R134 R134 DIŞINDA GAZLAR KULLANILMAMALIDIR. CİHAZ GAZ ÇEKME,TEMİZLEME VE GAZ DOLUMU YAPMAK ÜZERE TASARLANMIŞTIR. AMACI DIŞINDA KULLANILMAMALIDIR.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "R134 R134 DIŞINDA GAZLAR KULLANILMAMALIDIR. CİHAZ GAZ ÇEKME,TEMİZLEME VE GAZ DOLUMU YAPMAK ÜZERE TASARLANMIŞTIR. AMACI DIŞINDA KULLANILMAMALIDIR."

Transkript

1

2 - 2 CİHAZ KALİFİYE ELEMANLARCA KULLANILMALIDIR. KULLANICI KLİMA SİSTEMLERİ,SOĞUTMA SİSTEMLERİ,SOĞUTUCU GAZLAR VE YÜKSEK BASINÇ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMALIDIR. R134 R134 DIŞINDA GAZLAR KULLANILMAMALIDIR. CİHAZ GAZ ÇEKME,TEMİZLEME VE GAZ DOLUMU YAPMAK ÜZERE TASARLANMIŞTIR. AMACI DIŞINDA KULLANILMAMALIDIR.

3 - 3 ÖZELLİKLER Araçdan gaz çekme ve temizleyip tekrar kullanılır hale getirme. Vakum yapma Dijital vakummetre Yağ ilave etme Eski yağ ayırma Otomatik tüp ısıtma Hızlı gaz doldurma Dijital hassas kaçak kontrol Elektronik terazi sayesinde gaz dolum miktarının hassas ayarlanabilmesi.( Gaz miktarının iyi ayarlanması soğutma kapasitesini artırır.) Çekilen ve basılan gaz miktarlarını hafızasın da saklayarak istatistik yapmanıza yardımcı olur. Bakım zamanında cihazın ekranda uyarı verir. Cihaz, ayarlanan gaz miktarına ulaşıldığında otomatik olarak durmakta ve fazla gaz basımını engellemektedir. Bu şekilde kullanıcı gaz basılırken devamlı göstergeleri veya her hangi bir taksimatı takip etmek ve gazı elle kesmek zorunda kalmaz. İşlemleri sırası ile otomatik yapar.(başında beklemenize gerek yoktur) ARAÇ DATABANK ( Gaz dolum miktarları marka ve modele göre hafızada saklıdır.) CİHAZIN HAZIRLANIŞI o Cihazla birlikte gelen kırmızı ve mavi hortumları yerlerine takın. Dikkat! Sadece elinizle sıkın Fazla sıkma sonucu conta zarar görebilir. Mavi hortumu ALÇAK BASINÇ yazan girişe, Kırmızı hortum ise YÜKSEK BASINÇ yazan hortum girişine bağlanmalıdır. o Araca bağlanan adaptör vanaları saat yönünde açlılır, tersi yönde kapanırlar. Bu vanaları sadece adaptörler araca bağlı iken açın ve araçtan çözmeden önce mutlaka kapatın. o Cihaz tüpünün kırmızı ve mavi vanalarının açık olup olmadığına dikkat edin. o Cihaz tüpünün kemerini kontrol edin. Sıcaklık sensörü kemer üzerinde tüpe temas etmelidir. o Gaz tüpü içinde yeterli miktarda gaz olduğundan emin olun. o Ön panelde vanaların açık olduğundan emin olun. o Elektrik kablosunun bir ucunu cihazın arkasına, diğer ucunu ise topraklı bir prize bağlayın. o Açma / kapama anahtarını açın.

4 - 4 CİHAZI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR CİHAZ TAŞINIRKEN YAN YATIRILMAMALIDIR. GAZ ÇEKERKEN VEYA DOLDURURKEN CİHAZI SARSMAYIN. TERAZİ OKUMA HATASI YAPABİLİR. CİHAZ NAKLEDİLİRKEN GAZ TÜPÜ UYGUN ŞEKİLDE ALT KISIMDAN DESTEKLEN- MELİDİR. AKSİ DURUMDA ŞİDDETLİ SARSINTI SONUCU TERAZİ AYARI BOZULA- BİLİR. CİHAZ KULLANILIRKEN GÜVENLİK GÖZLÜĞÜ KULLANILMALIDIR. CİHAZIN FİŞİ TAKILI İKEN İÇ ÜNİTE AÇILMAMALIDIR. CİHAZ R134 A KLİMA GAZI İLE KULLANILMALIDIR. DİĞER GAZLAR KARIŞTIRIL- MAMALIDIR. CİHAZ C DIŞINDAKİ ÇEVRE SICAKLIĞINDA ÇALIŞTIRILMAMALIDIR. CİHAZIN FİLTRESİ ZAMANINDA DEĞİŞTİRLMELİ, GEÇ DEĞİŞTİRME NEDENİYLE CİHAZA ZARAR VERİLMEMELİDİR. CİHAZIN ÇALIŞTIRILDIĞI PRİZDE TOPRAK HATTI OLMALIDIR. PRİZİN TOPRAK UCU İLE NÖTR UCU ARASINDA EN FAZLA 1 V FARK OLMALIDIR. CİHAZIN ÇALIŞTIĞI PRİZDE 220 VOLT VE VOLTAJ OYNAMASI +/- % 10 U GEÇMEMELİDİR. Yukarıda anlatılan hatalı kullanımlardan dolayı oluşacak arızalar, garanti kapsamında değildir ve bu tür arızalardan firmamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.

