VERİ MADENCİLİĞİNE BAKIŞ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VERİ MADENCİLİĞİNE BAKIŞ"

Transkript

1 VERİ MADENCİLİĞİNE BAKIŞ

2 İçerik Veri Madenciliği Neden Veri Madenciliği? Veri ve Veri Madenciliğinin Önemi Günümüzde Kullanılan Veri Madenciliğinin Çeşitli İsimleri Veri Madenciliği Nedir?

3 Neden Veri Madenciliği? Karar verici için verilen kararın doğruluğu, onun yeteneklerine, deneyimine ve bilgi birikimine olduğu kadar sahip olduğu veri kümesinin yeterliliğine de bağlıdır. Doğru karar vermede, verilerin toplanması, tasnif edilmesi, hazırlanması, analiz edilmesi ve doğru yorumlanması çok önemlidir. Ayrıca verilerin incelenmesi ile birlikte ilişkilerin ortaya çıkarılması da doğru karar verme için önemli bir rol oynar.

4 Neden Veri Madenciliği? Günümüzde karar süreçlerinin karmaşıklaşması ve sayısal olarak daha fazla veriye gereksiniminin ortaya çıkması ile büyük veri tabanlarındaki bilginin işlenmesi oldukça zor olmaya başlamıştır.

5 Neden Veri Madenciliği? Kurumlar ve işletmeler her kayıtlarını elektronik olarak biriktirmeye başlamış ve sayısal teknolojilerin gelişmesiyle birlikte akıl almaz derecede veri birikimi meydana gelmiştir. Veri tabanlarında ve veri ambarlarında depolanan veri yığınları arasından anlamlı ilişkilerin, kalıpların ve eğilimlerin ortaya çıkartılması ihtiyacı doğmuş, gelecek adına doğru tahminlerin yapılması önem kazanmıştır.

6 Neden Veri Madenciliği? Veri madenciliği (data mining) uygulamaları işte bu noktada, istatistiksel analiz ve modellemeler ile Makine öğrenimi artificial intelligence tekniklerinin kullanılması ile devreye girmiştir. Karmaşık örüntüleri algılama ve veriye dayalı akılcı kararlar verebilme becerisi kazandırmada, veri madenciliği; istatistik, makine öğrenimi, optimizasyon, veri ambarcılığı, uzman sistemler, örüntü tanıma, yapay zekâ, uyarlamalı denetim ve kuramsal bilgisayar bilimi ile ilişkilidir. Verinin içindeki bilginin ortaya çıkarılması için gelişmiş teknolojiler ve iş deneyimi birlikte kullanılmalıdır.

7 Veri Madenciliği İle İlişkili Alanlar

8 Neden Veri Madenciliği? Bilimsel veritabanlarının ve ağ sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte bankacılık, finans, ekonomi, sağlık, adli suçlar, güvenlik ve savunma gibi pek çok alanda veri madenciliği teknikleri geliştirilmeye başlanmış, tahmin analizleri, modellemeler ve yapay zekâ teknikleri alanlarında ciddi ilerleme kaydedilmiştir.

9 Veri ve Veri Madenciliğinin Önemi Günümüzde ekonomik sistemde veri ya da bilgi, mal ya da hizmet üretiminin faktörlerinden birisi olarak algılanmaktadır. Bu ise karar vericileri yanlış karar riskinden uzaklaşabilmek için, mümkün olduğunca fazla veriyi depolamaya zorlamaktadır. Ayrıca internetin yaygınlaşması, rekabetin önemli olması, kar marjlarının düşmesi ve müşteri memnuniyetinin zorlaşması, bu endişeyi daha da artırmaktadır. Bu durum ise doğru veriyi toplama ya da doğru veriye ulaşma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Artık veriye erişmek en az verinin kendisi kadar önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmıştır.

10 Veri ve Veri Madenciliğinin Önemi Bilgisayarın yaşamımızda daha çok rol almasıyla, yapılan her işlem sayısal ortamda kayıt altına alınmaya başladı. Hastanelerde, belediyelerde veya ticarette yapılan her işlem artık veritabanlarında yerini almıştır. Hatta bir mağazaya, alışveriş merkezine girerken ya da çıkarken, bazen de yolda yürürken kameraya çekilen görüntüler bile bir veritabanı oluşturmaktadır. Bütün bunlar bir yığın halinde depolanırken içlerinde nasıl gizli bilgiler taşıdığı bilinmemektedir. Tüm bu veriler, veritabanlarında çıkarılmayı bekleyen değerli bir maden gibi durmaktadır. Bir bakıma çevremizde bir sürü veri varken, bu veriler bilgiye dönüşmeyi beklemektedir.

11 Veri ve Veri Madenciliğinin Önemi Günümüzde şirketlerin müşteri ile ilişkileri büyük ölçüde değişmiştir. İşletmelerde başarılı bir müşteri ilişkileri yönetimiyle, küresel bir dünyada ve giderek artan rekabetçi piyasalarda, işletmeler için yaşamsal önem taşıyan, müşteri için değer yaratmak, müşteri sadakati sağlamak ve bu konularda kurumsallaşmayı gerçekleştirmek mümkün olabilecektir.

12 Günümüzde Kullanılan Veri Madenciliğinin Çeşitli İsimleri Veri Madenciliği (Data mining) Veritabanlarında bilgi madenciliği (knowledge mining from databases), Bilgi çıkarımı (knowledge extraction), Veri ve örüntü analizi (data/pattern analysis), Veri arkeolojisi gibi, İş analitikleri (Business analytics)

13 Veri Madenciliği Nedir? Literatürde veri madenciliğine ilişkin bir çok tanım yapılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir. Veri madenciliği, veri ambarlarında tutulan çok çeşitli verilere dayanarak daha önce keşfedilmemiş verileri ortaya çıkarmak, bunlara karar vermek ve gerçekleştirmek için kullanma sürecidir. Anlamsız görünen veri yığını üzerinde birçok işlem yapılarak önemli ve anlamlı bilgilerin çıkarımına olanak sağlama sürecidir. Mevcut veri yığınları arasından anlamlı ilişkilerin, kalıpların ve eğilimlerin ortaya çıkartılmasıdır.

14 Veri Madenciliği Nedir? Veri madenciliği, önceden bilinmeyen ilişki ve eğilimlerin bulunması için bugünün endüstrisinde yaratılan büyük miktarlardaki veriyi analiz eden bir yoldur. Veri madenciliği büyük ve karmaşık verilerde beklenmeyen patikaların, değerli yapıların ve ilginç ilişkilerin keşfedilmesi bilimidir. Veri madenciliği, eldeki verilerden üstü kapalı, çok net olmayan, önceden bilinmeyen ancak potansiyel olarak kullanışlı bilginin çıkarılmasıdır.

15 Veri Tabanlarında Bilgi Keşfi Süreci HAN, J., KAMBER, M., PEI, J., Data Mining Consepts And Techniques, Morgan Kaufmann, USA, 2012, s.7.

16 Veri Madenciliğinde Kullanılan Yöntemler Veri madenciliği yöntemleri işlevlerine göre aşağıdaki gibi üç temel grupta tanımlanmaktadır. Sınıflama (Classification), Kümeleme (Clustering), Birliktelik kuralları ve sıralı örüntülerdir (Association rules and sequential patterns).

17 Referanslar Berry M, Linoff G., Data Mining Techniques For Marketing, Sales And Customer Support, John Wiley & Sons, New Jersey, U.S.A, Dasu, T. ve Johnson, T. (2003) Explarotary Data Mining and Data Cleaning. Ganesh, S. (2002) Data Mining: Should it be included in the Statistics cirriculum?, The Sixt International Conference on Teaching Statistics, Cape Town, South Africa, 7 12 July. Gürsakal N., (2006), Sözcük ve Sayı, SPSS Kamu Günü, 14 Nisan, SPSS Veri Madenciliği Çözümleri. Han J., Kamber M., Pei J. (2012), Data Mining, Concept and Techniques, Elsevier.

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi

Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Journal of Engineering and Natural Sciences Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Sigma Vol./Cilt 26 Issue/Sayı 1 Araştırma Makalesi / Research Article CHURN ANALYSIS AND CUSTOMER SEGMENTATION OF A COSMETICS

Detaylı

UYGULAMALI VERİ MADENCİLİĞİ SEKTÖREL ANALİZLER

UYGULAMALI VERİ MADENCİLİĞİ SEKTÖREL ANALİZLER Yrd. Doç. Dr. Umman Tuğba Şimşek Gürsoy UYGULAMALI VERİ MADENCİLİĞİ SEKTÖREL ANALİZLER ISBN 978-605-364-040-0 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarına aittir. 2012, Pegem Akademi Bu kitabın

Detaylı

VERİ MADENCİLİĞİNDE KARAR AĞACI ALGORİTMALARI İLE BİLGİSAYAR VE İNTERNET GÜVENLİĞİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA

VERİ MADENCİLİĞİNDE KARAR AĞACI ALGORİTMALARI İLE BİLGİSAYAR VE İNTERNET GÜVENLİĞİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Endüstri Mühendisliði Dergisi Cilt: 5 Sayý: 3-4 Sayfa: (-19) Makale VERİ MADENCİLİĞİNDE KARAR AĞACI ALGORİTMALARI İLE BİLGİSAYAR VE İNTERNET GÜVENLİĞİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Aslı ÇALIŞ, Sema KAYAPINAR*,

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi. Pamukkale University Journal of Engineering Sciences

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi. Pamukkale University Journal of Engineering Sciences Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi Pamukkale University Journal of Engineering Sciences VERİ MADENCİLİĞİ UYGULAMASINA İLİŞKİN PAÜ HASTANESİNDE HASTA PROFİLİNİN BELİRLENMESİ* THE DETERMINATION

Detaylı

VERİ MADENCİLİĞİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİNDE BİR UYGULAMA

VERİ MADENCİLİĞİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİNDE BİR UYGULAMA VERİ MADENCİLİĞİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİNDE BİR UYGULAMA Yard. Doç. Dr. Sinan Aydın Anadolu Üniversitesi snaydin@anadolu.edu.tr Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul Anadolu Üniversitesi aeozkul@anadolu.edu.tr

Detaylı

DATA MINING: DECISION TREE ALGORITHMS AND AN APPLICATION ON ISE DATA

DATA MINING: DECISION TREE ALGORITHMS AND AN APPLICATION ON ISE DATA Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Y.2009, C.14, S.1 s.31-52. Suleyman Demirel University The Journal of Faculty of Economics and Administrative Sciences Y.2009,

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ METEOROLOJİK VERİLERİN VERİ MADENCİLİĞİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Ömer Osman DURSUN Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Asaf VAROL YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRONİK - BİLGİSAYAR

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Özet MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Ercan ÇİÇEK Müşteri ilişkileri yönetimi uygulaması günümüzde pek çok işletme tarafından uygulanmaya başlanmış bir pazarlama

Detaylı

Veri Madenciliğinin Finansal Kararlarda Kullanımı *

Veri Madenciliğinin Finansal Kararlarda Kullanımı * Çankırı Karatekin Üniversitesi Y.2014, Cilt 4, Sayı 1, ss.59-82 Y.2014, Volume 4, Issue 1, pp.59-82 Veri Madenciliğinin Finansal Kararlarda Kullanımı * Mehmet ÖZKAN Marmara Üniversitesi, İşletme Fakültesi,

Detaylı

VERİ MADENCİLİĞİ VE TÜRKİYE DEKİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ

VERİ MADENCİLİĞİ VE TÜRKİYE DEKİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi Yıl:11 Sayı: 21 Bahar 2012 s. 1-23 VERİ MADENCİLİĞİ VE TÜRKİYE DEKİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ Serkan SAVAŞ 1, Nurettin TOPALOĞLU 2, Mithat YILMAZ 3 Geliş: 11.01.2012

Detaylı

VERĐ MADENCĐLĐĞĐ VE HARP OYUNU VERĐTABANI ÜZERĐNDE BĐR UYGULAMA

VERĐ MADENCĐLĐĞĐ VE HARP OYUNU VERĐTABANI ÜZERĐNDE BĐR UYGULAMA YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI VE ENDÜSTRĐ MÜHENDĐSLĐĞĐ 28. ULUSAL KONGRESĐ VERĐ MADENCĐLĐĞĐ VE HARP OYUNU VERĐTABANI ÜZERĐNDE BĐR UYGULAMA Kasım BAYNAL Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Veziroğlu

Detaylı

Veri Madenciliği. Veri Madenciliği. Veri Madenciliği Veriden Bilgiye, Masraftan Değere Dr. Yılmaz Argüden. Veri Madenciliği Burak Erşahin

Veri Madenciliği. Veri Madenciliği. Veri Madenciliği Veriden Bilgiye, Masraftan Değere Dr. Yılmaz Argüden. Veri Madenciliği Burak Erşahin Veri Madenciliği AR GE, 1991 yýlýn dan bu ya na müþ te ri le ri ne yö ne tim da nýþ man lýðý hiz met le ri sun mak ta dýr. Bu gün ge liþmiþ me to do lo ji le ri, çe þit li sek tör ler de el de et ti ði

Detaylı

VERİ MADENCİLİĞİ MODELLERİ VE UYGULAMA ALANLARI

VERİ MADENCİLİĞİ MODELLERİ VE UYGULAMA ALANLARI VERİ MADENCİLİĞİ MODELLERİ VE UYGULAMA ALANLARI *Öğr. Gör. Serhat ÖZEKES Abstract: The major reason that data mining became one of the hottest current technologies of the information age is the wide availability

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

Veri Analizi - Veri Kalitesi ve Bütünlüğü

Veri Analizi - Veri Kalitesi ve Bütünlüğü Veri Analizi - Veri Kalitesi ve Bütünlüğü Eliza Natasa Artinyan Deloitte Türkiye Kurumsal Risk Hizmetleri Kıdemli Danışman Veri analizi sürecinde istatistiksel yöntem ve tekniklerin uygulanması, bilgisayarın

Detaylı

MİGROS TÜRK A.Ş.DE BİRLİKTELİK KURALLARININ YERLEŞİM DÜZENİ PLANLAMADA KULLANILMASI

MİGROS TÜRK A.Ş.DE BİRLİKTELİK KURALLARININ YERLEŞİM DÜZENİ PLANLAMADA KULLANILMASI Endüstri Mühendisliði Dergisi Cilt: 21 Sayý: 2 Sayfa: (14-29) YA/EM 2008 Özel Sayısı MİGROS TÜRK A.Ş.DE BİRLİKTELİK KURALLARININ YERLEŞİM DÜZENİ PLANLAMADA KULLANILMASI Derya AY*, İbrahim ÇİL Sakarya Üniversitesi,

Detaylı

Üniversite Öğrencilerinin Đnterneti Eğitimsel Amaçlar Đçin Kullanmalarını

Üniversite Öğrencilerinin Đnterneti Eğitimsel Amaçlar Đçin Kullanmalarını Üniversite Öğrencilerinin Đnterneti Eğitimsel Amaçlar Đçin Kullanmalarını Etkileyen Faktörlerin Veri Madenciliği Yöntemleriyle Tespiti Ahmet Selman BOZKIR 1, Bilge GÖK 2 ve Ebru SEZER 3 1 Hacettepe Üniversitesi

Detaylı

BÜTÜNLEŞİK VERİ KÜPÜ SİSTEMİ (BVKS): SATIŞ KÜPÜ UYGULAMASI

BÜTÜNLEŞİK VERİ KÜPÜ SİSTEMİ (BVKS): SATIŞ KÜPÜ UYGULAMASI Gazi Üniv. Müh. Mim. Fak. Der. J. Fac. Eng. Arch. Gazi Univ. Cilt 23, No 2, 477-484, 2008 Vol 23, No 2, 477-484, 2008 BÜTÜNLEŞİK VERİ KÜPÜ SİSTEMİ (BVKS): SATIŞ KÜPÜ UYGULAMASI Tahsin ÇETİNYOKUŞ ve Hadi

Detaylı

SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA VERİ MADENCİLİĞİ YAKLAŞIMININ KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÖZET

SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA VERİ MADENCİLİĞİ YAKLAŞIMININ KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÖZET Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Güz 2012 Sayı 29 SÜREÇ İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA VERİ MADENCİLİĞİ YAKLAŞIMININ KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Esin Cumhur YALÇIN PİRİNÇCİLER

Detaylı

T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ

T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ VERİ MADENCİLİĞİ (Öğrenci Başarısına Etki Eden Faktörlerin Regresyon Analizi ile Tespiti) MEHMET TAŞDEMİR DANIŞMAN

Detaylı

Veri Madenciliği Teknolojisini Kullanarak Fiyat Değişimlerinde Paralellik Gösteren Hisse Senetlerinin Bulunması ve Risk Azaltılması

Veri Madenciliği Teknolojisini Kullanarak Fiyat Değişimlerinde Paralellik Gösteren Hisse Senetlerinin Bulunması ve Risk Azaltılması Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale, 30 Ocak - 01 Şubat 2008 Veri Madenciliği Teknolojisini Kullanarak Fiyat Değişimlerinde Paralellik Gösteren Hisse Senetlerinin Bulunması ve Risk Azaltılması

Detaylı

DATA ANALYZING AND DATA MINING APPLICATIONS IN INCOMPLETE DATA IN THE BUSINESS DATABASE

DATA ANALYZING AND DATA MINING APPLICATIONS IN INCOMPLETE DATA IN THE BUSINESS DATABASE DATA ANALYZING AND DATA MINING APPLICATIONS IN INCOMPLETE DATA IN THE BUSINESS DATABASE EKSİK VERİLİ İŞLETME VERİ TABANLARINDA VERİ ANALİZİ VE VERİ MADENCİLİĞİ UYGULAMASI Eyüp AKÇETİN 1 Hüseyin TURGUT

Detaylı

Hidayet Takçı * ve İbrahim Soğukpınar **

Hidayet Takçı * ve İbrahim Soğukpınar ** Kütüphane Kullanıcılarının Erişim Örüntülerinin Keşfi Discovery of Access Patterns of Library Users Hidayet Takçı * ve İbrahim Soğukpınar ** Öz Veri madenciliği çok büyük hacimli veriden anlamlı, ilginç,

Detaylı

REKLAMCILIK SEKTÖRÜNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA

REKLAMCILIK SEKTÖRÜNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA REKLAMCILIK SEKTÖRÜNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA İ. Murat OZULU Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Harita Kadastro Bölümü Çorum E-posta: imuratozulu@hitit.edu.tr

Detaylı

VERİ TABANINDA BİLGİ KEŞFİ SÜRECİ: GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ UYGULAMASI

VERİ TABANINDA BİLGİ KEŞFİ SÜRECİ: GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ UYGULAMASI VERİ TABANINDA BİLGİ KEŞFİ SÜRECİ: GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ UYGULAMASI Abdulkadir ÖZDEMİR * Fulya YALÇIN ASLAY ** Handan ÇAM *** Özet Muazzam kütleler halinde olan veriler içerisinde saklı kalmış doğru,

Detaylı

A Formal Approach to Discovery in Very Large Databases

A Formal Approach to Discovery in Very Large Databases Veri Tabanlarında Bilgi Keşfine Formel Bir Yaklaşım Kısım I: Eşleştirme Sorguları ve Algoritmalar A Formal Approach to Discovery in Very Large Databases Part I : Association Queries and Algorithms Hayri

Detaylı

GENETİK ALGORİTMA YÖNTEMİYLE INTERNET ERİŞİM KAYITLARINDAN BİLGİ ÇIKARILMASI

GENETİK ALGORİTMA YÖNTEMİYLE INTERNET ERİŞİM KAYITLARINDAN BİLGİ ÇIKARILMASI GENETİK ALGORİTMA YÖNTEMİYLE INTERNET ERİŞİM KAYITLARINDAN BİLGİ ÇIKARILMASI Resul DAŞ 1, İbrahim TÜRKOĞLU 2, Mustafa POYRAZ 3 1 Fırat Üniversitesi, Enformatik Bölümü, 23119, ELAZIĞ, rdas@firat.edu.tr

Detaylı

DERSHANE EĞİTİMİNİN, ÖĞRENCİNİN ÜNİVERSİTEYE YERLEŞMESİNDEKİ ETKİSİ

DERSHANE EĞİTİMİNİN, ÖĞRENCİNİN ÜNİVERSİTEYE YERLEŞMESİNDEKİ ETKİSİ İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ (İAÜD) Yıl 3, Sayı 12, Sayfa (13-50) DERSHANE EĞİTİMİNİN, ÖĞRENCİNİN ÜNİVERSİTEYE Bünyamin HATİPOĞLU 1, Zafer ASLAN 2, Metin ZONTUL 2, Ali GÜNEŞ 2 1 İstanbul Aydın Üniversitesi,

Detaylı

İçerik. Bilgi Teknolojilerinin Kullanımının Gelişimi Bilişim Sistemi Unsurları Bilişim Sistemlerinin İşletmelere Faydaları

İçerik. Bilgi Teknolojilerinin Kullanımının Gelişimi Bilişim Sistemi Unsurları Bilişim Sistemlerinin İşletmelere Faydaları İçerik Bilgi Bilgi-Bilgelik Piramidi Bilgi Yönetimi Bilgi Sistemleri Bilgi Toplumu ve Özellikleri Bilgi Ekonomisi ve Özellikleri Bilgi Ekonomisinin Unsurları Bilişim Sistemleri İçerik Bilgi Teknolojilerinin

Detaylı

Sağlık Kurumları Bilgi Teknolojilerinde Dış Kaynaklardan (Outsourcing) Yararlanma Yöntemi ve Hastane Yönetiminde Sağlayacağı Avantajlar

Sağlık Kurumları Bilgi Teknolojilerinde Dış Kaynaklardan (Outsourcing) Yararlanma Yöntemi ve Hastane Yönetiminde Sağlayacağı Avantajlar Sağlık Kurumları Bilgi Teknolojilerinde Dış Kaynaklardan (Outsourcing) Yararlanma Yöntemi ve Hastane Yönetiminde Sağlayacağı Avantajlar M. Akif ÇAKIRER Öz Son yıllarda en önemli yönetim uygulamalarından

Detaylı