Nelerle etkileşiyoruz/etkileşiyorlar?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Nelerle etkileşiyoruz/etkileşiyorlar?"

Transkript

1 S A Y I S A L D Ü N Y A V E Ç O C U K L A R I M I Z Teknoloji kaçınılmaz, artık teknolojiye erişimde nicelik olarak hiçbir sıkıntımız yok, tartışmamız gereken nitelik. Nitelik üzerinde tartışmak ve süreci oraya getirmek istiyorum. Öğrenme yaşantı ürünü değişmedir. Bunu hepimiz duyuyoruz. Burada yaşantı kelimesi çok önemli, yaşantı ise yaşadıklarımızın, çevremizle etkileşimimizin bizde bıraktığı izdir; deneyimdir. O halde öğrenmeyi yönetmek yaşantıyı, başka bir ifadeyle etkileşimi yönetmektir. Etkileşim olmadan yaşantıların, öğrenmenin oluşmasından söz edemiyoruz. Zira neyle etkileşirsek onu öğreniriz ya da ondan öğreniriz. Bir yer düşünelim: Çoğunluğu çocuk, hatta bebek. Birbirleri ile iletişimleri müthiş; hem yüz yüze hem de internetten bunu çok iyi halledebiliyorlar. Dizüstü bilgisayarlar mı? Onlar çok geride kaldı, artık tablet bilgisayarda dergi okuyorlar Tuşlu telefon? Biz o yaşta "bak postacı geliyor" şarkısını söylerken, onlar şimdi dokunmatik telefonlarından e-posta yolluyorlar. Küçük yaşta bu kadar yetenekliler çünkü onlar birer "dijital yerli". Biz niye sadece hayal edecek kadar bu ülkeye yabancıyız? Çünkü biz birer "dijital göçmen"iz. Onların yaşantısına doğuştan giren teknoloji, bizim yaşantımıza yaşımıza geldiğinde girdi. Prensky, 1980 sonrası doğan çocukların ki 1985'lileri milat olarak alıyor, öncesinde doğanlara oranla teknolojiye, teknolojiyle öğrenmeye daha yatkın olduklarını; hatta bunu doğal olarak yaptıklarını söylüyor. Yazara göre bu yeni dijital dünyaya dahil olmak isteyen bir göçmen "adapte" olmayı öğrenmeli. Bunu da ilk önce öğretmenler gerçekleştirebilmen. Biraz önce söylediğim gibi artık teknolojiye erişimde hiçbir sıkıntı yok. Her keseye göre her koşulda bir tablet pc alabilirsiniz. Bu işin en kolayı ama kullanımında ciddi anlamda sıkıntılar var. Nitelik sorunumuz var bizim ve bu sorunu aşamazsak, bunun üstesinden gelemezsek biz bilgiyi üreten değil tüketen olmaya mecburuz ve bilgiyi üretmedikçe de dünya sıralamasında yerimiz yok sayılır. Bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki, bugün google giriyorsunuz. Eskiden bilginin yokluğu sıkıntıydı, bugün ise bilginin çokluğu sıkıntı, yokluğu gibi çokluğu da sıkıntı yaratır. Maalesef sizler de öğrencilerinizden, biz de üniversitede kendi öğrencilerimizden görüyoruz, internetten alıp, kopyalayıp getirmek, ödev yapmakla eş anlamlı hale geldi. Düşünme becerileri açısından sıkıntımız var. Biz nelerle etkileşiyoruz, onlar nelerle etkileşiyor? Biz derken öğretmenleri kastediyorum. Onların dünyası ile bizim dünyamız biraz farklı. Nelerle etkileşiyoruz/etkileşiyorlar?

2 Sayısal yerlilerin yaşam hikayesine bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi 1985 doğum tarihi olarak kabul edilir. Onlar doğduğunda bizim hayatımızda bilgisayarlar 10 yıldır varmış ve anaokulu geldiklerinde web programı yazılmış, ilköğretim 6.sınıfa geldiklerinde avuç içi pcier çıktı. Onlar ilköğretim 7'deyken bloglar oluşmaya başladı. Lise 1'deyken napster (program indirme) üzerinden müzik indirmeye başladılar yılında wikipedia, bunlar üniversiteye geldiklerinde ipod, skype, podcast ve yıl 2005 youtube yılı doğumlular üniversiteyi bitirdiler. Bugün ise çok daha farklı özellikle sosyal medya yaşantımıza girdi. Sayısal yerli bir birey üniversiteden mezun olduğu gün itibariyle, yani 20 yıllık yaşamında; Bu etkileşimin sonucu olarak; Çoğu etkinliklerini, birebir iletişimlerini ve bilgi yönetimlerini teknolojik ortamlarda yürütür. Sayısal teknoloji ile iletişimi istediği yere taşır. İnternet gelişim sürecinin merkezindedir. Çoklu görev yapmak normal hale gelmiştir. Sürekli bir bölünmüş dikkat söz konusudur. Bağımsız öğrenir, bağımsızca bilgiyi sorgular. Bilgiyi çok hızlı alır, işlemek için yönergeye gerek duymaz. Güçlü görüşe sahiptir, görüşlerini serbestçe ifadeyi ister. Deneysel öğrenir, keşfeder, araştırma ve deneyimle öğrenmeyi kalıcı hale getirir. Problemleri spontane çözer. Bu çocuklara sayısal okur-yazar diyoruz, görsel öğrenir; metinden önce resme bakar Video oyunları ve iletişim araçları onu daha sosyal ve işbirlikli hale getirmiştir. Sosyal olarak bağlı olmak ve bir topluluğun üyesi olmak çok önemlidir. Çok farklı kültürlerle iletişim halindedir, her fikire açıktır. Ebeveynlerinden farklı öğrenir, farklı çalışır, farklı oynar, farklı eğlenir, farklı sosyalleşir. En yoğun etkilişimi sayısal teknolojiyle sağlayan bu nesil, yeni bin yılın öğrenenleri nasıl adlandırılıyor? Dijital yerliler Oyuncu nesil Gelecek nesil Ağ nesli N nesli Siber çocuklar Homo zapiens Çekirge kafa (Pedro, 2006)

3 Çekirge kafalılar denmesinin nedeni, düşünme biçimlerinden dolayı ve nöroloji alanında çalışanlar daha iyi açıklıyorlar, nöronlarının farklı geliştiğini söylüyorlar. Düşünce atlamaları söz konusu. Öğrencilerinizi düşünün, bir konuyu anlatırken, o tamamen başka bir konuya atlıyor, sistematik olmadan başka bir soruyla karşınıza gelebiliyor. Çekirge kafa da, çekirge zıplaması gibi düşünce zıplamalarının oluşmasından dolayı deniliyor. Şimdi yeni bir görüş oluştu, sosyal medya-teknoloji dilimizi bozdu deniliyor. Bir grupta diyor ki buna dilimizin bozulması olarak bakmayın, yeni bir dil doğuyor. Şimdi bu tartışılıyor. Sesli harfler kalktı biliyorsunuz. Merhaba yerine mrb, selam yerine sim gibi. Mesajlaşırken bizim 10 dakikada yazacağımız şeyi onlar saniyeler içinde yazıp gönderebiliyorlar. Biz onlardan, onlar bizden memnun değil. Burada bir sıkıntı var. Dijital yerli çocuklar, aktifler, eğlenceliler, rasgeledirler. Anında tepki verirler. Çoklu-görevleri başarıyorlar. Sosyal ağ oluşturma eğilimindeler. Yaşamdan öğreniyorlar. Dijital göçmen yetişkin ise pasif, ciddi ve düzenlidir. Beklemededir, yavaş hareket eder. Odaklıdır, adım adım ilerler. Bireyseldir. Planlı, kontrollü süreçlerden öğrenir. Nesli tükenmiş bir dili konuşmakta olan sayısal göçmen öğretmen, tamamen yeni bir dili konuşmakta olan bir nesile ders vermeye çalışmaktadır. Sıkıntı burada başlıyor. Sayısal göçmen öğretmen yavaş yavaş, adım adım, bir seferde bireysel ve ciddi olarak öğrenmeye, öğretmeye alışmıştır. Sayısal yerlilerin beyin yapısını ve öğrenme biçimini algılamakta zorluk yaşar. Kendisi müzik dinlerken veya TV izlerken öğrenmeye ve çalışmaya alışık olmadığı için öğrencilerin de bunu yapamayacağına inanır. Bu durumda öğrenme ortamında sıkıntı oluşuyor. Öğrenci sıkılmaya başlıyor, bir süre sonra da sınıf yönetiminde sıkıntı ortaya çıkıyor. Eğlenceli ortamlar sunamadığımız için birbirleriyle eğlenmeye başlıyorlar. Sınıf yönetimi bu anlamda güçleşti. Dijital yerli ne ister? Anlık, birden bire, oyun hızı Eşzamanlı işlemler Grafikler öncelikli Rastgele erişim Bağlanabilirlik Aktif Oyun Anında dönüt Fantezi önemli, hayal kurmak istiyorlar Teknoloji arkadaşları Geleneksel eğitim ne sunar? Normal hız Doğrusal işlemler Düzyazılar öncelikli Adım adım erişim Ayrık (stand alone) Pasif İş Ertelenmiş dönüt Gerçeklik Teknoloji riskli Geldiler, yerleştiler; genişliyorlar, yayılıyor, yeni bir yaşam yaratıyorlar. Peki ne yapmamız gerekiyor? İki seçeneğimiz var; Ya yeni neslin dünyası hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımızı kabul eder ve onların dünyasını anlamaya, onların dilini öğrenmeye çalışırız. Ya da zamanımızın çoğunu eski günlerin ne kadar güzel olduğunu hayal ederek ve iç çekerek geçiririz. Şimdi teknoloji yatırımı yapılıyor, Fatih Projesi güzel düşünülmüş, akıllı sınıflar yaparsınız, teknoloji sınıfları yaparsınız problem yok ama geçmişte bilgisayar destekli eğitimde yapılan hataya da düşülecek diye çok korkuyorum.

4 Çünkü söylediğim gibi akıllı sınıflar, akıllı okullar yaparsınız hiç sakınca yok ama teknolojiyi etkili kullanmadığınız sürece 1000 TL'ye aldığınız teknoloji size TL maliyet oluşturur. Etkili kullandıkça da maliyeti düşürür. Öğretmen, anne-baba eğitimi, velinin eğitimi ve içerik çok önemli. Siz bunları sağlamadığınız sürece başarılı olmanız mümkün değil. Tüm Türkiye'yi internetle donatın hiç önemli değil, nitelik çok önemli. Hızlı karar almak, bunları hızla gerçekleştirmek zorundayız ama bugün artık bilgisayar okur-yazariığ kavramından söz etmek mümkün değil, nasıl ki bugün okur-yazar kavramından söz etmemizin mümkün olmadığı gibi. Bu çağda okur-yazar olmayan olmadığı gibi, bilgisayar okuryazarı olmayan da olmaz. Okuma yazma bilmeyen küçük çocuklar bilgisayarı açıp bakarak tuşlarıyla oyun oynayabiliyor. Çocuklar artık görsel okur-yazar. ikonlardan biliyorlar. Bugün bilgisayar okur-yazarlığından söz etmek mümkün değil artık. Ama bilgi okur yazarı ve sayısal yetkinlik becerileri açısından sıkıntımız var. Bizim onları bilgi okuryazarı yapmak, sayısal yetkinliklerini geliştirmek zorundayız. O zaman ancak nitelikle mücadele edebiliriz. Onların dünyasında bilgiye daha hızlı ve etkin erişim, daha derin analizler yapabilme, planlama ve öncelikleri belirleme gücüne katkı, başkalarını daha iyi anlayabilme, alternatif bakış açılarına hızla ulaşabilme var. Dolayısıyla gelecekte, her geçen gün daha eşsiz bir düzeyde ve anında bilgiye erişim gücüne sahip olacaklar. Çünkü iyi bir veri tabanı oluşmaya başladı artık. Dünyadaki tüm tartışmaları, yüzyılların tarihini tek bir tuşla görebilecekler. Yılların deneyimini birkaç saat içinde gerçeğe yakın benzeşimlerle, simulasyonlarla yaşabilecekler. Bizim bunlara başka beceriler kazandırmamız gerekiyor. O gördüğünden, ulaştığından ne anlıyor? Onun üzerine ne koyacağız ve bu çocuklar ne üretecek? Yine söylüyorum bilgi üretmediğimiz sürece, o bilginin üzerine bilgi koymadığımız sürece yerimiz bu dünyada yok. En fazla teknoloji kullanan biziz, birazdan istatistikler vereceğim, internet başında geçirilen saat açısından Türkiye önde ama PISA sonuçların açıklandı, aşağıdayız. Dil bilenler açısından yine en alttayız. Danimarka, Norveç. Hollanda, özellikle Hollanda da çok kültür var, birden fazla dil konuşuluyor her yerde, İngilizce de en iyi dereceye sahipler. Biz nerede yanlış yapıyoruz? Bu anlamda alt yapıya en çok para ayıran biziz, devlet bütçesinden veya diğer bütçelerden, hiçbir ülke bu kadar para ayırmıyor. Ama teknoloji kullanımı ve nitelik açısından ciddi anlamda tehlike çanları çalmaya başladı. Ne yapmak lazım? Konu öğrenmek değil artık, varolan eski konulan yeni yöntemlerle öğretebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Düşünüş biçimini değiştirmek ve dijital yerlilere ayak uydurmamız gerekiyor. Öğretmen hem kalıtsal içeriği (okuma, yazma, matematik gibi) hem de gelecek içeriğini (sayısal ve teknoloji temelli) dijital yerlilerin dilinde işleyebilmeli. Bu kalıtsal içeriği, sayısal ve teknoloji tabanlı araçlarla vermek nasıl olacak bunu tartışmalıyız. Teknolojiyi derslerde çok etkin kullanıyorum diyor öğretmen. Ne yapıyorsun? Povverpoint hazırlayıp sunuyorum. Bu etkin kullanma değil. Daha önce kitaptan sunuyordun, şimdi buradan sunuyorsun. Bunlar kolaycılık. Tüm bu gerçeklik yeni bir kavrama kapıları aralamamıza yol açıyor; Sayısal Bilgelik - Sayısal Bilge. Öyle bir anlattım ki sanki önümüzde dahi bir jenerasyon var, teknolojiyi çok iyi kullanıyor, öğretmenler de eski teknoloji ile ne yapıyor? Aslında öğretmenler bilge, deneyimleri var, yaşam zenginlikleri var. Biz bu deneyim ve yaşam zenginliklerimizi, bu ağ jenerasyonu dediğimiz grubun becerileriyle birleştirirsek ortaya bir ürün çıkartabiliriz. Bizdeki bilgi birikimini, sağduyuyu onlara aktarmak ve onların bunları teknoloji ortamında kullanmasını sağlamalıyız. Sayısal bilgelik; dijital araçların, potansiyel bilişsel gücümüzü tam olarak geliştirmek, kapasitemizi zenginleştirmek için yeterince ve sağduyulu bir biçimde kullanılması demektir. Bilgi üretebilmek için teknolojiyi etkin biçimde işe koşma yetişidir. Sayısal teknolojiyi kullanırken elde edilen bilişsel yetilerin de yardımıyla elde somut olarak bulunan verilerden ötesini görebilme gücüdür. Sayısal yerli olmak, sayısal bilgeliği garanti etmez. Herkes okuma yazma bilir, ancak çok az felsefeci var. Hepimiz okuma yazma biliriz ama bir Yaşar Kemal okuma-yazma becerisini en üst düzeyde kullanabilen kişidir. Sayısal teknolojilerin bilgeliğe neler katabileceğinin farkında olmak ve sayısal bilge olmak için teknolojiyi çok iyi kullanmak ön şart olmayabilir. Barack Obama sayısal yerli değil, teknolojiyi çok iyi kullanmıyor ama sosyal medyanın etkisini çok iyi değerlendirdi, ona göre danışmanlar tuttu ve bugün herkesin söylediği başarısında sosyal medyanın etkisi çok fazla gördü. Avantaj, doğuştan gelen yetiler ile sayısal gelişim ile gelen yetileri en iyi biçimde birleştirebilenlerin elindedir.

5 Sayısal bilgelik testi yapalım sizinle; Sayısal araç ve kaynaklan ne ölçüde kullanabiliyorsunuz? Gereksinim duyduğunuz bilgiye ulaştığınızda bu bilgi yığınını nasıl süzüyorsunuz? Gerçek bilgeliğe ulaşmak için teknolojiyi ne düzeyde kullanıyorsunuz? Matrix'in içinde herşeyden habersiz mi yaşıyorsunuz? Yoksa çatıyı algılayabilen ve bilgiyi yönetebilenlerin arasında mısınız? Cevaplarınızı kendinize saklayabilirsiniz. Biz sayısal dünyada öğrenmeyi öğretmeyi konuşacağız. 21. yüzyıl becerilerini tartışırken şöyle bir şey var. Artık öğretmen ve öğrenci ortaklığından söz ediliyor. Biz bu ortaklığı kurduğumuz zaman başarılı olacağız. Öncelikle, öğrenci ve öğretmen sürecin ortağı olarak hareket edecekler. Öğrenciler, eleştirel düşünme, ekip çalışması, sayısal teknolojileri kullanma, problem çözme ve karar vermenin önemli olduğu bir dünyaya yetişiyorlar. Bugün iş arayan yerler artık beceriler üzerine odaklanmış, matematik, tarihi çok iyi bilen demiyorlar becerileri sıralıyorlar. Yabancı dili çok iyi bilen, iletişim becerileri çok iyi, ekip çalışması yapabilen, karar verebilen diyor. O yüzden biz öğretmenler, geçmişe saygı duyarak gelecek için hazırlanmalarını sağlamak durumundayız. Ortak olarak öğrencinin rolü; Araştırmacı Teknoloji Uzmanı Düşünen Dünyayı değiştiren Kendi kendine öğrenen Bazen gazeteci, bazen politikacı, bazen yazar, bazen mühendis vd. Bunun içinde ekip çalışmasına yönlendirecek projeler çok önemli, proje tabanlı götürmek durumundayız, teknolojiyi kullanacak, eğlenecek, bu tür çoklu görevlerin bir araya olduğu projelere yönlendirmek durumundayız. Ortak Olarak Öğretmenin Rolü Hedef koyan, Öğrenmeyi tasarlayan, Kontrolü ve kontrollü etkinlikleri bırakan İçerik sağlayan Nitelikten sorumlu Ayrıca, sayısal bilge öğretmenler olarak, sayısal teknolojilerin doğru kullanımı konusunda öğrencilerimize yol göstermek durumundayız. Bu amaçla düzenlenecek öğrenme ortamlarını, sayısal yerli öğrenenlerin özelliklerini dikkate alarak tartışalım. Nasıl ortamlar düzenleyeceğiz, ne yapacağız? Sayısal yerliler ya da yeni bin yılın çocukları aktiftirler. Hareketli olabilecekleri ya da doğrudan katkıda bulunabilecekleri etkinlikler isterler. Araştırma yapacak, bu araştırmasının sonucunu sunacak, sunarken dramayı kullanacak, teknolojiyi kullanacak, veri toplarken gidip röportaj yapacak, onlan birleştirecek, biz aynı zamanda bu çocukların araştırma becerilerini, bilgi okuryazarlığı becerilerini, proje becerilerini geliştireceğiz. Çünkü böyle bir dünyaya yetişiyorlar ve bu becerilere sahip olanlar da iyi işler bulabiliyorlar. Eğlence, oyun istiyorlar. Hareketli olabilecekleri, eğlenip, keyif alabilecekleri etkinlikler istiyorlar. Rastgele süreçleri tercih ederler, yani sürpriz beklerler. Esnek etkinlikler istiyorlar. Anında tepki vermeyi istiyorlar. Çoklu görevleri başarabilirler, eşzamanlı işlemler isterler. Aynı zamanda birkaç işlemi birlikte yapmayı gerektiren etkinlikler istiyorlar. Sosyal ağ onlar için çok önemli ve bir sosyal ağ içinde olmayı istiyorlar. Tabi yaşı da önemli, mümkünse belki meslektaşlarımızla sosyal ağ kurup, sınıflararası sosyal ağ üzerinden ders yapabiliriz. Ödevleri, sorumlulukları kendi içinde tartışmaları için sosyal ağ kuracağız. Böylece sosyal ağı anlamlı bir şekilde kullanmasını da öğreteceğiz.

6 Sayısal yerli öğrenen: dinlenilmek, güvenilmek ve saygı duyulmak, zamanlarını planlamak, akranlarıyla grup çalışması ve projeler yapmak, karar vermek, kontrol etmek, akranlarıyla iletişim içinde olmak ve düşüncelerini paylaşmak, işbirliği yapmak ve rekabet etmek, gerçek yaşamla bağlantılı öğrenme ortamı isterler. O halde öğrenme ortamı; öğrenen etkinlik ve manipülasyonlara açık olmalı, biz değil onlar yönlendirecekler. Bireyin yapılandımıacı doğasını dikkate almalıdır, işbirlikçi çalışmaları ve öğrenenler arası sözel paylaşımları desteklemelidir. Bireyi kendi süreçleri üzerinde düşünmeye ve bunları ifade etmeye teşvik etmelidir. Şimdiki müfredatta akran değerlendirme, öz değerlendirme gibi bir sürü şey de olanak veriyor. Gerçeğin karmaşık doğasını hesaba katmalı, amaçlı ve anlamlı gerçek problemler üzerinde durmalıdır. Bir çocuk ya da yetişkin ancak oynarken ve sadece oynarken yaratıcı olabilir ve bütün kişiliğini kullanabilir. Bireyde ancak yaratıcı olduğunda kendisini keşfedecektir. (VVinnicott, 1998:75) Esnek ortamlar konusunda kaygılarımız var, acaba başıboşluk getirir mi diye, bu anlamda ortak olarak kontrolü biz yapacağız. Bütün bu içerik, müfredata entegrasyon ve ayrıca başka bir sıkıntımız daha var. Sayısal bilge öğretmenler olarak sayısal teknolojilerinin doğru kullanımı konusunda öğrencilerimize yol göstermek durumundayız. Çünkü bunu kullanıyorlar, velilerle işbirliği yapmadığınız sürece sizin süreci kontrol etmeniz mümkün değil. TUİK'in hane halkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması var yaş arası bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla % 46,4 ve % 45.0'dır. Bu oranlar 2010 yılında sırasıyla % 43.2 ve % 41,6 idi, yani artmış. Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24, gençler bunu kullanıyor. Teknoloji ve internet kullanımı açısından Avrupa'daki ilk beş ülke Almanya, Rusya, Fransa, İngiltere, italya. Türkiye 23 milyonla italya'nın arkasında altıncı sırada. Kullanıcıların internette geçirdiği zaman açısından üçüncü sıradayız, bu çok önemli. Aylık ortalama sayfa görüntüleme, dosya indirme açısından Avrupa'da ilk sıradayız. Bizim ilköğretim, ortaöğretim dediğimiz gruba hitap eden EU Kids Online (Avrupa Çevrimiçi Çocuklar) projesi var. Bunu internetten indirebilirsiniz, Türkçesi de yayınlandı. Türkiye ayağına ODTÜ katıldı. Burada çok ilginç bilgiler var. EU Kids Online (Avrupa Çevrimiçi Çocuklar) projesi kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili yayımlanan ön bulgular, Türkiye'de 9 16 yaş arasındaki çocukların % 47"27sinin en az bir sosyal paylaşım sitesinde profili olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan, Türkiye'deçocuklar interneti kullanmaya 10 yaşında başlıyor vegünde 1-1,5 saatlerini internette geçiriyorlar. EU Kids Online Project, National Executive Summaries: Turkey, Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Projesi Türkiye Bulguları Özeti, Türkiye'de Çocukların Sosyal Paylaşım Sitesi Kullanımı Araştırma bulgularına göre Türkiye'de 9-16 yaş grubundaki çocukların % 47''27sinın bir sosyal paylaşım sitesinde profili var. Çoğu sosyal paylaşım sitesi hesap oluşturma için 13 yaş sınırı koymasına rağmen, bu çalışmaya katılan ve sosyal paylaşım sitesinde hesabı bulunan tüm çocukların üçte biri 13 yaşının altında. Sosyal paylaşım sitesi kullanan çocukların % 85'i Facebook profiline sahip. Ebeveynlerin yansından çoğu, çocuklarının kişisel bilgilerini internette paylaşmasını yasaklamış olmasına rağmen, çocukların % 42'si sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarını kendi kişisel bilgilerinin herkes tarafından görülebileceği "herkese açık" seçeneği ile kullanmakta iken çocukların üçte biri bu bilgilen sadece arkadaşları ile paylaşıyor. Çocukların %19'u adres bilgilerini, % 8! i ise telefon numaralarını sosyal paylaşım sitesinde paylaşıyor. Türkiye'de çocukların internet kullanımı becerileri diğer Avrupa Ülkelerine göre düşük kalıyor. Türkiye'de Internet okur-yazarlığı ile ilgili beceriler ölçüldüğünde 9-16 yaş arasındaki çocukların çok azının bu becerilere sahip olduğu görülüyor.

7 Araştırmaya katılan; Çocukların sadece % 39u internette bulduğu bilgilerin doğru olup olmadığına karar vermek için farklı siteleri karşılaştırdığını söylemiş, Yaklaşık % 17! si filtre seçeneklerinin nasıl değiştirileceğini bildiğini belirtmiş, Bir internet sayfasını favorilerine / en sık kullanılanlara ekleyebildiğini söyleyenler çocukların oranı sadece % 31, Yaklaşık % 34ü gezdiği sitelerin kaydını silebildiğini bildirmiş, Çocukların % 32'sı sosyal paylaşım sitelerindeki gizlilik ayarlarını değiştirebildiğini belirtmiş, Çocukların % 29'u istenmeyen mesajları nasıl engelleyebileceğini bildiğini belirtmiş, Çocukların yarısından azı - % 44! ü interneti nasıl güvenle kullanacağına dair bilgileri bulabileceğini bildiğini söylemiş. Ne yapacağız? Sayısal bilgeler olarak, öncelikle teknoloji okuryazarlığımızı geliştirip, sayısal yetkinlik kazanacağız. Nitelikten sorumluysak eğer bunu yapmak zorundayız ve onlara doğru kullanımını vereceğiz. Doğru kullanımı da projelerle yapacağız, internetle ilgili bir proje vereceğiz. O projede nasıl bilgiye ulaşacağını, ulaştığı bilgiyi nasıl değerlendireceğini, yorumlayacağını öğreteceğiz. Sayısal yerli öğrencilerimizin sayısal teknolojileri doğru ve etkili kullanımı konusunda onlara rehberlik edeceğiz, bazen onlarla birlikte öğreneceğiz. Sayısal teknolojileri derslerimize entegre ederek, projeler yaparak onlara yol göstereceğiz. İnternet bağımlılığı üzerine bir çalışma yaptık, öğrenciler kendilerinin internet bağımlısı olduğunu kendileri buldular. Hiçbir şey söylemedik, projeyi verdik, araştırdılar, uzmanlarla görüştüler, anketler hazırladılar, uyguladılar ve bağımlı olduklarını ortaya çıkardılar. İşin içine katmaksak, yaparak, yaşayarak öğretmezsek eğer bizim için de öyle değil midir? Yaşadığımız, etkileştiğimiz, bizim için anlamlı olanları öğreniyoruz. Çünkü o kadar çok şeyle etkileşimde bulunuyoruz ki artık, ne kadarını hatırlıyoruz, ne kadarı bizim için anlamlı? Bir Türkçe projesi de yapabilirsiniz, ikinci kademe, 13 yaş üstü için üyesi oldukları çevrimiçi sosyal iletişim ağlarından facebook, youtube, twitter gibi buradaki yazışmalarda yer alan Türkçe yalnışlarını, dilbilgisi, imla gibi yazım özellikleriyle ilgili yanlış kullanımları ve doğrusu belirleyerek çözüm önerileri getirmelerini isteyebilirsiniz. Kaynaklar Jonassen. D. H. (2002). Technology as Cognitive Tools: Learners as Designers ' de as Designers.pdf adresinden alınmıştır. Jonassen, D.H., Howland, J., Moore, J., & Marra, R.M. (2003) Learning to soh/e problems with technology: A constructivist perspective, 2nd. Ed. Columbus, OH: Merrill/Prentice-Hall. Pedro, F The New MıBennıum Learners: Chalenging our Vıews on ICT and Learning de Prensky, M. (2001a, September/October). Digital natives, digital immigrants. On the Horizon 9(5): 1-6. Prensky, M. (2001b. November/December). Digital natives, digital immigrants, Part II Do they really think differently? On the Horizon 9(6): 1-6. Prensky, M. (2009). H. Sapiens Digital: From digital immigrants and digital natives to digital wisdom. Innovate: Journal of Online Education, 5(3). Prensky, M. (2010). Teaching digital natives: Partnering for real learning. Califomia: Corvvin Press.

Öğretim Teknolojilerinde Yeni Eğilimler. Yrd.Doç.Dr. Nuray Gedik Güz 2012

Öğretim Teknolojilerinde Yeni Eğilimler. Yrd.Doç.Dr. Nuray Gedik Güz 2012 Öğretim Teknolojilerinde Yeni Eğilimler Yrd.Doç. Güz 2012 Teknoloji ve Medya 1950 ler 1980 lerde bilgisayar Teknoloji ve Medya: Eğilimler Toplum ve Medya 1 yılda basılan kitap 967,474 1 günde dağıtılan

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 2 Kullanıcıların site içeriğini belirlemede rol oynadığı, Dinamik, Teknik bilgi gerektirmeyen, Çok yönlü etkileşim sağlayan,

Detaylı

Intel Eğitim Çözümleri. En İleri Teknolojilerle, Dijital Eğitimde Yeni Bir Döneme Geçin

Intel Eğitim Çözümleri. En İleri Teknolojilerle, Dijital Eğitimde Yeni Bir Döneme Geçin Intel Eğitim Çözümleri En İleri Teknolojilerle, Dijital Eğitimde Yeni Bir Döneme Geçin Intel Eğitim Çözümleri Gelişmiş Öğrenci ve Öğretmen Sınıf Yönetim Yazılımı GELIŞMIŞ ÖĞRENCI VE ÖĞRETMEN ETKILEŞIMI

Detaylı

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de!

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! BASIN BÜLTENİ 18 Mart 2014 Türkiye busuu'da en hızlı büyüyen ülkelerden birisi... Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! 40 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal

Detaylı

AVRUPA ÇEVRİMİÇİ ÇOCUKLAR (EU KIDS ONLINE) PROJESİ ve SONUÇLAR

AVRUPA ÇEVRİMİÇİ ÇOCUKLAR (EU KIDS ONLINE) PROJESİ ve SONUÇLAR AVRUPA ÇEVRİMİÇİ ÇOCUKLAR (EU KIDS ONLINE) PROJESİ ve SONUÇLAR Projenin Amacı Çocuklar ve çevrimiçi teknolojiler konusunda Avrupa çapındaki sosyal, kültürel ve düzenleyici etkilerin neler olduğunu belirlemek

Detaylı

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Haziran 2010 SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Proje Koordinatörleri: İndeks Araştırma Ekibi Simge Şahin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Giriş:

Detaylı

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek Tarih: 19.01.2013 Sayı: 2014/01 İSMMMO dan Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı Raporu Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek İSMMMO nun Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı adlı

Detaylı

1. SINIF VELİ BÜLTENİ

1. SINIF VELİ BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL Dr. NATUK BİRKAN İLKOKULU ve ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. SINIF VELİ BÜLTENİ Aslında içinde bulunduğumuz çağ dijital bir çağ çünkü günümüzde teknoloji yaşamımızın

Detaylı

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Sunumumuza Bir Soru İle Başlayalım Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru1: Hangisini Kullanıyorsunuz? Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru2:

Detaylı

OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ. Demet CENGİZ

OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ. Demet CENGİZ OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ Demet CENGİZ AMAÇ Bu çalışmanın genel amacı, Uşak ilindeki ilköğretim okullarında ve liselerde genel olarak bilişim teknolojilerinin

Detaylı

İnternet Teknolojisi. İnternet Teknolojisi. Bilgisayar-II - 4. Hafta. Öğrt. Gör. Alper ASLAN 1. Öğrt. Gör. Alper Aslan. İnternet Nedir?

İnternet Teknolojisi. İnternet Teknolojisi. Bilgisayar-II - 4. Hafta. Öğrt. Gör. Alper ASLAN 1. Öğrt. Gör. Alper Aslan. İnternet Nedir? İnternet Teknolojisi Öğrt. Gör. Alper Aslan ENF102 Bilgisayar - II İnternet Teknolojisi İnternet Nedir? İnternet Kime Aittir İnternet in Türkiye deki Gelişimi İnternet in Türkiye de Kullanımı Yakın Gelecekte

Detaylı

Konu: Bilgi Paylaşım Araçları. Aydın MUTLU İstanbul

Konu: Bilgi Paylaşım Araçları. Aydın MUTLU İstanbul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6.Sınıf Konu: Bilgi Paylaşım Araçları 8.-14.Hafta Aydın MUTLU 2016 - İstanbul 1- İŞBİRLİKLİ YAZARLIK İçeriğinin kullanıcıların katkılarıyla oluşturulduğu bilgi paylaşım

Detaylı

Eğitimde Yeni Teknolojiler

Eğitimde Yeni Teknolojiler Eğitimde Yeni Teknolojiler Yard. Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi ERZURUM www.yukselgoktas.com Fiziksel Arayüz

Detaylı

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir.

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital Pazarlama, rekabet avantajı için yeni kaynaklara ulaşımı

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

Zorbalık Türleri Nelerdir?

Zorbalık Türleri Nelerdir? Zorbalık Türleri Nelerdir? Fiziksel İlişkisel Sözel Siber Siber Zorbalık elektronik iletişim araçları yoluyla tehdit etmek ve kötü sözler içeren mesajlar göndermek internet ortamında dedikodu yapmak ya

Detaylı

Eğitimde Yeni Teknolojiler

Eğitimde Yeni Teknolojiler Eğitimde Yeni Teknolojiler Yrd. Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi ERZURUM www.yukselgoktas.com 2 3 4 5 6 7

Detaylı

-SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI-

-SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI- -SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI- Pazarlamadünyasi.com un Vodaco Agency işbirliği ile 04 Ağustos 30 Eylül 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Sosyal Medya araştırması sonuçlandı. İnternet kullanıcıları sosyal

Detaylı

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize;

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize; Sayın Veli, Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken, öğrencilerimizin yıl boyunca öğrenme ortamlarını destekleyecek, ders kitaplarını ve kaynak kitapları sizlerle paylaşmak istedik. Bu kaynakları belirlerken

Detaylı

Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Ağ Bilgi Güvenlik Farkındalıkları

Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Ağ Bilgi Güvenlik Farkındalıkları Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Ağ Bilgi Güvenlik Farkındalıkları M. Emre SEZGİN, Ozan ŞENKAL Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE Sosyal Ağlar-I Yaşamakta olduğumuz yüzyılda ortaya çıkan en önemli

Detaylı

Bağlantılar Kurma. Modül 3

Bağlantılar Kurma. Modül 3 Modül 3 Bağlantılar Kurma Bu Defter Intel Öğretmen Programı Çevrimiçi Temel Kursu kapsamında kullanılacaktır. Tüm kurs boyunca, düşüncelerinizi çevrimiçi araçlara ya da bu deftere kayıt edebilirsiniz.

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi F. Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Bilgisayar II Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Dersin Türü Zorunlu (x) Seçmeli

Detaylı

Merak etmek, soru sormak, keşfetmek çocukların doğasında vardır. Bu yönleriyle çocuklar gerçek birer araştırmacıdır.

Merak etmek, soru sormak, keşfetmek çocukların doğasında vardır. Bu yönleriyle çocuklar gerçek birer araştırmacıdır. Merak etmek, soru sormak, keşfetmek çocukların doğasında vardır. Bu yönleriyle çocuklar gerçek birer araştırmacıdır. ARAŞTIRMACI ÇOCUK MERKEZİ 2 Araştırmacı Çocuk Merkezi, 2009 yılında Ankara da kuruldu.

Detaylı

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ Kasım 2012 www.irfankoleji.com Sayfa 1 / 5 GENCİN TEKNOLOJİYLE İMTİHANI Gençler Dile Geldi adında İntel in düzenlemiş olduğu

Detaylı

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İŞ YERİNDE GELİŞİM Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İş gücünüz, müşterileriniz, ortaklarınız ve tedarikçileriniz, farklı konumlara dağılmış durumda ve hareketli. Akıllı telefonlar ve

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

ALMS SUNUMU KARİYER TEKNOPARK

ALMS SUNUMU KARİYER TEKNOPARK ALMS SUNUMU KARİYER TEKNOPARK www.globaxsoft.com 28.10.2016 1 www.advancity.com.tr HAKKIMIZDA 1999 dan bu yana faaliyet gösteren Advancity uzaktan eğitim ve yazılım çözümleri sunmaktadır. Ofislerimiz:

Detaylı

SOSYAL MEDYA. Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Araçları Nelerdir? Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gereken Kurallar Nelerdir?

SOSYAL MEDYA. Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Araçları Nelerdir? Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gereken Kurallar Nelerdir? SOSYAL MEDYA Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Araçları Nelerdir? Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gereken Kurallar Nelerdir? Sosyal Medya Nedir? Sosyal medya, kişilerin internet üzerinden birbiriyle

Detaylı

Bilgi Toplumunda İnsan Nitelikleri, Yaşam Boyu Öğrenme, Bilgisayarın Eğitimde Kullanımı BDO Kuramsal Temelleri

Bilgi Toplumunda İnsan Nitelikleri, Yaşam Boyu Öğrenme, Bilgisayarın Eğitimde Kullanımı BDO Kuramsal Temelleri Bilgisayar 2 1. HAFTA Bilişim Teknolojilerinin Sosyal Yapı Üzerindeki Etkileri ve Eğitimdeki Yeri Bilgi Toplumunda İnsan Nitelikleri, Yaşam Boyu Öğrenme, Bilgisayarın Eğitimde Kullanımı BDO Kuramsal Temelleri

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitaplar ve dijital kaynakların öğrencilerimize;

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitaplar ve dijital kaynakların öğrencilerimize; Sayın Veli, Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken, öğrencilerimizin yıl boyunca öğrenme ortamlarını destekleyecek, ders ve kaynak kitaplarını sizlerle paylaşmak istedik. Bu kaynakları belirlerken akademik

Detaylı

EĞLENCEM MEDYA. Prof. Dr. E. Nezih ORHON. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi

EĞLENCEM MEDYA. Prof. Dr. E. Nezih ORHON. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi EĞLENCEM MEDYA Prof. Dr. E. Nezih ORHON Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Merhaba, Öğrencilerimiz ile birlikte hayata geçireceğimiz çalışmalarda deneyim paylaşımı için aşağıdaki şu üç boyutu

Detaylı

1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ

1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ ÇALIŞMAYA DAİR BİLGİLER 1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ SUNUM:(X) ATÖLYE ÇALIŞMASI: ( ) 2 UYGULAMADA YER ALAN DİĞER PAYDAŞLAR(DERSLER/KURUMLAR) Tüm derslerde uygulanabilecek bir çalışmadır.

Detaylı

Y Jenerasyonu İş Hayatı Hakkında Ne düşünüyor? Şubat 2011

Y Jenerasyonu İş Hayatı Hakkında Ne düşünüyor? Şubat 2011 Y Jenerasyonu İş Hayatı Hakkında Ne düşünüyor? Şubat 2011 Baby Boomers II. Dünya Savaşı ve 1960 a kadar doğumlu Jenerasyon X doğumlu 1961 ve 1981 arası Jenerasyon 1970 sonlarıyve(millenials) 21.yüzyılın

Detaylı

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve Hayatın hemen hemen her alanında bir şekilde karşımıza çıkan Facebook ve Twitter, İngilizce öğrenmek için iyi bir araç olabilir mi? İngilizce eğitimi uzun ve önemli bir süreçtir. Genelde ilkokul çağlarında

Detaylı

Mobil cihazlar insanlar için hayatı kolaylaştırıp; evde, ofiste ya da günlük yaşamda ihtiyaç duyulan her türlü bilgi, içerik ve uygulamaya istenilen

Mobil cihazlar insanlar için hayatı kolaylaştırıp; evde, ofiste ya da günlük yaşamda ihtiyaç duyulan her türlü bilgi, içerik ve uygulamaya istenilen 1 2 Mobil cihazlar insanlar için hayatı kolaylaştırıp; evde, ofiste ya da günlük yaşamda ihtiyaç duyulan her türlü bilgi, içerik ve uygulamaya istenilen yerden, istenildiği anda ulaşabilmeyi sağlamaktadır.

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Mobil Öğrenme

Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Mobil Öğrenme Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Mobil Öğrenme Özlem Güzelyazıcı, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Buket Dönmez, İstanbul Aydın Üniversitesi Güneş Kurtuluş, Beykent Üniversitesi Özlem Hacıosmanoğlu, Beykent Üniversitesi

Detaylı

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Günümüzde tüketiciler ihtiyaç duydukları ya da istedikleri bir şey olduğunda refleks olarak Yayınlandı Nisan 2015 telefonlarına uzanıyor.

Detaylı

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ REHBERLİK POSTASI 2

ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ REHBERLİK POSTASI 2 ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ REHBERLİK POSTASI 2 14 Aralık 2012 Sayın Velimiz, İkinci rehberlik postamızda sizlerle Davranış ve Değerler Eğitimi Programımız kapsamında

Detaylı

SENARYO TEMELLİ YAKLAŞIM. Özellikler Geleneksel Yaklaşımlar Senaryo Temelli Yaklaşım

SENARYO TEMELLİ YAKLAŞIM. Özellikler Geleneksel Yaklaşımlar Senaryo Temelli Yaklaşım 5 E Modeli SENARYO TEMELLİ YAKLAŞIM Özellikler Geleneksel Yaklaşımlar Senaryo Temelli Yaklaşım Kapsam Tümdengelimli: Öğrenme alanının kapsamını uzmanlar belirler, konu ve bileşenlerin incelemesiyle öğrenmenin

Detaylı

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

Eğitimde Teknoloji Kullanımı Eğitimde Teknoloji Kullanımı Durum Tespiti Uluslararası standartlar MEB in öğretmen yeterlikleri Günümüz öğrenenleri Sınıf ortamı Durum Tespiti: MEB Öğretmen Yeterlikleri 2006 yılında oluşturulan Öğretmenlik

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişim Programı 1-ETKİNLİĞİN ADI FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu -ETKİNLİĞİN AMAÇLARI Bu faaliyeti

Detaylı

Yaz l Bas n n Gelece i

Yaz l Bas n n Gelece i Emre Aköz Yeni Okur-Yazarlar ve Gazetelerin Geleceği ABD li serbest gazeteci Christopher Allbritton õn yaşadõklarõ bize yazõlõ medyanõn (ki bu tabirle esas olarak gazeteleri kastediyorum) geleceği hakkõnda

Detaylı

SOSYAL MEDYADA EĞİTİM UYGULAMALARI. Yasin YÜKSEL

SOSYAL MEDYADA EĞİTİM UYGULAMALARI. Yasin YÜKSEL SOSYAL MEDYADA EĞİTİM UYGULAMALARI Yasin YÜKSEL Araştırma konusu: Sosyal medyanın -özellikle yüksek öğretimde olmak üzere- eğitime katkısını, bu konuda yapılan araştırmaları, istatistikleri ve uygulamaları

Detaylı

Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE), öğretimsel içerik veya faaliyetlerin bilgisayar yoluyla aktarılmasıdır

Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE), öğretimsel içerik veya faaliyetlerin bilgisayar yoluyla aktarılmasıdır FEN EĞİTİMİNDE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI Bilgisayar Destekli Eğitim Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE), öğretimsel içerik veya faaliyetlerin bilgisayar yoluyla aktarılmasıdır BDE, eğitimde bilgisayar kullanımı

Detaylı

EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA) Sosyal Eğitim Platformu. Hazırlayan Caner YACAN

EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA) Sosyal Eğitim Platformu. Hazırlayan Caner YACAN EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA) Sosyal Eğitim Platformu Hazırlayan Caner YACAN Değineceklerimiz: EBA Nedir? EBA nın Amacı Nedir? EBA yı Önemli Kılan Özellikleri Nelerdir? Niçin EBA yı Kullanmalıyız? EBA da Neler

Detaylı

İçindekiler. Teşekkür, xiii Giriş, xv. Öykü 1 Öykünün Öyküsü, xxi. Bölüm 1 Metaforun Büyüsü, 3

İçindekiler. Teşekkür, xiii Giriş, xv. Öykü 1 Öykünün Öyküsü, xxi. Bölüm 1 Metaforun Büyüsü, 3 İçindekiler Teşekkür, xiii Giriş, xv Kitabın Sundukları, xv Kelimeler Hakkında Bir İki Kelime, xvii Sözlü ve Yazılı Öyküler, xvii Kitabın Yapısı, xviii Öykü 1 Öykünün Öyküsü, xxi kısım BİR Çocuk ve ergenlere

Detaylı

AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME

AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME 2 AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME Aktif öğrenme, bireyin öğrenme sürecine aktif olarak katılımını sağlama yaklaşımıdır. Bu yöntemle öğrenciler pasif alıcı konumundan çıkıp yaparak yaşayarak

Detaylı

ORTAÖĞRETĠM ĠNGĠLĠZCE ÖĞRETMENĠ ÖZEL ALAN YETERLĠKLERĠ

ORTAÖĞRETĠM ĠNGĠLĠZCE ÖĞRETMENĠ ÖZEL ALAN YETERLĠKLERĠ A. DĠL BĠLEġENLERĠ VE DĠL EDĠNĠMĠ BĠLGĠSĠ A1. Ġngilizceyi sözlü ve yazılı iletiģimde doğru ve uygun kullanarak model olabilme A2. Dil edinimi kuramlarını, yaklaģımlarını ve stratejilerini bilme Bu alan,

Detaylı

BİLGİ EVLERİ ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ. Ölçme ve Değerlendirme Merkezi 1

BİLGİ EVLERİ ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ. Ölçme ve Değerlendirme Merkezi 1 BİLGİ EVLERİ ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME MERKEZİ Ölçme ve Değerlendirme Merkezi 1 UYGULAMALARIMIZ Çoklu Zeka Yetenek Yönelim Çalışmaları Kulüp/Kurs Memnuniyet Anketleri Veli Memnuniyet Anketleri Ölçme ve Değerlendirme

Detaylı

2.3. Bilgi Paylaşımı için Araçlar

2.3. Bilgi Paylaşımı için Araçlar 2.3. Bilgi Paylaşımı için Araçlar 2.3.1. İşbirlikli Yazarlık (Ör: Viki) 2.3.2. Çoklu Ortam Paylaşımları (Ör: YouTube, Flickr) 2.3.3. Web Günceleri (Ör: Bloglar) 2.3.4. Etiketleme ve Sosyal İmleme (Ör:

Detaylı

Eğitimde Bilgisayar Uygulamaları

Eğitimde Bilgisayar Uygulamaları Eğitimde Bilgisayar Uygulamaları Bu Ders Çağdaş Eğitim Gereksinimleri Bilgisayarların Eğitime Girişi Bilgisayarların Eğitime Etkisi Öğrencinin ve Öğretmenin Değişen Rolü Eğitimde Bilgisayar Uygulamaları

Detaylı

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için kullanıp attığımız bazı

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için kullanıp attığımız bazı ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (11 Mayıs -19 Haziran 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU Bölüm Bölüm Başkanı Bölümün amacı Bölümün Hedefi Öğrenme Çıktıları RADYO TV TEKNOLOJİSİ Öğr.

Detaylı

MEHMET VEYSEL ÇELİK ŞAİR NESİMİ İLKÖĞRETİM OKULU DİYARBAKIR 20.12.2009

MEHMET VEYSEL ÇELİK ŞAİR NESİMİ İLKÖĞRETİM OKULU DİYARBAKIR 20.12.2009 MİCROSOFT YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER PROGRAMI 2009 TÜRKİYE FORUMU SANAL OYUNLARLA SOMUT ÖĞRENİYORUM Sunum: Mehmet Veysel ÇELİK Diyarbakır Şair Nesimi İlköğretim Okulu Öğretmeni 1 İÇİNDEKİLER: -OKULUMUZU TANIYALIM

Detaylı

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ABD Ders Ġçerikleri

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ABD Ders Ġçerikleri Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ABD Ders Ġçerikleri 5.DÖNEM 6.DÖNEM DERSLER T U K ECTS DERSLER T U K ECTS SNF 301 FEN VE TEK. ÖĞR. 4 0 4 6 SNF 304 TÜRKÇE ÖĞRETIMI 4 0 4 6 SNF 303

Detaylı

ORTAÖĞRETİM İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

ORTAÖĞRETİM İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ A. DİL BİLEŞENLERİ VE DİL EDİNİMİ BİLGİSİ A.1. İngilizceyi sözlü ve yazılı iletişimde doğru ve uygun kullanarak model olabilme A.2. Dil edinimi kuramlarını, yaklaşımlarını ve stratejilerini bilme A.3.

Detaylı

Hazırlayan Uğur Akkaş BT Rehber Öğretmeni. www.eba.gov.tr

Hazırlayan Uğur Akkaş BT Rehber Öğretmeni. www.eba.gov.tr Hazırlayan Uğur Akkaş BT Rehber Öğretmeni SUNU İÇERİĞİ EBA (Eğitim Bilişim Ağı)nedir? Neden EBA? EBA da neler var? EBA yı kimler kullanabilir? EBA ya nasıl giriş yapılır? EBA da çevrimiçi neler yapılabilir?

Detaylı

Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Nasıl Olmalı? Durum ve Çözüm Önerileri

Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Nasıl Olmalı? Durum ve Çözüm Önerileri Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Nasıl Olmalı? Durum ve Çözüm Önerileri Prof.Dr. R. Nükhet Demirtaşlı Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ölçme ve Değerlendirme Bölümü E-posta: ndemirtasli@ankara.edu.tr

Detaylı

Öğretim Tasarım ve Teknolojisi Sistemi - ASSURE Modelİ

Öğretim Tasarım ve Teknolojisi Sistemi - ASSURE Modelİ Öğretim Tasarım ve Teknolojisi Sistemi - ASSURE Modelİ Bir dersin hazırlığına nereden ve nasıl başlarsınız? Ne öğretmek istiyorum? Hangi hedefe ulaşmak istiyorum? Sınıfın konu hakkında ön öğrenmeleri nedir?

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak.

Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak. İlk Ulusal Senaryo / TÜRKİYE BAŞLIK Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak. Temel Amaç Hedefler ve Esinleme Bu senaryo, öğrencilerin güvenilir

Detaylı

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize;

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize; Sayın Veli, Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken, öğrencilerimizin yıl boyunca öğrenme ortamlarını destekleyecek, ders kitaplarını ve kaynak kitapları sizlerle paylaşmak istedik. Bu kaynakları belirlerken

Detaylı

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Bilgisayar Mühendisliği

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Bilgisayar Mühendisliği Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Günümüzde, finans, tıp, sanat, güvenlik, enerji gibi bir çok sektör, bilgisayar mühendisliğindeki gelişimlerden

Detaylı

Blog Nedir? Blog un Tarihçesi Türkiye de Blog Eğitimde Blog Neden Blog Blog Türleri

Blog Nedir? Blog un Tarihçesi Türkiye de Blog Eğitimde Blog Neden Blog Blog Türleri BLOG BLOG 1 2 3 4 5 6 Blog Nedir? Blog un Tarihçesi Türkiye de Blog Eğitimde Blog Neden Blog Blog Türleri Blog Nedir? Blog, teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde

Detaylı

ÖZEL ATAFEN İLKOKULU 1. SINIFLAR İNGİLİZCE VELİ BİLGİLENDİRME

ÖZEL ATAFEN İLKOKULU 1. SINIFLAR İNGİLİZCE VELİ BİLGİLENDİRME ÖZEL ATAFEN İLKOKULU 1. SINIFLAR İNGİLİZCE VELİ BİLGİLENDİRME Öğretmenlerimiz: Esra Akkoyun: 1 A/B Pelin Yaman: 1 C/D ATAFENDE İngilizce programı Avrupa Dil standartları ve çoklu zekâ kuramına uygun olarak

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (30 Mart 15 Mayıs 2015)

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ. (30 Mart 15 Mayıs 2015) 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (30 Mart 15 Mayıs 2015) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 )

ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 ) ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Eylül 2014 17 Ekim 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar MARIA MONTESSORI Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği

Detaylı

Dijital Pazarlamada. Trendleri ye merhaba demeden önce bir önceki senede neler olduğunu birlikte incelemek istedik.

Dijital Pazarlamada. Trendleri ye merhaba demeden önce bir önceki senede neler olduğunu birlikte incelemek istedik. Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri 2017 ye merhaba demeden önce bir önceki senede neler olduğunu birlikte incelemek istedik. Dijital pazarlamanın 2016 daki trendlerini sizler için bir araya getirdik. Böylece

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

Ne ÖĞRETELİM? Ne ÖĞRENELİM?

Ne ÖĞRETELİM? Ne ÖĞRENELİM? Ne ÖĞRETELİM? Ne ÖĞRENELİM? 01.04.2016 Eğitim, okul, öğrenilenler ve kazanılanlar??? Biraz deneyim paylaşımı, düşünme & sorgulama, Özeleştiri http://thescoland.tumblr.com/ Teknoloji çözüm mü? Öğrencilerin

Detaylı

Müh. Salim İMAMOĞLU. Çalışmalarımıza Başlarken dayanak noktası olarak aşağıdaki başlıklardan ilham aldık.

Müh. Salim İMAMOĞLU. Çalışmalarımıza Başlarken dayanak noktası olarak aşağıdaki başlıklardan ilham aldık. Müh. Salim İMAMOĞLU Çalışmalarımıza Başlarken dayanak noktası olarak aşağıdaki başlıklardan ilham aldık. A-İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin madde 26 sı der ki : "Herkesin eğitim hakkı vardır. Eğitim

Detaylı

Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler. Tuba Akbaytürk Çanak

Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler. Tuba Akbaytürk Çanak Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler Tuba Akbaytürk Çanak Ajanda Web 2.0 Kütüphane 2.0 Sosyal Ağ ğ kavramı Sosyal Ağ Örnekleri Kütüphaneler ve Sosyal Ağlar Web 2.0 nedir? Yeni bir kavramdır, 2004 yılında ortaya

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (19 Ekim- 04 Aralık 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

Sarıyer Belediyesi ile Her çocuk İngilizce konuşsun

Sarıyer Belediyesi ile Her çocuk İngilizce konuşsun Sarıyer Belediyesi ile Her çocuk İngilizce konuşsun Sarıyer Belediyesi İngilizce yi evinize getiriyor. Sarıyer Belediyesi, Dünya Bankası destekli bilimsel bir proje ile çocuklara evlerinin sıcak ortamında

Detaylı

2011 yılında yeni konsepti ve büyüyen ekibiyle şu anki yüzüne kavuşmuştur.

2011 yılında yeni konsepti ve büyüyen ekibiyle şu anki yüzüne kavuşmuştur. 2002 2005 2008 2011 2014 2016 Adjans Kimdir Dijital reklam ajansı olan Adjans, 2002 yılında dijital dünya sektörüne giriş yapmış ve sektörde hızla yükselerek adını duyurmuş prestijli bir kuruluştur. Markanızı

Detaylı

BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ DEMOKRATİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU

BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ DEMOKRATİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ DEMOKRATİK EKSEN DEĞERLENDİRME FORMU Tarihi Okulun İsmi Formu Dolduranın Adı Soyadı Formu Dolduranın Asli Görevi : / / : : : Bu form Başka Bir Okul Mümkün Derneği ne protokolle

Detaylı

VE GAYRİMENKUL DANIŞMANINIZ

VE GAYRİMENKUL DANIŞMANINIZ GAYRİMENKULÜNÜZÜN PAZARLANMASI VE GAYRİMENKUL DANIŞMANINIZ HAKKINDA HERŞEY Aysın Reisoğlu Gayrimenkul Danışmanı Gayrimenkulünüzün Pazarlanması ve Gayrimenkul Danışmanınız Hakkında Bilmek İstediğiniz Her

Detaylı

Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye yer verilmiştir.

Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye yer verilmiştir. Kadın Girişimcilerin Yeterliliklerinin Artırılması ve İş Dünyasına Entegrasyonu AB Projesi (W2LAB) 2013-1-TR1-LEO05-47596 İhtiyaç Analizi Anketi Raporu Anketin bilgilendirme cümlesi olarak aşağıdaki ifadeye

Detaylı

YENİ İLKÖĞRETİM TÜRKÇE PROGRAMININ GETİRDİKLERİ Hasan Basri DURSUN > hbdursun@gmail.com

YENİ İLKÖĞRETİM TÜRKÇE PROGRAMININ GETİRDİKLERİ Hasan Basri DURSUN > hbdursun@gmail.com YENİ İLKÖĞRETİM TÜRKÇE PROGRAMININ GETİRDİKLERİ Hasan Basri DURSUN > hbdursun@gmail.com Bilginin hızla yenilenerek üretildiği çağımızda birey ve toplumun geleceği, bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma ve üretme

Detaylı

Mühendislik Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Tersyüz Edilmiş Sınıflar (Flipped Classroom) Prof.Dr. Muhittin Gökmen

Mühendislik Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Tersyüz Edilmiş Sınıflar (Flipped Classroom) Prof.Dr. Muhittin Gökmen Mühendislik Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Tersyüz Edilmiş Sınıflar (Flipped Classroom) Prof.Dr. Muhittin Gökmen İçerik: Mühendislik Eğitimi Sorunlar Farklı Yaklaşımlar Tersyüz Edilmiş (Flipped) Eğitim Modeli

Detaylı

BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI. İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik

BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI. İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik İŞBİRLİKLİ YAZARLIK İçeriğinin kullanıcıların katkılarıyla oluşturulduğu

Detaylı

Öğrenme Örnekleri Hazırlama

Öğrenme Örnekleri Hazırlama Modül 4 Öğrenme Örnekleri Hazırlama Bu Defter Intel Öğretmen Programı Çevrimiçi kapsamında kullanılacaktır. Tüm kurs boyunca, düşüncelerinizi çevrimiçi araçlara veya bu deftere kayıt edebilirsiniz. Bu

Detaylı

Bir Eğitim Aracı Olarak Internet ve Internet te Bilgiye Erişim

Bir Eğitim Aracı Olarak Internet ve Internet te Bilgiye Erişim Bir Eğitim Aracı Olarak Internet ve Internet te Bilgiye Erişim Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.tr Internet Birçok bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir iletişim ağı Temel

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi Sayı : Tarih : 8.9.216 Diploma Program Adı : MEDYA VE İLETİŞİM, ÖNLİSANS PROGRAMI, (UZAKTAN ÖĞRETİM) Akademik Yıl

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi F. Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Akdeniz Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Kullanımı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi

Detaylı

Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz.

Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz. TANITIM DOSYASI Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz. TANITIM DOSYASI BİZ KİMİZ? Başarı Bilişim, web sitesi tasarımı ve dijital pazarlama konularında 18 yılı aşan tecrübe

Detaylı

2014 Ericsson ConsumerLab

2014 Ericsson ConsumerLab 2014 Ericsson ConsumerLab TÜRKİYE MOBİL GENİŞBANT KULLANICI ARAŞTIRMASI Ericsson ConsumerLab 2014 Türkiye Mobil Genişbant Çalışması 19.09.2014 Page 1 ARAŞTIRMA METOD VE KAPSAMI Örneklem 3G mobil interneti

Detaylı

Vodafone dan Office 365. Satış temsilcisi ismi Tarih

Vodafone dan Office 365. Satış temsilcisi ismi Tarih Vodafone dan Office 365 Satış temsilcisi ismi Tarih Yeni Office 365 Paketleri Bir işletmenin tüm temel çalışma ihtiyaçlarını karşılayacak üretkenlik paketi Sadece Office uygulamalarını güncellemek isteyen

Detaylı

enstituson:layout 1 5/4/10 11:03 AM Page 1 GÖRENLER İÇİN... Zamandan ve mekandan bağımsız eğitim...

enstituson:layout 1 5/4/10 11:03 AM Page 1 GÖRENLER İÇİN... Zamandan ve mekandan bağımsız eğitim... enstituson:layout 1 5/4/10 11:03 AM Page 1 GELECEĞİ BUGÜNDEN GÖRENLER İÇİN... Zamandan ve mekandan bağımsız eğitim... enstituson:layout 1 5/4/10 11:03 AM Page 2 E-ENSTİTÜ SÖZLÜĞÜ Uzaktan eğitim: Farklı

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi K12NET Nedir? K12NET eğitim sistemi içerisinde yer alan tüm yönetici, çalışan, öğretmen, öğrenci ve velilerin dahil olduğu tüm paydaşları tek bir çatı altında birleştiren kurumsal bir Öğrenci Bilgi Sistemidir.

Detaylı

Dijital Pazarlama Planı

Dijital Pazarlama Planı 2015 için güncellendi 2015 Dijital Pazarlama Planı Değişen pazarlama kurallarını yakından takip eden markalar, internet pazarlama çabalarını kalıcı kılmak ve elde ettikleri sonuçları takip etmek için uğraşmaktadır.

Detaylı

Devlet okullarında İngilizce eğitiminde sorunlar British Council-TEPAV İhtiyaç Analizi Çalışması Sonuçları

Devlet okullarında İngilizce eğitiminde sorunlar British Council-TEPAV İhtiyaç Analizi Çalışması Sonuçları tepav Devlet okullarında İngilizce eğitiminde sorunlar British Council-TEPAV İhtiyaç Analizi Çalışması Sonuçları Efşan Nas Özen Ankara, 07.05.2014 Çerçeve Neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyduk? İngilizce

Detaylı

Güssün Güneş & İlkay Holt 9-11 Şubat 2006 Pamukkale Denizli

Güssün Güneş & İlkay Holt 9-11 Şubat 2006 Pamukkale Denizli Üniversitelerde Enformasyon Okuryazarlığı Becerilerinin Kazandırılmasında Kütüphane ve Bilgi Merkezlerinin Rolü: Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Enformasyon Okuryazarlığı Programları Güssün Güneş

Detaylı

Internet ve Sosyal Paylaşım Güvenli & Bilinçli Kullanım

Internet ve Sosyal Paylaşım Güvenli & Bilinçli Kullanım Seminerleri Internet ve Sosyal Paylaşım Güvenli & Bilinçli Kullanım Yrd. Doç. Dr. Tuğba Bulu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Dijital toplum Dijital yerliler /

Detaylı

Pardus. S.Çağlar Onur, caglar@pardus.org.tr. 21 Aralık 2006. Pardus Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği

Pardus. S.Çağlar Onur, caglar@pardus.org.tr. 21 Aralık 2006. Pardus Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği Yenilikleri Projesi [TÜBİTAK / UEKAE] Linux Kullanıcıları Derneği 21 Aralık 2006 Yenilikleri İçerik 1 Neden? Nasıl? 2 Yenilikleri man 3 Yenilikleri Neden? Nasıl? 1 Neden? Nasıl? 2 Yenilikleri man 3 Yenilikleri

Detaylı

SGSCC WP 2: Türkçe Ulusal Raporu. 1.Projenin tanıtımı

SGSCC WP 2: Türkçe Ulusal Raporu. 1.Projenin tanıtımı SGSCC WP 2: Türkçe Ulusal Raporu 1.Projenin tanıtımı SGSCC projesi Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Projesi olup, 7 farklı Avrupa Birliği Ülkesinin katılımı ile yürütülmektedir. Bu ülkeler Belçika, Bulgaristan,

Detaylı