Fotovoltaik Sistem Dizaynı ve Kurulumu. Ramazan ZEYBEK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Fotovoltaik Sistem Dizaynı ve Kurulumu. Ramazan ZEYBEK"

Transkript

1 Fotovoltaik Sistem Dizaynı ve Kurulumu Ramazan ZEYBEK

2 Konu Başlıkları 1- Giriş 2- Elektriksel Bilgiler 3- Sistem Çeşitleri 4- FV Modüller 5- FV Bağlantı Şekilleri 6- Aküler 7- Şarj Kontrol Cihazı & İnvertör 8- Solar Sistem Montajı 9- Montaj 10- FV Sistemin Üreteceği Elektrik ve Aylık Getirisi

3 Kısım 1: Giriş Neden yenilenebilir enerji? Yenilenebilir Enerjiye Dönüşüm Türkiye de Elektrik Kaynakları

4 Bu resimdeki yanlış olan nedir? Yanan fosil yakıtlar çevreye ve insan sağlığına ciddi derecede zararlar verir. Karbondioksit salınımı artar ve küresel ısınmaya sebep olur. Sülfürdioksit gazı salınımı ile asit yağmurları oluşur ve canlılara ciddi zararlar verir.

5 Yenilenebilir Enerji ye Dönüşüm Güneş Jeotermal Rüzgar Hidroelektrik

6 Güneş i Elektriğe Çevirme Güneş pilleri -FV piller- güneş ışığını elektriğe dönüştürür. FV piller yarıiletken malzemelerden yapılmış yapılardır. Genellikle silisyum kullanılır. Güneş ışığı FV pile çarptığı zaman yansır yada emilir. Sadece emilen ışık enerji üretmek için kullanılır.

7 Bugün ün Güneş Tablosu İspanya güneş enerjisinde lider konumda Almanya 2. sırada

8 Türkiye Kurulu Gücünün Yakıt Cinslerine Göre Dağılımı

9 Türkiye nin Güneş Tablosu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi nin yapmış olduğu Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası çalışması sonucunda Türkiye de 56,000 MW termik santral kapasitesine eşdeğer güneş enerji kapasitesi bulunduğu ve bu potansiyelden yararlanılması durumunda yıllık ortalama 380 Milyon MWh elektrik enerjisi üretim imkânının olduğu belirlenmiştir. Türkiye deki toplam güneş enerjisi (FV) yaklaşık olarak 55 MW mertebesindedir.

10 Kısım 2: Elektriksel Bilgiler

11 Neler Göreceğiz? AC ve DC elektrik, önemli farklılıkları nelerdir Volt, Amper, Amper-saat, watt, watt-saat ve kilowatt-saat arasındaki bağıntılar Elektrik ölçümü hakkında bilgiler

12 Elektrik Terminolojisi Elektrik = Elektron akışı Potansiyel fark elektron akışına neden olur. Suyun akışı anlamak için en güzel örnektir.

13 Elektrik Terminolojisi Voltaj (V) Elektrik yüklerinin potansiyel farkıdır. Elektriksel basınç gibi düşünülebilir. Amper-Akım (I yada A) Elektron akış miktarıdır. Birim kesitten geçen elektron miktarıdır. 1 Amp = 1 coulomb/saniye = 6.3 x electron/saniye

14 Elektrik Terminolojisi Direnç (R yada Ω) Elektrik akımına karşı koyma Şunlara bağlıdır; Malzeme Kesit kalınlığı Uzunluk Sıcaklık

15 Elektrik Terminolojisi Watt (W) güç ölçüm birimidir. Birim elektrik enerjisidir. Amper x Volt = Watt 1 Kilowatt (kw) = 1000 Watt

16 Elektrik Terminolojisi Watt-hour (Wh) enerji birimidir. Saatlik üretilen yada tüketilen elektrik enerjisi miktarıdır. Watts x hour = Watt-hours 1 Kilowatt-hour (kwh) = 1000 Wh

