30 Mart- 03 Nisan 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "30 Mart- 03 Nisan 2015"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik ve istihbarat desteği katkısı ile Yemen e askeri müdahalede bulunmasıydı. Arabistan ın ABD büyükelçisi, Yemen e saldırı olacağını açıkladığı gece boyunca petrol fiyatlarında şok yükseliş yaşandı. ABD de, yerel bölgelerin FED başkanları mevcut para politikası ve düşünceleri hakkında açıklamalarda bulundu. Haftanın son işlem gününde FED Başkanı Janet Yellen katıldığı toplantıda basının sorularını yanıtlarken planlanan faiz artırımına yönelik merak edilenleri yorumladı. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, St. Louis FED Başkanı James Bullard ve FOMC de bu yıl oy hakkı bulunan Evans hafta içerisinde katıldıkları toplantılarda düşüncelerini beyan ettiler. ABD dördüncü çeyreğe ait büyüme beklentiler karşılamasa da makul düzeyde kaldı. Avrupa da hafta Yunanistan ve Almanya başbakanlarının görüşmeleriyle başladı. Borç kriziyle boğuşan Yunanistan dan reform paketi bekleniyor. Ayrıca Fitch Rating, Yunanistan ın mevcut ekonomik durumundan dolayı kredi notunu ve 2015 yılına ait büyüme tahmini düşürdü. Diğer bir gündem maddesi ise Avrupa Merkez Bankası nın ay başında yürürlüğe soktuğu varlık alım programıydı. ECB yönetim kurulu üyeleri hafta içerisinde ayrı ayrı politikanın görünümünden ve hedeflerden bahsettiler. İngiltere Merkez Bankası Carney de ülkesindeki para politikasının gidişatından bahsetti ve görüşünü bildirdi. Asya da hafta sakin geçti denilebilir. Ancak haftaya Japonya ve Çin de açıklanan ve beklenmedik şekilde sert düşen İmalat PMI endeksleri damga vurdu. Özellikle Çin de endeksin 50 seviyesinin altında düşmesi, parasal teşvik politikalarının artabileceğine dair görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Haftanın son işlem gününde ise Japonya dan önemli verileri takip ettik. Yurt içine baktığımızda Kapasite Kullanım Oranı (KKO) ve Tüketici Güven Endeksi rakamları gündemde önemli bir yer oluştursa da Moody s in Türk bankacılık sistemi ile alakalı hazırladığı rapor piyasalarda soğuk duş etkisi yarattı. Raporun ardından Türk Lirası yeniden değer kaybetti.

2 ABD ABD de FOMC üyelerinin faiz artırımına dair açıklamaları etki yarattı. Önceliği Cuma TSİ 21:45 de San Francisco da konuşma yapan FED Başkanı Janet Yellen a vermek istiyoruz. Yellen faiz artışının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini ifade ederken, sıkılaşmanın aşamalı olacağı mesajını verdi. Faiz artırımının önümüzdeki birkaç yıl süreceğini tahmin ettiğini ve politikanın ekonomik koşullara göre belirleneceğini belirten Yellen ''Sıkılaşma hızlanabilir, yavaşlayabilir ve duraksayabilir. Ekonomik aktivite ve enflasyonda oluşan sonuçlara göre strateji değişebilir. dedi. Haftanın ilk işlem gününde açıklama yapan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisi güç kazandı ve Haziran ayında bir faiz artırımı olabilir. açıklamasında bulundu. Ayrıca ekonomide şimdilerde görülen zayıflığın geçici olduğunu ve öngörü bakımından S&P % ,02 DOW % ,66 NASDAQ % ,22 "daha iyimser" olduğunu da sözlerine eklerken, sabit bırakılan FOMC faiz kararı ve kaldırılan sabırlı ifadesiyle ilgili olarak da, "Sabırlı ifadesinin son açıklama metninden çıkarmasının, sıkılaştırma için Haziran ayının uygun bir seçenek olduğu anlamına gelmemeli. dedi. Faiz konusunda bir açıklama da FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer den geldi. Fischer konu ile ilgili Faiz artışı yıl sonundan önce büyük olasılıkla gerçekleşecek ama pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmeyecek ayrıca gelecekteki faiz oranlarına ilişkin belirsizlik devam ediyor. dedi.

3 ABD St. Louis FED Başkanı James Bullard da her hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da faiz konusu ve ABD ekonomisine dair konuştu. Bullard, ''sabırlı'' ifadesinin kaldırılmasıyla ilgili olarak da, sabır ifadesinin kaldırılması FOMC için yeni bir çağın müjdesini veriyor ve mükemmel bir hareket dedi. Enflasyon ve büyüme konusunda ise, normalleşmenin yakın zamanda başlamaması halinde FED in enflasyonda riske girebileceğini ve ABD ekonomik büyümesinin ikinci çeyrekte toparlanacağını söyledi. Faizlerle ilgili açıklamalarda bulunan diğer bir üye ise, FOMC de bu yıl oy hakkı bulunan Evans oldu. Evans, finansal koşulların sıkılaştırılmasında herhangi bir aciliyet içinde olunmasını gerektirecek zorlayıcı bir durum yok. Öncelikle enflasyonun bir veya iki yıl içinde FED in %2 lik hedefine ulaşacağı netlik kazanmalı. Ekonomik koşullar, kısa vadeli faiz artırımlarının 2016 yılına kadar artırımının ertelenmesinin uygun olacağı bir şekilde gelişim gösterebilir" dedi. FOMC üyelerinin açıklamalarının yanı sıra haftanın son işlem günü ABD nin beklentilerin altında büyüme göstermesi öne plandaydı. Kişisel harcamalar dördüncü çeyrekte beklentileri karşılayarak % 4.4 ile 2006 ilk çeyreğinden bu yana en dik artışı göstermiş oldu. Küresel piyasaların geçtiğimiz haftaki gündem maddesi ise, Suudi Arabistan liderliğinde Yemen de bulunan Husilere karşı başlatılan hava operasyonu oldu. İran'ın da sonrasında dahil olduğu krize doğrudan müdahil olmasının, siyasi ve ekonomik alanda bölgedeki güç dengeleri üzerinde önemli etki yapması bekleniyor. Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Adel el Cubeyr ise konuyla ilgili; Suudi Arabistan'ın Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrrabu Mansur Hadi'nin meşru hükümetini korumayı amaçladığını belirtti. Saldırının haber alınmasıyla birlikte petrol o gece 4$ değer kazandı. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki ABD İkinci El Konut Satışları (Şubat) (Ay) %1.2 %1.7 %-4.9 Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıl) (Şubat) 1,70% 1,60% 1,60% Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) 0,20% 0,10% 0,20% Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şubat) 0,20% 0,20% %0.7 İmalat PMI Endeksi (Mart) 55,3 54,7 55,1 Birinci El Konut Satışları (Ay) (Şubat) 7,80% -1,30% 4,40% Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Şub ) -0,40% 0,30% -0,70% Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık) (Şub ) -1,40% 0,40% 2,00% Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Hizmet PMI Endeksi (Mart) 58,6 57,2 57,1 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (4. Çeyrek) 2,20% 2,40% 2,20% Michigan Tüketici Güven Endeksi (Mart) Michigan Üniversitesi 12 Aylık Enflasyon Tahmini 3% 3% Michigan Üniversitesi 5 Yıllık Enflasyon Tahmini %2.80 %2.80

