DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl?"

Transkript

1 Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Awareness Elektrik & Elektronik Raising Campaign KOBİ leri for bilinçlendirme Electrical & Kampanyası Electronics SMEs Andreas Middendorf Fraunhofer IZM DOĞA UYUMLU ELEKTRONİK TASARIM STRATEJİLERİNE GİRİŞ Ne, Neden ve Nasıl? Kalyon Otel, İstanbul, 2 Eylül, Proje Yönetimi Avrupa Komisyonu Tarafından Finanse Edilmiştir.

2 Proje Elektrik&Elektronik KOBİ ler ile ilgili bilgilendirme Kampanyası Amaç: Doğa uyumlu elektronik tasarım konusu hakkında daha fazla bilinçlenme sağlamak. 28 adet çalıştay - ücretsiz Avrupa çapında (Nisan-Eylül) Organizatör : Fraunhofer IZM, Berlin Küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektrik ve elektronik endüstrisi sahasında uzmanlaşması Konu odaklı çalıştaylar Size destek sağlamak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmiştir.

3 Proje Elektrik&Elektronik KOBİ ler ile ilgili bilgilendirme Kampanyası Size önerilerimiz şunlardır : Gereksinim, sorun ve bakış açılarınızı(vizyonunuzu) sunmanız. Ürünlerinizin geliştirilmesi için bir takım ilham verici fikir ve stratejiler edinmeniz. Sürdürülebilir şekilde ağ kullanmanız.

4 Çalıştayın amaçları Neler öğrenebilirsiniz: Yeni iş fırsatları hakkında bilgi edinme ve tanıma yolu. Yasalara ve diğer piyasa koşul ve gereksinimlerine uygunluğunun aktif olarak test edilmesi. Kendi doğa uyumlu elektronik tasarım stratejileriniz için tasarılar geliştirin. Pratik yaklaşım araçlarına bir göz atın. Ürün ve tekniklerinizi yeni bir perspektifle gösterin.

5 İçindekiler Neler dikkate alındı & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

6 Doğa uyumlu elektronik tasarım - Tanımlama Çevresel bakış açısıyla doğa uyumlu elektronik tasarımın temel felsefesi: En iyi ürün tasarımı sayesinde Ürünün toplam yaşam çevrimi boyunca Çevresel etkilerinin azaltılması

7 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Çevresel etkilenmeye örnekler: İşlenmemiş,hammadde yoksunluğu Enerjinin tükenmesi Suyun tükenmesi Küresel ısınmanın etkisi Ozon tabakasının yok oluşu Fotokimyasal sis Hava asitlenmesi Hava kirliliği Sudaki azot ve fosfat miktarının artması Su kirliliği Gürültü Radyasyon

8 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Bir ürünün yaşam çevrimi şunları kapsar; Hammadde kazanımı Ürünün muhteviyatının üretimi Ürün montajı Dağıtım, perakende satış Ürünün kullanımı Ürünün yeniden dönüşümü Yeniden kullanımı Ürün yaşamının sonu Ayrıca: tüm ilgili nakliye! Beşikten mezara, ürünün ve ürün servisinin ekolojik performansının değerlendirilmesi yaklaşımı

9 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (1/6) Yaşam çevrimi evresi: hammadde kazanımı Çevresel etkiler: hammadde açısından fakirleşme Örneğin yüzey tesviyesi ve tel duvarlar için altın madeni Siyanür tortusunun kötü kullanımı sonucunda meydana gelen ağır ekolojik etkiler.

10 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (2/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB montajı Çevresel etkiler: önceki dönemlerde temizlik sağlama amacıyla hidrokarbon florürünün kullanılması. Ozon tabakasındaki aşınma Bu arada konulan yasakla problem çözüldü. Fakat enerji tüketimi ne durumda?

11 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (3/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB montajı Çevresel etkiler: hava kirliliği Eritici madde emisyonu Üretim tesisinizin materyal güvenlik veri listesinde müsaade edilen işyeri yoğunluk düzeyini kontrol edin! sağlığa ilişkin etkileri!

12 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun çevresel etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (4/6) Yaşam çevrimi evresi : kullanım aşaması Kullanım aşaması Çevresel etkiler:enerji tüketimi ve global ısınma etkisi Enerji kullanımı, bitkilerin CO 2 emisyon gücünün kaybı ve örneğin doğal gaz,kömür ve yağlardaki azalma. Kuşku yok ki CO 2 salınımı global ısınma etkisine neden olmaktadır. Kyoto protokolü tüm ülkeleri CO 2 yi azalmaya teşvik etmektedir.

13 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun ekolojik etkiler: Baskılı devre levhası montajı (PCB) (5/6) Yaşam çevrimi evresi : kullanım aşaması Çevrsel etkiler: Telefon ahizesinden yayılan elektro manyetik radyasyon -sağlığa ilişkin etkileri belirsizdir. - bununla birlikte,tüketici tarafından temel bir problem olarak tanınmaktadır.

14 Çevresel etkilenme ne şekilde olur? Örnek olarak verilmeye uygun ekolojik etkiler: Baskılı devre kartı montajı (PCB) (6/6) Yaşam çevrimi evresi : PCB hurda atıkları Çevresel etkiler: su kirliliği - Tehlikeli maddelerin sızıntısı, örneğin yer altı sularına kurşunun sızması.

15 Elektroniğin ekolojik boyutları Elektroniğin Karakteristik Özellikleri kritik durumlar Ev/Büro enerji tüketimi : > toplam elektrik kullanımının %25 i Ev ışıklandırması: tüm mesken kullanımının % 17 si Elektrik ve elektronik gereçler, AB ülkelerinde özel camdan üretilen 1.2 Mio t un % 75 ini kullanır. Tamir ve bakımın karmaşıklığı. Büyük materyallerin çeşitliliği Geri dönüşüm ve elden çıkarmanın karmaşık oluşu. Elektronik spesifik materyaller. Elektronikler her yerde : Elektronikler büyük ölçüde farklı materyal kompozisyonlarının oluşturduğu ürünler başta olmak üzere her yerde bulunmaktadır.

16 Elektroniğin ekolojik boyutları Karakteristik Elektoronik Özellikleri yeşil Kazanımlar Donanımdan yazılıma, küçülen ürünler. Minyatürleştirme Yoğunlaşma (enformasyon ve veri, örneğin MP3 player) Sayısallaştırma Taşınabilirlik Fonksiyon tamamlama (katma değer fonksiyonları) Mekanik taşımaya karşın elektronik taşıma Küresel köy sanal küresel ağ

17 Elektroniğin ekolojik boyutları Karakteristik Elektoronik Özellikleri yeşil Kazanımlar Enerji tasarrufu aygıtları Akıllı kontrol ve otomasyon, aracılığıyla geliştirilmiş ürün prosesleri, temizleyici ürünler Az bir bedelle pek çok fonksiyonun sağlanması Next: Content What is addressed business benefits

18 İçindekiler Nelere dikkat edildi & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? -Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

19 Yeşil yaşamın kazanımları İşsel bakış açısı Rekabet Piyasa baskısı Kamuoyu Müşteri gereksinimleri Müşteri güvenliği Yeşil daha iyi satar. Yenilik Maliyetin düşürülmesi Riskin azaltılması Çalışanlarım motivasyonu Ekolojik etiketleme programı Firmaların sorumluluğu Anonim iletişim Tedarik zinciri bağlantısı Ürün kalitesi Yasal düzenlemeler Gönüllü sözleşme

20 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Felsefe: en iyi enerji sistemleri taşınabilir yenilenebilir enerji ürünlerine öncülük eder. Biz, global ekonomi çevreye duyarlı ürünleri geliştirmek ve dağıtmak için en iyi yöntemi kullanmayı taahhüt ederiz. İş yaşamımız boyunca müşterimizi ekolojik olarak tasarlanmış ürünlerin fonksiyon ve karlılığı konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Yaygın kanaatin aksine : Tüketici yeşil ürünleri sormamaktadır.

21 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Ürün: Solio Mobil araçlar için solar(güneş enerjili) şarj aygıtları Yeşil yaşamın estetik cazibesini sükunet ve çevre dostluğu ile birleştirme Macworld Best of Show Ödülü Güneş enerjili şarj aletleri çevreye duyarlı ürünler için mükemmel çözümlerdir. Oldukça bilgi verici bir web sitesi olan aracılığıyla tüketicinin bilgilendirilmesi.

22 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek durum: Better Energy Systems Ltd. (UK) Doğa uyumlu Elektronik tasarım : Zehirlilik analizi ve enerji değerlendirmelerinin Fraunhofer IZM İle birlikte gerçekleştirilmesi. aldığımızdan fazlasını verelim felsefesi şunu hedefler: Solio,yaşamı boyunca bünyesinde kullandığı enerjiden daha fazlasını ideal bir şekilde üretecektir. Gelişmekte olan ülkelerde ağaç dikimi ile CO 2 nötr üretimi. (Geleceğin ormanları)

23 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Güdüleyici: Özel tüketiciler Bilincin artması küreseldir. Fikir çeşitliliği, öncelikler. Alım kararlarında fiyat, fonksiyonellik ve hizmet öncelikli öneme sahiptir. Bazıları tüketici organizasyonlarına bir yeşil organizasyon gözüyle bakarlar. Bazıları ise hükümetlerin yeşil politikalarına ve endüstrinin yeşil taleplerine güvenmemekteler.

24 Yeşil yaşamın kazanımları Tüketici Bilinci Almanya da yapılan bir çalışmanın sonuçları (2004): Ekolojik yaşam için tehlikesiz ürünlere daha çok ödemeye gönüllü olur musunuz? -Mutlak gönüllü definitely yes 10 -Tercihen gönüllü rather willing 53 -Pek gönüllü değil rather not willing 26 -Gönüllü değil not willing Not: Bu yeşil ürünlerin daha pahalı olacağı anlamına gelmemektedir.

25 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik etiketleme 2002 sonu itibariyle ekolojik etiketleme durumu Ülke Ürün grupları Firmalar Ürünler Almanya Kuzey Avrupa Ülkeleri İspanya Avusturya Fransa Hollanda Avrupa Birliği Kaynak: Rubik, 2004)

26 Yeşil yaşamın kazanımları Tüketici Bilinci : Ekolojik Etiketler Almanya da yapılan bir çalışmanın sonuçları (2004): Blue Angel (Mavi melek) etiketini biliyor musunuz? Hayır : % 17 Evet: % 83 Bunun : % 49 u evet Mavi Melek etiketi bir şeyi satın alma kararını verirken benim için önemlidir,demiştir. EU(AB) çiçeği amblemini biliyor musunuz? Hayır :% 83 Evet:% 17 Bunun : % 22 si evet Mavi Melek etiketi bir şeyi satın alma kararını verirken benim için önemlidir, demiştir.

27 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik Etiketler Hedef Gruplar Tüketiciler İş-iş müşterileri Kamu tedarikçisi

28 Yeşil yaşamın kazanımları Ekolojik Etiketler- Örneğin: Blue Angel Dünya çapındaki ilk resmi ulusal etiketleme tasarısı 1978 yılında faaliyete geçti ürün ve servisini kapsamaktadır Almanya dahilinde ve yurtdışında Blue Angel etiketi taşımasına izin verilen yaklaşık 710 etiket kullanıcısı bulunmaktadır. Elektronik ürünler: mobil telefonlar, taşınabilir ve sabit bilgisayarlar.

29 Yeşil yaşamın kazanımları (Yeşil) Kamu tedarikçisi Kamu tedarikçileri AB nin BEÜ (bürüt evsel ürünler)sünün aşağı yukarı % 12 sini oluşturmaktadır. Ürünlerin çevresel performanslarını geliştirmek amacıyla yaşam çevrimleri boyunca kamu tedarikinin kullanılması için büyük bir potansiyel mevcuttur. Ürün bildirimi / etiketleme bir ölçüt olarak sözleşme şartnamesi içinde yer almaktadır.

30 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Maliyeti azaltma Üretim: verimli kullanışlılık ürünler: daha az materyal, nakliye, potansiyel kirlenme Daha az yedek parça; daha az yedek parça çeşidi daha az dahili lojistik Daha az paketleme, ağırlık, hacim; verimli lojistik Daha az çevreyle irtibatlı maddeler tehlikeli maddelerin taşınması maliyetlidir. Sökme(demontaj) zamanını azaltma montaj maliyetini azaltma Geri dönüşümlü malzemeler kullanmak.

31 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Maliyeti düşürmek: Siz ve (sizin malzeme tedarikçiniz) malzeme,yedek parça,enerji ve su için ne kadar ödüyorsunuz? Genel üretim maliyetleri toplamının %20, 30, 40 mı? ve bu malzemeler,yedek parçalar ve suların ne kadarı üretim ve su israfıyla sonuçlanır? öyleyse yüksek maliyetler için büyük miktarda israf satın alıyorsunuz! Maliyetleri,malzeme,enerji ve su tüketimini düşürün!

32 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Aklını kullan, yeni iş fikirleri yarat! Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı Geri dönüşümcüler,, IT danışmanları, Berlin ve Hamburg da yerleşik perakendeciler arasında kurulacak bir network ağı. Kullanılmış PC edinmek için ortak gayretler Yenileme,test etme,kalite garantisi temini için standart prosedürler. Reuse Bilgisayar markasını geliştirmek.

33 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Aklını kullan, yeni iş fikirleri yarat! Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı yeni iş stratejileri geliştirmek, örneğin kullanılmış PC lerin dışarıya atılması. İkinci el ürünlerin kabul edilmesinin önündeki engellerin üstesinden gelmek : kalite garantisi temin etmek, servis sağlanması. Yeşil kamu tedarikçisi hattında: Technical University Berlin (Berlin Teknik Üniversitesi) ve ReUse network ittifakı ,- maliyet tasarrufu hedeflemektedir. (-2007):

34 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Örnek : Bilgisayarların yeniden kullanımı Servis oryantasyonu tüketici bilinçlenmesini daha da artırmaktadır: bilgi broşürü Bilgisayarın 12 farklı eko-tipi : Kişisel bilgisayarınızın güç tasarruf fonksiyonunu kullanın. Eğer yeniden kullanılabilen bir bilgiayar satın alırsanız (ReUse PC) size bu ürünü satan perakendeci ürününüzü doğru şekilde kurmanız ve ayarlamanız için size yardım sağlamalıdır. Bir bilgisayar mı satın almak isityorsunuz? Her şeyden önce gerçekten ihtiyaç duyduğunuz foksiyonellik hakkında düşünün, belki de kullanılmış bir bilgisayar sizin tüm aradıklarınızı karşılayabilir..

35 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Güdüleyici: Endüstriyel Müşteriler Birçoklarının yeşil gereksinimleri olan küresel işi vardır. Bazıları ise şimdilerde yeşil gereksinimler listesi edinmiştir. Başarılarına katkıda bulunacak tedarikçilere ihtiyaç var. Söz konusu konuda bilgili.

36 Yeşil yaşamın kazanımları Yararlar Yenilik Ürün konsepti hakkında yeniden düşünmek yepyeni çözümlere öncülük eder. Bakış açınızı değiştirmek Rakiplerinizden önde olun (profesyonel aktif strateji)

37 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek Durum: TWINflex Würth Elektronik tarafından geliştirilmiştir. Folyo teknolojisi ile polimid veya likit kristal polimer malzemeler kadar esnek malzemeler de kullanan MicroVia teknolojisi. Şekil ve işlev esnekliği: yüksek yoğunluklu esnekliğe uygun, esnek-sert ve üç boyutlu devreler. Folyo devre levhası homojen plastik veya metal bir alt tabakaya monte edilebilmektedir. Würth Elektronik Klasik çok katmanlı PCB TWINflex: alt tabaka ve ayrı devreler

38 Yeşil yaşamın kazanımları Örnek Durum: TWINflex Ekolojik Yönler TWINflex mekanik ve elektrik fonksiyonları alışıldık baskılı devre levhadan ayırmaktadır. (Asal metal gibi) masraflı malzemeler verimli bir yolla geri kazanılabilmektedir. Diğer malzemeler ise kolayca sökülerek herhangi başka bir hazırlığa gerek duymaksızın tekrar kullanılabilmektedir. Ürünün yaşam sonu maliyetlerinin kolay ayırım yoluyla düşürülmesi. (WEEE uygulaması için hazırlık) Zararlı maddelerin uygulamaları üretim aşaması esnasında TWINflex tarafından etkili bir şekilde sınırlanabilmektedir.

39 Yeşil yaşamın kazanımları İş açısından bakış Uyumlu ol! Örnek: Eğlence ekipmanı OEM Aralık 2001de Hollandalı müşteriler, eğlence sektörü gereçlerinin, yasal eşiği aşan kablolardaki Kadmiyum seviyesi yüksekliği nedeniyle ithal edilmesini durdurdular. Sonuçlar: 2001 yılbaşı satışlarında ciddi kayıplar, 1.3 milyon aygıtın OEM kablosunun değiştirilmesi. Alınan dersler: OEM ilk etapta, tedarikçi firmalar alanında titiz olma inisiyatifine sahip olacak Yeşil bir partnerle çalışmaya başladı. Yeşil Partner in varlığı şimdilerde oldukça önemli bir iş avantajıdır. Yasal uyumluluk bir zorunluluk tur! Bu, sizi eşzamanlı iş avantajları oluşturmaya, yasalarla uyumlu ve akıllıca stratejiler uygulamaya yükseltecektir. Next: Content What is addressed legal framework

40 İçindekiler Nelere dikkat edildi & Neden? Çevreyi korumak İş kârları üretmek Yasal çerçeveye uygunluk Doğa uyumlu elektronik tasarım nasıl gerçekleştirilir? -Strateji, araç ve yöntemlerin sunumu

41 AB Politikası ve Yasama Odak noktası: Üretim Odak noktası: Ürün Odak: İşletme Hava sistem yönerge si. Ozon tabakasını aşındıran maddelerin Düzenlenmesi. Solvent(çözücü)mad delerin düzenlenmesi... EuP IPP RoHS WEEE ELV Enerji etiketleme yönergesi... EMAS geleneksell boru sonu yaklaşımı Entegre yaklaşım Entegre kirlenme önlemi & Kontrol (IPPC)

42 AB Politikası ve Yasama odak noktası: ürün odak noktası: işletme Entegre ürün politikası Spesifik düzenlemeler oranı Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım: EuP sistem yönergesi (taslak) Enerji etiketleme Yönergesi Farklı yönergeler planlandı. Enerji verimlilik Yönergeleri daha Önceden mevcut Bulunmakta. e-iktisat: WEEE Materyal yasaklar: RoHS (otomotiv: ELV) Ekolojik yönetim: EMAS

43 Entegre Ürün Politikası EÜP Felsefe IPP ürün yaşam çevriminin tüm evrelerine odaklanır ve bunların ekolojik gelişim amaçlı potansiyellerini vurgular. Ürün yaşam çevriminin farklı evre veya safhalarına çalışan halkı dahil etmek EÜP nın bir avantajıdır. Ürünlerin uçsuz bucaksız çeşitliliğine dikkat edilmesi için EÜP farklı yükümlülükler ve şeffaf araçları önerir.

44 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Gözden geçirme Enerji Kullanan Ürünler (EKÜ)" yönergesi geleceğin ürünlerini temel alan spesifik direktiflerdir. Güncel bir yasal taslak, Avrupa Parlamentosu tarafından 13 Nisan tarihinde tadil edilmiş ve halen konsey kararını beklemektedir. AB yasalarına uyumluluk CE markası ile uyumlu olmakla gerçekleşir. AB ekolojik etiketi ile markalanan ürünlerin EKÜ nün gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirdikleri varsayılır.

45 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Felsefe EKÜ entegre ürün politikası(eüp) çerçevesine dahildir. Hedef: ürün yaşam çevrimini bir bütün olarak en uygun hale getirmektir. İleri düzey görev: Çevresel etkileri farklı yaşam çevrimi evreleriyle dengelemek.

46 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Amaçlar Ekolojik görünüşlerin entegrasyonunu tasarlamak ve geliştirmek. Doğa uyumlu elektronik tasarımın gerektirdiği hususları ayarlamak. Kıstaslar ters etkide bulunmamalıdır Ürün performansı Sağlık ve emniyet Müşteri ilgisi

47 Genel olarak Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Genel Tedarik Ürünlerin yaşam çevrimi boyunca ekolojik değerlendirmeler(eko-profil) Çevreyi ilgilendiren ürün karakteristiklerini temel almak ve bunların revaçta olanları ile revaç görmeyenlerini belirleme. Derinlemesine analizler değişikliklerin etki ve kapasitelerini yansıtacak şekilde olmalıdır. Uyarı: Eko- profil bütün uygulama kıstaslarına sistematik olarak uygulanmayacak, ancak genel bir gereksinim olabilir.

48 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa uyumlu elektronik tasarımın gerektirdikleri: Genel, tüm çevresel performansı geliştirmeyi hedefler.yapısal ölçülerde tanımlanan çevresel yönlere odaklanmaktadır. Ve/veya Özgül,seçilmiş çevresel durumlar ve çevre üzerinde önemli çapta karşıt etki için limit değerle veya eşiklerdir.

49 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi EKÜ-Doğa uyumlu Elektronik Tasarım Konuları Enerji kullanan ürünler (EKÜ) Yaşam çevrimi safhası analiz Çevresel görünümler Parametreler Tarafından Değerlendirilmiştir Eko-profil

50 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Yaşam çevrimi safhası Hammadde kazanımı İmal etmek Paketleme, taşıma ve dağıtım Montaj ve bakım Kullanım Ürün yaşamının sonu

51 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Çevre ile ilgili konular Enerji veya diğer kaynakların, malzemelerin tüketilmesi. Hava,su veya toprağın radyasyonu. Gürültü,titreşim,radyasyon ve elektromanyetik alanlar gibi fiziksel etkilerle oluşan kirlilik. Malzemelerin genel olarak israf edilmesi. Materyal ve/veya enerjinin yeniden kullanıma,geri dönüşüme ve yenilenmeye uygunluğu.

52 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Yönergesi Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım Çevre ile ilgili konular Ürünün ağırlığı ve hacmi Geri dönüşümlü materyallerin kullanımı Yaşam çevrimi safhası boyunca enerji tüketimi Tehlikeli olarak sınıflandırılmış maddelerin kullanılması... Doğru şekilde kullanım ve kullanılmış parçaların birleşik bakımı için gereken miktar ve türde eriyen madde kullanımı.

53 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Tamamlama ölçüleri Ürünler için tamamlama ölçüleri için şunlar önerilir: Satışı yapılan ürünlerin önemle hacmini ve dahili pazarlardaki ticari durumunun gösterilmesi. Ve Ve önemle ekolojik etkisini buna dahil etmek ve Çevre için taşıdığı potansiyeli göstermek. Diğer göstergeler (ürün performansı, sağlık & emniyet, tüketici üzerindeki etkisi, üreticilerin rekabeti) de hesaba katılmalıdır.

54 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Önceki AB yasalarına göre daha önceden uygulanmış Özel Doğa Uyumlu Elektronik Tasarım gereksinimleri Fluoresan ışıklandırma için balastlara gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi(2000/55/ec) Konutlar için, buzdolabı,derin dondurucu ve bunların şebekeye bağlanması için gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi(96/57/ec) Sıvı veya gaz gibi yakıtlarla çalışan yeni sıcak su ısıtıcıları için gereken enerji verimliliği gereksinimleri yönergesi (92/42/EEC) Bu yönergeleri gerektiği gibi uygulamanın temel yolu: ürün, pazara sunulmadan önce minimum verimlilik gereksinimleri yerine getirilmiş olmalıdır.

55 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Çevre ile ilgili değerlendirmeler için araçlar: Anahtar kategoriler/ürünler için Yaşam çevriminin değerlendirilmesi. Çevre ile ilgili etkilere göz gezdirmek Çevre ile ilgili öncelikli konuların tespit edilmesi İnceleme araçları Çevre ile ilgili öncelikli konulara odaklanmak Miktar tayini için uygun araçların seçilmesi Tasarım seçeneklerinin çevre ile ilgili öncelikli konulara etkilerini değerlendirmek. Yaşam çevrimini göz önünde tut! EKÜ, özelde LCA gerektirmemektedir ancak eko-profil gerektirebilir. (uygulama ölçülerine bağlıdır)!

56 Detaylarıyla Enerji kullanan Ürünler(EKÜ) Çevre ile ilgili yönetim sisteminin şartları: EKÜ aşağıda yer alan hususların zorunlu bir şartı olacaktır (eğer genel şartlar sabit kalır değişmezse) Çevre yönetim sisteminin belgelenmesi(eup Ek V) Dahili tasarım kontrolü (EuP Ek IV) eşdeğer (eğer ürün tasarım süreci de kapsam içinde olursa) EMAS (AB çevre yönetim ve denetim tasarısı)) ISO Herhangi diğer yönetim sistemi ( eğer ek V in şartları yerine getirilirse) Üretici şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Tedarik zincirinin etkilerine dikkat edilmeli.

57 Detaylarıyla RoHS Üye ülkeler şundan emin olmalı, 1 Temmuz 2006 dan itibaren piyasaya sunulacak yeni elektrik - elektronik ekipmanlar şunları içermeyecektir: Kurşun Cıva Kadmiyum Altı değerli krom Polybromin biphenyller (PBB) veya Polybromin diphenyl eterler (PBDE)... Durumu tartışmalı başka maddeler.

58 Detaylarıyla RoHS RoHS Art. 2: Kapsam (Ek I A WEEE) Evlerde kullanılan büyük ve küçük aygıtlar. IT ve telekomünikasyon gereçleri Tüketici gereçleri Aydınlatma gereçleri Elektrikli ve elektronik araçlar Oyuncaklar, hobi ve spor and spor gereçleri Otomatik dağıtım

59 Detaylarıyla RoHS RoHS Art. 2: Kapsam (Ek I A WEEE) Aşağıdakiler bundan muaf tutulmuştur: Tıbbi aygıtlar Gözetleme ve kontrol enstrümanları Büyük ölçekli sabit endüstriyel aygıtlar 1 Temmuz 2006 dan önce piyasaya sunulan elektrikli ve elektronik ekipmanlar. Tamir veya yeniden kullanım amacıyla kullanılan yedek parçalar.

60 Detaylarıyla RoHS RoHS un doğa uyumlu elektronik tasarım ile kesişen hususları RoHS, malzeme bildirimi hususunda oluşan eğilimi destekler(tüm malzemelerin eksiksiz olduğunun bildirimini belirten Uyumluluk belgesi),malzeme yasakları bir tedarik zinciri sorunudur. Her iki durumda da, ürününüzü içindeki malzeme yönünden bakarak tanıyabilmelisiniz. RoHS,alternatiflerin çevre açısından daha fazla tehlikesiz olmaması durumunda, bunları muaf tutmayı onaylamaktadır.

61 Genel olarak WEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Aygıtlar) Geri alma şartları Geri dönüşüm kontenjanı Durum WEEE miktarı: AB inde yılda 6 milyon ton Trend : yılda % 3 ile % 5 arasında düşüş söz konusudur. Toplama, işleme ve yenileme oranları düşük. İşleme işlemi çoğunlukla güçtür. WEEE içeriği: Ağır metaller, alev geciktirici maddeler gibi problemli kimyasallar. Değerli mettaller gibi kıymetli malzemeler, bakır, kalay gibi.

62 Genel olarak WEEE Ek I A: Kapsam Konutlar tarafından kullanılan büyük ve küçük aygıtlar. IT ve telekomünikasyon gereçleri Tüketici ve aydınlatma gereçleri oyuncaklar, hobi ve spor and spor gereçleri Elektrikli ve elektronik araçlar Tıbbi aygıtlar Gözetleme ve kontrol enstrümanları Otomatik dağıtım

63 Detaylarıyla WEEE Kapsam içindekiler Sadece bir dağıtıcı veya üretici iseniz WEEE yönergesi şartlarını takip etmek ve bağlı kalmakla yükümlüsünüz Siz bir (bileşen) tedarikçisi iseniz, bu kurallar sizi doğrudan doğruya ilgilendirmemektedir. fakat yine de şartlara dikkat etmelisiniz, bu şartlardan biri tedarik zinciri dahilinde sizin müşterileriniz tarafından koşulabilir!

64 Detaylarıyla WEEE tanım yenileme (Ek IIB Dir. 75/442/EEC) Yeniden kullanım (Mad. 3) Geri dönüşüm (Mad. 3): Enerji yenilenmesi müstesna, asal veya diğer amaçlarla yeniden işleme (materyal geri dönüşümü!) Enerji yenilenmesi ( ısı geri dönüşümü ) WEEE veya asal nedenlerle bileşen kullanımı düzeltme süreci için tahsis edilmiş belirli bağlantılar (Yönerge 75/442/ EEC)

65 Detaylarıyla WEEE Toplama,yenileme, geri dönüşüm oranları ayrı toplamalar 4 kg ( ülke bazında konut sakinler için yıllık miktar) Büyük ev aygıtları., Otomatik dağıtımcılar %80 w.- yenileme %75 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm ICT, tüketici elektronik aygıtaları % 75 w.- yenileme % 65 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm diğerleri Küçük ev aletleri, aydınlatma ekipmanları,elektrikli-elektronik aygıtlar(büyük ölçekli endüstriyel ekipmanlar dışındaki),oyuncaklar,spor ve hobi ekipmanları, gözetleme ve kontrol enstrümanları. %70 w.- yenileme % 50 w.- yeniden kullanım*, geri dönüşüm *Until dec. 31, 2008 entirely re-used EEE not accounted for rates!

66 Detaylarıyla WEEE Üretici Sorumluluğu Özel ev sakinleri için WEEE (B2C): Üretici, son kullanıcıdan bedelsiz geri almak için sistem kurar, en azından halka açık toplama noktalarından malı geri alır. Bireysel veya kolektif sistemler olması mümkündür. Üretici, bedelsiz olarak yenilemek, yeniden kullanılmak,elden çıkarmak üzere malı geri alır. Dağıtıcı gönüllü(fakat bedelsiz) olarak WEEE ürünü geri alır. Özel kullanıcılar dışındaki WEEE ürünler (B2B): Üretici, B2B tüketicileri için önerdiği geri alma tahsisi olanaklı olmalıdır. Üretici toplama,yeniden kullanım,geri dönüşüm,elden çıkarma ve yeni WEEE maliyetinden sorumludur.

67 Detaylarıyla WEEE Ürün tasarımı Kolay demonte edilen ve geri kazanımlı olacak şekilde EEE ürün tasarım ve üretimi desteklenmekte ve teşvik edilmeli WEEE ürünlerin, bileşenlerin ve malzemelerin yeniden kullanım ve geri kazanımlı olması teşvik edilmeli Tasarım özellikleri veya üretim süreçlerinin yeniden kullanımı engellemediği garanti edilmelidir. Spesifik tasarım özellikleri veya üretim süreçlerinin daha ağır basan avantajları olmadığı sürece, Örneğin,çevreyi korumayı ve /veya emniyet şartlarına uymayı göz önüne almak. Doğru ölçüler i nasıl ayarlayacakları konusu üye ülkelerin yaratıcılıklarına kalmıştır.

68 Detaylarıyla WEEE Geri dönüşüm için teknolojik gereksinimler: Ayırıcı İşleme (ek II) PWB lerin genel olarak taşınabilir telefonlardan alınması 10 cm2 büyük PWB lerin ayrılması LCD lerin (100 cm2 den büyük), alev geciktirici madde içeren plastikler,bataryalar,cıva içeren parçalar,vb. nin ayrılması. Hatırlatma: den beri bir üretici olarak bu düzeltme işlemi için ücret ödemekle yükümlü olduğunu hatırla! Ayırıcı işlemenin etkin olarak kullanılabileceği bir ürün tasarımına yönel

69 Detaylarıyla WEEE Geri dönüşüm ürün bilgileri Üretici piyasaya sunulan yeni her bir EEE için yeniden kullanım ve işleme ile ilgili bilgileri aygıtlar piyasaya arz edildikten sonraki bir yıl süre boyunca sağlamalıdır. Bu bilgiler, özellikle yeniden kullanım merkezleri, işleme ve geri dönüşüm tesislerinde belirleyici olacaktır. Farklı EEE parça ve malzemeleri. EEE içindeki tehlikeli maddelerin konumu

70 Ürünün geri dönüşüm Bilgileri Yüksek mıknatıslı çelik kaplama 4,23 kg Yüksek mıknatıslı çelik Çinkolu,kaplamalı 14,85 kg paslanmaz çelik 7,25 kg >PS-HI-FR< kaplama 0,65 kg >ABS< 0,55 kg LCD Ekran Entegre klavye bağlantısı >ABS< 0,81 kg >PS-HI-FR< kaplama >PS-HI-FR< coated 3,10 kg Lityum Pili Tehlikeli madde içermez, çıkarılamaz, Iç sağ ön kapıdaki baskılı devre kartı Paslanmaz çelik 0,50 kg Lityum Pili Tehlikeli madde içermez, çıkarılamaznonremovable VME iç rafında bulunan GEMİNi PCB ye bağlı sol 2,83 kg Geri dönüşüm belgesinden alıntı(promekreis projesi)

71 Enerji Verimliliği AB Enerji etiketleme talimatları Ürün kategorisi Buzdolapları, dondurucular Bulaşık makineleri Electrikli fırınlar Bulaşık kurulayıcıları Klimalar Çamaşır kurutma makinesi Lambalar Çamaşırmakinesi (tüm ev aletleri) Örnek: Çamaşır makineleri Ulaşılan ilerlemeler 5 kg renkli çamaşır içinsutüketimi: 1965: 180 l 1990: 75 l 2004: <40 l (note: label introduced 1995)

72 Çevresel yönetim Çevresel yönetimstandartları ISO AB çevresel yönetim ve denetim Sistemi (EMAS) Olası EuP gereklilikleri

73 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile bağlantısı Şirket bakış açısından ürün bakış açısına Çevresel yönetim sistemlerinizdeki gelişmeleri değerlendirmek için hangi anahtar ölçütler kullanırsınız? Ürün ile ilgili enerji tüketimi su tüketimi spesifik kimyasallar tüketimi genel atık oluşumu tehlikeli atık oluşumu gibi husulardan hangilerine dikkat edersiniz?

74 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile birleştirilmesi Tüketimler ürün (OEM, ancak spesifik olmayabilir) m² PCB (PCB imalatcısı, veya karmaşıklığı da kapsamak için m² PCB katmanı ) m² silikon alanı (yarı iletken üretimi, daha iyisi: maskeleme düzeyine düşen m² slikon alanı ) bileşenler ( pasif bileşen imalatçıları)... simdi ürününüzle ilgili ölçütlere sahip oldunuz! Bir hedef belirleyin, üretiminizi geliştirin, para tasarufu sağlayın, ürününüzü geliştirmiş olursunuz.

75 Çevresel Yönetim Çevresel yönetim sistemlerinin doğa uyumlu elektronik tasarım ile birleştirilmesi Fiyat stratejisi 1.Aşama: ürün maliyetini masraf yerlerine göre ayırarak, çevresel maliyetleri tanımlayın. enerji kimyasallar su 2. Aşama: - anahtar ölçütleri tanımlayın - ana maliyet belirleyicilerini tanımlayın ( öncelikli işlemler ) % enerji maliyeti % su maliyeti...% kimyasal maliyeti 3.Aşama: Üretimi geliştirin, ürün maliyetlerini azaltın, anahtar ölçütleri kontrol edin (karşılaştırma) Next: Content How to do eco-design (Break?)

Doğa Uyumlu Stratejilere Bir Giriş Niçin, Ne ve Nasıl?

Doğa Uyumlu Stratejilere Bir Giriş Niçin, Ne ve Nasıl? Doğa Uyumlu Stratejilere Bir Giriş Niçin, Ne ve Nasıl? Karsten Schischke, Marcel Hagelüken, Gregor Steffenhagen Fraunhofer IZM, Berlin, Almanya Telefon: +49 30 464 03 130; E-Mail: ecodesignarc@izm.fraunhofer.de

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ

TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ TEMİZ ÜRETİM ARAÇ VE TEKNİKLERİ İçindekiler Temiz Üretim Nedir? ------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 Temiz Üretim Olanak Değerlendirme

Detaylı

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012 Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012 Bu belgede, ülke düzeyinde ç k lan proje ça r s na teklif edilen 181 uygulama aras ndan ba ms

Detaylı

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi İçindekiler İşbu yayındaki bilgi ve veriler genel bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yayında yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli özen gösterilmiş

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ LEONARDO DA VINCI YENİLİK TRANSFERİ PROJESİ TRAIN-TO-CAP Altyapı İnşaat Projelerinin Avrupa Birliği Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin Güçlendirilmesi 2010-1-PL1-LEO05-11469 İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ

Detaylı

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 canon-europe.com İçindekiler 3 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (Canon EMEA) Başkanı ve CEO sundan Mesaj 4 Canon Hakkında 6 Müşterilerimizi

Detaylı

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalk nma En yi Uygulama Örnekleri 2012

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalk nma En yi Uygulama Örnekleri 2012 Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalk nma En yi Uygulama Örnekleri 2012 Bu belgede, ülke düzeyinde ç k lan proje ça r s na teklif edilen 181 uygulama aras ndan

Detaylı

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber İş Yönetim Sistemine Giriş Rekabetçi İşletmeler için Rehber Hazırlayan Ebru GÜLSOY 2008 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi GİRİŞ İş Yönetim Sistemine Giriş: Rekabetçi

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ PROJE ORTAKLARI PROJE İŞTİRAKÇİLERİ Sözleşme No: İSTKA/2012/DFD/142 2 Ekip Tülay TAŞÇI Bütçe ve Planlama Daire Başkanı Ramazan BURÇAKBAŞ - Proje Sorumlusu Zeynep Deniz

Detaylı

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY:

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Turkey Sustainable Energy Financing Facility Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Katılımcı Bankalar: 2 İçindekiler 5 6 8 9 16 EBRD nin Sürdürülebilir Enerji Girişimi TURSEFF,

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

Supplier Sustainability Handbook 2006 1

Supplier Sustainability Handbook 2006 1 Supplier Sustainability Handbook 2006 1 Supplier Sustainability Handbook 2006 2 This handbook was developed by the Federation of Tour Operators (FTO) through a multi-stakeholder consultation process involving

Detaylı

TEKSTİLDE ÇEVRE. Temiz Üretim Uygulamaları. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Enerji Verimliliği. Ekolabel. Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler

TEKSTİLDE ÇEVRE. Temiz Üretim Uygulamaları. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Enerji Verimliliği. Ekolabel. Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler Temiz Üretim Uygulamaları Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) TEKSTİLDE ÇEVRE Enerji Verimliliği Ekolabel Sürdürülebilir Üretim Çevresel Etkiler ULUDAĞ TEKSTİL İHRAÇATÇILARI BİRLİĞİ TEKSTİLDE ÇEVRE TEKSTİL

Detaylı

Yaşam Döngüsü Analizi

Yaşam Döngüsü Analizi Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Yayınları REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasi görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız, kâr amacı gütmeyen,

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU HAZIRLAYAN : B. Türker PALAMUTÇUOĞLU 2012 Sayfa 1 / 48 1. Dağıtım Kanalı Ve Lojistiğin Temelleri Dağıtım

Detaylı

TEPE AKADEMİ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Ders Notları

TEPE AKADEMİ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Ders Notları TEPE AKADEMİ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Ders Notları Konu Konunun genel amacı Öğrenme Hedefleri Konunun alt başlıkları ISO 9000 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Katılımcıların,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ İNDEKS 1. BİLGİ YÖNETİMİ 1.1 GİRİŞ 1.2 BİLGİ NEDİR? 1.2.1 VERİ 1.2.2 BİLGİ 1.2.3 BİLGİ BİRİKİMİ 1.3 BİLGİ BİRİKİMİ VE İŞLETME 1.3.1 BİLGİ BİR VARLIKTIR 1.3.2 HANGİ BİLGİYE

Detaylı

Fotovoltaik sektörü için çözümler

Fotovoltaik sektörü için çözümler Omron magazin Technology&Trends 15 Yatırım Geri Dönüşünden Karbon Geri Dönüşüne Technology&Trends, Taisuke Tateishi ile Omron un CO 2 salımlarını karlı bir şekilde azaltma çabası hakkında konuştu Daha

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

LOJİSTİK YÖNETİMİNDE TAŞIMA SİSTEMLERİ VE MALİYETLEME YÖNTEMLERİ

LOJİSTİK YÖNETİMİNDE TAŞIMA SİSTEMLERİ VE MALİYETLEME YÖNTEMLERİ II. BÖLGESEL SORUNLAR ve TÜRKİYE SEMPOZYUMU 1-2 Ekim 2012 LOJİSTİK YÖNETİMİNDE TAŞIMA SİSTEMLERİ VE MALİYETLEME YÖNTEMLERİ Mahmut YARDIMCIOĞLU a Hilal KOCAMAZ b Özlem ÖZER c adoç.dr., KSÜ, İİBF, İşletme

Detaylı

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu 444 30 30 www.schneider-electric.com.tr 3 İçerik Enerji verimliliği ile ilgili engeller ve fırsatlar 6 Dünya çapında hazırlanan yönetmelikler enerji verimliliğini bir

Detaylı

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI Bitirme Projesi Doğukan KIRIMTAYYIF 131101378 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Yrd.Doç.Dr

Detaylı

Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma

Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma 21. yüzyılın son büyük engeli ortadan kaldırılıyor Nisan 2009 / Tanıtım Broşürü Brandi McManus, Çözümler VP, Enerji Enerjinizle daha fazlası SM Özet I. Özet...3 II. Tüfekler,

Detaylı

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti 22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7 Türkiye Cumhuriyeti 2009/125/EC ile 2010/30/EU sayılı AB Direktiflerini değiştiren ve 2004/8/EC ile 2006/32/EC sayılı AB Direktiflerini yürürlükten kaldıran Avrupa

Detaylı

Şehirler için sürdürülebilir gelişme. Sürdürülebilir Şehir. www.siemens.com.tr/sehirler

Şehirler için sürdürülebilir gelişme. Sürdürülebilir Şehir. www.siemens.com.tr/sehirler Şehirler için sürdürülebilir gelişme Sürdürülebilir Şehir www.siemens.com.tr/sehirler İçindekiler Şehirler, gelecek için büyümenin itici güçleridir, ama aynı zamanda CO 2 emisyonlarında en büyük paya sahiptirler.

Detaylı