17 Elektrik Terminolojisi Amper-saat (hour) (Ah) Elektron akış miktarı Akü kapasite hesaplamalarında kullanılır Amper x hours Amper-hours x Volt = Watt-hours 200 Ah Akü, 1A i 200 saat üretir. 200 Ah Akü,10 A i 20 saat üretir. 100 Ah Akü x 12 V = 1200 Wh

18 Güç ve Enerji Hesaplamaları Ortalama günlük tüketilen enerji hesabı için; - Çalışan cihazların gücü ve çalışma süreleri belirlenir. Örnek: - TV: 100 W/h X 6 saat = 600W - Aydınlatma: 50W/h X 8 saat = 400W - PC: 120 W/h X 4 saat = 480 W Toplam 1480 W Tüketim Günlük güç hesabı için toplam tüketim değeri 1,5 ile çarpılır. (Dönüşüm kayıpları, kirlenme vs. kayıplar için) 1480 W X 1,5 = 2220 W Günlük Güç gereklidir. Kış aylarında güneşlenme 5 saat kabul edilirse 2220 W / 5 saat = 445 W Panel gücü yeterlidir.

19 Güç ve Enerji Hesaplamaları Akü sayısının hesaplanması için; 2220 W günlük güç tüketimi olan örnekte güneşsiz 2 gün idare edebilmesi için 2220W X 2 =4440 W güç gereklidir. Akü verimliliği %80 civarında olduğu için depolanan enerjinin 5550 W olması gerekir. 12V 100 Ah akü 1200 Wh enerji depolar W enerji için 5 adet 12V 100Ah akü yeterlidir.

20 Elektrik akımı çeşitleri DC = Doğru Akım FV paneller Doğru Akım üretir. Akü ve piller Doğru Akım depolar. AC = Alternatif Akım Şebekelerde ve evlerde kullanılır.

21 Ölçüm ve Test Pensampermetre Dijital Mutlimetre

22 Kısım 3: Sistem Çeşitleri

23 FV Sistem Bileşenleri FV sistem bileşenlerini öğrenme Farklı sistem türlerini tanımlama Güneş Şarj Kontrol / İnvertör Ev İçi Kullanım FV Panel Dağıtım Panosu / Çift Yönlü Sayaç Akü Dağıtım Hattı

24 Fotovoltaik (FV) Terminolojisi Hücre < Modül < Panel < Dizi Akü DC enerji depolar Şarj Kontrol Cihazı Akü voltajını sezerek FV panellerden gelen DC akımla aküyü düzenli şarj eder. İnvertör Doğru Akımı (DC ) Alternatif Akıma (AC) dönüştürür. Yükler Enerjiyi tüketen herşey.

25 Off-Grid (Şebeke Bağlantısız)

26 Off-Grid Sistem Özellikleri Akü sayesinde kesintisiz enerji. Şebeke bağlantısı gerektirmez.

27 On-Grid (Şebeke Bağlantılı)

28 On-Grid Sistem Özellikleri Şebeke bağlantısı gerektirir. Akü gerekmez. Fazla elektrik çift yönlü sayaç ile şebekeye verilir. Şebekede elektrik kesildiğinde sistemde de elektrik kesilir.

29 Kısım 4: FV Modüller

30 Neler Göreceğiz? FV hücreler güneş ışığını nasıl elektriğe çevirir? En temel 3 FV modül çeşidi nelerdir? Sıcaklığın FV modüllere etkileri nelerdir?

31 Solar Hücreler Genellikle yarı-iletken malzeme olarak silikon kullanılır. Güneş ışığı katmanlar arasında gerilim farkı oluşturur. Hücre başına yaklaşık 0.5 V gerilim oluşur. Hücreler seri veya paralel bağlanarak gerilim ve akım arttırılır.

32 FV Hücrenin Yapısı

33 3 Farklı Hücre Teknolojisi Single-Kristal yada Mono-Kristal Silikon Polikristal yada Multi-Kristal Silikon İnce Film Amorf Silikon yada Cadmium Telluride

34 Monokristal Silikon Modül Verimi yüksek (13% - 16%) Üretimi pahalı. Yuvarlak köşeli olduğu için üretimi sırasında atık fazla.