5 - 5 KONTROL PANELİ Kontrol paneli bir adet LCD gösterge ve 4 adet kontrol tuşundan oluşur. Göstergede yapılması gereken işlemler ve uyarı yazıları görülür. Kontrol tuşlarının görevleri program akışına göre erandan takip edilir.

6 - 6 GENEL BİLGİLER Araç kliması temelde buz dolabına benzer. Soğutucu gazın buharlaşması prensibi ile çalışır (evaporation). Araç klimaları, R134 gazının buharlaşma ve yoğuşma özelliklerinden faydalanarak bulunduğu ortamı soğutur. Araç içinde bulunan ünitenin içinden geçen gaz, kabin ısısı ile buharlaşır ve bu esnada buharlaşan gaz ortamın ısısını çeker ve kabin soğur. Buharlaşan R134 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve aldığı ısıyı dışarı atar. 1. Kompresör soğuk R134 gazını sıkıştırır. Basınç ve ısı artışı meydana gelir. Resimde kırmızı olarak görülmektedir. 2. Sıcak gaz radyatör soğutuculardan geçerek soğur ve sıvı haline geçer. 3. Sıvı haldeki soğutucu gaz genleşme valfinden (expansion valve) geçerek buharlaşır ve soğur. Düşük basınçlı soğutucu gaz çizimde mavi olarak gösterilmiştir. 4. Soğuk gaz radyatörden geçerken araç içindeki ısıyı emer. 5. Kompresörü yağlamak için soğutucu gaz ile az miktarda klima yağı karıştırılmıştır.

7 - 7 SOĞUTUCU ELEMANLARI Klimaların beş temel parçası vardır : Kompresör Isı transferi yapan borular : KONDENSER ( Sistemin dışında radyatör şeklinde ) Genleşme valfi Isı transferi yapan borular: EVAPARATÖR (Sistemin içinde radyatör şeklinde ) Soğutucu gaz Araç içinde buharlaşarak düşük ısı oluşturur.

8 Gözetleme camı olan araçlarda soğutucu gaz miktarının kontrolü - 8 Klimada bulunan gaz miktarının tespiti için iki yol vardır. Gözetleme camı olan araçlarda kontrol çok basittir. Gözetleme camı hemen filtrenin üzerinde yer alır. Sistemde yetersiz soğutucu gaz olduğunu gösterir. İlk çalışmada ara sıra ortaya çıkan kabarcıklar normaldir. Temiz bir gözetleme camı gaz miktarının doğru olduğunu veya hiç gaz olmadığını gösterir. Hangisinin doğru olduğunu anlamak için soğutma olup olmadığına bakmak yeterlidir. Gözetleme camı buharlı ve sütlü bir görünümde ise soğutucu gaz filtresinde (receiver/dryer ) sorun vardır. Yağ izleri (A) Sabit kabarcıklar (B) Köpüklenme (C) Sistemde yetersiz soğutucu gaz olduğunu gösterir. İlk çalışmada ara sıra ortaya çıkan kabarcıklar normaldir. Temiz bir gözetleme camı gaz miktarının doğru olduğunu veya hiç gaz olmadığını gösterir. Hangisinin doğru olduğunu anlamak için soğutma olup olmadığına bakmak yeterlidir. Gözetleme camı buharlı ve sütlü bir görünümde ise soğutucu gaz filtresinde (receiver/dryer ) sorun vardır. Gözetleme camı olmayan araçlarda soğutucu gaz miktarının kontrolü Soğutucu gaz filtresini bulun. Genelde motor bölümünde ve kondenser yanındadır. İki adet bağlantısı vardır. Bir tanesi genleşme valfine diğeri ise kondensere gider. Klima çalışırken elinizle filtre çıkış borularının sıcaklıklarını kontrol edin. Sıcaklık yaklaşık olarak aynı ise sistemde doğru miktarda gaz vardır. Genleşme valfine giden bağlantı diğerinden çok daha soğuk ise sistem aşırı gaz doludur. Kondensere giden hat diğerinden çok daha soğuk ise sistemde yetersiz gaz vardır.

9 - 9 ARAÇ KLİMASINDAN GAZ ÇEKME İŞLEMİ Aracın hazırlanması Araçta adaptörlerin bağlanacağı uçların temiz olduğundan emin olun, gerekiyorsa temizleyin. Hortum ucunda bulunan adaptörleri vanalar kapalı iken araca bağlayın ve vanaları açın. Not Aracı normal çalışma sıcaklığına gelene kadar çalıştırın. Böylelikle klima sisteminde bulunan gaz ısınacağı için, aractan gaz çekme işlemi süresi kısalacaktır. Aracın kliması kapalı olmalıdır. Cihaz açıldıktan kısa bir süre sonra aşağıdaki görüntü ekrana gelecektir. >Gaz cek Araca gaz < doldur >Tüpde gaz Bilgi< Cihaz açıldıktan kısa bir süre sonra aşağıdaki görüntü ekrana gelecektir. >Gaz çek : Aracdan veya dolu tüpden cihaza gaz çekmek için bu tuşa basın.

10 - 10 > Aracdan cek > Tüpden cek İptal < >Aracdan cek : Aracdan gaz cekmek için bu tuşa basın. Eski gaz filtre edilip cihaz tankına doldurulacak ve cihaz otomatik olarak işlemi bitirecektir. Gaz çekme süresince çekilen gaz miktarı ekrandan takip edilebilir. >Tüpden cek : Cihaz tankına harici bir tüpden gaz aktarmak için bu fonksiyonu kullanın. (DOLU GAZ TÜPÜNDEN CİHAZ TANKINA GAZ AKTARMA bölümüne bakın.) İşlem Tamam 860 gr anamenü < Araçda gaz kalmadığında işlem otomatik olarak durur. Çekilen gaz miktarı ekranda gösterilir. Anamenüye dönmek için ilgili tuşa basın. Araçtan gaz çekme işlemi sırasında gazla birlikte yağ da gelmiş ise eski yağ kabına otomatik olarak boşaltma işlemi yapılır.

11 - 11 Not Ekranda gösterilen işlem tamam XXX gr değeri tüp içerisine aktarılan gaz miktarıdır. Gerçekte çekilen gazın bir kısmı cihaz iç yapısında bulunan kompresör,hortum ve soğutma kanallarında kalır. Kalan gazın miktarı ortam ısısına ve en son yapılan işlemlere bağlı olarak değişir. Hortumlarda veya klimadaki bir kaçak nedeni ile zamanla cihaz tüpüne gazla birlikte hava da dolabilir. Bu nedenle gaz çekme işlemine başlamadan önce cihaz tüp içerisinde hava kontrolü yapar. Şayet tüp içinde hava tespit edilirse önce Hava tahliye işlemi yapılır. Hava tahliye tamamlandığında gaz çekme işlemine geçilir.

12 - 12 ARACA GAZ DOLDURMA İŞLEMİ Cihazın mavi ve kırmızı hortumlarını araca bağlayın ve araç bağlantı adaptör vanalarını saat yönünde açın. Cihaz üzerinde bulunan mavi ve kırmızı vanaları açın. ( saat tersi ) >Gaz cek Araca gaz < doldur >Tüpde gaz Bilgi< >Araca gaz doldur: Araca gaz doldurmak için bu tuşa basarak işlem yapın. >Bilgi gir Arac sec < > iptal >Bilgi gir Seçildiğinde vakum süresi, kaçak bekleme süresi ve gaz dolum miktarları elle girilmelidir. >Arac sec Arac databankından marka ve model seçimi yapılır. Gaz miktarına göre vakum ve kaçak bekleme süresi otomatik ayarlanır. DİKKAT! Araç seçimi yapıldığında cihaz hortumlarda kalan gaz miktarını dikkate alarak 80 gr fazla basım yapar.

13 - 13 Devam >> Vakum zaman 5 dak İptal << Vakum süresini << ve >> tuşları ile ayarlayın. Vakum süresi olarak en az 15 dakika tavsiye edilmektedir. Sistemde hava haricinde su (nem) olabileceğinden yeterli kurutmayı sağlamak için vakum süresi çok kısa olmamalıdır. Devam >> Kaçak Kontrol 5 dak İptal << Kaçak kontrol süresi ayar ekranı. Kaçak kontrol süresini << ve >> tuşları ile ayarlayın. Bu süre aracın klima sisteminde kaçak olup olmadığı anlayabilmek için yapılan bir vakum tutma işlemidir. Yapılan vakumda bir kaçma söz konusu olduğu takdirde cihaz uyarı verecektir ve işlemi kesecektir. Devam >> Gaz Miktar 850 gr İptal << Devam tuşuna basarak aşağıdaki doldurulacak gaz miktarı ayar ekranına gelin. Gaz miktarını << ve >> tuşları ile ayarlayın. Daha hızlı artış için basılı tutun.

14 - 14 YAĞ İLAVE İÇİN BEKLEME YAPILSINMI? > Evet Hayır < Araca yeni yağ ilavesi yapılacaksa bu seçenekte evet seçilmelidir. (Yağ ilave zamanı geldiğinde cihaz uyarı vererek sizin yağ ilave etmenizi bekliyecektir.) Hayır seçimi yapılırsa cihaz yağ ilave menüsünde beklemeyip otomatikman diğer menüye yani gaz dolumuna geçecektir. ISLEM BASLASIN MI? > Evet İptal< İŞLEM BAŞLASIN MI? Sorusuna evet cevabı verilirse cihaz sırası ile Ayarlanan süre kadar VAKUM Eğer aracın klima sisteminde R134a gazı varsa cihaz otomatik olarak önce bu gazı çekecek ve daha sonra vakum yapma işlemine geçecektir. VAKUM YAPILIYOR 12 dak. var 56 Vak. >sonraki işleme geç Vakum yapma esnasında dijital vakum metre de devreye girerek ekranda vakum yapılan haznenin içerisindeki kalan havayı takip eder. (Vakum süresi sonuna kadar vakum metrenin sıfıra yakın değere gelmesi gerekir.)

15 - 15 KAÇAK BEKLEME 5 dak. 0 Vak. >sonraki işleme geç Ayarlanan süre kadar KAÇAK KONTROL için bekleme Kaçak kontrol için beklenirken klimada veya Hortum bağlantılarında kaçak olursa cihaz gaz doldurma işlemini iptal eder ve ekranda aşağıdaki mesaj görülür. ( Bu işlemde 0 5 arası tölarans dahilindedir.) DİKKAT! Vakum süresi çok kısa tutulduğunda, yeterli kurutma olmadığı için klima sisteminde bulunan su veya nem buharlaşarak vakum kaybına neden olabilir. Bu durumda sistemde kaçak var sanılabilir. Doldurulacak gaz miktarı ayarlanırken hortum boyları göz önüne alınarak istenen miktara 80 gr ilave yapılmalıdır. YAĞ DOLUMU İÇİN KULLANICIYI BEKLEME YAG İLAVESİ YAPIN >yağ doldur Devam < Eğer yağ ilave etmek istiyorsanız, yağ ilave etme kabına normalde klima sistemine koymak istediğiniz yağdan biraz daha fazla yağ koyun. İstenen kadar veya daha az yağ koyarsanız sisteme hava girebilir. Yağ ilavesi için yağ doldur tuşuna ( miktarı yağ haznesinden izleyin) basın. Devam tuşuna basılarak bir sonraki işleme geçilir. Koyduğunuz yağın klima sistemine uygun olmasına dikkat edin.

16 - 16 DOLUM YAPILIYOR 320 gr iptal < Ayarlanan miktarda GAZ DOLDURMA işlemlerini yapacaktır. Gaz basma işlemi anında istenen miktarda gaz basılamaz ise cihaz sesli uyarı verir. Bu durumda; - Kırmızı araç adaptör vanasını saat (yönü tersine) kapatın. - Aracı ve klima sistemini çalıştırın. Klima sistemi ayarlanan değere kadar gaz çekecektir. Gaz miktarı tamamlandığında cihaz gaz akışını kesecektir. DOLU GAZ TÜPÜNDEN CİHAZ TANKINA GAZ AKTARMA Mavi hortumun ucunu dışarıdan alınan dolu gaz tüpüne bağlayın. Cihaz üzerinde bulunan mavi ve kırmızı vanalar açık durumda. Araçdan gaz çekme işleminde olduğu gibi Gaz çekme menüsü girilir. Ancak aracdan çek yerine Tüpden çek tuşuna basılır. İşlemler araçdan çekmede olduğu gibi devam eder ve sonlanır. Çekilen gaz miktarı ekranda gösterilir. İstenilen miktarda gaz çekildikten sonra dışardaki dolu gaz tüpünün vanasını kapatın. Hortum gaz bittiğinde cihaz bir müddet sonra otomatik olarak duracak ve işlem tamam diyecektir. Cihaz 15 kg tank kapasiteli ise 12 kg net gaz alır. 20 kg gaz kapasiteli tanklar 18 kg. net gaz alır. Bu sınırların dışında emniyet açısından cihaz gaz emişini keser ve tüp dolu uyarısı verir.

17 - 17 TÜPDE BULUNAN GAZ MİKTARINI ÖĞRENME >Gaz cek Araca gaz < doldur >Tüpde gaz Bilgi< Cihaz tüpünde ne kadar gaz olduğu anamenüde Tüpde gaz tuşuna basılarak görülebilir. Tüpde gaz: 4560 gr Tüp içerisinde bulunan net gaz miktarı. BİLGİLER MENÜSÜ Anamenüde Bilgi tuşuna basıldığında aşağıdaki veriler okunabilir. >Gaz cek Araca gaz < doldur >Tüpde gaz Bilgi< Son cekilen gaz Araclardan cekilen toplam gaz Son değiştirilen filtrenin çektiği gaz Bugune kadar doldurulan toplam gaz Tüp sıcaklığı ve basıncı gibi servis bilgileri.

18 - 18 FİLTRE DEĞİŞİMİ --- HATIRLATMA ---- FILTRE DEGISTIRME ZAMANI GELDI > Degistir Devam < Cihaz filtresi araçlardan çekilen her 50 kg kirli gaz çekildiğinde değiştirilmelidir. Cihaz filtre ömrünü kendisi takip etmekte ve zamanı geldiğinde filtrenin değiştirilmesi için hatırlatma yapmaktadır. Filtre asit, nem ve partikülleri tutar. Zamanı geldiğinde mutlaka değiştirilmelidir. Değişim esnasında filtre üzerinde bulunan ok yününe dikkat edilmelidir. Değiştir tuşuna basın ve yeni bir filreyi yerine takıp devam tuşuna basın. Filtre üzerindeki ok işaretinin doğru yönde olmasına dikkat edin.

19 - 19 KOMPRESÖR BAKIMI Pompanın içinde bulunan yağ her 300 kg gaz çekme işleminden sonra değiştirilmelidir. Servis hortumları içinde bulunan gazı, gaz çekme işlemi yaparak boşaltın. Ekranda Tamamlandı yazısını görünce cihazı kapatın. Kompresör içerisinde bulunan eski yağı değiştirin. ( 275 gr kompresör yağı ) VAKUM POMPASI BAKIMI Vakum pompasındaki yağ miktarı her gün kontrol edilmelidir. Yağın rengi açık / temiz olmalı ve istenen seviyede olmalıdır. Yağın içine herhangi bir şekilde su kaçtığı taktirde, vakum yağını boşaltınız ve yeni vakum yağı doldurunuz. Yağın uygun seviyede olduğundan emin olun.maksimum pompa performansı için yağın seviyesi, pompa çalıştığı vakit, gözetleme camının üzerindeki max cizgisinde olmalıdır. Her 30 çalışma saatinde pompa yağı değiştirilmelidir. Çalışma saati bilgiler menüsünden takip edilebilir. Aynı zamanda cihaz kendisi 30 saat de bir uyarı veririr. Vakum pompasına sadece vakum motorları için hazırlanmış vakum yağı kullanınız. Vakum pompasında kullanılan yağın tipi ve şartları çok önemlidir.! Yüksek kalitede vakum pompası yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.bu yağ,normal çalışma maksimum kıvamlılığı sürdürmek ve soğuk havada pompanın çalışmasını düzeltmek için özel harmanlanmıştır. Vakum pompası yağını değiştirme - Cihazı kapatın. - Boşaltma tapasını açın - Yağı boşaltın. - Boşaltma tapasını kapatın - Yeni yağı, doldurma tapasını açarak ilave edin. SERVİS HORTUMUNUN BOŞALTILMASI Servis hortumunun içinde gaz olduğu düşünülüyorsa bu işlem yapılır. ARACDAN GAZ ÇEKME işlemi yapın. TAMAMLANDI yazısı çıkana kadar bekleyin.

20 - 20 SORUN GİDERME PROBLEM POMPA ÇALIŞIYOR AMA VAKUM OKUNAMIYOR ÇÖZÜM Sistemde kaçak var. Hortum ve rekor bağlantılarını kontrol edin. Problemin cihazdan olup olmadığını anlamak için klima bağlantı adaptörlerini araçtan çıkartıp cihazla vakum yapın. Kaçak devam ederse cihaz tesisatında kaçak vardır. GAZ DOLDURULAMIYOR Gaz tüpünde yeterli miktarda gaz var mı? Tüp içerisinde en az 1,5 kg gaz olmalıdır. Cihaz tüp vanaları açık mı? Cihazın alçak ve yüksek basınç vanaları açık mı? GAZIN TAMAMI DOLDURULAMIYOR Yeterli derecede vakum yapıldı mı? Gaz tüpünde yeterli miktarda gaz var mı? Cihazın kırmızı ve mavi servis hortumu bağlantıları el sıkılığında olmalıdır. Çok sıkma sonucu gaz geçişi engellenebilir.araç motorunun sıcak olduğu durumlarda doldurulan gazın basıncı hızla artar ve sisteme gaz gönderilemez bu durumda aşağıdaki yöntem uygulanmalıdır. CİHAZIN KIRMIZI VANASINI KAPATIN. ( ARACA TAKILI KIRMIZI ADAPTÖRÜ DE ÇIKARABİLİRSİNİZ.) ARACI ÇALIŞTIRIN VE KLİMAYI DEVREYE ALIN. KLİMA SİSTEMİ CİHAZDAN GELEN GAZI ÇEKECEK VE CİHAZ AYARLANAN GAZ MİKTARINA ULAŞILDIĞINDA OTOMATİK OLARAK DURACAKTIR. TÜPDEKİ GAZ MİKTARI SABİT, DEĞİŞMİYOR VEYA AŞIRI OYNAMA VAR. TOPRAK HATTI VAR MI? VOLTAJLAR NORMAL Mİ? CİHAZI TEKRAR KAPATIP AÇIN. CİHAZ SALLANDIĞINDA AĞIRLIK DEĞERİ DEĞİŞEBİLİR. SABİTLENMESİNİ BEKLEYİN. +/- 10 GR DEĞİŞİM NORMALDİR.

21 - 21 Kaçak beklemede KAÇAK VAR mesajı görlüyor. Vakum işleminden sonra cihaz sistemde olabilecek büyük kaçakları kontrol eder. Klimada veya cihazın hortumlarında bir kaçak olursa bu mesaj görülür. Gerekli kontrolleri yapın ve işlemi tekrar yapın. Gaz çekme işleminde veya vakum işleminde YÜKSEK BASINC Mesajı görülüyor. Kompresör çıkışında yüksek basınç oluşdu. Kompresör emdiği gazı kendi tüpüne dolduramıyor. Tüpün vanaları açık mı?. Hortum bağlantılarındaki bir gevşeklik veya sonucu cihaz dışardan hava emiyor ve yüksek basınç oluşuyor. Bağlantıları kontrol edin. Gaz çekme işlemi Cihaz tüpü 10/12/18kg kapasitelidir. Daha fazla gaz yapılırken çekilemez. Tupde 10/12/18 kg gaz var Klimadan gaz çekilmesi gerekiyorsa önce yedek bir Daha fazla cekilemez tüpe cihaz tankından gaz boşaltılmalıdır. Mesajı görülüyor. VAKUM DÜŞÜK Klimada kaçak olduğundan ayarlanan vakum süresi sonunda vakum istenen değerde değil.(min. 20 ) Bu şekilde zaman kaybedilmeden ve kaçak bekleme işlemine gerek kalmadan kaçak tespiti yapılabilir.

22 - 22 TEKNİK ÖZELLİKLER Model EKM 2000 Güç Kaynağı 220 Volt +/- %10 / 50Hz Gösterge 4 X 20 LCD /Aydınlatmalı Kompresör Hermetik 1000 cal. Hassasiyet +/- 10 gram Tüp Kapasiteleri 15kg/20kg %80 dolum yapılır. Gaz çekme hızı (klimadan) 400 gr /dak (sabit basınç) Vakum Pompası 5 m3/saat - 220V/50Hz FATURA TARİHİNDEN İTİBAREN 2 YIL GARANTİLİDİR. KULLANIM ÖMRÜ 10 YILDIR. ÜRETİCİ FİRMA: ISO 9001:2000 ELCİ ELEKTRONİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. 21. Cad Sok. No: 7 İvedik Organize Sanayi / ANKARA Tel : Faks : dahili 13

CİHAZ KALİFİYE ELEMANLARCA KULLANILMALIDIR. KULLANICI, ARAÇ MOTORU ISITMA-SOĞUTMA SİSTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMALIDIR.

CİHAZ KALİFİYE ELEMANLARCA KULLANILMALIDIR. KULLANICI, ARAÇ MOTORU ISITMA-SOĞUTMA SİSTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMALIDIR. 1 CİHAZ KALİFİYE ELEMANLARCA KULLANILMALIDIR. KULLANICI, ARAÇ MOTORU ISITMA-SOĞUTMA SİSTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMALIDIR. 2 ÖZELLİKLER Hızlı tank ısıtma Dijital zaman ve sıcaklık ayarı Elektronik

Detaylı

Otomatik Gaz Doldurma Cihazı OGD. 020AH1000 Kullanma Kılavuzu. FR.8.2.4-09 İ-COLD 12.03.2014 Rev. 00

Otomatik Gaz Doldurma Cihazı OGD. 020AH1000 Kullanma Kılavuzu. FR.8.2.4-09 İ-COLD 12.03.2014 Rev. 00 E Otomatik Gaz Doldurma Cihazı OGD 020AH1000 Kullanma Kılavuzu FR.8.2.4-09 İ-COLD 12.03.2014 Rev. 00 İ çindekiler Teknik Özellikler... 3 Güvenlik... 4 Klima Sistemi... 5 Bileşenler... 6 Kontrol Paneli...

Detaylı

_ASC2500_B_TR.book Seite 1 Mittwoch, 6. Juli 2011 11:03 11. AirCon Service Center ASC 2500. Klima Servis Cihazı Kullanma Kılavuzu

_ASC2500_B_TR.book Seite 1 Mittwoch, 6. Juli 2011 11:03 11. AirCon Service Center ASC 2500. Klima Servis Cihazı Kullanma Kılavuzu _ASC2500_B_TR.book Seite 1 Mittwoch, 6. Juli 2011 11:03 11 ASC 2500 TR Klima Servis Cihazı Kullanma Kılavuzu _ASC2500_B_TR.book Seite 2 Mittwoch, 6. Juli 2011 11:03 11 _ASC2500_B_TR.book Seite 3 Mittwoch,

Detaylı

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR İçindekiler Kullanım Bölümü Genel Kurulum bilgileri Kurulum hakkında bilgiler Ürün bilgiler NIBE SPLIT özellikleri NIBE SPLIT çalışma esası Drenaj tepsisi ısıtıcı, kontrol

Detaylı

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz. Değerli Yetkili, Atölyenizde bir başka Berner ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünümüzden memnun kalacağınızdan ve işinizde size çok değerli katkılar sağlayacağından eminiz. Lütfen kullanıma

Detaylı

HITECH HAVA SOĞUTMALI SU SOĞUTMA CİHAZI KULLANMA VE BAKIM KILAVUZU

HITECH HAVA SOĞUTMALI SU SOĞUTMA CİHAZI KULLANMA VE BAKIM KILAVUZU HITECH HAVA SOĞUTMALI SU SOĞUTMA CİHAZI KULLANMA VE BAKIM KILAVUZU Revizyon A TİP SERİ NUMARASI AĞIRLIĞI KG ELEKTRİK 400 V 50 Hz Aytek Soğutma İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Hadımköy Mah. Atatürk San. Sit.

Detaylı

MIDEA COMBO ISI POMPASI KULLANIM KILAVUZU- 2014

MIDEA COMBO ISI POMPASI KULLANIM KILAVUZU- 2014 MIDEA COMBO ISI POMPASI KULLANIM KILAVUZU- 2014 Modern Klima Isı Pompası Teknik Yayınlar 2014/8 Midea Combo Tipi Kullanım Sıcak Suyu Üreten Isı Pompası Kullanım Kılavuzu Modeller: RSJ-15/190RDN3-D RSJ-35/300RDN3-D

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME SOĞUTMA DEVRESİNİ VAKUMLAMA Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

Panther 2. Kullanma ve Montaj Kılavuzu. Duvar tipi gazlı kombi cihazı Kapasite 9,5-23 kw (11 27,5 kw) Dış hava sıcaklığına göre kontrol

Panther 2. Kullanma ve Montaj Kılavuzu. Duvar tipi gazlı kombi cihazı Kapasite 9,5-23 kw (11 27,5 kw) Dış hava sıcaklığına göre kontrol Panther 2 Kullanma ve Montaj Kılavuzu 24 KTV / v.17 24 KOV / v.17 28 KTV / v.17 Duvar tipi gazlı kombi cihazı Kapasite 9,5-23 kw (11 27,5 kw) Dış hava sıcaklığına göre kontrol Şemsettin Günaltay Cad. No:

Detaylı

LEOPAR BA 24 / 28 1. Bölüm : Genel 2.Bölüm : Tesisat Montaj için Bilgiler ve Uyarılar 2.1 Kombi Montaj Yeri Seçimi 2.2 Atıkgaz Boru Bağlantısı

LEOPAR BA 24 / 28 1. Bölüm : Genel 2.Bölüm : Tesisat Montaj için Bilgiler ve Uyarılar 2.1 Kombi Montaj Yeri Seçimi 2.2 Atıkgaz Boru Bağlantısı LEOPAR BA 24 / 28 Cihaz seri numarası sağ yan panel üzerindeki kapasite etiketinde belirtilmiştir. Kumanda panosuna ön panel çıkarıldıktan sonra ulaşılabilir. Cihazınızın temel fonksiyonlarını tanımak

Detaylı

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD BA 24 LEOPARD BA 28 1.Bölüm Genel 3 1.1 Genel Uyarılar 3 1.2 Ambalaj ve Sevkiyat Bilgileri 5 2.Bölüm Tesisat Montaj için Bilgiler ve Uyarılar 6 2.1 Kombi Montaj

Detaylı

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz. Değerli Yetkili, Atölyenizde bir başka Berner ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünümüzden memnun kalacağınızdan ve işinizde size çok değerli katkılar sağlayacağından eminiz. Lütfen kullanıma

Detaylı

Klima Kullanma Kılavuzu

Klima Kullanma Kılavuzu Klima Kullanma Kılavuzu 418410 425410 İÇİNDEKİLER 1 Klimanız 2 Genel görünüm.................. 2 İç ünite........................ 2 Dış ünite....................... 3 Kablosuz uzaktan kumanda........

Detaylı

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD BA 24 LEOPARD BA 28 1.Bölüm Genel 3 1.1 Genel Uyarılar 3 1.2 Ambalaj ve Sevkiyat Bilgileri 5 2.Bölüm Tesisat Montaj için Bilgiler ve Uyarılar 6 2.1 Kombi Montaj

Detaylı

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU)

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) HP-RS 60 HP-RS 80 HP-RS 100 HP-RS 120 HP-RS 140 Montaj & Kullanma Kılavuzu DEĞERLİ MÜŞTERİMİZ; Yuksek kalitedeki cihazımızı seçtiğiniz icin teşekkür ederiz. Cihazınızın uzun

Detaylı

Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: ALK 5127 ALK 5128 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz Bu nedenle, ürünü

Detaylı

Atlas Copco Refrigerant compressed air dryers

Atlas Copco Refrigerant compressed air dryers Atlas Copco Refrigerant compressed air dryers FD 120, FD 150, FD 185, FD 220, FD 245, FD 285 Kullanım kılavuzu Atlas Copco Refrigerant compressed air dryers FD 120, FD 150, FD 185, FD 220, FD 245, FD

Detaylı

DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B

DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B cod. KULLANIM,MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU DOMICOMPACT F 24 B-F 30 B Bu kullanım talimatı kitapçığında yer alan uyarıları dikkatlice okuyunuz. Bu uyarılar, emniyetli kurulum

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ISITMA, SOĞUTMA ve HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

LYNX KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU

LYNX KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LYNX KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LYNX 24 LYNX 28 LYNX 24 / 28 Cihaz seri numarası kumanda panelinin arkasında bulunan cihaz etiketinde belirtilmiştir. Kontrol panele ön kapak çıkarıldıktan sonra ulaşılabilir.

Detaylı

Klima Kullanma Kılavuzu BEKO 509411 A BEKO 512411 A BEKO 518411 A BEKO 525411 A

Klima Kullanma Kılavuzu BEKO 509411 A BEKO 512411 A BEKO 518411 A BEKO 525411 A Klima Kullanma Kılavuzu BEKO 509411 A BEKO 512411 A BEKO 518411 A BEKO 525411 A Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Klima Kullanma Kılavuzu 9305 DA

Klima Kullanma Kılavuzu 9305 DA Klima Kullanma Kılavuzu 9305 DA Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz Bu

Detaylı

Kapalı Havuz Hava-Su Isı Pompası Kurulum ve Bakım kılavuzu GJPACW1S-15/20/30/60

Kapalı Havuz Hava-Su Isı Pompası Kurulum ve Bakım kılavuzu GJPACW1S-15/20/30/60 TR Kapalı Havuz Hava-Su Isı Pompası Kurulum ve Bakım kılavuzu GJPACW1S-15/20/30/60 İthalatçı Firma İmalatçı Firma 1 İçindekiler Genel bilgiler Ürün tanıtımı Çalışma esası Parçalar ve aksesuarlar Önemli

Detaylı

MİNİ SERİSİ. 32 www.termoakim.com

MİNİ SERİSİ. 32 www.termoakim.com MİNİ SERİSİ 32 www.termoakim.com CİHAZ KURULUMU Cihazın Duvara Asılması Cihazın bakımı ve servisi için duvara asılması çok önemlidir. Uygun asılmamış cihazlarda -garanti kapsamında olsa dahi- servis ücretli

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu 7103 Y Döküman Numarası 2820524567/ 25-02-15.(9:06) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ İŞ MAKİNELERİ PERİYODİK BAKIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU HİPERMATİK DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU HİPERMATİK DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU HİPERMATİK DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. H 160 H 300 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle

Detaylı

Kullanma kılavuzu ürünü hızlı ve güvenli bir șekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Kullanma kılavuzu ürünü hızlı ve güvenli bir șekilde kullanmanıza yardımcı olur. 125410 185410 255410 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müșterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol ișlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Çamaşır Kurutma Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Kurutma Makinesi Kullanma Kılavuzu Çamaşır Kurutma Makinesi Kullanma Kılavuzu 3887 KT Döküman Numarası 2960310882_KM/27-02-14.(8:30) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Grundig ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı