ULUSLARARASI DEMİRYOLU TAŞIMALARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ULUSLARARASI DEMİRYOLU TAŞIMALARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER"

Transkript

1 Ülkemizde yaygınlaştırabilmek için büyük çaba sarf edilen demiryolu taşımaları tüm ihracatçılara diğer taşıma biçimlerine göre minimum %40 ve daha yüksek oranlarda navlun karlılığı sağlamaktadır. Vagon nakliyesinin Dış Ticaret ve proje firmalarımızın yurtdışında gerçekleştirdiği tüm ticari aktivitelerinde rakipleri ile rekabet edebilmeleri ve nakliyelerinin güvenli şekilde sağlanması açısından büyük önem arz ettiğine inanmaktayız. ULUSLARARASI DEMİRYOLU TAŞIMALARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Demiryoluyla aşağıda belirtilen sınır geçişleri ile doğrudan uluslararası yük taşımacılığı yapılması mümkündür. Kapıkule sınır bağlantılı, Bulgaristan'a ve Bulgaristan üzerinden diğer Avrupa ülkelerine, Uzunköprü üzerinden, Yunanistan'a ve Yunanistan ilerisindeki ülkelere, Kapıköy sınır bağlantılı, İran'a ve İran ilersindeki Orta Asya ülkelerine, İslahiye sınır bağlantısı ile Suriye'ye ve Suriye üzerinden Irak'a, Nusaybin sınır bağlantısı ile yine Suriye'ye ve Suriye üzerinden Irak'a. Demiryolu taşımacılığının diğer taşıma modlarıyla rekabet edebilmesi ve alternatif bir taşıma sistemi olarak uluslararası yük taşıma pazarından hakkettiği taşıma payını alabilmesi için çeşitli taşımacılık projeleri geliştirilerek uygulamaya konulmaktadır. Avrupa Ülkeleri İle Demiryolu Taşımacılığı; Ülkemiz ile Sırp Cumhuriyeti,Polonya, Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Makedonya, İngiltere, İspanya, Yugoslavya, Yunanistan,İsveç,Norveç, Hırvatistan, Slovenya, Almanya, Avusturya, Lüksembourg, İtalya, Hollanda, İsviçre, Danimarka, Fransa, Belçika, Bosna Hersek Cumhuriyeti arasında demiryolu ile yük taşımacılığı yapılması mümkündür. Ülkemiz ile Avrupa Ülkeleri arasında demiryolu ulaşımı, Türkiye ile Bulgaristan arasında Kapıkule Sınır garı, Türkiye ile Yunanistan arasında Pityon (Uzunköprü) sınır garı üzerinden ayrıca Kuruluşumuz ile Romanya Demiryolları arasında imzalanan anlaşmalara göre, Derince limanımızla Romanya'nın Köstence Limanları arasıda oluşturulan feribot hattı ile sağlanmaktadır.

2 Blok Konteynır Tren İşletmeciliği; Bu bağlamda, Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında konteynır kullanılarak ve blok tren işletmeciliği ile taşıma yapılmakta, bu sayede taşıma süresi ve navlunda rekabet yaratılarak demiryoluyla kapıdan kapıya taşıma yapılması da gerçekleştirilmektedir. BDT Ülkeleri Taşımaları; Ülkemizden BDT Ülkelerine ve BDT Ülkelerinden Ülkemize demiryolu ile yük taşımacığı üç şekilde sağlanmaktadır.bu taşımaların gerçekleştirilmesinde Ülkemiz ile BDT Ülkeleri arasında tarife birliği bulunmadığından, Romanya, Bulgaristan,veya İran'da göndericiler tarafından bir forwarder kullanılması gerekmektedir. 1-İran üzerinden Yapılan Taşımalar; Ülkemiz ile BDT Ülkeleri demiryolu hat açıklıklarının farklı olması nedeniyle İran ile Türkmenistan sınırında bulunan Saraks garında vagonların dingillerinin değiştirilmesi yada vagonların aktarma edilmesi gerekmektedir. Ülkemizden BDT Ülkelerine yapılacak taşımalarda TCDD vagonu kullanılması halinde TCDD vagonlarının dingillerinin değiştirilememesi nedeniyle Saraks istasyonunda BDT vagonlarına aktarma edilme zorunluluğu vardır.ülkemizden BDT Ülkelerine yapılacak taşımalarda Uluslar arası Taşımalara açık herhangi bir gardan TCDD vagonlarına veya Van'a kadar getirilecek BDT vagonlarına yükleme yapılabilmektedir. Van'dan BDT vagonlarına yükleme yapmak isteyen göndericilerin Hareket Dairesine yükleme gününden en az 7 gün öncesinden yazılı olarak başvurmaları yeterlidir. BDT vagonlarının yapılış özellikleri bakımından ebatlarının büyük olması nedeniyle BDT Ülkelerinden Ülkemize yapılacak taşımalarda kullanılan BDT vagonları ancak Van garına kadar gelebilmektedir.van garının ilerisine BDT Ülkelerinden yapılacak taşımalar İran veya Van garında İran Demiryollarına ait vagonlara aktarma edilmek zorundadır.

