DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl?"

Transkript

1 Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Awareness Elektrik & Elektronik Raising Campaign KOBİ leri for bilinçlendirme Electrical & Kampanyası Electronics SMEs Andreas Middendorf Fraunhofer IZM DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl? Kalyon Otel, İstanbul, 2 Eylül, Proje Yönetimi Avrupa Komisyonu Tarafından Finanse Edilmiştir.

2 Proje Elektrik&Elektronik KOBİ ler ile ilgili bilgilendirme Kampanyası Amaç: Doğa uyumlu elektronik tasarım konusu hakkında daha fazla bilinçlenme sağlamak. 28 adet çalıştay - ücretsiz Avrupa çapında (Nisan-Eylül) Organizatör : Fraunhofer IZM, Berlin Küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektrik ve elektronik endüstrisi sahasında uzmanlaşması Konu odaklı çalıştaylar Size destek sağlamak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmiştir.

3 Proje Elektrik&Elektronik KOBİ ler ile ilgili bilgilendirme Kampanyası Size önerilerimiz şunlardır : Gereksinim, sorun ve bakış açılarınızı(vizyonunuzu) sunmanız. Ürünlerinizin geliştirilmesi için bir takım ilham verici fikir ve stratejiler edinmeniz. Sürdürülebilir şekilde ağ kullanmanız.

4 Çalıştayın amaçları Neler öğrenebilirsiniz: Yeni iş fırsatları hakkında bilgi edinme ve tanıma yolu. Yasalara ve diğer piyasa koşul ve gereksinimlerine uygunluğunun aktif olarak test edilmesi. Kendi doğa uyumlu elektronik tasarım stratejileriniz için tasarılar geliştirin. Pratik yaklaşım araçlarına bir göz atın. Ürün ve tekniklerinizi yeni bir perspektifle gösterin.

5 İçindekiler Neler dikkate alındı & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

6 Doğa uyumlu elektronik tasarım - Tanımlama Çevresel bakış açısıyla doğa uyumlu elektronik tasarımın temel felsefesi: En iyi ürün tasarımı sayesinde Ürünün toplam yaşam çevrimi boyunca Çevresel etkilerinin azaltılması

7 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Çevresel etkilenmeye örnekler: İşlenmemiş,hammadde yoksunluğu Enerjinin tükenmesi Suyun tükenmesi Küresel ısınmanın etkisi Ozon tabakasının yok oluşu Fotokimyasal sis Hava asitlenmesi Hava kirliliği Sudaki azot ve fosfat miktarının artması Su kirliliği Gürültü Radyasyon

8 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Bir ürünün yaşam çevrimi şunları kapsar; Hammadde kazanımı Ürünün muhteviyatının üretimi Ürün montajı Dağıtım, perakende satış Ürünün kullanımı Ürünün yeniden dönüşümü Yeniden kullanımı Ürün yaşamının sonu Ayrıca: tüm ilgili nakliye! Beşikten mezara, ürünün ve ürün servisinin ekolojik performansının değerlendirilmesi yaklaşımı

9 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (1/6) Yaşam çevrimi evresi: hammadde kazanımı Çevresel etkiler: hammadde açısından fakirleşme Örneğin yüzey tesviyesi ve tel duvarlar için altın madeni Siyanür tortusunun kötü kullanımı sonucunda meydana gelen ağır ekolojik etkiler.

10 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (2/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB montajı Çevresel etkiler: önceki dönemlerde temizlik sağlama amacıyla hidrokarbon florürünün kullanılması. Ozon tabakasındaki aşınma Bu arada konulan yasakla problem çözüldü. Fakat enerji tüketimi ne durumda?

11 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (3/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB montajı Çevresel etkiler: hava kirliliği Eritici madde emisyonu Üretim tesisinizin materyal güvenlik veri listesinde müsaade edilen işyeri yoğunluk düzeyini kontrol edin! sağlığa ilişkin etkileri!

12 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (4/6) Yaşam çevrimi evresi : kullanım aşaması Kullanım aşaması Çevresel etkiler:enerji tüketimi ve global ısınma etkisi Enerji kullanımı, bitkilerin CO 2 emisyon gücünün kaybı ve örneğin doğal gaz,kömür ve yağlardaki azalma. Kuşku yok ki CO 2 salınımı global ısınma etkisine neden olmaktadır. Kyoto protokolü tüm ülkeleri CO 2 yi azalmaya teşvik etmektedir.

13 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun ekolojik etkiler: Baskılı devre levhası montajı (PCB) (5/6) Yaşam çevrimi evresi : kullanım aşaması Çevrsel etkiler: Telefon ahizesinden yayılan elektro manyetik radyasyon -sağlığa ilişkin etkileri belirsizdir. - bununla birlikte,tüketici tarafından temel bir problem olarak tanınmaktadır.

14 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun ekolojik etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (6/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB hurda atıkları Çevresel etkiler: su kirliliği - Tehlikeli maddelerin sızıntısı, örneğin yer altı sularına kurşunun sızması.

15 Elektroniğin ekolojik boyutları Elektroniğin Karakteristik Özellikleri kritik durumlar Ev/Büro enerji tüketimi : > toplam elektrik kullanımının %25 i Ev ışıklandırması: tüm mesken kullanımının % 17 si Elektrik ve elektronik gereçler, AB ülkelerinde özel camdan üretilen 1.2 Mio t un % 75 ini kullanır. Tamir ve bakımın karmaşıklığı. Büyük materyallerin çeşitliliği Geri dönüşüm ve elden çıkarmanın karmaşık oluşu. Elektronik spesifik materyaller. Elektronikler her yerde : Elektronikler büyük ölçüde farklı materyal kompozisyonlarının oluşturduğu ürünler başta olmak üzere her yerde bulunmaktadır.

16 Elektroniğin ekolojik boyutları Karakteristik Elektoronik Özellikleri yeşil Kazanımlar Donanımdan yazılıma, küçülen ürünler. Minyatürleştirme Yoğunlaşma (enformasyon ve veri, örneğin MP3 player) Sayısallaştırma Taşınabilirlik Fonksiyon tamamlama (katma değer fonksiyonları) Mekanik taşımaya karşın elektronik taşıma Küresel köy sanal küresel ağ

17 Elektroniğin ekolojik boyutları Karakteristik Elektoronik Özellikleri yeşil Kazanımlar Enerji tasarrufu aygıtları Akıllı kontrol ve otomasyon, aracılığıyla geliştirilmiş ürün prosesleri, temizleyici ürünler Az bir bedelle pek çok fonksiyonun sağlanması Next: Content What is addressed business benefits

18 İçindekiler Nelere dikkat edildi & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? -Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

19 Yeşil yaşamın kazanımları İşsel bakış açısı Rekabet Piyasa baskısı Kamuoyu Müşteri gereksinimleri Müşteri güvenliği Yeşil daha iyi satar. Yenilik Maliyetin düşürülmesi Riskin azaltılması Çalışanlarım motivasyonu Ekolojik etiketleme programı Firmaların sorumluluğu Anonim iletişim Tedarik zinciri bağlantısı Ürün kalitesi Yasal düzenlemeler Gönüllü sözleşme

20 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Felsefe: en iyi enerji sistemleri taşınabilir yenilenebilir enerji ürünlerine öncülük eder. Biz, global ekonomi çevreye duyarlı ürünleri geliştirmek ve dağıtmak için en iyi yöntemi kullanmayı taahhüt ederiz. İş yaşamımız boyunca müşterimizi ekolojik olarak tasarlanmış ürünlerin fonksiyon ve karlılığı konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Yaygın kanaatin aksine : Tüketici yeşil ürünleri sormamaktadır.

21 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Ürün: Solio Mobil araçlar için solar(güneş enerjili) şarj aygıtları Yeşil yaşamın estetik cazibesini sükunet ve çevre dostluğu ile birleştirme Macworld Best of Show Ödülü Güneş enerjili şarj aletleri çevreye duyarlı ürünler için mükemmel çözümlerdir. Oldukça bilgi verici bir web sitesi olan aracılığıyla tüketicinin bilgilendirilmesi.

22 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Doğa uyumlu Elektronik tasarım : Zehirlilik analizi ve enerji değerlendirmelerinin Fraunhofer IZM İle birlikte gerçekleştirilmesi. aldığımızdan fazlasını verelim felsefesi şunu hedefler: Solio,yaşamı boyunca bünyesinde kullandığı enerjiden daha fazlasını ideal bir şekilde üretecektir. Gelişmekte olan ülkelerde ağaç dikimi ile CO 2 nötr üretimi. (Geleceğin ormanları)

23 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Güdüleyici: Özel tüketiciler Bilincin artması küreseldir. Fikir çeşitliliği, öncelikler. Alım kararlarında fiyat, fonksiyonellik ve hizmet öncelikli öneme sahiptir. Bazıları tüketici organizasyonlarına bir yeşil organizasyon gözüyle bakarlar. Bazıları ise hükümetlerin yeşil politikalarına ve endüstrinin yeşil taleplerine güvenmemekteler.

24 Yeşil yaşamın kazanımları Tüketici Bilinci Almanya da yapılan bir çalışmanın sonuçları (2004): Ekolojik yaşam için tehlikesiz ürünlere daha çok ödemeye gönüllü olur musunuz? -Mutlak gönüllü definitely yes 10 -Tercihen gönüllü rather willing 53 -Pek gönüllü değil rather not willing 26 -Gönüllü değil not willing Not: Bu yeşil ürünlerin daha pahalı olacağı anlamına gelmemektedir.

