HAFTALIK STRATEJİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAFTALIK STRATEJİ 22.09.2014"

Transkript

1 HAFTALIK STRATEJİ Hazırlayan: Serdar ÖZDEMİR Tera Menkul Değerler Piyasa Analisti Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Menkul Değerler A.Ş.'nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2 Çin verisi ve teknik görünüm Dolar endeksi ve Amerikan tahvillerini duraksatabilir Geçtiğimiz hafta FOMC toplantısı sonrasında kayda değer ibaresinin ve istihdama ilişkin aşağı yönlü risklere ait keskin vurgunun tutanak metinlerinde kaldırılmamış olmasına rağmen, Fed üyelerinin 2015 yıl sonu faiz seviyesi tahminini %1.125 ten %1.375 e yükseltmesi sonrasında piyasalarda baskı oluştu. Bu durumun öncesinden fiyatlanmaya başladığını hatırlatalım; çünkü son gelen 142binlik tarım dışı istihdam verisi ve geçtiğimiz hafta Perşembe açıklanan ve bu yıl ilk kez gerileme sergileyen TÜFE verisine rağmen (TÜFE nin Yellen ın faiz artırımını geciktirmesi için kullanabileceği argümanlar içerisinde önemli bir yeri olduğunu hatırlatalım) Amerikan 10 yıllıklarında ve dolar endeksinde çok keskin yukarı hareketler devam etmişti. Bu bağlamda FOMC sonrasında Fed in daha esnek olamayacağı fiyatlamasının büyük oranda fiyatlandığını, Fed üyelerinin 2015 yıl sonu faiz beklentilerini daha yukarı çekmeleriyle ise daha erken bir faiz artırımı fiyatlamasında bir miktar daha beklenti artışı gerçekleştiğini, böylelikle piyasanın şu aşamada bu konu üzerinde bir nevi konsensus sağlamış olduğunu gördük. Bu bağlamda baktığımızda, dolar endeksindeki ve Amerikan 10 yıllıklarındaki son gördüğümüz keskin hareketin önümüzdeki süreçte de aynı ivme ile devam etmesini beklememiz mantıklı olmayacaktır; çünkü son gördüğümüz yukarı hareket, piyasanın Fed in yansıttıklarını gecikmeli olarak fiyatlamasından dolayı hızlı bir şekilde olması gereken seviyelere gelinmesi olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, yarın açıklanacak ve büyüme anlamında en öncelikli gösterge olarak kabul edilen Çin İmalat PMI verisinin de kötü yönde gelmesi, bu argümanımızı destekleyebilir ve dolar endeksi üzerinde baskı yaratabilir. Bu anlamda, bu iki önemli parametreye teknik olarak bakmak gerekirse; Dolar endeksi ile CCI(14) indikatörü arasında oldukça belirgin bir aykırılık söz konusu diyebiliriz. Bu aykırılık, yukarıda belirttiğimiz son gelen 2 tatmin edici olmayan dataya karşılık endeksteki değer kazanımı ile oluşmuş durumdalar. Bu bağlamda bu teknik gelişme, yani dolar endeksinin yönünü indikatöre senkronize olacak şekilde aşağıya çevireceği beklentisi yine bu piyasa beklentisinin korunması ile mümkün olmayabilir; fakat bu teknik açılımın dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Yani Dolar endeksi bir müddet sonra tekrar 82 nin altındaki seviyelere gelebilir. Grafikte gördüğümüz yukarı trendin üzerine çıkılması durumunda tam 1 yıl boyunca gerçekleşmiş ayı piyasasının sona ermesi anlamına gelecektir; bu bağlamda direnci ile birlikte teki bu seviye de Dolar endeksi için büyük önem teşkil etmekte.