4 AVRUPA Geçtiğimiz hafta Avrupa da gündem biraz yoğundu. Haftanın ilk gününde Yunanistan Başbakanı Tsipras ile Almanya Başbakan ı Merkel bir araya geldi. Beş gün içerisinde iki gez görüşen iki mevkidaş Yunanistan ın Euro Bölgesi ndeki geleceği konusunda konuştu. Merkel, Yunanistan ın Avrupa ya ait olduğunu ve Yunan ekonomisini başarılı olmasını istediğini söyledi. Merkel; Yunan hükümetine fazladan bir yardımın geleceğine dair sinyal vermezken Yunan mevkidaş ile güven anlaşması yapmak istediğini belirtti. Euro Bölgesi, Yunanistan'a ekonomik planını sunmak için 5 gün verdi. Yunanistan Maliye Bakanı na reform taahhütlerini nasıl yerine getirebileceğine dair planı, Pazartesi gününe kadar teslim etmesi gerektiği aktarıldı. Reform paketi onaylanırsa Yunanstan bir süre için rahat nefes almış olacak. Medyadan yansıyan haberlere göre; ECB hafta başında Yunanistan ın DAX % ,33 FTSE % ,02 CAC 40 % ,06 ödeme gücü ile ilgili endişelerle birlikte Yunan bankalarının kısa vadeli ülke tahvili varlıklarını artırmalarını engelledi. Kararın hemen ardından ECB, Yunan bankalarına sağlanan Acil Likidite Yardımı (ELA) tavanını 71 milyar Euro nun üstüne çıkardı. AMB en son 12 Mart'ta ELA'nın üst bandını 600 milyon Euro arttırmıştı. *Yunanistan 9 Nisan tarihinde IMF ye yaklaşık 360 milyon Özel Çekme Hakkı ödemesi yapacak. Bu da yaklaşık olarak 458 milon Euro ya denk gelmektedir. *Yunanistan ile alakalı bir haber de kredi notunun düşürülmesiydi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "B"den "CCC"ye düşürdü. Ekonomik görünüm ise negatif de kaldı. Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın kredi notlarının indirilmesine gerekçe olarak, bankacılık sektöründeki sınırlı likiditenin kamu finansmanı üzerinde oluşturduğu baskının yanı sıra resmi kuruluşların ödemelerine ilişkin belirsizlikler gösterildi. Söz konusu güveni tamir etmenin zaman alacağını kaydeden Fitch Ratings, Yunanistan'a ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1,5'den yüzde 0,5'e revize etti. Fitch Ratings, Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notlarının görünümünü ise 17 Ocak'ta "durağandan", "negatife" çevirmişti. Bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor's (S&P) da Yunanistan'ın kredi notunu Şubat başında "B"den "B-"ye düşürmüştü.

5 AVRUPA Hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyelerinden Noyer ve Liikanen, QE politikasının kısa vadeli sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Fransa Merkez Bankası Başkanı olan Noyer; sözlerine 2016 Eylül ayı sonuna kadar sürecek olan varlık alım programı (QE) genişlemeci para politikası duruşunun önemli ve net bir sinyaldir. cümlesi ile başladı. Varlım alım programının ECB bilançosu genişleteceğine vurgu yapan Noyer, QE nin fiyat istikrarında dengesizlik yaratabileceği korkusunun yanlış olduğunu belirtti. Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Liikanen, para politikası kararları ve alınan önlemlerin ekonomik görünüm üzerinde şimdiden belirgin ve pozitif bir etki yarattığı söyledi. Başkan, ECB nin asıl görevini yani fiyat istikrarını normale döndürmeyi uygulamayabilmek amacıyla bu adımın atıldığını ve doğru olduğunu belirtti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney de ülkesinin ekonomi politikalarıyla ilgili konuştu. Carney, Frankfurt'taki para politikası konferansında yaptığı konuşmada bundan sonraki adımlarının faiz artışı yönünde olacağını söyledi. Ülkedeki bankaların ise sermaye yapılarında güçlenmenin devam ettiğini ve sonucun iyiye gideceğini sözlerine ekledi. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi (Mart) -3,7-6 -6,7 Almanya İmalat PMI Endeksi (Mart) Almanya Hizmet PMI Endeksi (Mart) Euro Bölgesi İmalat PMI Endeksi (Mart) Euro Bölgesi Hizmet PMI Endeksi (Mart) İngiltere Çekirdek TÜFE (Yıl) %1.2 %1.3 %1.4 İngiltere Çekirdek ÜFE (Şubat) (Yıl) %0.2 %0.4 %0.3 İngiltere Çekirdek ÜFE (Şubat) (Ay) %0.1 %0.1 %0.2 İngiltere ÜFE (Şubat) (Ay) %0.3 %0.3 %-0.9 İngiltere ÜFE (Şubat) (Yıl) 0% %0.1 %0.3 Almanya IFO İş Güven Endeksi (Mart) Almanya Mevcut Değerlendirme (Mart) Almanya İşletme Beklentiler (Mart) İngiltere BBA Mortgage Kredi Onayları Almanya GFK Tüketici Güven Endeksi (Nisan) 10 9,80 9,70 İngiltere Çekirdek Perakende Satışlar (Şubat) (Ay) %0.7 %0.4 %-0.3 İngiltere Çekirdek Perakende Satışlar (Şubat) (Yıl) %5.1 %4.2 %5.2 İngiltere Perakende Satışlar (Şubat) (Ay) %0.7 %0.4 %0.1 İngiltere Perakende Satışlar (Şubat) (Yıl) %5.7 %4.7 %5.9 İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi (Mart) (Yıl) %5.1 %5.7 İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi (Mart) (Ay) %0.1 %-0.1

6 ASYA Geçtiğimiz hafta Asya tarafında açıklanan önemli ekonomik verilere baktığımızda, Japonya da ve Çin de İmalat PMI beklentilerin altında kaldı. Japonya PMI 50.4 seviyesinde gelirken, Çin PMI 49.2 düzeyinde geldi. PMI ın Japonya da 52.1 seviyesinde, Çin de 50.6 düzeyinde gelmesi bekleniyordu. Özellikle Çin tarafında beklenmedik şekilde düşen İmalat endeksi piyasalarda şok etkisi yarattı. 50 seviyesinin altına düşen endeks başta bakır olmak üzere bir çok emtiada ani düşüşlere sebep oldu. Japonya da izlediğimiz ardı ardına gelen önemli ekonomik verilerden, Hane Halkı Harcamaları aylık bazda %0.8 seviyesinde artış gösterirken, yıllık bazda %2.9 düzeyinde azalış gösterdi. Japonya da açıklanan şubat ayına ait TÜFE %2.0 seviyesinde, Çekirdek TÜFE ise %2.0 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik Oranı da beklendiği gibi %3.5 seviyesinde geldi. Asya kıtasının diğer bir önemli ekonomisi olan Yeni Zelanda dan gelen verilere baktığımızda, şubat ayına ait İhracatlar 3.92 milyar NZD seviyesinde, İthalatlar ise 3.87 milyar NZD düzeyinde gerçekleşti. İhracat ve İthalat rakamları sonrası Ticaret Dengesi ise, aylık bazda 50 milyon NZD fazla verirken, yıllık bazda milyon NZD açık verdi. Hafta boyu açıklamalarını takip ettiğimiz Japonya Merkez Bankası nın (BOJ) yeni üyesi Yutaka Harada, %2 lik enflasyon hedefine iki yıllık süre zarfında ulaşmanın zor olacağını söyledi. Harada ayrıca, hedeflenen enflasyon rakamı ile süreyi sabit bir amaç olarak görmek zor hatta imkansız olabilir. Düşen petrol fiyatları gibi olumlu faktörler sayesinde bu hedefe 2 yılda ulaşılmaması büyük bir sorun olmaz ifadelerine yer verdi.

