30 Mart- 03 Nisan 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "30 Mart- 03 Nisan 2015"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik ve istihbarat desteği katkısı ile Yemen e askeri müdahalede bulunmasıydı. Arabistan ın ABD büyükelçisi, Yemen e saldırı olacağını açıkladığı gece boyunca petrol fiyatlarında şok yükseliş yaşandı. ABD de, yerel bölgelerin FED başkanları mevcut para politikası ve düşünceleri hakkında açıklamalarda bulundu. Haftanın son işlem gününde FED Başkanı Janet Yellen katıldığı toplantıda basının sorularını yanıtlarken planlanan faiz artırımına yönelik merak edilenleri yorumladı. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, St. Louis FED Başkanı James Bullard ve FOMC de bu yıl oy hakkı bulunan Evans hafta içerisinde katıldıkları toplantılarda düşüncelerini beyan ettiler. ABD dördüncü çeyreğe ait büyüme beklentiler karşılamasa da makul düzeyde kaldı. Avrupa da hafta Yunanistan ve Almanya başbakanlarının görüşmeleriyle başladı. Borç kriziyle boğuşan Yunanistan dan reform paketi bekleniyor. Ayrıca Fitch Rating, Yunanistan ın mevcut ekonomik durumundan dolayı kredi notunu ve 2015 yılına ait büyüme tahmini düşürdü. Diğer bir gündem maddesi ise Avrupa Merkez Bankası nın ay başında yürürlüğe soktuğu varlık alım programıydı. ECB yönetim kurulu üyeleri hafta içerisinde ayrı ayrı politikanın görünümünden ve hedeflerden bahsettiler. İngiltere Merkez Bankası Carney de ülkesindeki para politikasının gidişatından bahsetti ve görüşünü bildirdi. Asya da hafta sakin geçti denilebilir. Ancak haftaya Japonya ve Çin de açıklanan ve beklenmedik şekilde sert düşen İmalat PMI endeksleri damga vurdu. Özellikle Çin de endeksin 50 seviyesinin altında düşmesi, parasal teşvik politikalarının artabileceğine dair görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Haftanın son işlem gününde ise Japonya dan önemli verileri takip ettik. Yurt içine baktığımızda Kapasite Kullanım Oranı (KKO) ve Tüketici Güven Endeksi rakamları gündemde önemli bir yer oluştursa da Moody s in Türk bankacılık sistemi ile alakalı hazırladığı rapor piyasalarda soğuk duş etkisi yarattı. Raporun ardından Türk Lirası yeniden değer kaybetti.

2 ABD ABD de FOMC üyelerinin faiz artırımına dair açıklamaları etki yarattı. Önceliği Cuma TSİ 21:45 de San Francisco da konuşma yapan FED Başkanı Janet Yellen a vermek istiyoruz. Yellen faiz artışının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini ifade ederken, sıkılaşmanın aşamalı olacağı mesajını verdi. Faiz artırımının önümüzdeki birkaç yıl süreceğini tahmin ettiğini ve politikanın ekonomik koşullara göre belirleneceğini belirten Yellen ''Sıkılaşma hızlanabilir, yavaşlayabilir ve duraksayabilir. Ekonomik aktivite ve enflasyonda oluşan sonuçlara göre strateji değişebilir. dedi. Haftanın ilk işlem gününde açıklama yapan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisi güç kazandı ve Haziran ayında bir faiz artırımı olabilir. açıklamasında bulundu. Ayrıca ekonomide şimdilerde görülen zayıflığın geçici olduğunu ve öngörü bakımından S&P % ,02 DOW % ,66 NASDAQ % ,22 "daha iyimser" olduğunu da sözlerine eklerken, sabit bırakılan FOMC faiz kararı ve kaldırılan sabırlı ifadesiyle ilgili olarak da, "Sabırlı ifadesinin son açıklama metninden çıkarmasının, sıkılaştırma için Haziran ayının uygun bir seçenek olduğu anlamına gelmemeli. dedi. Faiz konusunda bir açıklama da FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer den geldi. Fischer konu ile ilgili Faiz artışı yıl sonundan önce büyük olasılıkla gerçekleşecek ama pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmeyecek ayrıca gelecekteki faiz oranlarına ilişkin belirsizlik devam ediyor. dedi.