3 Bunun yanı sıra, bu analizin sorgulanması adına Amerikan 10 yıllıklarını teknik olarak incelediğimizde, şu anda seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamanın hemen altında bulunulduğunu görüyoruz. Bu seviyenin kırılması, Amerikan 10 yıllıkları için yeniden başka bir boyutun başlayabileceğine sinyal vereceğinden ötürü, çok dikkatle izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yukarıda direnci önemli bir seviye olarak karşımıza çıkmakta; bunun yanı sıra, son yukarı hareket ile birlikte aşağı kanal formasyonunun ve yılbaşındaki zirve seviyesine ait seviyenin kırılıp sona ermiş olduğunu hatırlatalım. CCI indikatörüne baktığımızda da aynı şekilde dikkat çekici bir aykırılık ile karşılaşmaktayız. Bu durum da az önce bahsettiğimiz piyasanın keskin bir şekilde datalardan bağımsız olarak Fed i şahin şekilde fiyatlamasından kaynaklandı diyebiliriz. EURUSD Dolar endeksindeki gerileme ihtimalinin bu hafta da bir miktar devam edecek olması ihtimali devam ederken, EUR tarafında ise son TLTRO ihalesinde beklenen talebin bulunamamasıyla, piyasalar Jackson Hole da Draghi nin yaptığı konuşma sonrasında ikiye bölündüğü gibi, bu konu üzerinde de iki ihtimal üzerinde ayrıştı; birincisi, TLRTO lardan da görüldüğü üzere, 2008 likidite krizi sonrası sığ olan tahvil piyasasında, bilinmeyen sularda yüzecek olan ECB nin para politikalarında daha da genişleme gerçekleştiremeyip, ağırlığın mali politikalara verilecek olması; ikincisi ise, TLTRO ile talebin tam olarak istenileni veremeyecek olması ile daha kapsamlı bir genişleme politikası izleyecek olması. Daha önce de paylaştığımız gibi, Draghi ve ekibinin TLTRO ve RMBS, otomotiv, tüketici ve KOBİ bazlı VDMK alımları ile para politikasına dair faydayı maksimize etmeye devam edecek olacağını, ancak bu şekilde para politikaları üzerindeki baskının ortadan kaldırılıp mali politikalara tam olarak yoğunlaşılacağını düşündüklerinden dolayı, EUR üzerinde aşağı yönlü baskının bu bağlamda devam edebilecek olduğunu söyleyebiliriz. Dolar endeksindeki teknik olarak tepki olan aşağı yönlü hareketin sona ermesinin ardından, paritede daha önce paylaştığımız kritik desteğine bir hareketin gerçekleşmesi beklenebilir.

4 Saatlik grafikte bir müddet izlediğimiz bandındaki hareket, Çarşamba günkü keskin aşağı hareket ile yerini bandında yatay harekete bıraktı. Böylece EURUSD yerine seviyesini kendine tavan haline getirmiş oldu. Bu bağlamda, seviyesinin kırılması 1.28 in altındaki hareketlere neden olacaktır. Bu nedenle, dolar endeksindeki toparlanmayı takiben, ECB nin güvercin duruşunun artaracak devam edeceği algısıyla birlikte , arkasından 1.28 seviyesi kırılıp psikolojik olarak çok kritik olan seviyelerine gerileme olabilir. GBPUSD İskoçya dan Hayır sonucunun çıkması ile paritede beklenen yukarı hareket oluşmuş oldu. Fakat, daha önce de paylaştığımız gibi, bu aşağı yönlü riskin ortadan kalkması paritede aşağı yönlü risklerin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmemekte; çünkü paritede iki ana sürücünün de ABD ve İngiltere nin faiz artırım zamanlaması olduğunu hatırlatmak isteriz. Son FOMC de Fed üyelerinin 2015 yıl sonu faiz oranlarını %1.125 ten %1.375 e çekmesiyle faiz artırım zamanlamasının da 2015 in ilk yarısı olabileceği şeklinde net bir fiyatlama piyasalarda oluşurken, daha önceki faiz artırımına ilişkin zamanlama Ağustos BOE raporundan önce SONIA kontratlarında 2015 Mart ayı olan Sterlin tarafında ise, jeopolitik riskler, Ukrayna krizine ilaveten güven ortamının kaybolduğu Euruozone dan İngiltere ye olan talebin azalma eğilimine girmesi ile büyümenin lokomotifi olan dış talebin daralmasıyla, faiz artırımının erken olması konusunda çekimserliğe geçen BOE ile de piyasalar faiz artırım zamanlamasını 2015 in ortalarında olabileceği yönünde fiyatlama yapmış oldu. Böylece ABD nin daha erken faiz artıran ülke olabileceği fiyatlaması ile paritede sterlin avantajını yitirmiş oldu. Şu aşamada ECB nin alacağı genişleme kararlarının Sterlin üzerinde dolaylı ancak güçlü bir etken olacağını, BOE nin daha önceden arzuladığı 2015 ilk çeyrek faiz artırım tarihine piyasayı tekrar yönlendirmesi için önem teşkil ettiğini hatırlatalım. Böyle bir ortam oluşması durumunda, reel

