yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2000-2006 yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu"

Transkript

1 yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu Entegre bir dünyada tekstilin rekabet gücü 2007 ITMF Yıllık Konferansının genel temasıydı. Global tekstil endüstrisi geçen on yılda özellikle (1) Kotaların aşamalı olarak kaldırılması ve (2) Çin in etkisi ile önemli değişimlere sahne oldu. Yukarıda sözü edilen gelişmelerin etkileri geçen on yılda tüm endüstriyi yeniden şekillendirdi. ITMF nin ana görevlerinden biri Tekstil endüstrisinin ve dünya çapındaki diğer ilgili endüstrilerin günümüzdeki zorluk ve fırsatları daha iyi anlamalarını ve gelecektekilere daha iyi hazırlanmalarını sağlayacak bilgileri vermektir. Federasyonun sağladığı bilgilerin en önemli kaynağı, iplik, dokuma, örme ve terbiye makineleri sektörünü kapsayan, iyi bilinen ve güvenirliğini kanıtlamış Uluslararası Tekstil Makineleri Sevkiyat İstatistikleridir. İplik ve dokuma endüstrisindeki kurulu kapasitelerle ilgili verilerin derlenmesi önemli olmakla birlikte ki bu yüzden bu tarihe kadar sürdürülmüştür bugün kurulmakta olan yeni üretim kapasitelerinin yerini ve miktarını bilmek de tüm tekstil endüstrisi ve ilgili bütün endüstriler için son derece önem önemlidir. Bugün yeni tekstil makinelerinin sevkiyat miktarı hakkındaki bilgiler gelecekte tekstil üretiminin gerçekleşeceği yerleri büyük doğruluk payı ile göstermektedir. Kısa Ştapel (Ring) İğler 2006 da, iplik sektöründen başlayarak, dünyadaki toplam Ring iğ sevkiyatı 11,74 milyona ulaşmıştır ve bu değer 2000 yılındaki 3,97 milyondan hemen hemen 3 kat daha yüksektir. Bu, ortalama olarak %30 un üzerinde bir yıllık artışı temsil etmektedir. Bu on yılın başında, 2,97 milyon Ring iğ veya bütün Ring iğlerin %75 i Asya ya sevk edildi. 6 yıl sonra ise 11,28 milyon ring iğ veya ring iğlerin %96 sı Asya ya sevk edildi yılların arasında Amerika ve Avrupa daki yatırımlar (Türkiye dahil) sırasıyla ve civarından ve e düştü. Afrika, çok düşük bir seviyeden başlamış olmakla birlikte yatırımlarında ciddi bir artış yakalayabildi: 2000 de iğ den 2006 da iğ e.

2 Asya da, Çin, en büyük ring iğ yatırımcısı oldu ile 2002 yılları arasında toplam ring iğ yatırımlarındaki payı %20 civarında dalgalandı. Takip eden yıllarda, 2006 ya kadar payı %60 civarına sıçradı da en büyük 4 ring iğ yatırımcısının tümü beklenmedik şekilde - Asya daydı. Çin tek başına 6,68 milyon ring iğ yatırım yaptı ve onu 2,78 milyon iğ ile Hindistan, iğ ile Pakistan ve iğ ile Bangladeş takip etti yeni iğ ile Türkiye beşinci sırada yerini aldı. Hindistan ın, rakamlar açısından halen Çin in açık ara ardından ikinci olmasına rağmen, gerçekte geçen iki yıl içinde Çin e nazaran çok daha yüksek büyüme hızları kaydettiğini görmek ilginçtir. Geçen üç yılda, Çin deki yeni yatırımlar 6,5 milyon civarında dalgalanmaya sahne oldu, Hindistan ise geçen iki yılda %95 lik bir büyüme hızı kaydetti. Daha küçük tekstil ülkeleri olan Brezilya ve İtalya nın yatırımları sürekli düştü, fakat Vietnam, Endonezya ve Mısır gibi ülkeler 2006 da 2000 dekinden çok daha yüksek yatırımlar gerçekleştirdi. Open-End Rotorlar Dünya çapında Open-End rotor yatırımı başlangıçta 2004 yılına kadar rotordan yaklaşık %100 lük bir artışla rotora yükseldi. Fakat daha sonra, 2006 da biraz düşerek e geriledi. Yine de, 2006 daki yatırım seviyesi halen 2000 dekinden %30 daha yüksektir. Ring ipliği sektöründe olduğu gibi, Open-End iplik sektöründe de yeni yatırımlar büyük ölçüde Asya daydı yılında bütün yeni rotorların yarısı Asya da kurulmuştu. 6 yıl sonra bu pay %75 e ulaştı. Dünyanın diğer bölgelerinde, tablo daha farklıydı. Avrupa, ring iğin aksine, aynı dönemde yatırım seviyesini az çok korudu. Amerika, ring iğ segmentindeki kadar güçlü olmasa bile iniş yönünde bir trend sergiledi. Çok düşük seviyelerden gelen Afrika bu dönemde da küçük artışlar kaydetti. Çin in global Open-End rotor yatırımlarındaki payı, Ring iğlerde olduğu gibi, 2000 de 1/3 den 2006 da 2/3 e sıçradı. Sevkiyatı yapılan rotorun %54 ü veya i Çin e gönderildi.

3 Open-End iplikte en büyük ikinci ve üçüncü yatırımcı olan Türkiye ve Hindistan sırasıyla %10 ve %9 la çok daha küçük pazar paylarına sahip oldu ve Brezilya, Rusya ve Bangladeş in her biri %3 civarındaki paylarıyla Hindistan ı takip etti. En büyük yatırımcıların dışında bazı ülkelere baktığımızda, Asya da Bangladeş veya Vietnam gibi daha küçük tekstil ülkeleri de büyüme yönünde olduğunu görebiliriz. Meksika ve İspanya, 2001 den sonra yatırımlarını düşürdü, fakat 2004 de tekrar toparlandı, ancak Meksika 2000 yılına nazaran daha düşük bir seviyede kaldı. Mekiksiz Dokuma Tezgahları Dokuma sektöründe, geçen yedi yılda iplik sektörünün aksine mekiksiz dokuma tezgahları sevkiyatında büyük bir değişiklik olmadı. Toplam mekiksiz dokuma tezgahı sevkiyatı 2000 de adede ulaştı. Takip eden 6 yılın ilk 4 ünde sevkiyatlar daha yüksek, diğer 2 yılda daha düşüktü. İplik ve textürize alanında olduğu gibi, Asya, mekiksiz dokuma tezgahlarında yatırım için en cazip bölge oldu ve tüm mekiksiz dokuma tezgahı sevkiyatlarının %76 ile %89 unu kapsadı. Avrupa ve Amerika kıtalarında dokuma ekipmanları sevkiyatı sürekli olarak düşerken Afrikaya yapılan sevkiyatlar çok düşük seviyede de olsa sabit kaldi. İplik ve dokumada olduğu gibi, ortalama %60 lık pazar payı ile Çin yine tek başına en büyük mekiksiz tezgah yatırımcısı oldu. Geçen yıl sevk edilen dokuma tezgahının %63 ü Çine gitmek üzere yüklendi. Toplamda yeni dokuma tezgahı ile Çin, Hindistanın adetlik yeni yatırımından 7,5 kat fazla dokuma tezgahı kurmuş oldu. Bangladeş, Türkiye ve Pakistan uzaktan takip ederek en büyük üçüncü, dördüncü ve beşinci yatırımcı oldular. İtalya ya yapılan sevkiyatlar 2000 ile 2006 yılları arasında azaldı, Brezilya da ise yaklaşık aynı seviyede kaldı. Diğer taraftan, Vietnam geçen yıl yatırımlarını üçe katladı. Mısır da zaten düşük seviyedeki yatırım miktarları geçen yedi yılda pek değişiklik göstermedi. Yuvarlak Örgü Makineleri Yuvarlak örme makineleri sevkiyatı 2004 ten beri büyük dalgalanmalara sahne oldu ve 2003 yılları arasında yeni kurulan makine sayısı yıllık adet cıvarında gerçekleşti yılında global sevkiyat %123 artarak adede ulaştı te sevkiyatlar %32 lik artışla adet olarak gerçekleşti ve 2006 da bu seviyenin biraz altına düştü yılında yatırımların %58 sini ve 2006 da %87 sini çekerek son yedi yılda Asya kıtası yatırım için en çok tercih edilen bölge oldu.

4 Amerika ve Avrupa yuvarlak örgü makineleri yatırımlarında düşüş kaydetti, Afrika ise yatırımlarını çok düşük bir seviyede muhafaza etti. Çin, yine en büyük yatırımcı oldu ve toplam sevkiyattaki payını 2000 de 1/4 ün çok az üzerindeki bir seviyeden 2005 de hemen hemen 3/4 e ve 2006 da %69 gibi etkileyici bir seviyeye çıkardı. Toplam yuvarlak örgü makinesi sevkiyatlarının %69 unu alan Çin in ardından Bangladeş %6 lık payı ile açık ara ikinci, Türkiye %4 ile üçüncü, Brezilya %2 ile dördüncü ve Endonezya %1,5 luk payı ile beşinci büyük yatırımcı oldu. Büyük yatırımcıların dışında ABD veya İtalya gibi ülkeler yatırımlarını çok düşürdü. Mısır veya Tayland gibi ülkeler ise yatırımlarını aynı seviyede muhafaza etti. Özet ve Genel Bakış Yeni binyılın başından bu yana tekstil makineleri sevkiyatlarının analizi, Asya nın büyük bir farkla tercih edilen yatırım bölgesi olduğunu kesin olarak kanıtladı ile 2006 yılları arasındaki toplam sevkiyatı dikkate alırsak, Asya, bütün segmentlerde tüm sevkiyatın en az üçte ikisini aldı. Düz örgüde, bütün elektronik makinelerin %68 i Asya ya sevk edildi. Çin tek başına global yatırımın büyük bir kısmını aldı. Çin, düz örgü makineleri haricinde tüm tekstil makinesi sevkiyatının en az %50 sini ve dokumada da üçte ikisini aldı. Geçen yıl, Asya nın hakimiyeti daha da belirginleşti: hemen hemen bütün segmentlerde tüm makinelerin yaklaşık %90 ı Asya ya sevk edildi. Sadece Open-End rotorların payı biraz daha düşüktü: % da, Çin, tüm farklı segmentlerde tüm sevkiyatın yarıdan fazlasını aldı. En düşük pay %54 le elektronik düz örgü makinelerinde kaydedildi; yuvarlak örgü makinelerinin payı ise %69 oldu. Genel olarak Asya ya ve özellikle de Çin e yapılan son derece yüksek miktarlarda tekstil makineleri sevkiyatı, geçen yedi yılın en çarpıcı gerçeği oldu. Yeni makinelerin tamamı eskilerinin yerini almadığından, bu yatırım patlaması kesinlikle Asya nın üretim kapasitesinin artmasına sebep oldu üstelik buna verim artışı henuz dahil edilmeden.

5 Asya daki bu yatırım patlamasının bir sonucu olarak, dünyanın bütün diğer bölgelerinde hemen hemen bütün segmentlerde üretim kapasitelerinin düştüğü gözlenebilir. Bu nedenle, 2000 ile 2005 yılları arasında iplik ve dokumada kurulu kapasitelerdeki değişikliklere bir göz atabiliriz. Bu dönemde kurulu Ring iğ sayısı Asya da %34 gibi yüksek bir artış sergilemekle birlikte, Afrika da %10, Amerika da %15 ve Avrupa da %16 düştü. Open-End rotorlarda, toplam kapasite hemen hemen aynı kaldı (-%2) ve Asya nın yanı sıra (+%37) Afrika da, tabi ki çok küçük bir seviyede olmakla birlikte kurulu rotorlarda artış sergiledi (+%19). Dünyadaki mekiksiz dokuma tezgahı kurulu kapasitesi, Asya daki devasa artışın (+%129) bir sonucu olarak 2000 den bu yana %43 lük bir sıçrama yaptı. Bütün diğer bölgeler daha düşük kapasiteler ortaya koydu: Afrika (-%12), Amerika (-%15) ve Avrupa (-%12). ABD tekstilindeki ve giysi ithalat fiyatlarındaki gelişmeye bakılarak, global üretim kapasitelerindeki artış daha açık olarak görülebilir. Tekstil ve hazır giyim fiyatları1997 ile 2005 yılları arasında yaklaşık %30 düştü. ABD ithalat fiyatları ancak geçen yıl yaklaşık %2 lik bir yükselmeyle tekrar çıkışa geçti nin ilk 9 ayı ABD ithalat fiyatlarındaki bu çıkış hareketini doğruladı; fiyatlar 2006 nın aynı dönemine göre %2 yükseldi. Asya da geçen yıl yaşanan yatırım patlamasının uzun süre devam etmesi pek ihtimal dahilinde gözükmemektedir. Dünya nüfusundaki ve dünya ekonomisindeki büyümeye ve bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerdeki nüfus başına tüketimdeki artışa bağlı olarak tekstil ve giysi talebi sürekli artmasına rağmen, yeni tekstil makineleri yatırımlarının artış hızlarının önümüzdeki yıllarda en azından yavaşlayacağı tahmin edilmektedir.

JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006

JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006 JAPONYA'NIN HAZIR GIYIM SEKTORUNUN YAPISI 2006 Adres: Turkish Embassy, Office of the Commercial Counsellor Tel: 81-3-3470 6723 & 3470 5131 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo 150, Japan Fax:81-3-3470 6280

Detaylı

DIŞ TİCARETTE KATMA DEĞER GÖSTERGELERİ TÜRKİYE 1

DIŞ TİCARETTE KATMA DEĞER GÖSTERGELERİ TÜRKİYE 1 DIŞ TİCARETTE KATMA DEĞER GÖSTERGELERİ TÜRKİYE 1 Ticarette katma değer ölçümü, ihracata konu olan mal ve hizmetlerin üretimindeki değerin kaynağını ülke ve sektörler açısından ortaya koyabilmek amacıyla

Detaylı

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ

DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ Hazırlayan ve Derleyen: Zehra N.ÖZBİLGİN Ar-Ge Şube Müdürlüğü Kasım 2012 DÜNYA SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİNDE ÜRETİM VE TÜKETİM yılında 9.546 milyon

Detaylı

GTİP 251512 MERMER VE TRAVERTEN (BLOK, KALIN DILIMLER SEKLINDE KESILMIS)

GTİP 251512 MERMER VE TRAVERTEN (BLOK, KALIN DILIMLER SEKLINDE KESILMIS) Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ (ITC) ÜRÜN ANALİZLERİ GTİP 251512 MERMER VE TRAVERTEN (BLOK, KALIN DILIMLER SEKLINDE KESILMIS) HAZİRAN 2013 Hazırlayan: ÖZGE SARIÇAY İSTANBUL

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE BÜYÜK İYİLEŞME

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE BÜYÜK İYİLEŞME AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE BÜYÜK İYİLEŞME 2013 yılında gelişen inşaat ve konut piyasası sayesinde ABD ekonomisi ve özellikle seramik kaplama malzemeleri endüstrisinde ilerleme kaydedilmiştir. Konut

Detaylı

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Hazine Başkanlığı (Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü) SEKTÖR ARAŞTIRMALARI KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Detaylı

R N İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE VE MEVZUAT ŞUBESİ

R N İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE VE MEVZUAT ŞUBESİ HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ Ö Ü 20088 OCAK - HAZİİ RAN A İ HRACAT PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ R N İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE VE MEVZUAT ŞUBESİ Temmuz 2008 İÇİNDEKİLERİ İ YÖNETİCİ ÖZETİ...4 Dünya

Detaylı

BT Sektörü. Kaynak : IDC 2010

BT Sektörü. Kaynak : IDC 2010 BT Sektörü 1. Türk BT Sektörü Türkiye ye kişisel bilgisayarların girişi 80 li yılların sonlarında başlamıştır. 1990-1995 yılları arasında sektörde çok hızlı bir gelişme yaşanmış, ancak bilgisayar kullanımı

Detaylı

ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21 HALI İHRACATIMIZDA MAKINE HALISI VE EL HALISININ PAYI...

ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21 HALI İHRACATIMIZDA MAKINE HALISI VE EL HALISININ PAYI... HALI SEKTÖRÜNÜN 2009 OCAK-MART İHRACAT PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ ARGE ve MEVZUAT ŞUBESİ NİSAN 2009 ÖZET...3 DÜNYA EKONOMISINE GENEL BIR BAKIŞ...8 TÜRKIYE NIN HALI İHRACATI...21

Detaylı

OTOMOTİV SANAYİİ 2014 YILI DEĞERLENDİRME RAPORU

OTOMOTİV SANAYİİ 2014 YILI DEĞERLENDİRME RAPORU OTOMOTİV SANAYİİ 214 YILI DEĞERLENDİRME RAPORU Mart 215 1. 214 Yılının Küresel ve Türkiye Ekonomik Değerlendirmesi ve 215 Yılına Ait Beklentiler 214 yılı, gelişmiş ve önde gelen gelişmekte olan ülkelerin

Detaylı

80 li yılların ikinci yarısında, yeni ark ocaklı tesislerin üretime geçmesiyle, özel kesim Türkiye nin demir-çelik üretimine ağırlığını koymuştur.

80 li yılların ikinci yarısında, yeni ark ocaklı tesislerin üretime geçmesiyle, özel kesim Türkiye nin demir-çelik üretimine ağırlığını koymuştur. DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ RAPORU EK 2A Ülkemizde modern anlamda demir-çelik üretimine yönelik girişimler, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra başlamış ve ilk demir-çelik tesisi, 1930 lu yıllarda Kırıkkale de kurulmuştur.

Detaylı

Bosch Fren Sistemleri A.Ş.

Bosch Fren Sistemleri A.Ş. 29 Nisan 2015 Bosch Fren Sistemleri A.Ş. Bilgi Notu 1 29 Nisan 2015 Küresel Otomotiv Sektörü ABD, İtalya, Fransa, İspanya ve Japonya gibi önemli otomotiv üreticilerinin üretimi 2008 yılındaki ekonomik

Detaylı

TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI İÇİN RUSYA PAZARI

TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI İÇİN RUSYA PAZARI TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI İÇİN RUSYA PAZARI -DURUM TESPİTİ VE STRATEJİK ÇIKARIMLAR- İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2006 ÖNSÖZ Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün

Detaylı

Orta Doğu, Petrol ve ABD

Orta Doğu, Petrol ve ABD Orta Doğu, Petrol ve ABD Mustafa ATİKER KTO Etüd-Araştırma Servisi Müdür V. Çalışma 14 Haziran 2006 tarihinde yayınlanan BP 2006 Enerji İstatistikleri Raporu temel alınarak hazırlanmıştır. Güvenilir veri

Detaylı

TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ

TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ Çelik Boru Sanayii 1. Giriş 1.1.Sektörün Tanımı Çelikten mamul borular; kullanım alanlarına, boyutlarına ve üretim yöntemlerine göre, aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESĠ TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESĠ TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESĠ TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖR RAPORU ARALIK 2010 ĠÇĠNDEKĠLER 1 GĠRĠġ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Sektörün Tanımı ve Sınıflandırılması 3 2.2 Türk Tekstil ve Hazır

Detaylı

DÜNYA SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ DÜNYA VE TÜRKİYE DE SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ

DÜNYA SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ DÜNYA VE TÜRKİYE DE SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ DÜNYA VE TÜRKİYE DE SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ 1 www.ulusalsutkonseyi.org.tr DÜNYA VE TÜRKİYE DE SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ 1 Üyesidir 2 3 DÜNYA VE TÜRKİYE DE SÜT SEKTÖR İSTATİSTİKLERİ HAZIRLAYANLAR Dr.

Detaylı

TÜRK YAPI SEKTÖRÜ RAPORU 3 AYLIK BÜLTEN Temmuz 2009

TÜRK YAPI SEKTÖRÜ RAPORU 3 AYLIK BÜLTEN Temmuz 2009 İÇİNDEKİLER ÖZET EKONOMİ a. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) b. Sabit Sermaye Yatırımları c. Sektörel Gelişmeler d. Dış Ticaret e. Uluslararası Doğrudan Yatırımlar f. İstihdam İNŞAAT a. İnşaat Sektörünün

Detaylı

(Korkmaz S., 1994, Coal Occurence in Ancient Sedimentary Environment, Coal )

(Korkmaz S., 1994, Coal Occurence in Ancient Sedimentary Environment, Coal ) kömür Kömür farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip heterojen içeriklerden oluşmuş, kahverengiden siyah renge kadar değişen sedimenter, yanabilir bir kayaçtır. Kömür başlıca karbon, hidrojen ve oksijen

Detaylı

ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖR RAPORU

ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖR RAPORU ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖR RAPORU Ağaç malzemenin, insan hayatındaki önemi çok sayıda gereksinmeleri karşılamasından ileri gelmektedir. Bu malzemenin işlenmemiş halde yakacak odun dışında kullanım alanı sınırlıdır.