3 ABD St. Louis FED Başkanı James Bullard da her hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da faiz konusu ve ABD ekonomisine dair konuştu. Bullard, ''sabırlı'' ifadesinin kaldırılmasıyla ilgili olarak da, sabır ifadesinin kaldırılması FOMC için yeni bir çağın müjdesini veriyor ve mükemmel bir hareket dedi. Enflasyon ve büyüme konusunda ise, normalleşmenin yakın zamanda başlamaması halinde FED in enflasyonda riske girebileceğini ve ABD ekonomik büyümesinin ikinci çeyrekte toparlanacağını söyledi. Faizlerle ilgili açıklamalarda bulunan diğer bir üye ise, FOMC de bu yıl oy hakkı bulunan Evans oldu. Evans, finansal koşulların sıkılaştırılmasında herhangi bir aciliyet içinde olunmasını gerektirecek zorlayıcı bir durum yok. Öncelikle enflasyonun bir veya iki yıl içinde FED in %2 lik hedefine ulaşacağı netlik kazanmalı. Ekonomik koşullar, kısa vadeli faiz artırımlarının 2016 yılına kadar artırımının ertelenmesinin uygun olacağı bir şekilde gelişim gösterebilir" dedi. FOMC üyelerinin açıklamalarının yanı sıra haftanın son işlem günü ABD nin beklentilerin altında büyüme göstermesi öne plandaydı. Kişisel harcamalar dördüncü çeyrekte beklentileri karşılayarak % 4.4 ile 2006 ilk çeyreğinden bu yana en dik artışı göstermiş oldu. Küresel piyasaların geçtiğimiz haftaki gündem maddesi ise, Suudi Arabistan liderliğinde Yemen de bulunan Husilere karşı başlatılan hava operasyonu oldu. İran'ın da sonrasında dahil olduğu krize doğrudan müdahil olmasının, siyasi ve ekonomik alanda bölgedeki güç dengeleri üzerinde önemli etki yapması bekleniyor. Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Adel el Cubeyr ise konuyla ilgili; Suudi Arabistan'ın Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrrabu Mansur Hadi'nin meşru hükümetini korumayı amaçladığını belirtti. Saldırının haber alınmasıyla birlikte petrol o gece 4$ değer kazandı. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki ABD İkinci El Konut Satışları (Şubat) (Ay) %1.2 %1.7 %-4.9 Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıl) (Şubat) 1,70% 1,60% 1,60% Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) 0,20% 0,10% 0,20% Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şubat) 0,20% 0,20% %0.7 İmalat PMI Endeksi (Mart) 55,3 54,7 55,1 Birinci El Konut Satışları (Ay) (Şubat) 7,80% -1,30% 4,40% Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Şub ) -0,40% 0,30% -0,70% Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık) (Şub ) -1,40% 0,40% 2,00% Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Hizmet PMI Endeksi (Mart) 58,6 57,2 57,1 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (4. Çeyrek) 2,20% 2,40% 2,20% Michigan Tüketici Güven Endeksi (Mart) Michigan Üniversitesi 12 Aylık Enflasyon Tahmini 3% 3% Michigan Üniversitesi 5 Yıllık Enflasyon Tahmini %2.80 %2.80

4 AVRUPA Geçtiğimiz hafta Avrupa da gündem biraz yoğundu. Haftanın ilk gününde Yunanistan Başbakanı Tsipras ile Almanya Başbakan ı Merkel bir araya geldi. Beş gün içerisinde iki gez görüşen iki mevkidaş Yunanistan ın Euro Bölgesi ndeki geleceği konusunda konuştu. Merkel, Yunanistan ın Avrupa ya ait olduğunu ve Yunan ekonomisini başarılı olmasını istediğini söyledi. Merkel; Yunan hükümetine fazladan bir yardımın geleceğine dair sinyal vermezken Yunan mevkidaş ile güven anlaşması yapmak istediğini belirtti. Euro Bölgesi, Yunanistan'a ekonomik planını sunmak için 5 gün verdi. Yunanistan Maliye Bakanı na reform taahhütlerini nasıl yerine getirebileceğine dair planı, Pazartesi gününe kadar teslim etmesi gerektiği aktarıldı. Reform paketi onaylanırsa Yunanstan bir süre için rahat nefes almış olacak. Medyadan yansıyan haberlere göre; ECB hafta başında Yunanistan ın DAX % ,33 FTSE % ,02 CAC 40 % ,06 ödeme gücü ile ilgili endişelerle birlikte Yunan bankalarının kısa vadeli ülke tahvili varlıklarını artırmalarını engelledi. Kararın hemen ardından ECB, Yunan bankalarına sağlanan Acil Likidite Yardımı (ELA) tavanını 71 milyar Euro nun üstüne çıkardı. AMB en son 12 Mart'ta ELA'nın üst bandını 600 milyon Euro arttırmıştı. *Yunanistan 9 Nisan tarihinde IMF ye yaklaşık 360 milyon Özel Çekme Hakkı ödemesi yapacak. Bu da yaklaşık olarak 458 milon Euro ya denk gelmektedir. *Yunanistan ile alakalı bir haber de kredi notunun düşürülmesiydi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "B"den "CCC"ye düşürdü. Ekonomik görünüm ise negatif de kaldı. Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın kredi notlarının indirilmesine gerekçe olarak, bankacılık sektöründeki sınırlı likiditenin kamu finansmanı üzerinde oluşturduğu baskının yanı sıra resmi kuruluşların ödemelerine ilişkin belirsizlikler gösterildi. Söz konusu güveni tamir etmenin zaman alacağını kaydeden Fitch Ratings, Yunanistan'a ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1,5'den yüzde 0,5'e revize etti. Fitch Ratings, Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notlarının görünümünü ise 17 Ocak'ta "durağandan", "negatife" çevirmişti. Bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor's (S&P) da Yunanistan'ın kredi notunu Şubat başında "B"den "B-"ye düşürmüştü.