5 ücretlerin pozitif bölgeye çekilmesinin faiz artırımı için önemsiz olduğunu belirten Carney ve ekibi, ilk faizi artıracak ülke olma pozisyonunu korumak isteyip, piyasalara erken artırım yönünde sözlü yönlendirmeler yapabilir. Bu bağlamda parite 1.67 seviyelerine doğru dengelenebilir seviyesini kendine dip yapan parite, ilk aşamada teknik olarak tepki hareketi gerçekleştirip, daha sonrasında İskoçya sonucuyla birlikte 1.63 seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Aşağı trendin kırılması için üzeri kapanışların oluşması gerekmekte; bu durumda ilk aşamada seviyeleri BOE tarafından gelecek ve yukarıda belirttiğimiz koşulların oluşmaya başlamasıyla test edilebilir. Denge seviyesinin 1.67 olduğunu, bu seviyeye kadar sterlinin paritede dezavantajlı olacağını hatırlatalım. USDJPY Son keskin hareketler sonrasında paritenin direnç seviyesine gelemeden kar realizasyonların olduğunu gördük. Bunun altında yatan sebep, hem Yen tarafında hem de Dolar tarafında yapılan fiyatlamalar ile gelinen seviyenin doyum noktasına ulaşıldığı algısı diyebiliriz. Bu bağlamda, paritenin dönüş yaptığı seviyeyi, teknik seviyelerden öte psikolojik olarak önemsemek gerekecektir. Yani en yüksek seviyesinin tekrar kırılabilmesi için, fiyatlamalara yeni faktörlerin girmesi piyasa oyuncuları tarafından beklenebilir. Bu da Yen tarafında Sony örneğinde görüldüğü gibi net ihracatın bozulmasına karşılık Abe hükümeti ve Kuroda ekibinin buna karşılık önlem alacağı yönündeki açıklamaları olabileceği gibi, dolar endeksindeki gördüğümüz kısmi tepki hareketinin arkasından tekrar yükselişe geçmesini sağlayacak bu hafta Fed üyelerinin şahince söylemleri olabilir. 50 günlük hareketli ortalamanın 100 günlüğü yukarı yönde kesmesiyle parite yukarı hareket potansiyelini sürdürmeye devam edecektir psikolojik seviyesinin kırılmasıyla teknik direnç seviyesi yukarıda bahsettiğimiz faktörlerin gerçekleşmesiyle test edilebilir.

6 S&P 500 Çin den gelen büyümeye dair endişeleri yansıtması beklenen ve yarın açıklanacak olan Çin İmalat PMI verisi beklentisi ile endekste şu aşamada gerileme görmekteyiz desteğinin çok güçlü olduğunu, bunun üzerindeki hareketlerin endeks için pozitif eğilimin sürmeye devam edeceği fikrimizi korumaktayız. S&P 500 için önümüzdeki süreçte, Çin den gelen büyümeye dair endişelerin dışında, başka aşağı yönlü bir risk görülmekte. Bu bağlamda, Çin faktörü ve dolar endeksi ve Amerikan 10 yıllıklarındaki tepki hareketini takiben, güçlü ABD ekonomisini yansıtacak artan şirket karlılıkları beklentisi spekülasyonları ile direnci test edilebilir. XAUUSD Geçen hafta paylaştığımız gibi, Amerikan 10 yıllıklarında ve Dolar endeksinde indikatörler ile datalar arasında aykırılık gözlemlenmekteydi ve buna bağlı olarak Amerikan 10 yıllıklarında ve Dolar endeksinde indikatörlere senkronize şekilde aşağı yönlü bir düzeltme gelebileceği ihtimalinden bahsetmiştik. Bugün baktığımızda, bu iki veride de kekin olmasa da düzeltmenin başlangıcı sayılabilecek aşağı yönlü hareketlerin olduğunu görüyoruz. Dolar endeksinin bu bağlamda 82 seviyelerin altına gelmesi, Amerikan 10 yıllıklarında ise buna bağlı olarak 2.50 seviyelerinin altında işlemlerin olması teknik olarak mümkün görünmekte. Bu tekniği destekler argüman ise, paritelerdeki fiyatlamalar ile karşımıza çıkmakta. Paritelerde dolar aleyhine oluşan hareketler, piyasalarda Dolar yönünden oluşan katalizörlerin şu an için mevcudiyetini yitirmiş olmasından dolayı diyebiliriz. Piyasalarda bu bağlamda, dolar leyhine oluşan hareketlerin bir süre duraksayacağını öngörmemiz bu mantıkla mümkün olabilir.

7 Bu durumda, dolar endeksindeki bu gerileme ve devamının gelebileceği ihtimalinin ötesinde altında farklı bir faktörü daha bu hafta için dikkate almamız gerektiğini belirtmeliyiz. Bu da Çin ile ilgili büyüme yönünde oluşan endişeler. Yarın açıklanacak imalat PMI verisi, piyasalarda Çin in gelecek büyüme verisi için çok önemli olarak algılanmakta ve bu baskıyla birlikte, dolar endeksindeki gerilemeye karşılık altının bu parametreye bağlı olarak gerilemesini sürdürdüğünü belirtelim; çünkü Çin dünyanın en büyük altın talepçisi konumunda, bunun yanı sıra, rezerv sıralamasında ise dünyada 3. Sırada bulunuyor. Büyümedeki bozulma ile altına olan talebin aşağı yönde çekilecek olması endişesi altın fiyatlarını, dolar endeksinde gerileme eğiliminde olması muhtemel bu hafta için de düşüşün mümkün olabileceğini göstermekte destek seviyesinin kırılması durumunda, 1180 seviyelerine kadar düşüş gözlememiz mümkün olabilir. Bu seviyenin çok önemli olduğunu hatırlatalım; çünkü 1180 seviyesi yılbaşından itibaren yılın ilk yarısına kadar oluşmuş yukarı rallinin taban seviyesini oluşturmakta; bu bağlamda 1180 seviyesine kadar gerilemenin mümkün olduğunu, bu seviyenin ise hem teknik olarak hem de temel bağlamda taban seviyesi olarak kabul edilmesinin uygun olduğunu söyleyebiliriz; çünkü altın böylece yılbaşındaki seviyelere dönmüş olup 2010 Ağustos ayından başlayıp 2011 Eylül ayında 1920 lere gelen hareketin taban seviyesi olan seviyeleri ile uyuşmuş olacaktır.

HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014

HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014 HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014 Hazırlayan: Serdar ÖZDEMİR Tera Menkul Değerler Piyasa Analisti Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015 18.03.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,05973 1,08282 2,17 ALTIN 1149,15 1167,22 1,57 USDTRY 2,61161 2,57143 1,53 EURTRY 2,76741 2,78626 0,68 USDJPY 121,348 120,222 0,92

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı

Dip seviyelerden tepki vermesi beklenen endeksler olumlu haberlerinde etkisi ile rekor kazanımlar sağladı.

