Sırrı Süreyya Önder ve Özgü Namal: Mizah acıyı yok saymak değil, acıya direnişin, öfkenin, itirazın, en soylu biçimlerindendir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sırrı Süreyya Önder ve Özgü Namal: Mizah acıyı yok saymak değil, acıya direnişin, öfkenin, itirazın, en soylu biçimlerindendir."

Transkript

1 ırrı üreyya nder ve zgü Namal: Mizah acıyı yok saymak değil, acıya direnişin, öfkenin, itirazın, en soylu biçimlerindendir. 4 Aralık alı günü Mithat Alam Film Merkezi nin konukları Beynelmilel filminin yönetmeni ırrı üreyya nder ile başrol oyuncusu zgü Namal dı. Beynelmilel filminin gösteriminin ardından gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Ayşegül Oğuz un yaptığı söyleşiye katılım oldukça yüksekti. nder in ve Namal ın esprileriyle canlılık kazanan söyleşi boyunca Beynelmilel den yönetmenlikten, oyunculuktan, yönetmen-oyuncu ilişkisinden ve 12 Eylül den bahsedildi. ırrı üreyya nder: Kırkından sonra sinemaya heves etmiş ve sinemanın önce öğrencisi, sonra öğretmeni, sonra da yönetmeni ve senaristi olmuş birisiyim. Bunun dışında politik bir kimliği olan ve hayatını buna göre tanzim eden bir kişiyim. Bir sosyalistim. 12 Eylül de 8 yıla yakın cezaevinde kaldım. Daha sonra değişik sebeplerle girip girip çıktım. Ayşegül Oğuz: izi sinemaya yönlendiren, sizde o ilk kıvılcımı çakan neydi? eyrettiğim ilk film Kâbe filmiydi. Kâbe ye gidemeyen fukara kesim için yazlık sinemalara böyle filmler gelirdi ve ailece gidilirdi. İkincisi de Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit in oynadığı en Bir Meleksin (Yön: Nejat aydam, 1969). Onu da yazlık sinemada seyretmiştim. O melodram ve romantiklik bana sindi. Yılmaz Güney in Umut (1970) filmini seyredene kadar da gitmek bilmedi. Umut tan sonra Türk sinemasında

2 146 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 hiçbir şey aynı kalmamıştır. Bir meseleyi politik olarak anlatma fikri de ondan sonra üzerime sindi. Bunun dışında çok okuyan birisiyim. Cezaevleri eğer dönüştürmesini bilirseniz, bir okul işlevi de görüyordu bizim zamanımızda. Tutuklu profili, bir ülkeye birkaç tane bakanlar kurulu, birkaç meclis ve üniversite kuracak kadar donanımlı insanlardan müteşekkildi. Böyle zor bir dönemden sonra Beynelmilel (Yön: ırrı üreyya nder ve muharrem Gülmez, 2006) gibi sıcak bir anlatı yaratmayı nasıl başardınız? ırrı üreyya nder: Biz aslında bu ülkede birçok şeyin mirasçısıyız. Bu coğrafya Aziz Nesin gibi bir yazı adamını yetiştirmiş. İlyada dan 1 beri, bu toprakları anlatan her şeyde bir ironi vardır. Mizah, yapısı gereği dünyanın en muhalif dilidir ve çok ciddi bir iştir. Eğer katmanlı anlatım yolları bulursanız, mizah en etkili dildir. İnsanlar yeryüzünde aynı şeylere ağlarlar. Ama gülmek öyle değildir. Bazı müşterek noktalar olabilir fakat dünyada ne kadar insan varsa o kadar gülme biçimi ve refleksi vardır. Etkili anlatımdan kastettiğim de bunun müşterek paydasını yakalamak. Mizah acıyı yok saymak değil, acıya direnişin, öfkenin, itirazın, en soylu biçimlerindendir. Bu yaşadığımız coğrafya hep tiranlıklarla örülüdür. Bizim bağrımızı tepmeyen kavim kalmamış. Ama Nasrettin Hoca göle maya çalmanın ötesinde Moğol istilasına direniş figürü olarak çıkmış. Demek ki bizde mizah damarı genetik olarak var. Biz de onun çıraklarından birisi olarak, o dile yaslanmayı tercih ettik. Yoksa kahrımızdan ölürdük. Üzüntüyle hayat geçmez ya! Beynelmilel kafanızda nasıl oluştu? enaryo süreci nasıl gelişti? Ben önceden de yazan bir insandım. Yazdıklarım çok az yerde yayınlanan şeylerdi ya da çok azını gönderiyordum. Bir roman çalışmasına girmiştim. O sıralarda dünyanın dört bir 1 Homeros un Truva savaşını anlatan ünlü destanı.

3 ırrı üreyya nder, zgü Namal 147 tarafında işçilik ediyordum. Kazakistan ın Atyrau kentinde bir inşaatta çalışırken bu senaryonun, bu romanın koordinatlarını yerli yerine oturttum. onra Türkiye ye döndüm. Yine bir inşaatta çalışıyorum. Duvar ın (Yön: Yılmaz Güney, 1983) Türkiye gösterimi yapılıyordu 2 Beyoğlu ineması nda. Orada bir yazı gördüm, enaryo yazmak ister misiniz? diye. Kim istemez ki! Ve Barış Pirhasan a gittim. Beni şöyle bir süzdükten sonra Niye sinema yapmak istiyorsun dedi. Vallahi çok öfkeliyim hoca, bildiğin gibi değil dedim. inemaya başlamak için çok iyi bir sebep dedi. Barış ın öğrencisi oldum. ğretmenliği boyunca öfkeyle arama mesafe koymayı öğretti bana. Başlamak için iyi bir sebep ama sürdürmek için ayak bağıdır diyerek mizaha daha çok yaslandık. Beynelmilel de yaşadıklarınızdan çok iz var mı? Mitingde Enternasyonal marşı 3 çalmak benim düşümdü. Onun dışında hepsi gerçekti. Filmin senaryosunu yazdıktan sonra, filmin çekimine kadar giden süreci anlatabilir misiniz biraz? Yazmayı biraz öğrenince bazı televizyon dizilerinin senaryolarını yazmaya başladım. Çünkü amelelikten daha kolay, hem para da kazanıyorsun. Yine öyle bir yazı çalışması için zgü Namal ın evindeydik zgü ye anlattım bu projeyi ve zgü ağlamaya başladı. Bunu sen çekmelisin dedi. Ama daha önce Adıyaman da bunun 34 dakikalık belgeselini çektim. Tüm bunlar da sete öyle deli bozuk girmeye yetmedi. Muharrem Gülmez den rica ettik ve bu yol arkadaşlığını kabul etti, filmin yönetmenliğini paylaştık. Çünkü bende telaffuz hak getire. et terminolojisine hâkim biri lazımdı. Ama gerçekten zgü nün yüreklendirmesinin önemli bir payı oldu. Bu zgü yü etkileyebiliyorsa, insanları da etkileyebilirim diye düşündüm. 2 Duvar, Türkiye de ancak 20 Ekim 2000 tarihinde vizyona girebilmiştir. 3 Fransızca orjinali 1870 yılında Eugene Pottier tarafından yazılan ve Pierre Degeyter tarafından 1888 yılında bestelenen sosyalist marşı.

4 148 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 zgü Namal: enaryoyu okumadım, önce dinledim. O anlatırken çok etkilenmiştim, Gülendam ın hikâyesinde kendimi görmüştüm. onra senaryoyu okuduğumda gerçekten çok etkilendim ve ağladım. ırrı üreyya nder: Benim hayatımda, yapmadığım iş kalmadı gibi bir şey. Kamyon şoförlüğü, otobüs şoförlüğü, mevsimlik işçilikler, araba tamirciliği, seyyar satıcılık Ben hiçbir zaman girdiğim işte şartları veri olarak kabul etmem. Şartların değiştirilebileceğini, dönüştürülebileceğini düşünürüm. Filmi çekebileceğime Barış a öğrenci olduğum andan sonra inanıyordum. Çekerim ya da çekemem. Ama önemli olan meseleye böyle yaklaşmak Bu samimiyetinizdir aynı zamanda. etin ilk gününden çok sıkı bir şekilde hazırlandık. Tarsus ta otele yerleştik. Çekimden bir gün önce kamyonlar geldi. Işık, kamera, set, on iki on üç tane tır otelin bahçesinde ekipmanları indirmeye başladığında, benim hocamdır, Feyzi Tuna yı aradım. Feyzi ağabey Kaçsam beni saklar mısın? dedim. Gözüm korktu. Ama Muharrem in varlığı gerçekten benim için bir konfordu. İlk gün ilk planı çektik. Benim yazmamla o gün arasında, iki buçuk üç yıl gibi çileli bir süreç geçmişti. Çok sulu göz bir adam değilim. Fakat video asistte görünce kendimi tutamadım. İlk günün duygusuydu. arıldık, kucaklaştık. enaryoyu yazdığınız süreçte karakterler için aklınızda belli isimler var mıydı? Cezmi Baskın kafamda hep Abuzer karakteri olarak vardı. Onu ilk olarak 1979 yılında Aladağlı Mıho da 4 seyretmiştim. Çok etkiliydi oradaki oyunu. zgü ile tanışana kadar Gülendam rolü için Türk sinemasının en güzel kızını oynatmayı düşünüyordum. İkinci cast için yazarken oyuncular kafamda o kadar belliydi ki karakter adıyla oyuncu adları aynıydı. Dilber, Dilber Ay dı. Onu pavyon kadını olarak tasarlamıştım. Yaptığım işler arasında saymayı unuttum. ğrenciyken Dilber Ay ın arkasında pavyonlarda saz çalardım. 4 mer Polat ın 1977 tarihli bir oyunu.

5 ırrı üreyya nder, zgü Namal 149 Kâhtalı Mıçı da Anadolu da bir yıldız. yle değil mi? ırrı üreyya nder: Aslında Türkiye nin ilk underground 5 müzisyenidir. Kimsenin haberi olmadan, gizli saklı altı yüz bin kaset satan bir adamdan bahsediyoruz. Kâhtalı Mıçı nın sahnesi filmin akışı içerisindeki dramatolojik zorluğuna rağmen, Mıçı ya teşekkür sahnesi olarak yazılmıştır. Mıçı Adıyamanlıdır ve 12 Eylül ün en büyük kahrını çeken adamlardan birisidir. Underground kasetlerinden birinde bir Mahzuni parçası okuduğu için 12 Eylül de başına gelmeyen kalmamıştır. Âşık Mahzuni nin kendisine bu kadar zulmetmediler. Cezaevinden tahliye olduktan sonra Adıyaman a gittim. Kapımızı çaldım. Anam açtı. arıldık, kucaklaştık. Kapı çaldı tekrar. Açtım ki Kâhtalı Mıçı. Geçmiş olsuna gelmiş ve başka da kapıyı çalan olmadı. Kapımı ilk ve tek çalan adam olmasından dolayı o sahne Mıçı ya bir teşekkür sahnesidir. Bizi görünce yolunu değiştiriyordu insanlar. Açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldım. Adıyaman da kimse iş vermiyordu. Bir süre otobüs şoförlüğü yaptıktan sonra İstanbul a gittim. İlk filminizde zgü Namal, Oktay Kaynarca, Meral Okay gibi tanınmış isimlerle çalışmak nasıl bir deneyim oldu? Bir oyuncunun olmazsa olmazı olan egolarını hiç dayatmadan filme hazırlanmışlardı. Böyle bir oyun mu yoksa şöyle mi olsun diyerek başta zgü olmak üzere herkes seçenek çoğalttı ve bize seçmek kaldı. ete gitmeden önce zgü yle iki, üç kere çalıştık ve rolü zgü ye teslim ettik. zgü nin rolü çok kilit bir roldü. Orada bir tökezleseydik, bu film olmazdı. Tüm bu insanlarla çalışmak bizim için bir avantaj oldu. Çalışma esnasında, meselemizi ve hâkimiyetimizi gördüler ve seti paylaşmayı kabul ettiler. tar dediğimiz o oyuncuların işi bitiyordu ama otele gitmiyorlardı. Bir bakıyordum, ışıkçıya, makyöze yardım ediyorlar, kos- 5 Kelime anlamı yeraltı dır, daha kısıtlı ama çok bağlı bir kitle tarafından bilinen ya da takip edilen anlamında kullanılmaktadır.

6 150 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 tümcüyle dövüşüyorlar. Onlar bizlerden daha iyi yönetmenlerdi. Bizim hayatımızı olağanüstü kolaylaştırdılar. Kaç hafta sürdü setiniz? ırrı üreyya nder: Altı buçuk hafta sürdü ve Tarsus çok sıcaktı, 50 dereceydi. Bir iki kere cinnet eşiğinden döndü oyuncular. Temmuzda, Tarsus ta film çekiyoruz ve öyle bir sıcak var. O sıcakta gece dokuz buçuk, ona kadar çekimler devam ediyor. On bire kadar güneşi bekliyorduk. Bir de pus çöküyordu. Işık açısından öyle bir sıkıntımız vardı. Aslında filmi Adıyaman da çekmeyi çok istiyordum. 12 Eylül den sonra estetik olarak mimaride, kent planlamasında bir derbederlik, bir hiçlik bu ülkeye hâkim oldu. Güzelim taş binalar plastik doğramalarla hep tarumar edilmiş. Bir sürü yer gezdik ve Tarsus u görünce Burası! dedik. Çünkü BM tarafından korumaya alınmıştı. Yoksa memlekette dönem filmi çekecek yer yok. Filmin kurgu süreci nasıl geçti? Kurguda atmak istemediğiniz yerler oldu mu? Kurgu, setten daha çileli geçti. Filmden otuz bir dakika attık, izlediğiniz beş dakikalık finali yeniden çektik. Bir gece birden bu final aklıma geldi. Finaldeki müzik rahmetli babamın bestesiydi. Finali çektik, yapıştırdık ve izledik. Hukuksal olarak gösterilmesi sıkıntı doğuracağı vehmedilen bazı yerleri çıkarmak zorunda kaldık. Bir de beceremediğimiz yerler vardı. Onları da çıkardık. Çıkarmak zorunda kaldığınız yerlerden bahsedebilir misiniz? İlk önce BKM nin yapımcı olarak çıkarılmasını şart koştuğu sahneleri çıkardık. Onun dışında bu ülkede bir üniforma tabusu var. Üniformalı adama kötü hiçbir şey yaptıramıyorsunuz. Aslında sosyal hayatta kötü bir sürü şey yapıyorlar. Kabaca söylersek, hayatın bu ülkede değişik kisvelerle devam etmekte olduğunu anlatan bir finali vardı. Yan hikâyeler açıkta kalmıyordu.

7 ırrı üreyya nder, zgü Namal 151 Gülendam ve Haydar ölüyordu bir versiyonda. zgü yü ağlatan versiyon da buydu. Çıkartılan finalde babayı ve bütün bandoyu cezaevine atıyorlar. O dönemd cezaevlerindeki prototip uygulamaların hepsini şöyle bir görüyoruz yılında tahliye ediliyorlar. Bir askeri cip geliyor çalgıcıların kahvesine. Kentin tüm çalgıcıları cezaevine girince, o kahvede yeni müzisyenler görüyoruz. Yamaha ve Casio orglar görüyoruz. Artık gevendeler 6 istenmiyor. ivil kaymakam kenti ziyaret edecektir ve belediye bünyesinde bir bando kurulacaktır. Bando birbirine bakıyor; bando meselesinde başlarına gelmeyen kalmamış. Davulcu hemen öne atılıyor ve Arım Balım Peteğim i çalalım diyor. zal kente gelecek ve o şarkı da zal la çok özdeşleşmiş bir şarkı. onra bunları bir mezar taşı imalatçısında görüyoruz. Gülendam ve Haydar ı bir dozerle faili meçhul, kimsesizler mezarlığına gömmüşler. Başlarında bir taş bile yok. Dozer operatörü onları gömerken polis ve askerden gizli fatiha okuyor. O adam, Abuzer ve Nazmi Kırık a mezarın yerini gösteriyor. Çocuklarımızın bir taşı olsun en azından diye mezar taşı yaptırıyorlar. Abuzer le Nazmi nin dışında herkes yeni bandoya katılıyor. Final günü yeni bando zabıta üniformaları içinde geliyor. Lejyoner formasını çıkartıp, zabıta üniformasıyla ama yine bir üniformayla geliyorlar. Abuzer ve Nazmi bir at arabasında, ters çevrilmiş bir mezar taşıyla gidiyorlar. Bandoyla at arabası yolda karşılaşıyor. Bir tereddüt anı yaşanıyor. Bandodan birkaç kişi ayrılarak, at arabasının peşine takılıyor. Mezarlığı görüyoruz. Taşı dikiyorlar, ama taşta ne yazdığını okuyamıyoruz. Abuzer kemanını çıkarıyor ve kızının ağladığı unam parçasını çok içli bir şekilde çalıyor. Genel anonstan kentte çalan Arım Balım Peteğim in sesi geliyor. Abuzer in kemanının sesini bastırıyor. Abuzer şöyle bir sesi dinliyor, ardından da okayım balınıza diyor. onra alaturka makamında Enternasyonal i çalmaya başlıyor. Biz dönüyoruz, 6 Daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sokak/düğün çalgıcısı olarak çalışan yerel müzisyenlerden oluşan orkestralara verilen isimdir.

8 152 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 ilk defa mezar taşını okuyoruz: Beynelmilel, Gülendam ve Haydar ın ruhuna el-fatiha. Bu sahneyi çıkarmak olmak zor oldu mu sizin için? ırrı üreyya nder: Ben sinema zekâsına çok inanan bir adamım. Kendime bu anlamda kırık not verdim. Yani isterseniz her derdi anlatabilirsiniz. Bunun bir yolu vardır. Bu ülkede sansür sadece bize uygulanmış bir şey değil ki! Bu ülke Abdülhamit ten, hatta daha da eskiden beri sansürü tanıyor. Bunu aşmanın en kestirme yolu zekânızdır. Ben o zekâyı, o hercümerç içinde gösteremediğim için de kendime kırık not verdim. Bu yüzden içimde hiç uhde kalmadı. İlk filmi kendimize okul saydık. Okulda bir sürü şey öğreniliyor. Biz de öyle öğrendik. Beynelmilel yılın en sevilen filmlerinden biri oldu, festivallerden birçok ödüller aldı. ncelikle filmin Türkiye içinde algılanışına baktığınızda, vermek istediğiniz duygunun izleyiciye geçtiğine inanıyor musunuz? Asgari anlamda tabii ki evet. On altı tane ödül aldık. Ben her gece yeniden sayıyorum. Genellikle jüriyle, elitle, avamın zevkleri pek bağdaşmaz. Adana da, İstanbul da, elanik te, Barcelona da jüri özel ödül verirken, halk jürisi de en iyi film ödülünü veriyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Yoksa popülizmi seven bir adam değilim. Genel anlamda bu duyguyu geçirdik. Film 12 Eylül filmleri içinde değerlendirilirse yüz doksan dört bin gibi iyi bir gişe yaptı. Başlangıç için yeterlidir diye düşünüyorum. Bir röportajınızda 12 Eylül o kadar travmatik bir dönem ki, ne kadar film yapılırsa az diyorsunuz. Türk sinemasında 12 Eylül ün ele alınışını nasıl buluyorsunuz? ırrı üreyya nder: 12 Eylül de yaşananlar sanat ve edebiyata kalın geldi. Çok ağır geldi. Bu ülkenin nüfusu o zaman otuz beş milyonsa, bir milyon altı yüz bin kişi gözaltına alınmış. İstisnasız hepsi eza, cefa görmüş. Yüzlerce insan idam edilmiş. Hatta yaşlarını büyüterek çocuk-

9 ırrı üreyya nder, zgü Namal 153 ları asmışlar, binlerce, yüz binlercesi 1402 likler 7 bir yasayla işinden atılmış, aşından, ekmeğinden, sağlığından, umudundan edilmiş. Gerçekten mümtaz insanlar yetiştirmiş bu toprak. Bu ülkenin geri döndürülemez, satın alınamaz, yeniden üretilemez, en kıymetli şeyini, zamanını çaldılar. Yıllarca bu ülkede kitap suç aleti olarak teşhir edildi. Bir terör örgütü yakalanıyor, dernekçiler yakalanıyor, hepsinin masasında silahla kitap yan yana konuluyor. Bir suç aleti olarak nesillerin beynine kazıdılar. Bu ülke böyle bir yöneticiyi, böyle bir yönetimi hak etmeyecek kadar soylu bir ülke. Beynelmilel i bir diktatörlüğün budalalığı, budalanın diktatörlüğü olarak okumak mümkündür. Ben filmin 12 Eylül filmi olarak okunmasına pek de taraftar değilim. Çıkartın o tarihi, bu ülkede her on yılda bir olan herhangi bir döneme çakın, kimse gerçek değil diyemez. Film Merkezi ne gelip de sohbet ettiğimiz zaman Birçok filmi çok geç yakalayabildim. Hala o açlığı gideremedim. Çok film seyrediyorum çünkü o filmleri izleyeceğim yaşta hapisteydim demiştiniz. Bir sinefil olarak kaçırdığınız filmleri telafi etmeye çalışırken hangi sinemacılar sizi etkiliyor? Emir Kusturica yla Moskova film festivalinde karşılaşmıştık. izin sinemanızdan etkilendim. Dediğimde, bana Bana bir hayrı olmadı, umarım sana bir hayrı olur demişti. Etkilendiğinizin farkına vardığınız anda zaten bunu baskılıyorsunuz. Bu ülkede ve dünyada çekilmiş, benim izlediğim bütün filmlerin bir şekilde etkisi vardır. Çünkü ben bir sinema ustası değilim. Yani bir anlatım yetkinliği, anlatım dili oluşturmuş bir adam değilim. Derdini anlatabilmeyle sınırlı bir iddiam ve becerim var. Ben bir derdi hikâye edebilirim sadece. Hal böyleyken, sanırım etkilendiğim bir sürü sinemacı vardır. Ama doğu-batı meselesinde benim kantarım doğudan yana ağır basar. Her şey doğudan çıkmış ve doğudan 7 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında, sıkıyönetim hükümetinin çıkarttığı 1402 sayılı kanun sonucunda işlerine son verilen çoğu öğretim görevlisi olan kamu personellerine verilen genel ad.

10 154 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 yayılmıştır. Doğu denince bir gerilik ya da bir ilkellikle anılmayacak kadar zengin bir tümden, külden bahsediyoruz. Bu anlamda bir sinema dili oluşturana kadar sağdan soldan epey etkilenmeye devam edeceğiz. Yeter ki hikâyeyi anlatabilelim, hikâye duyulsun. Benim sinemamdır diye bir cümle kuramam. Ama ben iyi hikâye anlatırım. Kendinizi yönetmen mi yoksa senaryo yazarı olarak mı tanımlıyorsunuz? ırrı üreyya nder: Ben bir sinema emekçisiyim. Kendimi de hep böyle hissetmek istiyorum. Yeni bir senaryo yazdım. Ulaş İnanç çekiyor. Bunu da ben çekeyim diye bir derdim yok. Başkasının yazdığı bir senaryoyu da çekebilirim. Tam bir sinema kolektifi benim durduğum yer. Bu fani dünyada kendimize önem atfetmeye gerek yok; faydası da yok. iz insanlığın hayrına, kendinize samimi bir şey yaparsanız, inanın bunun neresinden tuttuğunuzun hiç önemi yok. Ben yazarım, yönetmenim ya da oyuncuyum Yok, o öyle değil. Umut Kurt bir set işçisi gibi sette çalıştı; zgü nün tatili vardı, gitmedi. Herkes yüreğini, yüreğimizin yanına koydu. Elli kişi omuz verdi bu projeye. Böyle kolektif bir iş oldu. Utanırım ben bunun yönetmeniyim demeye. Kendinizi politik sinemaya daha mı yakın görüyorsunuz? Bundan sonra sizden hep politik filmler mi göreceğiz? ırrı üreyya nder: Aç kalmazsam, evet. Yoksa bir dışarıya, bir içeriye Yılmaz Güney de öyle yaparmış. Kafasındaki bir filmi çekmek için Dışarıya bir film yapalım, içeride şunu çekeriz dermiş. Politik sinema yapmaktan çok, politik hikâyeler anlatacağım. Politik yanı ağır basan filmler Ama bu ülkenin o kadar çok derdi var ki anlat anlat bitmez. Bunlar dururken espriyi Amerika da ya da insan ilişkilerindeki çıkmazlarda, tılsımı, iniş-çıkışı Avrupa da aramaya gerek yok. Bizim çok derdimiz var el atılmadık. Bunun için de böyle bir sinema yapacağım. En yakın projeniz ile ilgili bize söyleyebileceğiniz ipuçları var mı?

11 ırrı üreyya nder, zgü Namal 155 Ulaş ın çekeceği bir filmim var, Orospu Çocukları. İltica etmek üzere olan aydın ve iyi eğitim görmüş aile çocuklarını, hayat kadını olarak çalışan kadınların çocuklarına bakan bir mamaya emanet ediyorlar. Mülteci çocuğu, orospu çocuğu deriz. Gelişi güzel kullanırız bu küfürü. Bu film de o çocuklarla bu çocuklar karışırsa, bakın başa neler gelirin hikâyesi. ansürden geçmezse adı Bugün 23 Nisan olacak. Bir de Bir Türk Dünyaya Kederdir diye bir şey yapacağım. Berlin duvarına gecekondu yapan bir Türk ün hikâyesi. Bu gerçek bir olaydır. Gerçek-kurgu ilişkisi benim için ayırt edici bir şey. Beynelmilel i ele alırsak, böyle bir cunta yaşandı mı? Yaşandı. Zulmü ve absürtlüğü böyle miydi? Böyleydi. Böyle bir bando kuruldu mu Adıyaman da? Kuruldu. Böyle bir üniforma giydirdiler mi? Evet giydirdiler. Konsey geldi, cenaze marşı çaldılar. Ben bunu gözlerimle gördüm. Bana bir tek şu soruyu sormak kalıyor: Ya bunlar konseye Eskişehir Marşı yerine Enternasyonal i çalsalar neler olurdu? Gerçeğe yaslanmak, çok iyi bir sinemadır gibi geliyor bana. Bu anlattığım hikâyelerin hepsi gerçektir. Emanetçi anne derlerdi, hayat kadınlarının çocuklarını emanet ettikleri kadınlara, İstanbul a ilk geldiğimde böyle bir emanetçi annenin bulunduğu Tarlabaşı nda bir evde kaldım ben. Bu bir gerçek. Beynelmilel geçen yılın en flaş filmiydi. Yönetmeni ve senaristi olarak övgülerin bir kısmı sizeyse, bir kısmı da zgü Namal a gidiyor. zgü Hanım, siz hem Beynelmilel le, hem Mutluluk la (Yön: Abdullah Oğuz, 2007) geçtiğimiz yılın en çok söz edilen filmlerinden ikisinde başrolde yer aldınız. Buraya gelene kadarki oyunculuk serüveninizi biraz anlatır mısınız? zgü Namal: Uzun bir serüven aslında. Genelde herkes beni Yeditepe İstanbul (Yön: Türkan Derya, 2001) dizisiyle tanıyor. Ama bu aslında on dört yıllık bir serüven. Yani siz beni tanımadan çok önce başladı. Oyunculuk benim hayatıma on dört yaşında girdi. Daha sonra lise, üniversite, konservatuar derken koca bir ömrü kapladı ve bir yaşam biçimi haline geldi. Bu serüven çok uzun soluklu ve hayatın ta kendisi oldu. Hiçbir zaman bir heves olmadı.

12 156 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 On dört yaşındayken amatör olarak oyunlar yazmaya başlamıştım evde. açma sapan, ne dediği belli olmayan garip bir takım yazılar ama kendimce bir şey. İki direk bir çarşaf yapıp, bahçede ilk oyunumu sahneledim. İçinde oyunculuk olabilir ama hiç umurumda değildi. Nasıl para kazanırız diye başlamıştım. Ondan sonra tabii tiyatrodan asla para kazanamadım. Derken amatör olarak halk eğitim merkezi, lise, konservatuar Kendimi bildim bileli oyuncu olmak istedim. On altı yaşına geldiğim zaman babam beni zapt etmek için tiyatro kursuna yazdırdı, belki sahnede durur diye. Hakikaten öyle oldu. Yeditepe İstanbul da Zuhal Olcay, Meral Okay, Oktay Kaynarca, Uğur Polat gibi önemli isimlerle çalıştınız. izin için nasıl bir deneyim oldu? Yeditepe İstanbul dan önce Affet Bizi Hocam (Yön: Halit Refiğ, 1998), Karate Can (Yön: Kartal Tibet, 2001) gibi dizilerde oynadım. Varlıklı bir ailede büyümedim. Benim babam memur, annem işçi. Bir gerçek vardı ki okul harcının ödenmesi gerekiyordu. Okul harcını nasıl ödeyeceksin? Tiyatroya gidiyorsun büyük kulaklı küçük ayıyı oynuyorsun, o zaman on beş milyon para veriyorlardı. Onbeş milyon üç günlük dolmuş parası. Olmaz ki. Bu harcın ödenmesi lazım. Diziler de mi oynasam? derken öyle başladım. Yeditepe İstanbul sırasında konservatuar ikinci sınıftaydım. Bir tiyatro öğrencisinin düşünebileceği en önemli yerdeydim. Herkes birbirinden yetenekliydi. Okuldan da öteydi benim için. Hem para kazanıyorum, hem oyuculuk yapıyorum. Hayatımın en güzel yıllarıydı. Üstelik reytinglere bağlı olmayan bir kanalda, TRT de oynadı. zgü Namal: Elli iki bölüm çektik ve reytingde yirmi sekizinci sırada olduğu için bitirmek istedik. Tomris Giritlioğlu ydu dizinin uygulayıcı yapımcısı. İsterseniz yüz elli ki bölüm çekin diyerek destek oldu bize. Reyting derdi olmadığından güzeldi gerçekten Yeditepe İstanbul. Hala hayatınızda hangi döneme geri dönmek istersiniz diye sorsalar, Yeditepe İstanbul dönemi derim.

13 ırrı üreyya nder, zgü Namal 157 inema ya da tiyatroda oyuncu olarak proje seçerken sizi motive eden nedir? Elbette ki duygularım, önsezilerim çok önemli. Hem televizyonda, hem sinemada bir proje duygusal anlamda kendimi iyi hissettiriyorsa o projeyi seçiyorum. Onun dışında başka hiçbir şey önemli değil. anırım en önemlisi önsezi. Oyunculuğa tiyatro ile başlamış birçok kişi, tiyatroyu sinema ve televizyondan daha kutsal bir yere koyar. Tiyatro sizin için de en özel hissettiğiniz, en keyif aldığınız mekân mıdır? Evet doğrudur. Bir oyuncunun sahnede tek başına kaldığı yerdir tiyatro. Onun dışında oyunculuk yaptığınız tüm yerler, sinema ya da televizyon dizisi kolektif çalışmalardır. Ekip işiyle yapılır. Yani dünyanın en iyi oyununu çıkartın kurgudan sonra bambaşka bir iş önünüze gelebilir. Ya da dünyanın en iyi senaryosu yönetmenin elinde öyle hale gelir ki vezir de olursunuz, rezil de. Ama tiyatro oyuncunun işidir, oyuncuya aittir. O yüzden her oyuncu gibi tiyatronun bende ayrı bir yeri var. Kendimi çok özgür hissederim. Oyundan sonra aldığım alkışla adeta ruhumu teslim ederim. Onun dışında hata kabul etmez tiyatro. O yüzden de adrenalini çok yüksektir. Bunu hiçbir şeye değişmem. Beynelmilel e nasıl dâhil olduğunuz? ırrı üreyya nder: Yapımcı kesinleşip son kararı verdikten sonra zgü ye sen oyna demek için Muharrem ile ben beraber çiçeğimizi yaptırdık ve o gece Ferhan Şensoy la oynadıkları Kiralık Oyun u izlemeye gittik. Kuliste mer Faruk orak ile karşılaştık. Aynı çiçekçiden bir çiçek yaptırmış. zgü Namal: Görücüye gelmiş gibiler. mer Faruk orak da ınav (2006) filmini çekecek, oynamamı istiyor. Fakat elimde Beynelmilel gibi bir senaryo var. ınav da çok güzel bir hikâye, fakat küçük kızı oynamak istemiyorum. Bir derdi olan filmde oynamak istiyorum. İki yönetmen de görücüye gelmiş gibi ellerinde çiçekle gelmiş. Acayip bir duyguydu! inirim bozuldu, oynayamıyorum

14 158 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 sahnede. mer Faruk orak ı görüyorum tavana bakıyorum, ırrı yı görüyorum tavana bakıyorum. Çıkışta bir tanesi, Bizimle yemeğe gelmek ister misin?, öteki de Yer ayırttık dedi. Ne yapacağım şaşırdım. ırrı üreyya nder: Bizimle geldi. zgü Namal: Yemekte ırrı, Muharrem, bir kızı bin kişi ister bir kişi alır dedi. Düşünsenize yönetmenler sıraya girmiş. Hakikaten çok hoş bir şey. Ben her zaman derdi olan bir filmde rol almayı tercih ettim. Oyunculuk önsezisi böyle bir şey. Allahtan bazı şeyleri görebiliyordum ki her zaman hislerim beni doğru yere taşıdı. İlk filmini çekecek bir yönetmenle çalışmak sizi korkuttu mu? Hayır. Ben kendime güveniyordum. Altıncı filmimi çekiyordum. ır Çocukları yla (Yön: Ümit Cin Güven veaydın ayman, 2002) başlamıştım. Büyü (Yön: Orhan Oğuz, 2004), Anlat İstanbul (Yön: Yücel Yolcu, Ümit Ünal, elim Demirdelen, mür Atay ve Kudret abancı, 2004), Organize İşler (Yön: Yılmaz Erdoğan, 2005) gibi filmlerde oynamıştım önceden. Muharrem Gülmez in de ilk filmiydi. Baktım ki bunlar deneyimsiz, hiç film çekmemişler. Tamam dedim ben bunları yerim. ırrı Bey yönetmen olarak nasıldı sette? zgü Namal: Lokum gibiydi. Çünkü ırrı da yönetmenlik egosu diye bir şey yok. Bunun ne kadar muhteşem bir şey olduğunu anlatamam size. Her şeyi konuşabiliyorsunuz, tartışabiliyorsunuz, o öyle olmaz böyle olur diyebiliyorsunuz. Bunun gibi bir sürü şeyde çok özgürsünüz. Ben bir oyuncu olarak, özgür bırakıldığım zaman dehşet şeyler yapabiliyorum. Buna ihtiyacım var. onu iyi olacaksa, yönetmenle küsmek pahasına çatır çatır kavga ederim. nemli değil, küserim gitsin. Hayatımın sonuna kadar bir daha görmem en fazla, ama elimde malzeme kalacak. Benim için çok daha önemli. Abdullah Oğuz la aram limoni mesela. düllerden sonra bile çok umursamadım bu durumu. Çünkü ortaya çıkan sonuç iyiydi ve yanıma kâr ka-

15 ırrı üreyya nder, zgü Namal 159 lan odur. Bunun dışında ırrı egosu olmayan, yönetmenlik taslamayan, bir adamdır ve bir oyuncu olarak bu sizi muazzam derecede iyi hissettirir. Bir yandan da, bir oyuncu için sette iki yönetmenle çalışmak kadar korkunç bir şey yok. Dans sahnesi çekiyoruz, biri geliyor Âşık olduğunu biliyoruz ve bunu körkütük göster. Dibine kadar belli et diyor. Ama on beş dakika önce diğeri Belli etme demişti, bu Belli et diyor. Kafanız öyle acayip karışıyor ki, ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. onra ırrı ile Muharrem kameranın arkasına oturdular. Provaya başladık. Ben aşkı çok belli etmeyen bir şekilde oynuyorum. Yav biraz görsek gözlerde dedi. Neyi canım, neyi görsek? Aşkı! dedi. en onu yanındakine söyle. iz ilk önce aranızda anlaşırsanız, ben nasıl oynayacağımı bileceğim. O diyor göster, öbürü diyor gösterme. diye patladım öyle işte. ırrı üreyya nder: Bu setteki ilk ve son tartışmamız oldu. Biz dile döksek oyuncu verecek o duyguyu ama dile dökemiyoruz. Bu arada bir şey gördük ve evet, işte bu dedik. Bu kız böyle iz önce kendi aranızda anlaşın deyince, Muharrem durdu, Olmadı canım tekrar alıyoruz dedi. zgü Namal: Ben öyle deyince Muharrem sinir oldu, çekti gitti. Bir oyuncunun sette duymak istemediği laflardan biridir: Olmadı, tekrar alıyoruz Demoralize oluyorsunuz. Bence dans sahnesi çok iyi değildir filmde. Ben hala çok beğenmem. Ama ırrı nın en beğendiği sahnedir. O sahnede ben duygu olarak şöyleyim: Çekim bitsin, seni ne yapacağım biliyor musun, doğduğuna pişman edeceğim! İlginçtir ki bu dışarıya iyi yansımış. İşte, oyunculuk böyle bir fırtına. ırrı üreyya nder: Biz önce Tamam dedik Muharrem ile. Ama eziyet olsun diye bir iki sahne daha çektik. onra kurguya geldiğimizde bir de baktık ki eziyet olsun diye çektirdiğimiz sahne mükemmel olmuş. Ben, Muharrem ve kurgucu bu sahneleri kullanmaya karar verdik

16 160 Mithat Alam Film Merkezi öyleşi, Panel ve unum Yıllığı 2007 oybirliğiyle. O eziyet olsun diye çektiğimiz kısmı kullandık. Bu tür cilveleşmeler olmazsa olmaz. zgü Namal: Çok tuhaf bir şekilde, en iyi oynadığımın iddia edildiği sahnelerde genelde hep başka bir şey düşünüyorumdur. İçinizde çok başka bir şey hissederken, aslında rolünüze o kadar iyi konsantre olamıyorsunuz. Aklınızdan bin tane düşünce geçerken kaybediyorsunuz kendinizi. Kâhtalı Mıçı yla güldüğüm bir sahne var mesela. Aslında çok kızgınım orada. Çünkü sabah beşte gitmişim sete, gece on iki olmuş, beni hala çekmemişler. ıkıntıdan oniki dergi, dokuz tane gazete okumuşum, sette ne varsa yemişim, fenalık gelmiş. Uyumuşum, uyanmışım, film seti! Çok sıkılmışım ve artık bir an önce oynayıp gitmek istiyorum. Gece yarısı Hadi seni çekiyoruz! dediler. Neyini çekiyorsun? Bütün duygum boşalmış. Hiç bir şey hissetmiyorum ve nasıl yapacağım bilmiyorum. Ama çok enteresan, o da iyi sahnelerden biridir. Aslında acayip fırtınalar var içimde o anda. Kamera stop dedikten sonra da karakterin ruh halini taşımaya devam ediyor musunuz? zgü Namal: Böyle röportajlar okuyoruz gerçekten de. Rolüme kendimi çok kaptırdım. O kadar etkilendim ki, üç gün etkisinden çıkamadım diye. Hadi ya! Yalan. yle şeyler yok. Oynadığınız andır gerçek ve önemli olan. O an orada bütün duygularınızla oynarsınız ve stop dendiği an Arkadaşlar, nerede yiyoruz, bu akşam nerede içiyoruz? diye bir duyguya girersiniz. Bu kadar basit aslında. Hiç o kadar büyütüldüğü gibi bir konsantrasyon problemi yok. Ben dersimi evde çalışırım. ette çalışmam. Evde senaryomu okurum, üzerinde deşifremi yaparım; sonra sete giderim. Üç, iki, bir, kayıt dendiği an, her şeyi unuturum ve oynarım. Yanlış yapma şansım yoktur. Ama dizide vardır. Video kullanıldığı için, isterseniz on sekiz kere tekrar yapın. Ama sinema pahalıdır. En fazla üç tekrar şansınız var ve en iyisini yapmak zorundasınız. O yüzden benim dersimi evde çalışıp gelmiş olmam gerekiyor. Benim sette

Rutkay Aziz: Tiyatroda gözler kameradır ve siz seyirci ile baş başa kalırsınız.

Rutkay Aziz: Tiyatroda gözler kameradır ve siz seyirci ile baş başa kalırsınız. Rutkay Aziz: Tiyatroda gözler kameradır ve siz seyirci ile baş başa kalırsınız. 4 Kasım 2008 günü Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu ünlü oyuncu Rutkay Aziz idi. Moderatörlüğünü Merkez Direktörü Yamaç

Detaylı

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum.

Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. Engin Günaydın: Oynadığım her rolün hayatla bir bağı olmasını istiyorum. 25 Kasım 2010 tarihinde Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu, sinemamızın özgün ve başarılı oyuncularından Engin Günaydın dı. Moderatörlüğünü

Detaylı

Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim...

Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim... Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim... Mithat Alam Film Merkezi 2009 Güz döneminde oyuncu retrospektifleri kapsamında Meltem Cumbul u konuk etti. Filmografisinin

Detaylı

Hülya Avşar: Beğendiğim oyuncuları seyrederek kendimi eğitiyorum.

Hülya Avşar: Beğendiğim oyuncuları seyrederek kendimi eğitiyorum. Hülya Avşar: Beğendiğim oyuncuları seyrederek kendimi eğitiyorum. Türkiye sinemasının en önemli kadın oyuncularından Hülya Avşar 2009 yılının son retrospektifi kapsamında Aralık ayında Mithat Alam Film

Detaylı

Cem Özer: Sinema benim için büyüklere masallar tadında bir şey

Cem Özer: Sinema benim için büyüklere masallar tadında bir şey em Özer: Sinema benim için büyüklere masallar tadında bir şey 28 Şubat 2008 tarihinde Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu em Özer di. Hafta boyunca retrospektifi kapsamında 4 filmi 1 gösterilen oyuncu,

Detaylı

Müjde Ar: Amacım kaçan kadını sinemaya geri çekebilmekti.

Müjde Ar: Amacım kaçan kadını sinemaya geri çekebilmekti. Müjde Ar: Amacım kaçan kadını sinemaya geri çekebilmekti. Mithat Alam Film Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nde Türk sinemasında kadın filmleri denilince akla gelen en önemli isim olan Müjde Ar ı ağırladı.

Detaylı

Zeynep Dadak: İlk filminiz Okul

Zeynep Dadak: İlk filminiz Okul Durul Taylan, Yağmur Taylan: Çok iyi filmler insanların severek, birlikte, kitlesel olarak izlediği filmler. Sonuçta sinema ne olursa olsun kitlesel bir sanat. Son dönem Türkiye sinemasının en özgün yönetmenlerinden

Detaylı

Umut Aral: En önemlisi insanların size inanması.

Umut Aral: En önemlisi insanların size inanması. Umut Aral: En önemlisi insanların size inanması. Çarpışma adlı kısa filmiyle yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazanmış olan Umut Aral, Otuzdört (1999) ve Çarpışma nın (2005) gösteriminden sonra Yamaç

Detaylı

Müjdat Gezen: Oyunculuk dışında bir işe girsem, mutlaka batırırım.

Müjdat Gezen: Oyunculuk dışında bir işe girsem, mutlaka batırırım. Müjdat Gezen: Oyunculuk dışında bir işe girsem, mutlaka batırırım. Müjdat Gezen hem bir tiyatrocu, hem bir yazar hem de bir sinema oyuncusu olarak, 2009 un son günlerinde konuğumuz oldu, hem oyunculuk

Detaylı

Pervin ÜNALP ile SÖYLEŞİ. > Kültür & Sanat

Pervin ÜNALP ile SÖYLEŞİ. > Kültür & Sanat 86 Pervin ÜNALP ile SÖYLEŞİ Geç Kalanlar, oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Pervin Ünalp in bu kez kelimelerin gücüyle büyülediği seyircisini, 16 Ekim den bu yana, Şinasi Sahnesi nde bir araya getiriyor. Yazar

Detaylı

Sinema Söyleşileri. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012

Sinema Söyleşileri. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Sinema Söyleşileri Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Sinema Söyleşileri Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Yayına Hazırlayanlar

Detaylı

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir.

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Mithat Alam Film Merkezi 2009 yılındaki ilk retrospektifini Türkiye sinemasının ve güncel sanatının önemli temsilcilerinden birine, Kutluğ Ataman a ayırdı. Ataman

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Mithat Alam Film Merkezi nin 1960 larda Robet Kolej de yapılan Hisar Kısa Film Festivali nin devamı olarak 2005 ten bu yana sürdürdüğü Hisar Kısa Film Seçkisi nin

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14.

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14. köprü Bosphorus Chronicle ın ekidir. Hepsi ve daha fazlası 150. Yıl Özel de Okulumuz hakkında ilginç bilgiler öğrenmek için Mehmet Uysal ile yaptığımız söyleşiyi okumalısınız. Sayfa 4. Bina isimlerinin

Detaylı

Genco Erkal. Ali Paşa Han. Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar. Mezarsız Ölüler Gri Sahne. Arsız Davet Akla Kara Tiyatro. Kuklacı Fatih Kolçak

Genco Erkal. Ali Paşa Han. Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar. Mezarsız Ölüler Gri Sahne. Arsız Davet Akla Kara Tiyatro. Kuklacı Fatih Kolçak Sayı 08 / Ekim 2013 Boş günüm yok benim Bennu Yıldırımlar Mezarsız Ölüler Gri Sahne Arsız Davet Akla Kara Tiyatro Kuklacı Fatih Kolçak Siyasi Gestus Kadir Öğüt Seyirlik Tiyatro Hüseyin Avni Danyal Elveda

Detaylı

Nuri Bilge Ceylan: Meselem insan denilen muammayı ve onun bağlı olduğu daha da büyük muammayı anlamlandırmaya çalışmak

Nuri Bilge Ceylan: Meselem insan denilen muammayı ve onun bağlı olduğu daha da büyük muammayı anlamlandırmaya çalışmak Nuri Bilge Ceylan: Meselem insan denilen muammayı ve onun bağlı olduğu daha da büyük muammayı anlamlandırmaya çalışmak Son yıllarda nadiren söyleşi veren Nuri Bilge Ceylan, son filmi Bir Zamanlar Anadolu

Detaylı

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz!

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Belgeselci Berke Baş, 2009 yılında iki kere Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu oldu. Dört yönetmenli Bu Ne Güzel Demokrasi! nin ardından,

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım.

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. 2007 yılında Cannes Film Festivali nden Altın Palmiye ile dönen 4 Ay 3 Hafta 2 Gün ün yönetmeni

Detaylı

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL ELLEKAPAKRÖPORTAJ M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL Türkiye, Meryem Üzerli yi Muhteşem Yüzyıl daki rolüyle tanıdı. Ama kocaman gülümsemesiyle ve pozitif enerjisiyle sevdi. Ülkeyi ani

Detaylı

Hayali Küçük Ali nin Adana daki Sesi; Mahmut Hazım Kısakürek

Hayali Küçük Ali nin Adana daki Sesi; Mahmut Hazım Kısakürek Hayali Küçük Ali nin Adana daki Sesi; Mahmut Hazım Kısakürek Çocukluğumda radyoda, bilhassa Ramazan ayında yayınlanan Karagöz Hacivat oyununu nasıl can kulağı ile dinlediğimi anımsıyorum. O günlerde dinlediğim

Detaylı

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER Sayı: 10 / 20-26 Eylül 2013 Belgin Elçioğlu yazdı DIANA Aşk prenseslere yakışmıyor TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER OKAN ARPAÇ YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN... ALEX CROSS RÖPORTAJ

Detaylı

Adana da Bir Bahar; Cahangir Novruzov (Cihangir Nevruz)

Adana da Bir Bahar; Cahangir Novruzov (Cihangir Nevruz) Adana da Bir Bahar; Cahangir Novruzov (Cihangir Nevruz) Nevruz Farsçadır. Yeni gün anlamına gelir, diğer anlamı ise kışın bitmesi, baharın gelmesidir. Çünkü baharla tabiat ana yeniden doğar-canlanır, ağaçlar

Detaylı

Ayşe Arman - Kimse Sormazsa Ben Sorarım. www.cepsitesi.net İÇİNDEKİLER

Ayşe Arman - Kimse Sormazsa Ben Sorarım. www.cepsitesi.net İÇİNDEKİLER Ayşe Arman - Kimse Sormazsa Ben Sorarım www.cepsitesi.net İÇİNDEKİLER Derin Devlet Mi Dediniz Mehmet Ağar Kolejli Alaturka Kadın Severim Ahmet Altan Gücüm Manyaklığım Fatih Altaylı Bir Sabah Uyandım Ki

Detaylı

İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR TEMMUZ-AĞUSTOS 2012. Aramıza. hoş geldiniz!

İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR TEMMUZ-AĞUSTOS 2012. Aramıza. hoş geldiniz! İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ YAYINIDIR TEMMUZ-AĞUSTOS 2012 Aramıza hoş geldiniz! Aşkı taze tutmanın sırrı: Fullfresh Teknolojisi. Çevreyle dost Arçelik ten, Fullfresh Teknolojisi ile yiyeceklerinizi

Detaylı

köprü Okulda ve hayatımızda teknolojinin yeri hakkındaki yazılar Teknoloji Dosyamızda! sf. 15-18. Haziran 2014

köprü Okulda ve hayatımızda teknolojinin yeri hakkındaki yazılar Teknoloji Dosyamızda! sf. 15-18. Haziran 2014 HABERLER 1 köprü Bosphorus Chronicle ın Ekidir. Benim için her öğrenci bir dünya Evladım! sözüyle özleşen Edebiyat bölümünün en sevilen öğretmenlerinden Aydemir Doğan ile yaptığımız keyifli söyleşi sayfa

Detaylı

Aşk, kurabiyeler ve uyanış...

Aşk, kurabiyeler ve uyanış... Aşk, kurabiyeler ve uyanış... Genel Yayın Yönetmeni begum@edu-artdergisi.com Begüm ÇELİKKOL Bundan 14 yıl önceydi Ankara da bir yarışmaya katılmak üzere yola çıkmıştım. Yine aylardan Nisan dı. Yol boyunca

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE TURİZMİ 08.04.2011 tarihinde gerçekleştirilmiş Orta Doğu daki Gelişmeler ve Türkiye Turizm konferansının metnidir. Konuşmacılar: Onur Gözet (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Detaylı

Merhaba, Prof. Dr. Mete Çamdereli İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Mete Çamdereli

Merhaba, Prof. Dr. Mete Çamdereli İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Mete Çamdereli 1 Merhaba, Yeniden bir akademik döneme daha başladık. En son sayımızdan bu yana öğrencilerimizi mezun ettik, şimdi de yeni öğrencilerimizle buluştuk. Her mezun öğrencimizle biraz azaldık, onlar bizlerden

Detaylı