3 İSTANBUL-ALMAATA BLOK KONTEYNER TRENİ Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) şemsiyesi altında Güney Avrasya koridoru üzerindeki ülkelerin demiryolu idareleri (Türkiye, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgısiztan, Kazakistan) ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde İstanbul (Haydarpaşa)-Tahran-Taşkent-Almaata (Kazakistan) ve İstanbul (Haydarpaşa)-Türkmenistan konteyner tren seferleri başlatılmıştır. İstanbul (Haydarpaşa)-Tahran-Taşkent-Almaata (Kazakistan) konteyner treni her pazar, İstanbul (Haydarpaşa)-Türkmenistan konteyner treni ise her pazartesi saat 03:05'de Haydarpaşa'dan hareket etmektedir. TRENİN TEKNİK VE İŞLETME ŞARTLARI TAŞIMA ŞEKLİ -Blok Konteyner teşkiline; Marşandiz (Ankara) Garından yükleme yapılabileceği gibi, Alsancak (İzmir) ve Mersin'den yüklenecek konteyner vagonlarının eklenmesi mümkündür. -Konteynerler, farklı hat açıklıklarından dolayı Sarakhs (İran/Türkmenistan) sınır istasyonunda aktarılmakta, Boji değişimi yapılmamaktadır. -40 ayaklık konteyner yüklemelerinde konteynerin ağırlığı maksimum brüt 35 tonu geçemez. -Konteynerlerin kabulü ve sevkıyatı için Haydarpaşa- Sarakhs (İran) arasında CIM taşıma belgesi, Sarakhs-Almaata arasında ise İran'da SMGS taşıma belgesi düzenlenmektedir. -Vagona en az 40 ayak veya 2 x 20 ayak konteyner yüklenmektedir. -TCDD'nin kendine ait konteyneri bulunmamaktadır. Konteynerlerin taşıtıcılar tarafından temin edilmesi gerekmektedir. -Taşıma süresi 12 gün olarak planlanmıştır. (Haydarpaşa-Almaata) ÖDEME SİSTEMİ Ülkemiz çıkışlı ihraç eşyası yüklü konteynerler ile ülkemiz çıkışlı kombine transit taşımalarda Türkiye parkuru ve Sarakhs 'a kadar olan İran parkuru taşıma ücret ve ek masrafları çıkış garında göndericiden tahsil edilmektedir. Sarakhs'tan varışa kadar olan ücretler, varış garında alıcı tarafından veya bir ülke demiryolunun anlaşması bulunan nakliyeci firmalar tarafından ödenmektedir. Ülkemize gelen blok konteyner trenler için; çıkış garından Kapıköy sınırına kadar olan bölüm, çıkışta gönderici tarafından veya her ülke demiryolunun anlaşması bulunan nakliyeci firmalar tarafından ilgili demiryolu idaresine ödenmektedir. Kapıköy sınırdan varışa kadar olan bölüm ise, varış garında alıcı tarafından ödenmektedir.