25 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik etiketleme 2002 sonu itibariyle ekolojik etiketleme durumu Ülke Ürün grupları Firmalar Ürünler Almanya Kuzey Avrupa Ülkeleri İspanya Avusturya Fransa Hollanda Avrupa Birliği Kaynak: Rubik, 2004)

26 Yeşil yaşamın kazanımları Tüketici Bilinci : Ekolojik Etiketler Almanya da yapılan bir çalışmanın sonuçları (2004): Blue Angel (Mavi melek) etiketini biliyor musunuz? Hayır : % 17 Evet: % 83 Bunun : % 49 u evet Mavi Melek etiketi bir şeyi satın alma kararını verirken benim için önemlidir,demiştir. EU(AB) çiçeği amblemini biliyor musunuz? Hayır :% 83 Evet:% 17 Bunun : % 22 si evet Mavi Melek etiketi bir şeyi satın alma kararını verirken benim için önemlidir, demiştir.

27 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik Etiketler Hedef Gruplar Tüketiciler İş-iş müşterileri Kamu tedarikçisi

28 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik Etiketler- Örneğin: Blue Angel Dünya çapındaki ilk resmi ulusal etiketleme tasarısı 1978 yılında faaliyete geçti ürün ve servisini kapsamaktadır Almanya dahilinde ve yurtdışında Blue Angel etiketi taşımasına izin verilen yaklaşık 710 etiket kullanıcısı bulunmaktadır. Elektronik ürünler: mobil telefonlar, taşınabilir ve sabit bilgisayarlar.

29 Yeşil yaşamın kazanımları (Yeşil) Kamu tedarikçisi Kamu tedarikçileri AB nin BEÜ (bürüt evsel ürünler)sünün aşağı yukarı % 12 sini oluşturmaktadır. Ürünlerin çevresel performanslarını geliştirmek amacıyla yaşam çevrimleri boyunca kamu tedarikinin kullanılması için büyük bir potansiyel mevcuttur. Ürün bildirimi / etiketleme bir ölçüt olarak sözleşme şartnamesi içinde yer almaktadır.

30 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Maliyeti azaltma Üretim: verimli kullanışlılık ürünler: daha az materyal, nakliye, potansiyel kirlenme Daha az yedek parça; daha az yedek parça çeşidi daha az dahili lojistik Daha az paketleme, ağırlık, hacim; verimli lojistik Daha az çevreyle irtibatlı maddeler tehlikeli maddelerin taşınması maliyetlidir. Sökme(demontaj) zamanını azaltma montaj maliyetini azaltma Geri dönüşümlü malzemeler kullanmak.

31 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Maliyeti düşürmek: Siz ve (sizin malzeme tedarikçiniz) malzeme,yedek parça,enerji ve su için ne kadar ödüyorsunuz? Genel üretim maliyetleri toplamının %20, 30, 40 mı? ve bu malzemeler,yedek parçalar ve suların ne kadarı üretim ve su israfıyla sonuçlanır? öyleyse yüksek maliyetler için büyük miktarda israf satın alıyorsunuz! Maliyetleri,malzeme,enerji ve su tüketimini düşürün!

32 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Aklını kullan, yeni iş fikirleri yarat! Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı Geri dönüşümcüler,, IT danışmanları, Berlin ve Hamburg da yerleşik perakendeciler arasında kurulacak bir network ağı. Kullanılmış PC edinmek için ortak gayretler Yenileme,test etme,kalite garantisi temini için standart prosedürler. Reuse Bilgisayar markasını geliştirmek.

33 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Aklını kullan, yeni iş fikirleri yarat! Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı yeni iş stratejileri geliştirmek, örneğin kullanılmış PC lerin dışarıya atılması. İkinci el ürünlerin kabul edilmesinin önündeki engellerin üstesinden gelmek : kalite garantisi temin etmek, servis sağlanması. Yeşil kamu tedarikçisi hattında: Technical University Berlin (Berlin Teknik Üniversitesi) ve ReUse network ittifakı ,- maliyet tasarrufu hedeflemektedir. (-2007):

34 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı Servis oryantasyonu tüketici bilinçlenmesini daha da artırmaktadır: bilgi broşürü Bilgisayarın 12 farklı eko-tipi : Kişisel bilgisayarınızın güç tasarruf fonksiyonunu kullanın. Eğer yeniden kullanılabilen bir bilgiayar satın alırsanız (ReUse PC) size bu ürünü satan perakendeci ürününüzü doğru şekilde kurmanız ve ayarlamanız için size yardım sağlamalıdır. Bir bilgisayar mı satın almak isityorsunuz? Her şeyden önce gerçekten ihtiyaç duyduğunuz foksiyonellik hakkında düşünün, belki de kullanılmış bir bilgisayar sizin tüm aradıklarınızı karşılayabilir..

35 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Güdüleyici: Endüstriyel Müşteriler Birçoklarının yeşil gereksinimleri olan küresel işi vardır. Bazıları ise şimdilerde yeşil gereksinimler listesi edinmiştir. Başarılarına katkıda bulunacak tedarikçilere ihtiyaç var. Söz konusu konuda bilgili.

36 Yeşil yaşamın kazanımları Yararlar Yenilik Ürün konsepti hakkında yeniden düşünmek yepyeni çözümlere öncülük eder. Bakış açınızı değiştirmek Rakiplerinizden önde olun (profesyonel aktif strateji)

37 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek Durum: TWINflex Würth Elektronik tarafından geliştirilmiştir. Folyo teknolojisi ile polimid veya likit kristal polimer malzemeler kadar esnek malzemeler de kullanan MicroVia teknolojisi. Şekil ve işlev esnekliği: yüksek yoğunluklu esnekliğe uygun, esnek-sert ve üç boyutlu devreler. Folyo devre levhası homojen plastik veya metal bir alt tabakaya monte edilebilmektedir. Würth Elektronik Klasik çok katmanlı PCB TWINflex: alt tabaka ve ayrı devreler

38 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek Durum: TWINflex Ekolojik Yönler TWINflex mekanik ve elektrik fonksiyonları alışıldık baskılı devre levhadan ayırmaktadır. (Asal metal gibi) masraflı malzemeler verimli bir yolla geri kazanılabilmektedir. Diğer malzemeler ise kolayca sökülerek herhangi başka bir hazırlığa gerek duymaksızın tekrar kullanılabilmektedir. Ürünün yaşam sonu maliyetlerinin kolay ayırım yoluyla düşürülmesi. (WEEE uygulaması için hazırlık) Zararlı maddelerin uygulamaları üretim aşaması esnasında TWINflex tarafından etkili bir şekilde sınırlanabilmektedir.

39 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Uyumlu ol! Örnek: Eğlence ekipmanı OEM Aralık 2001de Hollandalı müşteriler, eğlence sektörü gereçlerinin, yasal eşiği aşan kablolardaki Kadmiyum seviyesi yüksekliği nedeniyle ithal edilmesini durdurdular. Sonuçlar: 2001 yılbaşı satışlarında ciddi kayıplar, 1.3 milyon aygıtın OEM kablosunun değiştirilmesi. Alınan dersler: OEM ilk etapta, tedarikçi firmalar alanında titiz olma inisiyatifine sahip olacak Yeşil bir partnerle çalışmaya başladı. Yeşil Partner in varlığı şimdilerde oldukça önemli bir iş avantajıdır. Yasal uyumluluk bir zorunluluk tur! Bu, sizi eşzamanlı iş avantajları oluşturmaya, yasalarla uyumlu ve akıllıca stratejiler uygulamaya yükseltecektir. Next: Content What is addressed legal framework

40 İçindekiler Nelere dikkat edildi & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? -Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

41 AB Politikası ve Yasama Odak noktası: Üretim Odak noktası: Ürün Odak: İşletme Hava sistem yönerge si. Ozon tabakasını aşındıran maddelerin Düzenlenmesi. Solvent(çözücü)mad delerin düzenlenmesi... EuP IPP RoHS WEEE ELV Enerji etiketleme yönergesi... EMAS geleneksell boru sonu yaklaşımı Entegre yaklaşım Entegre kirlenme önlemi & Kontrol (IPPC)

42 AB Politikası ve Yasama odak noktası: ürün odak noktası: işletme Entegre ürün politikası Spesifik düzenlemeler oranı Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım: EuP sistem yönergesi (taslak) Enerji etiketleme Yönergesi Farklı yönergeler planlandı. Enerji verimlilik Yönergeleri daha Önceden mevcut Bulunmakta. e-iktisat: WEEE Materyal yasaklar: RoHS (otomotiv: ELV) Ekolojik yönetim: EMAS

43 Entegre Ürün Politikası EÜP Felsefe IPP ürün yaşam çevriminin tüm evrelerine odaklanır ve bunların ekolojik gelişim amaçlı potansiyellerini vurgular. Ürün yaşam çevriminin farklı evre veya safhalarına çalışan halkı dahil etmek EÜP nın bir avantajıdır. Ürünlerin uçsuz bucaksız çeşitliliğine dikkat edilmesi için EÜP farklı yükümlülükler ve şeffaf araçları önerir.

44 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Gözden geçirme Enerji Kullanan Ürünler (EKÜ)" yönergesi geleceğin ürünlerini temel alan spesifik direktiflerdir. Güncel bir yasal taslak, Avrupa Parlamentosu tarafından 13 Nisan tarihinde tadil edilmiş ve halen konsey kararını beklemektedir. AB yasalarına uyumluluk CE markası ile uyumlu olmakla gerçekleşir. AB ekolojik etiketi ile markalanan ürünlerin EKÜ nün gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirdikleri varsayılır.

45 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Felsefe EKÜ entegre ürün politikası(eüp) çerçevesine dahildir. Hedef: ürün yaşam çevrimini bir bütün olarak en uygun hale getirmektir. İleri düzey görev: Çevresel etkileri farklı yaşam çevrimi evreleriyle dengelemek.

46 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Amaçlar Ekolojik görünüşlerin entegrasyonunu tasarlamak ve geliştirmek. Doğa uyumlu elektronik tasarımın gerektirdiği hususları ayarlamak. Kıstaslar ters etkide bulunmamalıdır Ürün performansı Sağlık ve emniyet Müşteri ilgisi

47 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Genel Tedarik Ürünlerin yaşam çevrimi boyunca ekolojik değerlendirmeler(eko-profil) Çevreyi ilgilendiren ürün karakteristiklerini temel almak ve bunların revaçta olanları ile revaç görmeyenlerini belirleme. Derinlemesine analizler değişikliklerin etki ve kapasitelerini yansıtacak şekilde olmalıdır. Uyarı: Eko- profil bütün uygulama kıstaslarına sistematik olarak uygulanmayacak, ancak genel bir gereksinim olabilir.

48 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa uyumlu elektronik tasarımın gerektirdikleri: Genel, tüm çevresel performansı geliştirmeyi hedefler.yapısal ölçülerde tanımlanan çevresel yönlere odaklanmaktadır. Ve/veya Özgül,seçilmiş çevresel durumlar ve çevre üzerinde önemli çapta karşıt etki için limit değerle veya eşiklerdir.

49 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi EKÜ-Doğa uyumlu Elektronik Tasarım Konuları Enerji kullanan ürünler (EKÜ) Yaşam çevrimi safhası analiz Çevresel görünümler Parametreler Tarafından Değerlendirilmiştir Eko-profil

50 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Yaşam çevrimi safhası Hammadde kazanımı İmal etmek Paketleme, taşıma ve dağıtım Montaj ve bakım Kullanım Ürün yaşamının sonu

51 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Çevre ile ilgili konular Enerji veya diğer kaynakların, malzemelerin tüketilmesi. Hava,su veya toprağın radyasyonu. Gürültü,titreşim,radyasyon ve elektromanyetik alanlar gibi fiziksel etkilerle oluşan kirlilik. Malzemelerin genel olarak israf edilmesi. Materyal ve/veya enerjinin yeniden kullanıma,geri dönüşüme ve yenilenmeye uygunluğu.

52 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Çevre ile ilgili konular Ürünün ağırlığı ve hacmi Geri dönüşümlü materyallerin kullanımı Yaşam çevrimi safhası boyunca enerji tüketimi Tehlikeli olarak sınıflandırılmış maddelerin kullanılması... Doğru şekilde kullanım ve kullanılmış parçaların birleşik bakımı için gereken miktar ve türde eriyen madde kullanımı.

53 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Tamamlama ölçüleri Ürünler için tamamlama ölçüleri için şunlar önerilir: Satışı yapılan ürünlerin önemle hacmini ve dahili pazarlardaki ticari durumunun gösterilmesi. Ve Ve önemle ekolojik etkisini buna dahil etmek ve Çevre için taşıdığı potansiyeli göstermek. Diğer göstergeler (ürün performansı, sağlık & emniyet, tüketici üzerindeki etkisi, üreticilerin rekabeti) de hesaba katılmalıdır.

54 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Önceki AB yasalarına göre daha önceden uygulanmış Özel Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım gereksinimleri Fluoresan ışıklandırma için balastlara gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi(2000/55/ec) Konutlar için, buzdolabı,derin dondurucu ve bunların şebekeye bağlanması için gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi(96/57/ec) Sıvı veya gaz gibi yakıtlarla çalışan yeni sıcak su ısıtıcıları için gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi (92/42/EEC) Bu yönergeleri gerektiği gibi uygulamanın temel yolu: ürün, pazara sunulmadan önce minimum verimlilik gereksinimleri yerine getirilmiş olmalıdır.

55 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Çevre ile ilgili değerlendirmeler için araçlar: Anahtar kategoriler/ürünler için Yaşam çevriminin değerlendirilmesi. Çevre ile ilgili etkilere göz gezdirmek Çevre ile ilgili öncelikli konuların tespit edilmesi İnceleme araçları Çevre ile ilgili öncelikli konulara odaklanmak Miktar tayini için uygun araçların seçilmesi Tasarım seçeneklerinin çevre ile ilgili öncelikli konulara etkilerini değerlendirmek. Yaşam çevrimini göz önünde tut! EKÜ, özelde LCA gerektirmemektedir ancak eko-profil gerektirebilir. (uygulama ölçülerine bağlıdır)!

56 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Çevre ile ilgili yönetim sisteminin şartları: EKÜ aşağıda yer alan hususların zorunlu bir şartı olacaktır (eğer genel şartlar sabit kalır değişmezse) Çevre yönetim sisteminin belgelenmesi(eup Ek V) Dahili tasarım kontrolü (EuP Ek IV) eşdeğer (eğer ürün tasarım süreci de kapsam içinde olursa) EMAS (AB çevre yönetim ve denetim tasarısı)) ISO Herhangi diğer yönetim sistemi ( eğer ek V in şartları yerine getirilirse) Üretici şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Tedarik zincirinin etkilerine dikkat edilmeli.

57 Detaylarıyla RoHS Üye ülkeler şundan emin olmalı, 1 Temmuz 2006 dan itibaren piyasaya sunulacak yeni elektrik - elektronik ekipmanlar şunları içermeyecektir: Kurşun Cıva Kadmiyum Altı değerli krom Polybromin biphenyller (PBB) veya Polybromin diphenyl eterler (PBDE)... Durumu tartışmalı başka maddeler.

58 Detaylarıyla RoHS RoHS Art. 2: Kapsam (Ek I A WEEE) Evlerde kullanılan büyük ve küçük aygıtlar. IT ve telekomünikasyon gereçleri Tüketici gereçleri Aydınlatma gereçleri Elektrikli ve elektronik araçlar Oyuncaklar, hobi ve spor and spor gereçleri Otomatik dağıtım

59 Detaylarıyla RoHS RoHS Art. 2: Kapsam (Ek I A WEEE) Aşağıdakiler bundan muaf tutulmuştur: Tıbbi aygıtlar Gözetleme ve kontrol enstrümanları Büyük ölçekli sabit endüstriyel aygıtlar 1 Temmuz 2006 dan önce piyasaya sunulan elektrikli ve elektronik ekipmanlar. Tamir veya yeniden kullanım amacıyla kullanılan yedek parçalar.

60 Detaylarıyla RoHS RoHS un doğa uyumlu elektronik tasarım ile kesişen hususları RoHS, malzeme bildirimi hususunda oluşan eğilimi destekler(tüm malzemelerin eksiksiz olduğunun bildirimini belirten Uyumluluk belgesi),malzeme yasakları bir tedarik zinciri sorunudur. Her iki durumda da, ürününüzü içindeki malzeme yönünden bakarak tanıyabilmelisiniz. RoHS,alternatiflerin çevre açısından daha fazla tehlikesiz olmaması durumunda, bunları muaf tutmayı onaylamaktadır.

61 Genel olarak WEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Aygıtlar) Geri alma şartları Geri dönüşüm kontenjanı Durum WEEE miktarı: AB inde yılda 6 milyon ton Trend : yılda % 3 ile % 5 arasında düşüş söz konusudur. Toplama, işleme ve yenileme oranları düşük. İşleme işlemi çoğunlukla güçtür. WEEE içeriği: Ağır metaller, alev geciktirici maddeler gibi problemli kimyasallar. Değerli mettaller gibi kıymetli malzemeler, bakır, kalay gibi.

62 Genel olarak WEEE Ek I A: Kapsam Konutlar tarafından kullanılan büyük ve küçük aygıtlar. IT ve telekomünikasyon gereçleri Tüketici ve aydınlatma gereçleri oyuncaklar, hobi ve spor and spor gereçleri Elektrikli ve elektronik araçlar Tıbbi aygıtlar Gözetleme ve kontrol enstrümanları Otomatik dağıtım

63 Detaylarıyla WEEE Kapsam içindekiler Sadece bir dağıtıcı veya üretici iseniz WEEE yönergesi şartlarını takip etmek ve bağlı kalmakla yükümlüsünüz Siz bir (bileşen) tedarikçisi iseniz, bu kurallar sizi doğrudan doğruya ilgilendirmemektedir. fakat yine de şartlara dikkat etmelisiniz, bu şartlardan biri tedarik zinciri dahilinde sizin müşterileriniz tarafından koşulabilir!

64 Detaylarıyla WEEE tanım yenileme (Ek IIB Dir. 75/442/EEC) Yeniden kullanım (Mad. 3) Geri dönüşüm (Mad. 3): Enerji yenilenmesi müstesna, asal veya diğer amaçlarla yeniden işleme (materyal geri dönüşümü!) Enerji yenilenmesi ( ısı geri dönüşümü ) WEEE veya asal nedenlerle bileşen kullanımı düzeltme süreci için tahsis edilmiş belirli bağlantılar (Yönerge 75/442/ EEC)

65 Detaylarıyla WEEE Toplama,yenileme, geri dönüşüm oranları ayrı toplamalar 4 kg ( ülke bazında konut sakinler için yıllık miktar) Büyük ev aygıtları., Otomatik dağıtımcılar %80 w.- yenileme %75 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm ICT, tüketici elektronik aygıtaları % 75 w.- yenileme % 65 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm diğerleri Küçük ev aletleri, aydınlatma ekipmanları,elektrikli-elektronik aygıtlar(büyük ölçekli endüstriyel ekipmanlar dışındaki),oyuncaklar,spor ve hobi ekipmanları, gözetleme ve kontrol enstrümanları. %70 w.- yenileme % 50 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm *Until dec. 31, 2008 entirely re-used EEE not accounted for rates!

66 Detaylarıyla WEEE Üretici Sorumluluğu Özel ev sakinleri için WEEE (B2C): Üretici, son kullanıcıdan bedelsiz geri almak için sistem kurar, en azından halka açık toplama noktalarından malı geri alır. Bireysel veya kolektif sistemler olması mümkündür. Üretici, bedelsiz olarak yenilemek, yeniden kullanılmak,elden çıkarmak üzere malı geri alır. Dağıtıcı gönüllü(fakat bedelsiz) olarak WEEE ürünü geri alır. Özel kullanıcılar dışındaki WEEE ürünler (B2B): Üretici, B2B tüketicileri için önerdiği geri alma tahsisi olanaklı olmalıdır. Üretici toplama,yeniden kullanım,geri dönüşüm,elden çıkarma ve yeni WEEE maliyetinden sorumludur.

67 Detaylarıyla WEEE Ürün tasarımı Kolay demonte edilen ve geri kazanımlı olacak şekilde EEE ürün tasarım ve üretimi desteklenmekte ve teşvik edilmeli WEEE ürünlerin, bileşenlerin ve malzemelerin yeniden kullanım ve geri kazanımlı olması teşvik edilmeli Tasarım özellikleri veya üretim süreçlerinin yeniden kullanımı engellemediği garanti edilmelidir. Spesifik tasarım özellikleri veya üretim süreçlerinin daha ağır basan avantajları olmadığı sürece, Örneğin,çevreyi korumayı ve /veya emniyet şartlarına uymayı göz önüne almak. Doğru ölçüler i nasıl ayarlayacakları konusu üye ülkelerin yaratıcılıklarına kalmıştır.

68 Detaylarıyla WEEE Geri dönüşüm için teknolojik gereksinimler: Ayırıcı İşleme (ek II) PWB lerin genel olarak taşınabilir telefonlardan alınması 10 cm2 büyük PWB lerin ayrılması LCD lerin (100 cm2 den büyük), alev geciktirici madde içeren plastikler,bataryalar,cıva içeren parçalar,vb. nin ayrılması. Hatırlatma: den beri bir üretici olarak bu düzeltme işlemi için ücret ödemekle yükümlü olduğunu hatırla! Ayırıcı işlemenin etkin olarak kullanılabileceği bir ürün tasarımına yönel

69 Detaylarıyla WEEE Geri dönüşüm ürün bilgileri Üretici piyasaya sunulan yeni her bir EEE için yeniden kullanım ve işleme ile ilgili bilgileri aygıtlar piyasaya arz edildikten sonraki bir yıl süre boyunca sağlamalıdır. Bu bilgiler, özellikle yeniden kullanım merkezleri, işleme ve geri dönüşüm tesislerinde belirleyici olacaktır. Farklı EEE parça ve malzemeleri. EEE içindeki tehlikeli maddelerin konumu

70 Ürünün geri dönüşüm Bilgileri Yüksek mıknatıslı çelik kaplama 4,23 kg Yüksek mıknatıslı çelik Çinkolu,kaplamalı 14,85 kg paslanmaz çelik 7,25 kg >PS-HI-FR< kaplama 0,65 kg >ABS< 0,55 kg LCD Ekran Entegre klavye bağlantısı >ABS< 0,81 kg >PS-HI-FR< kaplama >PS-HI-FR< coated 3,10 kg Lityum Pili Tehlikeli madde içermez, çıkarılamaz, Iç sağ ön kapıdaki baskılı devre kartı Paslanmaz çelik 0,50 kg Lityum Pili Tehlikeli madde içermez, çıkarılamaznonremovable VME iç rafında bulunan GEMİNi PCB ye bağlı sol 2,83 kg Geri dönüşüm belgesinden alıntı(promekreis projesi)

71 Enerji Verimliliği AB Enerji etiketleme talimatları Ürün kategorisi Buzdolapları, dondurucular Bulaşık makineleri Electrikli fırınlar Bulaşık kurulayıcıları Klimalar Çamaşır kurutma makinesi Lambalar Çamaşırmakinesi (tüm ev aletleri) Örnek: Çamaşır makineleri Ulaşılan ilerlemeler 5 kg renkli çamaşır içinsutüketimi: 1965: 180 l 1990: 75 l 2004: <40 l (note: label introduced 1995)

72 Çevresel yönetim Çevresel yönetimstandartları ISO AB çevresel yönetim ve denetim Sistemi (EMAS) Olası EuP gereklilikleri

73 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile bağlantısı Şirket bakış açısından ürün bakış açısına Çevresel yönetim sistemlerinizdeki gelişmeleri değerlendirmek için hangi anahtar ölçütler kullanırsınız? Ürün ile ilgili enerji tüketimi su tüketimi spesifik kimyasallar tüketimi genel atık oluşumu tehlikeli atık oluşumu gibi husulardan hangilerine dikkat edersiniz?

74 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile birleştirilmesi Tüketimler ürün (OEM, ancak spesifik olmayabilir) m² PCB (PCB imalatcısı, veya karmaşıklığı da kapsamak için m² PCB katmanı ) m² silikon alanı (yarı iletken üretimi, daha iyisi: maskeleme düzeyine düşen m² slikon alanı ) bileşenler ( pasif bileşen imalatçıları)... simdi ürününüzle ilgili ölçütlere sahip oldunuz! Bir hedef belirleyin, üretiminizi geliştirin, para tasarufu sağlayın, ürününüzü geliştirmiş olursunuz.

75 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile birleştirilmesi Fiyat stratejisi 1.Aşama: ürün maliyetini masraf yerlerine göre ayırarak, çevresel maliyetleri tanımlayın. enerji kimyasallar su 2. Aşama: - anahtar ölçütleri tanımlayın - ana maliyet belirleyicilerini tanımlayın ( öncelikli işlemler ) % enerji maliyeti % su maliyeti...% kimyasal maliyeti 3.Aşama: Üretimi geliştirin, ürün maliyetlerini azaltın, anahtar ölçütleri kontrol edin (karşılaştırma) Next: Content How to do eco-design (Break?)

Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi

Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi Bu sunum Greener and Smarter, ICTs, the Environment and Climate Change başlıklı Eylül 2010 tarihli OECD raporundan uyarlanmıştır.

Detaylı

Enerji Yönetim Sistemleri

Enerji Yönetim Sistemleri Murat Silsüpür Elektrik Mühendisi Kapsam 1. Enerji Yönetimi 2. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı 3. Enerji İzleme Sistemi 4. Uygulama Örneği 8 Haziran 2015 Sunu: 2 Enerji Yönetimi Tanım: Minimum

Detaylı

Lojistik te te SürdS. rdürülebilir Kasım, 2009

Lojistik te te SürdS. rdürülebilir Kasım, 2009 Lojistik te te SürdS rdürülebilir Kalkınma Kasım, 2009 Euromonitor 2008 Global markalar sıralaması:mikrodalga hariç temel beyaz eşyalar 1955 den bugüne yarım asırlık tecrübe Ev yaşamına yönelik dayanıklı

Detaylı

AB ve Türkiye de AEEE Yönetimi İstanbul Teknik Üniversitesi Mart 2015, İstanbul

AB ve Türkiye de AEEE Yönetimi İstanbul Teknik Üniversitesi Mart 2015, İstanbul İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi AB ve Türkiye de AEEE Yönetimi İstanbul Teknik Üniversitesi Mart 2015, İstanbul Rifat Ünal Sayman REC Türkiye, Direktör AEEE Ön Bilgi Ø Küresel elektrikli

Detaylı

İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız

İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız Özlem DURMUŞ Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Döngüsel Ekonomi Kongresi 5-6 Ekim 2017, İstanbul Kavramsal Çerçeve Döngüsel Ekonomi:

Detaylı

ÖZEL ATIKLARIN YÖNETİMİ

ÖZEL ATIKLARIN YÖNETİMİ ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetim Dairesi Başkanlığı ÖZEL ATIKLARIN YÖNETİMİ Gökhan ŞENTÜRK 22Ekim 2015 Ankara Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı Temel Görev Alanları ve Mevzuat Atıkların; kaynağında

Detaylı

Temiz Teknoloji. Giriş

Temiz Teknoloji. Giriş Temiz Teknoloji Giriş Nisan 2009 Wim van Doorn Royal Haskoning Hollanda Temiz Teknoloji Sunuşu içeriği Giriş Kavramlar * Sürdürülebilirlik * Ekolojik mühendislik * Temiz Teknoloji IPPC - Best Available

Detaylı

6_ _ _n.mp4

6_ _ _n.mp4 SAP Business One SAP Business One http://gateteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/12/1567832 6_306102789784420_1572539796541145088_n.mp4 Muhasebe araçlarından daha fazlasına mı ihtiyacınız var? Küçük

Detaylı

Yeşil Lojistiğin Tersine Lojistik ile İlişkisi ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Önemi. Araş.Gör. Güneş KÜÇÜKYAZICI Yrd.Doç.Dr. Murat BASKAK YAEM, 2010

Yeşil Lojistiğin Tersine Lojistik ile İlişkisi ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Önemi. Araş.Gör. Güneş KÜÇÜKYAZICI Yrd.Doç.Dr. Murat BASKAK YAEM, 2010 Yeşil Lojistiğin Tersine Lojistik ile İlişkisi ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Önemi Araş.Gör. Güneş KÜÇÜKYAZICI Yrd.Doç.Dr. Murat BASKAK Sunum Plânı Tedârik Zinciri ve Tedârik Zinciri Yönetimi Lojistik

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ KISA ÖZET KOLAYAOF DİKKAT Burada ilk 4 sayfa gösterilmektedir. Özetin tamamı için sipariş veriniz www.kolayaof.com 2 Kolayaof.com 0 362 2338723 Sayfa 2 İÇİNDEKİLER 1. ÜNİTE- TEDARİK

Detaylı

Araç Gövdesi İmalatına Yönelik Sert Lehimleme Çözümleri

Araç Gövdesi İmalatına Yönelik Sert Lehimleme Çözümleri Araç Gövdesi İmalatına Yönelik Sert Lehimleme Çözümleri voestalpine Böhler Welding www.voestalpine.com/welding voestalpine Böhler Welding En İyi Kaynak Sonuçları için Metalürjik Uzmanlık voestalpine Böhler

Detaylı

Online teknik sayfa MKAS KULLANICIYA ÖZEL TASARIMLI ANALIZ SISTEMLERI

Online teknik sayfa MKAS KULLANICIYA ÖZEL TASARIMLI ANALIZ SISTEMLERI Online teknik sayfa MKAS A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip MKAS Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak cihazın özellikleri ve

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ (ENVER) GÖSTERGELERİ VE SANAYİDE ENVER POLİTİKALARI

ENERJİ VERİMLİLİĞİ (ENVER) GÖSTERGELERİ VE SANAYİDE ENVER POLİTİKALARI ENERJİ VERİMLİLİĞİ (ENVER) GÖSTERGELERİ VE SANAYİDE ENVER POLİTİKALARI Erdal ÇALIKOĞLU Sanayide Enerji Verimliliği Şube Müdürü V. Neden Enerji Verimliliği? Fosil kaynaklar görünür gelecekte tükenecek.

Detaylı

BÖLÜM 1 TEDARİK ZİNCİRİ

BÖLÜM 1 TEDARİK ZİNCİRİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 TEDARİK ZİNCİRİ 1.1. Niçin Tedarik Zinciri?... 1 1.2. Tedarik Zinciri ve Tedarik Zinciri Yönetimi... 3 1.3. Tedarik Zinciri Yapısı... 5 1.4. İş Modelleri... 6 Kaynaklar... 7 BÖLÜM 2

Detaylı

katalitik konvertör (S.C.R.) Iveco

katalitik konvertör (S.C.R.) Iveco IVECO KALİTESİNE YAKINDAN BAKIŞ N 3 katalitik konvertör (S.C.R.) Iveco AVANTAJLAR orijinal olmayan egzost sistemi RİSKLER Iveco SCR Katalitik Egzost Sistemleri mükemmel performansı garanti eder. Taklit

Detaylı

Türkiye de Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Politikaları ve AB Uyum Süreci

Türkiye de Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Politikaları ve AB Uyum Süreci Türkiye de Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Politikaları ve AB Uyum Süreci AB 7. Çerçeve Programı Kapsamında Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Projesi Çalıştayı Ferda Ulutaş Türkiye Teknoloji Geliştirme

Detaylı

KOLAY & HER AÇIDAN VERİMLİ

KOLAY & HER AÇIDAN VERİMLİ C sınıfı ürünlerin tedariği KOLAY & HER AÇIDAN VERİMLİ www.simplesystem.com.tr C parçaları için B2B tedarik platformu 2 C sınıfı ürünlerin tedariği kolay hızlı & şeffaf 3 İkna eden gerçekler: B2B tedarik

Detaylı

Online teknik sayfa. FLOWSIC150 Carflow HACIMSEL DEBI ÖLÇÜM CIHAZLARI

Online teknik sayfa. FLOWSIC150 Carflow HACIMSEL DEBI ÖLÇÜM CIHAZLARI Online teknik sayfa FLOWSIC150 Carflow A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip FLOWSIC150 Carflow Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak

Detaylı

YUTAKI YUTAKI. Eviniz için konforlu ısıtma sistemi

YUTAKI YUTAKI. Eviniz için konforlu ısıtma sistemi YUTAKI Eviniz için konforlu ısıtma sistemi SICAKLIK Isı pompası TÜKETİM GAZLI ISITMA YAKITLI ISITMA ELEKTRİKLİ ISITMA YUTAKI Bilinmesi gerekenler Bir ısı pompası nasıl çalışır? Bir ısıtma pompası, enerjiyi

Detaylı

FİNAL (11 TEMMUZ 2016)

FİNAL (11 TEMMUZ 2016) ÇEVRESEL VE SOSYAL EYLEM PLANI OKSUT ALTIN MADENİ, TURKİYE (PROJE) FİNAL (11 TEMMUZ 2016) PG1 Çevresel ve in ve Etkilerin Değerlendirilmesi ve Yönetimi 1.1 Projenin çevresel ve sosyal 1 performansı ve

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ (EnVer) & KANUNU

ENERJİ VERİMLİLİĞİ (EnVer) & KANUNU ENERJİ VERİMLİLİĞİ (EnVer) & KANUNU Erdal ÇALIKOĞLU Sanayide Enerji Verimliliği Şube Müdürü V. Neden Enerji Verimliliği? Fosil kaynaklar görünür gelecekte tükenecek. Alternatif kaynaklar henüz ekonomik

Detaylı

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved.

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Bursa SYK 2015 Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Sunum İçeriği Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir? Sürdürülebilirlik Raporlamasının,

Detaylı

MIRA INFRA NANO ENDÜSTRİYEL

MIRA INFRA NANO ENDÜSTRİYEL MIRA INFRA NANO ENDÜSTRİYEL ELEKTRİKLİ RADYANT ISITICI Yanı başınızdaki güneş YENİ NANO TEKNOLOJİ, ÜSTÜN PERFORMANS MİRA INFRA Nano Elektrikli radyant ısıtıcılar, paslanmaz çelik boru içerisindeki yüksek

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ Tedarik Zinciri Nedir? Hammadde temini yapan, onları ara mal ve nihai ürünlere çeviren, nihai ürünleri müşterilere dağıtan, üretici ve dağıtıcıların oluşturduğu bir ağdır. TARLADAN

Detaylı

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Yönetmeliği (AEEE) ile ilgili. hakkında TÜBİSAD üyelerine yönelik Bilgi Notu

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Yönetmeliği (AEEE) ile ilgili. hakkında TÜBİSAD üyelerine yönelik Bilgi Notu : 1/2012 Tarih: 25 Eylül 2012 BİLGİ NOTU Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar Yönetmeliği (AEEE) hakkında TÜBİSAD üyelerine yönelik Bilgi Notu KONU / SUBJECT: İLGİ / REFERENCE: KOMİSYON/ COMMISSION: ÇALIŞMA

Detaylı

OEKO-TEX Sürdürülebilir Üretimi

OEKO-TEX Sürdürülebilir Üretimi OEKO-TEX Sürdürülebilir Üretimi Genel bakış Tekstil pazarı Sorumlu işletme Yeşil Kimya Tedarik zinciri şeffaflığı Tedarik zinciri izlenebilirliği Sorunlar Kirlilik Zehirli ve tehlikeli kimyasallar Yetersiz

Detaylı

PVD SPUTTERING. Cr 3+ Cr 6+ GREEN TECHNOLOGY NEW ERA OF CHROME COATING

PVD SPUTTERING. Cr 3+ Cr 6+ GREEN TECHNOLOGY NEW ERA OF CHROME COATING PVD SPUTTERING NEW ERA OF CHROME COATING GREEN TECHNOLOGY Cr 3+ Cr 6+ KOLZER PVD İŞLEMİ FİZİKSEL BUHAR BİRİKTİRME PVD Prosesi ile Krom Kaplama, uygulama yapılacak yüzeye istenen mekanik özellikleri kazandırırken,

Detaylı

Online teknik sayfa FLOWSIC60 AKIŞ HIZI ÖLÇÜM CIHAZI

Online teknik sayfa FLOWSIC60 AKIŞ HIZI ÖLÇÜM CIHAZI Online teknik sayfa FLOWSIC60 A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip FLOWSIC60 Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak cihazın özellikleri

Detaylı

Online teknik sayfa MCS300P HW PROSES ÇÖZÜMLERI

Online teknik sayfa MCS300P HW PROSES ÇÖZÜMLERI Online teknik sayfa MCS300P HW A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip MCS300P HW Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak cihazın özellikleri

Detaylı

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır.

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır. escarus hakkında Nisan 2011 de faaliyetine başlayan Escarus Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş., deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek, danışmanlık hizmetleri vermek

Detaylı

Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi. Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme

Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi. Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı Bilim ve Teknoloji Merkezi Şişecam Kurumsal Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı 1 ŞİŞECAM ŞİRKET GRUPLARI

Detaylı

FRAMESCAFF Uyumlu Cephe Sistemi Broşürü FRAMESCAFF. Uyumlu Cephe İskele Sistemi. v2014/12tr

FRAMESCAFF Uyumlu Cephe Sistemi Broşürü FRAMESCAFF. Uyumlu Cephe İskele Sistemi. v2014/12tr FRAMESCAFF Uyumlu Cephe Sistemi Broşürü FRAMESCAFF Uyumlu Cephe İskele Sistemi v2014/12tr Çok sayıda faydalı ekipman ve ek bileşenlerle FRAMESCAFF cephe yapı iskele sistemi, her şart altında değerini kanıtlar.

Detaylı

2. Hafta DEPOLAR VE DEPOLAMA 1. DEPO VE DEPOLAMA KAVRAMLARI. 2. Hafta

2. Hafta DEPOLAR VE DEPOLAMA 1. DEPO VE DEPOLAMA KAVRAMLARI. 2. Hafta Öğr. Gör. Murat BURUCUOĞLU Gerek üretim hattı için gereken malzeme ve hammaddeler, gerekse dağıtım için bekleyen tamamlanmış ürünleri genel olarak stok olarak tanımlamaktayız. Stoklar ekonomik gelişmenin

Detaylı

TAM ZAMANINDA ÜRETİM (JUST IN TIME MANUFACTURING)

TAM ZAMANINDA ÜRETİM (JUST IN TIME MANUFACTURING) TAM ZAMANINDA ÜRETİM (JUST IN TIME MANUFACTURING) TAM ZAMANINDA ÜRETİM (JUST IN TIME MANUFACTURING) İstenilen zamanda İstenilen miktarda Her türlü kaynak israfını önleyecek şekilde yapılan üretim Tam Zamanında

Detaylı

Aluminyum Sektöründe Enerji Yönetimi

Aluminyum Sektöründe Enerji Yönetimi 2015 2015 Aluminyum Sektöründe Enerji Yönetimi Mahmut DEDE Enerji Verimliliği Müdürü 13 Şubat 2015, FSMVÜ İçerik Schneider Electric Neden Enerji Yönetimi? Nasıl Bir Enerji Yönetimi? Aluminyum Sektöründe

Detaylı

ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş.

ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş. ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş. MÜKEMMEL KALİTE 1 Firma Profili KuruluşYılı : 2008 Yeri : Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi BURSA Firma Türü : Anonim Şirket Ciro : 5.000.000 Euro / Yıl Toplam Alan : 5.000

Detaylı

Alçak Gerilim Yönetmeliği (73/23 AT) Kılavuz. Alçak Gerilim Yönetmeliği ve bu Yönetmelikle birlikte ele alınan diğer Yönetmeliklerin uygulanması

Alçak Gerilim Yönetmeliği (73/23 AT) Kılavuz. Alçak Gerilim Yönetmeliği ve bu Yönetmelikle birlikte ele alınan diğer Yönetmeliklerin uygulanması Alçak Gerilim Yönetmeliği (73/23 AT) Kılavuz Alçak Gerilim Yönetmeliği ve bu Yönetmelikle birlikte ele alınan diğer Yönetmeliklerin uygulanması 1 GİRİŞ: Bu Kılavuz Yeni Yaklaşım konsepti içinde yer alan

Detaylı

Üretim Yönetimi. 3.1. Ürün Tasarımı 19.02.2012. 3.1.1. Ürün Tasarımını Etkileyen Faktörler. Bölüm 3. Üretim Sistemlerinin Tasarımı ve Kuruluşu

Üretim Yönetimi. 3.1. Ürün Tasarımı 19.02.2012. 3.1.1. Ürün Tasarımını Etkileyen Faktörler. Bölüm 3. Üretim Sistemlerinin Tasarımı ve Kuruluşu Üretim Yönetimi Bölüm 3. Üretim Sistemlerinin Tasarımı ve Kuruluşu Yrd. Doç. Dr. Selçuk ÇEBİ http://scebi.ktu.edu.tr 3.1. Ürün Tasarımı Ürün tasarımı, ürünün fiziksel özelliklerini ve fonksiyonlarını açıkça

Detaylı

Yüksek verimli gaz yakıtlı çelik kazan CompactGas

Yüksek verimli gaz yakıtlı çelik kazan CompactGas Yüksek verimli gaz yakıtlı çelik kazan CompactGas Patentli alufer teknolojisi ile yüksek verim, düşük emisyon 1 CompactGas ın (1000-2800) avantajları Hoval CompactGas; konfor,ekonomi, güvenilirlik ve teknik

Detaylı

TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara

TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara Sürdürülebilir Kalkınma ve İnovasyon: Gelişmeler, EğilimlerE TTGV Çevre Projeleri Grubu 13 Aralık k 2006, Ankara İÇERİK Kavramlar:Sürdürülebilir Kalkınma ve Eko-İnovasyon Çevre Konusunda Gelişmeler AB

Detaylı

PowerCEMS100. Online teknik sayfa

PowerCEMS100. Online teknik sayfa Online teknik sayfa A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T 15267 14181 certified certified Sipariş bilgileri Tip PowerCEMS100 Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda

Detaylı

ISO Nedir? denir. ISO 16001, Enerji yönetimi standardı, maliyetlerinizi ve sera gazı emisyonlarınızı indirgeme temelli, etkili bir enerji yöneti

ISO Nedir? denir. ISO 16001, Enerji yönetimi standardı, maliyetlerinizi ve sera gazı emisyonlarınızı indirgeme temelli, etkili bir enerji yöneti BS EN 16001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ WHİTE PAPER HAKKINDA TEMEL BİLGİLER BS EN 16001 STANDARDİZASYONU 1999 dan beri Bilgilendiriyoruz, Belgelendiriyoruz ISO 16001 Nedir? denir. ISO 16001, Enerji

Detaylı

Geleceğin Enerji Çözümleri

Geleceğin Enerji Çözümleri Geleceğin Enerji Çözümleri NGIM HOLDİNG 2 2 1971 de kuruldu. 29 Ortalama yaş ile 600 den fazla çalışan. 6 Farklı sektörde faaliyet gösteren 10 firma. Satışların %40 nı ihracat oluşturmaktadır. Yıllık 100M

Detaylı

KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI. Bosad Genel Sekreterliği

KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI. Bosad Genel Sekreterliği KÜRESEL OTOMOTİV OEM BOYALARI PAZARI Bosad Genel Sekreterliği SEKTÖR ANALİZİ Otomotiv OEM boyaları dünyanın en büyük boya segmentlerinden biridir. Otomotiv OEM boyaları, 2011 yılında toplam küresel boya

Detaylı

Zeynep Gamze MERT Gülşen AKMAN Kocaeli Üniversitesi EKO- ENDÜSTRİYEL PARK KAPSAMINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Zeynep Gamze MERT Gülşen AKMAN Kocaeli Üniversitesi EKO- ENDÜSTRİYEL PARK KAPSAMINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ Zeynep Gamze MERT Gülşen AKMAN Kocaeli Üniversitesi EKO- ENDÜSTRİYEL PARK KAPSAMINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ DOĞAL ÇEVRİMLER Enerji Girdisi Atık yok Isı kaybı Yerkabuğun dan sağlanan malzeme Yerkabuğun a bırakılan

Detaylı

Synergi Gas. Gelişmiş Hidrolik Modelleme. Doğalgaz dağıtım şebekeleri için optimizasyon ve simülasyon yazılımı ARCUMSOFT

Synergi Gas. Gelişmiş Hidrolik Modelleme. Doğalgaz dağıtım şebekeleri için optimizasyon ve simülasyon yazılımı ARCUMSOFT Synergi Gas Gelişmiş Hidrolik Modelleme Doğalgaz dağıtım şebekeleri için optimizasyon ve simülasyon yazılımı ARCUMSOFT 1 Giriş Doğalgaz dağıtım ve iletim şebekelerinde günlük ve uzun dönemli işletme ihtiyaçlarının

Detaylı

Güneş Enerjisi nde Lider

Güneş Enerjisi nde Lider Güneş Enerjisi nde Lider GO Enerji, 2003 yılından itibaren, Güneş enerjisinden elektrik üretimi teknolojilerinde uzmanlaşmış ekibiyle faaliyet göstermektedir. Kendi markaları ile ABD den Avustralya ya

Detaylı

IBC LERIN DÜNYA ÇAPINDA GERI ALINMASI VE YENILENMESI

IBC LERIN DÜNYA ÇAPINDA GERI ALINMASI VE YENILENMESI IBC LERIN DÜNYA ÇAPINDA GERI ALINMASI VE YENILENMESI Boş konteynerleriniz için kalıcı çözüm: SCHÜTZ TICKET SERVICE. Çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal kaynakları muhafaza etmek günümüz endüstriyel

Detaylı

TÜRK SERAMİK SEKTÖRÜNÜN AB KATILIM MÜZAKERELERİNDEKİ KONUMU. Berke Uğural 21 Mayıs 2007

TÜRK SERAMİK SEKTÖRÜNÜN AB KATILIM MÜZAKERELERİNDEKİ KONUMU. Berke Uğural 21 Mayıs 2007 TÜRK SERAMİK SEKTÖRÜNÜN AB KATILIM MÜZAKERELERİNDEKİ KONUMU Berke Uğural 21 Mayıs 2007 İçerik Standartlar ve CE İşaretlemesi İş Sağlığı ve Güvenliği İş Hukuku Çevre Entegre kirlilik önlenmesi ve yönetimi

Detaylı

high tech for plastics recycling ERF Eriyik Filtresi

high tech for plastics recycling ERF Eriyik Filtresi ERF Eriyik Filtresi ERF Eriyik Filtresi 30 yıllık deneyim ve bilgi birikimi 1983 Şirket, makine mühendisi Roderich Ettlinger tarafından Bavyera nın Augsburg şehrinde kurulur ve enjeksiyon makineleri ile

Detaylı

SOLIDWORKS ELECTRICAL PAKETİ ELEKTRİK VE MEKANİK TASARIMIN SORUNSUZ ENTEGRASYONU

SOLIDWORKS ELECTRICAL PAKETİ ELEKTRİK VE MEKANİK TASARIMIN SORUNSUZ ENTEGRASYONU SOLIDWORKS ELECTRICAL PAKETİ ELEKTRİK VE MEKANİK TASARIMIN SORUNSUZ ENTEGRASYONU ENTEGRE ELEKTRİK SİSTEMİ TASARIMI SOLIDWORKS Electrical Solutions, mühendislik alanı için tasarlanan özel araçlar ve gömülü

Detaylı

türk Ark kaynak ve Plazma kesme İnverterleri

türk Ark kaynak ve Plazma kesme İnverterleri türk Ark kaynak ve Plazma kesme İnverterleri www.selcoweld.com www.selcoweld.com Selco 30 yıldır inverterler üretmektedir Selco 30 yıldır ark kaynak uygulamaları için inverterlerin dizayn, geliştirme ve

Detaylı

Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz

Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz Mükemmel kablo yönetimi çözümlerinin dünyasına hoş geldiniz Önemli Sektörler ve Ürünler HellermannTyton a Hoş Geldiniz. HellermannTyton kabloları ve kabloların bağlantı bileşenlerini bağlama, sabitleme,

Detaylı

ALIGAL. Yeniliklerinize hizmet eden kriyojenik çözümler. www.airliquide.com.tr

ALIGAL. Yeniliklerinize hizmet eden kriyojenik çözümler. www.airliquide.com.tr ALIGAL Yeniliklerinize hizmet eden kriyojenik çözümler www.airliquide.com.tr ALIGAL : AVANTAJLARI Müşteri ve çözüm odaklı bir ürün Gıda dondurucular, azot (N 2 ) ve karbondioksit (CO 2 ) gibi gıda dondurucu

Detaylı

www.lmc-couplings.com MİSYONUMUZ LMC-Couplings birçok sektöre hitap eden yüksek kaliteli endüstriyel rakorlar imal etmektedir. Son kullanıcıların tüm taleplerini karşılıyabilecek özel rakorlar geliştirebilen

Detaylı

Mikroşebekeler ve Uygulamaları

Mikroşebekeler ve Uygulamaları Ders 1 Güz 2017 1 Dağıtık Enerji Üretimi ve Mikroşebekeler 2 Başlangıçta... Elektriğin üretimi DC Küçük güçte üretim DC şebeke Üretim-tüketim mesafesi yakın Üretim-tüketim dengesi batarya ile sağlanıyor

Detaylı

Piyasaların ürün ve/veya hizmet satış fiyatlarını belirlediği pazarda artık kendi fiyatımızı belirleme

Piyasaların ürün ve/veya hizmet satış fiyatlarını belirlediği pazarda artık kendi fiyatımızı belirleme Piyasaların ürün ve/veya hizmet satış fiyatlarını belirlediği pazarda artık kendi fiyatımızı belirleme hakkına sahip değiliz. Ürün ve/veya hizmet kalitesini düşürmeden piyasa fiyatlarında rekabet edebilmenin

Detaylı

ALT TEDARİKÇİ VE TAŞERON ÇEVRE KILAVUZU

ALT TEDARİKÇİ VE TAŞERON ÇEVRE KILAVUZU ALT TEDARİKÇİ VE TAŞERON ÇEVRE KILAVUZU REV: 3 YAYIN TARİHİ: 14.03.2014 GİRİŞ Erkunt Sanayi A.Ş. alt tedarikçi ve taşeronlarının, oluşturulmuş veya oluşturulacak olan çevre politikaları ile kusursuz bir

Detaylı

Online teknik sayfa FW102 SAÇILAN IŞIK-TOZ ÖLÇÜM CIHAZLARI

Online teknik sayfa FW102 SAÇILAN IŞIK-TOZ ÖLÇÜM CIHAZLARI Online teknik sayfa FW102 A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip FW102 Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak cihazın özellikleri

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ MEVZUATI VE KOJENERASYONUN YERİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ MEVZUATI VE KOJENERASYONUN YERİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ MEVZUATI VE KOJENERASYONUN YERİ enveripab Bilinçlendirme Semineri (Marmara Üniversitesi) 12 Kasım 2008 A. Yıldırım TÜRKEL ENKO Birleşik Enerji Sistemleri ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU Kanun

Detaylı

CXT UNO TEK BİR KOMPAKT PAKETTE UZUN YILLARIN DENEYİMİ

CXT UNO TEK BİR KOMPAKT PAKETTE UZUN YILLARIN DENEYİMİ ENDÜSTRİYEL VİNÇLER NÜKLEER VİNÇLER LİMAN VİNÇLERİ AĞIR YÜK FORKLİFTLERİ SERVİS TAKIM TEZGAHI SERVİSİ CXT UNO TEK BİR KOMPAKT PAKETTE UZUN YILLARIN DENEYİMİ 2 Konecranes CXT UNO HAYATİ ÖZELLİKLERE ODAKLANMA

Detaylı

Enerji Sektörüne Genel Bakış. Niçin Enerji Verimliliği. Gelişim ve Potansiyel. Zorunlu Uygulamalar. Destekler

Enerji Sektörüne Genel Bakış. Niçin Enerji Verimliliği. Gelişim ve Potansiyel. Zorunlu Uygulamalar. Destekler ENERJİ VERİML MLİLİĞİİĞİ Mevzuat ve Çimento Sektörüne Yansımalar maları 12 Haziran 2012 TÇMB Çalıştayı ANKARA 1 Sunum İçeriği Enerji Sektörüne Genel Bakış Niçin Enerji Verimliliği Gelişim ve Potansiyel

Detaylı

YÖNETİM SİSTEMLERİ. Alev ACAR Çevre Mühendisi Yönetim Sistemleri Uzmanı

YÖNETİM SİSTEMLERİ. Alev ACAR Çevre Mühendisi Yönetim Sistemleri Uzmanı YÖNETİM SİSTEMLERİ Alev ACAR Çevre Mühendisi Yönetim Sistemleri Uzmanı Genel Bilgilendirme Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS 18001) Sosyal Sorumluluk Standardı

Detaylı

Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015

Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015 Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015 Dünya Enerji Genel Görünümü Genel Görünüm Dünya Birincil Enerji Tüketimi 2013-2035 2013 2035F Doğalgaz %24 Nükleer %4 %7 Hidro %2 Yenilenebilir Petrol %33 Kömür

Detaylı

3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon

3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon 3. Hafta Ar-Ge Yönetimi Yeni Ürün İnnovasyon Ar-Ge Nedir? Araştırma, var olan bilgiye kullanılabilir ve kanıtlanabilir nitelikte yeni bilgiler eklemek amacını güden sistemli bir incelemedir. Araştırma

Detaylı

4/5 6 7 8 9 10/14 15 İÇİNDEKİLER YEŞİL BİNA SERTİFİKA SİSTEMLERİ SERTİFİKA SİSTEMLERİNİN AMAÇLARI BİNALARIN ÇEVRESEL ETKİSİ LEED/BREEAM KRİTERLERİ

4/5 6 7 8 9 10/14 15 İÇİNDEKİLER YEŞİL BİNA SERTİFİKA SİSTEMLERİ SERTİFİKA SİSTEMLERİNİN AMAÇLARI BİNALARIN ÇEVRESEL ETKİSİ LEED/BREEAM KRİTERLERİ 4/5 6 7 8 9 10/14 15 İÇİNDEKİLER YEŞİL BİNA SERTİFİKA SİSTEMLERİ SERTİFİKA SİSTEMLERİNİN AMAÇLARI BİNALARIN ÇEVRESEL ETKİSİ LEED/BREEAM KRİTERLERİ ÇEVRE DOSTU ÜRÜN TALEBİ CEVREDOSTU.COM HAKKINDA CEVREDOSTU.COM

Detaylı

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600

Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Acil Durum Yönetim Sistemi ICS 785 - NFPA 1600 Başlarken Acil Durum Yönetim Sistemi Kendilerini acil durumlarda da çalışmaya hedeflemiş organizasyon ve kurumların komuta, kontrol ve koordinasyonunu sağlama

Detaylı

Dr.Nalan A.AKGÜN 2014

Dr.Nalan A.AKGÜN 2014 Dr.Nalan A.AKGÜN 2014 Vacha barajı, Krichim kasabası yakınları, Güney Bulgaristan, 16 Haziran 2007. Plovdiv University Ağustos 2008 : 0.25 ppb Eylül 2009 :0.5 ppb Vacha barajı, Krichim kasabası yakınları,

Detaylı

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu 1. GİRİŞ İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu Bu doküman İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği nin (SKD) Binalarda Enerji Verimliliği

Detaylı

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ?

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? Gülçin Özsoy REC Türkiye Proje Uzmanı İklim Platformu Program Yöneticisi 22 Mart 2012, İzmir REC Türkiye REC Kuruluş Sözleşmesi Ekim 2002 de imzalandı; Ocak 2004 te yürürlüğe

Detaylı

ELEKTRONİK EŞY A ÜRETİCİLERİ VE SORUMLULUKLARI (AEEE Yönetmeliği) NİSAN-2017

ELEKTRONİK EŞY A ÜRETİCİLERİ VE SORUMLULUKLARI (AEEE Yönetmeliği) NİSAN-2017 ELEKTRONİK EŞY A ÜRETİCİLERİ VE SORUMLULUKLARI (AEEE Yönetmeliği) NİSAN-2017 Elektrikli ve Elektronik Atıklar 22.05.2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan Atık Elektrikli ve Elektronik Atıkların Kontrolü

Detaylı

4-in-1 SOLAR GÜNEŞ ENERJİLİ ŞARJ CİHAZI

4-in-1 SOLAR GÜNEŞ ENERJİLİ ŞARJ CİHAZI 4-in-1 SOLAR GÜNEŞ ENERJİLİ ŞARJ CİHAZI Kullanma talimatları Art.No. 90-60000 B C F G D I H E Genel Uyarı Bu aygıt bir güç kaynağı yardımıyla çalışan elektronik bileşenleri içerir (güç kaynağı ve/veya

Detaylı

Mübeyyen TEPE KÜÇÜKOĞLU Yeni Yüzyıl Üniversitesi İstanbul. Prof. Dr. R. İbrahim PINAR İstanbul Üniversitesi

Mübeyyen TEPE KÜÇÜKOĞLU Yeni Yüzyıl Üniversitesi İstanbul. Prof. Dr. R. İbrahim PINAR İstanbul Üniversitesi Mübeyyen TEPE KÜÇÜKOĞLU Yeni Yüzyıl Üniversitesi İstanbul Prof. Dr. R. İbrahim PINAR İstanbul Üniversitesi AJANDA ÇEVRE BİLİNCİ VE ÇEVREYE DUYARLI İŞLETMELER ÇEVRECİ TEKNOLOJİLER İŞLETMELERİ ÇEVRECİ TEKNOLOJİLER

Detaylı

A HOŞGELDİNİZ. Türkiye nin önde gelen Egzoz sistemleri üreticilerinden biridir

A HOŞGELDİNİZ. Türkiye nin önde gelen Egzoz sistemleri üreticilerinden biridir A HOŞGELDİNİZ Türkiye nin önde gelen Egzoz sistemleri üreticilerinden biridir Egsan Egzoz Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Otomotiv sektörünün talebi olan egzoz sistemleri üretimini yapmak için 1989 da kuruldu.

Detaylı

BİYO ENERJİ İLE ÇALIŞAN İKLİMLENDİRME VE ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ. Çevre dostu teknolojiler

BİYO ENERJİ İLE ÇALIŞAN İKLİMLENDİRME VE ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ. Çevre dostu teknolojiler Çevre dostu teknolojiler Kuruluş yılımız olan 2007 senesi, alarm veren iklim değişimi raporunun Birleşmiş Milletler tarafından açıklanmasının da tarihidir. Aynı zamanda fosil enerji kaynakları miktarının

Detaylı

ModulA. Daha da fazlasını ister misiniz? Pompadan daha fazlası www.masgrup.com

ModulA. Daha da fazlasını ister misiniz? Pompadan daha fazlası www.masgrup.com ModulA Daha da fazlasını ister misiniz? Pompadan daha fazlası www.masgrup.com Yeni Biral ModulA: Konu enerji verimliliği ise, pompa teknolojisi modüller halinde yapılandırılabilen bu üstün çözüm hiç bu

Detaylı

Kalibre Zımparalama için Abranet Max

Kalibre Zımparalama için Abranet Max Kalibre Zımparalama için Abranet Max Mirka Hakkında KWH MIRKA LTD., yenilikçi zımpara teknolojisinde bir dünya lideri olan Finlandiyalı bir aile şirketidir. Size teknik açıdan üstün, yüksek kaliteli komple

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523 Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/8 ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523 SU, ATIK SU 1,2 İletkenlik Elektrot Metodu TS 9748 EN 27888 Sıcaklık Laboratuvar ve Saha Metodu SM

Detaylı

Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com

Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com Ticari araçlarda yüklerin korunması ve muhafazasına yönelik ekipman www.vanycare.com Bir Blomberger Holzindustrie B. Hausmann GmbH & Co. KG markasıdır 1 2 3 4 5 Imalatçi DELIGNIT teknik özel kontrplağı

Detaylı

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012 www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması İçerik 1 Giriş 2 Sürdürülebilirlik Yönetimi 3 Sürdürülebilirlik İnisiyatiflerinin Finansal Etkileri 4 Raporlama Süreci

Detaylı

ÖNSÖZ ŞEKİL LİSTESİ TABLO LİSTESİ

ÖNSÖZ ŞEKİL LİSTESİ TABLO LİSTESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ ii ŞEKİL LİSTESİ v TABLO LİSTESİ vii ÖZET viii SUMMARY ix BÖLÜM 1. GİRİŞ 1 1.1. YÜKLENİCİ FİRMALARDA İNŞAAT EKİPMANI YÖNETİMİ PROBLEMİNİN ÖNEMİ 1 1.2. PROBLEMİN TANIMLANMASI 3 1.3. YÜKLENİCİ

Detaylı

Online teknik sayfa FLOWSIC200 AKIŞ HIZI ÖLÇÜM CIHAZI

Online teknik sayfa FLOWSIC200 AKIŞ HIZI ÖLÇÜM CIHAZI Online teknik sayfa FLOWSIC200 FLOWSIC200 A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip FLOWSIC200 Stok no. Talep üzerine Bu ürün, Madde 2 (4) uyarınca 2011/65/AB sayılı RoHS tüzüğünün geçerlilik

Detaylı

ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş.

ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş. ERBEK KALIP PLASTİK SAN.TİC. A.Ş. MÜKEMMEL KALİTE 1 Firma Profili KuruluşYılı : 2008 Yeri : Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi BURSA Firma Türü : Anonim Şirket Ciro : 4.000.000 Euro / Yıl Toplam Alan : 5.000

Detaylı

Firma Profili celano GmbH

Firma Profili celano GmbH Profili celano GmbH celano GmbH Klaus Hermsen (Satış) Im Blankenfeld 6-8, D-46238 Bottrop Almanya Telefon +49 2041 77901112 Faks +49 2041 7790110 k.hermsen@celano.de www.celano.de Kuruluş yılı 2006 Çalışan

Detaylı

Online teknik sayfa VICOTEC320 TÜNEL SENSÖRLERI

Online teknik sayfa VICOTEC320 TÜNEL SENSÖRLERI Online teknik sayfa VICOTEC320 VICOTEC320 A B C D E F H I J K L M N O P Q R S T Sipariş bilgileri Tip VICOTEC320 Stok no. Talep üzerine Uygulama yeri ve müşteri gereklilikleri doğrultusunda kullanılacak

Detaylı

YATAY (1) NO. MEVZUAT NO MEVZUAT ADI. 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi. 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi

YATAY (1) NO. MEVZUAT NO MEVZUAT ADI. 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi. 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi YATAY (1) 1. ----------------- Aarhus Sözleşmesi 2. ----------------- Espoo Sözleşmesi 3. 1210/90/EEC Avrupa Çevre Ajansı Tüzüğü 4. 2008/90/EC Çevresel Suç Direktifi 5. 2007/2/EC INSPIRE Direktifi 6. 2004/35/EC

Detaylı

GİRİŞ VE EÇİ PROJESİ TANITIM (EÇİ AB MEVZUATI VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM) Yrd. Doç. Dr. AHMET AYGÜN /09 /2016 ANKARA

GİRİŞ VE EÇİ PROJESİ TANITIM (EÇİ AB MEVZUATI VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM) Yrd. Doç. Dr. AHMET AYGÜN /09 /2016 ANKARA GİRİŞ VE EÇİ PROJESİ TANITIM (EÇİ AB MEVZUATI VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM) Yrd. Doç. Dr. AHMET AYGÜN 28-29 /09 /2016 ANKARA Projenin Yürütücü Kuruluşu : T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel

Detaylı

19 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI

19 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI 9 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI 9 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI W=mm DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI DYNAframe serisi Açık Sistem Çatılar, güvenlik ihtiyacına istinaden seçilen, kapalı kabinet altyapısına

Detaylı

19 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI

19 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI 9 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI 9 DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI W=mm DYNAframe AÇIK SİSTEM ÇATILARI DYNAframe serisi Açık Sistem Çatılar, güvenlik ihtiyacına istinaden seçilen, kapalı kabinet altyapısına

Detaylı

Main-Cert Kompetenzprofil für Fach- und Führungskompetenzen in der Instandhaltung (Supervisor)

Main-Cert Kompetenzprofil für Fach- und Führungskompetenzen in der Instandhaltung (Supervisor) 1 Bakım ihtiyacı analizi 1.1 Temel bakım işlemleri bakım, teknik servis, inceleme, onarım 1.2 Bakım yöntemleri (stratejiler) önleyici, düzeltici, arıza temelli, döngüsel önleyici, duruma dayalı bakım 1.3

Detaylı

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ 28 Eylül 2014 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29133 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından: YÖNETMELİK MAKİNA EMNİYETİ YÖNETMELİĞİ (2006/42/AT) NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 3/3/2009 tarihli

Detaylı

Endüstriyel Uygulamalarda Enerji Verimliliği ve Kompanzasyon Çözümleri. Yiğit Özşahin

Endüstriyel Uygulamalarda Enerji Verimliliği ve Kompanzasyon Çözümleri. Yiğit Özşahin Endüstriyel Uygulamalarda Enerji Verimliliği ve Kompanzasyon Çözümleri 2015 Yiğit Özşahin İçerik Entes Elektronik Enerji verimliliği nedir? Neden enerjiyi verimli kullanmalıyız? Enerji verimliliği için

Detaylı

Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz

Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz Türkiye de Ulusal Politikalar ve Endüstriyel Simbiyoz Ferda Ulutaş Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı KALKINMA AJANSLARI VE BÖLGE PLANLARI İÇİN ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ ÇALIŞTAYI 31 Ocak 1 Şubat 2013 CK Farabi

Detaylı

TREND LOJİSTİK. Gelişen Lojistik Uygulamalar. ATİLLA YILDIZTEKİN Lojistik Yönetim Danışmanı atillayildiztekin@yahoo.com

TREND LOJİSTİK. Gelişen Lojistik Uygulamalar. ATİLLA YILDIZTEKİN Lojistik Yönetim Danışmanı atillayildiztekin@yahoo.com TREND LOJİSTİK Gelişen Lojistik Uygulamalar Depo Yönetimi LOGIMEX 11 1 Mart 2012 ATİLLA YILDIZTEKİN Lojistik Yönetim Danışmanı atillayildiztekin@yahoo.com 1 Depolamanın Yeri Tedarik Zinciri Lojistik Depolama

Detaylı

SANAYİ KİRLİLİK KONTROLÜ TÜZÜĞÜ TASLAĞI. İbrahim ALKAN ÇEVRE KORUMA DAİRESİ

SANAYİ KİRLİLİK KONTROLÜ TÜZÜĞÜ TASLAĞI. İbrahim ALKAN ÇEVRE KORUMA DAİRESİ SANAYİ KİRLİLİK KONTROLÜ TÜZÜĞÜ TASLAĞI İbrahim ALKAN ÇEVRE KORUMA DAİRESİ Sunumun İçeriği GENEL BİLGİ & TÜZÜĞÜN İÇERİĞİ AMAÇ VE KAPSAM TESİS İŞLETME ZORUNLULUĞU VE MEVCUT TESİSLER MEVCUT EN İYİ TEKNİKLER

Detaylı

Antak Enerji 40.000KW lık yani 40MW/ Yıl Üretim kapasitesine sahiptir.

Antak Enerji 40.000KW lık yani 40MW/ Yıl Üretim kapasitesine sahiptir. Şirket Profili Antak Enerji, Akdeniz Bölgesinde Fotovoltaik Modül üretim tesislerini kuran ve üretime başlayan ilk Türk firmasıyız. Firmamız Fotovoltaik modül üretim sektöründe 2010 yılından beri sürdürmektedir.

Detaylı

Dräger Mobil Yazıcı Mobil Yazıcı

Dräger Mobil Yazıcı Mobil Yazıcı Dräger Mobil Yazıcı Mobil Yazıcı Dräger Mobil Yazıcı, doğrudan sahada nefesten alkol ve uyuşturucu testi ölçüm sonuçlarını yazdırır. Sonuçları belgeleme Logonuz ve kişisel metniniz için alan. Optik arayüz

Detaylı

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz Hakkımızda Değerlerimiz ECOFİLO KİMDİR? 01 Müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanır, uzun vadeli güvene dayalı ilişkiler kurarız. Müşterilerimiz için değer katacak ve işlerini kolaylaştıracak çözümler

Detaylı

Plena Genel Seslendirme Sistemi Easy Line Ses yönetimi artık daha kolay

Plena Genel Seslendirme Sistemi Easy Line Ses yönetimi artık daha kolay Plena Genel Seslendirme Sistemi Easy Line Ses yönetimi artık daha kolay 2 Plena Genel Seslendirme Sistemi Easy Line Kaliteli genel seslendirme için pratik bir yol Bölge etiketleme ve ayar göstergeleriyle

Detaylı