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, hafta içerisinde BoJ ve ECB nin Temmuz ayı toplantıları yakından takip edildi. BOJ

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 19-23 Aralık 2016 FED Haftası Geride Kaldı Şimdi Gözler TCMB ve BOJ da Olacak 14 Aralık FOMC toplantısında Fed politika faizini 25 baz puan arttırdı ve FOMC üyeleri 2017 yılı 3 faiz öngörüsünde bulundu.

Detaylı

07 Temmuz Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek.

07 Temmuz Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek. 07 Temmuz 2017 07 Temmuz 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Fabrika siparişleri Mayıs ayında beklentinin

Detaylı

22 Mayıs Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim

22 Mayıs Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim 22-26 Mayıs 2017 Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de beklentinin üzerinde açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamları sonrasında Sterlin de değer kazanımlarının yaşandığı

Detaylı

31 Mayıs Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. 31 Mayıs 2017

31 Mayıs Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. 31 Mayıs 2017 31 Mayıs 2017 31 Mayıs 2017 Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da Nisan ayı İthalat fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,1 azalırken

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 9 13 Ocak 2017 FOMC Toplantı Tutanakları, Dolar Kanadında Hareketliliği Artırdı Yurtdışı gelişmeler, 2017 yılının ilk haftasında Çin tarafında açıklanan PMI rakamları takip edildi. PMI rakamları karmaşık

Detaylı

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA 17 Ağustos 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı İşsizlik oranı yüzde 4,4 e gerilerken ikramiye

Detaylı

15 Aralık - 19 Aralık 2014

15 Aralık - 19 Aralık 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... ABD tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda Perakende Satışların beklentiden ve bir önceki aydan yüksek geldiğini, Haftalık

Detaylı

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek.

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek. 01 Ağustos 2017 Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Haziran ayı perakende Satışlar verisi aylık

Detaylı

02 Şubat Fed 2017 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi Faiz Artırımına İlişkin Net Sinyal Yok. 2 Şubat 2017

02 Şubat Fed 2017 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi Faiz Artırımına İlişkin Net Sinyal Yok. 2 Şubat 2017 02 Şubat 2017 02 Şubat 2017 Fed 2017 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi Faiz Artırımına İlişkin Net Sinyal Yok Küresel piyasalar Trump ın söylemlerindeki tedirginlik ile satış baskısını bastırırken

Detaylı

27 Mart Haftalık Ekonomik Takvim SAKİN VERİ AKIŞININ OLDUĞU BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKTIK

27 Mart Haftalık Ekonomik Takvim SAKİN VERİ AKIŞININ OLDUĞU BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKTIK 27-31 Mart 2017 SAKİN VERİ AKIŞININ OLDUĞU BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKTIK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Şubat ayı TÜFE rakamı yüzde 0,7 artış kaydetti. İngiltere de açıklanan

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Öne Çıkanlar EURUSD USDJPY USDTRY EURTRY GBPUSD ABD den son çeyrek büyüme rakamının 3.revizesini takip ettik. Beklentilerin üzerinde gelen

Detaylı

14 Mart Merkez Bankası Toplantıları Öncesi Piyasalar Yatay Seyrediyor. 14 Mart 2017

14 Mart Merkez Bankası Toplantıları Öncesi Piyasalar Yatay Seyrediyor. 14 Mart 2017 14 Mart 2017 14 Mart 2017 Merkez Bankası Toplantıları Öncesi Piyasalar Yatay Seyrediyor Merkez Bankası toplantıları öncesi piyasalarda nispeten olumlu bir havanın hakim olduğunu görüyoruz. Dolar ın kayıplarını

Detaylı

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - Cari Denge *11:30 Euro Bölgesi - Sentix Yatırımcı Güven Endeksi *17:00 ABD - İstihdam Trend Endeksi *19:25 ABD - FOMC Üyesi Lockart'ın

Detaylı

Teknik Bülten 27 Ocak 2017 Cuma

Teknik Bülten 27 Ocak 2017 Cuma Güne Başlarken ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre 21 Ocak'ta sona eren haftada haftalık işsizlik maaşı başvuruları 22 bin kişi artışla 259 bin oldu. Bu, 4 haftanın en yüksek seviyesi. Beklenti 247

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir

Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD ve K.Kore arasında yaşanan gerilim sonrasında dolar kanadında değer

Detaylı

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim 12 16 Aralık 2016 FED Faiz Oranı Kararı ve 2017 yılı Mesajları Ön Planda Olacak Hafta genelinde, dolar endeksinde yaşanan karmaşık seyrin etkileri görülmeye devam etti. ABD den açıklanan olumsuz makro

Detaylı

05 Ocak - 09 Ocak 2015

05 Ocak - 09 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

Teknik Bülten. 17 Ekim 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 17 Ekim 2016 Pazartesi Güne Başlarken Fed Başkanı Janet Yellen, Boston Fed'in düzenlediği konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Sıkı istihdam politikası ekonomiyi iyileştirebilir" dedi. Yellen, konuşmasında faiz artışının

Detaylı

04 Ağustos - 08 Ağustos 2014

04 Ağustos - 08 Ağustos 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta FED Faiz Kararı, ABD Büyüme Oranı, Tarım Dışı İstihdam Raporu ve PMI verileri izlendi. ABD tarafından açıklanan verilere

Detaylı

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 7-11 Kasım2016 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Hem veri akışının yoğun olduğu hem de Merkez Bankalarının sahnede olduğu bir hafta geride kaldı. Fed den ve BoE den faiz adımları

Detaylı

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta Piyasalarda Geçen Hafta Pazartesi günü EURO Bölgesi nde açıklanan olumlu sanayi üretimi verilerine karşın ABD de açıklanan perakende satışlar verisinde de olumlu gerçekleşmenin meydana gelmesi nedeniyle

Detaylı

Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek. 10 Mart 2017

Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek. 10 Mart 2017 10 Mart 2017 10 Mart 2017 Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarında değişikliğe

Detaylı

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalar geçtiğimiz haftaya ABD tarafında Rus yetkili ve şirketlere karşı açıklanan yaptırım kararlarıyla başlandı. Kararların geniş çerçevede

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 5 9 Aralık 2016 OPEC Kararı ile Güçlü Petrol, TL de ise Negatif Ayrışma Şiddetleniyor Hafta genelinde açıklanan olumlu ABD makroekonomik datalar ile Dolar daki güçlü duruşun devam ediyor. Euro Bölgesinden

Detaylı

Küresel Piyasalarda Dolar Aleyhine Hareketler Devam Ediyor. 1 Şubat 2017

Küresel Piyasalarda Dolar Aleyhine Hareketler Devam Ediyor. 1 Şubat 2017 01 Şubat 2017 01 Şubat 2017 Küresel Piyasalarda Dolar Aleyhine Hareketler Devam Ediyor Trump ın ABD de göçmen krizine ilişkin imzaladığı kararname piyasalarda Dolar aleyhine hareketler yaratmaya devam

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Yunanistan endişeleriyle yükselen altın, kazançlarını geri vermeye deva ediyor. Dün de altındaki bu satış baskısı

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

Piyasalar Yoğun Bir Haftaya Giriş Yaptı

Piyasalar Yoğun Bir Haftaya Giriş Yaptı 12 Haziran 2017 12 Haziran 2017 Piyasalar Yoğun Bir Haftaya Giriş Yaptı Geçtiğimiz haftayı oldukça yoğun bir gündem ile bitiren piyasalara İngiltere seçimleri damgasını vurmuştu. May in genel seçimlerde

Detaylı

04 Mayıs 2017 FED POLİTİKA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ. 04 Mayıs 2017

04 Mayıs 2017 FED POLİTİKA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ. 04 Mayıs 2017 9 FED POLİTİKA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Nisan ayı İşsizlik oranı yüzde 5.8 ile beklentileri karşıladı. Euro Bölgesi nde açıklanan 1.çeyrek

Detaylı

08 Aralık - 12 Aralık 2014

08 Aralık - 12 Aralık 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz haftaya ABD den gelen ADP Özel Sektör İstihdam verisi, Tarım Dışı İstihdam verisi ve Avrupa Merkez Bankası

Detaylı

30 Ocak 03 Şubat

30 Ocak 03 Şubat 30 Ocak 03 Şubat 2017 2017 Küresel Piyasalar Trump ın Kararnameleri ile Risk İştahını Azaltırken, Yurtiçinde GündemFitch ve S&P Kararları Küresel piyasalar geçtiğimiz haftayı borsalardaki ralli ile kapattı.

Detaylı

12 Aralık Aralık Dolar Kazançlarını Genişletirken, Ons Altın da Satışlar Derinleşiyor

12 Aralık Aralık Dolar Kazançlarını Genişletirken, Ons Altın da Satışlar Derinleşiyor 12 Aralık 2017 12 Aralık 2017 Dolar Kazançlarını Genişletirken, Ons Altın da Satışlar Derinleşiyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD de açıklanan Ekim ayı İş imkanları ve personel değişim oranı

Detaylı

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016 2 Aralık 2016 02 Aralık 2016 ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor Brexit Sekreteri D. Davis in hükümet Avrupa pazarına erişmek için gerekirse AB bütçesine katkı yapmaya

Detaylı

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir. 11 Ağustos 2017

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir. 11 Ağustos 2017 11 Ağustos 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı Sanayi Üretimi verisinde, aylık

Detaylı

15 Mayıs Dolar Kazançlarını Geri Veriyor

15 Mayıs Dolar Kazançlarını Geri Veriyor 15 Mayıs 2017 15 Mayıs 2017 Dolar Kazançlarını Geri Veriyor Geçtiğimiz haftayı genel olarak değer kazanarak geçiren Dolar endeksinde haftanın son günü meydana gelen değer kaybı 99,15 seviyelerini gündeme

Detaylı

ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir

ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Geçtiğimiz hafta, ABD de açıklanan verilerin birçoğu beklentileri

Detaylı

23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI. 23 Şubat 2017

23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI. 23 Şubat 2017 23 Şubat 2017 23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI Yurtdışı gelişmeler; İtalya da Ocak ayında TÜFE aylık bazda yüzde 0,3 yıllık bazda yüzde 1 artış gösterdi. Almanya da açıklanan

Detaylı

09 Haziran - 13 Haziran 2014

09 Haziran - 13 Haziran 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz haftanın en önemli açıklaması Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi nin açıklamaları ve faiz kararıydı. Bankaların Avrupa

Detaylı

03 Ocak Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda. 03 Ocak 2017

03 Ocak Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda. 03 Ocak 2017 03 Ocak 2017 03 Ocak 2017 Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda Çin tarafında İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI rakamları yakından takip edildi. İmalat PMI 51.4, İmalat Dışı PMI 54,5 olarak beklentilerin

Detaylı

Teknik Bülten. 02 Haziran 2016 Perşembe

Teknik Bülten. 02 Haziran 2016 Perşembe Güne Başlarken ABD'de ISM imalat endeksi Mayıs'ta beklentilerin üzerinde gerçekleşerek, ABD'de üreticilerin 2016'nın başındaki düşüşten toparlanmaya başladığına işaret etti. Institute for Supply Management

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 04 Kasım 2014 Salı. İçindekiler

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 04 Kasım 2014 Salı. İçindekiler G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R i İçindekiler Piyasa Gündemi Piyasa Gündemi Kritik gelişmelerin yaşandığı geçen haftada canlanan küresel piyasalarda dikkatler Cuma günü açıklanacak

Detaylı

OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı

OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı 1 Aralık 2016 OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı Petrol ihraç eden ülkelerin üretim miktarı üzerinde anlaşmaya varmış olması ile Ham Petrol 50 Dolar a yükseldi.

Detaylı

29 Aralık - 02 Ocak 2015

29 Aralık - 02 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda Noel tatilinin ağır basması nedeniyle düşük hacimli işlemlerin gerçekleştiği, genel anlamda volatilitenin

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN İnfo Yatırım A.Ş. Adres: Büyükdere Cad. No:156 Levent/İstanbul Tel: Faks: Web:

HAFTALIK BÜLTEN İnfo Yatırım A.Ş. Adres: Büyükdere Cad. No:156 Levent/İstanbul Tel: Faks: Web: BİST100 HAFTALIK Yeni Haftada Kur Riskine Dikkat Geçtiğimiz hafta BİST100 endeksi 81.894 ve 83.786 seviyeleri arasında işlem gördü ve 82.645 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi önderliğinde

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00 HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 05 Haziran 2015 19:00 EUR/USD ANALİZİ Parite bu haftaya satıcılı başladı. Özellikle haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde yoğun bir veri takvimini takip

Detaylı

24 Şubat Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR

24 Şubat Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR 24 Şubat 2017 24 Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nin en büyük ekonomisi olan Almanya dördüncü çeyrekte beklentiler

Detaylı

09 Kasım Piyasalardaki Vergi Reformu Belirsizliği Sürüyor. 09 Kasım 2017

09 Kasım Piyasalardaki Vergi Reformu Belirsizliği Sürüyor. 09 Kasım 2017 09 Kasım 2017 09 Kasım 2017 Piyasalardaki Vergi Reformu Belirsizliği Sürüyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD de vergi yasa tasarısının ötelenebileceği yönünde resmi olmayan haber akışları ile

Detaylı

9 Mart - 13 Mart 2015

9 Mart - 13 Mart 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda birbirinden önemli bir çok önemli gelişmeyi takip ettik. ABD tarafında geçtiğimiz hafta hiç kuşkusuz

Detaylı

12 Ekim FOMC Tutanakları Sonrasında Dolarda Değer Kayıplarının Devam Ettiği Görülüyor

12 Ekim FOMC Tutanakları Sonrasında Dolarda Değer Kayıplarının Devam Ettiği Görülüyor 12 Ekim 2017 12 Ekim 2017 FOMC Tutanakları Sonrasında Dolarda Değer Kayıplarının Devam Ettiği Görülüyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, OPEC tarafından yayımlanan raporda, 2017 yılı Eylül ayında

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN Dün açıklanan TÜFE rakamları beklentinin altında gelse de yükseliş dev ediyor. Çekirdek TÜFE yüzde 7 den 7.5 e yükselirken,

Detaylı

12 Ocak - 16 Ocak 2015

12 Ocak - 16 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalara geçtiğimiz hafta ABD den beklenti üzerinde açıklanan ancak saatlik kazançların gölgesinde kalan Tarım Dışı İstihdam verisi

Detaylı

24 Temmuz Dolarda Dip Arayışı Sürüyor. 24 Temmuz 2017

24 Temmuz Dolarda Dip Arayışı Sürüyor. 24 Temmuz 2017 24 Temmuz 2017 24 Temmuz 2017 Dolarda Dip Arayışı Sürüyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı kamu sektörü net borçlanması 6,29 milyar Sterlin e yükseldi. Kamu sektörünün

Detaylı

24 Nisan Haftalık Ekonomik Takvim TCMB, BOJ VE ECB KARARLARI KÜRESEL PİYASALARDA YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

24 Nisan Haftalık Ekonomik Takvim TCMB, BOJ VE ECB KARARLARI KÜRESEL PİYASALARDA YAKINDAN TAKİP EDİLECEK 24-28 Nisan 2017 TCMB, BOJ VE ECB KARARLARI KÜRESEL PİYASALARDA YAKINDAN TAKİP EDİLECEK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD de açıklanan veriler karmaşık bir tablo çizerken dolar endeksinin hafta

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD Japonya MB ndan sınırlı genişleme Hükümetinin 28 trilyon yenlik ek teşvik paketinin

Detaylı

YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK

YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK 09 Şubat 2017 YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya nın Aralık ayı cari işlemler fazlası rakamı 1,29

Detaylı

10 Ekim Piyasalar 2016 da Faiz Artırımına Daha Yakın. Haftalık Ekonomik Takvim

10 Ekim Piyasalar 2016 da Faiz Artırımına Daha Yakın. Haftalık Ekonomik Takvim 10 14 Ekim 2016 Piyasalar 2016 da Faiz Artırımına Daha Yakın Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta ABD de istihdam piyasasına ilişkin verilere odaklanırken, açıklanan veri aylık bazda beklentilerin hafif

Detaylı

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor. 24 Ekim 2016

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor. 24 Ekim 2016 24 Ekim 2016 TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor Veri akışı bakımından yoğun olmayan bir haftayı geride bırakırken, Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası

Detaylı

Bugün Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatiliteyi Artırabilir

Bugün Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatiliteyi Artırabilir 05 Nisan 2017 05 Nisan 2017 Bugün Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatiliteyi Artırabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Avustralya Merkez Bankası politika faiz oranını değişikliğe

Detaylı

15 Ağustos Küresel Piyasalarda Risk İştahı Artıyor mu? 15 Ağustos 2017

15 Ağustos Küresel Piyasalarda Risk İştahı Artıyor mu? 15 Ağustos 2017 15 Ağustos 2017 15 Ağustos 2017 Küresel Piyasalarda Risk İştahı Artıyor mu? Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD-K.Kore arasında yaşanan gerilimin azalması ile birlikte küresel piyasalarda risk iştahının

Detaylı