KNX OTOMASYONU İLE AYDINLATMA YÖNETİMİ. Elk.Müh.Egemen KILIÇ infomet Teknoloji İstanbul,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KNX OTOMASYONU İLE AYDINLATMA YÖNETİMİ. Elk.Müh.Egemen KILIÇ infomet Teknoloji İstanbul, 07.01.2012"

Transkript

1 KNX OTOMASYONU İLE AYDINLATMA YÖNETİMİ Elk.Müh.Egemen KILIÇ infomet Teknoloji İstanbul,

2 Konu Başlıkları KNX Nedir? Neden KNX Otomasyonu? KNX İle Enerji Verimliliği KNX İle Neler Yapabiliriz? KNX İle Aydınlatma Yönetimi Stratejileri KNX İle Aydınlatma Yönetimi Uygulamaları KNX Kablolama Topolojisi Anahtarlama Üniteleri Varlık Dedektörleri On / Off Kontrol Cihazlarının Seçimi Perde / Panjur Cihazları Dimleme Cihazlarının Seçimi LCD Modüller Soru ve Cevaplar 2/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

3 Nedir? KNX, daha önceden ayrı ayrı kontrol edilen fonksiyonları tek çatı altında toplamaktadır. Farklı üreticiler arasında ev otomasyonu ve bina kontrolü için bir standart fikir temel olarak Schneider Electric tarafından biçimlendirilmiştir. KNX EN la uyumlu ev otomasyonu ve bina sistemi teknolojisi için dünyanın tek açık standardı EN ev ve binaların elektrik tesisatı teknolojisi için Avrupa normu, KNX standardına dayanmaktadır. KNX, bu normu karşılayan tek protokoldür. 3/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

4 Neden Otomasyonu? Enerji Tasarrufu En önemli fayda olarak kabul edilebilir. Aydınlatma yönetimi, bina işletme maliyetlerini %10 ve hatta daha fazla (1) azaltarak %30 dan fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Akıllı çalışan ışıklarla (doğru yerde ve zamanda doğru ışık seviyesi) otomatik aydınlatma yönetimini kullanarak enerji israfına son vermek mümkündür. 4/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır. (1] Kaynak : Energy Information Administration (EIA), USA

5 Neden Otomasyonu? Ekonomik Tasarruf Aydınlatma yönetimi, işletme maliyetlerini düşürerek aydınlatma kullanımını azaltır, ekonomiktir ve sera gazı yayılımını azaltmaya yardım eder. Ayrıca, azaltılmış ek katkı payı maliyeti, yoğun saatlerde bakım ile güç talebinin azaltılması ve ampul değişiminden tasarruf etmek de mümkündür. EN15193 stardardı uyarınca %55 e kadar tasarruf (occupancy sensör + manuel liht butonu + günışığı sensörü) 5/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır. (2] Elde edilebilecek enerji tasarrufu seviyesi, binanın veya odanın türüne göre değişiklik gösterir.

6 Neden Otomasyonu? Uluslararası Standartlara Uyumluluk Avrupa standardı (Bina enerji performansı / Aydınlatma enerji gereksinimleri) verimli aydınlatma sistemleri enerjisini belirlemek için önemli bir standarda dönüşmektedir. Bu standart, tüm dünyadaki birçok yapı yönetmeliğinin temelini oluşturma yolundadır. 6/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

7 Neden Otomasyonu? Sürdürülebilir Bina Uygulamaları Aydınlatma yönetimi, kullananların konforunu artıran verimli enerji çözümleri olarak, çevreci bina projelerinde (LEED, HQE, BREEAM, GREENSTAR, vs) de kullanılabilir. Yeşil Yapı sertifikaları, sürdürülebilir yapı projelerini farklılaştırmak ve onlara güvenilirlik kazandırmak için verilir. LEED, BREEAM, HQE ve GREEN STAR bu sertifikaların en önde gelenleridir. 7/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

8 Neden Otomasyonu? Tüm gelişmiş ülkelerde ve sayısı giderek artan gelişmekte olan ülkelerde de hükümetler, binaların enerji performansını artıran standartlar ve düzenlemeler kabul ediyorlar. Zorunlu şartlar ve kullanımı isteğe bağlı programların sayısı gün geçtikçe artıyor. Farklı kapsamlarda ve farklı gereklilik seviyelerindeki bu düzenlemeler tek bir amaçta birleşiyor : Binaların enerji verimliliğini artırmak. 8/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

9 İle Enerji Verimliliği KNX teknolojisi size sadece esneklik, pratiklik ve güvenlik sağlamaz. Ayrıca kendi parasını da çıkarır. Uzun vadede, klasik çözümlerle karşılaştırıldığında genel masraflarda %30 a kadar tasarruf edebilirsiniz. 9/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

10 İle Neler Yapabiliriz? Örneğin sunum odasında: Tek bir butona dokunarak sunum hazırlığı için bir dizi fonksiyonu etkinleştirebilirsiniz. 10/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

11 İle Neler Yapabiliriz? Motorlu projeksiyon perdesi otomatik olarak aşağı inmeye başlar. 11/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

12 İle Neler Yapabiliriz? Projeksiyon ünitesi otomatik olarak çalışmaya başlar. 12/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

13 İle Neler Yapabiliriz? Motorlu jaluzi üniteleri otomatik olarak kapanır. 13/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

14 İle Neler Yapabiliriz? Toplantı odasının ısıtma ve soğutma sistemleri otomatik olarak istenilen seviyelerde çalıştırılır. 14/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

15 İle Neler Yapabiliriz? Toplantı odasının aydınlatma seviyesi otomatik olarak daha önceden belirlenmiş sunum için uygun olan seviyeye getirilir. 15/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

16 İle Neler Yapabiliriz? Tüm bu işlemler senaryo anahtarları, uzaktan kumanda ünitesi veya dokunmatik bir LCD ekran üzerinden kolayca yapılabilir. 16/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

17 İle Aydınlatma Stratejileri Varlık Kontrolü (Occupancy kontrol) Belirli bir alanın kullanımına bağlı olarak aydınlatma yönetimi gerçekleşir. Aydınlatma yönetimi, programlanmış periyodlara ya da zaman aralıklarına bağlı değildir. Sistemin ana kriteri, belirli bir alanın kişiler tarafından kullanımıdır. Zaman Ayarlı Kontrol Aydınlatma yönetimi, binanın açıldığı/ kullanıldığı ve kapandığı/kullanılmadığı zamanlara göre belirlenen periyodlara dayanarak gerçekleşir. 17/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

18 İle Aydınlatma Stratejileri Dimleme Kontrolü İstenilen aydınlatma seviyelerine ulaşmak ya da kullanıcıların farklı aktiviteleri için uygun olan aydınlatma seviyelerini sağlamak amacıyla yapılan kontroldür. Günışığı Kontrolü Bu strateji, gün ışığının yeterli derecede aydınlattığı alanlarda bu ışığın kullanılmasına izin vererek, yapay ışıkların kullanımına son verir. 18/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

19 İle Aydınlatma Stratejileri Ayarlama Kontrolü Bu strateji, kullanıcıların farklı aktiviteleri için farklı ışık seviyeleri belirlemek amacıyla aydınlatma seviyeleri ayarlamayı içerir. Örneğin, çizim yapan ya da kitap okuyan bir kişi, televizyon seyreden bir kişiden daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Lümen (ışık ölçü birimi) Kontrolü Bu strateji, aydınlatma sistemi lambalarının ömrü süresince eşit bir aydınlatma seviyesinde korunması üzerine odaklanır. Bu seviyeyi, lamba ömrünün başlangıcında ışık seviyesini düşürerek ve lamba ömrü arttıkça yavaş yavaş ışık seviyesini yükselterek gerçekleştirir.. 19/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