5 AVRUPA Hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyelerinden Noyer ve Liikanen, QE politikasının kısa vadeli sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Fransa Merkez Bankası Başkanı olan Noyer; sözlerine 2016 Eylül ayı sonuna kadar sürecek olan varlık alım programı (QE) genişlemeci para politikası duruşunun önemli ve net bir sinyaldir. cümlesi ile başladı. Varlım alım programının ECB bilançosu genişleteceğine vurgu yapan Noyer, QE nin fiyat istikrarında dengesizlik yaratabileceği korkusunun yanlış olduğunu belirtti. Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Liikanen, para politikası kararları ve alınan önlemlerin ekonomik görünüm üzerinde şimdiden belirgin ve pozitif bir etki yarattığı söyledi. Başkan, ECB nin asıl görevini yani fiyat istikrarını normale döndürmeyi uygulamayabilmek amacıyla bu adımın atıldığını ve doğru olduğunu belirtti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney de ülkesinin ekonomi politikalarıyla ilgili konuştu. Carney, Frankfurt'taki para politikası konferansında yaptığı konuşmada bundan sonraki adımlarının faiz artışı yönünde olacağını söyledi. Ülkedeki bankaların ise sermaye yapılarında güçlenmenin devam ettiğini ve sonucun iyiye gideceğini sözlerine ekledi. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi (Mart) -3,7-6 -6,7 Almanya İmalat PMI Endeksi (Mart) Almanya Hizmet PMI Endeksi (Mart) Euro Bölgesi İmalat PMI Endeksi (Mart) Euro Bölgesi Hizmet PMI Endeksi (Mart) İngiltere Çekirdek TÜFE (Yıl) %1.2 %1.3 %1.4 İngiltere Çekirdek ÜFE (Şubat) (Yıl) %0.2 %0.4 %0.3 İngiltere Çekirdek ÜFE (Şubat) (Ay) %0.1 %0.1 %0.2 İngiltere ÜFE (Şubat) (Ay) %0.3 %0.3 %-0.9 İngiltere ÜFE (Şubat) (Yıl) 0% %0.1 %0.3 Almanya IFO İş Güven Endeksi (Mart) Almanya Mevcut Değerlendirme (Mart) Almanya İşletme Beklentiler (Mart) İngiltere BBA Mortgage Kredi Onayları Almanya GFK Tüketici Güven Endeksi (Nisan) 10 9,80 9,70 İngiltere Çekirdek Perakende Satışlar (Şubat) (Ay) %0.7 %0.4 %-0.3 İngiltere Çekirdek Perakende Satışlar (Şubat) (Yıl) %5.1 %4.2 %5.2 İngiltere Perakende Satışlar (Şubat) (Ay) %0.7 %0.4 %0.1 İngiltere Perakende Satışlar (Şubat) (Yıl) %5.7 %4.7 %5.9 İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi (Mart) (Yıl) %5.1 %5.7 İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi (Mart) (Ay) %0.1 %-0.1

6 ASYA Geçtiğimiz hafta Asya tarafında açıklanan önemli ekonomik verilere baktığımızda, Japonya da ve Çin de İmalat PMI beklentilerin altında kaldı. Japonya PMI 50.4 seviyesinde gelirken, Çin PMI 49.2 düzeyinde geldi. PMI ın Japonya da 52.1 seviyesinde, Çin de 50.6 düzeyinde gelmesi bekleniyordu. Özellikle Çin tarafında beklenmedik şekilde düşen İmalat endeksi piyasalarda şok etkisi yarattı. 50 seviyesinin altına düşen endeks başta bakır olmak üzere bir çok emtiada ani düşüşlere sebep oldu. Japonya da izlediğimiz ardı ardına gelen önemli ekonomik verilerden, Hane Halkı Harcamaları aylık bazda %0.8 seviyesinde artış gösterirken, yıllık bazda %2.9 düzeyinde azalış gösterdi. Japonya da açıklanan şubat ayına ait TÜFE %2.0 seviyesinde, Çekirdek TÜFE ise %2.0 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik Oranı da beklendiği gibi %3.5 seviyesinde geldi. Asya kıtasının diğer bir önemli ekonomisi olan Yeni Zelanda dan gelen verilere baktığımızda, şubat ayına ait İhracatlar 3.92 milyar NZD seviyesinde, İthalatlar ise 3.87 milyar NZD düzeyinde gerçekleşti. İhracat ve İthalat rakamları sonrası Ticaret Dengesi ise, aylık bazda 50 milyon NZD fazla verirken, yıllık bazda milyon NZD açık verdi. Hafta boyu açıklamalarını takip ettiğimiz Japonya Merkez Bankası nın (BOJ) yeni üyesi Yutaka Harada, %2 lik enflasyon hedefine iki yıllık süre zarfında ulaşmanın zor olacağını söyledi. Harada ayrıca, hedeflenen enflasyon rakamı ile süreyi sabit bir amaç olarak görmek zor hatta imkansız olabilir. Düşen petrol fiyatları gibi olumlu faktörler sayesinde bu hedefe 2 yılda ulaşılmaması büyük bir sorun olmaz ifadelerine yer verdi.

