Sağlıklı Yaşamın Farkındalığına Hoş Geldiniz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sağlıklı Yaşamın Farkındalığına Hoş Geldiniz"

Transkript

1 Sağlıklı Yaşamın Farkındalığına Hoş Geldiniz

2 DÜNYADA HİMALAYA TUZU OLARAK BİLİNEN AĞAÇ TOKMAKTA KIRILAN TAŞ DEĞİRMENDE ÖĞÜTÜLEN ORGANİK SOLE KRİSTAL Suyunuzda Doğal Mineral & Yemeğinizde Lezzet

3 Sağlığımızı Etkileyen Problemler RAFİNE EDİLMİŞ GIDALAR ÜÇ BEYAZ ÜÇ ZEHİR UN ŞEKER TUZ GIDALARDA SENTETİK KATKI MADDELERİ RADYASYON VE MANYETİK ALANLAR İŞLENMİŞ GIDALAR ENDİŞE VERİCİ ÇEVRE KİRLİĞİ

4 SOF ALA IMI)DAKİ AFİNE TU) GÜNÜMÜ)ÜN Kİ Lİ DENİ), GÖL VE KAYA TU)LA I 650 C DE ECEDE AFİNE EDİLEN SAF SODYUM KLO Ü E 11 TANE KİMYASAL MADDE İLAVE EDİLE EK Ü ETİLİ. 650 C DE ECE ISIDA SODYUM VE KLO UN DOĞALLIĞI YOK OLU VÜCUDUMU)DA )EHİ OLU.

5 HE GÜN YEDİĞLMİ) AFİNE TUZDA KULLANILAN 11 KATKI MADDELE İ VÜCUT İÇİN YABANCI MADDELE Dİ. TÜKETİLMELE İ VÜCUDUMUZUN DOĞAL MİNE ALLE İNİN, HÜC ELE İMİ)DEKİ SUYUN VE ENE JİMİ)İN KAYIP OLMASINA NEDEN OLUR.

6 SOF ALA IMI)IN VA)GEÇİLME)İ AFİNE TU) AKIŞKAN OLSUN VE NEM TUTMASIN DİYE ALİMİNYUM HİD OKSİT VE ALİMİNYUM SİLİKAT, BEYA)LATMAK İÇİN HİD OJEN PE OKSİT İLAVE EDİLİ. BU KİMYASALLA VÜCUT İÇİN TAM Bİ )EHİ Dİ LE.

7 FA KINDA OLMADAN KENDİMİ)İ )EHİ LEDİĞİMİ) AFİNE TU)U YAPILAN A AŞTI MALA DA GÜNDE, ERKEKLER 18 GR KADINLAR 16 GR KULLANMAKTADIR. BÖBREKLER GÜNDE 5 GR ATABİLMEKTE GE İ KALAN VÜCUDUMUZU )EHİ LEMEKTEDİ.

8 BUGÜNE KADA BİLMEDEN KENDİMİ)İ )EHİ LEDİĞİMİ) AFİNE TU) BAĞIĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ZARARLIDIR KANSE OJENDİ. FAZLASI KEMİKLE ÜSTÜNDE K İSTALLEŞİ OMATİ)MA VE SİYATİK GİBİ EKLEM RAHATSIZLIKLARINA NEDEN OLUR. VÜCUTTA HAYVANSAL P OTEİNLE LE Bİ LEŞE EK Ü İK ASİT DENEN ZARARLI MADDELE E DÖNÜŞÜ. YÜKSEK TANSİYON VE KOLESTROL GİBİ PEK ÇOK HASTALIKLARIN OLUŞMASINA SEBEP OLUR.

9 KENDİMİ)İ VE ÇOCUKLA IMI)I FA KINDA OLMADAN )EHİ LEDİĞİMİ) AFİNE TU) İD A DA KALSİYUM ATILIMINI ARTIRIR BU İSE KEMİKLE DE KALSİYUM KAYBINA NEDEN OLUR. KALSİYUM KAYBININ A TIŞI İSE KEMİK E İMESİNİ VE KEMİKLE İN KIRILMA İSKİNİ ARTIRIR. 1 G AFİNE TU) VÜCUDTAN ATILIRKEN 23 GR SU GÖTÜRÜR. VÜCUDU SUSUZ BIRAKIR. ALİMÜNYUM BAZLI NEM TUTUCULARIN BEYİN DOKULARINA YE LEŞE EK ÖĞ ENME BO)UKLUĞU, )EKA GE İLİĞİ, AL)HAİME VE FELÇLE E SEBEP OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİ.

10 AFİNE TU)DA İYOT ALDATMACASI KAYNAYAN TENCE EDE İYOT GA)LAŞI VE UÇA GİDE. FAYDA YE İNE KALAN TOKSİNLE İ VÜCUDUMU)DA )EHİ E DÖNÜŞÜ. ALMAN Dr. PETE FE EİE nin SÖYLEDİĞİ GİBİ İYOTLU TU) HASTALIKLA IN %25 DAHA FAZLA ARTMASINA SEBEP OLUR.

11 TU) ÇEŞİTLE İ AFİNE TU). Kİ Lİ DENİ) VE KAYA TU)LA INDAN ELDE EDİLİ. 11 KİMYASLLA )EHİ HALİNE DÖNÜŞÜ. DENİ) TUZU, GÜNÜMÜ)DE Kİ Lİ DENİ) SULARININ KURUTULMASI SONUCU OLUŞU. KAYA TUZU, KA ASAL SULA IN MİNE ALLE İ BÜNYESİNE ALA AK TAŞLAŞMASI SONUCU OLUŞU, HİMALAYA K İSTALİ, 256 MİLYON YIL ÖNCEKİ TEMİ) OKYONUS SULARININ, MİLYONLA CA YIL ABSO BE ETTİĞİ GÜNEŞ IŞINLA IYLA Bİ LİKTE, YÜKSEK BASINÇ ALTINDA K İSTALLEŞMESİYLE OLUŞMUŞTU. HİMALAYA K İSTALİNİ KAYA VE DENİ) TUZLARINDAN AYIRAN EN BÜYÜK Ö)ELLİK, YÜKSEK BASINÇ VE ISI ALTINDA MOLEKÜL YAPISI KÜÇÜLE EK KOLOİDAL K İSTALLEŞMESİDİ.

12 O GANİK SOLE HİMALAYA K İSTALİ O GANİKTİ. HİÇBİ KATKI VE KO UYUCU MADDE İÇE ME). VÜCUDUMUZDA BULUNAN 84 MİNE AL SUP K İSTALDE DE VARDIR. İÇE İSİNDEKİ FAYDALI 84 MİNE AL İLE VÜCUDUN MİNE AL İHTİYACINI KA ŞILAMAYA YARDIMCI OLUR. 256 MİLYON YILDAN DAHA UZUN SÜ EDİ YERYÜZÜNDE BULUNUP, SANAYİ Kİ LİLİĞİ TAŞIMAYAN, PAKİSTAN (HİMALAYA )DAN İTHAL EDİLEN DOĞAL VE O GANİK K İSTALİDİ.

13 O GANİK SOLE HİMALAYA K İSTALİ CAM GİBİ SAYDAMDIR. K İSTAL YAPIYA SAHİPTİ YILINDA PAKİSTAN DA KEŞFEDİLMIŞTİ. HİMALAYA K İSTALİ ADI ORADAN GELMEKTEDİ ANTİ BAKTE İYEL VE ANTİ MİK OBİKDİ. GÜNEŞ ENE JİSİ İÇE İ. SAĞLIKLI HÜCRE OLUŞUMUNA KATKIDA BULUNUP HÜC ELE İ OKSİJENLE YÜKLEDİĞİNDEN, UZUN YILLAR SAĞLIKLI KALMAMIZA YARDIMCI OLUR.

14 TUZ MOLEKÜLLERİNİN YAPILARI ve MİNERAL SAYILARI SOLE KRİSTALİN KAYA VE DENİZ TUZLARINDAN FARKI; KARBON OLAN KÖMÜRÜN MİLYON YILDA ELMAS OLMASI GİBİDİR. HİNT OKYONUSU TUZLARI, 256 MİLYON YILDA KRİSTALLEŞEREK SAĞLIK ELMASI OLAN SUP KRİSTALİNİ OLUŞTURMUŞTUR. RAFİNE TUZUN MOLEKÜL YAPıSı VE 11 KİMYASAL VARDıR DENIZ VE KAYA TUZU MOLEKÜL YAPISI VE 33 MINERALI VARDIR. SUP KRİSTALİ MOLEKÜL YAPISI VE 84 MİNERAL VARDIR.

15 VÜCUDUMUZUN YAPI TAŞI HÜCRELERİMİZİN HÜCRE İÇİ YOĞUNLUĞU %75, HÜCRE DIŞI YOĞUNLUĞU %94 OLMALIDIR Kİ OSMOS GERÇEKLEŞSİN VE YAŞAM ENERJİSİ AÇIĞA ÇIKSIN. BUNU SAĞLAYABİLMEK İÇİN SOLELİ SU YA İHTİYAÇ VARDIR. HÜCRE KANALININ GENİŞLİĞİ 0,20 MİKRONDUR. KAYA VE DENİZ TUZLARININ MOLEKÜL BÜYÜKLÜĞÜ 0.33 MİKRON OLDUĞU İÇİN HÜCRE KANALINDAN GEÇEMEZ. SUP KRİSTALİN MOLEKÜL BÜYÜKLÜĞÜ 0,16 MİKRON OLDUĞU İÇİN HÜCRE KANALINDAN RAHATLIKLA GEÇER. BÖYLECE OSMOS GERÇEKLEŞMİŞ OLUR. YAŞAMI SAĞLAYAN OLAY OSMOS

16 SOLELİ SU Hücrenin yapısı;1) Çekirdekçik 2) Çekirdek 3) Ribozom 4) Vezikül 5)Granüllü(Tanecikli) Endoplazmik Retikulum 6)Golgi Aygıtı 7) Sitoiskelet 8) Granülsüz (Düz) Endoplazmik Retikulum 9) Mitokondriler 10) Koful 11) Sitoplazma 12) Lizozom 13) Sentriyoller.

17 SOLELİ SU MOLEKÜLÜ NEDİR? Dünyada tıp dilinde Redoks Sinyali olarak adlandırılır. Soleli Su Molekülleri tüm sağlıklı hücrelerin içinde Mitokondri tarafından üretilen 84 Mineralli Doğal Tuzlu Sudur. Göz yaşımızda, kanımızda ve anne. rahminde dokuz ay içinde yaşadığımız sıvıda vardır. Soleli Su Molekülleri hücrelerin sağlıklı haberleşmelerini ve performanslarını ayarlarlar. Hücreler arası iletişimi sağlamak ve iyileştirmek için enerji (ATP Enerjisi ) üretimini desteklemektir.

18 MİTOKONDRİNİN İÇ YAPISI ATP YAŞAM ENERJİSİNİN KAYNAĞI

19 Soleli Su Molekülü bağışıklık sistemini güçlendirir ve doğal antioksidanlarla hücreleri korumak ve detoks için gereklidir. Soleli Su Molekülü devamlı alındığında, Soleli Su Moleküllerini üreten Mitokondrileri onarır, hasarlı hücreleri, sağlıklı dokuları ve bağışıklık işlevini geri yüklemek için, gerekli hücreleri harekete geçirir

20 SOLELİ SU MOLEKÜLLERİ NASIL ÇALIŞIR? Soleli Su molekülleri iki gruptur, Reaktif Oksijen ve Azaltılmış Oksijen türlerine ayrılır. Reaktif Oksijen Türleri bağışıklık sistemini, Azaltılmış Oksijen Türleri ise antioksidanları harekete geçirir. Soleli Su Molekülleri hücrelerde bir sorun veya hasar oluştuğunda, denge bozulduğunda, hücrelere ve dokulara, kendilerini korumak ve onarmak için sinyal gönderir. Soleli Su Molekülleri gezegen üzerindeki tüm canlıların için gerekli Yaşam Enerjisidir.

21 Vücudun her hücresinde var olan Soleli Su, olmadan, organlara sinyaller iletilmez ölürüz. Soleli Su Molekülleri hasarlı ölü hücreleri yok eder ve sağlıklı canlı hücreleri yapar. Soleli Su Molekülerini on iki yaşına kadar yeterli miktarda vücut kendisi yapar. On iki yaşından sonra, daha az yapar ve yaş ilerledikçe yapamaz hale gelir. Yaşamın sağlıklı devamı için Soleli Suyu her gün kilonuza göre içmeye ihtiyaç vardır.

22 SOLELİ SU İÇMENİN 8 NEDENİ: 1. SOLELİ SU MOLEKÜLLERİ VÜCUT İÇİN DENGELİ TEK KAYNAKTIR, VÜCUTTA REDOKS SİNYAL MOLEKÜLLERİ GÖREVİNİ YAPAR. 2. HÜCRESEL HABERLEŞME İLE ORGANLAR ARASINDA İLETİŞİMİNİ SAĞLAR. 3. VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK GÜCÜNÜ ARTIRIR. 4. VÜCUDU SERBEST RADİKAL HASARINA KARŞI KORUR. 5. VÜCUDUN % 500 E KADAR ANTİOKSİDAN ETKİNLİĞİNİ ARTIRIR. 6. VÜCUTTA PERFORMANSINI ARTIRARAK ÜSTÜN DESTEK SAĞLAR. 7. ANTİ AGİNG FAYDASI İLE VÜCUDU TAMAMEN YENİLER. 8. KESİNLİKLE SIFIR TOKSİT İLE TAMAMEN GÜVENLİ OLDUĞU ARAŞTIRMA VE KLİNİK SONUÇLARI İLE KANITLANMIŞTIR. İNSAN PERFORMANSI LABORATUARI, DR DAVİD C. NİEMAN, APPALACHİAN STATE ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMADIR

23 O GANİK SOLE K İSTAL GRANÜL HİMALAYA K İSTALİNDEN AĞAÇ TOKMAKLA KIRILARAK Ü ETİLİ. GIDA BAKANLIĞI TEBLİĞİNCE 500 GR LIK PAKETLERDE SATIŞA SUNULUR. SOLE ( % 26 ÇÖ)ELTİ ) HAZIRLANMASINDA KULLANILIR. YEMEKLERDE VE SOFRALARDA DA SE AMİK DİŞLİ EL DEĞİ MENİNDE ÖĞÜTÜLE EK KULLANILABİLİ.

24 SOLE = SIVI GÜNEŞ SOLE GÜNEŞ IŞIĞININ SIVI HALİDİ. 256 MİLYON YIL ÖNCEKİ TEMİ) OKYONUS SULARI O DÖNEMİN EKOLOJİK KOŞULLA ININ ETKİSİ İLE AŞI I GÜNEŞ IŞINLA IYLA KU UMUŞ GÜNEŞ ENE JİSİNİ İÇİNDE HAPSETMİŞTİ. SOLE DOĞAL MİNE AL VE SIVI GÜNEŞ ENE JİSİ OLAN MUCİ)E Bİ GIDADIR. GÖ)YAŞIMI)DA VE KANIMIZDA SOLE VARDIR. ANA AHMİNDE 9 AY İÇİNDE YAŞADIĞIMI) SIVI SOLELİDİ. SOLE HAYATTIR

25 SOLE YAPIMI Bİ ÖLÇEK SOLE G ANÜL K İSTAL, CAM Bİ KAVANOZA KONUR, Ü)E İNE 2 ÖLÇEK KLORSUZ SU EKLENİ 2-3 SAAT BEKLETİLİ. SOLE GRANÜL K İSTALLİ ÇÖZÜLEREK %26 LIK KONSANTRE SOLE KULLANIMA HAZIR HALE GELİ. SUYUNUZDA DOĞAL MİNE AL OLARAK KULLANILIR.

26 SOLE ENE Jİ VE YAŞAM KAYNAĞI SOLELİ SU HE GÜN BOL MİKTA DA İÇİLMELİDİ. GÜNLÜK İÇMEMİ) GE EKEN SOLELİ SU, VÜCUT AĞI LIĞIMI)IN HER 10 KİLOSUNA KA ŞILIK 0,4 LİT EDİ. SUYUMUZA, HER LİT EDE, Bİ TATLI KAŞIĞI SOLE İLAVE EDE EK İÇMELİYİ). ÇÜNKÜ SOLELİ SU VÜCUDUMU) İÇİN GE EKLİ OLAN 84 MİNE ALLE İ İÇE İ. MİNE ALSI) SU VÜCUTTAKİ MİNE ALLE İ DE GÖTÜRÜR. 84 MİNE ALLİ SOLELİ SU İNSAN Fİ)YOLOJİSİNİN KISA SÜREDE KENDİNİ TOPARLAMASINA, ENE JİK VE )İNDE OLMASINA YARDIMCI OLUR.

27 SOLE YÜKSEK TANSİYONU OLANLAR 1 LİT E SUYA Bİ ÇAY KAŞIĞI SOLE KATARAK İÇMELİDİ. VÜCUDUMUZUN İHTİYACI OLAN SOLELİ SU HÜCRELER TARAFINDAN ALINDIĞINDAN HÜC ELE İN KU AKLIĞI GİDE İLECEK VE ZAMANLA YÜKSEK TANSİYONDA RAHATLAMAYA YARDIMCI OLACAKTIR.

28 O GANİK SOLE K İSTAL ÖĞÜTÜLMÜŞ HİMALAYA K İSTALINDEN HİÇ Bİ KATKI MADDE VE KO UYUCU İLAVE ETMEDEN TAŞ DEĞİ MENLE DE ÖĞÜTÜLE EK Ü ETİLİ. GIDA BAKANLIĞI TEBLİĞİ GE EĞI, 500 GR LIK PAKETLERDE SATIŞA SUNULUR. SOFRADA VE TÜM GIDALARDA, TUZ KULLANILAN HER YERDE KULLANILIR.

29 O GANİK SOLE HİMALAYA K İSTALİ VÜCUDUN ASİT, BA) VE PH DENGESİNİ SAĞLA. DOLAŞIM SİSTEMİNDE VE ORGANLARIN GÖ EVLE İNİ YAPMASINDA YARDIMCI OLUR. KAN BASINCININ DENGELENMESİNE YARDIMCI OLUR. VÜCUTTA Bİ İKEN TOKSİNLE İN VE AĞI METALLE İN DIŞA I ATILMASINA YARDIMCI OLUR. HÜCRE YENİLENMEDE YARDIMCI OLUR. ÖLÜ HÜC ELE İ VÜCUTTAN ATAR.

30 SOLE O GANİK KİLLİ BANYO K İSTALİ KAPLICA SUYU ETKİSİNE SAHİPTİR. SICAK KÜVETE 250GR İLAVE EDİLDİĞİNDE SİNİRLERİ SAKİNLEŞTİRİR VE KAS SİSTEMİNİ GEVŞETEREK VÜCUDU DİNLENDİRİR. İÇİNDEKİ 84 MİNERALLE CİLDİ BESLER, SEDEF, SİVİLCE, SİĞİL, EGZAMA, MANTAR, AYAK KOKUSU, CİLT LEKELERİNİN İYİLEŞMESİNDE VE ÇİLLERİN AZALMASINDA YARDIMCI OLUR. SOLE İÇECEĞİ GİBİ HAZIRLANARAK RAHATSIZ BÖLGEYE GÜNDE 2 KEZ SABAH AKŞAM SÜRÜLÜR. BU ESNADA SOLELİ SU İÇMEYE KESİNLİKLE DEVAM EDİLMELİDIR.

31 İYONİ)E ABAJU TİPİ LAMBA K İSTAL LAMBALAR EKSİ İYONLA ÜRETEREK HAVANIN KALİTESİNİ ARTTIRIRLAR. LAMBALAR YANDIKLARINDA ORTAYA ÇIKARDIKLARI EKSİ İYONLA, ARTI İYONLA I NÖTR HALE GETİ E EK HAVAYI TEMİ)LE. BUNU SAĞLAMAK İÇİN İNSANLA 1000$ -2000$ LIK İYON MAKİNALA I SATIN ALMAKTADIR. K İSTAL LAMBALAR HAVA KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN DOĞA TARAFINDAN OLUŞTU ULMUŞ GÜ)EL VE DAHA AZ MASRAFLI, BAKIM GE EKTİ MEYEN Bİ ALTE NATİFTİ.

32 Tavsiye Edilen Kitaplar 1- Ayşegül Çoruhlu a) Alkali Diyet b) Tokuz Ama Açız 2- Dr.F.Batmangheild Vücudunuz Sizden Su İstiyor 3- Dr.med.Barbara Hendel & Peter Ferreira Su vetuz 4- Yücel Aydemir a) Su ve tuz b) Kanser

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

SU İYONİZERİ. koruyucusudur.

SU İYONİZERİ. koruyucusudur. SU İYONİZERİ Su iyonizeri NEDİR? Su iyonizeri sizin için; kaliteli sağlıklı ve yaşayan su üretir. İleri teknoloji ürünü olan su iyonizeri musluk suyunu önce arındırır daha sonra ayrı yapıya sahip, değişik

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I)

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) Hazırlayanlar Dr. Dyt. Meltem Soylu Saðlýk Memuru Engin Alacahan Saðlýk Bakanlýðý Türkiye Halk Saðýlýðý Kurumu Uzm. Gýda Müh. Cengiz Kesici Saðlýk

Detaylı

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 ÖZEL EGE LİSESİ İZMİR 2002 İÇİNDEKİLER Teşekkür ve İthaf...3 Giriş...3 Asit ve Baz...3-11 1) Asit...3-4 2) Baz...4-5 3)

Detaylı

SU KİMYASI DERS NOTLARI

SU KİMYASI DERS NOTLARI SU KİMYASI DERS NOTLARI PROF.DR. MEHMET YAMAN FIRAT ÜNİVERSİTESİ Fen Fakültesi Kimya Bölümü 2005 1 SU KİMYASI İçme suyuna ait özellikler 4 gruba ayrılır. 1 Fiziksel ve duyu organlarına hitap eden özellikler

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 2 1 Suyun insan yaşamındaki önemi nedir? Su, insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır. Yaşamın kendisidir su. Yeryüzünde ilk yaşamın

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap

Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Tamamlayıcı Beslenme Sağlık Çalışanları Đçin Rehber Kitap Ekim 2009 Hazırlayan Uzm. Dyt. Şeniz ILGAZ Danışma Kurulu Dr.Sema ATĐLLA Dr.Tülay BOSĐ Prof.Dr.Selda HIZEL BÜLBÜL Prof.Dr.Mübeccel DEMĐRKOL Prof.Dr.Gülbin

Detaylı

Son çare miting olmasın!..

Son çare miting olmasın!.. YIL: 4 SAYI: 21 1 TL! YIL: 1 SAYI: 1 7 TL Temmuz - Ağustos 2013 www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Son çare miting olmasın!.. BAŞKAN DAN İ şimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir.

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir. KİMYA Asitler - Bazlar - Tuzlar 10. Sınıf Genel 01 1. Aşağıdakilerden hangisi asitlerin özelliklerinden değildir? A) Suya + iyonu verirler. B) Tadları acıdır. ) Turnusol kağıdını kırmızıya çevirirler.

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 SÖYLEŞİ Sibel Arna ile oğlu Rüzgar üzerine sohbet SAĞLIKLI BESLENME Vitamin deposu kış meyveleri LEZZETLİ TARİFLER Kışa

Detaylı

Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu. Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak

Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu. Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak Baskı bilgileri Tüm hakları saklıdır. Bu broşür ve buna ait tüm parçalar telif haklarıyla korunmaktadır. Novartis Pharma GmbH firmasının

Detaylı

Tarım ve gıda, insan yaşamının sürdürülmesinde olmazsa olmazlardan. 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk 3 RÖPORTAJ 8 YENİ ÜRÜN 7 ÖDÜL

Tarım ve gıda, insan yaşamının sürdürülmesinde olmazsa olmazlardan. 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk 3 RÖPORTAJ 8 YENİ ÜRÜN 7 ÖDÜL 1 PINAR ÜRETİCİSİNİN GAZETESİ SAYI: 117 / Ocak 2014 / 20.000 ADET 62 milyar $ la Avrupa tarımında lider olduk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, 62.5 milyar dolarlık hasılasıyla Türk tarımında

Detaylı

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Reyhan Nergiz Ünal Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Sağlığımız değerini bilemediğimiz ve yeteri kadar koruyamadığımız bir servettir. Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Kolay anlaşılır bir başvuru kitapçığı İmtiyaz Sahibi Yayımcı ve Yapımcı:

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı