Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR?"

Transkript

1 Kıbrıs'ın kuzey kesiminden İHRACAT NASIL YAPILIR?

2 Ürünlerinizi ihraç etmeyi planlıyorsunuz Ya da ihracatı bir seçenek olarak hiç düşünmemiştiniz. Bu kitapçık size nasıl ihracat yapabileceğinizi anlatacak... Ve sizi süreç boyunca yönlendirecek Ürününüz ihraç edilebilir mi? Alıcı nasıl bulunur? Yurtdışına satış nasıl yapılır? Yeşil hat üzerinden Teşvik ve satış nasıl yapılır? destekler 6 'Riskler' nasıl minimize edilir? Bu kitapçık,second Projesi tarafından KOBİGEM ile işbirliği içerisinde hazırlanmıştır (EuropeAid/127043/C/SER/CY Kıbrıs'ın kuzey kesiminde Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve ICT Sektörü Programı). Bu yayında ifade edilen görüşler Avrupa Komisyonu'nun resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

3 İhracat nedir, ihracatçı kimdir? İhracat, ürün ve hizmetlerin bir ülkenin dışına, diğer piyasalara satılmasıdır. Bu ürün ve hizmetlerin satıcısına ihracatçı denir. İhracatçı, ihraç eden ülkedeyken, yurtdışındaki alıcıya ise ithalatçı denir. Uluslararası ticaret, bir grup veya ülkede, başka bir grup ya da ülke tarafından talep edilen ürün ve hizmet arzının bulunması sonucunda gerçekleşir. İhraç edilebilir ürünler nelerdir? İhraç edilebilir ürünler, malları, hizmetleri ve fikri mülkiyeti kapsar. Bir ürünün ihracata konu olması için ürünün ülkeden fiziksel olarak çıkarılmış olması gerekmez.

4 Neden ihracat yapmalı? İhracat, işi büyümek ve karlılığı artırmak için tercih edilir. Bu nedenle şirketler, ürünleri için sıklıkla yeni piyasalar bulmak amacıyla gözlerini yurtdışına çevirirler. İhracat aşağıdaki amaçlara ulaşabilmek için en iyi yoldur; Satışlarınızı artırarak, yeni piyasalara girerek ve yeni müşterilere ulaşarak işinizi geliştirmek ve büyütmek; Risklerinizi dağıtmak ve iç piyasaya bağımlılık riskini azaltmak; Mevsimsel olarak değişkenlik gösteren taleplere karşı tampon görevi görmek ve mevsimsel satış dalgalanmalarının etkisini minimize etmek; Üretim fazlasını değerlendirmek; Teknolojiyi ve dış piyasalardaki uzmanlığı kullanarak daha yenilikçi olmak; Uluslararası alanda en iyi uygulamaları ve daha akıllıca iş yapma yöntemlerini tecrübe ederek rekabet edebilirliği artırmak; Yeni fikirlere, yönetim uygulamalarına, pazarlama tekniklerine ve rekabet etme yöntemlerine erişiminizi sağlayarak becerilerinizi artırmak; bu şekilde etkinliğinizi ve dolayısıyla da verimliliğinizi artırmak. Küreselleşmenin etkisiyle iç piyasalar zaman içerisinde değişerek uluslararası piyasalara daha fazla benzeyecektir. Yakın gelecekte, yurtdışında rekabet ettiğiniz şirketler iç piyasanın da aktörleri haline geleceklerdir. Bu nedenle yerinizi şimdiden almalısınız Kıbrıs'ın kuzey kesiminde, 37 farklı destinasyona çeşitli ürünler satan 100'ün üzerinde şirket olduğunu biliyor muydunuz?

5 Alıcı Nasıl Bulunur? Ticaret Sergileri, Fuarlar Websiteniz B2B (İşletmeler Ararsı) Ticaret Portalları, Rehberler ve Pazaryerleri Ticaret ile ilgili yetkili kurumlar, Odalar Elçilikler, Ticari Temsilcilikler Doğrudan Reklam

6 Ticari Sergiler, Fuarlar Ticari sergiler ve fuarlar, reklamınızı yapmak ve kendi sektörünüzün önde gelen şirketleri ve profesyonellerle temas kurmak için çok etkili yöntemlerdir. Ticari sergileri araştırmak ve özellikli ihtiyaçlarınıza cevap verenleri bulmak fazla zamanınızı almaz. Ticari sergiler, bir aracı kullanmadan ithalatçı ve ihracatçılar bulmanıza yardımcı olur. Farklı şirketlerin temsilcileri ile yüz yüze görüşebilir, güven tesis edebilir ve bu süreçte işinizi büyütebilirsiniz. Web Siteniz Eğer satmak istediğiniz bir ürününüz varsa, bir web sitesi olmaksızın başarılı olmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Web sitesi, dünyanın her yerindeki alıcıların herhangi bir anda ürünlerinizden haberdar olabilmesi çok elverişli bir araçtır. Bir web sitesine sahip olarak piyasanızı kayda değer şekilde genişletebilirsiniz. Hem dünyanın her yerindeki insanların, hem de kendi coğrafyanızdaki insanların size ulaşabilmelerini sağlarsınız. İnsanlar şirketinizin ürün veya hizmetine ilgi duydukları için websitenizi ziyaret edeceklerdir ve siz de bunu kendi avantajınız için kullanabileceksiniz. Bunu yaparak da ürünlerinizin reklamını yapabilir, potansiyel alıcıların internet üzerinden yaptıkları aramalarda karşılarına çıkabilir, sipariş alabilir ve bunların dışında birçok faaliyette bulunabilirsiniz. İnterneti sanal satış temsilciniz olarak kullanabilirsiniz. B2B (İşletmeler Arası) Ticaret Portalları, Rehberler ve Pazaryerleri Farklı ithalatçı ve ihracatçılarla temas kurmanızda size yardımcı olmak için internette B2B (business-to-business) ticaret portalları, işletme rehberleri ve pazaryerleri adı altında çeşitli websiteleri vardır. Bu websiteleri, her türlü şirketin, ithalatçı ve ihracatçılarla çalışma konusunda uzmanlaşmış şirketlerle temasını sağlar ve böylece değerli zamanınızdan tasarruf edersiniz. Bu sitelerde, aynı zamanda reklam verebilir, karşılıklı olarak fayda sağlayabilecek şekilde meslektaşlarınızla temas kurabilir ve profesyonellere sorular sorabilirsiniz. Bu rehberleri incelemek, ürünleriniz için hedef piyasayı belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

7 Ticaret ile ilgili yetkili kurumlar, Odalar Alıcı bulmak için izleyebileceğiniz bir başka yol ise, ülkenizdeki yerel Ticaret Dairesi'nden veya ticaret ile ilgili yetkili kurumlardan, Ticaret Odası'ndan, Sanayi Odası'ndan veya belirli bir sektördeki tüccar grubundan yardım almaktır. Ellerinde, sizin ürettiğiniz ürünleri talep eden alıcıların listesinin olması muhtemeldir. Elçilikler, Ticari Temsilcilikler Elçilikler sadece hükumetler arası diplomatik ilişkiler kurmak için çalışmazlar. Aynı zamanda, yerel ekonomilerin gelişimine yardımcı olmak için farklı bölgelerden iş ortakları arasında ekonomik işbirliğini teşvik etmeye çalışırlar. Elçilikler ve ticari temsilcilikler işletme sahiplerinin, kendi bölgelerindeki ithalatçı ve ihracatçılarla temasa geçmelerine yardımcı olabilirler. Doğrudan Reklam Pratikte, işinizi iç piyasada büyütmek ile uluslararası alanda büyütmek arasında bir fark olmadığı söylenebilir. Birçok benzerliğe rağmen, ihracat için yapılan reklam belli açılardan, yerel satışlar için yapılan reklamdan farklıdır. Kullanılacak reklam, hedef piyasadaki alıcıların/tüketicilerin/toptancıların algıları ve alışkanlıklarına göre şekillendirilmelidir. Örneğin, belli bir ülkede verilecek geleneksel tarzda bir reklam, bir başka ülkedeki satın alma kararları üzerinde beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Kimi alıcılar kendi araştırmaları, okudukları ve fikirleri doğrultusunda hareket etmeyi tercih edebilir. Hedef piyasanıza yönelik reklamlar için sektör dergilerini veya periyodik yayınları kullanabilirsiniz. Bunun için, referanslarını da dikkate alarak, o ülkedeki halkla ilişkiler veya reklamcılık şirketlerinden yardım almanız gerekebilir.

8 Ürününüz ihracata uygun mu? Kapasite Hedef Piyasa İzin ve Belgeler Paketleme ve Etiketleme Maliyet&Fiyat Nakliye/Ulaşım

9 Ürünlerinizi ihraç etme konusunu değerlendirmeden önce cevaplamanız gereken birkaç soru var. Bu soruları cevaplandırmak, ürününüzün ihracat için uygun olup olmadığına veya ihracat için ne gibi düzenlemeler ve değişiklikler yapmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Yeterli üretim kapasitesine sahip misiniz? Üretebileceğinizden fazlasını taahhüt etmemek veya eksik/geç teslimatın önüne geçmek için mevcut ve azami üretim kapasitenizi bilmeniz gerekmektedir. Herhangi bir taahhüt altına girmeden önce, üretim sorumlularınızla konuyu görüşmeniz faydalı olacaktır. Mevcut ve olası siparişlerinizi hesaplamak ve takvimlendirmek konusunda çok dikkatli olmalısınız. Hedef piyasanız nedir? Hedef piyasanızı belirleyebilmek için ülke demografisi, piyasa büyüklüğü ve segmentasyonu, siyasi istikrar ve güvenlik, ekonomik durum, yürürlükteki düzenlemeler ve piyasaya giriş şartları, yerel dağıtım kanalları, gerekli belgeler, müşteriler, rakip şirketlerin ürünleri, performansları ve piyasa eğilimleri ile ilgili araştırma yapmanız gerekmektedir. O ülkedeki şirketlerle iş yapan diğer şirketler, Ticaret Odaları, yayınlanan ülke profilleri, endüstri araştırmaları ve raporları, diğer yayınlar, global ticaret ve istatistik websiteleri ilgili bilgileri toplamanıza yardımcı olabilir. Gerekli izin ve belgeleri temin edebilir misiniz? İlk olarak, ihracatçı olabilmek için ülkenizdeki tamamlamanız gereken formaliteler için ne gibi izinlere ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bunlara, Odalara üyelik ve/veya yetkili makamlardan alınacak izinler de dahildir. Bu izinleri almak için ne yapılması gerektiği konusunda Odanız ve ilgili makamlara başvurabilirsiniz.

10 ikinci olarak, ürünlerinizin hedef ülkeye girebilmesi için ne gibi belgelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Buna sağlık sertifikaları, standart işaretleri vb. dahildir. En doğru bilgiyi almak için, potansiyel alıcınıza veya o bölgedeki Ticaret Odası ve ticaret ile ilgili yetkili kurumlara danışabilirsiniz. Buna bağlı olarak, bu koşulları yerine getirme yollarını veya bu koşulları gerektirmeyen yeni hedef piyasaları araştırmaya başlayabilirsiniz. Paketleme/etiketleme koşullarını yerine getirebilir misiniz? Farklı piyasalara girmeye çalışmak, paket/etiketlerinizi o piyasaya uyarlamanızı gerektirecektir; dilini tercüme etmek, birimleri, üretici ve dağıtımcı adreslerini değiştirmek vs. gibi. İhracat Fiyatı hesaplamayı biliyor musunuz? Ürününüzü fiyatlandırmadan önce iyi düşünmelisiniz. Basit bir hesaplama hatası geriye dönülmesi zor kayıplara neden olabilir. Fiyatlandırma yaparken ihracatta ek maliyetleri de hesaba katmak önemlidir. Bu ek maliyetler, lisans maliyetleri, gümrük ve diğer operasyonel maliyetleri, navlun ve sigorta, dağıtımcı marjı, paketleme ve etiketleme, vergiler ve yasalara uyum maliyetlerini (sertifikalar, analizler, testler vs.) kapsar. Çoğu zaman ihracat, tahmin edilenden daha maliyetli olabilmektedir. Ürününüzü belli bir piyasaya sokmak düşündüğünüzden daha uzun sürebilir. Bu nedenle, ürününüzü fiyatlandırmadan önce, bu fiyatın size kar getireceğinden, hedef piyasanın beklentilerine cevap vereceğinden ve ürününüzün doğru konumlandırılması açısından uygun olduğundan emin olun. Ürünlerinizin nakliyesi mümkün mü? Hiçbir ihracatçı, nakliye ve lojistik gereklilikleri hesaba katmadan bir ihracat işlemine girişemez. Şunları hesaba katmalısınız; nakliye yöntemi nakliye belgeleri ve sigorta uygun paketleme paket tipi paketleme materyali çeşidi paket üzerindeki işaretler Nakliye, bir ürünün nihai fiyatını belirlerken dikkate alınması gereken ana unsurlardan biridir. Nakliye süresince ürünler, zarar görme ve hırsızlık riski ile karşı karşıyadır. Bu nedenle, nakliye süresince ürünlerin sigortalanması tavsiye edilir.

11 Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır? 10 Adım: 1.Fatura / Proforma Fatura 2.Paket Listesi 3.Beyanname 4.İzin&Onay 5.Gerekli ek belgeler/sertifikalar (menşe, sağlık, standartlarvs.) 6.Gümrük 7.Nakliye 8.Sigorta 9.Teslimat 10.Ödeme