7 ASYA Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Yeni Zelanda Westpac Tüketici Güveni(1.çeyrek) Japonya İmalat PMI Çin İmalat PMI Yeni Zelanda İhracat(Şub) 3.92 milyar NZD 4 milyar NZD 3.68 milyar NZD Yeni Zelanda İthalatlar(Şub) 3.87 milyar NZD 3.75 milyar NZD3.64 milyar NZD Yeni Zelanda Ticaret Dengesi (Aylık) (Şub) milyon 50 milyon NZD NZD 33 milyon NZD Japonya Hane Halkı Harcamaları (Aylık) (Şub) %0.8 %0.5 -%0.3 Japonya Hane Halkı Harcamaları (Yıllık) (Şub) -%2.9 -%3.2 -%5.1 Japonya Çekirdek TÜFE (Yıllık) (Şub) %2.0 %2.1 %2.2 Japonya TÜFE (Yıllık) (Şub) %2.2 %2.4 Japonya İşsizlik Oranı(Şub) %3.5 %3.5 %3.6 Japonya Perakende Satışlar(Yıllık) (Şub) -%1.8 -%1.5 -%2.0

8 TÜRKİYE Türkiye geçtiğimiz haftayı ekonomik veriler açısından oldukça sakin geçirdi. Haftanın ilk gününde Tüketici Güven Endeksi açıklandı. Şubat ayı için 68.1 olarak açıklanan veri, Mart ayında son altı yılın en düşük seviyesine gerileyerek 64.4 olarak açıklandı. Endeksin 100 den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100 den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor. 25 Mart Çarşamba günü açıklanan Mart ayı Kapasite Kullanım Oranı bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak %72.4 seviyesinde açıklandı. TCMB nin 2649 işyerine uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi ne göre belirlenen verinin %72.5 olarak açıklanması bekleniyordu. Mart ayı İmalat Güveni verisi ise bir önceki aya göre yüksek gelerek olarak açıklandı. Haftanın son gününde Şubat ayı Yabancı Turist Girişi açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Şubat ayında ülkemize gelen yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %2.30 arttı. Veri bir önceki ay %9.08 olarak açıklanmıştı. Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody s, Çarşamba günü Türkiye deki bankacılık sistemi üzerine bir değerlendirme raporu yayınladı. Raporda Türk bankacılık sistemine negatif not veren Moody s, bankaların büyüme fırsatlarını azaltacak ve borçlananların ödeme gücünü zayıflatacak ekonomik büyümedeki yavaşlama ve kurdaki oynaklık sebebiyle bu notu verdiğini açıkladı. Bu haberden sonra Türk Lirası ndaki değer kaybıyla USDTRY haftanın en yüksek çıkışını yaptı. Türkiye Bankalar Birliği nden gelen açıklamaysa Moody s in bu raporuna katılmadıkları yönündeydi. Cuma günü TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın yaptığı açıklamada makro istikrarın korunduğu, büyümenin sürdürüldüğü ve bankaların özkaynaklarını güçlü kılacak kadar karlı olduğu durumlarda Türk bankacılık sektörünün makul ölçüdeki riskleri ve beklenmedik şokları yönetebileceğini belirtti. Açıklanan Sonuç Beklenen Önceki Tüketici Güveni (Mart) Kapasite Kullanım Oranı (Mart) %72.4 %72.5 %72.8 İmalat Güveni (Mart) Yabancı Turist Girişi (Yıllık) (Şubat) %2.30 %9.08