4 EKİPMAN / VAGONLAR 267 x RGS TİPİ VAGON Hava muhalefetlerinden etki görmeyecek uzun kargoların, çelik sarmalların ve kütüklerin, kerestelerin, yağ ve gazolin ekipmanlarının ve 10, 20, 30, 40'lık sınıftaki konteynerlerin taşınmasında kullanılıyor. Uluslararası ve lokal taşımacılık için UIC ve RIV standartlarının hepsine uyum gösteriyor. TEKNİK DATA TAM EBATLARI UIC RAY ARALIĞI 1435 mm DİNGİL SAYISI 4 BOJİ Y25 Cs YÜK KAPASİTESİ 56 mts BOŞ AĞIRLIĞI 24 mts MAKSİMUM HIZ - VAGON KONSTÜRÜKSÜYONUNA GÖRE 120 Km/h FREN TERTİBATINA GÖRE 100 Km/h BOJİ PİVOTLARI ARASI MESAFE mm TAMPONDAN TAMPONA UZUNLUK mm KULLANILABİLİR ZEMİN UZUNLUĞU mm KULLLANILABİLİR ZEMİN GENİŞLİĞİ 2740 mm ZEMİN ALANI 51 m² RAYDAN YÜKSEKLİK 1210 mm Vagonun şasesi ekstra montaj için kullanılan otomatik kaplinler hariç, kaynaklama yöntemiyle, zemini düz olmakla beraber metal ve dayanıklı ahşaptan imal edildi. Vagonun sağda ve solda olmak üzere 8'er adetten 16 adet dönebilir braketi bulunuyor.165 cm yüksekliğindeki bu braketler yükü bağlamak için kullanılıyor. Konteynerleri yerden sabitleme işi manuel olarak yapılıyor. 124 x REGS TİPİ VAGON 60' uzunluğunda yanda dikmelerin yanı sıra 50 cm yüksekliğinde yarım kapakları olan bu vagon tipi, paletli mallar ve konteyner taşımaya uygun platform vagondur. 56 x HIMRS Tipi Vagon 160 m³ (80m3x2) hacminde yandan sürgülü kapısı olan konvansiyonel ikiz kapalı vagon tipidir. 2x12,71m iç uzunluğunda, 2,67m iç genişliği bulunan vagon 54 ton taşıma kapasitesine sahip. Taşımaya açık, ancak konteyner elleçleme imkanı olmayan tüm istasyonlara malları kapalı olarak gönderme imkanı sağlıyor. 20 x HABFİS Tipi Vagon 113 m³ hacminde kapalı tip vagon tipidir. 27,70m tampondan tampona uzunluğa sahip olup, iç genişliği 2,41m dir. 54 ton taşıma kapasitesi vardır. 34 x LAAGRS Tipi Vagon 2x40 vagonun birleştirilmesi ile inşa edilen 80 Platform Vagon üzerinde 2x40 cntr taşımak mümkündür. Ayrıca 2x30 konteyner, 4x20 hafif konteyner veya 2x20 ağır konteyner taşımaya uygun kilit yerleri mevcuttur.

5 DİĞER VAGON VE EKİPMAN TİPLERİ KOD VAGON TİPİ TAŞINABİLEN YÜKLER BOYUTLAR TONAJ G,H Kapalı Vagon Her türlü içecek, giyecek, torbalı çimento, gübre, mermer, gazbeton vb. taşıması yapılır. En : 2,670 Boy :12,780 Yük. : 2, Ton Habis Kapalı Vagon Her türlü paletli, paketli eşya ve torbalı ürün, Big Bag, işlenmiş mermer taşınabilmektedir. En : 2,590 Boy :19,760 Yük. : 2, E Yüksek Kenarlı Açık Vagon Kömür, maden, kum, çakıl, hurda demir ve pancar taşıması yapılır. En : 2,750 Boy : 8,640 Yük. :1, K Açık Platform Vagon Otomobil, kamyon, tarım makineleri, demir-plastik boru ve ağaç kütük taşıması yapılır. En : 2,770 Boy :12,500 Yük. : 0, S Platform Vagon Blok mermer, konteyner, ağır iş makinaları, uzun demir kütükler vb. taşıması yapılır. En : 2,640 Boy :18,500 Yük. : F Otomatik Boşaltmalı Vagon Kömür ve maden taşıması yapılır. Üstü açıktır, yanda otomatik boşaltma tertibatı vardır. En : 3,100 Boy :10,500 Yük. : 1, > Ug Tahıl Vagonu Dökme halinde tahıl taşınır. Üstten doldurulur ve vagonun altından boşaltılır. En : 2,962 Boy :12,800 Yük. : 2, Z Sarnıçlı Vagon Her türlü akaryakıt taşıması yapılabilir. Sıvı taşımaya mahsus ısıtmalı vagondur. En : 2,670 Boy :10,000 Yük. : 2, Uaais Ağır Yük Vagonu Reaktör, trafo gibi ağır yükler taşınır. Özel taşıma projelerinde kullanılır. En : 3,400 Boy :51,590 Yük. : 2,

6 G TİPİ KAPALI VAGONLAR TİP G Gbs Gbs Gbs Gabs RIV'a uygun RIV'a RIV'a uygun YÜKLEME KAPASİTESİ TON 26 26,5 24, ,5 DARASI TON 14 13,5 15, ,5 YÜKLEME HACMİ m YÜKLEME ALANI m YÜKLEME BOYUTU m ,70 12,7 12,70 20,46 YÜKLEME ENİ m 2,60 2,60 2,6 2,60 2,55 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m ,15 2,15 2,15 2, KAPI ÖLÇÜLERİ mm 2150x x TABAN MALZEMESİ Tahta Tahta+saç Tahta Tahta+saç Tahta YÜKLEME SINIRLARI A 18 18,5 16, ,5 B 22 22,5 20, ,5 C 26 26,5 24, ,5 D 61,5 Habis TİPİ KAPALI VAGONLAR TİP Habis Habis Habiss Habiss RIV'a uygun YÜKLEME KAPASİTESİ TON ,5 62 DARASI TON ,5 28 YÜKLEME HACMİ m YÜKLEME ALANI m2 51,2 51,2 51,2 51,2 YÜKLEME BOYUTU m 19,70 19,70 19,70 19,70 YÜKLEME ENİ m 2,36 2,36 2,36 2,36 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m 2, , RIV'a KAPI ÖLÇÜLERİ mm 2180x x x x4840 TABAN MALZEMESİ Tahta Tahta Tahta Tahta YÜKLEME SINIRLARI A ,5 36 B C ,5 52 D 62 60,5 62

7 E NORMAL TİP YÜKSEK KENARLI VAGON TİP E Els Els Es Es Ea /400 Değil / / / / /902 RIV'a uygun /999 YÜKLEME KAPASİTESİ TON ,5 28, DARASI TON ,5 11, ,5 YÜKLEME HACMİ m ,6 YÜKLEME ALANI m2 24,36 23,5 23,5 23,5 24,36 15,38 YÜKLEME BOYUTU m 8,6 8,7 8,7 8,70 8,6 16,50 YÜKLEME ENİ m 2,80 2,7 2,7 2,70 2,80 2,76 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m 1,550 1,5 1,5 1,5 1,550 1,48 KAPI ÖLÇÜLERİ mm 1560* * * * *1550 TABAN MALZEMESİ Tahta Tahta+saç Tahta Tahta+Sac Sac YÜKLEME SINIRLARI /470 Değil A ,5 20, ,5 B ,5 24, ,5 C ,5 28, D K-R NORMAL TİP PLATFORM VAGON TİP Ks Ks Kls Kls Rs Rs YÜKLEME KAPASİTESİ / / / /390 Değil /060 TON DARASI TON ,5 13, YÜKLEME HACMİ m YÜKLEME ALANI m2 34,6 34, ,6 30,68 51 YÜKLEME BOYUTU m 12,5 12, ,5 11,80 18,5 YÜKLEME ENİ m 2,77 2,77 2,77 2,77 2,60 2,78 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m 0,44 0,44 0,45 0,54 0, /073 değil TABAN MALZEMESİ Tahta+Sac Tahta+saç Tahta Tahta+saç Tahta+saç Tahta+saç YÜKLEME SINIRLARI A , B , C