7 ASYA Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Yeni Zelanda Westpac Tüketici Güveni(1.çeyrek) Japonya İmalat PMI Çin İmalat PMI Yeni Zelanda İhracat(Şub) 3.92 milyar NZD 4 milyar NZD 3.68 milyar NZD Yeni Zelanda İthalatlar(Şub) 3.87 milyar NZD 3.75 milyar NZD3.64 milyar NZD Yeni Zelanda Ticaret Dengesi (Aylık) (Şub) milyon 50 milyon NZD NZD 33 milyon NZD Japonya Hane Halkı Harcamaları (Aylık) (Şub) %0.8 %0.5 -%0.3 Japonya Hane Halkı Harcamaları (Yıllık) (Şub) -%2.9 -%3.2 -%5.1 Japonya Çekirdek TÜFE (Yıllık) (Şub) %2.0 %2.1 %2.2 Japonya TÜFE (Yıllık) (Şub) %2.2 %2.4 Japonya İşsizlik Oranı(Şub) %3.5 %3.5 %3.6 Japonya Perakende Satışlar(Yıllık) (Şub) -%1.8 -%1.5 -%2.0

8 TÜRKİYE Türkiye geçtiğimiz haftayı ekonomik veriler açısından oldukça sakin geçirdi. Haftanın ilk gününde Tüketici Güven Endeksi açıklandı. Şubat ayı için 68.1 olarak açıklanan veri, Mart ayında son altı yılın en düşük seviyesine gerileyerek 64.4 olarak açıklandı. Endeksin 100 den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100 den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor. 25 Mart Çarşamba günü açıklanan Mart ayı Kapasite Kullanım Oranı bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak %72.4 seviyesinde açıklandı. TCMB nin 2649 işyerine uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi ne göre belirlenen verinin %72.5 olarak açıklanması bekleniyordu. Mart ayı İmalat Güveni verisi ise bir önceki aya göre yüksek gelerek olarak açıklandı. Haftanın son gününde Şubat ayı Yabancı Turist Girişi açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Şubat ayında ülkemize gelen yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %2.30 arttı. Veri bir önceki ay %9.08 olarak açıklanmıştı. Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody s, Çarşamba günü Türkiye deki bankacılık sistemi üzerine bir değerlendirme raporu yayınladı. Raporda Türk bankacılık sistemine negatif not veren Moody s, bankaların büyüme fırsatlarını azaltacak ve borçlananların ödeme gücünü zayıflatacak ekonomik büyümedeki yavaşlama ve kurdaki oynaklık sebebiyle bu notu verdiğini açıkladı. Bu haberden sonra Türk Lirası ndaki değer kaybıyla USDTRY haftanın en yüksek çıkışını yaptı. Türkiye Bankalar Birliği nden gelen açıklamaysa Moody s in bu raporuna katılmadıkları yönündeydi. Cuma günü TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın yaptığı açıklamada makro istikrarın korunduğu, büyümenin sürdürüldüğü ve bankaların özkaynaklarını güçlü kılacak kadar karlı olduğu durumlarda Türk bankacılık sektörünün makul ölçüdeki riskleri ve beklenmedik şokları yönetebileceğini belirtti. Açıklanan Sonuç Beklenen Önceki Tüketici Güveni (Mart) Kapasite Kullanım Oranı (Mart) %72.4 %72.5 %72.8 İmalat Güveni (Mart) Yabancı Turist Girişi (Yıllık) (Şubat) %2.30 %9.08

9 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Global piyasalarda önümüzdeki hafta birbirinden önemli veriler açıklanacak. Bunların başında da Cuma günü gelecek olan ABD Tarım Dışı İstihdam rakamı olacak. Pazartesi günü; gece saatlerinde Japonya dan Sanayi Üretimini takip edeceğiz. Sabah TSİ 10:30 da İngiltere Merkez Bankası tarafından açıklanacak kredi hacim rakamlarını izleyeceğiz. Hemen ardından Euro Bölgesi nde TÜFE beklentisi Hizmet Sektörü ve İmalat Sektörü Güven Endeksi açıklanacak. TÜFE beklentisi öğleden sonra Almanya da da açıklanacak. ABD tarafında ise tüketim giderleri fiyat endeksi takip edilecek. Hemen ardından Beklemedeki Konut Satışlarını izleyeceğiz. Salı günü global piyasalarda bazı ülkelerin ekonomik büyüme rakamları açıklanacak. Gece saatlerinde Avustralya dan HIA Birinci El Konut Satışları ve Özel Sektör Kredi hacmi takip edilecek. Sabahın erken saatlerinde Almanya perakende satışlar ve işsizlik oranı açıklanacak. Türkiye den ise yurtiçinde günün en önemli verisi 2014 yılına ait ekonomik büyüme (GSYİH) rakamı olacak. Öğlen saatlerine yaklaştıkça Türkiye den sonra İngiltere de de 2014 yılına ait GSYİH rakamını takip edeceğiz. Euro Bölgesi nde işsizlik oranı Mart ayına ait öncü TÜFE verileri açıklanacak. Öğleden sonra Kanada dan da Ocak ayına ait GSYİH açıklanacak. Çarşamba günü; Japonya dan gece saatlerinde Tankan verilerini takip edeceğiz. Hemen ardından ise Avustralya da Konut İzinleri açıklanacak. TSİ de ise Çin den geçen hafta hayal kırıklığı yaratan imalat ve imalat dışı PMI endekslerini izleyeceğiz. Sabah saatlerinde öğlene kadar da Avrupa dan bir çok ülkede İmalat PMI ı takip edeceğiz. TSİ 10:00 da Türkiye de ihracat hacmi açıklanacak. Öğleden sonra günün neredeyse en önemli verisi ABD deki ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam rakamı olacak ve hemen ardından ISM İmalat ve İmalat Dışı Endekslerini takip edeceğiz. Perşembe günü; gece saatlerinde Avustralya da ticaret hacmi ve ticaret dengesi rakamları açıklanacak. Sabah saatlerinde İngiltere den İnşaat PMI Endeksi gelecek. Öğleden sonra ise ABD de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ticaret dengesi ve fabrika sipariş rakamları açıklanacak. Haftanın son işlem günü Cuma ya geldiğimiz de; ABD, Almanya, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada nın başına çektiği bir çok ülkede piyasalar Kutsal Cuma (Good Friday) sebebiyle kapalı olacak. Gece saatlerinde Çin den Hizmet PMI Endeksi ni takip edeceğiz. Türkiye den ise sabah TÜFE ve ÜFE rakamları açıklanacak. Cuma günü ABD piyasaları kapalı olmasına rağmen öğleden sonra Tarım Dışı İstihdam rakamı açıklanacak. Ayrıca ABD den işsizlik oranı ve haftalık ortalama kazanç oranını izleyeceğiz.

10 EURUSD Geçtiğimiz haftaya seviyesi üzerinde başlayan EURUSD paritesi, 18 Mart tarihinde yapılan FOMC toplantısını fiyatladı. Pazartesi günü Yunanistan ile Almanya başbakanlarının yaptığı zirveden ılımlı mesajlar geldi. Perşembe günü ABD den beklentiden iyi açıklanan TÜFE ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularına cuma günü beklenti düzeyinde açıklanan ABD dördüncü çeyrek ekonomik büyüme ve Michigan tüketici güven endeksi rakamları eklenince gerileme yaşandı. Bu hafta gerek Avrupa dan gerekse ABD tarafından ekonomik aktivite adına çok kritik veriler gelecek. Özellikle Çarşamba ve Cuma günü Tarım Dışı İstihdam rakamlarına odaklanacağız. EURUSD 13 Mart tarihinden bu yana süre gelen yükselen trend desteği üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Trendin başladığı yerden tepesine çekilecek Fibonacci düzeltme seviyeleri bu hafta yakından takip edilebilir. Paritede hali hazırda düşmeye devam eden momentum işlemleri ile yükselen trendin kırılması halinde (~ Fibo %50) (~ Fibo%61.8) ve destekleri takip edilebilir. Paritede, geçmişte yüksek seviyelerdeyken direnç görevi görmüş dört saatlik 100 birim hareketli ortalama ise destek konumunda bulunuyor. Bu noktadan kazanabileceği ivme ve seviyesi üzerinde dört saatlik kapanışlar alımları tekrar başlatabilir. Bu durumda da dirençlerini izleyeceğiz.

11 GBPUSD GBPUSD paritesinde hareketlerin bu hafta daha çok doların performansına bağlı olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Dolar, kişisel harcamalardaki artışın FED'i faiz artışı için ikna etmeyeceği yönündeki algı oluşması ile düşüşünü ikinci haftaya taşırken paritenin de yukarı yönlü işlemler gerçekleştirme çabasında olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca İngiltere'nin için faiz artırımı ile ilgili olarak BOE Başkanı Mark Carney'in açıklama yaptığını görüyoruz. Carney "Bundan sonraki adımımız faiz artırımı yönünde olacak" derken, bankacılık sektörüne yönelik açıklamalarda da bulundu. Batmayacak kadar büyük banka sorununun geride kaldığını ifade eden BOE Başkanı, aldıkları önlemlerin bankaların mali yapısını güçlendirdiğini de ayrıca açıklamalarına ekledi. GBPUSD paritesine teknik açıdan bakarsak; haftalık kapanışını desteği üzerinde gerçekleştirdiğini gördüğümüz paritede işlemlerin bu seviye üzerinde güçlenmesi hainde izleyeceğimiz dirençler , ve seviyelerinde bulunuyor. Dolar lehine güçlenme ile aşağı yönlü işlemlerin altında oluşmaya başlaması durumunda ise ilk olarak daha aşağıda ise ve seviyeleri destek olarak takip edilebilir. 4 saatlik grafikte MACD de (12,26,9) oluşan negatif kesişmenin aşağı yönlü işlemleri destekleyebileceğini belirtmek isteriz. Destekler; Dirençler;

12 USDJPY Geçtiğimiz hafta dolar ve yen tarafındaki önemli gelişmelere baktığımızda, ABD de Çekirdek TÜFE bir önceki veride de olduğu gibi %0.2 seviyesinde gerçekleşti. ABD de izlediğimiz 4.çeyreğe ait GSYİH Oranı da bir önceki revizede olduğu gibi %2.2 düzeyinde geldi. Japonya da ise çekirdek TÜFE ve İşsizlik Oranı hafif azalış gösterdi. Konuşmasını takip ettiğimiz FED Başkanı Yellen ise, faiz artışının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini ifade ederken, sıkılaşmanın aşamalı olacağını söyledi. USDJPY Paritesine Teknik Olarak Baktığımızda; Haftaya direnç seviyesinin hemen altından açılarak başlayan paritede, hafta boyu aşağı yönlü seyir izlendi. Haftayı da desteğinde kapattı. Aşağı yönlü seyrin devam etmesi halinde takip edeceğimiz diğer destekler ve seviyesinde bulunuyor ana destek seviyemiz üzeri günlük ve haftalık kapanış devam ettiği sürece dolar lehine işlemlerin olabileceğini belirtelim. Bu durumda takip izleyeceğimiz dirençlerimiz ise / ve seviyesinde bulunuyor. Daha yukarıda bulunan ana direnç seviyemiz üzeri fiyatlamada yukarı yönlü seyrin hız kazanabileceğini hatırlatalım. Destekler: Dirençler: /

13 S&P500 FUTURES SP500 Haziran Vadeli kontrat geçtiğimiz hafta güçlü doların şirket karlılıklarını düşürdüğü algısıyla geriledi. Bu algının oluşmasında dayanıklı mal siparişlerinde görülen keskin düşüş başroldeydi. Ayrıca Orta Doğu da baş gösteren jeopolitik risklerde endekslerde genel olarak aşağı yönlü seyrin hakim olmasına neden oldu. Hafta içinde 2108 direncinin hemen altında bulunan düşen trend direncinden satıcı bulan kontrat 2084 seviyesi altında saatlik bar kapanışları oluşmasıyla sert geri çekildi seviyesinde bulunan ana destek seviyemizde alıcılarla karşılaşan kontratta bu seviye altında günlük kapanış oluşmadı. Yukarı yönlü trendde yorgunluk emareleri görülen kontratta bu hafta içinde geri çekilmenin devam etmesi ve 2036 ana destek seviyesinin günlük bazda kırılması halinde geri çekilmeler bir sonraki ana destek seviyesi olan 1980 seviyesine kadar devam edebilir. Ayrıca 100 günlük hareketli ortalaması altında haftalık kapanış oluşmasının kontratta dikkat çektiğini belirtmek isteriz. Destekler: Dirençler:

14 ALTIN Hafta boyu Altın ı etkileyen en önemli gelişme, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen deki hedefleri bombalamaya başlamaları oldu. Bu gelişmenin güvenli varlıklara olan talebi arttırması, ALTIN fiyatlarını 1219 seviyesine kadar yükseltti. Ancak ardından gelen kar satışlarıyla geri çekilme yaşandı. ABD tarafından açıklanan Çekirdek TÜFE ve GSYİH Oranları nda fazla bir değişik olmaması ise ALTIN fiyatlarına çok etki etmedi. Teknik Olarak Baktığımızda; Haftaya 1184 ana direnç seviyemizin altında açılarak başlayan ALTIN, sonrasında bu direnci kırarak 1219 seviyesine kadar yükseldi. Haftayı da geri çekilerek 1196 desteği üzerinde seviyesinden kapattı. Geri çekilmenin devamında ve 1196 seviyesi altında ilk olarak 1184 ve 1177 destekleri takip edilebilir ana destek seviyemiz altında günlük ve haftalık kapanış olması durumunda ise geri çekilme 1155 destek seviyesine kadar devam edebilir üzerinde yukarı yönlü işlemlerde ise ilk olarak 1205 ve 1217 dirençleri izlenebilir. Destekler; Dirençler;

15 BRENT Hafta boyu petrol tarafında yaşanılan önemli gelişmelere baktığımızda, Çarşamba günü Euro Bölgesi nden gelen olumlu veriler doğrultusunda Brent petrolde yukarı yönlü işlemler gerçekleşti. Aynı gün, ABD Enerji Bilgi Yönetimi tarafından açıklanan petrol stokları verisi 5.1 olarak beklenirken 8.2 milyon varil olarak açıklandı. Böylece Brent petrolde tekrar satış baskısının oluştuğunu izledik. Perşembe günü ise, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, petrol açısından önemli jeopolitik konuma sahip Yemen de Kararlılık Operasyonu adını verdiği bir askeri eylem başlattı. Bu operasyonun gerekçesi olarak ise petrol dağıtım noktalarında oluşan sevkiyat riskini gösterdi. Bu gelişmeler neticesinde, Brent petrol bu hafta %5.8 artış kaydetti. Hafta boyunca yukarı yönlü seyrin devam ettiği Brent petrol, 4 saatlik zaman diliminde 21 ve 5 lik hareketli ortalamanın altında seyrediyor. Haftayı ana desteğimiz üzerinde kapatan petrolde, takip edeceğimiz ilk dirençler ve seviyelerinde bulunuyor ana desteği altında günlük ve haftalık kapanışların oluşması ile satış baskısının hız kazanabileceğini belirtelim. Bu durumda ise desteklerini izleyeceğiz. Destekler; Dirençler;

16 USDTRY USDTRY kuru 24 Mart Salı günü haftanın en düşük seviyesi olan seviyesine kadar düştükten sonra, Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi nin beklenti üzerinde gelmesiyle yönünü yukarı çevirdi. Kurun sert çıkış yapmasına neden olan haber dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody s den geldi. Moody s, Türkiye bankacılık sektörü üzerine yazdığı değerlendirme raporunda, kurlardaki oynaklık ve ekonomik büyümedeki yavaşlama sebebiyle bankacılık sektör notunu negatif olarak açıkladı. Haftanın son gününde direncine kadar çıktıktan sonra seviyesine kadar geriledi. Teknik açıdan incelediğimizde USDTRY kuru direncinden satıcı bularak haftalık kapanışını desteği üzerinden gerçekleştirdi. TL lehine fiyatlamaların devam etmesi ve desteğinin kırılması durumunda takip edeceğimiz sonraki destekler ve seviyelerinde bulunuyor ana desteğimiz olduğunu ve bu seviyenin üzerinde tutunma devam ettiği sürece Dolar lehine işlemlerin devam edebileceğini hatırlatmak isteriz desteğinin çalışması halinde ise ilk olarak ve sonrasında dirençlerini izleyeceğiz ana direnç seviyemiz ve bu seviye üzerinde kalıcılık oluşursa, alım iştahı artabilir. Destek: Direnç:

17 EURTRY EURTRY kuruna baktığımızda yukarı yönlü işlemlerin devam etme eğilimde olduğunu görmekteyiz. Yurtiçi tarafından siyasi tartışmaların hız kazandığını gördüğümüz haftada bir yandan da Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının etkili olduğunu görüyoruz. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı MarioDraghi, Euro Bölgesi'nde toparlanmanın hala zayıf seyrettiğini belirterek, toparlanmanın yapısal olmadığını söyledi. Ayrıca ciddi şekilde düşük olan enflasyonla mücadele için parasal genişlemenin çok önemli olduğunu belirten Draghi büyüme potansiyelini artırmak için yapısal reformların gerekli olduğunu da açıklamalarına ekledi. EURTRY kuruna teknik açıdan bakarsak; haftalık açılıştan itibaren yukarı yönlü işlemlerin güçlendiğini gördüğümüz kurda perşembe günü haftanın zirvesini ulaştığını görmekteyiz. Haftalık kapanışını ana destek seviyemizin hemen üzerinde gerçekleştirdiğini gördüğümüz kurda işlemlerin bu seviye üzerinde devam etmesi halinde dirençler , ve seviyelerinde bulunuyor ana destek seviyemiz üzeri günlük ve haftalık kapanış olduğu sürece yukarı yönlü seyrin artabileceğini belirtelim. TL lehine işlemlerin gerçekleşmesi ve seviyesi altına inilmesi durumunda takip edeceğimiz destekler ise , ve seviyelerinde bulunuyor. Destekler; Dirençler;

18 VIOP 30 Hafta içinde derecelendirme şirketleri ve Körfezde yaşanan müdahale ile beraber Yurtiçi piyasalarda da hareketlilik hakimdi. Hafta başında Fitch değerlendirmesi ile alıcılı seyreden VİOP30 Nisan Vadeli Endeks Kontratı, Moody's kuruluşunun Türkiye Bankacılık Sektörünü değerlendirdiği raporda negatif görünüm açıklaması ile sert satışlara yöneldi. Suudi Arabistan'ın Yemen'deki iç karışıklığı bahane ederek müdahale etmesi de Körfez Savaşı yıllarının ülkemizde hissedilen etkisini hatırlattı ve Yurtiçi piyasalarda negatif havayı devam ettirdi. Endeksi teknik açıdan değerlendirecek olursak; haftalık kapanışın kritik seviyesi altında gerçekleşmesi, önümüzdeki hafta kontratta satış baskısının devam edebilme ihtimalini öne çıkardığını söyleyebiliriz. Bu seviye altında kalıcılığın devam etmesi durumunda kontratta satış baskısı artabilir. Bu durumda ilk olarak desteğini takip edeceğiz. Alış yönlü işlemlerin görülebilmesi adına kritik seviyesi üzerinde kalıcılık aradığımızı belirtelim. Bu halde ilk direnç seviyemizdir. Destekler: Dirençler:

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *11:00 Almanya - IFO Ekonomi Güven Endeksi *13:00 İngiltere - İngiltere Sanayi Aktivite Trendi *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven

Detaylı

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Yeni haftaya Çin Halk Cumhuriyeti nin parasal gevşemeye yönelik attığı adımlar ile başlıyoruz. Daha önceki bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi, Çin den negatif

Detaylı

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 7-11 Kasım2016 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Hem veri akışının yoğun olduğu hem de Merkez Bankalarının sahnede olduğu bir hafta geride kaldı. Fed den ve BoE den faiz adımları

Detaylı

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - Cari Denge *11:30 Euro Bölgesi - Sentix Yatırımcı Güven Endeksi *17:00 ABD - İstihdam Trend Endeksi *19:25 ABD - FOMC Üyesi Lockart'ın

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

24-28 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

24-28 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *10:30 Almanya - İmalat ve Hizmet PMI *11:00 Euro Bölgesi - İmalat ve Hizmet PMI Salı; *09:00 Almanya - GSYİH 2. Çeyrek *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım

Detaylı

30 Kasım ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor.

30 Kasım ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor. 30 Kasım 2016 30 Kasım 2016 ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor. Haftaya geri çekilme hareketi ile başlayan Dolar, bugün itibariyle yönünü tekrardan yukarı çevirdi. ABD ekonomisinin

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

28 Haziran 03 Temmuz 2015

28 Haziran 03 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya Sanayi Üretimi ve Perakende Üretimi *11:30 İngiltere BOE Tüketici Kredisi Hacmi, M4 Para Arzı *12:00 Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi,

Detaylı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ AMB politika faizini açıkladı Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini değiştirmeme kararı aldı. AMB, faizi yüzde 0.05 ile

Detaylı

22 Haziran - 26 Haziran 2015

22 Haziran - 26 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm Gün Çin Tatil Tüm Gün Euro Bölgesi Eurogroup Toplantısı 01:00 Yeni Zelanda Westpack Tüketici Güven Endeksi 10:00 Türkiye Tükketici Güven Endeksi 17:00

Detaylı

OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı

OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı 1 Aralık 2016 OPEC Petrol Arzını Kısma Konusunda Anlaştı, ABD de Özel Sektör İstihdamı Arttı Petrol ihraç eden ülkelerin üretim miktarı üzerinde anlaşmaya varmış olması ile Ham Petrol 50 Dolar a yükseldi.

Detaylı

17-21 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

17-21 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - GSYİH *10:00 Türkiye - İşsizlik Oranı *12:00 Euro Bölgesi - Ticaret Dengesi *17:00 ABD - Empire State İmalat Endeksi Salı; *04:30 Avustralya

Detaylı

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Tarım Dışı İstihdam ve PMI verileri takip edildi. Tarım Dışı İstihdam da beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 12 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Çağlar Kuzlukluoğlu 1 DenizBank Ekonomi

Detaylı

19 Aralık ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak

19 Aralık ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak 19 Aralık 2016 19 Aralık 2016 ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak Cuma günü akşam saatlerinde Çin in ABD ye ait insansız denizaltı aracına el koymasıyla siyasi gerilim arttı. Bu

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 27 Mart 2015 Cuma

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 27 Mart 2015 Cuma G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Dolar Yen Teknik Analiz Piyasa Gündemi Pound Dolar Teknik Analiz Haftanın son işlem gününde

Detaylı

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma Güne Başlarken... ABD hisse senetleri, banka ve teknoloji hisselerine gelen alımların öncülüğünde yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktı. San Francisco Fed Başkanı John Williams faiz artışını ağırdan

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? PAZARTESİ 02:50 - JAPONYA - Sanayi Üretimi (Tem) 09:00 - ALMANYA Almanya Perakende Satışları (Tem) 12:00 - EURO Bölgesi -TÜFE 16:45 - ABD Chicago PMI (Ağu) SALI

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD Japonya MB ndan sınırlı genişleme Hükümetinin 28 trilyon yenlik ek teşvik paketinin

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 22 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 5 Aralık 2016, Sayı: 47. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 5 Aralık 2016, Sayı: 47. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 47 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim 12 16 Aralık 2016 FED Faiz Oranı Kararı ve 2017 yılı Mesajları Ön Planda Olacak Hafta genelinde, dolar endeksinde yaşanan karmaşık seyrin etkileri görülmeye devam etti. ABD den açıklanan olumsuz makro

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 14 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015

HAFTALIK BÜLTEN 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015 HAFTANIN ÖZETİ Küresel piyasalar geçtiğimiz haftanın başında Çin den gelen veriler ışığında yön buldu. Çin de açıklanan büyüme, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri beklenildiği

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 16 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor 24-28 Ekim 2016 TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor Veri akışı bakımından yoğun olmayan bir haftayı geride bırakırken, Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 14 Aralık 2015, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 30 KASIM ARALIK 2015

HAFTALIK BÜLTEN 30 KASIM ARALIK 2015 30 KASIM 2015 04 ARALIK 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta yurt içi piyasalar Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizine bağlı olarak her iki ülkenin yetkilileri tarafından yapılan karşılıklı açıklamalar

Detaylı

27 Aralık Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor

27 Aralık Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor 27 Aralık 2016 27 Aralık 2016 Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor Küresel piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olması haftanın ilk gününde fiyatlamaların oldukça sınırlı olmasına yol

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00 HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 05 Haziran 2015 19:00 EUR/USD ANALİZİ Parite bu haftaya satıcılı başladı. Özellikle haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde yoğun bir veri takvimini takip

Detaylı

05 Ekim Dolar/TL 3,05 in Üzerinde. 5 Ekim 2016

05 Ekim Dolar/TL 3,05 in Üzerinde. 5 Ekim 2016 05 Ekim 2016 05 Ekim 2016 Dolar/TL 3,05 in Üzerinde Küresel piyasalarda ECB nin tahvil alım programını azaltacağına yönelik haber akışı dün Euro para birimi üzerinde hareketliliğe neden oldu. Mart ayında

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta piyasalarda açıklanacak önemli bir veri olmamasına rağmen piyasalar 17 Eylül de FED in yapacağı toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklentisi

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? ALTIN GBPUSD EURUSD BRENT PETROL USDTRY

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? ALTIN GBPUSD EURUSD BRENT PETROL USDTRY Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Piyasalarda Bugün Ne Oldu? ALTIN GBPUSD EURUSD BRENT PETROL USDTRY Kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye değerlendirmesi TCMB nin faiz koridorunun

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 2 Ocak 2017, Sayı: 1. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 2 Ocak 2017, Sayı: 1. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 1 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalar geçtiğimiz haftaya ABD tarafında Rus yetkili ve şirketlere karşı açıklanan yaptırım kararlarıyla başlandı. Kararların geniş çerçevede

Detaylı

9 Mart - 13 Mart 2015

9 Mart - 13 Mart 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda birbirinden önemli bir çok önemli gelişmeyi takip ettik. ABD tarafında geçtiğimiz hafta hiç kuşkusuz

Detaylı

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016 2 Aralık 2016 02 Aralık 2016 ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor Brexit Sekreteri D. Davis in hükümet Avrupa pazarına erişmek için gerekirse AB bütçesine katkı yapmaya

Detaylı

Teknik Bülten. 05 Ağustos 2016 Cuma

Teknik Bülten. 05 Ağustos 2016 Cuma Güne Başlarken İngiltere Merkez Bankası 7 yıldan beri ilk kez politika faizini indirdi. Banka, %0.50'de tuttuğu faiz oranını rekor düşük seviye olan %0.25'e düşürdü. Banka, varlık alım programını da 375

Detaylı

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor. 24 Ekim 2016

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor. 24 Ekim 2016 24 Ekim 2016 TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor Veri akışı bakımından yoğun olmayan bir haftayı geride bırakırken, Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası

Detaylı

Büyüme Beklentileri İle Rekorlara Ulaşan S&P ve Güçlü Dolar Piyasa Gündeminde

Büyüme Beklentileri İle Rekorlara Ulaşan S&P ve Güçlü Dolar Piyasa Gündeminde 26 Ocak 2017 Büyüme Beklentileri İle Rekorlara Ulaşan S&P ve Güçlü Dolar Piyasa Gündeminde 26 Ocak 2017 ABD de açıklanacak olan büyüme rakamı öncesinde, Trump sonrasına ilişkin genel ekonomik beklentilerin

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 04-08 OCAK 2016

HAFTALIK BÜLTEN 04-08 OCAK 2016 04-08 OCAK 2016 HAFTANIN ÖZETİ Yeni yılın ilk haftasında Ortadoğu da yaşanan gerginliklere bir yeni halka daha ekleyen Suudi Arabistan İran gerginliği piyasalarda etkisini hissettirdi. Bölgeye ilişkin

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY GBPUSD EURUSD BRENT PETROL ALTIN

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY GBPUSD EURUSD BRENT PETROL ALTIN IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY GBPUSD EURUSD BRENT PETROL ALTIN Dünya Bankası küresel büyüme beklentilerini revize etti Dünya Bankası, Haziran 2016

Detaylı

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1291 1,5496 120,578 2,9985 1119,45 Yüksek 1,1441 1,5628 120,990 3,0282 1134,15 Düşük 1,1285 1,5486 119,796 2,9757 1115,56 Kapanış 1,1434 1,559 119,990

Detaylı

10 Kasım - 14 Kasım 2014

10 Kasım - 14 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... ABD tarafından açıklanan haftanın ilk önemli verisi beklentilerin üzerinde gelen ekim ayına ait ISM İmalat Endeksiydi. Ticaret Dengesi ve

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 03 Ağustos 2015, Sayı: 21. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 03 Ağustos 2015, Sayı: 21. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 21 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Türkiye de bu hafta ekonomik veri anlamında sakin geçecek. Cuma günü 1.Çeyrek büyüme oranı takip edilmesi gerekir.

Türkiye de bu hafta ekonomik veri anlamında sakin geçecek. Cuma günü 1.Çeyrek büyüme oranı takip edilmesi gerekir. HAFTAYA BAŞLANGIÇ TÜRKİYE Türkiye de bu hafta ekonomik veri anlamında sakin geçecek. Cuma günü 1.Çeyrek büyüme oranı takip edilmesi gerekir. ABD ABD de FED Başkanı Yellen in Ekonomiye dair bir basın toplantısı

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015

HAFTALIK BÜLTEN 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015 HAFTANIN ÖZETİ Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta Merkez Bankalarının aldığı kararlar ile yön buldu. Hafta başında Japonya Merkez Bankası ndan gelecek verilere odaklanan piyasalar

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Yunanistan endişeleriyle yükselen altın, kazançlarını geri vermeye deva ediyor. Dün de altındaki bu satış baskısı

Detaylı

12 Aralık FED Aralık Ayı Toplantısı ve 2017 yılı Hedefleri

12 Aralık FED Aralık Ayı Toplantısı ve 2017 yılı Hedefleri 12 Aralık 2016 12 Aralık 2016 FED Aralık Ayı Toplantısı ve 2017 yılı Hedefleri Yurt dışı gelişmeler, ECB varlık alım miktarını Nisan 2017 tarihinden itibaren 60 milyar Euro ya düşürmesi Euro kanadına olumlu

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum USDTRY EURUSD USDJPY GBPUSD ALTIN Dün açıklanan TÜFE rakamları beklentinin altında gelse de yükseliş dev ediyor. Çekirdek TÜFE yüzde 7 den 7.5 e yükselirken,

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 8 Ağustos 2016, Sayı: 31. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 8 Ağustos 2016, Sayı: 31. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 31 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de işsizlik başvuruları ve imalat sektörü PMI beklentilerin üzerinde gelirken, ikinci el konut satışlarında 4 aylık aradan sonra ilk kez artış yaşandı

Detaylı

24 Kasım Tutanaklar, FOMC Üyelerinin Faiz Artırma İsteğini Öne Çıkarıyor

24 Kasım Tutanaklar, FOMC Üyelerinin Faiz Artırma İsteğini Öne Çıkarıyor 24 Kasım 2016 24 Kasım 2016 Tutanaklar, FOMC Üyelerinin Faiz Artırma İsteğini Öne Çıkarıyor Fed in dün yayımladığı Kasım ayı toplantı tutanakları, FOMC üyelerinin yakın bir dönemde faiz artırma isteğini

Detaylı

USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm

USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm 30 MART 2015 USDTRY EURUSD GBPUSD Haftalık Temel/Teknik Görünüm Bu hafta Amerika tarafında Çarşamba günü açıklanacak olan ADP Tarım Dışı Ödemeler ve Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik

Detaylı

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak.

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. 22 Aralık 2016 22 Aralık 2016 ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. Yurtdışı gelişmeler, Euro Bölgesinde beklentilerin üzerinde açıklanan Tüketici Güven Endeksi Euro tarafına olumlu yansıdığı

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 07 ARALIK 2015 11 ARALIK 2015

HAFTALIK BÜLTEN 07 ARALIK 2015 11 ARALIK 2015 07 ARALIK 2015 11 ARALIK 2015 HAFTANIN ÖZETİ Çin ekonomisinin hız kestiğine işaret eden makro göstergeler ile piyasalar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ilişkin endişelerini geçen haftaya da taşıdılar.

Detaylı

Teknik Bülten. 09 Haziran 2016 Perşembe

Teknik Bülten. 09 Haziran 2016 Perşembe Güne Başlarken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faizlerde 50'şer baz puanlık indirimlerin devamının 'makul' olacağını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, büyümenin öncü

Detaylı

Teknik Bülten. 06 Eylül 2016 Salı

Teknik Bülten. 06 Eylül 2016 Salı Güne Başlarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta aylık bazda yüzde 0,29 düşüşle piyasa beklentisinin üzerinde gerileyerek iyimser

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Piyasalar yoğun bir haftayı geride bırakırken haftanın öne çıkan konuları; Avrupa Merkez Bankası nın (AMB) toplantısı, hafta sonu Ankara da toplanan G-20 Maliye

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 25 Nisan 2016, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 25 Nisan 2016, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 17 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 08 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Sanayi üretimi beklentilerden iyi TÜİK tarafından bugün açıklanan sanayi üretimi verileri beklentilerden iyi geldi. Ağustos ayı mevsim ve takvim etkisinden

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Öne Çıkanlar USDTRY GBPUSD BRENT PETROL ALTIN EURUSD

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Öne Çıkanlar USDTRY GBPUSD BRENT PETROL ALTIN EURUSD Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Piyasalarda Öne Çıkanlar USDTRY GBPUSD BRENT PETROL ALTIN EURUSD Tutanaklar ne şahin, ne güvercin Dün, FOMC üyelerinin oy birliği ile politika faizini

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 23 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Almanya sanayi üretimi endeksi beklenenin altında kaldı Almanya da bugün açıklanan PMI İmalat Sanayi Endeksi, küresel ekonomik daralmanın ülke ekonomisine

Detaylı

Teknik Bülten. 09 Mayıs 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 09 Mayıs 2016 Pazartesi Güne Başlarken Goldman Sachs, Fed'in faiz artırımının zamanlaması için tahminini Haziran'dan Eylül'e öteledi. New York Fed Başkanı William Dudley, 2016 yılı için iki faiz artırımının makul bir beklenti

Detaylı

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70 GÜNLÜK EKONOMİ TAKVİMİ SAAT ÜLKE VERİ ÖNEM BEKLENEN ÖNCEKİ 10:00 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ağu) ORTA 49,7 49,6 10:00 EUR Fransa Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014 06.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36601 1,36433 0,12 ALTIN 1253,35 1253,05 0,02 USDTRY 2,09633 2,07559 0,98 TRY 2,86251 2,83273 1,04 USDJPY 102,406 102,488 0,08 GBPUSD

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009

GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009 GÜNE BAŞLARKEN 1 Haziran 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz Bankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, küresel piyasalardaki olumlu havaya

Detaylı

Perşembe günü, ABD den haftalık işsizlik başvuruları açkılanacak,331.000 beklenti var. Geçen hafta beklentiden fazla 20.000 düşerek 331.000 olmuştu.

Perşembe günü, ABD den haftalık işsizlik başvuruları açkılanacak,331.000 beklenti var. Geçen hafta beklentiden fazla 20.000 düşerek 331.000 olmuştu. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta ADP verileriyle oluşan hareketlenme, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi nin konuşmalarıyla EURO da oluşan güçlenme ve diğer paritelere

Detaylı

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *07:30 Japonya Sanayi Üretimi *10:15 İsviçre ÜFE *12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Salı; *08:30 Fransa TÜFE *10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? ALTIN USDTRY BRENT PETROL GBPUSD EURUSD Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zarar gören petrol ihraç eden ülkele için

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? ALTIN EURUSD BRENT PETROL USDTRY GBPUSD FOMC de sürpriz yok Fed, Haziran ayı FOMC toplantısında piyasa beklentilerine paralel

Detaylı

21 Aralık TCMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi

21 Aralık TCMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi 21 Aralık 2016 21 Aralık 2016 TCMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi Yurtdışı gelişmeler, Japonya Merkez Bankası (BOJ), Aralık ayı toplantısı sonrasında faiz oranında ve varlık alım programı rakamında

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD EURUSD

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD EURUSD Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Piyasalarda Bugün Ne Oldu? USDTRY BRENT PETROL ALTIN GBPUSD EURUSD Yellen dan faiz mesajı Cuma günü açıklanan ve beklentilerin oldukça altında kalan

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalar Öne Çıkanlar EURUSD BRENT PETROL USDTRY GBPUSD ALTIN