9 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Global piyasalarda önümüzdeki hafta birbirinden önemli veriler açıklanacak. Bunların başında da Cuma günü gelecek olan ABD Tarım Dışı İstihdam rakamı olacak. Pazartesi günü; gece saatlerinde Japonya dan Sanayi Üretimini takip edeceğiz. Sabah TSİ 10:30 da İngiltere Merkez Bankası tarafından açıklanacak kredi hacim rakamlarını izleyeceğiz. Hemen ardından Euro Bölgesi nde TÜFE beklentisi Hizmet Sektörü ve İmalat Sektörü Güven Endeksi açıklanacak. TÜFE beklentisi öğleden sonra Almanya da da açıklanacak. ABD tarafında ise tüketim giderleri fiyat endeksi takip edilecek. Hemen ardından Beklemedeki Konut Satışlarını izleyeceğiz. Salı günü global piyasalarda bazı ülkelerin ekonomik büyüme rakamları açıklanacak. Gece saatlerinde Avustralya dan HIA Birinci El Konut Satışları ve Özel Sektör Kredi hacmi takip edilecek. Sabahın erken saatlerinde Almanya perakende satışlar ve işsizlik oranı açıklanacak. Türkiye den ise yurtiçinde günün en önemli verisi 2014 yılına ait ekonomik büyüme (GSYİH) rakamı olacak. Öğlen saatlerine yaklaştıkça Türkiye den sonra İngiltere de de 2014 yılına ait GSYİH rakamını takip edeceğiz. Euro Bölgesi nde işsizlik oranı Mart ayına ait öncü TÜFE verileri açıklanacak. Öğleden sonra Kanada dan da Ocak ayına ait GSYİH açıklanacak. Çarşamba günü; Japonya dan gece saatlerinde Tankan verilerini takip edeceğiz. Hemen ardından ise Avustralya da Konut İzinleri açıklanacak. TSİ de ise Çin den geçen hafta hayal kırıklığı yaratan imalat ve imalat dışı PMI endekslerini izleyeceğiz. Sabah saatlerinde öğlene kadar da Avrupa dan bir çok ülkede İmalat PMI ı takip edeceğiz. TSİ 10:00 da Türkiye de ihracat hacmi açıklanacak. Öğleden sonra günün neredeyse en önemli verisi ABD deki ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam rakamı olacak ve hemen ardından ISM İmalat ve İmalat Dışı Endekslerini takip edeceğiz. Perşembe günü; gece saatlerinde Avustralya da ticaret hacmi ve ticaret dengesi rakamları açıklanacak. Sabah saatlerinde İngiltere den İnşaat PMI Endeksi gelecek. Öğleden sonra ise ABD de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ticaret dengesi ve fabrika sipariş rakamları açıklanacak. Haftanın son işlem günü Cuma ya geldiğimiz de; ABD, Almanya, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada nın başına çektiği bir çok ülkede piyasalar Kutsal Cuma (Good Friday) sebebiyle kapalı olacak. Gece saatlerinde Çin den Hizmet PMI Endeksi ni takip edeceğiz. Türkiye den ise sabah TÜFE ve ÜFE rakamları açıklanacak. Cuma günü ABD piyasaları kapalı olmasına rağmen öğleden sonra Tarım Dışı İstihdam rakamı açıklanacak. Ayrıca ABD den işsizlik oranı ve haftalık ortalama kazanç oranını izleyeceğiz.

10 EURUSD Geçtiğimiz haftaya seviyesi üzerinde başlayan EURUSD paritesi, 18 Mart tarihinde yapılan FOMC toplantısını fiyatladı. Pazartesi günü Yunanistan ile Almanya başbakanlarının yaptığı zirveden ılımlı mesajlar geldi. Perşembe günü ABD den beklentiden iyi açıklanan TÜFE ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularına cuma günü beklenti düzeyinde açıklanan ABD dördüncü çeyrek ekonomik büyüme ve Michigan tüketici güven endeksi rakamları eklenince gerileme yaşandı. Bu hafta gerek Avrupa dan gerekse ABD tarafından ekonomik aktivite adına çok kritik veriler gelecek. Özellikle Çarşamba ve Cuma günü Tarım Dışı İstihdam rakamlarına odaklanacağız. EURUSD 13 Mart tarihinden bu yana süre gelen yükselen trend desteği üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Trendin başladığı yerden tepesine çekilecek Fibonacci düzeltme seviyeleri bu hafta yakından takip edilebilir. Paritede hali hazırda düşmeye devam eden momentum işlemleri ile yükselen trendin kırılması halinde (~ Fibo %50) (~ Fibo%61.8) ve destekleri takip edilebilir. Paritede, geçmişte yüksek seviyelerdeyken direnç görevi görmüş dört saatlik 100 birim hareketli ortalama ise destek konumunda bulunuyor. Bu noktadan kazanabileceği ivme ve seviyesi üzerinde dört saatlik kapanışlar alımları tekrar başlatabilir. Bu durumda da dirençlerini izleyeceğiz.

11 GBPUSD GBPUSD paritesinde hareketlerin bu hafta daha çok doların performansına bağlı olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Dolar, kişisel harcamalardaki artışın FED'i faiz artışı için ikna etmeyeceği yönündeki algı oluşması ile düşüşünü ikinci haftaya taşırken paritenin de yukarı yönlü işlemler gerçekleştirme çabasında olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca İngiltere'nin için faiz artırımı ile ilgili olarak BOE Başkanı Mark Carney'in açıklama yaptığını görüyoruz. Carney "Bundan sonraki adımımız faiz artırımı yönünde olacak" derken, bankacılık sektörüne yönelik açıklamalarda da bulundu. Batmayacak kadar büyük banka sorununun geride kaldığını ifade eden BOE Başkanı, aldıkları önlemlerin bankaların mali yapısını güçlendirdiğini de ayrıca açıklamalarına ekledi. GBPUSD paritesine teknik açıdan bakarsak; haftalık kapanışını desteği üzerinde gerçekleştirdiğini gördüğümüz paritede işlemlerin bu seviye üzerinde güçlenmesi hainde izleyeceğimiz dirençler , ve seviyelerinde bulunuyor. Dolar lehine güçlenme ile aşağı yönlü işlemlerin altında oluşmaya başlaması durumunda ise ilk olarak daha aşağıda ise ve seviyeleri destek olarak takip edilebilir. 4 saatlik grafikte MACD de (12,26,9) oluşan negatif kesişmenin aşağı yönlü işlemleri destekleyebileceğini belirtmek isteriz. Destekler; Dirençler;