12 1. Adım Faturanızı/proforma faturanızı hazırlayın.faturaya; belgenin adını (Ticari Fatura/Proforma Fatura), fatura numarasını ve tarihini, gönderici adresini/adresinizi ve iletişim detaylarınızı, alıcı/ithalatçı adresi ve iletişim detaylarını, sipariş numarasını veya benzeri bir referans numarasını, ürünle ilgili açıklamayı, miktarını, birimini, birim fiyatını, toplam fiyatı ve diğer ilgili maliyetleri (ör: varsa navlun ve sigorta), para birimini;teslim şeklini, koşullarını ve yerini; aktarma/transit şartlarını, ödeme koşullarını ve şeklini, banka detaylarını, ürünlerin menşeini, isim, imza ve bunların dışında faturada bulunması istenen tüm spesifik bilgiyi yazın. Nihai faturayı hazırlamadan önce alıcınıza faturanın bir taslağını gönderip bunun üzerinde anlaşmanız tavsiye edilir. Faturanızı hem İngilizce olarak, hem de gideceği ülkenin dilinde hazırlamanız tavsiye edilir ki gümrük işlemleri en kolay şekilde halledilsin. Bu açıdan, ürünün tarife numarasını (HS kodu) eklemek de faydalı olacaktır. Faturanızı hazırlamanıza Odalar da yardımcı olmaktadır. 2. Adım Paket listenizi hazırlayın. Paket listesinde, belgenin adı (Paket Listesi), tarih, ilgili fatura numarası, gönderici adresi/adresinizi ve iletişim detaylarınız, alıcı/ithalatçı adresi ve iletişim detayları, sipariş numarası veya benzeri bir referans numarası da bulunmalıdır. Paket listesinde, gönderilen toplam paket sayısı, her paketin içeriği ve miktarı, paketlerin boyutları, silindir hacmi, brüt ve net ağırlık ve paket tipleri (palet, kutu, torba, vs.) gibi ürünlerin paketleme detayları ile ilgili bilgi bulunmalıdır. Aynı zamanda, taşıyıcının detayları (ör: havayolu, gemi ismi) ve konşimento veya havayolu taşıma senedine (airwaybill) atıfta bulunulmalıdır. Paketleme listesindeki detayların ticari faturadaki ve konşimento/hava yolu taşıma senedindeki bilgilerle tamamıyla uyumlu olması çok önemlidir. 3.Adım Bu aşamada Oda'nıza giderek gümrük beyannamesini doldurmanız gerekiyor. Beyannameniz hazırlanır ve gerekirse faturanız da burada onaylanır. 10

13 4. Adım Fatura ve beyannameniz ile birlikte Ticaret Dairesi'ne giderek ihracat izni ve onay almanız gerekmektedir. 5. Adım İhraç edilecek ürüne bağlı olarak almanız gereken bazı ek belgeler/sertifikalar olabilir (menşe, sağlık, standartlar vs.).alıcınız ile konuşun ve hangi belgelere ihtiyaç duyulduğunu teyit edin. Buna bağlı olarak gerekli belge/sertifikaları almak için başka makamlara da başvurmanız gerekebilir (tarım ile ilgili yetkili makam,laboratuvar, vs.) Söz konusu ürünlerin ön izine tabi olması durumunda 4. ve 5. adımlar yer değiştirebilir. 6. Adım Yukarıda sözü geçen belgeleri tamamladıktan sonra, ihracatın gerçekleştirileceği gümrük şubesine gidebilirsiniz. Buraya beyannameniz ile birlikte başvurmanız gerekecektir. Belgeleriniz tasdik edildikten sonra, ilgili ücretler ödenir ve ürünlerinizin muayenesi tamamlanır. Daha sonra ürünleriniz yola çıkış noktasına transfer edilir. Bu adımdaki işlemler için bir gümrük komisyoncusu ile de çalışabilirsiniz. 7. Adım Şimdi nakliyeciniz ile ürünlerin alımı ve nakliyesini ayarlamanız gerekmektedir. Alıcınızla farklı bir şekilde anlaşmadıysanız, gönderiyi teslim alması için nakliyeciye haber verebilirsiniz. Gümrük işlemlerini, ürünlerin teslimatından önce tamamlayıp tamamlamama zorunluluğu tamamıyla satıcı ve alıcı arasındaki anlaşmaya bağlıdır. 11

14 8. Adım Sigorta sorumluluğu ihracatçı tarafından da alıcı tarafından da üstlenilebilir; ama sevkiyatın sigortası asla ihmal edilmemelidir. Usulüne uygun olarak düzenlenmiş bir sigorta poliçesi ürünleri hasara, kaybolmaya, geç teslimata veya hiç teslimat yapılamamasına karşı sigortalayarak gecikmiş bir teslimatın hem alıcıya hem de ihracatçıya yol açacağı zararı karşılar. Bu özellikle ihracatçı için çok önemlidir, çünkü ürünlerin yerine yeni ürünleri göndermek ve bu problem nedeniyle kaybedebileceğiniz işin maliyeti genelde çok yüksek olacaktır. Sigorta şartları ile ilgili nakliyecinize de danışabilirsiniz. 9. Adım Anlaşmanın koşullarına bağlı olarak alıcınız, bankanız veya nakliyeciniz, gönderinin teslimatı konusunda size bilgi verecektir. 10. Adım Yine anlaşmanın koşullarına bağlı olarak ödeme, ürünlerin sevkiyatından önce veya sonra yapılabilir. İhracat belgeleriniz ile birlikte Ticaret Dairesi'ne başvurarak ihracat desteği talebinde bulunabilirsiniz. 12

15 Yeşil Hat Üzerinden Satış Nasıl Yapılır? Yeşil Hat Tüzüğü Yeşil Hat Tüzüğü (AB Konseyi Tüzüğü (AT) No 866/2004), ada içerisindeki ticareti düzenlemek amacıyla AB Konseyi tarafından 29 Nisan 2004'te yürürlüğe konmuştur. Tüzük, kişi ve malların Yeşil Hat'tın kuzeyinden güneyine geçişi için koşulları ortaya koymaktadır. Ticari ürünlerin geçişi konusunda, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), AB Komisyonu'nun bir kararı ile bahsi geçen işlem için gerekli Refakat Belgesi 'ni vermekle yetkilendirilmiştir. Satışı Yapılabilecek Ürünler Aşağıdaki ürünlerin Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde ticaretine olanak sağlanmıştır: Tamamıyla kuzey Kıbrıs'ta yetiştirilmiş/çıkarılmış ürünler;veya Kuzey Kıbrıs'ta bu iş için donanımlı bir tesiste en son, en önemli, ekonomik olarak desteklenen oluşum sürecini tamamlamış olan ürünler. Bazı ürünlerin ticareti özel koşullara tabi olabilir. Ancak yukarıdaki tanım, tamamıyla kuzey Kıbrıs'ta üretilen/yetişen ürünleri veya ithal edilmiş hammadde kullanılarak kuzey Kıbrıs'ta üretilen/imal edilen yeni ürünleri anlatmaktadır. Bu ürünlerin menşei, yukarıda belirtilen kriterler çerçevesinde KTTO tarafından teyit edilecektir. Yeşil Hat Tüzüğü; menşeine bakılmaksızın, canlı hayvanların ve hayvansal ürünlerin (taze balık dışında) ticaretine izin vermez. Patates, narenciye ve taze balık satışı yapmak isteyenlerin, (herhangi bir taahhüt altına girmeden önce) KTTO ile temasa geçerek bu ürünler ile ilgili özel satış koşullarını detaylı olarak öğrenmesi tavsiye edilir. 13

16 Prosedür 10 Adım 1. Adım: Fatura Faturanızı hazırlayın. Faturanızın üzerinde, fatura numarasının ve tarihinin, gönderici adresinin/adresinizin ve iletişim detaylarınızın, alıcının adresi ve iletişim detayları, sipariş numarası veya benzeri bir referans numarasının, ürünlerle iligli açıklamanın, miktarının, biriminin, birim fiyatının, toplam fiyatın, para biriminin, ödeme koşulları ve yönteminin, isim ve imzanın bulunduğundan emin olunuz. Nihai faturayı hazırlamadan önce alıcınıza faturanın bir taslağını gönderip bunun üzerinde anlaşmanız tavsiye edilir. Faturanızı İngilizce olarak hazırlamanız tavsiye edilir. 2. Adım: KTTO'ya başvuru KTTO'ya Refakat Belgesi için faturanızla birlikte Başvuru Formu'nusunmanız gerekecektir. Başvuru Formu'nu tamamlayabilmek için üretici adını, adresini ve iletişim detaylarını; göndericinin/satıcının adını, adresini ve iletişim detaylarını; alıcının adını, adresini ve iletişim detaylarını; ürünlerin tanımını, paket/birim sayısını, paketleme detaylarını (palet, kutu, torbavs.), miktar, ağırlık, hacim, birim fiyatı ve ürünlerin toplam fiyatınıda yazmanız gerekmektedir. Refakat Belgesiiçin Başvuru Formu hem üretici/imalatçı hem de gönderici/satıcı tarafından imzalanmalıdır. Bunların farklı şirketler/kişiler olması durumunda, iki farklı imza gerekecektir. Başvuru formu KTTO'dan ve KTTO'nun websitesinden elde edilebilir. Gönderinizi belirli bir süre içerisinde kısım kısım tamamlamayı planlıyorsanız, bunu başvurunuz sırasında belirtmelisiniz. Buna göre, kısmi gönderilerinizi takip edebilmek için size ek bir belge verilecektir. 14

17 3. Adım: Menşein teyit edilmesi Başvurunuzu sunduktan sonra KTTO'nun, üretici/imalatçı ve gönderici/satıcı tarafından verilen bilgilerin doğruluğunu tespit etmek için gerekli kontrolleri yapması gerekecektir. Bu kontroller, üretici/imalatçının tesislerinde yapılacak en az bir incelemeyi içerir. Bu aşamada KTTO, menşein teyit edilmesi için ek belge talep edebilir. 4. Adım: Refakat belgesinin düzenlenmesi Ürünlerin menşei teyit edilmişse ve ticaret için uygun oldukları kararına varılmışsa, KTTO Refakat Belgesi'ni düzenleyecektir. Size bu belge bir asıl, üç kopya olarak verilecektir. 5. Adım: İzin ve onay İzin ve onay alabilmek için fatura ve Refakat Belgesi ile Ticaret Dairesi'ne gitmelisiniz. Burada KTTO tarafından düzenlenen Refakat Belgesi'nin bir kopyasını bırakmanız gerekmektedir. 6. Adım: Gerekli belgeler/sertifikalar Yeşil Hat üzerinden satılacak ürünlerin özelliklerine bağlı olarak temin etmeniz gereken ek belgeler/sertifikalar olabilir (menşe, sağlık, standartlar vs.). Alıcınız ile konuşarak gerekli belge/sertifikaların neler olduğunu teyit edin. Buna bağlı olarak gerekli belge/sertifikaları almak için başka makamlara da başvurmanız gerekebilir (Tarım Dairesi, laboratuvar, vs.). Söz konusu ürünlerin ön izine tabi olması durumunda 5. ve 6. adımlar yer değiştirebilir. 15

18 7. Adım: Nakliye Gerekli belgeleri aldığınıza göre artık nakliye ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Kendi nakliye imkanlarınızı kullanabileceğiniz gibi, ürünleri alıcının alması için de ayarlamalar yapabilirsiniz. Ürünlerin nakliyesi için kendi aracınızı kullanmayı planlıyorsanız, bu aracın Yeşil Hat'tın diğer tarafına geçişi için sigorta ve diğer gereklilikleri de hesaba katmalısınız. Özellikle de 7500 kilonun üzerindeki araçlar için geçerli olan sınırlandırmalara dikkat edin. KTTO ve geçiş noktalarındaki görevliler size gerekli bilgileri almada yardımcı olabilir. 8. Adım: Geçiş noktaları Yukarıda sözü geçen sevekiyatın yapılabilmesi için çıkarılmış tüm belgelerin, ürünleri Yeşil Hat'tın diğer tarafına nakledecek kişiye verilmesi gerekmektedir. Nakliyecinin, faturayı, Refakat Belgesi'nin bir kopyasını ve Ticaret Dairesi'nden alınan izni Yeşil Hat'tın kuzeyindeki geçiş noktasında bulunan görevlilere vermesi gerekmektedir. Refakat Belgesi'nin orijinalinin ise Yeşil Hat'tın güneyindeki geçiş noktasında bulunan görevlilere sunulması gerekmektedir. Bu noktada, Adım 6'da bahsi geçen ek belge veya sertifikaları da sunmanız istenebilir. 9. Adım: Teslimat Gönderi Yeşil Hat'tın diğer tarafına geçirildikten sonra, ürünler serbest dolaşıma girmiş olur ve alıcının tesislerine götürülebilir. 10. Adım: Ödeme Anlaşmanın koşullarına bağlı olarak ödeme, ürünlerin teslimatından önce veya sonra gerçekleştirilebilir. 16

19 Teşvik ve Destekler Sanayi ve Ticaret Dairesi tarafından, ihracatı teşvik etmek ve genel ekonomiye katkısını artırmak için bazı destek ve teşvikler verilmektedir. Bu teşvik ve destekler aşağıda sıralanmıştır: Mal ve hizmetlerin ihracatından elde edilen gelirden belli oranda kurumlar vergisi muafiyeti Uluslararası standartlara, işaretlere ve ilgili sertifikalara uyum Yurtdışında piyasa araştırması Uluslararası fuarlara katılım Patent alımı, endüstriyel tasarım kaydı, Faydalı Model Sertifikası alımı Yurtdışında pazarlama yapmak amacıyla reklam Yurtdışında ofis, depo, dükkan açma Narenciye ihracatı Patates ve tekstil ihracatı Yerel sınai ürünlerin ihracatı Proje-bazlı kredi faiz desteği İstihdama dayalı faizsiz kredi Türk Eximbank kredileri Sanayi sektöründeki KOBİ'ler için proje bazlı hibe programı Kalkınma Bankası kredileri Teşvik Yasası altında yatırımlar için teşvik 17

20 Riskler Nasıl Minimize Edilir? Yasal Riskler Her ülkenin kendi hukuki sistemi vardır. Ülkenin yasaları, ithalat prosedürlerinden vergilendirmeye, fikri mülkiyet haklarından para birimine, sözleşmelerinizden dağıtım anlaşmalarınıza kadar işinizin her boyutunu etkileyecektir. Hedef piyasanızdaki saygın avukatlardan fikir almak çok önemlidir. İş yapacağınız kişi ile yazılı bir sözleşme hazırlamayı hiçbir zaman unutmamalı veya ihmal etmemelisiniz. Sözleşme, tarafların isim ve adreslerini, ürünün özelliklerini, miktarını ve fiyatını, teslimat tipi ve yerini, ödeme zamanı ve yerini, lisans ve izinleri, garanti koşullarını, sigorta ve teslimat gecikmeleri durumunda ne gibi koşulların uygulanacağını, ilgili yasayı ve imzaları da içermelidir. Finansal Riskler Finansal riskler şunları kapsar: kredi riski alıcının size ödeme yapabilme durumu, transfer riski sizi etkileyebilecek herhangi bir ekonomik, siyasi veya hükumetten kaynaklanan sınırlandırma, döviz riski döviz kurlarındaki dalgalanmalar. Bankalar, farklı ödeme opsiyonlarının avantajları ve kurdaki dalgalanmalara karşı korunma yolları ile ilgili mükemmel bilgi kaynaklarıdır. Nakliye Riski Eğer sunduğunuz bir hizmet değilse, o zaman ürünlerinizin nakliyesi ile ilgili bazı risklerle karşı karşıya kalmanız çok olasıdır. Doğru paketleme, sevkiyatla ilgili doğru beyan, uygun depolama, dağıtım kanalları ve sigorta, nakliye risklerinizi minimuma indirmenize yardımcı olabilir. Sevkiyatı yapmadan önce, varış noktasındakarşılamanız gereken tüm koşullardan haberdar olmalısınız. 18

21 Siyasi Riskler Hedef piyasadaki siyasi istikrar, hem işinizin güvenliği hem de kişisel güvenliğiniz açısından değerlendirilmelidir. İstikrarsızlık ödemenin yapılamamasına, bloke edilmesine veya ürünlerinize el konulmasına neden olabilir. İthalatçı ülke ile ilgili bilgi ilgili web sitelerinden veya alıcı ile doğrudan temas kurularak elde edilebilir. İhracat yaptıktan sonra; Her zaman müşteriniz ile irtibat halinde olun, Gönderiden memnun olup olmadıklarını sorun, Bir sonraki siparişi ne zaman vermeyi düşündüklerini sorun, Diğer/yeni ürünlerinizden kendilerini haberdar edin, Tek bir alıcı ile çalışmayı tercih etmeyin, başka opsiyonları da araştırın Çevrenizdekileri de ürünlerini ihraç etmeleri konusunda cesaretlendirin 19 19

22 Faydalı İletişim Bilgileri KOBIGEM Tel: Web:www.kktceeb.com Ticaret Dairesi Tel: Web:www.kktceeb.com Sanayi Dairesi Tel: Web:www.kktceeb.com Gümrük Dairesi Tel: Web:www.kktcgumruk.net Kıbrıs Türk Ticaret Odası Tel: Web:www.ktto.net Kıbrıs Türk Sanayi Odası Tel: Web:www.kibso.org Gelir ve Vergi Dairesi Tel: Web:www.kktcgelirvergi.net Ticari Temsilcilikler Tel: Web: 20

İhracat Bilgi Bankası

İhracat Bilgi Bankası İhracat Bilgi Bankası 2015 Hacettepe Exim A.Ş., Hacettepe Üniversitesi kuruluşudur. Sayfa 1 A İHRACATTA HEDEF PAZAR SEÇİMİ ve PAZARA GİRİŞ KOBİ ler olarak adlandırılan (uluslararası literatürdeki ismi

Detaylı

DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı

DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı DIŞ PAZAR ARAŞTIRMASI NASIL YAPILIR? Hazırlayan Gülsevin ONUR İhracatı Geliştirme Uzmanı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları - I Daire Başkanlığı 2012 GİRİŞ BÖLÜM I : İhracat firma için önemli, stratejik

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN DIŞ TİCARET KAVRAMLARI 344MV0042 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

İTHALATIN PÜF NOKTALARI

İTHALATIN PÜF NOKTALARI İTHALATIN PÜF NOKTALARI Türkiye de ithalat yapmayı düşünen ithalatçıların ithalat kararını vermeden önce aşağıda belirtilen hususları dikkate alması gerekmektedir. 1. PAZAR ANALİZİ İÇ PIYASADA PAZARLAMA

Detaylı

MUHASEBE FİNANSMAN ALANI

MUHASEBE FİNANSMAN ALANI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE FİNANSMAN ALANI İHRACAT 344MV0050 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ

AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ T.C. BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI AR-GE ve YENİLİKÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 2011 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No:TR61/11/AR-GE/KOBİ/01 (Kâr Amacı Güden İşletmeler) TR61/11/AR-GE/KAMU/01

Detaylı

YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI

YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI . BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI YENİLİKÇİLİK ODAKLI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR61/14/ARGEİ Son Başvuru Tarihi: 20.03.2014 Saati: 17.00

Detaylı

BÖLÜM VIII: İHRACATTA YAPILAN İŞLEMLER. 42. Nasıl İhracatçı Olunur?

BÖLÜM VIII: İHRACATTA YAPILAN İŞLEMLER. 42. Nasıl İhracatçı Olunur? BÖLÜM VIII: İHRACATTA YAPILAN İŞLEMLER 42. Nasıl İhracatçı Olunur? 6.1.1996 tarih ve 22515 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İhracat Yönetmeliği'nin 4. maddesinin (e) bendine göre, ihraç edeceği mala göre

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

DIŞ TİCARET BELGELERİ

DIŞ TİCARET BELGELERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2932 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1888 DIŞ TİCARET BELGELERİ Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Nuray İSLATİNCE (Ünite 1, 2) Yrd.Doç.Dr. Fatih TEMİZEL (Ünite 3, 4) Öğr.Gör. Tufan

Detaylı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı

Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Türkiye-ABD lş Ortaklıklarının Güçlendirilmesi: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB lẟ Ortakl ığı Programı El Kitabı Değerli Okuyucular, Amerikan Ticaret Odası TradeRoots Programı adına, Türkiye den ABD

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ YURT İÇİ FUAR UYGULAMALARI ANKARA 2008 i Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ

Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ Hazırlayanlar Muhammed Ali YILDIRIM Kerem AKIN ve TRAKYAKA dan Işık OCAKLI nın katkıları ile BİTLİS YATIRIM DESTEK OFİSİ 4 Bitkisel Gıda veya Yem İhracatı İşlem Basamakları 6 ÇED İşlem Basamakları 5 Çiftçi

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İKTİSAT Bölümü 5/19/2014 Dış Ticaret: İhracatta kullanılan Belgeler Danışman: Kemal TÜRKCAN M. Moutari Abdou NO. 20100401110 İÇİNDEKİLER Sayfa

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ YÜKLEME BELGELERİ 840UH0055

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ YÜKLEME BELGELERİ 840UH0055 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ YÜKLEME BELGELERİ 840UH0055 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TİCARİ BELGELER 840UH0054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

YENİLİKÇİ İSTANBUL MALİ DESTEK PROGRAMI. 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi. Referans No: ISTKA/2014/YEN Son Başvuru Tarihi: 21/02/2014

YENİLİKÇİ İSTANBUL MALİ DESTEK PROGRAMI. 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi. Referans No: ISTKA/2014/YEN Son Başvuru Tarihi: 21/02/2014 İ S T A N B U L K A L K I N M A A J A N S I YENİLİKÇİ İSTANBUL MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: ISTKA/2014/YEN Son Başvuru Tarihi: 21/02/2014 Saat:17:00 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR81/14/KOBİ Son Başvuru Tarihi (KAYS Girişi) : 28/03/2014 Saati: 23:59 Son Başvuru Tarihi (Dosya Teslimi)

Detaylı

KONYA SANAYİ ODASI ÜYE EL KİTABI SAYFA NO : 1/18 FORM NO : ÇÜEK -02

KONYA SANAYİ ODASI ÜYE EL KİTABI SAYFA NO : 1/18 FORM NO : ÇÜEK -02 ÜYE EL KİTABI YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu na göre Odaların kuruluş amaçları ve görevleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Odalar,

Detaylı

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber İş Yönetim Sistemine Giriş Rekabetçi İşletmeler için Rehber Hazırlayan Ebru GÜLSOY 2008 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi GİRİŞ İş Yönetim Sistemine Giriş: Rekabetçi

Detaylı

IBRD KREDİLERİ VE IDA KREDİLERİ KAPSAMINDA TEDARİKE İLİŞKİN KILAVUZ (PEMBE)

IBRD KREDİLERİ VE IDA KREDİLERİ KAPSAMINDA TEDARİKE İLİŞKİN KILAVUZ (PEMBE) IBRD KREDİLERİ VE IDA KREDİLERİ KAPSAMINDA TEDARİKE İLİŞKİN KILAVUZ (PEMBE) BU DOKUMAN TERCUME OLUP INGILIZCE ORIJINALI ILE BIR CELISKI OLMASI HALINDE INGILIZCESI GECERLIDIR. HATALI UYGULAMALARDAN DUNYA

Detaylı

YAYıN NO: istanbul 2004-27 TicARET. ODASı

YAYıN NO: istanbul 2004-27 TicARET. ODASı YAYıN NO: istanbul 2004-27 TicARET ODASı İŞLETME YÖNETİMİNDE VENİ EĞİLİMLER DİZ Sİ İSTANBUL TjCAREt ODASI SORULARLA E-TİCARET, E-İŞ Hazırlayan Nuray Korlcmaz Biigi ve Dol

Detaylı

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler;

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili oldukları HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 23/12/1996 tarihinde kurulmuştur. Ödenmiş sermayesi

Detaylı

Bu pazarda fırsatların neler olduğunu belirleyin.

Bu pazarda fırsatların neler olduğunu belirleyin. BÖLÜM II: İHRACATA HAZIRLIK 6. İhracatta Planlamanın Temel Unsurları Nelerdir? İhracat planı geliştirmek dikkatli bir planlama ve zaman gerektirir. Girişilen her yeni iş için olduğu gibi, ihracat kararı

Detaylı

İLERİ TEKNOLOJİLERDE İHRACAT ODAKLI KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 YILI TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ

İLERİ TEKNOLOJİLERDE İHRACAT ODAKLI KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 YILI TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ İLERİ TEKNOLOJİLERDE İHRACAT ODAKLI KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 YILI TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURU REHBERİ İnternet Üzerinden Son Başvuru Tarihi: 17/03/2014 Saati: 23:50 Proje Dosyası Son Teslim Tarihi:

Detaylı

SAĞLIK TURİZM MERKEZİ İSTANBUL

SAĞLIK TURİZM MERKEZİ İSTANBUL İ S T A N B U L K A L K I N M A A J A N S I SAĞLIK TURİZM MERKEZİ İSTANBUL MALİ DESTEK PROGRAMI (Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar) 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: İSTKA/2015/SMK Son

Detaylı

GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI

GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. ORTA ANADOLU KALKINMA AJANSI TEKLİF ÇAĞRISI GELİŞEN SEKTÖRLERDE REKABETÇİ KOBİ'LER MALİ DESTEK PROGRAMI (KAR AMACI GÜDEN KURUMLAR) BAŞVURU REHBERİ SON BAŞVURU TARİHİ 15/03/2013 CUMA SAAT: 18:00 Referans

Detaylı