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı. Piyasalar Öne Çıkanlar EURUSD BRENT PETROL USDTRY GBPUSD ALTIN Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Piyasalar Öne Çıkanlar EURUSD BRENT PETROL USDTRY GBPUSD ALTIN Piyasalarda Çin in yeni yıl tatiline girişi ile birlikte sakin bir hava vardı ancak

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009

GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009 GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz B ankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, dünkü spot kapanışa göre kayda

Detaylı

Esentepe Mah. Ali Kaya Sok. Polat Plaza A Blok No: 1A/52 Kat 4 Şişli / İstanbul Tel: (0212)

Esentepe Mah. Ali Kaya Sok. Polat Plaza A Blok No: 1A/52 Kat 4 Şişli / İstanbul Tel: (0212) GÜNLÜK EKONOMİ TAKVİMİ SAAT ÜLKE VERİ ÖNEM BEKLENEN ÖNCEKİ 13:15 USD FOMC Üyesi Kaplan'ın Konuşması ORTA 14:00 GBP İngiltere Merkez Başkanı (BoE) Enflasyon Raporu YÜKSEK 14:00 GBP İngiltere Merkez Bankası

Detaylı

15 Aralık Fed Üyelerinin Çoğunluğu 2017 Yılında 3 Faiz Artırımı Bekliyor. 15 Aralık 2016

15 Aralık Fed Üyelerinin Çoğunluğu 2017 Yılında 3 Faiz Artırımı Bekliyor. 15 Aralık 2016 15 Aralık 2016 15 Aralık 2016 Fed Üyelerinin Çoğunluğu 2017 Yılında 3 Faiz Artırımı Bekliyor Dün açıklanan Fed kararına göre, uzun süredir fiyatlanan Fed in 2016 yılındaki tek faiz artırımı gerçekleşti

Detaylı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney temmuz ayında yaptığı konuşmasında, bankanın faiz artışı için 2016 yılının başlarını işaret etmişti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney temmuz ayında yaptığı konuşmasında, bankanın faiz artışı için 2016 yılının başlarını işaret etmişti. XTB Günlük Bülteni Global Piyasalar *İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararını açıkladı.. BoE politika faizini tüm zamanların en düşük seviyesi olan %0,5'te bıraktı ve banka varlık alım programında

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma Günlük Bülten 31 Temmuz 2015 Cuma Piyasa Gündemi Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Dün ABD ve Avrupa tarafında açıklanan veri akışının etkisiyle hareketli geçen günün ardından yeni günde Euro Bölgesi

Detaylı

SABAH BÜLTENİ GENEL GÜN ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 24 Eylül 2015 Saat 08:30. Draghi: Teşviği artırmayı düşünmek için çok erken

SABAH BÜLTENİ GENEL GÜN ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 24 Eylül 2015 Saat 08:30. Draghi: Teşviği artırmayı düşünmek için çok erken SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 24 Eylül 2015 Saat 08:30 GENEL GÜN ÖZETİ Draghi: Teşviği artırmayı düşünmek için çok erken Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ekonomik görünüme ilişkin

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

02 Ocak Yılın Son Gününde Piyasalara ABD-Rusya Gerginliği Damgasını Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim

02 Ocak Yılın Son Gününde Piyasalara ABD-Rusya Gerginliği Damgasını Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim 2 6 Ocak 2017 Yılın Son Gününde Piyasalara ABD-Rusya Gerginliği Damgasını Vurdu Düşük hacimli bir haftayı geride bırakırken yılın son işlem gününde piyasalarda nabzın arttığı görülmekte. ABD ve Rusya arasında

Detaylı

Teknik Bülten. 28 Nisan 2016 Perşembe

Teknik Bülten. 28 Nisan 2016 Perşembe Güne Başlarken FED in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Nisan toplantısı sona erdi. Faiz oranı %0.25-0.50 aralığında bırakıldı. Karar 1'e karşı 9 oyla alındı. Kansas

Detaylı

SABAH BÜLTENİ GENEL GÜN ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 12 Kasım 2015 Saat 08:30. Piyasalar "cari fazla" ile yükseldi

SABAH BÜLTENİ GENEL GÜN ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 12 Kasım 2015 Saat 08:30. Piyasalar cari fazla ile yükseldi SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 12 Kasım 2015 Saat 08:30 GENEL GÜN ÖZETİ Piyasalar "cari fazla" ile yükseldi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Eylül ayı cari işlemler

Detaylı

Teknik Bülten. 19 Ocak 2016 Salı

Teknik Bülten. 19 Ocak 2016 Salı DÜNDEN KALANLAR... Dünya Bankası Türkiye büyüme tahminini yükseltti. Banka, Türkiye için 2015 büyüme tahminini yüzde 4.2 ye yükseltirken, 2016 ve 2017 için yüzde 3.5'te tuttu. İran Petrol Bakanlığı, petrol

Detaylı

Esentepe Mah. Ali Kaya Sok. Polat Plaza A Blok No: 1A/52 Kat 4 Şişli / İstanbul Tel: (0212)

Esentepe Mah. Ali Kaya Sok. Polat Plaza A Blok No: 1A/52 Kat 4 Şişli / İstanbul Tel: (0212) GÜNLÜK EKONOMİ TAKVİMİ SAAT ÜLKE VERİ ÖNEM BEKLENEN ÖNCEKİ 11:55 EUR Almanya Hizmet PMI (Eki) ORTA 54,1 54,1 12:00 EUR Markit Bileşik PMI (Eki) ORTA 53,7 53,7 12:00 EUR Hizmet PMI (Eki) ORTA 53,5 53,5

Detaylı

USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm

USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm 04 MAYIS 2015 USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm Geçtiğimiz hafta Amerikan verilerindeki genel seyir beklentilerin altında kalması olurken Dolar zayıf seyretti. Amerika tarafında geçtiğimiz haftanın

Detaylı

05 Aralık Avrupa da Brexit Sonrası İkinci Şok Renzi nin İstifası ile Sonuçlandı. 5 Aralık 2016

05 Aralık Avrupa da Brexit Sonrası İkinci Şok Renzi nin İstifası ile Sonuçlandı. 5 Aralık 2016 5 Aralık 2016 05 Aralık 2016 Avrupa da Brexit Sonrası İkinci Şok Renzi nin İstifası ile Sonuçlandı İtalya da, senatonun yasama yetkisinin değiştirilme amacını taşıyan anayasa reformuna ilişkin referandumda

Detaylı

Teknik Bülten. 20 Ekim 2016 Perşembe

Teknik Bülten. 20 Ekim 2016 Perşembe Güne Başlarken Çin de Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın üçüncü üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.7 büyüdü. Büyüme rakamı böylelikle, ekonomistlerin tahminlerine paralel çıkarken,

Detaylı

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta Piyasalarda Geçen Hafta Pazartesi günü EURO Bölgesi nde açıklanan olumlu sanayi üretimi verilerine karşın ABD de açıklanan perakende satışlar verisinde de olumlu gerçekleşmenin meydana gelmesi nedeniyle

Detaylı

Teknik Bülten. 08 Ağustos 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 08 Ağustos 2016 Pazartesi Güne Başlarken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody s Türkiye'nin not değerlendirmesini pas geçti. Darbe girişiminin ardından Türkiye nin kredi notunu ve not görünümünü negatif izlemeye alan

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 14 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Cari açıkta düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nın (TCMB) açıkladığı Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamlarına göre cari işlemler açığı, bir önceki

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Ekim 2016, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 17 Ekim 2016, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 40 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı