Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz:"

Transkript

1 Bölüm 2 Başlarken Bu bölümde, ZoomTextʹin temellerini öğreneceksiniz: ZoomTextʹin nasıl kurulup, aktive edileceği. ZoomTextʹi nasıl başlatılacağı ve sonlandırılacağı. ZoomTextʹi etkinleştirip, devredışı bırakma. Ana ZoomText kullanıcı arayüzü ve tabla simgesinin nasıl kullanılacağı. Windows Vista için ZoomText oturum açma desteğini kullanma. ZoomText kullanmada nasıl yardım alınacağı. Bu bölümdeki bilgilerin size yeterli bilgiyi vermesine rağmen, tam bilgi için diğer bölümlere de göz atmanız önerilir.

2 14 ZoomText in Kurulumu ZoomText 9.1 un sisteme kurulumu çok kolaydır. ZoomText CDsi büyük boyutlarda hazırlanmış seslendirme yapabilen bir kurulum programı içerir. Kur programı kurulum için iki yöntem önermektedir: Otomatik ve özgün. Otomatik kurulum (aşağıda listelendiği gibi) genel ayarları kullanarak yükler. Yükleme yaparken daha az dialog kutusu sunulur ve yüklemeye daha az zaman harcarsınız. Özgün kurulum kendi özgün ayarlarınızı kullanmanıza olanak tanır. Aşağıdaki tablo otomatik yükleme yöntemi kullanılırken sunulan ayarları içerir.

3 Bölüm 2 Başlarken 15 Kurma Seçenekleri Kurulum dosyası Masaüstünde ZoomText simgesini göster * Sistem açıldığında ZoomTexti otomatic olarak çalıştır * Speech synthesizers ** Otomatk Kurma Ayarları C:\Program Files\ZoomText 9.1 Evet Hayır Yalnızca ZoomText İngilizce Versiyonu: İngilizce bütün ses sentezleyicileri kurulur. ZoomText Uluslararası versiyonu: TruVoice İngilizce ve seçilmiş dil için uygun ses sentezleyicileri kurulur. * ZoomText kurulduktan sonra bu ayar değiştirilebilir. Bu ayar ZoomText Program seçeneklerinde yer almaktadır. Bu seçimi açması için Ayarlar menüsünden, Program... seçin. ** Ses sentezleyici ayarları yalnızca ZoomText Büyütücü/Okuyucu yu kurarken başvurabilirsiniz.

4 16 ZoomText i Kurma 1. Virüsten koruma programınızı devredışı bırakın ve açık olan tüm programları kapatın. 2. ZoomText 9.1 CDsini CD-ROM sürücüsüne takın. ZoomText kurulumu otomatik olarak başlayacaktır. 3. Kurulumu tamamlamak için ekranda beliren talimatları takip edin. Kurulum Otomatik Olarak Başlamazsa 1. Başlat menüsünden Çalıştır ı seçin. 2. CD-ROM sürücüsünü açın. 3. Kur programını seçin ve Aç ı tıklayın. 4. Çalıştır kutusunda OK seçeneğini tıklayın.

5 Bölüm 2 Başlarken 17 Program Bileşenlerini Yükleme Eğer ZoomText 9.1 yazılımını Ai Squared websitesinden yükleyerek edindiyseniz, ZoomText in bazı bileşenlerine sahip olmayabilirsiniz. Bu bileşenler ses sentezleyicilerini ve ürün yerellemelerini (ZoomText in diğer dil versiyonları) içerir. Ancak bunları istediğiniz zaman indirebilirsiniz. Not: İndireceğiniz bileşenlerin seçimi, sisteminize yüklediğiniz ZoomText ürününe göre değişir. Program Bileşenlerini indirme ZoomText Yardım menüsünde, Program Bileşenlerini İndir i seçin. Web sayfanız bileşenleri indirebileceğiniz web sayfasını açacaktır. Kurulum ve indirme için yüklenebilir program bileşenleri listesi görüntülenecektir.

6 18 Otomatik Güncelleme ZoomText 9.1 çevrimiçi kontrol ve güncellemeyi de gerektirir. Bu servis ZoomText in düzeltilmiş, yenilenmiş haline ulaşmanızı sağlar. Işte nasıl çalışacağı... ZoomText i her çalıştırdığınızda Güncelleme Sihirbazı çevrimiçi olup olmadığınızı kontrol eder. Eğer çevrimiçiyseniz son sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edip, yüklemek ister misiniz? Diye sorar. Evet seçeneğini tıklayarak güncellemenizi otomatik olarak başlatabilirsiniz. Not: Bu özelliği kullanabilmeniz için İnternet bağlantısı gereklidir. ZoomText Güncelleme Sihirbazı Eğer ağ yöneticiyseniz ve ZoomText i her başlattığınızda, güncellemelerin kontrolünü istemiyorsanız, devredışı bırakabilirsiniz:

7 Bölüm 2 Başlarken 19 Otomatik Güncellemeyi Devredışı Bırakma 1. Ayarlar menüsünde, Program... seçin. 2. ZoomText her başlatıldığında çevrimiçi güncelleme kontrolünü devredışı bırak seçeneğini seçin. 3. OK seçeneğini tıklayın. Otomatik güncellemeye ek olarak, güncellemeleri istediğiniz zaman elle kontrol edebilirsiniz. Güncellemeleri Elle Kontrol Etme Windows Başlat menüsünde, Programlar ZoomText 9.1 Güncellemeleri Kontrol Et seçeneklerini seçin. Güncelleme sihirbazı ortaya çıkar.

8 20 ZoomText 9.1 a Başlama ZoomText sisteminize kurulduğunda aşağıdaki prosedürleri kullanmaya başlayabilir. Windows masaüstünde, ZoomText 9.1 program simgesini seçin. Windows Başla menüsünde, Programlar ZoomText 9.1 ZoomText 9.1 seçin. Not: ZoomText Windows başladığında yapılandırmaları otomatik olarak yükleyebilir. Bu seçenek kurulum gerçekleştirilirken etkinleştirilebilir yada ZoomText Seçenekleri diyalog kutusundan ayarlanabilir. Ayrıntılı bilgi için bkz, Bölüm 5 Program Seçenekleri. ZoomText başlayınca, normal ekranın büyütülmüş bir görüntüsünü göstermek için ekranı değiştirir. Büyüme, fareyi hareket ettirdikçe; yazı yazdıkça; ve uygulamalarınızı çalıştırdıkça, aktivite alanını muhafaza ederek, otomatik olarak farenin gittiği yöne gider. Eğer ZoomText Büyütücü/Okuyucuyu da yüklemişseniz, siz dökümanlarınızı ve uygulamalarınızı yönlendiriken aynı anda ZoomText seslendirme yapacaktır. ZoomText çalışırken, bilgisayarınızda açık olan diğer programların kendi görevlerini yapmalarına hiçbir şekilde olumsuz etkisi olmayacaktır.

9 Bölüm 2 Başlarken 21 ZoomText 9.1 u Aktifleştirme Aktivasyon yasal olmayan yollardan ZoomText 9.1 kullanımını önlemek için hazırlanmış bir işlemdir. Ürün aktivasyonu çok basit bir işlemdir yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. ZoomText i kurduktan sonra 60 gün içinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz aksi takdirde aktivasyonu gerçekleştirene kadar ZoomText deneme sürümünü kullanmış olacaksınız. Aktivasyonu hemen yada 60 gün içinde gerçekleştirebilirsiniz. 60 gün içinde deneme sürümü kullanımı sonlandırılır. Deneme ürünü sonlandırıldığında, kullanmaya devam etmek için ürün aktivasyonunu hemen yapmanız gerekmektedir.

10 22 ZoomText i Aktivasyona Hazırlama ZoomText 9.1 u aktifleştirmek için, seri numaranızı kullanmanız gerekmektedir. Yenilenmiş bir sürüm almışsanız bundan önceki sürümün seri numarasını da kullanmanız gerekir. Bu seri numarasını ürün paketinin üzerinde bulabilirsiniz. ZoomText seri numarasının yeri ZoomText CD kabında Ürün kayıt kartında ZoomText ürün kutusunun üzerinde ZoomText kullnım kılavuzunun arkasında Not: Ai Squaredʹin çevrimiçi mağazasından satın aldıysanız, seri numaranız adresinize gönderilecektir.

11 Bölüm 2 Başlarken 23 Aktivasyon Süreci 60 günlük geçici süre boyunca, ZoomText i her açtığınızda aktivasyon sihirbazı belirir. Ve bu sihirbaz sizi aktivasyon için yönlendirir: Seçenek 1: Seri numaram var ve ZoomText i aktifleştirmek istiyorum Eğer seri numaranız varsa bu seçeneği seçin. Aktifleştirme süreci boyunca sihirbaz sizi yönlendirecektir. Seçenek 2: Ürünü satın almak istiyorum Eğer ürünü satın almak istiyorsanız bu seçeneği seçin. Sihirbaz nasıl satın alacağınıza yardım edecektir. Seçenek 3: ZoomText i denemek istiyorum Geçici sürümünü çalıştırmak için bu seçeneği seçin. Bu sürümü 60 gün boyunca kullanabilirsiniz. 60 gün sonunda kullanmaya devam etmek istiyorsanız ürünü aktifleştirmeniz gerekecektir.

12 24 ZoomText Aktivasyon Sihirbazı - Hoşgeldiniz ZoomText aktivasyonunu seçtiğinizde, seri numaranızı girmeniz istenecektir. Seri numaranızı girin, ancak aktivasyonun tamamlanması için internet bağlantınızın olması gerekmektedir.

13 Bölüm 2 Başlarken 25 Eğer internete bağlandıysanız, Seri numarasınız ve sistem kodunuz geçerlilik için otomatik olarak Ai Squared aktivasyon sunucusuna gönderilir. Zoomtext lisansınızı aktive etmeniz için bilgisayarınıza bir aktivasyon kodu gönderilir. Bu işlem bir kaç dakika sürebilir. Internete bağlı değilseniz, Sihirbaz seri numaranız ve sistem kodunuzu, aktivasyon kodunuzu nasıl alabileceğinizi içeren talimatlarla birlikte görüntüler. Bir aktivasyon kodu, (internete bağlı farklı bir bilgisayarla) Ai Squared aktivasyon websitesinden Ai Squared ürün desteği bölümünden talep edilebilir. Pazartesi ve Cuma günleri batı zamanlamasına göre saat 9.10 dan ye kadar telefonla aktivasyon desteği de mümkündür. Kuzey Amerika İçin Ücretsiz Servis (866) Kuzey Amerika Dışı İçin (802) numaralarını arayın

14 26 Büyütücü/Okuyucu kurulumunu Büyütücü seri numarasıyla yapmak ZoomText Büyütücü/Okuyucuyu sisteminize yüklediyseniz, Büyütücü seri numarasıyla aktivasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu ürünün sadece Büyütücü özelliğine sahip olmasına neden olur. Ekran okuma özelliğini tekrar elde etmek istiyorsanız, Büyütücü/Okuyucu yu satın alarak ürünü yeniden aktifleştirmeniz gerekmektedir. ZoomText i birden fazla bilgisayarda aktifleştirmek ZoomText in tek kullanıcı versiyonlarıyla, programı üç ayrı bilgisayarda daha çalıştırabilirsiniz.(zoomtext yazılım lisans anlaşmasına göre). Çoklu aktivasyonlar, bireylere başka başka bilgisayarda işlem yapma imkanı sunar, ev bilgisayarı, iş bilgisayarı, lap top vs. Üçten fazla bilgisayara kurmanın denenmesi halinde, diğer bilgisayarın işlemi kısıtlanır. Not: Zoomtextin çoklu kullanıcı versiyonları, her lisanslı kullanıcıya bir aktivasyon hesabı sağlamaktadır.

15 Bölüm 2 Başlarken 27 ZoomText Yazılım Lisansı Transferi Zoomtext yazılımını farklı bir bilgisayara gönderecek yada sabit sürücünüzü yeniden mi yapılandıracaksınız? Yazılım lisansınızı ZoomText aktivasyon sunucusuna ilk transferiniz lisansınızın korunması ve böylelikle ZoomTextin yeniden kurulumunda aktivasyonda kullanılabilmesi açısından önemlidir. ZoomText menü kutusundan, ZoomText yazılım lisansı transferi, Yardım Yazılım lisansı transferi ni seçin... Bu uygulama ZoomText aktivasyon sihirbazını harekete geçirecektir. Ve transfer süreci boyunca size rehberlik edecektir. Bu süreç bilgisayarınızdaki ZoomText in aktivasyonunu devredışı bırakacaktır.

16 28 Ürün Aktivasyonu Konusunda Sıkça Sorulan Sorular Ürün aktivasyonu nedir? Ürün aktivasyonu ZoomTextin korsan kullanımının önüne geçmek için oluşturulmuş bir teknolojidir. Ürün aktivasyonu nasıl çalışır? Aktivasyon süreci seri numarasının yasal olup olmadığını doğrular. Ve ZoomText yazılım lisansı anlaşması izni olmaksızın birden fazla bilgisayarda aktifleştirmeye izin verilmez. Eğer ürün aktivasyonunu yaptırmazsam ne olur? Kurulumdan sonra 60 gün içinde ürün aktivasyonunu gerçekleştirmezseniz, ZoomText aktifleştirene kadar çlışmaz hale gelir. Ürün aktivasyonum başarısız olursa ne olur? ürün aktivasyonu bazı koşullarda başarısız olabilir. ZoomText i çabucak ve kolaylıkla orijinal aktivasyon gibi aktifleştirebilirsiniz. Eğer aktifleştirme denemeleriniz başarısız olursa, yardım için Ai Squared ürün destek servisine başvurabilirsiniz. Eğer bilgisayarımı formatlar veya ayarlarını geliştirisem ne olur? Eğer bilgisayarınızın sabit sürücüsünü formatlarsanız yada windows işletim sistemi ayarlarını geliştirirseniz, önce ZoomText yazılım lisansını ZoomText aktivasyon merkezine transfer etmelisiniz. ZoomText Yazılım Lisansı Transferi hakkında bilgi için önceki bölüme göz atın. Not: Windows servis paketlerini kurarken ZoomText lisansını transfer etmenize gerek yoktur.

17 Bölüm 2 Başlarken 29 Eğer ZoomText yazılımımı başka bir bilgisayara taşımak istersem? Eğer ZoomText yazılımınızı bir başka bilgisayara taşımak isterseniz, lisansınızı ZoomText aktivasyon sunucusuna göndermeniz önemlidir. Bu sizin yeni kurulumda aktivasyonunuzun kullanılabilir olması için yazılım lisansınızı korur. ZoomText Yazılım Lisansı Transferi hakkında bilgi için önceki bölüme göz atın.

18 30 ZoomText 9.1 ürün Kayıt Işlemi ZoomText kullanıcı lisansınızı gereği gibi koruyabilmek için, Ai Squared kurulum işleminden hemen sonra ürün kayıt işlemini gerçekleştirmenizi önerir. Kayıt işlemini gerçekleştirdiğinizde teknik destek alabilecek, güncellemelerinizi daha düşük fiyatlarla gerçekleştirebilecek ve aylık elektronik bültenimize abone olacaksınız. Bu bülten aracılığıyla ZoomText hakkındaki son yenilikler ve kullanım ipuçlarını içeren açıklamalar ile promosyonlar hakkında bilgiler sunulmaktadır. Kayıt işlemi sırasında vereceğiniz kişisel bilgilerinizin güvenliği konusunda hiç bir endişe taşımayın. Ai Squared, müşteri bilgilerini kesinlikle üçüncü taraflarla paylaşmamaktadır. ZoomText kayıt işlemini 3 farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz:

19 Bölüm 2 Başlarken 31 Çevrimiçi ZoomText kayıt işlemi (önerilir) Çevrimiçi kayıt işlemi çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilen kolay bir işlemdir Ai Squared web sitesinde bir kullanıcı hesabı oluşturarak Register your product seçeneğini seçin. Ai Squared müşteri hesabınızda hesap bilgilerinizi güncellemek, siparişlerinizi gözden geçirmek ve adınıza lisanslanan ZoomText yazılımınızın seri numarasını görmek için günün her saatinde oturum açabilirsiniz. Böylece seri numaranızı başka bilgisayarlarda aktive etmek için ihtiyaç duyacağınız seri numaranıza ulaşma kolaylığına sahip olursunuz. Çevrimiçi kayıt işlemi için aşağıdaki adımlardan herhangi birini izleyebilirsiniz: ZoomText aktivasyon sihirbazında, (sihirbazın son iletişim kutusunda) çevrimiçi kayıt seçeneğini seçin. ZoomText s yardım menüsünden, ZoomText kayıt seçeneğini seçin. Web tarayıcınızın adres çubuğuna ZoomText kayıt kartını kullanın Ürün paketinin içinde yer alan büyük puntolu kayıt kartını doldurarak postaya verin Kayıt işlemi için telefon seçeneğini de kullanabilirsiniz Telefon aracılığıyla kayıt işlemi için Ai Squared i çalışma günlerinde 9:00 17:00 saatleri arasında (USA. Doğu Saat Dilimi) aşağıdaki numaraları kullanarak arayın. Kuzey Amerika için 1 (800) Kuzey Amerika dışı ++1 (802)

20 32 ZoomText Kullanıcı Arayüzü ZoomText i başlattığınızda kullanıcı arayüzü ekranda ortaya çıkar. Bu pencere ZoomText çalışmasındaki tüm kontrolleri içerir. Tüm ZoomText ayarlarına standart menüyle ve kullanımı kolay araç kutularıyla ulaşılabilir. Her araç kutusu özelliği önemli ve sık kullanılan ayarlara hızlı girişi sağlayan düğmeleri içerir. Her düğme kolay tanınabilir bir görünüme sahiptir. Düğmeler işlevine göre gruplandırılmıştır ve grupları hepsi (bulucular hariç) tıklanabilir özelliktedir. Not: Ekran büyütme ve okumaya bağlı olan özellikler araç kutusu ve dialoglar olarak gruplandırılmıştır. Ekran okumaya bağlı özellikler yalnızca ZoomText Büyütücü/Okuyucu da ortaya çıkar.

21 Bölüm 2 Başlarken 33 ZoomText Düğmesi ZoomTexti çalıştırır yada devredışı bırakır. Devredışı bırakıldığında programdan çıkmadan tüm büyütme ve seslendirme özellikleri kapatılır. Büyütücü Tabı ZoomText in büyütme özelliklerini kontrol eden araç kutusunu gösterir. Okuyucu Tabı ZoomText ekran okuyucu araçkutusunu gösterir. (yalnızca ZoomText Büyütücü/Okuyucu) Yardım Aracı Üzerine tıklanan simge hakkında yardım bilgisi görüntüler. Durum Kutusu Aktif olan uygulamanın adını gösterir. Uygulama ve döküman okuyucunun, okuma bölgelerinin ve uygulama ayarlarını kullanıma uygun olduğu zamanları haber verir. Küçültücü Düğme ZoomText kullanıcı arayüzünü gizler.

22 34 Kullanıcı Arayüzünü Küçültme ve Restorasyon ZoomText kullanıcı arayüzü çalışan ZoomText i etkilemeden küçültülebilir (saklanabilir) yada restore edilebilir. ZoomText i Küçültmek Aşağıdakileden birini yapabilirsiniz: ZoomText başlık kutusundan, küçült düğmesini tıklayın. ZoomText kullanıcı arayüzü etkinken, ESC tuşuna basın. ZoomText Restorasyonu Aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz: Görev kutusundan ZoomText 9.1 düğmesini tıklayın. Kullanıcı arayüzeyi kısayoluna basın: CTRL + SHIFT + U. Not: Zoomtext kullanici arayüzü açık fakat diğer uygulamalarla ile tıkanmişsa yeniden kurmak ZoomText i görüşe açacaktir.

23 Bölüm 2 Başlarken 35 ZoomText i Etkinleştirme ve Devredışı Bırakma ZoomTexti programdan çıkmadan, istediğiniz zaman etkinleştirebilir yada devre dışı bırakabilirsiniz. ZoomText devredışı bırakıldığında, ekran normal (büyütülmemiş) boyutlarına dönüşür ve tüm ses özellikleri ertelenir. ZoomText i etkinleştirme ZoomText kullanıcı arayüzünden, ZoomText düğmesini seçin. Kısayol: ALT + INSERT ZoomText i devredışı bırakma ZoomText kullanıcı arayüzünden, ZoomText düğmesini seçin. Kısayol: ALT + DELETE

24 36 Tabla Simgesini Kullanma ZoomText çalışır durumdayken, program simgesi sistem tablasının yanında belirir.(saatin yanında). Tabla simgesinin tıklanma ZoomText in önemli ayarlarını içeren menüleri açacaktır. Tabla simgesine sol tıklamayla aşağıdakileri gerçekleştirebilirsiniz: ZoomText etkinleştir/devredışı bırak Büyütme seviyesini ayarla Uygulama Okuyucusunu yada Döküman Okuyucusunu başlat. (Yalnızca ZoomText Büyütücü/Okuyucu) sol tık menüsü Tabla simgesine sağ tıklamayla aşağıdakileri gerçekleştirebilirisiniz: ZoomText i restore yada küçültme ZoomText ten çıkma sağ tık menüsü

25 Bölüm 2 Başlarken 37 Araçları Klavyeyle Kullanma ZoomTextʹin Ayarla, Dondur ve Seslendir araçları kişisel olarak ayarlanmış ekran alanınına tıklamanıza yada sürüklemenize izin verir. Ve bu araçları fareyle kolay kullanıma uygun bir dizaynla sizlere sunmuştur. Fareyle kullanımının yanı sıra klavyeyle de kullanabilmeniz mümkündür. Bu araçlar aktif haldeyken, aşağıdaki tabloya göre klavye komutlarıyla kontrol edebilirsiniz. Fare Hareketi İşaretçiyi hareket ettirin Sol- tık Sağ-tık Objeyi sağa sürükle Objeyi sola sürükle Objeyi yukarı sürükle Objeyi aşağı sürükle Klavye Komutu YUKARI, AŞAĞI, SOL, SAĞ ENTER ESC SHIFT + SAĞ SHIFT + SOL SHIFT + YUKARI SHIFT + AŞAĞI

26 38 ZoomText ten Çıkış ZoomText programından istediğiniz her zaman çıkabilirsiniz. ZoomTextten çıkıldığında, ekran normal boyutlarına döner.( büyütülmemiş haline) ve tüm konuşma uygulamaları kapatılır. ZoomText ten çıkış Aşağıdakilerden birini yapın: Dosya menüsünden, Çıkış ı seçin. ZoomText başlık çubuğundan, kapat kutucuğunu tıklayın.

27 Bölüm 2 Başlarken 39 ZoomText i Kaldırma Eğer sistemde ZoomText e artık ihtiyacınız yoksa, istediğiniz her an kaldırmanız mümkünüdür. Sistemden kaldırma ZoomText i ve ona ait tüm program dosyalarını siler. Silindikten sonra sisteminiz ZoomText yüklenmeden önceki haline döner. ZoomText i kaldırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler: Eğer 60 günlük geçici versiyon kullanıcısıysanız, ZoomText i sistemden kaldırmanız halinde geriye kalan kullanılmamış günlerinizi kaybedersiniz. Tekrar kurulum kullanılmamış günlerinizi geri getirmeyecektir. Eğer ZoomText kurulumunuz aktifleştirildiyse, yazılım lisansınızı kaldırmadan önce ZoomText aktivasyon sunucusuna geri göndermelisiniz. Böylelikle yazılım lisansınız korunmuş olacaktır, bu sayede ZoomText i bir başka bilgisayarda aktifleştirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıntılı bilgi için bu bölümde ZoomText yazılım transferin e göz atın. ZoomText i Kaldırma 1. Windows Başlat menüsünden, Programlar ZoomText 9.1 Uninstall ZoomText İlerideki, talimatları uygulayın. ZoomText kaldırma sihirbazı çalışır.

28 40 Windows Vista Oturum Açma Desteği ZoomText oturum açma desteği, Windows Vista işletim sisteminde oturum açma esnasında temel ekran büyütme ve okuma kolaylığı sunar. Oturum açma esnasında ekran görüntüsünü 36x kata kadar büyütebilir, renk düzenlemeleri yapabilir ve ekran okuma özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Not: ZoomText xfont özelliği Windows Vista oturum açma desteğiyle birlikte etkinleştirilmeyeciğinden, büyütülen metnin görüntü kalitesi çok yüksek olmayacaktır. Ayrıca oturum açma desteğiyle birlikte ZoomText, varsayılan sentezleyiciyi kullanacaktır. ZoomText oturum açma desteği araç çubuğu ZoomText oturum açma desteği etkinleştirildiğinde, ZoomText oturum açma desteği araç çubuğu, Windows Vista oturum açma ekranında görünecektir. Oturum açma desteği araç çubuğuyla büyütme düzeyini ayarlayabilir, oturum açma desteğini etkinleştirip devre dışı bırakabilir veya ekran okuma özelliğini aktive edebilirsiniz. ZoomText oturum açma desteği araç çubuğu

29 Bölüm 2 Başlarken 41 ZoomText düğmesi ZoomText i etkinleştirir veya devre dışı bırakır. ZoomText devre dışıyken, program çalışmaya devam eder ancak büyütme ve ekran okuma özellikleri çalışmaz. Kısayol tuşları: ZoomText i etkinleştirme: ALT + INSERT ZoomText i devre dışı bırakma: ALT + DELETE Büyütme düzeyi Ekran görüntüsünün 1-36 kat aralığında büyütülebilmesini sağlar. Kısayol tuşları: Büyütme düzeyini arttırma: ALT + NUMPAD artı Büyütme düzeyini azaltma: ALT + NUMPAD eksi Renk Renk düzenlemelerini açıp kapar. Kısayol tuşu: CTRL + SHIFT + C Seslendirme Ekran okuma özelliğini açıp kapar. Kısayol tuşu: ALT + SHIFT + S Not: Windows Vista işletim sisteminde ZoomText oturum açma desteğiyle her oturum açışınızda, eski ayarlarınız kullanılır ve ayarlarla ilgili yapacağınız değişiklikler otomatik olarak kaydedilerek bir sonraki oturum açma işleminde de devreye girer.

30 42 ZoomText oturum açma desteğini etkinleştirme ve devre dışı bırakma ZoomText oturum açma desteği ile ilgili işlemler tercihler iletişim kutusunda gerçekleştirilir. ZoomText oturum açma desteği etkin durumdayken, Windows Vista işletim sisteminde tanımlı tüm kullanıcılar için kullanılabilir durumdadır. ZoomTextoturum açma desteğini etkinleştirmek için 1. ZoomText ayarlar menüsünden Program seçeneğini seçin. Tercihler iletişim kutusu görüntülenecektir. 2. Windows Vista için ZoomText oturum açma desteği onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun. Not: Bu işlem için yönetici konumunda oturum açmalısınız. Yönetici konumunda oturum açmamışsanız bu seçenek kullanılamaz durumda olacaktır. 3. Tamam düğmesini tıklayın.

31 Bölüm 2 Başlarken 43 Windows Vista Kullanıcı Hesabı Kontrolü Windows Vista işletim sisteminin güvenlik konusundaki yeni özelliklerinden biri de Kullanıcı Hesabı Kontrolü dür. Bu özellik, bilgisayarınızdaki ayarların değiştirilmesini, güvenilir olmayan dosyaların sisteminizde bozulmaya yol açmaması ve gizli bilgilerinizin başkaları tarafından elde edilmesini önlemek üzere tasarlanmıştır. Yönetici öncelikleriyle oturum açmış olsanız bile bu özelliğin işlevini yerine getirebilmesi için, programlarınız standart kullanıcı konumunda açılır. Dolayısıyla, yönetici öncelikleri gerektiren bir işlem yaptığınızda, ekranınızda yönetici izni için bir iletişim kutusu görüntülenir. Tamamıyla yasal ve zararsız uygulamaları kullanırken, hatta tarih/saat ayarlarını değiştirirken veya yeni bir yazıcı sürücüsü kurarken de yönetici izni iletişim kutusu görüntülenir. Sisteminizde kullanılmasında hiç bir sakınca olmamasına karşın aşağıdaki ZoomText özelliklerini kullanırken de kullanıcı hesabı kontrolü mesajıyla karşılaşabilirsiniz: Aktivasyon sihirbazını çalıştırırken ZoomText güncelleme sihirbazını çalıştırırken ZoomText yazılım lisansınızı transfer ederken Program bileşenlerini indirirken veya kurarken ZoomText program veya kullanıcı ayarlarını değiştirirken

32 44 Kullanıcı hesabı kontrolüyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için Windows Vista yardım sistemine başvurunuz. Kullanıcı hesabı kontrolü mesajı görüntüleyen ZoomText özellikleri için Ai Squared teknik destek departmanını arayabilirsiniz.

33 Bölüm 2 Başlarken 45 Yardım ZoomText, programı öğrenebilmeniz ve çalıştırabilmenize yardım etmek için döküman ve araçlar sunmuştur. ZoomText 9.1 Kullanıcı Kılavuzu ZoomText özellikleri ve komutları kullanımı hakkında tam bilgi içerir. ZoomText 9.1 Hızlı Kullanım Kılavuzu ZoomText in her türlü özelliği için kısa anlaşılır bilgileri içerir. ZoomText 9.1 Çevrimiçi Yardımı ZoomText 9.1 kullanıcı kılavuzu hakkında çevrimiçi bilgileri içerir. kullanıcı arayüzünden direct giriş yapabilirsiniz, İçerik, İndeks ve Araştır ı kullanarak başlıkları bulabilirsiniz. ZoomText Yardım Aracı ZoomText araç çubuğunda üzerine tıklanmış öğeler için açıklama pencereleri açar. Yardım Aracı Nedir? ZoomText araçkutusunda üzerine tıklanan simgeler için açıklama pencereleri açar.

34 46 ZoomText Çevrimiçi Yardımı 1. Yardım menüsünden, ZoomText Yardımı seçin. 2. Yardım penceresinden,aşağıdakilerden birini tıklayın: İçerik Çevrimiçi yardım bölümünden bir başlık seçmenize olanak tanır. Dizin Başlık bulabilmeniz için dizini kullanmanıza olanak tanır. Araştır Çevrimiçi yardım sayfasından bir kelime yada heceyle başlık bulmanıza olanak tanır. Not: Her ZoomText uyarı kutucuğu seçildiğinde gereken yardımı sağlayacak Yardım düğmesini içerir. ZoomText Yardım Aracını Kullanma 1. ZoomText kullanıcı arayüzünden ZoomText Yardım Aracını tıklayın. Yardım aracı aktifleşir. 2. İşaretçiyi araç kutusu simgesinin üzerine hareket ettirin. 3. Öğe açıklamaları için üzerini tıklayın. 4. Yardım aracından çıkmak için, sağ tıklayın yada ESC tuşuna basın.

35 Bölüm 2 Başlarken 47 Bu nedir? i kullanmak, Yardım Aracı 1. Herhangi bir ZoomText dialogu içindeyken, Bu nedir? i seçin. Yardım aracı (başlık çubuğunda yer alır.) Bu nedir? Aracı aktifleşir. 2. İşaretçiyi uyarı simgesinin üzerine getirin. 3. Öğe açıklamasını görüntülemek için üzerini tıklayın.

36 48

ZoomText. Kullanım Kılavuzu. versiyon

ZoomText. Kullanım Kılavuzu. versiyon ZoomText Kullanım Kılavuzu versiyon 10 içindekiler ZoomText 10 a Hoşgeldiniz...2 Okuyucu Araç Kutusu...35 Sistem Gereksinimleri...3 ZoomText in Kurulumu...4 ZoomText in Aktivasyonu...5 ZoomText e Giriş...7

Detaylı

AVG Internet Security 2012

AVG Internet Security 2012 AVG Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2012.20 (3/29/2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

Norton. AntiVirus. Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu

Norton. AntiVirus. Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu Norton TM AntiVirus Kullanım Kılavuzu Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını

Detaylı

Internet Security. Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Internet Security. Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Internet Security 2009 Önemli! Bu kılavuzda Ürün Etkinleştirme bölümünü dikkatle okuyun. Bu bölümdeki bilgiler, bilgisayarınızı korumalı halde tutabilmeniz için gereklidir. Bu

Detaylı

Norton Internet Security

Norton Internet Security TM Norton Internet Security Kullanım Kılavuzu Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının

Detaylı

Free Antivirus. Kullanıcı Kılavuzu

Free Antivirus. Kullanıcı Kılavuzu Free Antivirus Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve ürün adları,

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Antivirus 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç bir kısmı,

Detaylı

Norton 360 Kullanım Kılavuzu

Norton 360 Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu Norton 360 Kullanım Kılavuzu Belge versiyonu 2,0 Teklif Hakkı 2008 Symantec Corporation. Tüm hakları saklıdır. Lisanslı Yazılım ve Belgeler FAR 12.212'de tanımlandığı gibi ticari bilgisayar

Detaylı

AVG Internet Security 2013

AVG Internet Security 2013 AVG Internet Security 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın!

Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Kullanım Kılavuzu 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire V 17 Nitro Bunları kapsar: Aspire VN7-791 Bu değişiklik: 07/2014 Bir Acer ID ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın! Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu

Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Çevremizi koruyalım, Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz

Detaylı

Avira Antivirus Premium Kullanıcı Kılavuzu

Avira Antivirus Premium Kullanıcı Kılavuzu Avira Antivirus Premium Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

Family Protection Suite. Kullanıcı Kılavuzu

Family Protection Suite. Kullanıcı Kılavuzu Family Protection Suite Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Internet Security 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu

Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka

Detaylı

Norton Security with Backup

Norton Security with Backup TM Norton Security with Backup Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu. Çevrimiçi tehditlere karşı dünyada en çok insanı biz koruyoruz.

Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Kullanım Kılavuzu. Çevrimiçi tehditlere karşı dünyada en çok insanı biz koruyoruz. Kullanım Kılavuzu Hızlı kurulum için arka kapağa bakın. Çevrimiçi tehditlere karşı dünyada en çok insanı biz koruyoruz. Çevremizi koruyalım, Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği

Detaylı

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4. AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.8 Kullanma klavuzu 1 İçindekiler Giriş... 4 ALWIL Software a.s. Hakkında... 4 Yardım... 4 Tehlikeler... 5 Virüs nedir?... 5 Spyware nedir?... 5 Rootkit nedir?...

Detaylı

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu 2007 ContentWatch, Inc. Tüm hakları saklıdır 2369 West Orton Circle, Salt Lake City, UT 84119 Yasal Uyarılar ContentWatch, Inc., bu belgelerin

Detaylı

Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu

Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve

Detaylı

HP Photosmart C6100 All-in-One series Temel Çalışma Kılavuzu

HP Photosmart C6100 All-in-One series Temel Çalışma Kılavuzu HP Photosmart C6100 All-in-One series Temel Çalışma Kılavuzu HP Photosmart C6100 All-in-One series 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Adobe ve Acrobat logo, Adobe Systems Incorporated şirketine

Detaylı

ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu

ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu TR10147 Revize Sürümü V2 Şubat 2015 ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu E-Kılavuz T300 Chi T300 Chi Klavye İstasyonu Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun

Detaylı

Harici Taşınabilir. My Passport. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Kullanım Kılavuzu

Harici Taşınabilir. My Passport. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Kullanım Kılavuzu My Passport Taşınabilir Sabit Sürücü Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu çözmemiz

Detaylı

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu 2007 ContentWatch, Inc. Tüm hakları saklıdır 2369 West Orton Circle, Salt Lake City, UT 84119 Page 2 Yasal Uyarılar ContentWatch, Inc., bu belgelerin

Detaylı

4900 Series Kullanıcı Kılavuzu

4900 Series Kullanıcı Kılavuzu 4900 Series Kullanıcı Kılavuzu 2008 www.lexmark.com İçindekiler Güvenlik bilgileri...9 Giriş...10 Yazıcı hakkında bilgi bulma...10 Yazıcının kurulumu...13 Yükleme sırasında yazılıma erişim hakkı verme...13

Detaylı