ICVB İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu 2011 YILI FAALİYET RAPORU. Hazırlayan : İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ICVB İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu 2011 YILI FAALİYET RAPORU. Hazırlayan : İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu"

Transkript

1 ICVB İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu 2011 YILI FAALİYET RAPORU Hazırlayan : İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu

2 RESMİ TOPLANTI VE ZİYARETLER TUGEV Yönetim Kurulu Toplantısı 10 Mart İstanbul Ticaret Odası ICVB Üyeler Yemeği 05 Temmuz İstanbul Ticaret Odası İTO ve ICVB Heyeti Ankara Temasları 05 Ağustos Ankara ICVB İcra Kurulu Toplantısı 16 Kasım Kalyon Hotel İstanbul un Kongre Elçisi Olun Programı 22 Aralık Haliç Kongre Merkezi

3 RESMİ TOPLANTI VE ZİYARETLER ICVB Üyeler Yemeği 05Temmuz / İstanbul Ticaret Odası Başkanımız Sn. Dr. Murat Yalçıntaş ın ev sahipliğindeki ICVB Üyeler Yemeği 05 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşti. ICVB nin 2010 yılı faaliyetlerinin sunulduğu toplantıya ICVB üyelerinin yanı sıra turizm sektörünün önde gelen isimleri de katıldılar. Toplantıya katılan isimler arasında yer alan THY Genel Müdürü Sn. Doç. Dr. Temel Kotil, havacılık sektörü açısından kongre turizminin önemini vurgulayan bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca ICVB tarafından İstanbul un kongre turizmi sıralamasında dünya 7.liğine yükselmesine istinaden hazırlanan film davetlilere izletildi.

4 RESMİ ZİYARETLER İTO ve ICVB Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş başkanlığındaki İTO ve ICVB heyeti 05 Ağustos Cuma günü Ankara da Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davutoğlu nu ziyaret etmişlerdir. Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir Atalay, ve Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davutoğlu ve ile yapılan görüşmelere ICVB Başkan Vekili Yılmaz Tecmen ve ICVB Genel Müdürü Elif Balcı Fisunoğlu da katılmışlardır. Sayın bakanlara ICVB faaliyetleri arz edilmiştir. Ayrıca AIDS Kongresi adaylık çalışmaları hakkında ön bilgi verilerek devlet desteği talebi dile getirilmiştir.

5 22 ARALIK 2011 İSTANBUL UN KONGRE ELÇİSİ OLUN PROGRAMI VE PLAKET TÖRENİ T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul Günay ın himayelerinde, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosunun, uluslar arası kongre ve toplantıların şehrimize kazandırılması amacı ile 2. sini düzenlediği İstanbul un Kongre Elçisi Olun programı ve ödül töreni Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Törende İstanbul un 2010 yılında 109 uluslar arası kongreye ev sahipliği yaparak Dünyanın 7. Kongre Şehri konumuna yükselmesine katkılarından dolayı 109 kongre elçisine onur plaketleri takdim edildi. TUGEV ve ICVB Başkanı Sn. Dr. Murat Yalçıntaş ev sahipliğinde gerçekleşen program ve ödül töreninde; TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sn. Özgür Özaslan, İstanbul Valisi Sn. Hüseyin Avni Mutlu, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Sn. Doç. Dr. Temel Kotil katılarak konuşma yaptılar.

6 22 ARALIK 2011 İSTANBUL UN KONGRE ELÇİSİ OLUN PROGRAMI VE PLAKET TÖRENİ ICVB tarafından 2007 yılında bir kongre seferberliği olarak başlatılan İstanbul un Kongre Elçisi Olun programı geçtiğimiz yıllar içinde meyvelerini vermiş ve İstanbul dünya kongre şehirleri sıralamasında hızla yükselerek 2010 yılı itibari ile dünya 7. liğine yükselmiştir. ICVB tarafından hazırlanan Kongre Elçisi filmi ile İstanbul kongre turizminin dünyadaki başarısı, İstanbul kongre turizmi gelişmeleri, önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek kongre ve çalışmalarının da paylaşıldığı törende; 2010 yılında şehrimize 109 kongre kazandırarak Dünya 7. liğine yükselmesinde rol oynayan 109 kongre elçisine, darphanede özel olarak hazırlatılan onur plaketleri takdim edilmiştir.

7 22 ARALIK 2011 İSTANBUL UN KONGRE ELÇİSİ OLUN PROGRAMI VE PLAKET TÖRENİ 2011 yılında İstanbul un kazandığı, 2015 yılı NO DIG Konferansı ve 2017 yılı WFNS -Dünya Nöroşirurji Kongresi nin lçileri; AKATED Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yasin Torun ve Türkiye Nöroşirurji Derneği (TNDer) Başkanı Sn. Prof. Dr. Murad Bavbek; ICVB ile başarılı işbirliklerini, İstanbul a kongre kazandırma tecrübelerini paylaştılar. Mekan sponsoru; Haliç Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Naci Topsakal ın konuşmasının ardından konuklar öğle yemeğinde ağırlandılar.

8 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ ICVB NİN ORGANİZE ETTİĞİ VE İŞTİRAK ETTİĞİ KONGRE SEKTÖRÜ FUARLARI Fuar Adı Ülke/ Şehir Tarih _ CONFEX Londra / UK Mart 2011 GIBTM Abu Dabi / BAE Mart 2011 IMEX Frankfurt / Almanya Mayıs 2011 IMEX Amerika Las Vegas/ABD Ekim 2011 EIBTM Barselona/ İspanya 29 Kasım- 01 Aralık 2011

9 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ CONFEX LONDRA FUARI Türkiye standı, Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından organize edildi. CONFEX fuarına bu yıl Türkiye den ilgi, geçen yıllara göre artmış, toplam 10 firma ve kuruluş Türkiye standında yer almıştır. Fuar kapsamında Londra Kültür ve Turizm Müşavirliğimizin de desteği ile ICVB tarafından davetli alıcılar ile katılımcı firmaları bir araya getirmeyi hedefleyen Türkiye Standı Akşam Yemeği 2 Mart Çarşamba akşamı Sofra Covent Garden da gerçekleştirildi. İlginin yoğun olduğu geceye yabancı davetliler, basın mensupları ve Türk katılımcılar ile birlikte toplam 40 kişi katıldı.

10 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ GIBTM ABU DABI FUARI Kültür ve Turizm Bakanlığı Dubai Müşavirliği ile ICVB tarafından bu yıl ikinci kez organize edilen 54 metrekarelik Türkiye standında 9 firma ve kurum yer aldı. Davetli alıcıların İstanbul a olan yoğun ilgisi ile ICVB, 3 gün süren fuar boyunca 50 nin üzerinde davetli alıcı ile birebir görüşme imkanı elde etti. ICVB ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika dan gelen davetli alıcılar ile iş görüşmeleri gerçekleştirirken, acenteler bölge firmaları ile toplantılar yaptılar. GIBTM Fuarı, Abu Dabi Turizm Authority Başkanı Sn. Şeyh Sultan Bin Tahnoon Al Nahyan, Abu Dabi Büyükelçimiz Sn. Vural Altay, Ticari Ataşe Sn. Gökhan Adanalı ve ICVB İcra Kurulu Başkanı Sn. Yılmaz Tecmen de standımızı ziyaret ettiler. Fuar öncesi ve fuar süresince ICVB tarafından yapılan halkla ilişkiler ve basın çalışmaları neticesinde GIBTM Daily de iki gün süreyle İstanbul ve Türkiye haberleri yer aldı.

11 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ IMEX FRANKFURT FUARI Kültür ve Turizm Bakanlığımız Frankfurt Ataşeliği ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından organize edilen fuarda 350 metrekarelik Türkiye standında; 33 katılımcı firma standında, 40 firma yer almıştır. IMEX Fuarı nı bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Sn. Levent Demirel ve diğer bakanlık yetkilileri de ziyaret etmiş, inceleme ve görüşmelerde bulunmuşlardır. ICVB Başkan Vekili Sn. Yılmaz Tecmen, Frankfurt Başkonsolosu Sn. İlhan Saygılı ve Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşesi Sn. Rümeysa Çavuş katılımcılar ve yetkililer ile görüşmüş, fuar süresince gerekli temaslarda bulunmuşlardır. İstanbul un dünya 7. liğini kutlamak üzere ICVB ve THY tarafından 25 Mayıs Çarşamba günü düzenlenen davete çok sayıda davetli alıcı katılmıştır. ICCA Başkanı Sn. Arnaldo Nardone de davete katılarak İstanbul a destek vermiştir.

12 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ IMEX LAS VEGAS FUARI Kongre ve toplantı sektörünün en önemli organizasyonu olan IMEX, Frankfurt sonrasında bu yıl ilk kez düzenlenen Amerika fuarında da, başarısını sürdürerek katılımcıların ve ziyaretçilerin verimli görüşmeler gerçekleştirdiği bir platform olmuştur. Türkiye, fuarda 200 metrekarelik bir ülke standı ile temsil edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız New York Ataşeliği ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından organize edilen Türkiye standında 20 katılımcı firma standında 26 firma yer almıştır. Türkiye standı fuarda; Almanya, Meksika, Fransa, Kanada ile komşu konumda yer almıştır. Ülkemizin uluslararası kongre pazarında geldiği önemli konum ve son yıllarda Amerika pazarında yaşanan olumlu gelişmeler dolayısı ile grup randevuları ve münferit randevular oldukça yoğun geçmiştir. 17 Avrupa destinasyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen Euro Party davetinde; Türkiye ve İstanbul da ev sahibi olarak yer aldı. Euro Party daveti esnasında yapılan çekilişte diğer Avrupa destinasyonlarının yanı sıra, İstanbul ve Antalya tatil paketleri de hediye olarak verildi. Euro Party sırasında Türkiye standında şarap ve baklava ikramları ile davetli alıcılar ağırlandı.

13 FUARLAR / SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTI / AKTİVİTELERİ EIBTM BARSELONA FUARI Türkiye, fuarda 400 metrekarelik bir stant ile yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Madrid Ataşeliği ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından organize edilen Türkiye standında 32 katılımcı ünitesinde toplam 45 firma ve sektör kuruluşu yer aldı. İstanbul, EIBTM Barselona 2011 Fuarı Türkiye standında, ICVB organizasyonları ile yine başarıyla temsil edildi yılında dünyanın en popüler kongre şehirleri arasında 7. sıraya yükselmesine istinaden cazın önde gelen genç ustası İlhan Erşahin ve İzzet Kızıl ın caz şovu gerçekleştirdiği davet, büyük ilgi gördü ve kokteylde davetli alıcıların yanı sıra sektörden de katılımlar oldu, konuklar arasından şanslı 7 kişiye 7 muhteşem İstanbul tatil paketi hediye verildi. Türk Hava Yolları, katılımcı otel ve acenteler tatil paketlerine büyük destek verdiler.

14 ICVB TARAFINDAN İŞTİRAK EDİLEN ICCA FAALİYETLERİ ICCA Yönetim Kurulu Toplantıları Frankfurt / Almanya Mayıs ICCA Asociation Networking Evening Frankfurt / Almanya 23 Mayıs ICCA Airlines Networking Breakfast Frankfurt/ Almanya 27 Mayıs ICCA Association Networking Evening Las Vegas / USA 10 Ekim ICCA Genel kurulu ve Kongresi Leipzig / Almanya Ekim

15 ICCA GENEL KURULU 2014 ANTALYA 2014 yılı ICCA Genel Kurulu nun Antalya ya kazandırılması için ICVB, Antalya Kongre Bürosu na destek vermiştir. Şubat ayında TUGEV Yönetim Kurulu ICCA Üst Yönetim Kurulu nu İstanbul da akşam yemeğinde ağırlamıştır. ICCA Ceo su Martin Sirk Antalya da inceleme gezisi için ağırlanmış ve ardından Mayıs ayında Frankfurt ta ICCA Yönetim Kurulu na sunum gerçekleştirilmiştir. Kongrenin Antalya ya kazandırılması çalışmaları Antalya Ticaret Odası tarafından da desteklenmiş ve Antalya Ticaret Odası tarafından verilen resepsiyonda İstanbul Ticaret Odası ve ICVB ye destekleri için teşekkür edilmiştir.

16 ICVB TARAFINDAN İŞTİRAK EDİLEN WORKSHOP, SEKTÖREL KONGRE VE TOPLANTILAR ICCA GENEL KURULU VE KONGRESİ 50. ICCA Kongresi ve Genel Kurulu Ekim tarihleri arasında Leipzig te yapıldı. Elif Balcı Fisunoğlu First Time Attendees programı kapsamında mentor olarak görev aldı. Ayça Şentop ise First Time Attendees idi ve Business Exchange programına katılarak diğer büro ve kongre merkezleri ile iş ve bilgi alışverişinde bulundu. Elif Balcı Fisunoğlu ve Ayça Şentop Genel Kurul sırasında 23 Ekim tarihinde bölgesel işbirliklerinin tartışıldığı bir platform olan Meditarranean Chapter Toplantısı na katıldılar.

17 MPI TURKEY CLUB FAALİYETLERİ ICVB Genel Müdürü Elif Balcı Fisunoğlu MPI Turkey Club Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. MPI Turkey Club yıl içinde birçok panel ve seminer ile kongre sektöründe eğitim konularında faaliyet göstermiştir. MPI Turkey Club Toplantısı 26 Haziran 2011 Hilton İstanbul MPI Semineri 25 Kasım 2011 Haliç Kongre Merkezi MPI Antalya Eğitim Toplantısı 14 Aralık 2011 Divan Talya Oteli 26 Haziran da düzenlenen MPI Paneli nde ICVB Genel Müdürü Elif Balcı Fisunoğlu konuşmacı olarak yer almıştır, ayrıca 14 Aralık ta Antalya Kongre Bürosu ev sahipliğinde düzenlenen seminerde de Kongre Büroları ve Kongre Turizmi pazarlaması ile ilgili sunumu gerçekleştirmiştir. 25 Kasım tarihli "Global Events; Evolution or Revolution: Key Insights from the World of Healthcare Events" konu başlıklı seminerimizde, İngiltere Photosound firması CEO su, Jeremy H. Williams konuk konuşmacı olarak yer almıştır.

18 FUARLAR/SEKTÖREL BİRLİKLERİN TOPLANTILARI/AKTİVİTELERİ ICVB TARAFINDAN İŞTİRAK EDİLEN WORKSHOP, SEKTÖREL KONGRE VE TOPLANTILAR Faaliyet Şehir / Ülke Tarih IMEX Politicians Forum Frankfurt / Almanya 25 Mayıs Mice&Bussiness Travel Fair Amsterdam / Hollanda 17 Kasım M&I forum İstanbul Kasım

19 ICVB TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN DESTİNASYON TANITIM GEZİSİ Brezilyalı Gurup Destinasyon Tanıtım Gezisi İstanbul u toplantı ve İncentive düzenleyicilerine tanıtmak amacı ile gerçekleştirilen Brezilya Tanıtma Gezisi Aralık 2011 tarihleri arasında İstanbul da gerçekleştirilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Madrid Müşavirliği ve Türk Hava Yolları ile birlikte İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından organize edilen program kapsamında Brezilya da ki önemli ulusal ve uluslararası şirketlerin yöneticilerinden ve turizm magazinlerinin editörlerinden oluşan 25 kişilik bir grup İstanbul da ağırlanmıştır. Şehrimizin toplantı ve incentive olanaklarının en iyi şekilde tanıtımını hedefleyen bu yoğun program başarı ile organize edilmiştir. ICVB tarafından hazırlanan program kapsamında misafirler, İstanbul unönemli otel, kongre merkezi, tarihi ve sosyal mekanlarını gezme, inceleme ve bilgi edinme imkanı buldular. ICVB üyelerinin de büyük katkı ve işbirlikleri ile gerçekleştirilen programda misafirler İstanbul a ileride getirecekleri müşteri grupları ile ilgili incentive fikirleri edindiler. Son akşam düzenlenen veda yemeğine, İstanbul İl Kültür Turizm Şube Müdürlüğü Sn. Nihan Bekar ve İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Sn. Hayat Batur da eşlik ettiler.

20 ULUSLAR ARASI MEDYA ULUSLAR ARASI TOPLANTI SEKTÖRÜ KATALOG VE DERGİLERİNDE HABER Yayının Adı Yayınlandığı Ülke Tarih Meeting Review/Röportaj ve Video UK 09 Mart 2011 GIBTM Show Daily Abu Dabi / BAE Mart 2011 C&IT MagazineUK UK Nisan 2011 IMEX Daily Frankfurt / Almanya 25 Mayıs 2011 Revolve Magazine Belçika Temmuz 2011 BBC Radio/Röportaj UK 23 Ağustos 2011 EIBTM Show Daily Barselona/ İspanya 29 Kasım-01 Aralık 2011

21 ULUSLAR ARASI MEDYA ULUSLAR ARASI TOPLANTI SEKTÖRÜ KATALOG VE DERGİLERİNDE İLAN Yayının Adı Yayınlandığı Ülke Tarih IMEX Show Daily Frankfurt / Almanya Mayıs IMEX Amerika web sitesi (Banner) Las Vegas/Amerika Ekim IMEX Show Daily Las Vegas/Amerika Ekim EIBTM Show Daily Barselona/ İspanya 29 Kasım- 01 Aralık

22 ULUSLAR ARASI MEDYA ULUSLAR ARASI TOPLANTI SEKTÖRÜ KATALOG VE DERGİLERİNDE İLAN/HABER IMEX Türkiye Sponsorluk

23 ULUSLAR ARASI MEDYA ULUSLAR ARASI TOPLANTI SEKTÖRÜ KATALOG VE DERGİLERİNDE İLAN/HABER

24 KONGRE ÇALIŞMALARI Kongre Teftiş Gezileri ICVB tarafından 15 adet kongre teftiş gezisi düzenlemiştir yılları için planlanan kongrelerin katılımcı sayısı bin arasındadır. Kongre Adaylık Çalışmaları ve Dosyaları ICVB 24 uluslar arası kongreyi şehrimize kazandırmak üzere adaylık dosyası hazırlamış ve çalışmalara katkı sağlamıştır yılları için planlanan toplantılardan en küçüğü 50 en büyüğü ise 25 bin delege katılımlıdır. Olimpiyat Adaylık çalışmaları için de ICVB komiteye konaklama bölümünün hazırlanmasında aktif destek vermiştir yılları arasında İstanbul da gerçekleşecek 57 kongre için ICVB adaylık çalışması ve/ veya tanıtım malzemesi desteği sağlamıştır. Bu kongrelerin tahmini toplam katılımcı sayısı 124 bindir. AIDS kongresinin İstanbul a kazandırmak üzere ICVB Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş önderliğinde etkin ve başarılı adaylık çalışmaları yürütülmüş İstanbul son iki şehir arasına seçilmiştir yılı için çalışmalar devam etmektedir.

25 2011 YILINDA ICVB ÜYELERİ İÇİN YARATILAN İŞ İMKÂNLARI ICVB Üyelerine toplam 137 adet iş imkânı yaratılmıştır. Bu talepler kongre merkezleri, oteller, PCO/DMC ler ve etkinlik mekanları içindir. Bunlar sadece üyelere iş imkanı olarak dağıtılan teklif bilgileridir. ICVB tarafından takip edilen kongre dosyalarını içermemektedir. İş imkânları; uluslar arası dernek ve birlik kongresi, şirket toplantısı ve insentiv grupları olarak gerçekleşmiştir. Müşteriden gelen talep uyarınca ICVB üyelerine iş imkânı duyurulmuş ya da müşteriye ilgili ICVB üyelerinin iletişim bilgileri verilerek doğrudan irtibata geçmeleri sağlanmıştır. Söz konusu iş imkânları İstanbul için potansiyel gecelemeye eşittir. Toplam katılımcı sayısı kişidir. İş imkanları yılları aralığı içindir ve katılımcı sayıları 15 ile 2500 kişi arasındadır senesi için 78 iş imkanı yaratılmıştır.toplam katılımcı sayısı kişidir senesi için 50 iş imkanı yaratılmıştır.toplam katılımcı sayısı kişidir.

26 KONGRE ÇALIŞMALARI 2011 YILINDA ULUSAL/ULUSLARARASI DERNEK VE BİRLİKLER İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN/DESTEKLENEN KONGRE SUNUMLARI/ADAYLIK DOSYALARI/TEKLİF ÇALIŞMALARI ICVB 2014 yılı Uluslar arası AIDS Kongresi ni İstanbul a kazandırmak üzere Şubat 2011 itibari ile adaylık çalışmalarına başlamış ve yıl içinde etkin faaliyetler gerçekleştirmiştir. 25 bin delegenin katıldığı kongre dünyanın en önemli ve büyük kongreleri arasında sayılmaktadır. İstanbul Ticaret Odası ve Sayın Başkan tarafından da çalışmalar bizzat desteklenmiş ve takip edilmiştir. İstanbul diğer rakipleri geride bırakarak Melbourne ile finale kalmıştır. 4 Mayıs tarihinde ilk olarak AIDS derneği yöneticileri İstanbul da ağırlanmış ve kongre merkezlerini gezerek bilgi almışlardır. Ardından Haziran ayında gerçekleşen 2. inceleme gezisinde heyetin İstanbul otelleri ile görüşmeleri ve sunum yapmaları sağlanmıştır. Son olarak Eylül ayında gelen AIDS Başkanları Sayın Dışişleri Bakanı, Sayın Kültür ve Turizm Bakanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili ile görüşmüş ve resmi temaslarda bulunmuşlardır.

27 KONGRE ÇALIŞMALARI 2011 YILINDA ULUSAL/ULUSLARARASI DERNEK VE BİRLİKLER İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN/DESTEKLENEN KONGRE SUNUMLARI/ADAYLIK DOSYALARI/TEKLİF ÇALIŞMALARI Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davutoğlu ve eşi heyeti konutlarında kabul etti. Bakan AIDS hastalığının ve tedavisinin insanlık için önemine dikkat çekerek Somali izlenimlerini aktardı. Uluslararası AIDS Derneği Başkanı Sn. Prof. Katabira 2014 Uluslararası AIDS Konferansı nın bu alandaki en büyük bilimsel toplantı olacağını belirterek Türkiye yi bu kongre için Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine olan konumu ile önemli bir buluşma noktası olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Buna karşılık Sn. Ahmet Davutoğlu, Kongrenin İstanbul da yapılacak olmasından çok büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, gereken resmi taahhüt mektubunu memnuniyetle hazırlayacaklarını ve bunu ilgili diğer bakanlıklar ile de paylaşacaklarını belirtti. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul Günay, ITO ve ICVB nin çalışmalarını takip ettiklerini ve bu doğrultuda da kendilerinden beklenen desteğe tüm imkanlarıyla hazır olduklarını bildirdi. Turizm sektöründe THY-Türk Hava Yolları ile sürekli işbirliğinde bulunduklarının söyleyen Sn. Günay, ilgili kuruluşlar ve ulaşım desteği için THY nin de hazır olacağını bildirdi.

28 KONGRE ÇALIŞMALARI 2011 YILINDA ULUSAL/ULUSLARARASI DERNEK VE BİRLİKLER İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN/DESTEKLENEN KONGRE SUNUMLARI/ADAYLIK DOSYALARI/TEKLİF ÇALIŞMALARI

29 ICVB YAYINLARI ve TANITIM MALZEMELERİ Yayının / Ürünün Adı Tarih İstanbul Visitors Guide Nisan 2011 İstanbul Meeting Planner s Guide & CD Rom Mayıs 2011 ICVB Kongre Filmi Mayıs 2011 İstanbul E-Bulletin Aylık / Dijital Fuarlar İçin Duyuru/Broşür/İlan/ kampanyası İlgili fuarlar öncesi ICCA İstatistik raporu Aralık 2011 Kongre Elçisi Broşürü Aralık 2011 Kongre Elçisi Filmi Aralık 2011

30 ICVB WEB SİTESİ adresinde yayınlanan ICVB web sitesi, 2011 yılında ziyaretçi tarafında gezilmiştir. Sitenin rating değeri 6/10 gibi yüksek bir değerdir. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı dir. En çok ziyaretçi sırasıyla, Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere ve Almanya dandır. ICVB web sitesinden de yüklenebilen İstanbul Meeting Planners Guide kişi tarafından indirilmiştir kişi MPG nin tamamını indirirken 13,420 kişi de üye bilgilerinin bulunduğu seperatörleri indirmiştir.

31 ISTANBUL E-BÜLTEN ICVB tarafından 2005 yılı Nisan ayında 50,000 adreslik bir dağıtım listesi ile yayın hayatına başlayan İstanbul E- Bülten, her ay 115,000 adrese ulaşan, İstanbul ile ilgili bir referans yayın olmuştur. Yerli ve yabancı turizm sektörü profesyonelleri, dernek, birlik, şirket ve acente temsilcileri ile basın mensuplarına ve yerel ve ulusal mahalli idare yetkililerine ve bürokratlara kadar uzanan geniş bir dağıtım ağına sahiptir. Bülten birçok defa şehrimize kongre ve toplantı kazandırılmasına da vesile olmuştur. Bültenin web sitesi olan adresimiz 2011 yılı içerisinde her ay ortalama 93,435 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bunların % 68 i her ay olarak dağıttığımız Newsletter ile siteye bağlanmışlardır. Ana sayfadan sonra en çok ziyaret edilen sayfalar; ICVB News, Member News, Turkey News sayfalarıdır. En çok ziyaretçi sırasıyle ABD, UK, Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Avustralya, Yunanistan ve Hollandadır Yılında web sayfamızın dizaynı değiştirilerek günümüz teknolojisine uygun olarak güncellenmiş, sosyal medya kullanımı ile de bültenimizin izlenirliği artırılmıştır. Facebook sayfası aktif hale getirilmiştir. Bültenin kişi başı ortalama okunma süresi 5 dakika 21 saniyedir. Bültene direk girişler dışında ziyaretçiler sırasıyla Google.com, icvb.org, ftnnews.com, facebook.com, bing.com ve yahoo.com aracılığıyla yayına ulaşmıştır.

32 ÜYELİK ÇALIŞMALARI 2011 YILI YENİ ÜYELER Oteller ; The İstanbul Edition Hotels Crowne Plaza İstanbul-Asia Le Meridien Hotel İstanbul Hilton Garden Inn Golden Horn İstanbul Servis sağlayıcılar ; Consys International Communacations, AV ATY Group Visions BKG Bilkent Kültür Girişimi Kongre Merkezleri ; Haliç Kongre Merkezi İstanbul Kongre Merkezi Etkinlik Mekanı ; 1001 Direk Sarnıcı PCO/DMC ler : Scala Mice Plaza Incentive & Congress Worldwide 2011 YILI İÇERİSİNDE YAPILAN VE DEVAM EDEN ICVB ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ Oteller ; The Green Park Hotels & Resorts Crowne Plaza İstanbul-Ora Best Western Senator Hotel Double Tree by Hilton İstanbul - Moda Plazzo Donizetti Hotel Radisson Blu Hotels & Resorts Servis Sağlayıcılar ; Altın Boynuz Catering Etkinlik Mekanları ; The Seed Ora Arena

33 ICCA-International Congress and Convention Association 2010 YILI İSTATİSTİKLERİ Kongre Sayısına Göre Şehir Kongre Sayısı 1) Viyana 154 2) Barselona 148 3) Paris 147 4) Berlin 138 5) Singapur 136 6) Madrid 114 7) İstanbul 109 (113) (Kongre sayısı daha sonra 113 e yükselmiştir. Ancak rapor yayınlandığında 109 olduğu için bu şekilde kullanılmaktadır.) Katılımcı Sayısına Göre Şehir Katılımcı Sayısı 1) Barselona 133,830 2) Viyana ) Stokholm 76,584 4) Berlin 73,087 5) Amsterdam 69,123 11) İstanbul 46,374

34 ICCA İSTATİSTİKLERİNE GÖRE İSTANBUL ( ) Kongre Sayısı Dünya Sıralaması Avrupa Sıralaması Katılımcı Sayısı 9,987 9,268 23,070 15,952 19,941 18,522 47,921 45,342 33,430 52,899 75,768 46,374 Dünya Sıralaması Avrupa Sıralaması

35 ICCA İSTATİSTİKLERİNE GÖRE TÜRKİYE ( ) Kongre Sayısı Dünya Sıralaması Avrupa Sıralaması Katılımcı Sayısı 29,205 25,370 65,055 36,862 62,170 71, ,305 98,090 89,307 96, ,805 79,014 Dünya Sıralaması Avrupa Sıralaması

36 YILLARI İÇİN İSTANBUL A KONFİRME OLAN KONGRELER 2011 YILI Katılımcı Sayısı Kongre Sayısı * YILI Katılımcı Sayısı Kongre Sayısı ** 70 *2011 rakamları ICVB tarafından tespit edilerek ICCA ya bildirilen kongre sayısıdır. Son liste ICCA tarafından Mayıs ayında yayınlanmaktadır. **2012 için tespit edilen kongre sayısı şu ana kadar kontratları imzalanıp, açıklanmış olan kongrelerdir. Bu sayı yıl içerisinde açıklanan kongreler eklendikçe artmaktadır. Rekabet kaygıları dolayısı ile bazı kongrelerin bilgileri paylaşılmamaktadır.

37

ICVB İcra Kurulu Toplantısı 27 Şubat Kalyon Hotel TUGEV Yönetim Kurulu Toplantısı 15 Mart İTO Merkez Bina ICVB-THY İşbirliği Sunum Toplantısı 17

ICVB İcra Kurulu Toplantısı 27 Şubat Kalyon Hotel TUGEV Yönetim Kurulu Toplantısı 15 Mart İTO Merkez Bina ICVB-THY İşbirliği Sunum Toplantısı 17 ICVB İcra Kurulu Toplantısı 27 Şubat Kalyon Hotel TUGEV Yönetim Kurulu Toplantısı 15 Mart İTO Merkez Bina ICVB-THY İşbirliği Sunum Toplantısı 17 Mayıs Kalyon Hotel İstanbul Dünya 1.liği Basın Daveti 25

Detaylı

IMEX FRANKFURT FUAR RAPORU. Hazırlayan: İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu

IMEX FRANKFURT FUAR RAPORU. Hazırlayan: İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu IMEX FRANKFURT FUAR RAPORU Hazırlayan: İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Fuar Hakkında IMEX Fuarı (The Worldwide Exhibition for Incentive Travel, Meetings and Events) bu yıl 26-28 Mayıs tarihleri arasında

Detaylı

FUARLARIMIZDA ÜYELERİMİZE İNDİRİM

FUARLARIMIZDA ÜYELERİMİZE İNDİRİM 1 ZÜCDER GENEL KURULU FUARLARIMIZDA ÜYELERİMİZE İNDİRİM HONG KONG-ÇİN CANTON FUARLARI Derneğimizin 4.Olağan Genel Kurul Toplantısı 9 Nisan 2013 tarihinde, İTO Cemile Sultan Korusu nda, geniş katılımla

Detaylı

GYODER FAALİYET RAPORU / 2013

GYODER FAALİYET RAPORU / 2013 BAŞKANIN MESAJI Geçtiğimiz yıl Türkiye büyümesinin üstünde bir ivme yakalayarak ülke ekonomisinin lokomotifli olan gayrimenkul sektörü artık her zamankinden daha kilit bir rol üstlendi. Sektörün bu önemli

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz KONGRE TURİZMİ SEKTÖR RAPORU Eylül, 2012 ÖNSÖZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA RAPORU AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 ÇALIŞMA RAPORU AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Yönetim Kurulu Asil Üyeleri Sasu Su Ve Tarım Ür. Gıda Teks. San. Tic. Ltd. Şti. Ali Can YAMANYILMAZ Başkan Güney Süt

Detaylı

ZÜCDER FAALİYET RAPORU

ZÜCDER FAALİYET RAPORU 2007-2010 DÖNEMİ ZÜCDER FAALİYET RAPORU ERTUĞRUL ERDOĞAN ZÜCDER Zücaciyeciler Derneği Yönetim Kurulu Adına BAŞKAN 2007 2010 DÖNEMİ ZÜCDER FAALİYET RAPORU 2004 yılında kurulan ZÜCDER, ev ve mutfak eşyaları

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

ANKARA-VİYANA HATTINDA YENİ DÖNEM

ANKARA-VİYANA HATTINDA YENİ DÖNEM Kasım 2014 Sayı: 5 www.atonet.org.tr ISSN: 25 2552 2554 /atobulten /atobulten ANKARA-VİYANA HATTINDA YENİ DÖNEM Ankara 199 Ülkeye İhracat Yapıyor ATO Başkanı Bezci, MAPIC Fuarı na katıldı Kongre Ve Ziyaretçi

Detaylı

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir :

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir : İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş. KALİTE YÖNETİM TEMSİLCİLİĞİ 2003 YILI FAALİYETLERİ 2003 yılı içerisinde sürekli iyileştirme kapsamında şirketimizde re-organizasyon çalışması

Detaylı

Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi. 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı

Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi. 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı Yıl: 1 Sayı: 7 Şubat 2014 FETHİYE OTELCİLER BİRLİĞİ FETHIYE HOTELIERS ASSOCIATION Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı başkandan ÜLKE ve

Detaylı

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 14 Nisan 2014 tarihinde yapılan 2014 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul

Detaylı

Şimdi bir Mercedes sahibi olurken, bir Mercedes iniz daha oluyor. İkinci Mercedes inizi alırken cazip teklifler ve özel avantajlar Mercedes-Benz Türk

Şimdi bir Mercedes sahibi olurken, bir Mercedes iniz daha oluyor. İkinci Mercedes inizi alırken cazip teklifler ve özel avantajlar Mercedes-Benz Türk Şimdi bir Mercedes sahibi olurken, bir Mercedes iniz daha oluyor. İkinci Mercedes inizi alırken cazip teklifler ve özel avantajlar Mercedes-Benz Türk bayilerinde sizi bekliyor. Kamyon veya otobüs alırken

Detaylı

ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 2 BAŞKANIN MESAJI Türkiye de süs bitkileri sektörü hem üretim hem ihracat yönünden

Detaylı

ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türkiye son yıllarda yaşanan

Detaylı

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Saygıdeğer Üyelerimiz, Saygıdeğer Üyelerimiz, Sektörümüz başarısını 2013 yılında da devam ettirerek yılı 14 milyar dolar ihracat rakamı ile kapatmıştır. Türkiye nin ihracat lideri olmaya doğru ilerleyen makine sektöründe ihracatın

Detaylı

MARTAB. T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU

MARTAB. T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU MARTAB T.C. MARMARİS ve ÇEVRESİ TURİZM ALANI ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 SUNUŞ 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Kamu İdarelerince Hazırlanacak

Detaylı

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 11 Ocak 2012 tarihinde yapılan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı nda dört yıl

Detaylı

2010 yılı faaliyetleri

2010 yılı faaliyetleri Zücaciye Dünyasına Fokus sektörel yayın organı, 2013 yılı Mart ayı itibariyle 36 ncı sayısına ulaştı. Ambiente Fuarı için İngilizce olarak hazırlanan Fokus Export gazetesi fuarda katılımcı ve ziyaretçilere

Detaylı

ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 2015 YILI YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA PROGRAMI ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI

Detaylı

Tablo-1 Yıllara Göre Stand

Tablo-1 Yıllara Göre Stand ITB BERLİN TURİZM FUARI Sektörümüz açısından en büyük buluşma noktası olarak kabul edilen ITB Turizm Borsası 04-08 Mart 2015 tarihleri arasında Almanya nın Başkenti Berlin de 49. kez gerçekleştirildi.

Detaylı

Sevgili EGİAD Üyesi Arkadaşlarım,

Sevgili EGİAD Üyesi Arkadaşlarım, Sevgili EGİAD Üyesi Arkadaşlarım, Dolu dolu geçen bir ayın ardından gerçekleşen faaliyetlerimiz ve planlanan organizasyonlarımızla sizlerle birlikteyiz. Bu ay bizim için en önemli aktivitelerden biri Brüksel

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI]

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM

Detaylı

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak MİSYONUMUZ Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak VİZYONUMUZ Cumhuriyetimizin 100. yılında sürdürülebilir kalkınma

Detaylı

ANADOLU TURİZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ

ANADOLU TURİZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ ANADOLU TURİZM İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ 13. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU 2008-2010 1 FAALİYETLER (2008 2010) 1. Ankara Ticaret Odası, TOSYÖV, OSİAD tarafından 20 Şubat 2008 tarihinde ortaklaşa düzenlenen

Detaylı

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Odamız faaliyetleri ile birlikte, şehir ve ülke ekonomisini ilgilendiren konular hakkında görüşlerini de bildirmektedir. Uzun bir dönemdir iş dünyası olarak ekonomik gelişmemizin

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu

2012 Faaliyet Raporu 2012 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER 4. 6. 9. 10. 12. 14. 16. 24. 28. 30. 32. 2012 ye Genel Bakış Önsöz ÇMD Hakkında Yönetim ve Denetim Kurulumuz Üyelerimiz Komisyonlarımız Projelerimiz ve Faaliyetlerimiz

Detaylı

28 KASIM-05 ARALIK 2012

28 KASIM-05 ARALIK 2012 28 KASIM-05 ARALIK 2012 TÜRK-ARAP İŞBİRLİĞİ FORUMU İSTANBUL DA DÜZENLENDİ DailyNewsEgypt.com, Mısır, 2 Aralık 2012 Mısır da İngilizce olarak yayınlanan Daily News Egypt gazetesine ait internet sitesinde

Detaylı