Detaylı

DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ

DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ DERİ VE DERİ MAMULLERİ SANAYİ SITC No: 211-Deri kösele ve kırpıntıları, 61-Hazır deriler postlar ve mamulleri, 831-Deri seyahat ve el çantaları, 8481-Deri köseleden giyim eşyası ve aksesuarları, 851-Deri

Detaylı

5. TÜRKİYE DE TASARRUFLARA ARACILIKTA MALİ PİYASALARIN ROLÜ

5. TÜRKİYE DE TASARRUFLARA ARACILIKTA MALİ PİYASALARIN ROLÜ 5. TÜRKİYE DE TASARRUFLARA 5.1 Mali Piyasalara Genel Bakış 94. İyi gelişmiş mali piyasaların temel özelliklerinden biri çeşitli mali ürünlerin ve Şekil 24. Mali piyasalar uluslararası karşılaştırma (GSYH

Detaylı

AB Pazarındaki İhracat Kayıpları

AB Pazarındaki İhracat Kayıpları AB Pazarındaki İhracat Kayıpları Ayşegül Dinççağ Araştırmacı Ümit Özlale TEPAV Kamu Politikaları Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Direktörü TEPAV Politika Notu Temmuz 2010 AB Pazarındaki İhracat Kayıpları

Detaylı

UNODC 2004 DÜNYA UYUŞTURUCU RAPORU. ( Özet Tercüme )

UNODC 2004 DÜNYA UYUŞTURUCU RAPORU. ( Özet Tercüme ) UNODC 2004 DÜNYA UYUŞTURUCU RAPORU ( Özet Tercüme ) İÇİNDEKİLER 1.2 DÜNYA UYUŞTURUCU PİYASALARININ DİNAMİKLERİ...4 1.2.1 Dünyada şu anki uyuşturucu kullanım düzeyi nedir?...4 1.2.2. Uyuşturucu sorunu nasıl

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

Türkiye. HSBC Küresel Bağlantılar Raporu. Mart 2014

Türkiye. HSBC Küresel Bağlantılar Raporu. Mart 2014 HSBC Küresel Bağlantılar Raporu Mart 2014 Türkiye Gelişmekte olan piyasalara karşı oluşan olumsuz bakış açısı, bu yıl Türkiye yi de olumsuz yönde etkileyecek. Ancak yurt içi ekonominin yakın dönemde sakin

Detaylı

Lojistik. Lojistik Sektörü

Lojistik. Lojistik Sektörü Lojistik Sektörü Gülay Dincel TSKB Ekonomik Araştırmalar dincelg@tskb.com.tr Kasım 014 1 Ulaştırma ve depolama faaliyetlerinin entegre lojistik hizmeti olarak organize edilmesi ihtiyacı, imalat sanayi

Detaylı

AMBALAJLI İÇME SUYU SEKTÖRÜ

AMBALAJLI İÇME SUYU SEKTÖRÜ AMBALAJLI İÇME SUYU SEKTÖRÜ 2012 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 2. İÇME SUYU SEKTÖRÜNÜN MEVCUT YAPISI VE GELİŞİMİ... 5 2.1. İçme Suyu Pazarı... 5 2.2. Dünyada İçme Suyu Pazarının Mevcut Yapısı... 7 2.3. Türkiye

Detaylı

Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018

Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018 Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018 Dijital stratejiden, dijital çağa uygun iş stratejisine Türkiye sonuçlarını da içeren bu özet çalışma sektördeki mevcut durumu analiz ederken önümüzdeki 5 yıla

Detaylı

MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi

MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi Başta MERCOSUR Bloğunda yer alan ülkeler olmak üzere, Latin da 1990 lı yılların sonunda ve 2000 li yılların başında oldukça ağır bir şekilde hissedilen ekonomik

Detaylı