8 S ÖZEL TİP PLATFORM VAGON TİP Sgs Sgss Sgs Ss Saps / / / /501 YÜKLEME KAPASİTESİ TON , DARASI TON , YÜKLEME HACMİ m YÜKLEME ALANI m2 48,64 52,44 48,64 35,6 39,38 YÜKLEME BOYUTU m 18,5 18,4 18,5 11,30 12,50 YÜKLEME ENİ m 2,64 2,85 2,64 2,70 3,15 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m /020 Değil TABAN MALZEMESİ Tahta+Sac Tahta+saç Tahta+saç Tahta+saç Tahta+saç YÜKLEME SINIRLARI A ,5 40,5 38,5 B , ,5 C , D 67 DİKME ADEDİ F ÖZEL TİP YÜKSEK KENARLI VAGON TİP Fas Fal Fals / / / /2707 YÜKLEME KAPASİTESİ TON 53, DARASI TON 26, YÜKLEME HACMİ m YÜKLEME ALANI m YÜKLEME BOYUTU m 10,5 10,70 10,2 YÜKLEME ENİ m 3,1 3,1 2,94 YAN DUVAR YÜKSEKLİĞİ m 2,4 1,78 2,65 OTOMATİK BOŞALTMA TERTİBATI Var Var Var TABAN MALZEMESİ Semerli Sac Semerli A B1-47,5 46 YÜKLEME SINIRI (TON) B2-47,5 46 C C3-C A 35,5-38 S B B2-C 45,5/53-46/54

9 Za SIVI TAŞIMAYA MAHSUS SARNIÇLI VAGON Zas RIV'a /05 Za /034 değil Za RIV'a değil /104 Zae RIV'a değil /037 Zas RIV'a /095 Zaes RIV'a /099 Zas RIV'a /45 Zas RIV'a /145 YÜKLEME TON , KAPASİTESİ DARASI TON 25 24, ,5 22, YÜKLEME HACMİ ISITMA TESİSATI YÜKLEME SINIRI (TON) m yok Yok Var Var Yok Var yok yok A 39 38,5 35, B1 39,5 38, ,5 39,5 39,5 B ,5 49, C ,5 57, D 62

10 Rusya ve Türk i cumhuriyetler için Derince limanı ve Halkalı-Kapıkule TCDD gar gümrük sahasından haftalık düzenli servisler mevcuttur. Transit süreler : Tebriz Tahran Buchuresti Constanza Illychevsk Kiev Moskova St.petersburg Omsk Ekaterinburg Minsk Astana Almaty Atyrau Aktau Tashkent Bıshkek Dushanbe Ashgabad 8 10 gün gün 8 10 gün 3-4 gün 2-3 gün 8 10 gün gün gün gün gün 8 10 gün gün gün gün gün gün gün gün gün

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI 840UH0061

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI 840UH0061 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI 840UH0061 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ YÜK TAŞIMA 840UH0016

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ YÜK TAŞIMA 840UH0016 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ YÜK TAŞIMA 840UH0016 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

YÜK DAİRESİ BAŞKANLIĞI

YÜK DAİRESİ BAŞKANLIĞI YÜK DAİRESİ BAŞKANLIĞI SORU-1: Yük taşımacılığı için nereye müracaat etmem gerekir. CEVAP-1: Yük taşıması için taşımanın yapılacağı işyerine veya bağlı olduğu Bölge Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Detaylı

ÜNİTE TAŞIMA SİSTEMLERİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER KARA YOLU, DEMİR YOLU VE BORU HATTI TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ

ÜNİTE TAŞIMA SİSTEMLERİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER KARA YOLU, DEMİR YOLU VE BORU HATTI TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ HEDEFLER İÇİNDEKİLER KARA YOLU, DEMİR YOLU VE BORU HATTI TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ Giriş Kara Yolu Taşımacılık Sistemi Kara Yolu Taşımacılığı Yük Sınıflandırma Sistemi Kara Yolunda Kullanılan Anahtar Terimler

Detaylı

DEMİRYOLU SEKTOR RAPORU ( TCDD )

DEMİRYOLU SEKTOR RAPORU ( TCDD ) T. C. DEVLET DEMİRYOLLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEMİRYOLU SEKTOR RAPORU ( TCDD ) 2011 Yılı İÇİNDEKİLER I GİRİŞ...1 II DÜNYADA DEMİRYOLLARININ DURUMU...1 III TÜRKİYE DE DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN DURUMU...8

Detaylı

TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇİNDEKİLER I GİRİŞ...1 II DÜNYADA DEMİRYOLLARININ DURUMU...1 III TÜRKİYE DE DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN DURUMU...10 IV DEMİRYOLU SEKTÖRÜ İÇERİSİNDE TCDD NİN YERİ...13 IV-1. TCDD

Detaylı

DEMİRYOLU SEKTÖR RAPORU ( TCDD )

DEMİRYOLU SEKTÖR RAPORU ( TCDD ) T. C. DEVLET DEMİRYOLLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEMİRYOLU SEKTÖR RAPORU ( TCDD ) 2009 Yılı İÇİNDEKİLER Sayfa I- Dünyada Demiryollarının Durumu 1 II- Türkiye de Demiryolu Sektörünün Durumu 3 III- Demiryolu

Detaylı

SAKARYA İKTİSAT DERGİSİ THE SAKARYA JOURNAL OF ECONOMICS

SAKARYA İKTİSAT DERGİSİ THE SAKARYA JOURNAL OF ECONOMICS I SAKARYA İKTİSAT DERGİSİ THE SAKARYA JOURNAL OF ECONOMICS 2012 / 2, ISSN 2147-0790 Sahibi(Owner) Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas Adına Prof. Dr. Aziz Kutlar Editör(Editor) Doç. Dr.

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI

İSTANBUL TİCARET ODASI AHŞAP PALET SEKTÖRÜ HAZIRLAYAN BAHAR ÖZSU UZMAN YRD. İSTANBUL TİCARET ODASI DIŞ TİCARET ŞUBESİ ARAŞTIRMA SERVİSİ 26 MART 2004 İÇİNDEKİLER Sayfa No 1. GİRİŞ 2 2. ENDÜSTRİYEL AMBALAJ SANAYİ..2 2.1. Ahşap

Detaylı

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü GÖRÜŞ Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü Demiryolu ile Yük Taşımacılığı Türkiye-Avrupa, Türkiye-Ortadoğu, Türkiye-Orta Asya ülkeleri arasında karşılıklı olarak blok yük trenlerimiz çalışmaktadır. Bugün

Detaylı

ÜNİTE. TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ Doç. Dr. Hakan KİTAPÇI. Ali Karaaslan İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERMODAL VE KARMA TAŞIMACILIK

ÜNİTE. TAŞIMACILIK SİSTEMLERİ Doç. Dr. Hakan KİTAPÇI. Ali Karaaslan İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERMODAL VE KARMA TAŞIMACILIK HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERMODAL VE KARMA TAŞIMACILIK Temel Kavramlar Karma Taşımacılık Karma Taşımacılığın Faydaları Karma Taşımacılık Yönetimi Modlar Arası Taşımacılık Konteyner Taşımacılığında Güvenlik

Detaylı

OYAK OMSAN Teknolojik Altyapı Bitmiş Araç Lojistiği Akaryakıt Taşımaları Yurtiçi Dağıtım Çimento ve Demir Çelik Taşımaları Milk Run Uluslararası

OYAK OMSAN Teknolojik Altyapı Bitmiş Araç Lojistiği Akaryakıt Taşımaları Yurtiçi Dağıtım Çimento ve Demir Çelik Taşımaları Milk Run Uluslararası Tanıtım Sunumu 2010 OYAK OMSAN Teknolojik Altyapı Bitmiş Araç Lojistiği Akaryakıt Taşımaları Yurtiçi Dağıtım Çimento ve Demir Çelik Taşımaları Milk Run Uluslararası Genel Kargo Taşımaları Havayolu ve Denizyolu

Detaylı

İ H R A C A T T A N A K L İ Y A T. (Incoterms, Taşıma, Sigorta) Hazırlayan : Asım ÇALIŞ Uzman. Mayıs 2003. İGEME İharacatı Geliştirme Etüd Merkezi

İ H R A C A T T A N A K L İ Y A T. (Incoterms, Taşıma, Sigorta) Hazırlayan : Asım ÇALIŞ Uzman. Mayıs 2003. İGEME İharacatı Geliştirme Etüd Merkezi İ H R A C A T T A N A K L İ Y A T (Incoterms, Taşıma, Sigorta) Hazırlayan : Asım ÇALIŞ Uzman Mayıs 2003 İGEME İharacatı Geliştirme Etüd Merkezi İHRACATTA NAKLİYAT İ Ç İ N D E K İ L E R ÖNSÖZ GİRİŞ BÖLÜM

Detaylı

MADDE NO KONUSU SAYFA NO

MADDE NO KONUSU SAYFA NO 1 2 3 4 İçindekiler MADDE NO KONUSU SAYFA NO BÖLÜM I 1. Tarifenin Genel Esasları ve Uygulama Koşulları... 1 1.1. Tarifenin Konusu ve Uygulama Alanı... 1 1.2. Tarifenin Kapsamı... 1 1.3. Tarife Ölçüsü...

Detaylı

TÜRKİYE ULUSLARARASI TA IMACILIK ve LOJİSTİK SEKTÖR RAPORU

TÜRKİYE ULUSLARARASI TA IMACILIK ve LOJİSTİK SEKTÖR RAPORU TÜRKİYE ULUSLARARASI TA IMACILIK ve LOJİSTİK SEKTÖR RAPORU 2007 ULUSLARARASI TA IMACILIK VE LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 1 1. 2007 Yılı Genel Değerlendirmesi 5 1.1. Başlıca Siyasi

Detaylı

GÜZERGAH VE GEÇİŞ BELGELERİ

GÜZERGAH VE GEÇİŞ BELGELERİ GÜZERGAH VE GEÇİŞ BELGELERİ 1 2 Ulaşım Koridorları 3 4 GEÇİŞ BELGELERİ DAĞITIM ESASLARI YÖNERGESİ Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşmaları ve bunlara bağlı

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM I : TAŞIMACILIK VE TAŞIMACILIK ŞEKİLLERİ...1. Genel Bir Bakış...1. Taşımacılık Şekilleri...2. a. Karayolu Taşımacılığı...

İÇİNDEKİLER BÖLÜM I : TAŞIMACILIK VE TAŞIMACILIK ŞEKİLLERİ...1. Genel Bir Bakış...1. Taşımacılık Şekilleri...2. a. Karayolu Taşımacılığı... 1 İÇİNDEKİLER BÖLÜM I : TAŞIMACILIK VE TAŞIMACILIK ŞEKİLLERİ...1 Genel Bir Bakış...1 Taşımacılık Şekilleri...2 a. Karayolu Taşımacılığı...2 b. Demiryolu Taşımacılığı...2 c. İçsu Taşımacılığı...3 d. Havayolu

Detaylı

MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ SAYI: 28, TEMMUZ - 2013, S. 370-407 İSTANBUL ISSN:1303-2429 E-ISSN 2147-7825 copyright 2013 http://www.marmaracografya.

MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ SAYI: 28, TEMMUZ - 2013, S. 370-407 İSTANBUL ISSN:1303-2429 E-ISSN 2147-7825 copyright 2013 http://www.marmaracografya. MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ SAYI: 28, TEMMUZ - 2013, S. 370-407 İSTANBUL ISSN:1303-2429 E-ISSN 2147-7825 copyright 2013 http://www.marmaracografya.com TÜRKİYE NİN ULUSLARARASI ULAŞIMINDA DEMİRYOLU SINIR KAPILARININ

Detaylı

AB CUSTOMS AGENCY ACADEMY

AB CUSTOMS AGENCY ACADEMY TIR Karnesi 2014 AB Gümrük Müşavirliği ve Danışmanlık A.Ş Uzmanları Tarafından Hazırlanmıştır Tüm Hakları Saklıdır. https://www.abcustoms.eu SUNUŞ Dış ticaret mevzuatı sıklıkla revizyona tabi tutulması

Detaylı

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU Adres Ülke Yetkili Kişi Yetkili Kişinin Pozisyonu İrtibat Numarası Tarih : 09.03.2010 Üyelik Tarihi : 01.12.2007 Personel Sayısı : 1038 Sektör : Lojistik : Merkez

Detaylı

İntermodal Taşımacılık

İntermodal Taşımacılık İntermodal Taşımacılık Ulusal Ülke İncelemesi: TÜRKİYE Yönetici Özeti ULUSLARARASI ULAŞTIRMA FORUMU Uluslararası Ulaştırma Forumu OECD ailesi içerisinde yer alan hükümetlerarası bir yapıdır. Forum ulaştırma

Detaylı

GEÇİŞ BELGELERİ DAĞITIM ESASLARI YÖNERGESİ (2013 YILI REVİZE) BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Tanımlar

GEÇİŞ BELGELERİ DAĞITIM ESASLARI YÖNERGESİ (2013 YILI REVİZE) BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Tanımlar GEÇİŞ BELGELERİ DAĞITIM ESASLARI YÖNERGESİ (2013 YILI REVİZE) BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Tanımlar Amaç : Madde 1- Bu Yönergenin amacı, Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan Uluslararası Karayolu

Detaylı

Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri

Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 2013, 26: 11-41 Yusuf BAYRAKTUTAN Mehmet ÖZBİLGİN Limanların Uluslararası Ticarete Etkisi ve Kocaeli Limanlarının Ülke Ekonomisindeki Yeri The Impact of Ports

Detaylı

ISBN 978-975 19 4110-7 (basılı nüsha)

ISBN 978-975 19 4110-7 (basılı nüsha) ISBN 978-975 19 4110-7 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ ULAŞTIRMA

TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ ULAŞTIRMA g TR63 BÖLGESİ MEVCUT DURUM ANALİZİ ULAŞTIRMA TABLOLAR Tablo 1. Seçilmiş Avrupa Ülkelerinde ve Türkiye de 2010 Yılı Karayolu Uzunlukları (Km)... 1 Tablo 2. TR63 Bölgesi Otoyol, Devlet Yolu, İl Yolu Toplam

Detaylı

ĐMEAK. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi. Gemi Acenteliği Eğitimleri. Gemi Acenteliği Eğitimleri KONTEYNER KONTEYNER BĐLGĐ NOTU BİLGİ NOTU

ĐMEAK. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi. Gemi Acenteliği Eğitimleri. Gemi Acenteliği Eğitimleri KONTEYNER KONTEYNER BĐLGĐ NOTU BİLGİ NOTU ĐMEAK İMEAK Deniz Ticaret Odası Deniz Đzmir Ticaret Şubesi Odası İzmir Şubesi Gemi Acenteliği Eğitimleri Gemi Acenteliği Eğitimleri KONTEYNER KONTEYNER BĐLGĐ NOTU BİLGİ NOTU Metin ÖZYILMAZ İzmir Liman

Detaylı

KARABÜK İLİ İHRACAT POTANSİYELİ YÜKSEK ÜRÜNLERE YÖNELİK HEDEF PAZAR ARAŞTIRMASI RAPORU. Bu Araştırma Raporu. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı nın

KARABÜK İLİ İHRACAT POTANSİYELİ YÜKSEK ÜRÜNLERE YÖNELİK HEDEF PAZAR ARAŞTIRMASI RAPORU. Bu Araştırma Raporu. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı nın KARABÜK İLİ İHRACAT POTANSİYELİ YÜKSEK ÜRÜNLERE YÖNELİK HEDEF PAZAR ARAŞTIRMASI RAPORU Bu Araştırma Raporu Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı nın 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Kapsamında Hazırlanmıştır.

Detaylı

BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI

BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI BATI AKDENİZ BÖLGESİ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK ÇALIŞTAYI 14 TEMMUZ 2011 ÖNSÖZ Süleyman TAPSIZ Burdur Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ülkemizde son yıllarda demiryolu yatırımları ve hızlı

Detaylı

SAMSUN LİMANI NIN DENİZ TİCARETİNDEKİ PAZAR PAYINI ARTTIRMA KOŞULLARININ İNCELENMESİ

SAMSUN LİMANI NIN DENİZ TİCARETİNDEKİ PAZAR PAYINI ARTTIRMA KOŞULLARININ İNCELENMESİ SAMSUN LİMANI NIN DENİZ TİCARETİNDEKİ PAZAR PAYINI ARTTIRMA KOŞULLARININ İNCELENMESİ Soner ESMER * Ersel Zafer ORAL ** Özet Bir kentin uluslararası pazarlarda belirleyici ve rekabetçi olabilmesi için vizyonunu

Detaylı

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü 03.05.2013 / 08844 GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü 03.05.2013 / 08844 GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE Sayı :74428289-120.01.04 S 03-05 Konu :Geçiş belgeleri. T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü 03.05.2013 / 08844 GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme

Detaylı