12 USDJPY Geçtiğimiz hafta dolar ve yen tarafındaki önemli gelişmelere baktığımızda, ABD de Çekirdek TÜFE bir önceki veride de olduğu gibi %0.2 seviyesinde gerçekleşti. ABD de izlediğimiz 4.çeyreğe ait GSYİH Oranı da bir önceki revizede olduğu gibi %2.2 düzeyinde geldi. Japonya da ise çekirdek TÜFE ve İşsizlik Oranı hafif azalış gösterdi. Konuşmasını takip ettiğimiz FED Başkanı Yellen ise, faiz artışının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini ifade ederken, sıkılaşmanın aşamalı olacağını söyledi. USDJPY Paritesine Teknik Olarak Baktığımızda; Haftaya direnç seviyesinin hemen altından açılarak başlayan paritede, hafta boyu aşağı yönlü seyir izlendi. Haftayı da desteğinde kapattı. Aşağı yönlü seyrin devam etmesi halinde takip edeceğimiz diğer destekler ve seviyesinde bulunuyor ana destek seviyemiz üzeri günlük ve haftalık kapanış devam ettiği sürece dolar lehine işlemlerin olabileceğini belirtelim. Bu durumda takip izleyeceğimiz dirençlerimiz ise / ve seviyesinde bulunuyor. Daha yukarıda bulunan ana direnç seviyemiz üzeri fiyatlamada yukarı yönlü seyrin hız kazanabileceğini hatırlatalım. Destekler: Dirençler: /

13 S&P500 FUTURES SP500 Haziran Vadeli kontrat geçtiğimiz hafta güçlü doların şirket karlılıklarını düşürdüğü algısıyla geriledi. Bu algının oluşmasında dayanıklı mal siparişlerinde görülen keskin düşüş başroldeydi. Ayrıca Orta Doğu da baş gösteren jeopolitik risklerde endekslerde genel olarak aşağı yönlü seyrin hakim olmasına neden oldu. Hafta içinde 2108 direncinin hemen altında bulunan düşen trend direncinden satıcı bulan kontrat 2084 seviyesi altında saatlik bar kapanışları oluşmasıyla sert geri çekildi seviyesinde bulunan ana destek seviyemizde alıcılarla karşılaşan kontratta bu seviye altında günlük kapanış oluşmadı. Yukarı yönlü trendde yorgunluk emareleri görülen kontratta bu hafta içinde geri çekilmenin devam etmesi ve 2036 ana destek seviyesinin günlük bazda kırılması halinde geri çekilmeler bir sonraki ana destek seviyesi olan 1980 seviyesine kadar devam edebilir. Ayrıca 100 günlük hareketli ortalaması altında haftalık kapanış oluşmasının kontratta dikkat çektiğini belirtmek isteriz. Destekler: Dirençler:

14 ALTIN Hafta boyu Altın ı etkileyen en önemli gelişme, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen deki hedefleri bombalamaya başlamaları oldu. Bu gelişmenin güvenli varlıklara olan talebi arttırması, ALTIN fiyatlarını 1219 seviyesine kadar yükseltti. Ancak ardından gelen kar satışlarıyla geri çekilme yaşandı. ABD tarafından açıklanan Çekirdek TÜFE ve GSYİH Oranları nda fazla bir değişik olmaması ise ALTIN fiyatlarına çok etki etmedi. Teknik Olarak Baktığımızda; Haftaya 1184 ana direnç seviyemizin altında açılarak başlayan ALTIN, sonrasında bu direnci kırarak 1219 seviyesine kadar yükseldi. Haftayı da geri çekilerek 1196 desteği üzerinde seviyesinden kapattı. Geri çekilmenin devamında ve 1196 seviyesi altında ilk olarak 1184 ve 1177 destekleri takip edilebilir ana destek seviyemiz altında günlük ve haftalık kapanış olması durumunda ise geri çekilme 1155 destek seviyesine kadar devam edebilir üzerinde yukarı yönlü işlemlerde ise ilk olarak 1205 ve 1217 dirençleri izlenebilir. Destekler; Dirençler;

15 BRENT Hafta boyu petrol tarafında yaşanılan önemli gelişmelere baktığımızda, Çarşamba günü Euro Bölgesi nden gelen olumlu veriler doğrultusunda Brent petrolde yukarı yönlü işlemler gerçekleşti. Aynı gün, ABD Enerji Bilgi Yönetimi tarafından açıklanan petrol stokları verisi 5.1 olarak beklenirken 8.2 milyon varil olarak açıklandı. Böylece Brent petrolde tekrar satış baskısının oluştuğunu izledik. Perşembe günü ise, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, petrol açısından önemli jeopolitik konuma sahip Yemen de Kararlılık Operasyonu adını verdiği bir askeri eylem başlattı. Bu operasyonun gerekçesi olarak ise petrol dağıtım noktalarında oluşan sevkiyat riskini gösterdi. Bu gelişmeler neticesinde, Brent petrol bu hafta %5.8 artış kaydetti. Hafta boyunca yukarı yönlü seyrin devam ettiği Brent petrol, 4 saatlik zaman diliminde 21 ve 5 lik hareketli ortalamanın altında seyrediyor. Haftayı ana desteğimiz üzerinde kapatan petrolde, takip edeceğimiz ilk dirençler ve seviyelerinde bulunuyor ana desteği altında günlük ve haftalık kapanışların oluşması ile satış baskısının hız kazanabileceğini belirtelim. Bu durumda ise desteklerini izleyeceğiz. Destekler; Dirençler;

