Üst Düzey Yöneticiler için Kyoto Protokolü ne Yönelik Bilgilenme ve Tartışma Dizisi 2. Toplantısı. 23 Kasım 2007 Ankara.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Üst Düzey Yöneticiler için Kyoto Protokolü ne Yönelik Bilgilenme ve Tartışma Dizisi 2. Toplantısı. 23 Kasım 2007 Ankara."

Transkript

1 Üst Düzey Yöneticiler için Kyoto Protokolü ne Yönelik Bilgilenme ve Tartışma Dizisi 2. Toplantısı 23 Kasım 2007 Ankara Tartışma Konuları BMİDÇS ve Kyoto Protokolü kapsamında Türkiye nin konumu Türkiye nin desteklediği AB Görüşleri Türkiye nin iklim değişikliği ile savaşım çabaları AB Uyum Yeşil Belge ve Türkiye İklim değişikliği alanında AB-Türkiye işbirliği için olası seçenekler

2 BMİDÇS/KP ve TÜRKİYE BMİDÇS Listesi İlgili KP Maddeleri Kyoto Protokolü Listesi Kritik KP Ülkeleri Kritik KP- Dışı Ülkeler EK-I Madde 3.9 EK-B ABD Avustralya EK-B Dışı Beyaz Rusya (10/CMP.2 numaralı karar yürürlüğe girene kadar ) Türkiye Kıbrıs (GKRY) (Mayıs 2004 itibarı ile AB Üyesi) Malta (Mayıs 2004 itibarı ile AB Üyesi) EK-I Dışı Madde 9 EK-B Dışı G. Kore (1996 dan bu yana OECD üyesi) Meksika (1994 ten bu yana OECD üyesi) Kazakistan (Protokol kapsamında Ek-I ülkesi olarak değerlendirilmek istiyor.) Arjantin (COP4 te gönüllü yükümlülük almak istediğini beyan etti.) Türkiye Sözleşme nin Ek-I Listesinde yer alıp, Protokol ün Ek-B Listesinde yer alamayan tek ülkedir. (Türkiye için Kyoto Protokolü nün 1. yükümlülük döneminde ( ) salım azaltma ya da sınırlama hedefi (QELRO) belirlenmemiştir. )

3

4 18 Nisan 2007 tarihinde Sn. Jose Romero ve Prof. Montini ile gerçekleştirilen ilk toplantıdan çıkan temel mesajlar Katılım için Senaryolar Türkiye nin Kyoto Protokolü ne katılması, otomatik olarak Ek-B listesine katılması ve yılları arasında yasal olarak bağlayıcılığı olan bir sera gazı salım azaltım hedefi alması anlamına gelmez. Katılımın ardından, Türkiye resmen 2012 sonrası müzakerelerine katılabilir. Türkiye, G.Kore ve Meksika nın da yer aldığı ileri gelişmekte olan ülkeler arasında lider olmaya çalışabilir.

5 18 Nisan 2007 tarihinde Sn. Jose Romero ve Prof. Montini ile gerçekleştirilen ilk toplantıdan çıkan temel mesajlar Katılım için Senaryolar 1. Yükümlülük Dönemi 2. Yükümlülük Dönemi Taraf değil Ek-B Dışı Hedef yok Taraf Ek-B Dışı Hedef yok Taraf Ek-B Hedef yok Taraf Ek-B Hedef var Taraf değil Ek-B Dışı Hedef yok Taraf Ek-B Hedef var Taraf Ek-B Hedef yok Taraf Ek «C» Diğer tipte hedefler

6 BM Toplantılarında Türk Hükümetinin Görüşleri 1 Ağustos Gayrı Resmi Tematik Oturum (Sn. Nursel Berberoğlu Dışişleri Bakanlığı ESGY Çevre Daire Başkanı); Türk hükümetinin ilgili kuruluşlarının Türkiye nin Kyoto Protokolü ne katılımını değerlendirmekte. Türkiye iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkilenmekte. Türkiye 2012 sonrasında CDM projelerine evsahipliği yapmak istiyor. Türkiye, uygun destek düzenekleri sağlanması koşuluyla, hızlı gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği ile savaşım sürecine etkin katılımlarının sağlanarak uluslararası çabaların genişletilmesini destekliyor 24 Eylül Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan adil ve esnek bir çerçeve oluşturulmasını gelişmiş ülkelerin tarihsel sorumlulukları dikkate alınarak daha yüksek salım azaltım hedefleri üstlenmeleri gerekiyor Türkiye Kyoto Protokolü ne katılımını en üst düzeyde değerlendirilmekte olduğunu uygun koşullar tanınması halinde, Türkiye nin Kyoto Protokolü ne katılmayı çok ciddi düşünebilir. Bu gelişmeler ışığında, Türkiye deki tartışmalar; Kyoto Protokolü ne katılıp katılmamak ekseninde değil; Kyoto Protokolü ne ne zaman ve nasıl katılabiliriz ekseninde ilerlemektedir.

7 TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜ NE KATILIM SEÇENEKLERİ VE OLASI SONUÇLARI BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜZEYİNDE 2012 ÖNCESİNDE 2012 SONRASINDA Siyasi olarak ABD ve Avustralya nın yanından ayrılarak uluslararası alanda Kyoto Dostu ülkeler arasında yer alır BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği Adaylığı için çok önemli bir avantaj elde eder sonrası için kendisine en uygun yükümlülüklerin belirlenmesinde söz sahibi olabilir. EK-B Dışı konumunu garantileyebilir 2012 sonrasında karbon projeleri için evsahibi ülke konumunu müzakere edebilir OECD ve BMİDÇS bünyesinde İleri GelişmekteOlanÜlkeler grubununkurulmasına öncülük eder, bu alanda lider olur Bu alanda ABD ile ilişkilerde ciddi olumsuz süreçler başlayabilir. ABD bu alanda Türkiye nin önünü kesmeye çalışabilir. Ek-B de yer alması için baskılar artabilir. (Ama Türkiye direnebilir) ABD ile stratejik ortakl ğ n devam ettirebilir. (avantaj ya da dezavantaj olup olmamas göreceli bir değerlendirmedir.) 2012 sonras Kyoto Protokolü d ş nda oluşturulacak yeni bir uluslararas anlaşmaya daha uygun koşullarda kat labilir. (Henüz resmen böyle bir çal şman n bulunmad ğ na dikkat edilmelidir.) İklim değişikliği alanında ABD ve Avustralya nın yanından kalarak uluslararası alanda Kyoto Düşmanı ülkeler arasında yer alarak hak etmediği birtepkialır BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği Adaylığı için çok kötü bir imajı olur. Direnmesine rağmen, 2012 sonrasında Ek-B Listesine dahil edilebilir (bu, Türkiye nin Kyoto Protokolü ndeki kırmızı çizgisi olark algılanmalıdır) 2012 sonrasında karbon projeleri için evsahibi ülke konumunu hiçbir zaman yakalayamayabilir

8 TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜ NE KATILIM SEÇENEKLERİ VE OLASI SONUÇLARI AVRUPA BİRLİĞİ DÜZEYİNDE 2012 ÖNCESİNDE 2012 SONRASINDA Bu alanda ABD ye karşılık AB nin yanında olduğu mesajını verir Başta çevre ve enerji olmak üzere pek çok başlıkta müzakerelerin açılıp kapatılmasında önemli engellerden birisi aşılmış olur sonrasındaki esnek/gönüllü yükümlülükleri için AB nin desteğini alabilir. Kyoto Protokolü nün uygulanması ve karbon ticaretinin altyapısının kurulmasında teknik ve kurumsal kapasite geliştirmek için hibe desteği alabilir. AB bünyesindeki firmaların uluslararası karbon yatırımları bütçesinden daha yüksek pay alabilir. Üyelik müzakerelerine bağlı olarak, AB nin 2012 sonrası politika ve hedeflerinin belirlenmesinde ve uygulanmasında etkin rol oynayabilir AB nin Çin, Brezilya, Hindistan, G.Kore, Meksika gibi diğer gelişmekte olan ülkelerle diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesine destek olabilir. AB Üyeliği kapsamına Kyoto Protokolü kapsamındaki mevzuatı dahil edilebilir. (Ancak Türkiye bunu 2020 sonrası üyelik perspektifinde uygun müzakereler yürütebilir.) AB Türkiye nin mutlak salım azaltım hedefi almasını isteyebilir. (Ancak üyelik öncesinde ve Ek-B dışı olması nedeniyle Türkiye buna karşı çıkabilir.) AB, mevzuatın hızlı bir şekilde uyumlaştırılması konusunda ısrarcı olabilir. AB, Türkiye deki yatırımlarda daha fazla kar elde etmeyi isteyebilir. Bu alanda AB den farklı bir politikası olduğu ortaya çıkar. Başta çevre ve enerji olmak üzere pek çok başlıkta müzakerelerin açılması engellenebilir. Olası üyelik tarihi olan 2020 sonrasında daha sert önlemler almaya zorlanabilir Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği karbon ticareti konularında AB den alabileceği hibeve krediler kısıtlanabilir.

9 Türkiye nin desteklediği AB Görüşleri Gelişmekte olan Ülkelerde Ormansızlaşmanın engellenerek sera gazı salımlarının azaltılması(fccc/sbsta/2007/misc.14, FCCC/SBSTA/2007/MISC.2) Yeni Delhi Çalışma Programı nın (Sözleşme 6.Madde-Eğitim, Öğretim,Kamuoyu Bilinçlendirilmesi) uygulanması (FCCC/SBI/2007/MISC.3 FCCC/SBI/2006/MISC.15-clearing house, FCCC/SBI/2007/MISC.10-new program, FCCC/SBI/2007/MISC.12-CCinet belgelerine destek yok) Taraflar ile bölgesel ve uluslararası iklim araştırma programları arasında diyaloğun geliştirilmesine yönelik öneriler (FCCC/SBSTA/2007/MISC.7) Sera Gazı salımları veri arayüzünün, kapsam ve çerçevesi de dahil olmak üzere geliştirilmesi (FCCC/SBSTA/2007/MISC.9) Ek-I Dışı Ülkelerin Ulusal Bildirimleri Danışmanlar Kurulu İş Tanımı (FCCC/SBI/2007/MISC.7**) Karbon yakalama ve biriktirmenin (CCS) Temiz Kalkınma Düzeneği kapsamına alınması (FCCC/SBSTA/2007/MISC.18/Add.1) Gelişmekte olan ülkelerin kapasite gelişimine katkı (FCCC/SBI/2007/MISC.8) Geçiş Ekonomisi ülkelerinin kapasite gelişimine katkı (FCCC/SBI/2007/MISC.9) Savaşım Çalıştaylarındaki tartışmalar (FCCC/SBSTA/2007/MISC.20) (ancak Politika, önlemler ve Teknolojilerin Savaşımdaki Potansiyeline yönelik bilgi ve veri belgesine destek yok (FCCC/KP/AWG/2007/MISC.4) Nairobi Çalışma Programı (Uyum) Uzmanların rolü (FCCC/SBSTA/2007/MISC.25) ve sosyo-ekonomik bilgiler FCCC/SBSTA/2007/MISC.21 (ancak ekonomik çeşitlendirme FCCC/SBSTA/2007/MISC.15, etki değerlendirme araçları FCCC/SBSTA/2007/MISC.12 belgelerine destek yok) Gönüllü Yükümlülükler Alınmasının İşleyişinin Tanımlanmasına Yönelik Rusya Önerisi (FCCC/KP/CMP/2007/MISC.2) (ancak 9. Maddenin Kapsamında Protokol ün gözden geçirilmesi FCCC/KP/CMP/2007/MISC.1 ve FCCC/KP/CMP/2006/MISC.3 belgelerine destek yok)

10 AB TARAMA RAPORU 27. BAŞLIK ÇEVRE Kyoto Protokolü ne bağlı zorunluluklar, iklim değişikliğine yönelik müktesebatın ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye nin yapması gereken işlemler; - Kyoto Protokolü ne katılmak (onaylamak), -sera gazı salımları envanterinin yıllık olarak hazırlanmasına ve zamanında sunulmasına yönelik olarak somut bir ulusal sistem geliştirmek, - 1. yükümlülük döneminde bir hedef belirlemek, ve sonrası hedeflerine yönelik hazırlıklara başlamak Türkiye nin, aynı zamanda (Kyoto Protokolü) 3.9 numaralı madde kapsamındaki müzakerelere gözlemci olarak katılmalı, Kyoto Protokolü ne katılmasının ardından da aktif bir katılımcı olarak bu müzakerelerde aktif olarak yer alması gerekmektedir. Türkiye nin, Salım Ticareti Direktifi ne uygun olarak, bir salım ticareti sistemini oluşturmak konusunda hazırlıklara başlaması gerekmektedir.

11 2004 Sera Gazı Salımları ve Uzaklaştırmaları Envanteri 300,0 Toplam Sera Gazı Salımları: Milyon ton eşdeğer CO2 27,5 15,2 2004: 297 Milyon ton eş-co2 250,0 26,4 1990: 170 Milyon ton eş-co2 200,0 6,4 Göstergeler Türkiye Dünmya Sıralaması 150,0 100,0 18,5 13,1 227,4 Nüfus Toplam Salımlar 72 milyon Milyon ton eş-co2 İlk 25 ülke arasında 50,0 132,1 GSYİH Kişi bası salımlar $4,187/kişi 4.13 ton/kişi İlk 75 ülke arasında Enerji Sanayi Tarım Atık

12 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile SAVAŞIM Ek-I Ülkeleri ve Türkiye (artış oranında 1.) Ek-I Dışı Ülkeler ve Türkiye (artış oranında 7.) Changes in GHG emissions without LULUCF (%) Turkey 72.6 Spain Portugal Canada Greece Australia Çin Hindistan G.Kore İran Ireland 23.1 Endonezya New Zealand 21.3 S. Arabistan Liechtenstein United States Austria Finland Italy Brezilya TÜRKİYE Meksika G.Afrika Norway 10.3 Pakistan Japan 6.5 Netherlands 2.4 Belgium 1.4 Switzerland 0.4 Luxembourg Sera gazı salımlarındaki artış, Türkiye nin diğer Ek-I ülkelerinden farklı olduğunun en büyük göstergelerinden birisidir.

13 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile SAVAŞIM Ek-I Ülkeleri ve Türkiye (toplam artışta 4.) Ek-I Dışı Ülkeler ve Türkiye (toplam artışta 8.) Sera gazı salımlarındaki artış, Türkiye nin diğer Ek-I ülkelerinden farklı olduğunun en büyük göstergelerinden birisidir.

14 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile SAVAŞIM GSYİH (milyar USD) ,2 229,3 64% Nüfus (milyon kişi) 56,2 71,8 28% Toplam Enerji Tüketimi (MilyonTEP) 53,0 87,8 66% Toplam Elektrik Üretimi (milyar kwh) 57,5 150,7 162% Toplam Sera Gazları (milyon ton eşdeğer 170,1 296,6 CO2) 74% Kişi Başı Milli Gelir (USD/kişi) % Ekonominin Enerji Yoğunluğu (TEP/1000 0,378 0,383 USD) 1% Kişi Başı Elektrik Üretimi (kwh/kişi) % Kişi Başı Karbon Salımı (ton-eş CO2/kişi) 3,03 4,13 Ekonominin Karbon Yoğunluğu ( ton eş-co2/1000 USD) Elektrik Şebekesinin Karbon Yoğunluğu (kg eş-co2/kwh) Elektrik Çevriminin Karbon Yoğunluğu (ton eş-co2/tep) Elektrik Dışı Enerji Tüketiminin Karbon Yoğunluğu (ton eş-co2/tep) Enerji Temininin Karbon Yoğunluğu (ton eş-co2/tep) 1,21 1,29 0,53 0,47 5,30 5,94 2,96 2,98 3,21 3,38 37% 7% -11% 12% 1% 5% Sera Gazlarındaki artış (%74), GSYİH artışından fazl (%64) Kişi başı salımlardaki artış, (%37), nüfus artışından fazla(%28) Sera gazlarındaki artış, (%74), enerji teminindeki artıltan fazla (%66) Karbon yoğunluğundaki artış (%7) enerji yoğunluğundaki artıştan fazla (%1) Elektrik üretiminin karbon yoğunluğu ise %11 azaldı. (doğal gaz kullanımı ve hidroelektrik enerji sayesinde)

15 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile SAVAŞIM 2012 sonrası için olası yükümlülük seçenekleri: mutlak azaltım değil, yoğunluk azaltım hedefleri! - enerji yoğunluğunun azaltılması, - ekonominin karbon yoğunluğunun azaltılması, - elektrik üretiminin karbon yoğunluğunun azaltılması vs. 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% -10% YEK Oranı Toplam Sera Gazları (milyon ton eşdeğer CO2) Kişi Başı Milli Gelir (USD/kişi) Kişi Başı Enerji Tüketimi (TEP/kişi) % 20% 18% 15% 13% 10% 8% Ekonominin Enerji Yoğunluğu (TEP/1000 USD) Ekonominin Karbon Yoğunluğu ( ton eş-co2/1000 USD) Elektrik Şebekesinin Karbon Yoğunluğu (kg eş-co2/kwh) Enerji Temininin Karbon Yoğunluğu (ton eş-co2/tep) -30% -40% -50% -60% 5% 3% 0% % -5% -8% -10% -13% -15%

16 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ile SAVAŞIM Gönüllü Karbon Ticareti Türkiye Kyoto Protokolü ne katılsa da katılmasa da, 2012 ye kadar geçerli tek seçenek. Ancak bu süreç, 2012 sonrasında Kyoto Protokolü Esneklik Düzenekleri nin altyapısının geliştirilmesinde önemli rol oynayabilir. Proje Adı Proje Türü Kurulu Güç (MW) Üretim Kapasitesi (MWh) Öngörülen SG Tasarrufu (ton eş-co2/yıl) Gold Standard Yıl Danışman BARES Rüzgar Hayır 2006 Futurecamp Sebenoba Rüzgar Hayır 2006 Futurecamp Karakurt Rüzgar Hayır 2006 Futurecamp MARE Rüzgar 39, Evet 2007 OneCarbon Anemon Rüzgar 30, Evet 2007 OneCarbon Şamlı Rüzgar Evet 2007 Futurecamp Sayalar Rüzgar 30, Evet 2007 OneCarbon Yuntdağ Rüzgar 42, Evet 2007 Futurecamp Tuzla Jeotermal 7, Evet 2007 Futurecamp TOPLAM

17 AB UYUM YELŞİL BELGE ( COM(2007)354) ve TÜRKİYE IPCC Raporları ve Yeşil Belge deki Avrupa tanımı farklı. Rusya Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan Kıbrıs (GKRY) ve Malta Türkiye IPCC Ülkenin büyük bir çoğunluğu Asya da olmasına rağmen, ülkenin adı IPCC bölgesel sınıflandırmasında Avrupa bölgesinde yer almaktadır. IPCC bölgesel sınıflandırmasında Avrupa bölgesinde yer almaktadır. IPCC bölgesel sınıflandırmasında Küçük Ada Devletleri bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Asya da yer almakta ve ülkenin adı IPCC bölgesel sınıflandırmasında Orta Doğu ve Kurak Asya bölgesinde yer almaktadır. AB Yeşil Belge Haritalarda yer almıyor, komşuluk politikası kapsamında ele alınıyor. Raporda yer almamaktadır. Raporda yer almaktadır. Trakya Bölgesi Balkanlar kapsamında raporda yer almaktadır.

18 AB UYUM YEŞİL BELGE ( COM(2007)354) ve TÜRKİYE İklimsel koşullar ve bölgese gelecekte yaşanacak iklim değişikliklerine uyum dikkate alınarak, Avrupa bölgesinin Avrupa ve Akdeniz olarak yeniden tanımlanması AB ve Türkiye arasında daha geniş bir işbirliğinin önünü açabilecektir. Sayfa No Akdeniz Vurgusu 5 Raporda, sıcaklık artışı ve yağış azalması nedeniyle 1. öncelikli bölge olarak sunuluyor. 23 Komşuluk politikası kapsamında Rusya, Akdeniz ve Karadeniz le daha yakın ilişki kurulması öneriliyor. Aday ülkelerin IPA fonlarını kullanabileceği belirtiliyor. 24 AKdeniz ve Karadeniz de iklimin ve iklim değişikliğinin daha iyi anlaşılması gerektiği belirtiliyor, bölgesel modeller ve öngörüler geliştirilmeli. 27 Gerektiğinde, Komisyon 3. ülkelerle daha ileri danışma süreçleri kurgulayabilir

19 AB ve TÜRKİYE arasında İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ALANINDA GELECEKTE OLASI İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİ Türkiye; - OECD üyeliği, - ve AB Aday üyeliği çerçevesinde - İleri Gelişmekte Olan Ülke tanımlamasına uymaktadır. Bu konum, Türkiye nin, Kyoto Protokolü nde Ek-B Dışı ülkelerin kademeli olarak yükümlülük almasında örnek bir rol ve model olarak kurgulanması için değerlendirilebilir döneminde, AB üyesi olmayan ve Ek-B de yer almayan diğer OCED ülkeleri ile beraber(g.kore, Meksika, Türkiye), Türkiye, Protokol kapsamında farklı yükümlülükleri olan (daha esnek, sektörel yoğunlukları hedef alan) ve CDM projelerine özel koşullarda evsahipliği yapabilen yeni bir Ek listenin oluşmasına öncülük edebilir. AB Katılım sürecinde, Türkiye ve AB böyle bir politikanın geliştirilmesinde işbirliği yapabilir, hatta Environmental Integrity Group gibi ilgili diğer müzakere gruplarıyla bu konuda işbirliğini genişletebilir. AB IP Fonları, Türkiye nin gerekli hazırlıkları yürütmesinde ve böyle bir politikanın gerektireceği kapasite gelişimine destek olmak üzere kullanılabilir.

20 2012 SONRASINDAKİ İKLİM REJİMİ İÇİN ÖNERİLEBİLECEK BİR SENARYO (Rusya Önerisi nin geliştirilmesi olarak da kurgulanabilir) EK B ( ) EK-B (2012- Sonrası) EK - C (2012-Sonrası) EK- D,E,F,G Madde 3.9 AB28 OECD (1992-TR-EU) RUS+UKR Beyaz Rusya* EK-B + Beyaz Rusya* Kıbrıs Malta Madde 9 OECD (AB-Dışı, EK-B Dışı) Türkiye G. Kore Meksika Arjantin Kazakistan Singapur Brezilya Hindistan Çin

Kyoto Protokolü nün Onanması (Taraf Olunması) ve Uluslararası İklim Rejiminin Geleceği ile İlgili Bazı Politik ve Diplomatik Noktalar

Kyoto Protokolü nün Onanması (Taraf Olunması) ve Uluslararası İklim Rejiminin Geleceği ile İlgili Bazı Politik ve Diplomatik Noktalar Kyoto Protokolü nün Onanması (Taraf Olunması) ve Uluslararası İklim Rejiminin Geleceği ile İlgili Bazı Politik ve Diplomatik Noktalar José Romero* İsviçre Federal Çevre Bakanlığı Berne, İsviçre Ankara,

Detaylı

KYOTO PROTOKOLÜ ESNEKLİK MEKANİZMALARI VE DİĞER ULUSLARARASI EMİSYON TİCARETİ SİSTEMLERİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU

KYOTO PROTOKOLÜ ESNEKLİK MEKANİZMALARI VE DİĞER ULUSLARARASI EMİSYON TİCARETİ SİSTEMLERİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KYOTO PROTOKOLÜ ESNEKLİK MEKANİZMALARI VE DİĞER ULUSLARARASI EMİSYON TİCARETİ SİSTEMLERİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU Aralık, 2008 1 Kyoto

Detaylı

A dan Z ye İklim Değişikliği Başucu Rehberi

A dan Z ye İklim Değişikliği Başucu Rehberi A dan Z ye İklim Değişikliği Başucu Rehberi Çok geç olmadan harekete geçmek isteyenler için Hazırlayanlar Yunus Arıkan Gülçin Özsoy REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden ve çıkar gruplarından

Detaylı

Küresel İklim Değişikliğinin Uluslararası İlişkiler Boyutu ve Türkiye nin Politikaları

Küresel İklim Değişikliğinin Uluslararası İlişkiler Boyutu ve Türkiye nin Politikaları Küresel İklim Değişikliğinin Uluslararası İlişkiler Boyutu ve Türkiye nin Politikaları Volkan Ş. EDİGER * 1. Giriş ve Tanımlama İklim değişikliği (climate change), yerküre ikliminde birkaç on yıl veya

Detaylı

POLİTİKA VE STRATEJİ GELİŞTİRME ÇALIŞMA GRUBU TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜNE TARAF OLMASINA YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME RAPORU MAYIS 2008 ANKARA

POLİTİKA VE STRATEJİ GELİŞTİRME ÇALIŞMA GRUBU TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜNE TARAF OLMASINA YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME RAPORU MAYIS 2008 ANKARA POLİTİKA VE STRATEJİ GELİŞTİRME ÇALIŞMA GRUBU TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜNE TARAF OLMASINA YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME RAPORU MAYIS 2008 ANKARA TÜRKİYE NİN KYOTO PROTOKOLÜNE TARAF OLMASINA YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME

Detaylı

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ULUSAL DEĞERLENDİRME RAPORU Raportör Doç. Dr. Murat Türkeş

Detaylı

REC Türkiye İklim Değişikliği Bülteni

REC Türkiye İklim Değişikliği Bülteni cemre cemre REC Türkiye iklim değişikliği bülteni. üç ayda bir yayımlanır. Nisan 2006 Bu yayın Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. AB Komisyonu Çevre Komisyoneri Stavros Dimas ile söyleşi BMİDÇS

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ POLİTİKALARI VE ÖNLEMLERİ (*)

AVRUPA BİRLİĞİ NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ POLİTİKALARI VE ÖNLEMLERİ (*) AVRUPA BİRLİĞİ NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ POLİTİKALARI VE ÖNLEMLERİ (*) Doç. Dr. Murat TÜRKEŞ Gönül KILIÇ Jeomorfolog/İklimbilimci Jeofizik Mühendisi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, PK 401, Ankara

Detaylı

Yenilenebilir Enerji Kanunu

Yenilenebilir Enerji Kanunu I II Antalya nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı konulu Antalya Büyükşehir Belediyesine ait proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR61/13/DFD referans

Detaylı

KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ

KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Aralık 2011 ISBN numarası: 978-605-393-088-4 Bu yayın, İklim Değişikliği ile Mücadele için Kapasitelerin Artırılması

Detaylı

KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ

KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ KARBON PİYASALARINDA ULUSAL DENEYİM ve GELECEĞE BAKIŞ Ocak 2011 ISBN numarası: Bu yayın, İklim Değişikliği ile Mücadele için Kapasitelerin Artırılması (CBCCM) projesi kapsamında hazırlanmış olup ilgili

Detaylı

ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU

ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU World Energy Council CONSEIL MONDIAL DE L ENERGIE Turkish National Committee COMITE NATIONAL TURC Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ENERJİ VE ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ENERJİ VE ÇEVRE RAPORU Aralık 2007

Detaylı

İklim Değişikliği Görüşmelerinde. Sivil Toplum Kuruluşları

İklim Değişikliği Görüşmelerinde. Sivil Toplum Kuruluşları İklim Değişikliği Görüşmelerinde Sivil Toplum Kuruluşları İklim Değişikliği Görüşmelerinde Sivil Toplum Kuruluşları Hazırlayan: Yunus ARIKAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GÖRÜŞMELERİNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞL ARI 1

Detaylı

İklim Değişikliği Müzakereleri Kılavuzu

İklim Değişikliği Müzakereleri Kılavuzu İklim Değişikliği Müzakereleri Kılavuzu 1 MÜZAKERECİLER İÇİN ÖNERİLER 1. İklim değişikliği ile ilgili temel kavramları bildiğinizden emin olun. 2. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli nin (IPCC) ve

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ülke: Türkiye Proje Belgesi/Dokümanı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ülke: Türkiye Proje Belgesi/Dokümanı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ülke: Türkiye Proje Belgesi/Dokümanı Proje Başlığı: Türkiye de İklim Değişikliğinin Yönetimi için Kapasite Oluşturma Türkiye nin uluslararası müzakerelere etkin bir

Detaylı

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Kasım 2014 0 Tepebaşı Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, bölgemizde CO2 salımlarını

Detaylı

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Bu yayın, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Detaylı

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 5.BİLDİRİMİ T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Bu yayın, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Detaylı

Bornova Belediyesi. Avrupa Komisyonu Başkanlar Sözleşmesi. Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı

Bornova Belediyesi. Avrupa Komisyonu Başkanlar Sözleşmesi. Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Bornova Belediyesi Avrupa Komisyonu Başkanlar Sözleşmesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Şubat 2013 i Bornova Belediyesi Sera Gazı Salım Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Covenant of Mayors

Detaylı

TÜRKİYE'NİN İKLİM POLİTİKALARINDA AKTÖR HARİTASI

TÜRKİYE'NİN İKLİM POLİTİKALARINDA AKTÖR HARİTASI TÜRKİYE'NİN İKLİM POLİTİKALARINDA AKTÖR HARİTASI Bankalar Caddesi No: 2 Minerva Han 34420 Karaköy, İstanbul TÜRKİYE +90 212 292 49 39 +90 212 292 49 57 ISBN: 978-605-4348-91-6 @ ipc@sabanciuniv.edu w ipc.sabanciuniv.edu

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Çevre Politikaları: İklim Değişikliği Örneği Sustainable Environmental Policy in Turkey: Climate Change Case

Türkiye de Sürdürülebilir Çevre Politikaları: İklim Değişikliği Örneği Sustainable Environmental Policy in Turkey: Climate Change Case SESSION 4D: Çevre 953 Türkiye de Sürdürülebilir Çevre Politikaları: İklim Değişikliği Örneği Sustainable Environmental Policy in Turkey: Climate Change Case Asst. Prof. Dr. Abdulmenaf Turan (Yüzüncü Yıl

Detaylı

Uluslararası Gelişmeler

Uluslararası Gelişmeler Kopenhag Öncesi ve Sonrasında Uluslararası Gelişmeler Kapasitelerin Artırılması Projesi Bahar Ubay 1 İçerik İklim Değişikliği Rejimi Kilometre Taşları UNFCCC ve Politika Grupları İki Eksenli Müzakere Süreci

Detaylı

İKV DEĞERLENDİRME NOTU

İKV DEĞERLENDİRME NOTU 100 Kasım 2014 İKV DEĞERLENDİRME NOTU TÜRKİYE NİN KARBON PİYASALARINDAKİ MEVCUT DURUMU İlge Kıvılcım İKV Uzmanı [Metni yazın] İKTİSADİ KALKINMA VAKFI www.ikv.org.tr TÜRKİYE NİN KARBON PİYASALARINDAKİ MEVCUT

Detaylı

Uluslararası Sözleşmeler Ön Rapor

Uluslararası Sözleşmeler Ön Rapor Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli Uluslararası Sözleşmeler Ön Rapor Hazırlayanlar: Güzin ARAT Murat TÜRKEŞ Raportör: Erol SANER

Detaylı

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Adres: Mustafa Kemal Mah. 41. Sok. No.42 Eskişehir Yolu 7.km 06520 Çankaya, Ankara Web: www.kssd.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Adres: Mustafa Kemal Mah. 41. Sok. No.42 Eskişehir Yolu 7.km 06520 Çankaya, Ankara Web: www.kssd. 1 Mart Haber Bülteni ne Başlarken olarak sizlere Haber Bültenimiz in Mart sayısını sunuyoruz. Bültenimizde yer alan haberlerimizi eşzamanlı olarak yenilenen web sayfamızda da bulabilirsiniz: www.kssd.org

Detaylı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü. metinler ve temel bilgiler

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü. metinler ve temel bilgiler Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü metinler ve temel bilgiler Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü metinler ve temel bilgiler

Detaylı

Türkiye nin Çevre Yönetiminin Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmasının Sağlanmasına Yönelik OECD Tavsiyeleri

Türkiye nin Çevre Yönetiminin Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmasının Sağlanmasına Yönelik OECD Tavsiyeleri Türkiye nin Çevre Yönetiminin Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmasının Sağlanmasına Alara İSTEMİL* - Türkiye nin OECD Çevresel Performans Raporu İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD),

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ UYUM SÜRECİNDE ÇEVRE POLİTİKALARI VE UYGULAMALARI

AVRUPA BİRLİĞİ UYUM SÜRECİNDE ÇEVRE POLİTİKALARI VE UYGULAMALARI KONU SKKD Cilt 14 Sayı 1 sh. 1-10, 2004 AVRUPA BİRLİĞİ UYUM SÜRECİNDE ÇEVRE POLİTİKALARI VE UYGULAMALARI Hasan Zuhuri SARIKAYA Çevre ve Orman Bakanlığı, Atatürk Bulvarı No: 153 Bakanlıklar, Ankara E-mail:

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Aralık 2014 TÜRKİYE ULUSAL YENİLENEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Yenilenebilir kaynaklardan enerji kullanımının teşviki ile ilgili Avrupa Parlamentosu nun ve 23 Nisan 2009 Avrupa Konseyi nin 2009/28/EC sayılı

Detaylı