20 İle Aydınlatma Uygulamaları Çözüm & Uygulama Kapalı Ofisler 360º tavana montaj varlık dedektörü ve ışığın manuel kontrolü için otomasyon butonu kullanılmıştır. Varlık sensörleri, 15 dakika ve 500 lux. günışığı seviyesine ayarlıdır. 20/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

21 İle Aydınlatma Uygulamaları Çözüm & Uygulama Okul - Sınıf 360º tavana montaj varlık dedektörü ve ışığın manuel kontrolü için otomasyon butonu kullanılmıştır. Varlık sensörleri, 15 dakika ve 500 lux. günışığı seviyesine ayarlıdır. Aynı zamanda sınıfın ısıtması varlık dedektörleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu sayede içeride kimse yokken, tüm ışıkların ve ısıtma sisteminin kapatılması sağlanabilir. 21/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

22 İle Aydınlatma Uygulamaları Çözüm & Uygulama Toplantı Odaları 360º tavana montaj varlık dedektörü ve ışığın manuel kontrolü için otomasyon butonu kullanılmıştır. Varlık sensörleri, 15 dakika ve 500 lux. günışığı seviyesine ayarlıdır. Aynı zamanda 4 lü buton üzerinde bulunan senaryo butonları ile senaryolar yönetilebilir. Işıklar, perdeler ve projeksiyon perdesi senaryolara bağlı olarak kontrol edilebilir. Aynı zamanda tüm fonksiyonlar masadan kalkmadan uzaktan kumanda ile de kontrol edilebilir. 22/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

23 İle Aydınlatma Uygulamaları Çözüm & Uygulama Açık Ofisler Işıklar, her bölgenin girişine yerleştirilmiş vavien aydınlatma kumandalarına basılarak manuel olarak kontrol edilir. Varlık dedektörü, 90 m2 lik bir alanı görür ve gereken kapsamayı (bölümler aracılığıyla) sağlar. Her bölge, pencerelere yakın ya da pencerelerden uzak olmak üzere, iki parçaya bölünmüştür. Varlık olduğu sürece sensör, ışığı açık tutar ve ilgili devreyi Dali üzerinden otomatik olarak dimler. Alan boşaldıktan ve sensörün bekleme zamanı bittikten sonra, sensör ışıkları kapatır. Liht butonlarını kullanarak manuel kontrol mümkündür. 23/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

24 Kablolama Topolojisi Klasik Elektrik Tesisatı Klasik elektrik tesisatlarında her farkı fonksiyon, gruplama ve ölçüm için ayrı ayrı kablolar çekilmesi gerekmektedir. Bu durumda projelendirme aşamasında son derece titiz bir çalışma gerektirir. Bununla birlikte binanın işletme ömür boyuncada meydana gelebilecek mimari değişikliklerde elektrik altyapısında önemli revizyonlar gündeme gelebilmektedir. 24/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

25 Kablolama Topolojisi KNX Tabanlı Elektrik Tesisatı KNX tabanlı elektrik tesisatı ise son derece esnek ve kolay bir tasarım imkanı sağlar. Binanın işletme ömrü boyunca meydana gelebilecek değişikliklerde son derece hızlı bir şekilde yeni yapıya uygun olarak programlanabilir. Anahtar, varlık dedektörü gibi ekipmanlar için sadece bus kablosu yeterlidir. Merkezi izleme ve yönetim son derece kolaydır. 25/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

26 Kablolama Topolojisi KNX Sisteminin En Küçük Birimi: Line (Hat) KNX sisteminde en küçük yapı LINE diye tabir edilen KNX Hattıdır. Bir KNX Hattında maksimum 64 adet KNX cihazı bulunabilir. Ancak uygulama aşamasındaki ilaveler düşünülerek bir KNX hattına cihaz bağlanacak şekilde projelendirme gerçekleştirilmelidir. Bir KNX hattında mutlaka 1 adet KNX güç kaynağı bulunmalıdır. 26/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

27 Kablolama Topolojisi KNX Hattına Bağlanan Cihazlar Sistem Cihazları Güç Kaynakları, Line Coupler, USB Interface, RS-232 Arabirimi Sensörler ve Dedektörler Anahtarlar, Varlık Dedektörleri, Hareket Dedektörleri, Giriş Modülleri, Termostatlar, Analog Input Modülleri Aktörler (Çıkış Modülleri) On/Off Modülleri, DIM Modülleri, Dali Modüller, Perde / Panjur Kontrol Modülleri, Isıtma/Soğutma Kontrol Modülleri Kontroller Üniteleri Mantık İşlemcileri, LCD Modüller 27/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

28 Kablolama Topolojisi KNX Kablosu KNX sisteminde YCYM 2 x 2 x 0.8 mm 2 veya J-Y (ST) Y 2 x 2 x 0.8 mm 2 kablo kullanılır ve dış kılıfının rengi yeşildir. Projelerde mutlaka KNX için uygun kablo kullanılması gerekmektedir. Aksi halde haberleşmede sıkıntılar yaşanabilmektedir. KNX Kablosu teknik özellikler açısından yangın kablosuna benzemektedir. Ancak yangın kablosu ile KNX kablosunun karıştırılmaması için projede kullanılan KNX kablosunun dış kılıf renginin yangın kablosunun dış kılıf renginden farklı olması gerekmektedir. 28/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

29 Kablolama Topolojisi KNX Hattı Kablolaması KNX Sistemi yıldız bağlantı, ağaç yapısı ve daisy-chain yapıya izin vermektedir. Ancak daisy-chain yapı dışındaki yapılarda loop bağlantı yapma ihtimali çok yüksek olduğundan daisy-chain topolojinin tercih edilmesi gerekir. 29/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

30 Kablolama Topolojisi KNX Hattı Kablo Mesafe Kısıtlamaları Hattaki toplam kablo uzunluğu 1000 metreyi aşmamalıdır. Güç Kaynağı ile son ünite arasındaki maksimum mesafe 350 metreyi aşmamalıdır. İki ünite arasındaki maksimum mesafe 700 metreyi aşmamalıdır. Eğer sistemde iki güç kaynağı bulunuyorsa iki güç kaynağı arasındaki mesafe 200 metreden az olmamalıdır. SV= Güç Kaynağı, SUB= KNX Cihazı 30/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

31 Kablolama Topolojisi Birden Fazla KNX Hattının Olduğu Uygulamalar Birden fazla KNX hattının bulunduğu projelerde her hattın başına 1 adet Line Coupler ünitesi konulmalıdır. Sistemdeki line Coupler üniteleri de ayrı bir güç kaynağından beslenmelidir. 31/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

32 Kablolama Topolojisi KNX Hattında AREA Tanımı KNX sisteminde birden fazla hat (LINE) varsa, bu hatlar ALAN (AREA) teşkil eder. Bir ALAN içinde teorik olarak toplam 15 adet hat (LINE) olabilir. Ancak planlama aşamasında bir alan içinde toplam 12 hat olacak şekilde planlama yapmak uygun olur. 32/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

33 Kablolama Topolojisi KNX Area Sınırlamaları Bir KNX sisteminde teorik olarak toplam 15 adet Alan (Area) olabilir. Ancak planlama aşamasında toplam 12 alan olacak şekilde planlama yapmak uygun olur. Bir KNX projesinde 14,400 Nokta tanımlanabilir. 33/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

34 Anahtarlama Üniteleri 1 Gang (Fold) 2 Gang (Fold) Standart Anahtarlar İçin Arabirim Ünitesi KNX hattında anahtarlama üniteleri için sadece BUS kablosu kullanılması yeterlidir. 3 Gang (Fold) 4 Gang (Fold) Ayrıca bir enerji kablosu götürülmesi gerekmemektedir. 34/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

35 Varlık Dedektörleri KNX hattında varlık ve hareket dedektörleri üniteleri için sadece BUS kablosu kullanılması yeterlidir. Varlık Dedektörlerinin birçok modelinde gün ışığı sensörü bulunur. 360 Derece Varlık Dedektörü Ayrıca bir enerji kablosu götürülmesi gerekmemektedir. Çalışma saatlerinden aydınlatma yönetimi için, mesai saatleri dışında da alarm sistemi için kullanılabilir. 35/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

36 Varlık Dedektörleri Varlık Dedektörü Algılama Alanları 36/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

37 On/Off Cihazları REG-K/2X230/16 w.man.mode Switch Actuator olarak adlandırılır. On/Off Modüllerine KNX Bus hattı ve kuvvet hesabına bağlı olarak seçilen fazın götürülmesi gerekmektedir. On/Off Modülleri üzerinde manuel anahtar bulunması tercih edilir. Bu sayede bir arıza veya bakım durumunda manuel olarak açma kapama yapmak mümkün olabilir. Farklı üreticilerin farklı modülleri olmak ile birlikte genelde 2, 4, 8 ve 12 kanal olarak üretilir. 10 A ve 16A modelleri mevcuttur. REG-K/8x230/16 w.man.mode 37/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

38 On/Off Cihazları On / Off Modüllerinin Bağlantısı Bus Hattı Lamp 1 Lamp 2 Lamp 3 Lamp 4 L1 Nötr 38/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

39 Perde / Panjur Modülleri Blind Actuator olarak adlandırılır. Perde Modüllerine KNX Bus hattı ve kuvvet hesabına bağlı olarak seçilen fazın götürülmesi gerekmektedir. Perde modülleri üzerinde manuel anahtar bulunması tercih edilir. Bu sayede bir arıza veya bakım durumunda manuel olarak açma kapama yapmak mümkün olabilir. Farklı üreticilerin farklı modülleri olmak ile birlikte genelde 2, 4, 8 ve 12 kanal olarak üretilir. 10 A ve 16A modelleri mevcuttur. Ancak 10A modülün kullanımı daha yaygındır. 39/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

40 Perde / Panjur Modülleri Perde / Panjur Modüllerinin Bağlantısı 40/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

41 Dim Modülleri Universal Dim Üniteleri Universal Dim Actuator olarak adlandırılır. Universal Dim Modüllerine KNX Bus hattı ve kuvvet hesabına bağlı olarak seçilen fazın götürülmesi gerekmektedir. Akkor flamanlı lambaların dim edilmesinde kullanılır. Farklı üreticilerin farklı modülleri olmak ile birlikte genelde 150, 250, 300 ve 500 ve 1000 Watt olarak üretilir. 150 ve 250 Wattlık modellerin genelde 4 kanallı olanları mevcuttur. 41/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

42 Dim Modülleri Universal Dim Üniteleri Bağlantı Şekli 42/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

43 Dim Modülleri Universal Dim Üniteleri Bağlantı Şekli Universal dimming actuator REG-K/4x230/250 W 43/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

44 Dim Modülleri 0-10 Volt Dim Kontrol Ünitesi 0-10 Volt Dim Kontrol Ünitesi olarak adlandırılır Volt Kontrol Modüllerine KNX Bus hattı ve kuvvet hesabına bağlı olarak seçilen fazın götürülmesi gerekmektedir. Genellikle 0-10V balastlı floürosan lambalaların, LEDlerin ve 0-10 Volt Uyumlu elektronik trafolu alçak gerilimli halojen lambaların dim edilmesi amacıyla kullanılır. 150 ve 250 Wattlık modellerin genelde 4 kanallı olanları mevcuttur. 44/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

45 Dim Modülleri 0-10 Volt Dim Kontrol Ünitesi Bağlantısı 45/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

46 Dim Modülleri 0-10 Volt Dim Kontrol Ünitesi Bağlantısı A Volt Dim kontrol Ünitesi B Volt Dim Uyumlu Elektronik Balast C. Floürasan Lamba D Volt Dim Uyumlu Elektronik Trafo E. Alçak Gerilimli Halogen Lamba F Volt Dim Uyumlu Diğer Cihazlar 46/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

47 Dim Modülleri DALI Dim Kontrol Ünitesi DALI nedir? DALI arabirim standardı aydınlatma kontrol cihazları arasındaki dijital iletişim için bir protokol tanımlar. DALI 64 adet kontrol cihazının ayrı ayrı adreslenmesini ve istenilen bicimde 16 aydınlatma grubuna ve 16 aydınlatma senaryosuna bölünmesini sağlar. Balastlara giden DALI kontrol kabloları, DALI kontrol hattından beslenen kontrol cihazlarından gelen kablolarla birlikte, şebeke besleme kablolarına paralel olarak veya onlarla aynı boru içinde döşenebilirler. 47/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

48 Dim Modülleri DALI Kontrol Ünitesi Bağlantısı 48/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

49 Dim Modülleri DALI Hattı Kablolaması DALI Haberleşme Hattı için 2 Damar kablo gereklidir. Bu kablo enerji kablosundaki boş iki damarda olabilir. Min 1,5 mm 2 DALI hattının maksimum uzunluğu 300 metredir. 49/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

50 Dim Modülleri DIM Kontrol Ünitelerinin Karşılaştırılması 50/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

51 Dim Modülleri DIM Kontrol Ünitelerinin Karşılaştırılması 51/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

52 LCD Dokunmatik Modüller LCD Modüllere KNX Bus hattı ve Enerji Hattı götürülmesi gerekmektedir. IP girişli dokunmatik modüllere ayrıca network kablosu çekilmesi uygun olacaktır. 52/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

53 Bus Kablosu Push-button Termostatlı Push-button Giriş Modülü Güç Kaynağı Switch actuator Dimmer actuator Blind actuator L1 L2 L3 16A 16A 16A M N PE 53/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

54 Sorular ve Cevaplar 54/ 54 Her hakkı infomet Teknoloji'ye aittir. İzinsiz olarak kopyalanması, çoğatılması ve dağıtılması yasaktır.

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu Aydınlatma Yönetimi Çözümleri Ürünler & Sistemler Kataloğu Enerjİ İsrafına son verin Enerji israfına son verin İçİndekİler Vizyonumuz...s3 Neden Aydınlatma Yönetimi uygulamaları?...s4 Aydınlatma Yönetimini

Detaylı

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz Merten KNX Bina fonksiyonlarını kolayca, ekonomik ve esnek bir şekilde kontrol edin Merten KNX 2 Tüm taleplerinizi tek bir çatı altında toplamanız mümkün mü?

Detaylı

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ Yaşam Alanlarında Makel Ticari Alanlarda Smarthome Makel Smarthome /11 10 /9 8 Uzaktan Erişim 12 Güvenlik 13 Enerji Verimliliği 14 /15 Smarthome Corian 16 /17 Smarthome

Detaylı

ABB i-bus KNX Akıllı Ev ve Akıllı Bina Kontrolü Ürün Serisine Genel Bakış 2013-2014

ABB i-bus KNX Akıllı Ev ve Akıllı Bina Kontrolü Ürün Serisine Genel Bakış 2013-2014 Akıllı Ev ve Akıllı Bina Kontrolü Ürün Serisine Genel Bakış 2013-2014 Akıllı Ev ve Akıllı Bina Kontrolü Ürün Serisine Genel Bakış 2013-2014 İçerik 1 Güç Kaynakları 5 2 Sistem Bileşenleri ve Arayüzler

Detaylı

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ Hayatımıza her gün başka bir elektrikli cihaz giriyor. Ev sinema sistemlerinden media playerlara, havalandırma sistemlerinden otopark aydınlatmalarına kadar birçok cihaz,

Detaylı

BİNA OTOMASYONU Genel Bakış

BİNA OTOMASYONU Genel Bakış BİNA OTOMASYONU Genel Bakış 2 İçindekiler WAGO ile bina otomasyonu 4 WAGO bina otomasyonu çözümleri 6 Entegre bina otomasyonu 8 Bina otomasyonuna genel bakış 12 WAGO Otomasyon 14 WAGO temel yazılım 16

Detaylı

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ AKILLI BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ Hayatımıza her gün başka bir elektrikli cihaz giriyor. Ev sinema sistemlerinden media playerlara, havalandırma sistemlerinden otopark aydınlatmalarına kadar birçok cihaz,

Detaylı

ABB i-bus KNX Akıllı Tesisat Sistemleri Sistem açıklaması

ABB i-bus KNX Akıllı Tesisat Sistemleri Sistem açıklaması ABB i-bus KNX Akıllı Tesisat Sistemleri Sistem açıklaması İçindekiler 1. Konvansiyonel elektrik tesisatı ile arasındaki farklar 4 2. ABB i-bus KNX Sistemine Genel Bakış 2.1 Genel 5 2.2 Bir hat için tipik

Detaylı

SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın

SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın EV OTOMASYONU SCS BUS teknolojisi ile ev otomasyonu senaryo sayılarını arttırın, tüm evinizi kontrol altına alın VERİMLİ ENERJİ KULLANAN EVLER Enerji yönetimi modunda 3,5 dokunmatik ekran ref. 672 83 Enerji

Detaylı

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT

MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT MODERN, LÜX, YENİLKÇİ PROJELER İÇİN SETCOMBT REZİDANS PROJELERİ - İŞ YERLERİ - OFİSLER - MAĞAZALAR - HASTANELER İÇİN OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ - ENERJİ TASARRUF PROJE VE OTOMASYONLARI - AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği HVAC bina teknolojisi deneyimli ortaklardan gelen enerji tasarrufu ve garantili konfor Siemens in

Detaylı

Bina Teknolojileri. Synco ile HVAC kontrolünde kolaylık ve enerji tasarrufu

Bina Teknolojileri. Synco ile HVAC kontrolünde kolaylık ve enerji tasarrufu Bina Teknolojileri Synco ile HVAC kontrolünde kolaylık ve enerji tasarrufu Üstün konfor ve enerji verimliliği için Synco Binalar, boyutları, kullanım ömürleri ve konfor gereksinimlerine göre farklı HVAC

Detaylı

Schneider Electric Akıllı Yaşam Teknolojileri

Schneider Electric Akıllı Yaşam Teknolojileri Schneider Electric Akıllı Yaşam Teknolojileri Uygulama Alanları Otel ve Pansiyonlar Yönetim ve Ofis Binaları Konutlar(Villa,rezidans daireleri) Okul ve Kamu binaları Bankalar ve Finans Merkezleri Hastane,Klinik

Detaylı

Enerjinizle daha fazlası. Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu

Enerjinizle daha fazlası. Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu Enerjinizle daha fazlası Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu 2 Giriş... % 30'a kadar EN-VER* *Enerji Verimliliği Schneider Electric ve bayileri neden Enerji Verimliliği çözümlerini geliştirmektedir?

Detaylı

Before the light. www.logiba.com. AKILLI ŞEHiR AYDINLATMA SiSTEMi

Before the light. www.logiba.com. AKILLI ŞEHiR AYDINLATMA SiSTEMi Before the light www.logiba.com AKILLI ŞEHiR AYDINLATMA SiSTEMi Sanayi Siteleri Depolar Otopark Alanları Alışveriş Merkezleri Hayat ışığın kontrolünde, ışık ise sizin... Sokak Aydınlatmaları Park ve Bahçeler

Detaylı

BİNA YÖNETİM SİSTEMİ

BİNA YÖNETİM SİSTEMİ BİNA YÖNETİM SİSTEMİ Akın KAYA Hüseyin EMİROĞULLARI Schneider Electric EBYS Çözüm Ekibi Schneider Elektrik San.Tic.A.Ş. Küçükbakkalköy Mah. Elvan Sok. No:16-18B 34750 Ataşehir/İstanbul akin.kaya@schneider-electric.com

Detaylı

Sürdürülebilir Bir Çevre İçin...

Sürdürülebilir Bir Çevre İçin... Sürdürülebilir Bir Çevre İçin... Sizin İçin Buradayız... Ekolojik ve ekonomik özellikler, bina sistemlerinde gün geçtikçe önem kazanıyor. Modern Bina Yönetim Sistemleri bu gelişmelerin hayati bir parçası

Detaylı

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİ Dinç Demirel 2013 OTOMASYON NEDİR? Otomasyon, en geniş tanımıyla proseslerin gerçekleştirilmesinde, insanın görevini, otomatik olarak kontrol etme, izleme görevini yapan sistemlere

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI VE MONTAJI 523EO0462 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu 444 30 30 www.schneider-electric.com.tr 3 İçerik Enerji verimliliği ile ilgili engeller ve fırsatlar 6 Dünya çapında hazırlanan yönetmelikler enerji verimliliğini bir

Detaylı

Answers for infrastructure. Synco ile HVAC Kontrolü Kolay ve enerji verimli

Answers for infrastructure. Synco ile HVAC Kontrolü Kolay ve enerji verimli Answers for infrastructure. Synco ile HVAC Kontrolü Kolay ve enerji verimli Synco üstün konfor ve enerji verimliliği için Bina ölçeğine, kullanım ömrüne, işletim sürelerine ve konfor ihtiyaçlarına göre

Detaylı

K L İ M A S İ S T E M L E R İ

K L İ M A S İ S T E M L E R İ KLİM SİSTEMLERİ Klima büyük ya da küçük her türlü binanın hava sıcaklığını, hareketini ve temizliğini kontrol etmenin ideal bir yoludur. Günümüzün çok iyi yalıtılmış ve gün geçtikçe daha da fazla elektronik

Detaylı

Akıllı konforun tadını çıkarın

Akıllı konforun tadını çıkarın Akıllı konforun tadını çıkarın Bina kontrol sistemleri P135658 Üst düzey gereksinimlerinizi karşılayan bir standart var mı? Evinizin her ayrıntısını en yüksek standartlara göre tasarlamak istemeniz doğaldır.

Detaylı

AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ AKILLI EV VE OTOMASYON SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ GENEL 1. KAPSAM ve AMAÇ Bu şartname aşağıda tarif edilmiş olan dijital kontrol sistemleri prensiplerine uygun bir Akıllı Ev Sistemi (AES) tesisi ve çalışır

Detaylı

Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010

Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010 1 10 Phoenix Contact Müşteri Dergisi Mayıs 2010 03 Test edilmiş güvenlik Fonksiyonel güvenlik için yeni standartlar 04 Baştan sona güvenlik Tüm uygulamalar için komple çözümler 06 Dedem Otomasyon San.

Detaylı

AKILLI OFİS UYGULAMALARI. www.setcombt.com...

AKILLI OFİS UYGULAMALARI. www.setcombt.com... AKILLI OFİS UYGULAMALARI... AKILLI OFİS ÇÖZÜMLERİ İletişim 10 inch dokunmatik kontrol panelleri ile güvenlik,resepsiyon,iş merkezindeki herhangi bir aktivite yerleşkesi ve diğer ofisleri arayabilirsiniz.

Detaylı

12.04.2010 BİNA OTOMASYONU SİSTEMİ

12.04.2010 BİNA OTOMASYONU SİSTEMİ BİNA OTOMASYONU SİSTEMİ Bina otomasyon sistemleri (BOS), akıllı binalarda bulunan teknik sistemlerin (ağırlıklı olarak HVAC+Aydınlatma) bilgisayar teknolojisi kullanılarak izleme-kumanda-kontrol yapılabilmesine

Detaylı

İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri

İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri Yüksek kapasiteli VRF sistemi dış ünitenin seri şekilde bağlanması ile 4 HP lik kapasite sağlanır. Birbirine bağlama yeteneği HP lik

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ 481BB0089 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri. Bina ve Konut Çözümleri Kataloğu

Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri. Bina ve Konut Çözümleri Kataloğu Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri Bina ve Konut Çözümleri Kataloğu Konut ve bina pazarında Schneider Electric Yeni bir Elektrik Dünyasının inşaası... Elektrik, bugün hiç olmadığı kadar geleceğin enerjisi

Detaylı