16 USDTRY USDTRY kuru 24 Mart Salı günü haftanın en düşük seviyesi olan seviyesine kadar düştükten sonra, Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi nin beklenti üzerinde gelmesiyle yönünü yukarı çevirdi. Kurun sert çıkış yapmasına neden olan haber dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody s den geldi. Moody s, Türkiye bankacılık sektörü üzerine yazdığı değerlendirme raporunda, kurlardaki oynaklık ve ekonomik büyümedeki yavaşlama sebebiyle bankacılık sektör notunu negatif olarak açıkladı. Haftanın son gününde direncine kadar çıktıktan sonra seviyesine kadar geriledi. Teknik açıdan incelediğimizde USDTRY kuru direncinden satıcı bularak haftalık kapanışını desteği üzerinden gerçekleştirdi. TL lehine fiyatlamaların devam etmesi ve desteğinin kırılması durumunda takip edeceğimiz sonraki destekler ve seviyelerinde bulunuyor ana desteğimiz olduğunu ve bu seviyenin üzerinde tutunma devam ettiği sürece Dolar lehine işlemlerin devam edebileceğini hatırlatmak isteriz desteğinin çalışması halinde ise ilk olarak ve sonrasında dirençlerini izleyeceğiz ana direnç seviyemiz ve bu seviye üzerinde kalıcılık oluşursa, alım iştahı artabilir. Destek: Direnç:

17 EURTRY EURTRY kuruna baktığımızda yukarı yönlü işlemlerin devam etme eğilimde olduğunu görmekteyiz. Yurtiçi tarafından siyasi tartışmaların hız kazandığını gördüğümüz haftada bir yandan da Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının etkili olduğunu görüyoruz. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı MarioDraghi, Euro Bölgesi'nde toparlanmanın hala zayıf seyrettiğini belirterek, toparlanmanın yapısal olmadığını söyledi. Ayrıca ciddi şekilde düşük olan enflasyonla mücadele için parasal genişlemenin çok önemli olduğunu belirten Draghi büyüme potansiyelini artırmak için yapısal reformların gerekli olduğunu da açıklamalarına ekledi. EURTRY kuruna teknik açıdan bakarsak; haftalık açılıştan itibaren yukarı yönlü işlemlerin güçlendiğini gördüğümüz kurda perşembe günü haftanın zirvesini ulaştığını görmekteyiz. Haftalık kapanışını ana destek seviyemizin hemen üzerinde gerçekleştirdiğini gördüğümüz kurda işlemlerin bu seviye üzerinde devam etmesi halinde dirençler , ve seviyelerinde bulunuyor ana destek seviyemiz üzeri günlük ve haftalık kapanış olduğu sürece yukarı yönlü seyrin artabileceğini belirtelim. TL lehine işlemlerin gerçekleşmesi ve seviyesi altına inilmesi durumunda takip edeceğimiz destekler ise , ve seviyelerinde bulunuyor. Destekler; Dirençler;

18 VIOP 30 Hafta içinde derecelendirme şirketleri ve Körfezde yaşanan müdahale ile beraber Yurtiçi piyasalarda da hareketlilik hakimdi. Hafta başında Fitch değerlendirmesi ile alıcılı seyreden VİOP30 Nisan Vadeli Endeks Kontratı, Moody's kuruluşunun Türkiye Bankacılık Sektörünü değerlendirdiği raporda negatif görünüm açıklaması ile sert satışlara yöneldi. Suudi Arabistan'ın Yemen'deki iç karışıklığı bahane ederek müdahale etmesi de Körfez Savaşı yıllarının ülkemizde hissedilen etkisini hatırlattı ve Yurtiçi piyasalarda negatif havayı devam ettirdi. Endeksi teknik açıdan değerlendirecek olursak; haftalık kapanışın kritik seviyesi altında gerçekleşmesi, önümüzdeki hafta kontratta satış baskısının devam edebilme ihtimalini öne çıkardığını söyleyebiliriz. Bu seviye altında kalıcılığın devam etmesi durumunda kontratta satış baskısı artabilir. Bu durumda ilk olarak desteğini takip edeceğiz. Alış yönlü işlemlerin görülebilmesi adına kritik seviyesi üzerinde kalıcılık aradığımızı belirtelim. Bu halde ilk direnç seviyemizdir. Destekler: Dirençler:

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz?

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Ekim 2014 İçindekiler Global ortam 2 Türkiye ekonomisi 20 Yazar Hakkında Dr. Murat Üçer Deloitte Ekonomi Danışmanı Murat Üçer,

Detaylı

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Mayıs 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme ve özet Global ortam: Merkez bankaları ve Yunanistan tekrar ön saflarda... Türkiye ekonomisi: Büyüme yavaş,

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2014 Nisan 2014 ÖZETİN ÖZETİ Gelişen dünya ülkelerinde yaşanan son gelişmeler iyi bir yönetimin ve duyarlı politik sistemlerin

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi 2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi Ekonomik Araştırmalar Bölümü Aralık 2014 Yayın No: TÜSİAD-T/2014-12/566 Meşrutiyet Caddesi, No: 46 34420 Tepebaşı / İstanbul Telefon: (0212) 249 07 23 Telefaks

Detaylı

"Küresel Kur Savaşı" yeniden manşetlere taşınıyor. İstanbul'da 9-10 Şubat'ta gerçekleşecek G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı dikkatle takip edilmeli. Kısa pozisyonlardaki artış,

Detaylı

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 06 Temmuz 2015 / 27

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 06 Temmuz 2015 / 27 Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 0 / 27 Haftaya Bakış Geçtiğimiz hafta küresel piyasaların gündeminde Yunanistan kaynaklı gelişmeler ön plana çıktı. Uluslararası kreditörler ile kemer sıkma ve emeklilik

Detaylı

ABD Merkez Bankası nın bir aylık rakamlara bakarak yön değiştirmeyeceği tahmininde bulundu.

ABD Merkez Bankası nın bir aylık rakamlara bakarak yön değiştirmeyeceği tahmininde bulundu. Seçimlere kadar, süreç 'eğlence treni' gibi geçecek. Tam, aşağı doğru hızlı bir iniş gerçekleştirip atlattığımızı düşünürken, tren normal seyrederken, bir anda kendimizi yeni bir ürkütücü iniş veya çıkışın

Detaylı

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010 MALİYE BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU - - - 0 0 Yönetici Özeti İÇİNDEKİLER A. Küresel Ekonomik Gelişmeler B. Türkiye de Ekonomik Gelişmeler 1. Büyüme ve İstihdam.

Detaylı

Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Roubini'nin Kusursuz Fırtına sına Doğru Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Temmuz 2012 Temmuz 2012 ÖZETİN ÖZETİ 2013'te yaşanacak olan Ekonomik Kusursuz Fırtına 2008 krizini gölgede bırakabilir. Prof. Nouriel

Detaylı

M m I. DÜNYA EKONOMİSİ

M m I. DÜNYA EKONOMİSİ TÜRMOB M m I. DÜNYA EKONOMİSİ 2011 yılı sonlarında küresel ekonomide gözlemlenmekte olan kırılganlıkların, Euro bölgesindeki krizin daha da derinleşmesi ve piyasa ekonomilerinin birçoğunda beklentilerin

Detaylı

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 79 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr musiad@musiad.org.tr MÜSİAD Araştırma

Detaylı

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL seta Analiz. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.org Kasım 2011 CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL S E T A A N A

Detaylı

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Siyasi ve ekonomik gücün yeniden paylaşımı baskıları artarken, liberal demokrasilerden otoriter demokrasilere geçiş sinyalleri çoğalırken Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2012 Nisan 2012 ÖZETİN ÖZETİ

Detaylı

FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU

FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI SEKTÖRLERİN MESAJLARI YÖNETİM KURULU VE GENEL SEKRETERLİK DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ SEKTÖRLERDE

Detaylı

86. yıl. 1929 dan bugüne

86. yıl. 1929 dan bugüne 1929 dan bugüne 86. yıl Tercih Edilen İş Ortağı Faaliyet Raporu 2014 Genel Bilgiler 2014 Yılı Faaliyet Raporu Merkez: Harbiye Mah. Maçka Caddesi No: 35 34367 Şişli - İstanbul Telefon : (0212) 231 47 30

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 07.05.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...8 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 07.05.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...8 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 07.05.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Avrupa'da seçimler piyasaları aşağı çekti Borsada Fener coştu, Galatasaray çöktü Enflasyon geçici yükseldi, 2B den ne gelirse bütçeye

Detaylı

Türk ekonomi yönetimine 11 Nisan'a kadar çok iş var. İç ve dış siyasi gerginliğin dorukta olduğu bu süreçte, Türk ekonomisinin kırılganlığına yönelik algıyı düşük tutmak adına, tarihi bir mücadele ortaya

Detaylı

uzun vadedeki belirsizliklerin devam etmesi halinde kurda kalıcı bir düşüşten bahsetmenin zor olduğunu değerlendiriyor.

uzun vadedeki belirsizliklerin devam etmesi halinde kurda kalıcı bir düşüşten bahsetmenin zor olduğunu değerlendiriyor. 2014 yıl sonu için, Dolar-TL'de artık 2,5'lar konuşuluyor. TCMB'nin tartılı efektif reel kur endeksi analizine göre, dolar-tl 2,2 TL'yi zorlarken, TL aşırı değer kaybına uğramış gibi gözükse de, uluslararası

Detaylı

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir... Bertrand Russell Haziran 2014 Ekonomik Görünüm ve Mali Piyasalar Stratejisi Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell GÖRÜNÜM Ekonomi Mayıs ayında finans piyasalarında

Detaylı

Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz

Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği EKONOMİ DEĞERLENDİRME RAPORU No.117 / Eylül 2013 Büyüme ve üretim direniyor; büyüme hikayemizi sürdürmeliyiz Uluslararası ekonomi çevreleri, Türkiye'nin Kurban

Detaylı