Dip seviyelerden tepki vermesi beklenen endeksler olumlu haberlerinde etkisi ile rekor kazanımlar sağladı. Citigroup un zor durumda olması piyasalar üzerinde baskı oluşturuyordu. ABD hükümetinin içerisinde 20 milyar dolarlık para enjeksiyonu bulunan 306 milyar dolarlık bir paket ile Citigroup u batmaktan kurtarması

Detaylı

Günlük Teknik Analiz Bülteni 04/05/2009

Günlük Teknik Analiz Bülteni 04/05/2009 Endeksler Kapanış Değişim (%) İMKB-100 Endeksi İMKB-100 31,651 2.94 Destekler Dirençler İMKB-30 40,389 3.27 Sınai 22,879 0.78 I 31,500 III 32,500 Mali 46,802 3.45 II 31,200 II 32,100 Hizmetler 24,678 3.44

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014 22.08.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,32803 1,32430 0,28 ALTIN 1276,52 1280,00 0,27 USDTRY 2,17700 2,17479 0,10 EURTRY 2,89177 2,88089 0,37 USDJPY 103,845 103,876

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015 22.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,16095 1,13657 2,10 ALTIN 1292,44 1301,94 0,73 USDTRY 2,34890 2,32375 1,07 TRY 2,72930 2,64311 3,15 USDJPY 117,972 118,481 0,43 USD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 01.08.2014 Açılış Kapanış % USD 1,33903 1,34273 0,27 ALTIN 1282,41 1293,01 0,82 USD 2,14111 2,13180 0,43 2,86718 2,86319 0,13 USDJPY 102,792 102,566 0,21 GBPUSD 1,68849

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Haziran 2014 20.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36066 1,35993 0,05 ALTIN 1319,88 1314,92 0,37 USDTRY 2,13865 2,13899 0,01 TRY 2,91477 2,90889 0,20 USDJPY 101,936 102,053 0,11 GBPUSD

Detaylı

Günlük Teknik Analiz Bülteni 27/09/2010

Günlük Teknik Analiz Bülteni 27/09/2010 Endeksler Kapanış Değişim (%) İMKB-100 Endeksi İMKB-100 64,241 0.08 Destekler Dirençler İMKB-30 81,338 0.11 Sınai 47,731 0.11 I 64,000 III 65,000 Mali 99,575 0.23 II 63,700 II 64,700 Hizmetler 40,121-0.09

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 25.08.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,32026 1,31918 0,08 ALTIN 1280,29 1276,60 0,29 TRY 2,17592 2,17760 0,07 EURTRY 2,87333 2,87330 0,01 JPY 104,230 104,052 0,17 GBP

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 12 Aralık 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 12 Aralık 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 12 Aralık 2014 11.12.2014 Açılış Kapanış % 1,24465 1,24102 0,29 ALTIN 1226,20 1226,90 0,05 TRY 2,26503 2,27668 0,51 TRY 2,82193 2,82746 0,19 JPY 117,812 118,641 0,70 GBP 1,57156

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015 19.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,15539 1,16049 0,44 ALTIN 1280,55 1275,79 0,37 USDTRY 2,31735 2,33750 0,86 TRY 2,68004 2,71290 1,22 USDJPY 117,456 117,560 0,08 GBPUSD

Detaylı

HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI

HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Mayıs Ayı Özeti 3-4 Haziran ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015 12.01.2015 Açılış Kapanış % EUR 1,18508 1,18337 0,14 ALTIN 1223,95 1233,05 0,74 TRY 2,29243 2,28446 0,34 EURTRY 2,71543 2,70402 0,42 JPY 118,269 118,341 0,06 1,51728

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Ekim 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Ekim 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Ekim 2014 28.10.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,26982 1,27331 0,27 ALTIN 1225,60 1228,36 0,22 TRY 2,23058 2,20559 1,12 EURTRY 2,83219 2,80907 0,81 JPY 107,852 108,137 0,26 GBP 1,61163

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014 23.05.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,36555 1,36317 0,17 ALTIN 1293,85 1292,20 0,12 USDTRY 2,08079 2,08021 0,02 EURTRY 2,84136 2,83557 0,20 USDJPY 101,729 101,957 0,22

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 MART 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 MART 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 MART 2015 16.03.2015 Açılış Kapanış % USD 1,04869 1,05669 0,70 ALTIN 1158,34 1154,59 0,32 USDTRY 2,63400 2,62340 0,40 TRY 2,76595 2,77404 0,29 USDJPY 121,417 121,362 0,04 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014 09.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36121 1,36414 0,21 ALTIN 1319,00 1327,58 0,65 USDTRY 2,12412 2,11475 0,44 TRY 2,89253 2,88537 0,24 USDJPY 101,856 101,570 0,06 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015 25.08.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,16172 1,15157 0,87 ALTIN 1154,96 1140,45 1,25 USDTRY 2,9420 2,93681 0,17 EURTRY 3,4180 3,38265 1,03 USDJPY 118,41 118,845 0,36

Detaylı

Günlük Teknik Analiz Bülteni 24/08/2010

Günlük Teknik Analiz Bülteni 24/08/2010 Endeksler Kapanış Değişim (%) İMKB-100 Endeksi İMKB-100 58,890 0.24 Destekler Dirençler İMKB-30 74,376 0.16 Sınai 43,570 0.05 I 58,400 III 59,700 Mali 91,155 0.18 II 58,000 II 59,400 Hizmetler 37,359 0.81

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 31.12.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,21574 1,21032 0,44 ALTIN 1199,97 1187,95 1,00 TRY 2,32706 2,33598 0,38 EURTRY 2,81080 2,82963 0,67 JPY 119,465 119,791 0,27 1,55613

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Nisan 2014 17.04.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,38154 1,38132 0,01 ALTIN 1302,25 1295,05 0,55 USDTRY 2,13553 2,12629 0,43 EURTRY 2,95363 2,93995 0,46 USDJPY 102,226 102,385 0,15

Detaylı

2015 Şubat ayı Beklenti Raporu. 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu

2015 Şubat ayı Beklenti Raporu. 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu 1 Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının ilk ayında finansal varlıkların çok sert hareketlere maruz kaldığını gördük. Makro-ekonomik gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkileri

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014 11.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,36087 1,36088 0,01 ALTIN 1335,47 1337,95 0,18 USDTRY 2,12316 2,11701 0,28 EURTRY 2,88993 2,88119 0,30 USDJPY 101,336 101,300 0,03

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014 09.09.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,28942 1,29373 0,33 ALTIN 1255,13 1255,18 0,01 USDTRY 2,17318 2,19586 1,04 EURTRY 2,80327 2,84144 1,36 USDJPY 106,022 106,194 0,16

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 02 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 02 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 02 Temmuz 2014 01.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36920 1,36788 0,09 ALTIN 1327,08 1326,13 0,07 USDTRY 2,11750 2,12775 0,48 TRY 2,89863 2,91101 0,42 USDJPY 101,327 101,519 0,18 GBPUSD

Detaylı

Vadeli İşlemler Piyasası Bülteni 22/01/2010

Vadeli İşlemler Piyasası Bülteni 22/01/2010 Endeks 30 Şubat Kontratı Kapanış 69.075 Hacim (BinYTL) Değişim -1.00% 1,312,470 Hafta başından beri IMF ile yürütülen stand-by görüşmelerine ilişkin beklentiler ile Fitch ve Moody's'in geçtiğimiz haftalarda

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Ağustos 2014 07.08.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,33820 1,33631 0,14 ALTIN 1305,66 1312,35 0,50 USDTRY 2,15805 2,16621 0,37 EURTRY 2,88948 2,89655 0,24 USD 102,099 102,087 0,01

Detaylı

2015 Mart ayı Beklenti Raporu. 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu

2015 Mart ayı Beklenti Raporu. 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu 1 Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının ilk çeyreği finansal piyasalar açısından çok hareketli geçti. Makro-ekonomik gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkileri ile çoğu

Detaylı