35 Polikristal Silikon Modül Üretim maliyeti düşük Verimi 13% - 15%. Atık malzeme azdır.

36 Amorf İnce Film Üretim maliyeti düşüktür. Verimlilik = 6 10 % Esnektir.

37 Doğru Modülün Seçilmesi Kriterler Boyut Voltaj Erişilebilirlik Garanti Montaj Türü Maliyet

38 Akım-Gerilim (I-V) Eğrisi Maksimum Güç Noktası (MPP)

39 Sıcaklığın Etkileri FV hücre sıcaklığındaki 25 o C artış, V mp geriliminde yaklaşık derece başına 0.5% düşüşe neden olur.

40 Gölgelenmenin Etkileri Güneşlenme azaldığında modül akımı da azalır ancak gerilim yaklaşık aynı kalır.

41 Kısım 5: FV Bağlantı Şekilleri

42 Neler Göreceğiz? Paralel ve seri bağlantının özellikleri nelerdir? Modül ve akülerin bağlantı şekilleri nelerdir?

43 Seri Bağlantılar Modüller seri bağlandığında; Voltaj Toplanır. Akım Değişmez. Modüller birleşerek seri dizileri oluşturur.

44 Paralel Bağlantılar Modüller paralel bağlandığında; Voltaj sabit kalır. Akımlar toplanır.

45 Kısa Sınav 4 tane 12V / 3A panel seri bağlandığında gerilim ve akım ne olur? Paralel bağlandığında durum ne olur? Bu 4 paneli kullanarak 24 V / 6 A elde edebilir miyiz? Nasıl?

46 Farklı Türdeki Modüllerin Seri Bağlanması Voltaj değerleri toplanır. En düşük akım değeri alınır. A Modülü 30V / 6A B Modülü 15V / 3A Seri bağlantıda voltaj ve akım değerleri ne olur?

47 Farklı Modüllerin Paralel Bağlanması Amper değerleri toplanır. En düşük voltaj değeri alınır. A Modülü 30V / 6A B Modülü 15V / 3A Paralel bağlantıda voltaj ve akım değerleri ne olur?

48 Kablo Tipleri İletken Malzeme = Bakır (en yaygın) İzolasyon malzemesi = Termoplastik Dış ortamda kalan kablolar güneş ışığına dayanıklı olmalıdır.

49 Kablo Ölçüsü Kablo ölçüsü akım ve gerilim düşmesine bağlı olarak 2 kritere bağlıdır: Akım değeri Voltaj düşüşü Akım: Kablonun taşıyabileceği akım değeri Çapı büyük kablo daha çok akım taşır. Gerilim düşmesi: Kablo direnci ve uzunluğa bağlı olarak gerilim düşmesi meydana gelir. Kablo uzunluğu arttıkça gerilim düşmesi artar.

50 Güvenlik Ekipmanları Şalterler Bakım ve servis için elektriği kesmeye yarar. Aşırı akım koruması Elektrik devresini aşırı akımdan korumaya yarar. Sigortalar Devre kesiciler

51 Topraklama Neden topraklama gerekli: Yıldırım Yüksek gerilim hattıyla istek dışı temas Yüksek gerilimi toprağa iletir. 2 çeşit topraklama mevcuttur: Cihaz topraklama : Her türlü FV cihazın dış muhafazasını iletken vasıtasıyla toprağa bağlamak. Sistem topraklama : Mevcut topraklama hattına sistemin topraklanması. Sistemin DC tarafı Negatif toprağa bağlanır. Sistemin AC tarafı Nötr toprağa bağlanır.

52 Kısım 6: Aküler

53 Seri ve Paralel Akü Bağlantıları Seri bağlantı Voltaj artar. Paralel bağlantı Akım/saat kapasitesi artar.

54 Akü Terimleri Terimler: Akü Elektrik enerjisi depolayan ünitelerdir. Kapasite Akünün depolayabileceği elektrik enerjisidir. Verim Enerji Alınan / Enerji Verilen (genelde 80-85%)

55 Akünün Görevleri Gece için enerji depolar Bulutlu günler için enerji depolar. Taşınabilir enerjidir.

56 Akü Kapasitesi Kapasite: Amper x Saat(Ah) 100 Amp-Saat = Yüksek deşarj hızı kapasiteyi azaltır. Yüksek sıcaklık kapasiteyi azaltır. 100 amper 1 Saat 1 amper 100 Saat 20 amper 5 Saat

57 Kısım 7: Şarj Kontrol Cihazı & İnvertör

58 Neler Göreceğiz? Şarj kontrol cihazı özellikleri İnvertör özellikleri İnvertör seçimi

59 Şarj Kontrol Cihazı - Özellikleri Görevi: Bataryayı aşırı şarjdan korur ve düzenli olarak şarj eder. Özellikleri: Panellerin Maksimum Güç Noktasını takip ederek daha verimli şarj eder. (MPPT)

60 Şarj Kontrol Cihazı - Özellikleri Şarj kontrol cihazı seçerken: DC giriş ve çıkış voltajlarına, Giriş ve çıkış akımlarına, Ve diğer özelliklerine (çalışacağı ortam, nem ve sıcaklık) dikkat etmek gerekir.

61 İnvertör - Özellikleri Görevi: Akülerde depolanan yada panellerden gelen DC elektrik akımını AC elektrik akımına dönüştürür.

62 İnvertör Seçimi Ne tür sistem dizayn ediyorsunuz? Ada sistemi - Off-Grid Şebeke Bağlantısız On Grid - Şebeke Bağlantılı Dikkat edilecek hususlar: AC Çıkış gücü (watt) Giriş Voltajı (FV modüllere bağlıdır) Çıkış Voltajı (monofaz 240V yada trifaz 380 V) Giriş Akımı (FV modüllere bağlıdır) Verim Muhafaza koruması (IP 65,67 etc.) Ölçüm ve izlenebilir olması

63 Kısım 8: Solar Sistem Montajı

64 Neler Göreceğiz? Azimut açısı ve yükseklik FV panellerin eğim açısı ve yönü

65 Konumlandırma ve Eğim Açısı

66 40 Derece Kuzey Enlemi için Güneşin Konumu

67 Eğim Açısı Maksimum verim için açılar şekildeki gibidir. Verilen açılar 40 Derece Kuzey Enlemi içindir

68 Montaj Yeri için Kriterler Kullanım zamanı (yaz-kış-her zaman) Yerel iklim özellikleri İnvertöre uzaklık Bakım için erişilebilirlik

69 Kısım 9: Montaj

70 Neler Göreceğiz? Yapısal Unsurları Değerlendirme Çatı Montajı Özellikleri Montajlarda Dikkat Edilecek Hususlar

71 Genel Hususlar Hava durumu Rüzgar yoğunluğu Ortalama kar yükü Ortam Özellikleri Tuzlu ve nemli ortam Hayvanlarla iç içe İnsan faktörü Hırsızlar Estetik kaygı

72 Genel Montaj Seçenekleri Sabit Çatı, zemin Karışık Güneş takip sistemli Düz zemin

73 Çatı Montajı Özellikleri Çatıyı olabildiğince az delmek Bütün deliklerin su geçirmez olduğuna dikkat etmek Modülleri yerleştirmeden çatıyı tekrar kapatmak Çatıya dengeli bir şekilde panelleri yaymak cm çatı ile paneller arasına hava boşluğu bırakmak

74 Montajlarda Dikkat Edilecek Hususlar Çatı montajı yapılırken paneller çatıdan cm yüksekte olmalıdır. Aksi halde yazın aşırı ısınmadan dolayı yangın çıkarma riski vardır.

75 Montajlarda Dikkat Edilecek Hususlar Düz zemine montaj yapılırken ön sıradaki dizinin gölgesinin arkadaki panellere düşmemesine dikkat edilmelidir.

76 Montajlarda Dikkat Edilecek Hususlar Rüzgâra dikkat edilmelidir. Düz zeminlerde zemine sabitleme sağlam yapılmalıdır.

77 Montajlarda Dikkat Edilecek Hususlar Çevrede bulunan ağaçların, direklerin ve evlerin gölgelerinin panellere düşmemesine dikkat edilmelidir.

78 Kısım 10: FV Sistemin Üreteceği Elektrik ve Aylık Getirisi

79 Neler Göreceğiz? Kurulu FV Sistemin Üreteceği Elektrik Miktarının Hesaplanması Güneşlenme Sürelerinin Tespiti Yıllık Gerçekleşen Tasarruf Miktarı

80 Kurulu FV Sistemin Üreteceği Elektrik Miktarı Örnek olarak 5000 W gücündeki sistem kirlenme, sabah ve akşam saatlerindeki ışınım zayıflaması, hatlar ve dönüşümlerde oluşan kayıplardan dolayı gücünün %50 sini kaybeder. Saatlik üretilebilecek ortalama net güç 2500 W olur.

81 Güneşlenme Süreleri Türkiye de illere göre güneşlenme sürelerine adresinden ulaşılabilmektedir.

82 Güneşlenme Süreleri Örnek olarak Konya ilini tercih edersek; Saat Yıl bazında bakıldığında günlük ortalama güneşlenme süresi 7,94 Saattir.

83 Yıllık Gerçekleşen Tasarruf Miktarı Örnekteki 5000W FV sistemin Konya ya kurulmuş olduğu varsayılarak; - Saatlik üretilecek net elektrik miktarı 2500W peak tir. - Günlük ortalama güneşlenme süresi 7,94 saattir. - Bir günde toplam 2500 W X 7,94 = Wh enerji üretilir. - Yılda 365 X = 7245,25 kw enerji elde edilir. - kw başına birim fiyat 2015 ocak ayında yaklaşık 36 kuruş olduğuna göre, ,25 kw X 0,36 TL = 2608,29 TL tutarında elektrik enerjisi üretilmiş olacaktır.

84 Teşekkürler Her türlü sorularınız için:

YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ

YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ YENİLENEBİLİR FOTOVOLTAİK ENERJİ GÜNEŞİN KRALLIĞI; Pİ ENERJİ PV PANEL ARGE VE ÜRETİM MERKEZİ Ankara-TÜRKİYE Hakkımızda Pİ ENERJİ; Yenilenebilir Enerji Teknolojileri üzerine Türk-Hollanda Teknolojik işbirliği

Detaylı

Fotovoltaik sistemler ve uygulamaları Celal Cezim,Elektronik Mühendisi (ccezim@hotmail.com) TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eğitim ve seminer etkinlikleri 2013 Konu başlıkları Güneşin oluşumu ve enerjisi

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü AKILLI ENERJİ SİSTEMİ 228396 S.Serdar SEYMEN 238315 Gökhan AÇIKGÖZ 210223 İhsan TUNÇBİLEK Cemil GÜRÜNLÜ

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ SOLAR - FOTOVOLTAİK SİSTEMLER. powerline. enerji

GÜNEŞ ENERJİSİ SOLAR - FOTOVOLTAİK SİSTEMLER. powerline. enerji GÜNEŞ ENERJİSİ SOLAR - FOTOVOLTAİK SİSTEMLER powerline enerji Başlık Sayfa İçindekiler 2 Hakkımızda 2 Hizmetlerimiz 3 Lisanssız Elektrik Üretimi 4 Lisanslı Elektrik Üretimi 5 Ürünlerimiz PV Modül 6 Ürünlerimiz

Detaylı

Giriş DÜZCE ŞARTLARINDA BİR KONUTUN ENERJİ İHTİYACININ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KARŞILANMASI İÇİN EN UYGUN SİSTEMİN BELİRLENMESİ VE KURULUMU

Giriş DÜZCE ŞARTLARINDA BİR KONUTUN ENERJİ İHTİYACININ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KARŞILANMASI İÇİN EN UYGUN SİSTEMİN BELİRLENMESİ VE KURULUMU Proje Başlığı : DÜZCE ŞARTLARINDA BİR KONUTUN ENERJİ İHTİYACININ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KARŞILANMASI İÇİN EN UYGUN SİSTEMİN BELİRLENMESİ VE KURULUMU Proje No : 2013.06.03.173 Yürütücü Araştırmacı Araştırmacı

Detaylı

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır.

Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 150 milyon km'dir. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır. 62 5.1 GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile (hidrojen gazının helyuma dönüşmesi) açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünya atmosferinin dışında güneş

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ KONTROL SİSTEMİNİN KURULUMU 522EE0368 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Güneş Pilleri ve Güneş Enerji Sistemleri. Hazırlayanlar: Osman Beyit Şirin Dervişoğulları

Güneş Pilleri ve Güneş Enerji Sistemleri. Hazırlayanlar: Osman Beyit Şirin Dervişoğulları Güneş Pilleri ve Güneş Enerji Sistemleri Hazırlayanlar: Osman Beyit Şirin Dervişoğulları 1 Bölüm 1 : Güneş Hücreleri, PV Modüller ve Bazı Temel İlkeler Güneşler elektrik elde edilen sistemlerin en temel

Detaylı

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ. Fotovoltaik Sistemler

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ. Fotovoltaik Sistemler Fotovoltaik Sistemler FOTOVOLTAİK SİSTEMLER Türkiye ve Güneş Enerjisi Yıllık Güneş Işıma Değerleri (kwh/m 2 ) Yenilenebilir Enerji - Yeşil Enerji Nedir? Sürekli devam eden doğal süreçler, var olan enerji

Detaylı

Güneş enerjisi. Güneş Işınları

Güneş enerjisi. Güneş Işınları Güneş enerjisi güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında

Detaylı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Makine Mühendisliği Bölümü BİTİRME PROJESİ I GÜNEŞ PİLİ UYGULAMALARI VE GÜNEŞ PİLİNDEN

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Makine Mühendisliği Bölümü BİTİRME PROJESİ I GÜNEŞ PİLİ UYGULAMALARI VE GÜNEŞ PİLİNDEN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine Mühendisliği Bölümü BİTİRME PROJESİ I GÜNEŞ PİLİ UYGULAMALARI VE GÜNEŞ PİLİNDEN FAYDALANILARAK BİR KOMPLEKSİN ELEKTRİK İHTİYACININ HESAPLANMASI Hazırlayan

Detaylı

İ Ç İ NDEK İ LER 1-G İ R İŞ 1

İ Ç İ NDEK İ LER 1-G İ R İŞ 1 İÇİNDEKİLER 1-GİRİŞ 1 1.1- Güneş Enerjisi Uygulamalarının Tarihsel Gelişimi 1.2- Güneş Pili Sisteminin Yapısı ve Sistemin Gelişimi 2- GÜNEŞ PİLİ SİSTEMLERİNİN SINIFLANDIRILMASI 2.1- Şebeke Bağlantılı Güneş

Detaylı

Güneş Enerjili Elektrik Güç Sistemlerinin Tarımsal Alanlardaki Uygulamaları Üzerine Bir Fizibilite Çalışması: Tavuk Çiftliği Uygulaması

Güneş Enerjili Elektrik Güç Sistemlerinin Tarımsal Alanlardaki Uygulamaları Üzerine Bir Fizibilite Çalışması: Tavuk Çiftliği Uygulaması Güneş Enerjili Elektrik Güç Sistemlerinin Tarımsal Alanlardaki Uygulamaları Üzerine Bir Fizibilite Çalışması: Tavuk Çiftliği Uygulaması Nuri ÇAĞLAYAN, Can ERTEKİN Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi,

Detaylı

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir:

Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermekle birlikte iki ana gruba ayrılabilir: Güneş enerjisi santrali Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda

Detaylı

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 GÜNEŞ ENERJİSİNDEN LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİ MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI ADANA 07.01.2013 FOTOVOLTAİK ENERJİ SANTRALİ KURULUMU PROJESİ Avrupa nın Güneş Enerjisi Potansiyeli Avrupa Kurulu Gücü: 50.300 MW

Detaylı

Conergy şebekeden bağımsız sistemler. Her yerde güvenilir enerji.

Conergy şebekeden bağımsız sistemler. Her yerde güvenilir enerji. Conergy şebekeden bağımsız sistemler Her yerde güvenilir enerji. 1 Conergy şebekeden bağımsız çözümler Conergy Off-grid (Şebekeden Bağımsız) çözümleri Her yerde güvenilir enerji. Elektrik şebekesi olmayan

Detaylı

2. YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMİ 2.1 Tepebaşı Belediyesi Yağmur Suyu Toplama Sistemi 2.1.1 Sisteme Ait Teknik Bilgiler 2.1.

2. YAĞMUR SUYU GERİ KAZANIM SİSTEMİ 2.1 Tepebaşı Belediyesi Yağmur Suyu Toplama Sistemi 2.1.1 Sisteme Ait Teknik Bilgiler 2.1. İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI 1.1 Güneş Enerjisi 1.2 Türkiye de ve Dünya da Güneş Enerjisi 1.3 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi nde Fotovoltaik Güneş Panelleri ile Elektrik Enerjisi

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DA GÜÇ KAYNAKLARI VE MOTORLARI 522EE0135 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ ELEKTRİK TESİSLERİ ANABİLİM DALI ELAZIĞ 2013 I GĠRĠġ 4. sınıfın bahar yarıyılında

Detaylı

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 2014 ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 30 kwp e (30 kwp dahil) KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI ZAFER KALKINMA AJANSI 2013 DFD PROGRAMI Afyonkarahisar daki İşletmeler Gücünü Güneş Enerjisinden Alıyor Projesi 100 kwp, 50 kwp, 25 kwp, Güçlerde Güneş Enerjisinden

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER VE ÖRNEK UYGULAMALAR İlhan UMUT Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix

İÇİNDEKİLER. İÇİNDEKİLER... ii TABLO LİSTESİ... v ŞEKİL LİSTESİ... vii YÖNETİCİ ÖZETİ... ix Bu fizibilite çalışması, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde Karar Destek Eğitim hizmetleri Danışmanlık Mühendislik Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır. i İÇİNDEKİLER

Detaylı

ÇATI MALZEMESĐ OLARAK GÜNEŞ ENERJĐSĐ SĐSTEMLERĐ

ÇATI MALZEMESĐ OLARAK GÜNEŞ ENERJĐSĐ SĐSTEMLERĐ ÇATI MALZEMESĐ OLARAK GÜNEŞ ENERJĐSĐ SĐSTEMLERĐ Prof. Dr. Đ. Engin Türe 1 Konu Başlık No: 4 Sürdürülebilir Çatı ve Cephe Sistemleri ÖZET Güneş enerjisinden elektrik üretimi için tasarlanan fotovoltaik

Detaylı

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ

LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ 2015 LÜY KAPSAMINDA 50 kwe KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 0 İçindekiler 1. Amaç, Kapsam, Dayanak, Standartlar ve Tanımlalamar 5 1.1 Amaç

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FOTOVOLTAİK SİSTEMLERİN BOYUTLANDIRILMASI İÇİN PVS 2 PAKET PROGRAMININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FOTOVOLTAİK SİSTEMLERİN BOYUTLANDIRILMASI İÇİN PVS 2 PAKET PROGRAMININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FOTOVOLTAİK SİSTEMLERİN BOYUTLANDIRILMASI İÇİN PVS 2 PAKET PROGRAMININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Emrah KIYANÇİÇEK YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi

Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi Milas Ticaret ve Sanayi Odası, 2015 Bu rapor, T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı nın desteklediği Milas'ta Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fizibilitesi

Detaylı

Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz...

Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz... Mavi bir gokyuzu için teknoloji uretiyoruz... MAVİSİS TEKNOLOJİ Mavisis Teknoloji A.Ş. yenilenebilir enerji güç elektroniği alanında lider bir teknoloji firmasıdır. Mavisis Teknoloji adı, mavi bir gökyüzü

Detaylı